Об утверждении нормативов в области охраны, воспроизводства и использования животного мира
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2008 года N 731. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 18-03/271а.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) нормативы оптимальной плотности видов копытных животных, являющихся объектом охоты;
2) нормативы устойчивой численности видов животных, являющихся объектом охоты.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2008 года N 731
Нормативы
оптимальной плотности видов копытных животных,
являющихся объектом охоты
Нормативы оптимальной плотности лося
в охотничьих угодьях
Область
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Акмолинская
III
30
III
3
Актюбинская
IV
30
IV
1
Восточно-
Казахстанская
III
70
IV
1
Западно-
Казахстанская
III
40
III
3
Карагандинская
IV
20
IV
1
Костанайская
III
40
III
3
Павлодарская
IV
30
IV
1
Северо-
Казахстанская
III
40
III
3
Нормативы оптимальной плотности благородного оленя
в охотничьих угодьях
Область
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Акмолинская
III
30
III
4
Алматинская
III
30
III
4
Восточно-
Казахстанская
III
70
IV
2
Северо-
Казахстанская
III
40
III
4
Нормативы оптимальной плотности сибирской косули
в охотничьих угодьях
Область
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Акмолинская
III
30
IV
4
Актюбинская
IV
30
V
1
Алматинская
III
20
III
8
Восточно-
Казахстанская
III
70
V
1
Жамбылская
V
10
V
1
Западно-
Казахстанская
III
30
IV
4
Карагандинская
IV
20
IV
4
Костанайская
III
40
IV
4
Павлодарская
IV
40
V
1
Северо-
Казахстанская
III
40
IV
4
Южно-
Казахстанская
IV
10
IV
4
Нормативы оптимальной плотности кабарги
Регион
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Западный Алтай
III

Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы нормативтерді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 1 тамыздағы N 731 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 18-03/271а бұйрығын қараңыз.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңы 8-бабының 22) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) аң аулау объектісі болып табылатын тұяқты жануарлар түрлерінің оңтайлы тығыздығының нормативтері;
2) аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлерінің орнықты санының нормативтері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 1 тамыздағы
N 731 қаулысымен
бекітілген
Аң аулау объектісі болып табылатын тұяқты жануарлар
түрлерінің оңтайлы тығыздығының нормативтері
Аңшылық алқаптардағы бұланның оңтайлы
тығыздығының нормативтері
Облыс
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы, см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популя-
цияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Ақмола
III
30
III
3
Ақтөбе
IV
30
IV
1
Шығыс Қазақстан
III
70
IV
1
Батыс Қазақстан
III
40
III
3
Қарағанды
IV
20
IV
1
Қостанай
III
40
III
3
Павлодар
IV
30
IV
1
Солтүстік Қазақстан
III
40
III
3
Аңшылық алқаптардағы асыл тұқымды бұғылардың оңтайлы
тығыздығының нормативтері
Облыс
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы,
см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популя-
цияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Ақмола
III
30
III
4
Алматы
III
30
III
4
Шығыс Қазақстан
III
70
IV
2
Солтүстік
Қазақстан
III
40
III
4
Аңшылық алқаптардағы сібір елігінің оңтайлы
тығыздығының нормативтері
Облыс
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы,
см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популяцияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Ақмола
III
30
IV
4
Ақтөбе
IV
30
V
1
Алматы
III
20
III
8
Шығыс
Қазақстан
III
70
V
1
Жамбыл
V
10
V
1
Батыс Қазақстан
III
30
IV
4
Қарағанды
IV
20
IV
4
Қостанай
III
40
IV
4
Павлодар
IV
40
V
1
Солтүстік Қазақстан
III
40
IV
4
Оңтүстік Қазақстан
IV
10
IV
4
Құдырдың оңтайлы тығыздығының нормативтері
Өңір
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы,
см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популяцияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Батыс Алтай
III

120
III
10
Южный Алтай
III
60
III
10
Нормативы оптимальной плотности кабана
в охотничьих угодьях
Область
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Акмолинская
III
30
IV
4
Актюбинская
III
30
IV
4
Алматинская
III
20
III
7
Атырауская
III
20
III
7
Восточно-
Казахстанская
III
50
IV
4
Жамбылская
IV
10
IV
4
Карагандинская
IV
20
IV
4
Кызылординская
III
10
III
7
Южно-
Казахстанская
III
10
III
7
Нормативы оптимальной плотности сайгака
Географическая
популяция
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Бетпакдалинская
III
15
III
50
Устюртская
III
10
III
50
Уральская
III
10
III
50
Нормативы оптимальной плотности горного козла
Регион
Класс
бонитета
по
качеству
угодий
Средняя
глубина
снежного
покрова,
см
Класс
бонитета с
поправкой
на глубину
снежного
покрова
Оптимальная
плотность
популяции,
особей на
1000 га
Западный
Тянь-Шань
III
40
IV
6
Северный и
Центральный
Тянь-Шань
III
50
IV
6
Джунгарский
Алатау
III
50
IV
6
Южный Алтай
III
90
V
2
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2008 года N 731
Нормативы
устойчивой численности видов животных,
являющихся объектом охоты
N
п/п
Виды животных,
являющиеся объектами охоты
Устойчивая
численность
(в особях)
1
2
3
1
Лось

120
III
10
Оңтүстік Алтай
III
60
III
10
Аңшылық алқаптардағы қабанның оңтайлы
тығыздығының нормативтері
Облыс
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы, см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популяцияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Ақмола
III
30
IV
4
Ақтөбе
III
30
IV
4
Алматы
III
20
III
7
Атырау
III
20
III
7
Шығыс
Қазақстан
III
50
IV
4
Жамбыл
IV
10
IV
4
Қарағанды
IV
20
IV
4
Қызылорда
III
10
III
7
Оңтүстік Қазақстан
III
10
III
7
Ақбөкеннің оңтайлы тығыздығының нормативтері
География-
лық
популяция
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы,
см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет класы
Популяцияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Бетпақдала
III
15
III
50
Үстірт
III
10
III
50
Жайық
III
10
III
50
Тау ешкісінің оңтайлы тығыздығының нормативтері
Өңір
Алқаптың
сапасы
бойынша
бонитет
класы
Қардың
орташа
қалыңдығы,
см
Қардың
қалыңдығына
арналып
түзетілген
бонитет
класы
Популяцияның
оңтайлы
тығыздығы,
1000
гектарға
дарақ
Батыс Тянь-Шань
III
40
IV
6
Солтүстік және Орталық Тянь-Шань
III
50
IV
6
Жоңғар
Алатауы
III
50
IV
6
Оңтүстік Алтай
ІІІ
90
V
2
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 1 тамыздағы
N 731 қаулысымен
бекітілген
Аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар
түрлерінің орнықты санының нормативтері
Р/с
N
Аң аулау объектілері болып
табылатын жануарлардың түрлері
Орнықты саны
(дарақпен)
1
2
3
1
Бұлан

230000
Примечание:
устойчивая численность (в особях) складывается из расчета следующих качественных показателей:
численность и половозрастная структура популяции видов животных являющихся объектом охоты;
продуктивности самок;
размер ежегодного прироста;
смертность.

230000
Ескертпе:
орнықты сан (дарақпен) мынадай сапалық көрсеткіштердің есебінен қалыптасады:
аң аулау объектісі болып табылатын жануарлар түрлері популяциясының саны мен жыныс-жас құрылымы;
аналықтардың өнімділігі;
жыл сайынғы өсім мөлшері;
өлім-жітімге ұшырау.