Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности зерна"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2008 года N 337. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 19 января 2001 года " О зерне", от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности зерна".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении одного года после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 2008 года N 337
Технический регламент
"Требования к безопасности зерна"
1. Область применения
1. Пункт 1 исключен постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
2. Требования настоящего Технического регламента распространяются на продовольственное и семенное зерно, являющееся объектом технического регулирования, классифицируемое в соответствии с классификацией товаров в Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (ТН ВЭД РК), согласно приложению 1 к настоящему Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
3. Требования настоящего Технического регламента не распространяются на зерно, предназначенное для кормовых и технических целей, и продукты переработки зерна.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
3-1. Опасными факторами для жизни и здоровья человека являются наличие в продовольственном зерне:
1) предельно-допустимых уровней потенциально опасных химических соединений и остаточного количества пестицидов;
2) предельно-допустимых уровней примесей, в том числе вредной примеси;
3) зараженности вредителями;
4) посторонних запахов;
5) повышенной влажности, создающей благоприятные условия для самосогревания, развития микроорганизмов и образования микотоксинов.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
3-2. Опасными факторами семенного зерна являются наличие:

"Астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 8 сәуірдегі N 337 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы, "Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған "Астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін бір жыл өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 8 сәуірдегі
N 337 қаулысымен
бекітілген
"Астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар"
техникалық регламенті
1. Қолдану саласы
1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Осы Техникалық регламенттің талаптары Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасында(ҚР СЭҚ ТН) тауарларды жіктеуге сәйкес жіктелетін, осы Техникалық регламентке 1-қосымшаға сәйкес техникалық реттеу объектісі болып табылатын азық-түліктік және тұқымдық астыққа қолданылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы Техникалық регламенттің талаптары жемдік және техникалық мақсаттарға арналған астыққа және астықты қайта өңдеу өнімдеріне қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-1. Азық-түліктік астықта:
1) әлеуетті қауіпті химиялық қосылыстардың рұқсат етілген шекті деңгейінің және пестицидтердің қалдық мөлшерінің;
2) қоспалардың, оның ішінде зиянды қоспаның рұқсат етілген шекті деңгейінің;
3) зиянкестермен залалдануының;
4) бөтен иістердің;
5) өздігінен қызуы, микроорганизмдердің дамуы мен микотоскиндердің пайда болуы үшін қолайлы жағдайлар туғызатын жоғары ылғалдылықтың болуы адам өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті факторлар болып табылады.
Ескерту. Техникалық регламент 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-2. Мыналардың:

1) предельно-допустимых уровней примесей, в том числе вредной примеси;
2) повышенной влажности;
3) карантинных сорняков, вредителей и болезней;
4) семян ядовитых сорняков;
5) зараженности вредителями.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 3-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
3-3. Идентификация зерна осуществляется на основании сопроводительной документации, содержащей информацию о партии зерна, по визуальному осмотру ботанических признаков зерна, характерных для данного вида культуры.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 3-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
2. Термины и определения
4. В настоящем Техническом регламенте используются следующие термины и определения:
агротехнические мероприятия - совокупность научно обоснованных приемов по возделыванию сельскохозяйственных культур;
агрохимические мероприятия - совокупность научно обоснованных приемов применения агрохимикатов и пестицидов в целях сохранения и воспроизводства плодородия земель сельскохозяйственного назначения и охраны окружающей природной среды;
обращение зерна - процессы реализации (продажи или поставки) зерна, включая его ввоз (импорт) и вывоз (экспорт);
безопасность зерна - отсутствие недопустимого риска на всех стадиях жизненного цикла зерна, связанного с причинением вреда жизни, здоровью человека и нарушением интересов потребителей с учетом сочетания вероятности реализации опасного фактора и степени тяжести его последствий;
производство зерна - комплекс агротехнологических мероприятий, направленных на выращивание зерна;
партия зерна - количество зерна, однородного по качеству, предназначенное к одновременной приемке, отгрузке или хранению, оформленное одним документом о качестве и безопасности;
проба зерна - определенное количество зерна, отобранное от партии для определения его качества и безопасности;
активное вентилирование зерна - принудительное продувание зерна атмосферным воздухом для многократной смены воздуха межзернового пространства с целью охлаждения или подсушивания;
уничтожение зерна - воздействие на зерно, непригодное к употреблению и (или) дальнейшей переработке, исключающее его использование для пищевых целей и доступ к нему человека и животных;
обеззараживание зерна - химическое, радиационное или физическое воздействие на зерно для уничтожения вредителей, микроорганизмов, включая карантинные объекты;
утилизация зерна - использование некачественного и опасного зерна не по назначению;
сушка зерна - снижение влажности зерна путем обработки подогретым или неподогретым воздухом (сушильным агентом);
экспертиза зерна - определение показателей безопасности зерна в целях принятия решения о возможности его утилизации или уничтожении;
реализация зерна - изменение собственника путем оформления договора купли-продажи, обмена;
идентификация зерна - процедура, обеспечивающая на всех стадиях жизненного цикла зерна распознавание зерна по отличительным признакам;
очистка зерна - удаление сорной и зерновой примеси, ликвидация зараженности зерна с целью обеспечения стойкости зерна при хранении;
транспортировка зерна - механизированное перемещение партий зерна при их реализации или утилизации;
посторонний запах зерна - запах, появляющийся в результате сорбции зерном пахучих посторонних веществ, а также появляющийся в результате неправильного хранения;
зараженность зерна вредителями - наличие в межзерновом пространстве или внутри отдельных зерен живых вредителей в любой стадии их развития;
опасные свойства зерна - биологическое, химическое, радиационное состояние зерна, которое при его использовании может причинить вред жизни и здоровью человека и животных, а также окружающей среде;
самосогревание зерна - состояние зерна, в массе которого происходит повышение температуры вследствие внутренних процессов, не связанных с повышением температуры окружающей среды;
жизненный цикл зерна - процессы производства, хранения, транспортировки, реализации, уничтожения и утилизации зерна;
влажность зерна - содержание влаги в зерне, выраженное в процентах;
дезинфекция, дезинсекция и дератизация - комплекс мер, направленных на уничтожение возбудителей инфекционных и паразитарных заболеваний, бытовых насекомых и грызунов, систематически проводимых в производственных, жилых зданиях, на транспорте, в помещениях общественных мест и на территориях;
вредная примесь - примесь растительного и грибного происхождения, опасная здоровью человека и животных;
головневое зерно - зерно, загрязненное спорами головни полностью или частично (бородка или часть поверхности);
сорная примесь - примесь органического и неорганического происхождения, подлежащая удалению при использовании зерна по целевому назначению;
розовоокрашенное зерно - зерно с розовой пигментацией оболочек преимущественно в области зародыша;
мелиоративные мероприятия - совокупность организационно- хозяйственных и технических мероприятий по коренному улучшению земель с неблагоприятным водным и воздушным режимами, химическими и физическими свойствами, подверженных механическому действию ветра или воды;
противоэрозионные мероприятия - совокупность научно обоснованных приемов защиты почв от ветровой и водной эрозии;
фузариозное зерно - зерно, пораженное при созревании грибами рода фузариум, белесоватое, иногда с пятнами оранжево-розового цвета.

