Об утверждении Положения об экспертном совете по вопросам специальных экономических зон и его состава
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 октября 2007 года N 892. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2011 года № 1159
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.10.2011 № 1159.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2007 года "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТСм. Z1100000469
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об экспертном совете по вопросам специальных экономических зон;
2) состав экспертного совета по вопросам специальных экономических зон.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 октября 2007 года N 892
Положение
об экспертном совете по вопросам
специальных экономических зон
Настоящее Положение об экспертном совете по вопросам специальных экономических зон (далее - Положение) разработано в соответствии с Законом Республики Казахстан "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан" (далее - Закон) и определяет порядок формирования и деятельность экспертного совета, создаваемого при уполномоченном органе, осуществляющего государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон. См. Z1100000469
1. Общие положения
1. Экспертный совет по вопросам специальных экономических зон (далее - экспертный совет) - консультативно-совещательный орган, создаваемый при центральном исполнительном органе, осуществляющий государственное регулирование в сфере создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон (далее - уполномоченный орган) для представления заключений о целесообразности создания или упразднения специальных экономических зон.
2. Экспертный совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Законом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Экспертный совет осуществляет следующие функции:
1) рассматривает вносимые в уполномоченный орган предложения местных и (или) центральных исполнительных органов, ассоциаций и союзов предпринимателей о создании специальных экономических зон (далее - СЭЗ) с представлением заявки, концепции, экономического обоснования создания СЭЗ с оценкой воздействия на окружающую среду и проекта положения о СЭЗ или о досрочном упразднении СЭЗ;

Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңес туралы ережені және оның құрамын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 3 қазандағы N 892 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 13 қазандағы № 1159 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.10.13 № 1159 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған:
1) Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңес туралы ереже;
2) арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңестің құрамы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 3 қазандағы
N 892 қаулысымен
бекітілген
Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңес туралы ереже
Осы Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңес туралы ереже (бұдан әрі - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті органның жанынан құрылатын сарапшылық кеңесті қалыптастыру тәртібін және оның қызметін айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңес (бұдан әрі - сарапшылық кеңес) - арнайы экономикалық аймақтар құрудың немесе оларды таратудың орындылығы туралы қорытындыларды беру үшін арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы органның жанынан құрылатын консультативтік-кеңесші орган.
2. Сарапшылық кеңес өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына , Қазақстан Республикасының Заңына, өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Сарапшылық кеңес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) арнайы экономикалық аймақ (бұдан әрі - АЭА) құрудың қоршаған ортаға әсерін бағалай отырып, өтінімді, тұжырымдаманы, экономикалық негіздемесін және АЭА туралы немесе АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату туралы ереженің жобасын ұсыну арқылы жергілікті және (немесе) орталық атқарушы органдардың, кәсіпкерлер қауымдастықтары мен одақтарының арнайы экономикалық аймақтар құру туралы уәкілетті органға енгізілетін ұсыныстарын қарайды;

2) представляет в уполномоченный орган заключение о создании либо нецелесообразности создания СЭЗ;
3) представляет в уполномоченный орган заключение о целесообразности досрочного упразднения СЭЗ.
2. Порядок формирования экспертного совета
4. Экспертный совет образуется и действует в составе председателя экспертного совета, заместителя председателя экспертного совета, членов экспертного совета, формируемых из представителей местных и (или) центральных исполнительных органов, уполномоченного органа, ассоциаций и союзов предпринимателей, национальной управляющей компании, национальных компаний и секретаря экспертного совета. По инициативе членов экспертного совета в заседании экспертного совета могут принимать участие представители заинтересованных местных исполнительных органов и организаций без права голоса.
Председателем экспертного совета является руководитель уполномоченного органа, при котором создается экспертный совет.
Заместителем председателя экспертного совета является заместитель руководителя уполномоченного органа, курирующий вопросы создания, функционирования и упразднения специальных экономических зон. Функции председателя экспертного совета, в случае его отсутствия, возлагаются на заместителя председателя.
Секретарем экспертного совета является руководитель структурного подразделения уполномоченного органа, осуществляющего функции рабочего органа экспертного совета.
3. Порядок деятельности экспертного совета
5. Обеспечение деятельности экспертного совета осуществляется уполномоченным органом, при котором создается экспертный совет.
6. Функции рабочего органа экспертного совета осуществляет структурное подразделение уполномоченного органа, определенное его решением.
7. Рабочий орган экспертного совета:
1) организует работу экспертного совета в период между его заседаниями;
2) осуществляет подготовку материалов и протоколов заседания экспертного совета;
3) осуществляет подготовку и подписание заключений экспертного совета.
8. Председатель экспертного совета:
1) руководит работой экспертного совета, несет ответственность за выполнение возложенных на экспертный совет задач;
2) председательствует на заседаниях экспертного совета;
3) утверждает план работы экспертного совета и повестку очередного его заседания, созывает при необходимости заседания экспертного совета;
4) подписывает протоколы заседаний и заключения экспертного совета.
9. Решения экспертного совета принимаются открытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества присутствующих членов экспертного совета. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель экспертного совета или, в случае  его отсутствия, заместитель председателя.
В случае несогласия с решением экспертного совета член экспертного совета имеет право на особое мнение, которое должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу заседания экспертного совета. В случае отсутствия члена экспертного совета по производственной или другой причине, в протоколе заседания экспертного совета указывается причина его отсутствия.

2) уәкілетті органға АЭА құру туралы не құрудың орынсыздығы туралы қорытындыны ұсынады;
3) уәкілетті органға АЭА-ны мерзімінен бұрын таратудың орындылығы туралы қорытындыны ұсынады.
2. Сарапшылық кеңесті құру тәртібі
4. Сарапшылық кеңес мынадай құрамда құрылады және жұмыс істейді: сарапшылық кеңестің төрағасы, сарапшылық кеңес төрағасының орынбасары, жергілікті және (немесе) орталық атқарушы органдардың, уәкілетті органның, кәсіпкерлердің қауымдастықтары мен одақтарының, ұлттық басқарушы компанияның, ұлттық компаниялардың өкілдерінен және сарапшылық кеңестің хатшысынан қалыптастырылатын сарапшылық кеңестің мүшелері. Сарапшылық кеңес отырысында сарапшылық кеңес мүшелерінің бастамашылығы бойынша мүдделі жергілікті атқарушы органдар мен ұйымдардың өкілдері дауыс беру құқығынсыз қатыса алады.
Уәкілетті органның басшысы сарапшылық кеңестің төрағасы болып табылады, оның жанынан сарапшылық кеңес құрылады.
Арнайы экономикалық аймақтарды құру, олардың жұмыс істеуі және тарату мәселелеріне жетекшілік ететін уәкілетті орган басшысының орынбасары сарапшылық кеңес төрағасының орынбасары болып табылады. Сарапшылық кеңес төрағасының функциялары, ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасарына жүктеледі.
Сарапшылық кеңестің жұмыс органының функциясын жүзеге асыратын уәкілетті орган құрылымдық бөлімшесінің басшысы сарапшылық кеңестің хатшысы болып табылады.
3. Сарапшылық кеңес қызметінің тәртібі
5. Сарапшылық кеңес қызметін қамтамасыз етуді уәкілетті орган жүзеге асырады, оның жанынан сарапшылық кеңес құрылады.
6. Сарапшылық кеңес жұмыс органының функциясын оның шешіммен айқындалған уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі жүзеге асырады.
7. Сарапшылық кеңестің жұмыс органы:
1) оның отырыстары арасындағы кезеңде сарапшылық кеңестің жұмысын ұйымдастырады;
2) сарапшылық кеңес отырыстарының материалдары мен хаттамаларын дайындауды жүзеге асырады;
3) сарапшылық кеңестің қорытындыларын дайындауды және оларға қол қоюды жүзеге асырады.
8. Сарапшылық кеңестің төрағасы:
1) сарапшылық кеңес жұмысына басшылық жасайды, сарапшылық кеңеске жүктелген міндеттерді орындауға жауапты болады;
2) сарапшылық кеңестің отырыстарында төрағалық етеді;
3) сарапшылық кеңестің жұмыс жоспарын және оның кезекті отырысының күн тәртібін бекітеді, қажет болған кезде сарапшылық кеңесті шақырады;
4) сарапшылық кеңестің отырыстары мен қорытындыларының хаттамаларына қол қояды.
9. Сарапшылық кеңестің шешімдері ашық дауыс берумен қабылданады және егер олар үшін сарапшылық кеңестің қатысушы мүшелері жалпы санының көпшілік дауысы берілсе, қабылданды деп саналады. Дауыстар тең болған жағдайда сарапшылық кеңестің төрағасы немесе ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары дауыс берген шешім қабылданды деп саналады.
Сарапшылық кеңестің шешімімен келіспеген жағдайда сарапшылық кеңестің мүшесі жазбаша түрде баяндалуы және сарапшылық кеңес отырысының хаттамасына қоса берілуі тиіс ерекше пікір білдіруге құқығы бар. Өндірістік немесе басқа себеп бойынша сарапшылық кеңес мүшесі болмаған жағдайда сарапшылық кеңес отырысының хаттамасында оның болмау себебі көрсетіледі.

10. Заседания экспертного совета проводятся не реже одного раза в квартал согласно плану работы экспертного совета, утвержденному председателем, и по мере необходимости, согласно пункту 8 настоящего Положения.
11. Решения экспертного совета оформляются в виде протокольного решения, заключения и носят рекомендательный характер.
Заключение экспертного совета должно содержать:
1) информацию о соответствии заявки целям и задачам модернизации экономики и индустриально-инновационного развития Казахстана;
2) общее заключение о заявке, концепции, экономическом обосновании создания СЭЗ с оценкой воздействия на окружающую среду и проекте положения о СЭЗ или о досрочном упразднении СЭЗ;
3) решение экспертного совета - рекомендации о целесообразности или нецелесообразности создания СЭЗ либо о его досрочном прекращении.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 октября 2007 года N 892
Сноска. Состав с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.10.2008 N 922 .
Состав
экспертного совета по вопросам специальных
экономических зон
Школьник                  - Министр индустрии и торговли
Владимир Сергеевич          Республики Казахстан, председатель
Косунов                   - вице-министр индустрии и торговли
Алмас Олжабаевич            Республики Казахстан, заместитель
председателя
Цой                       - директор Департамента индустриального
Игорь Владимирович          развития Министерства индустрии и
торговли Республики Казахстан,
секретарь
Дарибаев                  - председатель Комитета промышленности
Мурат Аманкельдиевич        Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
Акбердин                  - директор Департамента развития
Рустам Александрович        предпринимательства Министерства
индустрии и торговли Республики
Казахстан
Рахимбекова               - директор Департамента стратегического
Салтанат Темиркуловна       планирования и международного
сотрудничества Министерства транспорта
и коммуникаций Республики Казахстан
Сабиева                   - начальник управления занятости
Айгуль Касеновна            населения Департамента занятости
населения и миграции Министерства
труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
Сармурзина                - директор Департамента нефтехимии
Раушан Гайсиевна            Министерства энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Байгабулов                - начальник управления
Садвакас Нагметуллович      организационно-правовой работы
Комитета государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Хайдаргалиева             - начальник управления нефтехимической
Шолпан Ахметовна            промышленности Департамента нефтехимии
Министерства энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Ошакбаев                  - исполнительного директора акционерного
Рахим Сакенович             общества "Национальная компания
"Социально-предпринимательская
корпорация "Сарыарка" (по согласованию)
Ергожин                   - вице-министр финансов Республики
Даулет Едилович             Казахстан
Бекетаев                  - вице-министр юстиции Республики
Марат Бакытжанович          Казахстан
Кусаинов                  - вице-министр экономики и бюджетного
Марат Апсеметович           планирования Республики Казахстан
Нурашев                   - председатель Комитета по инвестициям
Тимур Бекболатович          Министерства индустрии и торговли
Республики Казахстан
Кусаинова                 - директор Департамента по развитию
Айна Биржановна             перерабатывающей промышленности и ВТО
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
Камзебаева                - заместитель директора Департамента
Дарига Усеновна             стратегии развития туризма и спорта
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
Адилов                    - начальник управления устойчивого
Толебай Акжигитович         развития и экологических программ
Департамента устойчивого развития и
научно-аналитического обеспечения
Министерства охраны окружающей среды
Республики Казахстан
Байгабулов                - начальник отдела санитарно-
Садвакас Нагметуллович      гигиенического контроля Комитета
государственного санитарно-
эпидемиологического надзора
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Хайдаргалиева             - начальник отдела нефтехимической
Шолпан Ахметовна            промышленности Департамента
технологического развития и управления
государственными активами Министерства
энергетики и минеральных ресурсов
Республики Казахстан
Нурбекова                 - исполнительный директор Ассоциации
Гуляим Маратовна            налогоплательщиков Казахстана
(по согласованию)
Радостовец                - исполнительный директор
Николай Владимирович        республиканской ассоциации
горнодобывающих и горно-
металлургических предприятий
(по согласованию)
Дьяченко                  - директор Департамента по развитию
Олег Сергеевич              инвестиций акционерного общества
"Фонд устойчивого развития "Қазына"
(по согласованию)
Швидюк                    - советник председателя, руководитель
Владимир Федорович          проектно-экспертной группы Форума
предпринимателей Казахстана
(по согласованию)
Цой                       - директор филиала по городу Астане
Эдуард Давидович            союза юридических лиц "Федерация
развития малого и среднего бизнеса"
(по согласованию)

10. Сарапшылық кеңестің отырыстары төраға бекіткен сарапшылық кеңестің жұмыс жоспарына сәйкес және осы Ереженің 8-тармағына сәйкес қажеттілігіне қарай тоқсанында кемінде бір рет өткізіледі.
11. Сарапшылық кеңестің шешімдері хаттамалық шешім түрінде ресімделеді және ұсынымдық сипаты бар.
Сарапшылық кеңестің қорытындысы мыналарды:
1) экономиканы жаңғыртудың және Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуының мақсаттары мен міндеттеріне өтінімнің сәйкестігі туралы ақпаратты;
2) АЭА құрудың қоршаған ортаға әсерін бағалай отырып, өтінімі, тұжырымдамасы, экономикалық негіздемесі және АЭА туралы немесе АЭА-ны мерзімінен бұрын тарату туралы ереже жобасы туралы жалпы қорытындыны;
3) сарапшылық кеңестің шешімін - АЭА-ны құрудың орындылығы немесе орынсыздығы туралы немесе оны мерзімінен бұрын тоқтату туралы ұсынымдарды қамтуы тиіс.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 3 қазандағы
N 892 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. Құрамға өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2008.10.06 N 922 Қаулысымен.
Арнайы экономикалық аймақтар мәселелері жөніндегі сарапшылық кеңестің құрамы
Школьник                - Қазақстан Республикасының Индустрия және
Владимир Сергеевич        сауда министрі, төраға
Қосынов                 - Қазақстан Республикасының Индустрия және
Алмас Олжабайұлы          сауда вице-министрі, төрағаның орынбасары
Цой                     - Қазақстан Республикасы Индустрия және
Игорь Владимирович        сауда министрлігі Индустриялық саясат
департаментінің директоры, хатшы
Ерғожин                 - Қазақстан Республикасының Қаржы
Дәулет Еділұлы            вице-министрі
Бекетаев                - Қазақстан Республикасының Әділет
Марат Бақытжанұлы         вице-министрі
Құсайынов               - Қазақстан Республикасының Экономика және
Марат Әпсеметұлы          бюджеттік жоспарлау вице-министрі
Нұрашев                 - Қазақстан Республикасы Индустрия және
Тимур Бекболатұлы         сауда министрлігі Инвестиция комитетінің
төрағасы
Дәрібаев                - Қазақстан Республикасы Индустрия және
Мұрат Амангелдіұлы        сауда министрлігі Өнеркәсіп комитетінің
төрағасы
Ақбердин                - Қазақстан Республикасы Индустрия және
Рустам Александрович      сауда министрлігі Кәсіпкерлікті дамыту
департаментінің директоры
Құсайынова              - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
Айна Біржанқызы           министрлігі Қайта өңдеу өнеркәсібін дамыту
және ДСҰ жөніндегі департаментінің
директоры
Қамзебаева              - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
Дариға Үсенқызы           министрлігінің Туризм мен спортты дамыту
стратегиясы департаменті директорының
орынбасары
Рахымбекова             - Қазақстан Республикасы Көлік және
Салтанат Темірқұлқызы     коммуникация министрлігі Стратегиялық
жоспарлау және халықаралық ынтымақтастық
департаментінің директоры
Әділов                  - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны
Төлебай Ақжігітұлы        қорғау министрлігінің Орнықты даму және
ғылыми-талдауды қамтамасыз ету
департаменті орнықты даму және
экологиялық бағдарламалар басқармасының
бастығы
Сәбиева                 - Қазақстан Республикасы Еңбек және
Айгүл Қасенқызы           халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
халықты жұмыспен қамту және көші-қон
департаменті халықты жұмыспен қамту
басқармасының бастығы
Сармурзина              - Қазақстан Республикасы Энергетика және
Раушан Ғайсақызы          минералдық ресурстар министрлігі
Мұнай-химия департаментінің директоры
Байғабұлов              - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
Сәдуақас Нығметоллаұлы    министрлігінің Мемлекеттік
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
комитеті ұйымдастырушылық-құқықтық жұмыс
басқармасының бастығы
Хайдарғалиева           - Қазақстан Республикасы Энергетика және
Шолпан Ахметқызы          минералдық ресурстар министрлігінің
Мұнай-химия департаменті мұнай-химия
өнеркәсібі басқармасының бастығы
Нұрбекова               - Қазақстанның салық төлеушілер
Гүлайым Маратқызы         қауымдастығының атқарушы директоры
(келісім бойынша)
Радостовец              - республикалық тау-кен байыту және тау-кен
Николай Владимирович      металлургия кәсіпорындары қауымдастығының
атқарушы директоры (келісім бойынша)
Дьяченко                - "Қазына" орнықты даму қоры" акционерлік
Олег Сергеевич            қоғамы Инвестицияларды дамыту
департаментінің директоры (келісім
бойынша)
Швидюк                  - Қазақстан кәсіпкерлері форумы төрағасының
Владимир Федорович        кеңесшісі, жобалау-сарапшылық тобының
жетекшісі (келісім бойынша)
Цой                     - "Шағын және орта бизнесті дамыту
Эдуард Давыдович          федерациясы" заңды тұлғалар одағының
Астана қаласы бойынша филиалының
директоры (келісім бойынша)
Ошақбаев                - "Сарыарқа" әлеуметтік-кәсіпкерлік
Рахым Сәкенұлы            корпорациясы" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамының атқарушы
директоры (келісім бойынша)