Об утверждении Соглашения о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2007 года N 1134.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Соглашение о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ, совершенное в городе Минске 24 ноября 2006 года, со следующей оговоркой:
"В отношении пункта 1.5 приложения 2 Соглашения о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ будут применяться положения национального законодательства Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
СОГЛАШЕНИЕ
о гармонизации требований к дополнительному обучению
и профессиональной компетентности международных
автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ
Официально заверенный текст
вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами всех внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу. Для Сторон, выполнивших необходимые процедуры позднее, оно вступает в силу с даты сдачи на хранение депозитарию соответствующих документов
подписали: Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Российская Федерация, Украина
сдали уведомления:
Российская Федерация - депонировано 27 декабря 2007 года.
Соглашение не вступило в силу.
СОГЛАШЕНИЕ
о гармонизации требований к дополнительному обучению
и профессиональной компетентности международных
автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ
Государства-участники настоящего Соглашения в лице правительств, далее именуемые Сторонами,
исходя из необходимости создания гармонизированных требований к профессиональной подготовке и компетентности международных автомобильных перевозчиков,
в целях реализации:
Соглашения о взаимодействии государств-участников СНГ в области международных автомобильных грузовых перевозок от 18 сентября 2003 года,
Концепции согласованной транспортной политики государств-участников СНГ на период до 2010 года, утвержденной Решением Совета глав правительств СНГ от 15 сентября 2004 года,
согласились о нижеследующем :
Статья 1
Используемые в настоящем Соглашении термины имеют следующие значения:
единые программы - программы дополнительного обучения на профессиональную компетентность, разработанные в соответствии с едиными требованиями к дополнительному обучению и профессиональной компетентности и утвержденные компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков;
профессиональная компетентность - совокупность знаний, навыков и опыта, необходимых для организации международных автомобильных перевозок;
компетентные органы в области автомобильного транспорта - органы управления государств-участников СНГ, осуществляющие государственное регулирование в сфере автомобильных перевозок;
компетентные органы в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков - органы управления государств-участников СНГ, осуществляющие государственное регулирование в сфере дополнительного обучения на профессиональную компетентность международных автомобильных перевозчиков;
международный автомобильный перевозчик - юридическое или физическое лицо Стороны, которое осуществляет перевозку пассажиров и грузов автомобильным транспортом в международном сообщении в соответствии с национальным законодательством этой Стороны;
требования к профессиональной компетентности - документ, определяющий основные требования к уровню профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков;
требования к дополнительному обучению и профессиональной компетентности - документ, определяющий основные требования к минимуму содержания программ дополнительного обучения на профессиональную компетентность международных автомобильных перевозчиков.

ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімді бекіту туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 қарашадағы N 1134 Қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. 2006 жылғы 24 қарашада Минск қаласында жасалған ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісім мынадай ескертпемен бекітілсін:
"ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімге 2-қосымшаның 1.5-тармағына қатысты Қазақстан Республикасы ұлттық заңнамасының ережелері қолданылатын болады".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы
КЕЛІСІМ
Ресми куәландырылған мәтін
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Үкіметтері тұлғасындағы осы Келісімнің қатысушы мемлекеттері,
халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби даярлауға және құзыреттілігіне үйлестірілген талаптарды құру қажеттілігін негізге ала отырып,
2003 жылғы 18 қыркүйектегі ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль жүк тасымалдары саласындағы өзара іс-қимылы туралы келісімді,
ТМД Үкіметтерінің басшылары кеңесінің 2004 жылғы 15 қыркүйектегі Шешімімен бекітілген ТМД қатысушы мемлекеттердің 2010 жылға дейінгі кезеңге арналған келісілген көлік саясаты тұжырымдамасын іске асыру мақсатында
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімде пайдаланылатын терминдер мынадай мәндерге ие:
бірыңғай бағдарламалар - халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілікке қойылатын бірыңғай талаптарға сәйкес әзірленген және Тараптардың құзыретті органдарымен бекітілген кәсіби құзыреттілікке қосымша оқыту бағдарламалары;
кәсіби құзыреттілік - халықаралық автомобиль тасымалдарын ұйымдастыру үшін қажет білімнің, дағдылар мен тәжірибенің жиынтығы;
автомобиль көлігі саласындағы құзыретті органдар - автомобиль тасымалдары саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын ТМД қатысушы мемлекеттердің басқару органдары;
халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы құзыретті органдар - халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби құзыреттілікке қосымша оқыту саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын ТМД қатысушы мемлекеттердің басқару органдары;
халықаралық автомобиль тасымалдаушысы - халықаралық қатынаста жолаушыларды және жүктерді автомобиль көлігімен тасымалдауды осы Тараптың ұлттық заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын Тараптың заңды немесе жеке тұлғасы;
кәсіби құзыреттілікке қойылатын талаптар - халықаралық автомобиль тасымалдаушыларының кәсіби құзыреттілігі деңгейіне қойылатын негізгі талаптарды белгілейтін құжат;
қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілікке қойылатын талаптар - халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби құзыреттілікке қосымша оқыту бағдарламаларының ең аз мазмұнына қойылатын негізгі талаптарды белгілейтін құжат.

Статья 2
Настоящее Соглашение регулирует вопросы гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков.
Статья 3
1. На основе единых требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков, утверждаемых Экономическим советом СНГ, компетентные органы Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков разрабатывают единые программы.
2. Рекомендуемый Перечень единых требований к дополнительному обучению на профессиональную компетентность приведен в приложении 1 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Статья 4
1. Дополнительное обучение международных автомобильных перевозчиков осуществляется учебными организациями, уполномоченными компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков и в области автомобильного транспорта.
Компетентные органы Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков определяют перечень таких учебных организаций.
2. Рекомендуемый Порядок определения перечня учебных организаций, осуществляющих дополнительное обучение на профессиональную компетентность международных автомобильных перевозчиков приведен в приложении 2 к настоящему Соглашению, являющемся его неотъемлемой частью.
Статья 5
Профессиональная компетентность международного автомобильного перевозчика подтверждается свидетельством установленного образца, выдаваемым компетентным органом Стороны в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков после прохождения обучения и аттестации по единым программам в одной из учебных организаций Сторон, осуществляющих дополнительное обучение международных автомобильных перевозчиков, и сдачи квалификационного экзамена.
Порядок проведения квалификационного экзамена устанавливается компетентными органами Сторон в области автомобильного транспорта.
Статья 6
1. Стороны принимают и взаимно признают свидетельства, выданные их компетентными органами.
2. Свидетельство признается компетентными органами Сторон в области автомобильного транспорта наравне с соответствующими национальными удостоверениями.
Статья 7
1. Бланки свидетельства печатаются на русском языке компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков.
Свидетельства могут быть дублированы на государственном языке каждой из Сторон при условии соблюдения установленного формата удостоверения и расположения его пунктов.
Свидетельство изготавливается типографским способом и имеет систему защиты.

2-бап
Осы Келісім халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру мәселелерін реттейді.
3-бап
1. ТМД Экономикалық кеңесі бекітетін халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын бірыңғай талаптардың негізінде халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдары бірыңғай бағдарламаларды әзірлейді.
2. Осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуға қойылатын бірыңғай талаптардың ұсынылған тізбесі оған 1-қосымшада келтірілген.
4-бап
1. Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуды халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы және автомобиль көлігі саласындағы Тараптардың уәкілетті құзыретті органдарының оқыту ұйымдары жүзеге асырады.
Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдары осындай оқыту ұйымдарының тізбесін белгілейді.
2. Осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын, халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуды жүзеге асыратын оқыту ұйымдарының тізбесін белгілеудің ұсынылған тәртібі оған 2-қосымшада келтірілген.
5-бап
Халықаралық автомобиль тасымалдаушысының кәсіби құзыреттілігі халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуды жүзеге асыратын Тараптардың оқыту ұйымдарының бірінде бірыңғай бағдарламалар бойынша оқытудан және аттестаттаудан өткеннен және біліктілік емтиханын тапсырғаннан кейін халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптың құзыретті органы беретін белгіленген үлгідегі куәлікпен расталады.
Біліктілік емтиханын өткізу тәртібін автомобиль көлігі саласындағы Тараптардың құзыретті органдары белгілейді.
6-бап
1. Тараптар олардың құзыретті органдары берген куәлікті қабылдайды және өзара мойындайды.
2. Куәлікті автомобиль көлігі саласындағы Тараптардың құзыретті органдары тиісті ұлттық куәліктермен бірдей мойындайды.
7-бап
1. Куәлік бланкілерін халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдары орыс тілінде басып шығарады.
Куәлікті куәліктің белгіленген көлемі және оның тармақтарының орналасуы сақталған жағдайда Тараптардың әрқайсысы мемлекеттік тілде қоса шығаруы мүмкін.
Куәлік типографиялық әдіспен жасалады және оның қорғау жүйесі болады.

1.1. Общие условия международного автомобильного сообщения
1.1.1. Национальные
международные
договоры.
Международные конвенции
(а) Перечислить основные транспортные
конвенции и другие международные
национальные договоры.
(б) Сформулировать основные положения,
регламентирующие практическую деятельность
перевозчика
1.1.2. Правовое
регулирование и
разрешительная
система
(а) Определить сущность разрешительной
системы.
(б) Сформулировать основные нормы внутреннего
законодательства, регламентирующие
практическую деятельность перевозчика.
(в) Определить понятие "каботаж"
1.1.3. Лицензирова-
ние международных
перевозок.
Допуск к
осуществлению
международных
автоперевозок
(а) Определить сущность лицензирования.
(б) Сформулировать критерии предоставления
лицензий.
(в) Описать действия заявителя для получения
лицензии.
(г) Описать порядок допуска к осуществлению
международных автоперевозок
1.1.4. Заключение
договора
(а) Сформулировать права, обязанности и
ответственность перевозчика по контракту.
(б) Перечислить правонарушения, служащие
основанием для риска
1.1.5. Налоги
а) Описать порядок начисления и возмещения
НДС при МАП
Модуль 2: ФИНАНСОВЫЙ МЕНЕДЖМЕНТ
2.1. Менеджмент
(а) Перечислить последовательность действий
при составлении стратегического плана.
(б) Определить сущность мотивации при работе
с кадрами
2.2. Стратегия
маркетинга
(а) Сформулировать сущность маркетинга и
методы исследования рынка
2.3. Финансовый
анализ деятельности
предприятия
(а) Объяснить назначение балансового отчета.
(б) Рассчитать рентабельность предприятия.
(в) Прокомментировать статьи кассового плана
Модуль 3: ТЕХНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ К
ЭКСПЛУАТАЦИИ АВТОМОБИЛЬНОГО ТРАНСПОРТА
(а) Перечислить основные требования к весам и
габаритам транспортных средств.
(б) Перечислить преимущества различных типов
подвижного состава, критерии выбора для
перевозок различного вида грузов.
(в) Перечислить обязанности перевозчика по
выполнению требований к подвижному составу
при МАП
Модуль 4: БЕЗОПАСНОСТЬ ДВИЖЕНИЯ
(а) Перечислить законодательные акты,
регулирующие часы работы водителей и нормы их
труда и отдыха.
(б) Изложить основные положения ДОПОГ.
(в) Описать последовательность действий при
ДТП
МОДУЛЬ 5: ОСОБЕННОСТИ ОРГАНИЗАЦИИ МАП
5.1. Паспортно-
визовое оформление
(а) Описать процедуры оформления паспортов и
виз.
(б) Сформулировать правила транзитного
проезда по территории стран с визовым режимом
5.2. Граница
(а) Описать процедуры при ввозе и вывозе
груза.
(б) Описать процедуры таможенной очистки
груза.
(в) Описать виды и задачи контроля на границе

1.1. Халықаралық автомобиль қатынасының жалпы шарттары
1.1.1. Ұлттық
халықаралық шарттар
Халықаралық
конвенциялар
(а) Негізгі көлік конвенцияларын және
басқа халықаралық ұлттық шарттарды атауы.
(б) Тасымалдаушының іс-жүзіндегі
қызметін регламенттейтін негізгі
ережелерді құрауы.
1.1.2. Құқықтық
реттеу және рұқсат
беру жүйесі
(а) Рұқсат беру жүйесінің мәнін
белгілеуі.
(б) Тасымалдаушының іс-жүзіндегі қызметін
регламенттейтін ішкі заңнаманың
негізгі нормаларын құрауы.
(в) "Каботаж" ұғымын белгілеуі.
1.1.3. Халықаралық
тасымалдарды
лицензиялау
Халықаралық
автотасымалдарды
жүзеге асыруға
жіберу
(а) Лицензиялаудың мәнін белгілеуі.
(б) Лицензияны ұсыну өлшемдерін құрауы.
(в) Лицензияны алу үшін өтініш берушінің
іс-қимылын сипаттауы.
(г) Халықаралық автотасымалдауды жүзеге
асыруға рұқсат тәртібін тізімдеу
1.1.4. Шарт жасасу
(а) Келісім-шарт бойынша тасымалдаушының
құқықтарын, міндеттерін және жауапкершілігін қалыптастыруы
(б) Тәуекелге негіз болатын құқық
бұзушылықты атауы
1.1.5. Салықтар
(а) ХАТ кезіндегі ҚҚС-ны есептеу және
өтеу тәртібін сипаттауы тиіс
2-модуль: ҚАРЖЫЛЫҚ МЕНЕДЖМЕНТ
2.1. Менеджмент
(а) Стратегиялық жоспарды құру кезіндегі
іс-қимылдың дәйектілігін атауы.
(б) Кадрлармен жұмыс кезіндегі
дәлелдеудің мәнін белгілеуі
2.2. Маркетинг
стратегиясы
(а) Маркетингтің мәнін және рынокты
зерттеу әдістерін құрастыруы
2.3. Кәсіпорын
қызметін қаржылық
талдауы
(а) Теңгерімдік есептің мақсатын
түсіндіруі.
(б) Кәсіпорынның рентабельділігін
есептеуі.
(в) Кассалық жоспардың баптарын
түсіндіруі тиіс.
3-модуль: АВТОМОБИЛЬ КӨЛІГІН ПАЙДАЛАНУҒА ҚОЙЫЛАТЫН ТЕХНИКАЛЫҚ ТАЛАПТАР
Модульдің атауы
Емтихан тапсырушылар мыналарды білуге
тиіс:
(а) Көлік құралдарының салмақтары мен
габариттеріне қойылатын негізгі
талаптарды атауы.
(б) Жылжымалы құрамның әртүрлі
үлгілерінің артықшылығын, әртүрлі жүк
түрлерін тасымалдауы үшін таңдау
өлшемдерін атауы.
(в) ХАТ кезінде жылжымалы құрамға
қойылатын талаптарды орындау жөніндегі
тасымалдаушының міндеттерін атауы тиіс.
4-модуль: ҚОЗҒАЛЫС ҚАУІПСІЗДІГІ
(а) Жүргізушілердің жұмыс сағатын және
олардың еңбек және демалу нормаларын
реттейтін заңнамалық актілерді атауы.
(б) ҚЖХЖТ-ның негізгі ережелерін
баяндауы.
(в) ЖҚО кезіндегі іс-қимылдың
дәйектілігін сипаттауы тиіс.
5-модуль: ХАТ ҰЙЫМДАСТЫРУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
5.1. Паспорттық-
бұрыштамалық
ресімдеу
(а) Паспорттар мен визаларды ресімдеу
рәсімдерін сипаттауы.
(б) Визалық режимді елдердің аумағы
бойынша транзиттік жүріп өту ережесін
қалыптастыруы
5.2. Шекара
(а) Жүкті әкелу және әкету кезіндегі
рәсімдерді сипаттауы.
(б) Жүкті кедендік тазалау рәсімдерін
сипаттауы.
(в) Шекарадағы бақылау түрлері мен
міндеттерін сипаттауы

5.3. Страхование
(а) Перечислить виды страхования.
(б) Сформулировать основные положения КДПГ.
(в) Перечислить условия и ограничения
возмещения ущерба при страховании гражданской
ответственности
Приложение 2
к Соглашению о гармонизации
требований к дополнительному
обучению и профессиональной
компетентности международных
автомобильных перевозчиков
государств-участников СНГ
ПОРЯДОК
определения перечня учебных организаций
государств-участников СНГ, осуществляющих дополнительное
обучение на профессиональную компетентность международных
автомобильных перевозчиков
1.1. Порядок определения перечня учебных организаций государств-участников СНГ, осуществляющих дополнительное обучение на профессиональную компетентность международных автомобильных перевозчиков (далее - учебные организации) - это процедура подтверждения возможностей учебных организаций осуществлять образовательную деятельность в соответствии с требованиями, предъявляемыми компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков и в области автомобильного транспорта к качеству учебного процесса.
1.2. Настоящий Порядок определяет требования к учебным организациям всех типов и видов, осуществляющим подготовку международных автомобильных перевозчиков по единым программам, разработанным в соответствии с едиными требованиями к дополнительному обучению на профессиональную компетентность.
1.3. Целями определения перечня являются:
- обеспечение высокого уровня образовательных услуг;
- независимый экспертный контроль качества учебного процесса.
1.4. Основными принципами процедуры определения перечня являются:
- объективность;
- компетентность;
- гласность.
1.5. Обязательными условиями для включения в перечень являются:
- наличие у учебной организации лицензии на право ведения образовательной деятельности в сфере дополнительного профессионального образования;
- положительное заключение по результатам экспертизы учебных организаций-заявителей.
1.6. Экспертиза учебных организаций является комплексной оценкой их соответствия требованиям компетентных органов Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков.
2. Организация и порядок проведения процедуры экспертизы.
2.1. Включение в перечень проводится на основании положительного заключения экспертизы, проводимой по заявлению учебной организации, подаваемому его руководителем по установленной форме (форма 1).
2.2. К заявлению прилагаются следующие документы:
а) копия свидетельства о государственной регистрации;
б) копия лицензии на право ведения образовательной деятельности (вместе с приложением к лицензии, в котором указаны разрешенные направления образовательной деятельности);

5.3. Сақтандыру
(а) Сақтандыру түрлерін атауы.
(б) ЖТШК негізгі ережелерін
қалыптастыруы.
(в) Азаматтық жауапкершілікті сақтандыру
кезіндегі зиянды өтеу шарттарымен
шектеулерін атауы тиіс.
ТМД қатысушы мемлекеттердің
халықаралық автомобиль
тасымалдаушыларын қосымша
оқытуға және кәсіби
құзыреттілігіне қойылатын
талаптарды үйлестіру туралы
келісімге 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.08.2018 № 487 қаулысымен.
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ АВТОМОБИЛЬ ТАСЫМАЛДАУШЫЛАРЫН
КӘСІБИ ҚҰЗЫРЕТТІЛІККЕ ҚОСЫМША ОҚЫТУДЫ ЖҮЗЕГЕ
АСЫРАТЫН ТМД ҚАТЫСУШЫ МЕМЛЕКЕТТЕРДІҢ ОҚЫТУ ҰЙЫМДАРЫНЫҢ
ТІЗБЕСІН БЕЛГІЛЕУ ТӘРТІБІ
1.1. Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуды жүзеге асыратын ТМД қатысушы мемлекеттердің оқыту ұйымдарының тізбесін белгілеу тәртібі (бұдан әрі - оқыту ұйымдары) - бұл халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы және автомобиль көлігі саласындағы Тараптардың құзыретті органдары оқу процесінің сапасына қоятын талаптарға сәйкес оқыту ұйымдарының білім беру қызметін жүзеге асыру мүмкіндіктерін растау рәсімі.
1.2. Осы Тәртіп кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуға қойылатын бірыңғай талаптарға сәйкес әзірленген бірыңғай бағдарламалар бойынша халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын дайындауды жүзеге асыратын барлық үлгідегі және түрдегі оқыту ұйымдарына қойылатын талаптарды белгілейді.
1.3. Тізбені анықтау мақсаттары:
- білім беру қызметінің жоғарғы деңгейін қамтамасыз ету;
- оқу процесінің сапасын тәуелсіз сараптамалық бақылау болып табылады.
1.4. Тізбені белгілеу рәсімдерінің негізгі қағидаттары:
- объективтілік;
- құзыреттілік;
- жариялылық.
1.5. Тізбеге енгізу үшін міндетті шарттар:
- оқыту ұйымында қосымша кәсіби білім беру саласындағы білім беру қызметін енгізу құқығына арналған лицензияның болуы;
- оқыту ұйымдары - өтініш берушілердің сараптама қорытындылары бойынша оң қорытындылар болып табылады.
1.6. Оқыту ұйымдарын сараптау халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдарының талаптарына олардың сәйкестігін кешендік бағалау болып табылады.
2. Сараптау рәсімін ұйымдастыру және өткізу тәртібі.
2.1. Тізбеге кіргізу белгіленген нысан бойынша (1 нысан) оның басшысы беретін оқыту ұйымдарының өтініштері бойынша өткізілетін сараптаманың оң қорытындысы негізінде жүргізіледі.
2.2. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
а) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
б) білім беру қызметін жүргізу құқығына арналған лицензияның көшірмесі (білім беру қызметінің рұқсат етілген бағыты көрсетілген лицензияға қосымшамен бірге);

в) информация о преподаваемых курсах, материально-технической базе образовательного учреждения, используемой учебно-лабораторной базе и педагогических кадрах (формы 2, 3, 4, 5).
Копии документов должны быть подписаны руководителем образовательного учреждения и заверены печатью.
2.3. Целью экспертизы является оценка возможностей учебной организации качественно осуществлять деятельность по подготовке международных автомобильных перевозчиков в соответствии с содержанием и критериями качества единых программ.
2.4. Для проведения экспертизы учебной организации создается экспертная комиссия из представителей компетентных органов Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков. Состав комиссии утверждается приказом компетентного органа Стороны в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков. Сроки проведения экспертизы устанавливаются с момента регистрации заявления и не должны превышать два месяца.
2.5. При подготовке проекта экспертного заключения председатель комиссии поручает членам комиссии провести экспертизу всех представленных документов. При необходимости возможен выезд членов комиссии в учебную организацию.
2.6. Заключение экспертизы утверждается на заседании комиссии при присутствии не менее 2/3 общего числа ее членов. Решение комиссии оформляется протоколом, подписываемым всеми членами комиссии. Копия заключения экспертной комиссии высылается учебной организации.
2.7. Комиссия может отказать учебной организации в аккредитации с обязательным указанием причины отказа. При отрицательном решении комиссии учебная организация может подать повторное заявление после устранения причины отказа.
2.8. При положительном решении комиссии учебной организации выдается свидетельство о включении в перечень учебных организаций, осуществляющих дополнительное обучение на профессиональную компетентность.
Названное свидетельство выдается на неограниченный срок с проверкой один раз в три года.
2.9. При выявлении фактов несоответствия результатов деятельности учебной организации установленным требованиям свидетельство о включении в перечень может быть признано досрочно утратившим силу. В этом случае учебной организации направляется решение об отзыве свидетельства. Повторное заявление на включение в перечень в данном случае может быть подано учебной организацией не ранее чем через год после принятия решения о досрочном отзыве свидетельства.
2.10. Учебные организации, включенные в перечень, получают право работать по единым программам, утвержденным компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков.

в) оқытылатын курстар, білім беру ұйымының материалдық техникалық базасы, қолданылатын оқыту-зертханалық база және педагогикалық кадрлар туралы ақпарат (2, 3, 4, 5-нысандар).
Құжаттардың көшірмелеріне білім беру ұйымы басшысы қол қоюы және мөрмен куәландырылуы тиіс.
2.3. Бірыңғай бағдарламалардың мазмұнына және сапа өлшемдеріне сәйкес халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын даярлау жөніндегі қызметті оқыту ұйымдарының сапалы жүзеге асыру мүмкіндіктерін бағалау сараптаманың мақсаты болып табылады.
2.4. Оқыту ұйымдарына сараптау жүргізу үшін халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдарының өкілдерінен сараптау комиссиясы құрылады. Комиссияның құрамы халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдарының бұйрығымен бекітіледі. Сараптауды өткізу мерзімдері өтінішті тіркеген сәттен бастап белгіленеді және екі айдан аспауы тиіс.
2.5. Сараптау қорытындысының жобасын дайындаған кезде комиссия төрағасы комиссия мүшелеріне барлық ұсынылған құжаттарға сараптау жүргізуді тапсырады. Қажет болғанда комиссия мүшелерінің оқыту ұйымдарына шығуы мүмкін.
2.6. Сараптау қорытындысы комиссия отырысында оның мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 болған кезде бекітіледі. Комиссияның шешімі барлық комиссия мүшелері қол қойған хаттамамен рәсімделеді. Сараптау комиссиясы қорытындысының көшірмесі оқыту ұйымдарына жіберіледі.
2.7. Комиссия бас тартудың себептерін міндетті түрде көрсетіп, оқыту ұйымдарын тіркеуден бас тарта алады. Комиссия шешімі теріс болған кезде оқыту ұйымы бас тартудың себептерін жойғаннан кейін қайтадан өтініш бере алады.
2.8. Комиссия шешімі оң болған кезде оқыту ұйымына кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуды жүзеге асыратын оқыту ұйымдарының тізбесіне енгізу туралы куәлік беріледі.
Аталған куәлік үш жылда бір рет тексерумен шектелмейтін мерзімге беріледі.
2.9. Оқыту ұйымы қызметтерінің нәтижелері тізбеге енгізу туралы куәлікте белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін фактілер анықталған кезде тізбеге енгізу туралы куәлік мерзімінен бұрын күшін жойды деп танылуы мүмкін. Бұл жағдайда оқыту ұйымына куәлікті қайтарып алу туралы шешім жіберіледі. Көрсетілген жағдайда куәлікті мерзімінен бұрын қайтарып алу туралы шешім қабылданғаннан кейін бір жылдан соң оқыту ұйымы тізбеге енгізуге қайтадан өтініш бере алады.
2.10. Тізбеге енгізілген оқыту ұйымдары халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдары бекіткен бірыңғай бағдарламалар бойынша жұмыс істеуге құқық алады.

2.11. Компетентные органы Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков доводят информацию об учебных организациях, включенных в перечень, до сведения Совета по автомобильному транспорту Координационного транспортного совещания государств-участников СНГ, который ведет единый реестр учебных организаций по СНГ и информирует все компетентные органы и транспортные администрации Сторон.
Форма 1
ЗАЯВЛЕНИЕ
на включение в перечень учебных организаций государств-
участников СНГ, осуществляющих дополнительное обучение на
профессиональную компетентность международных автомобильных
перевозчиков, подаваемое учебным заведением
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу включить в перечень учебных организаций, осуществляющих
дополнительное обучение на профессиональную компетентность
международных автомобильных перевозчиков по единым программам,
утвержденным_______________________________________________________
(наименование компетентного органа Стороны
___________________________________________________________________
в области дополнительного обучения международных автомобильных
перевозчиков)
___________________________________________________________________
(наименование учебной организации в соответствии с Уставом,
___________________________________________________________________
юридический и фактический адрес, телефон, факс, банковские
реквизиты)
Приложения: _________________________________________________
(перечислить названия всех прилагаемых документов)
Руководитель образовательного учреждения__________ __________
(Подпись) (ФИО)
"___"___________ 200_г.
Форма 2
Информация о преподаваемых курсах и контингенте обучаемых
N
п/п
Категория
обучаемых
Преподаваемый
курс: название,
количество
часов
Сколько человек
обучается в
среднем за год
по программам
каждого из
перечисленных
курсов
Какой документ
выдается по
окончании (образец
документа приложить)
Форма 3
Информация о материально-технической базе учебной организации
N
п/п
Тип строения,
этажность,
фактический
адрес
Форма владения
(права
собственности,
аренда и т.д.)
Год
постройки
Общая
площадь
Учебные
помещения,
используемые
для учебного
процесса по
указанным
направлениям
подготовки
(площадь, тип
аудитории)
Форма 4
Используемая учебно-лабораторная база, техническая
оснащенность учебного процесса
N
п/п
Используемая
учебно-
лабораторная
база
Вид
техни-
ческого
средства
Тип, марка,
модель
технического
средства
Год
выпуска
технического
средства
Форма владения
(права
собственности,
аренда и т.д.)
Форма 5

2.11. Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы Тараптардың құзыретті органдары тізбеге енгізілген оқыту ұйымдары туралы ақпаратты ТМД бойынша оқыту ұйымдарының бірыңғай тізілімін жүргізетін ТМД қатысушы мемлекеттердің Үйлестіруші көлік кеңесі Автомобиль көлігі жөніндегі кеңесінің назарына жеткізеді және Тараптардың барлық құзыретті органдары мен көлік әкімшіліктерін ақпараттандырады.
1-нысан
Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби
құзыреттілікке қосымша оқытуды жүзеге асыратын ТМД қатысушы
мемлекеттердің оқыту ұйымдарының тізбесіне кіргізуге оқыту
мекемесі беретін
ӨТІНІШ
_________________________________________________________
(Жарғыға сәйкес оқыту ұйымдарының атауы, заңды және нақты
мекен-жайы,
_______________________________________________________________
телефоны, факсі, банк реквизиттері)
_______________________________________________________________
(халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту
саласындағы
________________________________________________ бекіткен
Тараптардың құзыретті органдарының атауы)
бірыңғай бағдарламалар бойынша халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын кәсіби құзыреттілікке қосымша оқытуды жүзеге асыратын оқыту ұйымдарының тізбесіне кіргізуіңізді өтінемін.
Қосымша: __________________________________________
(қоса берілген барлық құжаттар аталсын)
Білім беру мекемесінің басшысы _________ ___________
(қолы) (Т.А.Ә. аты)
200 жылғы "__" _______
2-нысан
Оқытылатын курстар және оқытылатындар құрамы туралы ақпарат
Р/с
N
Оқытыла-
тындар
санаты
Оқытылатын
курс: атауы,
сағат саны
Әрбір аталған
курстардың әркайсы-
сының бағдарламалары
бойынша жылына орта
есеппен қанша адам
оқытылады
Бітіргеннен
кейін қандай
құжат бері-
леді (құжат-
тың үлгісі
қоса
берілсін)
3-нысан
Оқыту ұйымының материалдық техникалық базасы туралы ақпарат
Р/с
N
Құрылыс
үлгісі,
қабаттылық,
нақты
мекен-жайы
Иелік
нысаны
(меншік
құқығы,
жалға алу
және т.б.)
Салын-
ған
жылы
Жалпы
ауданы
Дайындықтың көрсе-
тілген бағыттары
бойынша оқыту
процесі үшін
қолданылатын оқыту
үй-жайлары (ауданы,
дәрісхана үлгісі)
4-нысан
Қолданылатын оқыту зертханалық база, оқыту процесінің техникалық
жарақталуы
Р/с
N
Қолданы-
латын
оқыту
зертха-
налық
база
Техника-
лық
құралдың
түрі
Техникалық
құралдың
үлгісі,
маркасы,
моделі
Техникалық
құралдың
жасалған жылы
Иелік нысаны
(меншік
құқығы,
жалға алу
және т.б.)
5-нысан
Оқыту процесін қамтамасыз ететін педагог кадрлар туралы мәліметтер
Р/с №
Т.А.Ә.
Оқытылатын курс1
Лауа-зымы2
Білімі (мамандығын көрсету)
Ғылыми дәрежесі, атағы
Жұмыс өтілі3, педагогикалық өтілі
Көрсетілген курсты қанша уақыт оқытады
Ескертпе:
1. Тараптардың құзыретті органдары бекіткен халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқыту саласындағы бірыңғай бағдарламаларға сәйкес тақырыптары (пәндері, сабақтары) көрсетіледі.
2.Негізгі жұмыс орны бойынша және оқыту ұйымындағысы/білім беру ұйымындағысы көрсетіледі.
3.Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларының кәсіби құзыреттілігіне қосымша оқытумен байланысты негізгі мамандығы бойынша көрсетіледі.

Сноска. Форма 5 в редакции постановления Правительства РК от 09.08.2018 № 487.
Сведения о педагогических кадрах, обеспечивающих учебный процесс
№ п/п
Ф.И.О.
Читаемый курс1
Должность2
Образование (указать специальность)
Ученая степень, звание
Стаж работы3, педагогический стаж
Как долго преподает указанный курс
Примечания:
1. Указываются темы (предметы, дисциплины) в соответствии с едиными программами, утвержденными компетентными органами Сторон в области дополнительного обучения международных автомобильных перевозчиков.
2. Указывается по основному месту работы и в учебной организации/образовательной организации.
3. Указывается по основной специальности, связанной с дополнительным обучением на профессиональную компетентность международных автомобильных перевозчиков.
Приложение 3
к Соглашению о гармонизации
требований к дополнительному
обучению и профессиональной
компетентности международных
автомобильных перевозчиков
государств-участников СНГ
от 24 ноября 2006 года
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.08.2018 № 487.
Форма свидетельства
Название и отличительный символ соответствующего государства–участника СНГ (1)
Компетентный орган в области подготовки международных автомобильных перевозчиков (2)
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПРОФЕССИОНАЛЬНОЙ КОМПЕТЕНТНОСТИ МЕЖДУНАРОДНОГО АВТОМОБИЛЬНОГО ПЕРЕВОЗЧИКА
выдано …………………………....................................................................................................... (3) дата рождения………………,
сдал(а) квалификационный экзамен (год:…………; дата:………) на профессиональную компетентность и признан(а) квалифицированным(ой) для профессиональной работы в качестве
(4) ………………………………………………................... ……………………………………………………………………
Данное свидетельство является достаточным доказательством профессиональной компетентности в соответствии с Соглашением о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ от 24 ноября 2006 года и предназначено для обеспечения лицам, профессионально работающим в этой области, права свободного участия в международных транспортных операциях
Выдано............................ (место выдачи свидетельства)
........................... (дата выдачи свидетельства)
Председатель аттестационной комиссии ____________ ____________________ (подпись) (инициалы и фамилия)
Секретарь ________________ ____________________ (подпись) (инициалы и фамилия)
(1) Название, отличительный символ, соответствующий названию государства-участника СНГ.
(2) Наименование компетентного органа государства-участника СНГ в области подготовки международных автомобильных перевозчиков, выдающего свидетельство.
(3) Фамилия, имя, отчество.
(4) Категория специалиста (должностного лица, ответственного за выполнение международных автомобильных перевозок/ водителя, осуществляющего перевозку пассажиров и грузов в международном сообщении).
* Бланки свидетельств должны являться бланками строгой отчетности с элементами (средствами) защиты (защищенная полиграфическая продукция), изготавливаться и реализовываться в соответствии с требованиями, предъявляемыми к уровню защищенности бланков строгой отчетности, и порядком их реализации и учета в соответствии с законодательством государств-участников СНГ.
ОГОВОРКА
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
по пункту 12 Повестки дня Совета глав правительств
Содружества Независимых Государств
24 ноября 2006 года г. Минск
В отношении пункта 1.5 Приложения 2 Соглашения о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ будут применяться положения национального законодательства Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
п.12 повестки дня
Оговорка Российской Федерации
к статье 6 Соглашения о гармонизации требований
к дополнительному обучению и профессиональной
компетентности международных автомобильных перевозчиков
государств-участников СНГ
" " ноября 2006 г. г. Минск
Для Российской Федерации органами, в компетенцию которых входит выдача и признание свидетельств установленного образца, является компетентный орган в области автомобильного транспорта.
Председатель Правительства
Российской Федерации
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Соглашения о гармонизации требований к дополнительному обучению и профессиональной компетентности международных автомобильных перевозчиков государств-участников СНГ, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 24 ноября 2006 года в городе Минске. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель Председателя
Исполнительного комитета -
Исполнительного секретаря СНГ

Ескерту. 5-нысан жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.08.2018 № 487 қаулысымен.
"2006 жылғы 24 қарашадағы
ТМД қатысушы мемлекеттердің
халықаралық автомобиль
тасымалдаушыларын қосымша
оқытуға және кәсіби
құзыреттілігіне қойылатын
талаптарды үйлестіру туралы
келісімге
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.08.2018 № 487 қаулысымен.
Куәлік нысаны
ТМД қатысушы тиісті мемлекеттің
атауы және айырым символы
(1)
Халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын дайындау саласындағы құзыретті орган
(2)
ХАЛЫҚАРАЛЫҚ АВТОМОБИЛЬ ТАСЫМАЛДАУШЫСЫНЫҢ КӘСІБИ ҚҰЗЫРЕТТІЛІК КУӘЛІГІ
(3) берілді, туған жылы..................................
(4) ретінде кәсіби құзыреттілікке (жылы:.....; күні:......) біліктілік емтиханын тапсырды және кәсіби жұмыс үшін білікті деп танылды.
Осы куәлік 2006 жылғы 24 қарашадағы ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімге сәйкес кәсіби құзыреттілігінің жеткілікті дәлелі болып табылады және осы салада кәсіби жұмыс істейтін адамдарға халықаралық көлік операцияларына еркін қатысу құқығын қамтамасыз ету үшін арналған.
берілді
(куәлікті беру орны)
(куәлікті беру күні)
Аттестаттау комиссиясының төрағасы _________________ ____________________
(қолы) (аты-жөні және тегі)
Хатшы ______________________ ____________________
(қолы) (аты-жөні және тегі)
1) ТМД қатысушы мемлекеттердің атауына сәйкес келетін атауы, айырым символы.
(2) ТМД қатысушы мемлекеттің сертификат беретін халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын дайындау саласындағы құзыретті органының атауы.
(3) Тегі, аты, әкесінің аты.
(4) Маманның санаты (халықаралық автомобиль тасымалын орындауға жауапты лауазымды адам/халықаралық қатынаста жолаушылар мен жүк тасымалын жүзеге асыратын жүргізуші).
*Куәліктер бланкілері қорғау элементтері (құралдары) (қорғалған полиграфиялық өнім) бар қатаң есептілік бланкілері болуға, ТМД қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қатаң есептілік бланкілерінің қорғалу деңгейіне қойылатын талаптарға және оларды іске асыру және есепке алу тәртібіне сәйкес әзірленуі және өткізілуі тиіс.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкіметтері басшыларының
Кеңесі күн тәртібінің 12-тармағы бойынша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЕСКЕРТПЕСІ
2006 жылғы 24 қараша Минск қаласы
ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімге 2-қосымшаның 1.5-тармағына қатысты Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасының ережелері қолданылатын болады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
күн тәртібінің 12-тармағы
ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль
тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне
қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімнің 6-бабына
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫНЫҢ ЕСКЕРТПЕСІ
2006 жылғы " " қараша Минск қаласы
Ресей Федерациясы үшін автомобиль көлігі саласындағы құзыретті орган белгіленген үлгідегі куәліктерді беру және тану құзыретіне кіретін орган болып табылады.
Ресей Федерациясы
Үкіметінің төрағасы
Қоса беріліп отырған мәтін 2006 жылғы 24 қарашада Минск қаласында өткен Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы Үкіметтерінің басшылары кеңесінің отырысында қабылданған ТМД қатысушы мемлекеттердің халықаралық автомобиль тасымалдаушыларын қосымша оқытуға және кәсіби құзыреттілігіне қойылатын талаптарды үйлестіру туралы келісімнің түпнұсқа көшірмесі болып табылатынын осымен куәландырамын. Жоғарыда аталған Келісімнің түпнұсқа данасы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Атқару комитетінде сақталады.
ТМД Атқару комитеті төрағасының -
Атқарушы хатшының бірінші
орынбасары