О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 мая 2008 года N 409
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2007 года N 1039 "Об утверждении Плана первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., N 42, ст. 489) следующие изменения и дополнения:
1) в Плане первоочередных действий по обеспечению стабильности социально-экономического развития Республики Казахстан (далее - План), утвержденном указанным постановлением:
в разделе 1. "Анализ текущей ситуации. Цель и задачи":
подпункт 3) абзаца тринадцатого изложить в следующей редакции:
"3) кредитование субъектов агропромышленного комплекса.";
в разделе 2. "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач":
в заголовке пункта 2 слова "крупных перспективных инвестиционных проектов и" исключить;
абзацы третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Обеспечение стабильности на продовольственном рынке страны
Для обеспечения стабильности на продовольственном рынке страны АО "ФУР "Қазына" за счет средств, выделенных ей на капитализацию, будет размещать депозиты в БВУ на условиях целевого использования размещаемых средств для кредитования субъектов агропромышленного комплекса (далее - АПК).
Депозиты в банках второго уровня будут размещены сроком до 14 месяцев, с даты размещения средств в БВУ.
Работа по данной программе будет вестись с банками, имеющими:
широкую и разветвленную филиальную сеть;
опыт работы в области кредитования субъектов АПК;
наличие достаточного персонала для реализации и размещения средств;
соблюдение пруденциальных нормативов уполномоченного органа по надзору за финансовым рынком и финансовыми организациями, требований Казахстанской фондовой биржи;
стабильное финансовое положение.
Объем размещения средств среди БВУ будет определяться для каждого банка индивидуально в зависимости от наличия открытых кредитных линий по приоритетным субъектам АПК и лимита на каждый банк.
Банки-агенты будут представлять ежемесячный отчет о ходе реализации данной программы в АО "ФУР "Қазына".
Конечная ставка для заемщика не должна превышать 16 % годовых.
Для обеспечения целевого и эффективного использования средств, выделяемых для реализации вышеуказанных мероприятий, будут заключены соответствующие договора между АО "ФУР "Қазына" и БВУ. Средства, поступающие в БВУ в ходе данных операций, должны быть использованы для финансирования субъектов АПК, при этом приоритет будет отдан предприятиям, занимающимся производством и переработкой белого сахара, растительных масел, плодоовощной и фруктовой продукции, мяса, молока.
В целях максимального обеспечения продовольственной безопасности страны Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан совместно с БВУ, отраслевыми союзами, ассоциациями и иными общественными объединениями будет разрабатывать предложения по перечню субъектов АПК, предлагаемых для финансирования.
В целом выполнение данной задачи позволит усилить продовольственную безопасность страны, уменьшить долю импорта во внутреннем потреблении и снять зависимость продовольственного рынка от импортной экспансии.";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 мамырдағы N 409 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 6 қарашадағы N 1039  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 42, 489-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының тұрақтылығын қамтамасыз ету жөніндегі бірінші кезектегі іс-қимылдар жоспарында (бұдан әрі - Жоспар):
"Ағымдағы жағдайды талдау. Мақсат және міндеттер" деген 1-бөлімде:
он үшінші абзацтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне кредит беру";
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген 2-бөлімде:
2-тармақтың атауындағы "Ірі перспективалық инвестициялық жобаларды және" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтың үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтары алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Елдің азық-түлік нарығындағы тұрақтылықты қамтамасыз ету
Елдің азық-түлік нарығындағы тұрақтылықты қамтамасыз ету үшін "Қазына" ОДҚ" АҚ агроөнеркәсіптік кешен субъектілеріне (бұдан әрі - АӨК) кредит беру үшін орналастырылатын қаражатты мақсатты пайдалану шарттарында депозиттерді ЕДБ-да орналастыратын болады.
Екінші деңгейдегі банктердегі депозиттер ЕДБ қаражатын орналастырған сәттен бастап 14 айға дейінгі мерзімде орналастырылатын болады.
Осы бағдарлама бойынша мынадай:
кең және жан-жақты таратылған филиалдық желілері;
АӨК субъектілеріне кредит беру саласында жұмыс тәжірибесі бар;
қаражатты іске асыру және орналастыру үшін жеткілікті персоналы болатын;
қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның пруденциалдық нормативтерін, Қазақстандық қор биржасының талаптарын сақтайтын;
қаржылық жағдайы тұрақты банктермен жұмыс жүргізіледі.
ЕДБ арасында қаражатты орналастыру көлемі АӨК-нің басым субъектілері бойынша ашық кредиттік желілерінің болуына және әрбір банкке арналған лимитке байланысты әрбір банк үшін жеке айқындалатын болады.
Агент-банктер осы бағдарламаны іске асыру барысы туралы ай сайын "Қазына" ОДҚ" АҚ-ға есеп береді.
Қарыз алушы үшін түпкі ставка жылына 16%-дан аспауға тиіс.
Жоғарыда көрсетілген іс-шараларды іске асыру үшін бөлінетін қаражатты нысаналы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету үшін "Қазына" ОДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында тиісті шарттар жасалатын болады. Осы операциялар барысында ЕДБ-ға түсетін қаражат АӨК субъектілерін қаржыландыру үшін пайдаланылуы тиіс, бұл ретте ақ қант, өсімдік майы, жеміс-көкөніс және жеміс өнімдерін, ет, сүт өндірумен және қайта өңдеумен айналысатын кәсіпорындарға басымдылық берілетін болады.
Елдің азық-түлік қауіпсіздігін барынша қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі ЕДБ-мен, салалық одақтармен, қауымдастықтармен және өзге де қоғамдық бірлестіктермен бірлесіп, қаржыландыру үшін ұсынылатын АӨК субъектілерінің тізбесі бойынша ұсыныстар әзірлейтін болады.
Тұтастай алғанда осы міндеттерді орындау елдің азық-түлік қауіпсіздігін күшейтуге, ішкі қажеттіліктегі импорт үлесін азайтуға және азық-түлік нарығын импорттық экспансия тәуелділігінен арылтуға мүмкіндік береді.";

2) в Плане мероприятий по реализации Плана, утвержденном указанным постановлением:
в заголовке раздела 2 слова "крупных перспективных инвестиционных проектов и" исключить;
строку, порядковый номер 5, исключить;
дополнить разделом 2-1 следующего содержания:
"
2-1. Обеспечение стабильности на продовольственном рынке страны
6-4
Заключение договоров
обусловленного
размещения средств
по финансированию
субъектов АПК
Заключение
соответствую-
щих договоров
между АО "ФУР
"Қазына" и БВУ
АО "ФУР
"Қазына",
БВУ (по
согласо-
ванию)
Апрель-
май
2008 года
Не тре-
буются
6-5
Кредитование БВУ
субъектов АПК
Кредитные
договоры
БВУ (по
согласо-
ванию)
До
1 июля
2008 года
В рам-
ках
обус-
ловлен-
ных де-
позитов
АО "ФУР
"Қазына"
Сред-
ства
АО "ФУР
"Қазына"
6-6
Мониторинг использо-
вания средств БВУ
Отчет в
АО "ФУР
"Қазына"
БВУ (по
согласо-
ванию)
Ежеме-
сячно
";
3) План рекомендуемых мероприятий по реализации Плана, утвержденном указанным постановлением:
дополнить разделом 1-1 следующего содержания:
"
1-1. Обеспечение стабильности на продовольственном
рынке страны
6-1
Формирование
перечня
субъектов АПК,
предлагаемых для
финансирования
Перечень
субъектов
АПК
МСХ,
БВУ (по
согла-
сова-
нию),
ассо-
циации,
союзы
(по со-
гласо-
ванию)
Апрель
2008
года
Не тре-
буются
";
Примечание дополнить строкой следующего содержания:
"МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

2) көрсетілген қаулымен бекітілген Жоспарды іске асыру бойынша іс-шаралар жоспарында:
2-бөлімнің тақырыбындағы "ірі перспективалық инвестициялық жобаларды және" деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 5-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөліммен толықтырылсын:
"
2-1. Елдің азық-түлік нарығындағы тұрақтылықты қамтамасыз ету
6-4
АӨК субъекті-
лерін қаржы-
ландыру жөнін-
дегі қаражатты
негізді орна-
ластыру шарт-
тарын жасасу
"Қазына
"ОДҚ" АҚ
мен ЕДБ
арасында
тиісті
шарттар
жасасу
"Қазына
"ОДҚ" АҚ,
ЕДБ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
сәуір -
мамыр
Талап
етілмейді
6-5
АӨК субъекті-
леріне ЕДБ-нің
кредит беруі
Кредит-
тік
шарттар
ЕДБ
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
1 шілде-
ге дейін
"Қазына
"ОДҚ" АҚ-
ның келі-
сілген
депозит-
тері
шеңберін-
де
"Қа-
зына
"ОДҚ"
АҚ-
ның
қара-
жаты
6-6
ЕДБ-нің қара-
жатын пайдала-
ну мониторингі
"Қазына
"ОДҚ"
АҚ-на
есеп
ЕДБ
(келісім
бойынша)
Ай сайын
";
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Жоспарды іске асыру жөніндегі ұсынылатын іс-шаралар жоспарында:
мынадай мазмұндағы 1-1-бөліммен толықтырылсын:
"
1-1. Елдің азық-түлік нарығындағы тұрақтылықты қамтамасыз ету
6-1
Қаржыландыру
үшін ұсыныла-
тын АӨК
субъектілері-
нің тізбесін
қалыптастыру
АӨК
субъек-
тілері-
нің
тізбесі
АШМ, ЕДБ
(келісім
бойынша),
қауымдас-
тық,
одақтар
(келісім
бойынша)
2008
жылғы
сәуір
Талап
етілмейді
";
Ескертпе мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов