Об утверждении Правил проведения специализированного аукциона по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года N 522. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2008 года N 1332.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1332 (вводится в действие с 01.01.2009).
В целях реализации статьи 54 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения специализированного аукциона по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2002 года N 569 "Об утверждении Правил проведения специализированного аукциона по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности" (САПП Республики Казахстан, 2002 г. N 15, ст. 158);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 января 2003 года N 59 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 мая 2002 года N 569" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 2, ст. 22).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2007 года N 522
Правила
проведения специализированного аукциона по реализации
ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика
в счет налоговой задолженности
Сноска. По всему тексту слова "налоговый орган", "налогового органа", "налоговым органом" заменены соответственно словами "налоговый или таможенный орган", "налогового или таможенного органа", "налоговым или таможенным органом" - постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года N 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения специализированного аукциона по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности (далее - аукцион).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
аукционист - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, признанное победителем конкурса;
организатор конкурса по определению аукциониста и (или) оценщика (далее - организатор конкурса) - уполномоченный государственный орган, обеспечивающий налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством и/или уполномоченный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела (далее - уполномоченный орган), или по их поручению налоговый или таможенный орган на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
оценщик - физическое или юридическое лицо, имеющее лицензию на осуществление оценочной деятельности и признанное победителем конкурса;
продавец - налогоплательщик, имущество которого ограничено в распоряжении в счет налоговой задолженности и подлежит реализации на аукционе;
специализированный аукцион по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика - конкурсный торг по реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности (далее - имущество);
участник аукциона - любое физическое или юридическое лицо, изъявившее желание приобрести выставленное на аукцион имущество.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года N 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу жөнінде мамандандырылған аукцион өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 маусымдағы N 522 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1332 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1332 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексінің (Салық кодексі) 54-бабын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған Салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу жөнінде мамандандырылған аукцион өткізу ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Салық төлеушінің билік етуі шектелген мүлкін салық берешегі есебіне сату жөнінде мамандандырылған аукцион өткізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 мамырдағы N 569 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., N 15, 158-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 25 мамырдағы N 569 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 қаңтардағы N 59 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 2, 22-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 21 маусымдағы
N 522 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Бүкіл мәтін бойынша "салық органы", "салық органынан", "салық органын", "салық органына" деген сөздер "салық немесе кеден органы", "салық немесе кеден органынан", "салық немесе кеден органын", "салық немесе кеден органына" деген сөздермен ауыстырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.04. N 91 Қаулысымен.
Салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін
салық берешегі есебіне өткізу жөнінде
мамандандырылған аукцион өткізу ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін салық берешегі есебіне өткізу жөнінде мамандандырылған аукцион (бұдан әрі - аукцион) өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
аукционшы - конкурстың жеңімпазы деп танылған жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
аукционшыны және (немесе) бағалаушыны айқындау жөніндегі конкурсты ұйымдастырушы (бұдан әрі - конкурсты ұйымдастырушы) - мемлекет алдындағы салықтық міндеттемелердің орындалуын салықтық бағылауды қамтамасыз ететін уәкілетті мемлекеттік орган және/немесе кеден ісі саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) немесе оның тапсырмасы бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағындағы салық немесе кеден органы;
бағалаушы - бағалау қызметін жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар және конкурстың жеңімпазы деп танылған жеке немесе заңды тұлға;
сатушы - мүлкі салық берешегі есебіне билік ету шектелген және аукционда сатуға жататын салық төлеуші;
салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін өткізу жөніндегі мамандандырылған аукцион - салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкін (бұдан әрі - мүлік) салық берешегі есебіне өткізу жөніндегі конкурстық сауда-саттық;
аукционға қатысушы - аукционға шығарылған мүлікті сатып алуға ниет білдірген кез келген жеке немесе заңды тұлға.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.04. N 91 Қаулысымен.

2. Порядок подготовки проведения аукциона
3. Определение аукциониста и (или) оценщика осуществляется на конкурсной основе методом запроса ценовых предложений, с опубликованием информационного сообщения о месте, дате и основных условиях проведения конкурса в официальных периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан или соответствующей административно-территориальной единицы по месту нахождения организатора конкурса.
4. Для проведения конкурса создается конкурсная комиссия, состав которой утверждается организатором конкурса.
5. Квалификационными требованиями при проведении конкурса для определения аукциониста и (или) оценщика являются:
1) наличие опыта организации и проведения аукционов или оценочной деятельности не менее одного года;
2) наличие гражданской правоспособности для заключения договора и платежеспособности;
3) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования более чем за три месяца, предшествующие дате проведения конкурса;
4) наличие лицензии на осуществление оценочной деятельности (в случае проведения конкурса для определения оценщика).
