О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2007 года N 856
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам аудиторской деятельности
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1.В  Кодекс  Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст.45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития хлопковой отрасли", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 3 августа 2007 г. и "Казахстанская правда" 2 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охраны и использования историко-культурного наследия", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 5 августа 2007 г. и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования борьбы с коррупцией", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 5 августа 2007 г. и "Казахстанская правда" 3 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 21 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных закупок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 7 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 26 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам модернизации государственного управления", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 11 августа 2007 г.;  Закон  Республики Казахстан от 27 июля 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 августа 2007 г.):

"Қазақстан Республикасының кейір заңнамалық актілеріне аудиторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 қыркүйектегі N 856 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне аудиторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілерге
аудиторлық қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; 2007 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 2 тамызда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласын дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 5 тамызда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 3 тамызда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 5 тамызда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 3 тамызда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 7 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік сатып алу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден және салық рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 10 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 11 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы; 2007 жылғы 15 тамызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

1) в абзаце втором статьи 183 слово "пятидесяти" заменить словами "восьмидесяти";
2) статью 184 изложить в следующей редакции:
"Статья 184. Составление аудитором и аудиторской организацией
недостоверного аудиторского отчета
1. Составление аудитором и аудиторской организацией недостоверного аудиторского отчета, -
влечет штраф на аудиторов в размере от семидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия квалификационного свидетельства, на аудиторскую организацию - в размере от ста семидесяти до ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности либо без таковой;
2. Составление аудитором и аудиторской организацией заведомо недостоверного аудиторского отчета, -
влечет штраф на аудиторов в размере ста десяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия квалификационного свидетельства, на аудиторские организации - в размере двухсот двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на осуществление аудиторской деятельности;
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на аудиторов в размере от ста тридцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства, на аудиторские организации - в размере от двухсот тридцати до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на осуществление аудиторской деятельности.".
3) статью 184-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 184-1. Нарушение законодательства Республики
Казахстан об аудиторской деятельности
1. Осуществление аудиторской организацией видов деятельности, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Предоставление кандидатом в аудиторы для допуска к аттестации недостоверных сведений,-
влечет штраф в размере семидесяти месячных расчетных показателей с лишением квалификационного свидетельства "аудитор".
3. Проведение аудита в запрещенных законом об аудиторской деятельности случаях, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии.
4. Несообщение аудиторской организацией уполномоченным государственным органам финансового контроля о выявленных нарушениях бюджетного законодательства Республики Казахстан при проведении аудита в государственных учреждениях, государственных предприятиях и юридических лицах с участием государства, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.

1) 183-баптың екінші абзацында "елуден" деген сөз "сексеннен" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 184-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"184-бап. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дұрыс емес
аудиторлық есепті жасауы:
1. Аудитордың және аудиторлық ұйымның дұрыс емес аудиторлық есепті жасауы, -
біліктілік куәлігінің әрекет етуін тоқтата отырып, аудиторларға айлық есептік көрсеткіштің жетпістен сексенге дейінгі мөлшерінде, аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның әрекет етуін тоқтата отырып, не онсыз аудиторлық ұйымға - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитордың және аудиторлық ұйымның көрінеу дұрыс емес аудиторлық есепті жасауы, -
біліктілік куәлігінің әрекет етуін тоқтата отырып, айлық есептік көрсеткіштің жүз он мөлшерінде, аудиторлық ұйымдарға аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензияның әрекет етуін тоқтата отырып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жылдың ішінде қайта жасалған осы баптың бірінші және екінші бөлімдерінде көзделген іс-әрекеттер, -
аудиторларға біліктілік куәлігінен айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жүз отыздан жүз елуге дейінгі мөлшерінде, аудиторлық ұйымдарға - аудиторлық қызметті жүзеге асыруға лицензиядан айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүз отыздан екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады;
3) 184-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"184-1-бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет
туралы заңнамасын бұзу
1. Аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасында көзделмеген қызмет түрлерін жүзеге асыруы, -
аудиторлық ұйымдарға айлық есептік көрсеткіштің сексеннен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудиторларға кандидаттың аттестаттауға жіберу үшін дұрыс емес мәліметтер беруі, -
"аудитор" біліктілік куәлігінен айыра отырып, айлық есептік көрсеткіштің жетпіс мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Аудитті аудиторлық қызмет туралы заңда тыйым салынған жағдайларда жүргізу, -
аудиторлық ұйымдарға лицензиясының әрекет етуін тоқтата отырып, айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Аудиторлық ұйымның уәкілетті мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына мемлекеттік мекемелерде, мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғаларда аудитті жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасын анықталған бұзушылықтар туралы хабарламауы, -
аудиторлық ұйымдарға айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

5. Несообщение уполномоченному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, и неуведомление аудируемых финансовых организаций, для которых проведение аудита обязательно, о нарушениях законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций, выявленных в результате аудита данных организаций, -
влечет штраф на аудиторские организации в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
6. Несвоевременное более одного раза или непредоставление, а равно представление недостоверных сведений аккредитованными профессиональными аудиторскими организациями в соответствующие уполномоченные органы информации, предоставление которой требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности, -
влечет штраф на аккредитованные профессиональные аудиторские организации в размере от ста двадцати до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
4) в части первой статье 541 после цифры "184" дополнить словами "184-1 (частями второй, четвертой, пятой)";
5) статью 571 после цифры "184-1" дополнить словами "(частями первой, третьей, шестой)";
в подпункте 2) части второй после цифры "184-1" дополнить словами "(частями первой, третьей, шестой)";
6) в статье 636:
в подпункте 1) части первой:
абзац двадцать третий изложить в следующей редакции:
"органов Министерства финансов Республики Казахстан (статьи 158 (когда эти нарушения совершены аудиторами, аудиторскими организациями), 175 (часть вторая) (когда эти нарушения совершены аудиторскими организациями), 177, 177-1, 177-2, 177-3, 177-4, 179, 179-1, 183, 184, 184-1 (частями второй, четвертой), 356);";
в абзаце двадцать четвертом после цифр "184-1" слова "(часть третья)" заменить словами "(часть пятая)".
2. В  Закон  Республики Казахстан от 20 ноября 1998 г. "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 5; N 8, ст. 52; 2002 г., N 23-24, ст. 193; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 86; N 15, ст. 139; 2004 г., N 23, ст. 138; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 8, ст. 45; 2007 г., N 2, ст. 18; 2007 г., N 4, ст. 28):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слова "являющаяся саморегулируемым объединением аудиторов и аудиторских организаций" заменить словами "объединяющая аудиторов и аудиторские организации";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:

5. Өздері үшін аудит жүргізу міндетті қаржылық ұйымдарға аудит жүргізу нәтижесінде анықталған Қазақстан Республикасының қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы заңнамасын бұзушылық туралы қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға хабарламау және аудиттелетін осы ұйымдарды хабардар етпеу, -
аудиторлық ұйымдарға айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес берілуі талап етілетін ақпаратты тиісті уәкілетті органдарға бір реттен артық уақтылы табыс етпеуі, сол сияқты дұрыс емес мәліметтерді дабыс етуі, -
аккредиттелген кәсіби аудиторлық ұйымдарға айлық есептік көрсеткіштің жүз жиырмадан жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 541-баптың бірінші бөлігінде "184" деген саннан кейін "184-1 (екінші, төртінші, бесінші бөлімдер)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 571-бап "184-1" деген саннан кейін "(бірінші, үшінші, алтыншы бөлімдер)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің 2) тармақшасында "184-1" деген саннан кейін "(бірінші, үшінші, алтыншы бөлімдер)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 636-бапта:
бірінші бөліктің 1) тармақшасында:
жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі органдарының (158 (осы бұзушылықтарды аудиторлар, аудиторлық ұйымдар жасаса), 175 (екінші бөлігі) (осы бұзушылықтарды аудиторлық ұйымдар жасаса), 177, 177-1, 177-2, 177-3, 177-4, 179, 179-1, 183, 184, 184-1 (екінші, төртінші бөліктер), 356-баптар);";
жиырма төртінші абзацта "184-1" деген саннан кейін "(үшінші бөлім)" деген сөздер "(бесінші бөлім)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 5-құжат; N 8, 52-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 86-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 23, 138-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 8, 45-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; 2007 ж., N 4, 28-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1-бапта:
1) тармақшада "аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың өзін-өзі реттейтін бірлестігі болып табылатын" деген сөздер "аудиторлар мен аудиторлық ұйымдарды біріктіретін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:

"10-1) недостоверный аудиторский отчет - аудиторский отчет, составленный с нарушением законодательства об аудиторской деятельности, содержащий недостоверные и (или) неполные сведения о финансовой отчетности и информации, предусмотренной стандартами аудита, вводящие пользователей в заблуждение";
подпункты 12) и 13) исключить;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) уполномоченный орган в области аудиторской деятельности (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области аудиторской деятельности.";
2) в статье 3:
подпункт 12) пункта 2 исключить;
в пункте 3 слова ", не относящимися к профилю своей деятельности" исключить;
3) в статье 4:
в абзаце седьмом слова "стандартов организаций и" исключить;
абзац восьмой пункта 1 исключить;
4) статью 6 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) утверждает правила лицензирования аудиторской деятельности и квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании аудиторской деятельности.";
5) в статье 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает разработку и реализацию государственной политики в области аудиторской деятельности;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) утверждает квалификационные требования к аудиторским организациям, которые допускаются к проведению обязательного аудита, а в отношении обязательного аудита финансовых организаций - по согласованию с уполномоченным государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает Правила лицензирования аудиторской деятельности и квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании аудиторской деятельности;";
в подпункте 13) после слов "профессиональными" дополнить словами "и аудиторскими";
дополнить подпунктами 15), 16), 17), 18) следующего содержания:
"15) осуществляет проверку деятельности аудиторских организаций в порядке, установленном настоящим законом;
16) утверждает формы реестров аудиторских и профессиональных организаций;
17) утверждает Кодекс этики;
18) взаимодействует с другими государственными органами, профессиональными организациями и иными организациями по вопросам аудиторской деятельности.";
6) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Порядок проведения проверок на предмет
соблюдения законодательства Республики
Казахстан об аудиторской деятельности.
1. Предметом проверки, проводимой уполномоченным органом, является соблюдение аудиторами и аудиторскими организациями законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности.

"10-1) дұрыс емес аудиторлық есеп - аудиторлық қызмет туралы заңнаманы бұза отырып жасалған, қаржылық есептілік туралы дұрыс емес және (немесе) толық емес мәліметтерді және аудит стандарттарында көзделген ақпаратты қамтитын, пайдаланушыларды шатастыратын аудиторлық есеп;";
12) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті (бұдан әрі - уәкілетті орган) - аудиторлық қызмет саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
2) 3-бапта:
2-тармақтың 12)тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақта "өз қызметінің бейініне жатпайтын" деген сөздер алып тасталсын;
3) 4-бапта:
жетінші абзацта "ұйымдардың стандарттарын және" деген сөздер алып тасталсын;
1-тармақтың сегізінші абзацы алып тасталсын;
4) 6-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3) аудиторлық қызметті лицензиялау ережесін және аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді.";
5) 7-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аудиторлық қызмет саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеуді және іске асыруды қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармағымен толықтырылсын:
"1-1) міндетті аудит жүргізуге жіберілетін аудиторлық ұйымдарға қойылатын, ал қаржы ұйымдарының міндетті аудитіне қатысты - қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісім бойынша біліктілік талаптарын бекітеді;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық қызметті лицензиялау ережесін және аудиторлық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді;";
13) тармақшада "кәсіби" деген сөзден кейін "және аудиторлық" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15), 16), 17), 18) тармақшалармен толықтырылсын:
15) осы заңда белгіленген тәртіппен аудиторлық ұйымдардың қызметін тексеруді жүзеге асырады;
16) аудиторлық және кәсіби ұйымдардың тізілімдері нысандарын бекітеді;
17) Әдеп кодексін бекітеді;
18) басқа мемлекеттік органдармен, кәсіби ұйымдармен және өзге де ұйымдармен аудиторлық қызмет мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасайды.";
6) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1 бап. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы
заңнамасының сақталуына тексеру жүргізу тәртібі
1. Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын сақтауы уәкілетті орган жүргізетін тексерудің нысанасы болып табылады.

2. Осуществляемые уполномоченным органом проверки могут быть внеплановыми и встречными.
1) внеплановая проверка - проверка, проводимая для подтверждения или опровержения поступившей информации о нарушении законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
2) встречная проверка - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у уполномоченного органа возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами.
3. Основаниями для проведения внеплановой проверки служит собственная инициатива уполномоченного органа на основании материалов о нарушении законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности.
4. Для проведения проверки уполномоченным органом принимается предписание на бланке строгой отчетности, подписываемое руководителем уполномоченного органа, заверенное печатью и зарегистрированное в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и приказ о назначении проверки, а также утверждается программа проведения проверки.
Предписание о проведении проверки составляется в двух экземплярах, которые представляются в государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов для регистрации. Один экземпляр с отметкой о регистрации приобщается к материалам дела.
Копия предписания с отметкой о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, а также программа проверки в день проведения проверки вручаются руководителю аудиторской организации.
Копия предписания о проведении проверки, вручаемая аудиторской организации без отметки о регистрации в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, является недействительной.
Проверка может производиться только тем должностным лицом (лицами) уполномоченного органа, которое указано в предписании о назначении проверки.
5. Предписание и программа должны содержать:
сроки проведения проверки;
основные задачи и цели проведения проверки, процедуру их реализации;
перечень вопросов и круг обстоятельств, подлежащих установлению в ходе проверки;
график проведения проверки;
иную информацию в соответствии с деятельностью аудиторской организации.

2. Уәкілетті орган жүзеге асыратын тексеру, жоспардан тыс және қарсы болуы мүмкін.
1) жоспардан тыс тексеру - Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасының бұзылуы туралы түскен ақпаратты растау немесе теріске шығару үшін жүргізілетін тексеру;
2) қарсы тексеру - тексеруді жүргізу кезінде уәкілеттігі органда көрсетілген тұлғаларға байланысты қосымша ақпарат алуға қажеттілік туындаған кезде үшінші тұлғаларға қатысты жүргізілетін тексеру.
3. Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын бұзу туралы материалдардың негізінде уәкілетті органның жеке бастамасы жоспардан тыс тексеру жүргізуге негіз болады.
4. Тексеру жүргізу үшін уәкілетті орган уәкілетті органның басшысы қол қойған, мөрмен куәландырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептілікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкілетті органда тіркелген қатаң есептілік бланкісіндегі нұсқаманы қабылдайды, сондай-ақ тексеру жүргізу бағдарламасын бекітеді.
Тексеру жүргізу туралы нұсқама екі данада жасалып, олар тіркеу үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептілікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкілетті органға табыс етіледі. Тіркеу туралы белгісі бар бір данасы істің материалдарына тіркеледі.
Нұсқаманың құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептілікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкілетті органда тіркелгені туралы белгісі бар көшірмесі, сондай-ақ тексеру бағдарламасы тексеру жүргізілетін күні аудиторлық ұйымның басшысына тапсырылады.
Құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептілікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкілетті органда тіркелгені туралы белгісі жоқ тексерілетін аудиторлық ұйымға тапсырылатын тексеру жүргізілгені туралы нұсқаманың көшірмесі жарамсыз болып табылады.
Тексеру тағайындау туралы нұсқамада көрсетілген уәкілетті органның лауазымды тұлғасы (тұлғалары) ғана тексеру жүргізе алады.
5. Нұсқама мен бағдарлама мыналарды:
тексеру жүргізудің мерзімдерін;
тексеру жүргізудің негізгі міндеттері мен мақсаттарын, оларды іске асырудың рәсімін;
тексеру барысында анықталуға тиісті мәселелердің тізбесі мен мән-жайлардың ауқымын;
тексеру жүргізу кестесін;
аудиторлық ұйымның қызметіне сәйкес өзге де ақпаратты қамтуға тиіс.

6. Срок проведения проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач и не должен превышать тридцать календарных дней с момента регистрации предписания о проведении проверки в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов.
В случае, если в связи со значительным объемом работ проверка не может быть завершена в установленный настоящим законом срок, руководителем уполномоченного органа (либо лицом, его замещающим) после изучения служебной записки с изложением результатов проделанной работы и обоснований необходимости продления срока проведения проверки должностного лица уполномоченного органа, ответственного за проведение проверки, срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней.
В случае продления сроков проверки уполномоченный орган в обязательном порядке оформляет дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в государственном органе, осуществляющем в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.
Срок проведения проверки приостанавливается или возобновляется уполномоченным органом путем вынесения акта о приостановлении или возобновлении срока проведения проверки с уведомлением государственного органа, осуществляющего в пределах своей компетенции статистическую деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, на периоды времени между моментами вручения аудиторской организации требований уполномоченного органа о представлении документов и представления аудиторской организацией запрашиваемых при проведении проверки документов, а также на момент получения сведений и документов по запросу уполномоченного органа.
Завершением срока проверки считается день вручения аудиторской организации акта о результатах проверки, но не позднее срока окончания проверки, указанного в предписании о проведении проверки.
7. Должностные лица уполномоченного органа, указанные в предписании при проведении проверки имеют право:
1) на беспрепятственный доступ на территорию и в помещения аудиторской организации;
2) на доступ к автоматизированным базам данных (информационным системам) аудиторской организации в соответствии с предметом проверки;
3) запрашивать и получать от руководителей, должностных лиц и других работников аудиторской организации необходимую информацию, документы или их копии, относящиеся к предмету проверки, объяснения в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проверки.
В случае отказа руководителя и должностных лиц аудиторской организации по устному запросу должностного лица уполномоченного органа, ответственного за проведение проверки, предоставлять информацию, документы или их копии, им вручается соответствующий письменный запрос.

6. Тексеру жүргізудің мерзімі алда тұрған жұмыстардың ауқымы мен қойылған міндеттер ескеріле отырып белгіленеді және ол тексеру жүргізу туралы нұсқаманы құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы статистикалық есептілікті өз құзыреті шегінде жүзеге асыратын уәкілетті органда тіркеген кезден бастап күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс.
Егер жұмыстардың айтарлықтай көлеміне байланысты тексеру осы заңда белгіленген мерзімде аяқталмайтын жағдайда, уәкілетті органның басшысы (не оның міндетін атқаратын тұлға) уәкілетті органның тексеру жүргізуге жауапты лауазымды тұлғасы уәкілетті органның басшысына жасалған жұмыстың нәтижелері жазылған қызметтік жазбаны және тексеруді ұзарту қажеттігі туралы негіздемені зерделегеннен кейін тексеру жүргізу мерзімі, бірақ отыз күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Тексеру мерзімі ұзартылған жағдайда уәкілетті орган міндетті түрде өз құзыретінің шегінде құқықтық статистика мен арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органда тіркей отырып, тексеруді ұзарту туралы қосымша актіні ресімдейді, онда тексеруді белгілеу туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күні және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Өз құзыретінің шегінде құқықтық статистика мен арнайы есепке алу саласында статистикалық қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органға хабарлай отырып, тексеруі жүргізу мерзімінің өтуі құжаттарды тапсыру туралы уәкілетті орган талаптарын аудиторлық ұйымға беру және аудиторлық тексеру жүргізу кезінде сұралатын құжаттарды аудиторлық ұйым табыс ету сәттері аралығындағы уақыт кезеңдеріне, сондай-ақ уәкілетті органның сұрау салуы бойынша мәліметтер мен құжаттарды алу сәтіне тексеру жүргізу мерзімін тоқтата тұру немесе қайта бастау туралы актіні шығару жолымен тексеру мерзімін уәкілетті орган тоқтата тұрады немесе қайта бастайды.
Тексеру нәтижелері туралы актіні аудиторлық ұйымға тапсырған күн тексеру жүргізудің мерзімі аяқталған күн деп есептеледі, бірақ ол тексеру жүргізу туралы нұсқамада көрсетілген тексеруді аяқтау мерзімінен кешіктірілмеуге тиіс.
7. Уәкілетті органның нұсқамада көрсетілген лауазымды тұлғалары тексеру жүргізген кезде:
1) аудиторлық ұйымның аумағына және үй-жайына кедергісіз кіруге;
2) тексеру нысанына сәйкес аудиторлық ұйымның автоматтандырылған деректер базасына (ақпараттық жүйесіне) қол жеткізуге;
3) аудиторлық ұйымның басшыларынан, лауазымды тұлғаларынан және басқа да қызметкерлерінен тексеруге қатысты қажетті ақпаратты, құжаттар мен олардың көшірмелерін, тексеру барысында туындайтын мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсініктемелер алуға құқығы бар.
Аудиторлық ұйымның басшысы және лауазымды тұлғалары тексеру жүргізуге жауапты уәкілетті органның лауазымды тұлғасының ауызша сауалы бойынша ақпаратты, құжаттарды немесе олардың көшірмелерін беруден бас тартқан жағдайда, оған тиісінше жазбаша сауал табыс етіледі.

8. Информация об аудиторской организации, полученная уполномоченным органом в ходе проверки, не подлежит распространению, за исключением случаев передачи информации другому государственному органу в соответствии с законами Республики Казахстан.
9. Результаты проверки оформляются актом, который должен содержать анализ, выводы и предложения по всем проверяемым вопросам и составляться в двух экземплярах, один из которых вручается руководителю аудиторской организации.
Результаты проверки излагаются в акте на основании проверенных данных и фактов, которые подтверждаются соответствующими документами. Включение в акт выводов, предложений и данных, не подтвержденных документами, не допускается.
В случае отсутствия нарушений законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности по результатам проверки в акте производится соответствующая запись.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам проверки руководитель аудиторской организации излагает их в письменном виде.
Замечания и (или) возражения могут прилагаться к акту о результатах проведения проверки, о чем делается соответствующая отметка.
В случае отказа руководителя аудиторской организации от подписания акта о результатах проведения проверки должностным лицом уполномоченного органа, ответственным за проведение проверки, в акт вносится соответствующая запись.
В случае невозможности вручения акта руководителю аудиторской организации акт направляется почтовой связью на имя руководителя аудиторской организации заказным письмом с уведомлением.
10. В случае нарушения прав и законных интересов аудиторских организаций при проведении проверки аудиторские организации вправе обжаловать действия (бездействие) уполномоченного органа в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
11. Неправомерные действия (бездействие) должностных лиц уполномоченного органа при проведении проверок влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
7) в пункте 1 статьи 8 слова "аудиторскую деятельность" заменить словами "свою деятельность";
8) в статье 9:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Иностранная организация признается аудиторской, если ее статус подтверждается профессиональной организацией страны, резидентом которой она является.
Профессиональная организация, подтверждающая статус иностранной аудиторской организации, должна являться членом Международной федерации бухгалтеров.
Иностранная организация также признается аудиторской, если ее статус подтверждается компетентным органом государства, резидентом которого она является";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

8. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақпаратты басқа мемлекеттік органға беру жағдайларын қоспағанда, тексеру барысында уәкілетті орган алған аудиторлық туралы кез келген ақпарат таратылуға жатпайды.
9. Тексеру нәтижелері актімен рәсімделеді, ол барлық тексерілетін мәселелер бойынша талдау, қорытындылар мен ұсыныстарды қамтуы тиіс және екі данада жасалады, оның біреуі аудиторлық ұйымның басшысына тапсырылады.
Тексеру нәтижелері тексерілген деректер мен фактілердің негізінде актіге жазылады, олар тиісті құжаттармен расталады. Құжаттармен расталмаған тұжырымдарды, ұсыныстар мен деректерді актіге енгізуге жол берілмейді.
Тексеру нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасы бұзылмаған жағдайда актіге тиісті жазба жазылады.
Тексеру нәтижелері бойынша ескертпелер және (немесе) қарсылықтар болған жағдайда аудиторлық ұйымның басшысы оларды жазбаша түрде жазып көрсетеді.
Ескертпелер және (немесе) қарсылықтар тексеру жүргізудің нәтижелері туралы актіге қоса беріледі, ол туралы тиісінше белгі соғылады.
Аудиторлық ұйымның басшысы тексерудің нәтижелері туралы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, уәкілетті органның тексеру жүргізуге жауапты лауазымды тұлғасы актіге тиісті жазбаны жазады. Тексеру жүргізу аяқталғаннан кейін уәкілетті органның тексеру жүргізуге жауапты лауазымды тұлғасы актінің екінші данасын аудиторлық ұйымның басшысына тапсырады.
Актіні аудиторлық ұйымның басшысына тапсыру мүмкін болмаған жағдайда, акті тексерілетін субъектінің басшының атына почта арқылы тапсырылғандығы хабарланатын тапсырыс хатпен жіберіледі.
10. Тексеру жүргізу кезінде аудиторлық ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайда, аудиторлық ұйымдар уәкілетті органның әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
11. Уәкілетті органның лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізу кезіндегі заңсыз әрекеттері (әрекетсіздігі) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
7) 8-баптың 1 тармағында "аудиторлық қызмет" деген сөздер "өз
қызметін" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 9-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Шетелдік ұйым егер оның мәртебесін өзі резиденті болып табылатын елдің кәсіби ұйымы растаса, аудиторлық болып саналады.
Шетелдік аудиторлық ұйымның мәртебесін растайтын кәсіби ұйым Халықаралық бухгалтерлер федерациясының мүшесі болуға тиіс.
Шетелдік ұйым сондай-ақ егер оның мәртебесін өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органы растаса, аудиторлық болып табылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. В составе аудиторской организации свою деятельность в качестве аудиторов должны осуществлять не менее трех аудиторов.";
в пункте 5 слова "аудиторам и (или) иностранным" заменить словами "аудитору (аудиторам) и (или) иностранной (иностранным)";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Руководителем аудиторской организации не может быть аудитор, возглавлявший аудиторскую организацию, которая в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан была лишена лицензии в течение года с даты вынесения решения о лишении лицензии.";
9) в статье 10:
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Учредителями и участниками профессиональных организаций могут быть только аудиторы и аудиторские организации. Аудиторы и аудиторские организации выступают членами только одной профессиональной организации.";
в части второй слова "профессиональных организаций" заменить словами "профессиональной организации";
пункт 5 исключить;
10) в статье 11:
в пункте 1:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) осуществлять внешний контроль качества аудиторских организаций;
2) проводить курсы по повышению квалификации аудиторов, выдавать сертификаты о прохождении курсов в порядке, установленном уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) принимать участие в разработке Кодекса этики;
12) разрабатывать и утверждать учебные программы повышения квалификации аудиторов;";
в пункте 2:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
4) способствовать развитию аудита, повышению его эффективности, организации и координации деятельности аудиторов и аудиторских организаций;
5) обеспечивать соблюдение аудиторами и аудиторскими организациями требований стандартов аудита, Кодекса этики;";
подпункты 6), 7) и 9) исключить;
11) в статье 12:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 3) слова "десять аудиторских организаций - членов" заменить словами "три аудиторские организации - члены";
в подпункте 4) слова "последних трех лет" заменить словом "года";
12) в статье 13:
в пункте 1 слова "или в правовой сферах" исключить;
в пункте 3 слова "Квалификационной комиссией" заменить словами "уполномоченным органом";
13) статьи 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Квалификационная комиссия
1. В целях аттестации претендентов, желающих заниматься аудиторской деятельностью в Республике Казахстан, при уполномоченном органе создается Квалификационная комиссия.
Кандидат в аудиторы для допуска к аттестации обязан предоставлять достоверные сведения.
2. Квалификационная комиссия формируется из равного числа делегированных представителей профессиональных организаций и работников заинтересованных государственных органов.
В состав Квалификационной комиссии могут входить в качестве наблюдателей также представители профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений.

"4. Аудиторлық ұйымның құрамында аудитор ретінде қызметін кемінде үш аудитор жүзеге асыруы тиіс";
5-тармақта "аудиторларға және (немесе) шетелдік" деген сөздер "аудиторға (аудиторларға) және (немесе) шетелдік" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес лицензиясынан айырылған аудиторлық ұйымға жетекшілік еткен аудитор лицензиясынан айыру туралы шешім шығарылған күннен бастап бір жыл бойы аудиторлық ұйымның басшысы бола алмайды";
9) 10-бапта:
4-тармақ:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіптік ұйымдардың құрылтайшылары аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар ғана және қатысушылары бола алады. Аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар бір ғана кәсіби ұйымның мүшесі бола алады.";
екінші бөлікте "кәсіптік ұйымдардың" деген сөздер "кәсіптік ұйымның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
10) 11-бапта:
1-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аудиторлық ұйымдардың сапасына сыртқы бақылауды жүзеге асыруға;
2) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аудиторлардың біліктілігін арттыру жөнінде курстар өткізуге, курстан өткені туралы сертификаттар беруге құқылы;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) Әдеп кодексін әзірлеуге қатысуға;
12) аудиторлардың біліктілігін арттырудың оқу бағдарламаларын әзірлеуге және оны бекітуге;";
2-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аудиттің дамуына, оның тиімділігін арттыруға, аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың қызметін ұйымдастыруға және үйлестіруге ықпал етуге;
5) аудиторлар мен аудиторлық ұйымдардың аудит стандарттарын, Әдеп этикасын сақтауын қамтамасыз етуге;";
6), 7) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
11) 12-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
3) тармақшада "он аудиторлық ұйым" деген сөздер "үш аудиторлық ұйым" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "соңғы үш жылда" деген сөздер "бір жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 13-бапта:
1-тармақта "немесе құқық салаларында" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта "Біліктілік комиссиясы" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 14, 15 және 16-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Біліктілік комиссиясы
1. Қазақстан Республикасында аудиторлық қызметпен айналысуға ниет білдірген үміткерлерді аттестаттау мақсатында аудиторлық қызметті реттеу жөніндегі уәкілетті органның жанында Біліктілік комиссия құрылады.
2. Біліктілік комиссиясы кәсіби ұйымдардың жіберілген өкілдерінің және құзыретті мемлекеттік органдар қызметкерлерінің тең санынан қалыптастырылады.
Біліктілік комиссиясының құрамына байқаушылар ретінде жоғары оқу орындарының профессорлық-оқытушылық құрамының өкілдері де кіре алады.

3. Состав и положение о Квалификационной комиссии утверждается уполномоченным органом.
4. Председатель квалификационной комиссии избирается из представителей профессиональных организаций.";
Статья 15. Приостановление действия и лишение
квалификационного свидетельства "аудитор"
Приостановление действия и лишение квалификационного свидетельства "аудитор" осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
Статья 16. Лицензирование аудиторской деятельности
1. Аудиторская деятельность подлежит лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Приостановление действия и лишение лицензии осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Уполномоченный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан вправе приостановить действие лицензии на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
3. Лицензия прекращает свое действие только в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
4. В случае лишения или прекращения действия лицензии аудиторские организации в течение десяти календарных дней со дня принятия решения о лишении или прекращении действия лицензии обязаны возвратить в уполномоченный орган лицензию.
5. Заявление на выдачу лицензии аудиторской организации, которая в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, была лишена лицензии, рассматривается не ранее чем через год.
6. Решение о приостановлении действия или лишении лицензии может быть обжаловано в судебном порядке.";
14) статью 17 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Сведения, полученные аудитором и (или) аудиторской организацией при исполнении договора на проведение аудита составляют коммерческую тайну.
Нарушение условий договора о нераспространении коммерческой тайны влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан";
15) в статье 18:
в части второй пункта 1 слова "и (или) партнера" исключить;
в пункте 2:
в часть первой слова "и (или) партнером" исключить;
часть четвертую исключить;
16) в пункте 1 статьи 18-1 после слова "орган" дополнить словами "по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций";
17) в части второй пункта 3 статьи 19 слова "аудиторскую деятельность" заменить словами "свою деятельность";
18) в статье 20:
после подпункта 1) пункта 1 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) вступить в профессиональную организацию;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Аудиторы обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандарты аудита, Кодекс этики;

3. Біліктілік комиссиясының құрамы мен ережесін уәкілетті орган бекітеді.
4. Біліктілік комиссияның төрағасы кәсіби ұйымдардың өкілдерінен сайланады.
15-бап. "Аудитор" біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру
"Аудитор" біліктілік куәлігінің қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
16-бап. Аудиторлық қызметті лицензиялау
1. Аудиторлық қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лицензиялауға жатады.
2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатып қою себептерін көрсете отырып лицензияның қолданылуын алты айға дейінгі мерзімге тоқтатып қоюға құқығы бар.
3. Лицензия Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда ғана өзінің қолданылуын тоқтатады.
4. Лицензиядан айырған немесе оның қолданылуын тоқтатқан жағдайда аудиторлық ұйымдар лицензиядан айыру немесе оның қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде лицензияны уәкілетті органға қайтаруға міндетті.
5. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне, сәйкес лицензиясынан айырылған аудиторлық ұйымның лицензия беруге арналған өтініші кем дегенде бір жыл өткеннен кейін қаралады.
6. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру және одан айыру туралы шешімге сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.";
14) 17-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Аудитордың және аудиторлық ұйымның аудит және өз қызметінің бейіні бойынша қызметтерді асыру барысында алынған мағлұматтар коммерциялық құпияға жатады.
Шартты коммерциялық құпияны сақтау бойынша орындамау Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке тартылады.";
15) 18-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "және (немесе) серіктестің" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "және (немесе) серіктесі" деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
16) 18-1-баптың 1-тармағында "оны" деген сөзден кейін "қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 19-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "аудитті жүзеге асырушы" деген сөздер "өз қызметін аудитор ретінде жүзеге асыратын" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 20-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
1-1) кәсіби ұйымға кіруге;";
2-тармақ мынандай редакцияда жазылсын:
"2. Аудиторлар:
1) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын, аудит стандарттарын, Әдеп кодексін сақтауға;

2) не разглашать коммерческую тайну;
3) предоставлять аудируемому субъекту информацию о выявленных существенных недостатках в ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности.";
19) в статье 21:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) вступать в профессиональную организацию.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Аудиторские организации обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан об аудиторской деятельности, стандарты аудита, Кодекс этики;
2) создавать условия для проведения проверок уполномоченным органом на соответствие законодательству об аудиторской деятельности, а также оказывать содействие при проверке, назначенной в отношении аудитора, являющегося работником аудиторской организации;
3) не разглашать коммерческую тайну;
4) сообщать уполномоченным государственным органам финансового контроля с уведомлением аудируемых субъектов о выявленных нарушениях законодательства Республики Казахстан при проведении аудита в государственных учреждениях, государственных предприятиях и юридических лицах с участием государства;
5) сообщать о невозможности проведения аудита вследствие обстоятельств, указанных в статье 24 настоящего Закона;
6) предоставлять аудируемому субъекту информацию о выявленных существенных недостатках в ведении бухгалтерского учета и составлении финансовой отчетности;
7) сообщать уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций с уведомлением аудируемых субъектов о выявленных в результате аудита финансовых организаций, для которых проведение аудита является обязательным, нарушениях законодательства Республики Казахстан;
8) предоставлять отчетность в уполномоченный орган в соответствии с Правилами лицензирования и квалификационными требованиями, предъявляемыми при лицензировании, а также информацию по страхованию своей гражданско-правовой ответственности по форме, утвержденной уполномоченным органом.";
20) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Права и обязанности аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект вправе:
1) получать от аудиторской организации необходимую информацию о требованиях законодательства, касающихся проведения аудита;
2) знакомиться с нормативными правовыми актами, на которых основываются замечания и выводы аудиторской организации;
3) получать от аудиторской организации информацию о выявленном несоответствии финансовой отчетности, прочей информации и иных документов законодательству;
4) отказаться от услуг аудиторской организации в случае нарушения ею условий договора.

2) коммерциялық құпияны жарияламауға;
3) бухгалтерлік есеп жүргізу мен қаржылық есептілік жасауда анықталған елеулі кемшіліктер туралы ақпаратты аудиттелетін субъектіге беруге міндетті.";
19) 21-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшасымен толықтырылсын:
"6) кәсіби ұйымға кіруге құқылы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аудиторлық ұйымдар:
1) Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасын, аудит стандарттарын, Әдеп кодексін сақтауға;
2) уәкілетті органның аудиторлық қызмет жөніндегі заңнамаға сәйкестігін тексеру үшін жағдай жасауға, сондай-ақ аудиторлық ұйымның қызметкері болып табылатын аудиторға қатысты тағайындалған тексеру кезінде жәрдем көрсетуге;
3) коммерциялық құпияны жарияламауға;
4) мемлекеттік мекемелерде, мемлекеттік кәсіпорындарда және мемлекеттің қатысуы бар заңды тұлғаларда аудит жүргізу кезінде анықталған Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасын бұзушылықтар туралы уәкілетті мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына хабарлауға;
5) осы Заңның 24-бабында көрсетілген мән-жайлардың салдарынан аудит жүргізудің мүмкін еместігі туралы хабарлауға;
6) бухгалтерлік есеп жүргізу мен қаржылық есептілік жасауда анықталған елеулі кемшіліктер туралы ақпаратты аудиттелетін субъектіге беруге;
7) аудит жүргізу міндетті болып табылатын қаржылық ұйымдарға аудит жүргізу нәтижесінде айқындалған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы аудиттелетін субъектілерді хабардар ете отырып, қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға хабарлауға;
8) Лицензиялау ережесі мен лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес уәкілетті органға есептілікті, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру жөніндегі ақпаратты беруге міндетті.";
20) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Аудиттелетін субъектінің құқықтары мен міндеттері
1. Аудиттелетін субъект:
1) аудитті жүргізу кезінде аудиторлардан заңнамалық міндеттер жөніндегі ақпаратты алуға;
2) аудиторлық ұйыммен жасалынған қорытынды мен ескертпелердің нормативті құқықтық актілердің негіздеулерімен танысуға;
3) аудиторлық ұйымдардан қаржылық есептің сәйкес келмеуі, басқа ақпараттар мен заңнамалық құжаттардың сәйкес келмеуі жөнінде ақпарат алуға;
4) келісімнің шарттары бұзылған жағдайда аудиторлық ұйымның қызметінен бас тартуға құқығы бар.

2. Аудируемый субъект обязан:
1) создавать условия аудиторской организации для своевременного и качественного проведения аудита, представлять необходимую документацию, давать разъяснения и объяснения в устной или письменной форме;
2) не вмешиваться в деятельность аудиторской организации в целях ограничения круга вопросов, подлежащих аудиту, если иное не предусмотрено договором;
3) направлять по требованию аудиторской организации письменный запрос от своего имени в адрес третьих лиц для получения необходимой информации.
3. Выполнение требований аудиторской организации, вытекающих из обязательств по договору, для аудируемого субъекта обязательно.";
21) статью 26 исключить;
3. В  Закон  Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., N 3, ст. 21; N 16, ст. 99; N 23; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20, ст. 141; Закон Республики Казахстан от 11 декабря 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 декабря 2006 г. и "Казахстанская правда" 26 декабря 2006 г.):
приложение к указанному Закону дополнить пунктом 29 следующего содержания:
"29. Государственный орган в области аудиторской деятельности:
контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аудиторской деятельности.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Аудиттелетін субъект:
1) аудиторлық ұйымға уақтылы және сапалы аудитті жүргізу үшін жағдайлар жасауға, сонымен қатар қажетті құжаттарды ұсыну, жазбаша немесе ауызша түрде түсіндірмелер мен анықтамалар беруге;
2) келісіммен қарастырылмаған аудитқа жататын сұрақтарды шектеуде аудиторлық ұйымның қызметіне қатыспауға;
3) аудиторлық ұйымның талабы бойынша өз атынан үшінші жаққа қажетті ақпаратты алу үшін хаттар мен сұраулар жіберуге міндетті.
3. Келісімде болатын аудиторлық ұйым міндеттерін аудиторлық субъект үшін орындау міндетті.";
21) 26-бап алып тасталсын.
3. "Жеке кәсіпкерлік туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 31 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; 2006 жылғы 26 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы):
көрсетілген Заңға қосымша мынадай мазмұндағы 29-тармақпен толықтырылсын:
"29. Аудиторлық қызмет мәселелері жөніндегі мемлекеттік орган:
Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасының сақталуын бақылау.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті