Об утверждении Протокола об обмене информацией по контролю за трансфертным ценообразованием между налоговыми и таможенными органами государств-членов Евразийского экономического сообщества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 2007 года N 263
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Протокол об обмене информацией по контролю за трансфертным ценообразованием между налоговыми и таможенными органами государств-членов Евразийского экономического сообщества, совершенный в городе Москве 6 июня 2006 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ
об обмене информацией по контролю за трансфертным
ценообразованием между налоговыми и таможенными органами
государств-членов Евразийского экономического сообщества
Правительства государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС), именуемые в дальнейшем Сторонами,
принимая во внимание  Соглашение  об обмене информацией между налоговыми и таможенными органами государств-членов Евразийского экономического сообщества от 25 января 2002 года.,
руководствуясь положениями  Договора   о Таможенном союзе - и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года и  Договора  об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года,
исходя из взаимной заинтересованности в усилении контроля за ввозом и вывозом товаров (работ, услуг), своевременным и полным поступлением налогов, пошлин и иных платежей в государственные бюджеты государств-членов Евразийского экономического сообщества (ЕврАзЭС),
признавая необходимость осуществления государственного контроля при применении трансфертных цен на территории государств-членов ЕврАзЭС,
осознавая необходимость совершенствования налогового и таможенного контроля за международными сделками, совершаемыми хозяйствующими субъектами государств-членов ЕврАзЭС, а также за сделками, при совершении которых территории государств-членов ЕврАзЭС используются как транзитный коридор, обмена информацией между налоговыми и таможенными органами государств-членов ЕврАзЭС,
желая с этой целью оказывать друг другу содействие,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Понятия, используемые в настоящем Протоколе, означают следующее:
"рыночная (свободная) цена"  - рыночной (свободной) ценой товара (работ, услуг) признается цена, сложившаяся при взаимодействии спроса и предложения на национальном рынке идентичных товаров (работ, услуг), а при их отсутствии - однородных товаров (работ, услуг) в сопоставимых экономических (коммерческих) условиях;
"идентичные товары (работы, услуги)"  - товары (работы, услуги), имеющие одинаковые основные признаки. При определении идентичности товаров учитываются, в частности, их физические характеристики, качество, репутация на рынке, страна происхождения, производитель. При этом незначительные различия во внешнем виде товаров могут не учитываться;
"однородные товары (работы, услуги)"  - товары (работы, услуги), которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и (или) состоят из сходных компонентов, что позволяет им выполнять те же функции и быть коммерчески взаимозаменяемыми. При определении однородности товаров учитываются, в частности, их качество, наличие товарного знака, репутация на рынке, страна происхождения;
"трансфертная цена"  - цена на товары (работы, услуги), которая отличается от объективно сформированной при совершении международных сделок рыночной (свободной) цены;
"компетентные органы"  - налоговые и таможенные органы государств-членов ЕврАзЭС;
"контроль за трансфертным ценообразованием" -  государственный контроль, осуществляемый компетентными органами для установления факта применения трансфертных цен на товары (работы, услуги) при совершении международных сделок с целью дальнейшей корректировки налоговой базы в соответствии с национальным законодательством.

Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары арасында трансферттік баға белгілеуді бақылау жөнінде ақпарат алмасу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 4 сәуірдегі N 263 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған 2006 жылғы 6 маусымда Мәскеу қаласында жасалған Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары арасында трансферттік баға белгілеуді бақылау жөнінде ақпарат алмасу туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары арасында трансферттік баға белгілеуді бақылау жөнінде ақпарат алмасу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразия экономикалық қоғамдастығына (бұдан әрі - ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттердің Үкіметтері,
2002 жылғы 25 қаңтардағы Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары арасында ақпарат алмасу туралы келісімді назарға ала отырып,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Біртұтас экономикалық кеңістік туралы шарттың және 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қауымдастығын құру туралы шарттың ережелерін басшылыққа ала отырып,
тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) әкелу мен әкетуді, Еуразия экономикалық қоғамдастығына (ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттердің мемлекеттік бюджеттеріне салықтардың, баждардың және өзге де төлемдердің уақтылы және толық түсуін бақылауды күшейтудегі өзара мүдделілікті негізге ала отырып,
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумағында трансферттік бағаларды қолдану кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру қажеттілігін мойындай отырып,
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерімен жасалатын халықаралық мәмілелерге, сондай-ақ жасалуы кезінде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумақтары ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары арасында ақпарат алмасудың транзиттік дәлізі ретінде пайдаланылатын мәмілелерге салықтық және кедендік бақылауды жетілдіру қажеттілігін ұғына отырып,
осы мақсатта бір-біріне жәрдем етуді қалай отырып,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Хаттамада пайдаланылатын ұғымдар мыналарды білдіреді:
" нарықтық (еркін) баға"  - тауардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарықтық (еркін) бағасы деп салыстырмалы экономикалық (коммерциялық) жағдайларда ұлттық нарықтағы бірдей тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің), олар болмаған кезде біртекті тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) сұраныс пен ұсыныстың өзара іс-қимылы кезінде қалыптасқан бағасы танылады;
"бірдей тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" -  бірдей негізгі белгілері бар тауарлар (жұмыстар, қызметтер). Тауарлардың бірдейлілігін анықтау кезінде, атап айтқанда, олардың табиғи сипаттамалары, сапасы, нарықтағы өтімі, шығарылған елі, өндірушісі ескеріледі. Бұл ретте тауарлардың сыртқы түріндегі елеусіз айырмашылықтар ескерілмеуі мүмкін;
"біртекті тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" -  бірдей болмаса да, бір-біріне ұқсас сипаттамалары бар және (немесе) оларға дәл сондай функцияларды атқаруға және бірін-бірі коммерциялық алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас құрамдас бөліктерден тұратын тауарлар (жұмыстар, қызметтер). Тауарлардың біртектілігін анықтау кезінде, атап айтқанда, олардың сапасы, тауар таңбасының болуы, нарықтағы өтімі, шығарылған елі ескеріледі;
"трансферттік баға"  - тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) халықаралық мәмілелер жасасу кезінде объективті түрде қалыптасқан нарықтық (еркін) бағасынан өзгеше баға;
"құзыретті органдар" -  ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық және кеден органдары;
"трансферттік баға белгілеуді бақылау" -  ұлттық заңнамаға сәйкес салық базасын одан әрі түзету мақсатында халықаралық мәмілелер жасау кезінде тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) трансферттік бағаларды қолдану фактісін анықтау үшін құзыретті органдар жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау.

Статья 2
1. Таможенные органы государств-членов ЕврАзЭС в пределах своей компетенции предоставляют налоговым органам своих государств для передачи в налоговые органы государств-членов ЕврАзЭС необходимую информацию о товарах, которые:
- ввозятся на территорию государства и остаются постоянно на этой территории без обязательства относительно их вывоза с нее;
- вывозятся за пределы территории государства без обязательства относительно их ввоза на эту территорию;
- перемещаются по территории государств-членов ЕврАзЭС транзитом;
- ввозятся на территорию государства и вывозятся за пределы этой территории для переработки.
2. Информация, указанная в пункте 1 настоящей статьи, предоставляется по запросу, составленному по форме согласно приложению.
Статья 3
1. Налоговые органы государств-членов ЕврАзЭС в пределах своей компетенции при соблюдении законодательства своих государств в целях контроля за трансфертным ценообразованием обмениваются информацией, касающейся:
- расходов, связанных с доставкой товаров (транспортные расходы, страхование, предэкспортное кредитование и т.д.) потребителям, находящимся на территории государств-членов ЕврАзЭС;
- сроков и условий доставки отгруженных товаров;
- сроков и условий оплаты доставки товаров (работ, услуг);
- качества поставляемых товаров (работ, услуг);
- ценообразования в отношении продуктов переработки;
- рыночных цен на товары (работы, услуги), сложившихся на рынках государств-членов ЕврАзЭС;
- тарифов на перевозку, хранение и переработку товаров на территории государств-членов ЕврАзЭС;
- других сведений, необходимых для осуществления контроля за трансфертным ценообразованием.
