О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2008 года N 405
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие с нормами Конституции Республики Казахстан".
Премьер-министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам их приведения в соответствие
с нормами  Конституции  Республики Казахстан
Статья 1.  Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1.  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16; N 4, ст. 28; N 13, ст. 98; N 16, ст. 129; N 20, ст. 152; N 23, ст. 176):
подпункт 1) пункта 1 статьи 50 дополнить абзацем следующего содержания:
"поддержка деятельности политических партий;".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 декабря 1991 г. " О гражданстве Республики Казахстан " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1991 г., N 52, ст. 636; 1995 г., N 19, ст. 117; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 10, ст. 101; 2004 г., N 19, ст. 115; N 23, ст. 142; 2007 г., N 10, ст. 69):
статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о гражданстве
1. Законодательство Республики Казахстан о гражданстве основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.".
3. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 1993 г. " О профессиональных союзах " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст. 200; 1995 г., N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 15, ст. 147; 2007 г., N 9, ст. 67):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 сәуірдегі N 405 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оларды Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларына сәйкес келтіру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж.,  N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж,. N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат; N 4, 28-құжат; N 13, 98-құжат; N 16, 129-құжат; N 20, 152-құжат; N 23, 176-құжат):
50-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"саяси партиялардың қызметін қолдау;".
2. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1991 ж., N 52, 636-құжат; 1995 ж., N 19, 117-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 10, 101-құжат; 2004 ж., N 19, 115-құжат; N 23, 142-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгендерден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.".
3. "Кәсіптік одақтар туралы" 1993 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 8, 200-құжат; 1995 ж., N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):

1) статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о профессиональных союзах
1. Законодательство Республики Казахстан о профессиональных союзах основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора";
2) в части четвертой статьи 8 слова "Законом Казахской ССР "Об общественных объединениях в Казахской ССР" заменить словами "Законом Республики Казахстан "Об общественных объединениях" и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств";
3) в статье 9 слова "Законом Казахской ССР "Об общественных объединениях в Казахской ССР" заменить словами "Гражданским кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "Об общественных объединениях".
4. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 г. " О реабилитации жертв массовых политических репрессий " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 10, ст. 242; 1994 г., N 8, ст. 140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; N 17-18, ст. 220; N 22, ст. 334; 1998 г., N 24, ст. 432; 1999 г., N 8, ст. 247; 2000 г., N 20, ст. 380; 2001 г., N 2, ст. 14; 2007 г., N 10, ст. 69):
статью 28 исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 1993 г. " Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 23-24, ст. 507; 1995 г., N 23, ст. 146; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 10, ст. 56; N 23, ст. 142; 2006 г., N 18, ст. 111):
статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Законодательство Республики Казахстан об административно-территориальном устройстве
1. Законодательство Республики Казахстан об административно-территориальном устройстве основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.".
6. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. " О Национальном Банке Республики Казахстан " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 23, ст. 104; 2006 г., N 4, ст. 24; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 170):

1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Қазақстан Республикасының кәсіптік одақтар туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының кәсіптік одақтар туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгендерден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.";
2) 8-баптың төртінші бөлігінде "Қазақ КСР-індегі қоғамдық бірлестіктер туралы" Қазақ КСР Заңына" деген сөздер "Қоғамдық бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 9-бапта "Қазақ КСР-індегі қоғамдық бірлестіктер туралы" Қазақ КСР Заңына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне және "Қоғамдық бірлестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 10, 242-құжат; 1994 ж., N 8, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 17-18, 220-құжат; N 22, 334-құжат; 1998 ж., N 24, 432-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; 2000 ж., N 20, 380-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
28-бап алып тасталсын.
5. "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" 1993 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1993 ж., N 23-24, 507-құжат; 1995 ж., N 23, 146-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 10, 56-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 18, 111-құжат):
4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы
туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда көзделгендерден өзгеше ережелер белгіленсе, онда халықаралық шарттың ережелері қолданылады.".
6. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 170-құжат):

в статьях 3 и 13 после слов "с согласия" дополнить словом "Сената".
7. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 г. " Об органах внутренних дел Республики Казахстан " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 34, ст. 66; 2001 г., N 13-14, ст. 174; N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; N 23, ст. 309; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 12, ст. 82; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154, 155; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; 2007 г., N 2, ст. 18; N 3, ст. 20; 2007 г., N 10, ст. 69):
в пункте 1 статьи 6 слова "по представлению Премьер-Министра Республики" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. " Об общественных объединениях " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 234; 2000 г., N 3-4, ст. 63; 2001 г., N 24, ст. 338; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) в части второй статьи 3 слово "территориального" исключить;
2) в части второй статьи 4 слова "слияние общественных и государственных институтов,", "и государственное финансирование общественных объединений" исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2002 г. " О дипломатической службе Республики Казахстан " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 5, ст. 51; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 9, ст. 49; 2007 г., N 9, ст. 67):
в пункте 2 статьи 9 слова "по представлению Премьер-Министра Республики" исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 г. " Об органах юстиции " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 6, ст. 67; 2004 г., N 23, ст. 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 7-8, ст. 23; 2006 г., N 3, ст. 22; N 10, ст. 52; N 13, ст. 86; 2007 г., N 2, ст. 14, ст. 18; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 18, ст. 143):
в пункте 2 статьи 6 слова "по представлению Премьер-Министра Республики" исключить.
11. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 г. " О политических партиях " (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53; 2007 г., N 9, ст. 67):
1) пункт 1 статьи 18 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

3 және 13-баптарда "келісімімен" деген сөздің алдынан "Сенатының" деген сөзбен толықтырылсын.
7. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23, 920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 13-14, 174-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 12, 82-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154, 155-құжаттар; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
6-баптың 1-тармағында "Республика Премьер-Министрінің ұсынысы бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
8. "Қоғамдық бірлестіктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 234-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 3-баптың екінші бөлігінде "аумақтық" деген сөз алып тасталсын;
2) 4-баптың екінші бөлігінде "Қоғамдық және мемлекеттік институттардың қосылуына,", "және қоғамдық бірлестіктерді мемлекеттің қаржыландыруына" деген сөздер алып тасталсын.
9. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызметі туралы" 2002 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 5, 51-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 9, 49-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат,):
9-баптың 2-тармағында "Республика Премьер-Министрінің ұсынысы бойынша" деген сөздер алып тасталсын.
10. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 6, 67-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; N 13, 86-құжат; 2007 ж., N 2, 14-құжат, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 143-құжат):
6-баптың 2-тармағында "Республика Премьер-Министрінің ұсынуымен" деген сөздер алып тасталсын.
11. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 16, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 18-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

"4) средств республиканского бюджета.";
2) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Средства республиканского бюджета, выделяемые политическим партиям
Средства из республиканского бюджета ежегодно выделяются политическим партиям, пропорционально голосам избирателей, полученным на последних выборах в Мажилис Парламента Республики Казахстан.
Политические партии, набравшие менее 7 процентов голосов избирателей не подлежат финансированию из республиканского бюджета.
Средства, полученные из республиканского бюджета политические партии используют в равных долях на финансирование деятельности центрального аппарата партии, на исследовательское и аналитическое обеспечение деятельности партии и на финансирование деятельности региональных филиалов и представительств партии.
Размер финансовых средств, выделяемых на финансирование деятельности политических партий, определяется в законе о республиканском бюджете на соответствующий год.
Контроль за расходованием средств осуществляет центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 1 и 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года.
Президент
Республики Казахстан

"4) республикалық бюджет қаражаты.";
2) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Саяси партияларға бөлінетін республикалық бюджет қаражаты Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің соңғы сайлауында алынған сайлаушылардың дауыстарына бара-бар саяси партияларға жыл сайын республикалық бюджеттен қаражат бөлінеді.
Сайлаушылардың кемінде 7 пайыз дауысын алған саяси партиялар республикалық бюджеттен қаржыландыруға жатпайды.
Республикалық бюджеттен алынған қаражатты саяси партиялар партияның орталық аппаратының қызметін қаржыландыруға, партияның қызметін зерттеу мен талдамалық қамтамасыз етуге және партиялардың өңірлік филиалдары мен өкілдіктерінің қызметін қаржыландыруға тең үлесте пайдаланады.
Саяси партиялардың қызметін қаржыландыруға бөлінетін қаржы қаражатының мөлшері тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалады.
Қаражаттың жұмсалуын бақылауды бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1 және 11-тармақтарын қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті