Об утверждении Программы развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2006 года N 1153
В целях реализации пункта 147 Сетевого графика исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира" и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой, и по итогам полугодий, не позднее 10 января и 10 июля, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан по итогам полугодий, не позднее 20 января и 20 июля, информировать Правительство Республики Казахстан о ходе реализации Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2006 года N 1153
Программа
развития архивного дела и систем документации
Республики Казахстан на 2007-2009 годы
г. Астана - 2006 год
Содержание
1.    Паспорт Программы
2.    Введение
3.    Анализ современного состояния архивного дела и систем
документации
4.    Цели и задачи Программы
5.    Основные направления и механизм реализации Программы
5.1. Совершенствование нормативной правовой базы
5.2. Обеспечение доступности к архивной информации
5.3. Обеспечение сохранности Национального архивного фонда
5.4. Развитие и расширение международного сотрудничества
6.    Объемы и источники финансирования
7.    Ожидаемые результаты от реализации Программы
8.    План мероприятий по реализации Программы развития архивного
дела и систем документации Республики Казахстан
на 2007-2009 годы
1. Паспорт Программы
Наименование           Программа развития архивного дела и
Программы              систем документации Республики Казахстан
на 2007-2009 годы
Основание              Программа развития архивного дела и систем
разработки             документации на 2007-2009 годы разработана
Программы              в соответствии с пунктом 147 Сетевого
графика исполнения Общенационального плана
мероприятий по реализации Послания
Президента Республики Казахстан народу
Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в число пятидесяти
наиболее конкурентоспособных стран мира" и
Программы Правительства Республики

Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 қарашадағы N 1153 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желілік кестесінің 147-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Бағдарламада көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жарты жылдықтың қорытындылары бойынша 10 қаңтар мен 10 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі жарты жылдықтың қорытындылары бойынша 20 қаңтар мен 20 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметін Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы хабардар етсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 30 қарашадағы
N 1153 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін
дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған
бағдарламасы
Мазмұны
1.  Бағдарламаның паспорты
2.  Кіріспе
3.  Мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің қазіргі жай-күйін талдау
4.  Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
5.  Бағдарламаның негізгі бағыттары және іске асыру тетігі
5.1 Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
5.2 Мұрағаттық ақпаратқа қол жетімділікті қамтамасыз ету
5.3 Ұлттық мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету
5.4 Xалықаралық ынтымақтастықты дамыту және кеңейту
6.  Қаржыландыру көлемі мен көздері
7.  Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8.  Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарламаның Паспорты
Бағдарламаның               Қазақстан Республикасының мұрағат ісі
атауы                       мен құжаттама жүйелерін дамытудың
2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы
Бағдарламаны                Мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін
әзірлеу негіздемесі         дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған
бағдарламасы Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы
N 222 қаулысымен бекітілген Қазақстан
Республикасы Президентінің 2006 жылғы
1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі
бәсекеге барынша қабілетті елу елдің
қатарына кіру стратегиясы" атты
Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру
жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық
жоспарын және Қазақстан Республикасы

Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденный
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 31 марта 2006 года N 222
Разработчик            Министерство культуры и информации
Программы              Республики Казахстан
Цель                   Совершенствование системы архивного дела
Программы
Задачи                 Достижение поставленной цели будет решаться
Программы              путем реализации следующих задач:
совершенствования нормативной правовой базы;
обеспечения доступности к архивной
информации;
обеспечения сохранности Национального
архивного фонда;
развития и расширения международного
сотрудничества
Сроки реализации       2007-2009 годы
Программы
Объемы и источники     Реализация Программы предполагает финансовые
финансирования         затраты:
из республиканского бюджета в объеме
65,5 млн. тенге, в том числе по годам:
2007 - 20,6 млн. тенге;
2008 - 21,8 млн. тенге;
2009 - 23,1 млн. тенге;
Ежегодные расходы будут уточняться при
формировании республиканского бюджета на
соответствующий финансовый год
Ожидаемые              В результате реализации Программы будет
результаты от          (будут):
реализации                установлены на общегосударственном
Программы:             уровне единые принципы создания, оформления
документации, технологий документационного
обеспечения управленческой деятельности,
организации хранения и использования
документов Национального архивного фонда на
уровне международных стандартов серии ISO
9000 и ISO 15489;
организованы постоянно действующие и
тематические выставки архивных документов,
проведены республиканские семинары,
проводиться дальнейшее развитие базы данных
по документам Национального архивного фонда
и интеграции ее в "электронное
правительство";
оптимизирован состав и содержание
Национального архивного фонда, продолжен
перевод архивных документов в цифровой
формат и создание Государственного
страхового фонда копий документов;
установлены взаимовыгодные контакты в
области архивного дела и документации с
архивными службами зарубежных стран;
организованы стажировки в архивах Египта,
Малайзии, Польши, России, США, Турции по
проблемам обеспечения сохранности и
внедрению новых технологий
2. Введение
Программа развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы (далее - Программа) разработана в целях реализации пункта 147 Сетевого графика исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года "Стратегия вхождения Казахстана в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира" и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222.

Үкіметінің 2006-2008 жылдарға арналған
бағдарламасын орындаудың желілік
кестесінің 147-тармағына сәйкес
әзірленді
Бағдарламаны                Қазақстан Республикасы Мәдениет және
әзірлеуші                   ақпарат министрлігі
Бағдарламаның               Мұрағат ісі жүйесін жетілдіру
мақсаты
Бағдарламаның               Алға қойған мақсатқа қол жеткізу
міндеттері                  мынадай міндеттерді іске асыру жолымен
шешілетін болады:
нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
мұрағаттық ақпаратқа қол жетімділікті
қамтамасыз ету;
Ұлттық мұрағат қорының сақталуын
қамтамасыз ету;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту және
кеңейту
Бағдарламаны                2007-2009 жылдар
іске асыру
мерзімі
Қаржыландыру                Бағдарламаны іске асыруға мынадай
көлемі мен көздері          қаржылық шығындар болжанады:
республикалық бюджеттен 65,5 млн. теңге
көлемінде, оның ішінде жылдар бойынша:
2007 - 20,6 млн. теңге;
2008 - 21,8 млн.теңге;
2009 - 23,1 млн. теңге;
Жыл сайынғы шығыстар тиісті қаржы
жылына республикалық бюджетті
қалыптастыру кезінде нақтыланатын
болады.
Бағдарламаны іске           Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
асыраудан күтілетін         ISO 9000 және ISO 15489 сериялы
нәтижелер                   халықаралық стандарттар деңгейінде
құжаттаманы жасау, ресімдеу, басқару
қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету
технологиясы, Ұлттық мұрағат қоры
құжаттарын сақтау және пайдалануды
ұйымдастырудың жалпы мемлекеттік
деңгейдегі бірыңғай қағидаттары
белгіленеді;
мұрағат құжаттарының тұрақты және
тақырыптық көрмелері ұйымдастырылады,
республикалық семинарлар өткізіледі,
Ұлттық мұрағат қорының құжаттары
бойынша мәліметтер базасын одан әрі
дамыту жүргізіледі және ол "электрондық
үкіметке" ықпалдастырылады;
Ұлттық мұрағат қорының құрамы мен
мазмұны оңтайластырылады, құжаттарды
цифрлі нысанға көшіру және Құжаттар
көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру
қорын құру жалғастырылады;
шет елдердің мұрағат қызметтерімен
мұрағат ісі мен құжаттама саласында
өзара тиімді қатынастар орнайды;
Египет, Малайзия, Польша, Ресей, АҚШ,
Түркия мұрағаттарында сақтауды
қамтамасыз ету, жаңа технологияларды
енгізу проблемалары бойынша тағылымдама
ұйымдастырылады.
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйелерін дамытудың 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылы 31 наурыздағы N 222 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын және Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 1 наурыздағы "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясы" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын орындаудың желілік кестесінің 147-тармағын іске асыру мақсатында әзірленген.