2. Состав информации, касающейся товаров (работ, услуг), определяется запрашивающим налоговым органом государства-члена ЕврАзЭС.
3. Обмен информацией между налоговыми органами государств-членов ЕврАзЭС, заверенной в установленном порядке руководителем соответствующего налогового органа, осуществляется в письменном (на бумажных носителях) или в электронном виде.
4. Налоговые органы государств-членов ЕврАзЭС предоставляют информацию, указанную в пункте 1 настоящей статьи, таможенным органам своих государств в соответствии с их запросами.
Статья 4
Информация, указанная в статьях 2 и 3 настоящего Протокола, предоставляется налоговым органом государства-члена ЕврАзЭС не позднее 30 календарных дней со дня получения запроса.
Статья 5
Компетентные органы государств-членов ЕврАзЭС соблюдают конфиденциальность полученной информации и обеспечивают режим ее защиты в соответствии с национальным законодательством государств-членов ЕврАзЭС.
Компетентные органы государств-членов ЕврАзЭС не допускают передачи информации третьим лицам.

2-бап
1. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің кеден органдары өзінің құзыреті шегінде:
- мемлекеттің аумағына әкелінетін және оларды одан әкету туралы міндеттемесінсіз осы аумақта тұрақты қалатын;
- оларды осы аумаққа әкелуге қатысты міндеттемесіз мемлекет аумағынан тысқары жерлерге әкетілетін;
- ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша транзитпен өтетін;
- қайта өңдеу үшін мемлекеттің аумағына әкелінетін және осы аумақтан тысқары жерлерге әкетілетін тауарлар туралы қажетті ақпаратты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық органдарына беру үшін өз мемлекеттерінің салық органдарына береді.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпарат қосымшаға сәйкес нысанда жасалған сұрау салу бойынша беріледі.
3-бап
1. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық органдары өз құзыретінің шегінде трансферттік баға белгілеуді бақылау мақсатында:
- ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумақтарындағы тұтынушыларға дейін тауарларды жеткізуге байланысты шығыстарға (көліктік шығыстар, сақтандыру, экспортқа шығарар алдында кредит беру және т.с.с);
- тиелген тауарларды жеткізу мерзімдері мен шарттарына;
- тауарлар (жұмыстар, қызметтер) жеткізуге ақы төлеу мерзімдері мен шарттарына;
- жеткізілетін тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) сапасына;
- қайта өңдеу өнімдеріне қатысты баға белгілеуге;
- ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің нарықтарында тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) қалыптасқан нарықтық бағаларға;
- ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің аумақтарында тауарларды тасымалдау, сақтау және қайта өңдеу тарифтеріне;
- трансферттік баға белгілеуді бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті басқа да мәліметке қатысты өз мемлекеттерінің заңнамасын сақтаған кезде ақпарат алмасады.
2. Тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) қатысты ақпараттың құрамын ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттің сұрау салушы салық органы айқындайды.
3. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық органдары арасында тиісті салық органының басшысы белгіленген тәртіппен куәландырған ақпарат алмасу жазбаша (қағаз тасығышта) немесе электрондық түрде жүзеге асырылады.
4. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық органдары осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратты өз мемлекеттерінің кеден органдарына олардың сұрау салуларына сәйкес береді.
4-бап
Осы Хаттаманың 2 және 3-баптарында көрсетілген ақпаратты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттің салық органы сұрау салуды алған күнінен бастап 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей береді.
5-бап
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің құзыретті органдары алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды және ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің ұлттық заңнамасына сәйкес оны қорғау режимін қамтамасыз етеді.
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің құзыретті органдары ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге жол бермейді.

Статья 6
По взаимной договоренности Сторон в настоящий Протокол могут вноситься изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 7
Все споры и разногласия относительно толкования и применения положений настоящего Протокола решаются путем переговоров и консультаций между Сторонами. В случае недостижения согласия спор передается на рассмотрение в суд ЕврАзЭС.
Статья 8
Настоящий Протокол вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию третьего письменного уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших необходимые внутригосударственные процедуры позднее, настоящий Протокол вступает в силу со дня сдачи соответствующего письменного уведомления депозитарию.
Совершено в г. Москва 6 июня 2006 года в одном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который направит каждой Стороне, подписавшей настоящий Протокол, его заверенную копию.
За Правительство                    За Правительство
Республики                          Республики
Беларусь                            Казахстан
За Правительство      За Правительство       За Правительство
Кыргызской            Российской             Республики
Республики            Федерации              Таджикистан
Приложение к Протоколу об обмене информацией
по контролю за трансфертным ценообразованием
между налоговыми и таможенными органами
государств-членов ЕврАзЭС
Типовая форма предоставления информации
Поряд-
ковый
номер
Направ-
ление
дви-
жение
товара
Код
тамо-
жен-
ного
режима
Наи-
мено-
вание
тамо-
жен-
ного
режима
Номер гру-
зовой
тамо-
женной
декла-
рации
(ГТД)
Код
това-
ра
по
ТН
ВЭД
Наи-
мено-
вание
и
опи-
сание
това-
ра,
ука-
зан-
ного
в ГТД
Номер
кон-
тракта
(дого-
вора)
Дата
кон-
тракта
(дого-
вора)
Номер
прило-
жения
(до-
пол-
не-
ния)
к
кон-
тракту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Дата
при-
ложе-
ния
(до-
пол-
нения)
к
конт-
ракту
Номер
счета-
факту-
ры
(счета-про-
формы)
Дата счета-фактуры (счета-про-
формы)
Код
страны
отпра-
вле-
ния
Наиме-
нова-
ние
страны
отпра-
вле-
ния
Номер
нало-
гопла-
тель-
щика-
отпра-
вителя
Наиме-
нова-
ние
отпра-
вителя
Адрес
отпра-
вителя
Номер
налогопла-
тельщика-
лица,
ответствен-
ного за
финансовое
регулиро-
вание
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Лицо,
ответ-
ствен-
ное
за
финан-
совое
регу-
лиро-
вание
Адрес
лица,
ответ-
ствен-
ного
за
финан-
совое
регу-
лиро-
вание
Код
страны
назна-
чения
Страна
назна-
чения
Номер
нало-
гопла-
тель-
щика-
полу-
чателя
Наиме-
нова-
ние
полу-
чателя
Адрес
полу-
чателя
Усло-
вия
пос-
тавки
Код
вида
тран-
спорта
при
отпра-
влении
Наиме-
нова-
ние
вида
тран-
спорта
при
отпра-
влении
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
продолжение таблицы
Код
доп.
еди-
ницы
изме-
рения
Наиме-
нование
доп.ед.
измер.
Кол-во
товаров
в доп.
ед.
измер.
Вес
нетто
(кг)
Фак-
турная
стои-
мость
товара
Наиме-
нование
валюты
конт-
ракта
Код
валюты
конт-
ракта
Курс
валюты
Статис-
тическая
стоимость
(долл.
США)
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Настоящим удостоверяю, что данный текст является заверенной копией заверенной копии Протокола об обмене информацией по контролю за трансфертным ценообразованием между налоговыми и таможенными органами государств-членов Евразийского экономического сообщества, подписанного 6 июня 2006 года в Москве.
Начальник управления
Международно-правового департамента
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан

6-бап
Осы Хаттамаға Тараптардың өзара уағдаласуы бойынша жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
7-бап
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіруге және қолдануға қатысты барлық даулар   мен келіспеушіліктер Тараптар арасында келіссөздер мен консультациялар жолымен шешіледі. Келісімге қол жеткізілмеген жағдайда дау ЕурАзЭҚ сотының қарауына беріледі.
8-бап
Осы Хаттама оған қол қойған Тараптардың оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы үшінші жазбаша хабарлама депозитарийге сақтауға тапсырылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қажетті мемлекетішілік рәсімдерді кешірек орындаған Тараптар үшін осы Хаттама тиісті жазбаша хабарлама депозитарийге тапсырылған күнінен бастап күшіне енеді.
2006 жылғы 6 маусымда Мәскеу қаласында орыс тілінде бір данада жасалды.
Түпнұсқа данасы осы Хаттамаға қол қойған әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жіберетін Еуразия экономикалық қоғамдастығының Интеграциялық Комитетінде сақталады.
Беларусь                        Қазақстан
Республикасының                  Республикасының
Үкіметі үшін                     Үкіметі үшін
Қырғыз              Ресей             Тәжікстан
Республикасының   Федерациясының      Республикасының
Үкіметі үшін      Үкіметі үшін        Үкіметі үшін
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің салық және
кеден органдары арасында трансферттік баға
белгілеуді бақылау жөнінде ақпарат
алмасу туралы хаттамаға қосымша
Ақпаратты берудің үлгі нысаны
Реттік
нөмірі
Тауар
қозға-
лысы-
ның
бағыты
Кеден
режи-
мінің
коды
Кеден
режи-
мінің
атауы
Жүк
кеден-
дік
декла-
рация-
ның
нөмірі
(ЖКД)
Тауар-
дың
СЭҚ ТН
бойынша
коды
ЖКД-да
көрсе-
тілген
тауар-
дың
атауы
және
сипат-
тамасы
Келі-
сім-
шарт
(шарт)
нөмірі
Келі-
сім-
шарт
(шарт)
күні
Келі-
сім-
шартқа
қосым-
ша
(тол-
ықты-
ру)
нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Келі-
сім-
шартқа
қосым-
ша
(тол-
ықты-
ру)
күні
Шот-
факту-
раның
(про-
форма-
шот-
тың)
нөмірі
Шот-
факту-
раның
(про-
форма-
шот-
тың)
күні
Жібе-
ретін
елдің
коды
Жібе-
ретін
елдің
атауы
Жібе-
руші
салық
төлеу-
шінің
нөмірі
Жібе-
руші-
нің
атауы
Жібе-
руші-
нің
мекен-
жайы
Қаржылық
реттеу үшін
жауапты
салық төлеуші
тұлғаның
нөмірі
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Қаржы-
лық
реттеу
үшін
жауапты
тұлға
Қаржы-
лық
реттеу
үшін
жауапты
тұлғаның
мекен-
жайы
Бара-
тын
елдің
коды
Бара-
тын
елі
Алушы
салық
төлеу-
шінің
нөмірі
Алушы-
ның
атауы
Алушы-
ның
мекен-
жайы
Жет-
кізу
шарт-
тары
Жіберу
кезін-
дегі
көлік
түрі-
нің
коды
Жіберу
кезін-
дегі
көлік
түрі-
нің
атауы
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Қосым-
ша
өлшем
бірлі-
гінің
коды
Қосымша
өлшем
бірлі-
гінің
атауы
Тауар-
лардың
қосымша
өлшем
бірлі-
гін-
дегі
саны
Таза
салма-
ғы
(кг)
Тауар-
дың
факту-
ралық
құны
Келі-
сім-
шарт
валю-
тасы-
ның
атауы
Келі-
сім-
шарт
валю-
тасы-
ның
коды
Валюта
бағамы
Статистика-
лық құны
(АҚШ долл.)
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Салық комитеті
Төрағасы