О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 632
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2007 года N 1266
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2006 года N 632 "Об утверждении Программы развития отрасли гражданской авиации на 2006-2008 годы" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., N 24, ст. 253) следующие изменения и дополнения:
в Программе развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденной указанным постановлением:
в разделе 3. "Анализ современного состояния отрасли и существующие проблемы":
в подразделе "Аэропорты":
в абзаце первом цифры "21" заменить цифрами "22";
в разделе 5. "Основные направления и механизмы реализации Программы":
абзац шестой, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый подраздела 5.2 исключить;
подраздел 5.3 изложить в следующей редакции:
" 5.3 Развитие и расширение рынка авиаперевозок
Дальнейшее развитие внутреннего авиационного сообщения будет обеспечиваться:
1) за счет увеличения количества авиарейсов по существующим направлениям;
2) открытием новых социально-значимых авиамаршрутов, в том числе меж- и внутриобластных (местных воздушных линий);
3) созданием конкурентной среды на внутреннем авиационном рынке.
Регулярные перевозки по социально значимым авиамаршрутам будут подлежать субсидированию за счет средств, предусмотренных в соответствующем бюджете.
Субсидирование воздушных перевозок в Казахстане организовано на основе международного опыта: субсидии выделяются на конкретные авиамаршруты, а не на результат авиакомпании в целом (аналогичный подход используется в Канаде, США, Австралии). При этом субсидируются перевозки по социально-значимым маршрутам, определяемым Правительством Республики Казахстан, такие маршруты коммерчески нерентабельны, но необходимы для государства и общества.
Субсидирование в сфере гражданской авиации имеет конечный результат, который достигается поэтапно:
1) на первом этапе обеспечивается необходимая загрузка воздушного судна за счет низких тарифов;
2) на втором этапе постепенно снижается размер субсидий и повышается размер тарифа на перевозку, увеличивается частота полетов;
3) на третьем этапе достигается конечный результат программы субсидирования - коммерчески привлекательные регулярные рейсы, не требующие государственной поддержки.
Реализация данной программы позволила перевести ряд ранее субсидируемых авиамаршрутов в разряд коммерческих: Астана - Уральск, Астана - Кызылорда, Астана - Усть-Каменогорск.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 632 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 желтоқсандағы N 1266 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 30 маусымдағы N 632  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 24, 253-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасында:
"Саланың қазіргі жай-күйін талдау және қазіргі проблемалар" деген 3-бөлімде:
"Әуежайлар" деген кіші бөлімде:
бірінші абзацтағы "21" деген сандар "22" деген сандармен ауыстырылсын;
"Бағдарламаның негізгі бағыттары және оны іске асыру тетіктері" деген 5-бөлімде:
5.2-кіші бөлімнің алтыншы, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы абзацтар алынып тасталсын;
5.3-кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
5.3. Авиатасымалдар нарығын дамыту және кеңейту
Ішкі авиациялық қатынастарды одан әрі дамыту:
1) қолданыстағы бағыттар бойынша авиарейстердің санын ұлғайту есебінен;
2) жаңа әлеуметтік маңызы бар авиабағыттарды, оның ішінде облысаралық және облысішілік (жергілікті әуе желілерінің) ашылуымен;
3) ішкі авиациялық нарықта бәсекелестік ортаның жасалуымен қамтамасыз етіледі.
Әлеуметтік маңызы бар авиабағыттар бойынша тұрақты тасымалдар тиісті бюджетте көзделген қаражат есебінен субсидиялануға жатады.
Қазақстандағы әуе тасымалдарын субсидиялау халықаралық тәжірибе негізінде ұйымдастырылған: субсидиялар, тұтастай алғанда авиакомпаниялардың нәтижесіне емес, нақты авиабағыттарға бөлінеді (ұқсас тәсіл Канадада, АҚШ-та, Австралияда пайдаланылады). Бұл ретте Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайтын әлеуметтік маңызы бар бағыттар бойынша тасымалдаулар субсидияланады, ондай бағыттар коммерциялық тиімсіз, бірақ мемлекет пен қоғам үшін қажетті.
Азаматтық авиация саласындағы субсидиялаудың кезең-кезеңмен қол жеткізілетін түпкі нәтижесі бар:
1) бірінші кезеңде төменгі тарифтер есебінен әуе кемесінің қажетті тиелімі қамтамасыз етіледі;
2) екінші кезеңде біртіндеп субсидиялардың мөлшері азайтылады және тасымалдау тарифінің мөлшері арттырылады, ұшулар жиілігі көбейтіледі;
3) үшінші кезеңде субсидиялау бағдарламасының түпкі нәтижесі - мемлекеттік қолдауды талап етпейтін коммерциялық тартымды тұрақты рейстерге қол жеткізіледі.
Осы бағдарламаны іске асыру бұрын субсидияланған бірқатар авиабағыттарды коммерциялық разрядқа ауыстыруға мүмкіндік берді, олар: Астана - Орал, Астана - Қызылорда, Астана - Өскемен.

В 2008 году планируется дополнить этот перечень авиамаршрутами: Астана - Костанай и Астана - Тараз. Из 10 ранее субсидируемых авиамаршрутов на конец 2008 года останется 5 (из г. Астана в г.г. Павлодар, Петропавловск, Талдыкорган, Семей и Жезказган).
Таким образом, поставленная задача по обеспечению регулярного воздушного сообщения столицы Казахстана с крупными городами Казахстана выполняется.
Высвобождаемые субсидии республиканских и местных бюджетов могут быть направлены на межобластные и внутриобластные авиаперевозки, обеспечивающие связь отдаленных районов области с областным центром.
Целью субсидирования межобластных авиамаршрутов будет являться соединение промышленных регионов Казахстана между собой, что будет способствовать росту деловой активности и укреплению межрегиональных связей.
В целях развития местных (внутриобластных) воздушных сообщений необходимо восстановление и строительство новых аэродромов местных авиалиний (грунтовых ВПП и аэродромных площадок) для обслуживания отдаленных территорий, не имеющих альтернативного транспортного сообщения и их содержание для круглогодичного приема-отправки соответствующих типов воздушных судов.
Для устойчивого развития казахстанского рынка международных пассажирских авиаперевозок предусматривается поэтапное предоставление иностранным авиакомпаниям права использования трех аэропортов Казахстана в городах Астана, Алматы, Атырау.
Одним из этапов развития казахстанского рынка авиаперевозок является создание конкурентной среды на внутреннем авиационном рынке.
Целью данной задачи является обновление авиационного парка задействованного на внутренних авиационных перевозках, внедрение авиационных правил, действующих в странах Европейского Сообщества и повышение уровня безопасности полетов. С целью стимулирования авиационных компаний к обновлению парка воздушных судов, будут ужесточены требования к продлению ресурсов устаревших воздушных судов, задействованных на пассажирских авиаперевозках.
Таким образом, будут подготовлены условия для внедрения добросовестной конкуренции на авиамаршрутах.
При внедрении конкуренции на авиамаршрутах произойдет снижение тарифов на авиаперевозки, решится проблема постоянного дефицита билетов по наиболее популярным направлениям, что в конечном итоге, повысит доступность авиационных услуг для более широких слоев населения.";
в подразделе 5.4:
в абзаце первом подпункта 2) слова "Актау, Петропавловск,", "Павлодар,", "Кызылорда,", "Талдыкорган, Шымкент" исключить;
абзац третий подпункта 2) исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:

2008 жылы осы тізбені Астана - Қостанай және Астана - Тараз авиабағыттарымен толықтыру жоспарлануда. Бұрынғы субсидияланған 10 авиабағыттан 2008 жылдың соңында 5-еуі қалады (Астана қаласынан Павлодар, Петропавл, Талдықорған, Семей және Жезқазған қалаларына).
Осылайша Қазақстан астанасының Қазақстанның ірі қалаларымен тұрақты әуе қатынастарын қамтамасыз ету жөнінде қойылған міндеттеме орындалады.
Республикалық және жергілікті бюджеттердің босатылған субсидиялары облыстың шалғай аудандарының облыс орталығымен байланысын қамтамасыз ететін облысаралық және облысішілік авиатасымалдарға жіберілуі мүмкін.
Облысаралық авиабағыттарды субсидиялаудың мақсаты Қазақстанның өнеркәсіптік өңірлерін өзара қосу болып табылады, бұл өңіраралық байланыстардың іскерлік белсенділігін арттыруға және нығайтуға ықпал ететін болады.
Жергілікті (облысішілік) әуе қатынастарын дамыту мақсатында баламалы көліктік қатынасы жоқ шалғай аумақтарға қызмет көрсету үшін жергілікті авиа желілерінің әуеайлақтарын (топырақты ҰҚЖ мен әуеайлақ алаңдарын) қалпына келтіру мен жаңаларын салу және тиісті үлгідегі әуе кемелерін жыл бойы қабылдау-жөнелту үшін оларды күтіп ұстау қажет.
Халықаралық жолаушылар авиатасымалының қазақстандық нарығын орнықты дамыту үшін Қазақстанның Астана, Алматы, Атырау қалаларындағы үш әуежайды пайдалану құқығын шетелдік авиакомпанияларға кезең-кезеңмен ұсыну көзделеді.
Авиатасымалдардың қазақстандық нарығын дамыту кезеңдерінің бірі ішкі авиациялық нарықта бәсекелестік ортаны жасау болып табылады.
Осы міндеттеменің мақсаты ішкі авиациялық тасымалдауларда іске қосылған авиациялық паркті жаңарту және Еуропалық Қауымдастық елдерінде қолданыстағы авиациялық ережелерді енгізу мен ұшу қауіпсіздігі деңгейін арттыру болып табылады. Әуе кемелері паркін жаңартуға авиациялық компанияларды ынталандыру мақсатында жолаушылар авиатасымалына тартылатын ескірген әуе кемелерінің ресурстарын ұзартуға қатысты талаптар қатайтылатын болады.
Осылайша авиабағыттарда адал бәсекелестікті енгізуге жағдайлар жасалатын болады.
Авиабағыттарда бәсекелестікті енгізу кезінде авитасымалдау тарифтері төмендейді, жалпыға барынша танымал бағыттар бойынша билеттердің тұрақты жетімсіздік проблемасы шешіледі, бұл түпкі нәтижеде халықтың қалың бөлігі үшін авиациялық қызметтің қол жетімділігін арттырады.";
5.4-кіші бөлімде:
2) тармақшаның бірінші абзацындағы "Ақтау, Петропавл", "Павлодар,", "Қызылорда,", "Талдықорған, Шымкент" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшаның үшінші абзацы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:

"Кроме того, предусматривается строительство нового аэропорта в районе поселка Хоргос. Строительство данного аэропорта предлагается включить в Перечень объектов, предлагаемых для передачи в концессию на 2008-2010 годы.
В 2008 году необходимо разработать технико-экономическое обоснование (ТЭО) по данному проекту.";
абзац четвертый подраздела 5.6. изложить в следующей редакции:
"Планом стратегического развития АО "Эйр Астана" предусматривается расширение парка воздушных судов данной авиакомпании к 2015 году до 40 единиц, в том числе в период до 2008 года количество воздушных судов возрастет с 11 единиц до 22 единиц.
Для восполнения выбывающего парка ближнемагистральных воздушных судов других казахстанских авиакомпаний (в том числе Ан-24 и Як-40) в период до 2008 года потребуется порядка 7 единиц самолетов 2-3 классов.
Также, в связи с прогнозируемым ежегодным ростом пассажиропотока (15-20 %) потребуется дополнительно 3-4 единицы ближнемагистральных воздушных судов.
При этом необходимо ориентироваться на воздушные суда нового поколения, пригодных к климатическим условиям Казахстана, эффективность эксплуатации которых за счет скорости и дальности полета, а также пассажировместимости, вдвое превышает эффективность эксплуатации воздушных судов типа Ан-24 и Як-40.