Выполнение  Концепции и  Программы развития архивного дела в Республике Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденных постановлениями Правительства Республики Казахстан от 26 января 2001 года N 146, 11 июня 2001 года N 797 позволило усовершенствовать организационные и правовые отношения в архивной сфере, модернизировать материально-техническую базу государственных архивов, повысить имидж Казахстана в международных архивных организациях.
Принятие Программы развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы предполагает комплекс мер по развитию и дальнейшему совершенствованию модели архивного дела и систем документации государства, отвечающей стратегии его вхождения в число пятидесяти наиболее конкурентоспособных стран мира.
3. Анализ современного состояния архивного дела
и систем документации
Сноска. Раздел 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2305 (порядок введения в действие см. п. 2).
В настоящее время стратегические функции в области архивного дела и систем документации осуществляет Министерство культуры и информации Республики Казахстан, реализационные, контрольно-надзорные - Комитет информации и архивов Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
Схема государственного управления архивной сферой
_______________________________________________________
|Министерство культуры и информации Республики Казахстан|
|_______________________________________________________|
|
v
_______________________________________________________
|  Комитет информации и архивов Министерства культуры   |
|          и информации Республики Казахстан            |
|_______________________________________________________|
|                                 ||||||
v                                 ||||||
____________________   ___________________||||||  ________________
|Управления (отделы)| |Национальный центр| |||||_|  Центральный   |
|  архивов и        | | археографии и    | ||||  |государственный |
| документации      | |источниковедения  | ||||  |     архив      |
|областей, г.г.     | |__________________| ||||  |________________|
|Астаны, Алматы (16)|  __________________  ||||  ________________
|___________________|  |   Центральный  |  |||| |   Центральный  |
|            |     | государственный|  |||| |государственный |
_________    ________  |  архив научно- |__|||| |      архив     |
|Государ- |  |Государ-| |  технической   |  |||| |кинофотодокумен-|
|ственные |  |ственные| |  документации  |  ||||_|      тов и     |
|архивы   |  |архивы  | |________________|  |||  |   звукозаписей |
|областей,|  |городов |  ________________   |||  |________________|
|  г.г.   |  | и      | |  Центральная   |  |||  ________________
|Астаны,  |  |районов | | лаборатория    |  ||| |    Центр       |
|Алматы   |  |(166)   | | микрофотокопи- |__||| |   научно-      |
|(16) и   |  |________| |   рования и    |   ||_|  технической   |
|филиалы  |             | реставрации    |   |  | информации по  |
|(36)     |             | документальных |   |  |документоведению|
|_________|             |  материалов    |   |  |и архивному делу|
|государственных |   |  |________________|
|   архивов      |   |   _______________
|________________|   |  |  Национальный |
|__|     архив     |
|   Республики  |
|    Казахстан  |
|_______________|
Кроме того, в компетенции Комитета информации и архивов - организационно-методическое руководство и проверка деятельности ведомственных архивов и документационных служб более чем 12 тыс. государственных органов и организаций, национальных компаний и акционерных обществ.
Наряду с этим в республике функционируют специальные государственные архивы Министерства обороны Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью, Службы охраны Президента Республики Казахстан, осуществляющие государственное хранение документов, начиная с 20-ых годов прошлого столетия. Эти документы являются неотъемлемой частью Национального архивного фонда, и должны быть введены в базу данных Единой автоматизированной информационной системы архивного дела.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 26 қаңтардағы N 146, 2001 жылғы 11 маусымдағы N 797 қаулыларымен бекітілген Қазақстан Республикасында мұрағат ісін дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған тұжырымдамасы мен бағдарламасын орындау мұрағат саласындағы ұйымдық және құқықтық қатынастарды жетілдіруге, мемлекеттік мұрағаттардың материалдық-техникалық базасын жаңғыртуға, Қазақстанның халықаралық мұрағат ұйымдарындағы бейнесін арттыруға мүмкіндік берді.
Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама жүйесін дамыту бағдарламасын қабылдау әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясына жауап беретін мемлекеттің мұрағат ісі мен құжаттама жүйесі моделін дамыту және одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар кешенін болжайды.
3. Мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің қазіргі жай-күйін талдау
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазіргі уақытта мұрағат ісі мен құжаттама жүйесі саласындағы стратегиялық функцияларды Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі, іске асыруды, бақылау-қадағалауды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитеті жүзеге асыруда.
Мұрағат саласын мемлекеттік басқару мынадай схема бойынша жүзеге асырылады:
_______________________________________________________
|Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі|
|________________________________________________________|
|
v
_______________________________________________________
|     Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат      |
|     министрлігінің Ақпарат және мұрағат комитеті      |
|_______________________________________________________|
|                                 ||||||
v                                 ||||||
___________________   __________________ ||||||  ________________
|Облыстардың, Астана,||Археография және  | |||||_|    Орталық     |
|Алматы қалаларының  ||деректану ұлттық  | ||||  |  мемлекеттік   |
|мұрағаттар мен      ||   орталығы       | ||||  |     мұрағат    |
|құжаттама басқарма- ||__________________| ||||  |________________|
|лары (бөлімдері)    |  ________________   ||||  ________________
|       (16)         | |    Орталық     |  |||| |    Орталық     |
|____________________| |   мемлекеттік  |  |||| |  мемлекеттік   |
|            |     | ғылыми-техника-|  |||| |кинофотоқұжаттар|
_________    ________  | лық құжаттама  |__|||| |мен дыбыс жазба-|
|Облыстар-|  |Қалалар-| |    мұрағаты    |  |||| |  лар мұрағаты  |
|дың, Ас- |  |мен ау- | |                |  ||||_|                |
|тана, Ал-|  |дандар- | |________________|  |||  |________________|
|маты қала|  |дың мем-|  ________________   |||
|ларының  |  |лекеттік| |  Мемлекеттік   |  |||  ________________
|мемлекет-|  |мұрағат-| | мұрағаттардың  |  ||| | Құжаттану және |
|тік мұра-|  |тары    | |құжаттық матери-|__||| |  мұрағат ісі   |
|ғаттары  |  |_ (166) __| |алдарының шағын |   ||_|   жөніндегі    |
|(16) фил-|             |фотокөшірмелерін|   |  | ғылыми-техника-|
|алдары   |             |жасау және қал- |   |  |   лық ақпарат  |
|(36)     |             |  пына келтіру  |      |    орталығы    |
|_________|             |    орталық     |   |  |________________|
|  зертханасы    |   |
|                |   |   _______________
|________________|   |  |   Қазақстан   |
|__| Республикасы  |
|    Ұлттық     |
|   мұрағаты    |
|_______________|
Бұдан басқа, Ақпарат және мұрағат комитетінің құзырына 12 мыңнан астам мемлекеттік органдар мен ұйымдар, ұлттық компаниялар мен акционерлік қоғамдардың ведомстволық мұрағаттары мен құжаттамалық қызметтерінің жұмысына ұйымдастырушылық-әдістемелік басшылық жасау және тексеру жатады.
Сонымен қатар, республикада өткен ғасырдың 20-шы жылдарынан бері қарай құжаттарды мемлекеттік сақтауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігінің, Қазақстан Республикасының Президенті Күзет қызметінің арнайы мемлекеттік мұрағаттары жұмыс істейді. Бұл құжаттар Ұлттық мұрағат қорының ажырамайтын бөлігі болып табылады және мұрағат ісінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорына енгізілуі тиіс.

В период с 2001 по 2005 годы была подготовлена нормативная правовая база функционирования архивной сферы. В  Закон Республики Казахстан "О Национальном архивном фонде и архивах" внесены дополнения и изменения в части разграничения функций и полномочий между уровнями государственного управления, проведения проверок соблюдения законодательства по архивному делу государственными, ведомственными, частными архивами, приема на государственное хранение документов, подтверждающих трудовую деятельность работников и сведения об отчислении денег на их пенсионное обеспечение. Принятые за эти годы более 70 нормативных правовых актов и методических документов создали достаточную законодательную базу по архивному делу, документационному обеспечению управленческой деятельности и развитию систем документации.
Действуют государственные стандарты СТ РК 1037-2001 "Делопроизводство и архивное дело. Термины и определения", СТ РК 1042-2001 "Организационно-распорядительная документация. Требования к оформлению документов", СТ РК 1237-2004 "Система стандартов по информации, библиотечному и издательскому делу. Документы на бумажных носителях. Общие требования к архивному хранению", утвержденные приказами Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 14 мая 2001 года N 140, 22 октября 2001 года N 376, 5 августа 2004 года N 219.
Используются  Положение о Государственном страховом фонде копий документов,  Правила электронного документооборота государственных органов Республики Казахстан, утвержденные постановлениями Правительства Республики Казахстан от 28 мая 2002 года N 578, 17 апреля 2004 года N 430.
Внедряются Типовые правила документирования и управления документацией в государственных организациях Республики Казахстан, утвержденные приказом председателя Комитета по управлению архивами и документацией Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан от 29 апреля 1999 года N 33 (государственный регистрационный N 2331),  Основные правила работы ведомственных архивов, утвержденные приказом председателя Комитета по управлению архивами и документацией Министерства культуры Республики Казахстан от 29 декабря 2003 года N 93 (государственный регистрационный N 2679),  Правила хранения записей теле-, радиопередач, имеющих историческую или культурную ценность, утвержденные приказом Министра культуры, информации и спорта Республики Казахстан от 25 мая 2005 года N 138 (государственный регистрационный N 3702), Перечень типовых документов, образующихся в деятельности государственных организаций, с указанием сроков хранения.
По данному направлению работы архивная сфера республики входит в первую тройку государств-участников СНГ и находится на уровне таких стран, как Польша, Турция, Китай, Эстония.
Наряду с этим улучшается состав и содержание Национального архивного фонда, растет уровень финансирования архивных учреждений.

2001 - 2005 жылдар кезеңінде мұрағат саласы жұмыс істеуінің нормативтік құқықтық базасы жасалды. Мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы функциялар мен өкілеттіктерге шек қою, мемлекеттік, ведомстволық, жеке мұрағаттардың мұрағат ісі жөніндегі заңнаманың сақталуына тексеріс жүргізу, қызметкерлердің еңбегін растайтын құжаттарды және олардың зейнеткерлік қамтамасыз етуіне ақша аудару туралы мәліметтерді мемлекеттік сақтауға қабылдау бөлігінде»"Ұлттық мұрағат қоры және мұрағаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізілді. Осы жылдарда    қабылданған 70-тен аса нормативтік құқықтық кесімдер мен әдістемелік құжаттар мұрағат ісі, басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету және құжаттама жүйесін дамыту жөнінде жеткілікті заңнамалық база қалыптастырды.
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің 2001 жылғы 14 мамырдағы N 140, 2001 жылғы 22 қазандағы N 376, 2004 жылғы 5 тамыздағы N 219 бұйрықтарымен бекітілген ҚР СТ 1037-2001 "Іс жүргізу және мұрағат ісі. Терминдер және анықтамалар", ҚР СТ 1042-2001 "Ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттама. Құжаттарды рәсімдеу талаптары" ҚР СТ 1237-2004 "Ақпарат, кітапхана және баспа ісі бойынша стандарттар жүйесі. Қағаз тасымалдағыштардағы құжаттар. Мұрағаттық сақтауға жалпы талаптар" мемлекеттік стандарттары қолданылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 28 мамырдағы N  578, 2004 жылғы 17 сәуірдегі N 430 қаулыларымен бекітілген Құжат көшірмелерін мемлекеттік сақтандыру қоры туралы ереже, Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының электрондық құжат айналымы ережесі қолданылады.
Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігінің Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару жөніндегі комитеті төрағасының 1999 жылғы 29 сәуірдегі N 33 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік ұйымдарында құжаттау мен құжаттаманы басқарудың тұрпатты ережелері (мемлекеттік тіркеу N 2331), Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігінің Мұрағаттар мен құжаттаманы басқару жөніндегі комитеті төрағасының 2003 жылғы 29 желтоқсандағы N 93 бұйрығымен бекітілген Ведомстволық мұрағаттар жұмысының негізгі ережелері (мемлекеттік тіркеу N 2679), Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт министрлігінің 2005 жылғы 25 мамырдағы N 138 бұйрығымен бекітілген Тарихи немесе мәдени құндылығы бар теле, радиохабарлар жазбаларын сақтау ережесі (мемлекеттік тіркеу N 3702), Мемлекеттік ұйымдар қызметінде жасалатын, сақтау мерзімдері көрсетілген тұрпатты құжаттардың тізбесі енгізілуде.
Осы бағыттағы жұмыстар бойынша республиканың мұрағат саласы ТМД-ға мүше мемлекеттердің алғашқы үштігіне енеді және Польша, Түркия, Қытай, Эстония сияқты елдердің деңгейінде тұр.
Сонымен қатар, Ұлттық мұрағат қорының құрамы мен мазмұны жақсаруда, мұрағат мекемелерін қаржыландыру деңгейі артып келеді.

Модернизация материально-технической базы позволила приблизить оснащение государственных архивов к современным стандартам, улучшить условия хранения уникальной части Национального архивного фонда.  Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2005 года N 183 создан Национальный центр археографии и источниковедения. В текущем году завершается строительство "под ключ" здания Национального архива Республики Казахстан на 1 млн. единиц хранения.
Проводится работа по созданию Государственного страхового фонда копий документов Национального архивного фонда, переноса архивных документов на новые носители, внедрению новых архивных технологий. Изготовлено 1,6 млн. кадров микрофильмов Государственного страхового фонда копий документов на бумажной основе, что позволяет обеспечивать сохранность подлинников уникальных документов Национального архивного фонда. Кроме того, с применением современных компьютерных технологий восстановлено более 12 тыс. листов затухающих текстов архивных документов, перенесено на цифровые носители 818 фоно-, 172 кино-, 1350 фотодокументов.
С целью улучшения информирования пользователей ретроспективной архивной информацией и формирования положительного имиджа архивной сферы создан интернет-ресурс "Архивы Казахстана", который в настоящее время насчитывает более 14 тыс. посещений.
В результате принятых мер по поиску и приобретению документов, имеющих историческую и культурную ценность для Республики Казахстан, из архивов, библиотек и научных учреждений зарубежных государств, заметно обогатился состав и содержание Национального архивного фонда.
В Армении, Египте, Великобритании, Германии, России, США, Турции, Китае выявлено 35 тыс. ценных исторических документальных источников. Из них приобретено 134 тыс. кадров микрофильмов, 52 кинодокумента, 1 819 фотонегативов, 109 цветных слайдов документов, не имеющих аналогов в отечественных архивах.
Вопросы развития сотрудничества в области архивного дела были включены в протоколы заседаний казахстанско-египетской, казахстанско-германской, казахстанско-иранской, казахстанско-итальянской, казахстанско-китайской, казахстанско-монгольской, казахстанско-узбекской и других межправительственных комиссий. Заключены Соглашения с Министерством территориального управления Республики Армении Генеральной дирекцией государственных архивов Польши, Генеральной дирекцией государственных архивов при Премьер-Министре Турецкой Республики, Мемориальным музеем Холокоста США.
В столице нашей республики городе Астане в 2002 году состоялась III конференция Евро-Азиатского регионального отделения Международного Совета Архивов (ЕВРАЗИКА МСА) и Международная научно-практическая конференция "Правовые проблемы архивного дела в Евроазиатском регионе". Итоговые документы, принятые конференцией, внесли свой вклад в претворение идеи евразийства, укрепление паритетного партнерства и стали надежной основой для развития взаимовыгодного сотрудничества между архивными службами государств-участников СНГ.
Вместе с тем, из анализа современного состояния архивного дела и систем документации вытекает необходимость принятия программного комплекса мер по совершенствованию ее модели, отвечающей стратегии вхождения Казахстана в число 50-ти наиболее конкурентоспособных стран мира.
Отсутствие до настоящего времени законодательно закрепленных норм и принципов документационного обеспечения управленческой деятельности не способствует проведению единой государственной политики в области документообразования, сокращению объема бумажного документооборота, расширению сферы применения электронных документов. Это не позволяет осуществлять действенный контроль над созданием и оформлением документов на стадии делопроизводства в организациях независимо от уровня их компетенции и организационно-правовых форм.

Материалдық-техникалық базаны жаңарту мемлекеттік мұрағаттарды жарақтандыруды қазіргі стандарттарға жақындатты, Ұлттық мұрағат қорының бірегей бөлігінің сақталу жағдайын жақсартты. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 1 наурыздағы N 183 қаулысымен Археография және деректану ұлттық орталығы құрылды. Үстіміздегі жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық мұрағатының 1 млн. сақтау бірлігіне арналған ғимаратының құрылысы аяқталып, пайдалануға беріледі.
Ұлттық мұрағат қорының Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын құру, мұрағат құжаттарын жаңа жеткізгіштерге тасымалдау, жаңа мұрағаттық технологияларды енгізу жөніндегі жұмыстар жүргізілуде. Қағаз негізді Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорының 1,6 млн. кадр микрофильмі дайындалды, бұл ұлттық мұрағат қорының бірегей құжаттарының түпнұсқасын сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұдан басқа, қазіргі заманғы компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, мұрағат құжаттарының өшіп бара жатқан мәтіндерінің 12 мыңнан аса парағы қалпына келтірілді, 818 фоно-, 172 кино-, 1350 фотоқұжат цифрлық жеткізгіштерге тасымалданды.
Өткенді шолатын мұрағаттық ақпаратты пайдаланушыларды ақпараттандыруды жақсарту және мұрағат саласының жағымды бейнесін қалыптастыру мақсатында»"Қазақстан мұрағаттары" интернет-ресурсы құрылды, қазіргі уақытта оған келушілер саны 14 мыңнан асты.
Қазақстан Республикасы үшін тарихи және мәдени құндылығы бар құжаттарды шетел мемлекеттерінің мұрағаттарынан, кітапханаларынан және ғылыми мекемелерінен іздестіру және сатып алу жөнінде қабылданған шаралар нәтижесінде Ұлттық мұрағат қорының құрамы мен мазмұны едәуір байи түсті.
Арменияда, Египетте, Ұлыбританияда, Германияда, Ресейде, АҚШ-та, Түркияда, Қытайда 35 мың бағалы тарихи құжаттық деректер анықталды. Олардан отандық мұрағаттарда баламасы жоқ 134 мың микрофильм кадрі, 52 киноқұжат, 1819 фотонегатив, 109 құжаттың түрлі-түсті слайдтары сатып алынды.
Мұрағат ісі саласындағы ынтымақтастықты дамыту мәселелері қазақстан-египет, қазақстан-герман, қазақстан-иран, қазақстан-италия, қазақстан-қытай, қазақстан-монғол, қазақстан-өзбек және басқа үкіметаралық комиссиялар отырыстарының хаттамаларына енгізілді. Армения Республикасының аумақтық басқару министрлігімен, Польша мемлекеттік мұрағаттары Бас дирекциясымен, Түркия Республикасының Премьер-Министрі жанындағы мемлекеттік мұрағат Бас дирекциясымен, АҚШ Холокост мемориалдық мұражайымен келісімдер жасалды.
Біздің республикамыздың астанасы Астана қаласында 2002 жылы Халықаралық Мұрағаттар Кеңесінің Еуразиялық өңірлік бөлімшесінің III конференциясы (ХМК ЕВРАЗИКА) және "Еуразиялық өңірде мұрағат ісінің құқықтық проблемалары" халықаралық ғылыми-тәжірибелік конференциясы өтті. Конференцияда қабылданған қорытынды құжаттар еуразия идеясының жүзеге асуына, паритетті серіктестікті нығайтуға өз үлесін қосты және ТМД-ға мүше мемлекеттердің мұрағат қызметтері арасында өзара тиімді ынтымақтастықты дамыту үшін сенімді негіз болды.
Сонымен қатар, мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің қазіргі жай-күйін талдаудан әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті елу елдің қатарына кіру стратегиясына жауап беретін оның моделін жетілдіру жөнінде бағдарламалық кешенді шаралар қабылдау қажеттілігі туындайды.
Басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз етудің заңнамалық бекітілген нормалары мен қағидаттарының осы уақытқа дейін болмауы құжат айналымы саласындағы біртұтас мемлекеттік саясатты жүргізуге, қағаздық құжат айналымының көлемін қысқартуға, электронды құжаттарды қолдану саласын кеңейтуге ықпал етпейді. Бұл ұйымдарда, олардың құзыреті мен ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны деңгейіне қарамастан, іс жүргізу сатысында құжаттарды жасау және ресімдеуге пәрменді бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді.

Предстоящее вступление Республики Казахстан в Международную торговую организацию (ВТО) требует дальнейшей гармонизации действующей нормативной правовой базы, государственных стандартов с международными стандартами, в том числе серии ISO 9000 и ISO 15489 "Информация и документация. Управление документацией".
На фоне повсеместного внедрения и использования автоматизированных информационных технологий заметно отставание архивных учреждений в информатизации основных направлений работы. Отсутствие единой базы данных и автоматизированной информационной системы государственных архивов негативно сказывается на своевременном и качественном обеспечении запросов государства, законных прав и интересов граждан в получении ими необходимой архивной информации.
Отсутствие обеспечения сохранности на стадии ведомственного хранения документов, подтверждающих трудовую деятельность работников и сведения об отчислении денег на их пенсионное обеспечение, привело к тому, что более 30 процентов запросов социально-правового характера, поступающих в архивные учреждения, не получают положительного подтверждения. В то же время более 70 процентов государственных органов не имеют в своих структурах ведомственных архивов. Обеспечение сохранности документов периода суверенитета и независимости, предотвращение их утери требует ужесточения контроля над соблюдением законодательства организациями всех форм собственности.
Остается нерешенным вопрос подготовки высококвалифицированных специалистов архивного дела и делопроизводства по государственному заказу. Для повышения престижа и привлекательности труда работников сферы необходимо принять кардинальные меры по повышению уровня государственной поддержки и совершенствования системы оплаты их труда.
Устаревшее технологическое оборудование в ряде областных, городских, районных архивах и отсутствие достаточного финансирования из местного бюджета не позволяет выдерживать оптимальный температурно-влажностный режим хранения документов, обеспечивать на должном уровне их физико-химическую сохранность. По этим же причинам практически во всех областях, городах Астане, Алматы не осуществляется перевод документов на современные носители и страховое копирование наиболее ценной части Национального архивного фонда на случай утраты или повреждения оригиналов документов.
Решение обозначенных проблемных вопросов позволило бы Республике Казахстан приблизиться к идеальной модели архивного дела и систем документации, функционирующей в Австрии, Швеции, Испании, Франции, Малайзии и т.д.
Идеальная модель архивного дела и систем документации подразумевает:
наличие сети архивных учреждений, обеспечивающих весь цикл хранения документов с момента их поступления в государственный архив и в процессе их использования;
обеспечение доступности новых архивных технологий, открытость документной информации, законность ее поиска, получения и использования;
функционирование Автоматизированной информационной системы архивного дела (АИС АД), отвечающей требованиям работы в условиях "электронного правительства" (схема):
_______________________________________________
|Уполномоченный государственный орган управления|
|архивами и документацией Республики Казахстан  |
|_______________________________________________|
|
______________________________________________
|   Единая автоматизированная информационная   |
|              система архивного дела          |
|______________________________________________|
|^         | ^               | ^           | ^
||         | |               | |           | |
v|         v |               v |           v |
___________    _____________   _______________   _______________
|Специальные|  |Ведомственные| |  Центральные  | |Государственные|
| государ-  |  |   архивы    | |государственные| |    архивы     |
| ственные  |  |государствен-| |   архивные    | |   областей,   |
| архивы -  |  |ных органов и| |   учреждения    | |   городов,    |
|  архивные |  | организаций  |                   |   районов и   |
|учреждения |                                    |   их филиалы    |
|специальных|
|  государ- |
| ственных  |
| органов    |
стабильное финансирование, позволяющее осуществлять модернизацию материально-технической базы архивных учреждений, внедрение современных архивных технологий;
обеспечение высококвалифицированными кадрами, владеющими современным менеджментом и мировым прогрессивным опытом.

Алдағы уақытта Қазақстан Республикасының Халықаралық сауда ұйымына (ХСҰ) кіруі қолданыстағы нормативтік құқықтық базаны, мемлекеттік стандарттарды халықаралық стандарттармен, оның ішінде "Ақпарат және құжаттама. Құжаттаманы басқару" ISO 9000 және ISO 15489 серияларымен одан әрі үйлесуін талап етеді.
Автоматтандырылған ақпараттық технологияларды жаппай енгізу мен пайдалану аясында мұрағат мекемелерінің жұмыстың негізгі бағыттарын ақпараттандыруда кейіндеп бара жатқаны байқалады. Бірыңғай мәліметтер базасының және мемлекеттік мұрағаттардың автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің болмауы мемлекеттің сұрау салуларын уақтылы және сапалы қамтамасыз етуіне, азаматтардың, оларға қажетті мұрағаттық ақпаратты алудағы заңды құқықтары мен мүдделеріне жағымсыз әсер етеді.
Қызметкерлердің еңбек еткенін растайтын құжаттардың және олардың зейнеткерлік қамтамасыз етілуіне ақша аударымдары туралы мәліметтерді ведомстволық сақтау сатысында сақталуының қамтамасыз етілмеуінен, мұрағат мекемесіне түсетін әлеуметтік-құқықтық сипаттағы 30 пайыздан аса сұранымдар оң жауабын ала алмайды. Сонымен бірге, мемлекеттік органдардың 70 пайызының, өздерінің құрылымдарында ведомстволық мұрағаты жоқ. Егемендік және тәуелсіздік кезеңіндегі құжаттардың сақталуын қамтамасыз ету, олардың жоғалуының алдын алу ұйымдардың барлық меншік нысандарында заңнаманың сақталуын қатаң бақылауды талап етеді.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша мұрағат ісі мен іс жүргізудің жоғары білікті мамандарын даярлау мәселесі де шешуін таппауда. Сала қызметкерлері еңбегінің бейнесін және тартымдылығын арттыру үшін оларға жалақы беру жүйесін жетілдіру және мемлекеттік қолдау деңгейін арттыру жөнінде түбегейлі шаралар қабылдау керек.
Бірқатар облыстық, қалалық, аудандық мұрағаттардың техникалық жабдықтарының тозуы мен жергілікті бюджеттен жеткілікті қаражаттың бөлінбеуі, құжаттарды сақтауда оңтайлы температура ылғалдылық режимін ұстауға және олардың тиісті деңгейде физикалық-химиялық сақталуын қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Осы себепті іс жүзінде барлық облыстарда, Алматы, Астана қалаларында Ұлттық мұрағат қорының аса құнды бөлігі, құжаттардың түпнұсқасы жоғалған немесе бүлінген жағдайдан сақтандырылып құжаттарды қазіргі заманғы тасығыштарға аудару немесе сақтық көшірмелеу жүзеге асырылмаған.
Белгіленген проблемалық мәселелерді шешу Қазақстан Республикасын Австрияда, Швецияда, Испанияда, Францияда, Малайзияда және т.б. жұмыс істейтін мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің озық моделіне жақындауына септігін тигізер еді.
Мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің озық моделі мыналарды білдіреді:
құжаттарды сақтаудың бүкіл циклін, олардың мемлекеттік мұрағаттарға түскен сәтінен бастап пайдалану үдерісінде қамтамасыз ететін мұрағат мекемелері желілерінің болуы;
жаңа мұрағаттық технологияларға қол жетімділік, құжаттық ақпараттардың ашықтығы, оны іздестірудің, алудың және пайдаланудың заңдылығын қамтамасыз ету;
"электрондық үкімет" жағдайындағы жұмыстар талабына жауап беретін мұрағат ісінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің (МІ ААЖ) жұмыс істеуі (схемада):
_______________________________________________
|  Қазақстан Республикасының мұрағаттары мен    |
|құжаттамаларын басқаратын уәкілетті мемлекеттік|
|                    орган                      |
|_______________________________________________|
|
______________________________________________
|   Мұрағат ісінің бірыңғай автоматтандырылған |
|               ақпараттық жүйесі              |
|______________________________________________|
|^         | ^               | ^           | ^
||         | |               | |           | |
v|         v |               v |           v |
___________    _____________   ______________   _______________
|  Арнайы   |  | Мемлекеттік | |   Орталық    | |  Облыстардың  |
|мемлекеттік|  | органдар мен| | мемлекеттік  | |  қалалардың,  |
|мұрағаттар-|  | ұйымдардың  | |   мұрағат    | |  аудандардың  |
|  арнайы   |  |ведомстволық | |  мекемелері  | |  мемлекеттік  |
|мемлекеттік|  |мұрағаттары  | |______________| |  мұрағаттары  |
|органдардың|  |_____________|                  |  және олардың |
|  мұрағат  |                                   |  филиалдары   |
|мекемелері |                                   |_______________|
|___________|
мұрағат мекемелерінің материалдық-техникалық базасын жаңғыртуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін орнықты қаржыландыру, қазіргі заманғы мұрағаттық технологияларды енгізу;
қазіргі заманғы менеджмент пен әлемдік прогрессивтік тәжірибені меңгерген жоғары білікті кадрлармен қамтамасыз ету.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является совершенствование системы архивного дела.
В соответствии с поставленной целью предполагается решение следующих основных задач:
совершенствование нормативной правовой базы;
обеспечение доступности к архивной информации;
обеспечение сохранности Национального архивного фонда;
развитие и расширение международного сотрудничества.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Для достижения цели и решения задач особое внимание будет направлено на обеспечение сохранности Национального архивного фонда, установление на общегосударственном уровне единых принципов создания, оформления документации, внедрение международных стандартов. Будут внесены предложения по подготовке высококвалифицированных специалистов, востребованных в условиях применения новейших информационных технологий в данной отрасли, в том числе по государственному заказу.
5.1. Совершенствование нормативной правовой базы
В 2007-2009 годах будет совершенствоваться законодательная и нормативная правовая база архивного дела и систем документации. В первую очередь предусматривается разработка и принятие проекта Закона Республики Казахстан "О документационном обеспечении управленческой деятельности", устанавливающего единые принципы документирования в организациях всех организационно-правовых форм, участвующих в социально-экономической и общественно-политической жизни государства и общества.
Будут разработаны Правила комплектования, хранения, учета, использования управленческой документации государственными и специальными государственными архивами, Правила издания документов Национального архивного фонда, Правила комплектования, хранения, учета, использования научно-технической документации в государственных архивах, Правила комплектования, хранения, учета, использования аудиовизуальной документации в государственных архивах и другие нормативные правовые акты.
Развитие научно-методической базы предусматривает разработку типовых примерных номенклатур дел, новых методик теоретического и практического характера по работе с документами на электронных носителях, усовершенствование устаревших методических пособий по различным сегментам архивного дела и развития систем документации, регламентирующих вопросы пополнения, обеспечения сохранности, учета и использования документов (электронных документов).
5.2. Обеспечение доступности к архивной информации
Сноска. Подраздел 5.2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2305 (порядок введения в действие см. п. 2).
С целью привлечения общественного интереса к историко-культурному документальному наследию будут расширены возможности доступа к ним посредством организации телерадиопередач, публикаций в печатных и электронных средствах массовой информации, проведения постоянно-действующих и тематических выставок и экспозиций, республиканских семинаров. Будут использованы новые формы популяризации документов - электронные издания, подготовленные на основе архивных документов. Это позволит привлечь внимание ученых, исследователей, широкой общественности к проблемам дальнейшего расширения источниковой базы и информационного ресурса государства.
В результате обеспечения доступа к рассекреченным архивным фондам в научный оборот будут введены ранее неизученные и неизвестные общественности источники, входящие в состав Национального архивного фонда.
В целях преодоления отставания архивной сферы в области информатизации и внедрения современных технологий запланировано дальнейшее развитие Автоматизированной информационной системы архивного дела (АИС АД), охватывающей всю сеть государственных архивных учреждений республики.
Она предназначена для управления информационными потоками по выполнению организационно-управленческих функций, централизованного государственного учета документов Национального архивного фонда, оперативного и многоаспектного поиска ретроспективной документной информации, повышения качества предоставляемых информационных услуг при консультации и исполнении запросов юридических и физических лиц, в соответствии с требованиями работы в условиях "электронного правительства".
Предстоит развивать и совершенствовать интернет-ресурс "Архивы Казахстана".
5.3. Обеспечение сохранности Национального архивного фонда
Неизбежное старение документов, их износ в процессе использования требует поиска новых форм, методов и способов сохранения и консервации.
Для обеспечения сохранности наиболее ценных документов в случае утраты их оригиналов в особый период или мирное время при чрезвычайных ситуациях природного или техногенного характера будет продолжена работа по созданию Государственного страхового фонда копий документов.
На основе изучения опыта Малайзии, Франции, Польши, США, Белоруссии будут разработаны и внедрены современные методы по реставрации и обеспечению долговременного хранения архивных документов.
Для поддержания оптимальных условий хранения, обеспечивающих сохранность документов от повреждающего действия температуры, влаги, света, биоповреждений, загрязнений, хищений и утраты будут прорабатываться вопросы поэтапного осуществления модернизации материально-технической базы государственных архивов.
Этого же требуют процессы реставрации, восстановления свойств и внешних признаков документов, работы по консервации, минимизации, переводу на новые (цифровые) носители.

4. Бағдарламаның мақсаты және міндеттері
Бағдарлама мақсаты мұрағат ісі жүйесін жетілдіру болып табылады.
Алға қойылған мақсатқа сәйкес мынадай негізгі міндеттерді шешу болжанады:
нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
мұрағаттық ақпаратқа қол жетімділікті қамтамасыз ету;
Ұлттық мұрағат қорын сақтауды қамтамасыз ету;
халықаралық ынтымақтастықты дамыту және кеңейту.
5. Бағдарламаның негізгі бағыттары және іске асыру тетігі
Мақсатқа қол жеткізу және міндеттерді шешу үшін Ұлттық мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз етуге, құжаттаманы жасаудың, ресімдеудің жалпы мемлекеттік деңгейдегі бірыңғай қағидаттарын белгілеуге, халықаралық стандарттарды енгізуге ерекше назар аударатын болады. Осы салада жаңа ақпараттық технологияларды қолдану жағдайында талап етілетін жоғары білікті мамандарды, оның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша даярлау жөнінде ұсыныстар енгізілетін болады.
5.1. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
2007-2009 жылдары мұрағат ісі мен құжаттама жүйесінің заңнамалық және нормативтік құқықтық базасы жетілдірілетін болады. Бірінші кезекте мемлекет пен қоғамның әлеуметтік-экономикалық және қоғамдық-саяси өміріне қатысатын барлық ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы ұйымдарда құжаттаудың бірыңғай қағидаттарын белгілейтін "Басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу және қабылдау көзделеді.
Мемлекеттік және арнайы мемлекеттік мұрағаттардың басқару құжаттамасын толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі, Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын басып шығару ережесі, Мемлекеттік мұрағаттарда ғылыми-техникалық құжаттаманы толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі, Мемлекеттік мұрағаттарда дыбыс-бейне құжаттаманы толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі және басқа да нормативтік құқықтық кесімдер әзірленеді.
Ғылыми-әдістемелік базаны дамыту тұрпатты үлгілік іс номенклатурасын, электрондық жеткізгіштердегі құжаттармен жұмыс істеу бойынша теориялық және практикалық сипаттағы жаңа әдістемелерді әзірлеуді, ескірген әдістемелік құралдарды мұрағат ісінің түрлі сегменттері бойынша жетілдіруді және құжаттарды (электронды құжатты) толықтыру, сақталуын қамтамасыз ету, есебін жүргізу, пайдалану мәселелерін регламенттейтін құжаттама жүйелерін дамытуды көздейді.
5.2. Мұрағаттық ақпаратқа қол жетімділікті қамтамасыз ету
Ескерту. 5.2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Тарихи-мәдени деректі мұраларға қоғам қызығушылығын аудару мақсатында телерадиохабарлар ұйымдастыру, баспа және электронды бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар, тұрақты жұмыс істейтін және тақырыптық көрмелер, экспозициялар, республикалық семинарлар өткізу арқылы оларға қол жеткізу мүмкіндіктері кеңейеді. Құжаттарды әйгілеудің жаңа нысандары - мұрағат құжаттары негізінде дайындалған электронды басылымдар пайдаланылатын болады. Бұл мемлекеттің деректік базасын және ақпараттық ресурсын одан әрі кеңейту проблемаларына ғалымдардың, зерттеушілердің, жалпы қоғамның назарын аударуға мүмкіндік береді.
Құпиясыздандырылған мұрағат қорларына қол жеткізуді қамтамасыз ету нәтижесінде Ұлттық мұрағат қорының құрамына кіретін бұрын зерттелмеген және жұртшылыққа белгісіз деректер ғылыми айналымға енгізіледі.
Мұрағат саласының ақпараттандыру саласындағы артта қалуын жеңу және осы заманғы технологияларды енгізу мақсатында республиканың мемлекеттік мұрағат мекемелерінің бүкіл желісін қамтитын Мұрағат ісінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесін (МІ ААЖ) одан әрі дамыту жоспарланды.
Ол ұйымдастырушылық-басқару функцияларын орындау жөніндегі ақпараттар ағынын басқаруға, Ұлттық мұрағат қоры құжаттарының орталықтандырылған мемлекеттік есебін жүргізуге, өткенді шолатын құжаттық ақпаратты жедел және көпқырлы іздестіруге, "электронды үкімет" жағдайында жұмыс істеу талаптарына сәйкес заңды және жеке тұлғаларға консультация беру және олардың сұрау салуларын орындау кезінде көрсетілетін ақпараттық қызмет сапасын арттыруға арналған.
"Қазақстан мұрағаттары" интернет-ресурсы қызметін дамыту және жетілдіру міндеті тұр.
5.3 Ұлттық мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету
Пайдалану үдерісінде құжаттардың ескіруі, тозуы, сақтау және консервациялаудың жаңа нысандарын, әдістері мен тәсілдерін іздестіруді қажет етеді.
Неғұрлым бағалы құжаттардың түпнұсқалары айрықша кезеңде немесе табиғи немесе техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде бейбіт уақытта жоғалған жағдайда олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін Құжаттар көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын құру жөніндегі жұмыс жалғастырылады.
Малайзияның, Францияның, Польшаның, АҚШ-тың, Белоруссияның тәжірибесін зерделеу негізінде мұрағаттық құжаттарды қалпына келтіру және ұзақ мерзімді сақтауды қамтамасыз ету жөніндегі қазіргі заманғы әдістер әзірленеді және енгізіледі.
Құжаттарды температураның, ылғалдың, жарықтың бүлдіру әрекеттерінен, биобүлінуден, ластанудан, ұрланудан және жоғалудан сақталуды қамтамасыз ететін сақтаудың оңтайлы жағдайын ұстау үшін мемлекеттік мұрағаттардың материалдық-техникалық базасын жаңғыртуды кезең-кезеңмен жүзеге асыру мәселелері пысықталатын болады.
Мұны құжаттарды реставрациялау, оның қасиеттері мен сыртқы белгілерін қалпына келтіру үдерістері, консервациялау, минимизациялау, жаңа (цифрлық) жеткізгіштерге көшіру жөніндегі жұмыстар да қажет етеді.

5.4. Развитие и расширение международного сотрудничества
Планируется активизировать работу по расширению международного сотрудничества. Будут проведены международные конференции, семинары, совместные выставки и экспозиции, подготовлены сборники архивных документов и материалов. Предполагается принять участие в конференциях, заседаниях, форумах, проводимых международными архивными организациями.
В рамках проведения VIII-ой Общей конференции Евро-Азиатского регионального отделения Международного совета архивов (ЕВРАЗИКА МСА) в г. Астане в 2007 году планируется принять руководителей государственных архивных служб государств-участников СНГ и участников Международной научно-практической конференции "Электронное делопроизводство и архивы".
В целях реализации международных соглашений о сотрудничестве будут организованы стажировки специалистов в архивах Египта, Малайзии, Польши, России, США, Турции по проблемам реставрации, оцифрованию и хранению документов.
Будет продолжена работа по поиску и приобретению архивных документов, раритетных изданий и рукописей, имеющих историческую и культурную ценность для Республики Казахстан, выявленных в архивах, библиотеках, научных учреждениях и коллекциях граждан зарубежных государств. Особое внимание будет уделено изучению зарубежной архивной Казахстаники в странах исламского мира, для чего осуществлены командировки в Египет, Иран, Турцию.
В соответствии с заключенными договорами о сотрудничестве по выявлению и копированию архивных документов предполагается приобретение 47 тыс. кадров микрофильмов копий документов и материалов из архивов, библиотек и научных учреждений Армении, Великобритании, Германии, России и других стран.
6. Объемы и источники финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств: республиканского бюджета в объеме 65,5 млн. тенге, в том числе по годам:
2007 - 20,6 млн. тенге;
2008 - 21,8 млн. тенге;
2009 - 23,1 млн. тенге;
Объем расходов на 2007-2009 годы будет уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
1) В результате реализации Программы будут разработаны следующие нормативные правовые акты: Закон Республики Казахстан "О документационном обеспечении управленческой деятельности", Правила комплектования, хранения, учета, использования управленческой документации государственными и специальными государственными архивами, Правила издания документов Национального архивного фонда, Правила комплектования, хранения, учета, использования научно технической документации в государственных архивах, Правила комплектования, хранения, учета, использования аудиовизуальной документации в государственных архивах. Установлены на общегосударственном уровне единые принципы создания, оформления документации, технологий документационного обеспечения управленческой деятельности, организации хранения и использования документов Национального архивного фонда на уровне международных стандартов серии ISO 9000 и ISO 15489.

5.4. Халықаралық ынтымақтастықты дамыту және кеңейту
Халықаралық ынтымақтастықты кеңейту бойынша жұмысты жандандыру жоспарлануда. Халықаралық конференциялар, семинарлар, біріккен көрмелер мен экспозициялар өткізіледі, мұрағаттық құжаттар мен материалдардың жинақтары дайындалатын болады. Халықаралық мұрағат ұйымдары өткізетін конференцияларға, отырыстарға, форумдарға қатысу болжанады.
2007 жылы Астана қаласында Халықаралық мұрағаттар кеңесінің
Еуразиялық өңірлік бөлімшесінің VIII Жалпы конференциясын өткізу
шеңберінде ТМД-ға қатысушы мемлекеттер мемлекеттік мұрағат қызметтерінің басшыларын және»"Электронды іс жүргізу және мұрағат" халықаралық ғылыми-практикалық конференцияға қатысушыларын қабылдау жоспарлануда.
Ынтымақтастық туралы халықаралық келісімдерді іске асыру мақсатында мамандардың Египет, Малайзия, Полша, АҚШ, Ресей, Түркия мұрағаттарында құжаттарды қалпына келтіру, цифрлау және сақтау проблемалары бойынша тағылымдамалары ұйымдастырылады.
Шет ел мемлекеттерінің мұрағаттарында, кітапханаларында, ғылыми мекемелерінде, жеке азаматтар коллекцияларында анықталған Қазақстан Республикасы үшін тарихи және мәдени құндылығы бар мұрағаттық құжаттарды, сирек басылымдар мен қолжазбаларды іздестіру және сатып алу жөніндегі жұмыс жалғастырылатын болады. Ислам әлемі елдерінде Қазақстанға қатысты шетелдегі құжаттарды зерделеуге ерекше назар аударылады, сол үшін Египет, Иран, Түркияға іссапарлар жүзеге асырылады.
Мұрағаттық құжаттарды анықтау және көшірмелерін алу жөніндегі ынтымақтастық туралы жасалған келісімдерге сәйкес Арменияның, Ұлыбританияның, Германияның, Ресейдің және басқа да елдердің мұрағаттарынан, кітапханалары мен ғылыми мекемелерінен құжаттар мен материалдардың көшірмелері микрофильмдерінің 47 мың кадрын сатып алу көзделеді.
6. Қаржыландыру көлемі және көздері
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен 65,5 млн. теңге көлемінде жүзеге асырылатын болады, оның ішінде жылдар бойынша:
2007 - 20,6 млн. теңге;
2008 - 21,8 млн.теңге;
2009 - 23,1 млн. теңге;
2007 - 2009 жылдарға арналған шығыстар көлемі тиісті қаржы жылына арналған»"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
7. Бағдарламаны жүзеге асырудан күтілетін нәтижелер
1) Бағдарламаны жүзеге асыру нәтижесінде мынандай нормативтік
құқықтық кесімдер әзірленетін болады: "Басқару қызметін құжаттамалық
қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Мемлекеттік және арнайы мемлекеттік мұрағаттардың басқару құжаттамасын толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі, Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын басып шығару ережесі, Мемлекеттік мұрағаттарда ғылыми-техникалық құжаттаманы толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі, Мемлекеттік мұрағаттарда дыбыс-бейне құжаттаманы толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесі. ISO 9000 және ISO 15489 сериясындағы халықаралық стандарттар деңгейінде құжаттаманы жасаудың, ресімдеу, басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету технологияларының, Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын сақтауды және пайдалануды ұйымдастырудың жалпы мемлекеттік деңгейдегі бірыңғай қағидаттары белгіленеді.

2) Организованы и проведены ежегодные республиканские семинары и тематические выставки архивных документов.
К концу 2009 года будет внедрена Автоматизированная информационная система архивного дела, охватывающая всю сеть государственных архивных учреждений республики в соответствии с требованиями работы в условиях "электронного правительства".
3) Переведено в цифровой формат:
1,8 тыс. кино-фоно документов, в том числе в 2007 г. - 0,6 тыс. единиц хранения; в 2008 г. - 0,6 тыс. единиц хранения; в 2009 г. - 0,6 тыс. единиц хранения;
10 тыс. фотодокументов, в том числе в 2007 г. - 4 тыс. единиц хранения; в 2008 г. - 3 тыс. единиц хранения; в 2009 г. - 3 тыс. единиц хранения;
2 млн. листов наиболее ценных архивных документов Национального архивного фонда, в том числе в 2007 г. - 600,0 тыс. листов; в 2008 г. - 700,0 тыс. листов; в 2009 г. - 700,0 тыс. листов;
4) Установлены взаимовыгодные контакты в области архивного дела и документации с архивными службами зарубежных стран; организованы стажировки десяти специалистов в архивах Египта, Малайзии, Польши, России, США, Турции по проблемам обеспечения сохранности и внедрению новых технологий, в том числе в 2007 г. - 3 человека; в 2008 г. - 4 человека; в 2009 г. - 3 человека.
В результате реализации Программы будет обеспечена сохранность Национального архивного фонда Республики Казахстан, объем которого к 2010 году ориентировочно возрастет на 15 %.
8. План мероприятий по реализации Программы развития
архивного дела и систем документации
Республики Казахстан на 2007-2009 годы
Сноска. Раздел 8 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2305 (порядок введения в действие см. п. 2).
N п/п
Мероприятие
Форма
завер-
шения
Ответ-
ственные
за
исполне-
ние
Срок
исполне-
ния
Предпола-
гаемые
расходы,
млн. тенге
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Совершенствование нормативной правовой базы
1
Разработать
проект Закона
Республики
Казахстан "О
документацион-
ном обеспечении
управленческой
деятельности"
Проект
Закона
Республики
Казахстан
МКИ
(свод),
МЮ
Апрель
2007
года
Не
требуются
2
Разработать
Правила
комплектования,
хранения,
учета,
использования
управленческой
документации
государствен-
ными и
специальными
государственны-
ми архивами
Приказ
МКИ
МКИ,
местные
исполни-
тельные
органы
Ноябрь
2007
год
Не
требуются
3
Разработать
Правила
издания
документов
Национального
архивного фонда
Приказ
МКИ
МКИ,
местные
исполни-
тельные
органы
Сентябрь
2008
год
Не
требуются
4
Разработать
правила
комплектования,
хранения,
учета,
использования
научно-техни-
ческой
документации в
государственных
архивах
Приказ
МКИ
МКИ,
местные
исполни-
тельные
органы
Июль
2008
год
Не
требуются
5
Разработать
правила
комплектования,
хранения,
учета,
использования
аудиовизуальной
документации в
государственных
архивах
Приказ
МКИ
МКИ,
местные
исполни-
тельные
органы
Август
2007
год
Не
требуются
6
Гармонизация
государственных
стандаров в
области архив-
ного дела и
документации с
международными
стандартами
серии ISO 9000
и ISO 15489
"Информация и
документация.
Управление
документацией"
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Еже-
годно,
январь,
июль
Не
требуются

2) Жыл сайын республикалық семинарлар мен мұрағаттық құжаттардың тақырыптық көрмелері ұйымдастырылады және өткізіледі.
2009 жылдың аяғына қарай жұмыс талаптарына сәйкес "электрондық үкімет" жағдайында республиканың мемлекеттік мұрағат мекемелерінің бүкіл желісін қамтитын Мұрағат ісінің автоматтандырылған ақпараттық жүйесі енгізілетін болады.
3) Цифрлы пішінге мыналар көшіріледі:
1,8 мың кино-фоно құжат, оның ішінде 2007 жылы - 0,6 мың сақтау бірлігі, 2008 жылы - 0,6 мың сақтау бірлігі, 2009 жылы - 0,6 мың сақтау бірлігі;
10 мың фотоқұжат, оның ішінде 2007 жылы - 4 мың сақтау бірлігі, 2008 жылы - 3 мың сақтау бірлігі, 2009 жылы - 3 мың сақтау бірлігі;
Ұлттық мұрағат қорының 2 млн. парақ аса құнды мұрағаттық құжаттары, оның ішінде 2007 жылы - 600,0 мың парақ, 2008 жылы - 700 мың парақ, 2009 жылы - 700 мың парақ;
4) Шет елдердің мұрағат қызметтерімен мұрағат ісі және құжаттама саласында өзара тиімді байланыстар орнайды; Египет, Малайзия, Польша, Ресей, АҚШ, Түркия мемлекеттерінің мұрағаттарында сақтауды қамтамасыз ету және жаңа технологияларды енгізу проблемалары бойынша ондаған маманның тағылымдамалары ұйымдастырылады, оның ішінде жылдар бойынша 2007 жылы - 3 адам; 2008 жылы - 4 адам; 2009 жылы - 3 адам.
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде 2010 жылға қарай көлемі шамамен 15% өсетін Қазақстан Республикасының Ұлттық мұрағат қорының сақталуы қамтамасыз етілетін болады.
8. Қазақстан Республикасының мұрағат ісі мен құжаттама
жүйелерін дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
N
Іс-шара
Аяқтау нысаны
Орындалуына жауаптылар
Орындау мерзімі
Болжамды шығыстар (млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
1. Нормативтік құқықтық базаны жетілдіру
1
"Басқару қызметін құжаттамалық қамтамасыз ету туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
МАМ (жинақтау), Әділетмині
2007 жылғы сәуір
Қажет етпейді
2
Мемлекеттік және арнайы мемлекеттік мұрағаттардың басқару құжаттамасын толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесін әзірлеу
МАМ бұйрығы
МАМ, жергілікті атқарушы органдар
2007 жылғы қараша
Қажет етпейді
3
Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын басып шығару ережесін әзірлеу
МАМ бұйрығы
МАМ, жергілікті атқарушы органдар
2008 жылғы қыркүйек
Қажет етпейді
4
Мемлекеттік мұрағаттарда ғылыми-техникалық құжаттаманы толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесін әзірлеу
МАМ бұйрығы
МАМ, жергілікті атқарушы органдар
2008 жылғы шілде
Қажет етпейді
5
Мемлекеттік мұрағаттарда дыбыс-бейне құжаттамасын толықтыру, сақтау, есепке алу, пайдалану ережесін әзірлеу
МАМ бұйрығы
МАМ, жергілікті атқарушы органдар
2007 ж. Тамыз
Қажет етпейді
6
Мұрағат ісі және құжаттама саласындағы мемлекеттік стандарттарды ISO 9000 және ISO 15489 сериялы "Ақпарат және құжаттама. Құжаттаманы басқару" халықаралық стандарттарымен үйлестіру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Қажет етпейді

2. Обеспечение доступности к архивной информации
7
Провести
республиканские
выставки
архивных
документов,
подготовка
электронных
изданий
(информационных
бюллетеней
архивов и т.д.)
Отчет
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего: 1,4
в том
числе:
2007 г. -
0,6
2008 г. -
0,4
2009 г. -
0,4
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
8
Подготовить,
провести
республиканские
научно-практи-
ческие семинары
на темы:
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего: 1,2
в том
числе:
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
информационный
потенциал
архивов:
потери,
приобретения;
2007 г. -
0,3
востребован-
ность
Национального
архивного
фонда в
гражданском
обществе:
состояние и
перспективы;
2008 г. -
0,3
культурное
наследие:
сотрудничество
библиотек,
архивов, музеев
2009 г. -
0,6
9
Организовать
работу по
созданию
научно-справоч-
ного аппарата
к архивным
фондам и базы
данных
Национального
архивного
фонда,
автоматизиро-
ванных катало-
гов, электрон-
ных описей,
путеводителей,
межархивных
справочников
по составу и
содержанию
архивных
документов
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Не
требуются
10
Поддерживать
функционирова-
ние интернет-
ресурса
"Архивы
Казахстана"
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего: 1,5
в том
числе:
2007 г. -
0,5
2008 г. -
0,5
2009 г. -
0,5
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
3. Обеспечение сохранности Национального архивного фонда
11
Продолжить
работу по
созданию Государственно-
го страхового
фонда копий
архивных
документов
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Не
требуются
4. Развитие и расширение международного сотрудничества
12
Принять
участие в
подготовке и
проведении
международных
выставок
архивных
документов и
изданий
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего: 1,7
в том
числе:
2007 г. -
0,6
2008 г. -
0,5
2009 г. -
0,6
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
13
Продолжить
реализацию
соглашений
(меморандумов,
договоров) о
сотрудничестве
в области
архивного дела
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Не
требуются
14
Провести VIII
Общую
конференцию
Евро-азиатского
регионального
отделения
Международного
совета архивов
(ЕВРАЗИКА МСА),
Международную
научно-практи-
ческую
конференцию
"Электронное
делопроизвод-
ство и архивы"
и заседание
Консультативно-
го совета
руководителей
государственных
архивных служб
стран-участни-
ков СНГ в
городе Астане
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Сентябрь
2007
года
Всего: 1,8
в том
числе:
2007 г. -
1,8
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
15
Принять участие
в IX и X Общей
конференциях
Евро-азиатского
регионального
отделения
Международного
совета архивов
(ЕВРАЗИКА МСА)
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего: 2,8
в том
числе:
2008 г. -
1,3
2009 г. -
1,5
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
16
Обеспечить
прохождение
стажировок,
учебу
специалистов
архивного
дела в
институтах,
научных
центрах и
архивах
зарубежных
государств
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего:
10,5 в том
числе:
2007 г. -
2,1
2008 г. -
4,2
2009 г. -
4,2
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
17
Организовать
командировки
специалистов в
архивы,
библиотеки и
научные
учреждения
зарубежных
государств по
выявлению
документов и
материалов,
имеющих
историческую и
культурную
ценность для
Республики
Казахстан
Отчет в
Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего:
12,1
в том
числе:
2007 г. -
3,1
2008 г. -
4,1
2009 г. -
4,9
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
18
Приобрести
раритетные
рукописи, копии
документов
(изготовление
микрофильмов)
из архивов,
библиотек и
научных
учреждений
зарубежных
государств
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль
Всего:
24,5 в
том числе:
2007 г. -
9,6
2008 г. -
7,5
2009 г. -
7,4
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
19
Приобрести
особо ценные
документальные
коллекции,
личные фонды
и документы,
имеющие
историческую и
культурную
ценность для
Республики
Казахстан и
являющиеся
собственностью
физических и
юридических лиц
Отчет в
Правитель-
ство
Республики
Казахстан
МКИ
Ежегод-
но,
январь,
июль

2. Мұрағаттық ақпаратқа қол жетімділікті қамтамасыз ету
7
Мұрағат құжаттарының республикалық көрмелерін өткізу, электрондық басылымдарды (мұрағаттардың ақпараттық бюллетеньдерін және т.б.) дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 1,4
оның ішінде: 2007 ж. - 0,6
2008 ж.- 0,4
2009 ж. - 0,4
Республикалық бюджет
8
Мынадай тақырыптарда республикалық ғылыми-тәжірибелік семинарларды дайындау және өткізу:
мұрағаттардың   ақпараттық       әлеуеті: жоғалтқандары, тапқандары;
Ұлттық мұрағат қорының азаматтық қоғамдағы қажеттілігі: жай-күйі және перспективалары;
мәдени мұра: кітапханалар, мұрағаттар, мұражайлар ынтымақтастығы
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 1,2
оның ішінде:
2007 ж.
- 0,3
2008 ж.
- 0,3
2009 ж.
- 0,6
Республикалық бюджет
9
Мұрағат қорларына ғылыми-анықтамалық аппарат және Ұлттық мұрағат қорының дерекқорын, автоматтандырылған каталогтар, электрондық тізімдемелер, жолкөрсеткіштер, мұрағат құжаттарының құрамы мен мазмұны жөніндегі мұрағатаралық анықтамалықтарды жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Қажет етпейді
10
"Қазақстан мұрағаттары" интернет-ресурсының жұмыс істеуін қолдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 1,5 оның ішінде:
2007 ж. - 0,5
2008 ж.
- 0,5
2009 ж.
- 0,5
Республикалық бюджет
3. Ұлттық мұрағат қорының сақталуын қамтамасыз ету
11
Мұрағат құжаттары көшірмелерінің мемлекеттік сақтандыру қорын құру жөніндегі жұмысты жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын,қаңтар, шілде
Қажет етпейді
4. Халықаралық ынтымақтастықты дамыту және кеңейту
12
Мұрағат құжаттары мен басылымдарының халықаралық көрмелерін дайындауға және өткізуге қатысу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 1,7 оның ішінде:
2007 ж. - 0,6
2008 ж -0,5
2009 ж. - 0,6
Республикалық бюджет
13
Мұрағат ісі саласындағы ынтымақтастық туралы келісімдерді (меморандумдарды, шарттарды) іске асыруды жалғастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Қажет етпейді
14
Астана қаласында Халықаралық мұрағаттар кеңесі Еуразиялық өңірлік бөлімшесінің (ЕВРАЗИКА ХМК) VIII Жалпы конференциясын, "Электрондық іс жүргізу және мұрағат" атты халықаралық ғылыми-практикалық конференция және ТМД-ға қатысушы елдердің мемлекеттік мұрағат қызметтері консультациялық кеңесі басшыларының отырысын өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
2007 жылғы қыркүйек
Барлығы: 1,8
оның ішінде:
2007 ж. - 1,8
Республикалық бюджет
15
Халықаралық мұрағаттар кеңесінің Еуразиялық аймақтық бөлімшелерінің (ЕВРАЗИКА ХМК) IX және X Жалпы конференцияларына қатысу
Қазақстан Республикасы Үкіметіне есеп беру
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 2,8 оның ішінде: 2008 ж. - 1,3 2009 ж. -
1,5
Республикалық бюджет
16
Мұрағат ісі мамандарының институттарда, ғылыми орталықтарда және шет мемлекеттердің мұрағаттарында тағылымдамадан өтуін, оқуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар,шілде
Барлығы: 10,5 оның ішінде: 2007 ж.-2,1 2008 ж. - 4,2
2009 ж.-4,2
Республикалық бюджет
17
Мамандарды шет мемлекеттердің мұрағаттарына, кітапханалары мен ғылыми мекемелеріне Қазақстан Республикасы үшін тарихи және мәдени құндылығы бар құжаттар мен материалдарды табу үшін іссапарларға жіберуді ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 12,1 оның ішінде: 2007 ж. - 3,1
2008 ж. - 4,1
2009 ж. - 4,9
Республикалық бюджет
18
Шет мемлекеттер мұрағаттарынан, кітапханалары мен ғылыми мекемелерінен сирек ұшырасатын қолжазбаларды, құжаттар көшірмелерін сатып алу (микрофильмдер дайындау)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде
Барлығы: 24,5 оның ішінде: 2007 ж. - 9,6
2008 ж. - 7,5
2009 ж. - 7,4
Республикалық бюджет
19
Қазақстан Республикасы үшін тарихи және мәдени құндылығы бар, жеке және заңды тұлғалардың меншігі болып табылатын аса құнды құжаттық коллекциялар, жеке қорлар мен құжаттарды сатып алу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне есеп
МАМ
Жыл сайын, қаңтар, шілде

Всего: 8,0
в том
числе:
2007 г. -
2,0
2008 г. -
3,0
2009 г. -
3,0
Респу-
бли-
кан-
ский
бюджет
Примечания: расшифровка аббревиатур
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МЮ  - Министерство юстиции Республики Казахстан
* Объем расходов по Программе развития архивного дела и систем документации Республики Казахстан на 2007-2009 годы составляет 65,5 млн. тенге в том числе по годам 2007 г. - 20,6 млн. тенге; 2008 г. - 21,8 млн. тенге; 2009 г. - 23,1 млн. тенге. Ежегодные расходы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.

Барлығы: 8,0 оныңішінде:
2007 ж.-2,0 2008 ж.-3,0 2009 ж. - 3,0
Республикалық бюджет
Қазақстан Республикасының мұрағат ісі және құжаттама жүйелерін дамытудың 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы бойынша шығыстар көлемі 65,5 млн. теңгені құрайды, оның ішінде 2007 ж. - 20,6 млн. теңге; 2008 ж. - 21,8 млн. теңге; 2009 ж. - 23,1 млн. теңге. Жыл сайынғы шығыстар тиісті қаржы жылына арналған»"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нақтыланатын болады.
Ескертпелер: аббревиатуралар мен қысқарған сөздердің толық жазылуы
МАМ - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Әділетмині - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі