О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственности военнослужащих"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2008 года № 995
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственности военнослужащих".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам ответственности
военнослужащих
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31, № 8, ст. 45; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 170; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58):
1) пункт з) части первой статьи 39 исключить;
2) в части четвертой статьи 41 слова ", содержанию в дисциплинарной воинской части" исключить;
3) статью 47 исключить;
4) в статье 61:
в пункте а) части первой слова "или содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
в части второй слова "содержанием в дисциплинарной воинской части," исключить;
5) в статье 62:
в части первой слова "содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;
в части третьей слова ", содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
6) в части первой статьи 63 слова "или содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;
7) в части первой статьи 70 слова ", содержание в дисциплинарной воинской части" исключить;
8) в части четвертой статьи 73 слова "либо содержанию в дисциплинарной воинской части," исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери қызметшілердің жауапкершілігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 31 қазандағы N 995 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери қызметшілердің жауапкершілігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери қызметшілердің жауапкершілігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат, N 8, 45-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 170-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; 2008 ж., N 12, 48-құжат; N 13-14, 58-құжат):
1) 39-баптың бірінші бөлігінің з) тармағы алып тасталсын;
2) 41-баптың төртінші бөлігіндегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
3) 47-бап алып тасталсын;
4) 61-бапта:
бірінші бөліктің а) тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстаудың" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "тәртіптік әскери бөлімде ұстаумен," деген сөздер алып тасталсын;
5) 62-бапта:
бірінші бөліктегі "тәртіптік әскери бөлімде ұстаудың," деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
6) 63-баптың бірінші бөлігіндегі "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
7) 70-баптың бірінші бөлігіндегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
8) 73-баптың төртінші бөлігіндегі "не тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;

9) в пункте б) части третьей статьи 77 слова "содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;
10) в статье 367:
в абзаце втором части первой слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
в абзаце втором части четвертой слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание.
Под существенным вредом интересам службы в настоящей статье понимается причинение легкого вреда здоровью совершенное умышленно, либо ущерб вооружению и военной техники и другому имуществу совершенный по неосторожности, либо срыв мероприятий по обеспечению боевой готовности совершенный по неосторожности.";
11) в абзацах вторых первых частей статей 368, 370 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет," исключить;
12) в абзаце втором части первой статьи 369 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" заменить словами "либо арестом на срок до шести месяцев";
13) в статье 371:
часть первую исключить;
в абзаце втором части второй слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
14) статью 372 изложить в следующей редакции:
"Статья 372. Самовольное оставление части или места службы
1. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу совершенные военнослужащим, в военное время, если самовольное отсутствие продолжалось свыше одних суток, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
2. Самовольное оставление части или места службы в боевой обстановке независимо от продолжительности, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до пятнадцати лет.";
15) абзац второй части первой статьи 374 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, либо ограничением по воинской службе на срок до одного года, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.";
16) в абзацах вторых первых частей статей 375, 376, 377, 378 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" исключить;
17) статью 379 изложить в следующей редакции:
"Статья 379. Нарушение правил несения службы по охране
общественного порядка и обеспечению общественной
безопасности
Нарушение лицом, входящим в состав войскового наряда по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, правил несения службы, если это деяние повлекло тяжкие последствия, -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет.";

9) 77-баптың үшінші бөлігінің б) тармағындағы "тәртіптік  әскери бөлімде ұсталу," деген сөздер алып тасталсын;
10) 367-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе.
Осы баптағы қызмет мүдделеріне елеулі зиян келтіру деп қасақана жасалған денсаулыққа жеңіл зиян келтіру не абайсыздығынан жасаған қару-жарақ пен әскери техникаға және басқа да мүлікке залал келтіру не абайсыздығынан жасалған жауынгерлік әзірлікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды өткізуді бұзу түсініледі.";
11) 368, 370-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
12) 369-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге әскери тәртіптік бөлімде ұстауға" деген сөздер "не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 371-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 372-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"372-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
1. Соғыс уақытында әскери қызметші жасаған бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, ал сол сияқты қызметке дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеу, егер өз бетімен болмау бір тәуліктен көп болса, -
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ұзақтығына қарамастан, жауынгерлік жағдайда бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, -
үш жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
15) 374-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"елуден бір жүзге дейінгі айлық есептік көрсеткіш айыппұлына не әскери қызметі бойынша бір жылға дейінгі мерзімге шектеуге не үштен алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
16) 375, 376, 377, 378-баптардың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
17) 379-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"379-бап. Қоғамдық тәртіпті қорғау мен қоғамдық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету бойынша қызмет атқарудың ережелерін
бұзу
Қоғамдық тәртіпті қорғау мен қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша әскери наряд құрамына кіретін адам қызмет атқарудың ережелерін бұзса, егер бұл әрекет ауыр салдарларға әкеп соқтырса, -
бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";

18) абзац второй части первой статьи 382 изложить в следующей редакции:
"наказывается ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до пяти лет.";
19) в абзаце втором части первой статьи 387 слова ", либо содержанием в дисциплинированной воинской части на срок до двух лет" исключить;
20) в абзаце втором части первой статьи 388 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до одного года" исключить;
21) в абзацах вторых первых частей статей 389, 390 и 391 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет," исключить.
2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, № 20, ст. 152):
1) в пунктах 2 и 3 статьи 13 слова "содержанию в дисциплинарной воинской части," исключить;
2) в статье 14:
в пункте 2 слова "или дисциплинарной воинской частью" исключить;
в пункте 7 слова "содержание в дисциплинарной воинской части - специально предназначенными для этого дисциплинарными воинскими частями;" исключить;
3) в пункте 3 статьи 18 слова "содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;
4) в пункте 2 статьи 24 слова "или содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
5) в пункте 2 статьи 27 слова "или содержанию в дисциплинарной воинской части" исключить;
6) в заголовке Раздела 5 слова "и содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
7) главу 20 исключить;
8) в пункте 1 статьи 173 слова "и содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
9) в пункте 1 статьи 174 слова "либо содержание в дисциплинарной воинской части" исключить.
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51, 54, 57, 58; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 года):

18) 382-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әскери қызметі бойынша екі жылға дейінгі мерзімге шектеуге не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға, не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
19) 387-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы ", не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
20) 388-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не бір жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
21) 389, 390 және 391-баптардың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17,140-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 13-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
2) 14-бапта:
2-тармақтағы "немесе тәртіптік әскери бөлім" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармақтағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстау - осы үшін арнайы арналған тәртіптік әскери бөлімдер;" деген сөздер алып тасталсын;
3) 18-баптың 3-тармағындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауды," деген сөздер алып тасталсын;
4) 24-баптың 2-тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
5) 27-баптың 2-тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
6) 5-бөлімнің тақырыбындағы "және тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
7) 20-тарау алып тасталсын;
8) 173-баптың 1-тармағындағы "және тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
9) 174-баптың 1-тармағындағы "не тәртіптік әскери бөлімде ұстауды" деген сөздер алып тасталсын.
3. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат, N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51, 54, 57, 58-құжаттар; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) в статье 35:
в части первой после слов "по дисциплинарным уставам," дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных статьями 512-1, 512-2, 512-3, 512-4 настоящего Кодекса";
в части второй после слов "и административного ареста," дополнить словами "(административный арест применяется к военнослужащим срочной службы только в случаях, предусмотренных статьями 512-1, 512-2, 512-3, 512-4 настоящего Кодекса)";
2) дополнить статьями 512-1, 512-2, 512-3, 512-4 следующего содержания:
"Статья 512-1. Оскорбление военнослужащего
1. Оскорбление одним военнослужащим другого при отсутствии между ними отношений подчиненности во время исполнения или в связи с исполнением обязанностей воинской службы, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест до десяти суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.
Статья 512-2. Самовольное оставление части или места службы
1. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу при увольнении из части, при назначении, переводе, из командировки, отпуска или лечебного учреждения продолжительностью свыше пяти суток, но не более десяти суток, совершенные военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или по контракту, в мирное время -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток.
2. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу продолжительностью свыше десяти суток, но не более одного месяца, совершенные военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или по контракту, в мирное время -
влекут штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 512-3. Нарушение правил несения службы по охране
общественного порядка и обеспечению общественной
безопасности
Нарушение лицом, входящим в состав войскового наряда по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, правил несения службы, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пяти суток.

1) 35-бапта:
бірінші бөліктегі "әскери жиында жүрген азаматтар" деген сөздерден кейін ", осы Кодекстің 512-1, 512-2, 512-3, 512-4-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "және әкімшілік қамауға алу түрінде," деген сөздерден кейін "(әкімшілік қамау осы Кодекстің 512-1, 512-2, 512-3, 512-4-баптарында көзделген жағдайларда ғана мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерге қолданылады)" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 512-1, 512-2, 512-3, 512-4-баптармен толықтырылсын:
"512-1-бап. Әскери қызметшіні қорлау
1. Әскери қызмет міндеттерін орындау уақытында немесе орындауға байланысты олардың арасында бағыныстылық қатынастар болмаған кезде бір әскери қызметшінің екінші әскери қызметшіні қорлауы, -
оннан жиырма беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соқтырады.
2. Әкімшілік жазалау қолданғаннан кейін бір жыл ішінде осы баптың бірінші бөлігінде көзделген әрекетті қайтадан жасаса, -
жиырма бестен елуге дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соқтырады.
512-2-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
1. Бейбіт уақытта бөлімнен босату кезінде, тағайындау, ауыстыру, іссапардан, демалыстан немесе емдеу мекемесінен келу кезінде шақыру бойынша немесе келісім-шарт бойынша әскери қызмет өткерушінің әскери қызметші жасаған бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кетуі, сол сияқты қызметке бес тәуліктен артық, бірақ он тәуліктен көп емес мерзімде дәлелсіз себептермен келмеуі, -
оннан жиырма беске дейінгі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соқтырады.
2. Бейбіт уақытта шақыру бойынша немесе келісім-шарт бойынша әскери қызмет өткерушінің әскери қызметші жасаған бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кетуі, сол сияқты қызметке он тәуліктен артық, бірақ бір айдан аспайтын мерзімде дәлелсіз себептермен келмеуі, -
жиырма бестен елуге дейін айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соқтырады.
512-3-бап. Қоғамдық тәртіпті күзету және қоғамдық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету жөніндегі қызметті өткеру ережелерін
бұзу
Қоғамдық тәртіпті күзету және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі әскери наряд құрамына кіретін адам қызметті өткеру ережелерін бұзса, егер осы іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
бестен онға дейін айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға алуға әкеп соқтырады.

Статья 512-4. Неповиновение или иное неисполнение приказа
Неповиновение, то есть открытый отказ от исполнения приказа начальника, а равно иное умышленное неисполнение подчиненным приказа начальника, отданного в установленном порядке, не причинившее существенный вред интересам службы, -
наказывается арестом на срок до пятнадцати суток.";
3) в части первой статьи 541 после цифр "501," дополнить цифрами "512-1 - 512-4,";
4) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем сорок восьмым следующего содержания:
"органов военной полиции (статьи 512-1 - 512-4);".
5) в статье 727:
в части первой после слов "органами внутренних дел" дополнить словами "и органами военной полиции";
часть вторую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Военнослужащие, подвергнутые административному аресту, отбывают взыскание на гауптвахтах.".
4. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67, № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
подпункт 7) статьи 5 после слов "на гауптвахте" дополнить словами ", а также исполнение административного взыскания в виде административного ареста";
в подпункте 20) статьи 8 слова "дисциплинарного взыскания в виде ареста с содержанием на гауптвахте" заменить словами "административного ареста".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

512-4-бап. Бағынбау немесе бұйрықты өзгеше орындамау
Бағынбау, яғни бастықтың бұйрығын орындаудан ашық түрде бас тарту, сол сияқты қызмет мүдделеріне елеулі зиян келтірмеген, белгіленген тәртіппен берілген бастықтың бұйрығын бағыныстының өзгеше қасақана орындамауы, -
он бес тәулікке дейінгі мерзімге қамауға алуға жазаланады.";
3) 541-баптың бірінші бөлігіндегі "501," деген сандардан кейін "512-1 - 512-4," деген сандармен толықтырылсын;
4) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы қырық сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"әскери полиция органдарының (512-1 - 512-4-баптар);";
5) 727-бапта:
бірінші бөліктегі "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін "және әскери полиция органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әкімшілік қамауға алуға ұшыраған әскери қызметшілер гауптвахтада жазасын өтейді.".
4. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 5, 4-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):
5-баптың 7) тармақшасындағы "гауптвахтаға жабу арқылы ұстауды орындау" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әкімшілік қамау түріндегі әкімшілік жазаны орындау" деген сөздермен толықтырылсын;
8-баптың 20) тармақшасындағы "гауптвахтада ұстау арқылы қамау түріндегі тәртіптік жаза" деген сөздер "әкімшілік қамау" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті