Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности соков и соковой продукции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 февраля 2008 года N 199. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании " и 21 июля 2007 года " О безопасности пищевой продукции " Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый технический регламент "Требования к безопасности соков и соковой продукции".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2008 года N 199
Технический регламент
"Требования к безопасности соков и соковой продукции"
1. Общие положения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности соков и соковой продукции" (далее - Технический регламент) распространяется на следующую продукцию:
соки фруктовые и овощные;
соки прямого отжима;
соки восстановленные;
соки концентрированные;
сухие соки;
нектары;
сокосодержащие напитки;
морсы;
морсы концентрированные;
диффузные соки;
пюре;
концентрированное пюре.
2. Технический регламент распространяется на продукцию, входящую в подгруппу 2009 "Соки фруктовые (включая виноградное сусло) и соки овощные, несброженные и не содержащие добавок спирта, с добавлением или без добавления сахара или других подслащивающих веществ" группы 20 "Продукты переработки овощей, фруктов, орехов или прочих частей растений" товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности государств-членов Евразийского экономического сообщества (ТН ВЭД ЕВРАЗЭС).
2. Термины
3. В настоящем Техническом регламенте применяются следующие термины:
1) сок - жидкий продукт, несброженный, но способный к брожению, полученный путем физического воздействия из съедобной части доброкачественных спелых, свежих или сохраненных свежими фруктов и овощей, в котором в соответствии с особенностями физического способа получения сохранены пищевая ценность, физико-химические и органолептические свойства, характерные для одноименных фруктов и овощей, консервированный физическим способом, кроме обработки ионизирующим излучением, предназначенный для непосредственного употребления в пищу, а также для применения в качестве составной части пищевых продуктов. Сок, получаемый непосредственно перед употреблением, не должен подвергаться консервированию. Допускаются следующие типы соков - смешанные, изготовленные из соков разных наименований, или сока или соков с добавлением пюре разных наименований;

"Шырындар мен шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 ақпандағы N 199 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы және " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы " 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Шырындар мен шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 27 ақпандағы
N 199 қаулысымен
бекітілген
"Шырындар мен шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Шырын және шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) мынадай өнімдерге қолданылады:
жеміс және көкөніс шырындары;
тікелей сығылған шырындар;
қалпына келтірілген шырындар;
қойылтылған шырындар;
құрғақ шырындар;
шірнелер;
құрамында шырыны бар сусындар;
морстар;
қойылтылған морстар;
диффузиялық шырындар;
пюре;
қойылтылған пюре.
2. Техникалық регламент Еуразия экономикалық қоғамдастыққа мүше мемлекеттердің сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы (ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН) 20 "Көкөністер, жемістер, жаңғақтар немесе өсімдіктердің өзге бөліктерінен қайта өңделген өнімдер" тобының, 2009 "Қант немесе басқа да тәттілендіретін заттар қосылған немесе қосылмаған ашымаған және құрамында спирт қосындысы жоқ жеміс шырындары (жүзім суслосын қоса алғанда) және көкөніс шырындары" кіші тобына кіретін өнімдерге қолданылады.
2. Терминдер
3. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер қолданылады:
1) шырын - ашымаған, бірақ ашуға бейім, сапалы піскен, жаңа піскен немесе таза сақталған жемістер мен көкөністердің жеуге жарамды бөлігінен физикалық әсер ету жолымен алынған, онда физикалық алу тәсілінің ерекшеліктеріне сәйкес тамақ құндылығы, физикалық-химиялық және органолептикалық, аты бірдей жемістер мен көкөністерге тән қасиеттері сақталған, иондаушы сәулелену өңдеуден басқа, физикалық тәсілдермен консервіленген, тамаққа тікелей тұтынуға, сондай-ақ тамақ азық-түлігінің құрамдас бөлігі ретінде қолдануға арналған сұйық өнім. Тікелей алынатын шырын пайдаланар алдында консервілеуге ұшырауы мүмкін. Шырындардың мынадай түрлеріне атаулары әртүрлі шырындардан немесе атаулары әртүрлі пюре қосылған шырыннан немесе шырындардан дайындалған аралас шырындарға рұқсат етіледі;

2) фруктовый сок - сок, полученный из фруктов;
3) овощной сок - сок, полученный из овощей;
4) сок прямого отжима - сок, полученный из фруктов или овощей отжимом, центрифугированием или протиранием;
5) восстановленный сок - сок, изготовленный из концентрированного сока или из концентрированного сока и сока прямого отжима, с использованием питьевой воды, концентрированных натуральных ароматобразующих веществ или без их применения, а также с использованием или без использования фруктового или овощного пюре или концентрированного пюре того же вида фруктов или овощей. Допускается восстановление томатного сока путем восстановления концентрированного томатного пюре или концентрированной томатной пасты;
6) концентрированный сок - сок, изготовленный путем физического воздействия удалением части содержащейся в нем воды с целью увеличения содержания растворимых сухих веществ не менее чем в два раза по сравнению с содержанием растворимых сухих веществ в восстановленном соке соответствующего наименования. В производстве концентрированного сока допускается применение диффузии конденсатом вторичных паров экстрактивных веществ измельченных фруктов или овощей той же партии, из которых был предварительно отделен сок, при условии, что жидкий продукт диффузии смешивается с данным соком внутрипоточно до его концентрирования. В концентрированный сок могут быть возвращены жидкие концентрированные натуральные ароматобразующие вещества, полученные при производстве одноименного сока или из одноименных фруктов или овощей;
7) сухой сок - сок, изготовленный путем физического воздействия удалением из сока прямого отжима содержащейся в нем воды до воздушно-сухого порошкообразного состояния, и способный к брожению после восстановления питьевой водой;
8) свежеотжатый сок - сок, полученный из фруктов и овощей непосредственно перед употреблением. Свежеотжатый сок не должен подвергаться консервированию;
9) смешанный сок - сок прямого отжима или восстановленный, получаемый путем смешивания соков, полученных из различных фруктов или овощей с добавлением или без добавления пюре, полученного из различных фруктов или овощей;
10) функциональный сок - сок прямого отжима, восстановленный сок, свежеотжатый сок или смешанный сок, предназначенный для систематического употребления в составе пищевых рационов всеми возрастными группами здорового населения, снижающий риск развития заболеваний, связанный с питанием, сохраняющий и улучшающий здоровье за счет наличия в его составе естественных или добавленных физиологически функциональных пищевых ингредиентов;

2) жеміс шырыны - жемістерден алынған шырын;
3) көкөніс шырыны - көкөністерден алынған шырын;
4) тікелей сығылған шырын - жемістерден немесе көкөністерден сығу, центрифугерлеу немесе езу арқылы алынған шырын;
5) қалпына келтірілген шырын - ауыз суды, қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттар пайдаланған немесе пайдаланылмаған, сондай-ақ жеміс немесе көкөніс пюресі немесе жемістердің немесе көкөністердің сол түрінен қойылтылған пюре пайдаланған немесе пайдаланылмаған қойылтылған шырыннан немесе қойылтылған шырын мен тікелей сығылған шырыннан дайындалған шырын. Томат шырынның қалпына келтіруге қойылтылған томат пюресін немесе қойылтылған томат пастасын қалпына келтіру жолымен рұқсат етіледі;
6) қойылтылған шырын - тиісті атауы бар қалпына келтірілген шырындағы еритін құрғақ заттардың құрамымен салыстырғанда еритін құрғақ заттардың құрамын кемінде екі есеге ұлғайту мақсатында оның құрамындағы судың физикалық әсер ету жолымен жою арқылы дайындалған шырын. Қойылтылған шырын өндірісінде алдын ала шырыны бөлініп алынған сол партияның ұсақталған жемістерінің немесе көкөністерінің экстрактивті заттарына конденсатпен қайта булау диффузиясын қолданылуға рұқсат етіледі, осы жағдайда диффузияның сұйық өнімі қойылтылғанға дейін іште осы шырынмен араласады. Қойылтылған шырынға аты бірдей шырынды өндіру кезінде немесе аты бірдей жемістерден немесе көкөністерден алынған сұйық қойылтылған табиғи хош иістендіретін зат қайта оралуы мүмкін;
7) құрғақ шырын - тікелей сығылған шырыннан ондағы судың құрамын физикалық әсер ету жолымен ауа-құрғақ ұнтақ тәрізді күйге дейін жоюмен дайындалған және ауыз сумен қалпына келтіргеннен кейін ашуға бейім шырын;
8) жаңа сығылған шырын - пайдаланар алдында тікелей жемістерден және/немесе көкөністерден алынған шырын. Жаңа сығылған шырын консервілеуге ұшырамауы тиіс;
9) аралас шырын - әр түрлі жемістерден немесе көкөністерден алынған пюрені қосып немесе қоспай түрлі жемістерден немесе көкөністерден алынған шырындарды араластыру жолымен алынған тікелей сығылған немесе қалпына келтірілген шырын;
10) функционалды шырын - тамақтанумен байланысты аурулардың даму қатерін төмендететін, табиғи немесе қосылған физиологиялық функционалдық тағам ингредиенттерінің оның құрамында болуы есебінен денсаулықты сақтайтын және жақсартатын, барлық жас тобындағы салауатты халықтың тамақ рациондарының құрамында жүйелі пайдалануға арналған тікелей сығылған шырын, қалпына келтірілген шырын, жаңа сығылған шырын немесе аралас шырын;

11) газированный сок - сок прямого отжима, восстановленный сок, свежеотжатый сок или смешанный сок, в котором массовая доля добавленной двуокиси углерода составляет от 0,2 % до 0,4 %;
12) нектар - жидкий продукт, несброженный, но способный к брожению, изготовленный путем смешивания фруктового и/или овощного сока (соков), или концентрированного сока (соков), и/или фруктового и/или овощного пюре, или концентрированного пюре с питьевой водой, консервированный физическими способами, кроме обработки ионизирующим излучением, и предназначенный для непосредственного употребления в пищу. Нектар, изготавливаемый непосредственно перед употреблением в пищу, не должен подвергаться консервированию. Требования к объемной доле сока и/или пюре в нектаре устанавливается настоящим Техническим регламентом. Допускается добавление в нектар концентрированных натуральных ароматобразующих веществ, а также пищевых ингредиентов и добавок;
13) сокосодержащий напиток - напиток, в котором доля фруктового и/или овощного сока или соков и/или пюре составляет не менее 10 % с добавлением или без добавления пищевых добавок, ингредиентов и ароматизаторов, консервированный физическими способами, и предназначенный для непосредственного употребления в пищу. Сокосодержащий напиток, изготовляемый непосредственно перед употреблением в пищу, не должен подвергаться консервированию. Минимальная доля сока в сокосодержащих напитках из соков лимона и лайма составляет 5 %;
14) морс - жидкий продукт, полученный из свежих или замороженных ягод путем механического извлечения из них сока прямого отжима или пюре с последующим смешиванием его с продуктом экстракции горячей питьевой водой выжимок, полученных из этих же ягод с добавлением сахара (ов), добавлением или без добавления других пищевых ингредиентов, с объемной долей ягодного сока или пюре не менее 15 %, консервированный физическими способами, кроме обработки ионизирующим излучением, предназначенный для непосредственного употребления в пищу. При изготовлении морса процесс механического получения сока или пюре из свежих или замороженных ягод допускает одновременное смешивание с продуктом водной экстракции выжимок этих же ягод с добавлением сахара (ов), с добавлением или без добавления других пищевых ингредиентов. Допускается изготовление морса из концентрированных продуктов;
15) концентрированный морс - морс, изготовленный удалением путем физического воздействия части содержащейся в нем воды с целью увеличения содержания растворимых сухих веществ не менее чем в два раза;

11) газдалған шырын - қосылған көміртегі қос тотығының массалық үлесі 0.2 %-дан 0.4 %-ға дейінгіні құрайтын тікелей сығылған шырын, қалпына келтірілген шырын, жаңа сығылған шырын немесе аралас шырын;
12) шірне - ашымаған, бірақ ашуға бейім, жеміс және/немесе көкөніс шырынын (шырындарын) немесе қойылтылған шырынды (шырындарды) және/немесе жеміс және/немесе көкөніс пюресін немесе қойылтылған пюрені ауыз сумен араластыру жолымен дайындалған, иондаушы сәулеленумен өңдеуден басқа физикалық тәсілмен консервіленген және тамаққа тікелей тұтынуға арналған сұйық өнім. Пайдаланар алдында тікелей дайындалған шірне консервілеуге ұшырамауы тиіс. Шірнедегі шырын және/немесе пюренің үлес салмағына қойылатын талаптар осы техникалық регламентпен белгіленеді. Шірнеге қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттар, сондай-ақ тағам ингредиенттері мен қоспалар қосуға рұқсат етіледі;
13) құрамында шырыны бар сусын - тағамдық қоспалар, ингредиенттер және хош иістендіргіштер қосылған немесе қосылмаған жеміс және/немесе көкөніс шырынының немесе шырындардың және/немесе пюренің үлесі кемінде 10 %-дан кем болмайтын, физикалық тәсілдермен консервіленген тамаққа тікелей тұтынуға арналған сусын. Тамаққа пайданалар алдында дайындалған құрамында шырыны бар сусын консервілеуге ұшырамауы тиіс. Лимон немесе лайм шырындарынан жасалған құрамында шырыны бар сусындарда шырынның ең аз үлесі 5%-ды құрайды;
14) морс - қант(тар) қосылған, жидек шырыны мен пюренің үлес салмағы кемінде 15% болатын басқа да тағам ингредиенттері қосылған немесе қосылмаған осы жидектерден алынған сығындыны ыстық ауыз су экстракциясы өнімімен кейіннен араластыра отырып, тікелей сығылған шырынды немесе пюрені механикалық алып тастау жолымен жаңа піскен немесе мұздатылған жидектен алынған, иондық сәулемен өңдеуден басқа физикалық тәсілдермен консервіленген, тағамға тікелей тұтынуға арналған сұйық өнім. Морсты дайындау кезінде жаңа піскен немесе мұздатылған жидектен шырынды немесе пюрені механикалық алу процесі қант(тар) қосылған, басқа да тағам ингредиенттері қосылған немесе қосылмаған осы жидектердің сығындысын су экстракциясы өнімімен бір мезгілде араластыруға ұшырамауы тиіс. Морсты қойылтылған өнімдерден дайындауға ұшырамауы тиіс;
15) қойылтылған морс - еритін құрғақ заттар құрамын кемінде екі есеге ұлғайту мақсатында физикалық әсер ету жолымен ондағы суды құрайтын бөлікті жоюмен дайындалған морс;

16) диффузионный сок - сок, полученный путем извлечения питьевой водой экстрактивных веществ из свежих фруктов или сухих фруктов одного вида, сок которых не может быть получен механическим способом. Допускается изготовление диффузионного сока способом концентрирования и восстановления питьевой водой;
17) пюре - несброженный, но способный к брожению продукт, полученный механическим способом из цельных или очищенных от кожуры свежих или сохраненных свежих фруктов или овощей, включающего измельчение, протирание, без отделения сока и избыточной мякоти, консервированный физическими способами, кроме обработки ионизирующим излучением. Допускается изготовление пюре путем смешивания фруктовых и/или овощных пюре разных наименований. Пюре, получаемое из фруктов или овощей согласно данному определению, предназначено для использования в производстве соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков;
18) концентрированное пюре - пюре, изготовленное удалением путем физического воздействия части содержащейся в нем воды с целью увеличения содержания растворимых сухих веществ не менее чем на 50 %. Допускается изготовление концентрированного пюре путем смешивания в определенном соотношении двух или более концентрированных пюре разных наименований. В концентрированное пюре могут быть возвращены концентрированные натуральные ароматобразующие вещества одноименных фруктов или овощей;
19) натуральные ароматобразующие фруктовые (овощные) вещества - смесь природных летучих и нелетучих соединений, формирующая естественный аромат фруктов (овощей) и/или их соков;
20) концентрированные натуральные ароматобразующие фруктовые (овощные) вещества - жидкий продукт, содержащий натуральные ароматобразующие фруктовые (овощные) вещества в количестве, превышающем их естественное содержание во фруктах (овощах) или их соках, изготовленный путем переработки физическими способами фруктов (овощей) и/или их соков, и предназначенный для восстановления аромата в соках, изготовленных из концентрированных соков, а также для изготовления другой соковой продукции;
21) целсы цитрусовых фруктов - объемные множественные пленочные структуры, образованные из клеток эпидермиса и субэпидермальных клеток, и формирующие внутренние сегменты съедобной части цитрусовых фруктов. Целсы одного вида цитрусовых фруктов могут быть добавлены в одноименные восстановленные соки, а также в нектары и сокосодержащие напитки, изготовленные из соков цитрусовых фруктов того же наименования;
22) фруктовая (овощная) мякоть - смесь, состоящая из нерастворимых взвешенных частиц разрушенной растительной ткани, образующихся в ходе переработки фруктов (овощей), с целсами или без них;

