Об утверждении Правил присвоения учетных номеров объектам производства (изготовления) пищевой продукции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2008 года N 125. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.07.2024 № 553.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 15.07.2024 № 553 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения учетных номеров объектам производства (изготовления) пищевой продукции.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 февраля 2008 года N 125
Правила
присвоения учетных номеров объектам
производства (изготовления) пищевой продукции
1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения учетных номеров объектам производства (изготовления) пищевой продукции (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" и устанавливают порядок присвоения учетных номеров объектам производства (изготовления) пищевой продукции (далее - объекты производства).
2. Присвоению учетных номеров подлежат все объекты производства, действующие на территории Республики Казахстан.
3. Объектам производства (изготовления) пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю (далее - ветеринарный объект), присвоение учетных номеров и ведение их Реестра осуществляет уполномоченный орган в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Объектам производства (изготовления) пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору (далее - санитарный объект), присвоение учетных номеров и ведение их Реестра осуществляет уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) объект производства (изготовления) пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю - предприятие по производству (изготовлению) пищевой продукции и сырья животного происхождения, не используемые без соответствующей обработки в пищу, а также корма и кормовые добавки;

Тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне есептік нөмірлер беру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 ақпандағы N 125 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 шiлдедегi № 553 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 15.07.2024 № 553 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне есептік нөмірлер беру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 11 ақпандағы
N 125 қаулысымен
бекітілген
Тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне
есептік нөмірлер беру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне есептік нөмірлер беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 21 шілдедегі Заңының 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне (бұдан әрі - өндіріс объектілері) есептік нөмірлер беру тәртібін белгілейді.
2. Есептік нөмірлер беруге Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық өндіріс объектілері жатады.
3. Ветеринариялық-санитариялық бақылануға тиісті тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне (бұдан әрі - ветеринарлық объект) есептік нөмірлер беруді және олардың Тізілімін жүргізуді ветеринария саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Санитарлық-эпидемиологиялық қадағалануға тиісті тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне (бұдан әрі - санитарлық объект) есептік нөмірлер беруді және олардың Тізілімін жүргізуді халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринариялық-санитариялық бақылануға тиісті тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектісі - тамаққа тиісті өңдеусіз пайдаланылмайтын, жануардан алынатын тамақ өнімдері мен шикізатты, сондай-ақ азық және азық қоспаларын өндіретін (дайындайтын) кәсіпорын;

2) объект производства (изготовления) пищевой продукции, подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору - предприятие по производству (изготовлению) пищевой продукции, за исключением пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю;
3) субъект производства - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по производству (изготовлению) пищевой продукции;
4) уполномоченные органы в области безопасности пищевой продукции - государственные органы, осуществляющие в пределах своей компетенции реализацию государственной политики и контроль в области безопасности пищевой продукции (уполномоченные органы в области ветеринарии и санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
5) учетный номер - код, включающий вид деятельности и номер объекта производства.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
2. Порядок присвоения учетных номеров объектам производства
6. Присвоение учетных номеров санитарным объектам осуществляется на основе санитарно-эпидемиологического заключения о их соответствии требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
6-1. Присвоение учетных номеров объектам производства (изготовления) пищевой продукции, подлежащей ветеринарно-санитарному контролю, проводится согласно Правилам присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утверждаемым уполномоченным органом в области ветеринарии.
Сноска. Правила дополнены пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2); в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2015 № 803 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Исключен постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
8. Санитарно-эпидемиологическое заключение на санитарный объект выдается территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующих территориях и транспорте (далее - территориальное подразделение), подлежащей санитарно-эпидемиологическому надзору, по результатам его обследования.

2) санитарлық-эпидемиологиялық қадағалануға тиісті тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектісі - ветеринариялық-санитариялық бақылануға тиісті тамақ өнімдерін қоспағанда, тамақ өнімдерін өндіретін (дайындайтын) кәсіпорын;
3) өндіріс субъектісі - тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
4) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органдар - өз құзыреттері шегінде тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар (ветеринария және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдар);
5) есептік нөмір - өндіру объектісінің қызмет түрі мен нөмірін қамтитын код.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
2. Өндіріс объектілеріне есептік нөмірлер беру тәртібі
6. Санитариялық объектілерге есептік нөмірлер беру олардың Қазақстан Республикасының халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігі туралы санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6-1. Ветеринариялық-санитариялық бақылауға жататын тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілеріне есептік нөмірлер беру ветеринария саласындағы уәкілетті орган бекітетін Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.09.2015 № 803 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
8. Санитарлық объектіге санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыны оны тексеру нәтижелері бойынша санитарлық-эпидемиологиялық қадағалануға тиісті халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органының тиісті аумақтардағы және көліктегі аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі - аумақтық бөлімше) береді.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
9. Для получения учетного номера субъект производства представляет в территориальное подразделение:
1) заявление на присвоение учетного номера;
2) копию свидетельства о государственной регистрации;
3) перечень производимой пищевой продукции.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
10. Территориальное подразделение в течение 10 рабочих дней с момента поступления заявления осуществляет обследование объекта производства.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
11. При положительном заключении территориальное подразделение направляет в уполномоченный орган заявку на присвоение учетного номера объекту производства.
При отрицательном заключении территориальное подразделение направляет субъекту производства мотивированный отказ с указанием причины.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
12. Уполномоченный орган в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения со дня поступления заявки в течение 3 рабочих дней присваивают учетные номера объектам производства и вносят в Реестр учетных номеров объектов производства (изготовления) пищевой продукции Республики Казахстан (далее - Реестр). После внесения в Реестр выдается выписка из него.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
13. Присваиваемый объекту производства учетный номер включает:
вид деятельности объекта производства;
порядковый номер объекта производства.
14. Выписка из Реестра направляется в территориальное подразделение, который в течение 3 рабочих дней со дня поступления высылает его на юридический адрес объекта производства или выдает нарочно.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).
15. В случае изменения наименования, организационно-правовой формы, места нахождения объекта производства, в течение одного месяца субъект производства подает заявление в территориальное подразделение о переоформлении учетного номера с приложением соответствующих документов.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.12.2009 № 2038 (порядок введения в действие см. п. 2).

Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
9. Есептік нөмір алу үшін өндіріс субъектісі аумақтық бөлімшеге мыналарды ұсынады:
1) есептік нөмірді алуға өтініш;
2) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) өндірілетін тамақ өнімдерінің тізімі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
10. Аумақтық бөлімше өтініш түскен сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде өндіріс объектісін зерттеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
11. Оң қорытынды болған кезде аумақтық бөлімше уәкілетті органға өндіріс объектісіне есептік нөмір беруге өтінім жібереді.
Теріс қорытынды болған кезде аумақтық бөлімше өндіріс субъектісіне себептері көрсетілген дәлелді бас тарту жібереді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
12. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган өтінім түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде өндіріс объектілеріне есептік нөмір береді және Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерін өндіру (дайындау) объектілері есептік нөмірлерінің тізіліміне (бұдан әрі - Тізілім) енгізеді. Тізілімге енгізілгеннен кейін одан үзінді көшірме беріледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
13. Өндіріс объектісіне берілетін есептік нөмір:
өндіріс объектісінің қызмет түрін;
өндіріс объектісінің реттік нөмірін қамтиды.
14. Тізілімнен үзінді аумақтық бөлімшеге жіберіледі, ол түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде өндіріс объектісінің заңды мекен-жайына жіберіледі немесе қолына беріледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
15. Өндіріс объектісінің атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны, тұрғылықты жері өзгерген жағдайда бір ай ішінде өндіріс субъектісі аумақтық бөлімшеге тиісті құжаттарды қоса бере отырып, есептік нөмірді қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.08 N 2038 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.

16. На отдельных видах пищевой продукции, определенных техническим регламентом, и (или) на ее упаковке (таре) обязательно указывается учетный номер объекта производства.

16. Техникалық регламентпен анықталған тамақ өнімдерінің жекелеген түрлерінде және (немесе) олардың орамасында (ыдысында) міндетті түрде өндіріс объектісінің есептік нөмірі көрсетіледі.