О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2006 года N 329
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2007 года N 974
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2006 года N 329 "Вопросы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 15, ст. 145) следующие изменения:
1)  Положение  о Министерстве туризма и спорта Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению;
2) пункт 2 исключить;
3) подпункты 1) и 2) пункта 5 исключить;
4) пункт 6 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания, за исключением:
1) подпункта 3) пункта 1 который вводится в действие по истечении тридцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления;
2) пунктов 25, 26 приложения к настоящему постановлению, которые вводятся в действие со дня назначения на должность ответственного секретаря Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 октября 2007 года N 974
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 апреля 2006 года N 329
Положение о Министерстве туризма и спорта
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство туризма и спорта Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию в сфере туристской деятельности, игорного бизнеса, физической культуры и спорта.
Министерство имеет ведомства: Комитет по спорту, Комитет индустрии туризма.
Компетенция и порядок взаимодействия ведомства с иными государственными органами определяется Министром.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с  Конституцией  и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством, счета в органах казначейства.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от своего имени.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 сәуірдегі N 329 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 қазандағы N 974 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің
мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы
26 сәуірдегі N 329  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 15, 145-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі туралы ереже осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) 2-тармақ алып тасталсын;
3) 5-тармақтың 1) және 2) тармақшалары алып тасталсын;
4) 6-тармақ алып тасталсын.
2. Осы қаулы мыналарды:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап отыз күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың 3) тармақшасын;
2) Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің жауапты хатшысы қызметке тағайындалған күннен бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулыға қосымшаның 25, 26-тармақтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 20 қазандағы
N№974 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 26 сәуірдегі
N 329 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі (бұдан әрі - Министрлік) туристік қызмет, ойын бизнесі, дене шынықтыру және спорт саласындағы басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрліктің мынадай ведомстволары бар: Спорт комитеті, Туризм индустриясы комитеті.
Ведомствоның өзге де мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының құзыреті мен тәртібін Министр белгілейді.
2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының  Конституциясы  мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.

5. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
6. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Министра.
7. Лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан.
Структура Министерства утверждается ответственным секретарем Министерства, после согласования с Министром.
Структурными подразделениями Министерства являются ведомства, департаменты и управления.
Совокупность департаментов и управлений Министерства является аппаратом Министерства.
8. Юридический адрес Министерства: 010000, город Астана, проспект Абая, 33.
9. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство туризма и спорта Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Министерства
13. Основной задачей Министерства является формирование государственной политики в областях туристской деятельности, игорного бизнеса, физической культуры и спорта.
14. Министерство в соответствии с действующим законодательством и возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
государственное управление в областях туризма, игорного бизнеса, физической культуры и спорта;
межотраслевую координацию;
разрабатывает и заключает международные договоры;
разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, туристкой деятельности, физической культуре и спорте;
принимает участие в подготовке проектов нормативных правовых актов по вопросам туристской деятельности, игорного бизнеса, физической культуры и спорта;
в пределах своей компетенции разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, обобщает практику применения законодательства;
