О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2006 года N 1298
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты  Республики Казахстан по вопросам жилищно-коммунальной сферы"
Исполняющий обязанности
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам жилищно-коммунальной сферы
Статья 1 . Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86,87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102;  Закон  Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
1) абзац первый части первой статьи 356 после слова "постановлению" дополнить словами "(акту о проведении проверки)";
2) абзац сорок пятый подпункта 1) части первой статьи 636 после цифр "343," дополнить цифрами "356,".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 84; 1999 г., N 13, ст. 431; N 23, ст. 921; 2001 г., N 15-16, ст. 228; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 11, ст. 67; 2004 г., N 14, ст. 82; N 17, ст. 101; N 23, ст. 142; 2006 г. N 16, ст. 103:

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 1298 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын ұй-коммуналдық сала мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
міндетін атқарушы
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
тұрғын үй-коммуналдық сала мәселелерi бойынша толықтырулар
мен өзгерiстер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18; 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68 құжаттар; N 14, 109-құжат; М 15, 122, 139-баптар; N 18, 72-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; 2006 ж., N  Қ 5-құжат; N  2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; 2006 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 11 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 356-баптың бiрiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы "қаулыға" деген сөзден кейiн "(тексеру өткiзiлгенi туралы актiге)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 636-баптың бiрiншi бөлiгi 1) тармақшасының қырық бесiншi абзацы "343," деген сандардан кейiн "356," деген сандармен толықтырылсын.
2. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат; 1999 ж., N 13, 431-құжат; N  23, 921-құжат; 2001 ж., N  15-16, 228-құжат; 2002 ж.,М 6, 71-құжат; 2003 ж., N  11, 67-құжат; 2004 ж., N 11, 82-құжат; N  17, 101-құжат; N  23, 142-құжат; 2006 ж., N  16, 103-құжат; 2006 жылғы 12 шiлдеде "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 12 шiлдеде "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 7 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңы):

1) по всему тексту слово "надобностей" заменить словом "нужд";
2) в статье 2:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"жилой (многоквартирный) дом (жилое (многоквартирное) здание) - строение, состоящее из жилых помещений, а также нежилых помещений и иных частей, являющихся общим имуществом;";
в абзаце восемнадцатом после слова "кондоминиум - " дополнить словом "зарегистрированная";
в абзаце девятнадцатом слова "в котором образована особая форма собственности на недвижимость - кондоминиум" исключить;
абзац двадцатый изложить в следующей редакции:
"кооператив собственников помещений (квартир) - организационно-правовая форма некоммерческой организации, создаваемая собственниками помещений (квартир) для совместного управления общей долевой собственностью участников одного кондоминиума;";
в абзаце тридцать шестом:
слово "жилища" заменить словами "жилого (многоквартирного) дома (жилого (многоквартирного) здания)";
после слов "текущий и капитальный ремонт" дополнить словами "общего имущества";
дополнить абзацами следующего содержания:
"письменный опрос - выявление мнения всех участников объекта кондоминиума для принятия решений, связанных с управлением, содержанием и эксплуатацией объекта кондоминиума, осуществляемое в письменной форме;
член кооператива собственников помещений (квартир) - участник объекта кондоминиума, являющийся учредителем кооператива собственников помещений (квартир) или принятый в члены кооператива собственников помещений (квартир) на основании поданного заявления;
собрание участников объекта кондоминиума - совместное присутствие собственников помещений (квартир) в заранее определенном месте и времени для коллективного обсуждения и принятия решений, связанных с управлением и содержанием объекта кондоминиума;
надлежащее содержание объекта кондоминиума - совокупность организационных и технических мероприятий, реализуемых собственниками помещений (квартир), а также лицами осуществляющими управление объектом кондоминиума для обслуживания и ремонта общего имущества жилого (многоквартирного) дома (жилого (многоквартирного) здания), проводимых в целях предупреждения преждевременного износа несущих конструкций жилого (многоквартирного) дома (жилого (многоквартирного) здания);
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий реализацию государственной политики в сфере жилищных отношений.";
3) дополнить главой 1-1 следующего содержания:
"Глава 1-1. Государственное регулирование в сфере жилищных
отношений
Статья 10-1. Компетенция Правительства Республики
Казахстан в сфере жилищных отношений
Правительство Республики Казахстан:

1) барлық мәтiн бойынша:
"қажеттер" деген сөз "мұқтаждар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"тұрғын (көп пәтерлi) үй (тұрғын (көп пәтерлi) жай) - тұрғын үй-жайлардан, сондай-ақ тұрғын емес үй-жайлардан және жалпы мүлiк болып табылатын өзге де бөлiктерден тұратын құрылыс;";
он сегiзiншi абзацтағы "меншiктiң" деген сөзден кейiн "тiркелген" деген сөзбен толықтырылсын;
он тоғызыншы абзацтағы "қозғалмайтын мүлiкке меншiктiң ерекше нысаны - кондоминиум құрылған" деген сөздер алынып тасталсын;
жиырмасыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң кооперативi - бiр кондоминиумге қатысушылардың ортақ үлестiк меншiктi бiрлесiп басқаруы үшiн үй-жайлар (пәтерлер) иелерi құрған коммерциялық емес ұйымның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны;";
отыз алтыншы абзацта:
"тұрғын үйдi" деген сөздер "тұрғын (көп пәтерлi) үйдi (тұрғын (көп пәтерлi) жайды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"ағымдағы және күрделi жөндеу" деген сөздерден кейiн "ортақ мүлкiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"жазбаша сауалнама - жазбаша түрде жүзеге асырылатын кондоминиумды басқаруға, күтiп ұстауға және пайдалануға байланысты шешiмдер қабылдау үшiн кондоминиумның барлық қатысушыларының пiкiрiн анықтау;
үй-жай (пәтер) иелерi кооперативiнiң мүшелерi - берiлген өтiнiш негiзiнде үй-жай (пәтер) иелерi кооперативiнiң құрылтайшысы болып табылатын немесе берiлген өтiнiш негiзiнде үй-жай (пәтер) иелерi кооперативiнiң мүшелiгiне қабылданған кондоминиумға қатысушы;
кондоминиум объектiлерiне қатысушылардың жиналысы - ұжымдық талқылау және кондоминиум объектiсiн басқарумен және күтiп ұстаумен байланысты шешiмдер қабылдау үшiн алдын ала белгiленген орында және уақытта кондоминиумға қатысушылардың бiрлесiп қатысуы;
кондоминиум объектiсiн тиiстi күтiп ұстау - үй-жай (пәтер) иелерi, сондай-ақ көп пәтерлi тұрғын (көп пәтердi) үйдiң (тұрғын (көп пәтерлi) жайдың) ортақ мүлкiне қызмет көрсету және оларды жөндеу үшiн кондоминиум объектілерiн басқаруды жүзеге асыратын тұлғалар iске асыратын, тұрғын (көп пәтерлi) үйдiң (тұрғын (көп пәтерлi) жайдың) тiреу құрастырмаларының мерзiмiнен бұрын тозуын болдырмау мақсатында жүргiзiлетiн ұйымдастыру және техникалық iс-шаралардың жиынтығы;
уәкiлеттi орган - тұрғын үй қатынастары саласында мемлекеттік саясаттың iске асырылуын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.";
3) мынадай мазмұндағы 1-1-тараумен толықтырылсын:
"1-1-тарау. Тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттік реттеу
10-1-бап. Тұрғын үй қатынастары саласындағы Қазақстан
Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:

1) разрабатывает основные направления государственной политики и программ в сфере жилищных отношений;
2) принимает подзаконные нормативные правовые акты в сфере жилищных отношений;
3) утверждает Типовые правила содержания жилищного фонда;
4) утверждает типовые договоры сотрудничества между органом управления объектом кондоминиума и субъектами рынка, поставляющими коммунальные услуги конечным потребителям, по представлению уполномоченного органа в сфере жилищных отношений;
5) утверждает Правила предоставления отдельных коммунальных услуг;
6) руководит деятельностью и осуществляет координацию действий государственных органов при проведении государственной политики в сфере жилищных отношений.".
Статья 10-2. Компетенция уполномоченного органа в сфере жилищных
отношений
Уполномоченный орган:
1) осуществляет реализацию государственной политики в сфере жилищных отношений;
2) взаимодействует с другими государственными органами и общественными объединениями в сфере жилищных отношений;
3) разрабатывает и вносит в Правительство предложения по совершенствованию государственной политики в сфере жилищных отношений;
4) разрабатывает подзаконные нормативные правовые акты, разрабатывает и принимает нормативно-техническую документацию в сфере жилищных отношений;
5) оказывает информационно-методическую помощь по вопросам применения законодательства Республики Казахстан о жилищных отношениях.
6) осуществляет мониторинг состояния жилищного фонда.
Статья 10-3. Компетенция органов местного государственного
управления области (города республиканского значения, столицы)
1. Местные представительные органы области (города республиканского значения, столицы):
1) утверждают Правила содержания жилищного фонда региона, разработанные на основании Типовых правил содержания жилищного фонда, утвержденных Правительством Республики Казахстан;
2) утверждают региональные программы развития жилищно-коммунальной сферы;
2. Местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы):
1) предоставляют на утверждение в соответствующие местные представительные органы Правила содержания жилищного фонда региона, разработанные на основании Типовых правил содержания жилищного фонда, утвержденных Правительством Республики Казахстан;
2)разрабатывают и предоставляют на утверждение в соответствующие местные представительные органы региональные программы развития жилищно-коммунальной сферы, обеспечивают их реализацию.
Статья 10-4. Компетенция органов местного государственного
управления районов (городов областного значения)

1) тұрғын үй қатынастары саласында мемлекеттiк саясаттың және бағдарламалардың негізгi бағыттарын әзiрлейдi;
2) тұрғын үй қатынастары саласында заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайды;
3) Тұрғын үй қорын күтiп ұстаудың үлгi ережесiн бекiтедi;
4) тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкiлеттi органның ұсынысы бойынша кондоминиум объектiсiн басқару органы мен түпкiлiктi тұтынушыларға коммуналдық қызметтердi жеткiзушi рынок субъектiлерiнiң арасындағы ынтымақтастықтың үлгi шарттарын бекiтедi;
5) Жекелеген коммуналдық қызметтер ұсыну ережесiн бекiтедi;
6) тұрғын үй қатынастары саласында мемлекеттiк саясатты жүзеге асырған кезде мемлекеттiк органдар қызметiне басшылық етедi және iс-әрекетiн үйлестiрудi жүзеге асырады.
10-2-бап. Тұрғын үй қатынастары саласындағы уәкiлеттi
органның құзыретi
Уәкiлетті орган:
1) тұрғын үй қатынастары саласында мемлекеттiк саясатты iске асырады;
2) тұрғын үй қатынастары саласында басқа да мемлекеттiк органдармен және қоғамдық бiрлестiктермен өзара әрекет етедi;
3) тұрғын үй қатынастары саласындағы мемлекеттiк саясатты жетiлдiру бойынша Үкiметке ұсыныстар әзiрлейдi және енгiзедi;
4) тұрғын үй қатынастары саласында заңға тәуелдi нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi, нормативтiк-техникалық құжаттамаларды әзiрлейдi және қабылдайды;
5) Қазақстан Республикасының тұрғын үй қатынастары туралы заңнамасын қолдану мәселелерi бойынша ақпараттық-әдiстемелiк көмек көрсетедi;
6) тұрғын үй қорының жай-күйiне мониторинг жүргiзедi.
10-3-бап. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергiлiктi мемлекеттiк басқару
органдарының құзыретi
1. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi өкiлдi органдары:
1) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Тұрғын үй қорын күтiп ұстаудың үлгi шарты негiзiнде әзiрленген Өңiрдiң тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiн бекiтедi;
2) тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың өңiрлiк бағдарламаларын бекiтедi.
2. Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары:
1) Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен Тұрғын үй қорын күтiп ұстаудың үлгi шарты негiзiнде әзiрленген Өңiрдiң тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiн тиiстi жергiлiкті өкiлдi органдардың бекiтуiне ұсынады;
2) тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың өңiрлiк бағдарламаларын әзiрлейдi және тиiстi өкiлдi органдардың бекiтуiне ұсынады, олардың iске асырылуын қамтамасыз етедi.
10-4-бап. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың)
жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарының құзыретi

1. Местные представительные органы районов (городов областного значения) утверждают региональные программы развития жилищно-коммунальной сферы;
2. Местные исполнительные органы районов (городов областного значения):
1) разрабатывают и предоставляют на утверждение в соответствующие местные представительные органы региональные программы развития жилищно-коммунальной сферы, обеспечивают их реализацию;
2) обеспечивают организацию мероприятий на подведомственной им территории по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
3) осуществляют государственный контроль за соблюдением Правил содержания жилищного фонда региона;
4) принимает меры по оказанию жилищной помощи за счет средств местных бюджетов.";
4) в статье 31:
в пункте 1 слово "образуется" заменить словами "может образовываться";
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Земельный участок при жилом (многоквартирном) доме (жилом многоквартирном) здании), являющийся объектом кондоминиума, принадлежит собственникам помещений (квартир) на праве общей долевой собственности.";
в пункте 4 слова "объекту кондоминиума" заменить словами "жилому (многоквартирному) дому (жилому (многоквартирному) зданию)";
в пункте 7 слова "Кондоминиум может быть прекращен" заменить на слова "Кондоминиум либо право общей собственности могут быть прекращены"
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Каждый объект кондоминиума (один жилой (многоквартирный) дом (жилое (многоквартирное) здание) при количестве собственников помещений (квартир) более двадцати управляется своим органом управления.
Орган управления объектом кондоминиума открывает текущий банковский счет, на который перечисляются взносы (платежи) собственников помещений (квартир) на содержание и ремонт общего имущества.
Орган управления объектом кондоминиума вправе открыть сберегательный банковский счет.";
5) в статье 34:
часть вторую пункта 2 исключить;
в части первой пункта 4 слова "либо решением органа управления объектом кондоминиума" исключить;
6) часть вторую пункта 3 статьи 37 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Исключением являются вопросы, касающиеся использования общего имущества.";
7) в пункте 3 статьи 41 слова "или органа" заменить словами "и органом";
8) дополнить статьей 41-1 следующего содержания:
"Статья 41-1. Государственный контроль за соблюдением Правил
содержания жилищного фонда
1. Государственный контроль за соблюдением Правил содержания жилищного фонда осуществляется местным исполнительным органом посредством проведения проверок должностными лицами местных исполнительных органов общего имущества участников кондоминиума.
Проверка подразделяется на следующие виды:

1. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi өкiлдi органдары тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың өңiрлiк бағдарламаларын бекiтедi.
2. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергiлiктi атқарушы органдары:
1) тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың өңiрлiк бағдарламаларын әзiрлейдi және тиiстi өкiлдi органдардың бекiтуiне ұсынады, олардың iске асырылуын қамтамасыз етедi;
2) өздерiне ведомстволық бағыныстағы аумақтағы тұрғын үй қорын сақтау және тиiстi пайдалану жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз етедi;
3) Өңірдің тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiнiң сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
4) жергілiктi бюджет қаражатының есебiнен тұрғын үй көмегiн көрсету бойынша iс-шаралар қабылдайды.";
4) 31-бапта:
1-тармақтағы "құрылады" деген сөз "құрылуы мүмкiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Кондоминиум объектiсi болып табылатын тұрғын (көп пәтерлi) үй (тұрғын (көп пәтерлi) жай) iргесiндегi жер учаскесi үй-жай (пәтер) меншiк иелерiне жалпы үлестiк меншiктену құқығы бойынша тиесiлi болады.";
4-тармақтағы "кондоминиум объектiсiне" деген сөздер "тұрғын (көп пәтерлi) үйге (тұрғын (көп пәтерлi) жайға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтағы "Кондоминиум" деген сөз "Кондоминиум не жалпы меншiк құқығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Кондоминиумның әрбiр объектiсi (үй-жай (пәтер) иелерi жиырмадан астам болған кезде бiр тұрғын (көп пәтерлi) үй (тұрғын (көп пәтерлi) жай) өзiнің басқару органымен басқарылуға тиiс.
Кондоминиум объектiсiн басқару органы үй-жай (пәтер) иелерiнiң ортақ мүлiктi күтiп ұстауға және жөндеуге арналған жарналары (төлемдерi) аударылатын ағымдағы банк шотын ашады.
Кондоминиум объектiсiн басқару органы жинақтаушы банк шотын ашуға құқылы.";
5) 34-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
4-тармақтағы бiрiншi бөлiгiндегі "не кондоминиум объектiсiн басқару органының шешiмiнде" деген сөздер алып тасталсын;
6) 37-баптың 3-тармағының екiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Ортақ мүлiктi пайдалануға байланысты мәселелер кiрмейдi.";
7) 41-баптың 3-тармағындағы "немесе кондоминиум" деген сөз "және кондоминиум" деген жалғаулықпен ауыстырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 41-1-баппен толықтырылсын:
"41-1-бап. Тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiнiң сақталуына
мемлекеттік бақылау
1. Тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiнiң сақтауына мемлекеттiк бақылауды жергiлiктi атқарушы органдардың лауазымды тұлғалары кондоминиумға қатысушылардың ортақ мүлкiне тексеру жүргiзу арқылы жергiлiктi атқарушы органдар жүзеге асырады.
Тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:

1) плановая - не чаще одного раза в год, в соответствии с планом проверок местного исполнительного органа;
2) внеплановая - назначаемая в связи с аварийными случаями или при иных чрезвычайных обстоятельствах, создающих угрозу здоровью или жизни человеку.
О начале плановой проверки местный исполнительный орган обязан не позднее двух недель известить орган управления объектом кондоминиума о планируемой проверке.
Орган управления объектом кондоминиума обязан не позднее одной недели известить собственников помещений (квартир) о планируемой проверке.
2. Проверка проводится на основании акта о назначении проверки объекта кондоминиума (далее - акт о назначении проверки).
В акте о назначении проверки указываются:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц) местного исполнительного органа, уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о проверяемом объекте;
5) дата начала и окончания проверки;
6) правовые основания проведения проверки;
7) подпись должностного лица местного исполнительного органа, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа.
3. Акт о назначении проверки в обязательном порядке регистрируется в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов (далее - орган по правовой статистике), в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Должностное лицо местного исполнительного органа, прибывшее для проверки, обязано предъявить:
1) акт о назначения проверки с отметкой о регистрации в органе по правовой статистике;
2) служебное удостоверение;
3) план проверки, утвержденный руководителем проверяющего государственного органа.
5. Началом проведения проверки считается момент вручения собственнику помещений (квартир) и органу управления объектом кондоминиума актов о назначении проверки.
6. В случае отказа в принятии акта о назначении проверки или их воспрепятствования доступу должностного лица местного исполнительного органа, осуществляющего проверку, в проверяемый объект составляется протокол. Протокол подписывается должностным лицом местного исполнительного органа и лицом, которое отказалось принять акт о назначении проверки или воспрепятствовало доступу должностного лица местного исполнительного органа.
Собственник помещений (квартир) (его уполномоченное лицо), уполномоченное лицо органа управления объектом кондоминиума вправе отказаться от подписания протокола, дав письменное объяснение о причине отказа. Отказ от получения акта о назначении проверки не является основанием для отмены проверки.

1) жоспарлы - жергiлiктi атқарушы органның тексеру жоспарына сәйкес жылында кемiнде бiр рет өткiзіледi;
2) жоспардан тыс - апатты жағдайларда немесе адамның денсаулығына не өмiрiне қауiп туғызатын өзге де төтенше жағдайларда белгiленедi.
Жергiлiктi атқарушы орган жоспарлы тексеру алдында жоспарланған тексеру туралы кондоминиум объектiлерiн басқару органына екi аптадан кешiктiрмей хабарлауға мiндеттi.
Кондоминиум объектiлерiн басқару органы жоспарланған тексеру туралы үй-жай (пәтер) иелерiне бiр аптадан кешiктiрмей хабарлауға мiндетті.
2. Тексеру кондоминиум объектiсiн тексерудi белгiлеу туралы актiсi негiзiнде жүргiзiледi (бұдан әрi - тексерудi белгiлеу туралы актi).
Тексерудi белгiлеу туралы актiде:
1) актiнiң нөмiрi және күнi;
2) мемлекеттiк органның атауы;
3) тексеру жүргiзуге уәкiлеттi жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасының (тұлғаларының) тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы;
4) тексеру жүргiзiлетiн объектi туралы мәлiметтер;
5) тексерудiң басталған және аяқталған күнi;
6) тексеру жүргiзудiң құқықтық негiздерi;
7) актіге қол қоюға уәкiлеттi жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасының қолы және мемлекеттiк органның мөрi көрсетiледi.
3. Тексерудi белгiлеу туралы актi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен құқықтық статистика және арнайы есепке алу (бұдан әрi - құқықтық статистика жөнiндегi орган) саласында өз құзыретi шегiнде статистикалық қызметтi жүзеге асыратын мемлекеттiк органда мiндеттi түрде тiркеледi.
4. Тексеруге келген жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы:
1) құқықтық статистика жөнiндегi органда тiркелгенi туралы белгi қойылған тексерудi белгiлеу туралы актiнi;
2) қызметтiк куәлiктi;
3) тексерушi мемлекеттiк органның басшысы бекiткен тексеру жоспарын көрсетуге мiндеттi.
5. Тексерудi белгілеу туралы актiнi үй-жай (пәтер) иелерiне және кондоминиум объектiсiн басқару органына берген сәттен бастап, тексеру жүргiзу басталды деп саналады.
6. Тексерудi белгілеу туралы актiнi қабылдаудан бас тартқан немесе тексерудi жүзеге асыратын жергілiкті атқарушы органның лауазымды тұлғаларының тексеру жүргiзуге қажетті материалдарға қол жеткiзуiне кедергi келтiрiлген жағдайда хаттама жасалады. Хаттамаға тексерудi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы және тексерудi белгiлеу туралы актiнi қабылдаудан бас тартқан немесе жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасының материалдарға қол жеткiзуiне кедергi келтiрген тұлға қол қояды.
Үй-жай (пәтер) иелерi (оның уәкiлетті тұлғасы), кондоминиум объектiсiн басқару органының уәкiлеттi тұлғасы бас тарту себебi туралы жазбаша түсiнiктеме берiп, хаттамаға қол қоюдан бас тартуға құқылы. Тексерудi белгiлеу туралы актiнi алудан бас тарту тексеру жүргiзбеуге негiз болып табылмайды.

7. Проверка может проводиться только тем должностным лицом (лицами) местного исполнительного органа, которое указано в акте о назначении проверки.
8. Срок проведения проверки не может превышать тридцать календарных дней, в исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней.
В случае продления сроков проверки государственный орган в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в органе по правовой статистике, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
На основании одного акта о назначении проверки может проводиться только одна проверка.
9. По результатам проверки должностным лицом местного исполнительного органа, осуществляющим проверку, составляется акт о результатах проверки в трех экземплярах.
В акте о результатах проверки указываются:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование государственного органа, проводившего проверку;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество и должность лица (лиц) местного исполнительного органа, проводившего проверку;
5) сведения о проверяемом объекте;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, об их характере;
8) сведения об ознакомлении или об отказе в ознакомлении с актом проверки собственника помещения (квартиры), уполномоченного лица органа управления объектом    кондоминиума, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц) местного исполнительного органа, проводившего проверку.
10. В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки собственник помещения (квартиры), уполномоченное лицо органа управления объектом кондоминиума излагают их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения прилагаются к акту о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
11. Один экземпляр акта о результатах проверки вручается собственнику помещения  (квартиры), один экземпляр - уполномоченному лицу органа управления объектом кондоминиума.
12. Завершением срока проверки считается день вручения собственнику помещения (квартиры) и уполномоченному лицу органа управления объектом кондоминиума актов о результатах проверки не позднее срока окончания проверки, указанного в актах о назначении проверки.

7. Тексерудi белгілеу туралы актiде көрсетiлген жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы (тұлғалары) ғана тексеру жүргiзе алады.
8. Тексеру жүргiзу мерзiмi отыз күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс, ерекше жағдайларда арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргiзу қажет болған жағдайда, сондай-ақ тексеру көлемiнiң ауқымды болуына байланысты, тексеру жүргiзудiң мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол отыз күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
Тексеру мерзiмi ұзартылған жағдайда мемлекеттiк орган мiндеттi түрде құқықтық статистика жөнiндегi органдарында тiркеу арқылы тексерудi ұзарту туралы қосымша актiнi ресiмдейдi, онда тексерудi белгiлеу туралы алдыңғы актiнің нөмiрi мен тiркелген күнi және ұзартудың себебi көрсетiледi.
Тексерудi белгiлеу туралы актi негiзiнде тек қана бiр тексеру жүргiзiлуi мүмкiн.
9. Тексеру нәтижелерi бойынша тексерудi жүзеге асыратын жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы үш данада тексеру нәтижелерi туралы актi жасайды.
Тексеру нәтижелерi туралы актіде:
1) актiнiң жасалған күнi, уақыты және орны;
2) тексерудi жүргiзген мемлекеттiк органның атауы;
3) соның негiзiнде тексеру жүргiзiлген тексерудi белгiлеу туралы актiнiң күнi және нөмiрi;
4) тексерудi жүргiзген жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасының (тұлғаларының) тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы;
5) тексеру жүргiзiлетiн объектi туралы мәлiметтер;
6) тексеру жүргiзу күнi, орны және кезеңi;
7) тексеру нәтижелерi, оның iшiнде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәлiметтер;
8) үй-жай (пәтер) иелерiнiң, кондоминиум объектiсiн басқару органының уәкiлеттi тұлғасының, сондай-ақ тексеру жүргiзуде қатысқан тұлғалардың тексеру актiсiмен танысқан немесе танысудан бас тартқаны туралы мәлiметтер, олардың қолдары және қол қоюдан бас тартуы;
9) тексеру жүргiзген жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасының (тұлғаларының) қолы көрсетiледi.
10. Үй-жай (пәтер) иесi, кондоминиум объектiсiн басқару органының уәкiлеттi тұлғасы тексеру нәтижелерi бойынша ескертулерi және (немесе) қарсылықтары болған жағдайда, оларды жазбаша түрде баяндайды.
Ескертулер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргiзу нәтижелерi туралы актіге қоса берiледi, бұл жөнiнде тиiстi белгi қойылады.
11. Тексеру нәтижелерi туралы актiнiң бiр данасы үй-жай (пәтер) иесiне, екiншiсi кондоминиум объектiсiн басқару органының уәкiлеттi тұлғасына берiледi.
12. Тексеру нәтижелерi туралы актiнi тексерудi белгiлеу туралы актiде көрсетiлген мерзiмнен кешiктiрмей үй-жай (пәтер) иелерiне және кондоминиум объектiсiн басқару органының уәкiлеттi тұлғасына тапсырған күнi тексеру мерзiмi аяқталды деп саналады.

13. В случае выявления в ходе проверки фактов нарушения Правил содержания  жилищного фонда собственником помещения (квартиры) и (или) органом управления объектом кондоминиума  должностным лицом  местного исполнительного органа выносится предписание об устранении выявленных нарушений.
Предписания обязательны для исполнения в указанные в нем сроки. Предписания могут
быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
9) в статье 42:
в подпункте 1) пункта 2 слово "четырех" заменить словом "двадцати" подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) управление объектом кондоминиума третьими (сторонними) лицами: выборными или наемными физическими лицами - управляющими жилыми домами (менеджерами), или юридическими лицами;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Объем правомочий по управлению объектом кондоминиума, передаваемых собственниками помещений (квартир) физическому или юридическому лицу, определяется договором.";
пункты 5 и 7 исключить;
дополнить пунктами 8, 9 следующего содержания:
"8. Отношения, связанные с созданием, реорганизацией и ликвидацией кооперативов собственников помещений (квартир), контролем за их деятельностью, регулируются настоящим Законом.
9. Если в результате хозяйственной деятельности лицами, осуществляющими управление объектом кондоминиума, причинены убытки собственникам помещений (квартир), данные лица обязаны возместить убытки в полном объеме в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.";
10) дополнить статьями 42-1 и 42-2 следующего содержания:
"Статья 42-1. Собрание собственников помещений (квартир)
1. На собраниях собственников помещений (квартир) рассматриваются и принимаются решения по вопросам, связанным с управлением и содержанием объекта кондоминиума.
2. Обязательного рассмотрения и одобрения на собрании собственников помещения (квартир) требуют следующие вопросы:
1) связанные с выбором или изменением формы управления объектом кондоминиума;
2) утверждения размеров взносов на управление и содержание общего имущества объекта кондоминиума, в случае если управление объектом кондоминиума осуществляется выборными (наемными) физическими или юридическими лицами;
3) принятия решения о заключении, изменении или расторжении договора управления объектом кондоминиума;
4) установления необходимости внесения изменений в государственный акт о регистрации объекта кондоминиума;
5) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) жилого дома (жилого здания);

13. Тексеру барысында үй-жай (пәтер) иесiнiң және (немесе) кондоминиум объектiсiн басқару органының Тұрғын үй қорын күтiп ұстау ережесiн бұзғаны туралы фактiлер анықталған жағдайда жергiлiктi атқарушы органның лауазымды тұлғасы анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқама бередi.
Нұсқама онда көрсетiлген мерзiмде орындалуға мiндетті.
Нұсқамаларға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен шағымдануы мүмкiн.";
9) 42-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "төрт" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кондоминиум объектiсiн үшiншi (сырт) тұлғалардың, сайланған немесе жалданған тұрғын үйлердiң басқарушыларының (менеджерлердiң) жеке тұлғалардың немесе заңды тұлғалардың басқаруы;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Үй-жай (пәтер) иелерi жеке немесе заңды тұлғаларға беретiн кондоминиум объектiсiн басқару жөнiндегi құқықтар көлемi шартпен белгіленеді.";
5 және 7-тармақтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8, 9-тармақтармен толықтырылсын:
"8. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң кооперативтерiн құрумен, қайта ұйымдастырумен және таратумен, олардың қызметiн бақылаумен байланысты қатынастар осы Заңмен реттеледi.
9. Егер кондоминиум объектiсiн басқаруды жүзеге асыратын адамдар шаруашылық қызметiнiң нәтижесiнде үй-жай (пәтер) иелерiне шығын келтiретiн болса, осы адамдар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес толық көлемде шығынды өтеуге мiндеттi.";
10) мынадай мазмұндағы 42-1 және 42-2-баптармен толықтырылсын:
"42-1-бап. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң жиналысы
1. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң жиналысында кондоминиумды басқаруға және күтiп ұстауға байланысты мәселелер бойынша шешiмдер қарастырылады және қабылданады.
2. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң жиналысында мынадай:
1) кондоминиум объектiсiнiң басқару нысанын таңдауға немесе өзгертуге байланысты мәселелер;
2) егер кондоминиум объектiсiн басқару сайланбалы (жалдамалы) жеке тұлғалар немесе заңды тұлғалармен жүзеге асырылатын болса, кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн басқаруға және күтiп ұстауға арналған жарналардың мөлшерiн бекiту;
3) кондоминиум объектiсiн басқарудың шартын жасау, өзгерту немесе бұзу туралы шешiмдер қабылдау;
4) кондоминиум объектiсiн тiркеу туралы мемлекеттiк актiге өзгерiстер енгiзу қажеттiлiгiн белгiлеу;
5) тұрғын үйдi (тұрғын жайды) өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта құру, қалпына келтiру, күрделi жөндеу) мәселелерi мiндетті түрде қарастыруды және мақұлдауды талап етедi.

3. Для выбора формы управления объектом кондоминиума собрание может организовать инициативную группу.
Собрание проводится по инициативе органа управления объектом кондоминиума, а также по требованию не менее десятой части собственников помещений (квартир).
Инициаторы собрания собственников помещений (квартир) уведомляют не менее чем за десять дней всех собственников помещений (квартир) о дате, месте и повестке предстоящего собрания.
4. Собственники помещений (квартир) до проведения собрания имеют право ознакомиться у его инициаторов с материалами, необходимыми для принятия решений.
5. Собрание собственников помещений (квартир) правомочно при наличии не менее двух третей от общего количества собственников помещений (квартир). Каждый собственник помещения (квартиры) при голосовании имеет один голос. Если собственнику помещения (квартиры) принадлежит несколько помещений, он имеет соразмерное количество голосов.
6. Решение собрания принимается открытым или закрытым голосованием большинством голосов от общего числа собственников помещений (квартир).
7. В случае отсутствия кворума голосование проводится путем письменного опроса в соответствии со статьей 42-2 настоящего Закона.
8. В протоколе собрания собственников помещений (квартир) указываются:
1) место нахождения объекта кондоминиума;
2) дата, время проведения собрания;
3) общее количество собственников помещений (квартир);
4) количество присутствующих на собрании собственников помещений (квартир);
5) председатель и секретарь собрания;
6) повестка дня собрания;
7) лица, выступившие на собрании;
8) форма и итоги голосования;
9) решение, принятое собранием.
Протокол подписывается председателем и всеми собственниками помещений (квартир), присутствовавшими на собрании.
9. Принятое решение является обязательным для всех собственников помещений (квартир) и является документом для рассмотрения спорных и иных вопросов в судах и других государственных учреждениях как волеизъявление собственников помещений (квартир), а также служит основанием для расчета жилищной помощи.
Статья 42-2. Проведение письменного опроса.
1. Письменный опрос проводится при невозможности, в силу каких-либо обстоятельств, обеспечить кворум при проведении общего собрания собственников помещений (квартир).
2. Каждый собственник помещения (квартиры) имеет при проведении письменного опроса один голос.
3. Для организации проведения письменного опроса назначаются ответственные лица из числа собственников помещений (квартир).
4. Каждый лист голосования должен содержать порядковый номер, вопросы, внесенные для обсуждения, адрес, фамилию, имя, отчество собственника помещений (квартиры), место для подписи, подпись руководителя органа управления объектом кондоминиума.

3. Кондоминиум объектiсiн басқарудың нысанын таңдау үшiн жиналыс бастамашы топ ұйымдастыруы мүмкiн.
Жалпы жиналыс кондоминиум объектiсiн басқару органының бастамасы бойынша, сондай-ақ үй-жай (пәтер) иелерінің кемiнде оннан бiр бөлiгiнiң талаптары бойынша өткiзiледi.
Үй-жай (пәтер) иелерi жиналысының бастамашылары кемiнде он күн бұрын өткiзiлетiн жиналыстың күнi, орны және тәртiбi туралы барлық үй-жай (пәтер) иелерiне хабарлайды.
4. Үй-жай (пәтер) иелерi жиналыс өткiзiлгенге дейiн оның бастамашыларындағы шешiм қабылдауға қажеттi материалдармен танысуға құқылы.
5. Үй-жай (пәтер) иелерiнiң жиналысы үй-жай (пәтер) иелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен eкici қатысқан кезде заңды болып табылады. Үй-жайдың (пәтердiң) әрбiр иесi дауыс берген кезде бiр дауысқа ие болады. Егер үй-жай (пәтер) иесiне бiрнеше үй-жай тиесiлi болса, оның мөлшерлi дауыс саны болады.
6. Жиналыстың шешiмi ашық немесе жабық дауыс беру арқылы үй-жай (пәтер) иелерiнiң жалпы санының көпшiлiк даусымен қабылданады.
7. Кворум болмаған жағдайда дауыс беру осы Заңның 42-2-бабына сәйкес жазбаша сауалнама жолымен өткiзiледi.
8. Үй-жай (пәтер) иелерi жиналысының хаттамасында:
1) кондоминиум объектiсiнiң орналасқан жерi;
2) жиналыстың өткiзiлетiн күнi, уақыты;
3) үй-жай (пәтер) иелерiнiң жалпы саны;
4) үй-жай (пәтер) иелерінің жиналысына қатысқандардың саны;
5) жиналыстың төрағасы және хатшысы;
6) жиналыстың күн тәртiбi;
7) жиналыста сөз сөйлеген адамдар;
8) дауыс беру нысаны және қорытындылары;
9) жиналыс қабылдаған шешiм көрсетiледi.
Хаттамаға төраға және жиналысқа қатысқан барлық үй-жай (пәтер) иелерi қол қояды.
9. Қабылданған шешiм барлық үй-жай (пәтер) иелерi үшiн мiндетті болып табылады және үй-жай (пәтер) иелерiнiң еркiн бiлдiретiн соттарда және басқа да мемлекеттiк мекемелерде даулы және өзге де мәселелердi қарауға арналған құжат болып табылады, сондай-ақ тұрғын үй көмегiн есептеу үшiн негiз болып табылады.
42-2-бап. Жазбаша сауалнама өткiзу
1. Жазбаша сауалнама үй-жай (пәтер) иелерінің жалпы жиналысын өткiзу кезде қандай да бiр жағдайларға қарай кворумды қамтамасыз ету мүмкiн болмаған кезде өткiзiледi.
2. Әрбiр үй-жай (пәтер) иесi жазбаша сауалнама өткiзу кезде бiр дауысқа ие болады.
3. Жазбаша сауалнама өткiзудi ұйымдастыру үшiн үй-жай (пәтер) иелерi ішiнен жауапты адам белгіленедi.
4. Әрбiр дауыс беру парағында реттiк нөмiрi, талқылауға енгiзiлген сұрақтар, үй-жай (пәтер) иелерiнiң мекен-жайы, тегi, аты, әкесiнiң аты, қол қойылатын жер, кондоминиум объектiсiн басқару органы жетекшiсiнiң қолы болуға тиiс.

5. Лист голосования по вопросам, вынесенным на проведение письменного опроса, доводится до каждого собственника помещения (квартиры).
6. Письменный опрос считается состоявшимся, если в голосовании приняло участие не менее двух третей собственников помещений (квартир).
7. Итоги голосования подводятся на собрании собственников помещений (квартир). Решение считается принятым, если за него проголосовало более половины собственников помещений (квартир).
8. В протоколе по итогам письменного опроса приводятся сводные данные по листам голосования. Листы голосования являются обязательным приложением к протоколу и хранятся совместно.
9. Решение, принятое путем письменного опроса является обязательным для всех собственников помещений (квартир).";
11) в статье 43:
пункт 1 исключить;
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"О созыве повторного собрания каждый собственник помещения (квартиры) извещается не менее чем за десять дней до намеченного дня созыва. В случае отсутствия кворума на повторном собрании, проводится письменный опрос";
12) в статье 44:
подпункт 2) пункта 2 дополнить словами "или протокол с листами голосования по итогам письменного опроса";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае представления неполного пакета документов, наличия в них недостатков, а также по иным основаниям, предусмотренными законодательными актами Республики Казахстан, срок государственной регистрации и перерегистрации прерывается.";
в пункте 5:
подпункт 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) об отказе в регистрации кооператива.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В регистрации кооператива собственников помещений (квартир) должно быть отказано в случае нарушения установленного законодательными актами Республики Казахстан порядка образования юридического лица или несоответствия его учредительных документов требованиям законодательных актов Республики Казахстан.";
13) в пункте 1 статьи 46 слова "статьями 42 и 108 Гражданского кодекса Республики Казахстан" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
14) в статье 47:
в пункте 1.
часть первую дополнить словами "или принимать участие в письменном опросе";
в части второй:
в подпункте 1) слова "в государственный акт о регистрации объекта кондоминиума, а также" исключить;
подпункт 8) исключить;
пункт 8 дополнить словами "или участвовавших в письменном опросе";

5. Жазбаша сауалнама өткiзуге енгiзілген сұрақтар бойынша дауыс беру парағы әрбiр үй-жай (пәтер) иесiне хабарланады.
6. Жазбаша сауалнама, егер дауыс беруге үй-жай (пәтер) иелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысса, ол өткiзiлген болып саналады.
7. Дауыс берудiң қорытындылары үй-жай (пәтер) иелерi қатысқан жиналыста шығарылады. Егер осы үй-жай (пәтер) иелерiнiң жартысынан көбi дауыс берсе, шешiм қабылданды деп саналады.
8. Жазбаша сауалнаманың қорытындылары бойынша хаттамада дауыс беру парағы бойынша жиынтық деректер берiледi. Дауыс беру парағы хаттамаға мiндеттi қосымша болып табылады және онымен бiрге сақталады.
9. Жазбаша сауалнама жолымен қабылданған шешiм барлық үй-жай (пәтер) иелерi үшiн мiндетті болып табылады.";
11) 43-бапта:
1-тармақ алынып тасталсын;
5-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Жиналыстың қайта шақырылғаны туралы әрбiр үй-жай (пәтер) иесiне шақыру белгiленген күннен кемiнде он күн бұрын хабарланады. Қайта өткiзiлген жиналыста кворум болмаған жағдайда жазбаша сауалнама өткiзiледi.";
12) 44-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы "немесе жазбаша сауалнаманың қорытындылары бойынша дауыс беру парағы бар хаттама" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Құжаттардың толық емес пакетi тапсырылған, онда кемшiлiктер болған жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген өзге де негiздер бойынша мемлекеттiк тiркеу және қайта тiркеу тоқтатылады.";
5-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кооперативтi тiркеуден бас тарту туралы шешiм қабылданады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңды тұлғаны құрудың Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiбi бұзылған немесе оның құрылтай құжаттары Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнiң талаптарына сәйкес келмеген жағдайда үй-жай (пәтер) иелерiнiң кооперативтерiн тiркеуден бас тартылуға тиiс.";
13) 46-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнің 42 және 108-баптарында" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 47-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк "қатысуға" деген сөзден кейiн "немесе жазбаша сауалнамаға қатысуға" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
1) тармақшадағы "кондоминиум объектiсiн тiркеу туралы мемлекеттiк актiге, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
8) тармақша алып тасталсын;
8-тармақ "қатысқан" деген сөзден кейiн "немесе жазбаша сауалнамаға қатысқан" деген сөздермен толықтырылсын;

15) в статье 48:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) предоставление по требованию собственников квартир (помещений) отчета по использованию денежных средств по объекту кондоминиума с периодичностью не реже одного раза за квартал;";
подпункт 7) дополнить словами "или письменного опроса";
16) в статье 49:
в пункте 1:
слово "вправе" заменить словом "обязана";
слово "любого" заменить словом "каждого";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Акт проверки ревизионной комиссией финансово-хозяйственной деятельности кооператива собственников помещений (квартир) доводится до сведения собственников помещений (квартир) на общем собрании собственников помещений (квартир).";
17) дополнить статьей 50-1 следующего содержания:
"Статья 50-1. Права кооперативов собственников помещений (квартир)
1. Кооперативы собственников помещений (квартир) имеют право:
1) объединяться на добровольной основе в объединения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) вносить предложения по разработке нормативных правовых актов или передавать на рассмотрение уполномоченного органа инициативные проекты таких актов;
3) вносить в уполномоченный орган предложения по совершенствованию жилищно-коммунальных отношений;
4) обращаться с иском в защиту прав собственников помещений (квартир) в судебные органы;
5) совершать иные действия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.";
18) в статье 97:
в предложении первом части второй пункта 2 слово "жилища" заменить словами "общего имущества "жилых (многоквартирных) домов (жилых (многоквартирных) зданий)";
3. В  Закон  Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2004 г., N 14, ст. 82; N 23, ст. 138, 142; 2006 г., N 2, ст. 17; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45; N 13, ст. 87):
статью 7 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) заключать в соответствии с типовыми договорами сотрудничества, утвержденными Правительством Республики Казахстан, договоры сотрудничества с органом управления объектом кондоминиума на каждый вид предоставляемых им регулируемых коммунальных услуг (товаров, работ);".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

15) 48-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) пәтер (үй-жай) иелерiнiң талаптары бойынша кондоминиумдағы өз объектiсi бойынша тоқсанда кемiнде бiр рет ақшалай қаражатты пайдалану жөнiнде есеп ұсыну;";
7) тармақшасы "өткiзудi" деген сөзден кейiн "немесе жазбаша сауалнаманы" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 49-бапта:
1-тармақта:
"құқылы" деген сөз "мiндеттi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"кез келген" деген сөз "әрбiр" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативтерінің шаруашылық-қаржылық қызметiн тексерген ревизия комиссиясының тексеру актiсi үй-жай (пәтер) иелерiнiң жалпы жиналысында үй-жай (пәтер) иелерiне хабарланады.";
17) мынадай мазмұндағы 50-1-баппен толықтырылсын:
"50-1-бап. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативтерiнiң құқықтары
1. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерi кооперативтерi:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен бiрлестiктерге ерiктi түрде бiрiгуге;
2) нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу жөнiнде ұсыныстар енгiзуге немесе осындай актiлердiң бастамашыл жобаларын уәкiлетті мемлекеттiк органның қарауына жiберуге;
3) уәкiлетті мемлекеттiк органға тұрғын үй-коммуналдық қатынастарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
4) үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң құқықтарын қорғау туралы талап қоя отырып, сот органдарына жүгiнуге;
5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес өзге де іс-қимылдар жасауға құқылы.";
18) 97-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгiндегi бiрiншi сөйлемде "тұрғын жайды" деген сөздер "тұрғын (көп пәтерлі) үйлердiң (тұрғын (көп пәтерлi) жайлардың) ортақ мүлкiн" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2004 ж., N 14, 82-құжат; N  23, 138, 142-құжаттар; 2006 ж., N 2, 17-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 87-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақпен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiткен ынтымақтастықтың үлгi шарттарына сәйкес өздерi реттейтiн ұсынылатын қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрлерi бойынша кондоминиум объектiсiн басқару органдарымен ынтымақтастық шарттарын жасасуға;".
2-бап. Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi