Об утверждении Правил выдачи разрешения на временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2007 года N 98.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. В преамбулу внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности.
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Mинистр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 февраля 2007 года N 98
Правила
выдачи разрешения на временный вывоз за пределы Республики
Казахстан документов Национального архивного фонда,
находящихся в государственной собственности
Сноска. Правила в редакции на казахском языке, текст на русском языке не изменяется постановлением Правительства РК от 19.02.2018 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года "О Национальном архивном фонде и архивах" и определяют порядок выдачи разрешения на временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда, находящихся в государственной собственности (далее - документы Национального архивного фонда).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
заявитель - физическое или юридическое лицо, обратившееся в государственный орган за разрешением на временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда;
разрешение - документ установленного образца, подтверждающий право временного вывоза документов Национального архивного фонда;
страховая копия - копия, полностью воспроизводящая информацию и внешние признаки подлинного документа Национального архивного фонда, изготовленная на случай его утраты или повреждения;
уполномоченный орган - центральный государственный орган управления архивами и документацией.

Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 12 ақпандағы N 98 Қаулысы. Тақырып жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 12 ақпандағы
N 98 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі
құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге
рұқсат беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.02.2018 № 66 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар "Ұлттық архив қоры және архивтер туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын (бұдан әрі – Ұлттық архив қорының құжаттары) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат беру тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
өтініш беруші – мемлекеттік органға Ұлттық архив қорының құжаттарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкетуге рұқсат алуға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
рұқсат – Ұлттық архив қорының құжаттарын уақытша әкету құқығын растайтын белгіленген үлгідегі құжат;
сақтандыру көшірмесі – Ұлттық архив қорының түпнұсқа құжатының ақпараты мен сыртқы белгілерін толық қайта шығаратын, оның жоғалуы немесе зақымдануы жағдайына дайындалған көшірме;
уәкілетті орган – архивтер мен құжаттаманы басқарудың орталық мемлекеттік органы.

2. Порядок выдачи разрешения на временный вывоз
документов Национального архивного фонда
3. Временный вывоз за пределы Республики Казахстан документов Национального архивного фонда (далее - запрашиваемые документы) осуществляется для временной экспозиции, реставрационных работ, презентации, выставки и других международных культурных мероприятий.
4. Заявление о временном вывозе запрашиваемых документов представляется в уполномоченный орган.
В заявлении указываются цели временного вывоза запрашиваемых документов и условия их нахождения в стране пребывания.
Заявление от имени юридического лица подписывается первым руководителем, либо лицом его замещающим.
5. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность заявителя - для физического лица;
копии учредительных документов - для юридического лица;
копия свидетельства* или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, созданного в Республике Казахстан, легализованная выписка из торгового реестра или другой легализованный документ иностранного юридического лица, подтверждающий, что данное лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства.
Примечание: * свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств", является действительным до прекращения деятельности юридического лица.
2) перечень запрашиваемых документов, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) справка государственного архива о наличии страховых копий запрашиваемых документов, по форме утверждаемой уполномоченным органом.
Документы, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта, должны быть нотариально заверены или легализованы должным образом.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.04.2013 № 387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган рассматривает заявление и прилагаемые к нему документы в течение тридцати календарных дней со дня их получения.
7. При рассмотрении заявления проводится экспертиза научной и практической ценности запрашиваемых документов.
8. По итогам рассмотрения и на основании экспертного заключения уполномоченный орган принимает решение о выдаче разрешения на временный вывоз запрашиваемых документов либо об отказе в выдаче разрешения.

2. Ұлттық архив қорының құжаттарын уақытша әкетуге рұқсат беру тәртібі
3. Ұлттық архив қорының құжаттарын (бұдан әрі – сұратылған құжаттар) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге уақытша әкету уақытша көрмеге қою, қалпына келтіру жұмыстары, тұсаукесерлер, көрмелер және басқа да халықаралық мәдени іс-шаралар үшін жүзеге асырылады.
4. Сұратылған құжаттарды уақытша әкету туралы өтініш уәкілетті органға ұсынылады.
Өтініште сұратылған құжаттарды уақытша әкету мақсаты және болатын елде оларды орналастыру шарттары көрсетіледі.
Заңды тұлғаның атынан өтінішке бірінші басшы не оны алмастырушы тұлға қол қояды.
5. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке тұлға үшін – өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлға үшін – құрылтай құжаттарының көшірмелері;
Қазақстан Республикасында құрылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтама немесе сауда тізілімінен заңдастырылған үзінді немесе шетелдік заңды тұлғаның осы тұлға шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын растайтын басқа заңдастырылған құжаты.
Ескертпе:* "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге уақытша әкету құқығына рұқсат сұратылған құжаттардың тізбесі;
3) уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Ұлттық архив қорының мемлекеттік меншіктегі құжаттарын Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге уақытша әкету құқығына рұқсат сұратылған құжаттардың сақтандыру көшірмелерінің бар болуы туралы мемлекеттік архивтің анықтамасы.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген құжаттар нотариалды куәландырылған немесе тиісті үлгіде жария етілген болуы тиіс.
6. Уәкілетті орган өтініш пен оған қоса берілген құжаттарды оларды алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қарайды.
7. Өтінішті қарау кезінде сұратылған құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргізіледі.
8. Қарау қорытындысы бойынша және сараптамалық қорытынды негізінде уәкілетті орган сұратылған құжаттарды уақытша әкетуге рұқсат беру туралы немесе рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.

9. Уполномоченный орган выдает заявителю разрешение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, на срок не более шести месяцев.
10. Основаниями для отказа в выдаче разрешения являются:
1) неудовлетворительное физическое состояние запрашиваемых документов, за исключением временного вывоза их в целях реставрации;
2) содержание в запрашиваемых документах сведений, составляющих государственные секреты Республики Казахстан и иную охраняемую законом тайну.
11. Уполномоченный орган ведет единую базу данных выданных разрешений.
В базу данных вносятся сведения о содержании, физическом состоянии, наименованиях архивных фондов запрашиваемых документов, целях их временного вывоза, срок возврата и дата фактического возврата на территорию Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения на
временный вывоз за пределы Республики
Казахстан документов Национального
архивного фонда, находящихся в
государственной собственности
Перечень
документов Национального архивного фонда Республики Казахстан,
на временный вывоз которых запрашивается разрешение
N
Описание документа, дела
(единицы хранения)*
Поисковые данные**
Физическое
состояние
1
2
3
4
Всего в перечень включено_____________________ единиц хранения
(цифрами и прописью)
Заявитель
(Наименование должности _______________ ________________
с указанием наименования (подпись) (Ф.И.О.)
организации)
МП.
Примечания:
* наряду с названием документа, дела (единицы хранения) указывается носитель и способ воспроизведения информации, подлинность или копийность, характерные внешние признаки, размеры;
** указывается место хранения документа, дела (единиц хранения), название государственного архива, номер фонда, описи, единицы хранения; количество листов (если в перечень включены отдельные документы дела, указываются номера листов);
Подпись руководителя и печать ставятся на каждом листе.
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения на
временный вывоз за пределы Республики
Казахстан документов Национального
архивного фонда, находящихся в
государственной собственности
Наименование Государственный Наименование
уполномоченного Герб уполномоченного
органа Республики органа
(на государственном языке) Казахстан (на русском языке)
Разрешение N___
на право временного вывоза за пределы Республики Казахстан
документов Национального архивного фонда
Выдано______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество должностного
лица)
на право временного вывоза документов Национального архивного фонда
Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню на ____ листах.
Документы временно вывозятся в_____________________(страна).
Цель временного вывоза: экспонирование, реставрационные работы (нужное
подчеркнуть), иные случаи (указать)_________________________________
____________________________________________________________________
Срок нахождения в период с_____________ до______________.
Временный вывоз разрешен на основании_______________________________
____________________________________________________________________
Руководитель государственного ____________ _____________
органа (наименование должности (подпись) (Ф.И.О.)
с указанием наименования организации)
М.П.
"___" __________ 200__г. ______________
(место выдачи)
Отметки таможенной и пограничной служб

9. Уәкілетті орган өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алты айдан аспайтын мерзімге рұқсат береді.
10. Мыналар:
1) сұратылған құжаттарды қалпына келтіру мақсатында уақытша әкетуді қоспағанда, олардың қанағаттанарлықсыз физикалық жай-күйі;
2) сұратылған құжаттарда Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтердің болуы рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылады.
11. Уәкілетті орган берілген рұқсаттардың бірыңғай деректер базасын жүргізеді.
Деректер базасына сұратылған құжаттардың мазмұны, физикалық жай-күйі, архив қорларының атауы, оларды уақытша әкету мақсаты туралы мәліметтер, қайтару мерзімі және Қазақстан Республикасының аумағына іс жүзінде қайтарылған күні енгізіледі.
Ұлттық архив қорының
мемлекеттік меншіктегі
құжаттарын
Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге уақытша әкетуге
рұқсат беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының
уақытша әкетуге рұқсат сұратылған құжаттарының
тізбесі
Р/с №
Құжаттың, істің сипаттамасы
(сақтау бірлігі)*
Іздестіру деректері**
Физикалық
жай-күйі
1
2
3
4
Тізбеге барлығы _____________________________ сақтау бірлігі енгізілді.
(цифрмен және жазумен)
Өтініш беруші       ____________ ___________________________
(ұйым атауын көрсете отырып,      (қолы) (Т.А.Ә)
лауазымының атауы)
Ескертпе:
*құжаттың, істің (сақтау бірлігінің) атауымен бірге ақпараттың тасымалдаушысы мен оны қайта шығару тәсілі, түпнұсқалылығы немесе көшірме екендігі, өзіне тән сыртқы белгілері, өлшемдері көрсетіледі;
**құжаттың, істің (сақтау бірлігінің) сақтау орны, мемлекеттік архивтің атауы, қордың, тізімдеменің, сақтау бірлігінің нөмірі, парақтардың саны көрсетіледі (егер тізбеге істің жекелеген құжаттары енгізілсе, парақтардың нөмірлері көрсетіледі).
Басшының қолы және мөрі әрбір бетке қойылады.
Ұлттық архив қорының
мемлекеттік меншіктегі
құжаттарын
Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге уақытша әкетуге
рұқсат беру қағидаларына
2-қосымша
Уәкілетті органның
атауы
(мемлекеттік тілде)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы
Уәкілетті органның атауы
(орыс тілінде)
Ұлттық архив қорының құжаттарын Қазақстан Республикасынан
тыс жерлерге уақытша әкету құқығын беретін
№ _____ рұқсат
_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, лауазымды тұлғаның аты, әкесінің аты, тегі)
_____________________________________________________________
қоса беріліп отырған________парақтағы тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын уақытша әкету құқығы берілді.
Құжаттар____________________________ (ел) уақытша әкетіледі.
Уақытша әкетудің мақсаты: көрмеге қою, қалпына келтіру жұмыстары (қажеттісінің астын сызу), өзге де жағдайлар (көрсету) ______________________________________
____________________________________________________________________.
Болатын мерзімі__________ бастап____________ дейінгі кезеңде.
____________________________________________________________________
_______________________________ негізінде уақытша әкетуге рұқсат берілді.
Мемлекеттік органның ____________________ _____________
Басшысы                  (қолы)            (Т.А.Ә.)
(ұйымның атауын көрсете отырып,
лауазымының атауы)
М.О.
20____ жылғы "____" ________________ ________________
(берілген орны)
Кеден және шекара қызметтерінің белгілері