в пределах своей компетенции разрабатывает стратегические и программные документы;
содействует развитию конкуренции на рынке туристских услуг, создает равные условия на нем для всех субъектов туристской деятельности независимо от форм собственности;
создает условия для деятельности, направленной на воспитание, образование и оздоровление туристов;
содействует развитию туристской индустрии, обеспечивающей потребности граждан при совершении путешествий;
содействует в создании новых рабочих мест, увеличении доходов государства и граждан Республики Казахстан за счет развития туристской индустрии;
содействует развитию международных туристских контактов;
содействует созданию благоприятных условий для инвестирования туристской индустрии;
содействует созданию эффективной системы туристской деятельности для обеспечения потребностей внутреннего и международного туризма;
вырабатывает предложения по формированию политики по развитию индустрии туризма, инвестиций в туризм;
осуществляет содействие кадровому обеспечению туристской деятельности;
содействует участию отечественных туристов, туроператоров и турагентов и их объединений в международных туристских программах;
содействует в продвижении туристского продукта на внутреннем и мировом туристских рынках;
обеспечивает рациональное и эффективное использование, учет и защиту туристских ресурсов страны;
совместно с заинтересованными министерствами и другими исполнительными органами разрабатывает программы обеспечения защиты и безопасности туристов;
определяет порядок аттестации работников туристских организаций;
совместно с уполномоченным органом в области технического регулирования регулирует вопросы стандартизации;
утверждает перечень и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, установленным  Законом  Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
устанавливает квалификационные требования на четырехлетний (олимпийский) цикл по присвоению спортивных званий и разрядов спортсменам;
устанавливает квалификационные требования к категориям тренеров, инструкторов, методистов, судей;
разрабатывает нормативы обеспеченности жилых районов, административных зданий, дошкольных учреждений и учебных заведений спортивными сооружениями на основе действующих градостроительных норм;
разрабатывает и утверждает нормы и правила безопасности при проведении занятий физической культурой и спортом;
утверждает программы по видам спорта по подготовке спортсменов высокого класса;
координирует деятельность местных исполнительных органов, туристских и других организаций независимо от форм собственности в области туристской деятельности;
осуществляет ведомственную статистическую отчетность, получает статистическую информацию от спортивных организаций;
разрабатывает и утверждает отраслевую систему поощрения;
присваивает почетное звание в области физической культуры и спорта;
разрабатывает нормативы материального обеспечения спортивных мероприятий и поощрения участников республиканских спортивных мероприятий и членов национальных сборных команд Республики Казахстан за высокие результаты на международных соревнованиях;
разрабатывает и утверждает нормы и правила использования спортивных сооружений, нормативы по техническому обслуживанию и эксплуатации спортивных сооружений;
разрабатывает и утверждает нормативы физической подготовленности населения;
согласовывает проектную документацию на строительство спортивных сооружений и осуществляет методическое руководство при производстве спортивного инвентаря;
совместно с уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации участвует в сертификации и стандартизации в области физической культуры и спорта;
определяет порядок применения государственных символов Республики Казахстан при проведении спортивных соревнований;
определяет порядок присвоения спортивных званий, разрядов и категорий.

5. Егер Министрлікке заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан азаматтық-іс құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқығы бар.
6. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрдің бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Министрліктің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Министрліктің құрылымын Министрдің келісімінен кейін Министрліктің жауапты хатшысы бекітеді.
Ведомстволар, департаменттер мен басқармалар Министрліктің құрылымдық бөлімшелері болып табылады.
Министрліктің департаменттері мен басқармаларының жиынтығы Министрліктің аппараты болып табылады.
8. Министрліктің заңды мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, Абай даңғылы, 33.
9. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Министрліктің негізгі міндеттері, функциялары және құқықтары
13. Министрліктің негізгі міндеті туристік қызмет, ойын бизнесі, дене шынықтыру және спорт салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру болып табылады.
14. Министрлік қолданыстағы заңнамаға және өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес мынадай функцияларды жүзеге асырады:
туризм, ойын бизнесі, дене шынықтыру және спорт салаларындағы мемлекеттік басқару;
салааралық үйлестіру;
халықаралық шарттарды әзірлейді және жасайды;
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі, туристік қызмет, дене шынықтыру және спорт туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
туристік қызмет, ойын бизнесі, дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің жобаларын дайындауға қатысады;
өзінің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді, заңнаманың қолданылу практикасын қорытады;
өзінің құзыреті шегінде стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлейді;
туристік қызметтер нарығындағы бәсекені дамытуға жәрдемдеседі, меншік нысанына қарамастан барлық туристік қызмет субъектілеріне нарықта тең жағдайлар жасайды;
туристерді тәрбиелеуге, білім беруге және сауықтыруға бағытталған қызмет үшін жағдайлар жасайды;
азаматтардың саяхат жасау кезіндегі қажеттілігін қамтамасыз ететін туристік индустрияны дамытуға жәрдемдеседі;
туристік индустрияны дамыту есебінен жаңа жұмыс орындарын ашуға, мемлекеттің және Қазақстан Республикасы азаматтарының кірісін ұлғайтуға жәрдемдеседі;
халықаралық туристік байланыстарды дамытуға жәрдемдеседі;
туристік индустрияны инвестициялау үшін қолайлы жағдайлар жасауға жәрдемдеседі;
ішкі және халықаралық туризмнің қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін туристік қызметтің тиімді жүйесін жасауға жәрдемдеседі;
туризм индустриясын дамыту, туризмге инвестициялар тарту жөніндегі саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
туристік қызметті кадрлық қамтамасыз етуге жәрдемдесуді жүзеге асырады;
отандық туристердің, туроператорлар мен турагенттердің және олардың бірлестіктерінің халықаралық туристік бағдарламаларға қатысуына жәрдемдеседі;
туристік өнімді ішкі және әлемдік туристік нарықтарда жылжытуға жәрдемдеседі;
елдің туристік ресурстарын ұтымды және тиімді пайдалануды, оларды есепке алу мен қорғауды қамтамасыз етеді;
мүдделі министрліктермен және басқа да атқарушы органдармен бірлесіп, туристердің қорғанысын және қауіпсіздігін қамтамасыз ету бағдарламаларын әзірлейді;
туристік ұйымдардың қызметкерлерін аттестаттаудың тәртібін белгілейді;
техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, стандарттау мәселелерін реттейді;
ойын бизнесін ұйымдастырушының "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың тізбесі мен нысандарын бекітеді;
спортшыларға спорттық атақтар мен разрядтар беру жөніндегі төртжылдық (олимпиадалық) циклге біліктілік талаптарын белгілейді;
жаттықтырушылар, нұсқаушылар, әдіскерлер, төрешілер санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын белгілейді;
тұрғын үй аудандарын, әкімшілік ғимараттарды, мектепке дейінгі мекемелерді және оқу орындарын қолданыстағы қала құрылысы нормалары негізінде спорттық ғимараттармен қамтамасыз етудің нормативтерін әзірлейді;
дене шынықтыру және спорт сабақтарын өткізу кезіндегі қауіпсіздік нормалары мен ережелерін әзірлейді және бекітеді;
спорт түрлерінен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі бағдарламаларды бекітеді;
жергілікті атқарушы органдардың, туристік және меншік нысанына қарамастан туристік қызмет саласындағы басқа да ұйымдардың қызметін үйлестіреді;
ведомстволық статистикалық есептілікті жүзеге асырады, спорттық ұйымдардан статистикалық ақпаратты алады;
салалық көтермелеу жүйесін әзірлейді және бекітеді;
дене шынықтыру және спорт саласындағы құрмет атақтарын береді;
спорттық іс-шараларды материалдық қамтамасыз етудің және республикалық спорттық іс-шаралардың қатысушылары мен Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командаларының мүшелерін халықаралық жарыстардағы жоғары нәтижелері үшін көтермелеудің нормативтерін әзірлейді;
спорттық ғимараттарды пайдаланудың нормалары мен ережелерін, спорттық ғимараттарға техникалық қызмет көрсету мен оларды пайдалану жөніндегі нормативтерді әзірлейді және бекітеді;
халықтың дене дайындығының нормативтерін әзірлейді және бекітеді;
спорттық ғимараттар құрылысына арналған жобалық құжаттаманы келіседі және спорттық жабдықты өндіру кезінде әдістемелік басшылықты жүзеге асырады;
стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, дене шынықтыру және спорт саласында сертификаттау мен стандарттауға қатысады;
спорттық жарыстарды өткізу кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерін қолданудың тәртібін белгілейді;
спорттық атақтарды, разрядтар мен санаттарды берудің тәртібін айқындайды.

15. Министерство в соответствии с действующим законодательством возлагает на ведомства следующие функции:
реализацию государственной политики;
государственный контроль за исполнением законодательства Республики Казахстан;
лицензирование;
исполнение международных договоров, представление Казахстана в международных организациях и на международных мероприятиях;
информирование туроператоров, турагентов и туристов о возможных опасностях для туристов в стране (месте) временного пребывания;
оказание субъектам туристской деятельности и областным (города республиканского значения, столицы) исполнительным органам методической и консультативной помощи в вопросах, связанных с организацией деятельности субъектов туристской деятельности;
организацию выполнения программы обеспечения защиты и безопасности туристов;
проведение исследований туристского рынка, подготовку и распространение информации о Казахстане и его туристских возможностях на международном туристском рынке и внутри государства;
присвоение спортивных званий и категорий;
проведение республиканских и международных соревнований по видам спорта, в том числе по национальным, техническим и прикладным видам, массовому спорту;
осуществление за счет бюджетных средств компенсационных выплат членам сборных команд Республики Казахстан по видам спорта - при получении ими травм и увечий на республиканских соревнованиях;
осуществление за счет бюджетных средств страхования - при подготовке и участии членов национальных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта в официальных международных соревнованиях;
организацию подготовки, переподготовки, повышения квалификации кадров в области физической культуры и спорта;
организацию и координацию научных исследований в области физической культуры и спорта, внедрение их результатов в практику физической культуры и спорта;
организацию и осуществление подготовки и участия членов национальных сборных команд Республики Казахстан в международных спортивных соревнованиях;
аккредитацию республиканских общественных объединений, осуществляющих деятельность по физической культуре и спорту;
осуществление подготовки спортсменов высокого класса;
контроль за проведением антидопинговых мероприятий в спорте;
ежегодное утверждение составов сборных команд Республики Казахстан по представлению федераций по различным видам спорта;
проведение работ по подготовке спортивного резерва в детско-юношеских спортивных школах, спортивных школах олимпийского резерва, школах-интернатах для одаренных в спорте детей, школах высшего спортивного мастерства, центрах подготовки олимпийского резерва и центрах олимпийской подготовки;
выдачу разрешений на использование наименования "Сборная команда Республики Казахстан" - при оформлении спортивных костюмов и других спортивных принадлежностей.

15. Министрлік қолданыстағы заңнамаға сәйкес ведомстволарға мынадай функцияларды жүктейді:
мемлекеттік саясатты іске асыру;
Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын мемлекеттік бақылау;
лицензиялау;
халықаралық шарттарды орындау, халықаралық ұйымдарда және халықаралық іс-шараларда Қазақстанды білдіру;
туроператорларды, турагенттерді және туристерді уақытша тұратын елдегі (орындағы) олар үшін мүмкін болатын қауіптер туралы хабардар ету;
туристік қызмет субъектілеріне және облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) атқарушы органдарға туристік қызмет субъектілерінің қызметін ұйымдастыруға байланысты мәселелерде әдістемелік және консультативтік көмек көрсету;
туристердің қорғанысы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етудің бағдарламаларын орындауды ұйымдастыру;
туристік нарыққа зерттеулер жүргізу, Қазақстан мен оның туристік мүмкіндіктері туралы ақпарат дайындау және оны халықаралық туристік нарық пен мемлекет ішінде тарату;
спорттық атақтар мен санаттар беру;
спорт түрлерінен, оның ішінде ұлттық, техникалық және қолданбалы түрлерінен, бұқаралық спорттан республикалық және халықаралық жарыстарды өткізу;
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командаларының мүшелеріне, олар республикалық жарыстардан жарақат алған және мертіккен кезде бюджеттік қаражат есебінен өтемақы төлеуді жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командаларының мүшелерін ресми халықаралық жарыстарға дайындау мен қатысу кезінде бюджеттік қаражат есебінен сақтандыруды жүзеге асыру;
дене шынықтыру және спорт саласында кадрларды даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
дене шынықтыру және спорт саласындағы ғылыми зерттеулерді, олардың нәтижелерін дене шынықтыру мен спорттың практикасына енгізуді ұйымдастыру және үйлестіру;
Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командалары мүшелерін халықаралық спорттық жарыстарға дайындауды әрі қатысуын ұйымдастыру және жүзеге асыру;
дене шынықтыру және спорт жөніндегі қызметті жүзеге асыратын республикалық қоғамдық бірлестіктерді аккредиттеу;
жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыру;
спорттағы допингке қарсы іс-шаралар жүргізуді бақылау;
жыл сайын түрлі спорт түрлерінен федерациялардың ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының құрама командаларының құрамын бекіту;
балалар мен жасөспірімдердің спорт мектептерінде, олимпиадалық резервтің спорт мектептерінде, спорттағы дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттарда, жоғары спорт шеберлігі мектептерінде, олимпиадалық резервті даярлау орталықтарында және олимпиадалық даярлық орталықтарында спорт резервін даярлау жөнінде жұмыс жүргізу;
спорттық киімдер мен басқа да спорттық жабдықтарды безендіру кезінде "Қазақстан Республикасының құрама командасы" деген атауды пайдалануға рұқсат беру.

16. Министерство для реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательном порядке:
принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
осуществлять иные права предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Министерства
17. Министерство, его ведомства, а также подведомственные организации образуют единую систему Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
18. Министр, назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан. Министр имеет заместителей (вице-министров). Назначение вице-министров на должности и освобождение от должностей осуществляется Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
19. Министр осуществляет руководство Министерством и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
20. В этих целях Министр:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей;
2) в соответствии с законодательством назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
3) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на сотрудников Министерства, вопросы трудовых отношений которых отнесены к его компетенции;
4) подписывает приказы;
5) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
6) утверждает регламент работы Министерства.
21. Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами Министра или лица, его замещающего.
22. Аппарат Министерства возглавляет ответственный секретарь, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.
23. Отставка Правительства, Министра, не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
24. Ответственный секретарь при осуществлении своей деятельности подотчетен Президенту Республики Казахстан, Премьер-Министру, Министру.
25. Ответственный секретарь:
1) обеспечивает реализацию политики в сфере туристской деятельности, игорного бизнеса, физической культуры и спорта, формируемую Министром и обеспечивает исполнение его актов и поручений;
2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует и контролирует работу его подразделений;

16. Министрлік өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру үшін және өзінің функцияларын жүзеге асыру үшін заңнамада белгіленген тәртіппен:
өзінің құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпаратты және материалдарды сұратуға және алуға;
қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
17. Министрлік, оның ведомстволары, сондай-ақ ведомстволық бағыныстағы ұйымдары Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің бірыңғай жүйесін құрайды.
18. Министрді Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады. Министрдің екі орынбасары (вице-министрлері) болады. Вице-министрлерді қызметке тағайындауды және қызметтен босатуды Қазақстан Республикасының Үкіметі министрдің ұсынысы бойынша жүзеге асырады.
19. Министр Министрлікке басшылықты жүзеге асырады және Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуы мен өз функцияларын жүзеге асыру үшін дербес жауапты болады.
20. Осы мақсаттарда Министр:
1) өзінің орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) заңнамаға сәйкес Министрліктің еңбек қатынастары мәселелері өзінің құзыретіне жатқызылған қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Министрліктің еңбек қатынастары мәселелері өзінің құзыретіне жатқызылған қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады және оларды көтермелеу шараларын қолданады;
4) бұйрықтарға қол қояды;
5) барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрлікті білдіреді;
6) Министрлік жұмысының регламентін бекітеді.
21. Министрлік қабылдаған шешімдер Министрдің немесе оның орнын алмастыратын адамның бұйрықтарымен ресімделеді.
22. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының Президенті Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің келісімі бойынша қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы басқарады.
23. Үкіметтің, Министрдің орнынан түсуі жауапты хатшының өкілеттігінің тоқтауына әкелмейді.
24. Жауапты хатшы өзінің қызметін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министрге, Министрге есеп береді.
25. Жауапты хатшы:
1) туристік қызмет, ойын бизнесі, дене шынықтыру және спорт саласында министр қалыптастыратын саясатты іске асыруды қамтамасыз етеді және оның актілері мен тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
2) Министрліктің аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;

3) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;
4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность Министерства, комитетов в пределах лимита штатной численности центрального исполнительного органа, утвержденного Правительством Республики Казахстан;
5) после согласования с Министром утверждает положения о структурных подразделениях Министерства;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссией Министерства, контролирует соблюдение исполнительской и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения, возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;
8) после согласования с Министром назначает на должность и освобождает от должностей директоров департаментов и начальников управлений Министерства;
9) согласовывает назначение Министром заместителей председателей комитетов, представляемых для назначения председателями комитетов;
10) назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования, представления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Министерства;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов Министерства, утверждаемых Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан и руководителем Министерства;
14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение Министру ежегодный план работы Министерства и ежегодный отчет о результатах его деятельности;
15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки Министру, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) обеспечивает разработку и утверждает после согласования с Министром планы финансирования органа и финансовую отчетность государственного органа;

3) Министрліктің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Министрмен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен орталық атқарушы орган штат санының лимиті шегінде Министрліктің, комитеттердің құрылымы мен штат санын бекітеді;
5) Министрмен келіскеннен кейін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымын ұйымдастыруды бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және оған жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды жүргізуді ұйымдастырады;
8) Министрмен келіскеннен кейін Министрлік департаменттерінің директорларын және басқармаларының бастықтарын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) Министрдің комитеттер төрағалары тағайындау үшін ұсынатын комитеттер төрағаларының орынбасарларын тағайындауын келіседі;
10) еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрліктің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша Министрліктің қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
12) Министрмен келісім бойынша еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
13) Министрліктің Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі және Министрліктің басшысы бекітетін стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды әзірлеуді қамтамасыз етеді;
14) Министрліктің жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есепті әзірлеуді қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;
15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін Министрге ұсынуды, сондай-ақ бюджет үдерісінің өзге де рәсімдерін орындауды қамтамасыз етеді;
16) Министрмен келіскеннен кейін органды қаржыландыру жоспарларын және мемлекеттік органның қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;

17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует подготовку проектов нормативных актов в пределах компетенции Министерства;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
20) представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан на ответственного секретаря.
26. Для выполнения возложенных на него служебных обязанностей ответственный секретарь вправе:
1) давать обязательные к исполнению поручения работникам аппарата министерства;
2) запрашивать и получать от иных государственных органов и должностных лиц информацию, документы и материалы, необходимые для решения вопросов, отнесенных к компетенции ответственного секретаря;
3) принимать правовые акты индивидуального применения.
27. Ответственный секретарь в соответствии с законодательством Республики Казахстан несет ответственность за выполнение возложенных на него обязанностей.
28. Министерство имеет коллегию, являющуюся консультативно-совещательным органом при Министре. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.
29. Иные вопросы организации деятельности Министерства, права и обязанности должностных лиц, компетенция и полномочия структурных подразделений, обеспечивающих его деятельность, устанавливаются регламентом Министерства и положениями о структурных подразделениях.
4. Имущество Министерства
30. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов, оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
31. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
32. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Министерству может быть предоставлено право распоряжаться имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством республики.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
33. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

17) мемлекеттік қызметтер көрсету регламенттері мен стандарттарын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
18) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік актілердің жобаларын дайындауды ұйымдастырады;
19) Министрлікке келісуге түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындылар дайындауды ұйымдастырады;
20) өз өкілеттіктері шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қатынастарда Министрлікті білдіреді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
26. Өзіне жүктелген қызметтік міндеттерді орындау үшін жауапты хатшы:
1) Министрлік аппаратының қызметкерлеріне орындауға міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзге де мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардан жауапты хатшының құзыретіне жатқызылған мәселелерді шешу үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратуға және алуға;
3) жеке қолданылатын құқықтық актілер қабылдауға құқылы.
27. Жауапты хатшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне жүктелген міндеттердің орындалуына жауапты болады.
28. Министрліктің министрдің жанындағы консультативтік-кеңесші органы болып табылатын алқасы болады. Министр Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары қатарынан алқаның сандық және дербес құрамын бекітеді.
29. Министрлік қызметін ұйымдастырудағы өзге де мәселелер, лауазымды адамдардың құқықтары мен міндеттері, Министрліктің қызметін қамтамасыз ететін құрылымдық бөлімшелердің құзыреттері мен өкілеттіктері Министрліктің регламентінде және құрылымдық бөлімшелер туралы ережелерде белгіленеді.
4. Министрліктің мүлкі
30. Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Министрліктің мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен қалыптастырылады және негізгі қорлардан, айналым қаражатынан, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүліктен тұрады.
31. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
32. Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
Министрлікке республика заңнамасында белгіленген жағдайларда және шекте мүлікке иелік ету құқығы берілуі мүмкін.
5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
33. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан   Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.