О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности торгово-промышленных палат"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2008 года № 1076
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности торгово-промышленных палат".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам деятельности торгово-промышленных палат
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; 2008 г., № 15-16, ст. 62):
1) дополнить статьей 161-2 следующего содержания:
"Статья 161-2. Нарушение порядка выдачи сертификата
о происхождении товара
1. Выдача экспертом-аудитором по определению страны происхождения товара акта экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара, в котором данные о товаре фальсифицированы, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда-өнеркәсіп палаталары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 қарашадағы N 1076 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда-өнеркәсіп палаталары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда-өнеркәсіп палаталары қызметінің мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86-87 құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19-20 құжаттар, N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72-77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; 2008 ж., N 15-16, 61-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 161-2-баппен толықтырылсын:
"161-2-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты беру
тәртібін бұзу
1. Тауар шығарылған елді анықтау бойынша тауар туралы мәліметтер бұрмаланып көрсетілген тауардың шығарылғаны туралы сертификатты дайындау үшін сараптама актіні берген сарапшы-аудиторларға, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.

2. Выдача территориальной торгово-промышленной палатой сертификата о происхождении товара, в котором данные о товаре фальсифицированы либо недостоверны, -
влечет штраф в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
3. Совершение действий, предусмотренных частями первой и второй   настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей с приостановлением аттестата эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара на срок шесть месяцев либо без такового, на территориальные торгово-промышленные палаты - в размере ста месячных расчетных показателей.";
2) подпункт 14) части первой статьи 317 исключить;
3) в части первой статьи 541 после слов "161 (частями четвертой и пятой)," дополнить цифрами "161-2,";
4) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем пятидесятым следующего содержания:
"уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности (статья 161-2);".
2. В Таможенный кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 7-8, ст. 40; № 15, ст. 139; 2004 г., № 18, ст. 106; 2005 г., № 11, ст. 43; № 21-22, ст. 86; 2006 г., № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 144; № 23, ст. 173; 2008 г., № 13-14, ст. 58):
в статье 39:
в пункте 1 слова "органом, уполномоченным данным государством или государством вывоза" заменить словами "в соответствии с законодательством данного государства или государства вывоза";
в пункте 2:
в части первой:
слова "выдается соответствующим уполномоченным государственным органом" заменить словом "представляется", слово "ввоза" заменить словом "вывоза";
часть вторую исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) розничная торговля - предпринимательская деятельность по продаже товаров потребителям для их личного использования;
2) оптовая торговля - предпринимательская деятельность по реализации товаров, предназначенных для последующей продажи или иных целей, не связанных с личным, семейным, домашним и иным подобным использованием;

2. Тауар туралы мәліметтер бұрмаланған не болмаса дұрыс көрсетілмеген тауардың шығарылуы туралы сертификат берген аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасына, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде айыппұл салынады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді әкімшілік жаза қолданғаннан кейін жыл ішінде қайталап жасау, -
тауардың шығу тегін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың аттестатын алты ай мерзімге тоқтатумен бірге, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, аумақтық сауда-өнеркәсіп палаталарына - бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салынады";
2) 317-баптың 14) тармақшасы алып тасталсын;
3) 541-баптың бірінші бөлігіндегі "161 (төртінші және бесінші бөліктерінде)" деген сөздерден кейін "162-2," деген сандармен толықтырылсын;
4) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы елуінші абзацпен толықтырылсын:
"сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның (161-2-бап)".
2. Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 сәуірдегі Кеден кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 7-8-құжат; 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 18, 144-құжат; N 23, 173-құжат; 2008 ж., N 13-14, 58-құжат):
39-бапта:
1-тармақтағы "сол мемлекеттің немесе" деген сөздер алынып тасталып, "әкетілетін мемлекеттің уәкілетті берген" деген сөздер "әкетілетін мемлекеттің немесе аталған мемлекеттің заңнамасына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөлікте:
"тиісті уәкілетті мемлекеттік орган береді" деген сөздер "ұсынылады" деген сөзбен ауыстырылсын, "әкелінген" деген сөз "әкетілетін" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік алып тасталсын.
3. "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 12 сәуірдегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 6, 44-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 23, 141-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бөлшек сауда - тауарларды тұтынушыларға олардың жеке пайдалануы үшін сату жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;
2) көтерме сауда - жеке, отбасылық, үй-ішілік және осыған ұқсас өзге де пайдаланумен байланысты емес, кейіннен сатуға немесе өзге де мақсаттарға арналған тауарларды өткізу жөніндегі кәсіпкерлік қызмет;

3) общественное питание - предпринимательская деятельность, связанная с производством, переработкой, реализацией и организацией потребления продуктов питания;
4) субъект торговой деятельности - физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, торговую деятельность;
5) торговая деятельность - предпринимательская деятельность физических и юридических лиц, направленная на осуществление купли-продажи товаров;
6) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере регулирования торговой деятельности;
7) торговый объект - имущественный комплекс, используемый субъектами торговой деятельности для осуществления торговой деятельности;
8) внешняя торговля (далее - внешнеторговая деятельность) - торговая деятельность, связанная с вывозом из Республики Казахстан и (или) ввозом товаров в Республику Казахстан;
9) торговая политика - совокупность организационных, правовых, экономических, контрольных и иных мер, проводимых государственными органами для реализации целей и принципов, установленных настоящим Законом;
10) товар - любой, не изъятый из оборота продукт труда, предназначенный для продажи или обмена;
11) государственная монополия на вывоз и (или) ввоз товаров - нетарифная мера регулирования внешнеторговой деятельности, осуществляемая в виде предоставления права хозяйствующим субъектам, определенным в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, Правительством Республики Казахстан или на конкурсной основе на вывоз и (или) ввоз отдельных товаров;
12) тарифная квота - инструмент регулирования внешнеторговой деятельности, предусматривающий применение двух различных уровней ставок таможенных пошлин на импорт одного и того же товара путем установления более низкой ставки таможенной пошлины для определенного количества импорта и более высокой ставки таможенной пошлины свыше данной величины импорта;
13) эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара - специалист, аттестованный в порядке, установленном уполномоченным органом;
14) внутренняя торговля (внутренняя торговая деятельность) - торговая деятельность, осуществляемая на территории Республики Казахстан.";
2) статью 7 дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) и 4-6) следующего содержания:
"4-1) утверждает порядок определения страны происхождения товара, выдачи сертификата о происхождении товара и формы бланков сертификатов о происхождении товара;

3) қоғамдық тамақтандыру - тамақ өнімдерін өндірумен, өңдеумен, өткізумен және тұтынуды ұйымдастырумен байланысты кәсіпкерлік қызмет;
4) сауда қызметінің субъектісі - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сауда қызметін жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
5) сауда қызметі - тауарларды сатып алу-сатуды жүзеге асыруға бағытталған жеке және заңды тұлғалардың кәсіпкерлік қызметі;
6) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - сауда қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
7) сауда объектісі - сауда қызметін жүзеге асыру үшін сауда қызметінің субъектілері пайдаланатын мүліктік кешен;
8) сыртқы сауда (бұдан әрі - сыртқы сауда қызметі) - Қазақстан
Республикасынан тауарлар әкетумен және (немесе) Қазақстан Республикасына тауарлар әкелумен байланысты сауда қызметі;
9) сауда саясаты - осы Заңда белгіленген мақсаттар мен принциптерді іске асыру үшін мемлекеттік органдар жүргізетін ұйымдық, құқықтық, экономикалық, бақылау және өзге де шаралардың жиынтығы;
10) тауар - сатуға немесе айырбастауға арналған кез келген айналымнан алынбаған еңбек өнімі;
11) тауарларды әкетуге және (немесе) әкелуге мемлекеттік монополия - жекелеген тауарларды әкетуге және (немесе) әкелуге Қазақстан Республикасы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген шаруашылық жүргізуші субъектілерге құқық беру түрінде немесе конкурстық негізде жүзеге асырылатын сыртқы сауда қызметін реттеудің тарифтік емес шарасы;
12) тарифтік квота - импорттың белгілі бір мөлшеріне кедендік баждың неғұрлым төмен ставкасын және импорттың осы шамасынан жоғары кедендік баждың неғұрлым жоғары ставкасын белгілеу арқылы нақ сол тауар импортына кедендік баждар ставкаларының әр түрлі екі деңгейін қолдануды көздейтін сыртқы сауда қызметін реттеудің құралы;
13) тауардың шығарылған елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудитор - уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аттестатталған маман;
14) ішкі сауда (ішкі сауда қызметі) - Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын сауда қызметі.";
2) 7-бап мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3), 4-4), 4-5) және 4-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) тауардың шығарылған елін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификатты беру және тауардың шығарылуы туралы сертификаттар бланкілерінің нысанын айқындау ережесін белгілейді;

4-2) утверждает квалификационные требования, порядок подготовки и аттестации экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, приостанавливает, аннулирует аттестат эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара;
4-3) организует аттестацию экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, а также их профессиональную подготовку и переподготовку;
4-4) ведет реестр экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара;
4-5) осуществляет мониторинг посредством анализа информации по выданным сертификатам о происхождении товара, представляемой ежеквартально территориальными торгово-промышленными палатами;
4-6) осуществляет контроль посредством проведения ежегодной проверки деятельности территориальных торгово-промышленных палат за соблюдением порядка выдачи сертификата о происхождении товара.";
3) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Эксперт-аудитор по определению страны
происхождения товара
1. Компетентность эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара подтверждается аттестатом установленной уполномоченным органом формы, дающим право на выполнение работ по определению страны происхождения товара.
Эксперт-аудитор по определению страны происхождения товара, получивший аттестат, вносится в реестр экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара.
2. Аттестация экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, принятие решений по внесению в реестр экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, исключению из реестра экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара осуществляется Комиссией по аттестации, которая создается уполномоченным органом.
3. Комиссия по аттестации должна состоять не менее чем из пяти человек. В состав Комиссии по аттестации включаются представители уполномоченного органа, территориальных торгово-промышленных палат и эксперты-аудиторы. Председатель Комиссии избирается членами Комиссии.
4. Для прохождения аттестации в Комиссию по аттестации должны быть представлены следующие документы:
1) заявление;
2) копии документов, удостоверяющих личность;
3) копия диплома о высшем образовании;
4) копия удостоверения учебного центра либо сертификата, подтверждающих теоретическую подготовку эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара в области определения страны происхождения товара;
5) копии десяти отчетов о прохождении лицом стажировок, подтверждающих его участие в проведении работ по определению страны происхождения товара;

4-2) біліктілік талаптарын, тауардың шығарылған елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторды даярлау және аттестаттау ережесін бекітеді, тауардың шығарған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестатын тоқтата тұрады, күшін жояды;
4-3) тауардың шығарылған елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың аттестаттациясын, сондай-ақ олардың кәсіби дайындықтарын және қайта даярлауды ұйымдастырады;
4-4) тауардың шығарылған елін анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлар тізілімін жүргізеді;
4-5) аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасы тоқсан сайын ұсынып отырған тауардың шығарылуы туралы берілген сертификаттар бойынша ақпаратты талдау жолымен қадағалау мониторингін жүзеге асырады;
4-6) тауардың шығарылуы туралы сертификаттарды беру тәртібін қадағалау бойынша аумақтық сауда-өнеркәсіп палаталарының қызметіне жыл сайынғы тексеруді жүргізу жолымен бақылауды жүзеге асырады.";
3) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі                          сарапшы-аудитор
1. Тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі сарапшы-аудитордың құзыреті тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі жұмыстарды орындауға құқық беретін нысаны уәкілетті органмен белгіленген аттестатпен куәландырылады.
Аттестат алған тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитор тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлар тізіліміне енгізіледі.
2. Тауар шығаратын елді анықтау жөніндегі сарапшы аудиторлардың аттестаттауын және тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың тізіліміне енгізу және шығару бойынша шешімдер қабылдауды уәкілетті орган құрған аттестаттау жөніндегі Комиссия жүзеге асырады.
3. Аттестациялық комиссияның құрамында бес адамнан кем болмау керек. Комиссияға құрамында уәкілетті органның Аумақтық өнеркәсіп палаталарының, сарапшы-аудиторлар енгізіулі қажет. Комиссия басшысы Комиссия мүшелерімен тағайындалады.
3. Аттестаттаудан өту үшін аттестаттау жөніндегі Комиссияға мына төмендегідей құжаттар ұсынылуы тиіс:
1) өтініш;
2) жеке куәлікті растайтын құжаттардың көшірмелері;
3) жоғары білім туралы дипломның көшірмесі;
4) тауар шығаратын мемлекетті анықтау саласындағы тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сарапшы-аудитордың теориялық даярлығын куәландыратын оқу орталығы куәлігінің не сертификаттың көшірмесі;
5) тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі жұмыстарға тұлғаның қатысуын куәландыратын, оның дағдыланудан өткені туралы оң есептің көшірмелері;

6) справка с места работы или выписка из трудовой книжки, подтверждающие общий стаж работы не менее двух лет.
5. Эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара осуществляют свою деятельность в порядке, установленном уполномоченным органом.
6. Экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара запрещается фальсифицировать данные о товарах, в отношении которых они проводят экспертизу происхождения товара.".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 21, ст. 124; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 92; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60):
1) в подпункте 36) статьи 1 слова ", определению страны происхождения товара," исключить;
2) в подпункте 8) статьи 5 слова ", определению страны происхождения товара" исключить;
3) в статье 7:
в части первой:
в подпункте 11) слова "определению страны происхождения товара," исключить;
подпункт 11-1) исключить;
в подпункте 3) части третьей слова ", сертификата по определению страны происхождения товара", исключить;
4) в статье 16:
в заголовке слова "определению страны происхождения товара" исключить;
пункт 2 исключить;
в пункте 4 слова "определению страны происхождения товара," исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 3 мая 2005 года "О торгово-промышленных палатах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 9, ст. 25):
1) в статье 18:
в пункте 1 слова "иными законодательными актами" заменить словом, "законодательством";
пункт 2 дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) выдает сертификат о происхождении товара в порядке, установленном уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности и хранит его копию и иные документы, на основании которых удостоверено происхождение товаров, не менее трех лет со дня его выдачи;
2-2) не менее одного раза в год направляет в государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела, образцы оттисков печатей, подписей лиц, уполномоченных заверять сертификаты о происхождении товаров, а также адреса территориальных торгово-промышленных палат";
2) дополнить статьями 18-1, 18-2 следующего содержания:
"Статья 18-1. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара выдается на основе сведений, полученных на товары, произведенные в Республике Казахстан, экспортируемые из Республики Казахстан, реэкспортируемые из Республики Казахстан.
2.Сертификат о происхождении товара выдается территориальной торгово-промышленной палатой на основании:

6) жалпы еңбек өтілі кемінде екі жыл екендігін растайтын жұмыс
орнынан анықтама немесе еңбек кітапшасынан үзінді көшірме.
4. Тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторлар өз қызметін уәкілетті орган белгілеген тәртіпте жүзеге асырады.
5. Тауар шығаратын мемлекетті анықтау жөніндегі сарапшы-аудиторларға тауардың шығуына қатысты сараптама жүргізетін тауарларға қатысты мәліметтерді бұрмалауға тыйым салынады.
4. "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 21, 124-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 15, 92-құжат; N 24, 148-құжат; 2008 ж., N 15-16, 60-құжат):
1) 1-баптың 36) тармақшасындағы ", тауар шығаратын елді анықтау," деген сөздер алып тасталсын;
2) 5-баптың 8) тармақшасындағы ", тауар шығаратын елді анықтау" деген сөздер алып тасталсын;
3) 7-бапта:
бірінші бөлікте:
11) тармақшада ",тауар шығарылатын елді анықтау" деген сөздер алып тасталсын;
11-1) тармақшасы алып тасталсын;
үшінші бөліктің 3) тармақшасындағы "тауар шығарылатын елді анықтау жөнінде сертификаттың" деген сөздер алып тасталсын;
3) 16-бапта:
тақырыбындағы "тауар шығарылатын елді анықтау" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтағы "тауар шығарылатын елді анықтау" деген сөздер алып тасталсын.
5. "Сауда өнеркәсіп палаталары туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 3 мамырдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 9, 25-құжат):
1) 18-бапта:
1-тармақшада "өзге де заңнамалық актілерінде" деген сөздер "заңнамасында" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгіленген тәртіпте тауардың шығарылуы туралы сертификат береді және оның көшірмесі мен тауарлардың шығарылуы соның негізінде куәландыратын өзге де құжаттарды ол берілген күннен бастап кемінде үш жыл сақтайды;
2-2) кем дегенде жылына бір рет кеден ісі саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органға тауарлардың шығарылуы туралы уәкілетті мөрлер бедерлерінің, сертификаттарды куәландыруға өкілетті тұлғалардың қолдарының үлгілерін, сондай-ақ аумақтық-өнеркәсіп палаталарының мекен-жайларын жібереді";
2) мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2-баптармен толықтырылсын:
"18-1 бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификат
1. Тауардың шығарылуы туралы сертификат Қазақстан Республикасынан реэкспортталатын, Қазақстан Республикасынан экспортталатын және Қазақстан Республикасында өндірілген тауарларға алынған мәліметтер негізінде беріледі.
2. Тауардың шығарылуы туралы сертификат аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасымен:

