О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам средств массовой информации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2008 года № 1052
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам средств массовой информации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам средств массовой информации"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58):
в пункте 1 статьи 143:
слова "по суду" заменить словами "в судебном порядке";
слова ", если распространивший такие сведения не докажет, что они соответствуют действительности" исключить.
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, CT. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам специализированных межрайонных судов по делам несовершеннолетних", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 15 июля 2008 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 13 қарашадағы N 1052 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық
актілеріне бұқаралық ақпарат құралдары мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20, 21-құжаттар; N 4, 28-құжат; N 16, 131-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 153-құжат; 2008 ж. N 12, 52-құжат; N 13-14, 58-құжат):
143-баптың 1-тармағында:
"сот арқылы" деген сөздер "сот тәртібімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
", егер ондай мағлұматтарды таратушы адам олардың шындыққа сай екендігін дәлелдей алмаса" деген сөздер алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6,  42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139,   140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат, N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар;  N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; 2008 жылғы 15 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі мамандандырылған ауданаралық соттар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) в абзаце первом части четвертой статьи 342 слова ", главного редактора (редактора), адреса редакции" исключить;
2) абзац второй части первой статьи 350 после слов "средств массовой информации" дополнить словами "либо без таковой".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 771; 2001 г., № 10, ст. 122; 2003 г., № 24, ст. 175; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 12, ст. 77; 2007 г., № 12, ст. 88):
1) в подпункте 9) статьи 1 слово "являющиеся" заменить словом "являющийся";
2) часть третью пункта 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"Основаниями для осуществления выпуска (выхода в эфир) продукции средства массовой информации, распространения сообщений и материалов информационного характера являются:
1) свидетельство о постановке на учет периодического печатного издания и (или) информационного агентства;
2) лицензия на занятие деятельностью по организации телевизионного и (или) радиовещания.
Данные требования не распространяются на WEB-сайты.";
3) в статье 10:
в заголовке слова "средства массовой информации" заменить словами "периодического печатного издания и информационного агентства";
в пункте 1 слова "Средства массовой информации, кроме WEB-сайтов, распространяемые" заменить словами "Периодическое печатное издание и информационное агентство, действующие";
в пунктах 2 и 3 слова "средства массовой информации" заменить словами "периодического печатного издания и информационного агентства";
в пункте 4:
слова "средства массовой информации", "средству массовой информации", "средство массовой информации" заменить соответственно словами "периодического печатного издания и информационного агентства", "периодическому печатному изданию и информационному агентству", "периодическое печатное издание и информационное агентство";
подпункт 3) исключить;
в подпункте 6) слова "(выход в эфир)" исключить;
в пункте 5:
в части первой слова "средства массовой информации" заменить словами "периодического печатного издания";
в части второй слова "теле-, радио-, видео-, кинохроникальной программы,", "выпуску продукции средства массовой информации," исключить;
в части третьей:
слова "средства массовой информации" заменить словами "периодического печатного издания и информационного агентства";
слова "(выхода в эфир)" исключить;
в пункте 6:
слова "Средство массовой информации подлежит" заменить словами "Периодическое печатное издание и информационное агентство подлежат";
слово "вещания" заменить словами "материалов и сообщений";
слова ", главного редактора (редактора), адреса редакции" исключить;

1) 342-баптың төртінші бөлігінің бірінші абзацындағы ", бас редакторы (редакторы), редакцияның мекенжайы" деген сөздер алып тасталсын;
2) 350-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "тәркілене отырып" деген сөздерден кейін "не онсыз" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 21, 771-құжат; 2001 ж., N 10, 122-құжат, 2003 ж., N 24, 175-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 12, 77-құжат; 2007 ж., N 12, 88-құжат):
1) мемлекеттік тілдегі мәтінінде 1-баптың 9) тармақшасы өзгеріссіз қалдырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұқаралық ақпарат құралы өнімін шығаруды (эфирге шығуды) жүзеге асыруға, ақпараттық сипаттағы хабарлар мен материалдарды таратуға:
1) мерзімді баспасөз басылымын және (немесе) ақпарат агенттігін есепке қою туралы қуәлік;
2) теледидар және (немесе) радио хабарларын таратуды ұйымдастыру жөніндегі қызметпен айналысуға лицензия негіз болып табылады.
Бұл талаптар WЕВ-сайттарға қолданылмайды.";
3) 10-бапта:
тақырыбындағы "Бұқаралық ақпарат құралын" деген сөздер "Мерзімді баспасөз басылымын және ақпарат агенттігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "таратылатын, WEВ-сайттардан басқа, бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "әрекет ететін мерзімді баспасөз басылымы және ақпарат агенттігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
2 және 3-тармақтарда "бұқаралық ақпарат құралының", "бұқаралық ақпарат құралын", "арыз" деген сөздер "мерзімді баспасөз басылымының және ақпарат агенттігінің", "мерзімді баспасөз басылымын және ақпарат агенттігін", "өтініш" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"бұқаралық ақпарат құралын", "бұқаралық ақпарат құралының", "бұқаралық ақпарат құралы", "арыз", "арызды", "арыздың" деген сөздер тиісінше "мерзімді баспасөз басылымын және ақпарат агенттігін", "мерзімді баспасөз басылымының және ақпарат агенттігінің", "мерзімді баспасөз басылымы және ақпарат агенттігі", "өтініш", "өтінішті", "өтініштің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада "(эфирге шығуын), (эфирге шығуы)," деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралы" деген сөздер "мерзімді баспасөз басылымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
"Теле-, радио-, бейне-, кинохроникалық бағдарламаның, ақпарат агенттігінің" деген сөздер "Ақпарат агенттігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бұқаралық ақпарат құралы өнімін шығаруға" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
"бұқаралық ақпарат құралының", "бұқаралық ақпарат құралы", "бұқаралық ақпарат құралын" деген сөздер "мерзімді баспасөз басылымының және ақпарат агенттігінің", "мерзімді баспасөз басылымы және ақпарат агенттігі", "мерзімді баспасөз басылымын және ақпарат агенттігін" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(эфирге шығуын)" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта:
"Бұқаралық ақпарат құралы" деген сөздер "Мерзімді баспасөз басылымы және ақпарат агенттігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"хабардың" деген сөз "материалдар мен хабарлардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бас редакторы (редакторы), редакцияның мекенжайы" деген сөздер алып тасталсын;

4) в статье 11:
в заголовке и тексте слова "средства массовой информации" заменить словами "периодического печатного издания и информационного агентства";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) язык (языки) периодического печатного издания, материалов и сообщений информационного агентства;";
5) в пункте 3 статьи 13 цифры "3-2" заменить цифрой "6";
6) в пункте 3 статьи 18 слова "а затем" заменить словом "либо";
7) в пункте 1 статьи 19:
слова "по суду" заменить словами "в судебном порядке";
слова ", если распространивший такие сведения не докажет, что они соответствуют действительности" исключить;
8) подпункт 4-1) статьи 21 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

4) 11-бапта:
тақырыбындағы және мәтініндегі "Бұқаралық ақпарат құралын", "бұқаралық ақпарат құралы" деген сөздер "Мерзімді баспасөз басылымын және ақпарат агенттігін", "мерзімді баспасөз басылымы және ақпарат агенттігі" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Арызға" деген сөз "Өтінішке" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мерзімді баспасөз басылымының, ақпарат агенттігінің материалдары мен хабарларының тілі (тілдері);";
5) 13-баптың 3-тармағында "3-2" деген сандар "6" деген санмен ауыстырылсын;
18-баптың 3-тармағындағы ", ал одан соң" деген сөздер "не" деген сөзбен ауыстырылсын;
19-баптың 1-тармағында:
"сот арқылы" деген сөздер "сот тәртібімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
", егер мұндай мәліметтер таратушы олардың шындыққа сәйкестігін дәлелдемесе" деген сөздер алып тасталсын;
8) 21-баптың 4-1) тармақшасы алып тасталсын.
2-бап . Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті