О некоторых вопросах доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года N 808
В целях обеспечения перехода с 1 июля 2006 года на новую систему функционирования Национального фонда Республики Казахстан, в соответствии с Концепцией формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан на среднесрочную перспективу, одобренной  Указом  Президента Республики Казахстан от 1 сентября 2005 года N 1641 Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Дополнительного соглашения о внесении изменений и дополнений в Договор о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан от 14 июня 2001 года N 299, одобренный  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" (далее - Дополнительное соглашение).
2. Поручить подписание Дополнительного соглашения от имени Правительства Республики Казахстан Министру финансов Республики Казахстан Коржовой Наталье Артемовне.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 808
Проект
Дополнительное соглашение
о внесении изменений и дополнений в Договор о
доверительном управлении Национальным фондом
Республики Казахстан от 14 июня 2001 года N 299,
одобренный постановлением Правительства
Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655
"О договоре о доверительном управлении
Национальным фондом Республики Казахстан"
город Астана                              "__" ________ 200_ год
Национальный Банк Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем - Банк, с одной стороны, и Правительство Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем - Правительство, с другой стороны, далее совместно именуемые Стороны, заключили настоящее Дополнительное соглашение о нижеследующем.
Внести в Договор о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан, одобренный  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2001 года N 655 "О договоре о доверительном управлении Национальным фондом Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
дополнить пунктом 2.1.5. следующего содержания:
"2.1.5. покупать иностранную валюту для Фонда, как на внутреннем рынке, так и за счет золотовалютных активов Банка.";
в пункте 2.2.3.:
в абзаце первом слово "Правительством" заменить словами "Министерством финансов Республики Казахстан";
в абзаце одиннадцатом слова "(активы финансового рынка стран с кредитным рейтингом ААА/Ааа)" исключить;

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқарудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 808 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының 2006 жылғы 1 шiлдеден бастап жаңа жұмыс iстеу жүйесiне көшуiн қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 1 қыркүйектегi N 1641  Жарлығымен  мақұлданған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастырудың және пайдаланудың орта мерзiмдi перспективаға арналған тұжырымдамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655  қаулысымен  мақұлданған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы 2001 жылғы 14 маусымдағы N 299 шартқа өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы қосымша келiсiмнiң (бұдан әрi - Қосымша келiсiм) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан Қосымша келiсiмге қол қою Қазақстан Республикасының Қаржы министрi Наталья Артемовна Коржоваға тапсырылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2006 жылғы 25 тамыздағы
N 808 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк
басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысымен мақұлданған Қазақстан
Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы 2001
жылғы 14 маусымдағы N 299 шартқа өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы қосымша келiсiм
Астана қаласы                   200__жылғы "____"____________
Бұдан әрi Банк деп аталатын, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi, бiр тараптан және бұдан әрi Үкiмет деп аталатын, Қазақстан Республикасының Yкiметi, екiншi тараптан, бұдан әрi бiрлесiп Тараптар деп аталатындар мына төмендегiлер туралы осы Қосымша келiсiмдi жасасты.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шарт туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 18 мамырдағы N 655 қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенiмгерлiк басқару туралы шартқа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
мынадай мазмұндағы 2.1.5-тармақпен толықтырылсын:
"2.1.5. Қор үшiн iшкi нарықта және сол сияқты Банктiң алтын-валюта активтерiнiң есебiнен шетел валютасын сатып алуға.";
2.2.3-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Yкiметпен" деген сөз "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi абзацтағы "(ААА/Ааа кредиттiк рейтингi бар елдер қаржы рыногiнiң активтерi)" деген сөздер алынып тасталсын;

пункты 2.2.4. и 2.2.5. изложить в следующей редакции:
"2.2.4. Ежеквартально представлять в Министерство финансов Республики Казахстан на бумажном и электронном носителях оперативный ежеквартальный отчет о результатах доверительного управления Фондом в течение 50 (пятидесяти) календарных дней, следующих за отчетным периодом, содержащий информацию о рыночной стоимости Фонда на конечную дату отчетного периода, доходности по операциям, совершенным с Фондом, размере полученного дохода за отчетный период, составе портфеля Фонда на конец отчетного периода, текущем значении риска изменения процентных ставок (представленные на рассмотрение членам Правления Национального Банка Республики Казахстан), с последующим представлением ежеквартального отчета о результатах доверительного управления Фондом, утвержденного Правлением Национального Банка Республики Казахстан не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней, следующих за отчетным периодом.
Ежегодно представлять в Министерство финансов Республики Казахстан на бумажном и электронном носителях оперативный годовой отчет о результатах доверительного управления Фондом не позднее 15 марта года, следующего за отчетным периодом, содержащий информацию о рыночной стоимости Фонда на конечную дату отчетного периода, доходности по операциям, совершенным с Фондом, размере полученного дохода за отчетный период, составе портфеля Фонда на конец отчетного периода, текущем значении риска изменения процентных ставок (представленные на рассмотрение членам Правления Национального Банка Республики Казахстан), с последующим представлением годового отчета, утвержденного Правлением Национального Банка Республики Казахстан о результатах доверительного управления Фондом не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным периодом;
2.2.5. перечислять гарантированные трансферты из Фонда в республиканский бюджет в порядке и в случаях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан, регулирующими деятельность Фонда;";
дополнить пунктами 2.2.10. и 2.2.11. следующего содержания:
"2.2.10. осуществлять конвертацию и реконвертацию активов Фонда в порядке, установленном Правлением Национального Банка Республики Казахстан;
2.2.11. осуществлять ведение бухгалтерского учета активов Фонда и составлять консолидированную финансовую отчетность по результатам доверительного управления Фондом в соответствии с Договором о ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности Фонда, заключаемым между Банком и Правительством.";
пункт 2.3. изложить в следующей редакции:

2.2.4 және 2.2.5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2.2.4. Тоқсан сайын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне қағаз және электронды тасығыштарда есептi кезеңнен кейiнгi 50 (елу) күнтiзбелiк күн iшiнде, кейiннен есептi кезеңнен кейiнгi 60 (алпыс) күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен Қорды сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы тоқсан сайынғы есептi бере отырып, есепті кезеңнiң соңғы күнiне Қордың нарықтық құны, Қормен жасалған операциялар бойынша кiрiстiлiк, есептi кезеңде алынған кiрiс мөлшерi, есептi кезеңнiң соңындағы Қор портфелiнiң құрамы, пайыздық ставкалардың өзгеру тәуекелiнiң ағымдағы мәнi (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының мүшелерiне қарауға берiлген) туралы ақпарат қамтылған Қорды сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы тоқсан сайынғы жедел есептi беруге;
Жыл сайын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiне қағаз және электронды тасығыштарда есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 15 наурызынан кешiктiрмей, кейiннен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы бекiткен Қорды сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы жылдық есептi есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 1 сәуiрiнен кешiктiрмей есептi кезеңнiң соңғы күнiне Қордың нарықтық құны, Қормен жасалған операциялар бойынша кiрiстiлiк, есептi кезеңде алынған кiрiс мөлшерi, есептi кезеңнiң соңындағы Қор портфелiнiң құрамы, пайыздық ставкалардың өзгеру тәуекелiнiң ағымдағы мәнi (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының мүшелерiне қарауға берiлген) туралы ақпарат қамтылған Қорды сенiмгерлiк басқару нәтижелерi туралы жедел жылдық есептi беруге;
2.2.5. Қазақстан Республикасының Қор қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен және жағдайларда кепiлдiк берiлген трансферттердi Қордан республикалық бюджетке аударуға;";
мемлекеттiк тiлдегi мәтiнi 2.2.9-тармақтағы "анықтауға" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 2.2.10 және 2.2.11-тармақтармен толықтырылсын:
"2.2.10. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлеген тәртiппен Қордың активтерiн айырбастауды және қайта айырбастауды жүзеге асыруға;
2.2.11. Қор активтерiнiң бухгалтерлiк есебiн жүргiзудi жүзеге асыруға және Банк пен Үкiмет арасында жасалатын Қордың бухгалтерлiк есебiн жүргiзу және қаржылық есептiлiгiн жасау туралы шартқа сәйкес Қорды сенiмгерлiк басқару нәтижелерi бойынша шоғырландырылған қаржылық есептiлiктi жасауға";
2.3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2.3. Банк несет ответственность:
2.3.1. за убытки, причиненные Фонду, вследствие ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору. Обязательства по сделкам, совершенные Банком с превышением предоставленных ему полномочий или с нарушением установленных для него ограничений, несет Банк за счет своего имущества;
2.3.2. за несвоевременное предоставление отчетностей, предусмотренных пунктом 2.2.4. настоящего Договора.";
пункт 3.2.2. изложить в следующей редакции:
"3.2.2. представлять Банку прогноз сумм поступлений на счета Фонда на предстоящий месяц не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до начала месяца;";
дополнить пунктами 3.2.8. и 3.2.9. следующего содержания:
"3.2.8. представлять Банку информацию об утвержденном объеме гарантированного трансферта в республиканский бюджет из Национального фонда Республики Казахстан с разбивкой по месяцам в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения сводного плана поступлений и финансирования республиканского бюджета.
В случае внесения изменений в сводный план поступлений и финансирования республиканского бюджета доводить информацию о данных изменениях до сведения Банка в течение 3 (трех) рабочих дней со дня внесения изменений;
3.2.9. согласовывать в обязательном порядке с Банком всю публикуемую информацию, связанную с доверительным управлением Фонда.";
в пункте 4.1.:
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"оплата услуг юридического советника;";
в абзаце шестом слова "юридического советника" заменить словами "инвестиционного консультанта".
От имени Банка                        От имени Правительства
Председатель                          Республики Казахстан
Национального Банка                   Министр финансов
Республики Казахстан                  Республики Казахстан

"2.3. Банк:
2.3.1. осы Шарт бойынша өз мiндеттемелерiн тиiстi дәрежеде орындамау салдарынан Қорға келтiрiлген шығындар үшiн. Банк оған берiлген өкiлеттiктерiн асыра отырып немесе ол үшiн белгiленген шектеулердi бұзумен жасасқан мәмiлелер бойынша мiндеттемелердi Банк өз мүлкi есебiнен алып жүредi;
2.3.2. осы шарттың 2.2.4-тармағында көзделген есептiлiктердi уақтылы бермегенi үшiн жауапты болады.";
3.2.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2.2. Банкке Қордың шоттарына түсетiн түсiмдер сомасының келесi айға арналған болжамын ай басталғанға дейiн 5 (бес) жұмыс күнiнен кешiктiрмей ұсынуға;";
мынадай мазмұндағы 3.2.8. және 3.2.9-тармақтармен толықтырылсын:
"3.2.8. Банкке Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке кепiлдiк берiлген трансферттiң бекiтiлген көлемi туралы ақпаратты айларға бөле отырып, республикалық бюджеттiң түсiмдерi мен оны қаржыландырудың жиынтық жоспары бекiтiлген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде ұсынуға.
Республикалық бюджетке түсетiн түсiмдер мен оны қаржыландырудың жиынтық жоспарына өзгерiстер енгiзiлген жағдайда осы өзгерiстер туралы ақпаратты өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнi iшiнде Банктiң назарына жеткiзуге;
3.2.9. Қорды сенiмгерлiк басқаруға байланысты жарияланатын барлық ақпаратты Банкпен мiндеттi түрде келiсуге.";
4.1-тармақта:
мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"заң кеңесшiсiнiң қызметiне ақы төлеу;";
алтыншы абзацтағы "заңды кеңесшiнiң" деген сөздер "инвестициялық консультанттың" деген сөздермен ауыстырылсын.
Банктiң атынан                     Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы             Үкіметінің атынан
Ұлттық Банкiнiң                    Қазақстан Республикасының
Төрағасы                           Қаржы министрі