О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года № 1946
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 815. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2011 года № 429
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.04.2011 № 429.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 1999 года N 1946 "Об образовании Высшей научно-технической комиссии при Правительстве Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 57, ст. 551) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Высшей научно-технической комиссии, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 2:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. ВНТК возглавляет председатель - Премьер-Министр Республики Казахстан (далее - председатель), который имеет двух заместителей в лице первых руководителей уполномоченных органов в сфере науки и инноваций, а также ответственного секретаря в должности руководителя структурного подразделения, обеспечивающего руководство и координацию в сферах науки и техники, рабочего органа ВНТК.";
в абзаце третьем слово "производства" заменить словами "национальных компаний, крупного бизнеса и неправительственного сектора";
дополнить абзацами следующего содержания:
"При ВНТК создается Международный экспертный совет из всемирно признанных отечественных и зарубежных ученых. Положение и состав Международного экспертного совета определяются председателем.";
пункт 4 дополнить абзацами следующего содержания:
"одобрение приоритетов научно-технического развития страны с учетом рекомендаций Международного экспертного совета;
одобрение научно-технических программ с учетом рекомендаций государственной научно-технической экспертизы;
выработка рекомендаций Республиканской бюджетной комиссии по объемам финансирования научно-технологических программ;
подготовка каждые три года отчета Президенту Республики Казахстан по итогам научно-технологического развития страны.
ВНТК один раз в три года заслушивает:
Международный экспертный совет о мировых трендах в научно-техническом развитии и потенциальных возможностях страны на проведение передовых научных исследований по конкретным направлениям;
Министерство образования и науки и другие отраслевые министерства о результатах выполненных научно-технологических программ;
Национальную академию наук, как представителя научного сообщества и неправительственного сектора с Национальным докладом о науке.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1946 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 25 тамыздағы N 815 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 20 сәуірдегі № 429 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.20 № 429 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан Жоғары ғылыми-техникалық комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 20 желтоқсандағы N 1946  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 57, 551-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Жоғары ғылыми-техникалық комиссия туралы ережеде:
2-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ЖҒТК-нi төраға - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi (бұдан әрi - төраға) басқарады, оның ғылым және инновациялар саласындағы уәкiлеттi органдардың бiрiншi басшылары тұлғасындағы екi орынбасары, сондай-ақ ғылым және техника салаларындағы басшылықты және үйлестiрудi қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшенiң, ЖҒТК-нiң жұмыс органының басшысы лауазымындағы жауапты хатшысы болады.";
үшiншi абзацта "өндiрiс" деген сөз "ұлттық компаниялар, iрi бизнес және үкiметтiк емес сектор" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"ЖҒТК-нiң жанынан дүниежүзiне танымал отандық және шетелдiк ғалымдардан тұратын Халықаралық сараптамалық кеңес құрылады. Халықаралық сараптамалық кеңестiң ережесi мен құрамын төраға айқындайды.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Халықаралық сараптамалық кеңестiң ұсынымдарын ескере отырып, елдiң ғылыми-техникалық даму басымдықтарын мақұлдау;
мемлекеттiк ғылыми-техникалық сараптаманың ұсынымдарын ескере отырып, ғылыми-техникалық бағдарламаларды мақұлдау;
Республикалық бюджет комиссиясына ғылыми-технологиялық бағдарламаларды қаржыландыру көлемі жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
әрбiр үш жыл сайын Қазақстан Республикасының Президентiне елдiң ғылыми-технологиялық даму қорытындылары бойынша есеп дайындау.
ЖҒТК үш жылда бiр рет:
ғылыми-техникалық дамудағы әлемдiк трендтер және елдiң нақты бағыттар бойынша озық ғылыми зерттеулер жүргiзуге арналған әлеуеттi мүмкiндiктерi туралы Халықаралық сараптамалық кеңестi;
орындалған ғылыми-технологиялық бағдарламалардың нәтижелерi туралы Бiлiм және ғылым министрлiгiн және басқа да салалық министрлiктердi;
ғылыми қоғамдастықтың және үкiметтiк емес сектордың өкiлi ретiнде Ғылым туралы ұлттық баяндамасымен Ұлттық ғылым академиясын тыңдайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Финансирование деятельности ВНТК, в том числе услуг зарубежных и отечественных ученых и экспертов, привлекаемых к работе ВНТК, и их командирование, производятся из средств республиканского бюджета, выделяемых на эти цели.";
приложение 2 к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 25 августа 2006 года N 815
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 1999 года N 1946
Состав
Высшей научно-технической комиссии
при Правительстве Республики Казахстан
Ахметов                     - Премьер-Министр Республики Казахстан,
Даниал Кенжетаевич            председатель
Айтимова                    - Министр образования и науки Республики
Бырганым Сариевна             Казахстан, заместитель председателя
Школьник                    - Министр индустрии и торговли
Владимир Сергеевич            Республики Казахстан, заместитель
председателя
Могильный                   - директор Департамента науки
Валерий Валентинович          Министерства образования и науки
Республики Казахстан, секретарь
Досаев                      - Министр здравоохранения Республики
Ерболат Аскарбекович          Казахстан
Есимов                      - Министр сельского хозяйства Республики
Ахметжан Смагулович           Казахстан
Кусаинов                    - вице-министр экономики и бюджетного
Марат Апсеметович             планирования Республики Казахстан
Жумагалиев                  - Председатель Агентства Республики
Аскар Куанышевич              Казахстан по информатизации и связи
Абдымомунов                 - вице-министр образования и науки
Азамат Курманбекович          Республики Казахстан
Султанов                    - депутат Сената Парламента Республики
Куаныш Султанович             Казахстан, председатель Комитета по
социально-культурному развитию
Сагадиев                    - депутат Мажилиса Парламента
Кенжегали Абенович            Республики Казахстан, председатель
Комитета по финансам и бюджету
Куанганов                   - заведующий Отделом
Фархад Шаймуратович           социально-культурного развития
Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Абдыманапов                 - ректор Евразийского национального
Сарсенгали Абдыгалиевич       университета имени Л.Н. Гумилева
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Кожамкулов                  - ректор Казахского национального
Толеген Абдисагиевич          университета имени аль-Фараби
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Жантаев                     - генеральный директор республиканского
Жумабек Шабденамович          государственного предприятия "Центр
астрофизических исследований"
Комитета науки Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Журинов                     - президент общественного объединения
Мурат Журинович               "Национальная академия наук
Республики Казахстан"
Кадыржанов                  - генеральный директор республиканского
Кайрат Камалович              государственного предприятия
"Национальный ядерный центр
Республики Казахстан" Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Раманкулов                  - генеральный директор республиканского
Ерлан Мирхайдарович           государственного предприятия
"Национальный центр биотехнологии
Республики Казахстан" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Сулейменов                  - генеральный директор республиканского
Ербол Зинаддинович            государственного предприятия
"Национальный центр
научно-технической информации
Республики Казахстан" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Саданов                     - генеральный директор республиканского
Аманкелди Курбанович          государственного предприятия "Центр
биологических исследований" Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Адекенов                    - президент акционерного общества
Сергазы Мынжасарович          "Научно-производственный центр
"Фитохимия" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Арынгазин                   - директор Института фундаментальных
Аскар Канапьевич              исследований Евразийского
национального университета имени
Л.Н. Гумилева Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Дробжев                     - директор Института ионосферы
Виктор Иванович               республиканского государственного
предприятия "Центр астрофизических
исследований" Комитета науки
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
Каскабасов                  - директор Института литературы и
Сеит Аскарович                искусства им. М.О. Ауэзова Комитета
науки Министерства образования и
науки Республики Казахстан
Джакишев                    - президент акционерного общества
Мухтар Еркынович              "Национальная атомная компания
"Казатомпром"
Карабалин                   - президент акционерного общества
Узакбай Сулейменович          "Национальная компания "КазМунайГаз"
Карибжанов                  - президент акционерного общества
Хайрат Салимович              "Казахтелеком"

"7. ЖҒТК-нiң қызметiн, оның iшiнде ЖҒТК-нiң жұмысына тартылатын шетелдiк және отандық ғалымдар мен сарапшылардың қызметтерiн қаржыландыру және оларды iссапарға жiберу осы мақсаттарға бөлiнетiн республикалық бюджет қаражатынан жүргiзiледi.";
көрсетiлген қаулыға 2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 25 тамыздағы
N 815 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1999 жылғы 20 желтоқсандағы
N 1946 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанындағы
Жоғары ғылыми-техникалық комиссияның құрамы
Ахметов                   - Қазақстан Республикасының Премьер-
Даниал Кенжетайұлы          Министрi, төраға
Әйтiмова                  - Қазақстан Республикасының Бiлiм және
Бiрғаным Сарықызы           ғылым министрi, төрағаның орынбасары
Школьник                  - Қазақстан Республикасының Индустрия
Владимир Сергеевич          және сауда министрi, төрағаның
орынбасары
Могильный                 - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Валерий Валентинович        министрлiгi Ғылым департаментiнiң
директоры, хатшы
Досаев                    - Қазақстан Республикасының Денсаулық
Ерболат Асқарбекұлы         сақтау министрi
Eciмoв                    - Қазақстан Республикасының Ауыл
Ахметжан Смағұлұлы          шаруашылығы министрi
Құсайынов                 - Қазақстан Республикасының Экономика
Марат Әпсеметұлы            және бюджеттiк жоспарлау вице-министрi
Жұмағалиев                - Қазақстан Республикасы Ақпараттандыру
Асқар Қуанышұлы             және байланыс агенттiгiнiң төрағасы
Әбдiмомынов               - Қазақстан Республикасының Бiлiм және
Азамат Құрманбекұлы         ғылым вице-министрi
Сұлтанов                  - Қазақстан Республикасының Парламентi
Қуаныш Сұлтанұлы            Сенатының депутаты, Әлеуметтiк-мәдени
даму комитетiнiң төрағасы
Сағадиев                  - Қазақстан Республикасының Парламентi
Кенжеғали Әбенұлы           Мәжiлiсiнiң депутаты, Қаржы және бюджет
комитетiнiң төрағасы
Қуанғанов                 - Қазақстан Республикасы Премьер-
Фархад Шаймұратұлы          Министрiнiң Кеңсесi Әлеуметтiк-мәдени
даму бөлiмiнiң меңгерушiсi
Әбдiманапов               - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Сәрсенғали Әбдiғалиұлы      министрлігі Л.Н. Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық университетiнiң ректоры
Қожамқұлов                - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Төлеген Әбдiсағиұлы         министрлiгi әл-Фараби атындағы Қазақ
ұлттық университетiнiң ректоры
Жантаев                   - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Жұмабек Шабденамұлы         министрлiгiнiң Ғылым комитетi
"Астрофизикалық зерттеулер орталығы"
республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының
бас директоры
Жұрынов                   - "Қазақстан Республикасының Ұлттық
Мұрат Жұрынұлы              ғылым академиясы" қоғамдық бiрлестiгiнiң
президентi
Қадыржанов                - Қазақстан Республикасы Энергетика және
Қайрат Камалұлы             минералдық ресурстар министрлiгi
"Қазақстан Республикасының Ұлттық
ядролық орталығы" республикалық
мемлекеттiк кәсiпорнының бас директоры
Раманқұлов                - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Ерлан Мiрхайдарұлы          министрлiгiнiң Ғылым комитетi "Қазақстан
Республикасының Ұлттық биотехнология
орталығы" республикалық мемлекеттiк
кәсiпорнының бас директоры
Сүлейменов                - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Ербол Зинаддинұлы           министрлiгiнiң Ғылым комитетi "Қазақстан
Республикасының Ұлттық ғылыми-
техникалық ақпарат орталығы"
республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының
бас директоры
Саданов                   - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Аманкелдi Құрбанұлы         министрлiгiнiң Ғылым комитетi
"Биологиялық зерттеулер орталығы"
республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының
бас директоры
Әдекенов                  - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Серғазы Мыңжасарұлы         министрлiгiнiң Ғылым комитетi
"Фитохимия" ғылыми-өндiрiстiк орталығы"
акционерлiк қоғамының президентi
Арынғазин                 - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Асқар Қанапияұлы            министрлiгiнiң Л.Н. Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық университетi Iргелi
зерттеулер институтының директоры
Дробжев                   - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Виктор Иванович             министрлiгi Ғылым комитетiнiң
"Астрофизикалық зерттеулер орталығы"
республикалық мемлекеттiк кәсiпорны
Ионосфера институтының директоры
Қасқабасов                - Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
Сейiт Асқарұлы              министрлiгiнiң Ғылым комитетi
М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнер
институтының директоры
Жәкішев                   - "Қазатомөнеркәсiп" ұлттық атом
Мұхтар Еркiнұлы             компаниясы" акционерлiк қоғамының
президентi
Қарабалин                 - "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы"
Ұзақбай Сүлейменұлы         акционерлiк қоғамының президентi
Кәрiбжанов                - "Қазақтелеком" акционерлiк қоғамының
Қайрат Сәлiмұлы             президентi