О проекте Закона Республики Казахстан "О Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2009 года № 1282
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О Счетном комитете по контролю за исполнением республиканского бюджета".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О Счетном комитете по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Статус и правовая основа деятельности
Счетного комитета
1. Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее — Счетный комитет) является высшим органом государственного финансового контроля, осуществляющим внешний контроль за исполнением республиканского бюджета, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан.
Счетный комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения.
2. Законодательство о Счетном комитете основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона, Положения о Счетном комитете, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные нормы, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются нормы международного договора.
Статья 2. Сфера действия Закона
Настоящий Закон действует на всей территории Республики Казахстан и распространяется на участников бюджетного процесса, субъектов квазигосударственного сектора, получателей средств республиканского бюджета, физических и юридических лиц, использующих связанные гранты, активы государства, гарантированные государством займы.
Статья 3. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
1. В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) объекты контроля — участники бюджетного процесса, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств, физические и юридические лица, использующие связанные гранты, активы государства, гарантированные государством займы;
2) нарушение — деяние (действия или бездействие), повлекшее за собой нарушение положений бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, регулирующего отношения, связанные с использованием бюджетных средств и активов государства, связанных грантов, гарантированных государством займов, предоставлением поручительств государства;

"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 тамыздағы N 1282 Қаулысы
Ескерту. Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентінен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2010.04.23 № 341 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті туралы 1-тарау. Жалпы ережелер       1-бап. Есеп комитетінің мәртебесі мен қызметінің құқықтық негізі
1. Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі - Есеп комитеті) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, республикалық бюджеттің атқарылуына сыртқы бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік қаржылық бақылаудың жоғары органы болып табылады.
Есеп комитеті мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады.
2. Есеп комитеті туралы заңнама Қазақстан Республикасының  Конституциясына негізделеді және осы Заңнан, Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығымен бекітілген Есеп комитеті туралы ережеден және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінен тұрады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта осы Заңда қамтылғандағыдан өзгеше нормалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың нормалары қолданылады.
2-бап. Заңның қолданылу аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолданылады және ол бюджет процесіне қатысушыларға, квазимемлекеттік сектор субъектілеріне, республикалық бюджет қаражатын алушыларға, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау объектілері - бюджет процесіне қатысушылар, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар, байланысты гранттарды, мемлекет активтерін, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;
2) бұзушылық - бюджет қаражатын және мемлекет активтерін, байланысты гранттарды, мемлекет кепілдік берген қарыздарды пайдалануға, мемлекет кепілгерліктерін беруге байланысты қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасының ережелерін бұзуға әкеп соққан әрекет (іс-әрекеттер немесе әрекетсіздік);

3) бюджетные средства — деньги и иные активы государства, поступление в государственную собственность и расходование которых отражаются в бюджете в денежной форме;
4) получатели средств республиканского бюджета — физические и юридические лица, получающие средства республиканского бюджета через администратора бюджетных программ и использующие их в рамках реализации бюджетных программ;
5) субъекты квазигосударственного сектора — организации с участием государства в уставном капитале, включающие национальные холдинги, национальные компании, социально-предпринимательские корпорации, другие акционерные общества, государственные предприятия и товарищества с ограниченной ответственностью;
6) активы государства — имущественные и неимущественные блага и права, имеющие стоимостную оценку, полученные в государственную собственность в результате прошлых операций или событий.
2. Другие понятия, не указанные в настоящей статье и используемые в настоящем Законе, используются в значениях, определяемых в статьях настоящего Закона и бюджетном законодательстве Республики Казахстан.
Статья 4. Принципы деятельности Счетного комитета
Деятельность Счетного комитета осуществляется с обязательным соблюдением принципов законности, независимости, объективности, достоверности, прозрачности, компетентности и гласности.
Статья 5. Задачи и полномочия Счетного комитета
1. Основными задачами Счетного комитета являются:
1) контроль за соблюдением требований бюджетного законодательства, законодательства о государственных закупках и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих вопросы исполнения республиканского бюджета;
2) контроль за полнотой и своевременностью поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования;
3) контроль на соответствие использования средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств и активов государства законодательству Республики Казахстан;
4) оценка исполнения республиканского бюджета и реализации стратегических планов центральных государственных органов, государственных и республиканских бюджетных программ.
2. В целях реализации возложенных задач, Счетный комитет:
1) осуществляет оценку исполнения республиканского бюджета, в том числе в соответствии с принципами бюджетной системы Республики Казахстан;

3) бюджет қаражаты - мемлекеттік меншікке түсуі және жұмсалуы
бюджетте ақшалай нысанда көрсетілетін мемлекеттің ақшасы және өзге де
активтері;
4) республикалық бюджет қаражатын алушылар - республикалық бюджет қаражатын бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері арқылы алатын және оларды бюджеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде пайдаланатын жеке және заңды тұлғалар;
5) квазимемлекеттік сектор субъектілері - ұлттық холдингтерді, ұлттық компанияларды, әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды, басқа да акционерлік қоғамдарды, мемлекеттік кәсіпорындар мен жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді қамтитын, жарғылық капиталына мемлекет қатысатын ұйымдар;
6) мемлекет активтері - өткен операциялар немесе оқиғалар нәтижесінде мемлекеттік меншікке алынған, құндық бағасы бар мүліктік және мүліктік емес игіліктер мен құқықтар.
2. Осы бапта көрсетілмеген және осы Заңда пайдаланылатын басқа да ұғымдар осы Заңның баптарында және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында айқындалатын мәндерде пайдаланылады.
4-бап. Есеп комитеті қызметінің принциптері
Есеп комитетінің қызметі заңдылық, тәуелсіздік, объективтілік, анықтық, ашықтық, құзыреттілік және жариялылық принциптері міндетті түрде сақтала отырып жүзеге асырылады.
5-бап. Есеп комитетінің міндеттері мен өкілеттіктері
1. Есеп комитетінің негізгі міндеттері:
1) республикалық бюджеттің атқарылу мәселелерін реттейтін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасы, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасы және өзге де нормативтік құқықтық актілері талаптарының сақталуын бақылау;
2) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігін бақылау;
3) республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылау;
4) республикалық бюджеттің атқарылуын және орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік және республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалау болып табылады.
2. Есеп комитеті жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында:
1) республикалық бюджеттің атқарылуын, оның ішінде Қазақстан Республикасы бюджет жүйесінің принциптеріне сәйкес бағалауды жүзеге асырады;

2) осуществляет контроль эффективности по направлениям своей деятельности;
3) осуществляет контроль за достоверностью и правильностью ведения объектами контроля учета и отчетности;
4) осуществляет оценку реализации стратегических планов центральных государственных органов, государственных и бюджетных программ;
5) осуществляет контроль на соответствие использования средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств и активов государства законодательству Республики Казахстан;
6) представляет Парламенту Республики Казахстан не позднее 15 мая текущего года отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан;
7) выполняет поручения Президента Республики Казахстан по вопросам, связанным с осуществлением государственного финансового контроля, а также иные отдельные поручения Президента Республики Казахстан;
8) вносит Президенту Республики Казахстан представления по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного финансового контроля нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также по результатам контроля эффективности;
9) осуществляет контроль за полнотой и своевременностью поступлений в республиканский бюджет, а также за возвратом сумм поступлений из республиканского бюджета, эффективности налогового и таможенного администрирования;
10) осуществляет контроль за исполнением государственного чрезвычайного бюджета;
11) осуществляет контроль соблюдения законодательства Республики Казахстан о государственных закупках при использовании средств республиканского бюджета и активов государства;
12) только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан осуществляет контроль на соответствие использования активов Национального Банка Республики Казахстан законодательству Республики Казахстан;
13) определяет порядок проведения внешнего государственного
финансового контроля, разрабатывает стандарты государственного
финансового контроля, проводит контроль за их соблюдением;
14) принимает меры по устранению выявленных (выявляемых) в ходе контрольных и аналитических мероприятий нарушений;
15) проводит мониторинг, а также контроль за исполнением рекомендаций и поручений, направленных в Правительство Республики Казахстан, иным государственным органам и объектам контроля;

2) өз қызметінің бағыттары бойынша тиімділікті бақылауды жүзеге асырады;
3) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын бақылауды жүзеге асырады;
4) орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын бағалауды жүзеге асырады;
5) республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде нысаналы трансферттер мен кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландыруды, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
6) Қазақстан Республикасының Парламентіне ағымдағы жылдың 15 мамырынан кешіктірмей өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылатын есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті ұсынады;
7) Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттік қаржылық бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің өзге де жеке тапсырмаларын орындайды;
8) Қазақстан Республикасының Президентіне мемлекеттік қаржылық бақылау объектілері лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері бойынша, сондай-ақ тиімділікті бақылау нәтижелері бойынша ұсынымдар енгізеді;
9) республикалық бюджетке түсетін түсімдердің толықтығы мен уақтылылығын, сондай-ақ республикалық бюджеттен түсетін түсімдер сомаларының қайтарылуын, салықтық және кедендік әкімшілік ету  тиімділігін бақылауды жүзеге асырады;
10) мемлекеттік төтенше бюджеттің атқарылуын бақылауды жүзеге асырады;
11) республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану кезінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
12) Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен ғана немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады;
13) сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу тәртібін айқындайды, мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын әзірлейді, олардың сақталуына бақылау жүргізеді;
14) бақылау және талдамалық іс-шаралар барысында анықталған (анықталатын) бұзушылықтарды жою жөнінде шаралар қабылдайды;
15) Қазақстан Республикасының Үкіметіне, өзге мемлекеттік органдарға және бақылау объектілеріне жіберілген ұсынымдар мен тапсырмалардың орындалуына мониторинг, сондай-ақ бақылау жүргізеді;