5-1. В случае подачи заявки на участие в конкурсе одного лица, соответствующего квалификационным требованиям, конкурсная комиссия признает конкурс несостоявшимся. При участии в повторном конкурсе одного лица, соответствующего квалификационным требованиям, такое лицо признается победителем конкурса.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17 ноября 2007 г. N 1093 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Победителями конкурса по определению аукциониста или оценщика признается участник конкурса:
1) предложивший наименьшую ставку размера вознаграждения по всем позициям шкалы базовых ставок, указанных в пунктах 7 или 8 настоящих Правил;
2) имеющий наибольшее число региональных (областных) филиалов, представительств (в случае проведения конкурса уполномоченным органом).
7. В зависимости от суммы реализованного имущества устанавливается следующая максимальная регрессная шкала базовых ставок размера вознаграждения аукциониста:
до 15000-кратного годового расчетного показателя - ставка вознаграждения, предложенная победителем конкурса, но не свыше 10 %;
от 15000-кратного годового расчетного показателя и свыше - ставка вознаграждения с 15000-кратного годового расчетного показателя + до 0,2 % с суммы, превышающей его.

2. Аукционды өткізуге дайындық тәртібі
3. Аукционшыны және (немесе) бағалаушыны айқындау Қазақстан Республикасының немесе конкурсты ұйымдастырушының орналасқан жері бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бүкіл аумағында таратылатын ресми мерзімді баспа басылымдарында конкурсты өткізудің орны, күні және негізгі шарттары туралы ақпараттық хабарлама жариялай отырып, баға ұсыныстарын сұрату әдісімен конкурстық негізде жүзеге асырылады.
4. Конкурсты өткізу үшін құрамын конкурсты ұйымдастырушы бекітетін конкурстық комиссия құрылады.
5. Аукционшы және (немесе) бағалаушыны айқындау үшін конкурсты өткізу кезінде мыналар біліктілік талаптары болып табылады:
1) кемінде бір жыл аукциондарды ұйымдастыру және өткізу немесе бағалау қызметі тәжірибесінің болуы;
2) шарт жасасу үшін азаматтық құқық қабілетінің және төлем қабілетінің болуы;
3) конкурсты өткізу күнінің алдындағы үш айдан астам мерзімге салық берешегінің, жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқтығы;
4) бағалау қызметін жүзеге асыруға арналған лицензияның болуы (бағалаушыны айқындау үшін конкурс өткізген жағдайда).
5-1. Біліктілік талаптарына сәйкес келетін бір тұлға конкурсқа қатысуға өтінім берген жағдайда конкурстық комиссия конкурсты өтпеді деп таниды. Қайтадан өткізілетін конкурсқа біліктілік талаптарына сәйкес келетін бір тұлға қатысқан жағдайда, мұндай тұлға конкурс жеңімпазы болып танылады.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.11.17. N 1093 Қаулысымен.
6. Аукционшыны немесе бағалаушыны анықтау жөніндегі конкурстың жеңімпазы болып:
1) осы Ереженің 7 немесе 8-тармақтарында көрсетілген базалық ставкалар шәкілінің барлық ұстанымдары бойынша сыйақы мөлшерінің ең төменгі ставкасын ұсынған;
2) өңірлік (облыстық) филиалдарының, өкілдіктерінің ең көп саны бар (конкурсты уәкілетті орган өткізген жағдайда) конкурсқа қатысушы танылады.
7. Өткізілген мүліктің сомасына байланысты аукционшы сыйақысының мөлшері базалық ставкаларының мынадай барынша кері шәкілі белгіленеді:
15000 еселенген жылдық есептік көрсеткішке дейін - конкурстың жеңімпазын ұсынған сыйақының ставкасы, бірақ 10%-дан жоғары емес;
15000 еселенген жылдық есептік көрсеткіштен және одан жоғары - 15000 еселенген жылдық есепті көрсеткіштен сыйақының ставкасы + одан асатын соманың 0,2%-ына дейін.

8. Вознаграждение за услуги по проведению оценки имущества выплачивается в зависимости от реализационной стоимости объекта оценки:
до 1 000 000 тенге - до 20 000 тенге;
от 1 000 000 тенге до 10 000 000 тенге - до 60 000 тенге;
от 10 000 000 тенге до 100 000 000 тенге - до 140 000 тенге;
свыше 100 000 000 тенге - до 200 000 тенге.
9. Меры, принимаемые аукционистом по подготовке к реализации имущества, включают в себя:
1) получение от налогового или таможенного органа копии актов описи имущества и решения об ограничении в распоряжении имущества налогоплательщика, а также копии документов, подтверждающих право собственности или хозяйственного ведения;
2) организация осмотра реализуемого имущества участниками аукциона;
3) определение порядка выставления на торги лотов, в том числе с учетом сохранения единой технологической линии производства;
4) составление информационного сообщения, содержащего сведения о реализуемом имуществе (дата, время и место проведения аукциона, наименование налогоплательщика, имущество, которое выставляется на аукцион с указанием его краткого перечня и общей стоимости, условия оплаты, размер гарантийного взноса для участия в аукционе, реквизиты специального счета организатора аукциона, на который он должен быть перечислен или внесен наличными, адрес, время и сроки принятия заявок на участие в аукционе, при необходимости условие о доплате услуг организатора аукциона, другая информация по усмотрению организатора аукциона) и организует его опубликование в средствах массовой информации, а также в web-портале уполномоченного органа на государственном и русском языках не позднее, чем за десять календарных дней до объявленной даты его проведения;
5) оповещение продавца или его законного либо уполномоченного представителя и налогового или таможенного органа о дате, времени и месте проведения аукциона путем публикации информационного сообщения в средствах массовой информации;
6) выполнение иных условии, вытекающих из настоящих Правил.
10. Реализация ценных бумаг, входящих в состав ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о ценных бумагах.
11. Регистрация участников аукциона производится со дня публикации информационного сообщения и заканчивается за час до начала проведения аукциона.
3. Условия участия в аукционе
12. Для участия в аукционе участник аукциона должен внести установленную пунктом 13 настоящих Правил сумму гарантийного взноса и зарегистрировать свое участие в специальной книге регистрации заявок, которая ведется аукционистом. Для регистрации участия участник аукциона обязан представить следующие документы:

8. Мүлікті бағалауды жүргізу жөніндегі қызметтер үшін сыйақы бағалау объектісінің өткізу құнына байланысты төленеді:
1 000 000 теңгеге дейін - 20 000 теңгеге дейін;
1 000 000 теңгеден 10 000 000 теңгеге дейін - 60 000 теңгеге дейін;
10 000 000 теңгеден 100 000 000 теңгеге дейін - 140 000 теңгеге дейін;
100 000 000 теңгеден жоғары - 200 000 теңгеге дейін.
9. Мүлікті өткізуге дайындау жөнінде аукционшы қабылдайтын шаралар мыналарды:
1) салық немесе кеден органынан мүлік тізімдемесінің актілері мен салық төлеушінің мүлікке билік етуін шектеу туралы шешімнің көшірмелерін, сондай-ақ меншік немесе шаруашылық жүргізу құқығын растайтын құжаттардың көшірмелерін алуды;
2) аукционға қатысушылардың өткізілетін мүлікті қарауын ұйымдастыруды;
3) сауда-саттыққа лоттарды, оның ішінде өндірістің бірыңғай технологиялық желісін сақтауды ескере отырып қою тәртібін айқындауды;
4) өткізілетін мүлік туралы мәліметтерді (аукционның, өткізілетін күні, уақыты және орны, салық төлеушінің атауы, аукционға қысқаша тізбесі мен жалпы құны көрсетіліп қойылатын мүлік, ақы төлеудің шарттары, аукционға қатысу үшін кепілді жарнаның мөлшері, аукционды ұйымдастырушының оған аударылуға немесе қолма-қол ақшамен енгізілуге тиіс арнайы шотының деректемелері, аукционға қатысуға арналған өтінімдер қабылданатын мекен-жай, уақыт және мерзім, қажет болған кезде аукционды ұйымдастырушының қызметтеріне қосымша ақы төлеу туралы шарт, аукционды ұйымдастырушының қалауы бойынша басқа да ақпарат) қамтитын ақпараттық хабарлама жасауды және оны өткізудің жарияланған күніне дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде бұқаралық ақпарат құралдарында, сондай-ақ уәкілетті органның wеb-порталында жариялауды ұйымдастыруды;
5) сатушыны немесе оның заңды не уәкілетті өкілін және салық немесе кеден органын аукционның өткізілетін күні, уақыты және орны туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ақпараттық хабарлама жариялау жолымен хабардар етуді;
6) осы Ережеден туындайтын өзге де шарттарды орындауды қамтиды.
10. Салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкі құрамына енетін бағалы қағаздарды сату Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Аукционға қатысушыларды тіркеу ақпараттық хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукционды өткізу басталарға дейін бір сағат бұрын аяқталады.
3. Аукционға қатысудың шарттары
12. Аукционға қатысушы аукционға қатысу үшін осы Ереженің 13-тармағында белгіленген кепілді жарнаның сомасын енгізуі және өзінің қатысуын аукционшы жүргізетін өтінімдерді тіркейтін арнайы кітапқа тіркеуге тиіс. Аукционға қатысушы қатысуды тіркеу үшін мынадай құжаттарды беруге міндетті:

1) документы, удостоверяющие личность участника;
2) копию свидетельства о государственной регистрации налогоплательщика;
3) документы, подтверждающие уплату гарантийного взноса;
4) в установленных законодательством случаях документы, подтверждающие право участия в данном аукционе от имени третьего лица.
13. Размер гарантийного взноса составляет 10 % от стартовой цены лота. При этом, стартовая цена определяется исходя из данных отчета по оценке имущества, комиссией, состав и функции которой определяются организатором конкурса. Гарантийный взнос вносится участником аукциона на специальный счет аукциониста.
Внесение гарантийного взноса обеспечивает следующие обязательства победителя в торгах:
1) подписание протокола о результатах торгов;
2) заключение договора купли-продажи в соответствии с протоколом о результатах торгов.
14. Если продавец или его законный либо уполномоченный представитель, оповещенный о дате, времени и месте проведения аукциона, не явился на аукцион, то аукцион проводится без его участия, а протокол о результатах торгов подписывается и договор купли-продажи заключается от его имени налоговым или таможенным органом.
4. Порядок проведения аукциона
15. Аукционистом изготавливаются билеты для участников аукциона, в которых содержатся следующие сведения:
1) номер, под которым участник аукциона участвует в торгах;
2) номер лота в торгах, по которому участвует участник аукциона;
3) реквизиты документа, подтверждающего внесение гарантийного взноса.
16. Количество участников аукциона должно быть не менее двух, в противном случае аукцион признается несостоявшимся.
17. Каждый аукцион начинается с торгов по английскому методу, если после объявления стартовой цены никто из участников не предложил стартовую или более высокую цену, то аукцион продолжается и проводится по голландскому методу, о чем производится запись в протоколе о результатах торгов.
18. Аукцион по английскому методу торгов по каждому лоту начинается с объявлением наименования имущества, входящего в состав лота, краткой характеристики, стартовой цены и шага изменения цены. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 2 % до 10 % от стартовой цены лота.
При объявлении аукционистом стартовой цены лота участники аукциона поднятием номера подтверждают свое намерение приобрести имущество.
При наличии более одного поднятых номеров стартовая цена повышается на объявленный шаг. Аукционист объявляет номера участников аукциона, участвующих в торгах по лоту, закрепляет цену и предлагает ее повысить. Торги по лоту идут до предложенной максимально высокой цены.
Участник аукциона, предложивший наиболее высокую цену за лот, объявляется победителем.
Аукционист трижды повторяет последнюю цену лота и при отсутствии других поднятых номеров ударом молотка подтверждает о продаже имущества, входящего в состав лота.

1) қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттар;
2) салық төлеушінің мемлекеттік тіркелуі туралы куәліктің көшірмесі;
3) кепілді жарнаның төленгенін растайтын құжаттар;
4) заңнамада белгіленген жағдайларда үшінші тұлғаның атынан осы аукционға қатысу құқығын растайтын құжаттар.
13. Кепілді жарнаның мөлшері лоттың бастапқы бағасының 10 %-ын құрайды. Бұл ретте бастапқы бағаны құрамы мен функцияларын конкурсты ұйымдастырушы айқындайтын комиссия мүлікті бағалау жөніндегі есептің деректерін ескере отырып белгілейді. Аукционға қатысушы кепілді жарнаны аукционшының арнайы шотына енгізеді.
Кепілді жарнаны енгізу сауда-саттықтағы жеңімпаздың мынадай міндеттемелерін қамтамасыз етеді:
1) сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға қол қою;
2) сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға сәйкес сатып алу-сату шартын жасасу.
14. Егер аукционның өткізілетін күні, уақыты және орны туралы хабардар етілген сатушы немесе оның заңды не уәкілетті өкілі аукционға келмесе, онда аукцион оның қатысуынсыз өткізіледі, ал салық немесе кеден органы сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаға қол қояды және оның атынан сатып алу-сату шартын жасасады.
4. Аукцион өткізудің тәртібі
15. Аукционшы аукционға қатысушылар үшін мынадай мәліметтерді қамтитын билеттер дайындайды:
1) аукционға қатысушы сауда-саттыққа қатысатын нөмір;
2) аукционға қатысушы қатысатын сауда-саттықтағы лоттың нөмірі;
3) кепілді жарнаның енгізілгендігін растайтын құжаттың деректемелері.
16. Аукционға қатысушылар саны екеуден кем болмауға тиіс, олай болған жағдайда аукцион өтпеді деп танылады.
17. Әрбір аукцион ағылшындық әдісі бойынша сауда-саттықтан басталады, егер бастапқы бағаны хабарлағаннан кейін қатысушылардың ешқайсысы бастапқы немесе неғұрлым жоғары бағаны ұсынбаса, онда аукцион жалғасады және голландтық әдісі бойынша жүргізіледі, сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамада ол туралы жазба жүргізіледі.
18. Сауда-саттықтың ағылшындық әдісі бойынша аукцион әрбір лот бойынша лоттың құрамына кіретін мүліктің атауын, қысқаша сипаттамасын, бастапқы бағасын және бағаның өзгеру қадамын хабарлаудан басталады. Аукционшы сауда-саттық үдерісінде бұл туралы хабарлай отырып, қадамды алмастыруға құқылы. Өзгеру қадамы лоттың бастапқы бағасының 2 %-ынан 10 %-ына дейінгі шегінде белгіленеді.
Аукционшы лоттың бастапқы бағасын хабарлаған кезде аукционға қатысушылар нөмірді көтеру арқылы мүлікті өзінің сатып алу ниетін растайды.
Біреуден астам көтерілген нөмірлер болған кезде бастапқы баға жарияланған қадамға көтеріледі. Аукционшы аукционға қатысушылардың, лот бойынша сауда-саттыққа қатысушылардың нөмірлерін хабарлайды, бағасын бекітеді және оны көтеруді ұсынады. Лот бойынша сауда-саттық ұсынылған ең жоғары бағаға дейін жүреді.
Лот үшін неғұрлым жоғары баға ұсынған аукционға қатысушы жеңімпаз болып жарияланады.
Аукционшы лоттың соңғы бағасын үш рет қайталайды және басқа көтерілген нөмірлер болмаған кезде балғаны ұру арқылы лоттың құрамына кіретін мүліктің сатылғандығы туралы хабарлайды.

19. В случае отсутствия желающих приобрести имущество по английскому методу аукцион проводится по голландскому методу торгов с объявления наименования имущества, входящего в состав лота, краткой характеристики, стартовой цены, минимальной цены и шага изменения цены. Аукционист вправе менять шаг в процессе торгов, объявляя об этом. Шаг изменения устанавливается в пределах от 2 % до 10 % от стартовой цены лота.
При объявлении аукционистом стартовой цены лота участники аукциона поднятием номера подтверждают свое намерение его приобрести. При отсутствии поднятых номеров, аукционист снижает цену на объявленный шаг.
При поднятии номера аукционист называет номер участника, который первым поднял номер при объявленной цене, трижды повторяет цену лота и при отсутствии во время повторения цены других поднятых номеров ударом молотка объявляет его победителем по данному лоту. В случае, если в период повторения цены поднимет номер другой участник (участники), то продолжение торгов по данному лоту осуществляется по английскому методу.
В случае отсутствия поднятых номеров при достижении минимальной цены лота аукцион прекращается и признается несостоявшимся.
Минимальная цена имущества при голландском методе торгов устанавливается комиссией:
1) на первом аукционе по голландскому методу в размере до 80 % от стартовой цены;
2) на втором аукционе по голландскому методу в размере до 60 % от стартовой цены;
3) на третьем аукционе по голландскому методу в размере до 40 % от стартовой цены;
4) на четвертом аукционе по голландскому методу в размере до 20 % от стартовой цены;
5) на пятом, шестом и седьмом аукционе по голландскому методу в размере до 10 % от стартовой цены.
20. Общее количество проводимых по имуществу аукционов не должно превышать семи раз.
В случае не реализации имущества после проведения семи аукционов аукционист уведомляет об этом налоговый или таможенный орган, с приложением документов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 9 настоящих Правил, а также протоколов о результатах торгов.
Налоговый или таможенный орган после получения документов, указанных в абзаце втором настоящего пункта, принимает последующие меры принудительного взыскания налоговой задолженности, предусмотренные Налоговым кодексом .
21. В случае, если сумма, причитающаяся для перечисления в бюджет, меньше установленной в акте описи ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика суммы, налоговый или таможенный орган, вынесший в пределах своей компетенции решение об ограничении в распоряжении имуществом, в целях компенсации разницы в стоимости, выносит в пределах своей компетенции решение об ограничении в распоряжении дополнительным количеством имущества. При реализации дополнительно ограниченного имущества вознаграждение аукционисту и оценщику не выплачивается.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года N 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

19. Мүлікті сауда-саттықтың ағылшындық әдісімен сатып алғысы келетіндер болмаған жағдайда лоттың құрамына кіретін мүліктің атауын, қысқаша сипаттамасын, бастапқы бағасын, ең төменгі бағасын және бағаның өзгеру қадамын хабарлай отырып, аукцион сауда-саттықтың голландтық әдісі бойынша жүргізіледі. Аукционшы сауда-саттық үдерісінде бұл туралы хабарлай отырып, қадамды алмастыруға құқылы. Өзгеру қадамы лоттың бастапқы бағасының 2%-ынан 10 %-ына дейінгі шегінде белгіленеді.
Аукционшы лоттың бастапқы бағасын хабарлаған кезде аукционға қатысушылар нөмірді көтеру арқылы оны өзінің сатып алу ниетін растайды. Көтерілген нөмірлер болмаған кезде аукционшы бағаны жарияланған қадамға төмендетеді.
Нөмір көтерілген кезде аукционшы хабарланған баға кезінде бірінші болып нөмірін көтерген қатысушының нөмірін атайды, лоттың бағасын үш рет қайталайды және бағаны қайталаған уақытта басқа көтерілген нөмірлер болмаған кезде балғаны ұру арқылы оны осы лот бойынша жеңімпаз деп жариялайды. Егер бағаны қайталау кезеңінде басқа қатысушы (қатысушылар) нөмір көтерген жағдайда, осы лот бойынша сауда-саттықты жалғастыру ағылшындық әдіс бойынша жүзеге асырылады.
Лоттың ең төменгі бағасына жеткен кезде көтерілген нөмірлер болмаған жағдайда аукцион тоқтатылады және өтпеді деп танылады.
Сауда-саттықтың голландтық әдісі кезінде мүліктің ең төменгі бағасын комиссия:
1) голландтық әдіс бойынша бірінші аукционда бастапқы бағаның 80 %-ына дейінгі мөлшерде;
2) голландтық әдіс бойынша екінші аукционда бастапқы бағаның 60 %-ына дейінгі мөлшерде;
3) голландтық әдіс бойынша үшінші аукционда бастапқы бағаның 40 %-ына дейінгі мөлшерде;
4) голландтық әдіс бойынша төртінші аукционда бастапқы бағаның 20 %-ына дейінгі мөлшерде;
5) голландтық әдіс бойынша бесінші, алтыншы және жетінші аукционда бастапқы бағаның 10%-ға дейінгі мөлшерде белгілейді.
20. Мүлік бойынша өткізілетін аукциондардың жалпы саны жеті реттен аспауға тиіс.
Жеті аукцион өткізілгеннен кейін мүлік сатылмаған жағдайда аукционшы осы Ереженің 9-тармағының 1) тармақшасында көзделген құжаттарды, сондай-ақ сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттамаларды қоса бере отырып, бұл туралы салық немесе кеден органын хабардар етеді.
Салық немесе кеден органы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін Салық кодексінде көзделген салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алудың кейінгі шараларын қабылдайды.
21. Егер бюджетке аударылуға тиесілі сома салық төлеушінің билік ету шектелген мүлкі тізімдемесінің актісінде белгіленген сомадан төмен болған жағдайда, өз құзыретінің шегінде мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім шығарған салық немесе кеден органы құнындағы айырманы өтеу мақсатында өз құзыретінің шегінде мүліктің қосымша санымен билік етуді шектеу туралы шешім шығарады. Қосымша шектелген мүлікті өткізген кезде аукционшы мен бағалаушыға сыйақы төленбейді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.04. N 91 Қаулысымен.

5. Порядок оформления протокола о результатах торгов
22. По результатам торгов аукционистом составляется протокол о результатах торгов в четырех экземплярах.
23. При продаже имущества победителем, продавцом и аукционистом подписывается протокол о результатах торгов, в котором указываются сведения о покупателе и продавце, наименовании имущества, стартовой цене и цене продажи имущества, в том числе гарантийный взнос, а также об обязательствах покупателя и продавца по заключению договора купли-продажи.
В случае отказа продавца подписать протокол о результатах торгов протокол подписывается от его имени налоговым или таможенным органом.
Протокол о результатах торгов является основанием для заключения договора купли-продажи.
24. В случае, предусмотренном пунктом 20 настоящих Правил, протокол подписывается аукционистом и налоговым и таможенным органом, в котором указываются сведения о продавце, наименовании имущества, стартовой цене, гарантийном взносе, снятии имущества с аукциона.
6. Порядок возврата гарантийного взноса
25. Гарантийный взнос участника, не выигравшего в аукционе, возвращается аукционистом в течение двух банковских дней после завершения аукциона.
Гарантийный взнос победителя засчитывается в сумму, подлежащую оплате за приобретенное им имущество.
26. Гарантийный взнос победителя не возвращается в случае его отказа подписать протокол, указанный в пункте 23 настоящих Правил, или отказа заключить договор купли-продажи по результатам торгов. При этом аукционист в течение двух рабочих дней зачисляет сумму гарантийного взноса в доход республиканского бюджета на соответствующий код бюджетной классификации доходов "Прочие неналоговые поступления в республиканский бюджет" с вычетом затрат на организацию аукциона и оценку имущества.
7. Порядок заключения договора купли-продажи
27. По результатам торгов победитель в течение двух рабочих дней после проведения аукциона заключает в письменной форме договор купли-продажи имущества с продавцом (в случае отказа продавца заключить договор купли-продажи договор заключается от его имени налоговым или таможенным органом) и в течение двух банковских дней после заключения договора купли-продажи перечисляет в бюджет в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика причитающуюся сумму за приобретенное имущество. Покупатель направляет аукционисту, продавцу и в налоговый или таможенный орган копии платежных документов, подтверждающих перечисление в бюджет указанных сумм.
Аукционист в течение двух банковских дней после заключения договора купли-продажи перечисляет в счет налоговой задолженности продавца часть гарантийного взноса в размере, превышающем сумму его вознаграждения. В случае, если сумма гарантийного взноса меньше суммы вознаграждения аукциониста, разница оплачивается ему победителем по реквизитам, указанным в договоре купли-продажи имущества. Услуги оценщика оплачиваются победителем из суммы оплаты имущества.

5. Сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттаманы ресімдеу тәртібі
22. Сауда-саттықтың нәтижелері бойынша аукционшы төрт данада сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттама жасайды.
23. Мүлік сатылған кезде жеңімпаз, сатушы және аукционшы сатып алушы және сатушы, мүліктің атауы, мүліктің бастапқы бағасы және сату бағасы, оның ішінде кепілді жарна туралы, сондай-ақ сатып алушы мен сатушының сатып алу-сату шартын жасасу жөніндегі міндеттемелері туралы мәліметтер көрсетілетін сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қояды.
Сатушы сауда-саттық нәтижелері туралы хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда хаттамаға оның атынан салық немесе кеден органы қол қояды.
Сауда-саттық нәтижелері туралы хаттама сатып алу-сату шартын жасасу үшін негіз болып табылады.
24. Осы Ереженің 20-тармағында көзделген жағдайда аукционшы мен  салық немесе кеден органы сатушы, мүліктің атауы, бастапқы баға, кепілді жарна, мүліктің аукционнан алынғаны туралы мәліметтер көрсетілетін хаттамаға қол қояды.
6. Кепілдік жарнаны қайтарудың тәртібі
25. Аукционшы аукционда ұтпаған қатысушының кепілді жарнасын аукцион аяқталғаннан кейін екі банктік күннің ішінде қайтарады.
Жеңімпаздың кепілді жарнасы ол сатып алған мүлік үшін төленуге тиіс сомада есептеледі.
26. Жеңімпаздың кепілді жарнасы ол осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген хаттамаға қол қоюдан бас тартқан немесе сауда-саттықтың нәтижелері бойынша сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартқан жағдайда қайтарылмайды. Бұл ретте аукционшы екі жұмыс күні ішінде кепілді жарнаның сомасын аукционды ұйымдастыруға және мүлікті бағалауға кеткен шығындарды шегере отырып, кірістердің бюджеттік сыныптамасының "Республикалық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер" тиісті кодына республикалық бюджет кірісіне есепке жатқызады.
7. Сатып алу-сату шартын жасасудың тәртібі
27. Сауда-саттықтың нәтижелері бойынша жеңімпаз аукцион өткізілгеннен кейін екі жұмыс күнінің ішінде сатушымен (сатушы сатып алу-сату шартын жасасудан бас тартқан жағдайда шартты оның атынан салық немесе кеден органы жасасады) жазбаша нысанда мүлікті сатып алу-сату шартын жасасады және сатып алу-сату шартын жасасқаннан кейін екі банктік күннің ішінде сатып алынған мүліктің тиесілі сомасын салық төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне бюджетке аударады. Сатып алушы аукционшыға, сатушыға және салық немесе кеден органына көрсетілген соманың бюджетке аударылғанын растайтын төлем құжаттарының көшірмелерін жібереді.
Аукционшы сатып алу-сату шартын жасасқаннан кейін екі банктік күн ішінде кепілді жарнаның сыйақысы сомасынан асатын мөлшерде оның бір бөлігін бюджетке аударады. Кепілді жарнаның сомасы аукционшы сыйақысының сомасынан аз болған жағдайда, оған айырманы жеңімпаз мүлікті сатып алу-сату шартында көрсетілген деректемелер бойынша төлейді. Бағалаушының қызметтерін мүлікке ақы төлеу сомасынан жеңімпаз төлейді.

28. Если покупатель не внес в течение двух банковских дней после заключения договора купли-продажи причитающуюся сумму за данное имущество, то заключенный договор купли-продажи расторгается в соответствии с законодательством Республики Казахстан, покупатель исключается из числа участников аукциона и сумма внесенного покупателем гарантийного взноса не подлежит возврату.
Сноска. Пункт 28 с изменениями, внесенными с постановлением Правительства РК от 17 ноября 2007 г. N 1093 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
29. В случае не заключения договора купли-продажи по данному имуществу, аукционист не позднее следующего дня предлагает имущество другому участнику торгов, чья цена была предпоследней (наиболее высокой). При согласии последнего на покупку в течение одного рабочего дня подписывается протокол в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил. На основании протокола данный участник аукциона в течение двух рабочих дней заключает соответствующий договор купли-продажи и в течение двух банковских дней после заключения договора купли-продажи производит оплату полной стоимости имущества. При этом, в случае удержания из суммы гарантийного взноса первого покупателя вознаграждений аукциониста и оценщика сумма стоимости приобретенного покупателем имущества перечисляется в полном размере в счет налоговой задолженности продавца.
30. В договоре купли-продажи указываются предмет договора, дата и номер решения налогового или таможенного органа об ограничении в распоряжении имущества налогоплательщика в счет налоговой задолженности, дата и номер протокола о результатах торгов, права, обязанности и ответственность сторон за имущество, уплаченная сумма в бюджет за покупку имущества и другие условия договора.
8. Особые условия по снятию имущества с аукциона
31. Снятие имущества с аукциона может быть произведено в случае погашения налогоплательщиком налоговой задолженности до момента проведения аукциона.
Аукционист оповещает его участников о снятии имущества с аукциона в течение двух рабочих дней со дня получения письменного извещения налогового или таможенного органа о погашении налогоплательщиком налоговой задолженности.
В этом случае все произведенные расходы по оценке и организации аукциона возмещаются налогоплательщиком.
32. Налоговый или таможенный орган не позднее одного рабочего дня после погашения продавцом сумм налоговой задолженности отменяет свое решение об ограничении в распоряжении имущества налогоплательщика и информирует об этом организатора аукциона.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года N 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

28. Егер сатып алушы сатып алу-сату шартын жасасқаннан кейін екі банктік күннің ішінде осы мүлік үшін тиесілі соманы енгізбесе, онда жасалған сатып алу-сату шартын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бұзады, сатып алушы аукционға қатысушылар қатарынан шығарылады және сатып алушы енгізген кепілді жарнаның сомасы қайтаруға жатпайды.
Ескерту. 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.11.17. N 1093 Қаулысымен.
29. Осы мүлік бойынша сатып алу-сату шарты жасалмаған жағдайда аукционшы келесі күннен кешіктірмей мүлікті бағасы соңғының алдында (неғұрлым жоғары) болған сауда-саттықтың басқа қатысушысына ұсынады.
Соңғысы сатып алуға келісім берген кезде осы Ереженің 23-тармағына сәйкес бір жұмыс күнінің ішінде хаттамаға қол қойылады. Хаттаманың негізінде аукционға осы қатысушы екі жұмыс күні ішінде тиісті сатып алу-сату шартын жасасады және сатып алу-сату шартын жасасқаннан кейін екі банктік күннің ішінде мүліктің толық құнын төлеуді жүргізеді. Бұл ретте, бірінші сатып алушының кепілді жарнасының сомасынан аукционшы мен бағалаушының сыйақысы ұсталған жағдайда сатып алушы сатып алған мүлік құнының сомасы толық мөлшерде сатушының салық берешегі есебіне аударылады.
30. Сатып алу-сату шартында шарттың мәні, салық төлеушінің мүлікке билік етуін салық берешегінің есебіне шектеу туралы салық немесе кеден органы шешімінің күні мен нөмірі, сауда-саттықтың нәтижелері туралы хаттаманың күні мен нөмірі, тараптардың мүлік үшін құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі, мүлік сатып алғаны үшін бюджетке төленген сома мен шарттың басқа да шарттары көрсетіледі.
8. Мүлікті аукционнан алу жөніндегі айрықша шарттар
31. Мүлікті аукционнан алу салық төлеуші салық берешегін аукцион өткізген күнге дейін өтеген жағдайда жүргізілуі мүмкін.
Аукционшы салық немесе кеден органы салық төлеушінің салық берешегін өтегені туралы жазбаша хабарламаны алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде мүлікті аукционнан алу туралы қатысушыларды хабардар етеді.
Бұл жағдайда бағалау мен аукционды ұйымдастыру бойынша жүргізілген барлық шығыстарды салық төлеуші өтейді.
32. Салық немесе кеден органы салық берешегінің сомасын сатушы өтегеннен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеушінің мүлікке билік етуін шектеу туралы шешімінің күшін жояды және бұл туралы аукционды ұйымдастырушыға хабарлайды.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.02.04. N 91 Қаулысымен.

9. Возврат излишне уплаченных сумм налоговой задолженности
33. В случае образования излишне уплаченной суммы по реализованному имуществу налогоплательщика разница между суммой налоговой задолженности и реализованного имущества возвращается налогоплательщику в соответствии со статьями 39 - 40 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).

9. Салық берешегінің артық төленген сомасын қайтару
33. Салық төлеушінің өткізілген мүлкі бойынша артық төленген сома пайда болған жағдайда салық берешегі мен өткізілген мүлік сомасының арасындағы айырма»"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 39-40-баптарына сәйкес салық төлеушіге қайтарылады.