16) диффузиялық шырын - механикалық тәсілмен шырын алынбайтын бір түрдегі жаңа піскен жемістерден немесе құрғақ жемістерден экстративтік заттарды ауыз сумен алу жолымен алынған шырын. Диффузиялық шырынды қойылту және ауыз сумен қалпына келтіру тәсілмен дайындауға рұқсат етіледі;
17) пюре - ашымаған, бірақ ашуға бейім, тұтас немесе қабықтарынан тазартылған, жаңа піскен немесе жаңа піскен күйінде сақталған жемістерден немесе көкөністерден механикалық тәсілмен алынған, ұсақтауды, сүзіп алуды, шырын мен артылған жеміс жұмсағын бөліп тастамай, иондаушы сәулеленумен өңдеуден басқа физикалық тәсілмен консервіленген өнім. Пюрені әр түрлі атаулардағы жеміс және/немесе көкөніс пюрелерін араластыру жолымен дайындауға рұқсат етіледі. Жемістерден немесе көкөністерден алынатын пюре осы анықтамаға сәйкес, шырындарды, шірнелерді, морстарды және құрамында шырыны бар сусындарды өндіруде пайдалануға арналған;
18) қойылтылған пюре - еритін құрғақ заттардың құрамын кемінде 50 %-ға ұлғайту мақсатында физикалық әсер ету жолымен ондағы суды құрайтын бөлікті жою жолымен дайындалған пюре. Қойылтылған пюрені екі немесе одан да көп қойылтылған әр түрлі атаудағы пюрені белгілі бір ара қатынаста араластыру жолымен дайындауға рұқсат етіледі. Қойылтылған пюреге аты бірдей жемістердің немесе көкөністердің қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттары қайта оралуы мүмкін;
19) табиғи хош иістендіретін жеміс (көкөніс) заттары - жемістердің (көкөністердің) және/немесе олардың шырындарының табиғи иісін қалыптастыратын табиғи ұшпалы және ұшпайтын қосылыстардың қоспасы;
20) қойылтылған табиғи хош иістендіретін жеміс (көкөніс) заттары - физикалық тәсілдермен қайта өңдеу жолымен жемістерден (көкөністерден) және/немесе олардың шырындарынан дайындалған және қойылтылған шырындардан дайындалған шырындарда хош иісті қалпына келтіруге, сондай-ақ басқа шырын өнімдерін дайындауға арналған жемістерде (көкөністерде) немесе олардың шырындарында олардың табиғи құрамынан асатын мөлшерде табиғи хош иістендіретін жеміс (көкөніс) заттарын құрайтын сұйық өнім;
21) цитрус жемістердің целстері - эпидермис жасушаларынан және жеке эпидермалық жасушалардан құралған және цитрус жемістердің жейтін бөлігінің ішкі сегменттерінен тұратын көлемді көп пленкалық құрылым. Бір түрдегі цитрус жемісінің целстері аты бірдей қалпына келтірілген шырындарға сондай-ақ, сол атаудағы цитрус жемістердің шырыннан дайындалған шірнелер мен құрамында шырыны бар сусындарға қосылуы мүмкін;
22) жеміс (көкөніс) жұмсағы - бұзылған өсімдік тінінің ерімейтін салмағы өлшенген бөліктерінен қалыптасқан, жемістерді (көкөністерді) қайта өңдеу барысында целстермен немесе оларсыз түзілетін қоспа;

23) соковая продукция - продукция, включая соки, нектары, морсы, концентрированные морсы, сокосодержащие напитки, пюре, концентрированные натуральные ароматобразующие вещества, целсы, фруктовая (овощная) мякоть;
24) соковая продукция детского питания - соки, нектары, сокосодержащие напитки, морсы и пюре, предназначенные для питания детей раннего возраста (от рождения до 3 лет), дошкольного возраста (от 3 до 6 лет) и школьного возраста (от 6 до 14 лет) и отвечающие физиологическим потребностям детского организма соответствующих возрастных групп;
25) функциональная соковая продукция - нектары, сокосодержащие напитки и морсы, предназначенные для систематического употребления в составе пищевых рационов всеми возрастными группами здорового населения, снижающая риск развития заболеваний, связанных с питанием, способствующие сохранению и улучшению здоровья за счет наличия в их составе естественных или добавленных физиологически функциональных пищевых ингредиентов;
26) газированная соковая продукция - нектары, сокосодержащие напитки и морсы, в которых массовая доля добавленной двуокиси углерода составляет от 0,2 % до 0,4 %;
27) технологическое средство - вещество или материал, или их производное (за исключением оборудования, посуды и упаковочных материалов), которое не является пищевым продуктом, ингредиентом или добавкой, используется при переработке сырья в производстве пищевых продуктов, добавок или ингредиентов для определенных технологических целей, после достижения которых удаляется из продукта. Допустимые остаточные количества технологических средств в соках и соковой продукции нормируются настоящим техническим регламентом;
28) физиологически функциональный пищевой ингредиент - вещество или комплекс веществ животного, растительного, микробиологического, минерального происхождения, а также живые микроорганизмы, обладающие способностью оказывать благоприятный эффект на одну или несколько функций, процессы обмена веществ в организме человека, при систематическом употреблении в качестве естественного или добавленного компонента функциональных соков и соковой продукции в количествах, составляющих от 10 до 50 % от суточной физиологической потребности;
29) добросовестная производственная практика (далее - ДПП) - система организации, управления, ведения и контроля производственного процесса, конечной целью, которой является выпуск продукции, соответствующей законодательным и иным требованиям, выполнение которых обеспечивает в совокупности защиту жизни и здоровья человека, качество выпускаемой продукции, охрану окружающей среды, жизни или здоровья животных и растений, предупреждение действий, вводящих в заблуждение приобретателей и потребителей, а также дающая возможность отслеживать соки и соковую продукцию через все стадии производства, распространения и реализации;

23) шырын өнімі - шырындарды, шірнелерді, морстарды, қойылтылған морстарды, құрамында шырыны бар сусындарды, пюрені, қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттарды, целстерді, жеміс (көкөніс) жұмсағын қамтитын өнім;
24) балалар тағамының шырын өнімі - ерте жастағы (туғаннан 3 жасқа дейін), мектепке дейін жастағы (3 жастан 6 жасқа дейін) және мектеп жасындағы (6 жастан 14 жасқа дейін) балалардың тамақтануына арналған және тиісті жас тобындағы бала ағзасының физиологиялық қажеттіктеріне жауап беретін шырындар, шірнелер, құрамында шырыны бар сусындар, морстар және пюрелер;
25) функционалды шырын өнімі - барлық жас топтарындағы салауатты халықтың тамақ рациондарының құрамында жүйелі тұтынуға арналған, тамақтанумен байланысты аурулардың даму қатерін төмендететін, құрамындағы табиғи немесе қосылған физиологиялық функционалдық тағам ингредиенттердің есебінен денсаулықты сақтауға және жақсартуға ықпал ететін шірнелер, құрамында шырыны бар сусындар мен морстар;
26) газдалған шырын өнімі - қосылған көміртегі қос тотығының массалық үлесі 0.2 %-дан 0.4 %-ға дейінгіні құрайтын шірнелер, құрамында шырыны бар сусындар және морстар;
27) технологиялық құрал - тамақ өнімі, ингредиент немесе қоспа болып табылмайтын, оларға қол жеткізілгеннен кейін өнімнен алынып тасталынатын белгілі бір технологиялық мақсатта тамақ өнімдерінің, қоспалардың немесе ингредиенттердің өндірісінде шикізатты қайта өңдеу кезінде пайдаланылатын зат (жабдықтарды, ыдыс-аяқтарды және орам материалдарын қоспағанда) немесе материал немесе олардың туындылары. Шырындарда және шырын өнімдерінде технологиялық құралдардың рұқсат етілетін қалдық саны осы техникалық регламентпен нормаланады;
28) физиологиялық функционалды тамақ ингредиенті - малдан, өсімдіктен алынған, микробиологиялық, минералды зат немесе заттар кешені, сондай-ақ тәуліктік физиологиялық қажеттіліктің 10-нан 50 % дейінгі мөлшерін құрайтын, функционалдық шырындар мен шырын өнімдерінің табиғи немесе қосылған компоненті ретінде жүйелі тұтыну кезінде адам ағзасындағы бір немесе бірнеше функцияға, зат алмасу процесіне қолайлы әсер етуге қабілеті бар тірі микроорганизмдер;
29) адал өндірістік практика (бұдан әрі - АӨП) - соңғы мақсаты заңнамалық және орындалуы азаматтардың өмірі мен денсаулығын, шығарылатын өнімнің сапасын, қоршаған ортаны, жануарлар мен өсімдіктердің өмірі және денсаулығын жиынтық сақтауды, сатушылар мен тұтынушыларды шатастыратын іс-әрекеттердің алдын алуды қамтамасыз ететін, сондай-ақ өндіру, тарату және сатудың барлық сатылары арқылы шырын және шырын өнімдерін қадағалауға мүмкіндік беретін өзге де талаптарға сәйкес келетін өнім шығару болып табылатын өндірістік процесті ұйымдастыру, басқару, жүргізу және бақылау жүйесі;

30) подлинность соковой продукции - соответствие соковой продукции заявленному наименованию, определяемое по совокупности физико-химических и органолептических показателей качества;
31) оборот соков и соковой продукции - процессы (стадии) реализации (продажи или поставки) соков и соковой продукции, включая ввоз (импорт) и вывоз (экспорт) соков и соковой продукции, а также связанные с ними процессы расфасовки, упаковки, маркировки, хранения и транспортировки.
3. Требования к безопасности сырья и материалов
4. Сырье и материалы, используемые при производстве соков и соковой продукции должны быть безопасными и не наносить вреда жизни и здоровью человека и окружающей среде, а также должны отвечать гигиеническим и микробиологическим требованиям безопасности, установленным в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
5. Материалы, из которых изготовлено технологическое оборудование и упаковочная тара, контактирующие с соковой продукцией, должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и безопасности пищевой продукции .
4. Требования к безопасности соков и соковой продукции при ее
производстве
6. В соках и соковой продукции не допускается наличие патогенных микроорганизмов и возбудителей паразитарных заболеваний, их токсинов, вызывающих инфекционные и паразитарные болезни или представляющих опасность для здоровья человека и животных.
7. Критериями безопасности консервированной соковой продукции (промышленная стерильность) является отсутствие в консервированном продукте спорообразующих термофильных анаэробных, аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, способных развиваться при температуре хранения выше 25 0 С.
8. Для восстановления аромата в соках, изготавливаемых из концентрированных соков, и нектарах применяются продукты переработки фруктов и овощей - концентрированные натуральные ароматобразующие вещества, которые получают в ходе производства концентрированного сока в виде жидкого дистиллята, а также переработкой фруктов или овощей физическими способами в виде жидких продуктов - экстрактов или настоев с использованием воды, углекислого газа или пищевого этилового спирта, которые выступают в конечном продукте в качестве растворителя и не были выделены как составная часть аромата из исходных фруктов, овощей или их соков. В отдельных случаях при получении концентрированных натуральных ароматобразующих фруктовых или овощных веществ в качестве технологического средства допускается использование пропиленгликоль. Концентрированные натуральные ароматобразующие вещества не относятся к ароматизаторам и пищевым добавкам.

30) шырын өнімдерінің түпнұсқалығы - шырын өнімінің физикалық-химиялық және органолептикалық сапа көрсеткіштерінің жиынтығы бойынша айқындалатын мәлімделген атауға сәйкестігі;
31) шырын және шырын өнімдерінің айналымы - шырын және шырын өнімдерін әкелуді (импортттауды) және әкетуді (экспорттауды) қоса алғанда, шырын және шырын өнімдерін өткізу (сату немесе жеткізу) процестері (сатылары), сондай-ақ олармен байланысты орау, буып-түю, таңбалау, сақтау және тасымалдау процестері.
3. Шикізат пен материалдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
4. Шырындар мен шырын өнімдерін өндіру кезінде пайдаланылатын шикізат пен материалдар қауіпсіз және адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға зиян келтірмеуге тиіс, сондай-ақ осы Техникалық регламентке 1-қосымшада белгіленген гигиеналық және микробиологиялық талаптарға жауап беруге тиіс.
5. Шырын өнімдерімен байланысты технологиялық жабдықтар мен буып-түю ыдыстары дайындалған материалдар Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарына техникалық реттеу және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы сәйкес келуге тиіс.
4. Шырындар мен шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне және оны өндіруге қойылатын талаптар
6. Шырындар мен шырын өнімдерінде патогенді микроорганизмдердің және паразитті аурулар қоздырғыштарының, олардың жұқпалы және паразитті аурулар тудыратын немесе адамның денсаулығына және жануарларға қауіп төндіретін уыттарының болуына жол берілмейді.
7. Консервіленген шырын өнімдері қауіпсіздігінің өлшемдері (өнеркәсіптік стерилдік) консервіленген азық-түлікте 25 о С жоғары температурада сақтаған кезде дамуға бейім споралар түзгіш термофильді анаэробты, аэробты және факультативті-анаэробты микроорганизмдердің жоқтығы болып табылады.
8. Қойылтылған шырындардан дайындалатын шырындарда және шірнелерде хош иісті қалпына келтіру үшін жемістер мен көкөністерді қайта өңдеу өнімдері - сұйық дистиллят түрінде қойылтылған шырынды өндіру, сондай-ақ сұйық азық-түліктер - соңғы өнімде ерітуші ретінде болатын және бастапқы жемістерден, көкөністерден немесе олардың шырындарынан хош иістің құрамдас бөлігі ретінде бөлінбеген суды, көмірқышқыл газын немесе тағамдық этил спиртін пайдаланумен экстракттар немесе тұнбалар - сұйық өнімдер түрінде физикалық тәсілмен жемістерді немесе көкөністерді қайта өңдеу барысында алатын қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттар қолданылады. Жекелеген жағдайларда технологиялық құрал ретінде қойылтылған табиғи хош иістендіретін жеміс немесе көкөніс заттарын алу кезінде пропиленгликоль пайдалануға рұқсат етіледі. Қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттар хош иістендіргіштерге және тағамдық қоспаларға жатпайды.

9. Определение показателей безопасности соковой продукции, а также соковой продукции смешанного состава, производится по основному (ым) виду (ам) сырья как по массовой доле, так и по допустимым уровням нормируемых контаминантов.
10. Для концентрированных и сухих соков, концентрированных пюре и концентрированных морсов следует проводить перерасчет химических показателей безопасности с учетом содержания сухих веществ в конечном продукте.
11. В производстве соков прямого отжима, восстановленных соков и нектаров, а также пюре, концентрированных соков и концентрированных пюре запрещается применение ароматизаторов, натуральных, искусственных и/или идентичных натуральным.
12. В производстве сокосодержащих напитков допускается применение концентрированных натуральных ароматобразующих веществ и/или натуральных, искусственных и идентичных натуральным ароматизаторов (согласно добросовестной практике производства) и красителей, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан. В производстве морсов допускается применение концентрированных натуральных ароматобразующих веществ и/или натуральных ароматизаторов.
13. В производстве соковой продукции в целях корректировки вкуса могут использоваться в отдельности или в любой комбинации друг с другом следующие сахар (а) и/или их растворы и сиропы - сахароза, декстроза безводная, глюкоза, фруктоза. Добавление указанных сахаров и/или растворов и сиропов не должно осуществляться в целях замещения растворимых сухих веществ сока. Маркировка добавленных ингредиентов осуществляется согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.
14. Сахар (а), полученные из фруктов, для корректировки вкуса могут использоваться только в производстве нектаров, сокосодержащих напитков и морсов, а также концентрированных. Маркировка добавленных ингредиентов осуществляется согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.
15. Допускается использование меда в производстве нектаров, сокосодержащих напитков и морсов, включая концентрированных, а также в производстве фруктовых и овощных соков в количествах не более 5 % к массе конечного продукта. Маркировка добавленного меда осуществляется согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.
16. Одновременное добавление сахара (ов) и подкислителей к одному и тому же соку запрещается.
17. Соль, включая морскую соль, пряности или растительные экстракты могут быть добавлены в соковую продукцию за исключением фруктовых соков. Маркировка добавленных ингредиентов осуществляется согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.