1) заявления физического или юридического лица о выдаче сертификата о происхождении товара;
2) акта экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара;
3) документов, подтверждающих сведения, указанные в акте экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара.
3. Сертификат о происхождении товара оформляется в трех экземплярах. Подлинник и одна копия сертификата выдается заявителю, а вторая копия хранится в территориальной торгово-промышленной палате, выдавшей сертификат.
Срок действия сертификата о происхождении товара составляет двенадцать месяцев со дня его выдачи.
4. Сертификат о происхождении товара считается недействительным, если в нем имеются подчистки, помарки или незаверенные исправления, отсутствуют необходимые подписи или печати, либо сведения о товаре не позволяют установить их отношение к декларируемым товарам.
5. Оформление и удостоверение сертификатов о происхождении товара, включая реэкспортируемый товар, акта о происхождении товара, акта экспертизы о происхождении товара осуществляется в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области регулирования торговой деятельности.
6. Территориальной торгово-промышленной палате запрещается выдавать сертификат о происхождении товара, в котором данные о товаре фальсифицированы либо недостоверны.
Статья 18-2. Срок и отказ в выдаче сертификата о происхождении
товара
1. Срок выдачи сертификата о происхождении товара или мотивированного решения об отказе в его выдаче не может превышать пяти рабочих дней, с даты регистрации заявления в территориальной торгово-промышленной палате.
2. Территориальная торгово-промышленная палата вправе отказать в выдаче сертификата о происхождении товара в письменном виде с указанием причин отказа в случаях:
1) ненадлежащего оформления акта экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара;
2) акт экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара не содержит сведений, доказывающих казахстанское происхождение товара.";
3) в статье 19:
в пункте 1 слова "иными законодательными актами" заменить словом "законодательством";
пункт 2 дополнить подпунктами 9), 10) следующего содержания:
"9) осуществляет изготовление бланков сертификата о происхождении товара в соответствии с формами бланков, утвержденными уполномоченным государственным органом в области регулирования торговой деятельности;
10) один раз в год направляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности образцы оттисков печатей, подписей лиц, уполномоченных заверять сертификаты о происхождении товаров, а также адреса территориальных торгово-промышленных палат.".

1) тауардың шығарылуы туралы сертификатты беру бойынша жеке
немесе заңды тұлғаның өтініштері;
2) тауардың шығарылуы туралы сертификатты дайындау үшін сараптама актісі;
3) тауардың шығарылуы бойынша сертификатты дайындау туралы сараптама актіде көрсетілген мәліметтерді куәландыратын құжаттары негіздерінде беріледі.
3. Тауардың шығарылуы туралы сертификат үш данада дайындалады. Сертификаттың түпнұсқасы мен бір көшірмесі өтініш иесіне беріледі, ал бір көшірмесі сертификат берген аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасында сақталады.
Тауардың шығарылуы туралы сертификаттың сақталу мерзімі берілген күнінен бастап он екі айды құрайды.
4. Тауардың шығарылуы туралы сертификат, егер онда тазалау, түзетілген жері немесе куәландырылмаған түзетулері болса, қажетті қойылған қолдар немесе мөрлер болмаса, тауар туралы мәліметтердің декларацияланған тауарларға қатынасын анықтауға мүмкіндік бермесе, жарамсыз деп есептеледі.
5. Тауардың шығарылуы туралы сертификаттың куәлігі мен дайындалуы, тауардың шығарылуы бойынша актісі, тауардың шығарылуы бойынша сараптама актісі сауда қызметін реттеу саласындағы мемлекеттік уәкілетті органның бекітілген тәртібі бойынша жүзеге асырылады.
6. Аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасында тауар туралы мәліметтер бұрмаланған не болмаса дұрыс көрсетілмеген тауардың шығарылуы туралы сертификатты беруге тыйым салынады.
18-2-бап. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты берудегі
мерзім және бас тарту
1. Тауардың шығарылуы туралы сертификатты беру немесе оны беруден бас тарту туралы дәлелді шешім мерзімі өтінішті аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасына тіркелген күннен бастап бес жұмыс күнінен аспауы тиіс.
2. Аумақтық сауда-өнеркәсіп палатасы тауардың шығарылуы туралы
сертификатты беруде жазбаша түрде себептерін көрсете отырып:
1) тауардың шығарылуы туралы актіні тиісті дәрежеде рәсімдемеген;
2) тауардың шығарылуы туралы актіде тауардың қазақстандық екендігін дәлелдейтін мәліметтер болмаған жағдайларда бас тартуға құқылы.
3) 19-бапта:
1-тармақтағы "өзге де заңнамалық актілеріне" деген сөздер "заңнамасында" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9), 10) тармақшалармен толықтырылсын:
"9) тауардың шығарылуы туралы сертификат бланкілерінің сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен бекітілген нысанына сәйкес оларды дайындауды жүзеге асырады;
10) жылына бір рет сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға тауарлардың шығарылуы туралы уәкілетті мөрлер беделдерінің сертификаттарды куәландыруға өкілетті тұлғалардың қолдарының үлгілерін, сондай-ақ аумақтық-өнеркәсіп палаталарының мекен-жайларын жібереді".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении трех месяцев со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап . Осы Заң оны ресми жарияланған күнінен бастап үш ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті