Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности кормов и кормовых добавок"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2008 года N 263
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности кормов и кормовых добавок".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2008 года N 263
Технический регламент
"Требования к безопасности кормов и кормовых добавок"
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности кормов и кормовых добавок" (далее - Технический регламент) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан от 10 июля 2002 года " О ветеринарии", от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании" и 21 июля 2007 года " О безопасности пищевой продукции" и устанавливает минимально необходимые требования к безопасности кормов и кормовых добавок, предназначенных для кормления продуктивных и непродуктивных животных, а также к сырью, исходным материалам, реагентам и процессам их производства, реализации, транспортировки, применения, хранения и уничтожения.
Технический регламент распространяется на корма и кормовые добавки, производимые (изготавливаемые) и ввозимые (импортируемые), а также предназначенные для оборота на территории Республики Казахстан в качестве кормов для животных, полуфабрикатов или сырья для производства других кормов, независимо от особенностей используемых технологий.
Виды продукции, подпадающие под действие настоящего Технического регламента и их коды по классификатору товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД) указаны в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
Настоящий Технический регламент не распространяется на корма и кормовые добавки домашнего (фермерского) приготовления, предназначенные для личного применения и изготовленные из генетически модифицированного растительного и/или другого сырья.
2. Требования настоящего Технического регламента распространяются на деятельность всех физических и юридических лиц, участвующих в производстве (изготовлении), транспортировке, хранении, реализации кормов и кормовых добавок.
3. Корма и кормовые добавки, а также сырье в процессе производства (изготовления), хранения и применения могут приобрести риски для здоровья и жизни животных, людей, использующих продукцию животноводства в случаях:

"Азық және азық қоспаларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 наурыздағы N 263 Қаулысы.
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Азық және азық қоспаларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 18 наурыздағы
N 263 қаулысымен
бекітілген
"Азық және азық қоспаларының қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолдану саласы
1. Осы "Азық және азық қоспаларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) Қазақстан Республикасының " Ветеринария туралы " 2002 жылғы 10 шілдедегі, " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы және " Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы " 2007 жылғы 21 шілдедегі заңдарына сәйкес әзірленді және өнім беретін әрі өнім бермейтін жануарларды азықтандыруға арналған азық және азық қоспаларының қауіпсіздігіне, сондай-ақ шикізатқа, бастапқы материалдарға, реагенттерге және оларды өндіру, өткізу, тасымалдау, қолдану, сақтау және жою процестеріне қойылатын ең аз қажетті талаптарды белгілейді.
Техникалық регламент жануарларға арналған азық, жартылай фабрикаттар немесе пайдаланылатын технологиялардың ерекшеліктеріне қарамастан басқа да азықтарды өндіруге арналған шикізат ретінде Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін (дайындалатын) және әкелінетін (импортталатын), сондай-ақ айналымға арналған азықтарға және азық қоспаларына қолданылады.
Осы Техникалық регламенттің күші әсер ететін өнім түрлері мен Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының (бұдан әрі - СЭҚ ТН) сыныптамасы бойынша оның кодтары осы Техникалық регламентке 1-қосымшада көрсетілген.
Осы Техникалық регламент жеке қолдануға арналған және генетикалық түрлендірілген өсімдік және/немесе басқа шикізаттан дайындалған, үйде (фермерлік) дайындалған азыққа және азық қоспаларына қолданылмайды.
2. Осы Техникалық регламенттің талаптары азықты және азық қоспаларын өндіруге (дайындауға), тасымалдауға, сақтауға, сатуға қатысатын барлық жеке және заңды тұлғалардың қызметіне қолданылады.
3. Өндіру (дайындау), сақтау және қолдану процесінде азық және азық қоспалары, сондай-ақ шикізат мынадай жағдайларда жануарлардың, мал шаруашылығының өнімін пайдаланатын адамдардың денсаулығына және өміріне қатер тудыруы мүмкін:

3. Требования к безопасности кормов и кормовых добавок
при их обороте на территории Республики Казахстан
6. При реализации и применении, а также ввозе (импорте) кормов и кормовых добавок на объектах внутренней торговли необходимы помещения и условия, обеспечивающие возможности приемки, контроля, идентификации и хранения кормов и кормовых добавок в соответствии с действующими нормативными документами на конкретные виды кормов и кормовых добавок.
7. Основными условиями при обороте кормов и кормовых добавок на территории Республики Казахстан являются:
1) соответствие кормов и кормовых добавок требованиям настоящего Технического регламента;
2) наличие документа, подтверждающего происхождение кормов и кормовых добавок, подтверждения соответствия (сертификата соответствия и (или) знака соответствия или декларации о соответствии);
3) наличие информации о кормах и кормовых добавках в маркировке и (или) сопроводительных документах изготовителя, поставщика и (или) продавца.
Условия, сроки хранения и реализация кормов и кормовых добавок должны исключать вероятность любого загрязнения и порчи.
Срок реализации устанавливается производителем (изготовителем) в соответствии с действующими нормативными документами по стандартизации на корма и кормовые добавки.
8. Не допускаются к реализации:
1) корма и кормовые добавки с истекшим сроком годности;
2) корма и кормовые добавки, имеющие явные признаки порчи;
3) корма и кормовые добавки, не имеющие документов, подтверждающих их происхождение или в отношении которых отсутствует информация;
4) корма и кормовые добавки, не соответствующие информации отраженной в представленных документах;
5) корма и кормовые добавки, не имеющие маркировки, с указанием сведении, предусмотренных Техническим регламентом.
При реализации кормов и кормовых добавок используются специальные оборудования, а также маркированные торговые инвентари (половники, щипцы, совки и др.). Не допускается взвешивание неупакованных кормов и кормовых добавок непосредственно на весах без упаковочных материалов.
9. Ввозимые (импортируемые) на территорию Республики Казахстан корма и кормовые добавки должны быть зарегистрированы в Государственном реестре кормов и кормовых добавок в Республике Казахстан и соответствовать требованиям настоящего Технического регламента.
10. Ввоз (импорт) кормов и кормовых добавок осуществляется с соблюдением условий, обеспечивающих их безопасность и сохранность качественных показателей, установленных с действующими нормативными документами по стандартизации.
4. Требования к безопасности сырья, используемого для
производства (изготовления) кормов и кормовых добавок

3. Қазақстан Республикасының аумағында азық және азық
қоспалары айналымының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
6. Ішкі сауда объектілерінде азық және азық қоспаларын сату және қолдану, сондай-ақ әкелу (импорттау) кезінде азық және азық қоспаларының нақты түрлеріне қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес азық және азық қоспаларын қабылдау, бақылау, сәйкестендіру және сақтау мүмкіндігін қамтамасыз ететін қажетті үй-жайлар мен жағдайлар болуы қажет.
7. Қазақстан Республикасының аумағында азық және азық қоспаларының айналымы кезіндегі негізгі шарттар мыналар болып табылады:
1) азық және азық қоспаларының осы Техникалық регламент талаптарына сәйкестігі;
2) азық және азық қоспаларының сәйкестігін растау (сәйкестік сертификаты және (немесе) сәйкестік белгісі немесе сәйкестік туралы декларация) құжатының болуы;
3) дайындаушының, жеткізушінің және (немесе) сатушының таңбалауында және (немесе) ілеспе құжаттарында азық және азық қоспалары туралы ақпараттың болуы.
Азық және азық қоспаларын сақтау және сату шарттары, мерзімі кез келген ластану және бұзылу ықтималдығын жоюға тиіс.
Сату мерзімін азық және азық қоспаларын стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес өндіруші (дайындаушы) белгілейді.
8. Сатуға мыналар жіберілмейді:
1) жарамдылық мерзімі өткен азық және азық қоспалары;
2) анық бұзылу белгілері бар азық және азық қоспалары;
3) шығарылған жерін растайтын құжаттары жоқ немесе оларға қатысты ақпараты жоқ азық және азық қоспалары;
4) ұсынылған құжаттарда көрсетілген ақпаратқа сәйкес келмейтін азық және азық қоспалары;
5) Техникалық регламентте көзделген мәліметтерді көрсете отырып таңбаланбаған азық және азық қоспалары.
Азық және азық қоспаларын сату кезінде арнайы жабдықтар, сондай-ақ таңбаланған сауда мүкәммалы (палаулықтар, тістеуіктер, қалақшалар және басқалары) қолданылады. Тікелей орамсыз материалдар таразыларында буып-түйілмеген азық және азық қоспаларын өлшеуге рұқсат етілмейді.
9. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін (импортталатын) азық және азық қоспалары Қазақстан Республикасындағы азық және азық қоспаларының мемлекеттік тізілімінде тіркелуге және осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келуге тиіс.
10. Азық және азық қоспаларын әкелу (импорттау) стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарда белгіленген олардың қауіпсіздігі мен сапалық көрсеткіштерінің сақталуын қамтамасыз ететін шарттарды сақтау арқылы жүзеге асырылады.
4. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) үшін
пайдаланылатын шикізаттардың қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар

11. Запрещается использовать для производства (изготовления) кормов и кормовых добавок сырье, происходящее из неблагополучных пунктов (территорий) по особо опасным болезням животных и птиц, вошедших в перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продуктов и сырья животного происхождения, представляющих особую опасность здоровью животных и человека.
Запрещается производство (изготовление) кормов и кормовых добавок из (с использованием) тканей животного происхождения.
12. Условия заготовки, хранения и транспортировки сырья для производства (изготовления) кормов и кормовых добавок должны соответствовать требованиям установленным законодательствами Республики Казахстан в области ветеринарии и безопасности пищевой продукции .
13. Сочные корма (корм зеленый, сенаж, силос) используются как корма в цельном или обработанном виде и как сырье в составе полнорационных кормов и кормовых добавок.
Корма зеленые должны соответствовать показателям качества установленным с действующими нормативными документами по стандартизации. Не должны иметь признаков заплесневения, постороннего запаха ядовитых растений.
Грубые корма (сено, солома) используются в чистом виде и как сырье в составе кормосмесей - для производства (изготовления) гранулированных кормов. Грубые корма не должны содержать заплесневевших участков, ядовитых растений (горчак ползучий, вязель разноцветный, софора листохвостая), посторонних запахов (затхлый, плесени, гнилостный), патогенных грибов и иерсиний.
Сырье - зерно (пшеница, ячмень, овес, рожь, кукуруза, просо, арахис, семена подсолнечника, тритикале), поставляемое на кормовые цели для производства комбикормов и зернобобовые кормовые культуры (вика яровая, нут, бобы кормовые, чечевица, люпин кормовой, соя, горох) не должно содержать спорыньи, головни, вредителей и посторонней примеси. Зерно, используемое в качестве сырья, должно отвечать требованиям, установленным соответствующим Техническим регламентом.
Сырье - корнеклубнеплодные и бахчевые культуры (кормовые) не должны иметь признаков заплесневения, и превышать установленные нормы содержания опасных и ядовитых веществ.
14. Хранение сырья, оборудования, упаковочных и вспомогательных материалов (далее - материалов) должно осуществляться в условиях, обеспечивающих безопасность готового продукта (кормов и кормовых добавок) и исключающих возможность его попутного загрязнения. При хранении сырья и материалов должна применяться система ротации, предусматривающая выпуск со склада в первую очередь сырья и материалов, поступивших на хранение раньше других. Для хранения кормов и кормовых добавок должны использоваться специальные помещения (сооружения) исключающие проникновение насекомых и грызунов.

11. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) үшін жануарлар мен адамдардың денсаулығына ерекше қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды міндетті алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген, жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары бойынша қолайсыз мекендерден (аумақтардан) алынған шикізаттарды пайдалануға тыйым салынады.
Азық және азық қоспаларын жануарлардан алынған тіндерден өндіруге (дайындауға) тыйым салынады.
12. Азық және азық қоспаларын өндіруге (дайындауға) арналған шикізаттарды дайындау, сақтау және тасымалдау шарттары Қазақстан Республикасының ветеринария және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
13. Сүрленген азық (кептірілген азық, пішендеме, сүрлем) табиғи немесе өңделген түрде азық ретінде және азық пен азық қоспаларының толық рационды құрамында шикізат ретінде қолданылады.
Кептірілген азық стандарттау жөніндегі қолданыстағы нормативтік құжаттарда белгіленген сапа көрсеткіштеріне сәйкес болуы тиіс. Көгеру, улы өсімдіктердің бөтен иіс белгілері болмауы тиіс.
Ірі азық (пішен, сабан) таза түрде және түйіршіктелген азық өндіруге арналған азық қоспасының құрамында шикізат ретінде қолданылады. Ірі азық құрамында көтерген бөліктер, улы өсімдіктер (жатаған кекіре, қоянбеде), бөтен иістер (борсыған, зең, шіріген), патогендік саңырауқұлақтар мен иеркөк болмауы тиіс.
Шикізат - құрама жем мен дәнді бұршақты азық дақылдарын (жаздық сиыржоңышқа, ноқат, азықтық бұршақтар, жасымық, азықтық бөрібұршақ, соя, бұршақ) өндіру үшін азықтық мақсаттарға жеткізілетін астық (бидай, арпа, сұлы, қара бидай, жүгері, тары, жержаңғақ, күнбағыс дәндері, тритикале) құрамында қастауыш, қара күйе, зиянкестер мен бөтен қоспалар болмауы тиіс. Шикізат ретінде қолданылатын астық тиісті Техникалық регламентте белгіленген талаптарға жауап беруі тиіс.
Шикізат - тамыртүйнекжеміс және бақша (азық) дақылдарында көгеру белгілері болмауы және құрамындағы қауіпті және улы заттар белгіленген нормадан аспауы тиіс.
14. Шикізатты, жабдықты, буып-түю және қосалқы материалдарды (бұдан әрі - материалдар) сақтау дайын өнімнің (азық және азық қоспаларының) қауіпсіздігі мен оның жолай ластану мүмкіндігін болдырмауды қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылуы тиіс. Шикізат пен материалдарды сақтау кезінде, бірінші кезекте басқалардан ерте сақтауға түскен шикізат пен материалдарды қоймадан шығаруды көздейтін ротация жүйесі қолданылуға тиіс. Азық және азық қоспаларын сақтау үшін жәндіктер мен кеміргіштерді өткізбейтін арнайы үй-жайлар (имараттар) қолданылуы тиіс.

15. Выполнение требований к безопасности консервирующих заквасок, ферментов, пробиотических культур, молока и сыворотки (сухие) должно обеспечиваться их изготовителями. Каждая партия этой продукции, предназначенная для приготовления кормов и кормовых добавок должна сопровождаться ветеринарными документами установленной формы.
5. Требования к безопасности кормов и кормовых добавок при их
производстве (изготовлении)
16. Требования к безопасности кормов и кормовых добавок при их производстве (изготовлении) в соответствии с ветеринарно-санитарными требованиями включают в себя установление необходимых уровней освещения, микроклимата, шума, вибрации и содержания пыли и вредных веществ в воздухе рабочей зоны.
17. Технологическое оборудование, предназначенное для производства кормов и кормовых добавок должно соответствовать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области безопасности машин и оборудования.
18. Требования к безопасности технологических процессов (сушка, измельчение, гранулирование, введение консервирующих веществ, закваска, выпаривание, пастеризация, стерилизация) предусматривает соблюдение норм и требований нормативно-технической документации на данную продукцию. Безопасность технологических процессов гарантируется путем проведения производственного контроля за их соблюдением.
19. При производстве (изготовлении) кормов и кормовых добавок необходимо соблюдать следующие требования:
1) корма для продуктивных жвачных животных не должны иметь в своем составе компонентов, полученных из любых животных, кроме рыб и других гидробионтов, не относящихся к млекопитающим;
2) корма для продуктивных птиц не должны иметь в своем составе компонентов жвачных животных, хищных животных, а также птиц;
3) корма для продуктивных свиней не должны иметь в своем составе компонентов жвачных животных, хищных животных и свиней;
4) корма для продуктивных животных, происходящие из неблагополучных стран по губкообразной энцефалопатии крупного рогатого скота, не должны иметь в своем составе компонентов, полученных из любых животных, кроме рыб и других гидробионтов, не относящихся к млекопитающим.
Критериями безопасности консервированных кормов, в том числе промышленная стерильность, являются отсутствие микроорганизмов, способных развиваться при температуре хранения, установленной для конкретного вида консервов, а также микроорганизмов и микробных токсинов, опасных для здоровья животных.
20. Качество и безопасность кормов и кормовых добавок при производстве (изготовлении) проверяются путем проведения собственного производственного контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы.

15. Консервіленетін ашытқылардың, ферменттердің, пробиотикалық дақылдардың, сүттің және сарысудың (құрғақ) қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды орындауды оларды дайындаушылар қамтамасыз етуі тиіс. Азық және азық қоспаларын дайындауға арналған бұл өнімнің әрбір партиясы белгіленген нысандағы ветеринариялық құжаттармен қоса берілуі тиіс.
5. Азық және азық қоспаларын өндірудің (дайындаудың)
қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
16. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) кезінде олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар ветеринарлық-санитарлық талаптарға сәйкес жұмыс аймағының ауасында өзіне жарықтандырудың, микроклиматтың, шудың, тербелістің және шаң мен зиянды заттардың қажетті деңгейін белгілеуді қамтиды.
17. Азық және азық қоспаларын өндіруге арналған технологиялық жабдықтар Қазақстан Республикасының машиналар мен жабдықтың қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес болуы тиіс.
18. Технологиялық процестердің (кептіру, ұсақтау, түйіршіктеу, консервілейтін заттарды, ашытқыларды енгізу, булау, пастерлеу, стерильдеу) қауіпсіздігіне қойылатын талаптар осы өнімге нормативтік-техникалық құжаттаманың нормалары мен талаптарын сақтауды көздейді. Технологиялық процестердің қауіпсіздігіне олардың сақталуына өндірістік бақылау жүргізу жолымен кепілдік беріледі.
19. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) өнімділігі жоғары күйіс қайыратын жануарларға арналған азық құрамында балық және сүтқоректілерге жатпайтын басқа гидробионттарды қоспағанда, кез келген жануардан алынған құрамдас бөліктер болмауы тиіс;
2) өнімділігі жоғары құстарға арналған азық құрамында күйіс қайыратын жануарлардың, жыртқыш жануарлардың, сондай-ақ құстардың құрамдас бөліктері болмауы тиіс;
3) өнімділігі жоғары шошқаларға арналған азық құрамында күйіс қайыратын жануарлардың, жыртқыш жануарлардың және шошқалардың құрамдас бөліктері болмауы тиіс;
4) ірі қараның губка тәрізді энцефалопатиясы бойынша қолайсыз елдерден әкелінген өнімділігі жоғары жануарларға арналған азық құрамында балық пен сүтқоректілерге жатпайтын басқа гидробионттарды қоспағанда, кез келген жануардан алынған құрамдас бөліктер болмауы тиіс.
Консервіленген азықтар қауіпсіздігінің өлшемдері, оның ішінде өнеркәсіптік стерильділік консервілердің нақты түрі, сондай-ақ жануарлардың саулығы үшін қауіпті микроорганизмдер мен микробтық уыттар үшін белгіленген сақтау температурасында дамуға қабілетті микроорганизмдердің жоқтығы болып табылады.
20. Өндіру (дайындау) кезіндегі азық және азық қоспаларының сапасы мен қауіпсіздігі жеке өндірістік бақылау мен ветеринарлық-санитарлық сараптама жүргізу арқылы тексеріледі.

21. Содержание токсичных элементов, патогенных микроорганизмов, микотоксинов, нитритов, нитратов, пестицидов, гербицидов, радионуклидов, маркерных полихлорированных бифенилов в кормах и кормовых добавках не должно превышать допустимых ветеринарных нормативов (показателей), утверждаемых уполномоченным органом в области ветеринарии .
22. Корма и кормовые добавки, производимые (изготавливаемые) и ввозимые (импортируемые) на территорию Республики Казахстан подлежат государственной регистрации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии и безопасности пищевой продукции.
6. Требования к безопасности объектов по производству
(изготовлению) кормов и кормовых добавок
23. Размещение объекта по производству (изготовлению) кормов и кормовых добавок осуществляется при наличии ветеринарно-санитарного заключения.
24. Всем объектам присваиваются учетные номера в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области безопасности пищевой продукции.
25. Объект производства (изготовления) кормов и кормовых добавок располагается на территории благополучной по инфекционным болезням животных и птиц и эксплуатируется с соблюдением требований ветеринарно-санитарных правил .
26. Здания и производственные сооружения должны обеспечивать:
1) возможность расположения технологической линии и оборудования для производства (изготовления), хранения сырья и материалов в соответствии с нормативными документами;
2) разделение перегородками и/или отдельные помещения для заготовки сырья, производства и хранения кормов и кормовых добавок, для предотвращения загрязнения микроорганизмами, грязью, реактивами, другими видами загрязнений;
3) эффективную вентиляцию производственных, подсобных и бытовых помещений и помещений, где требуется экранирование или другие меры защиты от доступа птиц, животных и насекомых в соответствии с действующими нормативами для промышленных предприятий.
27. Приготовление производственных заквасок и/или пробиотических культур проводится в специально выделенном и соответствующим образом организованном заквасочном отделении, отвечающим следующим требованиям:
1) размещено в одном производственном корпусе с основными цехами-потребителями, в изолированном помещении;
2) иметь отдельные помещения, в которых создаются и поддерживаются условия, обеспечивающие защиту заквасок и культур от загрязнения микроорганизмами, бактериофагами и другими загрязнителями;
3) иметь приточно-вытяжную вентиляцию и (или) другую эффективную систему очистки и обработки воздуха.
Контроль качества заквасок и (или) пробиотических культур при приготовлении (изготовлении) производственных заквасок и активизированных бакконцентратов осуществляется на всех этапах производственного цикла подразделением производственного контроля.

21. Азық және азық қоспаларының құрамындағы уытты элементтер, патогендік микроорганизмдер, микотоксиндер, нитриттер, нитраттар, пестицидтер, гербицидтер, радионуклидтер, маркерлік полихлорланған бифенилдер ветеринария саласындағы уәкілетті орган бекіткен рұқсат етілген ветеринарлық нормативтерден (көрсеткіштерден) аспауы тиіс.
22. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген (дайындалған) және әкелінген (импортталған) азық және азық қоспалары Қазақстан Республикасының ветеринария және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркелуі тиіс.
6. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) жөніндегі
объектілердің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
23. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) жөніндегі объектілерді орналастыру ветеринарлық-санитарлық қорытынды болған кезде жүзеге асырылады.
24. Барлық объектілерге Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен есептік нөмірлер беріледі.
25. Азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) объектісі жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша қолайлы аумаққа орналастырылады және ветеринарлық-санитарлық ережелер талаптарын сақтай отырып пайдаланылады.
26. Ғимараттар және өндірістік имараттар мыналарды қамтамасыз етуі тиіс:
1) технологиялық желі мен нормативтік құжаттарға сәйкес шикізаттар мен материалдар өндіру (дайындау), сақтау үшін жабдықтарды орналастыру мүмкіндігі;
2) шикізат дайындау, азық және азық қоспаларын өндіру (дайындау) және сақтау үшін микроорганизмдермен, балшықпен, реактивтермен, басқа да ластану түрлерімен ластануды болдырмау үшін қалқалармен бөлу және/немесе жеке үй-жайлар;
3) өндірістік, қосалқы және тұрмыстық үй-жайлар мен өнеркәсіптік кәсіпорындарға арналған қолданыстағы нормативтерге сәйкес экрандау немесе құстардың, жануарлардың және жәндіктердің кіруінен қорғайтын басқа да шаралар талап етілетін үй-жайларды тиімді желдету.
27. Өндірістік ұйытқыларды және (немесе) пробиотикалық дақылдарды дайындау арнаулы бөлінген және мынадай талаптарға жауап беретін тиісті түрде ұйымдастырылған ұйытқы бөлімшесінде жүргізіледі:
1) үй-жайлардан оқшауланған негізгі тұтынушы цехтармен бірге бір өндірістік корпуста орналасуы;
2) ұйытқылар мен дақылдарды микроорганизмдерден, бактериофагалардан және басқа да ластағыштардан қорғауды қамтамасыз ететін жағдай жасалатын және ұсталатын жеке үй-жайлардың болуы;
3) ағынды-сорғыш желдеткіштің және (немесе) ауаны тазартатын және өңдейтін басқа тиімді жүйенің болуы.
Өндірістік ұйытқы және белсенді бакконцентраттар дайындау (жасау) кезінде ұйытқылардың және (немесе) пробиотикалық дақылдардың сапасын бақылау өндірістік бақылау бөлімшелерінің өндірістік циклының барлық кезеңінде жүзеге асырылады.

28. Объекты производства (изготовления) должны быть расположены вдали от:
1) объектов загрязнения окружающей среды и промышленной деятельности;
2) регионов, подверженных наводнениям;
3) районов, подверженных нашествию вредителей;
4) районов, где отходы производства (твердые или жидкие) не могут быть эффективно удалены.
7. Требования к безопасности кормов и кормовых добавок
при их хранении, транспортировке, маркировке и упаковке
29. Корма и кормовые добавки хранятся в специальных складских помещениях в условиях, обеспечивающих их безопасность для потребления животными в течение установленного срока годности.
30. Производитель (изготовитель) устанавливает срок годности кормов и кормовых добавок, условия их хранения и транспортировки в зависимости от вида и способа производства (изготовления).
Не допускается хранение и транспортировка кормов и кормовых добавок вместе с горюче-смазочными материалами и пищевыми продуктами, имеющими специфический запах.
31. Корма и кормовые добавки транспортируются в сухих, чистых транспортных средствах, не зараженных вредителями кормовых запасов в порядке, установленном уполномоченным органом в области ветеринарии.
32. Маркировка, упаковка кормов и кормовых добавок проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Требования к безопасности кормов и кормовых добавок
при их уничтожении
33. Корма и кормовые добавки изымаются из оборота при:
1) не соответствии требованиям, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии и безопасности пищевой продукции и настоящим Техническим регламентом;
2) отсутствии соответствующих документов, подтверждающих их происхождение и безопасность;
3) наличии явных признаков порчи, загрязнения, неприятного запаха;
4) обнаружении особо опасных болезней животных и птиц.
34. Корма и кормовые добавки, изъятые из оборота, подлежат ветеринарно-санитарной экспертизе, по результатам которой определяется их безопасность.
35. Уничтожение кормов и кормовых добавок, признанных по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы, опасными для здоровья животных осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
9. Подтверждение соответствия кормов и кормовых добавок
36. Подтверждение соответствия кормов и кормовых добавок осуществляется согласно требованиям действующего законодательства Республики Казахстан.
10. Перечень гармонизированных нормативных документов
37. Перечень гармонизированных стандартов (доказательная база), обеспечивающих выполнение требований, установленных настоящим Техническим регламентом, приведен в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.

28. Өндіріс (дайындау) объектілері:
1) қоршаған орта мен өнеркәсіптік қызметті ластайтын объектілерден;
2) су тасқыны болуы мүмкін өңірлерден;
3) зиянкестер шабуылына ұшырауы мүмкін аудандардан;
4) өндірістік қалдықтар (қатты немесе сұйық) тиімді жойылмайтын аудандардан алыс орналасуы тиіс.
7. Азық және азық қоспаларын сақтау, тасымалдау, таңбалау және буып-түю кезіндегі қауіпсіздікке қойылатын талаптар
29. Азық және азық қоспалары белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде жануарлар тұтыну үшін, олардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда арнайы қоймалық үй-жайларда сақталады.
30. Өндіруші (дайындаушы) азық және азық қоспаларының түріне және өндіру (дайындау) тәсіліне байланысты жарамдылық мерзімін, оларды сақтау және тасымалдау шарттарын белгілейді.
Азық және азық қоспаларын жанар-жағармай материалдарымен және ерекше иісі бар тамақ өнімдермен бірге сақтауға және тасымалдауға рұқсат етілмейді.
31. Азық және азық қоспалары ветеринария саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен азық қорларының зиянкестерімен залалданбаған құрғақ, таза көлік құралдарымен тасымалданады.
32. Азық және азық қоспаларын таңбалау, буып-түю Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
8. Азық және азық қоспаларын жою кезіндегі
қауіпсіздікке қойылатын талаптар
33. Азық және азық қоспалары мынадай жағдайларда айналымнан алынып тасталады:
1) Қазақстан Республикасының ветеринария және тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасы мен осы Техникалық регламентте белгіленген талаптарға сәйкес келмесе;
2) олардың шыққан жері мен қауіпсіздігін растайтын тиісті құжаттары келмесе;
3) бұзылу, ластану, жағымсыз иістің анық белгілері болғанда;
4) жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары табылғанда.
34. Айналымнан алынған азық және азық қоспалары ветеринарлық-санитарлық сараптамадан өтуге тиіс, оның нәтижесі бойынша олардың қауіпсіздігі анықталады.
35. Ветеринарлық-санитарлық сараптаманың нәтижесі бойынша жануарлардың саулығына қауіпті деп танылған азық және азық қоспаларын жою Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
9. Азық және азық қоспаларының сәйкестігін растау
36. Азық және азық қоспаларының сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Үйлестірілген нормативтік құжаттардың тізбесі
37. Осы Техникалық регламент белгілеген талаптарды орындауды қамтамасыз ететін үйлестірілген стандарттардың тізбесі (дәлелдеме базасы) осы Техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілген.

38. В стандартах на продукцию обязательными для выполнения являются требования настоящего Технического регламента.
39. Гармонизация применяемых действующих стандартов по кормам и кормовым добавкам, обеспечивающих выполнение требований безопасности, установленных настоящим Техническим регламентом, проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании .
11. Сроки и условия введения в действие
40. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.

38. Өнімге арналған стандарттарда Осы Техникалық регламенттің талаптары орындау үшін міндетті болып табылады.
39. Осы Техникалық регламентте белгіленген қауіпсіздік талаптарын орындауды қамтамасыз ететін азық және азық қоспалары бойынша қолданылатын қолданыстағы стандарттарды үйлестіру Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
11. Қолданысқа енгізілу мерзімі мен шарттары
40. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.

41. С момента введения в действие настоящего Технического регламента нормативные правовые акты и нормативно-технические документы, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с настоящим Техническим регламентом применяются в части, не противоречащей настоящему Техническому регламенту.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень
видов продукции, подпадающей под действие
Технического регламента
N
п/п
Виды продукции
Код ТН ВЭД
1
2
3
1
Зерно фуражное:

41. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілген сәттен бастап Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілер мен нормативтік-техникалық құжаттар осы Техникалық регламентке сәйкес келтірілгенге дейін осы Техникалық регламентке қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Техникалық регламенттің күші қолданылатын
өнім түрлерінің тізбесі
Р/с
Ө нім түрлері
СЭҚ ТН коды
1
2
3
1
Жемдік астық:

1) комбикорма-концентраты для рабочих
лошадей
2) комбикорма-концентраты,
гранулированные для племенных кобыл
3) комбикорма-концентраты,
гранулированные для тренируемых и
спортивных лошадей
4) комбикорма-концентраты,
гранулированные для откармливаемых
лошадей
5) комбикорма-концентраты для
выращивания и нагула молодняка мясных
лошадей
6) комбикорма концентраты для дойных
кобыл
30
Комбикорма концентраты для пушных
зверей (лисиц, песцов, соболей, норок)
31
Комбикорма концентраты для кроликов и
нутрий
32
Комбикорма концентраты для прудовых
рыб (сеголетки, племенной молодняк,
производители, двухлетки, трехлетки
прудовых карповых рыб и форель)
33
Комбикорма концентраты для лососевых,
осетровых рыб
34
Сухие и концентрированные для
непродуктивных животных:
1) собак и кошек
2) декоративных птиц
3) аквариумных рыб
4) грызунов
2309109000
35
Премиксы
Приложение 2
к Техническому регламенту
Перечень
гармонизированных нормативных документов
ГОСТ 80-96 Жмых подсолнечный. Технические условия.
ГОСТ 2081-92 Карбамид. Технические условия.
ГОСТ 2116-2000 Мука кормовая из рыбы, морских млекопитающих, ракообразных и беспозвоночных. Технические условия.
ГОСТ 2929-75 Толокно овсяное. Технические условия.
ГОСТ 4808-87 Сено. Технические условия.
ГОСТ 5060-86 Ячмень пивоваренный. Технические условия.
ГОСТ 6201-68 Горох шлифованный. Технические условия.
ГОСТ 6484-96 Кислота стеариновая техническая (стеарин). Технические условия.
ГОСТ 9419-78 Реактивы. Кислота стеариновая. Технические условия.
ГОСТ 7067-88 Вика яровая. Технические условия.
ГОСТ 7169-66 Отруби пшеничные. Технические условия.
ГОСТ 7170-66 Отруби ржаные. Технические условия.
ГОСТ 9265-72 Комбикорма-концентраты для рабочих лошадей. Технические условия.
ГОСТ 9268-90 Комбикорма-концентраты для крупного рогатого скота. Технические условия.
ГОСТ 10199-81 Комбикорма-концентраты для овец. Технические условия.
ГОСТ 10385-88 Комбикорма для прудовых карповых рыб. Технические условия.
ГОСТ 10417-88 Бобы кормовые. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 10418-88 Чечевица мелкосеменная. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 10419-88 Чина. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 10853-88 Семена масличные. Метод определения зараженности вредителями.
ГОСТ 11321-89 Люпин кормовой. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 12220-96 Шрот соевый кормовой тестированный. Технические условия.
ГОСТ 13496.0-80 Комбикорма, сырье. Методы отбора проб.

1) жұмысшы аттарға арналған құрама
жем-концентранттар
2) асыл тұқымды биелерге арналған
түйіршіктелген құрама жем- концентранттар
3) жаттыққан және спорттық аттарға
арналған түйіршіктелген құрама жем-
концентранттар
4) бордақыланатын аттарға арналған
түйіршіктелген құрама жем-концен-
транттар
5) етті аттардың төлдерін өсіруге
және ет алдыруға арналған жем-
концентранттар
6) сауын биелерге арналған жем-
концентранттар
30
Терісі қымбат аңдарға арналған (түлкілер, поляр түлкісі, бұлғын, су
күзені) құрама жем-концентранттар
31
Үй қояндары мен сазкәмшәтқа арналған
құрама жем-концентранттар
32
Тоған балықтарға (сеголеткалар, асыл
тұқымды төлдер, тағандық тұқы
балықтарының аталықтары, екі жастағылары, үш жасатағылары және
патшабалық) арналған құрама жем-
концентранттар
33
Албырт, бекіре балықтар үшін құрама
жем-концентранттар
34
Өнім бермейтін жануарларға арналған құрғақ және құнарландырылған:
1) ит пен мысықтар
2) сәнді құстар
3) аквариум балықтары
4) кеміргіштер
2309 10 900 0
35
Премикстер
Техникалық регламентке
2-қосымша
Үйлестірілген нормативтік құжаттар тізбесі
ГОСТ 80-96 Күнбағыс күнжарасы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2081-92 Карбамид. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2116-2000 Балықтан, теңіз сүт қоректілерінен, шаян тәрізділер және омыртқасыздардан алынған азықтық ұн. Техникалық шарттар.
ГОСТ 2929-75 Сұлы талқаны. Техникалық шарттар.
ГОСТ 4808-87 Пішен. Техникалық шарттар.
ГОСТ 5060-86 Сыра қайнататын арпа. Техникалық шарттар.
ГОСТ 6201-68 Тегістелген бұршақ. Техникалық шарттар.
ГОСТ 6484-96 Стеарин техникалық қышқылы (стеарин). Техникалық
шарттар.
ГОСТ 9419-78 Реактивтер. Стеарин қышқылы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7067-88 Жаздық сиыржоңышқа. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7169-66 Бидай кеуектері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 7170-66 Қара бидай кеуектері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 9265-72 Жұмысшы аттарға арналған құрама жем-концентранттар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 9268-90 Ірі қараға арналған құрама жем-концентранттар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10199-81 Қойларға арналған азық-қоспалары. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10385-88 Тоспа тұқы балықтарына арналған құрама азықтар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 10417-88 Азықтық бұршақтар. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 10418-88 Ұсақ дәнді жасымық. Дайындама және жеткізу кезіндегі талаптар.
ГОСТ 10419-88 Әйкен. Дайындама және жеткізу кезіндегі талаптар.
ГОСТ 10853-88 Зәйтүн дәндері. Зиянкестермен жұқтырылуын анықтау әдісі.
ГОСТ 11321-89 Азықтық бөрібұршақ. Дайындама және жеткізу кезіндегі талаптар.
ГОСТ 12220-96 Тостирленген азықтық соя шроты. Техникалық шарттар.
ГОСТ 13496.0-80 Құрама жем, шикізат. Сынамаларды іріктеу әдістері.

ГОСТ ИСО 5725.1-2003 Комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения полихлорированных бифенилов в кормах, кормовых добавках и пищевом сырье.
ГОСТ 13496.1-98 Комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения содержания натрия и хлорида натрия.
ГОСТ 13496.2-91 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения сырой клетчатки.
ГОСТ 13496.3-92 (ИСО 6496-83) Комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения влаги.
ГОСТ 13496.4-93 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения содержания азота и сырого протеина.
ГОСТ 13496.5-70 Комбикорм. Метод определения спорыньи.
ГОСТ 13496.6-71 Комбикорм. Метод выделения микроскопических грибов.
ГОСТ 13496.7-97 Зерно фуражное, продукты его переработки, комбикорма. Методы определения токсичности.
ГОСТ 13496.8-72 Комбикорма. Методы определения крупности размола и содержания неразмолотых семян культурных и дикорастущих растений.
ГОСТ 13496.9-96 Комбикорма. Методы определения металломагнитной примеси.
ГОСТ 13496.10-74 Комбикорм. Метод определения содержания спор головневых грибов.
ГОСТ 13496.12-98 Комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения общей кислотности.
ГОСТ 13496.13-75 Комбикорма. Методы определения запаха, зараженности вредителями хлебных запасов.
ГОСТ 13496.14-87 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения золы, не растворимой в соляной кислоте.
ГОСТ 13496.15-97 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения содержания сырого жира.
ГОСТ 13496.17-95 Корма. Методы определения каротина.
ГОСТ 13496.18-85 Комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения кислотного числа жира.
ГОСТ 13496.19-93 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Методы определения содержания нитратов и нитритов.
ГОСТ 13496.20-87 Комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения остаточных количеств пестицидов.
ГОСТ 13634-90 Кукуруза. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 13797-84 Мука витаминная из древесной зелени. Технические условия.
ГОСТ 13979.0-86 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Правила приемки и методы отбора проб.
ГОСТ 13979.1-68 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Методы определения влаги и летучих веществ.
ГОСТ 13979.2-94 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Метод определения массовой доли жира и экстрактивных веществ.
ГОСТ 13979.4-68 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Методы определения цвета, запаха, количества темных включений и мелочи.
ГОСТ 13979.5-68 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Метод определения металлопримесей.
ГОСТ 13979.6-69 Жмыхи, шроты и горчичный порошок. Метод определения золы.

ГОСТ ИСО 5725.1-2003 Құрама жем, құрама жем шикізаты. Азықта және азық қоспаларында және тағамдық шикізатта полихлорланған бифенилдерді анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.1-98 Құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы натрий және натрий хлоридін анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.2-91 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Шикі клетчатканы анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.3-92 (ИСО 6496-83) Құрама жем, құрама жем шикізаты. Ылғалды анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.4-93 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы
азотты және шикі протеинді анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.5-70 Құрама жем. Қастауышты анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.6-71 Құрама жем. Микроскопиялық саңырауқұлақтарды бөлу әдісі.
ГОСТ 13496.7-97 Жемдік астық, оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Уыттылықты анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.8-72 Құрама жем. Тарту ірілігі мен құрамындағы дақылды және жабайы өсімдіктердің тартылмаған тұқымын анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.9-96 Құрама жем. Металл магнитті қоспаларды анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.10-74 Құрама жем. Құрамындағы басты саңырауқұлақтар спораларын анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.12-98 Құрама жем, құрама жем шикізаты. Жалпы қышқылдығын анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.13-75 Құрама жем. Иісті, нан қорлары зиянкестерін анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.14-87 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы тұз қышқылында ерімейтін күлді анықтау әдісі.
ГОСТ 13496.15-97 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы шикі майды анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.17-95 Азық. Каротинді анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.18-85 Құрама жем, құрама жем шикізаты. Майдың қышқылдық санын анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.19-93 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы нитраттар мен нитриттерді анықтау әдістері.
ГОСТ 13496.20-87 Құрама жем, құрама жем шикізаты. Пестицидтердің қалдық мөлшерін анықтау әдісі.
ГОСТ 13634-90 Жүгері. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 13797-84 Ағаш көгінен жасалған витамин ұны. Техникалық шарттар.
ГОСТ 13979.0-86 Күнжара, шроттар және қыша ұнтағы. Қабылдау ережесі және сынамаларды іріктеу әдістері.
ГОСТ 13979.1-68 Күнжаралар, шроттар мен қыша ұнтағы. Ылғал мен ұшпалы заттарды анықтау әдістері.
ГОСТ 13979.2-94 Күнжаралар, шроттар мен қыша ұнтағы. Майдың және экстрабелсенді заттардың үлестік салмағын анықтау әдістері.
ГОСТ 13979.4-68 Күнжаралар, шроттар мен қыша ұнтағы. Түсін, иісін, қара қосындылар мен ұсақтардың мөлшерін анықтау әдістері.
ГОСТ 13979.5-68 Күнжаралар, шроттар мен қыша ұнтағы. Металл қоспаларды анықтау әдісі.
ГОСТ 13979.6-69 Күнжаралар, шроттар мен қыша ұнтағы. Күлді анықтау әдісі.

ГОСТ 8758-76 Нут. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 8759-92 Сорго. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 17109-88 Соя. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 9353-90 Пшеница. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 9404-88 Мука и отруби. Метод определения влажности.
ГОСТ 17483-72 Жир животный кормовой. Технические условия.
ГОСТ 17498-72 Мел. Виды, марки и основные технические требования.
ГОСТ 17536-82 Мука кормовая животного происхождения. Технические условия.
ГОСТ 17681-82 Мука животного происхождения. Методы испытаний.
ГОСТ 18057-88 Корма грубые. Метод выделения микроскопических грибов.
ГОСТ 18221-99 Комбикорма полнорационные для сельскохозяйственной птицы. Технические условия.
ГОСТ 18691-88 Корма травяные искусственно высушенные. Технические условия.
ГОСТ 19092-92 Гречиха. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 19856-86 (СТ СЭВ 5367-85) Пестициды. Общие наименования.
ГОСТ 20083-74 Дрожжи кормовые. Технические условия.
ГОСТ 21650-76 Средства скрепления тарно-штучных грузов в транспортных пакетах. Общие требования.
ГОСТ 21669-76 (СТ СЭВ 6530-88) Комбикорма. Термины и определения.
ГОСТ 21149-93 Хлопья овсяные. Технические условия.
ГОСТ 22391-89 Подсолнечник. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 22455-77 Мука и крупка кормовая водорослевая. Технические условия.
ГОСТ 22983-88 Просо. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 23153-78 Кормопроизводство. Термины и определения.
ГОСТ 23423-89 Метионин кормовой. Технические условия.
ГОСТ 23635-90 Препарат ферментный амилосубтилин Г3х. Технические условия.
ГОСТ 23637-90 Сенаж. Технические условия.
ГОСТ 23638-90 Силос из зеленых растений. Технические условия.
ГОСТ 26663-85 Пакеты транспортные. Формирование с применением средств пакетирования. Общие технические требования.
ГОСТ 23999-80 Кальция фосфат кормовой. Технические условия.
ГОСТ 26180-84 Корма. Метод определения аммиачного азота и активной кислотности (рН).
ГОСТ 26498-85 Дрожжи кормовые. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение.
ГОСТ 26826-86 Мука известковая для производства комбикормов для сельскохозяйственных животных и птицы и для подкормки птицы.
ГОСТ 26927-86 Сырье и продукты пищевые. Метод определения ртути.
ГОСТ 26929-94 Сырье и продукты пищевые. Подготовка проб.
Минерализация для определения токсичных элементов.
ГОСТ 26932-86 Сырье и продукты пищевые. Метод определения свинца.
ГОСТ 27262-87 Корма растительного происхождения. Методы отбора проб.
ГОСТ 27668-88 Мука и отруби. Приемка и методы отбора проб.

ГОСТ 8758-76 Ноқат. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 8759-92 Құмай жүгері. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 17109-88 Соя. Дайындау және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 9353-90 Бидай. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 9404-88 Ұндар мен кеуектер. Ылғалдылығын анықтау әдісі
ГОСТ 17483-72 Жануардың жемдік майы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 17498-72 Бор. Түрлері, маркалар мен негізгі техникалық талаптар.
ГОСТ 17536-82 Жануарлардан алынатын жемдік ұн Техникалық шарттар. ГОСТ 17681-82 Жануарлардан алынатын жемдік ұн. Сынақ әдістері.
ГОСТ 18057-88 Ірі азықтар. Микроскопиялық саңырауқұлақтардың бөліну әдісі.
ГОСТ 18221-99 Ауыл шаруашылығы құсына арналған толық үлесті құрама жем. Техникалық шарттар.
ГОСТ 18691-88 Жасанды кептірілген шөп азықтары. Техникалық шарттар. ГОСТ 19092-92 Қарақұмық. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 19856-86 (СТСЭВ 5367-85) Пестицидтер. Жалпы атаулары.
ГОСТ 20083-74 Азықтық ашытқылар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 21650-76 Көлік пакеттерінде ыдыс-дара жүктерді бекіту құралдары. Жалпы талаптар.
ГОСТ 21669-76 (СТ СЭВ 6530-88) Құрама жем. Терминдер мен анықтамалар.
ГОСТ 21149-93 Сұлы үлпектері. Техникалық шарттар.
ГОСТ 22391-89 Күнбағыс. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 22455-77 Ұн және жемдік балдыр жармасы. Техникалық шарттар.
ГОСТ 22983-88 Тары. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 23153-78 Азық өндіру. Терминдер мен анықтамалар.
ГОСТ 23423-89 Азықтық метионин. Техникалық шарттар.
ГОСТ 23635-90 Ферменттік амилосубтилин Г3х препараты. Техникалық шарттар.
ГОСТ 23637-90 Пішендеме. Техникалық шарттар.
ГОСТ 23638-90 Көк өсімдіктерден дайындалған сүрлем. Техникалық шарттар.
ГОСТ 26663-85 Көлік пакеттері. Пакеттеу құралдарын қолданып қалыптастыру. Жалпы техникалық талаптар.
ГОСТ 23999-80 Азықтық кальций фосфаты. Техникалық шарттар.
ГОСТ 26180-84 Азық. Аммиак азотын және белсенді қышқылды (рН) анықтау әдісі.
ГОСТ 26498-85 Азықтық ашытқылар. Буып-түю, таңбалау, тасымалдау және сақтау.
ГОСТ 26826-86 Ауыл шаруашылығы жануарлары мен құстары және құстарды азықтандыруға арналған құрама азықтарды өндіруге арналған әк ұны.
ГОСТ 26927-86 Шикізат және тамақ өнімдері. Сынапты анықтау әдісі.
ГОСТ 26929-94 Шикізат және тамақ өнімдері. Сынамаларды дайындау. Уытты элементтерді анықтауға арналған минералдау.
ГОСТ 26932-86 Шикізат және тамақ өнімдері. Қорғасынды анықтау әдісі.
ГОСТ 27262-87 Өсімдіктен алынатын азық. Сынамаларды іріктеу әдістері.
ГОСТ 27668-88 Ұн мен кеуектер. Қабылдау және сынамаларды іріктеу әдістері.

ГОСТ 27547-87 Витамин Е (а-токоферола ацетат) микрогранулированный кормовой. Технические условия.
ГОСТ 27668-88 Мука и отруби. Приемка и методы отбора проб.
ГОСТ 27786-88 (СТ СЭВ 5896-87) Кормогризин. Технические условия.
ГОСТ 27850-88 Рожь продовольственная для эксперта. Технические условия.
ГОСТ 25344-82 Ячмень кормовой. Технические условия
ГОСТ 27978-88 Корма зеленые. Технические условия.
ГОСТ 28001-88 Зерно фуражное, продукты его переработки, комбикорма. Методы определения микотоксинов: Т-2 токсина, зеараленона (Ф-2) и охратоксина А.
ГОСТ 28256-89 Комбикорма-концентраты для дойных кобыл. Технические условия.
ГОСТ 28672-90 Ячмень. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 28673-90 Овес. Требования при заготовках и поставках.
ГОСТ 28736-90 Корнеплоды кормовые. Технические условия.
ГОСТ 29136-91 Мука кормовая из рыбы, морских млекопитающих, ракообразных и беспозвоночных. Метод определения токсичности.
ГОСТ 29272-92 Солод ржаной сухой. Технические условия.
ГОСТ Р 51095-97 Премиксы. Технические условия.
ГОСТ Р 51417-99 (ИСО 5983-97) Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Определение массовой доли азота и вычисление массовой доли сырого протеина. Метод Кельдаля.
ГОСТ 12.3.041-86 ССБТ Применение пестицидов для защиты растений. Требования безопасности.
ГОСТ Р 51425-99 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определение массовой доли зеараленона.
ГОСТ 51899-2002 Комбикорма гранулированные. Общие технические требования.
ГОСТ Р 50817-95 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определения содержания сырого протеина, сырой клетчатки, сырого жира и влаги с применением спектроскопии в ближайшем инфракрасной области.
ГОСТ Р 51422-99 Корма, комбикорма, комбикормовое сырье. Метод определение массовой доли мочевины.

ГОСТ 27547-87 Азықтық микро түйіршіктелген Е витамині (а-токоферола ацетат). Техникалық шарттар.
ГОСТ 27668-88 Ұн мен кеуектер. Қабылдау және сынамаларды іріктеу әдістері.
ГОСТ 27786-88 (СТ СЭВ 5896-87) Кормагризин. Техникалық шарттар.
ГОСТ 27850-88 Сараптауға арналған азық-түлік қара бидай. Техникалық шарттар.
ГОСТ 25344-82 Азықтық шикізат. Техникалық шарттар
ГОСТ 27978-88 Көк азық. Техникалық шарттар.
ГОСТ 28001-88 Жемдік астық, оны қайта өңдеу өнімдері, құрама жем. Микотоксиндерді анықтау әдістері: Т-2 токсин, зеараленон (Ф-2) және А охратоксині
ГОСТ 28256-89 Сауын биелерге арналған құрама жем-концентраттар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 28672-90 Арпа. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар.
ГОСТ 28673-90 Сұлы. Дайындама және жеткізу кезінде қойылатын талаптар
ГОСТ 28736-90 Азықтық түбіртамырлар. Техникалық шарттар.
ГОСТ 29136-91 Балықтан, теңіз сүт қоректілерінен, шаян тәрізділерден және омыртқаларсыздардан алынатын азықтық ұн. Уыттылықты анықтау әдісі.
ГОСТ 29272-92 Құрғақ қара бидай уыты. Техникалық шарттар.
ГОСТ Р 51095-97 Премикстер. Техникалық шарттар.
ГОСТ Р 51417-99 (ИСО 5983-97) Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Азоттың үлес салмағын анықтау және шикі протеиннің үлестік салмағын есептеу. Кельдаль әдісі.
ГОСТ 12.3.041-86 ЕҚСЖ Өсімдіктерді қорғауға арналған пестицидтерді қолдану. Қауіпсіздік талаптары.
ГОСТ Р 51425-99 Азық, құрама азықтар, құрама азық шикізаты. Зеараленонаның үлес салмағын анықтау әдісі.
ГОСТ 51899-2002 Түйіршіктелген құрама жем. Жалпы техникалық талаптар.
ГОСТ Р 50817-95 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Құрамындағы шикі протеин, шикі клетчатка, шикі майды және ылғалды инфра қызыл көлемдік салада жақын спектроскопияны қолдану арқылы анықтау әдісі. ГОСТ Р 51422-99 Азық, құрама жем, құрама жем шикізаты. Мочевинаның үлес салмағын анықтау әдісі.