Об утверждении Правил определения размеров гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2009 года № 914. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 ноября 2010 года № 1162
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.11.2010 № 1162.
В соответствии с пунктом 2 статьи 24 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения размеров гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2006 года № 813 "Об утверждении Правил определения размеров гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 июня 2009 года № 914
Правила
определения размеров гарантированного трансферта из
Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения размеров гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстан на трехлетний период (далее - Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и определяют порядок определения размера гарантированного трансферта из Национального фонда Республики Казахстана (далее - Национальный фонд) на трехлетний период в республиканский бюджет.
2. Гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет, являющийся невозвратным поступлением из Национального фонда в республиканский бюджет, согласно приложению к настоящим Правилам состоит из константы "А", обеспечивающей гарантированный минимальный уровень трансферта в республиканский бюджет, сформированного, исходя из среднего объема затрат на бюджетные программы развития за определенный период, а также из произведения коэффициента, соответствующего среднему уровню инвестиционного дохода от управления активами Национального фонда за пятилетний период, предшествующий году определения коэффициента "b" на трехлетний период, суммы активов Национального фонда и курса тенге к базовой (функциональной) валюте Национального фонда.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 маусымдағы N 914 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 5 қарашадағы № 1162 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.05 № 1162 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 24-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 25 тамыздағы N 813 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 16 маусымдағы
N 914 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау ережесі (бұдан әрі — Ереже) Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан (бұдан әрі - Ұлттық қор) республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ереженің қосымшасына сәйкес Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін, қайтарымсыз түсім болып табылатын Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферт белгілі бір кезеңге бюджеттік даму бағдарламаларына арналған шығындардың орташа көлеміне негізделе отырып қалыптастырылған республикалық бюджетке трансферттің кепілдік берілген ең төменгі деңгейін қамтамасыз ететін "А" константадан, сондай-ақ үш жылдық кезеңге арналған "b" коэффициентін айқындайтын жылдың алдындағы бес жылдық кезеңде Ұлттық қордың активтерін басқарудан түсетін инвестициялық кірістің орташа деңгейіне сәйкес келетін коэффициент туындысынан, Ұлттық қор активтерінің сомасынан және Ұлттық қордың базалық (функционалдық) валютасына қатысты теңге бағамынан тұрады.

3. Гарантированный трансферт из Национального фонда в республиканский бюджет определяется с учетом размера ненефтяного дефицита бюджета, соответствующего разнице между поступлениями от организаций ненефтяного сектора и расходами республиканского бюджета.
2. Порядок определения размера
гарантированного трансферта из Национального фонда
4. В целях обеспечения макроэкономической стабильности, формирование гарантированного трансферта ориентируется на обеспечении темпа роста совокупных расходов государственного бюджета на уровне не превышающем темпы номинального роста валового внутреннего продукта страны.
5. Размер гарантированного трансферта не должен превышать одну третью часть активов Национального фонда по состоянию на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета.
6. На первый год осуществления расчетов гарантированного трансферта данные по активам Национального фонда являются фактическими по состоянию на конец финансового года, предшествующего году определения гарантированного трансферта на трехлетний период, а на последующие годы - прогнозными.
Приложение
к Правилам определения
размеров гарантированного
трансферта из Национального
фонда Республики Казахстан на
трехлетний период
Формулы
определения размеров гарантированного трансферта
из Национального фонда Республики Казахстан
на трехлетний период
Размер гарантированного трансферта из Национального фонда в республиканский бюджет рассчитывается согласно следующей формуле:
Go = А + b х NFRKt-1 x e, где
Go - гарантированный трансферт из Национального фонда;
А - константа;
b - коэффициент, соответствующий среднему уровню инвестиционного дохода от управления активами Национального фонда за пятилетний период, предшествующий году определения коэффициента "b" на трехлетний период;
NFRKt-1 - активы Национального фонда на конец финансового года, предшествующего году разработки республиканского бюджета (в базовой (функциональной) валюте Национального фонда);
е - курс тенге к базовой (функциональной) валюте Национального фонда.
Показатели NFRKt-1 и е на первый год осуществления расчетов гарантированного трансферта являются фактическими по состоянию на конец финансового года, предшествующего году определения гарантированного трансферта на трехлетний период, а на последующие годы - прогнозными.
При этом:
А + b x NFRKt-1 x e = (DB - (D + (Gno - СВЕ))), где
DB - бюджет развития;
D - чистое правительственное заимствование (разница между привлекаемыми и погашаемыми займами);
Gno - доходы организаций ненефтяного сектора;
СВЕ - текущие бюджетные расходы.
При этом разница между ненефтяными доходами и текущими бюджетными расходами не должна превышать чистое правительственное заимствование:
D > (Gno - СВЕ),
так как такое превышение потребует изъятия части константы "А" на финансирование текущих бюджетных расходов в ущерб бюджету развития.

3. Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілген трансферт мұнайға қатысты емес сектор ұйымдарынан түсетін түсімдер мен республикалық бюджет шығыстары арасындағы айырмаға сәйкес келетін бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығының мөлшері ескеріле отырып айқындалады.
2. Ұлттық қордан берілетін кепілдік берілген трансферттің мөлшерін айқындау тәртібі
4. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету мақсатында кепілдік берілген трансфертті қалыптастыру мемлекеттік бюджеттің жиынтық шығыстарының өсу қарқынын елдің жалпы ішкі өнімінің номиналды өсу қарқынынан аспайтын деңгейде қамтамасыз етуге бағдарланады.
5. Кепілдік берілген трансферттің мөлшері республикалық бюджетті әзірлейтін жылдың алдындағы қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша Ұлттық қор активтерінің үштен бір бөлігінен аспауға тиіс.
6. Кепілдік берілген трансферт есептерін жүзеге асырудың бірінші жылында Ұлттық қордың активтері бойынша деректер үш жылдық кезеңге арналған кепілдік берілген трансфертті айқындайтын жылдың алдындағы қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша нақты, ал келесі жылдары болжамды болып табылады.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қорынан берілетін
кепілдік берілген трансферттің
үш жылдық кезеңге арналған
мөлшерін айқындау ережесіне
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін кепілдік берілген трансферттің үш жылдық кезеңге арналған мөлшерін айқындау формулалары
Ұлттық қордан республикалық бюджетке берілетін кепілдік берілетін трансферттің мөлшері мынадай формулаға сәйкес есептеледі:
Gо = А + b х NFRKt-l х е, мұнда
Gо — Ұлттық қордан берілетін кепілдік берілген трансферт;
А — константа;
b - үш жылдық кезеңге арналған "b" коэффициентін айқындайтын жылдың алдындағы бес жылдық кезең ішінде Ұлттық қордың активтерін басқарудан түсетін инвестициялық кірістің орташа деңгейіне сәйкес келетін коэффициент;
NFRKt-l — республикалық бюджетті әзірлейтін жылдың алдындағы қаржы жылының соңындағы Ұлттық қордың активтері (Ұлттық қордың базалық (функционалдық) валютасымен);
е — Ұлттық қордың базалық (функционалдық) валютасына қатысты теңге бағамы.
Кепілдік берілген трансферт есептерін жүзеге асырудың бірінші жылында NFRKt-1 және е көрсеткіштері үш жылдық кезеңге арналған кепілдік берілген трансфертті айқындайтын жылдың алдындағы қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша нақты, ал келесі жылдары болжамды болып табылады.
Бұл ретте:
А + b х NFRKt - 1 х е = (DB - (D) + (Gno - СВЕ))), мұнда
DВ - даму бюджеті;
D - таза үкіметтік қарыз алу (тартылатын және өтелетін қарыздардың арасындағы айырма);
Gnо — мұнайға қатысты емес сектор ұйымдарының кірістері;
СВЕ - ағымдағы бюджеттік шығыстар.
Бұл ретте мұнайға қатысты емес кірістер мен ағымдағы бюджеттік шығыстар арасындағы айырмашылық таза үкіметтік қарыз алудан асып кетпеуге тиіс:
D > (Gno - СВЕ),
өйткені, мұндай асып кету "А" константасының бір бөлігін ағымдағы бюджеттік шығыстарды қаржыландыруға даму бюджетіне зиян келтіре отырып алып қоюды талап етеді.