О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года N 1237. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2009 года N 1832.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.11.2009 N 1832.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур".
2. Уполномочить Министра здравоохранения Республики Казахстан Дернового Анатолия Григорьевича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур" и жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур", разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Признать утратившим силу  постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2004 года N 1339 "О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур", жителей города Байконыр, поселков Торетам и Акай на условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2007 года N 1237
проект
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о порядке медицинского обслуживания
персонала комплекса "Байконур", жителей города Байконыр,
поселков Торетам и Акай в условиях аренды
Российской Федерацией комплекса "Байконур"
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
основываясь на  Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года,  Договоре аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года,  Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о статусе города Байконыр, порядке формирования и статусе его органов исполнительной власти от 23 декабря 1995 года,  Соглашении между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о развитии сотрудничества по эффективному использованию комплекса "Байконур" от 9 января 2004 года,
в целях дальнейшего развития и совершенствования взаимодействия в области обеспечения эффективного медицинского обслуживания,
согласились о нижеследующем:

Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында "Байқоңыр" кешенінің персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 желтоқсандағы N 1237 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қарашадағы N 1832 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.11.13 N 1832 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында "Байқоңыр" кешенінің персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі Анатолий Григорьевич Дерновойға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу жағдайында "Байқоңыр" кешенінің персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасында Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалға алу шартымен "Байқоңыр" кешенінің персоналына, Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы келісім жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 желтоқсандағы N 1339  қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1237 қаулысымен мақұлданған
жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының
Үкіметі арасындағы Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін
жалға алу жағдайында "Байқоңыр" кешенінің персоналына,
Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай тұрғындарына медициналық қызмет көрсетудің тәртібі туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағын пайдаланудың негізгі қағидаттары мен шарттары туралы келісімді, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясы Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға беру шартын, 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Байқоңыр қаласының мәртебесі, оның атқарушылық билік ету органдарын қалыптастыру тәртібі мен мәртебесі туралы келісімді, 2004 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенін тиімді пайдалану жөніндегі ынтымақтастықты дамыту туралы келісімді негізге ала отырып,
тиімді медициналық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету саласындағы өзара іс-қимылды одан әрі дамыту және жетілдіру мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:

Статья 1
В целях реализации настоящего Соглашения уполномоченными органами Сторон являются:
от казахстанской Стороны - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
от российской Стороны - Федеральное медико-биологическое агентство.
Статья 2
Финансирование организаций здравоохранения осуществляется:
казахстанской Стороной - в отношении организаций здравоохранения поселков Торетам и Акай;
российской Стороной - в отношении организаций здравоохранения, расположенных на комплексе "Байконур".
Статья 3
Медицинская помощь персоналу комплекса "Байконур" и жителям города Байконыр, надзор за санитарно-эпидемиологическим благополучием населения и санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия на космодроме "Байконур" и в городе Байконыр осуществляются в соответствии с законодательством Российской Федерации уполномоченным федеральным органом исполнительной власти, федеральными организациями здравоохранения и их подразделениями.
Медицинская помощь и санитарно-противоэпидемические (профилактические) мероприятия жителям поселков Торетам и Акай осуществляются организациями здравоохранения Кызылординского областного Департамента здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Соглашением.
Статья 4
1. Медицинская помощь (первичная медико-санитарная помощь, специализированная медицинская помощь и высокотехнологичные виды медицинской помощи) гражданам Российской Федерации: работающим в российских организациях комплекса "Байконур", в том числе персоналу космодрома "Байконур" и членам семей персонала космодрома; неработающим жителям города Байконыр, гражданам, временно находящимся на территории комплекса "Байконур", поселков Торетам и Акай; а также гражданам Республики Казахстан, работающим в российских организациях комплекса "Байконур", оказывается в соответствии с законодательством Российской Федерации федеральными организациями здравоохранения Российской Федерации и их подразделениями.
2. Медицинская помощь гражданам Республики Казахстан: работающим в организациях Республики Казахстан комплекса "Байконур"; неработающим жителям города Байконыр; гражданам, временно находящимся на территории комплекса "Байконур"; а также гражданам Российской Федерации, работающим в организациях Республики Казахстан, оказывается в соответствии с законодательством Российской Федерации федеральными организациями здравоохранения Российской Федерации и их подразделениями.
Медицинская помощь гражданам Республики Казахстан: жителям поселков Торетам и Акай, неработающим в российских организациях комплекса "Байконур"; временно находящимся в поселках Торетам и Акай, которая не может быть оказана организациями здравоохранения поселков Торетам и Акай, оказывается федеральными организациями здравоохранения Российской Федерации и их подразделениями по направлениям организаций здравоохранения и скорой медицинской помощи поселков Торетам и Акай.
Оплата оказываемых медицинских услуг производится за счет бюджета Республики Казахстан в пределах гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.

1-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында:
Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі;
Ресей Тарапынан - Федералдық медициналық-биологиялық агенттік Тараптардың уәкілетті органдары болып табылады.
2-бап
Денсаулық сақтау ұйымдарын қаржыландыру:
Қазақстан Тарапынан - Төретам және Ақай кенттерінің денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты;
Ресей Тарапынан - "Байқоңыр" ғарыш айлағында орналасқан денсаулық сақтау ұйымдарына қатысты жүзеге асырылады.
3-бап
"Байқоңыр" кешенінің персоналына және Байқоңыр қаласының тұрғындарына медициналық көмек көрсетуді, "Байқоңыр" ғарыш айлағы мен Байқоңыр қаласындағы халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қадағалауды және санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) іс-шараларды Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес атқарушы биліктің уәкілетті федералдық органы, федералдық денсаулық сақтау ұйымдары мен олардың құрылымдық бөлімшелері жүзеге асырады.
Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына медициналық көмек көрсетуді және санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) іс-шараларды Қызылорда облысы денсаулық сақтау департаментінің денсаулық сақтау ұйымдары Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Келісімге сәйкес жүзеге асырады.
4-бап
1. "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істейтін Ресей Федерациясының азаматтарына, оның ішінде "Байқоңыр" ғарыш айлағының персоналына және ғарыш айлағының персоналының отбасы мүшелеріне; Байқоңыр қаласының жұмыс істемейтін тұрғындарына, "Байқоңыр" кешенінің, Төретам және Ақай кенттерінің аумағында уақытша тұратын азаматтарға; сондай-ақ "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының азаматтарына медициналық көмекті (бастапқы медициналық-санитарлық көмек, мамандандырылған медициналық көмек және медициналық көмектің жоғары технологиялық түрлері) Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының федералдық денсаулық сақтау ұйымдары мен олардың құрылымдық бөлімшелері көрсетеді.
2. Қазақстан Республикасының: "Байқоңыр" кешенінің Қазақстан Республикасы ұйымдарында жұмыс істейтін азаматтарына; Байқоңыр қаласының жұмыс істемейтін тұрғындарына; "Байқоңыр" кешені аумағында уақытша тұратын азаматтарға; сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұйымдарында жұмыс істейтін Ресей Федерациясы азаматтарына, медициналық көмекті Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес Ресей Федерациясының федералдық денсаулық сақтау ұйымдары мен олардың құрылымдық бөлімшелері көрсетеді.
Қазақстан Республикасының азаматтарына: "Байқоңыр" кешенінің ресейлік ұйымдарында жұмыс істемейтін Төретам және Ақай кенттерінің тұрғындарына; Төретам және Ақай кенттерінің денсаулық сақтау ұйымдары көрсете алмайтын Төретам және Ақай кенттерінде уақытша тұратындарға медициналық көмекті Төретам және Ақай кенттерінің денсаулық сақтау және жедел медициналық жәрдем ұйымдарының жолдамалары бойынша Ресей Федерациясының федералдық денсаулық сақтау ұйымдары мен олардың құрылымдық бөлімшелері көрсетеді.
Көрсетілетін медициналық қызметтерге ақы төлеу Қазақстан Республикасының бюджеті есебінен тегін медициналық көмектің кепілді көлемі шегінде жүргізіледі.

3. Скорая медицинская помощь на территории города Байконыр оказывается всем категориям лиц, независимо от гражданства, места проживания и работы бесплатно и безотлагательно за счет средств соответствующего бюджета в соответствии с законодательством Российской Федерации и настоящим Соглашением.
Статья 5
Уполномоченные органы Сторон принимают меры для включения вопросов совершенствования оказания медицинской помощи и обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия населения города Байконыр, поселков Торетам и Акай в региональные программы государств Сторон по охране здоровья населения.
Статья 6
Уполномоченные органы Сторон осуществляют взаимодействие, обмен информацией в области охраны здоровья и санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории комплекса "Байконур", поселков Торетам и Акай.
Статья 7
Уполномоченные органы Сторон информируют друг друга о возникновении чрезвычайных ситуаций, случаях особо-опасных инфекционных заболеваний, обострении эпизоотической ситуации по природно-очаговым инфекциям на комплексе "Байконур" и прилегающих к нему территориях и обеспечивают взаимодействие при оказании необходимой медицинской помощи и проведении санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций и очагов инфекционных заболеваний.
Статья 8
Уполномоченные органы Сторон способствуют обеспечению организаций здравоохранения города Байконыр, поселков Торетам и Акай кадрами, оказывают необходимую помощь в повышении квалификации медицинских кадров в образовательных учреждениях соответствующего профиля Российской Федерации и Республики Казахстан.
Статья 9
Уполномоченные органы Сторон информируют друг друга о создании новых и ликвидации существующих организаций здравоохранения в городе Байконыр, поселках Торетам и Акай.
Статья 10
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься дополнения и изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Спорные вопросы между Сторонами, связанные с выполнением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров уполномоченных органов Сторон.
Статья 11
Настоящее Соглашение временно применяется с даты подписания и вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение заключается на срок действия Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года.

3. Байқоңыр қаласының аумағында жедел медициналық көмек азаматтығына, тұратын жеріне және жұмысына қарамастан барлық санаттағы тұлғаларға тегін және шұғыл түрде Ресей Федерациясының заңнамасына және осы Келісімге сәйкес тиісті бюджет қаражаты есебінен көрсетіледі.
5-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің халқына медициналық қызмет көрсетуді жетілдіру және санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ету мәселелерін Тараптар мемлекеттерінің халық денсаулығын сақтау жөніндегі өңірлік бағдарламаларына енгізу үшін шаралар қабылдайды.
6-бап
Тараптардың уәкілетті органдары "Байқоңыр" ғарыш айлағы, Төретам және Ақай кенттері аумағында халықтың денсаулығын сақтау мен санитарлық-эпидемиялық салауаттылығы саласында өзара іс-қимыл жасауды, ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
7-бап
Тараптардың уәкілетті органдары "Байқоңыр" кешенінде және оған іргелес аумақтарда пайда болған төтенше жағдайлар, аса қауіпті жұқпалы аурулар жағдайлары, табиғи-ошақ жұқпалары бойынша эпизоотикалық жағдайдың өршуі туралы бір-бірін хабардар етеді және төтенше жағдайлардың салдарлары мен жұқпалы аурулар ошақтарын жою үшін қажетті медициналық көмек көрсету және санитарлық-эпидемияға қарсы (алдын алу) іс-шараларын өткізу кезінде өзара іс-қимылдарды қамтамасыз етеді.
8-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Байқоңыр қаласының, Төретам және Ақай кенттерінің денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге ықпал етеді, Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасының тиісті бейінді білім беру мекемелерінде медицина кадрларының біліктілігін арттыруға қажетті көмек көрсетеді.
9-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Байқоңыр қаласында, Төретам және Ақай кенттерінде жаңадан құрылған ашылған және жұмыс істеп тұрған денсаулық сақтау ұйымдардың таратылғаны туралы бірін бірі хабардар етеді.
10-бап
Тараптардың өзара келісуі бойынша осы Келісімге осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресімделетін толықтырулар мен өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Тараптар арасындағы осы Келісімді орындауға немесе түсіндіруге байланысты даулы мәселелер Тараптардың уәкілетті органдарының келіссөз жүргізуі жолымен шешіледі.
11-бап
Осы Келісім қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындауы туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім Қазақстан Республикасы Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы "Байқоңыр" кешенін жалға беру туралы 1994 жылғы 10 желтоқсандағы шарттың қолдану мерзіміне жасалады.

Статья 12
С даты вступления в силу настоящего Соглашения прекращает свое действие Соглашение между Министерством здравоохранения Республики Казахстан, Министерством здравоохранения и медицинской промышленности Российской Федерации, Министерством обороны Российской Федерации (Военно-космические силы), Российским космическим агентством, администрацией города Ленинска "О порядке медицинского обслуживания персонала комплекса "Байконур" и других жителей города Ленинска в условиях аренды Российской Федерацией комплекса "Байконур" от 3 марта 1995 года.
Совершено в ________________ "___"__________ 2007 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий при толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации

12-бап
Осы Келісім күшіне енгізілген күнінен бастап Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі мен Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау және медицина өнеркәсібі министрлігі, Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлігі (Әскери-ғарыш күштері), Ресей ғарыш агенттігі, Ленинск қаласының әкімшілігі арасындағы 1995 жылғы 3 наурыздағы "Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенін жалдау жағдайларында "Байқоңыр" кешенінің персоналына және Ленинск қаласының басқа да тұрғындарына медициналық қызмет көрсету тәртібі туралы" келісім өзінің қолданылуын тоқтатады.
2007 жылғы "__" ________ әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі данада жасалған, бұл ретте екі мәтіннің де бірдей күші бар. Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тіліндегі мәтінге жүгінетін болады.
Қазақстан Республикасының    Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                  Үкіметі үшін