16) осуществляет контроль использования субъектами квазигосударственного сектора средств республиканского бюджета, выделенных им на цели, предусмотренные бюджетными программами;
17) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
Глава 2. Состав Счетного комитета.
Статус Председателя и членов Счетного комитета
Статья 6. Состав Счетного комитета
Счетный комитет состоит из Председателя и восьми членов Счетного комитета.
Статья 7. Председатель Счетного комитета
1. Председатель Счетного комитета назначается Президентом Республики Казахстан сроком на пять лет.
2. Председатель Счетного комитета:
1) осуществляет руководство деятельностью Счетного комитета и организует его работу в соответствии с настоящим Законом, Положением о Счетном комитете, Регламентом Счетного комитета и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) несет ответственность перед Президентом Республики Казахстан за выполнение возложенных на Счетный комитет задач;
3) представляет Счетный комитет в иных государственных органах, организациях Республики Казахстан и за пределами Республики Казахстан;
4) распределяет обязанности между членами Счетного комитета;
5) утверждает штатное расписание, структуру и положение об аппарате Счетного комитета в пределах утвержденной Президентом Республики Казахстан общей штатной численности;
6) назначает повторную проверку того же объекта контроля при установлении фактов нарушения стандартов государственного финансового контроля со стороны работников, проводивших контроль;
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Председатель Счетного комитета имеет право принимать участие на з аседаниях Сената, Мажилиса Парламента Республики Казахстан, их комитетов, Правительства Республики Казахстан, заседаниях Республиканской бюджетной комиссии, а также на коллегиях центральных государственных органов.
4. Председатель Счетного комитета не может быть депутатом представительного органа, осуществлять предпринимательскую деятельность, занимать иные оплачиваемые должности, кроме преподавательской, научной и иной творческой деятельности.
5. В случае отсутствия Председателя Счетного комитета временное исполнение обязанностей Председателя возлагается им на одного из членов Счетного комитета.
Статья 8. Члены Счетного комитета
1. Президент Республики Казахстан назначает сроком на пять лет двух членов Счетного комитета.
Каждая из Палат Парламента самостоятельно, без участия другой Палаты на пятилетний срок назначает на должность трех членов Счетного комитета. Председатели Палат Парламента представляют Палатам кандидатуры для назначения на должности членов Счетного комитета.

16) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің оларға бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға бөлінген республикалық бюджет қаражатын пайдалануын бақылауды жүзеге асырады;
17) Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2-тарау. Есеп комитетінің құрамы.
Есеп комитетінің Төрағасы мен мүшелерінің мәртебесі 6-бап. Есеп комитетінің құрамы
Есеп комитеті Есеп комитетінің Төрағасы мен сегіз мүшесінен тұрады.
7-бап. Есеп комитетінің Төрағасы
1. Есеп комитетінің Төрағасын Қазақстан Республикасының Президенті бес жыл мерзімге тағайындайды.
2. Есеп комитетінің Төрағасы:
1) осы Заңға, Есеп комитеті туралы ережеге, Есеп комитетінің регламентіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Есеп комитетінің қызметіне басшылықты жүзеге асырады және оның жұмысын ұйымдастырады;
2) Есеп комитетіне жүктелген тапсырмалардың орындалуы үшін Қазақстан Республикасы Президентінің алдында жауапты болады;
3) Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарында, ұйымдарында және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде Есеп комитетін білдіреді;
4) Есеп комитеті мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөледі;
5) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен жалпы штат саны шегінде Есеп комитетінің штат кестесін, құрылымын және аппараты туралы ережені бекітеді;
6) бақылауды жүргізген қызметкерлер тарапынан мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бұзушылық фактілері анықталған кезде сол бақылау объектісіне қайтадан тексеру белгілейді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3. Есеп комитеті Төрағасының Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Мәжілісінің, олардың комитеттерінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыстарына, Республикалық бюджеттік комиссияның отырыстарына, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың алқа отырыстарына қатысуға құқығы бар.
4. Есеп комитетінің Төрағасына өкілді органның депутаты болуға, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға, оқытушылық, ғылыми және өзге шығармашылық қызметтен басқа, ақы төленетін өзге де қызметпен айналысуға болмайды.
5. Есеп комитетінің Төрағасы болмаған жағдайда Төрағаның міндеттерін уақытша атқару Есеп комитеті мүшелерінің біріне жүктеледі.
8-бап. Есеп комитетінің мүшелері
1. Қазақстан Республикасының Президенті Есеп комитетінің екі мүшесін бес жыл мерзімге тағайындайды.
Парламенттің әр Палатасы дербес, басқа Палатаның қатысуынсыз Есеп комитетінің үш мүшесін бес жыл мерзімге қызметке тағайындайды. Парламент Палаталарының төрағалары Палаталарға Есеп комитетінің мүшелерін қызметке тағайындау үшін кандидатуралар ұсынады.

2. Членом Счетного комитета может быть назначен гражданин Республики Казахстан, не моложе тридцати лет, имеющий высшее образование, стаж работы не менее семи лет, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях в центральных государственных органах в области экономики, финансов, юриспруденции.
3. Члены Счетного комитета:
1) организуют и осуществляют контрольную, экспертно-аналитическую, информационную и иную деятельность Счетного комитета;
2) утверждают программы проведения внешнего государственного финансового контроля;
3) по результатам контроля составляют заключения Счетного комитета;
4) вносят предложения по форме реализации материалов контроля;
5) при осуществлении своих полномочий обязаны соблюдать требования законодательства Республики Казахстан;
6) несут ответственность в установленном законами Республики Казахстан порядке за искажение результатов контроля, недостоверность информации, представляемой в государственные органы, разглашение охраняемой законом тайны;
7) осуществляют иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Члены Счетного комитета имеют право принимать участие на заседаниях Правительства Республики Казахстан, а также на коллегиях центральных государственных органов.
5. Члены Счетного комитета не могут быть депутатами представительного органа, осуществлять предпринимательскую деятельность, занимать иные оплачиваемые должности, кроме преподавательской, научной и иной творческой деятельности.
Статья 9. Прекращение полномочий Председателя и члена
Счетного комитета
1. Полномочия Председателя, члена Счетного комитета подлежат прекращению в случаях:
1) принятия отставки;
2) вступления в законную силу в отношении него обвинительного приговора суда;
3) признания его недееспособным решением суда, вступившим в законную силу;
4) признания его умершим, либо безвестно отсутствующим, решением суда, вступившим в законную силу;
5) смерти;
6) несоблюдения требований, предусмотренных пунктом 4 статьи 7 и пунктом 5 статьи 8 настоящего Закона;
7) истечения установленного Конституцией Республики Казахстан срока пребывания в должности;
8) прекращения гражданства Республики Казахстан;
9) выезда на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан;
10) ненадлежащего исполнения должностных обязанностей;
11) в иных случаях по решению Президента Республики Казахстан, Сената, Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
2. Полномочия Председателя Счетного комитета и члена Счетного Комитета прекращаются назначившим его Президентом Республики Казахстан, Сенатом, Мажилисом Парламента Республики Казахстан.

2. Есеп комитетінің мүшесіне отыз жасқа толған, жоғары білімі, кемінде жеті жыл, оның ішінде экономика, қаржы, юриспруденция саласындағы орталық мемлекеттік органдарда басшы қызметтерде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасының азаматы тағайындала алады.
3. Есеп комитетінің мүшелері:
1) Есеп комитетінің бақылау, сараптамалық-талдамалық, ақпараттық және өзге де қызметін ұйымдастырады және жүзеге асырады;
2) сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу бағдарламаларын бекітеді;
3) бақылаудың нәтижелері бойынша Есеп комитетінің қорытындыларын жасайды;
4) бақылау материалдарын іске асыру нысаны бойынша ұсыныстар енгізеді;
5) өз өкілеттіктерін жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға міндетті;
6) бақылау нәтижелерін бұрмалағаны, мемлекеттік органдарға ұсынылатын ақпараттың анық еместігі, заңмен қорғалатын құпияны жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жауапты болады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
4. Есеп комитеті мүшелерінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырыстарына, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың алқа отырыстарына қатысуға құқығы бар.
5. Есеп комитетінің мүшелері өкілетті органның депутаты болуға, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға, оқытушылық, ғылыми және өзге шығармашылық қызметтен басқа, ақы төленетін өзге қызметпен айналысуға болмайды.
9-бап. Есеп комитетінің Төрағасы мен мүшесінің өкілеттіктерін тоқтату
1. Есеп комитеті Төрағасының, мүшесінің өкілеттіктері мынадай жағдайларда:
1) орнынан түсуі қабылданғанда;
2) оған қатысты соттың айыптау үкімі заңды күшіне енгенде;
3) оны іс-әрекетке қабілетсіз деп таныған сот шешімі заңды күшіне енгенде;
4) заңды күшіне енген сот шешімімен оны қайтыс болған не хабар-ошарсыз кеткен деп танығанда;
5) қайтыс болғанда;
6) осы Заңның 7-бабының 4-тармағында және 8-бабының 5-тармағында көзделген талаптар сақталмағанда;
7) Қазақстан Республикасының Конституциясында белгіленген қызметте болу мерзімі аяқталғанда;
8) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылғанда;
9) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кеткенде;
10) лауазымдық міндеттерін тиісінше орындамағанда;
11) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының, Мәжілісінің шешімі бойынша өзге де жағдайларда тоқтатылуға жатады.
2. Есеп комитетінің Төрағасы мен Есеп комитеті мүшесінің өкілеттіктерін оларды тағайындаған Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты, Мәжілісі тоқтатады.

3. Заявление об отставке с указанием причины отставки Председателя Счетного комитета и члена Счетного комитета подается назначившим его Президенту Республики Казахстан, Сенату, Мажилису Парламента Республики Казахстан.
Заявление об отставке члена Счетного комитета подается с предварительным уведомлением Председателя Счетного комитета.
Глава 3. Основы организации деятельности Счетного комитета
Статья 10. Аппарат Счетного комитета
1. Аппарат Счетного комитета обеспечивает деятельность Счетного комитета, включающую выполнение контрольной, аналитической, организационной, правовой, информационной, материально-технической и иной работы.
2. Аппарат Счетного комитета возглавляет Руководитель аппарата, назначаемый Председателем Счетного комитета.
3. Аппарат Счетного комитета состоит из работников аппарата, являющихся государственными служащими (далее - работники Счетного комитета).
4. Права и обязанности работников Счетного комитета определяются настоящим Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
Статья 11. Заседание Счетного комитета
1. На заседании Счетного комитета рассматриваются итоги контрольных мероприятий, вопросы планирования, методологии, информации и отчетов, представляемых Президенту Республики Казахстан и Парламенту Республики Казахстан, иные вопросы, требующие коллегиального решения, а также одобряется структура годового отчета.
2. Заседания Счетного комитета проводятся в открытой или закрытой форме.
Рассмотрение результатов контроля, проведенного с использованием материалов с грифом "секретно" и "совершенно секретно", проводится на закрытом заседании Счетного комитета, на которое в установленном порядке могут быть приглашены специалисты соответствующих государственных органов и организаций (учреждений) с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
3. Заседание Счетного комитета проводится при наличии не менее двух третей состава Счетного комитета.
4. На заседании Счетного комитета могут присутствовать представители государственных органов и иных объектов контроля, а также другие лица в порядке, установленном Регламентом Счетного комитета.
5. Решения Счетного комитета принимаются большинством голосов от общего числа, присутствующих на заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председательствующий.
Председатель Счетного комитета и каждый член Счетного комитета имеет право одного голоса. Передача права голоса запрещается.
6. Результаты заседания оформляются постановлением Счетного комитета. Постановление, принятое по результатам контроля, обязательно к исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами, к которым оно обращено.
В случае несогласия с принятым на заседании решением член Счетного комитета, присутствующий на нем, может подписать постановление Счетного комитета с замечаниями с представлением в письменной форме обоснованных возражений, прилагаемых к протоколу заседания.

3. Есеп комитетінің Төрағасы мен Есеп комитеті мүшесінің орнынан түсуі туралы өтініш орнынан түсу себептері көрсетіле отырып, оларды тағайындаған Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенатына, Мәжілісіне беріледі.
Есеп комитеті мүшесінің орнынан түсуі туралы өтініш Есеп комитетінің Төрағасын алдын ала хабардар ете отырып береді.
3-тарау. Есеп комитетінің қызметін ұйымдастыру негіздері 10-бап. Есеп комитетінің аппараты
1. Есеп комитетінің аппараты Есеп комитетінің бақылау, талдау, ұйымдастыру, құқықтық, ақпараттық, материалдық-техникалық және өзге де жұмыстардың орындалуын қамтитын қызметін қамтамасыз етеді.
2. Есеп комитетінің аппаратын Есеп комитетінің Төрағасы тағайындайтын Аппарат басшысы басқарады.
3. Есеп комитетінің аппараты мемлекеттік қызметші болып табылатын аппарат қызметкерлерінен (бұдан әрі - Есеп комитетінің қызметкерлері) тұрады.
4. Есеп комитеті қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттері осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында айқындалады.
11-бап. Есеп комитетінің отырысы
1. Есеп комитетінің отырысында бақылау іс-шараларының қорытындылары, жоспарлау, әдіснама, Қазақстан Республикасының Президентіне және Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылатын ақпарат пен есеп мәселелері, алқалы шешімді талап ететін өзге де мәселелер қаралады, сондай-ақ жылдық есептің құрылымы мақұлданады.
2. Есеп комитетінің отырыстары ашық немесе жабық түрде өтеді.
"Құпия" және "аса құпия" белгісі бар материалдарды пайдалана отырып жүргізілген бақылаудың нәтижелерін қарау Есеп комитетінің жабық отырысында жүргізіледі, оған Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып, белгіленген тәртіппен тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (мекемелердің) мамандары шақырылуы мүмкін.
3. Есеп комитетінің отырысы Есеп комитеті құрамының кемінде үштен екісі болған жағдайда өткізіледі.
4. Есеп комитетінің отырыстарына мемлекеттік органдардың және өзге де бақылау объектілерінің өкілдері, сондай-ақ Есеп комитетінің Регламентінде белгіленген тәртіппен басқа да адамдар қатыса алады.
5. Есеп комитетінің шешімдері отырысқа қатысушылардың жалпы санының басым көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауыс берген шешімі қабылданды деп есептеледі.
Есеп комитетінің Төрағасы мен Есеп комитетінің әрбір мүшесі бір дауыс құқығына ие. Дауыс беру құқығын басқа біреуге беруге тыйым салынады.
6. Отырыстың нәтижелері Есеп комитетінің қаулысымен ресімделеді. Бақылау нәтижелері бойынша қабылданған қаулыны өздеріне қатысы бар барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар және лауазымды адамдар орындауға міндетті.
Отырысқа қатысушы Есеп комитетінің мүшесі отырыста қабылданған шешіммен келіспеген жағдайда, оның хаттамасына қоса берілетін негізді қарсылықтарын жазбаша нысанда ұсына отырып, Есеп комитетінің қаулысына ескертпелермен қол қоя алады.

7. Постановление вступает в силу с момента его подписания Председателем Счетного комитета или членом Счетного комитета, исполняющим его обязанности.
Статья 12. Планирование деятельности Счетного комитета
1. Планирование осуществляется в целях обеспечения реализации задач и полномочий, возложенных на Счетный комитет.
2. Деятельность Счетного комитета осуществляется в соответствии со стратегическим планом, утверждаемым Президентом Республики Казахстан или должностным лицом, им уполномоченным, операционным, годовым и квартальными планами, утверждаемыми Председателем Счетного комитета.
3. Годовой и квартальные планы детально конкретизируют мероприятия операционного плана на отчетный период. В них определяются ответственные исполнители за проведение контроля и других мероприятий, устанавливаются сроки их реализации.
Изучение объектов контроля для последующего включения в годовой и квартальные планы основывается на аналитических прогнозах видов деятельности объектов контроля, выделении значительного объема средств из республиканского бюджета и активов государства на реализацию ими стратегических планов, государственных, республиканских бюджетных программ и иных программных документов.
Статья 13. Отчетность Счетного комитета
1. Ежегодно Счетным Комитетом составляется отчет об исполнении республиканского бюджета за истекший финансовый год (далее - годовой отчет), который по своему содержанию является заключением к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета.
2. Годовой отчет включает в себя оценку:
1) исполнения основных параметров республиканского бюджета:
поступлений и расходов республиканского бюджета;
эффективности налогового и таможенного администрирования;
2) достижения центральными государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных и республиканских бюджетных программ;
3) использования средств республиканского бюджета, в том числе целевых трансфертов и кредитов, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, софинансирования из бюджета концессионных проектов, а также поручительств и активов государства;
4) использования субъектами квазигосударственного сектора средств республиканского бюджета, выделенных им на цели, предусмотренные республиканскими бюджетными программами;
5) достоверности и правильности ведения объектами контроля учета и отчетности.
В годовом отчете дается заключение по отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета, а также указываются основные показатели деятельности Счетного комитета в отчетном году, структура выявленных финансовых нарушений, а также количественные данные о выполнении постановлений и представлений в отчетном году и информация об их исполнении.

7. Қаулы Есеп комитетінің Төрағасы немесе оның міндетін атқарушы Есеп комитетінің мүшесі оған қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
12-бап. Есеп комитетінің қызметін жоспарлау
1. Жоспарлау Есеп комитетіне жүктелген міндеттер мен өкілеттіктерді іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
2. Есеп комитетінің қызметі Қазақстан Республикасының Президенті немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адам бекітетін стратегиялық жоспарға, Есеп комитетінің Төрағасы бекітетін операциялық, жылдық және тоқсандық жоспарларға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жылдық және тоқсандық жоспарлар есепті кезеңге арналған операциялық жоспардың іс-шараларын егжей-тегжейлі нақтылайды. Онда бақылауды және басқа да іс-шараларды жүргізуге жауапты орындаушылар айқындалып, оларды іске асырудың мерзімдері белгіленеді.
Жылдық және тоқсандық жоспарларға кейіннен енгізу үшін бақылау объектілерін зерделеу бақылау объектілері қызметінің түрлеріне, олардың стратегиялық жоспарларды, мемлекеттік, республикалық бюджеттік бағдарламаларды және өзге де бағдарламалық құжаттарды іске асыруына республикалық бюджеттен елеулі қаражат көлемінің және мемлекет активтерінің бөлінуіне жасалған талдау болжамдарына негізделеді.
13-бап. Есеп комитетінің есептілігі
1. Есеп комитеті жыл сайын өткен қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепті (бұдан әрі - жылдық есеп) жасайды, ол өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытынды болып табылады.
2. Жылдық есеп:
1) республикалық бюджеттің негізгі өлшемдерінің атқарылуын:
республикалық бюджеттің түсімдері мен шығыстарын;
салықтық және кедендік әкімшілік ету тиімділігін;
2) орталық мемлекеттік органдардың өздерінің стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуін, мемлекеттік және республикалық бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуын;
3) республикалық бюджет қаражатының, оның ішінде нысаналы трансферттер мен кредиттердің, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, концессиялық жобаларды бюджеттен қоса қаржыландырудың, сондай-ақ мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерінің пайдаланылуын;
4) квазимемлекеттік сектор субъектілеріне республикалық бюджеттік бағдарламаларда көзделген мақсаттарға бөлінген республикалық бюджет қаражатын олардың пайдалануын;
5) бақылау объектілерінің есепке алу мен есептілікті жүргізуінің анықтығы мен дұрыстығын бағалауды қамтиды.
Жылдық есепте Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебі жөнінде қорытынды беріледі, сондай-ақ Есеп комитетінің есепті жылдағы қызметінің негізгі көрсеткіштері, анықталған қаржылық бұзушылықтардың құрылымы, сондай-ақ есепті жылы қаулылар мен ұсынымдардың орындалғаны туралы сандық деректер және олардың атқарылғаны туралы ақпарат көрсетіледі.

3. Годовой отчет, одобренный Счетным комитетом, направляется для рассмотрения и утверждения Парламенту Республики Казахстан и для информации Правительству Республики Казахстан до 15 мая текущего года. Представление годового отчета в Парламенте Республики Казахстан осуществляется Председателем Счетного комитета.
После утверждения Парламентом Республики Казахстан годовой отчет подлежит опубликованию в средствах массовой информации с учетом соблюдения режима секретности и иной охраняемой законом тайны.
4. Председатель Счетного комитета не реже одного раза в квартал представляет Президенту Республики Казахстан отчет о работе Счетного комитета.
Глава 4. Основные направления деятельности Счетного комитета
Статья 14. Планирование контроля
1. Основанием для осуществления контроля являются исключительно годовой и квартальные планы Счетного комитета.
Контроль по поручениям Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан и запросам депутатов Парламента Республики Казахстан проводится на основании внесения соответствующих изменений и дополнений в квартальный план Счетного комитета.
Запросы депутатов Парламента Республики Казахстан о проведении контроля не подлежат отклонению.
2. В целях предварительного изучения объекта контроля, член Счетного комитета, ответственный за его проведение, запрашивает у объектов контроля бюджетную и финансовую отчетность, статистические и иные сведения, необходимые для проведения запланированного контроля.
В ходе предварительного изучения объекта контроля проводится оперативный анализ, определяются достоверность и полнота представленной информации, а также масштаб, вид, тип контроля, сроки и его потенциально значимые направления деятельности. При предварительном изучении объекта контроля формируется перечень соответствующих нормативных правовых актов, затрагивающих деятельность проверяемого объекта контроля.
3. На основе данных предварительного изучения объекта контроля составляется план проведения контроля (далее - план контроля) и разрабатывается программа проведения внешнего государственного финансового контроля (далее - программа контроля).
4. План контроля содержит основные организационные вопросы с указанием объектов контроля, сроков проведения контроля и потребности в работниках, необходимых для его проведения. План контроля утверждается Председателем Счетного комитета.
5. Программа контроля по согласованию с Председателем Счетного комитета утверждается членом Счетного комитета и составляется в реализацию плана контроля, включает основание проведения контроля, а также вопросы, подлежащие проверке.
В случае необходимости в ходе проведения контроля в программу контроля членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля, могут вноситься дополнения и изменения.

3. Есеп комитеті мақұлдаған жылдық есеп ағымдағы жылдың 15 мамырына дейін Қазақстан Республикасының Парламентіне қарау әрі бекіту үшін және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат үшін жіберіледі. Жылдық есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынуды Есеп комитетінің Төрағасы жүзеге асырады.
Жылдық есепті Қазақстан Республикасының Парламенті бекіткеннен кейін ол құпиялылық режимі мен өзге де заңмен қорғалатын құпиясы сақтала отырып, бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануға тиіс.
4. Есеп комитетінің Төрағасы Қазақстан Республикасының Президентіне тоқсанына кемінде бір рет Есеп комитетінің жұмысы туралы есеп береді.
4-тарау. Есеп комитеті қызметінің негізгі бағыттары 14-бап. Бақылауды жоспарлау
1. Есеп комитетінің жылдық және тоқсандық жоспарлары ғана бақылауды жүзеге асыру үшін негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тапсырмалары және Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының сауалдары бойынша бақылау Есеп комитетінің тоқсандық жоспарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының бақылау жүргізу туралы сауалдарынан бас тартылмауға тиіс.
2. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу мақсатында Есеп комитетінің оны жүргізуге жауапты мүшесі бақылау объектілерінен бюджеттік және қаржылық есептілікті, статистикалық және жоспарланған бақылау жүргізуге қажетті өзге де мәліметтерді сұратады.
Бақылау объектісін алдын ала зерделеу барысында жедел талдау жүргізіледі, ұсынылған ақпараттың анықтығы мен толықтығы, сондай-ақ бақылаудың ауқымы, түрі, үлгісі, мерзімі және оның қызметінің ықтимал маңызды бағыттары айқындалады. Бақылау объектісін алдын ала зерделеу кезінде тексерілетін бақылау объектісінің қызметін қозғайтын тиісті нормативтік құқықтық актілердің тізбесі қалыптастырылады.
3. Бақылау объектісін алдын ала зерделеудің деректері негізінде бақылау жүргізу жоспары (бұдан әрі - бақылау жоспары) жасалады және сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізу бағдарламасы (бұдан әрі - бақылау бағдарламасы) әзірленеді.
4. Бақылау жоспарында бақылау объектілері, бақылау жүргізу мерзімдері мен оны жүргізу үшін қажетті қызметкерлерге қажеттілік көрсетіле отырып, негізгі ұйымдастырушылық мәселелер қамтылады. Бақылау жоспарын Есеп комитетінің Төрағасы бекітеді.
5. Бақылау бағдарламасын Есеп комитеті Төрағасының келісімі бойынша Есеп комитетінің мүшесі бекітеді және ол бақылау жоспарын іске асыруға жасалады, бақылау жүргізудің негізін, сондай-ақ тексеруге жататын мәселелерді қамтиды.
Қажет болған жағдайда Есеп комитетінің бақылау жүргізу үшін жауапты мүшесі бақылау жүргізу барысында бақылау бағдарламасына толықтырулар мен өзгерістер енгізе алады.

Статья 15. Организация и проведение контроля
1. Для проведения контроля Счетным комитетом выдается поручение, составленное по утвержденной Счетным комитетом форме и подписанное Председателем либо членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля в соответствующем направлении. На каждый объект контроля оформляется отдельное поручение.
2. Поручение является официальным документом для проведения контроля, и включает в себя регистрационные данные (номер и дату выдачи), правовые основания проведения контроля, лица и должности работников, которым поручено проведение контроля, наименование проверяемого объекта, его местонахождение.
В поручении также должны указываться предмет контроля, дата начала и окончания контроля, период, охватываемый контролем.
3. Поручение составляется в одном экземпляре, которое приобщается к материалам контроля. Копия поручения вручается руководителю объекта контроля или лицу его замещающему, с обязательным ознакомлением с оригиналом поручения.
4. Началом проведения контроля является момент вручения поручения руководителю объекта контроля или лицу, его замещающему. Руководителю объекта контроля наряду с копией поручения предъявляется служебное удостоверение работников, указанных в поручении, а при необходимости, разрешение на посещение режимных объектов.
5. При отказе руководителя объекта контроля или лица его замещающего в принятии поручения или воспрепятствовании доступу работникам Счетного комитета, осуществляющим контроль, к материалам, необходимым для проведения контроля, в установленном законодательством порядке составляется акт, форма которого утверждается Председателем Счетного комитета.
Акт подписывается работником Счетного комитета, осуществляющим контроль, и руководителем объекта контроля или лицом, его замещающим. В случае отказа от подписания акта, представляется письменное обоснование причин такого отказа.
6. Отказ от принятия поручения не является основанием для отмены проведения контроля.
7. Контроль проводится только работниками Счетного комитета, указанными в поручении.
8. Доступ в организации, посещение которых законодательно ограничено, и допуск к сведениям, составляющим государственные секреты, осуществляется в соответствии с законодательством о защите государственных секретов.
Проведение контроля работниками Счетного комитета осуществляется в соответствии с режимом работы объекта контроля и программой контроля.
9. Проведение контроля не должно приостанавливать деятельность объекта контроля за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

15-бап. Бақылауды ұйымдастыру және жүргізу
1. Есеп комитеті бақылау жүргізу үшін Есеп комитеті бекіткен нысан бойынша жасалған және Есеп комитетінің Төрағасы не Есеп комитетінің тиісті бағытта бақылау жүргізу үшін жауапты мүшесі қол қойған тапсырма береді.
Әрбір бақылау объектісіне жеке тапсырма ресімделеді.
2. Тапсырма бақылау жүргізуге арналған ресми құжат болып табылады және онда тіркеу деректері (нөмірі мен берілген күні), бақылау жүргізудің құқықтық негіздері, бақылау жүргізу тапсырылған адам мен қызметкерлердің лауазымдары, тексерілетін объектінің атауы, оның орналасқан жері қамтылады.
Сондай-ақ тапсырмада бақылаудың мәні, бақылаудың басталған және аяқталған күні, бақылаудың қамтитын кезеңі көрсетілуі тиіс.
3. Тапсырма бір данада жасалады, ол бақылау материалдарына қоса тіркеледі. Бақылау объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам тапсырманың түпнұсқасымен міндетті түрде таныстырылып, оларға тапсырманың көшірмесі тапсырылады.
4. Бақылау объектісінің басшысына немесе оны алмастыратын адамға тапсырма берілген сәт бақылау жүргізудің басталуы болып табылады. Бақылау объектісінің басшысына тапсырманың көшірмесімен бірге тапсырмада көрсетілген қызметкерлердің қызметтік куәлігі, ал қажет болған кезде режимдік объектілерде болуға рұқсаты көрсетіледі.
5. Бақылау объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам тапсырманы алудан бас тартқан немесе Есеп комитетінің бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерінің бақылауды жүргізу үшін қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда заңнамада белгіленген тәртіппен акт жасалады, оның нысанын Есеп комитетінің Төрағасы бекітеді.
Актіге Есеп комитетінің бақылауды жүзеге асыратын қызметкері және бақылау объектісінің басшысы немесе оны алмастыратын адам қол қояды. Актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда осындай бас тарту себептеріне жазбаша негіздеме беріледі.
6. Тапсырманы алудан бас тарту бақылау жүргізуді болдырмау үшін негіз бола алмайды.
7. Бақылауды Есеп комитетінің тапсырмада көрсетілген қызметкерлері ғана жүргізеді.
8. Болуға заң жүзінде шек қойылған ұйымдарға кіру және мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге рұқсат алу мемлекеттік құпияларды қорғау туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Есеп комитетінің қызметкерлері бақылау жүргізуді бақылау объектісінің жұмыс режиміне және бақылау бағдарламасына сәйкес жүзеге асырады.
9. Бақылау жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, бақылау объектісінің қызметін тоқтатпауы тиіс.

10. Для проверки достоверности расчетов и финансовых операций объекта контроля с третьими лицами, правильности оплаты выполненных работ, оказанных услуг, поставленных товаров проводится встречный контроль. На проведение встречного контроля на каждый объект контроля оформляется отдельное поручение.
11. Счетным комитетом может быть повторно проверена деятельность объекта контроля при несоответствии ранее проведенной проверки стандартам государственного финансового контроля.
Статья 16. Сроки и итоги контроля
1. Срок осуществления контроля устанавливается с учетом объема предстоящих работ и поставленных задач до тридцати календарных дней с момента вручения поручения руководителю объекта контроля, за исключением контроля эффективности, срок которого устанавливается до шестидесяти календарных дней.
Завершением срока контроля считается день вручения руководителю объекта контроля акта контроля.
2. В случаях, если проверка не может быть завершена в установленный срок, член Счетного комитета, ответственный за проведение контроля, ходатайствует перед Председателем Счетного комитета о продлении срока проведения контроля с изложением результатов проделанной работы и обоснования необходимости продления сроков.
Продление сроков проведения контроля осуществляется с соблюдением условий, предусмотренных абзацем вторым пункта 3 статьи 15 настоящего Закона.
3. Продление срока проведения контроля не может превышать тридцать календарных дней.
4. По завершении контроля на объекте составляется акт контроля, форма которого утверждается Председателем Счетного комитета. Акт контроля должен обеспечивать полноту контроля всех вопросов, указанных в программе контроля, а также достоверность, объективность сведений.
Акт контроля составляется в двух экземплярах.
5. Акт контроля должен содержать:
1) дату и место составления акта;
2) вид контроля;
3) дату и номер поручения;
4) фамилии, инициалы, должности работников, специалистов
государственных органов, аудиторских организаций и экспертов, привлеченных к проведению контроля;
5) полное наименование объекта контроля, данные о государственной регистрации, банковские и налоговые реквизиты;
6) цель, предмет контроля, период, охваченный контролем;
7) срок проведения контроля;
8) фамилии, имена, отчества должностных лиц объекта контроля, а также период их работы;
9) сведения о результатах предыдущего контроля по проверяемым вопросам, принятых объектом контроля мерах по устранению ранее выявленных нарушений;
10) сведения о результатах настоящего контроля, в том числе изложение фактов нарушений;

10. Бақылау объектісінің үшінші тұлғалармен есеп айырысулары мен қаржы операцияларының анықтығын, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге жеткізілген тауарларға төлемнің дұрыстығын тексеру үшін үстеме бақылау жүргізіледі. Әрбір бақылау объектісіне үстеме бақылау жүргізуге жеке тапсырма ресімделеді.
11. Бұрын жүргізілген тексеру мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сай болмаған кезде Есеп комитеті бақылау объектісінің қызметін қайта тексеруі мүмкін.
16-бап. Бақылаудың мерзімі мен қорытындылары
1. Мерзімі күнтізбелік алпыс күнге дейін белгіленетін тиімділік бақылауын қоспағанда, бақылауды жүзеге асыру мерзімі алдағы жұмыстар мен қойылған міндеттердің көлемі ескеріле отырып, бақылау объектісінің басшысына тапсырма берілген сәттен бастап күнтізбелік отыз күнге дейін белгіленеді.
Бақылау объектісінің басшысына бақылау актісі тапсырылған күн бақылау мерзімінің аяқталуы болып есептеледі.
2. Егер тексеруді белгіленген мерзімде аяқтау мүмкін болмаған жағдайда Есеп комитетінің бақылау жүргізу үшін жауапты мүшесі Есеп комитеті Төрағасының алдында атқарылған жұмыстың нәтижелерін баяндайды және мерзімді ұзартудың қажеттілігін негіздей отырып, бақылау жүргізу мерзімін ұзарту туралы өтініш жасайды.
Бақылау жүргізу мерзімдерін ұзарту осы Заңның 15-бабы 3-тармағының екінші абзацында көзделген жағдайларды сақтай отырып жүзеге асырылады.
3. Бақылау жүргізу мерзімін ұзарту күнтізбелік отыз күннен аспауы тиіс.
4. Объектіде бақылау аяқталғаннан кейін бақылау актісі жасалады, оның нысанын Есеп комитетінің Төрағасы бекітеді. Бақылау актісі бақылау бағдарламасында көрсетілген барлық мәселелерді бақылаудың толықтығын, сондай-ақ мәліметтердің анықтығын, объективтілігін қамтамасыз етуге тиіс. Бақылау актісі екі данада жасалады.
5. Бақылау актісі:
1) актінің жасалған күні мен орнын;
2) бақылаудың түрін;
3) тапсырманың күні мен нөмірін;
4) бақылау жүргізуге тартылған мемлекеттік органдар, аудиторлық ұйымдар қызметкерлерінің, мамандарының және сарапшылардың тегін, аты-жөнін, лауазымын;
5) бақылау объектісінің толық атауын, мемлекеттік тіркеу туралы деректерді, банк және салық деректемелерін;
6) бақылаудың мақсатын, мәнін, бақылауда қамтылған кезеңді;
7) бақылау жүргізу мерзімін;
8) бақылау объектісі лауазымды адамдарының тегін, атын, әкесінің атын, сондай-ақ олардың жұмыс істеген кезеңін;
9) тексеріліп отырған мәселелер бойынша бұрынғы бақылаудың нәтижелері, бақылау объектісі бұрын анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылдаған шаралар туралы мәліметтерді;
10) осы бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтерді, оның ішінде бұзушылық фактілерін баяндауды;

11) информация по устранению нарушений, выявленных в ходе контроля;
12) сведения об ознакомлении или отказе от ознакомления с актом должностных лиц объекта контроля или отказе от подписи;
13) подписи работников Счетного комитета, проводивших контроль, и должностных лиц объекта контроля.
6. При отражении в акте контроля выявленных случаев нарушений, а также причиненного ущерба государству, указываются:
1) наименование, статьи законов и пункты иных нормативных правовых актов, требования которых нарушены;
2) виды и объемы выявленных нарушений с разбивкой по годам затрат республиканского бюджета;
3) причины допущенных нарушений и недостатков, их последствия;
4) виды и размер выявленного и возмещенного в ходе контроля ущерба государству;
5) должностные лица, допустившие нарушения;
6) принятые в период проведения контроля меры по устранению выявленных нарушений;
7) ссылки на документы, являющиеся доказательствами фактов нарушений со стороны должностных лиц объектов контроля.
7. К акту контроля прилагаются заверенные в установленном законодательством порядке копии документов, справки, таблицы, диаграммы, фотографии и иные документы, иллюстрирующие факты нарушений, а также письменные объяснения лиц, имеющие к ним отношение исходя из функциональных и должностных обязанностей. Приложения являются неотъемлемой частью акта контроля.
К акту контроля могут прилагаться акты (протоколы, заключения) проведенных исследований (испытаний) и экспертиз и другие документы или их копии, связанные с результатами проверки.
Копии документов, прилагаемые к акту контроля, заверяются подписями уполномоченных должностных лиц и печатью объекта контроля. Ссылки на приложения в акте контроля обязательны.
8. Акт контроля подписывается руководителем объекта контроля, а также полистно парафируется им и работниками, осуществлявшими контроль.
Один экземпляр подписанного акта контроля с копиями приложений сдается в Счетный комитет, второй - вручается руководителю объекта контроля.
9. При несогласии руководителя объекта контроля и/или должностных лиц с результатами контроля, акт подписывается с письменным указанием возражений.
Возражения к акту контроля подлежат направлению в Счетный комитет в течение десяти календарных дней со дня подписания акта, на которые до заседания Счетного комитета направляется ответ объекту контроля. Письменные возражения объекта контроля и ответ на них являются неотъемлемой частью акта контроля.

11) бақылау барысында анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі ақпаратты;
12) бақылау объектісі лауазымды адамдарының актімен танысқаны немесе танысудан бас тартқаны, немесе оған қол қоюдан бас тартқаны туралы мәліметтерді;
13) Есеп комитетінің бақылауды жүргізген қызметкерлерінің және бақылау объектісі лауазымды адамдарының қойған қолын қамтуға тиіс.
6. Бақылау актісінде анықталған бұзушылық оқиғаларын, сондай-ақ мемлекетке келтірілген залалды көрсеткен кезде:
1) талаптары бұзылған заңдардың атауы, баптары және өзге де нормативтік құқықтық актілердің тармақтары;
2) республикалық бюджет шығындарын жылдар бойынша бөле отырып, анықталған бұзушылықтардың түрі мен көлемі;
3) жол берілген бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептері, олардың салдары;
4) мемлекетке келтірілген залалдың бақылау барысында анықталған және өтелген түрлері мен мөлшері;
5) бұзушылыққа жол берген лауазымды адамдар;
6) бақылау жүргізу кезеңінде анықталған бұзушылықтарды жою жөнінде қабылданған шаралар;
7) бақылау объектілерінің лауазымды адамдары тарапынан болған бұзушылық фактілерінің дәлелі болып табылатын құжаттарға сілтемелер көрсетіледі.
7. Бақылау актісіне құжаттардың заңнамада белгіленген тәртіппен куәландырылған көшірмелері, анықтамалар, кестелер, диаграммалар, фотосуреттер және бұзушылық фактілерін көрсететін өзге де құжаттар, сондай-ақ функционалдық және лауазымдық міндеттерін негізге ала отырып, осыларға қатысы бар адамдардың жазбаша түсініктемелері қоса беріледі. Қосымшалар бақылау актісінің ажырамас бөлігі болып табылады.
Бақылау актісіне жүргізілген зерттеулер (сынақтар) мен сараптамалардың актілері (хаттамалары, қорытындылары) және тексеру нәтижелеріне байланысты басқа құжаттар немесе олардың көшірмелері қоса берілуі мүмкін.
Бақылау актісіне қоса берілетін құжаттардың көшірмелері уәкілетті лауазымды адамдардың қойған қолдарымен және бақылау объектісінің мөрімен куәландырылады. Бақылау актісіндегі қосымшаларға сілтеме жасау міндетті.
8. Бақылау актісіне бақылау объектісінің басшысы қол қояды, сондай-ақ ол және бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлер оның әрбір бетіне қолдарын қояды.
Бақылау актісінің қол қойылған бір данасы қосымшаларының көшірмелерімен бірге Есеп комитетіне өткізіледі, екіншісі данасы бақылау объектісінің басшысына тапсырылады.
9. Бақылау объектісінің басшысы және/немесе лауазымды адамдары бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, актіге қарсылықтарын жазбаша көрсетіп, қолдарын қояды.
Бақылау актісіне қарсылықтар актіге қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Есеп комитетіне жіберілуге жатады, оларға Есеп комитетінің отырысына дейін бақылау объектісіне жауап жіберіледі. Бақылау объектісінің жазбаша қарсылықтары және оларға жауап бақылау актісінің ажырамас бөлігі болып табылады.

10. По результатам проведенного контроля, после составления акта, для подведения его итогов членом Счетного комитета, ответственным за проведение контроля, готовится заключение по форме, установленной Счетным комитетом.
В зависимости от типа, вида и объекта контроля, с учетом особенностей направления контроля, в заключении обобщаются все установленные контролем факты нарушений, предложения по их устранению, совершенствованию нормативных правовых актов, отражается оценка реализации стратегических планов центральных государственных органов, эффективности реализации государственных и республиканских бюджетных программ, деятельности центральных государственных органов по обеспечению полноты и своевременности поступления доходов в республиканский бюджет, а также по обеспечению рационального и эффективного использования средств бюджета и активов государства, связанных грантов, бюджетных инвестиций, а также трансфертов, кредитов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств государства.
11. После подписания заключения член Счетного комитета, Ответственный за проведение контроля, вносит Председателю Счетного комитета предложение о вынесении итогов контроля на заседание Счетного комитета с последующим принятием постановления или подготовке представления Счетного комитета.
12. В случаях установления по итогам контроля нарушений бюджетного и иного законодательства по вине должностных лиц объекта контроля Счетный комитет вносит предложения о соответствии данных должностных лиц занимаемым должностям в государственные органы или лицам, назначившим их.
13. После принятия постановление (представление) направляется государственным органам, иным объектам контроля, к которым оно обращено, для принятия мер по устранению выявленных нарушений, возмещению причиненного государству ущерба и привлечению к ответственности должностных лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан.
14. Постановление (представление) Счетного комитета должно быть рассмотрено государственными органами и иными объектами контроля в указанный в нем срок или, если срок не указан, в течение месяца со дня его получения. Государственные органы и иные объекты контроля обязаны в установленный Счетным комитетом срок представить информацию о принятых мерах по реализации постановления (представления) Счетного комитета.
Статья 17. Контроль исполнения постановлений (представлений)
Счетного комитета
1. Для обеспечения качественного выполнения задач, возложенных на Счетный комитет и достижения эффективности его деятельности, проводится контроль исполнения постановлений (представлений) Счетного комитета.

10. Жүргізілген бақылаудың нәтижелері бойынша акт жасалғаннан кейін Есеп комитетінің бақылау жүргізуге жауапты мүшесі оның қорытындыларын шығару үшін Есеп комитеті белгілеген нысан бойынша қорытынды дайындайды.
Бақылаудың үлгісіне, түріне және объектісіне қарай, бақылау бағытының ерекшеліктері ескеріле отырып, қорытындыда бақылау кезінде анықталған барлық бұзушылық фактілері, оларды жою, нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру жөніндегі ұсыныстар жинақталады, орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының іске асырылуын, мемлекеттік және республикалық бюджеттік бағдарламаларды іске асырудың тиімділігін, орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджетке кірістердің толықтығын және уақтылы түсуін қамтамасыз ету жөніндегі, сондай-ақ бюджет қаражаты мен мемлекет активтерін, байланысты гранттарды, бюджеттік инвестицияларды, сондай-ақ трансферттерді, кредиттерді, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерліктерін ұтымды және тиімді пайдалануын қамтамасыз ету жөніндегі қызметін бағалау көрініс табады.
11. Қорытындыға қол қойылғаннан кейін Есеп комитетінің бақылау жүргізу үшін жауапты мүшесі Есеп комитетінің Төрағасына кейіннен қаулы қабылдай отырып, бақылаудың қорытындыларын Есеп комитетінің отырысына шығару немесе ұсынымын дайындау туралы Есеп комитеті ұсыныс енгізеді.
12. Бақылаудың қорытындылары бойынша бақылау объектісі лауазымды адамдарының кінәсінен бюджеттік және өзге де заңнаманың бұзылғаны анықталған жағдайларда, Есеп комитеті осы лауазымды адамдар деректерінің атқарып отырған лауазымдарына сәйкестігі туралы мемлекеттік органдарға немесе оларды тағайындаған адамдарға ұсыныстар енгізеді.
13. Қаулы (ұсыным) қабылданғаннан кейін анықталған бұзушылықтарды жою, мемлекетке келтірілген залалды өтеу және Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарды жауаптылыққа тарту жөнінде шаралар қабылдау үшін қаулыда көрсетілген мемлекеттік органдарға, өзге бақылау объектілеріне жіберіледі.
14. Есеп комитетінің қаулысын (ұсынымын) мемлекеттік органдар және өзге де бақылау объектілері онда көрсетілген мерзімде немесе егер мерзімі көрсетілмесе, оны алған күнінен бастап бір ай ішінде қарауға тиіс. Мемлекеттік органдар және өзге де бақылау объектілері Есеп комитеті белгілеген мерзімде Есеп комитетінің қаулысын (ұсынымын) іске асыру жөнінде қабылдаған шаралары туралы ақпарат беруге тиіс.
17-бап. Есеп комитеті қаулыларының (ұсынымдарының) орындалуын бақылау
1. Есеп комитетіне жүктелген міндеттердің сапалы орындалуын қамтамасыз ету және оның қызметінің тиімділігіне қол жеткізу үшін Есеп комитеті қаулыларының (ұсынымдарының) орындалуына бақылау жүргізіледі.

2. Контроль исполнения организуют члены Счетного комитета, ответственные за исполнение постановления (представления), и/или лицо, на которое возложены данные обязанности. Контроль осуществляется посредством:
1) анализа полученной информации о решениях и мерах, принятых государственными органами и иными объектами контроля по итогам рассмотрения постановлений (представлений) Счетного комитета, по выполнению требований, предложений и рекомендаций Счетного комитета;
2) мониторинга учета нормативных правовых актов, принятых по предложениям Счетного комитета;
3) включения в программы контроля вопросов проверки реализации постановлений Счетного комитета по результатам ранее проведенных мероприятий на данном объекте контроля.
3. Снятие с контроля или продление контроля за исполнением постановления (представления) производится по решению Председателя Счетного комитета, основанному на предложении члена Счетного комитета, ответственного за его исполнение.
4. Неисполнение в срок или ненадлежащее исполнение постановлений (представлений) Счетного комитета влечет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан.
Статья 18. Аналитическая и методологическая деятельность
Счетного комитета
1. Аналитические мероприятия осуществляются в целях оценки достижения государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в их стратегических планах, реализации государственных и бюджетных программ, оказываемых государственных услуг, использования связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, а также влияния деятельности государственного органа и субъектов квазигосударственного сектора на развитие экономики, социальной сферы или отдельно взятой отрасли (сферы) государственного управления.
2. Результаты аналитической деятельности Счетного комитета служат основанием для рекомендаций объектам контроля по улучшению процесса исполнения республиканского бюджета, деятельности центральных государственных органов и объектов контроля, повышения качества проведения внешнего государственного финансового контроля, бюджетной и финансовой дисциплины и совершенствования законодательства Республики Казахстан.
3. Счетный комитет осуществляет разработку методических документов, предназначенных для органов внешнего государственного финансового контроля, а также организует проведение исследований, подготовку и повышение квалификации в сфере внешнего государственного финансового контроля.
Статья 19. Международное сотрудничество
Счетный комитет осуществляет сотрудничество с органами государственного финансового контроля иностранных государств, а также с международными организациями в сфере государственного финансового контроля, вправе вступать в их состав, являться их членом и заключать с ними международные договоры и соглашения о сотрудничестве в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

2. Қаулының (ұсынымның) орындалуын бақылауды Есеп комитетінің оның орындалуына жауапты мүшесі және/немесе осы міндеттер жүктелген адам ұйымдастырады. Бақылау:
1) Есеп комитетінің қаулыларын (ұсынымдарын) қараудың қорытындылары бойынша, Есеп комитетінің талаптарын, ұсыныстары мен ұсынымдарын орындау бойынша мемлекеттік органдар және өзге де бақылау объектілері қабылдаған шешімдер мен шаралар туралы алынған ақпаратты талдау;
2) Есеп комитетінің ұсыныстары бойынша қабылданған нормативтік құқықтық актілерді есепке алу мониторингі;
3) бақылау бағдарламаларына осы бақылау объектісінде бұрын жүргізілген іс-шаралардың нәтижелері бойынша Есеп комитеті қаулыларының іске асырылуын тексеру мәселелерін қосу арқылы жүзеге асырылады.
3. Қаулының (ұсынымның) орындалуын бақылаудан алып тастау немесе бақылауды ұзарту Есеп комитетінің қаулыны орындауға жауапты мүшесінің ұсынысына негізделген Есеп комитеті Төрағасының шешімі бойынша жүргізіледі.
4. Есеп комитетінің қаулыларын (ұсынымдарын) мерзімінде немесе тиісінше орындамау Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
18-бап. Есеп комитетінің талдау және әдіснамалық қызметі
1. Талдау іс-шаралары мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізуін, мемлекеттік және бюджеттік бағдарламалардың, көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің іске асырылуын, байланысты гранттардың, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздардың, мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерінің пайдаланылуын, сондай-ақ экономиканың, әлеуметтік саланың немесе мемлекеттік басқарудың жеке алғандағы саласының (аясының) дамуына мемлекеттік орган мен квазимемлекеттік сектор субъектілері қызметінің әсерін бағалау мақсатында жүзеге асырылады.
2. Есеп комитеті талдау қызметінің нәтижелері республикалық бюджеттің атқарылу процесін, орталық мемлекеттік органдар мен бақылау объектілерінің қызметін жақсарту, сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау жүргізудің сапасын, бюджет пен қаржы тәртібін арттыру және Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде бақылау объектілеріне берілетін ұсынымдар үшін негіз болады.
3. Есеп комитеті сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарына арналған әдістемелік құжаттар әзірлеуді жүзеге асырады, сондай-ақ сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау саласында зерттеулер жүргізуді, даярлау мен біліктілікті арттыруды ұйымдастырады.
19-бап. Халықаралық ынтымақтастық
Есеп комитеті шет мемлекеттердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен, сондай-ақ мемлекеттік қаржылық бақылау саласындағы халықаралық ұйымдармен ынтымақтастықты жүзеге асырады, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен олардың құрамына кіруге, мүшесі болуға және олармен ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар мен келісімдер жасасуға құқылы.

Глава 5. Основы взаимодействия Счетного комитета с иными
государственными органами, организациями (учреждениями)
Статья 20. Взаимодействие Счетного комитета с государственными
органами, организациями (учреждениями)
1. Счетный комитет в соответствии с возложенными на него задачами и полномочиями взаимодействует с центральными и иными государственными органами, а также организациями (учреждениями).
2. С правоохранительными органами Республики Казахстан Счетный комитет взаимодействует путем предоставления им результатов итогов контроля в случаях выявления признаков преступлений в действиях должностных лиц объекта контроля при использовании средств республиканского бюджета, в том числе трансфертов, кредитов, инвестиций, связанных грантов, государственных и гарантированных государством займов, поручительств и активов государства, денег от реализации товаров (работ, услуг) государственных учреждений и иных фактов нарушения законодательства Республики Казахстан, а также принятия совместных приказов в пределах своей компетенции.
Правоохранительные органы по итогам рассмотрения материалов Счетного комитета в течение двух месяцев после их получения представляют информацию о результатах их рассмотрения.
3. Государственные органы, осуществляющие контрольно-надзорные функции, оказывают содействие Счетному комитету в выполнении его задач, представляют по его запросу информацию о результатах проведенных ими проверок. Взаимодействие Счетного комитета с органами  государственного финансового контроля осуществляется в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
4. Разрабатываемые государственными органами проекты нормативных правовых актов по вопросам внешнего государственного финансового контроля согласовываются со Счетным комитетом.
5. Счетный комитет по поручению или с согласия Президента Республики Казахстан осуществляет контроль на соответствие использования активов Национального Банка Республики Казахстан законодательству Республики Казахстан.
Статья 21. Представление информации по запросам
Счетного комитета
1. Государственные органы, их должностные лица, организации (учреждения) независимо от формы собственности, их объединения по запросу Счетного комитета представляют в установленный им срок всю необходимую документацию, информацию, в том числе на электронных носителях, по вопросам, входящим в их компетенцию, а также доступ к электронной информационной базе данных в соответствии с соглашениями, письменные и устные объяснения и иную информацию, в том числе составляющую государственную и иную охраняемую законом тайну, с учетом соблюдения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны, за исключением налоговой тайны, необходимые для осуществления Счетным комитетом его деятельности по планированию и проведению внешнего государственного финансового контроля на республиканском уровне.

5-тарау. Есеп комитетінің өзге мемлекеттік органдармен, ұйымдармен (мекемелермен) өзара іс-қимыл жасау негіздері 20-бап. Есеп комитетінің мемлекеттік органдармен, ұйымдармен (мекемелермен) өзара іс-қимылы
1. Есеп комитеті өзіне жүктелген міндеттер мен өкілеттіктерге сәйкес орталық және өзге де мемлекеттік органдармен, сондай-ақ ұйымдармен (мекемелермен) өзара іс-қимыл жасайды.
2. Есеп комитеті республикалық бюджет қаражатын, оның ішінде трансферттерді, кредиттерді, инвестицияларды, байланысты гранттарды, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, мемлекеттің кепілгерліктері мен активтерін, мемлекеттік мекемелердің тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) өткізуден түскен ақшаны пайдалану кезінде бақылау объектісі лауазымды адамдарының іс-әрекеттерінде қылмыс белгілері және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың өзге де фактілері анықталған жағдайда бақылаудың қорытынды нәтижелерін Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына беру, сондай-ақ өз құзыреті шегінде бірлескен бұйрықтар қабылдау жолымен олармен өзара іс-қимыл жасайды.
Құқық қорғау органдары Есеп комитетінің материалдарын қарау қорытындылары бойынша оларды алғаннан кейін екі ай ішінде оларды қарау нәтижелері туралы ақпарат береді.
3. Бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдар Есеп комитетіне оның міндеттерін орындауға жәрдем көрсетеді, оның сұратуы бойынша өздері жүргізген тексерулердің нәтижелері туралы ақпарат береді. Есеп комитетінің мемлекеттік қаржылық бақылау органдарымен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік органдар әзірлейтін сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау мәселелері жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің жобалары Есеп комитетімен келісіледі.
5. Есеп комитеті Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы немесе келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің активтерін пайдаланудың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігіне бақылауды жүзеге асырады.
21-бап. Есеп комитетінің сұратуы бойынша ақпарат беру
1.  Мемлекеттік органдар, олардың лауазымды адамдары, меншік нысанына қарамастан ұйымдар (мекемелер), олардың бірлестіктері Есеп комитетінің сұратуы бойынша ол белгілеген мерзімде өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бүкіл қажетті құжаттаманы, ақпаратты, оның ішінде оны электронды жеткізгіштермен ұсынады, сондай-ақ келісімдерге сәйкес электрондық ақпараттық деректер базасына рұқсат етеді, жазбаша және ауызша түсініктемелер мен өзге де ақпаратты, оның ішінде Есеп комитетінің республикалық деңгейде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылауды жоспарлау мен жүргізу жөніндегі қызметін жүзеге асыру үшін қажетті салық құпиясын қоспағанда, құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның сақталуын ескере отырып, мемлекеттік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты береді.

2. По запросу Счетного комитета в рамках проводимого контроля Национальный банк Республики Казахстан, банки второго уровня и иные финансовые организации обязаны представлять в установленный Счетным комитетом срок необходимые документы по проведенным операциям, движению и остатках денег на счетах проверяемых объектов, с соблюдением режима банковской тайны.
3. Сведения, составляющие государственную и иную, охраняемую законом тайну, полученные Счетным комитетом в ходе осуществления его деятельности, не подлежат разглашению, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан.
4. Отказ или уклонение от своевременного представления необходимой информации или документации по требованию Счетного комитета, а также представление ложной информации влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Статья 22. Взаимодействие работников Счетного комитета,
осуществляющих контроль, с руководителями и иными должностными
лицами объекта контроля
1. При осуществлении контроля руководитель объекта контроля обеспечивает работников Счетного комитета рабочими местами, своевременно представляет всю запрашиваемую информацию, необходимую для осуществления контроля, несет персональную ответственность за ее достоверность, объективность и полноту.
Ограничение масштаба контроля и представление недостоверной информации работникам Счетного комитета не допускается.
2. Работники Счетного комитета, осуществляющие контроль, не должны предъявлять какие-либо требования и обращаться с просьбами, не относящимися к предмету контроля, к должностным лицам объекта контроля, а также пользоваться материальными благами, принадлежащими объекту контроля.
3. Работники Счетного комитета при проведении контроля обязаны:
1) проводить контроль на основании и в соответствии с Бюджетным кодексом, настоящим Законом, стандартами государственного финансового контроля и другими нормативными правовыми актами;
2) не препятствовать установленному режиму работы объекта контроля в период проведения контроля;
3) своевременно и в полной мере исполнять возложенные на них полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений законодательства Республики Казахстан;
4) обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в результате контроля;
5) вручить руководителю (должностным лицам) объекта контроля акт контроля не позднее дня окончания контроля.
4. Работники Счетного комитета при проведении контроля запрашивают и получают от руководителей, должностных лиц и других работников объекта контроля документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо соответствующим образом заверенные копии для приобщения к акту контроля, объяснения в устном и письменном виде по вопросам, возникшим в ходе проведения контроля, а также доступ к информационным базам данных (системам) в соответствии с задачами и предметом контроля.

2. Есеп комитетінің сұратуы бойынша жүргізілетін бақылау шеңберінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі, екінші деңгейдегі банктер және өзге де қаржы ұйымдары банк құпиясы режимін сақтай отырып, жүргізілген операциялар тексерілетін объектілердің, шоттарындағы ақшаның қозғалысы мен қалдықтары жөніндегі қажетті құжаттарды Есеп комитеті белгілеген мерзімде ұсынуға міндетті.
3. Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларды қоспағанда, Есеп комитеті өзінің қызметін жүзеге асыру барысында алған мемлекеттік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтер жариялауға жатпайды.
4. Есеп комитетінің талабы бойынша қажетті ақпаратты немесе құжаттаманы уақтылы ұсынудан бас тарту немесе жалтару, сондай-ақ жалған ақпарат беру Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.
22-бап. Есеп комитетінің бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерінің бақылау объектісінің басшыларымен және өзге де лауазымды адамдарымен өзара іс-қимылы
1. Бақылауды жүзеге асыру кезінде бақылау объектісінің басшысы Есеп комитетінің қызметкерлерін жұмыс орындарымен қамтамасыз етеді, бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті бүкіл сұратылған ақпаратты уақтылы ұсынады, оның анықтығына, объективтілігіне және толықтығына дербес жауапты болады.
Бақылаудың ауқымын шектеуге және Есеп комитетінің қызметкерлеріне жалған ақпарат беруге жол берілмейді.
2. Есеп комитетінің бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлері бақылау объектісінің лауазымды адамдарына бақылаудың мәніне жатпайтын қандай да болмасын талаптар қоймауға және өтініштер жасамауға, сондай-ақ бақылау объектісіне тиесілі материалдық игіліктерді пайдаланбауға тиіс.
3. Есеп комитетінің қызметкерлері бақылау жүргізген кезде:
1) бақылауды Бюджет кодексінің, осы Заңның, мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттары мен басқа да нормативтік құқықтық актілердің негізінде және соларға сәйкес жүргізуге;
2) бақылау жүргізу кезеңінде бақылау объектісінің белгіленген жұмыс режиміне кедергі жасамауға;
3) Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын болдырмау, анықтау және жолын кесу жөніндегі өзіне жүктелген өкілеттіктерді уақтылы және толық көлемде орындауға;
4) бақылау нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
5) бақылау объектісінің басшысына (лауазымды адамдарына) бақылау актісін бақылау аяқталған күнінен кешіктірмей тапсыруға міндетті.
4. Есеп комитетінің қызметкерлері бақылау жүргізген кезде бақылау объектісінің басшыларынан, лауазымды адамдары мен басқа да қызметкерлерінен бақылау актісіне қоса тіркеу үшін қағаз және электронды жеткізгіштердегі құжаттар (мәліметтер) не тиісті түрде расталған көшірмелер, бақылау жүргізу барысында туындаған мәселелер бойынша ауызша және жазбаша түрде түсініктемелер, сондай-ақ бақылаудың міндеттері мен мәніне сәйкес ақпараттық деректер базасына (жүйелерге) кіруге рұқсат сұратады және алады.

5. Работники Счетного комитета, проводящие контроль, осуществляют контакты с должностными лицами объекта контроля только при выполнении заданий, определенных программой и планом контроля, а также для решения вопросов, возникающих в процессе проведения контроля непосредственно на объекте контроля и оформлении его результатов, в частности:
1) при прибытии на объект контроля;
2) при уточнении ранее полученной информации;
3) при получении запрошенной информации (документации), возражений (объяснений);
4) при уточнении информации по вопросам программы контроля, полученной в ходе его осуществления;
5) при отказе должностных лиц объекта контроля в допуске на проверяемый объект, непредставлении, несвоевременном представлении, представлении не в полном объеме или ложной информации и (или) документации, а также невыполнении должностными лицами объекта контроля иных законных требований;
6) при выявлении в ходе проведения контроля нарушений и недостатков или при изъятии документов;
7) при представлении для ознакомления и подписания актов по результатам проверки на отдельных объектах и контроля в целом.
6. Действия работников и решения Счетного комитета могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Заключительные положения
Статья 23. Гарантии независимости Счетного комитета
1. Независимость Счетного комитета обеспечивается:
1) недопустимостью неправомерного вмешательства в деятельность Счетного комитета государственных органов и иных организаций;
2) созданием надлежащих условий для осуществления своей деятельности;
3) финансированием деятельности Счетного комитета в пределах и в порядке, установленных бюджетным законодательством Республики Казахстан.
2. Проверка финансовой деятельности Счетного комитета государственными органами осуществляется только с согласия или по поручению Президента Республики Казахстан.
Статья 24. Финансирование и материально-техническое обеспечение
Счетного комитета
Финансирование, материально-техническое обеспечение и транспортное обслуживание Счетного комитета осуществляется за счет средств бюджета.
Статья 25. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Лица, виновные в нарушении настоящего Закона, несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 26. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

5. Есеп комитетінің бақылауды жүргізетін қызметкерлері бақылау бағдарламасы мен жоспарында айқындалған міндеттерді орындау кезінде ғана, сондай-ақ бақылау жүргізу процесінде тікелей бақылау объектісінде туындайтын мәселелерді шешу және оның нәтижелерін ресімдеу үшін, атап айтқанда:
1) бақылау объектісіне келген кезде;
2) бұрын алынған ақпаратты нақтылау кезінде;
3) сұратылған ақпаратты (құжаттаманы), қарсылықтарды
(түсініктемелерді) алған кезде;
4) бақылауды жүзеге асыру барысында алынған бақылау бағдарламасының мәселелері жөніндегі ақпаратты нақтылау кезінде;
5) бақылау объектісінің лауазымды адамдары тексерілетін объектіге жіберуден бас тартқанда, ақпаратты және (немесе) құжаттаманы ұсынбағанда, уақтылы ұсынбағанда, толық көлемде ұсынбағанда немесе жалған ақпарат және (немесе) құжаттама ұсынғанда, сондай-ақ бақылау объектісінің лауазымды адамдары өзге де заңды талаптарды орындамағанда;
6) бақылау жүргізу барысында бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталған кезде немесе құжаттарды алып қою кезінде;
7) жекелеген объектілердегі тексеру және тұтас алғанда бақылау жүргізу нәтижелері жөніндегі актілермен таныстыру және оларға қол қою үшін ұсыну кезінде бақылау объектісінің лауазымды адамдарымен байланысты жүзеге асырады.
6. Есеп комитеті қызметкерлерінің іс-әрекеттеріне және Есеп комитетінің шешімдеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
6-тарау. Қорытынды ережелер 23-бап. Есеп комитетінің тәуелсіздігіне кепілдіктер
1. Есеп комитетінің тәуелсіздігі:
1) Есеп комитетінің қызметіне мемлекеттік органдардың және өзге
ұйымдардың заңсыз араласуына жол бермеумен;
2) өзінің қызметін жүзеге асыру үшін тиісінше жағдайлар жасаумен;
3) Есеп комитетінің қызметін Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен және соның шегінде қаржыландырумен қамтамасыз етіледі.
2. Мемлекеттік органдар Есеп комитетінің қаржылық қызметін тексеруді Қазақстан Республикасы Президентінің келісімімен немесе тапсырмасы бойынша ғана жүзеге асырады.
24-бап. Есеп комитетін қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету
Есеп комитетін қаржыландыру, материалдық-техникалық қамтамасыз ету және оған көлік қызметін көрсету бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
25-бап. Осы Заңды бұзғаны үшін жауаптылық
Осы Заңның бұзылуына кінәлі адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
26-бап. Осы Заңның қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті