О проведении 90-летия движения Алаш
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2008 года N 624
В целях увековечения памяти деятелей движения Алаш Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по подготовке и проведению 90-летия движения Алаш (далее - План).
2. Центральным исполнительным органам Республики Казахстан, акимам областей и городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом;
2) представлять информацию об исполнении Плана в Министерство культуры и информации Республики Казахстан к 1 декабря 2008 года.
3. Министерству культуры и информации Республики Казахстан представлять сводную информацию об исполнении Плана в Правительство Республики Казахстан к 20 декабря 2008 года.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июня 2008 года N 624
План мероприятий по подготовке и проведению
90-летия движения Алаш
N
п/п
Наименование
мероприятий
Ответствен-
ные за
исполнение
Срок
испол-
нения
Источник
финанси-
рования
Предполагаемые
расходы
(млн. тенге)
1
2
3
4
5
6
1.
Изготовление
тематического
документального
фильма,
посвященного
движению "Алаш"
МКИ
2008 год,
ноябрь
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
По бюджетной
программе 025
"Проведение
государственной
информационной
политики" в
сумме 1,6
млн. тенге
2.
Осуществление
областным
театром
постановки,
посвященной
деятелям
движения "Алаш"
Аким
Восточно-
Казахстан-
ской
области
2008
год, IV
квартал
Местный
бюджет
1,2
3.
Выпуск серии
художественной
литературы
"Алаш мурасы"
МКИ
В течение
года
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
По бюджетной
программе 017
"Издание
социально
важных видов
литературы" в
сумме 15,0
млн. тенге
4.
Организация
выпуска
тематических
почтовых марок
(блогов),
посвященных
деятелям
движения "Алаш"
АИС
2008 год,
ноябрь
Не тре-
буется
5.
Проведение
на базе
Евразийского
национального
университета
имени
Л.Н. Гумилева
научно-
теоретической
конференции,
посвященной
90-летию
движения "Алаш"
МКИ,
МОН
2008 год
ноябрь
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
В рамках
средств госу-
дарственного
социального
заказа,
предусмотренных
по бюджетной
программе 018
"Проведение
государственной
политики в
области внутри-
политической
стабильности и
общественного
согласия"
в сумме 1,9
млн. тенге
6.
Проведение
региональных
научно-
теоретических
конференций,
посвященных
движению "Алаш"
Акимы
Восточно-
Казахстан-
ской,
Западно-
Казахстан-
ской
областей
2008 год,
октябрь-
ноябрь
Местный
бюджет
Восточно-
Казахстанская
область - 2,5,
Западно-
Казахстанская
область - 0,7
7.
Приоритетное
рассмотрение
на заседаниях
ономастических
комиссий вопро-
са присвоения
имен деятелей
движения "Алаш"
населенным
пунктам, улицам
и учебным
заведениям
МКИ, акимы
областей,
городов
Астана и
Алматы
2008 год,
июнь-
ноябрь
Не тре-
буется
8.
Установка
мемориальных
досок в городах
и населенных
пунктах,
история которых
связана с
жизнью и
деятельностью
представителей
движения "Алаш"
Акимы
Западно-
Казахстан-
ской,
Караган-
динской
областей
2008
год, IV
квартал
Местный
бюджет
Западно-
Казахстанская

Алаш қозғалысының 90 жылдығын өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 маусымдағы N 624 Қаулысы
Алаш қозғалысы қайраткерлерінің есімін мәңгі есте қалдыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алаш қозғалысының 90 жылдығын дайындау және өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары, облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкімдері:
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) 2008 жылғы 1 желтоқсанға Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігіне Жоспардың орындалуы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі 2008 жылғы 20 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 26 маусымдағы
N 624 қаулысымен
бекітілген
Алаш қозғалысының 90 жылдығын дайындау және өткізу
жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с
N
Іс-шаралар
атауы
Орында-
луына
жауап-
тылар
Орындау
мерзімі
Қаржы-
ландыру
көзі
Болжамды
шығыстар
(млн. теңге)
1 2 3 4 5 6
1.
"Алаш" қозғалысына
арналған тақырыптық
деректі фильм
дайындау
МАМ
2008
жыл,
қараша
Респу-
бликалық
бюджет
025 "Мемле-
кеттік
ақпараттық
саясатты
жүргізу"
бюджеттік
бағдарламасы
бойынша 1,6
млн. теңге
2.
"Алаш" қозғалысының
қайраткерлеріне
арналған облыстық
театрдың қойылымын
жүзеге асыру
Шығыс
Қазақ-
стан
облысы-
ның
әкімі
2008
жыл, IV
тоқсан
Жергілік-
ті бюджет
1,2
3.
"Алаш мұрасы"
атты көркем әдебиеттер сериясын
шығару
МАМ
Жыл бойы
Респу-
бликалық
бюджет
017 "Әдеби-
еттің
әлеуметтік
маңызды
түрлерін
басып
шығару"
бюджеттік
бағдарламасы
бойынша
15,0 млн.
теңге
сомасында
4.
"Алаш" қозғалысының
қайраткерлеріне
арналған тақырыптық
почта маркаларын
(блогтарын) шығаруды
ұйымдастыру
АБА
2008
жыл,
қараша
Талап
етілмейді
5.
Л.Н. Гумилев атындағы
Еуразия ұлттық
университетінің
базасында "Алаш" қозғалысының 90
жылдығына арналған
ғылыми-теориялық
конференция өткізу
МАМ,
БҒМ
2008
жыл,
қараша
Респу-
бликалық
бюджет
018 "Ішкі
саяси
тұрақтылық
және қоғам-
дық келісім
саласында
мемлекеттік
саясатты
жүргізу"
бюджеттік
бағдарламасы
бойынша
көзделген
мемлекеттік
әлеуметтік
тапсырыс
қаражаты
шеңберінде,
1,9 млн.
теңге
сомасында
6.
"Алаш" қозғалысына
арналған өңірлік
ғылыми-теориялық
конференциялар
өткізу
Шығыс
Қазақс-
тан,
Батыс
Қазақс-
тан
облыста-
рының
әкімдері
2008
жыл,
қазан -
қараша
Жергілік-
ті бюджет
Шығыс
Қазақстан
облысы -
2,5,
Батыс
Қазақстан
облысы - 0,7
7.
Елді мекендерге, көшелерге және оқу
орындарына "Алаш"
қозғалысы
қайраткерлерінің
есімдерін беру
мәселесін ономастикалық
комиссиялардың
отырыстарында басым түрде қарау
МАМ,
облыс-
тардың,
Астана
және Алматы
қалала-
рының
әкімдері
2008
жыл,
маусым -
қараша
Талап
етілмейді
8.
Тарихы "Алаш"
қозғалысы өкілдерінің
өмірі және қызметімен
байланысты қалалар мен елді мекендерде
мемориалдық
тақтайшалар орнату
Батыс
Қазақс-
тан,
Қараған-
ды
облыс-
тарының
әкімдері
2008
жыл, IV
тоқсан
Жергілік-
ті бюджет
Батыс
Қазақстан

область - 1,2,
Карагандинская
область - 3,0
9.
Проведение
круглого стола,
посвященного
деятельности
творческой
организации
"Алқа"
Союз
писателей
Казахстана
2008 год,
октябрь
Не тре-
буется
10.
Организация и
проведение
республиканско-
го творческого
конкурса по
номинациям -
поэзия, проза,
музыка и
изобразительное
искусство,
приуроченного
памятной дате
Аким
Восточно-
Казахстан-
ской
области
2008 год,
ноябрь
Местный
бюджет
3,8
11.
Организация и
проведение в
республиканских
и областных
музеях
тематических
выставок,
оформление
экспозиций,
посвященных
движению и
деятелям "Алаш"
МКИ, акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
В течение
года
Не тре-
буется
12.
Проведение
тематических
классных часов
и вечеров в
учебных заведе-
ниях, конкурсов
сочинений,
посвященных
движению и
деятелям "Алаш"
МОН
2008 год,
сентябрь-
октябрь
Не тре-
буется
13.
Создание
специальной
рабочей группы
по подготовке
энциклопедии
"Алаш" и
утверждение
плана ее работы
МКИ,
МОН
2008 год,
ноябрь
Не тре-
буется
14.
Освещение в
средствах
массовой
информации
мероприятий,
посвященных
деятелям
движения "Алаш"
МКИ
2008 год,
май-
декабрь
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
По бюджетной
программе 025
"Проведение
государственной
информационной
политики"
в сумме 3,0
млн. тенге
Итого:
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
21,5 млн. тенге
Местный
бюджет
12,4 млн. тенге
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МКИ - Министерство культуры и информации
МОН - Министерство образования и науки
АИС - Агентство информатизации и связи

облысы - 1,2,
Қарағанды
облысы - 3,0
9.
"Алқа" шығармашылық
ұйымының қызметіне
арналған дөңгелек үстел өткізу
Қазақс-
тан
Жазушы-
лар
одағы
2008
жыл,
қазан
Талап
етілмейді
10.
Атаулы күнге
орайластырылған
поэзия, проза,
әуен және бейнелеу өнері номинациялары
бойынша республикалық
шығармашылық
конкурсына ұйымдастыру және өткізу
Шығыс
Қазақс-
тан
облысы-
ның
әкімі
2008
жыл,
қараша
Жергілік-
ті бюджет
3,8
11.
Республикалық және облыстық мұражайларда
"Алаш" қозғалысына
және қайраткерлеріне
арналған тақырыптық
көрмелер ұйымдастыру
және өткізу,
экспозицияларды
ресімдеу
МАМ,
облыс-
тардың,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл бойы
Талап
етілмейді
12.
Оқу орындарында
"Алаш" қозғалысына
және қайраткерлеріне
арналған тақырыптық
сынып сағаттары
мен кештерін,
шығармалар конкурстарын өткізу
БҒМ
2008
жыл,
қыркүй-
ек -
қазан
Талап
етілмейді
13.
"Алаш" энциклопедиясын
дайындау жөнінде арнайы жұмыс тобын
құру және оның жұмыс жоспарын бекіту
МАМ,
БҒМ
2008
жыл,
қараша
Талап
етілмейді
14.
"Алаш" қозғалысының
қайраткерлеріне
арналған іс-шараларды
бұқаралық ақпарат
құралдарында жария ету
МАМ
2008
жыл,
мамыр -
желтоқ-
сан
Респу-
бликалық
бюджет
025 "Мемле-
кеттік
ақпараттық
саясатты
жүргізу"
бюджеттік
бағдарламасы
бойынша 3,0
млн. теңге
сомасында
Жиыны:
Респу-
бликалық
бюджет
21,5 млн.
теңге
Жергілік-
ті бюджет
12,4 млн.
теңге
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МАМ - Мәдениет және ақпарат министрлігі
БҒМ - Білім және ғылым министрлігі
АБА - Ақпараттандыру және байланыс агенттігі