О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 1157
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2009 года № 556. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года № 1157 "Об утверждении Правил упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 45, ст. 532) следующие дополнения и изменения:
в преамбуле после слова "монополиях" дополнить словами "и регулируемых рынках";
в Правилах упрощенного государственного регулирования деятельности субъектов естественных монополий малой мощности, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1 после слова "монополиях" дополнить словами "и регулируемых рынках";
в пункте 2 :
абзац второй изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках;";
дополнить абзацем десятым следующего содержания:
"чрезвычайные регулирующие меры - меры, принимаемые уполномоченным органом в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.";
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) в качестве чрезвычайной регулирующей меры.";
пункт 6 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае пересмотра тарифов (цен, ставок сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры, в том числе при увеличении стоимости   стратегических товаров, субъект вместе с заявкой предоставляет тарифную смету и проекты тарифов (цен, ставок сборов) на оказываемые им регулируемые услуги (товары, работы).";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. К заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры прилагаются:
1) пояснительная записка, с указанием причин утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1157 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 сәуірдегі N 556 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 қарашадағы N 1157 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., N 45, 532-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
кіріспедегі "монополиялар" деген сөзден кейін "және реттелетін нарықтар" деген сөздермен толықтырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін оңайлатылған мемлекеттік реттеу ережесінде:
1-тармақтағы "монополиялар" деген сөзден кейін "және реттелетін нарықтар" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті орган - табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
мынадай мазмұндағы оныншы абзацпен толықтырылсын:
"төтенше реттеуші шаралар - азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында уәкілетті орган қабылдайтын шаралар;";
4-тармақ 2) тармақшадағы "бойынша" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) төтенше реттеуші шара ретінде";
6-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Төтенше реттеуші шара ретінде, оның ішінде стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған кезде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қайта қараған жағдайда субъект өтініммен бірге өзінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтік сметаны және тарифтердің (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімге мыналар қоса беріледі:
1) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту себептерін көрсете отырып, түсіндірме жазба;

2) проект тарифной сметы в соответствии с требованиями главы 5 настоящих Правил по форме, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам. При этом в случае увеличения стоимости стратегических товаров в тарифной смете корректируются только статьи затрат, включающие использование стратегических товаров, за исключением их использования на коммунально-бытовые нужды;
3) документы, подтверждающие необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры в целях защиты жизни, здоровья граждан, имущества физических и юридических лиц, а также охраны окружающей среды.
В случае увеличения стоимости стратегических товаров в качестве документов, подтверждающих необходимость утверждения тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры, к заявке на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) прилагаются договора, счета-фактуры, расчеты уровня затрат.";
пункт 12 дополнить абзацем следующего содержания:
"Требование настоящего пункта не распространяется на случай рассмотрения заявки на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) и тарифной сметы в качестве чрезвычайной регулирующей меры.";
пункт 16 дополнить словами ", а субъектам в качестве чрезвычайной регулирующей меры - не позднее пяти дней до введения их в действие.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Введение в действие тарифов (цен, ставки сборов) в качестве чрезвычайной регулирующей меры осуществляется с даты, определяемой уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Уполномоченный орган принимает решение об утверждении тарифов (цен, ставок сборов) в виде чрезвычайных регулирующих мер, при этом требования пункта 5, подпунктов 2), 3) пункта 8 и пунктов 9, 11, 18 настоящих Правил не применяются.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 апреля 2009 года № 556
Приложение 1
к Правилам упрощенного
государственного регулирования
деятельности субъектов естественных
монополий малой мощности
__________________________________________
(наименование субъекта)
Тарифная смета на регулируемые услуги
п/п
Наименование
показателей*
Единица
измерения
Принято в
действующем
тарифе
в расчете
на год,
всего
Проект
субъекта
естественной
монополии
1
2
3
4
5
I
Затраты на производство
товаров и предоставление
услуг, всего
тыс. тенге
1
Материальные затраты, всего
-//-
в том числе:
1.1
сырье и материалы
-//-
1.2
энергия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
топливо
-//-
1.5
энергия покупная
-//-
1.6
вода покупная
-//-
2
технологический расход
электрической энергии
водохозяйственной и
канализационной систем
(нормативные потери)
-//-
3
Затраты на оплату труда,
всего
-//-
в том числе:
3.1
заработная плата
-//-
3.2
социальный налог
-//-
4
Амортизация
-//-
5
Ремонт, всего
-//-
в том числе:
5.1
капитальный ремонт, не
приводящий к увеличению
стоимости основных средств
-//-
6
Прочие затраты, всего
-//-
в том числе:
6.1
услуги связи
-//-
6.2
транспортировка грузов
сторонними организациями
-//-
6.3
услуги охраны
-//-
6.4
Командировочные расходы
-//-
6.5
подготовка кадров
-//-
6.6
охрана труда и техника
безопасности
-//-
6.7
плата за использование
природных ресурсов
(воду и другие)
-//-
6.8
пусконаладочные работы
-//-
6.9
дезинфекция,
дератизация
производственных
помещений, вывоз мусора
и другие коммунальные
услуги
-//-

2) осы Ереженің 5-тарауының талаптарына сәйкес осы Ережеге 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша тарифтік сметаның жобасы. Бұл ретте стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда тарифтік сметада, оларды коммуналдық-тұрмыстық мұқтаждарға пайдалануды қоспағанда, стратегиялық тауарларды пайдалануды қамтитын шығындардың баптары ғана түзетіледі;
3) азаматтардың өмірін, денсаулығын, жеке және заңды тұлғалардың мүлкін қорғау, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау мақсатында төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар.
Стратегиялық тауарлардың құны ұлғайған жағдайда төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекіту қажеттілігін растайтын құжаттар ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) бекітуге арналған өтінімге шарттар, шот-фактуралар, шығындар деңгейінің есептемелері қоса беріледі.";
12-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың талабы төтенше реттеуші шара ретінде тарифті (бағаны, алым ставкасын) және тарифтік сметаны бекітуге арналған өтінімді қарау жағдайына қолданылмайды.";
16-тармақ "субъектіге" деген сөзден кейін ", ал төтенше реттеуші шара ретінде оларды қолданысқа енгізгенге дейін бес күннен кешіктірмей субъектілерге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Төтенше реттеуші шара ретінде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қолданысқа енгізу уәкілетті орган белгілейтін күннен бастап жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Уәкілетті орган төтенше реттеуші шаралар ретінде тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекіту туралы шешім қабылдайды, бұл ретте осы Ереженің 5-тармағының, 8-тармағы 2), 3) тармақшаларының және 9, 11, 18-тармақтарының талаптары қолданылмайды.";
көрсетілген Ережеге 1-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 20 сәуірдегі
N 556 қаулысына
қосымша
Қуаттылығы аз табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін оңайлатылған
мемлекеттік реттеу ережесіне
1-қосымша
_____________________________________________________________________
(субъектінің атауы)
Реттеліп көрсетілетін қызметтерге арналған тарифтік смета
Р/с
N
Көрсеткіштердің атауы*
Өлшем бірлігі
Қолданыстағы тарифте бір жылға арналған есептемемен қабылданғаны, барлығы
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
5
1
Тауарлар өндіруге және қызметтер көрсетуге жұмсалатын шығындар, барлығы
мың теңге
1
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
1.1
шикізат және материалдар
-//-
1.2
энергия
-//-
1.3
ЖЖМ
-//-
1.4
отын
-//-
1.5
сатып алынатын энергия
-//-
1.6
сатып алынатын су
-//-
2
су шаруашылығы және кәріз жүйелері электр энергиясының технологиялық шығысы (нормативтік ысыраптар)
-//-
3
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
3.1
жалақы
-//-
3.2
әлеуметтік салық
-//-
4
Амортизация
-//-
5
Жөндеу, барлығы
-//-
оның ішінде:
5.1
негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
6
Өзге шығындар, барлығы
-//-
оның ішінде:
6.1
байланыс қызметтері
-//-
6.2
жүктерді бөгде ұйымдардың тасымалдауы
-//-
6.3
күзет қызметтері
-//-
6.4
іссапар шығыстары
-//-
6.5
кадрлар даярлау
-//-
6.6
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
6.7
табиғи ресурстарды (суды және басқаларын) пайдаланғаны үшін төлемақы
-//-
6.8
іске қосу-реттеу жұмыстары
-//-
6.9
өндірістік үй-жайларды дезинфекциялау, дератизациялау, қоқыс шығару және басқа да коммуналдық қызметтер
-//-

6.10
обязательные виды
страхования
-//-
6.11
приобретение лицензий
-//-
6.12
охрана окружающей среды
-//-
6.13
другие затраты
(необходимо расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
7
Общие и административные
расходы, всего
-//-
7.1
Затраты на оплату труда,
всего
-//-
в том числе:
7.1.1
заработная плата
административного
персонала
-//-
7.1.2
социальный налог
-//-
7.2
услуги банка
-//-
7.3
амортизация
-//-
7.4
расходы на содержание и
обслуживание технических
средств управления,
вычислительной
техники и т.д.
-//-
7.5
коммунальные услуги
-//-
7.6
услуги сторонних
организаций
-//-
7.7
командировочные расходы
-//-
7.8
Представительские расходы,
расходы на периодическую
печать, связь
-//-
7.9
охрана труда и техника
безопасности
-//-
7.10
аренда основных средств
общехозяйственного
назначения
-//-
7.11
налоги
-//-
7.12
другие расходы
(необходимо расшифровать)
-//-
8
Расходы на содержание
службы сбыта, всего
-//-
в том числе:
8.1
заработная плата
-//-
8.2
социальный налог
-//-
8.3
расходы на оформление
квитанций
-//-
8.4
Амортизация (в том числе
водомеров) связанная со
сбытом услуг
-//-
8.5
текущий ремонт
-//-
8.6
капитальный ремонт, не
приводящий к увеличению
стоимости основных
средств
-//-
8.7
маркетинговые услуги
-//-
8.8
другие расходы
(необходимо расшифровать)
-//-
9
Расходы на выплату
вознаграждений
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объемы оказываемых услуг
тыс. м 3 ,
тыс. Гкал,
кВтч
VII
Нормативные потери
тыс. м 3 /
тыс. тенге,
тыс. Гкал/
тыс. тенге,
кВтч/
тыс. тенге
VIII
Тариф (без НДС)
тенге/м 3 ,
тенге/Гкал,
тенге/
кВтч
Руководитель _______________________________________
(должность, подпись, фамилия и инициалы)
М.П.
* - затраты при необходимости могут быть расширены или дополнены.

6.10
міндетті сақтандыру түрлері
-//-
6.11
лицензияларды сатып алу
-//-
6.12
қоршаған ортаны қорғау
-//-
6.13
басқа да шығындар (толық жазу қажет)
-//-
II
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
7.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
7.1
Еңбекақы төлеу шығындары, барлығы
-//-
оның ішінде:
7.1.1
әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
7.1.2
әлеуметтік салық
-//-
7.2
банк қызметтері
-//-
7.3
амортизация
-//-
7.4
техникалық басқару құралдарын, есептеу техникасын және т.б. ұстауға және оларға қызмет көрсетуге жұмсалатын шығыстар
-//-
7.5
коммуналдық қызметтер
-//-
7.6
бөгде ұйымдардың қызметтері
-//-
7.7
іссапар шығыстары
-//-
7.8
өкілдік шығыстар, мерзімді баспасөзге, байланысқа жұмсалатын шығыстар
-//-
7.9
еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі
-//-
7.10
жалпы шаруашылық мақсаттағы негізгі құралдарды жалдау
-//-
7.11
салықтар
-//-
7.12
басқа да шығыстар (толық жазу қажет)
-//-
8
Өткізу қызметін ұстауға жұмсалатын шығыстар, барлығы
-//-
оның ішінде:
8.1
жалақы
-//-
8.2
әлеуметтік салық
-//-
8.3
түбіртектерді ресімдеуге жұмсалатын шығыстар
-//-
8.4
қызметтерді өткізуге байланысты амортизация (оның ішінде су өлшегіштердің)
-//-
8.5
ағымдағы жөндеу
-//-
8.6
негізгі құралдардың құнын ұлғайтуға алып келмейтін күрделі жөндеу
-//-
8.7
маркетингтік қызметтер
-//-
8.8
басқа да шығыстар (толық жазу қажет)
-//-
9
Сыйақылар төлеуге жұмсалатын шығыстар
-//-
III
Шығындардың барлығы
-//-
IV
Пайда
-//-
V
Кірістердің барлығы
-//-
VI
Көрсетілетін қызметтердің көлемі
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
VII
Номрмативтік ысыраптар
мың м3/мың теңге мың Гкал/мың теңге кВтсағ/мың теңге
VIII
Тариф (ҚҚС-сыз)
мың м3, мың Гкал, кВтсағ
Басшы ______________________________________________________
(лауазымы, қолы, тегі және аты-жөні)
М.О
*- шығындар қыжет болған кезде кеңейтілуі немесе толықтырылуы мүмкін.