9. Шырын өнімдерінің, сондай-ақ құрамы аралас шырын өнімдерінің қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау шикізаттардың негізгі түрінің үлес салмағы бойынша және де нормаланатын контаминанттардың рұқсат етілген деңгейлері бойынша жүргізіледі.
10. Қойылтылған және құрғақ шырындар, қойылтылған пюре және қойылтылған морстар үшін түпкілікті өнімдегі құрғақ заттардың құрамын есепке ала отырып, химиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне қайта есептеу жүргізу қажет.
11. Тікелей сығылатын шырындарды, қалпына келтірілген шырындарды және шірнелерді, сондай-ақ пюрені, қойылтылған шырындар мен қойылтылған пюрені өндіруде табиғи, жасанды және/немесе табиғиға ұқсас хош иістендіргіштерді қолдануға тыйым салынады.
12. Құрамында шырыны бар сусындар өндірісінде Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттарды және/немесе табиғи, жасанды және табиғиға ұқсас хош иістендіргіштерді (адал өндірістік практикаға сәйкес) және бояғыштарды қолдануға рұқсат етіледі. Морс өндірісінде қойылтылған табиғи хош иістендіретін заттарды және/немесе табиғи хош иістендіргіштерді қолдануға рұқсат етіледі.
13. Шырын өнімдерін өндіруде дәмін түзету мақсатында жеке немесе бір-бірімен кез келген комбинацияда мынадай қант(тар) және/немесе олардың ерітінділері мен сироптары - сахароза, сусыз декстроза, глюкоза, фруктоза пайдаланылуы мүмкін. Көрсетілген қанттарды және/немесе ерітінділер мен сироптарды қосу шырындағы еритін құрғақ заттардың орнын ауыстыру мақсатында жүзеге асырылмауы тиіс. Қосылған ингредиенттерді таңбалау осы техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Жемістерден алынған қант(тар) дәмін түзету үшін шірне, құрамында шырыны бар, сондай-ақ қойылтылған сусындар мен морстарды өндіруде ғана пайдалануға рұқсат етіледі. Қосылған ингредиенттерді таңбалау осы техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Балды қойылтылғандарды қоса алғанда шірне, құрамында шырыны бар сусындар мен морстардың өндірісін, сондай-ақ түпкілікті өнім массасында 5%-дан аспайтын мөлшерде жеміс және көкөніс шырындарының өндірісін пайдаланылуы мүмкін. Қосылған балды таңбалау осы техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Бір шырынға қантты(тарды) және қышқылдатқыштарды бір мезгілде қосуға тыйым салынады.
17. Теңіз тұзын қосқанда, тұз, дәмдеуіштер немесе өсімдік экстракттары жеміс шырындарын қоспағанда, шырын өнімдеріне қосылуы мүмкін. Қосылған ингредиенттерді таңбалау осы Техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

18. При изготовлении соковой продукции, включая ее розлив, упаковку, хранение, транспортирование, а также при разработке и внедрении новых технологий производства, упаковки, хранения и транспортирования необходимо применять принципы добросовестной производственной практики, обеспечивающие безопасность продуктов.
19. Подготовка, обработка, производство, упаковка, хранение, перевозка, распространение и предложение для торговли или поставка соковой продукции конечному потребителю должны осуществляться с соблюдением требований гигиены.
20. Производители соковой продукции должны определять каждый шаг своей деятельности, который является критическим для обеспечения безопасности, и обеспечивать принятие соответствующих мер на основе принципов анализа рисков и контроля критических точек в рамках системы, выбранной производителем.
21. Перечень методов выполнения измерений показателей безопасности (гармонизированных стандартов) и подлинности соковой продукции приведен в приложении 5 к настоящему Техническому регламенту.
22. Фрукты и овощи, используемые для производства соковой продукции, требования к содержанию растворимых сухих веществ в восстановленных соках и пюре, а также доля сока (пюре) в нектарах приведены в приложении 6 к настоящему Техническому регламенту.
5. Требования к упаковке соков и соковой продукции
23. Соки и соковая продукция упаковываются с учетом обеспечения сохранения ее безопасности на всех этапах оборота, при соблюдении условий транспортирования и хранения на данные виды продукта.
24. Упаковка соков и соковой продукции должна соответствовать требованиям Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению" .
6. Требования к пищевым добавкам
25. В производстве соков и соковой продукции допускается использование только тех пищевых ингредиентов и добавок, наименования, дозировки и технологическое назначение которых приведены в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту. Дозировки для концентрированных соков, концентрированных морсов и концентрированных пюре рассчитываются на основе минимального содержания растворимых сухих веществ в восстановленном соке или пюре того же наименования.
26. В производстве функциональных соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков, кроме вышеперечисленных пищевых добавок допускается применение физиологически функциональных ингредиентов, наименования и дозировки которых приведены в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту.
27. В производстве соков, пюре, концентрированных соков, концентрированных пюре, концентрированных морсов, а также при изготовлении восстановленных соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков настоящим техническим регламентом допускается использование согласно добросовестной производственной практике технологических средств, наименования которых приведены в приложении 4 к настоящему Техническому регламенту.

18. Шырын өнімдерін құюды, буып-түюді, сақтауды, тасымалдауды қосқанда дайындау кезінде, сондай-ақ өндірудің, буып-түюдің, сақтау мен тасымалдаудың жаңа технологияларын әзірлеу және енгізу кезінде өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін адал өндірістік практика принциптерін қолдану қажет.
19. Шырын өнімдерін даярлау, өңдеу, өндіру, буып-түю, сақтау, тасымалдау, тарату және түпкілікті тұтынушыға сату немесе жеткізу үшін ұсыныстар гигиена талаптары сақтала отырып жүзеге асырылуы тиіс.
20. Шырын өнімдерін өндірушілер қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін сын болып табылатын өз қызметіндегі әрбір қадамын айқындауға және өндіруші таңдаған жүйе шеңберінде тәуекелдерді талдау және сыни нүктелерді бақылау қағидаттары негізінде тиісті шаралардың қабылдануын қамтамасыз етуге тиіс.
21. Осы Техникалық регламенттің 5-қосымшасында шырын өнімдері қауіпсіздігі мен түпнұсқалығының көрсеткіштерін өлшеуді орындау әдістерінің тізбесі келтірілген (сәйкестендірілген стандарттар).
22. Осы Техникалық регламенттің 6-қосымшасында шырын өнімдерінің өндірісі үшін пайдаланылатын жемістер және көкөністер, шырындарда және пюрелерде қалпына келтірілетін құрамындағы еритін құрғақ заттарға қойылатын талаптар, сондай-ақ шірнелердегі шырынның (пюренің) үлесі келтірілген.
5. Шырындар мен шырын өнімдерінің орамына қойылатын талаптар
23. Шырындар мен шырын өнімі өнімнің нақты осы түрін тасымалдау және сақтау шарттарын сақтай отырып, айналымның барлық кезеңінде оның қауіпсіздігін сақтауды қамтамасыз етуді ескере отырып буып-түйілуі тиіс.
24. Шырындар мен шырын өнімдерін буып-түю "Орауға, таңбалауға, зат-таңбалауға және оларды дұрыс салуға қойылатын талаптар" Техникалық регламентінің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
6. Тағамдық қоспаларға қойылатын талаптар
25. Шырын және шырын өнімдерінің өндірісінде осы Техникалық регламентке 2-қосымшада атауы, мөлшері және технологиялық мақсаты келтірілген тағамдық ингредиенттер мен қоспаларды ғана пайдалануға рұқсат етіледі. Қойылтылған шырындар, қойылтылған морстар мен қойылтылған пюренің мөлшері қалпына келтірілген шырынның немесе сол атаудағы пюренің құрамындағы ең аз еритін құрғақ заттың негізінде есептеледі.
26. Функционалдық шырындар, шірнелер, морстар мен құрамында шырыны бар сусындар өндірісінде, жоғарыда санамаланған тағамдық қоспалардан басқа осы Техникалық регламентке 3-қосымшада атауы мен мөлшері келтірілген физиологиялық функционалдық ингредиенттерді қолдануға рұқсат етіледі.
27. Шырындар, пюре, қойылтылған шырындар, қойылтылған пюре, қойылтылған морстар өндірісінде, сондай-ақ қалпына келтірілген шырындарды, шірнені, морстар мен құрамында шырыны бар сусындарды дайындау кезінде осы техникалық регламентпен адал өндірістік практикаға сәйкес осы техникалық регламентке 4-қосымшада атауы келтірілген техникалық құралдарды пайдалануға рұқсат етіледі.

28. В производстве соковой продукции допускается применение моющих и очищающих средств, химических средств дезинфекции, соответствующих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, при условии отсутствия их остаточных количеств в продуктах, предназначенных для непосредственного употребления.
7. Подлинность соковой продукции
29. Обеспечение подлинности (аутентичности) соковой продукции как элемента предотвращения изготовления и оборота фальсифицированных продуктов осуществляется изготовителем продукции в рамках производственных мероприятий в целях предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей и для поддержания условий добросовестной конкуренции.
30. В ходе исследования подлинности соковой продукции осуществляется ее идентификация, которая предусматривает как контроль сведений о прослеживаемости партии продукции, так и совокупное исследование физико-химических, органолептических и документальных характеристик продуктов на соответствие определенным наборам признаков, содержащимся в документах, которые характеризуют данную продукцию.
31. В целях выполнения требований настоящего пункта при идентификации используются документы, содержащие наборы качественных и количественных признаков, параметров и показателей, характеризующих соки и соковую продукцию, рекомендации и указания по применению в целях идентификации приведенных в них качественных и количественных признаков, а также специальные сведения о факторах сортового, географического, климатического, сельскохозяйственного и технологического характера, способных оказать влияние на качественные и количественные признаки, параметры и показатели соковой продукции.
32. Добровольная система самоконтроля не должна противоречить требованиям законодательства Республики Казахстан в области технического регулирования и безопасности пищевой продукции.
8. Производство соковой продукции
(добросовестная производственная практика)
33. Изготовитель продукции производит соковую продукцию таким образом, чтобы она соответствовала предназначению, требованиям к безопасности, и обеспечивает достижение целей, определенных настоящим Техническим регламентом.
34. Для обеспечения надлежащей безопасности и качества соковой продукции, изготовитель следует принципам и правилам добросовестной производственной практики:
1) при разработке технологий и рецептур изготовления соковой продукции осуществляется анализ рисков, определяются критические стадии (риски) производственных процессов и контрольные точки для выявления изменений технологии, которые могут негативным образом влиять на безопасность и качество продукции;

28. Шырын өнімдері өндірісінде тікелей тұтынуға арналған өнімдерде олардың қалдық саны болмау шартымен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін жуатын және тазартатын құралдарды, химиялық дезинфекциялау заттарын қолдануға рұқсат етіледі.
7. Шырын өнімдерінің түпнұсқалығы
29. Жалған өнімдерді дайындау мен оның айналымының алдын алу элементі ретінде шырын өнімдерінің түпнұсқалығын (ұқсастығын) қамтамасыз ету өнімді дайындаушылар өндірістік іс-шаралар шеңберінде тұтынушыларды шатастыратын іс-әрекеттердің алдын-алу мақсатында және адал бәсекелестік шарттарын қолдау үшін жүзеге асырылады.
30. Шырын өнімдерінің түпнұсқалығын зерттеу барысында өнім партияларының қадағалануы туралы мәліметтерді бақылауды қарастыратын оның сәйкестендірілуі және өнімнің физикалық-химиялық, органолептикалық және құжаттамалық сипаттамаларының осы өнімді сипаттайтын құжаттардағы белгілі бір белгі жинақтарына сәйкестігіне жиынтық зерттеу жүзеге асырылады.
31. Сәйкестендіру кезінде осы тармақтың талаптарын орындау мақсатында шырын және шырын өнімдерін сипаттайтын сапалық және сандық белгілер, параметрлер мен көрсеткіштер жиынын, сәйкестендіру мақсатында онда келтірілген сапалық және сандық белгілерді қолдану жөніндегі ұсынымдар мен нұсқаулар, сондай-ақ шырын өнімдерінің сапалық және сандық белгілеріне, параметрлері мен көрсеткіштеріне әсер ету бейім сұрыптық, географиялық, климаттық, ауыл шаруашылығы және технологиялық сипаттағы факторлар туралы арнайы мәліметтер қамтылған құжаттар пайдаланылады.
32. Өзін-өзі бақылаудың ерікті жүйесі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасы талаптарына қайшы келмеуі тиіс.
8. Шырын өнімдерін өндіру
(адал өндірістік практика)
33. Өнімдерді дайындаушы шырын өнімдерін белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетіндей етіп өндіреді және осы Техникалық регламентпен айқындалған мақсаттарға жеткізуді қамтамасыз етеді.
34. Шырын өнімдерінің тиісті қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету үшін дайындаушы АӨП қағидаттары мен ережелеріне сүйенеді:
1) шырын өнімдерін дайындау технологиялары мен рецептураларын әзірлеу кезінде қатерді талдау жүзеге асырылады, өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына теріс әсер етуі мүмкін технологиялардың өзгерістерін анықтау үшін өндірістік процестердің сыни сатылары (тәуекелдері) және бақылау нүктелері айқындалады;

2) контроль безопасности и качества на предприятии осуществляется средствами и мероприятиями, обеспечивающими необходимую достоверность и полноту контроля;
3) все технологические операции по производству и контролю тщательно документируются в программах производственного контроля, которые утверждаются изготовителем соковой продукции и не требуют обязательной экспертизы и согласования иными организациями, производственные процессы регламентируются и периодически пересматриваются с учетом накопленного опыта;
4) проводится необходимый входной контроль сырья, технологических средств и вспомогательных материалов, а также продуктов на промежуточных стадиях технологического процесса и готовой продукции;
5) результаты контроля документируются в форме протоколов, журналов, актов, составляемых рукописным способом и/или с использованием технических средств, которые документально подтверждают, что действительно проведены все предусмотренные технической документацией операции, а также, что количество, безопасность и качество изготовленной соковой продукции соответствует установленным требованиям;
6) любые отклонения от норм, установленных в технической документации, документируются и расследуются в полном объеме. По результатам расследования разрабатываются и осуществляются корректирующие мероприятия;
7) обеспечивается прослеживаемость партий продукции;
8) в рамках должностных инструкций определяются ответственность и полномочия персонала, участвующего в производстве и его управлении;
9) персонал обучен и аттестован;
10) осуществляются комплексные мероприятия, обеспечивающие безопасность и качество соковой продукции в течение всего срока годности при ее распространении и обращении согласно условиям изготовителя;
11) используется система самоинспекции и/или аудита;
12) проводится надлежащая утилизация продукции, тары, промышленной упаковки;
13) определяется процедура, обеспечивающая прием и расследование рекламаций, предписаний и уведомлений надзорных органов, отзыв или ограничение обращения партии некачественной или небезопасной продукции.
35. Реализация принципов и правил добросовестной производственной практики осуществляется путем внедрения по выбору предприятия собственной, международной и/или национальной стандартизованной системы менеджмента качества и безопасности пищевой продукции.
36. Следование принципам добросовестной производственной практики подтверждает соответствие уровня организации производства целям и требованиям настоящего Технического регламента, и является рекомендуемым условием обеспечения безопасности выпускаемой соковой продукции.

2) кәсіпорындарда қауіпсіздікті және сапаны бақылау бақылаудың қажетті шынайылығы мен толықтығын қамтамасыз ететін құралдармен және іс-шаралармен жүзеге асырылады;
3) өндіріс және бақылау бойынша барлық технологиялық операциялар шырын өнімін дайындаушы бекітетін өндірістік бақылау бағдарламаларында мұқият құжатталады және міндетті сараптама өзге ұйымдармен келісуді талап етпейді, өндірістік процестер регламенттеледі және жинақталған тәжірибені ескере отырып мерзімді түрде қайта қаралады;
4) шикізатқа, технологиялық құралдар мен қосалқы материалдарға, сондай-ақ технологиялық процестің аралық сатыларындағы азық-түлікке және дайын өнімге қажетті кірме бақылау жүргізіледі;
5) бақылаудың нәтижелері қолжазба әдісімен және/немесе техникалық құралдарды пайдаланып жасалатын, техникалық құжаттамада көрсетілген барлық операциялардың шын мәнінде жүргізілгендігін, сондай-ақ дайындалған шырын өнімінің саны, қауіпсіздігі мен сапасы белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігін растайтын хаттамалар, журналдар, актілер нысанында құжатталады;
6) техникалық құжаттамада белгіленген нормалардан кез келген ауытқу толық көлемде құжатталады және тергеледі. Тергеу нәтижелері бойынша түзету іс-шаралары әзірленеді және жүзеге асырылады;
7) өнім партияларын қадағалау қамтамасыз етіледі;
8) лауазымдық нұсқаулықтар шеңберінде өндіріске және оны басқаруға қатысатын персоналдың жауапкершілігі мен өкілеттігі айқындалады;
9) қызметкерлер оқытылған және аттестатталған;
10) дайындаушының шарттарына сәйкес оны тарату және айналымы кезінде жарамдылықтың барлық мерзімі ішінде шырын өнімдерінің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ететін кешенді іс-шаралар жүзеге асырылады;
11) өзін-өзі инспекциялау және/немесе аудит жүйесі пайдаланылады;
12) өнімдерді, ыдыстарды, өнеркәсіптік орамды тиісінше кәдеге жарату жүргізіледі;
13) қадағалау органдарының шағымдарын, нұсқамалары мен ескертулерін қабылдау мен тергеуді, сапасыз немесе қауіпті өнімдердің партиясын айналымнан қайтарып алу немесе шектеуді қамтамасыз ететін рәсім айқындалады.
35. Адал өндірістік практика қағидаттары мен ережелерін іске асыру жеке, халықаралық және/немесе ұлттық стандартталған сапа менеджменті мен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі жүйесін кәсіпорынға таңдау бойынша енгізу жолымен жүзеге асырылады.
36. Адал өндірістік практика қағидаттарын қолдану өндірісті ұйымдастыру деңгейінің осы Техникалық регламенттің мақсаттары мен талаптарына сәйкес келетіндігін растайды және шығарылатын шырын өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ұсынылатын шарт болып табылады.

9. Требования к безопасности соков и соковой продукции
детского питания
37. При изготовлении соков и соковой продукции детского питания не допускается использование:
генетически модифицированного сырья и его компонентов;
подсластителей за исключением специализированных продуктов для детей, страдающих сахарным диабетом;
других ингредиентов и пищевых добавок за исключением приведенных в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
38. В соки и соковую продукцию детского питания не допускается добавление пряностей за исключением укропа, петрушки, сельдерея, лука, чеснока, тмина, базилика, сладкого белого и душистого перца, орегано, корицы, кориандра, гвоздики, и лаврового листа. Добавление вышеуказанных ингредиентов не должно осуществляться в целях замещения растворимых сухих веществ соковой продукции.
39. В соках и соковой продукции детского питания, кроме фруктовых, овощных соков и смешанных, содержание растворимых сухих веществ не должно превышать 15,0 %.
40. Содержание хлорида натрия в случае добавления поваренной соли в соки и соковую продукцию детского питания, не должно превышать 0,6 %.
41. Содержание железа в соках и соковой продукции детского питания в случае его добавления не должно превышать 30 мг/кг.
42. В соках и соковой продукции для детей раннего возраста (до 3 лет) не допускаются ароматизаторы и подкрашивающие экстракты.
43. Соки и соковая продукция для детей раннего возраста, содержащая мякоть, должна быть гомогенизированной.
44. Маркировка добавленных ингредиентов осуществляется согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.
10. Требования к маркировке соков и соковой продукции
45. Маркировка соков и соковой продукции должна соответствовать требованиям, установленным действующим законодательством Республики Казахстан и настоящего Технического регламента.
46. Наименование соков и соковой продукции должно соответствовать следующим требованиям:
1) наименование соков и соковой продукции должно включать вид продукта и название или производное от названия фруктов или овощей, использованных для изготовления продукта. Указанные наименования допускается использовать только при полном соответствии продуктов требованиям настоящего Технического регламента;
2) наименование продукта должно быть следующим: "n-ый продукт", "продукт n-ый" или "продукт из n" (например, яблочный сок, сок яблочный или сок из яблок);
3) наименование соков и соковой продукции, произведенной из двух и более фруктов и/или овощей, должно включать наименования соков и/или пюре, входящих в состав смешанного продукта, в порядке убывания доли соответствующего сока и/или пюре; в случае продуктов, произведенных из трех и более фруктов и/или овощей, при формировании наименования допускается использование следующих сочетаний: "смешанный продукт", "фруктово-овощной продукт", "овощефруктовый продукт", "продукт из фруктов/овощей", "продукт из смеси фруктов и/или овощей", "продукт из смеси овощей и/или фруктов", "мультифруктовый продукт", "мультиовощной продукт", с использованием в наименовании условного названия группы фруктов или овощей, например, для соковой продукции из ягод "ягодный продукт" или "мультиягодный продукт", для соковой продукции из тропических фруктов и/или овощей - "продукт из тропических фруктов/овощей", "продукт из экзотических фруктов/овощей", "продукт из цитрусовых фруктов";

9. Балалар тағамы шырындары мен шырын өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
37. Балалар тағамы шырындары мен шырын өнімдерін дайындау кезінде:
генетикалық түрлендірілген шикізат пен оның компоненттерін;
қант диабетімен ауыратын балаларға арналған арнайы өнімді қоспағанда, тәтті дәм бергішті;
осы Техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілгендерді қоспағанда, басқа да ингредиенттер мен тағамдық қоспаларды пайдалануға жол берілмейді.
38. Балалар тағамы шырындары мен шырын өнімдеріне аскөкті, желкекті, балдыркөкті, пиязды, сарымсақты, тминді, насыбайгүлді, тәтті ақ және хош иісті бұрышты, ореганоны, корицаны, кориандрды, қалампырды және лавр жапырағын қоспағанда, дәмдеуіштер қосуға рұқсат етілмейді. Жоғарыда көрсетілген ингредиенттерді қосу шырын өнімдерінің еритін құрғақ заттарын ауыстыру мақсатында жүзеге асырылмауы тиіс.
39. Балалар тағамы шырындары мен шырын өнімдерінде, аралас жеміс және көкөніс шырындардан басқа еритін құрғақ заттардың құрамы 15,0 %-дан аспауға тиіс.
40. Балалар тағамы шырындарына және шырын өнімдеріне ас тұзы қосылған жағдайда натрий хлоридінің құрамы 0,6 %-дан аспауға тиіс.
41. Балалар тағамы шырындарына және шырын өнімдеріне темір қосылған жағдайда оның құрамы 30мг/кг аспауға тиіс.
42. Ерте жастағы (3 жасқа дейін) балаларға арналған шырын және шырын өнімдеріне хош иістендіргіштер мен бояғыш экстрактілер қосуға рұқсат етілмейді.
43. Ерте жастағы балаларға арналған құрамында жұмсағы бар шырындар мен шырын өнімдері гомогенделген болуы тиіс.
44. Қосылған ингредиенттерді таңбалау осы Техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Шырындар мен шырын өнімдерін таңбалауға
қойылатын талаптар
45. Шырындар мен шырын өнімдерін таңбалау Қазақстан Республикасының тағам өнімдерін таңбалау туралы қолданыстағы заңнамасында белгіленген жалпы талаптарға және осы тармақтың талаптарына сәйкес келуі тиіс.
46. Шырындар мен шырын өнімдерінің атауы мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) шырындар мен шырын өнімдерінің атауы өнімнің түрін және атын немесе өнім дайындау үшін пайдаланылған жемістердің немесе көкөністердің атынан туындаған аттарды қамтуы тиіс. Көрсетілген атауларды осы техникалық регламенттің талаптарына өнімдер толық сәйкес келген кезде ғана пайдалануға рұқсат етіледі;
2) азық-түлік атауы мынадай болуға тиіс: "п-анш өнімі" немесе "п-нен жасалған өнім" (мысалы, алма шырыны немесе алмадан жасалған шырын);
3) екі және одан да көп жемістерден және/немесе көкөністерден жасалған шырындар мен шырын өнімдерінің атауы тиісті шырындар және/немесе пюре үлесінің азаю тәртібімен аралас өнімнің құрамына кіретін шырындардың және/немесе пюренің атауын қамту тиіс; өнім үш және одан да көп жемістерден және/немесе көкөністерден өндірілген жағдайда атауын қалыптастыру кезінде жемістердің немесе көкөніс топтарының атын шартты атауды пайдалана отырып мынадай сөз тіркестерін пайдалануға рұқсат етіледі: "аралас өнім", "жеміс-көкөніс өнімі", "көкөніс-жеміс өнімі", "жемістерден/көкөністерден жасалған өнім", "жемістердің және/немесе көкөністердің қоспасынан жасалған өнім", "көкөністердің және/немесе жемістердің қоспасынан жасалған өнім", "мультижеміс өнімі", "мультикөкөніс өнімі", мысалы, жидектерден жасалған шырын өнімдері үшін "жидек өнімі" немесе "мультижидек өнімі", тропикалық жемістерден және/немесе көкөністерден жасалған шырын өнімдері үшін - "тропикалық жемістерден/көкөністерден жасалған өнім", "экзотикалық жемістерден/көкөністерден жасалған өнім", "цитрус жемістерінен жасалған өнім;

4) для соков прямого отжима вслед за наименованием допускается маркировка "прямого отжима"; данная маркировка приводится с каждым наименованием при его повторении в других частях потребительской тары;
5) для восстановленных соков наименование продукта должно быть дополнено маркировкой "изготовленный из концентрированного сока/соков или сока/соков и пюре" или "восстановленный", которая должна быть приведена вслед за наименованием; данная маркировка приводится с каждым наименованием при его повторении в других частях потребительской тары;
6) для концентрированных продуктов наименование должно быть дополнено маркировкой "концентрированный", данная маркировка приводится с каждым наименованием при его повторении в других частях потребительской тары;
7) для соков, в которые добавлен один (или более) сахар или сироп, наименование должно быть дополнено маркировкой "с добавленным (и) сахаром (ами)", "с добавлением сахара (ов)", "с сахаром (ами)" или "подслащенный";
8) если для изготовления нектара, сокосодержащего напитка или морса использованы подсластители в качестве заменителя сахара, наименование продукта должно быть дополнено маркировкой "с подсластителем (ями)";
9) для соковой продукции, изготовленной с применением соли, на потребительской упаковке вслед за наименованием допускается маркировка "с солью";
10) дополнение наименования соковой продукции маркировкой об иных отличительных признаках и способах обработки не является обязательным;
11) для соков с добавленным медом на потребительской упаковке вблизи от наименования приводится маркировка "с медом";
12) для соковой продукции детского питания на потребительской упаковке в наименовании или вслед за наименованием указывается "для детского питания"; в маркировке также указывают возрастную категорию, для которой предназначен продукт.
47. В тех случаях, когда концентрированный сок, концентрированное пюре или концентрированный морс, предназначенные для продажи потребителям через розничную торговую сеть, восстанавливаются перед употреблением, то на потребительской таре приводят соответствующие инструкции по восстановлению, с указанием объема воды, необходимого для добавления к объему продукта с целью его восстановления до рекомендуемого содержания растворимых сухих веществ.
48. На потребительской таре нектаров, сокосодержащих напитков и морсов должна быть приведена маркировка, отражающая долю сока и/или пюре.
49. Для соков и нектаров на потребительской таре маркировка "с мякотью" допускается только в случае если доля мякоти превышает 8 %, а также в цитрусовых соках и нектарах, содержащих целсы, независимо от их количества.

4) тікелей сығылған шырындар үшін атаудан кейін "тікелей сығылған" деп таңбалауға рұқсат етіледі; осы таңба тұтыну ыдысының басқа да бөліктерінде қайталанған кезде әрбір атауда келтіріледі;
5) қалпына келтірілген шырындар үшін өнімнің атауы атаудан кейін "қойылтылған шырыннан/шырындардан немесе шырыннан/шырындардан және пюреден дайындалған" немесе "қалпына келтірілген" деген таңбамен толықтырылуға тиіс; осы таңба тұтыну ыдысының басқа да бөліктерінде қайталанған кезде әрбір атауда келтіріледі;
6) қойылтылған азық-түліктер үшін атауы "қойылтылған" деген таңбамен толықтырылуы тиіс, осы таңба тұтыну ыдысының басқа да бөліктерінде қайталанған кезде әрбір атауда келтіріледі;
7) бір (немесе одан да көп) қант немесе сироп қосылған шырындар үшін атау "қант(тар) қосылған", "қантпен(тармен) қосылған", "қантпен(тармен) немесе "тәтті қосылған" деген таңбамен толықтыруға тиіс;
8) егер шірнені, құрамында шырыны бар сусынды немесе морсты дайындау үшін қант алмастырғыш ретінде тәтті дәм бергіш пайдаланылса, өнімнің атауы "тәтті дәм бергіш қосылған" деген таңбамен толықтырылуы тиіс;
9) тұз қолданыла отырып дайындалған шырын өнімдері үшін тұтыну қаптамасында атаудан кейін "тұзбен" деп таңбалауға рұқсат етіледі;
10) шырын өнімдерінің атауын өзге де айыру белгілері және өңдеу тәсілдері туралы таңбалармен толықтыру міндетті болып табылмайды;
11) бал қосылған шырындар үшін тұтыну қаптамасында атау жанына "балмен" деген таңбалау келтіріледі;
12) балалар тағамдарының шырын өнімдері үшін тұтыну қаптамасының атауында немесе атаудан кейін "балалар тағамдары үшін" деп көрсетіледі, сондай-ақ таңбалауда өнім арналған жас санаты көрсетіледі.
47. Тұтынушыларға бөлшек сауда желісі арқылы сатуға арналған қойылтылған шырын, қойылтылған пюре немесе қойылтылған морс пайдаланар алдында қалпына келтірілетін болса, еритін құрғақ заттардың ұсынылатын құрамына дейін оны қалпына келтіру мақсатында, өнімнің көлеміне қосу үшін қажетті судың көлемін көрсете отырып, тұтыну ыдысында қалпына келтіру жөніндегі сәйкес нұсқаулық келтіреді.
48. Шірнелер, құрамында шырыны бар сусындар және морстардың тұтыну ыдысында шырынның және/немесе пюренің үлесін көрсететін таңбалау келтірілуі тиіс.
49. Шырындар мен шірнелер үшін тұтыну ыдысында егер жеміс жұмсағының, сондай-ақ олардың санына байланыссыз құрамында целсы бар цитрусты шырындар мен шірнелердің үлесі 8 %-дан асқан жағдайда ғана "жеміс жұмсағы қосылған" деп таңбалауға рұқсат етіледі.

50. Информация о применении "аскорбиновой кислоты", которая была использована в качестве антиоксиданта, не приводится в составе продукта. Использование аскорбиновой кислоты в качестве антиоксиданта не является основанием для нанесения на потребительскую тару маркировки "с витамином С".
51. Если соковая продукция изготовлена с применением физиологически функциональных ингредиентов, то на потребительской таре допускается приводить маркировку "функциональный" или "обогащенный". В составе продукта приводят сведения об использованных в рецептуре физиологически функциональных ингредиентах, а также о продуктах (согласно пункту 26 настоящего Технического регламента), содержащих физиологически функциональные ингредиенты.
52. Названия фруктов и/или овощей и производные названия от названий фруктов и/или овощей могут использоваться на потребительской таре как отдельно, так и в сочетании друг с другом, если только использование такого названия не вводит в заблуждение.
53. Не допускается нанесение на потребительскую тару соков и соковой продукции графических изображений фруктов и/или овощей, соки и/или пюре которых не были использованы при изготовлении продукта.
54. При добавлении в продукт диоксида углерода, на потребительской таре должна быть приведена маркировка "газированный".
55. На потребительской таре соков и соковой продукции с применением пряностей и/или экстрактов пряностей, должна быть приведена маркировка "с пряностями" или указаны названия пряностей.
56. На потребительской таре в составе продукта должны быть приведены (в указанной последовательности):
1) для соков: наименование продукта, ингредиенты и/или добавки в случае их применения (например: "Состав: томатный сок, соль", "Состав: яблочный сок, сахар").
В случае соков, при изготовлении которых ингредиенты и/или пищевые добавки не использовались, состав продукта на потребительской таре можно не приводить;
2) для нектаров, сокосодержащих напитков и морсов: наименование сока и/или пюре, названия использованных разрешенных ингредиентов и/или добавок, включая воду, которая указывается в конце списка ингредиентов.
57. В случае использования концентрированных соков и/или пюре в составе, в порядке убывания доли перечисляются названия соковой продукции, а вслед за составом приводится формулировка "Изготовлен из концентрированных соков и пюре" (например, "Состав: пюре персиковое, сок яблочный, сок вишневый, сахар, вода". Изготовлен из концентрированных соков и пюре").
58. В случае смешанной соковой продукции в составе указывают все использованные для ее изготовления соки и пюре.

50. Антиоксидант ретінде пайдаланылатын "аскорбин қышқылын" қолдану туралы ақпарат өнімнің құрамына кірмеуі мүмкін. Аскорбин қышқылын антиоксидант ретінде пайдалану тұтыну ыдысында "С витаминімен" таңбасын келтіру үшін негіз болып табылмайды.
51. Егер шырын өнімі физиологиялық функционалдық ингредиенттерді қолдана отырып дайындалған болса, онда тұтыну ыдысында "функционалды" немесе "байытылған" деп таңбалауға рұқсат етіледі. Өнімнің құрамына физиологиялық функционалдық ингредиенттердің рецептісінде пайдаланылғандар жөнінде, сондай-ақ физиологиялық функционалдық ингредиенттер бар өнімдер туралы (осы Техникалық регламенттің 26-тармағына сәйкес) мәліметтер келтіріледі.
52. Жемістердің және/немесе көкөністердің атаулары және жемістердің және/немесе көкөністердің атаулары бойынша туынды атаулары тұтыну ыдысында егер осындай атауды пайдалану шатастыруға әкелмесе, бір-бірімен үйлесім тапқанда ғана бөлек пайдаланылуы мүмкін.
53. Шырын өнімдерінің тұтыну ыдыстарына өнімді дайындау кезінде пайдаланылмаған жемістердің және/немесе көкөністердің, шырындардың және/немесе пюрелердің графикалық бейнелерін енгізуге рұқсат етілмейді.
54. Өнімге диоксид көміртегін қосу кезінде, тұтыну ыдысында "газдалған" деген таңба болуы тиіс.
55. Дәмдеуіштер және/немесе дәмдеуіш экстрактілерін қолданыла отырып дайындалған шырын өнімдерінің тұтыну ыдысында "дәмдеуіштермен" деген таңба келтірілуі немесе дәмдеуіштердің атаулары көрсетілуі тиіс.
56. Өнім құрамындағы тұтыну ыдысында мыналар (көрсетілген кезектілікпен) келтірілуі тиіс:
1) шырындар үшін: өнімнің атауы, ингредиенттер және/немесе оларды қолданған жағдайдағы қоспалар (мысалы: "Құрамы: томат шырыны, тұз", "Құрамы: алма шырыны, қант";
Шырындарды дайындау кезінде ингредиенттер және/немесе тағамдық қоспалар пайдаланылмаған жағдайда, тұтыну ыдысында өнімнің құрамын келтірмеуге болады;
2) шірнелер, құрамында шырыны бар сусындар мен морстар үшін: шырынның және/немесе пюренің атауы, ингредиенттер тізімінің соңында көрсетілетін суды қоса алғанда, рұқсат етілген пайдаланылған ингредиенттердің және/немесе қоспалардың атауы.
57. Құрамында қойылтылған шырындарды және/немесе пюрелерді пайдаланған жағдайда үлесін азайту тәртібімен шырын өнімдерінің атауы жазылады, ал құрамынан кейін "Қойылтылған шырындардан және/немесе пюрелерден жасалған" деп тұжырымдау жүргізіледі (мысалы, "Құрамы: шабдалы пюресі, алма шырыны, шие шырыны, қант, су". "Қойылтылған шырындардан және/немесе пюрелерден дайындалған").
58. Аралас шырын өнімдері жағдайында құрамында оны дайындау үшін қолданылған барлық шырындар мен пюрелер көрсетіледі.

59. Концентрированные натуральные ароматобразующие вещества, использованные для восстановления аромата в соках, изготавливаемых из концентрированных соков, в нектарах, сокосодержащих напитках и морсах, а также питьевая вода, применяемая для восстановления соков, в составе продукта не указываются.
60. На потребительской таре соков и соковой продукции, производимой в местах непосредственной реализации потребителям или реализуемой при условии ограниченного срока годности, приводится маркировка согласно требованиям настоящего раздела. Кроме того, на потребительской таре указываются адрес изготовителя, время и дата изготовления, срок годности и рекомендуемые условия хранения.
61. При продаже соков и соковой продукции потребителям в розлив, в сети общественного питания или через автоматизированную торговую сеть в сопроводительной документации на каждую партию указываются наименование продукции, адрес изготовителя, дата изготовления, срок годности, рекомендуемые условия реализации, условия хранения.
62. При продаже соков и соковой продукции через торговые автоматы на поверхности оборудования торгового автомата в месте, доступном для потребителей, отчетливым и различимым на любом фоне шрифтом указывается наименование продукта.
63. Маркировка на транспортной таре должна включать: наименование продукта, номер партии или дату изготовления, вес нетто, название изготовителя и/или импортера, а также инструкции по хранению, которые должны быть указаны на самой транспортной таре.
64. Маркировка транспортной тары должна быть приведена либо на самой таре, либо в сопроводительных документах, включая:
сведения о наименовании продукта;
идентификацию партии;
вес нетто;
название производителя;
информацию об условиях хранении.
65. При поставке продуктов наливом в цистернах (танкерах), информация о маркировке приводится исключительно в сопроводительных документах.
66. Сведения о наименовании продукта, номере партии, весе нетто, названии производителя могут быть заменены штриховым кодом при условии, что данный код четко опознается в сопроводительных документах.
67. В случае присутствия в концентрированных соках и концентрированных пюре в остаточных количествах казеината калия и/или натрия, использованного согласно приложению 4 к настоящему Техническому регламенту в качестве разрешенного технологического средства, на транспортной таре и в сопроводительных документах указывается "Продукт содержит казеинат калия/натрия".
11. Срок годности, хранение и транспортирование
68. Срок годности, условия хранения и транспортирования соков и соковой продукции устанавливаются ее изготовителем с учетом требований законодательства о безопасности пищевой продукции .

59. Қойылтылған шырындардан, шірнелерден, құрамында шырыны бар сусындар мен морстардан дайындалатын шырындардағы хош иісті қалпына келтіру үшін пайдаланылатын қойылтылған табиғи хош иісті заттар, сондай-ақ өнімнің құрамындағы шырындарды қалпына келтіру үшін қолданылатын ауыз су көрсетілмейді.
60. Тұтынушыларға тікелей сатылатын жерде өндірілетін немесе жарамдылық мерзімі шектелген жағдайда сатылатын шырындар мен шырын өнімдерінің тұтыну ыдысында осы бөлімнің талаптарына сәйкес таңбалау жүргізіледі. Бұдан басқа, тұтыну ыдысында дайындаушының мекен-жайы, дайындалған уақыты мен күні, жарамдылық мерзімі мен ұсынылатын сақтау шарттары көрсетіледі.
61. Шырындар мен шырын өнімдерін тұтынушыларға құйып, қоғамдық тамақтану желісінде немесе автоматты сауда желілері арқылы сату кезінде әрбір партияның ілеспе құжатында өнімнің атауы, дайындаушының мекен-жайы, дайындалған күні, жарамдылық мерзімі, ұсынылатын сату шарттары, сақталу шарттары көрсетіледі.
62. Шырындар мен шырын өнімдерін сауда автоматтары арқылы сату кезінде сауда автоматтары жабдығының үстіңгі жағында тұтынушыларға көрінетін жерде кез келген фонда анық көрінетін және түсінікті қаріппен өнімнің атауы көрсетіледі.
63. Көліктік ыдыстағы таңбалау: өнімнің атауын, партияның нөмірін немесе дайындалған күнін, нетто салмағын, дайындаушының және/немесе импорттаушының атын, сондай-ақ көліктік орамның өзінде көрсетілуі тиіс сақтау жөніндегі нұсқаулықты қамтуы тиіс.
64. Көліктік ыдыстар таңбалау не ыдыстың өзінде, не ілеспе құжаттарда:
өнімнің атауы туралы мәліметтер;
партияның сәйкестендірілуі;
нетто салмағы;
өндірушінің атауы;
сақтау шарттары туралы ақпаратты қоса алғанда жазылуы тиіс.
65. Цистерналарға (танкерлерге) құйылған өнімді жеткізу кезінде таңбалау туралы ақпарат ілеспе құжаттарда ғана жазылады.
66. Өнімнің атауы, партияның нөмірі, нетто салмағы, өндірушінің атауы туралы мәліметтер осы код ілеспе құжаттарда нақты оқылған жағдайда штрих кодымен ауыстырылуы мүмкін.
67. Қойылтылған шырындарда және қойылтылған пюреде осы Техникалық регламенттің 4-қосымшасына сәйкес рұқсат етілген технологиялық құрал ретінде пайдаланылған калий және/немесе натрий казеинатының қалдық саны болған жағдайда көліктік ыдыста және ілеспе құжаттарда "Өнімде калий/натрий казеинаты бар" деп көрсетілуі тиіс.
11. Жарамдылық мерзімі, сақтау және тасымалдау
68. Шырындар мен шырын өнімдерінің жарамдылық мерзімін, сақтау және тасымалдау шартын оны тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнаманың талаптарына сәйкес болуын дайындаушы белгілейді.

69. Установленные изготовителем условия хранения, транспортирования должны обеспечивать соответствие соков и соковой продукции требованиям настоящего Технического регламента в течение срока годности.
70. Лица, осуществляющие хранение и транспортирование обеспечивают соблюдение установленных условий хранения и транспортирования соков и соковой продукции.
12. Утилизация соковой продукции
71. Утилизация соков и соковой продукции осуществляется с учетом добросовестной производственной практики и в порядке, установленным законодательством Республики Казахстан.
13. Подтверждение соответствия
72. Соответствие соков и соковой продукции требованиям настоящего Технического регламента удостоверяется сертификатом соответствия, выдаваемого в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования .
14. Сроки и условия введения в действие
73. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня официального опубликования.
74. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действующими до окончания срока их действия.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Гигиенические и микробиологические требования безопасности сырья для
соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков, концентрированных
соков, концентрированных морсов и концентрированных пюре
Гигиенические требования безопасности сырья для соков, нектаров,
морсов и сокосодержащих напитков, концентрированных соков,
концентрированных морсов и концентрированных пюре
таблица 1
Группа
продуктов
Показатели
Допустимые
уровни, мг/кг,
не более
Примечание
1
2
3
4
Фруктовые
и овощные
соки,
нектары,
морсы и
сокосодер-
жащие
напитки,
концентри-
рованные
морсы и
концентри-
рованные
пюре
Токсичные
элементы:
свинец
0,5
из овощей
0,4
из фруктов
мышьяк
0,2
кадмий
0,03
ртуть
0,02
олово
200,0
для соковой
продукции в
сборной
жестяной таре
хром
0,5
для соковой
продукции в
хромированной
таре
Микотоксины:
патулин
0,05
яблочные,
томатные,
облепиховые,
из калины
Нитраты:
фруктовые соки
овощные соки
и сок (пюре)
из клубники
50
200
Пестициды
Гексахлоцикло-
гексан ( а , в ,
у -изомеры)
0,5
Овощные соки и
соки бахчевых
культур
0,05
Фруктовые соки
ДДТ и его
метаболиты
0,1
Другие виды
пестицидов,
используемые
при выращивании
овощей и фруктов
В соответствии
с гигиеническими
нормативами на
эти виды овощей
и фруктов
Радионуклиды: Бк/кг
соки,
нектары,
морсы и
сокосо-
держащие
напитки
цезий-137
120 (для овощей)
40 (для фруктов)
160 (для дико-
растущих ягод)
Бк/кг
стронций-90
40 (для овощей)
30 (для фруктов)
60 (для дико-
растущих ягод)
Бк/кг
концентри-
рованные
соки,
концентри-
рованные
морсы и
концентри-
рованные
пюре
цезий-137

69. Дайындаушы белгілеген сақтау, тасымалдау шарттары жарамдылық мерзімі ішінде шырындар мен шырын өнімдерінің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуі тиіс.
70. Сақтауды және тасымалдауды жүзеге асыратын тұлғалар белгіленген жағдайда шырындар мен шырын өнімдерін сақтау және тасымалдау шарттарының сақталуын қамтамасыз етеді.
12. Шырын өнімдерін кәдеге жарату
71. Шырындар мен шырын өнімдерін кәдеге жарату адал өндірістік тәжірибені есепке ала отырып және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
13. Сәйкестікті растау
72. Шырындар мен шырын өнімдерінің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамада белгілеген тәртіппен берілетін сәйкестік сертификатымен куәландырылады.
14. Қолданысқа енгізу мерзімдері және шарттары
73. Осы Техникалық регламент ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
74. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар жарамдылық мерзімі біткенге дейін қолданылады.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Шырындар, шірнелер, морстар мен құрамында шырыны бар
сусындар, қойылтылған шырындар, қойылтылған морстар мен
қойылтылған пюрелер үшін шикізат қауіпсіздігінің гигиеналық
және микробиологиялық талаптары
Шырындар, шірнелер, морстар мен құрамында шырыны бар
сусындар, соның ішінде қойылтылған шырындар, қойылтылған
морстар мен қойылтылған пюрелер үшін шикізат
қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары
1-кесте
Өнімнің
тобы
Көрсеткіштер
Мг/кг, аспайтын рұқсат етілген деңгейлер
Ескертпе
1
2
3
4
Жеміс және
көкөніс
шырындары,
шірнелер,
морстар мен құра-
мында
шырыны бар
сусындар,
қойылтыл-
ған морстар мен қойыл-
тылған
пюрелер
Уытты элементтер:
қорғасын
0,5
көкөністен жасалған
0,4
жемістен жасалған
күшән
0,2
кадмий
0,03
сынап
0,02
қалайы
200,0
шырын өнімдері
үшін жинақ
қаңылтыр
ыдыста
хром
0,5
шырын өнімдері
үшін хромдал-
ған ыдыста
Микоуыттар:
патулин
0,05
алмадан, томаттан, шырғанақтан, шәңгіштен жасалған
Нитраттар:
жеміс шырындары
көкөніс шырында-
ры мен құлпынай-
дан жасалған
шырын (пюре)
50
200
Пестицидтер
Гексахлорцикло-
гексан ( а , в ,
у -изомерлері)
0,5
Көкөніс шырын-
дары мен бақша
өнімдерінің
шырындары
0,05
Жеміс шырындары
ДДТ және оның
метаболиттері
0,1
Көкөніс пен жемістерді өсіру кезінде пайдаланатын
пестицидтердің басқа да түрлері
Көкөніс пен
жемістердің осы
түрлерін гигие-
налық нормалары-
на сәйкес
Радионуклидтер: Бк/кг
шырындар,
шірнелер,
морстар мен
құрамында
шырыны бар
сусындар
цезий-137
120 (көкөністер
үшін)
40 (жемістер үшін)
160 (жабайы жидектер үшін)
Бк/кг
стронций-90
40 (көкөністер
үшін)
30 (жемістер үшін)
60 (жабайы жидектер үшін)
Бк/кг
қойылтыл-
ған шырын-
дар, қойылтыл-
ған морстар мен
қойылтыл-
ған пюре
цезий-137

1200
Бк/кг
стронций-90
240
Бк/кг
Гигиенические требования безопасности сырья для соковой
продукции детского питания
таблица 2
Показатели
Допустимые
уровни,
мг/кг,
не более
Примечание
Токсичные элементы:
свинец
0,3
мышьяк
0,1
кадмий
0,02
ртуть
0,01
Микотоксины:
патулин
Не допус-
кается
< 0,02 для соковой продукции
из яблок, томатов, облепихи
Пестициды:
Гексахлорцикло-
гексан ( а , в ,
у -изомеры)
0,01
ДДТ и его
метаболиты
0,005
Нитраты
50
Для соковой продукции из
фруктов, кроме бананов
и клубники
200
Для соковой продукции из
овощей, смеси фруктов и овощей,
а также из бананов и клубники
Оксиметилфурфурол
Не более
20 мг/л
Радионуклиды:
цезий-137
60
Бк/кг
стронций-90
25
Бк/кг
Микробиологические требования безопасности сырья для соков, пюре,
нектаров, морсов и сокосодержащих напитков, консервированных
теплофизическими способами
таблица 3
Группы
продуктов
Микроорганизмы после термостатной выдержки
Спорообра-
зующие
мезофильные
аэробные и
факультатив-
но-наэробные
микроорга-
низмы
Мезофильные
клостридии*
Неспоро-
образующие
микроорга-
низмы,
плесневые
грибы,
дрожжи
Молочно-
кислые
микроор-
ганизмы
1
2
3
4
5
Фруктовые соки, пюре, нектары, морсы и сокосодержащие
напитки с:
рН 4,2 и выше,
а также с рН
3,8 и выше
для продуктов
из абрикосов,
персиков и
груш
B.subtilis
не более 11
КОЕ/г (не
допускаются
B.cereus В.
Polymyxa
в 1 г),
прочие не
нормируются
не более 1
КОЕ/г (не
допускаются
Cl. botulinium
Cl. erfiringens
в 1 г)
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
рН ниже 4,2,
а также с рН
ниже 3,8 для
продуктов из
абрикосов,
персиков и
груш
не
нормируются
не
нормируются
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
Овощные соки, нектары, пюре, сокосодержащие напитки с:
Томатные:
с содержанием
сухих веществ
менее 12 %
В. subtilis
не более 11
КОЕ/г (не
допускаются
В. Cereus и
В. polymyxa
в 1 г),
прочие не
нормируются
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
Прочие:
рН 4,2 и выше
В. subtilis
не более 11
КОЕ/г (не
допускаются
В. Cereus и
В. polymyxa
в 1 г),
прочие не
нормируются
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
рН 3,7-4,2
не
нормируются
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
рН ниже 3,7
не
нормируются
не
нормируются
не
допускаются
в 1 г
не
допускаются
в 1 г
Примечание:
* В соковой продукции детского питания мезофильные клостридии не допускаются в 10 г (см 3 )
Микробиологические требования безопасности сырья для фруктовых и
овощных соков прямого отжима, реализуемых без хранения в месте
непосредственного изготовления
таблица 4
Группа
продуктов
КМАФ
АнМ,
КОЕ/г,
не
более
Количество продукта (г), в котором
не допускаются
БГКП
(коли-
формы)
патогенные,
в т.ч.
сальмонеллы
Е.
coli
S.
aureus
L.mono
су-
togenes
Фруктовые и
овощные соки
прямого отжима,
реализуемые без
хранения в месте
непосредственно-
го изготовления

1200
Бк/кг
стронций-90
240
Бк/кг
Балалар тағамдарының шырын өнімдеріне арналған шикізат
қауіпсіздігіне қойылатын гигиеналық талаптар
2-кесте
Көрсеткіштер
Мг/кг, аспайтын рұқсат етілген деңгейлер
Ескертпе
Уытты элементтер:
қорғасын
0,3
күшән
0,1
кадмий
0,02
сынап
0,01
Микоуыттар:
патулин
Рұқсат
етілмейді
алмадан, томаттан, шырғанақтан
жасалған шырын өнімдері үшін
< 0,02
Пестицидтер:
Гексахлорцикло-
гексан ( а , в ,
у -изомерлер)
0,01
ДДТ және оның
метаболиттері
0,005
Нитраттар
50
Банандар мен құлпынайдан басқа
жасалған шырын өнімдері үшін
200
Көкөністерден, жемістер мен
көкөністерден, сондай-ақ
банандар мен құлпынайлардан
жасалған шырын өнімдері үшін
Оксиметилфурфурол
20 мг/л аспайтын
Радионуклидтер:
цезий-137
60
Бк/кг
стронций-90
25
Бк/кг
Ыстықпен әсер ету тәсілдерімен консервіленген шырындар,
пюрелер, морстар және құрамында шырыны бар сусындарға
арналған шикізат қауіпсіздігінің микробиологиялық талаптары
3-кесте
Өнімнің
топтары
Термостаттық ұстаудан кейінгі микроорганизмдер
Спора
түзетін
мезофильдік
аэробтық
және
факульта-
тивтік
к-ан
аэробтық
микроорга-
низмдер
Мезофильді
клостридилер*
Спора
түзбейтін
микроорга-
низмдер,
зеңді
саңырау-
құлақтар,
ашытқылар
Сүт қышқылды
микроор-
ганизмдері
1
2
3
4
5
Жеміс шырындары, шірнелер, пюрелер, морстар мен құрамында с шырыны бар сусындар:
рН 4,2 және одан жоғары,
сондай-ақ
өріктен,
шабдалдан
және алмұрт-
тан жасалған
өнімдер үшін
жоғары рН
3,8
B.subtilis
аспайтын 11
КОЕ/г (рұқсат етілмейді
B.cereus В.
Polymyxa
1 г),
өзгелер
нормаланбай-
ды
1 КОЕ/г
аспайтын (рұқсат етілмейді
Cl. botulinium
Cl. erfiringens
1 г)
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
рН төмен 4,2,
сондай-ақ
өріктен,
шабдалдан
және алмұрт-
тан жасалған
өнімдер үшін
жоғары рН
3,8
нормаланбай-
ды
нормаланбай-
ды
1 г рұқсат етілмейді
рұқсат етілмейді
Көкөніс шырындары, шірнелер, пюрелер, құрамында шырыны бар
сусындар:
Томат:
құрамында кем дегенде 2 % құрғақ заттар бар
В. subtilis
11 КОЕ/г (рұқсат етілмейді
В. Cereus
және
В. polymyxa
1 г),
өзгелер
нормаланбай-
ды
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
Өзгелер:
рН 4,2 және жоғары
В. subtilis
11 КОЕ/г аспайтын
(рұқсат етілмейді
В. Cereus
және
В. polymyxa
1 г),
өзгелер
нормаланбай-
ды
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
рН 3,7-4,2
нормаланбай-
ды
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
рН 3,7 төмен
нормаланбай-
ды
нормаланбай-
ды
1 г рұқсат етілмейді
1 г рұқсат етілмейді
Ескертпе:
*Балалар тағамының шырын өнімдеріне мезофильді клостридилерге
рұқсат етілмейді 10 г (см 3 )
Тікелей дайындау орнында сақталмай сатылатын, тікелей
сығылғын жеміс және көкөніс шырындарына арналған шикізат
қауіпсіздігінің микробиологиялық талаптар
4-кесте
Өнімдердің тобы
КМАФ
АнМ,
КОЕ/г,
аспай-
тын
(г) рұқсат етілмейтін өнімнің саны
БГКП
(коли-
форма-
лар)
Патогендік,
соның ішінде сальмонел-
дер
Е.
coli
S.
aureus
L.mono
су-
togenes
Тікелей дайындау
орнында сақтамай
сатылатын,
тікелей сығылатын жеміс
және көкөніс
шырындары

1 . 10 3
1,0
25
1,0
1,0
25
Микробиологические требования безопасности сырья для фруктовых и
овощных соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков,
консервированных теплофизическими способами и газированных
углекислотой с рН 3,8 и ниже, а также концентрированных фруктовых и
овощных соков, концентрированных морсов и концентрированных пюре
таблица 5
Группа
продуктов
КМАФ
АнМ,
КОЕ/г,
не
более
Количество
продукта (г), в
котором не
допускаются
Дрожжи
КОЕ/г
не более
Плесе-
ни
КОЕ/г
не
более
Другие
микро-
орга-
низмы
БГКП
(коли-
фор-
мы)
патоген-
ные,
в т.ч.
сальмо-
неллы
1
2
3
4
5
6
7
Фруктовые и
овощные соки,
нектары, морсы
сокосодержащие
напитки,
консервированные
теплофизическими
способами и
газированные
углекислотой с
рН 3,8 и ниже
50
1000
не
норми-
руются
не
допус-
каются
в 1 г
50
Молочно-
кислые
микроор-
ганизмы
не допус-
каются в
1 г.
Концентрирован-
ные фруктовые
соки,
концентрирован-
ные морсы и
концентрирован-
ные пюре,
консервированные
теплофизическими
способами
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
допус-
каются
в 1 г
не
допус-
каются
в 1 г
Неспоро-
образую-
щие не
допус-
каются
в 1 г*
Концентрирован-
ные овощные
соки и пюре, за
исключением
томатных,
консервирован-
ные теплофизи-
ческими
способами
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
допус-
каются
в 1 г
не
допус-
каются
в 1 г
Мезо-
фильные
клостри-
дии не
допус-
каются
в 1 г.
Неспоро-
образу-
ющие не
допус-
каются
в 1 г*
Концентрирован-
ные фруктовые
соки,
концентрирован-
ные морсы и
концентрирован-
ные пюре,
быстрозаморо-
женные
5 . 10 3
не
допус-
каются
в 1 г
не
допус-
каются
в 25 г
2 . 10 3
5 . 10 2
не
норми-
руются
Концентрирован-
ные томатный
сок, пюре
(паста) с
содержанием
растворимых
сухих веществ
более 12 %
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
норми-
руются
не
допус-
каются
в 1 г
не
допус-
каются
в
1 г**
Мезо-
фильные
клостри-
дии не
допус-
каются
в 1 г.
Молочно-
кислые
микроор-
ганизмы
не допус-
каются
в 1 г.
Неспоро-
образую-
щие не
допус-
каются
в 1 г*.
Примечание:
* Для продуктов, поставляемых в розничную сеть.
** Допускается число плесеней по Говарду не более 40 % полей зрения.
Приложение 2
к Техническому регламенту
Пищевые ингредиенты и добавки, допускаемые к использованию в
производстве соков и соковой продукции
Регуляторы кислотности
Таблица 1
Пищевая
добавка
Номер
INS
(Е) 4
Дозировка 1
Разрешено применение для
1
2
3
4
Лимонная
кислота
330
не более 3 г/л
восстановленных соков,
диффузионных соков,
концентрированных соков,
концентрированных пюре,
соков прямого отжима и
пюре с рН выше 4,2
Лимонная
кислота
330
не более 5 г/л
нектаров
Лимонная
кислота
330
ДПП 2
сокосодержащих напитков, морсов
Яблочная
кислота
296
ДПП
восстановленного ананасового
сока, концентрированного
ананасового сока, нектаров,
сокосодержащих напитков, морсов
Винная
кислота

1 . 10 3
1,0
25
1,0
1,0
25
Ыстықпен әсер ету және рН 3,8 көмірқышқылымен газдалған
және одан да төмен тәсілдермен консервіленген жеміс
және көкөніс шырындары, шірнелер, морстар және құрамында
шырыны бар сусындар, сондай-ақ қойылтылған жеміс
және көкөніс шырындары, қойылтылған морстар мен
қойылтылған пюрелерге арналған шикізат
қауіпсіздігінің микробиологиялық талаптары 5-кесте
Өнімдердің
тобы
КМАФ
АнМ,
КОЕ/г,
аспай-
тын
(г) рұқсат етілмейтін өнімнің саны
КОЕ/г аспай-
тын
ашытқы-
лар
Зең-
дері
КОЕ/г ас-
пай-
тын
Басқа да
микроор-ганизм-
дер
БГКП
(коли-
форма-
лар)
Патоген-
дік,
соның
ішінде
сальмо-
нелдер
1
2
3
4
5
6
7
Ыстықпен әсер ету тәсілдермен
консервіленген
және рН 3,8 және
одан да төмен
көмірқышқылы мен
газдалған жеміс
және көкөніс
шырындары,
шірнелер, морстар және
құрамында шырыны
бар сусындар
50
1000
норма-
ланбайды
1 г рұқсат етіл-
мейді
50
1г сүт қышқылы микроор-ганизм-
деріне
рұқсат
етілмей-
ді
Ыстықпен әсер
ету қойылтылған
жеміс және
көкөніс
шырындары,
қойылтылған
морстар мен
қойылтылған
пюрелерге арналған шикізат
норма-
лан-
байды
норма-
лан-
байды
норма-
ланбайды
1 г рұқсат етіл-
мейді
1 г рұқ-
сат етіл-
мейді
спора
түзбей-
тін
1 г*
рұқсат етіл-
мейді
Томатты қоспағанда ыстықпен әсер ету тәсілдермен консервіленген, қойылтылған көкөніс шырында-
ры мен пюрелері
норма-
лан-
байды
норма-
лан-
байды
норма-
лан-
байды
1 г рұқсат етіл-
мейді
1 г рұқсат етіл-
мейді
Мезо-
фильді
клостри-
диге
1 г рұқсат етілмей-
ді
спора
түзбей-
тін
1 г
рұқсат етілмей-
ді*
Тез мұздатылып қойылтылған жеміс шырындары,
қойылтылған
морстар және
қойылтылған
пюрелер
5 . 10 3
1 г
рұқсат етіл-
мейді
1 г
рұқсат етілмей-
ді
2 . 10 3
5 . 10 2
норма-
ланбайды
құрамында 12 % астам еритін құрғақ заттары бар қойылтылған томат шырыны, пюре (паста)
норма-
лан-
байды
норма-
лан-
байды
норма-
лан-
байды
1 г
рұқсат етіл-
мейді
1 г
рұқ-
сат
етіл-
мейді
**
Мезо-
фильді
клостри-
диге
1 г рұқсат етілмей-
ді.
Сүт қышқылы микроор-
ганизм-
дерге
1 г рұқсат етілмей-
ді
спора
түзбей-
тін
1 г
рұқсат етілмей-
ді*
Ескертпе:
*бөлшектеп сату желілеріне берілетін өнімдер үшін
**Говард бойынша зеңді көру аясы 40%-дан аспайтын санына рұқсат етіледі.
Техникалық регламентке
2-қосымша
Шырындар мен шырын өнімдері өндірісінде пайдалануға
рұқсат етілетін тағамдық ингредиенттер мен қоспалар
Қышқылдықты реттеушілер
1-кесте
тамақ қоспасы
INS
(Е)
нөмірі 4
Мөлшері 1
Мыналар үшін қолдануға рұқсат етіледі
1
2
3
4
Лимон
қышқылы
330
3 г/л аспайды
Қалпына келтірілген шырындар,
диффузиялық шырындар,
қойылтылған шырындар,
қойылтылған пюрелер рН 4,2
жоғары тікелей сығылған
шырындар мен пюре
Лимон
қышқылы
330
5 г/л аспайды
Шірнелер
Лимон
қышқылы
330
ДПП 2
құрамында шырыны бар сусындар,
морстар
Алма
қышқылы
296
ДПП
қалпына келтірілген ананас
шырыны, қойылтылған ананас
шырыны, шірнелер, құрамында
шырыны бар сусындар, морстар
Шарап
қышқылы

334
не более 4 г/л
восстановленного виноградного
сока (красного и белого),
концентрированного виноградного
сока (красного и белого),
нектаров, сокосодержащих
напитков, морсов
Тартрат
натрия
335
ДПП
сокосодержащих напитков,
морсов
Тартрат
калия
336
Тартрат
натрия-
калия
337
Цитраты
натрия
331
Цитраты
калия
332
ДПП
сокосодержащих напитков,
морсов
Цитраты
кальция
333
Молочная
кислота 3
270
ДПП
овощных соков, овощных
нектаров, сокосодержащих
овощных напитков (за
исключением продуктов,
подвергнувшихся молочно-кислому
брожению)
Примечания:
1 Дозировка пищевой добавки в готовом продукте, предназначенном для непосредственного потребления;
2 Согласно добросовестной производственной практике (раздел 8 настоящего Технического регламента);
3 Только L-изомер молочной кислоты.
Антиокислители
таблица 2
Пищевая
добавка
Номер
INS
(Е) 4
Дозировка
Разрешено применение для
Аскорбиновая
кислота и
ее соли
300-303
ДПП
соков прямого отжима,
восстановленных соков,
диффузионных соков, пюре,
концентрированных соков,
концентрированных пюре,
нектаров, сокосодержащих
напитков, морсов
не более
0,25 г/л
соковой продукции детского
питания
Сатурирующие газы
таблица 3
Пищевая
добавка
Номер INS
(Е) 4
Дозировка
Разрешено применение для
Диоксид
углерода
290
ДПП
соков прямого отжима,
восстановленных соков,
диффузионных соков,
нектаров, сокосодержащих
напитков, морсов
Стабилизаторы и загустители
таблица 4
Пищевая
добавка
Номер INS
(Е) 4
Дозировка
Разрешено
применение для
Пектины
440
ДПП
соков прямого отжима с
мякотью,
восстановленных соков
с мякотью, диффузионных
соков с мякотью,
нектаров с мякотью,
сокосодержащих
напитков, морсов
Ацетат-
изобутират
сахарозы
444
не более
0,3 г/л
сокосодержащих напитков
Эфиры
глицерина
и смоляных
кислот
445
не более
0,1 г/л
Гуммиарабик

334
4 г/л аспайды
қалпына келтірілген жүзім
шырыны (қызыл және ақ),
қойылтылған жүзім шырыны
(қызыл және ақ), шірнелер,
құрамында шырыны бар сусындар,
морстар
Натрий-
дің тартраты
335
ДПП
құрамында шырыны бар сусындар,
морстар
Калийдің тартраты
336
Натрий-
калийдің тартраты
337
Натрий цитрат-
тары
331
Калий цитрат-
тары
332
ДПП
құрамында шырыны бар сусындар,
морстар
Кальций цитрат-
тары
333
Сүт
қышқылы 3
270
ДПП
Көкөніс шырындары, көкөніс
шірнелері, құрамында шырыны
бар көкөніс сусындар (қышқыл
сүт ашуына ұшыраған азық-түліктерді қоспағанда)
Ескертпе:
1 Тікелей тұтынуға арналған дайын азық-түліктегі тамақ қоспасының мөлшері;
2 Адал өндірістік практикаға сәйкес (осы Техникалық регламенттің 8-бөлімі);
3 Сүт қышқылының тек L-изомері.
Антиқышқылдатқыштар
2-кесте
Тамақ қоспасы
INS (Е)
нөмірі 4
Мөлшері
Мыналар үшін қолдануға
рұқсат етіледі
Аскорбин
қышқылы және
оның тұздары
300-303
ДПП
тікелей сығылған шырындар,
қалпына келтірілген
шырындар, диффузиялық
шырындар, пюрелер,
қойылтылған шырындар,
қойылтылған пюрелер,
шірнелер, құрамында шырыны
бар сусындар, морстар
0,25 г/л
аспайтын
балалар тағамының шырын
өнімдері
Сатураторғыш газдар
3-кесте
Тамақ қоспасы
INS (Е)
нөмірі 4
Мөлшері 1
Мыналар үшін қолдануға
рұқсат етіледі
Көмірте-
гі
диоксид
290
ДПП
тікелей сығылған шырындар,
қалпына келтірілген шырындар, диффузиялық шырындар,
шірнелер,
құрамында шырыны бар сусындар, морстар
Стабилизаторлар және қоюландырғыштар
4-кесте
Тамақ қоспасы
INS (Е)
нөмірі 4
Мөлшері 1
Мыналар үшін қолдануға
рұқсат етіледі
Пектиндер
440
ДПП
жұмсағы бар тікелей
сығылған шырындар,
жұмсағы бар қалпына
келтірілген шырындар,
жұмсағы бар
диффузиялық шырындар,
жұмсағы бар шірнелер,
құрамында шырыны бар
сусындар, морстар
Ацетат-
изобутират
сахарозалар
444
0,3 г/л аспайды
құрамында шырыны бар
сусындар
Глицерин мен
шайыр қышқылдарының
эфирлері
445
0,1 г/л
аспайды
Гуммиарабик

414
ДПП
Камедь
рожкового
дерева
410
Гуаровая
камедь
412
Ксантановая
камедь
415
Крахмалы
1400-1451
Карбоксиметил-
целлюлоза
466
Гхатти камедь
419
Подсластители
таблица 5
Пищевая
добавка
Номер
INS
(Е) 4
Дозировка
Разрешено применение для
1
2
3
4
Ацесульфам
калия
950
не более
0,35 г/л
нектаров и
сокосодержащих напитков
Аспартам
951
не более
0,6 г/л
Сахарин и его
соли
954
не более
0,08 г/л (в
расчете на
сахарин)
нектаров и
сокосодержащих напитков
Сукралоза
(трихлоргалак-
тосахароза)
955
не более
0,3 г/л
Неогесперидин
дигидрохалкон
959
не более
0,03 г/л
Стевиазид
960
ДПП
Примечание:
4 INS - Международная цифровая система кодирования пищевых добавок (International Numbering System), E - Система кодификации пищевых добавок Европейского Союза.
Приложение 3
к Техническому регламенту
Физиологически функциональные ингредиенты, допускаемые к
применению в производстве функциональных соков, нектаров,
морсов и сокосодержащих напитков
Таблица 1
Класс
физиологически
функциональных
ингредиентов
Физиологически
функциональный
ингредиент
В одной порции
(250 мл)
Разрешено
применение для
Витамины
в отдельности
или в виде
смесей
не менее
10 % от
рекомендуемой
суточной
потребности
соков, нектаров,
сокосодержащих
напитков, морсов
Каротиноиды
Пищевые волокна
Пребиотики
Минеральные
вещества
Полиненасыщенные
жирные кислоты
Примечания:
1. Для придания сокам, нектарам, сокосодержащим напиткам, морсам функциональных свойств в качестве сырья могут использоваться следующие продукты, содержащие физиологически функциональные ингредиенты (указаны в скобках):
злаки, их экстракты (минеральные вещества, пищевые волокна, полиненасыщенные жирные кислоты);
семена тыквы, подсолнечника (минеральные вещества, пищевые волокна, полиненасыщенные жирные кислоты);
орехи, их экстракты (минеральные вещества, полиненасыщенные жирные кислоты);
растительные экстракты (антоцианы, каротиноиды, флавоноиды, сапонины, дубильные вещества, органические кислоты, горечи, макро- и микроэлементы и другие биологически активные вещества);
эфирные масла растений (эфирное масло);
бобовые или их экстракты или изоляты (минеральные вещества, белки).
2. Применение вышеперечисленных продуктов в соковой продукции в иных целях и в определенных положениями раздела 6 настоящего Технического регламента не допускается. Маркировка добавленных продуктов, содержащих функциональные ингредиенты, осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к маркировке соковой продукции, обладающей функциональными свойствами, приведенными в разделе 10 настоящего Технического регламента. Соковая продукция может быть отнесена к функциональной, если содержание в ней хотя бы одного витамина и минерала составляет не менее 10 % от рекомендуемой суточной потребности в одной порции (250 мл).

414
ДПП
Мүйізіне ағаштың камеді
410
Гуар камеді
412
Ксантант камеді
415
Крахмалдар
1400-1451
Карбоксиметил-
целлюлоза
466
Гхатти камедь
419
Тәтті дәм бергіштер
5-кесте
Тамақ қоспасы
INS (Е)
нөмірі 4
Мөлшері 1
Мыналар үшін қолдануға
рұқсат етіледі
1
2
3
4
калийдің
ацесульфамы
950
0,35 г/л аспайды
шірнелер және құрамында
шырыны бар сусындар
Аспартам
951
0,6 г/л аспайды
Сахарин және
оның тұздары
954
0,08 г/л
аспайды
(сахаринге
есептеген-
де)
шірнелер және құрамында
шырыны бар сусындар
Сукралоза
(трихлоргалак-
тосахароза)
955
0,3 г/л
аспайды
Неогесперидин
дигидрохалкон
959
0,03 г/л
аспайды
Стевиазид
960
ДПП
Ескертпе:
4 INS - тамақ қоспаларын кодтаудың халықаралық цифрлық жүйесі (International Numbering System), Е - Еуропа Одағының тамақ қоспаларын кодификациялау жүйесі
Техникалық регламентке
3-қосымша
Функционалдық шырындар, шірнелер, морстар мен құрамында
шырыны бар сусындар өндірісінде рұқсат етілетін
физиологиялық функционалдық ингредиенттер
Физиологиялық функционалдық ингредиенттер
1-кесте
Физиологиялық
функционалдық
ингредиенттер
класы
Физиоло-
гиялық
функцио-
налдық
ингреди-
ент
Бір
порцияда
(250 мл)
Мыналар үшін
қолдануға
рұқсат етілді
Витаминдер
Жеке
немесе
қоспа
түрінде
полисі-
ңірілме-
ген
Ұсынылған
тәуліктік
қажеттілі-
гі
кемінде
10%
шырындар, шірнелер,
құрамында шырыны
бар сусындар,
морстар
Каротиноидтер
Тағамдық талшықтар
Пребиотиктер
Минералды заттар
Май қышқылдары
Ескертпе:
1. Шырындарға, шірнелерге, құрамында шырыны бар сусындарға, морстарға функционалдық қасиет беру үшін шикізат ретінде физиологиялық функционалдық ингредиенттер қамтылған мынадай азық-түліктерді пайдалануға болады (жақшада көрсетілген):
дәндер, олардың экстракттары (минералды заттар, тағамдық талшықтар, полисіңірілмеген май қышқылдары);
асқабақтың, күнбағыстың тұқымдары (минералды заттар, тағамдық талшықтар, полисіңірілмеген май қышқылдары);
жаңғақтар, олардың экстракттары (минералды заттар, полисіңірілмеген май қышқылдары);
өсімдік экстракттары (антоциандар, каротиноидтер, флавоноидтер, сапониндер, илеу заттары, органикалық қышқылдар, ащылар, макро- және микроэлементтер және басқа да биологиялық активті заттар);
өсімдіктердің эфир майлары (эфир майы);
бұршақ немесе олардың экстракттары немесе изоляттары (минералды заттар, ақуыздар).
2. Шырын өнімдерінде жоғарыда санамаланған азық-түліктерді 6-бөлімнің ережелерімен айқындалған өзге мақсаттарда қолдануға рұқсат етілмейді. Функционалдық ингредиенттері бар қосылған азық-түліктерді таңбалау осы техникалық регламенттің 10-тармағында келтірілген функционалдық қасиеттерге ие шырын өнімдерін таңбалауда қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Шырын өнімі құрамында бір дәрумен және минерал бір порциядағы (250 мл) ұсынылып отырған тәуліктік қажеттіліктің кемінде 10 % құраса, функционалдыққа жатқызылады.

3. Для обеспечения растворения полиненасыщенных жирных кислот, масел в функциональной соковой продукции допускается использование лецитинов (код пищевой добавки Е 322) в дозировке "Согласно ДПП". Запрещается применение лецитинов в соковой продукции, которая не обладает функциональными свойствами и не содержит функциональные ингредиенты.
Приложение 4
к Техническому регламенту
Технологические средства, допускаемые к применению в производстве
соков, пюре, концентрированных соков, концентрированных пюре,
концентрированных морсов, а также при изготовлении восстановленных
соков, нектаров, морсов и сокосодержащих напитков
Таблица 1
Технологическое
назначение
Технологическое средство
1
2
Пеногасители
Полидиметилсилоксан 1
Осветляющие,
антиокислительные
и фильтрующие
средства,
флокулянты и
сорбенты
Средства адсорбации (отбеливатели,
природные или активированные земли)
Смолы-сорбенты
Активированный уголь (только растительный)
Бентонит
Гидроксид кальция 2
Целлюлоза
Хитозан
Коллоидный кремнезем
Диатомит
Желатин (из коллагена кожи)
Ионообменные смолы (катионо-
и анионообменники)
Каолин
Перлит
Поливитилполипирролидон
Жидкий кремнезем
Таннит
Тартрат калия 2
Осажденный карбонат кальция 2
Диоксид серы 2,3
Кизельгур
Пропиленгликоль
Казеинаты калия и натрия 4
Рыбий клей 4
Рисовая шелуха
Токоферол 5
Ферментные
препараты (в
отдельности или
комбинации) 6
Пектиназы (для гидролиза пектина),
протеазы (для гидролиза белков), амилазы
(для гидролиза крахмала) и целлюлазы для
ограниченного применения в целях
облегчения разрушения клеточных стенок
Упаковочные газы 7
Азот
Диоксид углерода
Примечание к таблице 1:
1 Максимальное остаточное количество в конечном продукте 10 мг/л.
2 Только в производстве виноградного сока.
3 Максимальное остаточное количество в конечном продукте 10 мг/л (в расчете на общие SO 2 ).
4 При использовании данных технологических средств необходимо принимать во внимание их аллергенный потенциал. При присутствии остаточных количеств данных технологических средств в соковой продукции, предназначенной для непосредственного употребления, они подлежат маркировке согласно требованиям раздела 10 настоящего Технического регламента.
5 Максимальное остаточное количество в конечном продукте 8 мг/кг.
6 Ферментные препараты могут использоваться в качестве технологических средств при условии, что их применение не приведет к полному разжижению сырья и не повлияет на содержание целлюлозы перерабатываемых фруктов или овощей.
7 Могут быть использованы для временного консервирования.
Приложение 5
к Техническому регламенту
Перечень методов выполнения измерений
показателей безопасности и подлинности соковой продукции

3. Функционалдық шырын өнімдерінде полисіңірілмеген май қышқылдарының, майлардың еруін қамтамасыз ету үшін""ДПП-ға" сәйкес" мөлшерде лецитиндерді (тамақ қоспасының коды Е 322) пайдалануға жол беріледі. Функционалдық қасиеті жоқ және функционалдық ингредиенттері жоқ шырын өніміне лецитиндерді қолдануға тыйым салынады.
Техникалық регламентке
4-қосымша
Шырындар, пюрелер, қойылтылған шырындар, қойылтылған
пюрелер, қойылтылған морстар өндірісінде, сондай-ақ қалпына
келтірілген шырындарды, шірнелерді, морстар мен құрамында
шырыны бар сусындарды пайдалануға рұқсат етілетін
техникалық құралдар
1-кесте
Технологиялық мақсаты
Технологиялық құралы
1
2
От сөндіргіш көбіктер
Полидиметилсилоксан 1
ағартқыш, антиқышқылдағыш-
тар және сүзгі
құралдары,
флокулянттар мен
сорбенттер
Адсорбация құралдары (ағартқыштар, табиғи
немесе белсендірілген жерлер)
Шайыр-сорбенттер
Белсендірілген көмір (тек өсімдіктен жасалған)
Бентонит
Кальций гидроксиді 2
Целлюлоза
Хитозан
Коллоидтік кремнезем
Диатомит
Желатин (тері коллагенінен жасалған)
Ионалмастырғыш шайырлар (катион- және
анионоалмастырғыштар)
Каолин
Перлит
Поливитилполипирролидон
Сұйық кремнезем
Таннит
Калий Тартраты 2
Тұндырылған кальций карбонаты 2
Күкірт диоксиді 2,3
Кизельгур
Пропиленгликоль
Калий және натрий казеинаттары 4
Балық желімі 4
Күріш қауызы
Токоферол 5
Ферментті
препараттары
(жеке немесе
аралас) 6
Пектиназдар (пектинді гидролиздеу үшін),
протеаздар (ақуыздарды гидролиздеу үшін),
амилаздар (крахмалды гидролиздеу үшін)
және жасуша қабырғаларын бұзуды жеңілдету
мақсатында шекті қолдану үшін целлюлаздар
Буатын газдар 7
Азот
Көміртегі диоксиді
1-кестеге ескертпе:
1 10 мг/л соңғы өнімнің ең көп қалдық саны.
2 Тек жүзім шырын өндірісінде.
3 10 мг/л соңғы өнімнің ең көп қалдық саны (SО 2 жалпы есепте).
4 Осы технологиялық құралдарды пайдалану кезінде олардың аллергендік әлеуетін назарға алу қажет. Тікелей пайдалануға арналған шырын өнімдеріндегі осы технологиялық құралдардың қалдық саны болған кезде, олар осы Техникалық регламенттің 10-бөлімінің талаптарына сәйкес таңбалауға жатады
5 Соңғы өнімнің ең көп қалдық саны 8 мг/кг.
6 Оларды қолдану шикізаттың толық ыдырауына әкелмейтін және өңделетін жемістер мен көкөністердің целлюлоза мөлшеріне әсер етпейтін жағдайда ғана ферментті препараттар технологиялық құралдар ретінде пайдаланылуы мүмкін.
7 Уақытша консервілеу үшін пайдаланылуы мүмкін.
Техникалық регламентке
5-қосымша
Шырын өнімдерінің қауіпсіздігі мен түпнұсқалығы
көрсеткіштерін өлшеуді орындау әдістерінің тізбесі

1. В целях выполнения требований Технического регламента "Требования к безопасности соков и соковой продукции" и обеспечения принципа единства измерений применяются национальные стандарты Республики Казахстан и международные стандарты на методы выполнения измерений показателей безопасности и качества соковой продукции, перечисленных ниже.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
2. При отсутствии национальных стандартов Республики Казахстан на методы выполнения измерений показателей безопасности и подлинности соковой продукции в целях выполнения требований настоящего технического регламента и обеспечения принципа единства измерений допускается применение соответствующих методов выполнения измерений, включенных в действующую редакцию Единого стандарта на фруктовые соки и нектары Комиссии Codex Alimentarius CODEX STA № 247-2005.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
N
п/п
Номер национального
стандарта СТ РК
Номер
межгосударственного
стандарта ГОСТ
Название стандарта
1
2
3
1.
ГОСТ 657-79
Соки плодовые и ягодные с сахаром.
Общие технические условия
2.
ГОСТ 937-91
Консервы. Сок томатный. Технические
условия
3.
ГОСТ 6687.0-86
Продукция безалкогольной промышленности.
Правила приемки и методы отбора проб
4.
ГОСТ 6687.2-90
Продукция безалкогольной промышленности.
Методы определения сухих веществ
5.
ГОСТ 6687.3-87
Напитки безалкогольные газированные
и напитки из хлебного сырья. Метод
определения двуокиси углерода
6.
ГОСТ 6687.4-86
Напитки безалкогольные, квасы и сиропы.
Метод определения кислотности
7.
ГОСТ 6687.5-86
Продукция безалкогольной промышленности.
Методы определения органолептических
показателей и объема продукции
8.
ГОСТ 6687.6-88
Напитки безалкогольные, сиропы, квасы
и напитки из хлебного сырья. Метод
определения стойкости
9.
ГОСТ 6687.7-88
Напитки безалкогольные и квасы.
Метод определения спирта
10.
ГОСТ 18192-72
соки плодовые и ягодные
концентрированные. Технические условия
11.
ГОСТ 25892-83
Сок виноградный натуральный.
Технические условия
12.
ГОСТ 28188-89
Напитки безалкогольные. Общие
технические условия
13.
ГОСТ 28499-90
Сиропы. Общие технические условия
14.
ГОСТ 28538-90
Концентрат квасного сусла, концентраты
и экстракты квасов. Технические условия
15.
ГОСТ 28539-90
Соки плодово-ягодные спиртованные.
Технические условия
16.
ГОСТ 29135-91
Соки фруктовые. Общие Технические
условия
17.
ГОСТ 30059-93
Напитки безалкогольные. Методы
определения ас-партама, сахарина,
кофеина и бензоата натрия
18.
ГОСТ 30712-2001
Продукты безалкогольной промышленности.
Методы микробиологического анализа
19.

1. Шырындар мен шырын өнiмдерiнiң қауiпсiздiгiне қойылатын талаптар" техникалық регламентiнiң талаптарын орындау және өлшемдер бiрлiгi қағидатын орындау мақсатында төменде санамаланған шырын өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен сапа көрсеткiштерiнің өлшемдерiн орындау әдiстерiне Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары және халықаралық стандарттар қолданылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
2. Осы техникалық регламенттің талаптарын орындау және өлшемдер бiрлiгi қағидатын қамтамасыз ету мақсатында шырын өнiмдерiнiң қауiпсiздiгi мен түпнұсқалығы өлшемдерiн орындау әдiстерiне Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары болмаған кезде Codex Alimentarius CODEX STA № 247-2005 Комиссиясының Жемiс шырындары мен шiрнелерi бiрыңғай стандартының қолданыстағы редакциясына енгізілген өлшемдердi орындаудың тиiстi әдiстерiн қолдануға рұқсат етiледi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
Р/с
N
ҚР СТ Ұлттық
стандарттың
нөмірі ГОСТ
Мемлекетаралық
стандарттың нөмірі
Стандарттың атауы
1
2
3
1.
ГОСТ 657-79
Қант қосылған жеміс және жидек
шырындары. Жалпы техникалық шарттар
2.
ГОСТ 937-91
Консервілер. Томат шырыны. Техникалық
шарттар
3.
ГОСТ 6687.0-86
Алкогольсіз өнеркәсіп өнімі.
Сынамаларды қабылдау ережелер және
таңдау әдістері
4.
ГОСТ 6687.2-90
Алкогольсіз өнеркәсіп өнімі. Құрғақ
заттарды айқындау әдістері
5.
ГОСТ 6687.3-87
Алкогольсіз газдалған сусындар және
нан шикізатынан жасалған сусындар.
Көміртегінің қос тотығын айқындау әдісі
6.
ГОСТ 6687.4-86
Алкогольсіз сусындар, квастар және
сироптар. Қышқылдықты айқындау әдісі
7.
ГОСТ 6687.5-86
Алкогольсіз өнеркәсіп өнімі. Өнімнің
органолептикалық көрсеткіштері мен
көлемін айқындау әдістері
8.
ГОСТ 6687.6-88
Алкогольсіз сусындар, сироптар,
квастар және нан шикізатынан жасалған
сусындар. Төзімділікті айқындау әдісі
9.
ГОСТ 6687.7-88
Алкогольсіз сусындар және квастар.
Спиртті айқындау әдісі
10.
ГОСТ 18192-72
Қойылтылған жеміс және жидек шырындары.
Техникалық шарттар
11.
ГОСТ 25892-83
Табиғи жүзім шырыны. Техникалық шарттар
12.
ГОСТ 28188-89
Алкогольсіз сусындар. Жалпы техникалық
шарттар
13.
ГОСТ 28499-90
Сироптар. Жалпы техникалық шарттар
14.
ГОСТ 28538-90
Квас ашытқысының концентраты, квас
концентраттары және экстракттары.
Техникалық шарттар
15.
ГОСТ 28539-90
Спирттелген жеміс-жидек шырындары. Техникалық шарттар
16.
ГОСТ 29135-91
Жеміс шырындары. Жалпы техникалық
шарттар
17.
ГОСТ 30059-93
Алкоголсіз сусындар. Ас-партамды,
сахаринді, кофеинді және натрий
бензоатын анықтау әдістері
18.
ГОСТ 30712-2001
Алкогольсіз өнеркәсіп азық-түліктері.
Микробиологиялық талдау әдістері
19.

СТ РК 1346-2005
(ГОСТ Р 52173-2003,
МОД)
Биологическая безопасность, Сырье и
продукты пищевые. Метод идентификации
генетически модифицированных источников
(ГМИ) растительного происхождения
20.
СТ РК 1468-2005
Овощи и продукты их переработки.
Соевые белковые продукты. Общие
технические условия
21.
СТ РК 1472-2005
Соки плодовые и ягодные. Общие
технические условия
22.
СТ РК 1573-2006
Консервы. Соки фруктовые
концентрированные. Технические условия
23.
СТ РК 1574-2006
Консервы. Соки фруктовые
восстановленные. Технические условия
24.
СТ РК 1575-2006
Консервы. Нектары фруктовые.
Общие технические условия
25.
СТ РК 1576-2006
Консервы. Соки, нектары и
сокосодержащие напитки овощные и
овощефруктовые. Технические условия.
26.
СТ РК 1577-2006
Консервы. Соки овощные. Сок томатный.
Технические условия
27.
СТ РК 1578-2006
Консервы. Напитки сокосодержащие
фруктовые. Общие технические условия.
28.
СТ РК 1612-2006
Консервы. Соки, нектары и сокосодержащие
напитки. Классификация. Термины
и определения.
Приложение 6
к Техническому регламенту
Фрукты и овощи, используемые для производства соковой продукции.
Требования к содержанию растворимых сухих веществ в
восстановленных соках и пюре.
Доля сока (пюре) в нектарах.
Названия
фруктов/
овощей
на
русском
языке
Названия
фруктов/
овощей
на
английском
языке
Ботаничес-
кие
названия
фруктов/-
овощей
Мини-
мальное
содер-
жание
раство-
римых
сухих
веществ
для
восста-
новлен-
ных
соков и
пюре 1 ' 2
(% при
20 0 C)
Мини-
мальное
содержание
раство-
римых
веществ в
соках
(пюре)
прямого

ҚР СТ 1346-2005
(МЕМСТ Р 52173-
2003, МОД)
Биологиялық қауіпсіздік. Шикізаттар
және тамақ өнімдері. Өсімдіктен
алынатын генетикалық түрлендірілген
(ГТК) көздерді сәйкестендіру әдісі
20.
ҚР СТ 1468-2005
Көкөністер мен оларды қайта өңдеу
өнімдері. Соя ақуыз өнімдері. Жалпы
техникалық шарттар
21.
ҚР СТ 1472-2005
Жеміс және жидек шырындары. Жалпы
техникалық шарттар
22.
ҚР СТ 1573-2006
Консервілер. Қойылтылған жеміс
шырындары. Техникалық шарттар
23.
ҚР СТ 1574-2006
Консервілер. Қалпына келтірілген жеміс
шырындары. Техникалық шарттар
24.
ҚР СТ 1575-2006
Консервілер. Жеміс шірнелері. Жалпы
техникалық шарттар
25.
ҚР СТ 1576-2006
Консервілер. Көкөніс және көкөніс-жеміс
шырындары, шірнелер және құрамында
шырыны бар сусындар. Техникалық шарттар
26.
ҚР СТ 1577-2006
Консервілер. Көкөніс шырындары. Томат
шырыны. Техникалық шарттар
27.
ҚР СТ 1578-2006
Консервілер. Құрамында жеміс шырыны
бар сусындар. Жалпы техникалық шарттар
28.
ҚР СТ 1612-2006
Консервілер. Шырындары, шірнелер және құрамында шырыны бар сусындар. Жіктеу. Терминдер мен анықтамалар
Техникалық регламентке
6-қосымша
Шырын өнімдерінің өндірісі үшін пайдаланылатын жемістер мен
көкөністер. Қалпына келтірілген шырындар мен пюрелердің
құрамындағы еритін құрғақ заттарға қойылатын талаптар
Шірнелердегі шырынның (пюренің) үлесі.
Орыс тілінде жемістер-
дің/көкө-
ністердің
атауы
Ағылшын тілінде жемістердің/көкөністер-
дің атауы
Жемістердің/
көкөністердің ботаникалық атауы
Қалпына келті-
рілген
шырын-
дар мен
пюрелер үшін еритін құрғақ заттар-
дың 1,2
(20 о C %) кезін-
дегі ең
аз
мөлшері
Тікелей

25,0
Яблоко
Креба
Crab apple
Malus
prunifolia
(Willd.)
Borkh
Malus
sylvestris
Mill.
15,4
-
25,0
Ягода
Бойзена
(гибрид
янгберри
и малины)
Boysenberry
Rubus ursinus
Cham. &
Schltdl.
10,0
-
25,0
Янгберри 9
Youngberry
Rubus
vitifolius x
Rubus idaeus x
Rubus bai-
leyanis
10,0
-
25,0
Другие
фрукты с
высокой
кислотностью
-
-
Коли-
чество,
необходи-
мое для
достиже-
ния общей
кислот-
ности не
менее
0,5 %
Другие фрукты
с высоким
содержанием
мякоти или
интенсивным
ароматом
-
-
25,0
Другие фрукты
с низкой
кислотностью,
низким
содержанием
мякоти и
низким/
средним
ароматом
-
-
50,0
Примечания:
1. Содержание растворимых сухих веществ во фруктовом или овощном соке (пюре), восстановленном из концентрированного сока (пюре), должно быть не менее уровня, приведенного в таблице, без учета сухих веществ любых внесенных ингредиентов.
2. В случае отсутствия в таблице норм для минимального содержания растворимых сухих веществ в восстановленном соке (пюре) минимальное значение определяется на основе содержания сухих веществ в соке (пюре) прямого отжима, который используют в производстве соответствующего концентрированного сока (пюре).
3. Для фруктовых и овощных соков (пюре) прямого отжима содержание растворимых сухих веществ должно соответствовать нормам, установленным в таблице.
4. Для фруктовых и овощных соков (пюре) прямого отжима, для которых в таблице отсутствуют нормы для минимального содержания растворимых сухих веществ, последнее должно соответствовать содержанию растворимых сухих веществ в соке (пюре), получаемому при переработке исходных фруктов или овощей.
5. Запрещается разбавление сока прямого отжима и пюре водой с целью снижения содержания растворимых сухих веществ.
6. С учетом корректировки по кислотности.
7. Соответствует "кокосовой воде", непосредственно извлекаемой из плода кокосового ореха без отжима ореховой мякоти.
8. При установлении нормы для минимального содержания растворимых сухих веществ для восстановленного ананасового сока учитывается тот факт, что в различных географических регионах сельскохозяйственного производства и переработки ананасов содержание растворимых веществ может быть менее уровня, приведенного в таблице. В этом случае ананасовый сок допускается для оборота на территории Республики Казахстан при условии, что содержание растворимых сухих веществ в нем будет составлять не менее 10 % (при 20 0 С, с учетом корректировки по кислотности), а сок будет полностью соответствовать требованиям настоящего Технического регламента.
9. Янгберри (youngberry) - гибрид ежевики и малины.

25,0
Креб алмасы
Crab apple
Malus
prunifolia
(Willd.)
Borkh
Malus
sylvestris
Mill.
15,4
-
25,0
Бойзен жемісі
(янгберри
және таңқурай буданы)
Boysenberry
Rubus ursinus
Cham. &
Schltdl.
10,0
-
25,0
Янгберри 9
Youngberry
Rubus
vitifolius x
Rubus idaeus x
Rubus bai-
leyanis
10,0
-
25,0
Қышқылдығы жоғары басқа да жемістер
-
-
Жалпы қышқылды-
ғы кемінде 0,5 % жеткізу үшін қажетті саны
Құрамында жұмсағы жоғары немесе интенсивті хош иісті басқа да жемістер
-
-
25,0
Қышқылдығы төмен, құрамында жұмсағы төмен және төмен/орташа хош иісті басқа да жемістер
-
-
50,0
Ескертпе:
1. Құрамындағы қойылтылған шырыннан (пюреден) қалпына келтірілген жеміс және көкөніс шырындарының еритін құрғақ заттар, кез келген енгізілген ингредиенттердің құрғақ заттарын есепке алусыз кестеде келтірілген деңгейден кем болмауы тиіс.
2. Егер кестеде қалпына келтірілген еритін құрғақ заттардың нормалары болмаған кезде, ең төменгі мәні тиісті қойылтылған шырын (пюреден) өндірісінде пайдаланылатын тікелей сығылған шырындағы құрғақ заттарды ұстау негізінде айқындалады.
3. Тікелей сығылған жеміс және көкөніс шырындары (пюрелері) үшін құрамындағы еритін құрғақ заттар кестеде белгіленген нормаларға сәйкес болуы тиіс.
4. Тікелей сығылған жеміс және көкөніс шырындары (пюрелері) үшін кестеде құрамында еритін құрғақ заттар ең аз құрамына арналған нормалар болмаған кезде, соңғысы шыққан жемістер мен көкөністерді өңдеу кезінде алынған шырындағы (пюредегі) еритін құрғақ заттардың құрамына сәйкес болуы тиіс.
5. Еритін құрғақ заттарды құрамын төмендету мақсатында тікелей сығылған шырынды және пюрені сумен қосуға тыйым салынады.
6. Қышқылдығы бойынша түзету.
7. Жаңғақ жұмсағын сықпай-ақ кокос жаңғағының жемісінен тікелей алынған""кокос суына" сәйкес келеді.
8. Қалпына келтірілген ананас шырынына арналған еритін құрғақ заттардың барынша аз болуы үшін норманы белгілеу кезінде ауыл шаруашылық өндірісі мен ананасты қайта өңдейтін әр түрлі географиялық өңірлерде еритін құрғақ заттар құрамы кестеде келтірілген деңгейден аз болуы мүмкін деген факт ескеріледі. Бұл жағдайда ананас шырыны ондағы еритін құрғақ заттардың болуы кемінде 10% құрайтын (қышқылдылығы бойынша түзетуді ескере отырып, 20 о С кезінде), ал шырын осы Техникалық регламенттің талаптарына толық сәйкес келетін жағдайда Қазақстан Республикасының аумағында айналымға жіберіледі.
9. Янгберри (youngberry) - қара бүлдірген мен таңқурайдың гибриді.