О Концепции формирования и развития единого информационного пространства казахстанского сегмента сети Интернет (Казнета) на 2008-2012 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2008 года N 358. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года N 302
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 № 302.
В целях развития единого информационного пространства казахстанского сегмента сети Интернет Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию формирования и развития единого информационного пространства казахстанского сегмента сети Интернет (Казнета) на 2008-2012 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан             К. Масимов
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2008 года N 358
Концепция
формирования и развития единого информационного пространства
казахстанского сегмента сети Интернет (Казнета) на 2008-2012 годы
Астана - 2008 г.
Содержание
1.    Введение
2.    Анализ современного состояния
2.1.  Международный опыт
2.2.  Современное состояние Казнета
3.    Цели и задачи Концепции
4.    Основные направления и механизмы реализации Концепции
4.1.  Реализация государственной политики в области развития
национального сегмента сети Интернет
4.2.  Совершенствование национального законодательства
4.3.  Развитие инфраструктуры Казнета
4.4.  Развитие системы обеспечения информационной безопасности,
совершенствование ее организации
4.5.  Мониторинг и оценка развития Казнета
4.6.  Участие Казахстана в процессах создания и использования
глобальных информационных сетей и систем
5.    Ожидаемые результаты
1. Введение
Происходящие сегодня крупномасштабные преобразования во всем мире обусловлены стремительным развитием информационно-коммуникационных технологий (далее - ИКТ). Как отмечается в Хартии глобального информационного общества (Окинава) "информационно-коммуникационные технологии являются одним из наиболее важных факторов, влияющих на формирование общества двадцать первого века. Их революционное воздействие касается образа жизни людей, их образования и работы, а также взаимодействия правительства и гражданского общества. Информационно-коммуникационные технологии быстро становятся жизненно важным стимулом развития мировой экономики". Многие развитые и развивающиеся страны в полной мере осознали те колоссальные преимущества, которые несет с собой развитие и распространение ИКТ. Ни у кого не вызывает сомнения тот факт, что движение к информационному обществу - это путь в будущее человеческой цивилизации.
С момента обретения суверенитета Казахстан твердо занял позиции интеграции в мировое сообщество, заявил о себе не только как равноправный член международной кооперации производства промышленной и сельскохозяйственной продукции, но и активный участник построения информационного общества.
Переход Казахстана от общества "индустриального" к "обществу информационному" связан с развитием гражданского общества и демократических традиций в Казахстане, преодолением информационного неравенства. Решение этих задач служит достижению целей обеспечения устойчивого экономического роста, повышения общественного благосостояния, стимулирования социального согласия в области укрепления демократии, прозрачного и ответственного управления, прав человека и укрепления политической и экономической стабильности Казахстана во всем мире и обеспечит равноправное вхождение граждан Казахстана в глобальное информационное сообщество. Высокие темпы развития информационно-коммуникационных технологий в республике требуют пересмотра представления об информационном сегменте глобальной сети Интернет, его роли и месте в казахстанском обществе.
Основанием для перехода служит постоянное движение страны от компьютеризации к информатизации и созданию единого развитого информационного пространства в глобальной сети Интернет казахстанского сегмента Интернета - Казнета (далее - Казнет).
Развитие единого информационного пространства Казнет является межотраслевой, межведомственной и государственной задачей, требующей координации действий множества участников данного процесса. Такая координация возможна только на основе единой концепции, определяющей и обосновывающей необходимые действия и их последовательность.
Концепция нацелена на разработку комплекса мер для обеспечения устойчивого, планомерного, безопасного и эффективного движения Республики Казахстан к единому информационному пространству, определение основных политических, социально-экономических, культурных и технико-технологических предпосылок и условий для развития Казнета, положений и приоритетов государственной политики, обеспечивающих динамизм и стабильность.

Интернет желісі қазақстандық сегментінің (Қазнет) бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыру мен дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 17 сәуірдегі N 358 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 302 Қаулысымен.
Интернет желісі қазақстандық сегментінің (Қазнет) бірыңғай ақпараттық кеңістігін дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Интернет желісі қазақстандық сегментінің (Қазнет) бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыру мен дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 17 сәуірдегі
N 358 қаулысымен
мақұлданған
Интернет (Қазнет) желісі қазақстандық сегментінің бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастырудың және дамытудың 2008 - 2012 жылдарға арналған тұжырымдамасы
Астана - 2008 ж.
Мазмұны
1.  Кіріспе
2.  Қазіргі жай-күйін талдау
2.1. Халықаралық тәжірибе
2.2. Қазнеттің қазіргі жай күйі
3.  Тұжырымдаманың мақсаты мен міндеттері
4.  Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
4.1. Интернет желісінің ұлттық сегментін дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
4.2. Ұлттық заңнаманы жетілдіру
4.3. Қазнеттің инфрақұрылымын дамыту
4.4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін дамыту, оны ұйымдастыруды жетілдіру
4.5. Қазнетті дамыту мониторингі және бағалау
4.6. Қазақстанның ғаламдық ақпараттық желілер мен жүйелерді құру мен пайдалану үдерістеріне қатысуы
5.  Күтілетін нәтижелер
1. Кіріспе
Қазіргі таңда бүкіл әлемде болып жатқан кең ауқымды қайта құрулар ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (бұдан әрі - АКТ) қарқынды дамуына байланысты. Ғаламдық ақпарат қоғамның Хартиясында (Окинава) атап көрсетілгендей, "ақпараттық-коммуникациялық технологиялар жиырма бірінші ғасыр қоғамының қалыптасуына әсер ететін ең маңызды факторлардың бірі болып табылады. Олардың революциялық әсері адамдардың жүріс-тұрысына, олардың біліміне және жұмысына, сондай-ақ үкімет пен азаматтық қоғамның өзара қарым-қатынасына қатысты болып отыр. Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар әлемдік экономиканың қарқынды түрде дамуына маңызды стимул болып отыр". Көптеген дамыған және дамушы елдер АКТ-ң дамуы мен таратылуы алып келетін зор артықшылықты түсініп отыр. Ақпараттық қоғамға қозғалыс - бұл адамзат өркениетінің болашағына жол болатындығы ешкімді де күмән туғызбайды.
Қазақстан өз егемендігін алған сәтінен бастап, әлемдік қауымдастыққа ықпалдасу позициясынан нақты орын алды, өзін өндірістік және ауылшаруашылық өнімдерін өндіретін тең деңгейдегі халықаралық кооперацияның мүшесі ретінде ғана емес, сонымен қатар ақпараттық қоғамды құрудың белсенді қатысушы екенін көрсетті.
Қазақстанның "индустриалды" қоғамнан "ақпараттық қоғамға" өтуі ақпараттық теңсіздікті жеңуі, Қазақстандағы азаматтық қоғам мен демократиялық дәстүрдің дамуына, ақпараттық теңсіздікті еңсеруге байланысты. Бұл міндеттерді шешу тұрақты экономикалық өсуді, қоғамдық жағдайдың көтерілуін, демократияны нығайту саласында әлеуметтік келісімді ынталандыру, ашық және жауапты басқаруды, адам құқығы және бүкіл әлемде Қазақстанның саяси және экономикалық тұрақтылығын нығайтуда және Қазақстанның азаматтарының тең дәрежеде ғаламдық ақпараттық қоғамдастыққа енуін қамтамасыз ететін мақсаттарға жету негіз болып табылады. Республикада жоғарғы қарқынмен дамып келе жатқан ақпараттық-коммуникациялық технологиялар ғаламдық желідегі Интернеттің ақпараттық сегментін, оның рөлін және қазақстандық қоғамда алатын орны туралы түсінікті қайта қарауды талап етеді.
Бұған елді тұрақты компьютерлендіруден ақпараттандыруға және Интернеттің ғаламдық желісінде Интернет-Қазнеттің (бұдан әрі - Қазнет) қазақстандық сегментінің бірыңғай дамыған ақпараттық кеңістігін құруға өту әрекеті негіз болып отыр.
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін дамыту осы үдеріске көптеген қатысушылардың қызметін үйлестіруді талап ететін салааралық, ведомоствоаралық және мемлекеттік міндеттер болып табылады. Мұндай үйлестірулер тек қажетті әрекеті мен олардың тізбегін анықтайтын және негіздейтін бірыңғай тұжырымдамасының негізінде болуы мүмкін.
Тұжырымдама Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық кеңістікке орнықты, жоспарлы, қауіпсіз және тиімді қозғалысын қамтамасыз етуге арналған шаралар кешенін әзірлеуге, Қазнетті дамыту үшін негізгі саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени және техникалық-технологиялық алғы Шарттары мен жағдайын, оның динамизмі мен тұрақтылығын қамтамасыз ететін мемлекеттік саясаттың ережелері мен басымдығын айқындауға бағытталған.

2. Анализ современного состояния
2.1. Международный опыт
Одной из основополагающих характеристик нового информационного общества является его глобальный характер. В процессе формирования нового информационного общества постепенно модернизируются способы и методы распространения и обмена информацией, сжимается время, размываются национальные границы и барьеры, радикально меняется структура мирового информационного пространства, экономики, торговли, финансов, других сфер человеческой жизнедеятельности, отмечается интенсивная гомогенизация мировоззрения людей и человеческих ценностей, универсализация (упрощение) культуры и культурных моделей, усиливается динамизм и обостряется конкуренция.
На современном этапе мирового развития глобальная информационная сеть Интернет является самым масштабным и массовым сегментом всемирного информационного пространства. Кроме того, очевидно, что с течением времени глобальная информационная сеть Интернет становится все более доступным средством получения и обмена информацией, а также коммуникации для массового пользователя.
В настоящее время к международным организациям, отвечающим за функционирование информационного пространства Интернет, относятся:
1) The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (далее - ICANN) - некоммерческая организация созданная для распределения IP-адресов, параметров протоколов, администрирования системы доменных имен (Domain Name System, DNS), администрирования и поддержки функционирования так называемых системы корневых серверов (Root Server System);
2) Уполномоченная организация по распределению нумерации в сети Интернет (далее - IANA, The Internet Assigned Numbers Authority);
3) Европейский Сетевой Координационный Центр (далее - RIPE NCC) обеспечивает распределение и регистрацию IP-адресов для регистраторов. RIPE NCC обслуживает регистраторов Европы, Ближнего Востока, Северной Африки и части Азии, гарантируя справедливое распределение глобальных ресурсов Интернет в обслуживаемой зоне;
4) The Internet Engineering Task Force (далее - IETF) является открытым международным объединением разработчиков сетевых протоколов, операторов, производителей и исследователей, объединенных задачей развития архитектуры Интернета и бесперебойного функционирования существующей инфраструктуры;
5) Всемирная организация интеллектуальной собственности (далее - ВОИС).
Домены верхнего уровня (далее - TLD, Top Level Domain) делятся на две большие части. Первая - домены общего пользования (generic TLD или gTLD) и вторая - национальные двухбуквенные домены (country code TLD или ccTLD). К доменам общего пользования относятся домены COM, NET, ORG, INFO, BIZ, MUSEUM, NAME, AERO, COOP, PRO, INT, GOV.

2. Қазіргі жай-күйін талдау
2.1. Халықаралық тәжірибе
Жаңа ақпараттық қоғамның негізін қалаушы сипаттамаларының бірі оның ғаламдық сипаты болып табылады. Жаңа ақпараттық қоғамды қалыптастыру үдерісінде біртіндеп ақпарат тарату және алмасу тәсілдері мен әдістері жаңартылады, уақыт үнемделеді, ұлттық шекаралар мен кедергілер бұзылады, әлемдік ақпараттық кеңістігінің, экономика, сауда, қаржы, адамзат өмірінің басқа салаларының құрылымы түбірімен өзгереді, адамдардың көзқарасы мен адамзат құндылықтарының интенсивті гомогенизациясы, мәдениет пен мәдени моделдердің эмбебаптығы (ықшамдау) байқалынады, динамизмі жылдамдатылады, бәсекелестік күшейе түседі.
Қазіргі әлемдік даму кезеңінде ғаламдық ақпараттық интернет желісі бүкіл әлемдік ақпараттық кеңістігінің ең көлемді және жаппай жайылған сегменті болып табылады. Сонымен бірге, уақыт өте, ғаламдық ақпараттық интернет желісі ақпарат алу және алмасудың, сондай-ақ жаппай пайдаланушылардың коммуникациясы үшін ең қол жетерлік құралы болғаны айдан анық.
Қазіргі уақытта Интернеттің ақпараттық кеңестігінің жұмыс істеуіне сай келетін халықаралық ұйымдарға мыналар жатады:
1) The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (бұдан әрі - ICANN) - IP-адрестерін, протоколдардың параметрлерін бөлу, домендік атаулардың жүйесін әкімшілеу (Domain Name System, DNS), түбірлік серверлер (Root Server System) деп аталатын жүйенің жұмыс істеуін әкімшілеу және қолдау үшін құрылған коммерциялық емес ұйым;
2) Интернет желісінде нөмірлеуді бөлу жөніндегі уәкілетті ұйым (бұдан әрі - IANA, The Internet Assigned Numbers Authority);
3) Еуропалық желілік үйлестіру орталығы (бұдан әрі - RIPE NCC) - тіркеушілер үшін ІР-адрестерді бөлуді және тіркеуді қамтамасыз етеді. RIPE NCC тіркеушілер үшін ІР-адрестерді бөлу мен тіркеуді қамтамасыз етеді. RIPE NCC қызмет көрсету аймағында Интернеттің ғаламдық ресурстарын әділетті бөлуге кепілдеме бере отырып, Еуропа, Таяу Шығыс, Солтүстік Африка және Азияның бөлігінің тіркеушілеріне қызмет көрсетеді;
4) The Internet Engineering Task Force (бұдан әрі - IETF) - Интернет сәулетін дамыту және қолданыстағы инфрақұрылымның үздіксіз қызмет етуінің біріктірілген міндеттерін дамытуға жұмыс жасайтын желілік хаттамаларын дайындаушылар, операторлар, өндірушілер және зерттеушілердің халықаралық ашық бірлестігі болып табылады;
5) Дүниежүзілік зияткерлік жеке меншік ұйымы (бұдан әрі - ДЗЖҰ).
Жоғарғы деңгейдегі домендер (бұдан әрі - TLD, Top Level Domain) екі үлкен бөлікке бөлінеді: Біріншісі - жалпы пайдаланатын домендер (generic TLD немесе gTLD) және екіншісі - ұлттық екі әріпті домендер (country code TLD немесе ccTLD). Жалпы пайдаланатын домендерге COM, NET, ORG, INFO, BIZ, MUSEUM, NAME, AERO, COOP, PRO, INT, GOV және басқа да домендер жатады.

Национальных доменов на данный момент 250 - по числу двухбуквенных кодов стран и территорий в соответствии с международным стандартом ISO 3166-1 (RU - для России, DE - для Германии, UK - для Великобритании). Полномочия по управлению национальными доменами передаются организацией IANA по согласованию с интернет-сообществами стран.
Общие тенденции в развитии национальных доменов таковы: во-первых, переход национальных доменов из академических сетей в объединения операторов (провайдеров), а также участие в разработке правил регистрации интернет-общественности страны: профессиональных участников рынка, потребителей, общественных (иногда правительственных) организаций; во-вторых, усиление внимания к административным процедурам, разработка коммерческих схем участия операторов в регистрации доменных имен. В-третьих, постепенный переход к открытым правилам регистрации доменов, снятие ограничений.
Деятельность в Интернете любого субъекта формирует целую серию правовых проблем. Они подразделяются на регулирование деятельности пользователя, статуса сайта и его содержания (дозволенное, неурегулированное, незаконное); соблюдение авторских и смежных прав; формирование "киберэкономики" (электронные деньги, платежные системы, ценные бумаги, электронные банки, реклама, маркетинг, электронные контракты, налоги); информационная безопасность частных и государственных интересов.
С начала 80-х годов в Европе и США (и ряде иных зарубежных стран) начат процесс по созданию и рационализации нормативных основ сети Интернет.
К настоящему времени сложилось несколько уровней правового регулирования отношений в сети Интернет:
1) международный;
2) региональный (в рамках Европейского союза и СНГ);
3) национальный.
На каждом из данных уровней полномочный законодатель стремится урегулировать рассматриваемую сферу правоотношений.
Трансграничность сети Интернет создает необходимость международного правового регулирования правоотношений в сети Интернет и унификации существующих правил.
Унификация норм проводится как в рамках ЕС, так и на международном уровне в рамках ООН (институт унификации частного права УНИДРУА), ВОИС, Международной торговой палатой, Европейской экономической комиссией ООН, Центром ООН содействия торговле и электронному бизнесу.
Появление системы доменных имен, позволившей заменить неудобные численные адреса сетевого протокола ТСР/IР на легко запоминающиеся буквенные словосочетания; активная коммерциализация и популяризация Интернета в последние годы привели к тому, что домен приобрел черты нематериального актива, по своим признакам сходный с уже существующими их видами - товарными знаками, фирменными наименованиями. Все чаще встречаются рекламные щиты, единственным содержанием которых является доменное имя. Реализуются дорогостоящие интернет-проекты, для которых домен - львиная доля их коммерческого успеха, так как именно с доменом ассоциируются у потребителей те или иные товары, работы или услуги субъекта электронного бизнеса.

Қазіргі сәтте ISO 3166-1 халықаралық стандартқа сәйкес елдер мен аумақтардың екі әріпті кодтар саны бойынша ұлттық домендер - 250 (RU - Ресей үшін, DE - Германия үшін, UK - Ұлыбритания үшін) Ұлттық домендерді басқару бойынша өкілеттік елдердің интернет-қауымдастықтарының келісімдері бойынша IANA ұйымымен беріледі.
Ұлттық домендерді дамытудың жалпы үрдістері мынадай: біріншіден, академиялық желілерден ұлттық домендердің операторлар (провайдерлер) бірлестігіне өтуі, сондай-ақ қатар тіркеу ережелерін дайындауға елдің интернет-қауымдастығының қатысуы: нарықтың кәсіби қатысушылары, тұтынушылар, қоғамдық (кейде үкіметтік) ұйымдар; екіншіден, домендік атауларды тіркеуде операторлар қатысуының коммерциялық кестелерін дайындау; үшіншіден, домендерді тіркеудің ашық ережелеріне біртіндеп өтуі, шектеулердің алынуы.
Кез-келген субъектінің Интернеттегі қызметі құқықтық проблемалардың тұтас сериясын қалыптастырады. Олар пайдаланушының қызметін, сайттың мәртебесін және оның мазмұнын реттеуге (рұқсат етілген, реттелмеген, заңсыз); авторлық және аралас құқықтардың орындалуына; "киберэкономиканы" қалыптастыру (электрондық ақшалар, төлемдік жүйелер, құнды қағаздар, электрондық банктер, жарнама, маркетинг, электрондық контрактілер, салықтар); жеке және мемлекеттік мүдделердің ақпараттық қауіпсіздігіне бөлінеді.
Интернет желісін құру және нормативтік негіздерінің ұтымдылығы бойынша үдеріс 80 жылдардың басынан бастап Еуропа және АҚШ-та (және бірқатар басқа да шет елдерде) басталған.
Қазіргі уақытта Интернет желісі қарым-қатынастарын құқықтық реттеудің бірнеше деңгейі қалыптасты:
1) халықаралық;
2) өңірлік (Еуропалық одақ және ТМД шеңберінде);
3) ұлттық.
Осы деңгейлердің әрқайсысында өкілетті заң шығарушы қарастырып отырған құқықтық қарым-қатынастар саласын реттеуге ұмтылады.
Интернет желісінің трансшекаралылығы Интернет желісіндегі құқықтық қарым-қатынастарды халықаралық құқықтық реттеу, қолданыстағы ережелер мен әдеттегіліктерді біріздендіру қажеттілігін құрайды.
Біріздендірудің нормалары ЕО шеңберінде, сондай-ақ БҰҰ шеңберіндегі (УНИДРУА жеке құқықты біріздендіру институты) халықаралық деңгейде, Дүниежүзілік Зияткерлік Жеке меншік Ұйымы (ДЗЖҰ), Халықаралық сауда палатасы (ХСП), БҰҰ Еуропалық экономикалық комиссиясы, сауда және электрондық бизнеске ықпал ету БҰҰ Орталығымен жүргізіледі.
ТСР/ІР желі хаттамаларының ыңғайсыз цифрлық адрестерінің жеңіл есте қалатын әріптік сөз тіркестеріне ауыстыруға мүмкіндік берген домен атаулары жүйесінің пайда болуы, интернеттің белсенді түрде коммерциализациялануы мен әйгілі болуы соңғы жылдары домен өздерінің белгілері бойынша олардың қолданыстағы түрлеріне ұқсас - тауар белгілері, фирманың атаулары бойынша материалдық емес актив белгілерін иеленді. Мазмұнында домендік атауы ғана берілген жарнамалық тақталар жиі кездеседі. Қымбат тұратын интернет-жобалар жүзеге асырылып жатыр, олар үшін домен олардың коммерциялық табыстарының едәуір бөлігін құрайды, өйткені тұтынушылар доменді электрондық бизнес субъектісінің қандай да бір тауар, жұмыс немесе қызмет көрсетулерімен байланыстырады.

2.2. Современное состояние Казнета
Сноска. Подраздел 2.2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.12.2009 № 2305 (порядок введения в действие см. п. 2).
Казнет представляет собой совокупность информационных сетевых ресурсов, информационно-телекоммуникационных систем и сетей, технологий их ведения и использования, функционирующих на основе единых принципов и по общим правилам, обеспечивающим информационное взаимодействие организаций и граждан, а также удовлетворение их информационных потребностей. Таким образом, единое информационное пространство Казнет складывается из следующих главных компонентов:
1) информационные сетевые ресурсы, содержащие информацию, данные, сведения и знания в Казнете;
2) информационная инфраструктура, состоящая из организационных структур, обеспечивающих функционирование и развитие единого информационного пространства (в частности, сбор, обработку, хранение, распространение, поиск и передачу информации) и средства информационного взаимодействия граждан и организаций, обеспечивающие им доступ к информационным ресурсам посредством использования соответствующих технологий и программно-технические средства;
3) нормативные правовые акты, организационные и информационные документы, регулирующие деятельность и взаимоотношения между участниками формирования и развития Казнета.
К объектам развития и регулирования Казнета можно отнести:
1) информационные ресурсы вне зависимости от форм хранения и собственности, содержащие как сведения, составляющие коммерческую тайну, конфиденциальную информацию, так и открытую общедоступную информацию;
2) права физических и юридических лиц, государства на получение, распространение и пользование информацией, защиту конфиденциальной информации и интеллектуальной собственности;
3) систему формирования общественного сознания (мировоззрение, политические взгляды, моральные и этические ценности и прочие), базирующуюся на информации, распространяемой в глобальной сети Интернет;
4) систему воздействия на процесс принятия политических решений, во многом зависимую от качества и своевременности ее информационного обеспечения;
5) систему информирования государственными органами населения об общественно-политических и социально-экономических аспектах жизни страны;
6) систему участия общественных объединений в пропаганде своих взглядов в средствах массовой информации, размещенных в сети Интернет;
7) общенациональную, региональные и локальные информационно-телекоммуникационные системы сети передачи данных, в том числе и специального назначения, а также спутниковые системы связи;

2.2. Қазнеттің қазіргі жай күйі
Ескерту. 2.2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.30 № 2305 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қазнет ақпараттық ресурстар желісінің, ақпараттық-телекоммуникациялар жүйесі мен желісінің, ұйым мен азаматтардың ақпаратпен қарым-қатынасын қамтамасыз ететін бірыңғай қағидаттар мен жалпы ережелер негізінде жұмыс істейтін, оларды жүргізу және пайдалану технологияларының, сондай-ақ олардың ақпараттық қажеттілігін қанағаттандыру жиынтығынан тұрады. Осылайша, Қазнет бірыңғай ақпараттық кеңістігі мынадай басты құрамдас бөліктерден тұрады:
1) Қазнеттегі ақпаратты, деректерді, мәліметтерді және білім беруді құрайтын ақпараттық желілік ресурстар;
2) бірыңғай ақпараттық кеңістіктің (ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, тарату, іздеу және беру бөлігінде) жұмыс істеуі мен дамытуды қамтамасыз ететін ұйымдық құрылымдардан тұратын және тиісті технологиялар мен бағдарламалық-техникалық құралдарды пайдаланумен, олардың ақпараттық ресурстарға қол жеткізуін қамтамасыз ететін азаматтар мен ұйымдардың өзара ақпараттық іс-қимылының құралдарынан тұратын ақпараттық инфрақұрылым;
3) Қазнетті қалыптастыруға және дамытуға қатысушылар арасындағы өзара қарым-қатынасы мен қызметін реттейтін құқықтық, ұйымдастырушылық, нормативтік және ақпарат құжаттары.
Қазнетті дамыту және реттеу объектілеріне мыналарды жатқызуға болады:
1) сақтау және меншік түріне тәуелсіз ақпараттық ресурстар, коммерциялық құпияны құрайтын мәліметтер, құпиялы ақпараттар сияқты және ашық қолжетімді ақпараттық ресурстар;
2) жеке және заңды тұлғалардың мемлекеттік ақпараттарды алу, тарату және пайдалану құқығы, құпия ақпарат пен зияткерлік меншікті қорғау;
3) Интернет ғаламдық желіде таратылатын ақпаратқа негізделген қоғамдық сананы (көзқарастар, саяси көзқарастар, моральдық және этикалық құндылықтар және басқалар) қалыптастыру жүйесі;
4) көп жағдайда ақпаратпен қамтамасыз ету мен сапасына тәуелді болып келетін саяси шешімдерді қабылдау үдерісіне әсер ету жүйесі;
5) мемлекеттік органдардың халықты елдің қоғамдық-саяси және әлеуметтік-экономикалық аспектілерімен ақпараттау жүйесі;
6) Интернет желісінде орналасқан бұқаралық ақпарат құралдарына өзінің көзқарастарын насихаттайтын қоғамдық ұйымдардың қатысу жүйесі;
7) мәлімет беру желісінің жалпы ұлттық, өңірлік және жергілікті ақпараттық-телекоммуникациялық жүйе, оның ішінде арнайы мақсаттағы, сондай-ақ спутниктік байланыс жүйесі;

8) системы электронной торговли - торговля товарами и услугами посредством Интернета.
Основополагающей частью Казнета являются сетевые информационные ресурсы - интернет-ресурсы. Официальная история Казнета имеет своей точкой отсчета 19 сентября 1994 года - день, когда в базе данных IANA был зарегистрирован домен верхнего уровня KZ. В июне 1995 года появляется первый каталог казахстанских интернет-ресурсов - Kazakh Internet Yellow & White Pages (ныне несуществующий). В декабре 1997 года запускается проект наиболее популярного в настоящее время каталога рубрикатора казахстанских веб-ресурсов - "Весь WWW-Казахстан" (Catalog.Site.KZ).
Пространство Казнет объединяет в себе следующие типы ресурсов:
1) самостоятельные интернет-ресурсы доменной зоны KZ;
2) сетевые ресурсы других доменных зон, расположенные на площадках казахстанских провайдеров;
3) иностранные ресурсы, направленные на казахстанскую аудиторию;
4) ресурсы казахстанских компаний, расположенные в других доменных зонах.
В настоящее время администрирование доменных имен в зоне KZ осуществляется в соответствии с  Правилами распределения доменного пространства казахстанского сегмента сети Интернет, утвержденными приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по информатизации и связи от 5 апреля 2005 года N 88-б.
В Казахстане используется трехуровневая система распределенной регистрации доменов (Shared Registry System - SRS) - Регистратура, Регистратор и Регистрант. Управлением и регулированием домена KZ занимаются две организации: де-факто - Казахский центр сетевой информации (далее - KazNIC), отвечающий за техническую сторону функционирования домена, и де-юре - Казахстанская ассоциация IT-компаний, в ведении которой находится разработка Правил регистрации и идеология развития национального домена. В настоящее время на рынке регистрации доменов в зоне KZ аккредитовано 9 компаний, имеющих статус "Действующий регистратор".
Несмотря на то, что такая модель подразумевает неограниченное количество регистраторов, имеющих возможность регистрировать доменные имена, используя SRS, стабильность и непрерывность предоставления услуг потребителям обеспечивается достаточно жесткими требованиями аккредитации. Процедура аккредитации регистратора позволяет получить необходимую уверенность в качестве предоставления услуг по регистрации и поддержке доменных имен потребителям.
В целях систематизации сведений об электронных информационных ресурсах, а также информирования физических и юридических лиц о данных сведениях и информационного обеспечения государственных органов постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2007 года N 1124 были утверждены  Правила ведения государственного регистра электронных информационных ресурсов и информационных систем и депозитария .
Первоочередную и доминирующую роль играет наполнение сетевых ресурсов Казнета контентом. Информативность любого ресурса, его доступность, прозрачность и видимость обеспечивается только его создателями или владельцами. Важным моментом является понимание того, что сетевой ресурс в Интернете должен существовать и создаваться для пользователей глобальной сети Интернет. Процесс создания сетевого ресурса в Казнете должен иметь четкую направленность на привлечение посетителей, тех, кто ищет свободную доступную информацию. Состояние казахстанского контента на сегодняшний день в подавляющем большинстве ресурсов можно характеризовать как "неразвитое" и "слабое". "Неразвитость" контента обусловлена отсутствием необходимых знаний и правил создания и формирования контента на ресурсе, а "слабость" контента - это пренебрежение релевантностью к информации на ресурсе и несвоевременное обновление контента. Необходимо понимание того, что контент ресурса и его значимость определяются способностью быть доступными и видимыми для поисковых систем глобального типа Google, Yahoo, MSN и кирилличного направления Yandex, Rambler и другие.
Содержательная часть казахстанских ресурсов формируется стихийно, в соответствии с интересами и запросами распространителей информации без должного учета правовых, морально-этических и прочих норм, а также национальных интересов.

8) электрондық сауда жүйесі - Интернет арқылы тауарлармен және қызметтермен сауда-саттық.
Желілік ақпарат ресурстар - интернет-ресурстары Қазнеттің негізгі бөлігі болып табылады. Қазнеттің ресми тарихы 1994 жылғы 19 қыркүйектен басталады. Бұл күні IANA дерекқорында жоғарғы деңгейдегі KZ домені тіркелді. Ал 1995 жылы маусым айында бірінші қазақстандық интернет-ресурстардың - Kazakh Internet Yellow & White Pages (қазір жұмыс істемейтін) каталогы шықты. 1997 жылы желтоқсан айында қазіргі уақытта ең танымал қазақстандық веб-ресурстар рубрикаторы каталогының - "Весь WWW Казахстан" (Catalog.Site.KZ) жобасы шықты.
Қазнет кеңістігі ресурстардың мынадай түрлерін:
1) KZ домен аймағындағы дербес интернет-ресурстарды;
2) қазақстандық провайдерлердің алаңында орналасқан басқа домен аймақтарының желілік ресурстарын;
3) Қазақстан аудиториясына бағытталған шетелдік ресурстарды;
4) басқа домен аймағында орналасқан қазақстандық компаниялардың ресурстарын біріктіреді.
Қазіргі уақытта КZ аймағында домен атауларды әкімшілендіру, Қазақстан Республикасының Ақпараттандыру және байланыс агенттігінің төрағасы міндетін атқарушының 2005 жылғы 5 сәуірдегі N 88-б бұйрығымен бекітілген "Интернет желісі қазақстан сегментінің домен кеңістігін бөлу ережесіне" сәйкес жүргізіледі.
Қазақстанда үш деңгейдегі - Тіркеу орны, тіркеуші және тіркеленуші - домендер тіркелімін бөлу жүйесі (Shared Registry System - SRS) қолданылады. KZ доменін басқару және реттеумен екі ұйым айналысады: іс-жүзінде - доменнің техникалық жағынан жұмыс істеуіне жауапты Қазақ желілік ақпарат орталығы (бұдан әрі - KazNIC) және де-юре - құрамында ұлттық доменді тіркеу және дамыту идеологиясы әзірлеумен айналысатын Қазақстандық ІТ-компаниясының қауымдастығы. Қазіргі уақытта домендерді тіркеу нарығында KZ аймағында "Жұмыс істеп тұрған тіркеуші" мәртебесі бар 9 компания тіркелді.
SPS-ті пайдалана отырып, домен атауларын тіркеу мүмкіндігі бар шексіз тіркеушілердің санын көрсететін моделіне қарамастан, тұтынушыларға тұрақты және үздіксіз қызметтерді ұсыну аккредитацияның жеткілікті қатаң талаптарымен қамтамасыз етіледі. Тіркеушілерді аккредитациялау рәсімі домен атауларын тұтынушыларға тіркеу және қолдау бойынша қызметтерді ұсыну ретінде қажетті сенімділікті алуға мүмкіндік береді.
Электрондық ақпараттық ресурстар туралы мәліметтерді жүйелеу, сондай-ақ жеке және заңды тұлғаларды мәліметтермен хабардар ету және мемлекеттік органдарды ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 қарашадағы N 1124 қаулысымен Электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелердің мемлекеттік тіркелімін және депозитарийді жүргізу ережесі бекітілді.
Қазнет желісі ресурстарын контентпен толықтыру бірінші кезектегі және басым роль атқарады. Кез келген ресурстың ақпараттылығы, оған қол жеткізу, ашықтығы негізінен оны құрушылар мен иелері қамтамасыз етеді. Интернеттегі желілік ресурс Интернет ғаламдық желісінің пайдаланушылары үшін құрылатынын, өмір сүретінін түсіну маңызды сәт. Қазнет те жүйелік құрылым құру үдерісі оған келіп-кетушілер, яғни еркін қолжетім ақпаратын ізденушілерге нақты бағытталуы керек. Қазақстандық контентті бүгінгі ресурстарын "дамымаған" және "әлсіз" деп сипаттауға болады. Контенттің "дамымағаны" ресурсты контентті құру және қалыптастыруға қажет білім мен ережелердің жоқтығымен, ал контенттің "әлсіздігі" ресурстағы ақпаратқа релеванттықты елемеу және контентті уақтылы жаңартпаумен негізделген. Ресурс контенті және оның маңыздылығы Google, Yahoo, MSN және кириллица әрпіндегі Yandex, Rambler және т.б. ғаламдық ізденіс жүйесіне қол жетімділік және көріну қабілеттілігімен анықталатынын түсіну қажет.
Қазақстандық ресурстардың мазмұнды бөлігі стихиялық түрде қалыптасады, ақпаратты таратушылардың мүдделері мен торабына сәйкес құқықтық, моральды-этикалық және басқа нормалар мен ұлттық мүддені ескермейді.

Очень важным в развитии казахстанского контента является его многоязычность. В 2006 году компания Miniwatts Marketing Group опубликовала рейтинг самых используемых в Сети языков, и русский занял в нем 10 место. По данным на 30 июня 2006 года, русскоязычные пользователи составили 2,3 % от мировой интернет-аудитории. При этом динамика роста русского языка в сетевых ресурсах показала его лидерство - лидером по росту веб-аудитории среди всех языков (664,5 %). Miniwatts Marketing оценила количество русскоязычных веб-пользователей в 23,7 млн., а уровень проникновения Интернета в русскоязычную среду - в 16,5 %. Первое место в рейтинге по используемости занял английский язык (30 %, более 1,12 млрд. носителей), второе - китайский (13,8 %, более 1,34 млрд. носителей), третье - японский (8,3 %, 128 млн. носителей). Отметим, что многие интернет-пользователи владеют двумя и больше языками. Развитие кирилличного контента в Казнет очень перспективно и имеет большой потенциал для его развития.
По-прежнему остается крайне низким уровень использования государственного языка в Казнете. Следует отметить, что если раньше внедрение казахского языка сталкивалось с проблемой кодировки и распознавания языка, то в последнее время такой проблемы не существует. Практически отсутствуют в Казнете электронные библиотеки, слабо развиты ресурсы системы образования и науки, мультимедийный контент Казнета используется только в части его мобильного применения. До сих пор нет официального сетевого ресурса, посвященного использованию государственного языка в органах власти, в повседневной жизни, словарей и глоссария терминов. Созданный в 2002 году сайт Республиканского центра ускоренного обучения государственному языку (www.kazakhtili.kz) не существует. Единственным порталом сохранения и развития истории Казнета по-прежнему остается информационно-просветительский портал "Lyakhov.KZ - Большая энциклопедия Казнета" - проект Александра Ляхова (www.lyakhov.kz).
У многочисленных групп населения не сформированы информационные потребности или не осознается роль информации для удовлетворения традиционных потребностей. Информационное пространство Казнет не стало для большинства населения Казахстана частью повседневной жизни. Развитие контента должно не только следовать за потребностями пользователей, но и вести за собой потенциальных пользователей, помогать им и осознавать необходимость информационного ресурса для успеха и облегчения жизни. Целенаправленная стратегия формирования контента только начинает складываться в Казнете в рамках крупных порталов. Она должна строиться не только исходя из сложившихся потребностей пользователей или потенциальных пользователей, но и из необходимости формирования отношения к информации как к важнейшему ресурсу.

Қазақстандық контенттерді дамыту маңыздылығы оның көп тілділігі. 2006 ж. Miniwatts Marketing Group компаниясы жүйеде нүкте қолданатын тілдердің рейтингін жариялады, онда орыс тілі 10 орын алды. 2006 жылғы 30 маусымдағы мәліметтер бойынша орыс тілді пайдаланушылар әлемдік интернет-аудиториясының 2,3 % құрайды. Жүйе ресурстарындағы орыс тілінің өсу динамикасы оның жетекшілік орындарын көрсетеді - тілдер арасында веб-аудиторияның өсуі бойынша (664,5%). Miniwatts Marketing орыс тілді веб-пайдаланушыларға 23,7 млн., ал орыс тілді ортаға Интернеттің өту деңгейі 16,5 % деп бағаланды. Пайдалану бойынша рейтингте ағылшын тілі (30 %, 1,12 млрд. пайдаланушылар), екінші орында - қытай тілі (13,8 %, 1,34 млрд. пайдаланушылар) үшінші орында - жапон тілі (8,3 %, 128 млн. пайдаланушылар). Көптеген интернетті пайдаланушылар екі немесе одан да көп тілдерді меңгергенін атап өткен жөн. Қазнеттегі кириллица контентінің дамуы болашақта перспективті және дамуы үшін жоғарғы әлеуетке ие.
Қазнетте мемлекеттік тілін пайдалану өте төмен деңгейде қалып отыр. Олар бұрын қазақ тілін кодтау және тану проблемасы болса, қазір ондай проблема жоқ. Қазнетте кітапхана жоқ, білім мен ғылым жүйесінің ресурстары әлсіз дамыған, Қазнеттің мультимедиялық контенті оны тек мобильді пайдалану бөлігінде пайдаланады. Осы уақытқа дейін мемлекеттік тілдің билік органдарына, күнделікті тұрмыста пайдалануға арналған сөздік, және глосарий терминдердің ресми жүйелік ресурсы жоқ. 2002 жылы құрылған Мемлекеттік тілді жеделдете оқыту республикалық орталығы сайты (www.kazakhtili.kz) бүгінгі күні жоқ. Қазнет тарихын дамытудың және сақтаудың жалғыз ақпараттық ағартушы портал "Lyakhov.KZ - Қазнеттің үлкен энциклопедиясы - Александр Ляховтың жеке жобасы (www.lyakhov.kz)" болып отыр.
Халықтың көпшілік топтары арасында ақпараттық сұраныс қалыптаспаған немесе дәстүрлі сұраныстарды қанағаттандыруда ақпарат ролі білінбей отыр. Қазнеттің ақпараттық кеңістігі Қазақстан халқының көпшілігі үшін күнделікті өмірдің бөлігі болмай отыр. Қазнеттің контентті дамыту қолданушылар сұранысына ғана сәйкестенбей, потенциалды қолданушыларға арналуы керек, олардың өмірін жеңілдету және табысы үшін ақпараттық ресурстың қажеттілігін түсінуі керек. Контентті қалыптастырудағы мақсатты бағыт стратегиясы Қазнеттің ірі порталдар шеңберінде басталып отыр. Ол қолданушылар немесе потенциалды қолданушылар қалыптасқан сұранысқа сәйкес құрылмай, ақпаратқа маңызды ресурс ретінде қарау көзқарасын қалыптастырумен байланысты.

Информационно-коммуникационный рынок Казахстана представлен большим числом как вторичных, так и первичных провайдеров. На сегодняшний день 391 компания имеет лицензии на этот вид деятельности, в том числе в 2007 году выдано 34 лицензии.
Аудитория казахстанской части Интернета с каждым годом увеличивается, чему способствуют быстрый рост компьютерного парка в стране и осознание необходимости использования Интернета в повседневной жизни.
Согласно проведенным исследованиям в 2006 году в Республике Казахстан, один из самых известных типов доступа к сети Интернет - коммутируемый доступ по телефонной линии (dial-up) через "8" ("Зона Интернет"), об этом виде доступа осведомлено 33,2 % населения Республики Казахстан. На втором месте по известности находится коммутируемый доступ по телефонной линии при помощи авансовых интернет-карт: 25,6 % жителей Республики Казахстан знает о данном виде доступа в Интернет. Доля взрослого населения, осведомленного о доступе к Интернету посредством сотового телефона, составляет 18,7 %.
Необходимо также отметить, что половина (53,1 %) населения Казахстана не имеет представления ни об одной из упомянутых технологий доступа в Интернет. По итогам 2007 года доступ к сети Интернет имеет 7 405 школ Казахстана или 95 % (всего - 7 724 школ), из них сельских - 5785 школ или 94 % (всего - 6095 школ). Согласно полученным данным, только 6 % или 1 095 403 взрослых жителей городов РК пользуется услугами доступа к сети Интернет.
Программой развития отрасли телекоммуникаций Республики Казахстан на 2006-2008 годы , утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2006 года N 519, предусмотрены мероприятия, направленные на развитие массового, широкополосного доступа к сети Интернет и казахстанского контента Интернета, а также на снижение тарифов АО "Қазақтелеком" на услуги Интернет. АО "Қазақтелеком" проведен ряд мероприятий по снижению тарифов (за исключением единовременных платежей) на услуги широкополосного доступа к сети Интернет и на услуги коммутируемого доступа к сети Интернет.
В текущем году запланировано снижение тарифов на услуги хостинга ресурсов, а также расширение и пересмотр структуры тарифных планов, предоставляемые АО "Қазақтелеком", то есть услуг, способствующих развитию и популяризации Казнет.
АО "Nursat" для обеспечения качественного доступа к ресурсам сети Интернет использует высокоскоростные спутниковые каналы на Европу и Москву. Наличие подключения к точке взаимного обмена трафиком с ведущими российскими сервис-провайдерами позволяет намного быстрее достигать российских ресурсов в сети Интернет. Коммутируемый доступ включает в себя электронную почту, неограниченный доступ ночью и в выходные дни, скорость доступа до 56 Кбит/с (протокол V.90), роуминг по Казахстану.

Қазақстанның ақпараттық-коммуникациялық нарығы қосалқы және бірінші провайдерлерді ұсынады. Бүгінгі күн қызметтің осы түріне 391 компанияның лицензиясы бар, оның ішінде 2007 жылы 34 лицензия берілді.
Интернеттің қазақстандық бөлігінің аудиториясы жылдан жылға өсуде, бұған елдегі компьютерлер паркінің қарқынды өсуі және күнделікті өмірде Интернетті қолдану қажеттілігін түсіну себепкер болып отыр.
2006 жылғы жүргізген зерттеулеріне сәйкес Қазақстан Республикасында Интернет жүйесіне қолжетімдік арасында ең танымалы 8 арқылы ("Интернет зонасы") телефон желісіне (dial-up) қосылу, бұл туралы ҚР тұрғындарының 33,2 % хабардар. Екінші орында тасымалдығы жөнінен аванстық Интернет-карталар арқылы телефон желісі бойынша қосылу тұр. Интернеттің осындай қолжетімдігі туралы ҚР тұрғындарының 25,6 % хабардар. Ұялы телефон арқылы интернетке қосылу туралы хабардарлық ересек халықтың 18,7% үлесін құрайды.
Қазақстан халқының жартысы (53,1%) Интернетке кірудің жоғарғы аталған түрлерін білмейтіндігін атап өткен жөн. 2007 жылдың қорытындысы бойынша Интернет желісіне Қазақстандық мектептердің 7405 немесе 95% (барлық мектептер саны - 7724) қосылған, оның ішінде ауылдық мектеп - 5785 немесе 94% (барлық ауылдық мектептер саны - 6095). Алынған мәліметтер бойынша ҚР қалаларының 1 095 403 ересек тұрғындары немесе 6% ғана Интернет желісіне қолжетімділік қызметін пайдаланады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 7 маусымдағы N 519 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының телекоммуникация саласын дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасында Интернет желісіне жаппай, кең жолақты қол жетімділікті дамыту, Интернеттің қазақстандық контентін дамыту, сондай-ақ Интернет қызметтеріне "Қазақтелеком" АҚ тарифтерін төмендету көзделген. "Қазақтелеком" АҚ Интернет желісіне коммутирланған қол жеткізу қызметтерінің және Интернет желісінің кеңжолақты қол жетімділігі қызметтерінің (бір жалғы телемдерді қоспағанда) тарифтерді төмендету жөнінде біршама іс-шаралар жүргізілді.
Ағымдағы жылға ресурстардың хостингі қызметтеріне тарифтерді төмендету, сондай-ақ "Қазақтелеком" АҚ ұсынатын тарифтік жоспарлардың құрылымын, яғни Қазнетті дамытуға және танымал етуге ықпал ететін қызметтерді кеңейту және қайта қарау жоспарланған.
"Nursat" АҚ Интернет желісінің ресурстарына сапалы қолжеткізуді қамтамасыз ету үшін Европа және Мәскеуге жоғарғы жылдамдықты спутник арналарын пайдаланады. Жетекші ресейлік сервис-провайдерлері мен өзара алмасу трафигінің нүктесіне қосылу интернет желісіндегі ресейлік ресурстарға тез жетуге мүмкіндік береді. Коммутацияланатын қолжетімдіге электрондық почта, түнде және демалыс күндері шексіз қолжетімділік, қол жеткізудің жылдамдығы 56 кбит/с (протокол V.90), Қазақстан бойынша роуминг кіреді.

Национальная сеть передачи данных "Kazakhstan-Online" охватывает 96 населенных пунктов Республики Казахстан и насчитывает 162 узла. Общая пропускная способность сети составляет более 698 Мбит/с. Сеть "Kazakhstan-Online" является широкополосной ATM-сетью и отвечает мировым стандартам ATM-форума. В сентябре 1999 года на базе сети "Kazakhstan-Online" был запущен в коммерческую эксплуатацию проект "Зона интернет". Данный вид услуг предоставляет возможность коммутируемого доступа к Интернету по всей территории Республики и ориентирован на мобильных и домашних пользователей, а также для отдельных пользователей в организациях. Доступ к сети Интернет осуществляется путем установления соединения "точка-точка" с узлом "Kazakhstan-Online" по каналам городской телефонной сети. В июне 2000 года наряду с разработкой проекта "Зона интернет" был запущен новый проект, ориентированный на общеобразовательные учебные заведения. Данный проект носит название "Казахстанский интернет" и предоставляет возможность коммутируемого доступа к казахстанским Интернет-ресурсам.
В настоящее время происходит активный рост Казнет в глобальной информационной сети Интернет, как в количественном (число операторов и пользователей), так и качественном (расширение спектра оказываемых услуг) отношении. Законодательство Казахстана в области Интернета находится на самом начальном этапе развития.
3. Цели и задачи Концепции
Целью Концепции является развитие единого информационного пространства Казнет.
Для достижения данной цели поставлены следующие задачи:
1) реализация государственной политики в области развития национального сегмента сети Интернет;
2) совершенствование национального законодательства в области развития национального сегмента сети Интернет;
3) развитие инфраструктуры Казнета;
4) развитие системы обеспечения информационной безопасности, совершенствование ее организации;
5) разработка системы мониторинга и оценки развития единого информационного пространства;
6) участие Казахстана в процессах создания и использования глобальных информационных сетей и систем.
4. Основные направления и механизмы реализации Концепции
4.1. Реализация государственной политики в области развития
национального сегмента сети Интернет
Органам государственного управления принадлежит ведущая роль в разработке и осуществлении всеобъемлющих, перспективных и устойчивых национальных программ в формировании и развитии Казнет. Частный сектор и гражданское общество в диалоге с органами государственного управления должны сыграть в этом важную консультативную роль. Участие частного сектора имеет большое практическое значение для развития и распространения информационных и коммуникационных технологий, инфраструктуры, контента и приложений, выполняя определенную роль в обеспечении устойчивого развития.
Органы государственного управления призваны обеспечить прозрачность деятельности органов власти и надлежащий доступ к официальной информации, являющейся публичным достоянием.
Государство должно взять на себя роль катализатора происходящих перемен, координатора действий всех участников Казнета, сформировать такую правовую и нормативную базу, которая направит их в русло, благоприятное для развития общества и личности.
В настоящее время сложились благоприятные условия для совершенствования системы государственного управления, повышения качества предоставления государственных услуг населению и организациям, повышения результативности и прозрачности работы государственного аппарата, последовательного искоренения коррупции на основе широкого применения единого информационного пространства Казнета в деятельности органов государственной власти.
Государственная политика развития информационного пространства должна строиться исходя из приоритета общепризнанных норм и принципов международного права, соблюдения международных договоров и иных актов международного права, ратифицированных в Республике Казахстан в установленном законодательстве порядке, а также с учетом необходимости обеспечения информационной безопасности и защиты законных интересов Республики Казахстан, региональных, местных органов власти, прав физических и юридических лиц.
К основным направлениям государственной политики в области Казнета следует отнести:

"Kazakhstan-Online" деректерін берудің ұлттық желісі Қазақстан Республикасының 96 елді мекенін және 162 торапты қамтиды. Желінің жалпы өткізу қабілеттігі - секундына 698 мбит. "Kazakhstan-Online" желісіне кең жолақты АТМ - желісі болып табылады және АТМ - форумының әлемдік стандарттарына сәйкес. 1999 жылы қыркүйекте "Kazakhstan-Online" желісі базасында "Интернет - аймағы" жобасы коммерциялық пайдалануға берілді. Бұл қызмет түрі Қазақстанның, барлық аумағында Интернетке коммутациялық қолжетім мүмкіндігін ұсынады және ұтқыр және үйде пайдаланушыларға, сондай-ақ ұйымдардағы жеке пайдаланушыларға арналған. Интернет желісіне қол жеткізу қалалық телефон желісінің арналары бойынша "Kazakhstan-Online" торабына "нүкте-нүкте" қосуын орнату арқылы жүзеге асырылады. "Интернет-аймағы" жобасымен бірге 2000 жылы маусымда жалпы білім беру оқу орындарына бағытталған жаңа жоба енгізілді. Бұл жоба "Қазақстандық интернет" деп аталады және Қазақстандық интернет-ресурстарына коммутациялық қол жеткізу мүмкіндігін береді.
Қазіргі уақытта Интернеттің ғаламдық ақпараттық желісінде Қазнеттің саны жағынан да (операторлар мен пайдаланушылар саны) сапасы жағынан да (көрсетілетін қызметтер спектрінің кеңеюі) белсенді өсуі байқалады. Интернет саласындағы қазақстандық заңнама өз дамуының бастапқы кезеңінде тұр.
3. Тұжырымдаманың мақсаты мен міндеттері
Тұжырымдаманың мақсаты Интернет Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін дамыту болып табылады.
Осы мақсаттарға жету үшін мынадай міндеттер қойылды:
1) Интернет желісінің ұлттық сегментін дамыту саласындағы мемлекеттің саясатты және оны іске асырудың кешенді шаралары мен әдістерін әзірлеу;
2) Интернет желісінің ұлттық сегментін дамыту саласындағы ұлттық заңнаманы жетілдіру;
3) Қазнеттің инфрақұрылымын дамыту;
4) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін дамыту, оны ұйымдастыруды жетілдіру;
5) бірыңғай ақпараттық кеңестігін дамытудың мониторингі мен бағалау жүйесін әзірлеу;
6) ғаламдық ақпараттық желілер мен жүйелерді құру мен пайдалану үдерістеріне Қазақстанның қатысуы.
4. Тұжырымдаманы іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
4.1. Интернет желісінің ұлттық сегментін дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
Мемлекеттік басқару органдарына Интернеттің қазақстандық сегментін қалыптастыру және дамуын тегіс қамтитын, перспективті және тұрақты ұлттық бағдарламасын дайындау және жүзеге асырудың алдыңғы ролі берілген. Жеке сектор және азаматтық қоғам мемлекеттік басқару органдарымен диалог жүргізу арқылы өте маңызды кеңес беру ролін атқаруы тиіс. Тұрақты дамуды қамтамасыз етуде белгілі бір рольді орындай отырып, ақпараттық және коммуникациялық технологиялар, инфрақұрылым, контент және қосымшаларды дамыту және таратуда жеке сектордың қатысуының өте үлкен тәжірибелік мәні бар.
Мемлекеттік басқару органдары билік органдарының қызметінің айқындығы және жұртшылықтың игілігі болып табылатын ресми ақпараттарға тиісті қол жеткізуі болуы тиіс.
Мемлекет болып жатқан өзгерістердің катализаторы, Қазнеттің барлық қатысушылары әрекеттерін үйлестіру ролін атқаруы тиіс, ол қоғам мен тұлғаның дамуын жағымды жаққа бағыттайтын құқықтық және нормативтік базаны қалыптастыруы тиіс.
Қазіргі таңда мемлекеттік басқару органдарының қызметінде Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін кең пайдалану негізінде мемлекеттік билік жүйесін жетілдіру, халық және ұйымдарға мемлекеттік қызметтерді ұсынудың сапасын жоғарылату, мемлекеттік ақпарат жұмысының нәтижелілігі мен ашықтығын жоғарылату, жемқорлықты жүйелі түрде жою үшін жағымды жағдайлар қалыптасты.
Ақпараттық кеңістікті дамытудың мемлекеттік саясаты халықаралық құқықтың кең қабылданған нормалары мен қағидаттарының басымдылығы, Қазақстан Республикасында заңнамалық тәртіпте бекітілген халықаралық келісім-шарттарды және халықаралық құқықтың басқа да актілерін сақтау арқылы, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, өңірлік, жергілікті билік органдарының, Қазақстан Республикасының заңды мүдделерін қорғау және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ескере отырып құрылуы тиіс.
Қазнет саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарына мыналар жатады:

1) обеспечение условий, гарантирующих реализацию конституционных прав граждан на информацию, удовлетворение их информационных потребностей;
2) обеспечение информационной безопасности государства, региональных и местных образований, физических и юридических лиц в процессе распространения, применения и использования информационного пространства Казнет;
3) своевременное совершенствование механизма правового регулирования в сфере распространения, применения и использования информационного пространства с учетом изменения технологий и общественных отношений по поводу их использования;
4) развитие и совершенствование информационной инфраструктуры Казнета;
5) обеспечение совместимости и взаимодействия систем информатизации на базе современных информационных технологий, международных стандартов, национальной системы классификации и кодирования информации.
Кроме того, решающее значение для развития единого информационного пространства Казнета имеет сотрудничество государства и частного сектора. В этом плане необходимо продолжить организованный диалог с участием всех заинтересованных сторон, а также определить на национальном и региональном уровнях механизмы, необходимые для установления и развития партнерских отношений между заинтересованными сторонами в развитии информационного пространства Казнет. Для получения максимальных преимуществ от осуществляемых инициатив необходимо руководствоваться принципом устойчивости развития.
Принципиальной особенностью формирования и развития единого информационного пространства Казнет является необходимость установить обязательной для всех жесткую технологическую дисциплину при формировании государственных информационных ресурсов.
4.2. Совершенствование национального законодательства
Главными целями разработки нормативных правовых актов в области Интернета являются: создание устойчивой и эффективно применяемой нормативной базы для развития Интернета в Республике Казахстан в интересах казахстанских пользователей, хозяйствующих субъектов и некоммерческих организаций, органов власти и управления, пополнения информационных ресурсов Республики Казахстан; обеспечение условий для участия государства и операторов Казнет в разработке и принятии международных норм, регулирующих как технические и технологические, так и организационно-правовые аспекты развития Интернета; закрепление государственных гарантий охраны в отношениях, связанных с Интернетом, прав и законных интересов казахстанских граждан и организаций, общественных интересов (в том числе интересов экономического и социального развития Казахстана), государственных интересов Республики Казахстан, региональных и местных образований.
При разработке нормативных правовых актов в области Интернета целесообразно придерживаться следующих принципов, вытекающих из специфики построения и функционирования Интернета как глобальной информационной сети:

1) азаматтардың ақпарат алуға деген конституциялық құқықтарын жүзеге асыруға кепілдеме беретін жағдайларды қамтамасыз ету, олардың ақпараттық қажеттіліктерін қанағаттандыру;
2) Қазнет ақпараттық кеңістігін тарату, қолдану және пайдалану үдерісінде мемлекеттің, аймақтық және жергілікті құрылымдардың, жеке және заңды тұлғалардың ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
3) оларды пайдалану бойынша технологиялар мен қоғамдық қатынастардың өзгеруін ескере отырып, ақпараттық кеңістікті тарату, қолдану және пайдалану саласында құқықтық реттеу тетігін уақытылы жетілдіріп отыру;
4) Қазнет ақпараттық инфрақұрылымын дамыту және жетілдіру;
5) қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар, халықаралық стандарттар, ақпаратты топтастыру және кодтаудың ұлттық жүйесі негізінде ақпараттандыру жүйесінің өзара әрекеттесу және сыйысушылығын қамтамасыз ету.
Бұдан басқа, Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін дамыту үшін мемлекет пен жеке сектордың ынтымақтастығы шешуші мәнге ие. Осы жоспарда барлық қызығушылық білдірген жақтардың қатысуымен ұйымдасқан диалогты жалғастыру қажет, сонымен қатар ұлттық және аймақтық деңгейде Қазнет ақпараттық кеңістікті дамытатын қызығушылық білдірген тараптар арасында әріптестік қарым-қатынастарды орнату және дамытуға қажет тетіктерді анықтау қажет. Осы жүзеге асырылып жатқан бастамалардан барынша артықшылық алу үшін дамудың орнықтылық қағидатын басшылыққа алу керек.
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыру және дамытудың қағидатты ерекшелігі мемлекеттік ақпараттық ресурстарды қалыптастыру кезінде барлығына міндетті болып табылатын қатаң технологиялық тәртіпті бекіту қажеттілігі тұр.
4.2. Ұлттық заңнаманы жетілдіру
Интернет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеудің басты мақсаты: қазақстандық қолданушылар, коммерциялық емес ұйымдар, билік және басқару органдары мүддесіне орай Қазақстан Республикасында Интернеттің дамуы үшін тұрақты және тиімді қолданылатын нормативтік базаны құру; Интернет дамуының техникалық, технологиялық және ұйымдық-құқықтық аспектілерін реттейтін халықаралық нормаларды әзірлеу және қабылдауда Интернет желісінің қазақстандық сегментінің операторлары мен мемлекеттің қатысуы үшін жағдайларды қамтамасыз ету; қазақстандық азаматтар мен ұйымдардың, қоғамдық мүдделердің (оның ішінде Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік дамуы бойынша мүдделерді қоса), Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделердің, аймақтық және жергілікті құрылымдардың Интернетпен байланысты қатынастардағы құқықтары мен заңдық мүдделерін қорғауда мемлекеттік кепілдікті бекіту.
Интернет саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу кезінде Интернеттің ғаламдық ақпараттық желі ретіндегі қызметі мен құрылу ерекшелігінен туындайтын келесі қағидаттарды ұстанған жөн:

1) Интернет не является ни объектом, ни субъектом правового регулирования. Предметом регулирования являются правоотношения между операторами и пользователями Интернета, как между собой, так и во взаимоотношениях с иными лицами и государственными органами в связи с передачей информации и оказанием услуг через Интернет (принцип предметного регулирования);
2) связанные с Интернетом правоотношения носят глобальный характер. Применение локальных правовых норм к таким правоотношениям без учета и связи с законодательством других стран может быть неэффективным. Это требует приоритетного внимания при разработке правовых норм Интернета на международно-правовом уровне, путем заключения и исполнения (в том числе инкорпорирования соответствующих норм в казахстанское законодательство) универсальных международных соглашений (принцип приоритета международного уровня правотворчества);
3) определенное число нормативных проблем, связанных с Интернетом, должно быть решено без использования методов государственно-правового регулирования, в том числе на уровне организационного взаимодействия участников "интернет-сообщества", а также на уровне алгоритмизации и автоматизации используемых в Интернете процедур (принцип использования неюридических методов регулирования);
4) социальная значимость Интернета как средства практически неограниченного доступа к глобальным информационным ресурсам требует законодательного (юридического) закрепления норм и правил, регулирующих аспекты функционирования Интернета, непосредственно затрагивающие важнейшие права и законные интересы личности, общества и государства (например, охрана частной жизни граждан, борьба с нарушением общественной нравственности, защита интересов государства в сфере информационной безопасности, охрана правопорядка) (принцип разумной достаточности регулирования);
5) многообразие и разнородность правоотношений, так или иначе связанных с Интернетом, не позволяют при разработке соответствующей правовой базы ограничиться лишь созданием относительно изолированного, "специального" массива нормативно-правового регулирования. Одновременно с разработкой новых правовых норм, связанных со спецификой функционирования сети Интернет, с необходимостью требуется вносить изменения (в ряде случаев - существенные изменения) в уже действующее казахстанское законодательство, с целью обеспечения возможности его прямого использования применительно к отношениям по поводу деятельности в Интернете (принцип комплексного подхода).
Современное состояние законодательной базы Казнет и необходимость ее изменения и развития с учетом указанных выше принципов обозначают два основных направления развития внутри государственного законодательства в области Интернета:

1) Интернет құқықтық реттеудің объектісі не субъектісі болмайды. Интернет операторлары мен қолданушыларының өзара қатынастары, Интернет арқылы ақпарат беру және қызмет көрсетуге байланысты мемлекеттік органдар және жеке тұлғалардың қатынастары құқықтық қатынастардың реттеу пәні болып табылады (пәндік реттеу қағидаты).
2) Интернетпен байланысты құқықтық қатынастар "экстра-ұлттық" мазмұнда болады. Мұндай қарым-қатынастарға басқа елдердің заңнамасын есепке алмай және байланыстырмай жергілікті құқықтық нормаларды қолдану тиімді болмайды. Бұл Интернеттің құқықтық нормаларын халықаралық-құқықтық деңгейде әзірлеу кезінде әмбебап халықаралық келісімдерді (сәйкес нормаларды қазақстандық заңнамаға көшіру арқылы) түзу және орындау (құқықтың халықаралық деңгейінің басымдылығы) жолымен басым назар аударуды талап етеді);
3) Интернетке байланысты нормативтік мәселелердің басым көпшілігі мемлекеттік-құқықтық реттеусіз, "интернет-қоғамдастыққа" қатысушылардың өзара ұйымдық әрекеті әрі Интернетте қолданылатын ережелерді алгоритмдеу және автоматтандыру деңгейінде (реттеудің заңды емес әдістерін қолдану) шешімін табуы;
4) Интернеттің ғаламдық ақпарат ресурстарына шексіз қосылудың қол жетімдігі ретінде әлеуметтік маңыздылығы Интернетте тұлға, қоғам және мемлекеттің заңдық мүдделерімен маңызды құқықтарын қамтитын аспектілерді реттейтін нормалар мен ережелердің заңдық (құқықтық) бекітілуін қажет етеді (мысалы, азаматтардың жеке өмірін қорғау, қоғамдық ізгіліктің бұзылуымен күрес, мемлекеттік ақпарат қауіпсіздігі саласындағы мүдделерін қорғау, құқық қорғауды сақтау) (реттеудің саналы жеткілікті қағидаты);
5) Интернетпен байланысты құқықтық қатынастардың әртүрлілігімен жан-жақтылығы сәйкес құқықтық базаны әзірлегенде, жеке "арнайы" нормативтік құқықтық реттеумен шектелуге рұқсат бермейді. Интернет желісінің ерекше жұмыс істеуімен байланысты жаңа құқықтық нормаларды әзірлеумен қатар, қолданыстағы қазақстандық заңнамаға, оның Интернет қызметіне қатысты қарым-қатынастарда тікелей қолдану мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында (кешенді әдіс қағидаты) қажетті өзгерістер (бірқатар жағдайда маңызды өзгерістер) енгізу қажет.
Қазнеттің заңнамалық базасының қазіргі жай-күйі және жоғарыда аталған қағидаттарын ескере отырып, оны дамыту және өзгерту қажеттілігі Интернет саласындағы мемлекеттік заңнаманы ішінде дамытудың екі негізгі бағытын білдіреді:

1) совершенствование нормативных правовых актов, учитывающих специфику функционирования и развития Казнета;
2) создание (или разъяснение) механизмов прямого использования применительно к Интернету части действующих законодательных актов, без изменения их содержания.
К числу основных вопросов, нуждающихся в скорейшем нормативном урегулировании для предотвращения отставания национального сегмента Интернета от общемировых тенденций и обеспечения защиты государственных интересов Республики Казахстан в данной области необходимо отнести:
1) обеспечение свободного доступа казахстанских пользователей к сети Интернет и соответствующим сетевым информационным ресурсам, а также беспрепятственного информационного обмена, в том числе международного;
2) определение правового режима информации, размещаемой в Интернете или передаваемой через предоставляемые в Интернете средства обмена;
3) предотвращение общественно опасных деяний, совершаемых в Интернете, (в частности, распространения оскорбительной и непристойной информации, антиобщественных призывов), а также создание нормативных условий для эффективного выявления и наказания лиц, совершающих такие правонарушения;
4) действенная охрана авторских и иных исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности, размещаемые в Интернете;
5) защита персональных данных, в частности тех данных о пользователях Интернета, которые собираются в процессе их взаимодействия между собой и с операторами услуг в Интернете;
6) создание нормативных условий для электронного документооборота в Интернете, установление принципов и порядка использования адресного пространства Интернета, подтверждение подлинности и авторства информации в информационных продуктах, средствах просмотра и передачи информации;
7) обеспечение нормативной базы для электронной коммерции, признание юридической силы за сделками, совершенными в Интернете.
При разработке нормативных правовых актов следует руководствоваться, прежде всего, балансом интересов государства, общества и личности.
Участниками процесса создания нормативной правовой базы национального сегмента сети Интернет должны стать как соответствующие органы государственной власти в пределах своей компетенции, так и негосударственные общественные объединения пользователей и операторов сети Интернет, что отражает общемировые тенденции привлечения "интернет-сообщества" к решению проблем Интернета, выходящих за рамки общественных потребностей.
При создании нормативной правовой базы Казнета для обеспечения унификации действующих нормативных правовых актов и практики правоприменения необходимо в максимальной степени учитывать практику принятия соответствующих законодательных актов в других государствах, а также активно участвовать в разработке соответствующих норм на уровне международных соглашений.

1) Қазнеттің жұмыс істеуі мен даму ерекшеліктерін ескеретін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру;
2) қолданыстағы заңнамалық актілердің мазмұнын өзгертпей Интернетке қатысты бөлігінде тікелей қолдану (немесе түсіндіру) тетіктерін құру.
Ұлттық интернет сегментінің жалпы әлемдік тенденциялардан қалып кетпеуін болдырмау және осы салада Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету үшін тез арада нормативтік реттеуді талап ететін негізгі мәселелер қатарына мыналарды жатқызу керек:
1) Қазақстандық тұтынушылардың Интернет желісіне және оған сәйкес желі ақпараттық ресурстарға еркін қол жеткізуін, сонымен қатар кедергісіз ақпараттық алмасу, оның ішінде халықаралық алмасуды да қамтамасыз ету керек;
2) Интернетте орналастыратын және Интернетте ұсынылатын алмасу құралдары арқылы берілетін ақпараттың құқықтық жүйесін анықтау;
3) Интернетте іске асатын қоғамға қауіпті әрекеттерді болдырмау (оның ішінде, балағатты және ұятсыз ақпараттарды тарату, қоғамға қарсы үндеулер), сонымен бірге осындай құқық бұзушы адамдарды тиімді анықтау және жазалау үшін нормативті жағдайлар құру;
4) Интернетте орналастыратын зияткерлік меншік объектілерінің авторлық және басқа да ерекше құқықтарын қорғау;
5) жеке деректерді қорғау, атап айтқанда өздері арасында өзара іс-қимыл үдерісінде және Интернетте қызмет көрсету операторлары арасында жиналатын Интернет тұтынушылары туралы деректерді қорғау;
6) Интернетте электрондық құжат айналымы үшін нормативті жағдайлар құру, Интернеттің адрестік кеңістігін пайдалану қағидаттары мен тәртібін орнату, ақпараттық өнімдерге, көрсету құралдары және ақпаратты тасымалдауда ақпараттың авторлығын растау;
7) электрондық коммерция үшін нормативті базаны қамтамасыз ету, Интернетте жасалған келісімдердің заңды күшін мойындау.
Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу кезінде, ең алдымен мемлекет, қоғам және жеке тұлға мүдделерінің балансын басшылыққа алу қажет.
Интернет желісінің ұлттық сегментінің нормативтік құқықтық базасын құру үдерісінің қатысушылары болып өз құзыретінің шегіндегі мемлекеттік биліктің тиісті органдары және интернет желісінің операторлары мен тұтынушыларының мемлекеттік емес қоғамдық бірлестіктері бола алады, ол қоғамдық қажеттілік шеңберінен шығатын интернет проблемасын шешуге "интернет - қоғамдастықты" тартудың жалпы әлемдік үрдістерін көрсетеді.
Қазнеттің нормативтік құқықтық базасын құру кезінде, қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің және тәжірибелік пайдалануды біріздендіруді қамтамасыз ету үшін басқа мемлекеттердегі тиісті заңнамалық актілерді қабылдау тәжірибесін максимальды деңгейде ескеру қажет, сондай-ақ халықаралық келісімдер деңгейінде тиісті нормаларды әзірлеуге белсенді қатысу қажет.

4.3. Развитие инфраструктуры Казнета
Развитие информационной инфраструктуры Казнета - это сложный процесс, требующий больших финансовых инвестиций, создание промышленных отраслей производства IT-продуктов, развитие информационно-коммуникационных технологий. В процесс формирования инфраструктуры должны быть вовлечены, как государственные органы власти, так и крупные коммерческие организации.
Качественное улучшение услуг доступа в Интернет также является важным шагом к развитию инфраструктуры информационных ресурсов и привлечению несравненно большего, нежели сейчас, количества не просто пользователей, а клиентов и инвесторов. Главным образом, доступность подключения к сети Интернет привлечет больше локальных информационных ресурсов в Казнет, и расширит этот сегмент.
Налаженная инфраструктура всех информационных ресурсов, а в частности информационных технологий будет способствовать развитию и становлению конкурентноспособного рынка Казнета.
Информационная инфраструктура, технологии и системы призваны обеспечить создание единого информационного пространства Казнет. Главная задача совершенствования информационной инфраструктуры Казнета - обеспечение технической базы информатизации, создание высокотехнологичной отрасли информационных услуг в Интернете.
Одной из важных составляющих информационной инфраструктуры Казнета является телекоммуникационная среда - комплекс линий связи, аппаратных и программных средств, формирующих транспортную сеть для передачи данных.
Необходимо обеспечить дальнейшее развитие телекоммуникационной среды (для областного, городского и районного уровней), имеющей выходы во внешние глобальные телекоммуникационные сети и глобальные системы и обеспечивающей для населения Казахстана полный набор Интернет услуг и сервисов.
Для решения этой задачи развитие информационной инфраструктуры Казнета должно осуществляться по следующим направлениям:
1) обеспечение всеобщего и равного доступа к услугам подключения к сети Интернет путем создания и поддержки инфраструктуры государственных и общественных центров, предоставляющих на некоммерческой основе в пользование компьютерные устройства, подключенные к сети Интернет и другие услуги подключения к сети Интернет;
2) реализация на основе положений настоящей Концепции, программ и проектов развития информационных и телекоммуникационных систем и сетей государства, обеспечение их совместимости и взаимодействия с государственными информационными системами;
3) стимулирование создания и развития корпоративных сетей и коммерческих систем;

4.3. Қазнеттің инфрақұрылымын дамыту
Қазнет ақпараттық инфрақұрылымын дамыту - үлкен қаржылық инвестицияны талап ететін ІТ-өнімдер өндіретін өндіріс саласын құру, ақпараттық коммуникациялық технологиялардың дамуын қажет ететін күрделі үдеріс. Инфрақұрылымды қалыптастыру үдерісіне мемлекеттің билік органдары сияқты ірі коммерциялық ұйымдарда тартылуы тиіс.
Интернетке қол жетімділік қызметінің сапасын жақсарту ақпараттық ресурстар инфрақұрылымын дамытудағы қазіргімен салыстырғанда қолдаушылар санын ғана емес клиенттер және инвесторлардың санын арттырады. Интернетке қосылу қол жетімдігі Қазнетке жергілікті ақпараттық инфрақұрылымдардың тартылуын және қысқа мерзімде еліміздің экономикалық өсуінің осы маңызды сегменттерінің бірін кеңейттіреді.
Барлық ақпараттық ресурстардың іске қосылған инфрақұрылымы, оның ішінде ақпараттық технологияның қолданыстағы инфрақұрылымы, Қазнет бәсекелеске қабілетті нарығына және дамытуға ықпал етеді.
Ақпараттық инфрақұрылым, технологиялар және жүйелер Қазнет бірыңғай ақпараттық кеңістігін құруды қамтамасыз етеді. Қазнет ақпараттық инфрақұрылымын жетілдірудің басты міндет - ақпараттандырудың техникалық базасын қамтамасыз ету, Интернетте ақпараттық қызметтер саласының жоғары-технологиясын құру.
Қазнет ақпараттық инфрақұрылымының маңызды құрамдас бөлігі оның телекоммуникациялық ортасы - деректерді беру үшін байланыс линиясы кешені, көлік желісін қалыптастыратын аппараттық және бағдарламалық құралдардың кешені болып табылады.
Қазақстан тұрғындарына Интернет қызметтері мен қызмет көрсетудің толық кешенін ұсынуды қамтамасыз ететін, (облыстық, қалалық және аудандық деңгейлер үшін) сыртқы ғаламдық телекоммуникация желісіне және ғаламдық жүйелерге шығатын телекоммуникациялық ортаның әрі қарай дамуын қамтамасыз ету керек.
Осы міндетті шешу үшін Қазнеттің ақпараттық инфрақұрылымын дамыту мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылуы тиіс:
1) Интернет желісіне қосылған компьютерлік құралдарды пайдаланудың коммерциялық емес және басқа да Интернет желісіне қосу қызметтерін ұсынатын мемлекеттік және қоғамдық орталықтардың инфрақұрылымын құру және қолдау арқылы Интернет желісіне қосудың қызметтеріне жалпы және тең қол жетімділігін қамтамасыз ету;
2) осы Тұжырымдама ережелерінің негізінде мемлекеттік ақпараттық және телекоммуникациялық жүйелер мен желісін дамытудың бағдарламалары мен жобаларын іске асыру, олардың мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен өзара іс-қимылы мен үйлесімділігін қамтамасыз ету;
3) корпоративтік желілер мен коммерциялық жүйелерді құруды және дамытуды ынталандыру;

4) автоматизация и оптимизация телекоммуникационных сетей, повышение устойчивости и безопасности их функционирования.
4.4. Развитие системы обеспечения информационной безопасности,
совершенствование ее организации
Международный опыт подтверждает актуальность проблем информационной безопасности для обеспечения национальной безопасности любого государства. При этом ни одна страна в мире не обладает устойчивым иммунитетом против основных видов киберпреступлений - распространения вирусов, нежелательной корреспонденции (далее - спам), непристойной информации, пиратства, различного рода мошенничеств в Интернете и махинаций с электронными платежами.
Обеспечение информационной безопасности невозможно без совершенствования национального законодательства в части защиты интеллектуальной собственности на произведенную информацию, предотвращение распространения по Интернету компьютерных вирусов, оскорбительной и непристойной информации, антиобщественных призывов, спама, недопущение несанкционированного доступа к информации, установление порядка применения средств защиты применительно к использованию Интернета, а также создание нормативных условий для эффективного выявления и наказания лиц, совершающих такие правонарушения.
Информационное взаимодействие субъектов в едином информационном пространстве наряду с правовым обеспечением требует принятия организационных и технических мер защиты информации. Эти меры должны предусматривать:
1) предотвращение утечки, утраты и подделки информации;
2) предотвращение угрозы информационной безопасности личности, общества, государства;
3) предотвращение несанкционированных действий по уничтожению, модификации, искажению, копированию, блокированию информации;
4) предотвращение других форм незаконного вмешательства в информационные ресурсы и информационные системы, обеспечение правового режима информации и документации как объекта собственности;
5) защиту конституционных прав граждан на сохранение личной тайны и конфиденциальности персональных данных, имеющихся в информационных системах;
6) сохранение секретности, конфиденциальности документированной информации;
7) обеспечение прав хозяйствующих субъектов в информационных процессах и при разработке, производстве и применении информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения;
8) создание информационно-справочного фонда по проблемам информационной безопасности и информационно-аналитического обеспечения организаций, участвующих в Казнете;
9) защита информационного пространства Казнет от негативного воздействия извне;

4) телекоммуникациялық желілерді автоматтандыру және ыңғайландыру, олардың жұмыс істеуінің қауіпсіздігі мен орнықтылығын арттыру.
4.4. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін
дамыту, оны ұйымдастыруды жетілдіру
Кез келген мемлекеттің ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ақпараттық қауіпсіздік өзекті проблема екендігін халықаралық тәжірибе растайды. Әлемдегі бір де бір мемлекетте Интернетте және электрондық төлемдерде киберқылмыстың - вирустардың таралуы, жағымсыз хабарлар (бұдан әрі - спам), ерсі ақпараттар, қарақшылық, алаяқтық негізгі түрлеріне қарсы тұрақты иммунитеті жоқ.
Ақпараттық қауіпсіздікті қорғау ұлттық заңнаманың шығарылған ақпараттың зияткерлік меншігін қорғау, Интернет арқылы таралатын компьютерлік вирустардың, қорлау және ерсі ақпараттардың, қоғамға қарсы үндеулердің, спам, ақпаратқа рұқсатсыз қолжеткізуді жібермеудің, Интернетті пайдалануға қолданылатын қорғау құралдарын пайдаланудың тәртібін белгілеу, сондай-ақ мұндай құқық бұзушылық жасаушы тұлғаларды тиімді анықтау және жазалау үшін нормативтік шарттар жасаусыз мүмкін емес.
Бірыңғай ақпараттық кеңістікте құқықтық қамтамасыз етумен қатар субъектілердің ақпараттық өзара әрекет етуі ақпаратты қорғаудың ұйымдастырушылық және техникалық шараларын қабылдауды талап етеді. Бұл шаралар мыналарды қарастырады:
1) ақпараттың тарап кетуінің, жоғалуының, жасандылығының алдын алу;
2) жеке тұлғаның, қоғамның, мемлекеттің ақпараттық қауіпсіздігі қауіп-қатерінің алдын алу;
3) ақпаратты жою, модификациялау, бұрмалау, көшіру, шектеу бойынша қолданылатын іс-әрекеттердің алдын алу;
4) жеке меншік объектісі ретінде ақпараттың және құжаттаманың құқықтық режимін қамтамасыз ету, ақпараттық ресурстар және ақпараттық жүйелерге заңсыз араласудың басқа түрлерінің алдын алу;
5) азаматтардың ақпараттық жүйедегі бар дербес деректерінің құпиялылығын және жеке құпиясын сақтаудың конституциялық құқығын қорғау;
6) құжатталған ақпараттың жасырындылығын және құпиялылығын сақтау;
7) ақпараттық үдерістерде және ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологиялар мен құралдарды шығару және қолдануды әзірлеу кезінде иелік етуші субъектілердің құқығын қамтамасыз ету;
8) Қазнетке қатысушы ұйымдардың ақпараттық қауіпсіздігі және ақпараттық-аналитикалық қамтамасыз ету проблемалары бойынша ақпараттық-анықтама қорын құру;
9) сыртқы теріс әсерден Қазнеттің ақпараттық кеңістігін қорғау;

10) осуществление мониторинга информационного пространства Казнет с целью выявления фактов использования Интернета в противоправных целях.
Правила организационного взаимодействия субъектов единого информационного пространства должны обеспечивать исполнение законов, сохранение государственной и коммерческой тайны. Эти правила должны быть регламентированы законодательством.
Аппаратно-программные средства в едином информационном пространстве должны обеспечивать защиту информации и протоколирование всех событий на любом из этапов ее электронной обработки, хранения и приемо-передачи.
Кроме того, залогом успешной борьбы с киберпреступлениями является партнерство государственных органов и бизнеса, работающих в сфере информационной безопасности, международных организаций в деле развития нормативной, технологической и организационной инфраструктуры системы кибербезопасности.
4.5. Мониторинг и оценка развития Казнета
Формирование информационного пространства Казнет происходит с учетом и на базе существующего уровня информатизации. Этот процесс можно рассматривать как процесс модернизации общественных отношений, инициируемый государством и происходящий в интересах не только основных производительных сил, но и для всех слоев гражданского общества. Организующая цель такой модернизации состоит в создании механизма устойчивого перехода, соответствие ее социальным и экономическим потребностям страны, запросам личности, общества, государства. В качестве базовых принципов построения такого механизма можно выделить:
1) научное обоснование выбираемых вариантов решения проблем и оценка рисков;
2) модельная и экспериментальная проработка принятых вариантов;
3) анализ и оценка возможных последствий их практического внедрения;
4) широкое общественное обсуждение и обобщение полученных результатов на основе данного обсуждения;
5) эволюционный подход к осуществлению принятых решений на практике.
Всем этим принципам отвечает комплексный анализ ситуации научными методами, пространственно-временное планирование работ и формирование системы управления программой, способной осуществлять контроль и координацию в процессе выполнения.
Задачи мониторинга состоят в создании надежной и объективной основы для выработки государственной политики регулирования хода формирования и развития информационного пространства Казнет и для определения приоритетов развития, а также для принятия в этой связи мер выборочной государственной поддержки тех или иных территорий, адекватных выявленной в ходе мониторинга сути конкретных проблем.
Органы государственного учета и параметризации движения к единому информационному пространству Казнет должны сыграть активную роль в определении необходимого и достаточного комплекса статистических, в том числе отраслевых показателей и индикаторов мониторинга, перечня информационных услуг и всемерно развивать и расширять доступ к открытой информации, бороться за обеспечение актуальности, достоверности и доступности предоставляемой информации.

10) Интернетті құқыққа қарсы мақсаттарда пайдалану фактілерін анықтау мақсатында Қазнеттің ақпараттық кеңістігінің мониторингін жүзеге асыру.
Бірыңғай ақпараттық кеңістіктегі субъектілердің өзара іс-әрекет етуін ұйымдастыру ережесі заңдардың орындалуын, мемлекеттік және коммерциялық құпияның сақталуын қамтамасыз етуі қажет. Бұл ережелер заңдармен реттелуі қажет.
Бірыңғай ақпараттық кеңістікте аппараттық-бағдарламалық құралдар электрондық өңдеу, сақтау және қабылдау-хабар беру кезіндегі барлық оқиғаларды қандай сатысында болса да хаттамалауды және ақпаратты қорғауды қамтамасыз етуі қажет.
Бұдан басқа, киберқылмыспен күресудің табысты кепілі ақпараттық қауіпсіздік саласында қызмет етуші мемлекеттік органдар мен бизнестің серіктестігі, халықаралық ұйымдардың киберқауіпсіздік жүйесіндегі нормативтік, технологиялық және ұйымдастыру инфрақұрылымын дамыту ісі болып табылады.
4.5. Қазнетті дамыту мониторингі және бағалау
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыру қолданыстағы ақпараттандыру деңгейі базасында және оны ескеру арқылы жүріп жатыр. Бұл үдерісті мемлекет бастаған және тек негізгі өндіруші күштердің ғана емес, сонымен бірге азаматтық қоғамның барлық топтарының мүддесі үшін болатын қоғамдық қатынастарды жаңалау үдерісі ретінде қарастыруға болады. Осындай жаңалаудың ұйымдастырушылық мақсаты оның тұрақты өту механизмін құруында болады, елдің экономикалық және әлеуметтік қажеттіліктеріне, тұлға, қоғам және мемлекеттің сұраныстарына сәйкестенуі. Осындай механизмді құрудың негізгі принциптері ретінде мыналарды бөліп көрсетуге болады:
1) проблемаларды шешудің таңдалатын нұсқаларын ғылыми негіздеу және тәуекелдерді бағалау;
2) қабылданған нұсқаларды модельді және экспериментальды түрде пысықтау;
3) оларды практика жүзінде енгізу барысында мүмкін болатын талдау және бағалау;
4) кең түрде қоғамдық талқылау жүргізу және осы талқылаудан алынған нәтижелерді талдап қорыту;
5) қабылданған шешімдерді тәжірибеде жүзеге асыруда эволюциялық жолды қолдану.
Барлық осы қағидаттарға ғылыми әдістер арқылы ахуалға кешенді талдау жасау, жұмыстарды кеңістіктік-уақыттық жоспарлау және орындалу үдерісі кезінде қадағалау және үйлестіруді жүзеге асыруға мүмкіндігі бар бағдарламаның басқару жүйесін қалыптастыру жауап береді.
Мониторингтің міндеті Қазнеттің ақпараттық кеңістігін қалыптастыру және дамыту барысын мемлекеттік реттеу саясатын әзірлеу үшін және даму басымдықтарын айқындау үшін, сондай-ақ осыған байланысты нақты проблемалар мәнінің мониторингі барысында анықталған барабар белгілі бір аумақтарды іріктеп, мемлекеттік қолдау үшін сенімді және объективті негіз құрудан тұрады.
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігіне мемлекеттік есепке алу және қозғалысты көрсеткіштеу органдары қажетті және жеткілікті статистикалық кешендерді, оның ішінде салалық көрсеткіштер мен мониторинг индикаторларын, ақпараттық қызметтердің тізбесін айқындауда шешуші рөл атқаруы және ашық ақпаратқа қол жеткізуді жан-жақты дамытуы әрі кеңейтуі, берілетін ақпараттың өзектілігі, сенімділігі мен қол жетімділігі үшін күресуі тиіс.

4.6. Участие Казахстана в процессах создания и использования
глобальных информационных сетей и систем
Единое информационное пространство Казнет должно стать существенной составляющей мирового информационного пространства Интернет. Это требует сотрудничества Республики Казахстан в области информатизации с другими странами и международными организациями.
При этом необходимо предусматривать:
1) использование организационного и технического опыта передовых стран;
2) использование зарубежной информации для формирования отечественных информационных ресурсов;
3) организацию экспорта отечественных информационных ресурсов;
4) обеспечение возможности доступа юридических и физических лиц Казахстана к информационным ресурсам развитых стран мира;
5) внедрение международных стандартов, регламентирующих формы представления информации, протоколы связи и коммуникаций для обеспечения вхождения пользователей со своих устройств в международные системы связи и телекоммуникации;
6) обеспечение участия Республики Казахстан в качестве полноправного члена в международных программах и проектах, связанных с формированием мирового информационного пространства, созданием новых информационных технологий и информатизацией прикладных направлений мирового сотрудничества (создание и использование мировых систем банковской информации, научно-технической информации);
7) обеспечение участия в работе международных организаций при разработке документов, связанных с законодательным, правовым и нормативным регулированием в сфере создания и развития информационных ресурсов, средств информационных технологий, систем телекоммуникаций и связи, систем информатизации;
8) возможности заключения контрактов с зарубежными фирмами на закупку средств новых информационных технологий, обеспечивающих устойчивое развитие единого информационного пространства Казнет;
9) закупку лицензий и создание совместных предприятий по производству средств новейших информационных технологий.
При международном сотрудничестве целесообразно осуществлять информационное сопровождение всех работ - от заключения двусторонних и многосторонних соглашений, до закупок средств информационных технологий для государственных и региональных органов исполнительной власти.
5. Ожидаемые результаты
Единое информационное пространство Казнета находится на активной стадии своего развития. Успехи этого важнейшего направления зависят от совокупных усилий всех участников процесса, реализации задач и направлений настоящей Концепции.
Реализация Концепции позволит:
1) эффективно использовать экономический, промышленный, интеллектуальный и кадровый потенциал Казахстана в сфере информации и технологий;

4.6. Қазақстанның ғаламдық ақпараттық желілер мен
жүйелерді құру мен пайдалану үдерістеріне қатысуы
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігі интернеттің әлемдік ақпараттық кеңістігінің елеулі құрамдас бөлігі болуы тиіс. Ол Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласында басқа елдермен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығын талап етеді.
Бұл ретте, мыналарды көздеу қажет:
1) озық елдердің ұйымдастыру және техникалық тәжірибесін пайдалану;
2) отандық ақпарат ресурстарын қалыптастыру үшін шетелдік ақпаратты пайдалану;
3) отандық ақпарат ресурстарының экспортын ұйымдастыру;
4) Қазақстанның заңды және жеке тұлғаларының әлемнің дамыған елдерінің ақпараттық ресурстарына қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
5) байланыс және телекоммуникацияның халықаралық жүйесіндегі өздерінің құралдарында пайдаланушыларды қамтамасыз ету үшін байланыс және телекоммуникацияның протоколын, ақпаратты ұсынудың нысанын реттейтін халықаралық стандарттарды енгізу;
6) әлемдік ақпараттық кеңістікті қалыптастыру, жаңа ақпараттық технологиялар құру және әлемдік бірлесіп жұмыс жасаудың қолданбалы бағыттарын ақпараттандырумен байланысты (банктік ақпараттардың, ғылыми-техникалық ақпараттардың әлемдік жүйесін құру және пайдалану) Қазақстан Республикасының халықаралық бағдарламалар мен жобаларды толық құқығы бар мүшесі ретінде қатысуын қамтамасыз ету;
7) ақпараттық ресурстар, ақпараттық технологиялар құралдары, телекоммуникация және байланыс жүйелері, ақпараттандыру жүйелерін құру және дамыту саласында заңдық, құқықтық және нормативтік реттеумен байланысты құжаттарды дайындау барысында халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысуды қамтамасыз ету;
8) Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігінің орнықты дамуын қамтамасыз ететін жаңа ақпараттық технологиялар құралдарын сатып алуға шетелдік фирмалармен контрактіге отыру мүмкіндіктері;
9) жаңа ақпараттық технологиялар құралдарын жасап шығаратын бірлескен кәсіпорындар құру және лицензиялар сатып алу.
Халықаралық ынтымақтастық барысында барлық жұмыстарды - екіжақты және көпжақты келісімдер жасаудан бастап атқарушы биліктің мемлекеттік және өңірлік органдарына арналған ақпараттық технологиялар құралдарын сатып алуға дейін ақпараттық сүйемелдеуді жүзеге асыру орынды.
5. Күтілетін нәтижелер
Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңістігі өзінің қарқынды даму кезеңінде тұр. Бұл маңызды бағыттың жетістігі үдеріске қатысушылардың бірлескен күш-жігеріне, осы Тұжырымдаманың міндеттері мен бағыттарын іске асыруға байланысты.
Тұжырымдаманы іске асыру:
1) Қазақстанның ақпараттық және технологиялар саласындағы экономикалық, өнеркәсіптік, зияткерлік және кадрлық әлеуетін тиімді пайдалануға;

2) обеспечить согласованное развитие информационной сферы и отрасли с регионами Казахстана;
3) создать предпосылки для решения проблемы информационного неравенства в Республике Казахстан;
4) выстроить приоритетные направления государственной политики развития национального сегмента глобальной информационной сети Интернет в различных сферах деятельности государства;
5) открыть новые возможности регулярного информирования населения органами государственной власти и управления о политической, социально-экономической жизни через средства информационных ресурсов Казнета;
6) эффективно регулировать взаимоотношения всех субъектов политической и общественной жизни при реализации их информационных прав и обязанностей путем совершенствования законодательства, правовых и организационных механизмов Казнета;
7) создать условия для построения единого информационного пространства Казнет.
Решение поставленных задач при их последовательном и системном воплощении модернизирует интернет-пространство Казахстана, создаст условия для адекватного ответа на глобальные вызовы современного мира и выхода Казнет на новый, качественный уровень. Одновременно будут решаться ключевые задачи по продвижению имиджа Республики Казахстан в мировом информационном пространстве.

2) ақпараттық сала мен аяның Қазақстан өңірлерімен келісілген дамуын қамтамасыз етуге;
3) Қазақстан Республикасында ақпараттық теңсіздік проблемасын шешу үшін алғы шарттар жасауға;
4) мемлекет қызметінің әртүрлі салаларында Интернеттің ғаламдық ақпарат желісінің ұлттық сегментін дамытудың мемлекеттік саясатының басымдық бағыттарын құруға;
5) Қазнет ақпарат құралдары арқылы мемлекеттік билік және басқару органдарының халықты саяси, әлеуметтік-экономикалық өмір туралы үнемі хабардар етудің жаңа мүмкіндіктерін ашуға;
6) Қазнеттің құқықтық және ұйымдық тетіктерін, заңнаманы жетілдіру жолымен олардың ақпараттық құқықтары мен міндеттерін іске асыру кезінде саяси және қоғамдық өмірдегі барлық субъектілердің өзара қарым-қатынасын тиімді реттеуге;
7) Қазнеттің бірыңғай ақпараттық кеңестігін құру үшін жағдай жасауға мүмкіндік береді.
Қойылған міндеттерді дәйекті және жүйелі шешу Қазақстанның Интернет кеңістігін жаңғыртады, қазіргі әлемнің ғаламдық қатеріне барабар жауап беруге және Қазнеттің жаңа, сапалы деңгейге шығуына жағдай жасайды. Бір мезгілде әлемдік ақпараттық кеңістігінде Қазақстан Республикасының имиджін жылжытудың түйінді міндеттері шешілетін болады.