О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года № 245
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2006 года № 1116. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2013 года № 1116
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.10.2013 № 1116 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 1999 года N 245 "Об утверждении Правил исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 9, ст. 69) следующие изменения и дополнения:
в  Правилах исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Ежемесячное исчисление и удержание обязательных пенсионных взносов из социальных выплат на случай утраты трудоспособности и (или) потери работы из Государственного фонда социального страхования осуществляются Государственным центром по выплате пенсий (далее - Центр) в соответствии с единым списком физических лиц, заключивших договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Агенты могут получить из Центра подтверждение о наличии у работника договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.
В заявлении агента на подтверждение наличия у работника договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов указываются: наименование и реквизиты агента, фамилия, имя, отчество, дата рождения, социальный индивидуальный код работника. Если фамилия, имя, отчество изменились, то также указываются прежняя фамилия, имя, отчество, которые были внесены в регистрационную карточку для присвоения социального индивидуального кода. Заявление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером и заверено печатью. Если должность главного бухгалтера не предусмотрена, в заявлении делается соответствующая отметка.
Центр в течение 5 рабочих дней со дня поступления от агента заявления на подтверждение наличия у работника договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов представляет агенту справку-подтверждение о наличии у работника данного договора по форме согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.";
в пункте 14:
слова "Центральный государственный архив" заменить словами "архивные учреждения по местонахождению агента";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При отсутствии платежных документов в архивных учреждениях, вкладчик (получатель) обращается в Центр с письменным заявлением и копией документа, удостоверяющего личность, для получения соответствующих сведений по перечисленным обязательным пенсионным взносам.";
абзац первый пункта 15 дополнить словами "или копия свидетельства о присвоении социального индивидуального кода, подтверждающего произошедшие изменения реквизитов вкладчика (получателя)";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 23 қарашадағы N 1116 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қазандағы № 1116 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.10.2013 № 1116 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудің) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 15 наурыздағы N 245  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 9, 69-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудің) және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударудың ережесінде:
3-тармақта:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан еңбек қабілетінен айрылу және (немесе) жұмысынан айрылу жағдайына берілетін әлеуметтік төлемдерден міндетті зейнетақы жарналарын ай сайын есептеуді және ұстап қалуды міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарт жасасқан жеке тұлғалардың бірыңғай тізіміне сәйкес Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық (бұдан әрі - Орталық) жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Агенттер Орталықтан қызметкерде міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуы туралы растама ала алады.
Агенттің қызметкерде міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуын растауға арналған өтінішінде: агенттің атауы мен деректемелері, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты, туған күні, әлеуметтік жеке коды көрсетіледі. Егер тегі, аты, әкесінің аты өзгерген болса, онда әлеуметтік жеке код беру үшін тіркеу карточкасына енгізілген бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты да көрсетіледі. Өтінішке басшы, бас бухгалтер қол қоюға және ол мөрмен расталуға тиіс. Егер бас бухгалтердің лауазымы көзделмеген болса, өтініште тиісті белгі жасалады.
Орталық агенттен қызметкерде міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуын растауға арналған өтініш келіп түскен күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде агентке осы Ережеге 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкерде бұл шарттың болуы туралы растау анықтаманы береді.";
14-тармақта:
"Орталық мемлекеттік мұрағатқа" деген сөздер»"агенттің орналасқан жері бойынша мұрағат мекемелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мұрағат мекемелерінде төлем құжаттары болмаған кезде салымшы (алушы) аударылған міндетті зейнетақы жарналары жөнінде тиісті мәліметтер алу үшін жазбаша өтінішпен және жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесімен Орталыққа жүгінеді.";
15-тармақтың бірінші абзацы "анықтама-растама" деген сөздерден кейін»"немесе салымшының (алушының) деректемелерінде болған өзгерістерді растайтын әлеуметтік жеке код беру туралы куәліктің көшірмесі" деген сөздермен толықтырылсын;

пункт 15-1 дополнить абзацем следующего содержания:
"При невозможности корректировки ошибок путем регулирования последующих перечислений обязательных пенсионных взносов и (или) пени, агент обращается в Центр с заявлением о возврате ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени. К заявлению о возврате ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени прилагается заявление вкладчика (получателя) о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм.";
дополнить пунктом 16-2 следующего содержания:
"16-2. На основании полученных от агентов и банков документов на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени Центр в течение пяти банковских дней формирует электронную заявку на возврат ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени. В заявке Центром указываются: реквизиты платежных документов, в которых агентом или банком были допущены ошибки (номер, дата и референс платежного поручения), реквизиты вкладчика (получателя), с индивидуального пенсионного счета которого производится возврат, индивидуальные суммы, подлежащие возврату, и причина возврата. Электронный вид заявки с электронной копией заявления вкладчика (получателя) о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно зачисленных сумм направляется в соответствующий накопительный пенсионный фонд с использованием финансовой автоматизированной системы транспорта информации.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Накопительный пенсионный фонд, получив из Центра электронную заявку на возврат ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени, в течение десяти банковских дней со дня ее получения, осуществляет возврат ошибочно зачисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени в Центр с указанием номера и даты заявки Центра.";
дополнить пунктами 19-1 и 19-2 следующего содержания:
"19-1. В случае обнаружения Центром ошибок, допущенных при исчислении, перечислении сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени от ежемесячных социальных выплат из Государственного фонда социального страхования на случай утраты трудоспособности и или потери работы, Центр обращается в накопительный пенсионный фонд с заявлением на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов.
19-2. В заявлении Центра на возврат ошибочно зачисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени указываются: наименование и реквизиты Центра (регистрационный номер налогоплательщика (РНН), банковский идентификационный код (БИК), индивидуальный идентификационный код (ИИК)), причина возврата, реквизиты платежных документов, и которых допущены ошибки (N, дата и сумма), а также реквизиты вкладчика (получателя), с индивидуального пенсионного счета которого производится возврат, и индивидуальные суммы, подлежащие возврату. Заявление должно быть подписано руководителем, главным бухгалтером и заверено печатью.";

15-1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Міндетті зейнетақы жарналарының кейінгі аударымдарын және (немесе) өсімақыны реттеу жолымен қателерді түзету мүмкін болмаған кезде агент қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтару туралы өтінішпен Орталыққа жүгінеді. Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтару туралы өтінішке салымшының (алушының) өзінің жеке зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды   есептен шығаруға келісетіні туралы өтініші қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 16-2-тармақпен толықтырылсын:
"16-2. Орталық қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтаруға агенттер мен банктерден алынған құжаттардың негізінде бес банктік күн ішінде қате есептелген міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтаруға арналған электронды өтінімді қалыптастырады. Өтінімде Орталық: агент немесе банк қате жіберген төлем құжаттарының деректемелерін (төлем тапсырмасының нөмірі, күні мен референсі), жеке зейнетақы шотынан қайтару жүргізілетін салымшының (алушының) деректемелерін, қайтаруға жататын жеке сомалар мен қайтару себебін көрсетеді. Өтінімнің электронды түрі салымшының (алушының) өзінің жеке зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды шығаруға келісетіні туралы өтінішінің электронды көшірмесімен бірге ақпарат көлігінің автоматтандырылған қаржы жүйесін пайдалана отырып, тиісті жинақтаушы зейнетақы қорына жіберіледі.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жинақтаушы зейнетақы қоры Орталықтан қате есептелген міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтаруға арналған электронды өтінімді алып, оны алған күннен бастап он банктік күн ішінде Орталық өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, Орталыққа қате есептелген міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімақыны қайтаруды жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 19-1 және 19-2-тармақтармен толықтырылсын:
"19-1. Орталық Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан еңбек қабілетінен айрылу және (немесе) жұмысынан айрылу жағдайына берілетін ай сайынғы әлеуметтік төлемдерден міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімақы сомаларын есептеу, аудару кезінде жіберілген қателерді анықтаған жағдайда, Орталық қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруға арналған өтінішпен жинақтаушы зейнетақы қорына жүгінеді.
19-2. Орталықтың қате есептелген міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімақы сомаларын қайтаруға арналған өтінішінде: Орталықтың атауы мен деректемелері (салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН), банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), қайтару себебі, қате жіберілген төлем құжаттарының деректемелері (N, күні мен сомасы), сондай-ақ жеке зейнетақы шотынан қайтару жүргізілетін салымшының (алушының) деректемелері мен қайтаруға жататын жеке сомалар көрсетіледі. Өтінішке басшы, бас бухгалтер қол қоюға және ол мөрмен расталуға тиіс.";

в пункте 20 слова "через банковский счет Центра, код назначения платежа "032"" заменить словами "на банковский счет Центра";
в  приложении 1 к указанным Правилам слова "Общая сумма платежного поручения" заменить словами "Референс платежного поручения";
дополнить приложением 1-2 к указанным Правилам согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года, за исключением абзацев пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого пункта 1, которые вводятся в действие со дня подписания, и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2006 года N 1116
Приложение 1-2
к Правилам исчисления, удержания
(начисления) и перечисления
обязательных пенсионных взносов
в накопительные пенсионные фонды
Справка-подтверждение
о наличии (отсутствии) у работника(ов) договора
о пенсионном обеспечении
за счет обязательных пенсионных взносов
Государственный центр по выплате пенсий сообщает о наличии (отсутствии) у работника(ов) договора о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов.
N
п/
п
Фамилия
Имя
Отчество
Дата
рождения
ГГГГММДД
Социальный
индиви-
дуальный
код
Информация
о наличии
(отсутствии)
у работника
договора о
пенсионном
обеспечении
за счет
обязательных
пенсионных
взносов
1
2
3
4
5
6
7
М.Ш.   Начальник районного
(городского) отделения ГЦВП _____________________
(Ф.И.О., подпись)
Дата выдачи "___"________ 200 _год

20-тармақтағы "Орталықтың банктік шоты арқылы," деген сөздер "Орталықтың банктік шотына" деген сөздермен ауыстырылсын және»", төлемнің тағайындау коды "032"" деген сөздер алынып тасталсын;
көрсетілген Ережеге 1-қосымшадағы "Төлем тапсырмасының жалпы сомасы" деген сөздер "Төлем тапсырмасының референсі" деген сөздермен ауыстырылсын;
осы қаулыға қосымшаға сәйкес көрсетілген Ережеге 1-2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші абзацтарын қоспағанда, 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 23 қарашадағы
N 1116 қаулысына
қосымша
Міндетті зейнетақы жарналарын
есептеудің, ұстап қалудың (қоса есептеудің)
және жинақтаушы зейнетақы қорларына
аударудың ережесіне
1-2-қосымша
Қызметкерде (-лерде) міндетті зейнетақы жарналары
есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуы
(болмауы) туралы растау анықтамасы
Зейнетақы төлеу жөніндегі мемлекеттік орталық қызметкерде (-лерде) міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуы (болмауы) туралы хабарлайды.
N
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Туған күні ЖЖЖЖААКК
Әлеуметтік  жеке коды
Қызметкерде міндетті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттың болуы (болмауы) туралы ақпарат
1
2
3
4
5
6
7
М.О. ЗТМО аудандық (қалалық)
бөлімшесінің бастығы____________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Берілген күні 200_ жылғы "__"___________________