1) қоспалардың, оның ішінде зиянды қоспаның рұқсат етілген шекті деңгейінің;
2) жоғары ылғалдылықтың;
3) карантиндік арамшөптердің, зиянкестер мен аурулардың;
4) улы арамшөптер тұқымының;
5) зиянкестермен залалдануының болуы тұқымдық астықтың қауіпті факторлары болып табылады.
Ескерту. Техникалық регламент 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3-3. Астықты сәйкестендіру астық легі туралы ақпаратты қамтитын ілеспе құжаттама негізінде астық дақылының осы түріне тән ботаникалық белгілерін визуалды қарау бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. Техникалық регламент 3-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Терминдер мен анықтамалар
4. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
агротехникалық іс-шаралар - ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру жөніндегі ғылыми негізделген тәсілдер жиынтығы;
агрохимиялық іс-шаралар - ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құнарлылығын сақтау мен ұдайы молықтыру және қоршаған табиғи ортаны қорғау мақсатында агрохимикаттар мен пестицидтерді қолданудың ғылыми негізделген тәсілдерінің жиынтығы;
астық айналымы - әкелуді (импорттауды) және әкетуді (экспорттауды) қоса алғанда, астықты өткізу (сату немесе жеткізу) процестері;
астық қауіпсіздігі - қауіпті фактордың іске асырылу ықтималдығының және оның салдарларының ауыртпалық дәрежесінің үйлесімділігін ескере отырып, адамның өміріне, денсаулығына зиян келтіруге және тұтынушылар мүдделерінің бұзылуына байланысты жол берілмейтін тәуекелдің астықтың өмірлік циклінің барлық сатыларында болмауы;
астық өндіру - астық өсіруге бағытталған агротехнологиялық іс-шаралар кешені;
астық партиясы - сапасы бойынша біртекті, бір уақытта қабылдауға, тиеп жөнелтуге немесе сақтауға арналған, сапасы мен қауіпсіздігі туралы бір құжатпен ресімделген астық мөлшері;
астық сынамасы - сапасы мен қауіпсіздігін анықтау үшін партиядан іріктелген астықтың белгілі бір мөлшері;
астықты белсенді желдету - салқындату немесе кептіру мақсатында астықаралық кеңістіктің ауасын көп мәрте ауыстыру үшін астықты атмосфералық ауамен еріксіз үрлеу;
астықты жою - тағамдық мақсаттар үшін пайдаланылуын және оған адам мен жануарлардың болуын болдырмайтын, тұтынуға және (немесе) одан әрі қайта өңдеуге жарамсыз астыққа ықпал ету;
астықты залалсыздандыру - карантиндік объектілерді қоса алғанда, зиянкестерді, микроорганизмдерді жою үшін астыққа химиялық, радиациялық немесе физикалық әсер ету;
астықты кәдеге жарату - сапасыз және қауіпті астықты өз мақсатынан тыс пайдалану;
астықты кептіру - қыздырылған немесе қыздырылмаған ауамен (кептіру агентімен) өңдеу жолымен астықтың ылғалдылығын төмендету;
астықты сараптау - кәдеге жарату немесе жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау мақсатында астықтың қауіпсіздігі көрсеткіштерін анықтау;
астықты өткізу - сатып алу-сату, алмасу шарттарын ресімдеу жолымен меншік иесінің өзгеруі;
астықты сәйкестендіру - астықтың өмірлік циклінің барлық сатыларында астықты айырмашылық белгілері бойынша тануды қамтамасыз ететін рәсім;
астықты тазалау - сақтау кезінде астықтың төзімділігін қамтамасыз ету мақсатында арамшөпті және дәнді қоспаларды алып тастау, астықтың залалдануын жою;
астықты тасымалдау - өткізу немесе кәдеге жарату кезінде астық партиясының механикаландырылған жолмен орын ауыстыруы;
астықтың бөтен иісі - иісі шығатын бөгде заттарды астықтың сіңіруі нәтижесінде пайда болатын, сондай-ақ дұрыс сақтамау нәтижесінде пайда болатын иіс;
астықтың зиянкестермен залалдануы - астықаралық кеңістікте немесе жекелеген дәндер ішінде олардың кез келген даму сатысында тірі зиянкестердің болуы;
астықтың қауіпті қасиеттері - астықты пайдаланған кезде адам мен жануарлар өмірі мен денсаулығына, сондай-ақ қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін астықтың биологиялық, химиялық, радиациялық жай-күйі;
астықтың өздігінен қызуы - массасында қоршаған орта температурасының көтерілуіне байланысты емес, ішкі процестер салдарынан температураның көтерілуі болатын астықтың жай-күйі;
астықтың өмірлік циклі - астықты өндіру, сақтау, тасымалдау, сату, жою және кәдеге жарату процестері;
астықтың ылғалдылығы - астықтағы пайызбен көрсетілген ылғалдың болуы;
дезинфекция, дезинсекция және дератизация - өндірістік, тұрғын үй ғимараттарында, көлікте, қоғамдық орындар үй-жайларында және аумақтарда жүйелі түрде жүргізілетін, жұқпалы және паразиттік ауруларды қоздырғыштарды, тұрмыстық жәндіктер мен кеміргіштерді жоюға бағытталған шаралар кешені;
зиянды қоспа - адам мен жануарлар денсаулығы үшін қауіпті өсімдік және саңырауқұлақ текті қоспа;
қаракүйелі астық - қаракүйе спораларымен толық немесе ішінара (шашағы немесе бет бөлігі) ластанған астық;
қоқысты қоспа - астықты мақсатты арналуы бойынша пайдалану кезінде алып тастауға жататын органикалық және органикалық емес текті қоспа;
қызғылт түске боялған астық - ұрық саласында артықшылығы бар қабықтары қызғылт дақты астық;
мелиоративтік іс-шаралар - су мен ауа режимдері, химиялық және физикалық қасиеттері қолайсыз, желдің немесе судың механикалық әсеріне ұшыраған жерлерді түбегейлі жақсарту жөніндегі ұйымдастыру-шаруашылық және техникалық іс-шаралар жиынтығы;
эрозияға қарсы іс-шаралар - топырақты жел және су эрозиясынан қорғаудың ғылыми негізделген тәсілдерінің жиынтығы;
фузариозды астық - пісіп-жетілу кезінде фузариум тұқымдас саңырауқұлақтармен залалданған, ағарыңқы, кейде қызғылт сары түсті дақтары болатын астық.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
3. Условия обращения зерна на рынке
5. Необходимым условием обращения зерна на рынке является соответствие требованиям, установленным настоящим Техническим регламентом.
6. В договорах на поставку импортируемого зерна должно предусматриваться сопровождение зерна информацией на государственном и русском языках, включающей вид зерна, назначение зерна, наименование страны и предприятия-изготовителя (исполнителя), срок хранения и условия хранения.
7. В целях предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества зерна, участники зернового рынка предоставляют покупателям и (или) потребителям полную и достоверную информацию о показателях безопасности и качества зерна.
4. Требования к безопасности зерна в процессе производства
8. Производство зерна осуществляется научно обоснованными и рекомендованными способами, обеспечивающими экологическую и фитосанитарную безопасность, сохранение и воспроизводство плодородия земель сельскохозяйственного назначения, исключающими или ограничивающими неблагоприятное воздействие на окружающую среду.
9. При производстве зерна должны:
1) соблюдаться действующие нормы, нормативы, правила проведения агротехнических, агрохимических, мелиоративных, фитосанитарных и противоэрозионных мероприятий;
2) использоваться семена, в которых отсутствуют вредители, возбудители болезней растений и сорняки, имеющие карантинное значение;
3) применяться пестициды (ядохимикаты), прошедшие государственную регистрацию в Республике Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о защите растений.
10. Пестициды (ядохимикаты) и удобрения, используемые при производстве зерна, должны отвечать требованиям законодательства Республики Казахстан о безопасности химической продукции.
Предотвращение накопления токсичных веществ в зерне обеспечивается соблюдением требований по применению удобрений и пестицидов (сроки, способы, дозы и кратность внесения и обработок).
11. Техническое состояние автотранспорта, сельскохозяйственной техники, машин и оборудования по применению удобрений и средств защиты растений, порядок их эксплуатации должны соответствовать требованиям законодательства в области безопасности машин и оборудования.
12. В процессе производства зерна должны соблюдаться требования пожарной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области пожарной безопасности.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Астықтың нарықтағы айналымының шарттары
5. Астықтың нарықта айналымының қажетті шарты осы Техникалық регламентпен белгіленген талаптарға сәйкестігі болып табылады.
6. Импортталатын астықты жеткізуге арналған шарттарда астықтың түрін, астықтың арналымын, елдің және өндіруші-кәсіпорынның (орындаушының) атауын, сақтау мерзімін әрі сақтау шарттарын қамтитын, мемлекеттік және орыс тілдерінде жазылған ақпарат астықпен ілесіп жүруі көзделуі тиіс.
7. Астықтың қауіпсіздігі мен сапасына қатысты тұтынушыларды жаңылыстыруға әкелетін іс-әрекеттердің алдын алу мақсатында, астық нарығына қатысушылар сатып алушыларға және (немесе) тұтынушыларға астық қауіпсіздігі мен сапасы көрсеткіштері туралы толық әрі дұрыс ақпарат ұсынады.
4. Өндіру процесінде астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
8. Астық өндіру экологиялық және фитосанитарлық қауіпсіздікті, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің экологиялық және фитосанитарлық қауіпсіздігін, құнарлылығын сақтауды және ұдайы молықтыруды қамтамасыз ететін, қоршаған ортаға қолайсыз әсер етуді болдырмайтын немесе шектейтін ғылыми негізделген және ұсынылған тәсілдермен жүзеге асырылады.
9. Астықты өндіру кезінде:
1) қолданыстағы нормалар, нормативтер, агротехникалық, агрохимиялық, мелиоративтік, фитосанитарлық және эрозияға қарсы іс-шараларды жүргізу ережелері сақталуы;
2) зиянкестер, өсімдік ауруларын қоздырғыштар және карантиндік маңызы бар арамшөптер болмайтын тұқымдар пайдаланылуы;
3) Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында мемлекеттік тіркеуден өткен пестицидтер (улы химикаттар) қолданылуы тиіс.
10. Астық өсіру кезінде пайдаланылатын пестицидтер (улы химикаттар) мен тыңайтқыштар Қазақстан Республикасының химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы заңнамасының талаптарына жауап беруі тиіс.
Астықта улағыш заттардың жинақталуын болдырмау тыңайтқыштар мен гербицидтерді қолдану жөніндегі талаптарды (енгізу және өңдеу мерзімдері, тәсілдері, мөлшерлері және еселігі) сақтау арқылы қамтамасыз етіледі.
11. Тыңайтқыштар мен өсімдік қорғау құралдарын қолдану жөніндегі автокөліктің, ауыл шаруашылығы техникасының, машиналардың және жабдықтың техникалық жай-күйі, оларды пайдалану тәртібі машиналар мен жабдық қауіпсіздігі саласындағы заңнаманың талаптарына сай болуы тиіс.
12. Астық өндіру процесінде Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасына сәйкес өрт қауіпсіздігі талаптары сақталуы тиіс.

5. Требования к безопасности зерна при хранении
13. Хранение зерна осуществляется в зернохранилищах, отвечающих экологическим, строительным, пожарным, санитарным, фитосанитарным требованиям, обеспечивающим безопасность зерна.
14. Территория зернохранилищ должна быть ограждена и иметь твердое покрытие с отводом атмосферных осадков к водостокам. Зараженные карантинными и другими вредными организмами участки территории должны подвергаться обеззараживанию.
Устройство подвальных этажей зданий и подземных тоннелей должно исключать проникновение в них грунтовых вод.
15. Материалы строительных конструкций зданий зернохранилищ должны быть разрешены к применению в Республике Казахстан.
16. Поверхности стен, потолков, несущих конструкций, дверей, пола производственных помещений, а также стен силосов и бункеров должны быть без выступов, впадин, шероховатостей и позволять легко производить их очистку и обеззараживание.
Полы зерноскладов должны быть без выбоин и трещин, иметь ровное асфальтобетонное покрытие, поверхности стен должны быть гладкими, доступными для очистки и обеззараживания. Для исключения попадания стекла в зерновую насыпь окна должны быть заделаны с внутренней стороны сеткой, светильники - ограждены защитными колпаками с сетками. Входные отверстия каналов активной вентиляции должны иметь плотно закрывающиеся крышки, предотвращающие попадание в них атмосферных осадков.
17. Технологический процесс обработки зерна на зернохранилищах должен быть организован на базе применения технологических линий, обеспечивающих поточное механизированное проведение всех операций с зерном.
Поточная технологическая линия должна предусматривать следующую последовательность операций:
взвешивание поступающего зерна;
механизированная разгрузка зерна;
предварительная очистка зерна на ворохоочистителе;
временное размещение сырого зерна;
сушка сырого и влажного зерна;
очистка зерна на сепараторах;
очистка зерна в триерах и на других зерноочистительных машинах;
взвешивание очищенного зерна и отходов;
размещение обработанного зерна в зернохранилищах.
18. К каждой группе однородного технологического оборудования должна быть инструкция по эксплуатации.
19. В зернохранилищах не допускаются:
1) хранить совместно с зерном другие материалы и оборудование;
2) применять внутри складских помещений зерноочистительные и другие машины с двигателями внутреннего сгорания;
3) работать на передвижных механизмах при закрытых воротах с двух сторон склада;

5. Сақтау кезінде астық қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
13. Астықты сақтау экологиялық, құрылыс, өрт, санитарлық, фитосанитарлық талаптарға жауап беретін, астық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін астық сақтау қоймаларында жүзеге асырылады.
14. Астық сақтау қоймаларының аумағы қоршаулы және атмосфералық жауын-шашын суағарларға бұрылған қатты жабыны болуы тиіс. Аумақтың карантиндік және басқа да зиянды организмдермен залалданған учаскелері залалсыздандырудан өтулері тиіс.
Ғимараттардың жертөлелік қабаттарының және жерасты тоннелдердің жайғастырылуы оларға жерасты суларының өтуін болдырмауы тиіс.
15. Астық сақтау қоймалары ғимараттарының құрылыс құрастырмаларының материалдары Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілуі тиіс.
16. Өндірістік үй-жайлар қабырғаларының, төбелерінің, ұстайтын құрастырмаларының, есіктерінің, едендерінің, сондай-ақ силостар мен бункерлердің қабырғалары томпақтарсыз, ойпақтарсыз, бүртіктерсіз болуы және оларды тазалау мен залалсыздандыруды жеңіл жүргізуге мүмкіндік берулері тиіс.
Астық сақтау қоймаларының едендері ойықтар мен жарықтарсыз болуы, тегіс асфальтбетонды жабыны болуы тиіс, қабырғаларының беттері тегіс, тазалау мен залалсыздандыру үшін қол жетерлік болуы тиіс. Астық үйіндісіне шыны түсуін болдырмау үшін терезелер ішкі жағынан тормен бітелуі, шырақтар - торы бар қорғаныс қалпақтарымен қоршалуы тиіс. Белсенді желдету арналарының кіру тесіктерінің атмосфералық жауын-шашынның кіруіне жол бермейтін, тығыз жабылатын қақпақтары болуы тиіс.
17. Астық сақтау қоймаларында астықты өңдеудің технологиялық процесі астықпен байланысты барлық операцияларды ағылмалы механикаландырылған түрде жүргізуді қамтамасыз ететін технологиялық желілерді қолдану базасында ұйымдастырылуы тиіс.
Ағылмалы технологиялық желі операциялардың мынадай дәйектілігін көздеуі тиіс:
келіп жатқан астықты өлшеу;
астықты механикаландырылған жолмен түсіру;
астықты алдын-ала қалдықтазартқышта тазалау;
дымқыл астықты уақытша орналастыру;
дымқыл және су астықты кептіру;
астықты айырғыштарда тазалау;
астықты триерлерде және басқа да астықтазалағыш машиналарда тазалау;
тазаланған астық пен қалдықтарды өлшеу;
өңделген астықты астық қоймаларына орналастыру.
18. Біртекті технологиялық жабдықтың әрбір тобына пайдалану жөніндегі нұсқаулық болуы тиіс.
19. Астық сақтау қоймаларында:
1) астықпен бірге басқа материалдар мен жабдықты сақтауға;
2) қоймалық үй-жайлардың ішінде астық тазалау, басқа да машиналарда іштен жану қозғалтқыштарын қолдануға;
3) қойманың екі жақ қақпасы жабық тұрғанда жылжымалы механизмдермен жұмыс істеуге;

4) разжигать сушилки, работающие на твердом топливе, с помощью легковоспламеняющихся жидкостей и горючих жидкостей, а работающие на жидком топливе, - с помощью факелов;
5) работать на сушилках с неисправными приборами контроля температуры и автоматики отключения подачи топлива при затухании факела в топке, системой электрозажигания или без них;
6) засыпать зерно выше уровня транспортерной ленты и допускать трение ленты о конструкции транспортера.
20. Контроль за температурой зерна при работающей сушилке следует осуществлять путем отбора проб не реже чем через каждые 2 часа.
Очистка загрузочно-разгрузочных механизмов сушилки от пыли и зерна производится через сутки ее работы.
20-1. Максимальный нагрев семенного зерна пшеницы, ржи, ячменя, подсолнечника, гречихи, проса, овса не должен превышать 40 0С, а температура агента сушки - 70 0С. При сушке бобовых культур и риса нагрев семенного зерна не должен превышать 35 0С, а температура агента сушки - 60 0С.
При сушке семенного зерна влажностью выше 19 % применяют щадящий режим, исключающий травмирование зародыша семян, при этом снижение предельной температуры нагрева семян в первой зоне производится на 5 0С, а температуры агента сушки - на 10 0С.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 20-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
21. Передвижной сушильный агрегат должен устанавливаться на расстоянии не менее 10 метров от здания зерносклада.
Устройство топок сушилок должно исключать вылет искр. Дымовые трубы следует оборудовать искрогасителями, а в местах прохода их через горючие конструкции устраивать противопожарные разделки.
22. При вентилировании зерна в зерноскладах вентиляторы следует устанавливать на расстоянии не менее 2,5 метра от горючих стен. Воздуховоды выполняются из негорючих материалов.
23. Подшипники и другие трущиеся части механизмов в сушилках необходимо регулярно смазывать в соответствии с инструкцией по эксплуатации.
24. Во время работы зерносушилки обслуживающим ее лицам следует безотлучно находиться в здании сушилки и осуществлять контроль за ее работой.
25. Поступающее на хранение зараженное вредителями зерно должно подвергаться обработке с применением физических (охлаждение, сушка, очистка) и химических методов. Для химического обеззараживания используются средства, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан.
26. С момента поступления зерна на зернохранилище в течение всего периода его хранения осуществляется систематическое наблюдение за качеством и состоянием каждой партии зерна. Наблюдения должны вестись за влажностью, температурой, зараженностью вредителями, запахом и цветом зерна.

4) қатты отынмен жұмыс істейтін кептіргіштерде тез тұтанатын сұйықтықтармен және жанғыш сұйықтықтармен, ал сұйық отынмен жұмыс істейтіндер факелдың көмегімен жағуға;
5) кептіргіштерде ақауы бар температура бақылау аспаптарымен және оттықтағы от сөніп қалған кезде отынды беруді автоматты түрде тоқтататын қондырғысыз және электрлі тұтату жүйесімен немесе оларсыз жұмыс істеуге;
6) астықты транспортер лентасынан биік етіп үюге және лентаның транспортер тетіктерімен үйкелуіне жол берілмейді.
20. Кептіргіш жұмыс істеп тұрған кезде астық температурасын бақылауды үлгіні әр 2 сағат сайын алу жолымен жүзеге асырылады.
Арту-түсіру тетіктерін шаң-тозаң мен астықтан тазарту жұмыстары бір тәуліктен кейін жүргізіледі.
20-1. Бидайдың, қара бидайдың, арпаның, күнбағыстың, қарақұмықтың, тарының, сұлының тұқымдық астығының ең жоғарғы қызуы 40 оС-тан, ал кептіру агентінің температурасы - 70 оС-тан аспауы тиіс. Бұршақты дақылдар мен күрішті кептіру кезінде тұқымдық астықтың қызуы 35 оС-тан, ал кептіру агентінің температурасы - 60 оС-тан аспауы тиіс.
Ылғалдылығы 19 %-дан жоғары тұқымдық астықты кептіру кезінде тұқым ұрығының зақымдануына жол бермейтін жұмсақ режим қолданылады, бұл ретте бірінші аймақта қыздырудың шекті температурасын 5 оС-қа, ал кептіру агентінің температурасын - 10 оС-қа төмендету жүргізіледі.
Ескерту. Техникалық регламент 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
21. Жылжымалы кептіру агрегаты астық қоймасының ғимаратынан кемінде 10 метр қашықтықта орнатылады.
Кептіргіштердің от жану құрылғысынан ұшқын шықпауы тиіс. Түтін шығу құбырлары ұшқын сөндіргішпен жабдықталуы, ал олардың жанғыш құрастырмалары арқылы өтер тұстары өртке қарсы бөліктермен оралып, сылануы қажет.
22. Астықты астық қоймаларында желдету кезінде желдеткіштер жанғыш қабырғалардан кемінде 2,5 метр аулақ орнатылғаны жөн. Ауа шығарғыштар отқа төзімді материалдардан жасалады.
23. Кептіргіштегі тетіктердің мойын тіректері мен басқа да бөліктерін пайдалану нұсқаулығына сәйкес тұрақты майлау қажет.
24. Астықты кептіру кезінде оның қызмет көрсетуші тұлғалары жұмыс уақытында кептіру ғимаратында ешқайда кетпей болғаны және оның жүзеге асырғаны жөн.
25. Сақтауға келіп түскен зиянкестер ластаған астық физикалық (суыту, кептіру, тазалау) және химиялық әдістерді қолдана отырып өңдеуге тартылуы тиіс. Химиялық залалсыздандыру үшін Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға рұқсат етілген құралдар пайдаланылады.
26. Астық қоймасына астық түскен сәттен бастап оны сақтаудың барлық кезеңі ішінде астықтың әрбір партиясының сапасы мен жай-күйін жүйелі қадағалау жүзеге асырылады. Қадағалаулар астықтың ылғалдылығына, температурасына, зиянкестермен залалдануына, иісіне және түсіне жүргізілуі тиіс.

26-1. В семенном зерне контролируются и определяются следующие показатели: влажность, всхожесть, чистота, содержание семян культурных и сорных растений.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 26-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
27. Обязательным требованием для зернохранилищ является наличие оборудования для контроля температуры и влажности зерна при хранении.
28. Безопасность зерна при хранении обеспечивается сушкой или активным вентилированием до влажности: для пшеницы, ржи, ячменя, риса, гречихи, тритикале - не более 14,5 %; кукурузы, проса, овса, сорго - не более 13,5 %; гороха, фасоли, чечевицы, нута - не более 15,0 %; семян подсолнечника, рапса, клещевины - не более 7,0 %; семян хлопчатника - не более 8,5 %; семени льняного, кунжута, арахиса - не более 9,0 %; сафлора - не более 10 %; горчицы, мака - не более 11 %; сои, конопли - не более 12 %.
28-1. Влажность семенного зерна при хранении должна быть для:
пшеницы, ржи, ячменя, гороха, овса, тритикале, кукурузы, нута, сои - не более 14,0 %;
проса - не более 13,5 %;
риса, чечевицы, вики - не более 15,0 %;
сорго, рыжика, сафлора, льна масличного, конопли - не более 13,0 %;
горчицы - не более 12,0 %;
арахиса - не более 11,0 %;
семян подсолнечника, мака, хлопчатника - не более 10,0 %;
кунжута, клещевины - не более 9,0 %;
рапса, сурепицы - не более 8,0 %;
гречихи, чины: в Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Южно-Казахстанской областях - не более 14,0 %; в остальных областях - не более 15,0 %.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 28-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
29. Контроль за температурой хранящегося зерна осуществляется в зависимости от культуры и влажности зерна. Частота контроля температуры зерна указана в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
30. При повышении температуры в хранящемся зерне, указывающем на возможность развития самосогревания, должны быть приняты меры к немедленному его охлаждению.
31. Контроль зерна на зараженность вредителями, по цвету и запаху проводится по пробам, отобранным по отдельным секциям склада или силосам элеватора, в зависимости от температуры зерна в следующие сроки:
при температуре выше +15 0 С - 1 раз в 10 дней;
при температуре от +15 0 С до +5 0 С - 1 раз в 15 дней;
при температуре ниже +5 0 С - 1 раз в месяц.

26-1. Тұқымдық астықта мынадай көрсеткіштер: ылғалдылық, өнгіштік, дақылдардың және арамшөп тұқымдарының болуы бақыланады және айқындалады.
Ескерту. Техникалық регламент 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
27. Сақтау кезінде астықтың температурасы мен ылғалдылығын бақылауға арналған жабдықтың болуы астық сақтау қоймалары үшін міндетті талап болып табылады.
28. Сақтау кезінде астық қауіпсіздігі кептіру немесе мынадай: бидай, қара бидай, арпа, күріш, қарақұмық, тритикале үшін - 14,5%-дан аспайтын; жүгері, тары, сұлы, құмай үшін - 13,5 %-дан аспайтын; асбұршақ, үрме бұршақ, жасымық, ноқат үшін - 15,0 %-дан аспайтын; күнбағыс, рапс, кенедән тұқымдары үшін - 7,0 %-дан аспайтын; мақта тұқымы үшін - 8,5 %-дан аспайтын; зығыр тұқымы, күнжіт, жержаңғақ үшін - 9,0 %-дан аспайтын; мақсары үшін - 10%-дан аспайтын; қыша, көкнәр үшін - 11 %-дан аспайтын; қытайбүршақ, кенепшөп үшін - 12,0 %-дан аспайтын ылғалдылыққа дейін белсенді желдету арқылы қамтамасыз етіледі.
28-1. Сақтау кезінде тұқымдық астықтың ылғалдылығы:
бидай, қара бидай, арпа, асбұршақ, сұлы, тритикале, жүгері, ноқат, қытай бұршақ үшін 14 %-дан аспауға;
тары үшін 13,5 %-дан аспауға;
күріш, жасымық, сиыржоңышқа үшін 15,0 %-дан аспауға;
құмай, арыш, мақсары, майлы зығыр, сора үшін 13,0 %-дан аспауға;
қыша үшін 12,0 %-дан аспауға;
жер жаңғақ үшін 11,0 %-дан аспауға;
күнбағыс, көкнәр тұқымдары, мақта шиті үшін 10,0 %-дан аспауға;
күнжіт, кенедән үшін 9,0 %-дан аспауға;
рапс, беде қыша үшін 8,0 %-дан аспауға;
қарақұмық, ноғатық үшін: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Оңтүстік Қазақстан облыстарында 14,0 %-дан аспауға, ал басқа облыстарда 15,0 %-дан аспауға тиіс.
Ескерту. Техникалық регламент 28-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
29. Сақталатын астықтың температурасын бақылау дақылға және астықтың ылғалдығына байланысты жүзеге асырылады. Астықтың температурасын бақылау жиілігі осы Техникалық регламентке 2-қосымшада көрсетілген.
30. Сақталатын астықта өздігінен қызудың дамуы ықтималдығын көрсететін температура көтерілген кезде, оны дереу салқындатуға шаралар қабылдануы тиіс.
31. Астықтың зиянкестермен залалдануына, түсі мен иісі бойынша бақылау қойманың жеке секциялары немесе элеватордың силостары бойынша іріктелген сынамалар бойынша, астықтың температурасына қарай мынадай мерзімдерде:
+15 o С-дан жоғары температура кезінде - 10 күнде бір рет;
+15 o С-дан +5 о С-ға дейінгі температура кезінде - 15 күнде бір рет;
+5 o С-дан төмен температура кезінде - айына 1 рет жүргізіледі.

32. При выявлении зараженности вредителями принимаются безотлагательные меры по ее ликвидации с использованием физических (охлаждение, сушка, очистка) или химических методов.
33. Склады после каждого освобождения должны подвергаться механической очистке, при заражении вредителями - обеззараживанию влажным или газовым способом.
34. Зерно, зараженное вредителями, должно храниться в изолированном помещении, расположенном на расстоянии не менее 40-50 метров от склада для хранения незараженного зерна. Хранение сметок, сора и пыли внутри складского помещения не допускается.
35. При организации и проведении производственных процессов в зернохранилищах должны быть обеспечены требования промышленной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
6. Требования безопасности при транспортировке зерна
36. Транспортировка зерна осуществляется в условиях, обеспечивающих безопасность и сохранность зерна.
37. Зерно транспортируется в сухих, чистых, без постороннего запаха, не зараженных вредителями транспортных средствах.
38. Автотранспортные средства для перевозки зерна должны быть технически исправными, чистыми, без постороннего запаха. Для предохранения зерна от порчи под воздействием атмосферных осадков и предотвращения потерь перевозчики должны обеспечивать уплотнение в местах соединения пола и бортов кузовов и оборудование кузовов пологами.
39. При перевозке зерна железнодорожным транспортом (специализированными вагонами-зерновозами, крытыми вагонами или контейнерами) под погрузку подаются исправные и очищенные, а в необходимых случаях промытые вагоны и контейнеры, которые до подачи под погрузку должны быть осмотрены представителем перевозчика на станции.
40. Специализированные вагоны-зерновозы подаются под погрузку с исправными кузовами, крышки загрузочных и разгрузочных люков должны иметь резиновые уплотнения, исключающие наличие щелей, а также запорные механизмы и исправные устройства блокировки, предотвращающие открывание люков без нарушения запорно-пломбировочных устройств.
41. Крытые вагоны допускаются к перевозке зерна при наличии исправных дверных заграждений (щитов), предоставляемых перевозчиком.
42. В пунктах промывки и подготовки вагонов и контейнеров представителем уполномоченного органа в области карантина растений совместно с представителем грузоотправителя производится предварительный осмотр годности вагонов и контейнеров для погрузки зерна.
43. В случае выявления зараженности карантинными объектами зараженное зерно подлежит обеззараживанию, переработке, уничтожению или возврату (в случае импорта) в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о карантине растений.

32. Зиянкестермен залалдану анықталған кезде физикалық (суыту, кептіру, тазалау) немесе химиялық әдістерді пайдалана отырып оны жою жөніндегі шұғыл шаралар қолданылады.
33. Әрбір босаған сайын қоймалар механикалық тазалануы, зиянкестермен залалданған кезде - ылғалды немесе газды тәсілмен залалсыздандырылуы тиіс.
34. Зиянкестермен залалданған астық залалданбаған астықты сақтауға арналған қоймадан кемінде 40-50 метр қашықтықта орналасқан, оқшауланған үй-жайда сақталуы тиіс. Қоймалық үй-жай ішінде сыпырынды, қоқыс және шаң сақтауға жол берілмейді.
35. Астық қоймаларында өндірістік процестерді ұйымдастыру және өткізу кезінде Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары қамтамасыз етілуі тиіс.
6. Астықты тасымалдау кезінде қойылатын қауіпсіздік талаптары
36. Астықты тасымалдау астықтың қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.
37. Астық құрғақ, таза, бөтен иіссіз, зиянкестермен залалданбаған көлік құралдарында тасымалданады.
38. Астық тасымалдауға арналған автокөлік құралдары техникалық тұрғыдан жарамды, таза, бөтен иіссіз болуы тиіс. Астықты атмосфералық жауын-шашынның әсерінен бүлінуден сақтау және шығындарды болдырмау үшін тасымалдаушылар кузовтардың едендері мен борттары қосылатын жерлерді тығыздауды және кузовтарды жамылғылармен жабдықтауды қамтамасыз етуі тиіс.
39. Астықты темір жол көлігімен (арнайы вагондармен-астық тасушылармен, жабық вагондармен немесе контейнерлермен) тасымалдау кезінде тиеуге жарамды және тазаланған, қажет болған жағдайда жуылған вагондар мен контейнерлер беріледі, оларды тиеуге бергенге дейін станциядағы тасымалдаушының өкілі қарауы тиіс.
40. Арнайы вагондар-астық тасушылар тиеуге жарамды кузовтарымен беріледі, тиейтін және түсіретін люктердің қақпақтарында саңылаулар болдырмайтын резиналық тығыздағыштар, сондай-ақ ілмек-пломбалық құрылғыны бұзбастан люктің ашылуын болдырмайтын ілмек тетіктері мен жарамды шектеу қондырғылары болуы тиіс.
41. Жабық вагондар астық тасымалдауға тасымалдаушы берген ақаусыз есік тоспалары (қалқандары) болған жағдайда жіберіледі.
42. Вагондар мен контейнерлерді жуу және дайындау пункттерінде өсімдік карантині саласындағы уәкілетті органның өкілі жүк жөнелтушінің өкілімен бірлесе отырып вагондар мен контейнерлердің астық тиеуге жарамдылығын алдын-ала қарауды жүргізеді.
43. Карантиндік объектілермен залалдану анықталған жағдайда залалданған астық Қазақстан Республикасының өсімдіктер карантині туралы заңнамасының талаптарына сәйкес залалсыздандырылуы, қайта өңделуі, жойылуы немесе қайтарылуы (импорт жағдайында) тиіс.

44. После выгрузки зараженного зерна грузополучатель промывает вагоны и контейнеры. Обеззараживание вагонов, контейнеров и щитов после перевозки зараженного зерна производится грузополучателем или перевозчиком за счет грузополучателя в порядке, устанавливаемом договорами между перевозчиком и грузополучателем.
45. На транспортные средства, занятые в перевозке зерна, оформляются санитарные паспорта в порядке, установленном уполномоченным органом в области здравоохранения .
46. По эпидемиологическим показаниям мобильными бригадами и (или) специализированными организациями проводится обработка вагонов, контейнеров и трюмов водных транспортных средств, предназначенных для перевозки зерна, с использованием средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, разрешенных к применению в Республике Казахстан, и соблюдением режима применения, мер безопасности, методов утилизации, санитарно-эпидемиологических правил и гигиенических нормативов.
47. Окончание работ по обработке вагонов, контейнеров и трюмов водных транспортных средств оформляется справкой установленной формы с указанием номера вагона, контейнера, трюма, наименования груза, даты и времени проведения работ, наименования средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации и исполнителя работ.
48. Справка составляется в трех экземплярах, подписывается ответственным исполнителем работ и органом государственного санитарно-эпидемиологического надзора на железнодорожном транспорте, территории, представителями грузоотправителя и перевозчика.
7. Требования безопасности при реализации зерна
49. При реализации продовольственного зерна содержание влаги в зерне не должно превышать максимально допустимый уровень значений, приведенных в пункте 28 настоящего Технического регламента.
Сноска. Пункт 49 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
50. Содержание потенциально опасных химических соединений и биологических объектов, остаточных количеств пестицидов и примесей в продовольственном зерне не должно превышать максимально допустимый уровень значений, указанных в приложении 3 к настоящему Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 50 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
51. Не допускается наличие в продовольственном зерне живых вредителей в соответствии с перечнем, приведенным в приложении 4 к настоящему Техническому регламенту.
Сноска. Пункт 51 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).

44. Залалданған астықты түсіргеннен кейін жүк алушы вагондар мен контейнерлерді жуады. Залалданған астықты тасымалдағаннан кейін вагондарды, контейнерлерді және қалқандарды залалсыздандыру жүк алушы немесе тасымалдаушы жүк алушының есебінен тасымалдаушы мен жүк алушы арасындағы шарттармен белгіленетін тәртіппен жүргізіледі.
45. Астық тасымалдаудағы көлік құралдарына денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен санитарлық паспорттар ресімделеді.
46. Эпидемиологиялық көрсетімдер бойынша ұтқыр бригадалар және (немесе) мамандандырылған ұйымдар Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарын қолдана және қолдану режимін, қауіпсіздік шараларын, кәдеге жарату әдістерін, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен гигиеналық нормативтерді сақтай отырып астық сақтауға арналған вагондарды, контейнерлерді және су көлік құралдарының трюмдерін өңдеуді жүргізеді.
47. Вагондарды, контейнерлерді және су көлік құралдарының трюмдерін өңдеу жөніндегі жұмыстардың аяқталуы вагонның, контейнердің, трюмнің нөмірін, жүктің атауын, жұмыстарды жүргізу күні мен уақытын, дезинфекция, дезинсекция және дератизация құралдарының атауларын және жұмысты орындаушыны көрсете отырып белгіленген нысандағы анықтамамен ресімделеді.
48. Анықтама үш данада жасалады, оған жұмысты жауапты орындаушы және темір жол көлігіндегі, аумақтағы мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органы, жүк жөнелтуші мен тасымалдаушының өкілдері қол қояды.
7. Астықты сату кезіндегі қауіпсіздік талаптары
49. Азық-түліктік астықты сату кезінде астықтағы ылғал маңызы осы Техникалық регламенттің 28-тармағында келтірілген барынша жол берілген деңгейден аспауы тиіс.
Ескерту. 49-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
50. Азық-түліктік астықтағы ықтимал қауіпті химиялық қосылыстар мен биологиялық объектілердің, пестицидтердің және қоспалардың қалдық мөлшерлерінің қамтылуы осы Техникалық регламентке 3-қосымшада көрсетілген мәндердің барынша жол берілген деңгейінен аспауы тиіс.
Ескерту. 50-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
51. Осы Техникалық регламентке 4-қосымшада келтірілген тізбеге сәйкес, азық-түліктік астықта тірі зиянкестердің болуына жол берілмейді.
Ескерту. 51-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

51-1. Не допускается к реализации и использованию на семенные цели семенное зерно при наличии в нем карантинных сорняков (семян и плодов), вредителей и болезней. Содержание семян ядовитых сорняков, живых вредителей и их личинок, повреждающих семенное зерно, не должно превышать уровень значений, указанных в приложении 4-1 к настоящему Техническому регламенту.
Сноска. Тех. регламент дополнен пунктом 51-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
52. Зерно должно быть здоровым, сухим, чистым, без посторонних запахов и без признаков самосогревания.
53. Зерно, предназначенное на семенные цели и подвергнутое предпосевной обработке протравителями, не может быть использовано на продовольственные цели.
54. При реализации каждая партия зерна должна сопровождаться документами, требуемыми в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
55. Если при реализации зерна допущено нарушение, приведшее к приобретению им опасных свойств, оно не подлежит реализации и направляется на соответствующую экспертизу, по результатам которой утилизируется или уничтожается.
56. Зерно, экспортируемое из Республики Казахстан, должно соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан, кроме случаев, когда законами, регламентами, действующими в импортирующей стране, не требуется иное.
8. Требования безопасности при утилизации и уничтожении зерна
57. Зерно, не отвечающее требованиям настоящего Технического регламента, подлежит утилизации или уничтожению на основании результатов экспертизы.
58. Зерно на период, необходимый для проведения экспертизы и принятия решения о возможности его утилизации или уничтожения, подлежит хранению в отдельных помещениях с указанием объема партии и соблюдением условий, исключающих доступ к зерну.
59. Экспертиза зерна осуществляется в аккредитованной в установленном порядке испытательной лаборатории (центре).
60. Утилизация зерна осуществляется путем использования зерна на кормовые или технические цели.
61. При невозможности использования на кормовые или технические цели зерно подлежит уничтожению.
Владелец зерна принимает меры по изолированию и ограничению доступа к зерну, подлежащему уничтожению.
62. Зерно, представляющее опасность, перед уничтожением обезвреживается.
63. Во избежание загрязнения воздуха, почвы, подземных вод и поверхностных водоемов уничтожение и захоронение опасного зерна в местах, предусмотренных для этих целей, должно осуществляться в соответствии с требованиями экологического законодательства Республики Казахстан .

51-1. Тұқымдық астықта карантиндік арамшөптер (тұқымы мен жемістері), зиянкестер және аурулар бар болса, оны өткізуге және тұқымдық мақсатта пайдалануға рұқсат етілмейді. Тұқымдық астықты зақымдайтын улы арамшөптер тұқымдарының, тірі зиянкестер мен олардың личинкаларының болуы осы Техникалық регламентке 4-1-қосымшада көрсетілген мәндердің деңгейінен аспауы тиіс.
Ескерту. Техникалық регламент 51-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
52. Астық бүлінбеген, құрғақ, таза, бөтен иістерсіз және өздігінен қызу белгілерінсіз болуы тиіс.
53. Тұқымдық мақсатқа арналған және себу алдында уландырғыштармен өңдеуге ұшыраған астық азық-түліктік мақсаттарға пайдаланыла алмайды.
54. Сату кезінде әрбір астық партиясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті құжаттармен сүйемелденуі тиіс.
55. Егер астық сату кезінде оның қауіпті қасиеттерді иеленуіне әкеп соқтырған бұзылуға жол берілсе, ол өткізуге жатпайды және тиісті сараптамаға жіберіледі, оның нәтижелері бойынша астық кәдеге жаратылады немесе жойылады.
56. Қазақстан Республикасынан экспортталатын астық, импорттайтын елдегі қолданыстағы заңдарымен, регламенттерімен өзге ештеңе талап етілмейтін жағдайлардан басқа, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сай болуы тиіс.
8. Астықты кәдеге жаратқан және жойған кездегі қауіпсіздік талаптары
57. Осы Техникалық регламенттің талаптарына жауап бермейтін астық сараптама нәтижелері негізінде кәдеге жаратылуы немесе жойылуы тиіс.
58. Сараптама жүргізуге және оны кәдеге жарату немесе жою мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін қажетті кезеңде астық партия көлемін көрсете және астыққа қол жеткізуді болдырмайтын шарттарды сақтай отырып жекелеген үй-жайларда сақталуы тиіс.
59. Астық сараптамасы белгіленген тәртіппен тіркелген сынақ зертханасында (орталығында) жүзеге асырылады.
60. Астықты кәдеге жарату астықты жемдік немесе техникалық мақсаттарға пайдалану жолымен жүзеге асырылады.
61. Жемдік немесе техникалық мақсаттарға пайдалану мүмкіндігі болмаған жағдайда астық жойылуы тиіс.
Астық иесі жойылуға тиісті астыққа қол жеткізуді оқшаулау және шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
62. Қауіп тудыратын астық жою алдында залалсыздандырылады.
63. Ауаның, топырақтың, жерасты суларының және жер үстіндегі су тоғандарының ластануын болдырмау үшін қауіпті астықты осы мақсаттар үшін көзделген орындарда жою және көму Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.

64. Все расходы, связанные с транспортировкой, хранением, экспертизой, утилизацией или уничтожением зерна, непригодного для использования по назначению, оплачиваются его владельцем.
9. Оценка риска безопасности зерна
Сноска. Раздел 9 исключен постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
10. Презумпция соответствия
Сноска. Раздел 10 исключен постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
11. Порядок подтверждения соответствия
67. Пункт 67 исключен постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
68. Подтверждение соответствия зерна требованиям настоящего Технического регламента и гармонизированных стандартов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
69. Продовольственное зерно подлежит обязательному подтверждению соответствия в форме проведения обязательной сертификации.
Сноска. Пункт 69 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
70. Подтверждение соответствия продовольственного зерна осуществляется по схеме 7 приложения 1 Технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
71. Подтверждение соответствия отечественного и импортируемого продовольственного зерна осуществляется по единым процедурам.
Сноска. Пункт 71 в редакции постановления Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
11-1. Требования к упаковке и маркировке зерна
Сноска. Тех. регламент дополнен разделом 11-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
71-1. Требования к упаковке и маркировке устанавливаются только в отношении семенного зерна.
Оригинальные и элитные семена, гибриды первого поколения упаковываются массой не более 50 кг с отклонением до 1 %.
Упаковка должна обеспечивать сохранность семенного зерна и иметь маркировку или этикетку, где указываются:
наименование производителя семян;
культура;
сорт;
репродукция;
категория сортовой чистоты;
класс посевного стандарта;
год урожая;
номер партии семян;
сортовая чистота;
наименование, номер и дата выдачи сортового документа и документа, удостоверяющего посевные качества семян.
В каждый мешок или контейнер с семенами вкладывают этикетку с теми же данными, кроме документа, удостоверяющего посевные качества семян. На упаковке с протравленными семенами ставится надпись: "Протравлено".

64. Мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз астықты тасымалдауға, сақтауға, сараптауға, кәдеге жаратуға немесе жоюға байланысты барлық шығыстарды оның иесі төлейді.
9. Астық қауіпсіздігінің тәуекелдігін бағалау
Ескерту. 9-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Сәйкестік презумпциясы
Ескерту. 10-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Сәйкестікті растау тәртібі
67. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
68. Астықтың осы Техникалық регламенттің және үйлестірілген стандарттардың талаптарына сәйкестігін растау Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
69. Азық-түліктік астық міндетті сертификаттау жүргізу нысанында сәйкестігін міндетті растауға жатады.
Ескерту. 69-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
70. Азық-түліктік астықтың сәйкестігін растау "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентінің 1-қосымшасының 7-схемасы бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
71. Отандық және импортталатын азық-түліктік астықтың сәйкестігін растау бірыңғай рәсімдер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 71-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11-1. Астықты буып-тую мен таңбалауға қойылатын талаптар
Ескерту. Техникалық регламент 11-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
71-1. Буып-түю мен таңбалауға қойылатын талаптар тек тұқымдық астыққа ғана қатысты белгіленеді.
Бірегей және элиталық тұқым, бірінші ұрпақ будандары 1 %-ға дейін ауытқумен 50 кг-дан аспайтын салмақпен буып-түйіледі.
Орам тұқымдық астықтың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс және таңбасы немесе зат белгісі болуы керек, онда:
тұқым өндірушінің атауы;
дақыл;
сорт;
репродукция;
сорттық тазалығының санаты;
егіс стандартының сыныбы;
жиналған жылы;
тұқым легінің нөмірі;
сорттық тазалығы;
сорттық құжаттың және тұқымның егістік сапасын куәландыратын құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Тұқым салынған әрбір қапқа немесе контейнерге тұқымның егістік сапасын куәландыратын құжаттан басқа, деректерімен затбелгі салынады. Дәріленген тұқым салынған орамға "Дәріленген" деген жазу жазылады.

12. Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Раздел 12 исключен постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
13. Сроки и условия введения в действие
73. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении одного года после его официального опубликования.
74. Документы в сфере подтверждения соответствия, выданные до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действительными до окончания срока их действия.
Приложение 1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
таможенного союза (ТН ВЭД ТС)
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
Доп. ед. изм.
1
2
3

12. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 12-бөлім алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Қолданысқа енгізілу мерзімдері мен шарттары
73. Осы Техникалық регламент ресми жариялағаннан кейін бір жыл өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
74. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгенге дейін берілген сәйкестікті растау саласындағы құжаттар олардың қолдану мерзімі аяқталғанға дейін күшінде болады деп есептеледі.
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық
қызметінің тауар номенклатурасы (ҚР СЭҚ ТН)
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.09.06
№ 904(2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
СЭҚ ТН
Позициялар атауы
Қосымша өлшем бірлігі
1
2
3

1205 10
- семена рапса, или кользы, с низким содержанием эруковой кислоты:
1206 00
Семена подсолнечника, дробленые или недробленые:
1207
Семена и плоды прочих масличных культур, дробленые или недробленые:
1207 20
- семена хлопчатника:
1207 40
- семена кунжута:
1207 50
- семена горчицы:
1207 91
-- семена мака:
1207 99
-- прочие:
Приложение 2
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Частота контроля температуры зерна
Пшеница, рожь, ячмень, овес, гречиха, тритикале, зернобобовые культуры
Состояние
зерна по
влажности*
Свежеубранное
зерно (в течение
трех месяцев с
момента приема)
Прочее зерно с температурой
выше
+10 0 С
от +10
до 0 0 С
0 0 С
и ниже
сухое и
средней
сухости
1 раз в 5 дней
1 раз в
15 дней
1 раз в
15 дней
1 раз в
15 дней
влажное
ежедневно
1 раз в
2 дня
1 раз в
5 дней
1 раз в
15 дней
сырое
ежедневно
-
-
-
Кукуруза, просо, рис
Состояние
зерна по
влажности*
Свежеубранное
зерно (в течение
трех месяцев с
момента приемки)
Прочее зерно с температурой
выше
+10 0 С
+10 0 С
и ниже
сухое
1 раз в 3 дня
1 раз в
10 дней
1 раз в
15 дней
средней
сухости
1 раз в 2 дня
1 раз в
5 дней
1 раз в
10 дней
влажное
ежедневно
-
-
сырое
ежедневно
-
-
Семена масличных культур
Состояние
семян по
влажности*
Свеже-
убранные
семена
Семена масличных культур, прошедшие
послеуборочную обработку, при температуре
от +25
до +20 0 С
от +20
до +10 0 С
+ 10 0 С
и ниже
сухое и
средней
сухости
1 раз в
3 дня
1 раз в
5 дней
1 раз в
10 дней
1 раз в
15 дней
влажное
ежедневно
-
-
-
сырое
ежедневно
-
-
-
* Нормы по состоянию влажности зерна устанавливаются в зависимости от культуры в соответствии со стандартами.
Приложение 3
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Содержание потенциально опасных химических соединений и
биологических объектов, остаточных количеств пестицидов
и примесей в продовольственном зерне
Сноска. Приложение 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
Наименование
Показатели
Допустимые
уровни,
мг/кг,
не более
Примечание
1
2
3
4
Зерновые
культуры
(пшеница,
рожь,
тритикале,
овес, ячмень,
просо,
гречиха, рис,
кукуруза,
сорго)
Токсичные элементы
Свинец
0,5
Мышьяк
0,2
Кадмий
0,1
Ртуть

1205 10
- рапс тұқымы немесе кольза, эрук қышқылдың төмен маңызымен:
1206 00
Күнбағыс тұқымы, жарылған немесе жарылмаған:
1207
Басқа майлы дақылдардың тұқымдары және жемістері, жарылған немесе жарылмаған:
1207 20
- мақта шиті:
1207 40
- күнжіт тұқымы:
1207 50
- қыша тұқымы:
1207 91
-- көкнәр тұқымы:
1207 99
-- басқалары:
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
2-қосымша
Астық температурасын бақылау жиілігі Бидай, қара бидай, арпа, сұлы, қарақұмық, тритикале,
дәнді бұршақ дақылдары
Ылғалдылық
бойынша
астықтың
жай-күйі*
Жаңа жиналған
астық (қабылдаған
сәтінен бастап үш
ай ішінде)
Басқа астықтың температурасы
+10 о С-тан жоғары
+10 о С-тан
0-ге дейін
0 о С және
төмен
құрғақ және орташа құрғақ
5 күнде 1 рет
15 күнде 1 рет
15 күнде 1 рет
15 күнде
1 рет
ылғалды
күн сайын
2 күнде 1 рет
5 күнде
1 рет
15 күнде
1 рет
дымқыл
күн сайын
-
-
-
Жүгері, тары, күріш
Ылғалдылық
бойынша
астықтың
жай-күйі*
Жаңа жиналған
астық (қабылдаған
сәтінен бастап үш
ай ішінде)
Басқа астықтың температурасы
+10 о С-тан жоғары
+10 о С-тан төмен
құрғақ
3 күнде 1 рет
10 күнде 1 рет
15 күнде 1 рет
орташа құрғақ
2 күнде 1 рет
5 күнде 1 рет
10 күнде 1 рет
ылғалды
күн сайын
-
-
дымқыл
күн сайын
-
-
Майлы дақылдардың тұқымдары
Ылғалдылық
бойынша
астықтың
жай-күйі*
Жаңа жиналған тұқым
Басқа астықтың температурасы
+25 о С-тен
+20 о С-қа
дейін
+20 о С-тен
+10 о С-қа
дейін
10 о С және
төмен
құрғақ және орташа құрғақ
3 күнде 1 рет
5 күнде
1 рет
10 күнде
1 рет
15 күнде
1 рет
ылғалды
күн сайын
-
-
-
дымқыл
күн сайын
-
-
-
*Ылғалдығы бойынша нормалар дақылға байланысты стандарттарға сәйкес қойылады.
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
3-қосымша
Азық-түліктік астықтағы ықтимал қауіпті химиялық қоспалар
мен биологиялық объектілердің, пестицидтердің қалдық
мөлшерлерінің және қоспалардың маңызы
Ескерту. 3-қосымша өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.09.06
№ 904(2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Атауы
Көрсеткіштер
Қолжетімді деңгейлер, мг/кг, аспайтын
Ескертпе
1
2
3
4
Дәнді дақылдар (бидай, қара бидай, тритикале,
сұлы, арпа, тары,
қарақұмық, күріш,
жүгері, құмай
жүгері)
Уытты элементтер
Қорғасын
0,5
Күшән
0,2
Кадмий
0,1
Сынап

0,03
Микотоксины
Афлатоксин В1
0,005
Дезоксиниваленол
0,7
Пшеница
1,0
Ячмень
T-2 токсин
0,1
Зеараленон
1,0
Пшеница, ячмень,
кукуруза
Нитрозамины
Бенз(а)пирен
0,001
Пестициды*
Гексахлорцикло-
гексан (альфа-,
бета-, гамма-изомеры)
0,5
ДДТ и его метаболиты
0,02
Гексахлорбензол
0,01
Пшеница
Ртутьорганические
пестициды
Не
допускаются
2,4-Д кислота, ее
соли, эфиры
Не
допускаются
Альдрин раздельно или
в сумме, в пересчете
на диэльдрин
0,01
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Карбарил
1,0 - рис
0,5 -
прочие
зерновые
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Хлордан (цис- и
транс-изомеры)
0,02
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Диазинон
0,02
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
1,2-дибромэтан
(бромистый этилен)
0,01
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Эндосульфан (альфа-,
бета-изомеры и
сульфат эндосульфана,
в пересчете на
эндосульфан)
0,05
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Эндрин
0,01
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Гептахлор (как
гептахлор и
гептахлорэпоксид, в
пересчете на
гептахлор)
0,01
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Малатион (как
малатион и малаоксон,
в пересчете на
малатион)
8,0
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Фосфамид
0,05
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Пиретрины (как
пиретрин I и II,
цинерин I и II,
ясмолин I и II)
3,0
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Трихлорфон
0,1
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 86/362
Этефан
0,5 -
ячмень,
овес,
0,2 - рожь,
сорго,
0,05-
тритикале
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Хлормекват
2,0 -
ячмень,
рожь,
тритикале,
пшеница,
5,0 - овес
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Фенвалерат и
эсфенвалерат,
включая изомеры
RR и SS
0,2 -
ячмень,
овес,
0,05 - рожь,
тритикале,
пшеница
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Фенвалерат и
эсфенвалерат, включая
изомеры RS и SR
0,05 -
ячмень,
овес,
0,02 -
пшеница
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Фенаримол
0,02
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Дикофол, включая
изомеры р. и о.р.
0,02
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Триазофос
0,02
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Карбофуран и
гидроксикарбофуран,
выражающий карбофуран
0,1
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Бенфуракарб
0,05
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Форат, включая его
оксидный аналог и их
сульфон
0,05
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Тиабендазол
0,05
Гармонизирован в
соответствии с
Директивой
Комиссии 2000/42ЕС
Радионуклиды
Цезий-137
70
Бк/кг
Стронций-90
40
Бк/кг
Примеси
Спорынья
0,05
%, не более
Горчак ползучий,
софора лисохвостная,
термопсис ланцетный
(по совокупности)
0,1
%, не более
Вязель разноцветный
0,1
%, не более
Гелиотроп
опушенноплодный
0,1
%, не более
Триходесма седая
Не
допускается
Головневые (мараные,
синегузочные) зерна

0,03
Микотоксиндер
Афлатоксин В1
0,005
Дезоксиниваленол
0,7
Бидай
1,0
Арпа
Т-2 токсин
0,1
Зеараленон
1,0
Бидай, арпа,
жүгері
Нитрозаминдер
Бенз(а)пирен
0,001
Пестицидтер*
Гексахлорцикло-
гексан (альфа-, бета-, гамма-
изомерлері)
0,5
ДДТ және оның метаболиттері
0,02
Гексахлорбензол
0,01
Бидай
Сынапорганикалық пестицидтер
Жол берілмейді
2,4-Д қышқылы, оның тұздары, эфирлер
Жол берілмейді
Диэльдринге есептегендегі жеке немесе жиынтық альдрин
0,01
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Карбарил
1,0-күріш, 0,5-өзге дәнді дақылдар
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Хлордан (цис- және транс- изомерлері)
0,02
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Диазинон
0,02
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
1,2-дибромэтан
(бромды этилен)
0,01
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Эндосульфан (альфа-, бета-, гамма-изомерлері
және эндосуль-
фанға есептеген-
дегі эндосульфан
сульфаты)
0,05
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Эндрин
0,01
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Гептахлор (гептахлор және гептахлормен есептегендегі гептахлорэпоксид сияқты)
0,01
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Малатион (малатион және
малатионмен
есептегендегі
малаоксон сияқты)
8,0
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Фосфамид
0,05
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Пиретриндер
(пиретрин I және
II, цинерин I
және II, ясмолин
I және II сияқты)
3,0
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Трихлорфон
0,1
Комиссияның 86/362 нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Этефан
0,5-арпа,
сұлы,
0,2-қара
бидай,
құмай
жүгері,
0,05-
тритикале
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Хлормекват
2,0-арпа,
қара бидай,
тритикале,
бидай, 5,0-сұлы
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Фенвалерат және
эсфенвалерат, RR
және SS изомерле-
рін қоса алғанда
0,2-арпа,
сұлы, 0,05-
қара
бидай,
тритикале,
бидай
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Фенвалерат және
эсфенвалерат, RR
және SS изомерле-
рін қоса алғанда
0,05-арпа,
сұлы, 0,02-бидай
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Фенаримол
0,02
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Дикофол, р. және о.р. изомерлерін қоса алғанда
0,02
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Триазофос
0,02
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Карбофуран және карбофуранды білдіретін гидро-
ксикарбофуран
0,1
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Бенфуракраб
0,05
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Форат, оның оксидті аналогын және олардың сульфонын қоса алғанда
0,05
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Тиабендазол
0,05
Комиссияның 2000/42ЕК нұсқауына сәйкес үйлестірілген
Радионуклидтер
Цезий-137
70
Бк/кг
Стронций-90
40
Бк/кг
Араласпалар
Қызыл күйе
0,05
%, артық емес
Жорғалайтын укекіре, түлкіқұйрықты софора, ланцетті термопсис (жиынтығы бойынша)
0,1
%, артық емес
Түрлі-түсті аққайраң
0,1
%, артық емес
Тұқымы түскен гелиотроп
0,1
%, артық емес
Сұр триходесма
Жол берілмейді
Қара күйелі (кірленген, көгерген) астық

10,0
%, не более,
пшеница
Фузариозные зерна
1,0
%, не более, рожь,
пшеница, ячмень
Розовоокрашенные
зерна
3,0
%, не более, рожь
Зерна с ярко-желто-
зеленой флуоресценцией
0,1
%, не более,
кукуруза
Зараженность
вредителями
Не
допускается,
кроме зара-
женности
клещом не
выше
II степени
Зерно-
бобовые
культуры
(горох,
фасоль, нут,
чечевица)
Токсичные элементы
Свинец
0,5
Мышьяк
0,3
Кадмий
0,1
Ртуть
0,02
Микотоксины
Афлатоксин В1
0,005
Пестициды
Гексохлорцикло-
гексан (альфа-,
бета-, гамма-изомеры)
0,5
ДДТ и его метаболиты
0,05
Ртутьорганические
пестициды
Не
допускаются
2,4-Д кислота, ее
соли, эфиры
Не
допускаются
Зараженность
вредителями
Не
допускается
Радионуклиды
Цезий-137
50
Бк/кг
Стронций-90
60
Бк/кг
Семена
масличных
культур
(подсолнеч-
ник, соя,
хлопчатник,
кукуруза,
лен, рапс,
горчица,
арахис)
Токсичные элементы
Свинец
1,0
Мышьяк
0,3
Кадмий
0,1
Ртуть

10,0
%, артық емес, бидай
Фузариозды астық
1,0
%, артық
емес, қара
бидай, бидай,
арпа
Қызғылт түске
боялған астық
3,0
%, артық
емес, қара
бидай
Ашық сарыжасыл
флуоресценциялы
астық
0,1
%, артық
емес, жүгері
Зиянкестермен
залалдануы
Жол беріл-
мейді, II
деңгейден
жоғары емес
кенемен
залал-
данғаннан
басқа
Дәнді бұршақ дақылдар (асбұршақ, үрме бұршақ, ноқат, жасымық)
Уытты элементтер
Қорғасын
0,5
Күшән
0,3
Кадмий
0,1
Сынап
0,02
Микотоксиндер
Афлотоксин В1
0,005
Пестицидтер
Гексахлорцикло-
гексан (альфа-, бета-, гамма-
изомерлері)
0,5
ДДТ және оның метаболиттері
0,05
Сынапорганикалық пестицидтер
Жол берілмейді
2,4-Д қышқылы, оның тұздары, эфирлер
Жол берілмейді
Зиянкестермен залалдануы
Жол берілмейді
Радионуклидтер
Цезий-137
50
Бк/кг
Стронций-90
60
Бк/кг
Майлы дақылдар
(күнбағыс, қытай-
бұршақ, қоза,
жүгері, зығыр,
рапс, қыша,
жержаңғақ)
Уытты элементтер
Қорғасын
1,0
Күшән
0,3
Кадмий
0,1
Сынап

0,05
Микотоксины
Афлатоксин В1
0,005
Пестициды
Гексахлорцикло-
гексан (альфа-,
бета-, гамма-изомеры)
0,2
Соя, хлопчатник
0,4
Лен, горчица, рапс
0,5
Подсолнечник,
арахис
ДДТ и его метаболиты
0,05
Соя, хлопчатник
0,1
Кукуруза, лен,
горчица, рапс
0,15
Подсолнечник,
арахис
Радионуклиды
Цезий-137
70
Бк/кг
Стронций-90
90
Бк/кг
* - действует при наличии соответствующей методики по определению остаточных количеств пестицида, а также стандартного образца, утвержденного в установленном порядке.
Приложение 4
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Перечень живых вредителей, наличие которых в зерне не допускается
Русское название
Латинское название
Амбарный долгоносик
Sitophilus granarius L.
Рисовый долгоносик
Sitophilus oryzae L.
Большой мучной хрущак
Tenebrio molitor L.
Булавоусый малый хрущак
Tribolium castaneum Hbst.
Малый мучной хрущак
Tribolium confusum Duv.
Суринамский мукоед
Oryzaephilus surinamensis L.
Рыжий мукоед
Laemophloeus testaecus F.
Бурый складской кожеед
Attagenus simulans Sols.
Ветчинный кожеед
Dermestes lardarius L.
Ковровый жук
Attagenus piceus Oliv.
Трогодерма изменчивая
Trogoderma variabile Ball.
Пестроцветный кожеед
Trogoderma versicolor Creutz.
Притворяшка-вор
Ptinus fur L.
Хлебный точильщик
Stegobium paniceum L.
Зерновой точильщик
Rhizopertha dominica F.
Амбарная моль, или
хлебная моль
Nemapogon granellus L.
Мучная огневка
Pyralis farinalis L.
Мельничная огневка
Ephestia kuchniella Zell.
Южная амбарная огневка
Plodia interpunctella Hb.
Капровый жук
Trogoderma granarium
Приложение 4-1
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Содержание семян ядовитых сорняков, живых вредителей и их
личинок в семенном зерне
Сноска. Тех. регламент дополнен Приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).
Наименование
культур
Наименование семян ядовитых
сорняков, живых вредителей и
их личинок
Примечание
Пшеница, ячмень
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Галлы пшеничной
нематоды (пшеничная угрица)
Пшеница - не
допускается
Рис
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Головня
Суперэлита и
элита - не
допускается
Рисовый афеленх
Суперэлита и
элита - не
допускается
Тритикале
Стеблевая,
карликовая, пыльная
и твердая головня
Не более 0,5 %
Твердая и пыльная головня
Элита - не допускается
Просо
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Головня
Первая и
последующие
репродукции -
не более 0,5 %,
питомник
размножения,
суперэлита и
элита - не
более 0,1 %
Гречиха
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Сорго
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Головня
Первая и
последующие
репродукции -
не более 0,5 %,
питомники
размножения,
суперэлита и
элита - не
допускается
Горох
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
Не более 10
штук на 1
килограмм
Гороховая зерновка
Не более 10
штук на 1
килограмм
Нут
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Фасоль, маш, чечевица, чина
Гелиотроп волосистоплодный
Не допускается
Триходесма седая
Не допускается
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Подсолнечник
Вредители семейства
настоящих молей (Тineidae),
огневок (Руzalidaе)
Не допускаются
Рапс
Чемерица белая
Не допускаются
Болиголов
пятнистый
Не допускаются
Белена черная
Не допускаются
Лютик едкий, ползучий,
ядовитый
Не допускаются
Жеруха лекарственная
Не допускаются
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Лен
Клещ
1-2 класс -
не допускается,
3 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Арахис
Клещ
1 класс - не
допускается,
2 класс - не
более 20 штук
на 1 килограмм
Южная склероциальная
гниль (Selerotium rolfsii Sace)
Не допускается
Приложение 5
к Техническому регламенту
"Требования к безопасности зерна"
Рекомендуемые процедуры подтверждения соответствия зерна
Сноска. Приложение 5 исключено постановлением Правительства РК от 06.09.2010 № 904 (вводится в действие с 11.03.2011).

0,05
Микотоксиндер
Афлотоксин В1
0,005
Пестицидтер
Гексахлорцикло-
гексан (альфа-, бета-, гамма-
изомерлері)
0,2
0,4
0,5
Қытайбұршақ,
қоза
Зығыр, қыша,
рапс
Күнбағыс,
жержаңғақ
ДДТ және оның метаболиттері
0,05
0,1
0,15
Қытайбұршақ,
қоза
Жүгері,
зығыр, қыша,
рапс,
Күнбағыс,
жержаңғақ
Радионуклидтер
Цезий-137
70
Бк/кг
Стронций-90
90
Бк/кг
* - пестицидтің қалдық мөлшерін айқындау жөніндегі тиісті әдістеме, сондай-ақ белгіленген тәртіппен бекітілген стандартты үлгі болған жағдайда қолданылады.
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
4-қосымша
Астықта болуына жол берілмейтін тірі зиянкестер тізбесі
Орысша атауы
Латынша атауы
Қамба бізтұмсығы
Sitophilus granarius L.
Күріш бізтұмсығы
Sitophilus oryzae L.
Ұнның үлкен қара қоңызы
Tenebrio molitor L.
Ұнның кіші қара қоңызы
Tribolium castaneum Hbst.
Кіші шоқпар мұртты қара қоңыз
Tribolium confusum Duv.
Суринам ұн жемірі
Oryzaephilus surinamensis L.
Жирен ұн жемірі
Laemophloeus testaecus F.
Қойманың күрең тері жемірі
Attagenus simulans Sols.
Тері жемірі
Dermestes lardarius L.
Кілем қоңызы
Attagenus piceus Oliv.
Өзгермелі трогодерма
Trogoderma variabile Ball.
Ала түсті тері жемірі
Trogoderma versicolor Creutz.
Ұры қоңыз
Ptinus fur L.
Астықтың дән тескіш қоңызы
Stegobium paniceum L.
Дән тескіш қоңыз
Rhizopertha dominica F.
Қойма күйесі, немесе астық
күйесі
Nemapogon granellus L.
Ұнның қан көбелегі
Pyralis farinalis L.
Диірменнің қан көбелегі
Ephestia kuchniella Zell.
Оңтүстік қойма қан көбелегі
Plodia interpunctella Hb.
Капр қоңызы
Trogoderma granarium
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
4-1-қосымша
Ескерту. Техникалық регламент 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР
Үкіметінің 2010.09.06 № 904 (2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Тұқымдық астықтағы улы арамшөп тұқымдарының, тірі
зиянкестердің және олардың личинкаларының болуы
Дақылдар атауы
Улы арамшөп тұқымының, тірі зиянкестердің және олардың личинкаларының атауы
Ескертпе
Бидай, арпа
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 -2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Бидай галла нематоды (бидай угрицасы)
бидай - рұқсат етілмейді
Күріш
Кене
1-2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Қаракүйе
Суперэлита және элита - рұқсат етілмейді
Күріш афеленхі
Суперэлита және элита -рұқсат етілмейді
Тритикале
Сабақты, ергежейлі, шаңды және қатты қаракүйе
0,5 %-дан көп емес
Шаңды және қатты қаракүйе
Элита - рұқсат етілмейді
Тары
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Қаракүйе
Бірінші және кейінгі репродукциялар -0,5 %-дан көп емес, Көбейту питомнигі, суперэлита және элита -0,1 %-дан көп емес
Қарақұмық
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Құмай жүгері
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Қаракүйе
Бірінші және кейінгі репродукциялар -0,5 %-дан көп емес
Көбейту питомнигі, суперэлита және элита - рұқсат етілмейді
Асбұршак
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 килограмға 10 данадан көп емес
Асбұршақ дән қоңызы
1 килограмға 10 данадан көп емес
Ноқат
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Түйе бұршақ, маш, жасымық, ноғатық
Жілтесті жеміс гелиотропы
Рұқсат етілмейді
Сұр триходесма
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Күнбағыс
Нағыз күйе зиянкестерінің (Tineidae), қан көбелегі (Pyzalidae)
Рұқсат етілмейді
Paпс
Ақ тамырдәрі
Рұқсат етілмейді
Теңбіл убалдырған
Рұқсат етілмейді
Қара меңдуана
Рұқсат етілмейді
Күйдіргі, жатаған, у сарғалдақ
Рұқсат етілмейді
Дәрілік сарыбасша
Рұқсат етілмейді
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Зығыр
Кене
1-2 сынып - рұқсат етілмейді,
3 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Жер жаңғақ
Кене
1 сынып - рұқсат етілмейді,
2 сынып -1 килограмға 20 данадан көп емес
Оңтүстік склероциалды шірік (Selerotium rolfsii Sace)
Рұқсат етілмейді
"Астық қауіпсіздігіне
қойылатын талаптар"
техникалық регламентіне
5-қосымша
Астық сәйкестігін растаудың ұсынылатын рәсімдері
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2010.09.06
№ 904(2011.03.11 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.