Примерными вариантами могут являться:
турбовинтовые - Ил-114, ATR-42, ATR-72, Dash-8, SAAB;
турбореактивные - Ан-148, Ту-334, RRJ, Embraer, RJ, CRJ.
В целях обновления парка воздушных судов необходимо создать условия по экономическому стимулированию авиаперевозчиков Республики Казахстан, путем предоставления им определенных инвестиционных преференций и льготного кредитования при приобретении современных воздушных судов.".
в разделе 8. "План мероприятий по реализации Программы развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан на 2006-2008 годы":
строку, порядковый номер 2 исключить;
в строке, порядковый номер 3:
в графе "Мероприятия" после слов "социально-значимых авиамаршрутов, в т.ч." дополнить словами "межобластных и";
строку, порядковый номер 12 исключить;
дополнить строкой 15-1:
"
15-1
Принятие мер по
ограничению
эксплуатации
устаревших
воздушных судов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МТК
к 15 августа
2008 года
Не
требуется
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

"Бұдан басқа, Қорғас кенті ауданында жаңа әуежай құрылысы көзделуде. Осы әуежай құрылысын 2008-2010 жылдары концессияға беруге ұсынылатын объектілердің тізбесіне енгізу ұсынылады.
2008 жылы осы жоба бойынша техника-экономикалық негіздеме (ТЭН) әзірлеу қажет.";
5.6-кіші бөлімнің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Эйр Астана" АҚ стратегиялық даму жоспарында осы авиакомпанияның әуе кемелері паркін 2015 жылға дейін 40 бірлікке дейін, оның ішінде 2008 жылға дейінгі кезеңде әуе кемелерінің санын 11-ден 22-ге дейін кеңейту көзделеді.
Басқа да қазақстандық авиакомпаниялардың жақын магистральдық әуе кемелерінің кеміп отырған (оның ішінде АН-24 және Як-40) паркінің орнын толтыру үшін 2008 жылға дейінгі кезеңде 2-3 сыныпты ұшақтардың болжанып отырған шамамен 7 бірлігі талап етіледі.
Сондай-ақ жолаушылар ағынының болжанып отырған жыл сайынғы (15-20%) өсуіне байланысты жақын магистральдық әуе кемелерінің қосымша 3-4 бірлігі талап етіледі.
Бұл ретте Қазақстанның климаттық жағдайына жарамды, пайдалану тиімділігі жылдамдығы мен ұшу ұзақтығы, сондай-ақ жолаушылар сыйымдылығы есебінен қолданыстағы АН-24 және Як-40 үлгісіндегі әуе кемелерінің пайдалану тиімділігінен екі есе артық жаңа заман талабына сай жасалған әуе кемелеріне бағдарлану қажет.
Мысал ретінде мынадай нұсқаларды келтіруге болады:
турбовинттік - Ил-114, АТR-42, АТR-72, Dash-8, SAAB;
турбореактивті - Ан-148, Ту-334, RRJ, Еmbraer, RJ, CRJ.
Әуе кемелері паркін жаңарту мақсатында Қазақстан Республикасының авиатасымалдаушыларын оларға жаңа әуе кемелерін сатып алу кезінде белгілі бір инвестиция преференцияларын ұсыну және кредит беру жолымен экономикалық ынталандыруға жағдай жасау қажет.".
"Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын дамытудың 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары" деген 8-бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 3-жолда:
"Іс-шара" деген бағандағы "әлеуметтік маңызы бар авиабағыттарды, соның ішінде" деген сөздерден кейін "облысаралық және" деген сөздермен толықтырылсын;
реттік нөмірі 12-жол алынып тасталсын;
15-1-жолмен толықтырылсын:
"15-1 Ескірген әуе   Қазақстан         ККМ      2008      Талап
кемелерін      Республикасының            жылғы   етілмейді
пайдалануға    Үкіметіне ақпарат           15
шек қою                                  тамызға
жөнінде                                   қарай
шаралар
қабылдау                                               ".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі