О внесении на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения о подписании Договора о Таможенном кодексе таможенного союза
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2009 года № 1912
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложение о подписании Договора о Таможенном кодексе таможенного союза.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ДОГОВОР
о Таможенном кодексе таможенного союза
Республика Беларусь, Республика Казахстан и Российская Федерация, далее именуемые Сторонами,
основываясь на Договоре о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года,
Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года,
принимая во внимание общепризнанные принципы и нормы международного права,
в целях обеспечения таможенного регулирования на единой таможенной территории таможенного союза,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны принимают Таможенный кодекс таможенного союза (далее - Кодекс), который является неотъемлемой частью настоящего Договора.
Положения Кодекса имеют преимущественную силу над иными положениями таможенного законодательства таможенного союза.
Статья 2
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Договора, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров.
В урегулировании споров в рамках таможенного союза до обращения в Суд Евразийского экономического сообщества Комиссия таможенного союза оказывает содействие Сторонам.
Если спор не будет урегулирован Сторонами в течение шести месяцев с даты поступления официальной письменной просьбы о проведении консультаций и переговоров, направленной одной из Сторон другим Сторонам, любая из Сторон передает этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 3
Оговорки к настоящему Договору не допускаются.
Статья 4
В настоящий Договор могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Договора.
Статья 5
Настоящий Договор подлежит ратификации.
Настоящий Договор вступает в силу в соответствии с решением Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества (высшего органа таможенного союза) на уровне глав государств.
Настоящий Договор открыт для присоединения любого государства, которое станет членом таможенного союза.
Совершено в городе Минске 27 ноября 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Договора хранится в Комиссии таможенного союза, которая является депозитарием настоящего Договора и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За                       За                       За
Республику Беларусь    Республику Казахстан    Российскую Федерацию
Приложение
к Договору о Таможенном кодексе
таможенного союза, принятому
Решением Межгосударственного
Совета Евразийского экономического
сообщества (высшего органа
таможенного союза) на уровне глав
государств от __ ______ 2009 г. № ___
ТАМОЖЕННЫЙ КОДЕКС ТАМОЖЕННОГО СОЮЗА
I. ОБЩАЯ ЧАСТЬ
Раздел 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1
Общие положения

Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа қол қою туралы ұсыныс Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 23 қарашадағы N 1912 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартқа қол қою туралы ұсыныс Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Кеден одағының Кеден кодексі туралы
ШАРТ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты,
2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға бірдей танылған принциптері мен нормаларын назарға ала отырып,
кеден одағының бірыңғай кеден аумағында кедендік реттеуді қамтамасыз ету мақсатында,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Тараптар осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын Кеден одағының Кеден кодексін (бұдан әрі - Кодекс) қабылдайды.
Кодекс ережелерінің кеден одағы кеден заңнамасының өзге ережелерінен басым күші бар.
2-бап
Осы Шартты түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар консультациялар мен келіссөздер жүргізу жолымен шешіледі.
Дауларды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына жүгінгенге дейін кеден одағының шеңберінде реттеуде Кеден одағының комиссиясы Тараптарға жәрдемдеседі.
Егер Тараптардың біреуінің басқа Тараптарға жолдаған консультациялар мен келіссөздер жүргізу туралы ресми жазбаша өтініші келіп түскен күннен бастап алты ай ішінде Тараптар дауды реттемесе, Тараптардың кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға береді.
3-бап
Осы Шартқа ескертпелер жасауға жол берілмейді.
4-бап
Осы Шартқа осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
5-бап
Осы Шарт ратификациялауға жатады.
Осы Шарт мемлекет басшылары деңгейінде Еуразиялық экономикалық қоғамдастық Мемлекетаралық Кеңесінің (кеден одағының жоғары органы) шешіміне сәйкес күшіне енеді.
Осы Шарт кеден одағының мүшесі болатын кез келген мемлекеттің қосылуы үшін ашық.
Минск қаласында 2009 жылғы 27 қарашада орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Шарттың түпнұсқа данасы осы Шарттың депозитарийі болып табылатын және Тараптардың әрқайсысына оның расталған көшірмесін жіберетін Кеден одағының комиссиясында сақталады.
Беларусь              Қазақстан                  Ресей
Республикасының        Республикасының           Федерациясының
Үкіметі үшін           Үкіметі үшін              Үкіметі үшін
Еуразиялық экономикалық
қоғамдастықтың мемлекеттер
басшыларының деңгейіндегі
Мемлекетаралық кеңесінің
(кеден одағының жоғарғы органы)
2009 жылғы 27 қарашадағы
N ___ шешімімен қабылданған
Кеден одағының кеден кодексі
туралы шартқа қосымша
КЕДЕН ОДАҒЫНЫҢ КЕДЕН КОДЕКСІ I. ЖАЛПЫ БӨЛІМ 1 бөлім. НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР 1-тарау
Негізгі ережелер

Статья 1. Таможенное регулирование в таможенном союзе
1. Таможенное регулирование в таможенном союзе Евразийского экономического сообщества (далее - таможенный союз) - правовое регулирование отношений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу таможенного союза, их перевозкой по единой таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем, временным хранением, таможенным декларированием, выпуском и использованием в соответствии с таможенными процедурами, проведением таможенного контроля, уплатой таможенных платежей, а также властных отношений между таможенными органами и лицами, реализующими права владения, пользования и распоряжения указанными товарами.
2. Таможенное регулирование в таможенном союзе осуществляется в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза, а в части, не урегулированной таким законодательством, - в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 2. Единая таможенная территория
таможенного союза и таможенная граница
1. Единую таможенную территорию таможенного союза (далее - таможенная территория таможенного союза) составляют территории Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации, а также исключительные экономические зоны и континентальные шельфы государств-участников таможенного союза, искусственные острова, установки, сооружения и иные объекты, в отношении которых государства-участники таможенного союза обладают исключительной юрисдикцией.
2. Пределы таможенной территории таможенного союза, включая пределы находящихся в исключительных экономических зонах и на континентальных шельфах государств-участников таможенного союза искусственных островов, установок, сооружений и иных объектов, в отношении которых государства-участники таможенного союза обладают исключительной юрисдикцией, являются таможенной границей таможенного союза (далее - таможенная граница).
Статья 3. Таможенное законодательство таможенного союза
1. Таможенное законодательство таможенного союза состоит из:
1) настоящего Кодекса;
2) международных договоров государств-участников таможенного союза, регулирующих таможенные правоотношения в таможенном союзе;
3) решений Комиссии таможенного союза, регулирующих таможенные правоотношения в таможенном союзе, принимаемых в соответствии с настоящим Кодексом и международными договорами государств-участников таможенного союза.
2. Таможенное законодательство таможенного союза действует на таможенной территории таможенного союза.
3. При таможенном регулировании применяется таможенное законодательство таможенного союза, действующее на день регистрации таможенной декларации или иных таможенных документов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
При перемещении товаров через таможенную границу с нарушениями требований, установленных таможенным законодательством таможенного союза, применяется таможенное законодательство таможенного союза, действующее на день фактического пересечения товарами таможенной границы.
Если день фактического пересечения товарами таможенной границы не установлен, применяется таможенное законодательство таможенного союза, действующее на день выявления нарушения требований, установленных таможенным законодательством таможенного союза.

1-бап. Кеден одағындағы кедендік реттеу
1. Еуразиялық экономикалық қауымдастықтың кеден одағындағы кедендік реттеу (бұдан әрі - кеден одағы) - тауарларды кеден одағының кеден шекарасы арқылы өткізуге, оларды кеден одағының бірыңғай кеден аумағы бойынша кедендік бақылай, уақытша сақтай, кедендік декларациялай отырып, тасымалдауға және кедендік рәсімдерге сәйкес пайдалануға, кедендік бақылауды жүргізуге, кеден төлемдерін төлеуге байланысты қатынастарды, сондай-ақ кеден органдары мен көрсетілген тауарларды иелену, қолдану және билік ету құқын жүзеге асыратын тұлғалар арасындағы билік қатынастарды құқықтық реттеу.
2. Кеден одағында кедендік реттеу кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады, ал осындай заңнамамен реттелмеген бөлігінде - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2-бап. Кеден одағының бірыңғай кеден аумағы және
кеден шекарасы
1. Кеден одағының бірыңғай кеден аумағын (бұдан әрі - кеден одағының кеден аумағы) Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясының аумағы, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің айрықша экономикалық аймақтары, континенталды қайраңында орналасқан жасанды аралдар, қондырғылар, ғимараттар және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің юрисдикциясында ғана болатын өзге де объектілер құрайды.
2. Кеден одағының кеден аумағының шектері, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің айрықша экономикалық аймақтары және континенталды қайранында орналасқан жасанды аралдар, қондырғылар, ғимараттар және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің юрисдикциясында ғана болатын өзге де объектілер құрайды, кеден аумағының кеден шекарасы (бұдан әрі - кеден шекарасы) болып табылады.
3-бап. Кеден одағының кеден заңнамасы
1. Кеден одағының кеден заңнамасы:
1) осы Кодекстен;
2) кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарынан;
3) осы Кодекске және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес қабылданатын, кеден одағында кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін кеден одағы Комиссиясының шешімдерінен тұрады.
2. Кеден одағының кеден заңнамасы кеден одағының кеден аумағында қолданылады.
3. Кедендік реттеу кезінде, осы Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендік декларацияны немесе өзге де кеден құжатын тіркеу күні қолданыста болған кеден одағының кеден заңнамасы қолданылады.
Тауарларды кеден шекарасы арқылы кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген талаптарды бұза отырып өткізу кезінде тауарлардың кеден шекарасынан іс жүзінде өткен күні қолданыста болған кеден одағының кеден заңнамасы қолданылады.
Егер тауарлардың кеден шекарасынан іс жүзінде өткізілген күнін анықтау мүмкін болмаса, кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген талаптарын бұзушылық айқындалған күні қолданыста болған кеден одағының кеден заңнамасы қолданылады.

Статья 4. Основные термины, используемые в
настоящем Кодексе
1. Для целей настоящего Кодекса используются следующие основные термины и их определения:
1) авария - вредное по своим последствиям происшествие технического, технологического или иного характера, произошедшее с транспортными средствами и (или) иными товарами, находящимися под таможенным контролем, повлекшее за собой не предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза их количественные и (или) качественные изменения, которые не вызваны преднамеренными действиями собственника и (или) лица, во владении которого товары находились на момент таких изменений, за исключением естественных изменений при нормальных условиях транспортировки, хранения и использования (эксплуатации), а также чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (непреодолимой силы);
2) административные правонарушения и преступления - административные правонарушения, по которым, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза, таможенные органы ведут административный процесс (осуществляют производство) и преступления, производство по которым отнесено к ведению таможенных органов, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
3) ввоз товаров на таможенную территорию таможенного союза - совершение действий, связанных с пересечением таможенной границы, в результате которых товары прибыли на таможенную территорию таможенного союза любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, до их выпуска таможенными органами;
4) вывоз товаров с таможенной территории таможенного союза - совершение действий, направленных на вывоз товаров с таможенной территории таможенного союза любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи, до фактического пересечения таможенной границы;
5) выпуск товаров - действие таможенных органов, разрешающее заинтересованным лицам использовать товары в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры;
6) декларант - лицо, которое декларирует товары либо от имени которого декларируются товары;
7) заинтересованные лица - лица, интересы которых в отношении товаров затрагиваются решениями, действиями (бездействием) таможенных органов непосредственно и индивидуально;
8) запреты и ограничения - комплекс мер, применяемых в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу, включающий меры нетарифного регулирования, меры, затрагивающие внешнюю торговлю товарами и вводимые исходя из национальных интересов, особые виды запретов и ограничений внешней торговли товарами, меры экспортного контроля, в том числе в отношении продукции военного назначения, технического регулирования, а также санитарно-эпидемиологические, ветеринарные, карантинные, фитосанитарные и радиационные требования, которые установлены международными договорами государств-участников таможенного союза, решениями Комиссии таможенного союза и нормативными правовыми актами государств-участников таможенного союза, изданными в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза;

4-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі терминдер
1. Осы Кодекстің мақсаты үшін келесі терминдер және олардың анықтаулары пайдаланылады:
1) авария - өз салдары бойынша техникалық, технологиялық немесе өзге де сипаттағы көлік құралымен және (немесе) кеден бақылауындағы тауармен болған, кеден заңнамасымен қарастырылмаған, олардың сандық және (немесе) сапалы өзгерісін келтірген, осындай өзгерістер болған мезетте, оның иелегінде тауарлар болған меншік иесінің қасақана емес әрекеттерімен шақырылған, тасымалдаудың бірқалыпты табиғи өзгерістерін, сақтау және пайдалану (қолдану), сондай-ақ аталмыш жағдайдағы төтенше жағдайларды қоспағандағы оқиға;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтар және қылмыстар - кеден органдары, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес әкімшілік процесс жүргізетін (өндірісті жүзеге асыратын) әкімшілік құқық бұзушылықтар және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарының іс жүргізуіне жататын қылмыстар;
3) тауарларды кеден одағының кеден аумағына әкелу       - кеден шекарасынан өтуге байланысты іс-әрекеттерді жасау, оның нәтижесінде, халықаралық почта жөнелтімдерінде жіберуді қоса алғанда, тауарлардың кеден одағының кеден аумағына келуі, оларды кеден органдары шығарғанға дейін өткізгіш құбыр көлігін және электр беру желілерін пайдалану;
4) тауарларды кеден одағының кеден аумағынан әкету - тауарларды, халықаралық почта жөнелтімдерінде жіберуді қоса алғанда, кеден одағының кеден аумағынан кез келген әдіспен әкетуге бағытталған іс-әрекеттерді жасау, кеден шекарасынан іс жүзінде өткізгенге дейін өткізгіш құбыр көлігін және электр беру желілерін пайдалану;
5) тауарларды шығару - кеден органдарының, мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес мүдделі тұлғаларға тауарларды пайдалануға рұқсат беретін іс-әрекеті;
6) декларант - тауарларды декларациялайтын тұлға, немесе оның атынан тауарлар декларациялайтын тұлға;
7) мүдделі тұлғалар - тауарларға қатысты мүдделері, кеден органдарының шешімдерімен, іс-әрекеттерімен (іс-әрекетсіздігімен) тікелей және жеке қозғалатын тұлғалар;
8) тыйым салулар мен шектеулер - кеден шекарасы арқылы өткізілетін, тарифтік емес реттеу шараларын қоса алатын, тауарларға қатысты шаралар кешені, тауарлардың сыртқы саудасын қозғайтын және ұлттық мүддеден шыға отырып, енгізілетін шаралар, тауарлардың сыртқы саудасына тыйым салу мен шектеудің ерекше түрлері, экспорттық бақылау шаралары, оның ішінде әскери тағайындаудағы, техникалық реттеудегі өнімдерге қатысты шаралар, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен, кеден одағы Комиссиясының шешімдерімен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген санитарлық-эпидемиологиялық, ветеринарлық, карантиндік, фитосанитарлық және радиациялық талаптар;

9) иностранное лицо - лицо, не являющееся лицом государства- участника таможенного союза;
10) иностранные товары - товары, не являющиеся товарами таможенного союза, а также товары, которые приобрели статус иностранных товаров в соответствии с настоящим Кодексом;
11) Комиссия таможенного союза - единый постоянно действующий регулирующий орган таможенного союза;
12) коммерческие документы - счет-фактура (инвойс), спецификации, отгрузочные и упаковочные листы и другие документы, используемые при осуществлении внешнеторговой и иной деятельности, а также для подтверждения совершения сделок, связанных с перемещением товаров через таможенную границу таможенного союза;
13) лицо - физическое и (или) юридическое лицо, а также организация, не являющаяся юридическим лицом, если иное не вытекает из настоящего Кодекса;
14) лицо государства-участника таможенного союза - юридическое лицо, организация, не являющаяся юридическим лицом, созданные в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, а также физическое лицо, имеющее постоянное место жительства в государстве-участнике таможенного союза, в том числе индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза;
15) международные договоры государств-участников таможенного союза - международные договоры, составляющие договорно-правовую базу таможенного союза;
16) международные почтовые отправления - почтовые отправления, принимаемые для пересылки за пределы таможенной территории таможенного союза, поступающие на таможенную территорию таможенного союза либо следующие транзитом через эту территорию и сопровождаемые документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза;
17) меры нетарифного регулирования - комплекс мер регулирования внешней торговли товарами, осуществляемый путем введения количественных и иных запретов и ограничений экономического характера, которые установлены международными договорами государств-участников таможенного союза, решениями Комиссии таможенного союза и нормативными правовыми актами государств-участников таможенного союза, изданными в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза;
18) налоги - налог на добавленную стоимость и акциз (акцизы), взимаемые таможенными органами при ввозе товаров на таможенную территорию таможенного союза;
19) незаконное перемещение товаров через таможенную границу - перемещение товаров через таможенную границу вне установленных мест или в неустановленное время работы таможенных органов в этих местах, либо с сокрытием от таможенного контроля, либо с недекларированием или недостоверным декларированием товаров, либо с использованием документов, содержащих недостоверные сведения о товарах и (или) с использованием поддельных либо относящихся к другим товарам средств идентификации, равно как и покушение на такое перемещение;

9) шетелдік тұлға - кеден одағына қатысу мемлекеттің тұлғасы болып табылмайтын тұлға;
10) шетел тауарлары - кеден одағының тауарлары болып табылмайтын тауарлар, сондай-ақ осы Кодекске сәйкес шетел тауарларының мәртебесін алған тауарлар;
11) Кеден одағының комиссиясы - кеден одағының тұрақты іс-әрекет ететін, реттейтін бірыңғай органы;
12) коммерциялық құжаттар - шот-фактуралар (инвойс), спецификациялар, тиеу және орау парақтары және сыртқы сауда және өзге де қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын, сондай-ақ тауарларды кеден одағының кеден аумағы арқылы өткізуге байланысты мәмілелерді жасауды растайтын басқа да құжаттар;
13) тұлға - жеке және (немесе) заңды тұлға, сондай-ақ егер өзгесі осы Кодекстен шықпаса, заңды тұлға болып табылмайтын ұйым;
14) кеден одағына қатысушы мемлекеттің адамы (тұлғасы) - заңды тұлға, заңды тұлға болып табылмайтын, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған ұйым, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекетте тұрақты тұратын жеке тұлға, оның ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген жеке кәсіпкер;
15) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттары - кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттары;
16) халықаралық почта жөнелтімдері - кеден одағының кеден аумағынан тыс жөнелту үшін қабылданған, кеден одағының кеден аумағына келіп түсетін, немесе осы аумақ арқылы транзитпен өтетін және Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген құжаттармен ілесетін почта жөнелтімдері;
17) тарифтік реттеу емес шаралары - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен, кеден одағы Комиссиясының шешімдерімен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген, сандық және өзге де тыйым салуларды және экономикалық сипаттағы шектеулерді енгізу жолымен жүзеге асырылатын, тауарлардың сыртқы саудасын реттеу шаралар кешені;
18) салықтар - қосылған құн салығы және тауарларды кеден одағының кеден аумағына әкелу кезінде кеден органдарымен өндіріліп алынатын акциз (акциздер);
19) тауарларды кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізу - тауарларды кеден шекарасы арқылы белгіленбеген орындарда немесе кеден органдары жұмысының белгіленбеген уақытында осы орындарда, немесе кедендік бақылаудан жасырып, немесе декларацияламай, немесе тауарларды дұрыс декларацияламай, немесе тауарлар туралы дұрыс емес мәліметтер бар құжаттарды пайдалана отырып, және (немесе) осындай өткізулерге қастандық жасауға тең, басқа тауарларға жататын жалған бірдейлендіру құралдарын пайдалана отырып өткізу;

20) оператор почтовой связи - лицо государства-участника таможенного союза, обеспечивающее оказание услуг почтовой связи в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза и актами Всемирного почтового союза;
21) перевозчик - лицо, осуществляющее перевозку товаров и (или) пассажиров через таможенную границу и (или) перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем в пределах таможенной территории таможенного союза, или являющееся ответственным за использование транспортных средств;
22) перемещение товаров через таможенную границу - ввоз товаров на таможенную территорию таможенного союза или вывоз товаров с таможенной территории таможенного союза;
23) припасы - товары:
необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания водных судов, воздушных судов и поездов в пути следования или в пунктах промежуточной остановки либо стоянки, за исключением запасных частей и оборудования;
предназначенные для потребления пассажирами и членами экипажей на борту водных судов, воздушных судов или пассажирами и работниками поездных бригад в поездах, независимо от того, продаются эти припасы или нет;
предназначенные для продажи пассажирам и членам экипажей водных судов, воздушных судов без цели потребления указанных припасов на борту этих судов;
24) таможенная декларация - документ, составленный по установленной форме, содержащий сведения о товарах, об избранной таможенной процедуре и иные сведения, необходимые для выпуска товаров;
25) таможенная пошлина - обязательный платеж, взимаемый таможенными органами в связи с перемещением товаров через таможенную границу;
26) таможенная процедура - совокупность норм, определяющих для таможенных целей требования и условия пользования и (или) распоряжения товарами на таможенной территории таможенного союза или за ее пределами;
27) таможенное декларирование - заявление декларантом таможенному органу сведений о товарах, об избранной таможенной процедуре и (или) иных сведений, необходимых для выпуска товаров либо для иных целей, установленных в соответствии с настоящим Кодексом;
28) таможенные документы - документы, составляемые исключительно для таможенных целей;
29) таможенные операции - действия, совершаемые лицами и таможенными органами в целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза;
30) таможенные органы - таможенные органы государств -участников таможенного союза;
31) таможенный контроль - совокупность мер, осуществляемых таможенными органами, в том числе с использованием системы управления рисками, в целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза и законодательства государств-участников таможенного союза, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы;

20) почта байланысының операторы - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына және Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес почта байланысының қызмет көрсетуін қамтамасыз ететін тұлға;
21) тасымалдаушы - тауарларды және (немесе) жолаушыларды кеден шекарасы арқылы тасымалдауды және (немесе) кеден одағының кеден аумағы шегінде кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын тұлға немесе көлік құралдарын пайдалануға жауапты болып табылатын тұлға;
22) тауарларды кеден шекарасы арқылы өткізу - тауарларды кеден одағының кеден аумағына әкелу немесе тауарларды кеден одағының кеден аумағынан әкету;
23) керек-жарақтар - тауарлар:
Су кемелерін, әуе кемелерін және жүру жолындағы немесе аралық аялдама немесе тұрақ пунктерінде пойыздарды бірқалыпты пайдалану немесе оларға техникалық қызмет көрсету үшін қажетті;
Осы керек-жарақтардың сатылатынына немесе сатылмайтынына қарамастан, әуе кемелерінің, су кемелерінің борттарында жолаушылар мен экипаж мүшелерінің, пойыздарда жолаушылар мен пойыз бригадасы қызметкерлерінің тұтынуы үшін арналған;
Көрсетілген керек-жарақтарды осы кемелердің бортында тұтыну мақсатынсыз, су кемелері, әуе кемелерінің жолаушылары мен экипаж мүшелеріне сатуға арналған;
24) кедендік декларация - белгіленген нысанда жасалған, тауарлар туралы, таңдалған кедендік рәсім туралы мәлімет бар және тауарларды шығаруға қажетті өзге де мәліметтер бар құжат;
25) кеден бажы - тауарларды кеден шекарасы арқылы өткізуге байланысты кеден органымен өндіріліп алынатын міндетті төлем;
26) кедендік рәсім - кеден одағының кеден аумағында немесе одан тысқары кеден мақсаты үшін тауарларды қолдану және (немесе) иелену талаптары мен шарттарын анықтайтын нормалар жиынтығы;
27) кедендік декларациялау - декларанттың кеден органына тауарлар туралы, таңдалған кедендік рәсім туралы мәліметті және (немесе) тауарларды шығару үшін қажетті немесе осы Кодекске сәйкес белгіленген өзге де мақсаттар үшін өзге де мәліметтерді мәлімдеуі;
28) кедендік құжаттар - тек кедендік мақсаттар үшін жасалатын құжаттар;
29) кедендік операциялар - кеден одағының кеден заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында тұлғалармен және кеден органдарымен жасалатын іс-әрекеттер;
30) кеден органдары - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары;
31) кедендік бақылау - орындалуын бақылау кеден органдарына жүктелген, кеден одағының кеден заңнамасын және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдарымен, оның ішінде тәуекелді басқару жүйесін қолдана отырып, жүзеге асырылатын шаралар жиынтығы;

32) таможенный орган назначения - таможенный орган, в регионе деятельности которого находится установленное таможенным органом отправления место доставки товаров либо который завершает таможенную процедуру таможенного транзита;
33) таможенный орган отправления - таможенный орган, который совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита;
34) таможенный представитель - юридическое лицо, совершающее от имени и по поручению декларанта или иного заинтересованного лица таможенные операции в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза;
35) товар - любое движимое имущество, перемещаемое через таможенную границу, в том числе носители информации, валюта государств-участников таможенного союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности, дорожные чеки, электрическая и иные виды энергии, а также иные перемещаемые вещи, приравненные к недвижимому имуществу;
36) товары для личного пользования - товары, предназначенные для личных, семейных, домашних и иных, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, нужд физических лиц, перемещаемые через таможенную границу в сопровождаемом или несопровождаемом багаже, международных почтовых отправлениях либо иным способом;
37) товары таможенного союза - находящиеся на таможенной территории таможенного союза товары:
полностью произведенные на территориях государств-участников таможенного союза;
ввезенные на таможенную территорию таможенного союза и приобретшие статус товаров таможенного союза в соответствии с настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза;
изготовленные на территориях государств-участников таможенного союза из товаров, указанных в абзацах втором и третьем настоящего подпункта, и (или) иностранных товаров, и приобретшие статус товаров таможенного союза в соответствии с настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза;
38) транспортные (перевозочные) документы - коносамент, накладная или иной документ, подтверждающий наличие договора перевозки товаров и сопровождающий их при такой перевозке;
39) транспортные средства - категория товаров, включающая любое водное судно, воздушное судно, автомобильное транспортное средство, прицеп, полуприцеп, железнодорожное транспортное средство (железнодорожный подвижной состав) или контейнер с предусмотренными для них техническими паспортами или техническими формулярами запасными частями, принадлежностями и оборудованием, горюче-смазочными материалами, охлаждающими и иными техническими жидкостями, содержащимися в заправочных емкостях, предусмотренных их конструкцией, если они перевозятся вместе с указанными транспортными средствами;

32) межелі кеден органы - қызмет аймағында кеден органымен белгіленген тауарларды жеткізу орны бар, немесе кедендік транзиттің кедендік рәсімін аяқтайтын кеден органы;
33) жөнелтуші кеден органы - кедендік транзиттің кедендік рәсіміне тауарларды орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасайтын кеден органы;
34) кеден өкілі - кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес декларанттың немесе өзге мүдделі тұлғаның атынан және тапсырмасы бойынша кедендік операция жасайтын заңды тұлға;
35) тауар - кеден шекарасы арқылы өткізілетін кез келген жылжылмалы мүлік, оның ішінде ақпарат тасымалдаушы, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар, жол чектері, электрлік және энергияның өзге де түрлері, сондай-ақ жылжымайтын мүлікке теңестірілген өзге де өткізілетін заттар;
36) жеке пайдалануға арналған тауарлар - кеден шекарасы арқылы ілеспелі немесе ілеспейтін багажда, халықаралық почта жөнелтімдерінде немесе өзге әдіспен өткізілетін жеке, отбасына, үйге арналған және кәсіпкерлік қызметті, жеке тұлғалардың мұқтаждықтарын жүзеге асыруға байланысты емес тауарлар;
37) кеден одағының тауарлары - кеден одағының кеден аумағындағы тауарлар:
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында толығынан өндірілген;
Кеден одағының кеден аумағына әкелінген және осы Кодекске және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес кеден одағының тауарлар мәртебесін алған;
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумақтарында осы тармақшаның екінші және үшінші абзацтарында көрсетілген тауарлардан және (немесе) шетел тауарларынан жасалған және осы Кодекске және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес тауарлар мәртебесін алған;
38) көлік (тасымалдау) құжаттары - коносамент, жөнелтпе құжат немесе тауарларды тасымалдау және оларды осындай тасымалдау кезінде ілесетін келісімшарттың бар болуын растайтын өзге де құжат;
39) көлік құралдары - көрсетілген көлік құралдарымен бірге тасымалданатын болса, олар үшін техникалық паспортпен немесе техникалық формулярмен көзделген қосалқы бөлшектерді, керек-жарақтары мен жабдықтарды, олардың конструкциясында көзделген май құю ыдыстарындағы жанар-жағармай материалдары мен салқындату сұйықтарын қоса алғанда, су, әуе кемесі, автомобильдік көлік құралы, прицеп, жартылай прицеп, теміржолын көлік құралы (теміржол жылжымалы құрам) немесе контейнерді қосатын тауарлар санаты;

40) транспортные средства международной перевозки - транспортные средства, ввозимые на таможенную территорию таможенного союза или вывозимые за ее пределы в целях начала и (или) завершения международной перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, с находящимися на них специальным оборудованием, предназначенным для погрузки, разгрузки, обработки и защиты грузов, предметами материально-технического снабжения и снаряжения, а также запасными частями и оборудованием, предназначенными для ремонта, технического обслуживания или эксплуатации транспортного средства в пути следования.
2. Иные термины таможенного законодательства таможенного союза используются в значениях, определяемых в соответствующих статьях настоящего Кодекса и международных договорах государств-участников таможенного союза.
3. Термины гражданского и других отраслей законодательства государств-участников таможенного союза, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в каком они используются в этих отраслях законодательства государств-участников таможенного союза, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
Статья 5. Порядок исчисления сроков, устанавливаемых
таможенным законодательством таможенного союза
1. Срок, установленный таможенным законодательством таможенного союза, определяется календарной датой или истечением периода времени, который исчисляется годами, месяцами, днями или часами.
Срок может определяться также указанием на событие, которое должно наступить или на действие, которое должно быть совершено.
2. Если таможенным законодательством таможенного союза не установлен специальный порядок исчисления сроков, для определения начала и окончания сроков, определенных периодом времени, в таможенном законодательстве таможенного союза применяются правила, предусмотренные пунктами 3 - 8 настоящей статьи.
3. Течение срока, определенного периодом времени, начинается на следующий день после календарной даты или наступления события, которыми определено его начало.
4. Срок, исчисляемый годами, истекает в соответствующие месяц и число последнего года срока.
5. Срок, исчисляемый месяцами, истекает в соответствующее число последнего месяца срока.
Если окончание срока, исчисляемого месяцами, приходится на такой месяц, в котором нет соответствующего числа, то срок истекает в последний день этого месяца.
6. Если последний день срока приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
7. Если срок установлен для совершения какого-либо действия, оно может быть выполнено до двадцати четырех часов последнего дня срока.
Однако если это действие должно быть совершено в организации, то срок истекает в тот час, когда в этой организации по установленным правилам прекращаются соответствующие операции.
Письменные заявления и извещения, сданные в учреждение (организацию) почтовой связи до двадцати четырех часов последнего дня срока, считаются сделанными в срок.

40) халықаралық тасымалдаудағы көлік құралы - жүктерді, жолаушыларды және (немесе) жүктерді тиеу, түсіру, өңдеу және қорғауға арналған оларда тұрған арнайы құралдар, материалдық-техникалық жабдықтау заттары, сондай-ақ, қозғалыс жолында көлік құралын жөндеу, оған техникалық қызмет көрсетуге немесе пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер бар багаждарды халықаралық тасымалдауды бастау және (немесе) аяқтау мақсатында кеден одағының кеден аумағына немесе одан тыс шығарылатын көлік құралдары.
2. Кеден одағының кеден заңнамасындағы өзге де терминдері осы Кодекстің тиісті баптарында және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарында айқындалатын мағынада пайдаланылады.
3. Осы Кодексте пайдаланылатын, кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамаларының азаматтық және басқа салаларының терминдері егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамаларының бұл салаларында олар қалай пайдаланылса, сондай мағынада қолданылады.
5-бап. Кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген
мерзімдерді есептеу тәртібі
1. Кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген мерзім, күнтізбелік күнмен немесе жылмен, күндермен немесе сағатпен есептелетін, уақыт кезеңінің өтуімен анықталады.
Мерзім, сондай-ақ, болуы мүмкін оқиғаны немесе жасалуы мүмкін іс-әрекетті көрсете отырып анықтала алады.
2. Егер уақыт кезеңімен белгіленген мерзімнің басталуын және аяқталуын анықтау үшін кеден одағының кеден заңнамасымен мерзімді есептеудің арнайы тәртібі белгіленбесе, кеден одағының кеден заңнамасында осы баптың 3-8-тармақтарында көзделген ереже қолданылады.
3. Уақыт кезеңімен белгіленген мерзімнің өтуі күнтізбелік күннен немесе оқиғаның басталуы анықталған күннен кейін келесі күні басталады.
4. Жылдармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы жылының тиісті айында және күнінде аяқталады.
5. Айлармен есептелетін мерзім, мерзімнің соңғы айының тиісті күнінде аяқталады.
Егер айлармен есептелетін мерзімнің аяқталуы, тиісті күні жоқ айға келетін болса, онда мерзім бұл айдың соңғы күнінде аяқталады.
6. Егер мерзімнің соңғы күні жұмыс істемейтін күнге келген жағдайда, келесі жұмыс күні мерзімнің аяқталу күні болып есептеледі.
7. Егер мерзім қандай да бір іс-әрекетті жасау үшін белгіленген жағдайда, ол мерзімнің соңғы күнінде жиырма төрт сағатқа дейін орындалуы мүмкін.
Бірақ, егер бұл іс-әрекет ұйымда жасалатын болса, онда мерзім, бұл ұйымда белгіленген ережелер бойынша тиісті операциялар тоқтатылған сағатта аяқталады.
Мерзімнің соңғы күнінде жиырма төрт сағатқа дейін мекемеге (ұйымға) почта байланысымен тапсырылған жазбаша өтініштер және хабарламалар мерзімінде жасалған деп есептеледі.

8. В случае, когда срок исчисляется рабочими днями, под рабочими днями понимаются дни недели с понедельника по пятницу, на которые не приходятся праздничные дни, объявленные нерабочими в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 6. Таможенные органы и их основные задачи
1. Таможенные органы обеспечивают на таможенной территории таможенного союза решение следующих основных задач:
1) содействие реализации единой торговой политики таможенного союза;
2) обеспечение исполнения таможенного законодательства таможенного союза и иного законодательства государств-участников таможенного союза, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы;
3) совершение таможенных операций и проведение таможенного контроля, в том числе в рамках оказания взаимной административной помощи;
4) взимание таможенных платежей, а также специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин, контроль правильности их исчисления и своевременности уплаты, принятие мер по их принудительному взысканию в пределах своей компетенции;
5) обеспечение в пределах своей компетенции соблюдения мер таможенно-тарифного регулирования и запретов и ограничений в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу;
6) обеспечение в пределах своей компетенции соблюдения прав и законных интересов лиц в области таможенного регулирования и создание условий для ускорения товарооборота через таможенную границу;
7) обеспечение в пределах своей компетенции мер по защите национальной безопасности государств-участников таможенного союза, жизни и здоровья человека, животного и растительного мира, окружающей среды;
8) выявление, предупреждение и пресечение административных правонарушений и преступлений в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
9) обеспечение защиты прав интеллектуальной собственности на таможенной территории таможенного союза в пределах своей компетенции;
10) ведение таможенной статистики.
Законодательством государств-участников таможенного союза могут быть установлены и иные задачи, решаемые таможенными органами.
2. Система таможенных органов, их права, обязанности и ответственность, а также условия прохождения службы в таможенных органах определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 7. Правоохранительная деятельность
таможенных органов
1. Таможенные органы государств-участников таможенного союза являются органами дознания по делам о контрабанде, об уклонении от уплаты таможенных платежей и иных преступлениях, производство по которым в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза отнесено к ведению таможенных органов.

8. Мерзім, жұмыс күндерімен есептелген жағдайда, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жұмыс істемейтін күн деп жарияланған, мереке күндеріне келмейтін, жұмыс күндері деп дүйсенбіден жұма күндері айтылады.
6-бап. Кеден органдары және оның негізгі міндеттері
1. Кеден органдары кеден одағының кеден аумағында келесі негізгі міндеттерді шешуді қамтамасыз етеді:
1) кеден одағының бірыңғай сауда саясатын іске асыруға жәрдемдесу;
2) орындалуын бақылау кеден органдарына жүктелген, кеден одағының кеден заңнамасын және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің өзге де заңнамаларын орындауды қамтамасыз ету;
3) кедендік операцияларды жасау және оның ішінде, өзара әкімшілік көмек көрсету шеңберінде кедендік бақылауды өткізу;
4) кедендік төлемдерді, сондай-ақ арнайы, демпингке қарсы және өтемақылық баждарды өндіріп алу, оларды есептеу дұрыстығын және уақытында төлеуді бақылау, өз құзыреті шегінде оларды мәжбүрлеп өндіріп алу бойынша шаралар қабылдау;
5) өз құзыреті шеңберінде кедендік-тарифтік реттеу шараларын және кеден шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты тыйым салулар мен шектеулерді сақтау;
6) өз құзыреті шегінде кедендік реттеу саласында тұлғалардың құқықтарын және заңды мүдделерін сақтау және кеден шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдету үшін жағдай жасау;
7) өз құзыреті шегінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің ұлттық қауіпсіздігін, адам өмірі мен денсаулығын, жануарлар мен өсімдіктер әлемін, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды қамтамасыз ету;
8) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстарды айқындау, алдын алу және жолын кесу;
9) өз құзыреті шеңберінде кеден одағының кеден аумағында интеллектуалдық меншік құқын қорғауды қамтамасыз ету;
10) кедендік статистиканы жүргізу.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен кеден органдары шешетін өзге де міндеттер анықталуы мүмкін.
2. Кеден органдарының жүйесі, олардың құқықтары, міндеттері және жауапкершілігі, сондай-ақ кеден органдарында қызмет атқару шарты кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
7-бап. Кеден органдарының құқық қорғау қызметі
1. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары контрабанда туралы істер, кедендік төлемдерді төлеуден бас тарту туралы және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарының іс жүргізуіне жатқызылған өзге қылмыстар туралы істер бойынша анықтау органы болып табылады.

2. Таможенные органы государств-участников таможенного союза осуществляют оперативно-розыскную деятельность в целях выявления лиц, подготавливающих, совершающих или совершивших противоправное деяние, признаваемое законодательством этих государств преступлением, производство по которому отнесено к ведению таможенных органов, исполнения запросов международных таможенных организаций, таможенных и иных компетентных органов иностранных государств в соответствии с международными договорами.
Оперативно-розыскная деятельность осуществляется таможенными органами государств-участников таможенного союза в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза об оперативно-розыскной деятельности.
3. Таможенные органы государств-участников таможенного союза ведут административный процесс (осуществляют производство) по делам об административных правонарушениях и привлекают лиц к административной ответственности в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 8. Отношение к информации, полученной
таможенными органами
1. Любая информация, полученная таможенными органами в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза, используется такими органами исключительно для таможенных целей, в том числе для предупреждения и пресечения административных правонарушений и преступлений.
2. Таможенные органы, их должностные лица, а также иные лица, получившие в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза доступ к информации, указанной в пункте 1 настоящей статьи, не вправе разглашать, использовать в личных целях либо передавать третьим лицам, в том числе государственным органам, информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую, налоговую или иную охраняемую законом тайну (секреты), и другую конфиденциальную информацию, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Таможенные органы передают предоставленную им информацию государственным органам государств-участников таможенного союза, если такая информация необходима указанным органам для решения задач, возложенных на них законодательством государств-участников таможенного союза, с соблюдением требований законодательств государств-участников таможенного союза по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой или иной охраняемой законом тайны (секретов) и другой конфиденциальной информации, а также международных договоров государств-участников таможенного союза.

2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары, бұл мемлекеттердің заңнамасымен, кеден органдарының іс жүргізуіне жататын қылмыстар болып табылатын, заңға қарсы әрекетті дайындайтын, жасайтын немесе жасаған тұлғаларды айқындау мақсатында жедел-іздестіру қызметін, халықаралық шарттарға сәйкес халықаралық кеден ұйымдарының, шетел мемлекеттердің кеден және өзге де құзыретті органдардың сұрау салуларын орындауды жүзеге асырады.
Жедел іздестіру қызметті кеден одағына қатысушы мемлекеттердің жедел іздестіру қызметі туралы заңнамасына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары жүзеге асырады.
3. Кеден органына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша әкімшілік процесті жүргізеді (іс жүргізуді жүзеге асырады) және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тұлғаларды әкімшілік жауапкершілікке тартады.
8-бап. Кеден органдары алған ақпаратқа қатысты
1. Кеден одағының кеден заңнамасына және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдары алған кез келген ақпаратты кеден органдары кеден мақсаты үшін, оның ішінде әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың алдын алу және жолын кесу үшін ғана пайдаланады.
2. Кеден органдары, олардың лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осы баптың 1-тармағында көрсетілген ақпаратқа рұқсат алған өзге де тұлғалардың мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық ақпаратты немесе заңмен қорғалатын құпияны, және осы Кодекспен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа да құпия ақпаратты жариялауға, жеке мақсатта пайдалануға немесе үшінші тұлғаларға, оның ішінде мемлекеттік органдарға беруге құқы жоқ.
Кеден органдары, оларға ұсынылған ақпаратты кеден органына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік органдарына, егер де осындай ақпарат көрсетілген органдарға кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен жүктелген міндеттерді шешу үшін кажет болса, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік, коммерциялық, банктік және салықтық және өзге заңмен қорғалатын құпияны, және басқа құпия ақпаратты, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарын қорғау жөніндегі заң талаптарын сақтай отырып, береді.

Статья 9. Обжалование действий (бездействия) таможенных
органов и их должностных лиц
Любое лицо вправе обжаловать решения таможенных органов, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц в сроки и порядке, установленные законодательством государства-участника таможенного союза, решения, действия (бездействие) таможенного органа или должностных лиц таможенного органа которого обжалуются.
Глава 2
Информирование и консультирование
Статья 10. Информирование о таможенном законодательстве
таможенного союза
1. Информирование о таможенном законодательстве таможенного союза осуществляется путем опубликования актов таможенного законодательства таможенного союза в официальных и иных печатных изданиях, а также путем доведения информации о них до всеобщего сведения по телевидению и радио, с использованием информационных технологий, а также посредством иных способов распространения информации.
2. Комиссия таможенного союза и таможенные органы обеспечивают беспрепятственный доступ лицам к информации о таможенном законодательстве таможенного союза, размещенной на их официальных вебсайтах.
Статья 11. Консультирование таможенными органами
1. Таможенные органы консультируют заинтересованных лиц по вопросам, касающимся таможенного законодательства таможенного союза и иным вопросам, входящим в компетенцию таможенных органов.
2. Консультирование таможенными органами осуществляется в устной и письменной формах бесплатно. По письменному запросу заинтересованного лица таможенный орган обязан предоставить информацию в письменной форме в возможно короткие сроки, но не позднее срока, установленного законодательством государств-участников таможенного союза.
3. При консультировании должностные лица таможенных органов не проверяют от имени таможенного органа таможенные декларации и иные документы, которые подлежат представлению таможенным органам в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза, а также не составляют такие таможенные декларации и документы.
Консультации, связанные с заполнением документов, указанных в части первой настоящего пункта, проводятся в устной форме без проверки информации, предоставленной заинтересованным лицом.
4. При консультировании должностное лицо таможенного органа не вправе:
1) проводить консультации по вопросам, не входящим в компетенцию таможенных органов;
2) вносить изменения и дополнения в представленные заинтересованными лицами документы;
3) совершать на документах заинтересованных лиц распорядительные надписи, давать указания таможенным органам или каким-либо иным способом влиять на последующие решения таможенного органа или действия его должностного лица при осуществлении функций, возложенных на таможенные органы;

9-бап. Кеден органының және оның лауазымды тұлғаларының
әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану
Кез келген тұлға, кеден органының немесе оның лауазым тұлғаларының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануға болатын, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасымен көзделген мерзімде және тәртіпте, кеден органының немесе оның лауазым тұлғаларының шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқылы.
2-тарау
Ақпараттандыру және кеңес беру
10-бап. Кеден одағының кеден заңнамасы туралы
ақпараттандыру
1. Кеден одағының кеден заңнамасы туралы ақпараттандыру кеден одағының кеден заңнамасының актілерін ресми және өзге де баспасөз басылымдарында жариялау жолымен, сондай-ақ олар туралы ақпаратты бәрінің назарына теледидар және радио, арқылы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, сондай-ақ, ақпаратты таратудың өзге тәсілдері арқылы жеткізу жолымен жүзеге асырылады.
2. Кеден одағының комиссиясы және кеден органдары, олардың ресми веб-сайттарында жарияланған кеден одағының кеден заңнамасы туралы ақпаратқа тұлғалардың бөгетсіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
11-бап. Кеден органдарының кеңес беруі
1. Кеден органдары кеден одағының кеден заңнамасына қатысты мәселелер бойынша және кеден органдарының құзыретіне енетін өзге де мәселелер бойынша мүдделі тұлғаларға кеңес береді.
2. Кеден органдарының кеңес беруі ауызша және жазбаша нысандарда тегін жүзеге асырылады. Мүдделі тұлғаның жазбаша сұрау салуы бойынша кеден органы ақпаратты жазбаша нысанда қысқа мерзімде, бірақ кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көзделген мерзімнен кешікпей ұсынуға міндетті.
3. Кеңес беру кезінде кеден органдарының лауазымды тұлғалары кеден органының атынан кедендік декларацияларды және кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес кеден органының ұсынуына жататын өзге де құжаттарды тексермейді, сондай-ақ осындай кедендік декларациялар мен құжаттарды жасамайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды толтыруға байланысты кеңес, мүдделі тұлға ұсынған ақпаратты тексерусіз ауызша нысанда жүргізіледі.
4. Кеңес беру кезінде кеден органы лауазымды тұлғасының:
1) кеден органдарының құзыретіне енбейтін мәселелер бойынша кеңес беруге;
2) мүдделі тұлға ұсынған құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуге;
3) мүдделі тұлғалардың құжаттарында өкімші жазулар жазуға, кеден органдарына нұсқау беруге немесе кеден органдарына жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде кеден органының немесе оның лауазымды тұлғасының кейінгі шешімдеріне кез келген әдіспен ықпал етуге;

4) сообщать сведения, не подлежащие разглашению в соответствии с законодательством.
5. Информация, предоставленная заинтересованным лицам при проведении консультации, не является основанием для принятия решения или совершения действий (бездействия) таможенным органом или его должностным лицом при совершении таможенных операций в отношении товаров.
6. Порядок организации консультирования таможенными органами определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 3 Взаимоотношения таможенных органов с участниками,
внешнеэкономической деятельности и лицами, осуществляющими
деятельность в сфере таможенного дела
Статья 12. Таможенный представитель
1. Таможенный представитель - юридическое лицо государства-участника таможенного союза, отвечающее условиям, определенным статьей 13 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается таможенным представителем после включения в реестр таможенных представителей.
Порядок включения в реестр таможенных представителей и исключения из данного реестра определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Таможенный представитель совершает от имени и по поручению декларанта или иных заинтересованных лиц таможенные операции в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза на территории государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого он включен в реестр таможенных представителей.
3. Отношения таможенных представителей с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
4. Таможенные органы ведут реестр таможенных представителей и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Комиссия таможенного союза на основании реестров, ведущихся таможенными органами, формирует общий реестр таможенных представителей, и обеспечивает его периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
5. Законодательством государств-участников таможенного союза могут определяться квалификационные требования к работникам таможенных представителей, непосредственно осуществляющих таможенные операции, и условия выдачи таким лицам документа, подтверждающего их соответствие установленным требованиям.
6. При совершении таможенных операций для таможенного представителя не должны устанавливаться менее благоприятные условия или предъявляться более жесткие требования, чем те, которые установлены и предъявляются при совершении таможенных операций декларантом или иными заинтересованными лицами в соответствии с настоящим Кодексом.

4) заңнамаға сәйкес жария етуге жатпайтын мәліметтерді хабарлауға құқы жоқ.
5. Кеңес беру кезінде мүдделі тұлғаға ұсынылған ақпарат, тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органының немесе оның лауазымды тұлғасының әрекеттік (әрекетсіздік) жасауы немесе шешім қабылдауы үшін негіз бола алмайды.
6. Кеден органдарының кеңес беруді ұйымдастыру тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
3-тарау
Кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметке қатысушылармен
және кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын
тұлғалармен өзара қарым-қатынасы
12-бап. Кеден өкілі
1. Кеден өкілі - осы Кодекстің 13-бабында белгіленген шарттарға жауап беретін, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін кеден өкілі болып мойындалады.
Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу және аталмыш тізілімнен алып тастау тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Кеден өкілі декларанттың немесе өзге мүдделі тұлғалардың атынан немесе тапсырмасы бойынша кеден одағына қатысушы мемлекет аумағында, кеден органымен кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілген, кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес кедендік операцияларды жасайды.
3. Кеден өкілдерінің декларантпен немесе өзге мүдделі тұлғалармен қатынасы келісімшарт негізінде құрылады.
4. Кеден органдары кеден өкілдерінің тізілімін жүргізеді және олардың мерзімдік жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып қамтамасыз етеді.
Кеден одағының Комиссиясы, кеден органдары жүргізетін тізілімдер негізінде кеден өкілдерінің жалпы тізілімін құрастырады және оның мерзімдік жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып қамтамасыз етеді.
5. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен кеден операцияларын тікелей жүзеге асыратын кеден өкілдерінің қызметкерлеріне біліктілік талаптар және олардың белгіленген талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттарды осындай тұлғаларға беру шарты анықталуы мүмкін.
6. Кедендік операцияларды жасау кезінде кеден өкілі үшін қолайлы жағдайлар жасалмауы немесе осы Кодекске сәйкес декларантпен немесе өзге мүдделі тұлғалардың кедендік операцияларды жасауы кезінде оларға қойылатын немесе ұсынылатын ең қатаң талаптар қойылмауы керек.

Статья 13. Условия включения в реестр
таможенных представителей
Для включения в реестр таможенных представителей юридическое лицо должно соответствовать следующим условиям:
1) наличие в штате этого лица не менее двух работников, имеющих документ, подтверждающий их соответствие установленным требованиям;
2) наличие договора страхования риска своей гражданской ответственности, которая может наступить вследствие причинения вреда имуществу представляемых лиц или нарушения договоров с этими лицами. Размер страховой суммы определяется законодательством государств-участников таможенного союза;
3) предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее чем одному миллиону евро, по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на день внесения такого обеспечения;
4) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 14. Основания для исключения из реестра
таможенных представителей
Основаниями для исключения из реестра таможенных представителей являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр таможенных представителей, установленных статьей 13 настоящего Кодекса;
2) иные основания, установленные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 15. Права таможенного представителя
1. При совершении таможенных операций таможенный представитель обладает теми же правами, что и лицо, которое уполномочивает его представлять свои интересы во взаимоотношениях с таможенными органами.
2. При осуществлении своей деятельности таможенный представитель вправе:
требовать от представляемого лица документы и сведения, необходимые для таможенных целей, в том числе содержащие информацию, составляющую коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, либо другую конфиденциальную информацию, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований;
иметь доступ, в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза, к информационным системам таможенных органов, используемым ими для автоматизированной обработки информации, электронной передачи данных, необходимых для таможенных целей.
Законодательством государств-участников таможенного союза может быть предусмотрено право таможенного представителя ограничить сферу своей деятельности совершением таможенных операций в отношении отдельных видов товаров в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности либо в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза определенными видами транспорта, а также совершением отдельных таможенных операций или регионом деятельности в рамках региона деятельности одного (нескольких) таможенного органа (таможенных органов) государства-участника таможенного союза.

13-бап. Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарты
Кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу үшін заңды тұлға келесі шарттарға сәйкес келуі керек:
1) бұл тұлғаның штатында, қойылған талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаты бар кем дегенде екі қызметкердің бар болуы;
2) ұсынылатын тұлғалардың мүлігіне зиян келтіру немесе бұл тұлғалардың келісімшартты бұзу салдарынан болуы мүмкін өзінің азаматтық жауапкершілігіне келетін қатерді сақтау шартының бар болуы. Сақтандыру сомасының мөлшері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады;
3) кеден бажының, осындай қамтамасыз етуді енгізу күніне кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген валюта курсы бойынша кем дегенде бір миллион евро эквивалент сомасындағы салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсыну;
4) өзге талаптарға сәйкес келуі және кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге де шарттарды сақтау.
14-бап. Кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау үшін
негіздеме
Кеден өкілдерінің тізілімінен алып тастау үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) осы Кодекстің 13-бабында көзделген кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтамау;
2) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен көзделген өзге де негіздемелер.
15-бап. Кеден өкілінің құқықтары
1. Кеден өкілі кедендік операцияларды жасау кезінде оған кеден органдарының өзара қарым-қатынасында өзінің мүддесін ұсынуға уәкілет ететін тұлға сияқты құқықтарға ие.
2. Өз қызметін жүзеге асыру кезінде кеден өкілі:
Ұсынылатын тұлғадан кеден мақсаты үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді, оның ішінде коммерциялық, банктік ақпаратты және өзге заңмен қорғалатын құпияны, немесе басқа құпия ақпаратты талап етуге және осы Кодекспен белгіленген талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін мерзімде осындай құжаттар мен мәліметтерді алуға;
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіпте, олармен ақпаратты автоматтандырып өңдеу, кеден мақсаты үшін қажетті деректерді электронды беру үшін пайдаланылатын, кеден органдарының ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуге құқылы.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен сыртқы
экономикалық қызметтің бірыңғай Тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың кейбір түрлеріне қатысты немесе кеден одағының кеден шекарасы арқылы көліктің нақты түрлерінде өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасаумен, сондай-ақ жеке кедендік операцияларды жасаумен немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттің бір (бірнеше) кеден органының қызметі шеңберінде қызмет аймағымен кеден өкілінің, өз қызметінің саласын шектеу құқы қарастырылған.

Статья 16. Обязанности таможенного представителя
1. Обязанности таможенного представителя при совершении таможенных операций обусловлены требованиями и условиями, установленными таможенным законодательством таможенного союза.
В обязанности таможенного представителя не входит совершение таможенных операций, связанных с соблюдением требований и условий заявленных таможенных процедур, а также иных обязанностей, которые в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза возлагаются только на представляемых ими лиц.
2. Полученная от представляемых лиц информация, составляющая государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другая конфиденциальная информация не должна разглашаться или использоваться таможенным представителем и его работниками для собственных целей, передаваться иным лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Таможенный представитель обязан представлять в таможенные органы отчетность в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Обязанности таможенного представителя перед таможенными органами не могут быть ограничены договором с представляемым лицом.
5. Обязанности являются едиными для всех таможенных представителей. Запрещается предоставление исключительных (эксклюзивных) прав и иных преимуществ, носящих индивидуальный характер, для отдельных таможенных представителей.
Статья 17. Ответственность таможенного представителя
За несоблюдение требований таможенного законодательства таможенного союза таможенный представитель несет ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 18. Таможенный перевозчик
1. Таможенный перевозчик - юридическое лицо государства-участника таможенного союза, отвечающее условиям, определенным статьей 19 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается таможенным перевозчиком после включения в реестр таможенных перевозчиков.
Порядок включения в реестр таможенных перевозчиков и исключения из данного реестра определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Таможенный перевозчик осуществляет перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории таможенного союза в случаях и на условиях, установленных таможенным законодательством таможенного союза.
3. Таможенные органы ведут реестры лиц, признанных таможенным перевозчиками, и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Комиссия таможенного союза на основании реестров, ведущихся таможенными органами, формирует общий реестр таможенных перевозчиков и обеспечивает его публикацию не реже одного раза в квартал, в том числе с использованием информационных технологий.
Форма общего реестра таможенных перевозчиков и порядок его ведения определяется решением Комиссии таможенного союза.

16-бап. Кеден өкілінің міндеттері
1. Кеден өкілінің міндеттері кедендік операцияларды жасау кезінде кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген талаптарға және шарттарға келісілген.
Кеден өкілінің міндеттеріне мәлімделген кедендік операциялардың талаптары мен шарттарын сақтауға байланысты кедендік операцияларды жасау, сондай-ақ кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес олар ұсынатын тұлғаға ғана жүктелетін өзге міндеттерді орындау кірмейді.
2. Ұсынылатын тұлғадан алынатын, мемлекеттік, коммерциялық, банктік ақпарат және заңмен қорғалатын өзге құпия, немесе құпия
ақпарат жарияланбауы немесе кеден өкілі және оның қызметкері, өз мақсаттары үшін пайдаланбауы, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған жағдайларды қоспағанда, өзге тұлғаларға берілмеуі керек.
3. Кеден өкілі, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен көзделген тәртіпте кеден органдарына есеп ұсынуға міндетті.
4. Кеден өкілінің кеден органдары алдындағы міндеттері ұсынылатын тұлғамен шартпен шектелмеуі мүмкін.
5. Міндеттер, барлық кеден өкілдері үшін бірдей болып табылады. Жеке кеден өкілдері үшін, айрықша (эксклюзивтік) құқықтарды және жеке сипаттағы өзге басымдықтарды ұсынуға тыйым салынады.
17-бап. Кеден өкілінің жауапкершілігі
Кеден одағының кеден заңнамасының талаптарын сақтамағаны үшін кеден өкілі, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
18-бап. Кедендік тасымалдаушы
1. Кедендік тасымалдаушы - осы Кодекстің 19-бабымен белгіленген шарттарға жауап беретін, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізілгеннен кейін кедендік тасымалдаушы болып табылады.
Кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу және аталмыш тізілімнен алып тастау тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Кедендік тасымалдаушы, кедендік бақылаудағы тауарларды, кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген жағдайдарда және шарттарда кеден одағының кеден аумағы бойынша тасымалдауды жүзеге асырады.
3. Кеден органдары, кедендік тасымалдаушы деп мойындалған тұлғалардың тізілімін жүргізеді және олардың мерзімдік басылымда жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
Кеден одағының Комиссиясы, кеден органдарымен жүргізілетін тізілімдер негізінде кедендік тасымалдаушылардың жалпы тізілімін құрайды және оның тоқсанына кем дегенде бір рет басылымда жариялануын, оның ішінде ақпаратты технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
Кедендік тасымалдаушылардың жалпы тізілімінің нысаны және оны жүргізу тәртібі кеден одағы Комиссиясының шешімімен анықталады.

4. Статус таможенных перевозчиков подтверждается документом по форме, определенной решением Комиссии таможенного союза.
Документ, указанный в части первой настоящего пункта, выдается таможенным органом государства-участника таможенного союза, включившим юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков.
Статья 19. Условия включения в реестр
таможенных перевозчиков
Условиями включения юридического лица в реестр таможенных перевозчиков являются:
1) осуществление этим лицом деятельности по перевозке грузов в течение не менее двух лет на дату обращения в таможенный орган;
2) предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее чем двумстам тысячам евро, по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на день внесения такого обеспечения;
3) наличие разрешительного документа на осуществление деятельности по перевозке грузов, если такой вид деятельности требует наличия указанного документа в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
4) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении, аренде используемых для перевозки товаров транспортных средств, в том числе транспортных средств, пригодных для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями;
5) наличие договора страхования риска своей гражданской ответственности, которая может наступить вследствие причинения вреда товару, вверенному перевозчику по договору перевозки, или по причине нарушения обязательств, возникших из договора. Размер страховой суммы определяется законодательством государств-участников таможенного союза;
6) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, пеней;
7) отсутствие фактов привлечения, в течение одного года до дня обращения в таможенный орган, к административной ответственности за правонарушения в сфере таможенного дела, определенные законодательством государств-участников таможенного союза;
8) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 20. Основания для исключения из реестра
таможенных перевозчиков
Основанием для исключения из реестра таможенных перевозчиков являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр таможенных перевозчиков, установленных подпунктами 2) - 5) и 8) статьи 19 настоящего Кодекса;
2) несоблюдение перевозчиком обязанностей, предусмотренных подпунктами 1) - 3) статьи 21 настоящего Кодекса;

4. Кедендік тасымалдаушылардың мәртебесі кеден одағы
Комиссиясының шешімімен анықталған нысан бойынша құжатпен расталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжатты, заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне қосқан, кеден одағына қатысушы мемлекеттің кеден органы береді.
19-бап. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу
шарты
Заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарты болып мыналар табылады:
1) бұл тұлғаның, кеден органына жүгіну күнінде екі жылдан кем емес мерзім ішінде жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруы;
2) кеден бажының, осындай қамтамасыз етуді енгізу күніне кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген валюта курсы бойынша кем дегенде бір миллион евро эквивалент сомасындағы салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсыну;
3) егер де қызметтің осындай түрі, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес көрсетілген құжаттардың бар болуын талап еткен жағдайда, жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруға рұқсат құжаттарының бар болуы;
4) меншігінде, шаруашылық иелігінде, жедел басқаруында, жалда тауарларды тасымалдау үшін пайдаланылатын көлік құралдарының, оның ішінде кедендік пломбалар мен мөрлер қойып, тауарларды тасымалдауға жарамды көлік құралдарының бар болуы;
5) тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушыға сеніп берілген тауарға зиян келтіру немесе келісімшарттан туатын міндеттемелерді бұзу себебі бойынша болатын өзінің азаматтық жауапкершілігіне келетін қатерді сақтау шартының бар болуы. Сақтандыру сомасының мөлшері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады;
6) кеден органына жүгіну күнінде кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің жоқ болуы;
7) кеден органына жүгінгенге дейін бір жыл ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген, кеден ісі саласында құқық бұзушылығы үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің болмауы;
8) кеден одағының кеден заңнамасымен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтауы.
20-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен алып тастау
үшін негіздеме
Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен алып тастау үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) осы Кодекстің 19-бабының 2)-5) және 8) тармақшаларымен белгіленген, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу шарттарын сақтамау;
2) осы Кодекстің 21-бабының 1)-3) тармақшаларында көзделген міндеттерді тасымалдаушылардың сақтамауы;

3) иные основания, установленные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 21. Обязанности таможенного перевозчика
Таможенный перевозчик обязан:
1) соблюдать условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом, при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита;
2) вести учет товаров, перевозимых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита и представлять в таможенные органы отчетность о перевозке таких товаров, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
3) исполнить обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях, предусмотренных статьями 227 и 228 настоящего Кодекса;
4) не разглашать, не использовать для собственных целей и не передавать иным лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза, полученную от отправителя товаров, их получателя или экспедитора информацию, составляющую государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другую конфиденциальную информацию;
5) информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр таможенных перевозчиков, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр таможенных перевозчиков, в течение пяти рабочих дней с даты изменения таких сведений.
Статья 22. Ответственность таможенного перевозчика
За неисполнение своих обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, таможенный перевозчик несет ответственность в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса.
Статья 23. Владелец склада временного хранения
1. Владелец склада временного хранения - юридическое лицо государства-участника таможенного союза, отвечающее условиям, определенным статьей 24 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем склада временного хранения после включения в реестр владельцев складов временного хранения.
Порядок включения в реестр владельцев складов временного хранения и исключения из данного реестра определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Владелец склада временного хранения осуществляет хранение товаров, находящихся под таможенным контролем, в случаях и на условиях, установленных таможенным законодательством таможенного союза.
3. Таможенные органы ведут реестры лиц, признанных владельцами складов временного хранения, и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
4. Комиссия таможенного союза на основании реестров, ведущихся таможенными органами, формирует общий реестр владельцев складов временного хранения и обеспечивает его периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.

3) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге де негіздемелер.
21-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
Кедендік тасымалдаушы:
1) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде, осы Кодексте белгіленген шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;
2) кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын тауарлардың есебін жүргізуге және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осындай тауарларды тасымалдау туралы, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кеден органдарына есеп ұсынуға;
3) осы Кодекстің 227-228-баптарында көзделген жағдайларда кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауға;
4) тауарларды жөнелтушіден, оларды алушыдан және экспедитордан
алынған, мемлекеттік, коммерциялық, банктік ақпаратты және өзге заңмен қорғалатын құпияны, немесе басқа құпия ақпаратты жарияламауға, өз мақсаты үшін пайдаланбауға және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге тұлғаларға бермеуге міндетті;
5) заңды тұлғаны кедендік тасымалдаушылардың тізіліміне қосқан кеден органына, кедендік тасымалдаушылар тізіліміне енгізу кезінде олар мәлімдеген мәліметтердің өзгергені туралы, осындай мәліметтердің өзгерген күнінен бес жұмыс күні ішінде хабар беруге міндетті.
22-бап. Кедендік тасымалдаушының жауапкершілігі
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде өзінің міндеттерін орындамағаны үшін кедендік тасымалдаушы, осы Кодекстің 224-бабына сәйкес жауаптылықта болады.
23-бап. Уақытша сақтау қоймасының иесі
1. Уақытша сақтау қоймасының иесі - осы Кодекстің 24-бабында белгіленген, шарттарға жауап беретін, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін уақытша сақтау қоймасының иесі болып табылады.
Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу және аталмыш тізілімнен алып тастау кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Уақытша сақтау қоймасының иесі, кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген жағдайларда және шарттарда, кедендік бақылаудағы тауарларды сақтауды жүзеге асырады.
3. Кеден органдары, уақытша сақтау қоймаларының иелері болып табылатын тұлғалардың тізілімін жүргізеді және олардың мерзімдік басылымда жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
Кеден одағының Комиссиясы, кеден органдары жүргізетін тізілімдер негізінде уақытша сақтау қоймалары иелерінің жалпы тізілімін құрайды және оның мерзімдік басылымда жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.

Статья 24. Условия включения в реестр владельцев складов
временного хранения
1. Условиями включения юридического лица в реестр владельцев складов временного хранения являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде помещений и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве склада временного хранения и отвечающих требованиям, установленным законодательством государств-участников таможенного союза;
2) наличие договора страхования риска своей гражданской ответственности, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами. Размер страховой суммы определяется законодательством государств-участников таможенного союза;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, пеней;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности за правонарушения в сфере таможенного дела, определенные законодательством государств-участников таможенного союза;
5) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Если владение помещениями и (или) открытыми площадками осуществляется на основании договора аренды, такой договор должен быть заключен на срок не менее одного года на день подачи заявления о включении в реестр владельцев складов временного хранения.
Статья 25. Основания для исключения из реестра владельцев
складов временного хранения
Основанием для исключения из реестра владельцев складов временного хранения являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр владельцев складов временного хранения, установленных статьей 24 настоящего Кодекса;
2) несоблюдение владельцем склада временного хранения обязанностей, предусмотренных статьей 26 настоящего Кодекса;
3) иные основания, установленные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 26. Обязанности владельца склада
временного хранения
Владелец склада временного хранения обязан:
1) соблюдать условия и выполнять требования, установленные настоящим Кодексом, при временном хранении товаров;
2) обеспечивать сохранность товаров, находящихся на складе временного хранения;
3) вести учет хранимых товаров и представлять в таможенные органы отчетность о них, в том числе с использованием информационных технологий, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;

24-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне
енгізу шарттары
1. Заңды тұлғаны уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарты болып мыналар табылады:
1) меншігінде, шаруашылық иелігінде, жедел басқаруында, жалда
уақытша сақтау қоймасы ретінде пайдалануға арналған және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға жауап беретін үй-жайлардың және (немесе) ашық алаңдардың бар болуы;
2) сақтауда тұрған басқа тұлғалардың тауарларына зиян келтіру немесе басқа тұлғалармен жасалған сақтау келісімшарттың өзге шарттарын бұзу себебі бойынша болатын өзінің азаматтық жауапкершілігіне келетін қатерді сақтау шартының бар болуы. Сақтандыру сомасының мөлшері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады;
3) кеден органына жүгіну күнінде кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің жоқ болуы;
4) кеден органына жүгінгенге дейін бір жыл ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген, кеден ісі саласында құқық бұзушылығы үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің болмауы;
5) кеден одағының кеден заңнамасымен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтауы.
2. Егер үй-жайларды және (немесе) ашық алаңдарды иелену жалға алу шарты негізінде жүзеге асырылған жағдайда, осындай шарт, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу туралы өтінішті беру күніне бір жылдан кем емес мерзімге бекітілуі керек.
25-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен
алып тастау үшін негіздеме
Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау үшін негіздеме болып мыналар табылады:
1) осы Кодекстің 24-бабында белгіленген, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтамау;
2) осы Кодекстің 26-бабында көзделген міндеттерді, уақытша сақтау қоймалары иелерінің сақтамауы;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге де негіздемелер.
26-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
Уақытша сақтау қоймасының иесі:
1) тауарларды уақытша сақтау кезінде, осы Кодекспен белгіленген шарттарды сақтауға және талаптарды орындауға;
2) уақытша сақтау қоймасындағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) сақталатын тауарлардың есебін жүргізуге және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кеден органдарына олар туралы есеп ұсынуға;

4) не допускать посторонних лиц, не являющихся работниками склада временного хранения и не обладающих полномочиями в отношении товаров, к хранящимся товарам без разрешения таможенных органов;
5) выполнять требования таможенных органов, в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к хранящимся товарам;
6) в случае прекращения функционирования склада временного хранения в течение трех рабочих дней, со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на склад временного хранения о таком решении;
7) исполнить обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в случаях предусмотренных статьей 172 настоящего Кодекса;
8) информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев складов временного хранения, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев складов временного хранения, в течение пяти рабочих дней с даты изменения таких сведений.
Статья 27. Ответственность владельца склада
временного хранения
За неисполнение своих обязанностей при временном хранении товаров, владелец склада временного хранения несет ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 28. Владелец таможенного склада
1. Владелец таможенного склада - юридическое лицо государства- участника таможенного союза, отвечающее условиям, определенным статьей 29 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем таможенного склада после включения в реестр владельцев таможенных складов.
Порядок включения в реестр владельцев таможенных складов и исключения из данного реестра определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Владелец таможенного склада осуществляет хранение товаров, находящихся под таможенным контролем, в случаях и на условиях, установленных настоящим Кодексом.
3. Отношения владельца таможенного склада с декларантами или иными заинтересованными лицами строятся на договорной основе.
4. Таможенные органы ведут реестры таможенных складов и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Комиссия таможенного союза на основании реестров, ведущихся таможенными органами, формирует общий реестр владельцев таможенных складов, и обеспечивает его периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 29. Условия включения в реестр владельцев
таможенных складов
1. Условиями включения юридических лиц в реестр владельцев таможенных складов являются:

4) уақытша сақтау қоймасының қызметкері болып табылмайтын және кеден органының рұқсатынсыз сақталатын тауарларға қатысты өкілдіктерге ие емес бөтен тұлғаларды жібермеуге;
5) кеден органдары лауазымды тұлғаларының сақталатын тауарларға қол жеткізуіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындауға;
6) уақытша сақтау қоймасы жұмыс істеуді тоқтатқан жағдайда, осы қойманың жұмысты тоқтатуы туралы шешімді қабылдаған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде уақытша сақтау орнына тауарларын қойған тұлғаларға осы шешімді жеткізуге;
7) осы Кодекстің 172-бабында көзделген жағдайларда кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауға;
8) заңды тұлғаны, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізген кеден органына, уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу кезінде олармен мәлімделген мәліметтердің өзгергені туралы, осындай мәліметтердің өзгерген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарлауға міндетті.
27-бап. Уақытша сақтау қойма иесінің жауапкершілігі
Тауарларды уақытша сақтау кезінде өз міндеттерін орындамағаны үшін уақытша сақтау қоймасының иесі, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
28-бап. Кеден қоймасының иесі
1. Кеден қоймасының иесі - осы Кодекстің 29-бабында белгіленген, шарттарға жауап беретін, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілгеннен кейін кеден қоймасының иесі болып табылады.
Кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу және аталмыш тізілімнен алып тастау кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Кеден қоймасының иесі, кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген жағдайларда және шарттарда, кедендік бақылаудағы тауарларды сақтауды жүзеге асырады.
3. Кеден қоймасы иесінің декларантпен немесе өзге де мүдделі тұлғалармен қатынасы келісімшарттық негізде құрылады.
4. Кеден органдары, кеден қоймаларының иелері болып табылатын тұлғалардың тізілімін жүргізеді және олардың мерзімдік басылымда жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
Кеден одағының Комиссиясы, кеден органдары жүргізетін тізілімдер негізінде кеден қоймалары иелерінің жалпы тізілімін құрайды және оның мерзімдік басылымда жариялануын, оның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, қамтамасыз етеді.
29-бап. Кеден қоймасы иелерінің тізіліміне енгізу
шарттары
1. Заңды тұлғаны кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарты болып мыналар табылады:

1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде помещений и (или) открытых площадок, предназначенных для использования в качестве таможенного склада и отвечающих требованиям, установленным законодательством государств-участников таможенного союза;
2) наличие договора страхования риска своей гражданской ответственности, которая может наступить вследствие причинения вреда товарам других лиц, находящимся на хранении, или нарушения иных условий договоров хранения с другими лицами. Размер страховой суммы определяется законодательством государств-участников таможенного союза;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, пеней;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности за правонарушения в сфере таможенного дела, определенные законодательством государств-участников таможенного союза;
5) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Если владение помещениями и (или) открытыми площадками осуществляется на основании договора аренды, такой договор должен быть заключен на срок не менее одного года на день подачи заявления о включении в Реестр владельцев таможенных складов, если иное не установлено законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 30. Основания для исключения из реестра владельцев
таможенных складов
Основанием для исключения из реестра владельцев таможенных складов являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр владельцев таможенных складов, установленных статьей 29 настоящего Кодекса;
2) несоблюдение владельцем таможенного склада обязанностей, предусмотренных статьей 31 настоящего Кодекса;
3) иные основания, установленные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 31. Обязанности владельца таможенного склада
Владелец таможенного склада обязан:
1) обеспечивать сохранность товаров, находящихся на таможенном складе;
2) соблюдать условия и требования, установленные настоящим Кодексом, в отношении хранения товаров на таможенном складе;
3) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
4) вести учет товаров, хранящихся на таможенном складе, и представлять таможенным органам отчетность о таких товарах;
5) не допускать посторонних лиц, не являющихся работниками таможенного склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров, к хранящимся товарам без разрешения таможенных органов;

1) меншігінде, шаруашылық иелігінде, жедел басқаруында, жалда кеден қоймасы ретінде пайдалануға арналған және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға жауап беретін үй-жайлардың және (немесе) ашық алаңдардың бар болуы;
2) сақтауда тұрған басқа тұлғалардың тауарларына зиян келтіру немесе басқа тұлғалармен жасалған сақтау келісімшарттың өзге шарттарын бұзу себебі бойынша болатын өзінің азаматтық жауапкершілігіне келетін қатерді сақтау шартының бар болуы. Сақтандыру сомасының мөлшері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады;
3) кеден органына жүгіну күнінде кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды төлеу бойынша орындалмаған міндеттемелердің жоқ болуы;
4) кеден органына жүгінгенге дейін бір жыл ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген, кеден ісі саласында құқық бұзушылығы үшін әкімшілік жауапкершілікке тарту фактілерінің болмауы;
5) Кеден одағының кеден заңнамасымен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге талаптарға сәйкес келуі және өзге де шарттарды сақтауы.
2. Егер үй-жайларды және (немесе) ашық алаңдарды иелену жалға алу шарты негізінде жүзеге асырылған жағдайда, егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен өзгесі белгіленбесе, осындай шарт, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізілу туралы өтінішті беру күніне бір жылдан кем емес мерзімге бекітілуі керек.
30-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып
тастау үшін негіздеме
Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау үшін негіздеме болып мыналар табылады:
1) осы Кодекстің 29-бабымен белгіленген, кеден қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттарын сақтамау;
2) осы Кодекстің 31-бабында көзделген міндеттерді, кеден қоймасы иесінің сақтамауы;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген өзге де негіздемелер.
31-бап. Кеден қоймасының иесінің міндеттері
Кеден қоймасының иесі міндетті:
1) кеден қоймасында орналасқан тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету;
2) тауарлардың кеден қоймасында сақталуына қатысты осы Кодекспен бекітілген шарттар мен талаптарды сақтау;
3) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету;
4) кеден қоймасында сақталатын тауарларды есепке алуды жүргізу және кеден органына осы тауарлар жөнінде есеп ұсыну;
5) кеден қоймасының жұмысшылары болып табылмайтын және кеден органдарының рұқсатынсыз сақталып отырған тауарларға қатысты өкілеттігі жоқ бөтен тұлғаларды жібермеу;

6) выполнять требования таможенных органов, в отношении доступа должностных лиц таможенных органов к хранящимся товарам;
7) в случае прекращения функционирования таможенного склада в течение трех рабочих дней, со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, известить лиц, поместивших товары на таможенный склад, о таком решении;
8) в случае утраты товаров, за исключением их утраты вследствие уничтожения при аварии или действии непреодолимой силы, либо выдачи товаров без разрешения таможенного органа уплатить ввозные таможенные пошлины, налоги при возникновении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом;
9) информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев таможенных складов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев таможенных складов, в течение пяти рабочих дней с даты изменения таких сведений.
Статья 32. Ответственность владельца таможенного склада
За неисполнение своих обязанностей при хранении товаров на таможенном складе, владелец таможенного склада несет ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 33. Владелец магазина беспошлинной торговли
1. Владелец магазина беспошлинной торговли - юридическое лицо государства-участника таможенного союза, отвечающее условиям, определенным статьей 34 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо признается владельцем магазина беспошлинной торговли после включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли.
Порядок включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли и исключения из данного реестра определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Владелец магазина беспошлинной торговли осуществляет хранение и реализацию в розницу товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, физическим лицам, выезжающим с таможенной территории таможенного союза.
3. Таможенные органы ведут реестры владельцев магазинов беспошлинной торговли и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 34. Условия включения в реестр владельцев
магазинов беспошлинной торговли
Условиями включения юридических лиц в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
1) нахождение в собственности, хозяйственном ведении, оперативном управлении или аренде помещений, пригодных для использования в качестве магазина беспошлинной торговли и отвечающих требованиям, установленным законодательством государств-участников таможенного союза;

6) кеден органдары лауазымды тұлғаларының сақталып отырған тауарларға қол жетімділігіне қатысты кеден органдарының талаптарын орындау;
7) кеден қоймасының жұмысын тоқтатқан жағдайда, осы қойманың қызметін тоқтату туралы шешімді қабылдаған күннен кейінгі үш жұмыс күн ішінде осы шешім туралы кеден қоймасына тауарларды орналастырған тұлғаларды хабардар ету;
8) апаттың кезінде жойылудың немесе дүлей күштің іс-әрекетінің
нәтижесінде жоғалтуды, немесе тауарларды кеден органдарының рұқсатынсыз беруді қоспағанда, тауарларды жоғалтқан жағдайда, осы Кодекске сәйкес, кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелер пайда болған кезде кедендік кіріс төлемдерін, салықтарын төлеу;
9) заңды тұлғаны кеден қоймаларын иеленушілердің тізіліміне қосқан кеден органын кеден қоймасын иеленушілердің тізіліміне қосқан кезде онымен ұсынылған мәліметтердің өзгергені туралы осы мәліметтердің өзгерген күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ақпараттандыру.
32-бап. Кеден қоймасының иесінің жауапкершілігі
Тауарларды кеден қоймасында сақтау кезінде өзін міндеттерін орындамағаны үшін кеден қоймасының иесі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.
33-бап. Бажсыз сауда дүкенінің иесі
1. Бажсыз сауда дүкенінің иесі - осы Кодекстің 34-бабымен анықталған шарттарға жауап беретін кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңды тұлғасы.
Заңды тұлға бажсыз сауда дүкенінің иесі болып бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне енгізілгеннен соң есептелінеді.
Бажсыз сауда дүкенінің иелерінің тізіліміне енгізудің немесе осы тізілімнен алып тастаудың тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Бажсыз сауда дүкенінің иесі бажсыз сауда кедендік рәсімі бойынша орналастырылған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасынан шығатын жеке тұлғалармен бөлшектеп сатуда сақталуын және өткізілуін қамтамасыз етеді.
3. Кеден органдары бажсыз сауда дүкені иелерінің тізілімін жүргізеді және ақпараттық технологияларды қолдану арқылы олардың мерзімді жариялануын қамтамасыз етеді.
34-бап. Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне
енгізудің шарттары
Заңды тұлғаларды бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне енгізудің шарттары болып келесілер табылады:
1) бажсыз сауда дүкені ретінде қолдану үшін жарамды жеке меншікте, шаруашылық жағдайында, жедел басқаруда немесе жалға алынған және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген талаптарға жауап беретін орынның бар болуы;

2) наличие регистрационных или разрешительных документов на розничную торговлю, если обязанность их получения предусмотрена законодательством государств-участников таможенного союза;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, пеней;
4) отсутствие фактов привлечения в течение одного года до дня обращения в таможенный орган к административной ответственности за правонарушения в сфере таможенного дела, определенные законодательством государств-участников таможенного союза;
5) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 35. Основания для исключения из реестра владельцев
магазинов беспошлинной торговли
Основанием для исключения из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли являются:
1) несоблюдение условий включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, установленных статьей 34 настоящего Кодекса;
2) несоблюдение владельцем магазина беспошлинной торговли обязанностей, предусмотренных статьей 36 настоящего Кодекса;
3) иные основания, установленные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 36. Обязанности владельца магазина
беспошлинной торговли
Владелец магазина беспошлинной торговли обязан:
1) обеспечивать сохранность товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли и не реализованных в соответствии с настоящей главой;
2) соблюдать условия и требования, установленные настоящим Кодексом;
3) обеспечивать возможность проведения таможенного контроля;
4) вести учет поступления товаров в магазин беспошлинной торговли и их реализации в указном магазине, а также представлять таможенным органам отчетность о таких товарах, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
5) уплатить таможенные пошлины, налоги при возникновении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 307 настоящего Кодекса;
6) информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли, в течение пяти рабочих дней с даты изменения таких сведений.
Статья 37. Ответственность владельца магазина
беспошлинной торговли
За несоблюдение требований по хранению и реализации товаров в магазинах беспошлинной торговли, а также требований таможенной процедуры беспошлинной торговли, владелец магазина беспошлинной торговли несет ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.

2) бөлшектеп сатуға тіркеме немесе рұқсаттама құжаттардың бар болуы, егер оларды алудың міндеттемесі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған болса;
3) кеден органына жүгінген күні кедендік төлемдерді, өсімдерді төлеу бойынша орындалмаған міндеттеменің болуы;
4) кеден органына жүгінген күнге дейін бір жылдың ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған кеден ісі аясындағы құқық бұзушылықтары үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылу фактілерінің болмауы;
5) кеден одағының кедендік заңнамасымен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген өзге талаптарға сәйкес келуі және өзге шарттарды сақтау.
35-бап. Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізілімінен
шығарудың негізі
Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізілімінен шығарудың негізі болып келесілер табылады:
1) бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне енгізудің осы Кодекстің 36-бабымен бекітілген шарттарын сақтамау;
2) бажсыз сауда дүкені иесімен осы Кодекстің 36-бабымен қарастырылған міндеттерді сақтамау;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген өзге негіздер.
36-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеттері
Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеті:
1) бажсыз сауда кедендік рәсімі негізінде орналасқан және осы тарауға сәйкес саудаға өткізілмеген тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету;
2) осы Кодекспен бекітілген шарттарды және талаптарды сақтау;
3) кедендік бақылауды жүргізу мүмкіндігімен қамтамасыз ету;
4) тауарлардың бажсыз сауда дүкеніне түсуін және олардың берілген дүкенде саудаға өткізілуін есепке алуды жүргізу, сондай-ақ кеден органдарына осындай тауарлар туралы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес есептілікті ұсыну;
5) кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің туындауы кезінде осы Кодекстің 307-бабына сәйкес кедендік төлемдерді, салықтарды төлеу;
6) заңды тұлғаны бажсыз сауда дүкені иеленушілердің тізіліміне қосқан кеден органын бажсыз сауда дүкені иеленушілерінің тізіліміне қосқан кезде онымен ұсынылған мәліметтердің өзгергені туралы осы мәліметтердің өзгерген күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ақпараттандыру;
37-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің жауапкершілігі
Тауарларды бажсыз сауда дүкендерінде сақтау және саудаға өткізу бойынша талаптарды, сондай-ақ бажсыз сауда кедендік рәсімінің талаптарын сақтамағаны үшін бажсыз сауда дүкенінің иесі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

Статья 38. Уполномоченный экономический оператор
1. Уполномоченный экономический оператор - юридическое лицо, отвечающее условиям, указанным в статье 39 настоящего Кодекса, которое вправе пользоваться специальными упрощениями, предусмотренными статьей 41 настоящего Кодекса.
2. Статус уполномоченного экономического оператора присваивается таможенными органами путем выдачи свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов и признается на территории того государства, таможенным органом которого присвоен данный статус.
Статус уполномоченного экономического оператора присваивается юридическому лицу, созданному в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого этому лицу будет присвоен такой статус.
Форма и порядок выдачи свидетельства о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, его приостановления и отзыва определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Уполномоченный экономический оператор обязан информировать таможенный орган, включивший юридическое лицо в реестр уполномоченных экономических операторов, об изменении сведений, заявленных им при включении в реестр уполномоченных экономических операторов, в течение пяти рабочих дней с даты изменения таких сведений.
Статья 39. Условия присвоения статуса уполномоченного
экономического оператора
Для получения статуса уполномоченного экономического оператора, юридическое лицо должно соответствовать следующим условиям:
1) предоставление обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее чем одному миллиону евро, по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на день внесения такого обеспечения;
2) осуществление внешнеторговой деятельности в течение срока, определенного законодательством государств-участников таможенного союза, но не менее одного года до дня обращения в таможенный орган;
3) отсутствие на день обращения в таможенный орган неисполненной обязанности по уплате таможенных платежей, процентов, пеней;
4) отсутствие на день обращения в таможенный орган задолженности (недоимки) в соответствии с законодательством о налогах и сборах (налоговым законодательством) государств-участников таможенного союза;
5) отсутствие в течение одного года до обращения в таможенный орган фактов привлечения к административной ответственности за правонарушения в сфере таможенного дела, определенные законодательством государств-участников таможенного союза;

38-бап. Уәкілетті экономикалық оператор
1. Уәкілетті экономикалық оператор - осы Кодекстің 39-бабында көрсетілген шарттарға жауап беретін, осы Кодекстің 41-бабымен қарастырылған арнайы жеңілдіктерді қолдануға құқысы бар заңды тұлға.
2. Уәкілетті экономикалық оператордың мәртебесі кеден органымен уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлікті ұсыну жолымен беріледі және осы мәртебені берген кеден органы қай елдікі болса, сол мемлекеттің аумағында мойындалады.
Уәкілетті экономикалық оператордың мәртебесі аумағында осы тұлғаға мәртебе берілген кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне енгізу туралы куәлікті тапсырудың және оның тоқтатылуының және қайтарылып алуының нысаны және тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
3. Уәкілетті экономикалық оператор заңды тұлғаны уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне қосқан кеден органын уәкілетті экономикалық операторлардың тізіліміне қосқан кезде онымен ұсынылған мәліметтердің өзгергені туралы осы мәліметтердің өзгерген күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде ақпараттандыруға міндетті.
39-бап. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін
беру шарттары
Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін алу үшін заңды тұлға келесі шарттарға сәйкес келуі тиіс:
1) кедендік төлемдердің, салықтардың төленуін қамтамасыз етуді, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес, осындай қамтамасыз етуді енгізу күніне бекітілген валюта бағамы бойынша бір миллион еуродан кем емес эквивалентті сомада ұсыну;
2) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған, алайда кеден органына жүгінген күніне дейін бір жылдан аз емес мерзім ішінде сыртқы сауда қызметін жүзеге асыру;
3) кеден органына жүгінген күніне кедендік төлемдерді, пайыздарды, өсімдерді төлеу бойынша орындалмаған міндеттеменің болмауы;
4) кеден органына жүгінген күніне кеден одағына қатысушы мемлекеттердің салықтар және алымдар туралы заңнамаға (салық заңнамасына) сәйкес берешектің (толық төленбеген төлемнің) болмауы;
5) кеден органына жүгінгенге дейін бір жылдың ішінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған кеден ісі аясындағы құқық бұзушылықтары үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылу фактілерінің болмауы;

6) наличие системы учета, соответствующей требованиям, определяемым таможенными органами;
7) соответствие иным требованиям и соблюдение иных условий, которые установлены таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 40. Реестр уполномоченных экономических операторов
Таможенные органы ведут реестр уполномоченных экономических операторов и обеспечивают его опубликование по форме и в порядке, установленными законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 41. Специальные упрощения, предоставляемые
уполномоченному экономическому оператору
1. Уполномоченному экономическому оператору, могут быть предоставлены следующие специальные упрощения:
1) временное хранение товаров в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора;
2) выпуск товаров до подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;
3) проведение таможенных операций связанных с выпуском товаров, в помещениях, на открытых площадках и иных территориях уполномоченного экономического оператора;
4) иные специальные упрощения, предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза.
2. Специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, применяются только в случаях, если уполномоченный экономический оператор вправе выступать декларантом товаров, в отношении которых предполагается применение таких специальных упрощений.
3. Перечень товаров, в отношении которых не могут применяться специальные упрощения, предусмотренные настоящей статьей, определяется решением Комиссии таможенного союза.
Статья 42. Представление таможенным органам
предварительной информации
1. Уполномоченные экономические операторы, перевозчики, в том числе таможенные перевозчики, таможенные представители и иные заинтересованные лица могут представлять таможенным органам в электронном виде предварительную информацию о товарах, предполагаемых к перемещению через таможенную границу, транспортных средствах международной перевозки, перемещающих такие товары, времени и месте прибытия товаров на таможенную территорию таможенного союза или убытия с такой территории, пассажирах прибывающих на таможенную территорию таможенного союза или убывающих с такой территории.
2. Таможенные органы осуществляют обмен предварительной информацией с таможенными органами (службами) иностранных государств в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза или одного из государств-участников таможенного союза с этими государствами.

6) кеден органымен анықталатын талаптарға сәйкес есепке алу жүйесінің болуы;
7) кеден одағының кедендік заңнамасымен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген өзге талаптарға сәйкес келуі және өзге шарттардың сақталуы.
40-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімі
Кеден органдары уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімін жүргізеді және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген нысан және тәртіп бойынша олардың жариялануын қамтамасыз етеді.
41-бап. Уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын
арнайы жеңілдіктер
1. Уәкілетті экономикалық оператор келесі арнайы жеңілдіктер
ұсынылуы мүмкін:
1) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және басқа да аумақтарында тауарларды уақытша сақтау;
2) тауарлардың кедендік декларацияны ұсынғанға дейінгі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес шығарылымы;
3) уәкілетті экономикалық оператордың үй-жайларында, ашық алаңдарында және басқа да аумақтарында тауарлардың шығарылымымен байланысты кедендік операцияларды жүргізу;
4) кеден одағының кедендік заңнамасымен қарастырылған өзге арнайы жеңілдіктер.
2. Осы баппен қарастырылған арнайы жеңілдіктер уәкілетті экономикалық оператордың осындай арнайы жеңілдіктерді қолдану жоспарланып отырған тауарлардың декларанты ретінде сөз сөйлеуге құқылы болған жағдайларда қолданылады.
3. Осы баппен қарастырылған арнайы жеңілдіктер қолданыла алмайтын тауарлардың тізілімі кеден одағының Комиссиясымен анықталады.
42-бап. Кеден органына алдын-ала ақпаратты ұсыну
1. Уәкілетті экономикалық операторлар, тасымалдаушылар, оның ішінде кедендік тасымалдаушылар, кедендік өкілдер және өзге де істің нәтижесіне мүдделі тұлғалар кеден органдарына кеден шекарасы арқылы өткізілуі жоспарланып отырған тауарлар, осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары, кеден одағының кедендік аумағына әкелу немесе осындай аумақтан әкету уақыты және орны, кеден одағының кедендік аумағына келген немесе осындай аумақтан кеткен жолаушылар туралы электрондық түрдегі алдын-ала ақпаратты ұсынуы мүмкін.
2. Кеден органдары кеден одағына қатысушы мемлекеттердің немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттердің біреуінің осы мемлекеттермен халықаралық келісім-шарттарына сәйкес, шет ел мемлекеттерінің кеден органдарымен (қызметтерімен) алдын-ала ақпаратпен алмасуды жүзеге асырады.

3. Случаи обязательного представления таможенным органам предварительной информации, объем, порядок ее представления и использования для таможенных целей, определяются в соответствии с международным договором государств-участников таможенного союза.
Глава 4
Информационные системы и информационные технологии
Статья 43. Информационные системы, информационные
технологии и средства их обеспечения,
используемые таможенными органами
1. Таможенные операции могут совершаться с использованием информационных систем и информационных технологий, в том числе основанных на электронных способах передачи информации, а также средств их обеспечения.
2. Внедрение информационных систем и информационных технологий осуществляется с учетом соответствующих международных стандартов и обеспечения требований информационной безопасности, установленных законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Таможенными органами применяются информационные системы, информационные технологии и средства их обеспечения, разрабатываемые, производимые или приобретаемые таможенными органами в соответствии с законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
4. Условия и порядок использования для таможенных целей информационных систем, информационных технологий, средств их обеспечения и программных технических средств защиты информации, а также требования к ним при организации информационного взаимодействия, основанного на электронных способах обмена информации, определяются таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Для целей обеспечения взаимодействия таможенных органов на таможенной территории таможенного союза создаются интегрированные информационные системы и информационные технологии.
Статья 44. Информационные ресурсы таможенных органов
1. Информационные ресурсы таможенных органов, сформированные на базе документов и сведений, представляемых при совершении таможенных операций, а также документов, необходимых для их совершения имеют ограниченный доступ. Порядок формирования информационных ресурсов и доступа к ним определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Под информационными ресурсами таможенных органов понимается организованная совокупность документированной информации, включающая в себя базы данных, создаваемые, обрабатываемые и накапливаемые в информационных системах таможенных органов.
Информационные ресурсы таможенных органов, касающиеся таможенного законодательства таможенного союза, являются открытыми и общедоступными.
Общедоступные информационные ресурсы размещаются на сайтах таможенных органов и Комиссии таможенного союза.

3. Кеден органдарына алдын-ала ақпаратты ұсыну міндетті болған жағдайда, оның көлемі және кедендік мақсаттар үшін ұсынылу және қолданылу тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарына сәйкес анықталады.
4-тарау
Ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
43-бап. Ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар
және кеден органдарымен қолданылатын оларды
қамтамасыз ету құралдары
1. Кедендік операциялар ақпаратты берудің электрондық әдістеріне, сондай-ақ оларды қамтамасыз етудің құралдарына негізделген ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды қолдану арқылы іске асуы мүмкін.
2. Ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды енгізу кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген сәйкесінше халықаралық стандарттарды және ақпараттық қауіпсіздік талаптарын қамтамасыз етуді есепке алумен жүзеге асырылады.
3. Кеден органдарымен кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына және (немесе) халықаралық келісім-шарттарына сәйкес кеден органдарымен әзірленген, өндірілген немесе алынған ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар және оларды қамтамасыз ету құралдары қолданылады.
4. Кеден мақсаттары үшін ақпараттық жүйелердің, ақпараттық технологиялардың, оларды қамтамасыз ету құралдарын және ақпаратты сақтаудың бағдарламалық техникалық құралдарын қолданудың шарттары және тәртібі, сондай-ақ ақпаратпен алмасудың электрондық әдістеріне негізделген ақпараттық қарым-қатынасты ұйымдастыру кезінде оларға қойылатын талаптар кеден одағының кедендік заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
5. Кеден одағының кедендік аумағында кеден органдарының қарым-қатынасын қамтамасыз ету мақсатында ықпалдасқан ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар құрылады.
44-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
1. Кеден органдарының кедендік операцияларды жүргізу кезінде ұсынылатын құжаттар және мәліметтер, сондай-ақ оларды жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар базасы аясында жинақталған ақпараттық ресурстары шектеулі қол жетімділікке ие. Ақпараттық ресурстарды жинақтаудың тәртібі және оларға қол жетімділік кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
Кеден органдарының ақпараттық ресурстары ретінде құрамына кеден органдарының ақпараттық жүйелерінде құрылатын, өңделетін және жинақталатын мәліметтер базасы енетін құжатталған ақпараттың ұйымдасқан жиынтығы алынады.
Кеден одағының кедендік заңнамасына қатысты кеден органдарының ақпараттық ресурстары ашық және жалпылама қол жетімді болып табылады.
Жалпылама қол жетімді ақпараттық ресурстар кеден органдарының және кеден одағы Комиссиясының сайттарында орналасады.

2. Порядок получения лицами информации, содержащейся в информационных ресурсах имеющих ограниченный доступ, находящихся в ведении таможенных органов, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 45. Защита информации и прав субъектов,
участвующих в информационных процессах
и информатизации
1. Защита информации и прав субъектов, участвующих в информационных процессах и информатизации, осуществляется в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Уровень защиты информации, обеспечиваемый средством защиты информации, должен соответствовать категории информации. Соответствие уровня защиты информации определенной категории обеспечивается таможенными органами, в ведении которых находятся информационные ресурсы.
Статья 46. Информационный обмен таможенных органов
Обмен информацией между таможенными органами осуществляется в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза.
Таможенные органы участвуют в международном информационном обмене с таможенными органами иностранных государств, а также международными и иными организациями в порядке и на условиях, определяемых законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 5 Таможенная статистика
Статья 47. Таможенная статистика внешней
торговли товарами
1. В целях анализа состояния, динамики и тенденций развития внешней торговли товарами таможенные органы ведут сбор и обработку сведений о перемещении товаров через таможенную границу для формирования данных таможенной статистики внешней торговли товарами.
2. Таможенные органы ведут таможенную статистику внешней торговли товарами в соответствии с методологией, утверждаемой решением Комиссии таможенного союза.
3. Таможенные органы представляют данные таможенной статистики внешней торговли товарами:
правительствам, государственным органам и иным организациям государства-участника таможенного союза в порядке, установленном законодательством государства-участника таможенного союза, таможенными органами которого представляются такие данные;
международным организациям, в порядке установленном международными договорами государства-участника таможенного союза, таможенным органами которого представляются такие данные.
4. Комиссия таможенного союза представляет данные таможенной статистики внешней торговли товарами таможенного союза государственным органам государств-участников таможенного союза и международным организациям, в соответствии с международными договорами.
5. Комиссия таможенного союза публикует данные таможенной статистики внешней торговли товарами таможенного союза в порядке и сроки, которые определяются решениями Комиссии таможенного союза.
Таможенные органы публикуют данные таможенной статистики внешней торговли государств-участников таможенного союза в порядке и сроки, определенные законодательством государств-участников таможенного союза.

2. Кеден органдарының жүргізуіндегі шектеулі қол жетімділікке ие ақпараттық ресурстарда орналасқан ақпаратты тұлғалармен алудың тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
45-бап. Ақпараттық процестерге және ақпараттандыруға
қатысатын субъектілердің ақпаратын және
құқықтарын қорғау
1. Ақпараттық процестерге және ақпараттандыруға қатысатын субъектілердің ақпаратын және құқықтарын қорғау кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте жүзеге асырылады.
2. Ақпаратты қорғау құралымен қамтамасыз етілетін ақпаратты қорғаудың деңгейі ақпараттың деңгейіне сәйкес келуі тиіс. Ақпаратты қорғау деңгейінің белгілі бір деңгейге сәйкес келуі жүргізуінде ақпараттық ресурстары бар кеден органдарымен қамтамасыз етіледі.
46-бап. Кеден органдарының ақпараттық алмасуы
Кеден органдары арасында ақпаратпен алмасу кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарына сәйкес жүзеге асырылады. Кеден органдары шет ел мемлекеттерінің кеден органдарымен, сондай-ақ халықаралық және өзге де ұйымдармен кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталатын тәртіпте және шарттарда халықаралық ақпараттық алмасуға қатысады.
5-тарау
Кедендік статистика
47-бап. Тауарлармен сыртқы саудадағы кедендік статистика
1. Тауарлармен сыртқы сауданың даму жағдайын, динамикасын және үрдісін талдау мақсатында, кеден органдары тауарлармен кедендік статистика мәліметтерін жинақтау үшін кеден шекарасы арқылы тауарларды тасымалдау туралы мәліметтерді жинау және өңдеу жүргізіледі.
2. Кеден органдары тауарлармен сыртқы сауданың статистикасын кеден одағы Комиссиясының шешімімен бекітілген әдіснамасына сәйкес жүргізеді.
3. Кеден органдары тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының мәліметтерін ұсынады:
кеден одағына қатысушы мемлекеттердің үкіметтеріне, мемлекеттік органына және өзге де ұйымдарына, кеден органымен осындай мәліметтер ұсынылған кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте;
халықаралық ұйымдармен, кеден органымен осындай мәліметтер ұсынылған кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарымен бекітілген тәртіпте.
4. Кеден одағының Комиссиясы кеден одағының тауарларымен сыртқы сауданың кедендік статистикасының мәліметтерін халықаралық келісім-шарттарға сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік органдарына және халықаралық ұйымдарға ұсынады.
5. Кеден одағының Комиссиясы кеден одағының тауарларымен сыртқы сауданың кедендік статистикасының мәліметтерін кеден одағының Комиссиясының шешімімен анықталатын тәртіпте және мерзімде жариялайды.
Кеден органдары кеден одағына қатысушы мемлекеттердің тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының мәліметтерін кеден одағына қатысатын мемлекеттердің заңнамасымен анықталған тәртіпте және мерзімде жариялайды.

6. Таможенными органами могут представляться данные таможенной статистики внешней торговли товарами, не содержащие государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другую конфиденциальную информацию заинтересованным в их получении организациям государства-участника таможенного союза, за исключением государственных органов, в порядке и на условиях, установленных законодательством государства-участников таможенного союза, таможенными органами которого представляются такие данные.
Статья 48. Специальная таможенная статистика
1. В целях обеспечения решения задач, возложенных на таможенные органы, ведется специальная таможенная статистика в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Данные специальной таможенной статистики используются таможенными органами исключительно для таможенных целей.
Статья 49. Документы и сведения, используемые для
статистических целей
1. Для статистических целей используются документы и сведения, представляемые лицами в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
2. На сведения, используемые для статистических целей, распространяются положения статьи 8 настоящего Кодекса.
Глава 6
Единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности.
Классификация товаров
Статья 50. Единая товарная номенклатура
внешнеэкономической деятельности
Единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности (далее - Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности) применяется для осуществления мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования внешнеторговой и иных видов внешнеэкономической деятельности, ведения таможенной статистики.
Статья 51. Ведение Товарной номенклатуры
внешнеэкономической деятельности
1. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности основывается на Гармонизированной системе описания и кодирования товаров Всемирной таможенной организации и единой Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Содружества независимых государств.
2. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности утверждается Комиссией таможенного союза.
3. Решения о внесении изменений в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности принимаются Комиссией таможенного союза на основании предложений таможенных служб государств-участников таможенного союза в установленном порядке.
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности и решения о внесении в нее изменений публикуются Комиссией таможенного союза.

6. Кеден органдары мемлекеттік, коммерциялық, банкілік және өзге заңмен қорғалатын құпиясы (жасырын сыры) немесе құпиялылық ақпараты жоқ тауарлармен сыртқы сауданың кедендік статистикасының мәліметтерін кеден органдарымен осындай мәліметтер ұсынылатын кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте және шарттарда мемлекеттік органдарды қоспағанда, оларды алуға мүдделі кеден одағына қатысушы мемлекеттерінің ұйымдарына ұсынуға мүмкіндіктері бар.
48-бап. Арнайы кедендік статистика
1. Кеден органдарына жүктелген тапсырмаларды шешуді қамтамасыз ету мақсатында, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте арнайы кедендік статистика жүргізіледі.
2. Арнайы кедендік статистиканың мәліметтері кеден органдарымен тек кедендік мақсаттар үшін қолданылады.
49-бап. Статистикалық мақсаттар үшін қолданылатын
құжаттар және мәліметтер
1. Статистикалық мақсаттар үшін кеден одағының кедендік заңнамасына және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тұлғалармен ұсынылатын құжаттар және мәліметтер қолданылады.
2. Статистикалық мәліметтер үшін қолданылатын мәліметтерге осы Кодекстің 8-бабы таралады.
6-тарау
Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық номенклатурасы
Тауарлардың жіктелуі
50-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық
номенклатурасы
Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық номенклатурасы (бұдан әрі - сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы) сыртқы экономикалық қызметтің сыртқы сауда және өзге де түрлерін кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеудің іс-шараларын, кедендік статистиканы жүргізуді жүзеге асыру үшін қолданылады.
51-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық
номенклатурасын жүргізу
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы Дүниежүзілік кеден ұйымының және Тәуелсіз мемлекеттер достастығының сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауарлық номенклатурасының сипаттамасының Үйлестірілген жүйесіне және тауарлардың кодталуына негізделеді.
2. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы кеден одағының Комиссиясымен бекітіледі.
3. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасына өзгеріс енгізу туралы шешім кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдарының бекітілген тәртібіндегі негізде кеден одағының Комиссиясымен қабылданады.
Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы және оған өзгеріс енгізу туралы шешім кеден одағының комиссиясымен жарияланады.

4. Техническое ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности осуществляет государственный орган исполнительной власти Российской Федерации, уполномоченный в сфере таможенного регулирования, в том числе:
1) мониторинг за изменениями международной основы Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, пояснениями и другими решениями по толкованию этой основы;
2) внесение предложений в Комиссию таможенного союза о приведении Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности в соответствие с ее международной основой;
3) составление и направление в Комиссию таможенного союза таблиц соответствия кодов Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне товарных позиций, субпозиций и подсубпозиций при переходе на очередную версию ее международной основы;
4) подготовку к опубликованию и направление в Комиссию таможенного союза Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и пояснений к ней;
5) осуществляет иные функции, необходимые для технического ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 52. Классификация товаров
1. Товары при их таможенном декларировании подлежат классификации по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
2. Проверку правильности классификации товаров осуществляют таможенные органы.
3. В случае выявления неверной классификации товаров, таможенный орган самостоятельно осуществляет классификацию товаров и принимает решение по классификации товаров по форме, определенной законодательством государств-участников таможенного союза.
Решения таможенных органов по классификации товаров могут быть обжалованы в соответствии со статьей 9 настоящего Кодекса.
4. Коды товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, указанные в коммерческих, транспортных (перевозочных) и (или) иных документах, кроме случаев, определенных пунктом 4 статьи 180 настоящего Кодекса, а также в заключениях, справках, актах экспертиз, выдаваемых экспертными учреждениями, носят информационный характер.
5. Таможенные органы принимают предварительные решения по классификации товаров в соответствии с настоящей главой.
6. Таможенные органы, определенные законодательством государств-участников таможенного союза, могут принимать решения и разъяснения по классификации отдельных видов товаров, обеспечивая их публикацию.
Такие решения или разъяснения являются обязательными при декларировании товаров на территории государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого они приняты.
7. В целях обеспечения единообразия толкования Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, Комиссия таможенного союза принимает и публикует решения и разъяснения по классификации отдельных видов товаров.
Порядок внесения предложений о классификации отдельных видов товаров, их рассмотрения и согласования проектов решений и разъяснений по классификации отдельных видов товаров с таможенными органами государств-участников таможенного союза, определяется решением Комиссии таможенного союза.
После принятия Комиссией таможенного союза решений и разъяснений по классификации отдельных видов товаров, решения и разъяснения, принятые таможенными органами в соответствии с пунктом 6 настоящей статьи, в отношении тех же видов товаров, подлежат отмене или внесению в них изменений.

4. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының техникалық жүргізілуін Ресей Федерациясының атқарушы биліктегі мемлекеттік органы жүзеге асырады, кедендік реттеу аясында, оның ішінде:
1) Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының халықаралық негізінің өзгерісіне, түсініктемесіне және осы негізді түсіндіру бойынша басқа шешімдеріне мониторинг;
2) Кеден одағының Комиссиясына сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын оның халықаралық негізге сәйкес келуі туралы ұсыныстар енгізу;
3) Кеден одағының Комиссиясына оның халықаралық негізінің кезекті нұсқасына көшу кезінде тауар позициясы, субпозициясы және бағыныңқы субпозициясы деңгейіне сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының кодтарының сәйкестік кестесін құру және жіберу;
4) Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын және
оған түсініктемені жариялауға әзірлеу және кеден одағының Комиссиясына жіберу;
5) Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын
техникалық жүргізу үшін қажетті өзге қызметтерді жүзеге асырады.
52-бап. Тауарлардың жіктелуі
1. Тауарлар кедендік декларациялануы кезінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы бойынша жіктелуге жатады.
2. Тауарлардың жіктелуінің дұрыстығына тексеріс жүргізуді кеден органдары жүзеге асырады.
3. Тауарлардың дұрыс жіктелмеуін анықтау жағдайында кеден органы тауарлардың жіктелуін өз бетінше жүзеге асырады және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған форма бойынша шешім қабылдайды.
Кеден органдарының тауарлардың жіктелуі бойынша шешімдері осы Кодекстің 9-бабына сәйкес шағымдалуы мүмкін.
4. Осы Кодекстің 180-бабы 4-тармағымен анықталған жағдайлардан өзге коммерциялық, көліктік (тасымалдаушылық) және (немесе) өзге құжаттарда, сондай-ақ сарапшылық мекемелермен берілетін қорытындыларда, анықтамаларда, сарапшылар актілерінде көрсетілген сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы бойынша тауарлардың коды ақпараттық сипаттамаға ие.
5. Кеден органдары осы тарауға сәйкес тауарлардың жіктелуі бойынша алдын-ала шешім қабылдайды.
6. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған кеден органдары тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі бойынша шешім қабылдайды және оның жариялануын қамтамасыз ете отырып түсініктеме алуы мүмкін.
Мұндай шешімдер немесе түсініктемелер кеден органымен қабылданған кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында тауарларды декларациялау кезінде міндетті болып табылады.
7. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасының біркелкі түсіндірілуін қамтамасыз ету мақсатында, кеден одағының комиссиясы тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі бойынша шешімдерді және түсініктемелерді қабылдайды және жариялайды.
Тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі туралы ұсыныстардың енгізілу, тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі бойынша шешімдердің және түсініктемелердің жоспарларын кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдарымен қарастыру және келістіру тәртібі кеден одағы Комиссиясының шешімімен анықталады.
Кеден одағы Комиссиясымен тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі бойынша шешімдер және түсініктемелері қабылданған соң, осы тауарларға қатысты осы баптың 6-тармағына сәйкес кеден органдарымен қабылданған шешімдер мен түсініктемелер олардың күшін жоюға немесе өзгерістер енгізуге жатады.

Статья 53. Порядок принятия предварительного решения
1. Порядок принятия предварительного решения по классификации товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности определяется настоящей статьей, статьями 54 - 57 настоящего Кодекса, а в части, не определенной указанными статьями - законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Предварительное решение по классификации товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности принимается таможенными органами, определенными в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Предварительное решение принимается таможенным органом того государства-участника таможенного союза, где будет осуществляться выпуск товаров. Предварительное решение является обязательным при декларировании товаров на территории государства-участника таможенного союза, таможенный орган которого принял предварительное решение.
4. Предварительное решение принимается на каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию.
5. Форма предварительного решения определяется решением Комиссии таможенного союза.
6. Таможенный орган в случае утраты заявителем предварительного решения выдает дубликат ранее полученного заявителем предварительного решения.
7. Таможенные органы государств-участников таможенного союза осуществляют информационный обмен, касающийся принятия предварительных решений, в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса.
Статья 54. Заявление о принятии предварительного решения
1. Предварительное решение принимается таможенным органом на основании заявления лица (далее в настоящей главе - заявитель), поданного в письменном виде или в виде электронного документа.
2. Заявление для принятия предварительного решения по классификации товаров должно содержать следующую информацию: полное коммерческое наименование, фирменное наименование, основные технические, коммерческие характеристики товаров и иную информацию, позволяющую однозначно классифицировать товары. При необходимости представляются фотографии, рисунки, чертежи, паспорта изделий, пробы и образцы товаров и другие документы для принятия предварительного решения.
3. Если представленные заявителем сведения недостаточны для принятия предварительного решения, таможенный орган уведомляет заявителя о необходимости предоставления дополнительной информации в течение тридцати календарных дней со дня подачи заявления в таможенный орган. Дополнительная информация должна быть представлена в течение шестидесяти календарных дней с даты письменного уведомления заявителя. Если информация не предоставлена в установленный срок, заявление о принятии предварительного решения отклоняется.

53-бап. Алдын-ала шешімді қабылдаудың тәртібі
1. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы бойынша тауарлардың жіктелуі бойынша алдын-ала шешімді қабылдаудың тәртібі осы баппен, осы Кодекстің 54-57 баптарымен, ал көрсетілген баптармен анықталмаған бөлімі - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
2. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасы бойынша тауарлардың жіктелуі бойынша алдын-ала шешім кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталған кеден органдарымен анықталады.
3. Алдын-ала шешім тауарлардың шығуы жүзеге асатын кеден одағына қатысушы мемлекеттің кеден органымен қабылданады. Алдын-ала шешім оны қабылдаған кеден органы жатқызылатын кеден одағына қатысушы мемлекетінің аумағында тауарларды декларациялау кезінде міндетті болып табылады.
4. Алдын-ала шешім құрамында белгілі бір сапасы, үлгісі, артикулы және түрлендіруі бар тауардың әрбір атауына қабылданады.
5. Алдын-ала шешімнің нысаны кеден одағы Комиссиясының шешімімен анықталады.
6. Кеден органы өтініш берушімен алдын-ала шешімнің жоғалған жағдайында, өтініш берушімен бұдан бұрын алынған алдын-ала шешімнің көшірме нұсқасын ұсынады.
7. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары осы Кодекстің 124-бабына сәйкес алдын-ала шешімді қабылдауға қатысты ақпаратпен алмасуды жүзеге асырады.
54-бап. Алдын-ала шешімді қабылдау туралы өтініш
1. Алдын-ала шешім кеден органымен тұлғаның жазбаша түрде немесе электрондық құжат түрінде берілген өтініші негізінде қабылданады.
2. Тауарларды жіктеу бойынша алдын-ала шешімді қабылдау үшін өтініште келесі ақпарат болуы тиіс: толық коммерциялық атауы, фирмалық атауы, тауарлардың негізгі техникалық, коммерциялық сипаттамасы және тауарларды нақты жіктеуге әкелетін өзге де ақпарат. Қажет болған жағдайда алдын-ала шешімді қабылдау үшін қажетті фотолар, суреттер, сызбалар, бұйымдардың төлқұжаттары, тауарлардың сынамалары және үлгілері.
3. Өтініш берушімен ұсынылған мәліметтердің алдын-ала шешім қабылдау үшін жеткіліксіз болған жағдайында, кеден органы өтініш берушіні кеден органына өтінішті берген күннен бастап күнтізбелік отыз күннің ішінде қосымша мәліметті ұсынудың қажеттілігі туралы хабардар етеді. Қосымша ақпарат өтініш берушіні жазбаша түрде хабардар еткен күннен бастап күнтізбелік алпыс күннің ішінде ұсынылуы кажет. Мәлімет белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, алдын-ала шешімді қабылдау туралы өтініш қабылданбайды.

Статья 55. Сроки принятия и действия
предварительного решения
1. Предварительное решение принимается в течение девяноста календарных дней со дня регистрации заявления в таможенном органе, если законодательством государств-участников таможенного союза не установлен менее продолжительный срок.
В случае необходимости предоставления дополнительной информации в соответствии с пунктом 3 статьи 54 настоящего Кодекса, течение срока, указанного в части первой настоящего пункта, приостанавливается и возобновляется со дня получения таможенным органом последнего документа, содержащего запрашиваемые сведения.
2. Предварительное решение действует в течение трех лет со дня его принятия, если оно не изменено, не отозвано либо его действие не прекращено, в соответствии со статьей 56 настоящего Кодекса.
Статья 56. Прекращение действия, изменение или отзыв
предварительного решения
1. Таможенный орган может принять решение о прекращении действия, изменении или отзыве принятого им либо нижестоящим таможенным органом предварительного решения.
Решение о прекращении действия, изменении или отзыве предварительного решения направляется заявителю не позднее дня, следующего за днем вынесения решения о прекращении действия, изменении или отзыве предварительного решения.
2. Решение о прекращении действия предварительного решения принимается, если таможенным органом установлено, что заявитель для принятия предварительного решения представил подложные документы, недостоверные и (или) неполные сведения.
Решение о прекращении действия предварительного решения вступает в силу со дня принятия такого предварительного решения.
3. Изменение предварительного решения производится в случае:
выявления таможенным органом или заявителем ошибок, допущенных при принятии предварительного решения;
при принятии таможенными органами решений или разъяснений по классификации отдельных видов товаров в соответствии с пунктом 6 статьи 52 настоящего Кодекса.
Решение таможенного органа об изменении предварительного решения вступает в силу в срок, указанный в решении об изменении предварительного решения.
4. Предварительное решение отзывается в случаях:
1) внесения изменений в Товарную номенклатуру внешнеэкономической деятельности, влияющих на классификацию товаров, в отношении которых принято предварительное решение;
2) принятия Всемирной таможенной организацией решений по классификации товаров, применяемых государствами-участниками таможенного союза;
3) принятия Комиссией таможенного союза решений и разъяснений по классификации отдельных видов товаров.
Решение об отзыве предварительного решения принимается таможенным органом в течение тридцати календарных дней после опубликования решений и разъяснений Комиссии таможенного союза и вступает в силу одновременно с такими решениями.

55-бап. Алдын-ала шешімді қабылдаудың және іс-әрекет
етуінің мерзімдері
1. Алдын-ала шешім өтініштің кеден органында тіркелген күнінен күнтізбелік тоқсан күннің ішінде, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бұдан аз мерзім белгіленбесе, қабылданады.
Осы Кодекстің 54-бабы 3-тармағына сәйкес, қосымша ақпаратты ұсынудың қажеттілігі болған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген мерзім уақыты тоқтатылады және сұралып отырған мәліметтері бар соңғы құжат кеден органымен алынған күннен қайта есептелінеді.
2. Алдын-ала шешім өзгертілмеген, қайтарылмаған жағдайда, немесе осы Кодекстің 56-бабына сәйкес оның іс-әрекетінің тоқтатылмаған жағдайында оны қабылдаған күннен бастап үш жыл мерзімінде іс-әрекет етеді.
56-бап. Алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы,
өзгертілуі немесе қайтарып алынуы
1. Кеден органы онымен немесе одан төмен тұрған кеден органымен
қабылданған алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі немесе қайтарылып алынуы туралы шешім қабылдай алады.
Алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі немесе қайтарылып алынуы туралы шешім алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі немесе қайтарылып алынуы туралы шешімнің шығарылған күнінен кейінгі күннен кешіктірілмей өтініш берушіге жіберіледі.
2. Алдын-ала шешімнің іс-әрекетін тоқтату туралы шешім өтініш
берушімен алдын-ала шешім қабылдау үшін жалған құжаттар, шындыққа
жанаспайтын және (немесе) толық емес мәліметтер ұсынылғаны кеден
органымен анықталған жағдайда қабылданады.
Алдын-ала шешімнің іс-әрекетін тоқтату туралы шешім осындай алдын-ала шешімнің қабылданған күнінен бастап күшіне енеді.
3. Алдын-ала шешімнің өзгертілуі келесі жағдайларда жүзеге асады: кеден органымен немесе өтініш берушімен алдын-ала шешімді қабылдау кезінде жіберілген кемшіліктер анықталған жағдайда;
Кеден органдарымен осы Кодекстің 52-бабы 6-тармағына сәйкес тауарлардың жеке түрлерін жіктеу бойынша шешімнің немесе түсініктеменің қабылданған жағдайында.
Кеден органының алдын-ала шешімді өзгерту туралы шешімі алдын-ала шешімді өзгерту туралы шешімде көрсетілген мерзімнен бастап күшіне енеді.
4. Алдын-ала шешім келесі жағдайларда қайтарылып алынады:
1) тауарлардың жіктелуіне әсер ететін, оларға қатысты алдын-ала шешім қабылданған сыртқы экономикалық қызметтің тауарлар номенклатурасына өзгерістер енгізу;
2) Дүниежүзілік кеден ұйымымен кеден одағына қатысушы мемлекеттермен қолданылатын тауарлардың жіктелуі бойынша шешім қабылдау;
3) кеден одағы Комиссиясымен тауарлардың жеке түрлерінің жіктелуі бойынша шешімнің және түсініктеменің қабылдануы.
Алдын-ала шешімді қайтарып алу туралы шешім кеден одағы Комиссиясымен шешімді және түсініктемені жариялағаннан кейін күнтізбелік отыз күн ішінде кеден органымен қабылданады және осындай шешімдермен бір уақытта күшіне енеді.

5. Решение о прекращении действия, изменении или отзыве предварительного решения доводится до сведения таможенных органов не позднее дня, следующего за днем принятия решения о прекращении действия, изменении или отзыве предварительного решения.
Статья 57. Гласность предварительных решений
Предварительные решения, за исключением информации, составляющей государственную, коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну (секреты), либо другой конфиденциальной информации, касающейся заинтересованного лица, размещаются на официальном сайте Комиссии таможенного союза.
Глава 7 Страна происхождения товаров
Статья 58. Общие положения о стране происхождения товаров
1. Страной происхождения товаров считается страна, в которой товары были полностью произведены или подвергнуты достаточной обработке (переработке) в соответствии с критериями, установленными таможенным законодательством таможенного союза. При этом под страной происхождения товаров может пониматься группа стран, либо таможенные союзы стран, либо регион или часть страны, если имеется необходимость их выделения для целей определения страны происхождения товаров.
2. Определение страны происхождения товаров производится во всех случаях, когда применение мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования зависит от страны происхождения товаров.
3. Определение страны происхождения товаров осуществляется в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими правила определения страны происхождения товаров.
4. Таможенными органами могут приниматься предварительные решения о стране происхождения товара в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 59. Подтверждение страны происхождения товаров
1. В подтверждение страны происхождения товаров таможенный орган вправе требовать представления документов, подтверждающих страну происхождения товаров.
2. Документами, подтверждающими страну происхождения товаров, являются декларация о происхождении товара или сертификат о происхождении товара.
Статья 60. Декларация о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара представляет собой заявление о стране происхождения товаров сделанное изготовителем, продавцом или отправителем в связи с вывозом товаров при условии, что в нем указаны сведения, позволяющие определить страну происхождения товаров. В качестве такой декларации используются коммерческие или любые другие документы, имеющие отношение к товарам.
2. Если в декларации о происхождении товара сведения о стране происхождения товаров основаны на иных критериях, чем те, применение которых предусмотрено международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими вопросы правил определения страны происхождения товаров, страна происхождения товаров определяется в соответствии с критериями, определенными этим международным договором.

5. Алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі немесе қайтарылып алынуы туралы шешім кеден органдардың назарына Алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі немесе қайтарылып алынуы туралы шешімнің қабылданған күнінен кейінгі күннен кешіктірілмей жеткізіледі.
57-бап. Алдын-ала шешімдердің жариялылығы
Алдын-ала шешім, мемлекеттік, коммерциялық, банкілік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны (жасырын сырды) немесе құпиялылық мәліметті құрайтын ақпаратты қоспағанда, кеден одағы Комиссиясының ресми сайтында жарияланады.
7-тарау
Тауарлардың шыққан елі
58-бап. Тауарлардың шыққан елі туралы жалпы ережелер
1. Тауарлардың шыққан елі болып кеден одағының кедендік заңнамасымен бекітілген критерийлерге сәйкес тауарлар толық өндірілген немесе толық өңдеуге (өңделіп шыққан) әкелген ел табылады. Оның ішінде, тауарлардың шыққан елін анықтау мақсаты үшін оларды бөлудің қажеттілігі туындаған жағдайда, тауарлардың шыққан елі ретінде елдердің тобы, немесе елдердің кедендік одақтары, немесе елдің аймағы немесе бөлігі қарастырылуы мүмкін.
2. Тауарлардың шыққан елін анықтау барлық жағдайларда, кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеудің тауарлардың шыққан еліне тәуелді болған кезде жүзеге асады.
3. Тауарлардың шыққан елін анықтау тауарлардың шыққан елін анықтау ережелерін реттейтін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кеден органымен кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте тауарлардың шыққан елі туралы алдын-ала шешім қабылдануы мүмкін.
59-бап. Тауарлардың шыққан елін растау
1. Тауарлардың шыққан елін растауда кеден органы тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттарды ұсынуды талап етуге құқылы.
2. Тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттар болып тауардың шыққаны туралы декларация немесе тауардың шыққаны туралы сертификат табылуы мүмкін.
60-бап. Тауардың шыққаны туралы декларация
1. Тауардың шыққаны туралы декларация, онда тауарлардың шыққан елін анықтауға мүмкіндік беретін мәліметтер көрсетілген жағдайда тауарларды шығаруға байланысты дайындап шығарушымен, сатушымен немесе жөнелтушімен жасалған тауарлардың шығуы туралы өтінішті білдіреді. Осындай декларацияның есебінде тауарларға қатысы бар коммерциялық және кез-келген басқа да құжаттар қолданылады.
2. Егер тауардың шыққаны туралы декларацияда тауарлардың шыққан елі туралы мәліметтер, қолданылуы тауарлардың шыққан елін анықтаудың ережелерінің мәселелерін реттейтін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарымен қарастырылғанға қарағанда, өзге де өлшемдерге негізделсе, тауарлардың шыққан елі осы халықаралық келісім-шарттармен анықталған өлшемдерге сәйкес анықталады.

Статья 61. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара - документ, однозначно свидетельствующий о стране происхождения товаров и выданный уполномоченными органами или организациями данной страны или страны вывоза, если в стране вывоза сертификат выдается на основе сведений, полученных из страны происхождения товаров.
Если в сертификате о происхождении товара сведения о стране происхождения товаров основаны на иных критериях, чем те, применение которых предусмотрено международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими вопросы правил определения страны происхождения товаров, страна происхождения товаров определяется в соответствии с критериями, определенными этим международным договором.
2. При вывозе товаров с таможенной территории таможенного союза сертификат о происхождении товара выдается уполномоченными органами или организациями государств-участников таможенного союза, если указанный сертификат необходим по условиям контракта, по национальным правилам страны ввоза товаров или если наличие указанного сертификата предусмотрено международными договорами.
Уполномоченные органы и организации, выдавшие сертификат о происхождении товара, обязаны хранить его копию и иные документы, на основании которых удостоверено происхождение товаров, не менее трех лет со дня его выдачи.
3. Сертификат о происхождении товара представляется одновременно с таможенной декларацией и другими документами, представляемыми при помещении товаров, ввозимых на таможенную территорию таможенного союза, под таможенную процедуру. При утрате сертификата принимается его официально заверенный дубликат.
4. Если сертификат о происхождении товара оформлен с нарушениями требований, установленных к его оформлению и (или) заполнению таможенным законодательством таможенного союза, таможенный орган самостоятельно принимает решение об отказе в рассмотрении такого сертификата в качестве основания для предоставления тарифных преференций.
5. При проведении таможенного контроля таможенный орган вправе обратиться к уполномоченным органам или организациям страны, которые выдали сертификат о происхождении товара, с просьбой представить дополнительные документы или уточняющие сведения. Такое обращение не препятствует выпуску товаров на основании сведений о стране их происхождения, заявленных при помещении товаров под таможенную процедуру.
Статья 62. Представление документов, подтверждающих
страну происхождения товаров
1. При ввозе товаров на таможенную территорию таможенного союза документ, подтверждающий страну происхождения товаров, предоставляется в случае, если стране происхождения данных товаров на территории таможенного союза предоставляются тарифные преференции в соответствии с таможенным законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза. В указанном случае, документ, подтверждающий страну происхождения товаров, предоставляется таможенному органу одновременно с предоставлением таможенной декларации. При этом предоставление тарифных преференций может быть обусловлено необходимостью предоставления сертификата о происхождении товара по определенной форме в соответствии с законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
При обнаружении признаков того, что заявленные сведения о стране происхождения товаров, которые влияют на применение ставок таможенных пошлин, налогов и (или) мер нетарифного регулирования, являются недостоверными, таможенные органы вправе потребовать представить документ, подтверждающий страну происхождения товаров.

61-бап. Тауардың шыққаны туралы сертификат
1. Тауардың шыққаны туралы сертификат - тауардың шыққан елі туралы мәндес куәландыратын және егер шығару елінде сертификат
тауарлардың шыққан елінен алынған мәліметтердің негізінде берілсе, аталған елдің уәкілетті органдарымен немесе ұйымдарымен немесе шығару елімен берілген құжат.
Егер тауардың шыққаны туралы декларацияда тауарлардың шыққан елі туралы мәліметтер, қолданылуы тауарлардың шыққан елін анықтаудың ережелерінің мәселелерін реттейтін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарымен қарастырылғанға қарағанда, өзге де өлшемдерге негізделсе, тауарлардың шыққан елі осы халықаралық келісім-шарттармен анықталған өлшемдерге сәйкес анықталады.
2. Кедендік одақтың кедендік аумағынан тауарларды шығару кезінде тауардың шыққаны туралы сертификат, егер аталған сертификаттың келісім-шарттың шарттары бойынша, тауарларды әкелген елдің ұлттық ережелері бойынша қажетті болса немесе егер аталған сертификаттың бар болуы халықаралық келісім-шарттарда қарастырылған болса, кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің уәкілетті органдарымен немесе ұйымдарымен беріледі
Тауардың шыққаны туралы декларация берген уәкілетті органдар немесе ұйымдар, олардың негізінде тауарлардың шыққаны расталатын оның көшірмесін және басқа да құжаттарды оның берілген күнінен бастап үш жылдан кем емес сақтауға міндетті.
3. Тауардың шыққаны туралы сертификат кедендік рәсім арқылы кедендік одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарларды орналастыру кезінде ұсынылатын кедендік декларациямен және басқа да құжаттармен қатар ұсынылады. Сертификат жоғалған жағдайда, оның ресми расталған көшірмесі қабылданады
4. Егер тауардың шыққаны туралы сертификат, кедендік одақтың кедендік заңнамасымен оны ресімдеуге және (немесе) толтыруға орнатылған талаптардың бұзылуымен ресімделген болса, кеден органы өздігімен тарифтік артықшылықтарды ұсынуға арналған негіз есебінде осындай сертификатты қарастырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
5. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органы қосымша құжаттарды немесе нақтылайтын мәліметтерді ұсыну өтінішімен, тауардың шыққаны туралы сертификат берген уәкілетті органдарға немесе ұйымдарға жүгінуге құқығы бар.
62-бап. Тауарлардың шыққан елін растайтын
құжаттарды ұсыну
1. Кедендік одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде тауарлардың шыққан елін растайтын құжат мына жағдайда, егер тауарлардың шыққан елі кедендік одақтың аумағында болса, кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің кедендік заңнамасына және (немесе) халықаралық келісім-шарттарына сәйкес тарифтік артықшылықтар ұсынылады. Аталған жағдайда, тауарлардың шыққанын растайтын құжат, кеден органына кедендік декларацияны ұсынумен бір уақытта ұсынылады. Бұған қоса, тарифтік артықшылықтар кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің кедендік заңнамасына және (немесе) халықаралық келісім-шарттарына сәйкес анықталған нысан бойынша тауардың шыққаны туралы сертификатты ұсынудың қажеттілігіне негізделуі мүмкін.
Кедендік баждардың, салықтардың мөлшерлемелерін және (немесе) тарифтік емес реттеу шараларын қолдануға әсерін тигізетін тауарлардың шыққан елі туралы жарияланған мәліметтердің дұрыс емес болып табылатын белгілері анықталған кезде, кеден органдары тауарлардың шыққан елін растайтын құжатты ұсынуды талап етуге құқығы бар.

2. Вне зависимости от положений пункта 1 настоящей статьи предоставление документа, подтверждающего страну происхождения товаров, не требуется:
1) если ввозимые на таможенную территорию таможенного союза товары заявляются к таможенной процедуре таможенного транзита или таможенной процедуре временного ввоза с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, за исключением случаев, когда таможенным органом обнаружены признаки того, что страной происхождения товаров является страна, товары которой запрещены к ввозу на таможенную территорию таможенного союза или транзиту через его территорию в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза или законодательством государств-участников таможенного союза;
2) если товары перемещаются через таможенную границу физическими лицами в соответствии с главой 49 настоящего Кодекса;
3) если общая таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу, отправленных в одно и то же время одним и тем же способом одним и тем же отправителем в адрес одного получателя не превышает сумму, установленную Комиссией таможенного союза;
4) в иных случаях, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 63. Дополнительные условия помещения товаров под
таможенную процедуру при определении страны их
происхождения
1. При отсутствии документов, подтверждающих страну происхождения товаров, если их представление является обязательным для предоставления тарифных преференций, в отношении таких товаров подлежат уплате таможенные пошлины по ставкам, применяемым к товарам, происходящим с территории иностранного государства (групп иностранных государств), с которым есть взаимные договорные обязательства о предоставлении режима не менее благоприятного, чем режим, предоставляемый другим государствам (группам государств) (далее - режим наиболее благоприятствуемой нации), за исключением случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи.
2. В иных случаях отсутствия документов, подтверждающих страну происхождения товаров, либо при обнаружении признаков того, что представленные документы оформлены ненадлежащим образом и (или) содержат недостоверные сведения, до представления документов, подтверждающих страну происхождения товаров, или уточняющих сведений:
1) в отношении товаров подлежат уплате таможенные пошлины по ставкам, применяемым к товарам, происходящим с территории иностранного государства (групп иностранных государств), с которым нет взаимных договорных обязательств о предоставлении режима наиболее благоприятствуемой нации, если таможенным органом обнаружены признаки того, что страной происхождения товаров является иностранное государство (группа иностранных государств), с которым нет взаимных договорных обязательств о предоставлении режима наиболее благоприятствуемой нации, либо предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин по указанным ставкам;

2. Аталған баптың 1-тармағының ережесінен тыс, тауарлардың шыққан елін растайтын құжат мына жағдайларда талап етілмейді:
1) егер кедендік одақтың кедендік аумағына әкелінетін тауарлар, кеден органымен тауарлардың шыққан елі кедендік одақтың кедендік заңнамасына немесе кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік одақтың кедендік аумағына әкелуге немесе оның аумағы арқылы тасымалдауға тыйым салынған ел болып табылатын белгілер анықталған жағдайларды қоспағанда, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден толық босатыла отырып, кедендік тасымалдың кедендік рәсіміне немесе уақытша әкелудің кедендік рәсіміне жарияланды;
2) егер тауарлар осы Кодекстің 49-тарауына сәйкес жеке тұлғалармен кедендік шекара арқылы тасымалданса;
3) егер тауарлардың құны кедендік шекара арқылы тасымалданған, бір уақытта және бір амалмен және бір жөнелтушімен бір алушының мекенжайына жөнелтілген, Кедендік одақтың комиссиясымен орнатылған сомадан аспаса;
4) кедендік одақтың кедендік заңнамасында қарастырылған басқа да жағдайларда.
63-бап. Олардың шыққан елін анықтау кезінде кедендік
рәсім арқылы тауарларды орналастырудың қосымша
шарттары
1. Тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттар болмаған жағдайда, егер оларды ұсыну тарифтік артықшылықтарды ұсыну үшін міндетті болып табылатын болса, осындай тауарларға қатысты аталған баптың 2 тармағының 1) тармақшасында жағдайларды қоспағанда, өзге де мемлекеттермен (мемлекеттердің топтары) ұсынылатын режимнен өзге (бұдан әрі - ең қолайлырақ ұлттың тәртібі), одан кем емес қолайлы тәртіпті ұсыну туралы өзара келісім-шарт міндеттемелері бар шетел мемлекеттерінің аумақтарынан шыққан (шетел мемлекеттерінің топтары) тауарларға қолданылатын мөлшерлемелер бойынша кедендік баждарды төлеуге жатады.
2. Басқа жағдайларда тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттардың жоқ болуы немесе ұсынылған құжаттардың тиісті дәрежеде ресімделмеген белгілері табылған және (немесе) тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттарды немесе нақтылайтын мәліметтерді ұсынғанға дейінгі жалған мәліметтер бар болған жағдайда:
1) егер кеден органымен тауарлардың шыққан елі ең қолайлырақ ұлттың тәртібін ұсыну туралы өзара келісім-шарттық міндеттемелер жоқ немесе аталған мөлшерлемелер бойынша кедендік баждарды төлеуді қамтамасыз ету ұсынылатын шетел мемлекеті (шетел мемлекеттерінің топтары) болып табылатын белгілер анықталса, ең қолайлырақ ұлттың тәртібін ұсыну туралы өзара келісім-шарттық міндеттемелер жоқ шетел мемлекетінің аумағынан шыққан (шетел мемлекеттерінің топтары) тауарларға қолданылатын мөлшерлемелер бойынша кедендік баждарды төлеуге жататын тауарларға қатысты;

2) помещение товаров под таможенную процедуру осуществляется при условии представления декларантом документов, подтверждающих соблюдение установленных ограничений, или обеспечения уплаты специальной, антидемпинговой либо компенсационной пошлины, если таможенным органом обнаружены признаки, указывающие на то, что страной происхождения товаров является страна, на ввоз товаров из которой установлены ограничения. Обеспечение уплаты специальной, антидемпинговой либо компенсационной пошлины производится в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом для обеспечения уплаты ввозных таможенных пошлин;
3) помещение товаров под таможенную процедуру не осуществляется только в случае, если таможенным органом обнаружены признаки, указывающие на то, что страной происхождения товаров может являться страна, товары которой запрещены к ввозу на таможенную территорию таможенного союза.
3. В отношении товаров, указанных в пункте 1 и подпункте 1) пункта 2 настоящей статьи, применяются (восстанавливаются) режим предоставления тарифных преференций или режим наиболее благоприятствуемой нации при условии подтверждения страны происхождения данных товаров до истечения одного года со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации. В этом случае уплаченные суммы ввозных таможенных пошлин подлежат возврату (зачету) в соответствии с главой 13 настоящего Кодекса.
Глава 8
Таможенная стоимость товаров
Статья 64. Общие положения о таможенной стоимости
1. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию таможенного союза, определяется в соответствии с международным договором государств-участников таможенного союза, регулирующим вопросы определения таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу. Таможенная стоимость товаров, вывозимых с таможенной территории таможенного союза, определяется в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого выпущены товары.
2. Таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию таможенного союза, определяется, если товары фактически пересекли таможенную границу и такие товары впервые после пересечения таможенной границы помещаются под таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита. При изменении таможенной процедуры таможенной стоимостью товаров является таможенная стоимость товаров, определенная в соответствии с международным договором государств-участников таможенного союза, регулирующим вопросы определения таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу, на день принятия таможенным органом таможенной декларации при их первом помещении под таможенную процедуру после фактического пересечения ими таможенной границы, если иное не установлено таможенным законодательством таможенного союза.

2) кедендік рәсімге тауарларды орналастыру, егер тауарлардың шыққан елі, кеден органымен тауарларды шығаруға шектеу қойылған ел екенін көрсететін белгілер табылса, декларантпен орнатылған шектеулерді сақтауды растайтын құжаттардың ұсыну немесе арнайы, демпингіге қарсы бажды немесе орны толтырылған бажды төлеуді қамтамасыз ету жағдайында жүзеге асырылады. Арнайы, демпингіге қарсы бажды немесе орны толтырылған бажды төлеуді қамтамасыз ету, әкелімдік кеден бажын төлеуді қамтамасыз ету үшін осы Кодекспен көзделген тәртіпте жүргізіледі;
3) кедендік ресімдеуге тауарларды орналастыру, егер кеден органымен тауарлардың шыққан елі, тауарлары кедендік одақтың кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған елді көрсететін белгілер анықталған жағдайда жүзеге асырылмайды.
3. Осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасында және 1-тармақта
көрсетілген тауарларға қатысты тарифтік артықшылықтарды ұсыну режимі
немесе кеден декларациясын кеден органымен тіркеген күннен бастап бір жыл өткенге дейін тауарлардың шыққан елі расталатын жағдайда ең қолайлырақ ұлттың режимі қолданылады. Бұл жағдайда әкелімдік кедендік баждың төленген сомалары осы Кодекстің 13-тарауына сәйкес қайтаруға (есептеуге) жатады.
8-тарау
Тауарлардың кедендік құны
64-бап. Кеден құны туралы жалпы ереже
1. Кедендік одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарлардың кедендік құны, кедендік шекара арқылы тасымалданатын тауарлардың кедендік құнын анықтаудың мәселелерін реттейтін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарына сәйкес анықталады. Кедендік одақтың кедендік аумағынан шығарылатын тауарлардың кедендік құны, кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, тауарлар шығарылған кеден органымен анықталады.
2. Кедендік одақтың кедендік аумағына әкелінген тауарлардың кедендік құны, егер тауарлар нақты түрде кедендік шекараны қиып өтсе және осындай тауарлар кедендік шекарадан өткеннен кейін алғашқы рет кедендік тасымалдың кедендік рәсімін қоспағанда, кедендік рәсім арқылы орналастырылады. Кедендік рәсімнің өзгеруі кезінде тауарлардың кедендік құны, егер кедендік одақтың кедендік заңнамасында осындаЙ жағдайлар орнатылмаса, олармен кедендік шекараны нақты қиып өткеннен кейін кедендік рәсімге оларды орналастыру кезінде кедендік декларацияның кеден органымен қабылданған күні кедендік шекара арқылы тасымалданатын тауарлардың кедендік құнын анықтаудың мәселелерін реттейтін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шартына сәйкес анықталған тауарлардың кедендік құны болып табылады.

3. Таможенная стоимость товаров определяется декларантом либо таможенным представителем, действующим от имени и по поручению декларанта, а в случаях, установленных настоящим Кодексом, - таможенным органом.
4. Положения настоящей главы не распространяются на товары для личного пользования, перемещаемые через таможенную границу.
Статья 65. Декларирование таможенной стоимости товаров
1. Декларирование таможенной стоимости товаров осуществляется декларантом в рамках таможенного декларирования товаров в соответствии с нормами, установленными главой 27 настоящего Кодекса и настоящей главой.
2. Декларирование таможенной стоимости ввозимых товаров осуществляется путем заявления сведений о методе определения таможенной стоимости товаров, о величине таможенной стоимости товаров, об обстоятельствах и условиях внешнеэкономической сделки, имеющих отношение к определению таможенной стоимости товаров, а также представления подтверждающих их документов.
3. Сведения, указанные в пункте 2 настоящей статьи, заявляются в декларации таможенной стоимости и являются сведениями, необходимыми для таможенных целей.
Формы декларации таможенной стоимости и правила их заполнения устанавливаются решением Комиссии таможенного союза.
Декларация таможенной стоимости является неотъемлемой частью декларации на товары.
Если декларация таможенной стоимости в случаях, установленных решением Комиссии таможенного союза, не заполняется, сведения о таможенной стоимости ввозимых товаров заявляются в декларации на товары. При выявлении признаков, указывающих на то, что заявленные в декларации на товары сведения о таможенной стоимости товаров, могут являться недостоверными, либо заявленные сведения должным образом не подтверждены, таможенный орган вправе мотивированно потребовать представления декларации таможенной стоимости.
4. Заявляемая таможенная стоимость товаров и представляемые сведения, относящиеся к ее определению, должны основываться на достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
5. Декларант либо уполномоченный представитель, действующий от имени и по поручению декларанта, несет ответственность за указание в декларации таможенной стоимости недостоверных сведений, и неисполнение обязанностей, предусмотренных статьей 188 настоящего Кодекса, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
6. Случаи, в которых при определении таможенной стоимости товаров возникает необходимость отложить решение в отношении этой таможенной стоимости, а также порядок декларирования и контроля таможенной стоимости для таких случаев устанавливаются решением Комиссии таможенного союза.

3. Тауарлардың кедендік құны, декларантпен немесе декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін кеден өкілімен, ал осы Кодекспен орнатылған жағдайда кеден органымен анықталады.
4. Аталған тараудың ережесі кедендік шекара арқылы тасымалданатын жеке пайдалануға арналған тауарларға таратылмайды.
65-бап. Тауарлардың кедендік құнын декларациялау
1. Тауарлардың кедендік құнын декларациялау, осы Кодекстің 27-тарауымен және осы тараумен орнатылған нормаларға сәйкес тауарларды кедендік декларациялаудың аясында декларантпен жүзеге асырылады.
2. Әкелінген тауарлардың кедендік құнын декларациялау, тауарлардың кедендік құнын анықтаудың әдісі туралы, тауарлардың кедендік құнының көлемі туралы, тауарлардың кедендік құнын анықтауға қатысы бар сыртқы экономикалық мәмілелердің жағдайлары және шарттары туралы мәліметтерді жариялау, сондай-ақ оларды растайтын құжаттарды ұсыну жолымен жүзеге асырылады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген мәліметтер кеден құнының
декларациясында жарияланады және кедендік мақсатқа қажетті мәліметтер
болып табылады.
Кеден құнының декларациясының нысаны оларды толтырудың ережесі Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылады.
Кеден құнының декларациясы тауарларға арналған декларацияның бірден бір бөлігі болып табылады.
Егер Кедендік одақтың комиссиясының орнатылған шешімімен кеден құнының декларациясы толтырылмайтын жағдайда, әкелінген тауарлардың кедендік құны туралы мәлімет тауарларға арналған декларацияларда жарияланады. Тауарларға арналған жарияланған декларацияларда тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтердің дұрыс еместігін немесе жарияланған мәліметтердің дұрыс дәрежеде расталмағанын көрсететін белгілер анықталған жағдайда, кеден органы себепті түрде кеден құнының декларациясын ұсынуды талап етуге құқылы.
4. Тауарлардың жарияланған кедендік құны және оны анықтауға қатысты ұсынылатын мәліметтер, дұрыс, сандық жағынан анықталған және құжатпен расталған ақпаратқа негізделуі тиіс.
5. Декларант немесе декларанттың атынан және тапсырмасы бойынша әрекет ететін уәкілетті өкіл, кеден құнының декларациясында жалған мәліметтерді көрсеткені және кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес, осы Кодекстің 188-бабында қарастырылған міндеттерді орындамаған үшін жауап береді.
6. Тауарлардың кедендік құнын анықтау кезінде осы кедендік құнға қатысты шешімді кейінге қалдырудың кажеттілігі туындайтын тауарлардың кедендік құнын анықтау кезіндегі жағдайда, сондай-ақ осындай жағдайлар үшін кеден құнын декларациялаудың және бақылаудың тәртібі Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылады.

Статья 66. Контроль таможенной стоимости товаров
Контроль таможенной стоимости товаров осуществляется таможенным органом в рамках проведения таможенного контроля как до, так и после выпуска товаров, в том числе с использованием системы управления рисками.
Порядок осуществления контроля таможенной стоимости товаров устанавливается решением Комиссии таможенного союза.
Статья 67. Решения в отношении таможенной
стоимости товаров
По результатам осуществления контроля таможенной стоимости товаров таможенный орган принимает решения о принятии заявленной таможенной стоимости товаров либо о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров в соответствии с положениями статьи 68 настоящего Кодекса, которые доводятся до декларанта в порядке и в формах, установленных решением Комиссии таможенного союза.
Статья 68. Корректировка таможенной стоимости товаров
1. Решение о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров принимается таможенным органом при осуществлении контроля таможенной стоимости как до, так и после выпуска товаров, если таможенным органом или декларантом обнаружено, что заявлены недостоверные сведения о таможенной стоимости товаров, в том числе неправильно выбран метод определения таможенной стоимости товаров и (или) определена таможенная стоимость товаров. Принятое таможенным органом решение о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров должно содержать обоснование и срок его исполнения.
2. При принятии таможенным органом решения о корректировке таможенной стоимости товаров до их выпуска, декларант обязан осуществить корректировку недостоверных сведений и уплатить таможенные пошлины, налоги в объеме, исчисленном с учетом скорректированных сведений, в сроки, не превышающие сроки выпуска товаров, установленные в статье 196 настоящего Кодекса.
Если декларантом в срок, не превышающий срок выпуска товаров, не осуществлена корректировка недостоверных сведений и не уплачены доначисленные таможенные пошлины, налоги, таможенный орган отказывает в выпуске товаров.
3. При принятии таможенным органом решения о корректировке таможенной стоимости после выпуска товаров декларант осуществляет корректировку недостоверных сведений и уплачивает таможенные пошлины, налоги в объеме, исчисленные с учетом скорректированных сведений.
В случае несогласия декларанта с этим решением корректировка заявленной таможенной стоимости товаров и пересчет подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов, осуществляется таможенным органом.
4. Корректировка таможенной стоимости товаров и пересчет подлежащих уплате таможенных пошлин, налогов до и после выпуска товаров, а также срок их уплаты осуществляются в порядке и по формам, установленным решением Комиссии таможенного союза.

66-бап. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жасау
Тауарлардың кедендік құнына бақылау жасау, тауарларды шығарғанға дейін және шығарғаннан кейін, оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолданумен, кедендік бақылауды жүргізу аясында кеден органымен жүзеге асырылады.
Тауарлардың кедендік құнына бақылау жасауды жүзеге асырудың тәртібі Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылады.
67-бап. Тауарлардың кедендік құнына қатысты шешім
Тауарлардың кедендік құнына бақылау жасауды жүзеге асырудың қорытындылары бойынша кеден органы Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылған тәртіпте және нысанда декларанттың назарына жеткізілетін, осы Кодекстің 68-бабының ережелеріне сәйкес тауарлардың жарияланған кедендік құнын қабылдау туралы немесе тауарлардың жарияланған кедендік құнын түзету туралы шешім қабылдайды.
68-бап. Тауарлардың кедендік құнына түзету жүргізу
1. Тауарлардың жарияланған кедендік құнын түзету туралы шешім, егер кеден органымен немесе декларантпен, тауарлардың кедендік құны туралы жалған мәліметтер жарияланғаны, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын анықтаудың әдісі дұрыс таңдалмағаны және (немесе) тауарлардың кедендік құнының дұрыс анықталмағаны анықталса, тауарларды шығарғанға дейінгі және кейінгі кедендік құнға бақылау жасауды жүзеге асыру кезінде кеден органымен қабылданады. Кеден органымен қабылданған тауарлардың жарияланған кедендік құнын түзету туралы шешім негізден және оны орындаудың мерзімінен тұруы қажет.
2. Оларды шығарғанға дейінгі тауарлардың кедендік құнын түзету туралы шешімді кеден органымен қабылдау кезінде, декларант жалған мәліметтерге түзету жүргізуді жүзеге асыруға және осы Кодекстің 196-бабында орнатылған тауарларды шығару мерзімінен аспайтын мерзімде есептелген түзетілген мәліметтердің көлеміндегі кедендік баждарды, салықтарды төлеуге міндетті.
Егер декларантпен тауарларды шығарған мерзімнен аспайтын мерзімде жалған мәліметтерге түзету жүргізу жүзеге асырылмаса және қоса алынған кедендік баждар, салықтар төленбесе, кеден органы тауарларды шығарудан бас тартады.
3. Кедендік құнға түзету жүргізу туралы шешімнің кеден органымен қабылдануы кезінде тауарларды шығарғаннан кейін декларант жалған мәліметтерге түзету жүргізуді жүзеге асырады және түзетілген мәліметтердің көлеміндегі кедендік баждарды, салықтарды төлейді.
Осы шешіммен декларанттың келіспеу жағдайында тауарлардың кедендік құнға түзету жүргізу және төлеуге жататын кедендік баждарды, салықтарды қайта есептеу кеден органымен жүзеге асырылады.
4. Кедендік құнға түзету жүргізу және төлеуге жататын кедендік
баждарды, салықтарды қайта есептеу, сондай-ақ оларды төлеудің мерзімі
Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылған тәртіпте және нысан бойынша жүзеге асырылады.

Статья 69. Проведение дополнительной проверки
1. В случае обнаружения таможенным органом при проведении контроля таможенной стоимости товаров до их выпуска признаков, указывающих на то, что сведения о таможенной стоимости товаров могут являться недостоверными, либо заявленные сведения должным образом не подтверждены, таможенный орган проводит дополнительную проверку в соответствии с настоящим Кодексом, срок и порядок проведения которой устанавливается решением Комиссии таможенного союза.
В этом случае таможенным органом принимается решение о проведении дополнительной проверки, которое доводится до декларанта. Решение таможенного органа должно быть обоснованным и содержать перечень конкретных признаков, указывающих на то, что сведения о таможенной стоимости товаров могут являться недостоверными либо заявленные сведения должным образом не подтверждены. Порядок, сроки и форма доведения решения о проведении дополнительной проверки, устанавливаются решением Комиссии таможенного союза.
До принятия таможенным органом по результатам дополнительной проверки решения в отношении таможенной стоимости товаров контроль таможенной стоимости товаров считается незавершенным.
2. Если дополнительная проверка не может быть проведена в сроки, установленные статьей 196 настоящего Кодекса для выпуска товаров, то решение о проведении дополнительной проверки не является основанием для отказа в выпуске товаров. Выпуск осуществляется при условии предоставления декларантом обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, исчисленного таможенным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 88 настоящего Кодекса.
3. Для проведения дополнительной проверки заявленных сведений о таможенной стоимости товаров таможенный орган вправе запросить у декларанта дополнительные документы и сведения и установить срок для их представления, который должен быть достаточен для этого, но не превышать срока, установленного статьей 170 настоящего Кодекса.
Декларант обязан представить запрашиваемые таможенным органом дополнительные документы и сведения либо предоставить в письменной форме объяснение причин, по которым они не могут быть представлены.
Декларант имеет право доказать правомерность использования избранного им метода определения таможенной стоимости товаров и достоверность представленных им документов и сведений.
4. Если декларант не представил запрошенные таможенным органом документы, сведения и (или) объяснения причин, по которым они не могут быть представлены, либо такие документы и сведения не устраняют основания для проведения дополнительной проверки, указанные в пункте 1 настоящей статьи, таможенный орган по результатам дополнительной проверки принимает решение о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров на основании информации, имеющейся в его распоряжении и соответствующей требованиям международного договора государств-участников таможенного союза, регулирующего вопросы определения таможенной стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу таможенного союза.

69-бап. Қосымша тексеріс жүргізу
1. Кеден органымен тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтердің жалған болуы мүмкіндігін немесе жарияланған мәліметтердің тиісті дәрежеде расталмағандығын көрсететін белгілердің оларды шығарғанға дейінгі тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу кезінде, кеден органы мерзімі және өткізу тәртібі Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылатын осы Кодекске сәйкес қосымша тексеріс жүргізеді.
Бұл жағдайда кеден органымен декларанттың назарына жеткізілетін қосымша тексеріс жүргізу туралы шешім қабылданады. Кеден органының шешімі негізді және тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтердің жалғандығын немесе жарияланған мәліметтердің тиісті дәрежеде расталмағандығын көрсететін нақты белгілердің тізімінен тұруы қажет. Жүргізілген қосымша тексерістің тәртібі, мерзімі, және нысаны Кедендік одақтың комиссиясының шешімімен орнатылады.
Кеден органымен қосымша тексерістің қорытындысы бойынша тауарлардың кедендік құнына қатысты шешім қабылданғанға дейін тауарлардың кедендік құнына бақылау жүргізу аяқталмаған болып саналады.
2. Егер қосымша тексеріс тауарларды шығару үшін осы Кодекстің 196-бабында орнатылған мерзімде жүргізіле алмаса, онда қосымша тексеріс жүргізу туралы шешім тауарларды шығарудан бас тартуға негіз бола алмайды. Шығару осы Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес кеден органымен есептелген кедендік баждардың, салықтардың декларантпен ұсынылған кезінде жүзеге асырылады.
3. Тауарлардың кедендік құны туралы жарияланған мәліметтерге
қосымша тексеріс жүргізу үшін, кеден органы декларанттан қосымша
құжаттарды және мәліметтерді сұрауға және осы үшін жеткілікті болуы тиіс осы Кодекстің 170-бабымен орнатылған мерзімнен аспайтын мерзімде оларды ұсынудың мерзімін орнатуға құқылы.
Декларант кеден органымен сұралып отырған қосымша құжаттарды және мәліметтерді ұсынуға немесе олар бойынша ұсыну мүмкін болмайтын себептерді жазбаша түрде ұсынуға міндетті.
Декларант тауарлардың кедендік құнын анықтаудың олармен таңдап алынған әдістерін қолданудың құқыққа сай екендігін және олармен ұсынылған құжаттардың және мәліметтердің дұрыстығын дәлелдеуге құқығы бар.
4. Егер декларант кеден органымен сұралған олар бойынша ұсыныла алмайтын құжаттарды, мәліметтерді және (немесе) себептерді түсіндіруді ұсынбаса немесе осындай құжаттар және мәліметтер аталған баптың 1-тармағында көрсетілген қосымша тексерісті жүргізу үшін негізді жоймаса, кеден органы қосымша тексерістің қорытындысы бойынша өзінің өкіміндегі ақпараттардың негізінде және кедендік одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалданатын тауарлардың кедендік құнын анықтаудың мәселелерін реттейтін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттың талаптарына сәйкес тауарлардың жарияланған кедендік құнына түзету жүргізу туралы шешім қабылдайды.

5. Если по результатам дополнительной проверки таможенным органом принято решение о принятии заявленной декларантом таможенной стоимости товаров, то возврат (зачет) сумм обеспечения осуществляется в соответствии со статьей 90 настоящего Кодекса.
Раздел 2
Таможенные платежи
Глава 9
Общие положения о таможенных платежах
Статья 70. Таможенные платежи
1. К таможенным платежам относятся:
1) ввозная таможенная пошлина;
2) вывозная таможенная пошлина;
3) налог на добавленную стоимость, взимаемый при ввозе товаров на таможенную территорию таможенного союза;
4) акциз (акцизы), взимаемый (взимаемые) при ввозе товаров на таможенную территорию таможенного союза;
5) таможенные сборы.
2. Специальные, антидемпинговые и компенсационные пошлины устанавливаются в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза и взимаются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом для взимания ввозной таможенной пошлины.
Статья 71. Виды ставок таможенных пошлин
Ставки таможенных пошлин подразделяются на следующие виды:
1) адвалорные - установленные в процентах к таможенной стоимости облагаемых товаров;
2) специфические - установленные в зависимости от физических характеристик в натуральном выражении (количества, массы, объема или иных характеристик);
3) комбинированные - сочетающие виды, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящей статьи.
Статья 72. Таможенные сборы
1. Таможенными сборами являются обязательные платежи, взимаемые таможенными органами за совершение ими действий, связанных с выпуском товаров, таможенным сопровождением товаров, а также за совершение иных действий, установленных настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Виды и ставки таможенных сборов устанавливаются законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Размер таможенных сборов не может превышать примерной стоимости затрат таможенных органов за совершение действий, в связи с которыми установлен таможенный сбор.
4. Плательщики таможенных сборов, сроки уплаты таможенных сборов, порядок их исчисления, уплаты, возврата (зачета) и взыскания, а также случаи, когда таможенные сборы не подлежат уплате, определяются настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 73. Авансовые платежи
1. Авансовыми платежами являются денежные средства (деньги), уплаченные и не идентифицированные плательщиком в качестве конкретных видов и сумм таможенных платежей в отношении конкретных товаров, если уплата таких платежей предусмотрена законодательством государств-участников Таможенного союза.

5. Егер қосымша тексерістің қорытындысы бойынша кеден органымен декларантпен жарияланған тауарлардың кедендік құнын қабылдау туралы шешім қабылданса, онда қамтамасыз етудің сомасын қайтару (есептеу) осы Кодекстің 90-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
2 бөлім
Кедендік төлемдер 9-тарау
Кедендік төлемдер туралы жалпы ережелер
70-бап. Кедендік төлемдер
1. Кедендік төлемдерге мыналар жатады:
1) әкелімдік кеден бажы;
2) әкетімдік кеден бажы;
3) кедендік одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын қосылған құн салығы;
4) кедендік одақтың кедендік аумағына тауарларды әкелу кезінде алынатын акциз (акциздер);
5) кедендік алымдар.
2. Арнайы, демпингіге қарсы бажды немесе орны толтырылған баждар осы Кодекспен көзделген тәртіпте кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарына сәйкес орнатылады.
71-бап. Кедендік баждардың мөлшерлемелерінің түрлері
Кедендік баждардың мөлшерлемелері келесі түрлерге бөлінеді:
1) адвалорлық - салық салынатын тауарлардың кедендік құнына пайызбен орнатылған;
2) айрықша - табиғи көріністегі (саны, салмағы, көлемі және басқа да сипаттамалары) жеке сипаттамаға байланысты орнатылғандар;
3) аралас - осы баптың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген түрлерден тұрады.
72-бап. Кедендік алымдар
1. Кедендік алымдар, тауарларды шығаруға, тауарларды кедендік ілесіп алып жүруге, сондай-ақ осы Кодекспен және (немесе) кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен орнатылған басқа да іс-әрекеттерді жасағаны үшін кеден органымен өндіріп алынатын міндетті төлемдер болып табылады.
2. Кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен орнатылған кедендік алымдардың түрлері және мөлшерлемелері.
3. Кедендік төлемдердің мөлшері кедендік алым орнатылған, іс-әрекеттерді жасағаны үшін кеден органдарының шығындарының жобаланған құнынан аса алмайды.
4. Кедендік алымдарды төлеушілер, кедендік алымдарды төлеудің мерзімдері, оларды есептеудің, төлеудің, қайтарудың (есептеу) және өндіріп алудың тәртібі, сондай-ақ кедендік алымдардың төлеуге жатпайтын жағдайлары осы Кодекспен және (немесе) кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
73-бап. Аванстық төлемдер
1. Аванстық төлемдер, егер осындай төлемдерді төлеу кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылса, нақты тауарларға қатысты кедендік төлемдердің нақты түрлері және сомаларының есебінде төленген және төлемшімен бірдейлендірілмеген ақша қаражаты (ақша) болып табылады.

2. Авансовые платежи уплачиваются в валюте государства-участника таможенного союза, на территории которого эти платежи предполагается использовать в целях уплаты таможенных платежей.
3. Денежные средства (деньги), уплаченные в качестве авансовых платежей, являются имуществом лица, внесшего авансовые платежи, и не могут рассматриваться в качестве таможенных платежей либо денежных средств (денег) в качестве обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов до тех пор, пока лицо не сделает распоряжение об этом таможенному органу, либо таможенный орган не обратит взыскание на авансовые платежи. В качестве распоряжения лица, уплатившего авансовые платежи, рассматриваются представление им или от его имени таможенной декларации, заявления на возврат авансовых платежей либо совершение иных действий, свидетельствующих о намерении этого лица использовать свои денежные средства (деньги) в качестве таможенных платежей либо обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.
4. По требованию плательщика таможенный орган представляет отчет о расходовании денежных средств (денег), уплаченных в качестве авансовых платежей, но не более чем за период, установленный законодательством государств-участников таможенного союза для возврата авансовых платежей.
Отчет представляется в письменной форме в сроки и порядке, определенных законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Возврат авансовых платежей осуществляется в соответствии со статьей 90 настоящего Кодекса.
Распоряжение невостребованными суммами авансовых платежей производится в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 74. Льготы по уплате таможенных платежей
1. Для целей настоящего Кодекса под льготами по уплате таможенных платежей понимаются:
1) тарифные преференции;
2) тарифные льготы (льготы по уплате таможенных пошлин);
3) льготы по уплате налогов;
4) льготы по уплате таможенных сборов.
2. Тарифные преференции представляются в соответствии с законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
Виды тарифных льгот, порядок и случаи их предоставления, определяются в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза.
Льготы по уплате налогов и таможенных сборов, определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 10
Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 75. Объект обложения таможенными пошлинами,
налогами и база (налоговая база) для
исчисления таможенных пошлин, налогов
1. Объектом обложения таможенными пошлинами, налогами являются товары, перемещаемые через таможенную границу.

2. Аванстық төлемдер, кедендік төлемдерді төлеу мақсатында бұл төлемдерді қолдану ұсынылатын аумақта кедендік одаққа қатысушы мемлекеттің валютасымен төленеді.
3. Аванстық төлемдер есебінде төленген ақша қаражаты (ақша) аванстық төлемдерді төлеген тұлғаның мүлігі болып табылады және тұлғаның бұл туралы кеден органына өкім жасамайынша немесе өндіріп алуды аванстық төлемдерге айналдырмайынша, кедендік төлемдер есебінде немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету есебіндегі ақша қаражаты (ақша) ретінде қарастырыла алмайды. Аванстық төлемдерді төлеген тұлғаның есебінен, кедендік декларацияның онымен және оның атынан жазылған ұсыным, кедендік төлемдер немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету есебінен бұл тұлғаның өзінің ақша қаражатын (ақша) қолдануға білдірген ықыласы туралы куәландыратын өзге де іс-әрекеттерді жасауы қарастырылады.
4. Төлемшінің талабы бойынша кеден органы аванстық төлемдерді қайтару үшін кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен орнатылған мерзімнен асырмай аванстық төлемдер есебінен төленген ақша қаражатын (ақша) шығындау туралы есепті ұсынады.
Есеп жазбаша түрде кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен орнатылған мерзімде және тәртіпте ұсынылады.
5. Аванстық төлемдерді қайтару осы Кодекстің 90-бабына сәйкес жүзеге асырылады. Аванстық төлемдердің талап етілмеген сомаларына өкім жүргізу кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
74-бап. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер
1. Осы Кодекстің мақсаты үшін кедендік төлемдерді төлеу бойынша
жеңілдіктер ретінде мына жайлар түсініледі:
1) тарифтік артықшылықтар;
2) тарифтік жеңілдіктер (кедендік баждарды төлеу бойынша жеңілдіктер);
3) салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктер;
4) кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер.
2. Тарифтік артықшылықтар кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына және (немесе) халықаралық келісім-шарттарына сәйкес ұсынылады.
Тарифтік жеңілдіктердің түрлері, тәртібі және оларды ұсынудың жағдайы кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталады.
Салықтарды төлеу бойынша және кедендік алымдарды төлеу бойынша жеңілдіктер кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталады.
10-тарау
Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
75-бап. Кедендік баждарды, салықтарды салудың
объектісі және кедендік баждарды, салықтарды
есептеуге арналған база (салық базасы)
1. Кедендік баждарды, салықтарды салудың объектісі, кедендік шекара арқылы тасымалданылатын тауарлар болып табылады.

2. Базой для исчисления таможенных пошлин в зависимости от вида товаров и применяемых видов ставок является таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса с учетом его первичной упаковки, которая неотделима от товара до его потребления и в которой товар представляется для розничной продажи, объем или иная характеристика).
3. Налоговая база для исчисления налогов определяется в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 76. Исчисление таможенных пошлин, налогов
1. Таможенные пошлины, налоги исчисляются плательщиками таможенных пошлин, налогов самостоятельно, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
2. При взыскании таможенных пошлин, налогов исчисление подлежащих уплате сумм таможенных пошлин, налогов производится таможенным органом государства-участника таможенного союза, в котором подлежат уплате таможенные пошлины, налоги.
3. Исчисление сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате, осуществляется в валюте государства-участника таможенного союза, таможенному органу которого подана таможенная декларация, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами государств-участников таможенного союза.
4. Сумма таможенных пошлин, подлежащих уплате и (или) взысканию, определяется путем применения базы для исчисления таможенных пошлин и соответствующего вида ставки таможенных пошлин, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Сумма налогов, подлежащих уплате и (или) взысканию, определяется в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого товары помещаются под таможенную процедуру, либо на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу.
5. В случае, установленном частью второй пункта 2 статьи 84 настоящего Кодекса, суммы таможенных пошлин, налогов подлежат исчислению в соответствии с законодательством того государства-участника таможенного союза, в котором они подлежат уплате.
6. Общая сумма ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров не может превышать сумму таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате, в случае если бы иностранные товары были выпущены для внутреннего потребления, без учета льгот по уплате таможенных платежей, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 74 настоящего Кодекса (далее - льготы по уплате таможенных пошлин, налогов), пеней и процентов, за исключением случаев, когда сумма таможенных пошлин, налогов увеличивается вследствие изменения ставок таможенных пошлин, налогов, когда к иностранным товарам применяются ставки таможенных пошлин, налогов, действующие на день принятия таможенной декларации таможенным органом при заявлении иной таможенной процедуры, в отношении этих иностранных товаров.
Статья 77. Применение ставок таможенных пошлин, налогов
1. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов применяются ставки, действующие на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
2. Для целей исчисления ввозных таможенных пошлин применяются ставки, установленные Единым таможенным тарифом таможенного союза, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
Для целей исчисления вывозных таможенных пошлин применяются ставки, установленные законодательством государств-участников таможенного союза в отношении товаров, включенных в сводный перечень товаров, формируемый Комиссией таможенного союза в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими вопросы применения вывозных таможенных пошлинах в отношении третьих стран.
Для целей исчисления налогов применяются ставки, установленные законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого товары помещаются под таможенную процедуру либо на территории которого выявлен факт незаконного перемещения товаров через таможенную границу, если иное не установлено настоящим пунктом.
Для целей исчисления налогов в случае, когда будет установлено (подтверждено) в порядке, определенном международным договором государств-участников таможенного союза, что товары, помещенные под процедуру таможенного транзита, находятся на территории другого государства-участника таможенного союза, применяются ставки, установленные законодательством этого государства-участника таможенного союза.

2. Тауарлардың түрлеріне және қолданылатын мөлшерлемелерге қарамастан, кедендік баждарды есептеуге арналған база, тауарлардың кедендік құны және (немесе) олардың табиғи көріністегі (саны, оны пайдалануға дейінгі тауардан ажырамайтын оның алғашқы орамасын есепке алғандағы және тауардың бөлшектік сауда үшін ұсынылатын салмағы, көлемі немесе басқа да сипаты) жеке сипаты болып табылады.
3. Салықтарды есептеуге арналған салық базасы кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес анықталады.
76 бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
1. Кедендік баждар, салықтар осы Кодекспен және (немесе) кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісім-шарттарымен қарастырылған жағдайларды қоспағанда, өздігімен кедендік баждарды, салықтарды төлеушілермен есептеледі.
2. Кеден баждарын, салықтарды өндіріп алу кезінде, төлеуге жататын кеден бажы, салықтардың сомасын есептеу, онда кеден баждарын, салықтарды төлеуге жататын, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органымен жүзеге асырылады.
3. Төлеуге жататын кеден бажының, салықтардың сомасын есептеу, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден декларациясы берілген кеден органына, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің валютасында жүзеге асырылады.
4. Төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын кеден баждарының сомасы, егер өзгесі осы Кодекспен айқындалмаса, кеден баждарын және кеден баждары мөлшерлемесінің тиісті түрін есептеу үшін базаны қолдану жолымен анықталады.
Төлеуге және (немесе) өндіріп алуға жататын салықтардың сомасы, аумағында тауарлар кедендік рәсімге орналастырылатын, немесе аумағында тауарларды кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізудің фактісі айқындалған, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес анықталады.
5. Осы Кодекстің 84-бабының 2-тармағының екінші бөлігімен белгіленген жағдайларда, кеден баждарының, салықтардың сомасы, олар төлеуге жататын, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес есептеуге жатады.
77-бап. Кеден баждарының, салықтардың ставкасын қолдану
1. Кеден баждарын, салықтарды есептеу мақсаты үшін, егер өзгесі осы Кодекспен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен көзделмесе, кеден органының кедендік декларацияны тіркеу күніне қолданыста болатын ставкасы қолданылады.
2. Әкелім кеден баждарын есептеу мақсаты үшін, егер өзгесі осы Кодекспен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен көзделмесе, кеден одағының Бірыңғай кеден тарифімен белгіленген ставкасы қолданылады.
Әкелім кеден баждарын есептеу мақсаты үшін, үшінші елдерге қатысты әкетілім кеден баждарын қолдану мәселесін реттейтін, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес кеден одағының Комиссиясымен құралатын, тауарлардың жиынтық тізбесіне енгізілген тауарларға қатысты кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген ставкалар қолданылады.
Салықтарды есептеу мақсаты үшін, егер өзгесі осы тармақпен көзделмесе, тауарлар оның аумағында кедендік рәсімдерге орналастырылатын немесе оның аумағында тауарларды кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізудің фактісі айқындалған, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасымен белгіленген ставкасы қолданылады.
Салықтарды есептеу мақсаты үшін, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен белгіленген тәртіпте кедендік транзит рәсімі бойынша орналастырылған тауарлар кеден одағына қатысушы басқа мемлекеттің аумағында болса, кеден одағына қатысушы осы мемлекеттің заңнамасымен белгіленген ставкалар қолданылады.

Статья 78. Пересчет иностранной валюты для целей
исчисления таможенных пошлин, налогов
В случае, если для целей исчисления таможенных пошлин, налогов, в том числе для определения таможенной стоимости товаров, требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-участника таможенного союза, в таможенный орган которого подана таможенная декларация, применяется курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством этого государства-участника таможенного союза и действующий на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
Статья 79. Плательщики таможенных пошлин, налогов
Плательщиками таможенных пошлин, налогов являются декларант или иные лица, на которых в соответствии с настоящим Кодексом, международными договорами государств-участников таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза возложена обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов.
Статья 80. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате таможенных пошлин, налогов.
Случаи неуплаты таможенных пошлин, налогов
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникает в соответствии со статьями 81, 161, 166, 172, 197, 211, 214, 227, 228, 237, 250, 261, 274, 283, 290, 300, 306, 360 настоящего Кодекса.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов прекращается в следующих случаях:
1) уплаты или взыскания таможенных пошлин, налогов в размерах, установленных настоящим Кодексом;
2) помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с предоставлением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, не сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами;
3) уничтожения (безвозвратной утраты) иностранных товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
4) если размер неуплаченной суммы таможенных пошлин, налогов не превышает сумму эквивалентную двум евро по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, действующему, на момент возникновения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
5) помещения товаров под таможенную процедуру отказа в пользу государства, если обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникла до регистрации таможенной декларации на помещение товаров под эту таможенную процедуру;

78-бап. Кеден баждарын, салықтарды есептеу мақсаты үшін
шетел валютасын қайта есептеу
Егер кеден баждарын, салықтарды есептеу мақсаты үшін, оның ішінде тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін, кедендік декларация ұсынылған кеден органына, кеден одағына қатысушы мемлекеттің валютасына шетел валютасын қайта есептеу талап етілген жағдайда, егер де өзгесі осы Кодекспен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен көзделмесе, кеден одағына қатысушы бұл мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген және кеден органының кедендік декларацияны тіркеу күніне қолданыста болған валюта курсы қолданылады.
79-бап. Кеден баждарын, салықтарды төлеушілер
Осы Кодекспен, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер жүктелген декларант немесе өзге де тұлғалар кеден баждарын төлеушілер болып табылады.
80-бап. Кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі
міндеттерді қалпына келтіру және тоқтату. Кеден
баждарын, салықтарды төлемеу жағдайлары
1. Кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер осы Кодекстің 81, 161, 166, 172, 197, 211, 214, 227, 228, 237, 250, 261, 274, 283, 290, 300, 306, 360-баптарына сәйкес туындайды.
2. Кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер мына жағдайларда тоқтатылады:
1) осы Кодекспен белгіленген мөлшерде кеден баждарын, салықтарды төлеу немесе өндіріп алу;
2) бұл тауарларды пайдалану және (немесе) оған билік ету жөніндегі шектеулермен ұштаспаған, кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі жеңілдіктерді ұсына отырып, ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру;
3) авария салдарынан немесе ырық бермейтін күштің әрекеті салдарынан немесе тасымалдаудың бірқалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығын нәтижесінде шетел тауарларын жою;
4) егер кеден баждарының, салықтардың төленбеген сомасының мөлшері, кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындау сәтіне қолданылатын кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер туындаған аумақта, кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта курсы бойынша екі евро эквивалентінің сомасынан аспайды;
5) егер де кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер, тауарларды мемлекет иелегіне бас тартудың кедендік рәсіміне орналастыруға кедендік декларацияны тіркегенге дейін туған жағдайда, тауарларды осы кедендік рәсімге орналастыру;

Статья 96. Товары, находящиеся под таможенным контролем
1. При ввозе на таможенную территорию таможенного союза товары находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы.
Товары, образовавшиеся и находящиеся на таможенной территории таможенного союза, приобретшие статус иностранных товаров в соответствии с настоящим Кодексом, считаются находящимися под таможенным контролем с момента их образования.
2. Товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, считаются находящимися под таможенным контролем до:
1) помещения под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления, за исключением условно выпущенных товаров, или реимпорта;
2) приобретения условно выпущенными товарами статуса товаров таможенного союза в соответствии с пунктом 4 статьи 200 настоящего Кодекса;
3) помещения товаров под таможенные процедуры отказа в пользу государства или уничтожения в соответствии с настоящим Кодексом и (или) законодательством государств-участников таможенного союза;
4) обращения в собственность государства-участника таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
5) фактического вывоза с таможенной территории таможенного союза;
6) отнесения отходов, образовавшихся в результате операций переработки иностранных товаров на таможенной территории, к непригодным для их дальнейшего коммерческого использования;
7) признания части иностранных товаров, помещенных под таможенные процедуры переработки на таможенной территории или переработки для внутреннего потребления, производственными потерями.
Товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, не считаются находящимися под таможенным контролем, после признания таможенными органами факта уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, либо наступления иных обстоятельств в случаях, установленных международными договорами и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Товары таможенного союза находятся под таможенным контролем при их вывозе с таможенной территории таможенного союза с момента регистрации таможенной декларации или иных документов, используемых в качестве таможенной декларации, либо совершения действия, непосредственно направленного на осуществление вывоза товаров с таможенной территории таможенного союза, и до пересечения таможенной границы.
4. Товары, указанные в пункте 3 настоящей статьи, фактически не вывезенные с таможенной территории таможенного союза, не считаются находящимися под таможенным контролем со дня отзыва таможенной декларации в соответствии со статьей 192 настоящего Кодекса.

96-бап. Кедендік бақылаудағы тауарлар
1. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінгенде тауарлар кедендік шекарадан өткен сәттен бастап кедендік бақылауда болады.
Қалыптасқан және кеден одағының кедендік аумағындағы, шетелдік тауарлар статусын иеленген тауарлар осы Кодекске сәйкес олар қалыптасқан сәттен бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептеледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар кедендік бақылаудағы болып есептеледі:
1) шартты түрде шығарылған, немесе кері импортты қоспағанда, ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырғанға;
2) шартты шығарылған тауарлар осы Кодекстің 200-бабының 4-тармағына сәйкес кеден одағының тауары статусын иеленуіне;
3) тауарларды мемлекет пайдасы үшін бас тарту кедендік рәсіміне орналастыруға немесе осы Кодекске және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында сәйкес жоюға;
4) осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің меншігіне айналдырғанға;
5) кеден одағының кедендік аумағына іс жүзінде әкетуте;
6) шетел тауарларын кеден аумағында қайта өңдеу операциялары нәтижесінде пайда болған қалдықтарды, оларды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз етуге;
7) кедендік аумақта қайта өңдеу немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырылған шетелдік тауарлар бөлігін өндірістік қалдықтар деп танылғанға дейін;
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды кеден органдары апат немесе еңсерілмейтін күш әрекеті салдарынан, қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау) және (немесе) пайдалану (іске қосу), сақтау барысында табиғи азаю салдарынан жойылу фактісін (өтеусіз жоғалтылды) мойындағанда немесе халықаралық шарттармен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленген өзге жағдайлар пайда болғанда кедендік бақылауда деп есептелмейді.
3. Кеден одағының тауарлары оларды кеден одағының кедендік аумағынан әкету кезінде кедендік декларацияны немесе өзге кедендік декларация ретінде пайдаланылатын құжаттарды тіркеген сәттен бастап, кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге бағытталған әрекетті жасауға және кедендік шекарадан өткенге дейін кедендік бақылауда болады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген тауарлар кеден одағының кеден одағының кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілмеген осы Кодекстің 192-бабына сәйкес кедендік декларация қайта шақыртылған сәттен бастап кедендік бақылаудағы тауарлар болып есептелмейді.

5. Таможенные органы осуществляют контроль за исполнением лицами обязательств об обратном ввозе или вывозе товаров, в том числе товаров, полученных в результате переработки товаров, если такие товары подлежат обязательному обратному ввозу или вывозу в соответствии с таможенными процедурами, установленными настоящим Кодексом.
6. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать покинувшие таможенную территорию таможенного союза без разрешения таможенного органа морские, внутренние водные и воздушные суда. При этом действия по задержанию (возвращению) иностранных судов и судов, находящихся на территории других государств, проводятся в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза и (или) международными договорами.
В случае остановки автомобильных транспортных средств вне зон таможенного контроля в целях осуществления таможенного контроля товаров и документов на них время такого контроля не должно превышать двух часов. Об осуществлении такого контроля составляется акт по форме, определяемой решением Комиссии таможенного союза, один экземпляр которого подлежит вручению перевозчику.
Статья 97. Зоны таможенного контроля
1. Зоной таможенного контроля являются места перемещения товаров через таможенную границу, территории складов временного хранения, таможенных складов, магазинов беспошлинной торговли и иные места, определенные законодательством государств-участников таможенного союза.
В иных местах зоны таможенного контроля создаются для проведения таможенного осмотра и (или) таможенного досмотра товаров, совершения грузовых и иных операций.
2. Зоны таможенного контроля могут быть постоянными в случаях регулярного нахождения в них товаров, подлежащих таможенному контролю, или временными, создаваемыми на время проведения таможенного контроля, грузовых и иных операций.
3. Порядок создания и обозначения зон таможенного контроля, а также правовой режим зоны таможенного контроля определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 98. Представление документов и сведений,
необходимых для проведения
таможенного контроля
1. Декларант, лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела и иные заинтересованные лица обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в устной, письменной и (или) в электронной формах.
2. Таможенный орган вправе запрашивать документы и сведения, необходимые для проведения таможенного контроля, в письменной и (или) электронной формах и устанавливать срок для их представления.
Устанавливаемый таможенным органом срок должен быть достаточным для представления запрашиваемых документов и сведений.

5. Кеден органдары тұлғалардың кері әкелу немесе әкету міндеттемелерін, соның ішінде тауарларды өңдеу нәтижесінде алынған тауарларды, егер осындай тауарлар осы Кодексте көзделген кедендік рәсімдерге сәйкес міндетті түрде кері әкелуге немесе әкетуге жататын болса, бақылауды жүзеге асырады.
6. Кеден органдары көлік құралдарын тоқтатуға, сонымен қатар кеден органының рұқсатынсыз кеден одағы аумағын тастап кеткен теңіз, ішкі сулар және әуе кемелерін мәжбүрлеп қайтаруға құқылы. Бұл ретте шетелдік кемелерді және басқа мемлекеттердің аумағындағы кемелерді ұстау (қайтару) бойынша әрекеттері кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес жүргізіледі.
Автомобильдік көлік құралдарын тауарлар мен құжаттарға кедендік бақылауды жүзеге асыру мақсатында кедендік бақылау аумағынан тыс жерде тоқтатқан жағдайда оларға кететін мұндай бақылау уақыты екі сағаттан аспау тиіс. Мұндай бақылауды жүзеге асырғандығы туралы акті Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген нысанда жасалып, бір данасы тасымалдаушыға беріледі.
97-бап. Кедендік бақылау аймағы
1. Кедендік шекара арқылы тауарларды өткізу орындары, уақытша сақтау қоймасының аумағы, бажсыз сауда дүкені және Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен белгіленген өзге орындар кедендік бақылау аймағы болып табылады.
Тауарларды кедендік қарау және (немесе) кедендік тексеріп қарау, жүктік және өзге операцияларды жүргізу үшін кедендік бақылау аймағының өзге орындары құрылады.
2. Кедендік бақылау аймағы, егер онда кедендік бақылауға жататын тауарлар үнемі болса немесе кедендік бақылау, жүктік және өзге операцияларды жүргізу уақытында уақытша құрылса.
3. Кедендік бақылау аймағын құру және белгілеу тәртібі, сондай-ақ кедендік бақылау аймағының құқықтық режимі Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен айқындалады.
98-бап. Кедендік бақылауды жүргізу үшін құжаттар мен
мәліметтерді ұсыну
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға, декларант, кедендік бақылауды жүргізу үшін кеден органдарына қажетті құжаттар мен мәліметтерді электрондық және (немесе) жазбаша, ауызша түрде ұсынуға міндетті.
2. Кеден органы кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді жазбаша және (немесе) электрондық түрде сұрауға және оларды табыс ету мерзімін белгілеуге құқылы.
Кеден органымен белгіленген мерзім сұратылған құжаттар мен мәліметтерді ұсыну үшін жеткілікті болуы тиіс.

3. Для проведения таможенного контроля таможенные органы вправе получать в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, документы и сведения о денежных операциях по осуществляемым внешнеэкономическим сделкам.
4. В целях проведения таможенного контроля после выпуска товаров таможенные органы вправе запрашивать и получать коммерческие и бухгалтерские документы, иную информацию, в том числе в электронной форме, относящуюся к перемещению товаров через таможенную границу, их выпуску и использованию на таможенной территории таможенного союза или за ее пределами.
5. Документы, необходимые для проведения таможенного контроля, должны храниться лицами и таможенными органами в течение пяти лет с момента окончания нахождения товаров под таможенным контролем, если иной срок не установлен законодательством государств-участников таможенного союза.
Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, должны хранить документы, необходимые для таможенного контроля, в течение пяти лет после года, в течение которого проводились таможенные операции.
Статья 99. Таможенный контроль после выпуска товаров
Таможенные органы проводят таможенный контроль после выпуска товаров в течение трех лет с момента окончания нахождения товаров под таможенным контролем.
Законодательством государств-участников таможенного союза может быть установлен более продолжительный срок проведения таможенного контроля после выпуска товаров, который не может превышать пяти лет.
Таможенный контроль после выпуска товаров проводится в формах и порядке, установленных главами 16 и (или) 19 настоящего Кодекса.
Статья 100. Таможенный контроль при обороте товаров,
ввезенных на таможенную территорию
таможенного союза
1. Таможенные органы проводят таможенный контроль при обороте товаров, ввезенных на таможенную территорию таможенного союза, в целях проверки сведений, подтверждающих факт выпуска таких товаров в соответствии с требованиями и условиями таможенного законодательства таможенного союза, в том числе проверки наличия на товарах маркировки или иных идентификационных знаков, используемых для подтверждения легальности ввоза товаров на таможенную территорию таможенного союза.
2. Законодательством государств-участников таможенного союза может быть установлена возможность таможенного декларирования, совершения иных таможенных операций и уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, незаконно перемещенных через таможенную границу таможенного союза, либо не выпущенных в соответствии с одной из таможенных процедур, что повлекло за собой неуплату таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений, обнаруженных таможенными органами у лиц, приобретших эти товары на таможенной территории таможенного союза в связи с осуществлением этими лицами предпринимательской деятельности.

3. Кеден органы кедендік бақылауды жүргізу үшін мекемелер мен банктерден кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жеке банктік операцияларды жүзеге асыру, ішкі экономикалық мәмілені жүзеге асыру бойынша ақша операциясы туралы құжаттар мен мәліметтерді алуға құқылы.
4. Кедендік бақылауды жүргізу мақсатында кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін коммерциялық және бухгалтерлік құжаттарды, өзге де ақпаратты, соның ішінде тауарларды кедендік шекара арқылы өткізуге, оларды шығаруға және кеден одағының кедендік аумағында немесе одан тысқары жерлерде пайдалануға жататын ақпаратты электрондық нысанда сұрауға және алуға құқылы.
5. Кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттар, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен өзге мерзім белгіленбесе, тауарлардың кедендік бақылауда болуының аяқталған кезінен бастап бес жыл ішінде тұлғалар және кеден органдары сақтауға тиіс.
Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғалар кедендік бақылау үшін қажетті құжаттарды кедендік операциялар жүргізілген жылдан кейін бес жыл бойы сақтауға тиіс.
99-бап. Тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау
Кеден органдары тауарларды шығарғаннан кейін тауарлардың кедендік бақылауда болуы аяқталған кезден бастап үш жыл ішінде кедендік бақылауды жүргізеді.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен тауарларды шығарғаннан кейін бес жылдан аспайтын кедендік бақылаудың неғұрлым ұзақ мерзімі белгіленуі мүмкін.
Кедендік бақылау тауар шығарылғаннан кейін осы Кодекстің 16 және (немесе) 19-тарауларымен белгіленген нысандарда және тәртіпте жүргізіледі.
100-бап. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген
тауар айналымы кезіндегі кедендік бақылау
1. Кеден органдары кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауарлардың айналымы кезінде кеден одағының кеден заңнамасының талаптары мен шарттарына сәйкес мұндай тауарлардың шығарылуын растайтын мәліметтерді тексеру мақсатында кеденді бақылау, соның ішінде тауарларда тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелу заңдылығын растау үшін пайдаланылатын маркалаудың немесе өзге де бірдейлендіру белгілерінің болуына тексеру жүргізеді.
2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен кеден одағының кедендік шекарасы арқылы заңсыз өткізілген не кеден органдары кеден одағының кедендік аумағында осы тауарларды осы тұлғалар кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты сатып алған тұлғалардан анықтаған кедендік баждарды, салықтарды төлемеуге немесе тыйымдар мен шектеулерді сақтамауға әкеп соққан кедендік рәсімдердің біріне сәйкес шығарылмаған тауарларға қатысты кедендік декларациялау, өзге де кедендік операцияларды жасау және кедендік баждарды, салықтарды төлеу мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.

Статья 101. Участие специалиста при проведении
таможенного контроля
1. В необходимых случаях для участия в совершении конкретных действий при проведении таможенного контроля может быть привлечен не заинтересованный в результатах таких действий специалист, обладающий специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия таможенным органам, в том числе при применении технических средств.
2. Привлечение лица в качестве специалиста осуществляется на договорной основе.
3. Специалист вправе:
1) знакомиться с материалами, связанными с осуществлением конкретных действий, совершаемых с его участием;
2) знакомиться с документами, оформляемыми по результатам совершения действий при проведении таможенного контроля, в которых он принимал участие, и делать заявления или замечания по поводу совершаемых им действий, подлежащие занесению в такие документы.
4. Специалист обязан:
1) участвовать в совершении действий, требующих специальных знаний, давать пояснения по поводу совершаемых им действий;
2) удостоверить своей подписью факт совершения указанных действий, их содержание и результаты.
5. Полученная специалистом информация, составляющая коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну, а также иная конфиденциальная информация не должны им разглашаться, использоваться в иных целях, передаваться третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза.
6. Расходы, возникшие у таможенных органов в связи с привлечением специалиста, возмещаются за счет средств лица, в отношении которого или товаров которого проводится таможенный контроль, если в ходе проведения таможенного контроля выявлены нарушения таможенного законодательства таможенного союза. В иных случаях такая оплата за услуги осуществляется за счет средств бюджета государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого проводился таможенный контроль.
Статья 102. Привлечение специалистов и экспертов других
государственных органов для оказания
содействия в проведении таможенного контроля
1. Таможенные органы вправе привлекать специалистов и экспертов других государственных органов для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
2. Привлекаемые специалисты и эксперты из других государственных органов обязаны не разглашать сведения, составляющие государственную, коммерческую и иную охраняемую законом тайну (секреты), а также конфиденциальную информацию, касающуюся участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.

101-бап. Кедендік бақылауды өткізуге маманның қатысуы
1. Қажет болған жағдайларда кедендік бақылауды жүргізу кезінде нақты әрекеттерге қатысу үшін осы әрекеттерге мүдделі емес, кеден органына жәрдем беру үшін, соның ішінде техникалық құралдарды қолдану кезінде қажетті арнайы білімі және дағдылары бар маман тартылуы мүмкін.
2. Маман ретінде тұлғаны тарту, келісім негізінде жүзеге асырылады.
3. Маман:
1) оның қатысуымен жүзеге асырылатын нақты іс қимылдарға қатысты материалдармен танысуға;
2) ол қатысқан кедендік бақылауды жүргізу кезіндегі әрекеттердің нәтижелері бойынша ресімделетін құжаттармен танысуға және ол жасаған әрекеттер бойынша мұндай құжаттарға енгізілуге жататын өтініштер немесе ескертулер жасауға құқылы.
4. Маман:
1) ол жасайтын әрекет бойынша арнайы білімді, түсіндірме беруді талап ететін әрекеттерге қатысуға;
2) көрсетілген әрекеттерді жасау фактісін, олардың мазмұны мен нәтижелерін өз қолымен куәландыруға міндетті.
5. Маман алған коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де ақпаратты, сондай-ақ өзге де құпия ақпаратты ол жарияламауы, өзге де мақсаттарда пайдаланбауы, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген жағдайларды қоспағанда, үшінші тұлғаларға берілмеуі тиіс.
6. Кеден органдарында маманды тартумен байланысты пайда болған шығыстар, егер кедендік бақылауды жүргізу барысында кеден ұйымының кеден заңнамасын бұзушылықтар анықталса, оған немесе оның тауарларына қатысты кедендік бақылау жүргізілетін тұлғаның қаражаты есебінен өтеледі. Өзге жағдайларда қызмет көрсету үшін мұндай төлемді кедендік бақылау жүргізілген кеден органы кеден одағына қатысушы мемлекеттің бюджеті есебінен жүзеге асырады.
102-бап. Кедендік бақылауды жүргізуде жәрдем көрсету
үшін басқа мемлекеттік органдардың мамандары
мен сарапшыларын тарту
1. Кеден органдары кедендік бақылауды жүргізуде жәрдем көрсету үшін басқа мемлекеттік органдардың мамандары мен сарапшыларын тартуға құқылы.
2. Басқа мемлекеттік органдардан тартылатын мамандар мен сарапшылар мемлекеттік, коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпияны, сондай-ақ кеден ісі саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларға қатысты құпия ақпаратты жария етпеуге міндетті.

3. Расходы, связанные с привлечением специалистов и экспертов других государственных органов, если эта работа не входит в круг их служебных обязанностей, возмещаются в порядке, определяемом пунктом 6 статьи 101 настоящего Кодекса.
Статья 103. Взаимодействие между таможенными органами
и контролирующими государственными органами
на таможенной границе
1. При проведении таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу и подлежащих контролю другими контролирующими государственными органами, таможенные органы обеспечивают общую координацию таких действий и их одновременное проведение в порядке, определяемом законодательством государств-участников таможенного союза.
2. В целях повышения эффективности таможенного контроля товаров, перемещаемых через таможенную границу, таможенные органы и контролирующие государственные органы обмениваются информацией (сведениями) и (или) документами, необходимыми для проведения таможенного и иных видов государственного контроля, с использованием информационных систем и технологий.
3. В целях ускорения процедур государственного контроля при перемещении товаров через таможенную границу, таможенный досмотр может проводиться с участием всех государственных органов, осуществляющих контроль на таможенной границе. При этом составляется акт таможенного досмотра.
Статья 104. Недопустимость причинения неправомерного
вреда при проведении таможенного контроля
1. При проведении, таможенного контроля не допускается причинение неправомерного вреда таможенному перевозчику, декларанту, их представителям, владельцам складов временного хранения, таможенных складов, магазинов беспошлинной торговли и иным заинтересованным лицам, чьи интересы затрагиваются действиями (бездействием) и решениями таможенных органов при проведении таможенного контроля, а также товарам и транспортным средствам.
2. Убытки, причиненные неправомерными решениями, действиями (бездействием) таможенных органов либо их должностных лиц при проведении таможенного контроля, подлежат возмещению в полном объеме, в соответствии законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Убытки, причиненные лицам правомерными решениями, действиями должностных лиц таможенных органов, возмещению не подлежат, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 105. Освобождение от применения таможенными
органами определенных форм
таможенного контроля
1. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля устанавливается настоящим Кодексом, международными договорами государств-участников таможенного союза и иными международными договорами.

3. Басқа мемлекеттік органдардың мамандары мен сарапшыларын тартумен байланысты шығыстар, егер бұл жұмыс олардың қызметтік міндеттері шеңберіне кірмесе, осы Кодекстің 101-бабының 6-тармағымен айқындалған тәртіппен өтеледі.
103-бап. Кедендік шекарадағы кеден органдары мен
бақылаушы мемлекеттік органдары арасындағы
өзара іс-қимыл жасасу
1. Кедендік шекара арқылы өткізілетін және басқа бақылаушы мемлекеттік органдардың бақылауына жататын тауарларға кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдары мұндай әрекеттерді жалпы үйлестіруді және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен айқындалған тәртіппен оларды бір уақытта өткізуді қамтамасыз етеді.
2. Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларды бақылау нәтижелілігін көтеру мақсатында кеден органдары және бақылаушы мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелер мен технологияларды пайдалана отырып, кедендік және мемлекеттік бақылаудың барлық түрлерін жүргізу үшін қажетті ақпаратпен (мәліметтермен) және (немесе) құжаттармен алмасады.
3. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде мемлекеттік бақылау рәсімдерін жеделдету мақсатында кедендік тексеріп қарау кедендік шекарада бақылауды жүзеге асыратын барлық мемлекеттік органдардың қатысуымен жүргізілуі мүмкін. Бұл ретте кедендік тексеріп қарау актісі жасалады.
104-бап. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде заңсыз зиян
келтіруге жол бермеу
1. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде мүдделері кеден органдарының әрекеттерімен (әрекетсіздіктерімен) және шешімдерімен қозғалатын тасымалдаушыға, декларантқа, олардың өкілдеріне, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, бажсыз сауда дүкендерінің иелеріне, сондай-ақ тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүргізу кезінде заңсыз зиян келтіруге жол берілмейді.
2. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден органдарының не оның лауазымды тұлғаларының заңсыз шешімдерімен, әрекеттерімен (әрекетсіздіктерімен) келтірілген шығындар кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес толық көлемде өтеуге жатады.
3. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден органдары лауазымды тұлғаларының заңды шешімдерімен, әрекеттерімен тұлғаға келтірілген шығындар өтеуге жатпайды.
105-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың нақты
нысандарын қолданудан босатылу
1. Кеден органдарының кедендік бақылаудың нақты нысандарын қолданудан босатылуы осы Кодекспен, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық келісімдерімен және өзге де халықаралық келісімдермен бекітіледі.

2. Таможенному досмотру не подлежит личный багаж:
1) глав государств-участников таможенного союза и следующих вместе с ними членов их семей;
2) глав правительств, членов правительств государств-участников таможенного союза, если указанные лица пересекают таможенную границу в связи с исполнением служебных обязанностей;
3) глав иностранных государств, глав правительств иностранных государств, министров иностранных дел, посещающих государства-участники таможенного союза с официальным визитом;
4) иных лиц, в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза и иными международными договорами.
3. Освобождаются от таможенного досмотра:
1) иностранные военные корабли (суда), боевые воздушные суда и военная техника, следующие своим ходом;
2) военное имущество, которое согласно специальным заявлениям соответствующих государственных органов государств-участников таможенного союза, перемещается через таможенную границу;
3) выполняющие международные авиарейсы иностранные воздушные суда в период стоянки в зонах таможенного контроля в международных аэропортах государств-участников таможенного союза.
Статья 106. Сбор таможенными органами информации
о лицах при проведении таможенного контроля
1. В целях проведения таможенного контроля таможенные органы вправе осуществлять сбор информации о лицах, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, связанную с перемещением товаров через таможенную границу, либо предпринимательскую деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, включающую сведения:
1) об учредителях организации;
2) о государственной регистрации юридического лица либо в качестве индивидуального предпринимателя;
3) о составе имущества, используемого для осуществления предпринимательской деятельности;
4) об открытых банковских счетах;
5) о деятельности в сфере внешнеэкономической деятельности;
6) о местонахождении организации;
7) о постановке на учет в налоговом органе в качестве налогоплательщика и об идентификационном (регистрационном, учетном) номере налогоплательщика;
8) о платежеспособности лиц, включенных в реестры лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;
9) в отношении физических лиц - о персональных данных граждан (фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, пол, адрес места жительства, данные из документа, удостоверяющего личность, идентификационный (регистрационный, учетный) номер налогоплательщика (если имеется), а также о частоте перемещения ими товаров через таможенную границу.
2. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, имеют право на ознакомление с документированной информацией о себе, имеющейся у таможенных органов, и на уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности.

2. Кедендік қарап тексеруге жеке жүк жатпайды:
1) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің басшылары және олармен бірге отбасыларының мүшелері;
2) үкімет басшылары, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің үкіметтерінің мүшелері, егер көрсетілген тұлғалар кедендік шекарадан қызметтік міндеттерін орындауға байланысты өтсе;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттерге ресми іс сапармен келетін шетел мемлекеттерінің басшылары, шетел мемлекеттерінің үкімет басшылары, шетел істерінің министрлері;
4) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына және өзге де халықаралық шарттарға сәйкес өзге де тұлғалар;
3. Кедендік қарап тексеруден босатылады:
1) шетел әскери кемелері, әскери әуе кемелері және өздігінен жүретін әскери техника;
2) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік органдарының арнайы арыздарына сәйкес кедендік шекара арқылы өткізілетін әскери мүлік;
3) Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық әуе жайларында кедендік бақылау аймағындағы тұрақ кезіндегі шетелдік әуе кемесі халықаралық әуе рейстерін орындаушылар;
106-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау өткізу
кезінде тұлғалар туралы ақпарат жинауы
1. Кедендік бақылауды өткізу мақсатында кеден органдары тауарлардың кедендік шекара арқылы өткізумен байланысты сыртқы экономикалық қызметті немесе мына мәліметтерді қосатын кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпарат жинауға құқылы:
1) мекемелердің құрылтайшылары туралы;
2) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы немесе жеке кәсіпкер ретінде;
3) кәсіпкерлік қызмет үшін пайдаланылатын мүлік құрамы туралы;
4) ашық банктік шоттар туралы;
5) сыртқы экономикалық қызмет саласындағы қызмет туралы;
6) мекеменің орналасқан жері туралы;
7) салық органында салық төлеуші ретінде есепке тұруы және салық төлеушінің бірдейлендіру (тіркеу, есептік) нөмірі туралы;
8) кеден ісі саласында қызметті жүзеге асыратын тұлғалар реестріне енгізілген тұлғалардың төлеуге қабілеттілігі туралы;
9) жеке тұлғаларға қатысты - азаматтардың дербес деректері туралы (аты, тегі, әкесінің аты, туылған күні және орны, жынысы, тұрғылықты мекен-жайы, жеке тұлғалығын растайтын құжатының дерегі, салық төлеушінің бірдейлендіру (тіркеу, есептік) нөмірі, сондай-ақ олардың кедендік шекара арқылы тауарлар өткізу жиілігі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалар кеден органдарында бар өзі туралы құжаттамалық ақпаратпен танысуға және оның толықтығы және дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында осы ақпаратты анықтауға құқылы.

3. Сбор информации о лицах осуществляется таможенными органами при совершении таможенных операций в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу, а также посредством получения указанной информации от других государственных органов государств-участников таможенного союза.
Статья 107. Использование технических средств и судов
при проведении таможенного контроля
1. В целях сокращения времени проведения таможенного контроля и повышения его эффективности таможенными органами могут использоваться технические средства таможенного контроля, перечень, и порядок применения которых устанавливаются законодательством государств-участников таможенного союза.
Указанные технические средства должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений и не должны причинять вред лицам, товарам и транспортным средствам.
2. Таможенный контроль в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу, может проводиться с использованием морских (речных) и воздушных судов таможенных органов.
3. Порядок использования морских (речных) и воздушных судов таможенных органов для целей таможенного контроля устанавливается законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 108. Грузовые и иные операции в отношении
товаров и транспортных средств,
необходимые для таможенного контроля
1. По требованию таможенного органа декларант, владелец склада, таможенный представитель и иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести транспортировку, взвешивание или иное определение количества товаров, погрузку, разгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному контролю, а также вскрытие помещений, емкостей и других мест, где находятся или могут находиться такие товары.
2. Перевозчик обязан способствовать проведению грузовых и иных операций в отношении товаров, которые он перевозит, и транспортных средств, на которых перевозятся такие товары.
3. Грузовые и иные операции в отношении товаров и транспортных средств не должны повлечь для таможенного органа каких-либо расходов.
Статья 109. Идентификация товаров и транспортных средств,
помещений и других мест
1. Товары, находящиеся под таможенным контролем, транспортные средства, помещения, емкости и другие места, где находятся или могут находиться товары, подлежащие таможенному контролю, могут идентифицироваться таможенными органами.
Идентификация производится путем наложения пломб, печатей, нанесения цифровой, буквенной и иной маркировки, идентификационных знаков, проставления штампов, отбора проб и образцов, подробного описания товаров, составления чертежей, изготовления масштабных изображений, фотографий, иллюстраций, использования товаросопроводительной и иной документации и иными способами.

3. Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау кезінде ақпарат жинау, сондай-ақ кеден одағына қатысушы басқа мемлекеттік органдардан аталмыш ақпаратты алу тәсілімен жүзеге асырылады.
107-бап. Техникалық құралдарды және кемелерді кедендік
бақылауды жүргізу кезінде пайдалану
1. Кедендік бақылауды жүргізу уақытын қысқарту және оның нәтижелілігін көтеру мақсатында кеден органдары тізбесі мен қолданылу тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген кедендік бақылаудың техникалық құралдарын пайдалануы мүмкін.
Көрсетілген техникалық құралдар адамның өмірі мен денсаулығы, жануарлар мен өсімдіктер үшін қауіпсіз болуы тиіс және тұлғаларға, тауарлар мен көлік құралдарына зиян келтірмеуі тиіс.
2. Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік бақылау кеден органдарының теңіз (өзен) және әуе кемелерін пайдалана отырып, жүргізілуі мүмкін.
3. Кедендік бақылаудың мақсаттары үшін теңіз (өзен) және әуе кемелерін пайдалану тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
108-бап. Кедендік бақылау үшін қажетті тауарлар мен көлік
құралдарына қатысты жүк және өзге де операциялар
1. Кеден органының талабы бойынша декларант, қойманың иесі, кеден өкілі және тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлға тауарларды тасымалдауды, өлшеуді немесе оның санына өзге де анықтауды, тиеуді, түсіруді, қайта тиеуді, орамның зақымданған жерлерін жөндеуді, орамды ашуды, кедендік бақылауға жататын тауарларды орауды не қайта орауды, мұндай тауарлар болуы мүмкін үй-жайлар мен басқа да орындарды ашуды жүргізуге міндетті.
2. Тасымалдаушы ол тасымалдайтын тауарларға және мұндай тауарлар тасымалданатын көлік құралдарына қатысты жүк және өзге де операцияларды жүргізуге ықпал етуге міндетті.
3. Тауарлар мен көлік құралдарына қатысты жүк және өзге операциялар кеден органы үшін қандай да бір шығындарға әкеп соқпауы тиіс.
109-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын, жайлар мен басқа
да орындарды сәйкестендіру
1. Кедендік бақылаудағы тауарларды, көлік құралдарын, жайларды,
ыдыстарды және онда кедендік бақылауға жататын тауарлар болуы мүмкін
басқа да орындарды кеден органдары сәйкестендіруі мүмкін.
Сәйкестендіру пломбалар қою, мөр басу, санмен, әріппен және өзге де таңба қою, сәйкестендіру белгілерін салу, мөртабандар қою, сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу, тауарларды егжей-тегжейлі сипаттап жазу, сызбалар жасау, масштабтық бейнелер, фотосуреттер, иллюстрациялар жасау, тауардың ілеспе құжатын және өзге де құжаттаманы пайдалану жолымен және өзге де тәсілдермен жүргізіледі.

2. Порядок применения и изготовления средств идентификации, а также их стандарт устанавливаются законодательством государств-участников таможенного союза.
3. В качестве средств идентификации для таможенных целей могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, примененные таможенными органами иностранных государств, а также отправителями товаров или перевозчиками.
4. Средства идентификации могут изменяться, удаляться или уничтожаться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров. Таможенному органу незамедлительно сообщается об изменении, удалении или уничтожении средств идентификации и представляются доказательства существования указанной угрозы.
Об изменении, удалении, уничтожении или о замене средств идентификации таможенным органом составляется акт по форме, устанавливаемой решением Комиссии таможенного союза.
Глава 16
Формы и порядок проведения таможенного контроля
Статья 110. Формы таможенного контроля
Формами таможенного контроля являются:
1) проверка документов и сведений;
2) устный опрос;
3) получение объяснений;
4) таможенное наблюдение;
5) таможенный осмотр;
6) таможенный досмотр;
7) личный таможенный досмотр;
8) проверка маркировки товаров специальными марками, наличия на них идентификационных знаков;
9) таможенный осмотр помещений и территорий;
10) учет товаров, находящихся под таможенным контролем;
11) проверка системы учета товаров и отчетности по ним;
12) таможенная проверка.
Статья 111. Проверка документов и сведений
1. Таможенные органы проверяют документы и сведения, представленные при совершении таможенных операций, с целью установления достоверности сведений, подлинности документов и (или) правильности их заполнения и (или) оформления.
2. Проверка достоверности сведений, представленных таможенным органам при совершении таможенных операций, осуществляется путем их сопоставления с информацией, полученной из других источников, анализа сведений таможенной статистики, обработки сведений с использованием информационных технологий, а также другими способами, не запрещенными таможенным законодательством таможенного союза.
3. При проведении таможенного контроля таможенный орган вправе мотивированно запросить в письменном форме дополнительные документы и сведения с целью проверки информации, содержащейся в таможенных документах.
4. Запрос дополнительных документов и сведений в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи и их проверка не должны препятствовать выпуску товаров, если иное прямо не предусмотрено настоящим Кодексом.

2. Сәйкестендіру құралдарын қолдану және дайындау тәртібін, сондай-ақ олардың стандарттары кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
3. Кеден мақсаттары үшін сәйкестендіру құралдары ретінде пломбалар, мөрлер немесе шетел мемлекеттерінің кеден органдары, сондай-ақ тауарларды жіберушілер немесе тасымалдаушылар қолданатын сәйкестендірудің өзге де құралдары танылуы мүмкін.
4. Тауарлар мен көлік құралдары жойылуының, қайтарымсыз жоғалуының немесе елеулі түрде бүлінуінің нақты қаупі болу жағдайларын қоспағанда, сәйкестендіру құралдарын тек кеден органдары өзгертуі, алып тастауы немесе жоюы мүмкін немесе бұл олардың рұқсатымен ғана жүзеге асырылады. Кеден органына сәйкестендіру құралдарының өзгерістері, алынып тасталуы немесе жойылуы туралы тез арада хабарланады және аталған қатердің бар екендігіне дәлелдеме беріледі.
Сәйкестендіру құралдарының өзгеруі, алынып тасталуы, жойылуы немесе айырбасталуы туралы кеден органы кеден одағы Комиссиясының шешімімен белгіленетін нысан бойынша акті жасайды.
16-тарау
Кедендік бақылауды жүргізу нысандары мен тәртібі
110-бап. Кедендік бақылаудың нысандары
Кедендік бақылау нысандары:
1) құжаттар мен мәліметтерді тексеру;
2) ауызша пікір сұрау;
3) түсіндірмелер алу;
4) кедендік қадағалау;
5) кедендік тексеру;
6) кедендік тексеріп қарау;
7) жеке кедендік тексеріп қарау;
8) тауарлардың арнайы маркалармен маркалануын, оларда сәйкестендіру белгілерінің болуын тексеру;
9) үй-жайлар мен аумақтарды тексеру;
10) кедендік бақылаудағы тауарларды есепке алу;
11) тауарларды есепке алу жүйесін және олар бойынша есептілікті тексеру;
12) кедендік тексеру болып табылады.
111-бап. Құжаттарды және мәліметтерді тексеру
1. Кеден органдары мәліметтердің дұрыстығын, құжаттардың
түпнұсқалылығын және (немесе) оларды толтыру және (немесе) ресімдеу
дұрыстығын анықтау мақсатында кедендік операцияларды жасау кезінде
ұсынылған құжаттар мен мәліметтерді тексереді.
2. Кеден органдарына кедендік операцияларды жасау кезінде берілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру оларды басқа дереккөздерден алынған ақпаратпен салыстыру, кедендік статистиканың мәліметтерін талдау, ақпараттық технологияларды пайдалана отырып мәліметтерді өңдеу арқылы, сондай-ақ кеден одағының кеден заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да тәсілдермен жүзеге асырылады.
3. Кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде кеден органы кедендік құжаттардағы ақпараттарды тексеру мақсатында жазбаша түрде қосымша Құжаттар мен мәліметтерді сұратып алуға құқылы.
4. Осы баптың 3-тармағына сәйкес қосымша құжаттар мен мәліметтерді сұрату және егер осы Кодексте өзгеше тікелей көзделмесе, оларды тексеру тауарларды шығаруға кедергі жасамауы тиіс.

Статья 112. Устный опрос
При совершении таможенных операций в соответствии с настоящим Кодексом должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос физических лиц, их представителей, а также лиц, являющихся представителями организаций, обладающими полномочиями в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу, без оформления объяснений указанных лиц в письменной форме.
Статья 113. Получение объяснений
1. Получение объяснений - получение должностными лицами таможенного органа от декларантов и иных лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах, имеющих значение для осуществления таможенного контроля, необходимой информации в сфере таможенного дела.
2. Объяснения оформляются в письменной форме, установленной решением Комиссии таможенного союза.
3. В случае необходимости вызова лица для получения объяснений, таможенным органом оформляется уведомление в письменной форме, которое вручается вызываемому лицу.
Статья 114. Таможенное наблюдение
Таможенное наблюдение - гласное, целенаправленное, систематическое или разовое, непосредственное или опосредованное визуальное наблюдение, в том числе с применением технических средств, должностными лицами таможенных органов за перевозкой товаров, в том числе транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, совершением с ними грузовых и иных операций.
Статья 115. Таможенный осмотр
1. Таможенный осмотр - внешний визуальный осмотр товаров, в том числе транспортных средств, багажа физических лиц, а также грузовых емкостей, таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации, без вскрытия транспортных средств, упаковки товаров, демонтажа и нарушения целостности обследуемых объектов и их частей иными способами.
2. Таможенный осмотр должностными лицами таможенного органа товаров, в том числе транспортных средств международной перевозки, международных почтовых отправлений, багажа физических лиц, осуществляется с целью получения подтверждения сведений о характере, происхождении, состоянии, количестве товаров, находящихся под таможенным контролем, о наличии на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях таможенных пломб, печатей и других наложенных средств идентификации.
3. В зоне таможенного контроля таможенный осмотр может производиться в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей, за исключением случаев, когда указанные лица изъявляют желание присутствовать при таможенном осмотре.
4. Таможенный осмотр может проводиться с применением технических средств, которые обеспечивают визуализацию внутренней структуры осматриваемого объекта и иным образом информируют о наличии срецифических физических характеристик такого объекта.

112-бап. Ауызша пікір сұрау
Осы Кодекске сәйкес кедендік операцияларды жасау кезінде кеден органдарының лауазымды тұлғалары жеке тұлғалардан, олардың өкілдерінен, кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларға қатысты өкілеттігі бар ұйымдардың өкілдері болып табылатын тұлғалардан жазбаша нысанда көрсетілген тұлғалардың түсініктемелерін ресімдеместен, пікір сұрауға құқылы.
113-бап. Түсіндірмелер алу
1. Түсіндірмелер алу - кеден органдары лауазымды адамдарының декларанттардан және кедендік бақылауды жүзеге асыру үшін маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтерді білетін өзге де адамдардан кеден ісі саласындағы қажетті ақпаратты алуы.
2. Түсіндірме Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген жазбаша нысанда ресімделеді.
3. Адамды түсіндірме алу үшін шақыру қажет болған жағдайда, кеден органы шақырылатын тұлғаға табыс етілетін жазбаша нысандағы хабарламаны ресімдейді.
114-бап. Кедендік қадағалау
Кедендік қадағалау - кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың, соның ішінде кедендік бақылаудағы көлік құралдарының тасымалдануын, олармен жүк және өзге операциялардың жасалуын ашық, мақсатты, жүйелі немесе бір жолғы, тікелей немесе жанама түрде көзбен шолып, соның ішінде техникалық құралдарды қолдана отырып қадағалауы.
115-бап. Кедендік тексеру
1. Кедендік тексеру - көлік құралдарын, тауарлардың орамдарын ашпастан, тексерілетін объектілердің және олардың бөліктерінің бүтіндігін демонтаждамастан және бұзбастан, тауарларды, соның ішінде көлік құралдарын, соның ішінде жеке тұлғалардың багажын, сондай-ақ кедендік ыдыстарды, кедендік пломбаларды, мөрлерді және өзге де сәйкестендіру құралдарын өзге де тәсілдермен тексеруі.
2. Кеден органы лауазымды адамдарының тауарларды, соның ішінде халықаралық почта жөнелтімдерін халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын, жеке тұлғалардың багажын тексеруі кедендік бақылаудағы тауарлардың сипаты, шығарылған жері, жай-күйі, мөлшері туралы, тауарларда, көлік құралдарында және олардың жүк тиелетін жайларында кедендік пломбалардың, мөрлердің және басқа да қондырылған сәйкестендіру құралдарының бар екендігі туралы мәліметтерді растауды алу үшін жүзеге асырылады.
3. Кедендік бақылау аймағында кедендік тексеру декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де адамдар және олардың өкілдері тексеру кезінде қатысуға тілек білдіретін жағдайларды қоспағанда, аталған адамдардың қатысуынсыз жүргізілуі мүмкін.
4. Кедендік тексеру тексерілетін объектінің ішкі құрылымын көзбен қарауды және мұндай объектінің физикалық ерекше сипаттамасының болуы туралы өзге тәсілмен қамтамасыз ететін техникалық құралдарды қолдана отырып жүргізілуі мүмкін.

5. По результатам таможенного осмотра должностными лицами таможенных органов составляется акт по форме, установленной решением Комиссии таможенного союза, если результаты такого осмотра будут использованы в таможенных целях.
По требованию лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, должностные лица таможенного органа обязаны составить акт либо поставить отметку о факте проведения таможенного осмотра на транспортном (перевозочном), коммерческом или таможенном документе.
Второй экземпляр акта о проведении таможенного осмотра вручается лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров.
Статья 116. Таможенный досмотр
1. Таможенный досмотр - действия должностных лиц таможенных органов, связанные со вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары, с нарушением наложенных на них таможенных пломб или иных средств идентификации, разборкой, демонтажем или нарушением целостности обследуемых объектов и их частей иными способами.
2. Должностное лицо таможенного органа, уполномоченное на проведение таможенного досмотра, уведомляет о месте и времени проведения таможенного досмотра декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, если эти лица известны.
Декларант, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители вправе по собственной инициативе присутствовать при таможенном досмотре, за исключением случая, установленного пунктом 4 настоящей статьи.
3. Таможенный досмотр, осуществляемый в ходе таможенного осмотра помещений и территорий и (или) в ходе выездной таможенной проверки, может проводиться без создания зон таможенного контроля.
4. По требованию должностных лиц таможенного органа декларант или иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители обязаны присутствовать при таможенном досмотре и оказывать должностным лицам таможенного органа необходимое содействие. При отсутствии представителя, специально уполномоченного перевозчиком, таковым является физическое лицо, управляющее транспортным средством.
5. Таможенный орган вправе проводить таможенный досмотр в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, и их представителей в следующих случаях:
1) при неявке указанных лиц либо такие лица неизвестны;
2) при существовании угрозы национальной (государственной) безопасности, жизни и здоровью человека, окружающей среде, сохранению объектов национального культурного достояния государств-участников таможенного союза и при иных обстоятельствах, не терпящих отлагательства, в том числе если имеются признаки, указывающие на то, что товары являются легковоспламеняющимися веществами, взрывоопасными предметами, взрывчатыми, отравляющими, опасными химическими и биологическими веществами, наркотическими средствами, психотропными, сильнодействующими, ядовитыми, токсичными, радиоактивными веществами, ядерными материалами и другими подобными товарами, если товары распространяют неприятный запах;

5. Егер мұндай тексерудің нәтижелері кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын болса, тексеру нәтижесі бойынша кеден органдарының лауазымды тұлғалары Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген нысан бойынша акт жасайды.
Тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаның талабы бойынша кеден органының лауазымды тұлғалары кедендік тексерудің жүргізілгені туралы акті жасауға не көліктік (тасымалдау), коммерциялық немесе кедендік құжатта белгі қоюға міндетті.
Кедендік тексерудің жүргізілгені туралы актінің екінші данасы тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаға табыс етіледі.
116-бап. Кедендік тексеріп қарау
1. Кедендік тексеріп қарау - оларға салынған кедендік пломбаларды немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын бұзу, бөлшектеу, демонтаждау немесе тексерілетін объектілерді және олардың бөлшектерін өзге тәсілдермен бұзу арқылы кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлардың орамаларын немесе көлік құралының жүк тиелетін жайларын не ыдыстарды, контейнерлерді және тауарлар бар немесе болуы мүмкін өзге де орындарды ашумен байланысты іс-әрекеті.
2. Кедендік тексеріп қарауды жүргізуге өкілетті кеден органының лауазымды тұлғасы мұндай тұлғалар белгілі болса, декларантты немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғаны кедендік қарап тексерудің жүргізілетін жері және уақыты туралы хабардар етеді.
Декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар және олардың өкілдері осы баптың 4-тармағымен белгіленген жағдайларды қоспағанда, өз бастамасы бойынша кедендік тексеріп қарау кезінде қатысуға құқылы.
3. Жайлар мен аумақтарды кедендік тексеріп қарау барысында және (немесе) көшпелі кедендік тексеру барысында жүзеге асырылатын кедендік тексеріп қарау кедендік бақылау аймақтарын құрмастан жүргізілуі мүмкін.
4. Кеден органы лауазымды адамдарының талабы бойынша декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар және олардың өкілдері кедендік тексеріп қарау кезінде қатысуға және кеден органының лауазымды адамдарына қажетті жәрдем көрсетуге міндетті. Тасымалдаушы арнайы уәкілеттік берген өкіл болмаған жағдайда, көлік құралын жүргізетін жеке тұлға осы міндетті атқарушы болып табылады.
5. Кеден органы декларант, тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар және олардың өкілдері болмаған кезде, мынадай жағдайларда:
1) көрсетілген тұлғалар келмегенде не мұндай тұлғалар белгісіз болғанда;
2) ұлттық (мемлекеттік) қауіпсіздік, адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің ұлттық мәдени игілігін сақтауға қауіп болған кезде және кейінге қалдыруға болмайтын, соның ішінде егер тауарлар оңай жалындайтын заттар, қауіпті жарылғыш нәрселер, жарылғыш, уландырғыш, қауіпті химиялық және биологиялық заттар, есірткі құралдары, психотроптық, қатты әсер ететін улы токсинді, радиоактивті заттар, ядролық материалдар және басқа да ұқсас тауарлар болып табылатынына
белгілер болған, егер тауарлар жағымсыз иіс шығаратын өзге де жағдайларда;

3) при пересылке товаров в международных почтовых отправлениях;
4) при оставлении на таможенной территории таможенного союза товаров в нарушение таможенной процедуры, предусматривающей их вывоз.
Таможенный досмотр в указанных случаях проводится в присутствии двух понятых.
6. По результатам таможенного досмотра составляется акт таможенного досмотра в двух экземплярах по форме, установленной решением Комиссии таможенного союза. В акте таможенного досмотра указываются следующие сведения:
1) сведения о должностных лицах таможенного органа, проводивших таможенный досмотр, и лицах, присутствовавших при его проведении;
2) причины проведения таможенного досмотра в отсутствие декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров;
3) результаты таможенного досмотра;
4) иные сведения, предусмотренные формой акта.
Второй экземпляр акта вручается (направляется) лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, либо его представителю, если это лицо установлено.
Статья 117. Личный таможенный досмотр
1. Личный таможенный досмотр является исключительной формой таможенного контроля, который проводится по письменному решению руководителя (начальника) таможенного органа, лица, его замещающего, при наличии достаточных оснований полагать, что физическое лицо, следующее через таможенную границу, либо находящееся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, скрывает при себе и добровольно не выдает товары, перемещаемые с нарушением таможенного законодательства таможенного союза.
Решение о проведении личного таможенного досмотра принимается в письменной форме путем наложения резолюции на рапорте должностного лица таможенного органа, либо оформляется отдельным документом.
2. Перед началом личного таможенного досмотра должностное лицо таможенного органа обязано представить физическому лицу решение о проведении личного таможенного досмотра, ознакомить физическое лицо с его правами при проведении такого досмотра и предложить добровольно выдать скрываемые товары.
Факт ознакомления физического лица с решением о проведении личного таможенного досмотра удостоверяется указанным лицом путем соответствующей надписи на решении о проведении такого досмотра. В случае отказа от совершения таких действий об этом делается отметка на решении о проведении личного таможенного досмотра, удостоверяемая подписью должностного лица таможенного органа, объявившего решение о проведении такого досмотра.
3. Действия должностного лица таможенного органа при проведении личного таможенного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство физического лица, причинять неправомерный вред здоровью и ущерб имуществу досматриваемого лица.

3) тауарларды халықаралық почта жөнелтілімдерінде жөнелту кезінде;
4) тауарларды кеден одағының кедендік аумағында олардың әкетілуін көздейтін кедендік режимді бұза отырып қалдыру кезінде кедендік тексеріп қарауды жүргізуге құқылы.
Кедендік тексеріп қарау көрсетілген жағдайларда екі куәгердің қатысуымен жүргізіледі.
6. Кедендік тексеріп қарау нәтижелері бойынша Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген нысан бойынша екі данада кедендік тексеріп қарау актісі жасалады. Кедендік тексеріп қарау актісінде мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) кедендік тексеріп қарау жүргізген кеден органының лауазымды тұлғалары және оны жүргізу кезінде қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер;
2) декларант немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге де тұлғалар болмаған кезде кедендік тексеріп қарауды жүргізу себептері;
3) кедендік тексеріп қарау нәтижелері;
4) акті нысанымен көзделген өзге де мәліметтер.
Егер бұл тұлға анықталса, актінің екінші данасы тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлғаға не оның өкіліне табыс етіледі (жіберіледі).
117-бап. Жеке кедендік тексеріп қарау
1. Жеке кедендік тексеріп қарау кедендік шекара арқылы өтетін не кедендік бақылау аймағындағы немесе халықаралық әуежайдың транзит аймағындағы жеке тұлғаның кеден одағының кеден заңнамасын бұза отырып өткізілетін тауарларды өзінде жасырып және ерікті түрде бермей тұр деп ойлауға жеткілікті негіздер болған кезде кеден органы басшысының (бастығының), оны алмастырушы тұлғаның жазбаша шешімі бойынша жүргізілетін кедендік бақылаудың ерекше нысаны болып табылады.
Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешім кеден органы лауазымды тұлғасының мәлімдемесінде бұрыштама қою арқылы жазбаша нысанда қабылданады не жеке құжатпен ресімделеді.
2. Жеке кедендік тексеріп қарау басталар алдында кеден органының лауазымды тұлғасы тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімді көрсетуге, жеке тұлғаны мұндай тексеріп қарауды жүргізу кезіндегі құқықтарымен таныстыруға және жасырған тауарларын өз еркімен беру туралы ұсыныс жасауға міндетті.
Жеке тұлғаның жеке кедендік жеке тексеріп қарау туралы шешіммен танысу фактісін көрсетілген тұлға мұндай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімдегі тиісті жазбамен куәландырылады. Мұндай әрекеттерді жасаудан бас тартқан жағдайда бұл туралы жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімге мұндай тексеріп қарауды жүргізу туралы шешімді жариялаған кеден органының лауазымды тұлғаның қолымен куәландырылатын белгі жасалады.
3. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу кезінде кеден органы
лауазымды тұлғасының әрекеті жеке тұлғаның ар-намысы мен абыройына нұқсан келтірмеуге, тексеріліп қаралатын тұлғаның денсаулығына құқыққа жатпайтын зиян және мүлкіне залал келтірмеуге тиіс.

4. Физическое лицо, в отношении которого проводится личный таможенный досмотр, имеет право:
1) до начала проведения личного таможенного досмотра ознакомиться с решением и порядком проведения личного таможенного досмотра;
2) ознакомиться со своими правами и обязанностями;
3) давать объяснения и заявлять ходатайства;
4) добровольно выдать скрываемые при себе товары, перемещаемые с нарушением таможенного законодательства таможенного союза;
5) делать заявление с обязательным внесением его в акт о проведении личного таможенного досмотра должностным лицом таможенного органа, производящим личный таможенный досмотр;
6) пользоваться родным языком, а также пользоваться услугами переводчика;
7) знакомиться с актом о проведении личного таможенного досмотра по окончании его составления и делать заявления, подлежащие внесению в акт;
8) обжаловать действия должностных лиц таможенного органа,
производящих личный таможенный досмотр в соответствии с настоящим
Кодексом.
5. В ходе личного таможенного досмотра досматриваемое лицо или его законный представитель обязаны выполнять законные требования должностного лица таможенного органа, проводящего личный таможенный досмотр.
6. Личный таможенный досмотр проводится должностными лицами таможенного органа одного пола с досматриваемым в присутствии двух понятых того же пола в изолированном помещении, отвечающем санитарно- гигиеническим требованиям. Доступ в помещение других физических лиц и возможность наблюдения за проведением личного таможенного досмотра с их стороны должны быть исключены. Обследование тела досматриваемого должно проводиться только медицинским работником с использованием при необходимости специальной медицинской техники.
Медицинский работник не вправе уклоняться от исполнения решения о проведении личного таможенного досмотра.
При личном таможенном досмотре несовершеннолетнего или недееспособного физического лица обязаны присутствовать его законные представители (родители, усыновители, опекуны, попечители) или лица, его сопровождающие.
7. О проведении личного таможенного досмотра составляется акт в двух экземплярах по форме, утверждаемой решением Комиссии таможенного союза. Этот акт должен быть составлен в ходе проведения личного таможенного досмотра, либо непосредственно после его окончания.
Акт подписывается должностным лицом таможенного органа, проводившим личный таможенный досмотр, физическим лицом, в отношении которого был проведен досмотр, либо его законным представителем или лицом, его сопровождающим, понятыми, а при обследовании - медицинским работником.
Физическому лицу, в отношении которого проводился личный таможенный досмотр, либо его законному представителю или лицу, его сопровождающему, вручается второй экземпляр акта о проведении личного таможенного досмотра незамедлительно после его составления.

4. Өзіне қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізіліп отырған жеке тұлғаның:
1) жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу басталғанға дейін оны жүргізу тәртібімен және жеке кедендік тексеріп қарау жүргізу туралы шешіммен танысуға;
2) өз құқықтары мен міндеттерімен танысуға;
3) түсініктеме беруге және қолдаухат мәлімдеуге;
4) кеден одағының кеден заңнамасын бұза отырып өткізілетін, өзінде жасырған тауарларын өз еркімен беруге;
5) жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органы лауазымды адамының жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы хаттамаға міндетті түрде енгізе отырып, өтініш жасауға;
6) ана тілін пайдалануға, сондай-ақ аудармашының қызметтерін пайдалануға;
7) жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органы лауазымды адамдарының әрекеттеріне осы Кодекске сәйкес шағымдануға құқығы бар.
5. Жеке кедендік тексеріп қарау барысында тексеріліп қаралатын тұлға немесе оның заңды өкілі жеке кедендік тексеріп қарау жүргізетін кеден органы лауазымды адамының заңды талаптарын орындауға міндетті.
6. Жеке кедендік тексеріп қарауды тексеріліп қаралатын адаммен бір жыныстағы кеден органының лауазымды адамдары сол жыныстағы екі куәгердің қатысуымен санитарлық-гигиеналық талаптарға сай келетін оқшауланған үй-жайда жүргізеді. Бұл үй-жайға басқа жеке тұлғалардың енуіне және олардың тарапынан жеке кедендік тексеріп қараудың жүргізілуін қадағалау мүмкіндігіне жол берілмеуге тиіс. Тексеріп қаралатын адамның денесін тексеріп зерттеуді медицина қызметкері ғана, қажет болған жағдайда арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып жүргізуге тиіс.
Медициналық қызметкер жеке кедендік тексеріп қарау туралы шешімді орындаудан жалтаруға құқылы емес.
Кәмелетке толмаған немесе қабілетсіз жеке тұлғаны жеке кедендік тексеріп қарау кезінде оның заңды өкілдері (ата-аналар, қамқоршылар, қорғауға алушылар) немесе оның алып жүретін тұлғалар қатысуға міндетті.
7. Жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізу туралы Кеден одағы
комиссиясының шешімімен бекітілетін нысан бойынша екі данада акті
жасалады. Бұл акті жеке кедендік тексеріп қарау барысында не тікелей ол аяқталғаннан кейін жасалуға тиіс.
Актіге жеке кедендік тексеріп қарауды жүргізген кеден органының лауазымды тұлғасы, оған қатысты тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлға не оның заңды өкілі немесе оны алып жүрген тұлға, куәгерлер, ал тексеріп зерттеу жүргізілген кезде - медициналық қызметкер қолдарын қояды.
Оған қатысты жеке кедендік тексеріп қарау жүргізілген жеке тұлғаға не оның заңды өкіліне немесе оны алып жүрген тұлғаға жеке кедендік тексеріп қарау туралы актінің екінші данасы ол жасалғаннан кейін дереу табыс етіледі.

Статья 118. Проверка маркировки товаров специальными
марками, наличия на них идентификационных
знаков
1. Таможенные органы проводят проверку наличия на товарах или на их упаковке специальных марок, идентификационных знаков или обозначений товаров иными способами, используемых для подтверждения легальности их ввоза на таможенную территорию таможенного союза в случаях, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза.
2. Отсутствие на товарах специальных Марок, идентификационных знаков или иных способов обозначения товаров рассматривается как ввоз товаров на таможенную территорию таможенного союза, осуществленный без совершения таможенных операций и выпуска товаров, если лицо, у которого такие товары обнаружены, декларант либо иное заинтересованное лицо не докажут обратное.
Статья 119. Таможенный осмотр помещений и территорий
1. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится в целях подтверждения наличия товаров, находящихся под таможенным контролем, в том числе условно выпущенных, в местах временного хранения, таможенных складах, в помещениях магазина беспошлинной торговли и иных местах, где могут находиться товары под таможенным контролем, а также у лиц, у которых должны находиться товары в соответствии с условиями таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Таможенный осмотр помещений и территорий, не указанных в пункте 1 настоящей статьи, может проводиться таможенными органами в местах перемещения товаров через таможенную границу, пограничной зоне, а также у лиц, осуществляющих оптовую или розничную торговлю товарами, хранящих товары в местах, не являющихся зонами таможенного контроля, и у иных лиц, владеющих и (или) пользующихся товарами, при наличии информации о нахождении в помещениях или на территориях этих лиц товаров, ввезенных на таможенную территорию таможенного союза и (или) находящихся на ней с нарушением порядка, предусмотренного настоящим Кодексом, для проверки такой информации.
3. Таможенный осмотр помещений и территорий может также осуществляться таможенными органами в целях проверки соответствия этих помещений и территорий требованиям и условиям, установленным законодательством государств-участников таможенного союза в соответствии со статьями 24, 29, 34, 168, 233 и 304 настоящего Кодекса.
4. Проведение таможенного осмотра жилых помещений не допускается.
5. Таможенный осмотр помещений и территорий проводится при предъявлении предписания (указания) и служебного удостоверения должностного лица таможенного органа.
Форма предписания (указания) на проведение осмотра помещений и территорий определяется законодательством государств-участников таможенного союза.

118-бап. Тауарлардың арнайы маркалармен маркалануын,
оларда сәйкестендіру белгілерінің болуын тексеру
1. Кеден органдары тауарларда немесе олардың орамдарында арнайы маркалардың, сәйкестендіру белгілерінің немесе кеден одағының кеден заңнамасымен көзделген жағдайларда, олардың кеден одағының кедендік аумағына әкеліну заңдылығын растау үшін пайдаланылатын өзге де тәсілдермен тауарларды белгілеулердің болуына тексеру жүргізеді.
2. Тауарларда арнайы маркалардың, сәйкестендіру белгілерінің және тауарларды белгілеудің өзге де тәсілдерінің болмауы, егер онда мұндай тауарлар табылған тұлға, декларант не өзге де мүдделі тұлға керісінше дәлелдемесе, кеден одағының кедендік аумағына кедендік операцияларды жасамастан және тауарларды шығармастан жүзеге асырылған тауарларды әкелу ретінде қаралады.
119-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру
1. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру кедендік бақылаудағы, соның ішінде шартты шығарылған, уақытша сақтау орындарындағы, кеден қоймаларындағы, бажсыз сауда дүкендеріндегі және кедендік бақылаудағы тауарлар болуы мүмкін өзге де жерлердегі, сондай-ақ оларда тауарлар осы Кодекспен көзделген кедендік рәсімдердің шарттарына сәйкес болуы тиіс тауарлардың болуын растау мақсатында жүргізіледі.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеруді кеден органдары осы тұлғалардың үй-жайларында немесе аумақтарында осы Кодекстің тәртібін бұзу арқылы кеден одағының кедендік аумағына әкелінген және (немесе) ондағы тауарлардың болуы туралы ақпарат болған кезде, мұндай ақпаратты тексеру үшін тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу орындарында, шекара аймағында, сондай-ақ тауарларды кедендік бақылау аймағы болып табылмайтын жерлерде сақтайтын, тауарларды көтерме немесе бөлшек саудалауды жүзеге асыратын тұлғаларда және тауарларға иелік ететін және (немесе) оларды пайдаланатын тұлғаларда жүргізуі мүмкін.
3. Кеден органдары үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеруді осы үй-жайлар мен аумақтардың осы Кодекстің 24, 29, 34, 168, 233 және 304-баптарына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген талаптар мен шарттарға сәйкестігін тексеру мақсатында да жүзеге асыруы мүмкін.
4. Тұрғын үй-жайларға кедендік тексеру жүргізуге жол берілмейді.
5. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру нұсқаманы (нұсқауды) және кеден органы лауазымды тұлғасының қызметтік куәлігін көрсеткен кезде жүргізіледі.
Үй-жайлар мен аумақтарды тексеруге нұсқаманың (нұсқаудың) нысаны кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.

6. В случае отказа в доступе на территорию и в помещения должностные лица таможенных органов вправе входить на территорию и в помещения с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых. Обо всех случаях вхождения в помещения с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов. Лица, препятствующие доступу должностных лиц таможенных органов на территории и в помещения, несут ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
7. Если законодательством государств-участников таможенного союза установлен специальный порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты, то такой доступ проводится в порядке, определяемом этими законодательными актами.
8. Таможенный осмотр помещений и территорий должен проводиться в минимальный период времени, необходимый для его проведения, и не может продолжаться более одного рабочего дня, если иное не установлено законодательством государств-участников таможенного союза.
9. По результатам таможенного осмотра помещений и территорий составляется акт по форме, утверждаемой решением Комиссии таможенного союза. Второй экземпляр акта таможенного осмотра помещений и территорий подлежит вручению (направлению) лицу, чьи помещения или территории осматривались.
Статья 120. Учет товаров, находящихся под
таможенным контролем
1. Таможенные органы ведут учет товаров, находящихся под таможенным контролем, и совершаемых с ними таможенных операций, в том числе с использованием информационных систем и технологий.
2. Порядок и формы учета товаров, находящихся под таможенным контролем, определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 121. Проверка системы учета товаров
и отчетности по ним
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере таможенного дела, пользующиеся специальными упрощениями, а также пользующиеся и (или) владеющие иностранными товарами, по требованию таможенных органов обязаны представлять в таможенные органы отчетность о хранящихся, перевозимых, реализуемых, перерабатываемых и (или) используемых товарах.
2. Форма и порядок представления отчетности определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Проверка системы учета товаров как форма таможенного контроля проводится в следующих случаях:
1) при применении специальных упрощений в соответствии с настоящим Кодексом;
2) при условном выпуске товаров;
3) в отношении лиц, осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела;

6. Аумаққа және үй-жайға кіргізуден бас тартқан жағдайда, кеден
органдарының лауазымды тұлғалары аумаққа және үй-жайға екі куәгердің
қатысуымен қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы
кіруге құқылы.
Үй-жайларға қарсылықтың жолын кесу және жабық үй-жайларды ашу арқылы кірудің барлық жағдайлары туралы кеден органдары жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорды хабардар етеді. Кеден органдары лауазымды адамдарының аумақ пен үй-жайларға кіруіне қарсылық көрсеткен адамдар кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауаптылықта болады.
7. Егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен
мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының жекелеген объектілерге
кіруінің арнайы тәртібі белгіленсе, онда мұндай кіру осы заң актілерінде айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
8. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру жүргізілуі үшін қажетті ең аз уақыт кезеңінде жүргізілуге тиіс және егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің өзгеше көзделмесе, бір жұмыс күнінен артық жалғасуы мүмкін емес.
9. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру нәтижелері бойынша Кеден одағы комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша акті жасалады. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру актісінің екінші данасы үй-жайлары немесе аумақтары тексерілген тұлғаға табыс етілуге (жіберілуге) жатады.
120-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды есепке алу
1. Кеден органдары кедендік бақылаудағы тауарлардың және соның ішінде ақпараттық жүйелер мен технологияны пайдалана отырып, олармен жасалатын кедендік операциялардың есебін жүргізеді.
2. Кедендік бақылаудағы тауарларды есепке алу тәртібі және нысаны кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
121-бап. Тауарларды есепке алу жүйесін және олар
бойынша есептілікті тексеру
1. Кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын, арнайы оңайлатуларды пайдаланатын, сондай-ақ шетел тауарларын пайдаланатын және (немесе) иеленетін тұлғалар кеден органдарының талабы бойынша кеден органдарына сақталатын, тасымалданатын, сатылатын, қайта өңделетін және (немесе) пайдаланылатын тауарлар туралы есептілікті ұсынуға міндетті.
2. Есептілікті ұсыну нысаны және тәртібі кеден одағына қатысушы
мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
3. Кедендік бақылаудың нысаны ретінде тауарларды есепке алу жүйесін тексеру мынадай жағдайларда:
1) осы Кодекске сәйкес арнайы оңайландыруларды қолданған кезде;
2) тауарларды шартты шығарған кезде;
3) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты;

4) в отношении товаров, помещенных под таможенные процедуры, предусматривающие ведение учета таких товаров.
Статья 122. Таможенная проверка
1. Таможенная проверка проводится таможенными органами в целях проверки соблюдения лицами требований, установленных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Таможенная проверка проводится таможенным органом государства-участника таможенного союза в отношении (у) проверяемых лиц, созданных и (или) зарегистрированных в соответствии с законодательством этого государства-участника таможенного союза.
Под проверяемыми лицами понимаются:
1) декларант;
2) таможенный представитель;
3) перевозчик, в том числе таможенный перевозчик;
4) лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров после их выпуска или его представитель;
5) лицо, осуществляющее временное хранение товаров;
6) владельцы магазинов беспошлинной торговли, таможенных и иных складов;
7) уполномоченный экономический оператор;
8) иные лица, напрямую или косвенно участвовавшие в сделках с товарами, помещенными под соответствующую таможенную процедуру;
9) лицо, в отношении которого имеется информация, что в его владении и (или) пользовании находятся (находились) товары с нарушением порядка, предусмотренного настоящим Кодексом, в том числе незаконно перемещенные через таможенную границу.
3. При таможенной проверке таможенными органами проверяются:
1) факт помещения товаров под таможенную процедуру;
2) достоверность сведений, заявленных в таможенной декларации, и иных документах, представленных при таможенном декларировании товаров, повлиявших на принятие решения о выпуске товаров;
3) соблюдение ограничений по пользованию и распоряжению условно выпущенными товарами;
4) соблюдение требований, установленных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза, к лицам, осуществляющим деятельность в сфере таможенного дела;
5) соответствие лиц, в том числе осуществляющих деятельность в сфере таможенного дела, установленным критериям, необходимым для присвоения статуса уполномоченного экономического оператора;
6) иные направления, определенные таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Таможенная проверка проводится путем сопоставления сведений, содержащихся в документах, представленных при помещении товаров под таможенную процедуру, и иных сведений, имеющихся у таможенного органа, с данными бухгалтерского учета и отчетности, со счетами и другой информацией, полученной в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.

4) мұндай тауарларды жүргізуді көздейтін кедендік рәсімдерде
орналастырылған тауарларға қатысты жүргізіледі.
122-бап. Кедендік тексеру
1. Кеден органдары кедендік тексеруді тұлғалардың кеден одағының кеден заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген талаптарды сақтауын тексеру мақсатында жүргізеді.
2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттің кеден органы кедендік тексеруді осы кеден одағына қатысу мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған және (немесе) тіркелген, тексерілетін тұлғаларға қатысты жүргізеді.
Тексерілетін тұлғалар деп:
1) декларант;
2) кедендік өкіл;
3) тасымалдаушы, соның ішінде кедендік тасымалдаушы;
4) шығарылғаннан кейін тауарларға қатысты өкілеттіктері бар тұлға немесе оның өкілі;
5) тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асыратын тұлға;
6) бажсыз сауда дүкендерінің, кеден және өзге де қоймалардың иелері;
7) уәкілетті экономикалық оператор;
8) тиісті кеден рәсімдеріне орналастырылған тауарлармен жасалған мәмілелерге тікелей немесе жанама қатысқан өзге де тұлғалар;
9) оның иелігінде және (немесе) пайдалануында осы Кодекспен көзделген тәртіпті бұза отырып, соның ішінде кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген тауарлардың болуы туралы оған қатысты ақпарат бар тұлға түсіндіріледі.
3. Кедендік тексеру кезінде кеден органдары:
1) тауарлардың кедендік рәсімде орналасу фактісін;
2) кедендік декларацияда және тауарларды декларациялау кезінде ұсынылған өзге де құжаттарда мәлімделген, тауарларды шығару туралы шешім қабылдауға әсер еткен мәліметтердің дұрыстығын;
3) шартты шығарылған туарларды пайдалану және оларға билік ету
бойынша шектеулердің сақталуын;
4) кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратын тұлғаларға кеден одағының кеден заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген талаптарды сақтауын;
5) тұлғалардың, соның ішінде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыратындардың уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру үшін қажетті белгіленген критерийлерге сәйкестігін;
6) кеден одағының кеден заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған өзге де бағыттарды тексереді.
4. Кедендік тексеру кедендік рәсімдегі тауарларды өткізу кезінде ұсынылған құжаттардағы мәліметтерді және кеден органында бар өзге де мәліметтерді бухгалтерлік есеп және есептілік деректерімен, шоттармен және кеден одағының кеден заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіппен алынған басқа ақпаратпен салыстырып тексеру арқылы жүргізіледі.

5. При проведении таможенной проверки могут использоваться иные формы таможенного контроля, установленные статьей 110 настоящего Кодекса.
6. Проведению таможенной проверки должна предшествовать подготовительная работа, в процессе которой определяется перечень вопросов, подлежащих проверке, при необходимости разрабатывается программа ее проведения.
7. Таможенная проверка осуществляется в форме камеральной таможенной проверки или выездной таможенной проверки.
8. Для участия в таможенной проверке могут привлекаться должностные лица других контролирующих государственных органов государства-участника таможенного союза в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза.
9. При установлении в ходе таможенной проверки признаков административного правонарушения или преступления таможенными органами принимаются меры в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза.
10. Порядок проведения таможенной проверки определяется главой 19 настоящего Кодекса.
11. Результаты таможенной проверки оформляются документом в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
12. Порядок принятия решений по результатам таможенной проверки определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 17
Взаимная административная помощь таможенных органов
Статья 123. Взаимная административная помощь
1. Для целей настоящей главы под взаимной административной помощью понимаются действия таможенного органа одного государства-участника таможенного союза, совершаемые по поручению таможенного органа другого государства-участника таможенного союза или совместно с ним в целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза и предупреждения, пресечения, расследования нарушений таможенного законодательства таможенного союза.
2. Взаимная административная помощь включает в себя:
1) обмен информацией между таможенными органами государств-участников таможенного союза;
2) взаимное признание решений, принятых таможенными органами;
3) проведение отдельных форм таможенного контроля, установленных настоящим Кодексом, таможенным органом одного из государств-участников таможенного союза по поручению таможенного органа другого государства-участника таможенного союза.
Взаимная административная помощь может включать и иные виды взаимодействия таможенных органов в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза.
Статья 124. Обмен информацией между таможенными органами
Обмен информацией между таможенными органами производится в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза, в том числе с использованием информационных систем и информационных технологий.

5. Кедендік тексеру жүргізу кезінде осы Кодекстің 110-бабымен белгіленген кедендік бақылаудың өзге де нысандары пайдаланылуы мүмкін.
6. Кедендік тексеруді жүргізу алдында процесінде тексеруге жататын мәселелердің тізбесі анықталатын, қажет болғанда оны жүргізу бағдарламасы әзірленетін дайындық жұмысы болуға тиіс.
7. Кедендік тексеру камералдық кедендік тексеру немесе көшпелі кедендік тексеру нысанында жүзеге асырылады.
8. Кедендік тексеруге қатысу үшін кеден одағына қатысушы
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттерден басқа да бақылаушы мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары тартылуы мүмкін.
9. Кедендік тексеру барысында әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс белгілері анықталған кезде кеден органдары кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шаралар қолданады.
10. Кедендік тексеру жүргізу тәртібі осы Кодекстің 19-тарауымен айқындалады.
11. Кедендік тексеру нәтижелері кеден одағына қатысушы
мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құжатпен ресімделеді.
12. Кедендік тексеру нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
17-тарау
Кеден органдарының өзара әкімшілік көмегі
123-бап. Өзара әкімшілік көмек
1. Осы тараудың мақсаттары үшін өзара әкімшілік көмек деп кеден
одағына қатысушы бір мемлекеттің кеден органының кеден одағының кеден
заңнамасын сақтауды қамтамасыз ету және кеден одағының кеден заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу, олардың жолын кесу, оларды тергеу мақсатында кеден одағына қатысушы басқа мемлекеттің кеден органының тапсырмасы бойынша немесе онымен бірлескен әрекеттері түсіндіріледі.
2. Өзара әкімшілік көмек:
1) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдарының
арасындағы ақпарат алмасуды;
2) кеден органдары қабылдайтын шешімдерді өзара тануды;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттер бірінің кеден органының кеден одағына қатысушы басқа мемлекеттің тапсырмасы бойынша осы Кодекспен белгіленген кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын жүргізуді қамтиды.
Өзара әкімшілік көмек кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес кеден органдарының өзара іс-қимыл жасасуының өзге де түрлерін қамтуы мүмкін.
124-бап. Кеден органдары арасындағы ақпарат алмасу
Кеден органдары арасындағы ақпарат алмасу кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес, соның ішінде ақпараттық жүйелерді және ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жүргізіледі.

Статья 125. Взаимное признание решений, принятых
таможенными органами
Решения таможенных органов, принятые при совершении таможенных операций в отношении товаров, ввозимых на таможенную территорию таможенного союза либо вывозимых за ее пределы, находящихся под таможенным контролем, перевозимых по таможенной территории таможенного союза в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, временно хранящихся, а также при проведении таможенного контроля, взаимно признаются таможенными органами государств-участников таможенного союза и имеют равную юридическую силу на таможенной территории таможенного союза в случаях, определенных таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 126. Проведение отдельных форм
таможенного контроля
по поручению таможенного органа одного из
государств-участников таможенного союза
другому таможенному органу
государства-участника таможенного союза
В целях обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза, а также предупреждения и пресечения нарушений таможенного законодательства таможенного союза таможенный орган одного из государств-участников таможенного союза вправе поручить таможенному органу другого государства-участника таможенного союза проведение отдельных форм таможенного контроля.
Основания, форма, порядок направления и исполнения поручения о проведении отдельных форм таможенного контроля, определяются международным договором государств-участников таможенного союза.
Глава 18
Система управления рисками
Статья 127. Термины, используемые в настоящей главе
В настоящей главе используются следующие термины и их определения:
1) анализ риска - систематическое использование имеющейся у таможенных органов информации для определения обстоятельств и условий возникновения рисков, их идентификации и оценки вероятных последствий несоблюдения таможенного законодательства таможенного союза. Риски разделяются, на два типа: выявленный и потенциальный;
2) выявленный риск - это факт, свидетельствующий о том, что нарушение таможенного законодательства таможенного союза и (или) законодательства государств-участников таможенного союза уже произошло, и таможенные органы имеют информацию о данном факте;
3) индикаторы риска - определенные критерии с заранее заданными параметрами, отклонение от которых или соответствие которым позволяет осуществлять выбор объекта контроля;
4) потенциальный риск - это риск, который не был выявлен, но условия для его возникновения существуют;
5) профиль риска - совокупность сведений об области риска, индикаторах риска, а также указания о применении необходимых мер по предотвращению или минимизации рисков;

125-бап. Кеден органдары қабылдаған шешімдерді
өзара тану
Кедендік аумағына әкелінетін не одан тысқары жерлерге әкетілетін, кедендік бақылаудағы, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес кеден одағының кедендік аумағы бойынша тасымалданатын, уақытша сақталатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау кезінде, сондай-ақ кедендік бақылауды жүргізу кезінде кеден одағының қабылдаған шешімдерін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары өзара таниды және кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген жағдайларда кеден одағының кедендік аумағында оның тең заң күші болады.
126-бап. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің
бірінің кеден органының тапсырмасы бойынша кеден
одағына қатысушы басқа мемлекеттің кеден
органының кеден бақылаудың жекелеген нысандарын
жүргізуі
Кеден одағының кеден заңнамасын қамтамасыз ету, сондай-ақ кеден одағының кеден заңнамасын бұзушылықтардың алдын алу және олардың жолын кесу мақсатында кеден одағына қатысушы мемлекеттер бірінің кеден органы кеден одағына қатысушы басқа мемлекеттің кеден органына кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын жүргізуді тапсыруға құқылы.
Кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын жүргізу туралы тапсырманы жіберу және орындау негіздемелері, нысаны, тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен айқындалады.
18-тарау
Тәуекелдерді басқару жүйесі
127-бап. Осы тарауда пайдаланылатын терминдер
Осы тарауда мынадай терминдер және олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) тәуекелді талдау - тәуекелдердің пайда болу жағдайларын және
шарттарын анықтау, олардың сәйкестендіру және кеден одағының кеден
заңнамасын сақтамаудың мүмкін болатын салдарын бағалау үшін кеден
органдарында бар ақпаратты жүйелі пайдалану.
Тәуекелдер екіге бөлінеді:
1) анықталған және ықтимал;
2) анықталған тәуекел - кеден одағының кеден заңнамасын және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасын бұзушылықтың болғанын куәландыратын факті және кеден органдарының осы факті туралы ақпараты бар;
3) тәуекелдердің индикаторлары - олардан ауытқу немесе оларға сәйкестік бақылау объектісін таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін алдын ала белгіленген параметрлері бар анықталған критерийлер;
4) ықтимал тәуекел - бұл анықталмаған тәуекел, бірақ оның пайда болуы үшін жағдайлар бар;
5) тәуекел профилі - тәуекелдердің саласы, тәуекелдердің индикаторлары туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ тәуекелдердің алдын алу немесе азайту бойынша қажетті шаралар қолдану туралы нұсқаулар;

6) область риска - отдельные сгруппированные объекты анализа риска, в отношении которых требуется применение отдельных форм таможенного контроля или их совокупности, а также повышение эффективности таможенного администрирования;
7) оценка риска - систематическое определение возможности возникновения риска и последствий нарушений таможенного законодательства таможенного союза в случае его возникновения;
8) риск - степень вероятности несоблюдения таможенного законодательства таможенного союза и (или) законодательства государств-участников таможенного союза;
9) товары прикрытия - товары, которые с достаточной степенью вероятности могут декларироваться вместо товаров риска;
10) товары риска - товары, перемещаемые через таможенную границу, в отношении которых выявлены риски или есть потенциальные риски;
11) управление риском - систематическая работа по разработке и практической реализации мер по предотвращению и минимизации рисков, оценке эффективности их применения, а также контролю за совершением таможенных операций, предусматривающая непрерывное обновление, анализ и пересмотр имеющейся у таможенных органов информации;
12) уровень риска - определяется в зависимости от вероятности возникновения риска и возможных последствий риска.
Статья 128. Цели применения системы управления рисками
1. Таможенные органы применяют систему управления рисками для определения товаров, транспортных средств международной перевозки, документов и лиц, подлежащих таможенному контролю, форм таможенного контроля, применяемых к таким товарам, транспортным средствам международной перевозки, документам и лицам, и степени проведения таможенного контроля.
Стратегия и тактика применения системы управления рисками определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Целями применения системы управления рисками являются:
1) обеспечение в пределах компетенции таможенных органов мер по защите национальной (государственной) безопасности, жизни и здоровья человека, охране окружающей среды;
2) сосредоточение внимания на областях повышенного риска и обеспечение более эффективного использования имеющихся в распоряжении ресурсов;
3) выявление, прогнозирование и предотвращение нарушений таможенного законодательства таможенного союза и (или) законодательства государств-участников таможенного союза:
имеющих устойчивый характер;
связанных с уклонением от уплаты таможенных пошлин, налогов в значительных размерах;
подрывающих конкурентоспособность товаров таможенного союза;
затрагивающих другие виды контроля, обеспечение соблюдения которых возложено на таможенные органы;
4) ускорение проведения таможенных операций при перемещении товаров через таможенную границу.

6) тәуекел саласы - оларға қатысты кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын қолдану талап етілетін тәуекелді талдаудың жекелеген топтастырылған объектілері немесе олардың жиынтығы, сондай-ақ кедендік әкімшілдендіруді жоғарылату;
7) тәуекелді бағалау - тәуекелдің пайда болу мүмкіндігін және ол пайда болған жағдайда, кеден одағының кеден заңнамасын бұзушылықтардың салдарын жүйелі анықтау;
8) тәуекел - кеден одағының кеден заңнамасын және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден заңнамасын сақтамау дәрежесі;
9) жасырын тауарлар - жеткілікті мүмкіндік дәрежесімен тәуекел тауарларының орнына декларациялануы мүмкін тауарлар;
10) тәуекел тауарлары - оларға қатысты тәуекелдер анықталған немесе ықтимал тәуекелдер бар, кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар;
11) тәуекелдерді басқару - тәуекелдердің алдын алу және оларды азайту жөніндегі шараларды әзірлеу және практикалық іске асыру, олардың қолданылу нәтижелілігін бағалау, сондай-ақ кедендік операциялардың жасалуын бақылау бойынша үздіксіз жаңартуды, кеден органдарында бар ақпаратты талдау және қайта қарауды көздейтін жүйелі жұмыс;
12) тәуекелдің деңгейі - тәуекелдің пайда болу мүмкіндігіне және мүмкін болатын тәуекел салдарына байланысты айқындалады.
128-бап. Тәуекелдерді басқару жүйесінің қолданылу
мақсаттары
1. Кеден органдары тәуекелдерді басқару жүйесін тауарларды, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын, кедендік бақылауға жататын құжаттар мен тұлғаларды, мұндай тауарларға, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарына, құжаттар мен тұлғаларға қолданылатын кедендік бақылау нысандарын және кедендік бақылау дәрежесін айқындау үшін қолданады.
Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану стратегиясы және тактикасы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен айқындалады.
2. Тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану мақсаттары:
1) кеден органдарының құзыреті ішінде ұлттық (мемлекеттік)
қауіпсіздікті, адам өмірі мен денсаулығын қорғау, қоршаған ортаны күзету бойынша шараларды қамтамасыз ету;
2) жоғары тәуекел салаларына назар қою және иелікте бар ресурстарды неғұрлым тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
3) кеден одағының кеден заңнамасын және (немесе) кеден одағына
қатысушы мемлекеттердің заңнамасын:
тұрақты сипаты бар;
елеулі көлемде кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуден жалтарумен байланысты;
кеден одағы тауарларының бәсекелестікке қабілеттілігіне нұқсан келтіретін;
сақталуын қамтамасыз ету кеден органдарына жүктелген бақылаудың  басқа түрлеріне байланысты бұзушылықтарды анықтау, болжау және олардың алдын алу болып табылады.

3. Таможенные органы осуществляют взаимный обмен информацией о применяемых мерах по минимизации рисков, а также иной информацией, способствующей повышению эффективности проведения таможенного контроля, в порядке, установленном международным договором государств-участников таможенного союза.
Статья 129. Объекты анализа риска
К объектам анализа риска относятся:
1) товары, находящиеся под таможенным контролем, либо помещенные под таможенную процедуру для внутреннего потребления;
2) транспортные средства международной перевозки;
3) сведения, содержащиеся во внешнеэкономических договорах (контрактах) купли-продажи либо обмена, соглашениях либо иных документах на право владения, пользования и (или) распоряжения товарами;
4) сведения, содержащиеся в транспортных (перевозочных), коммерческих, таможенных и иных документах;
5) деятельность декларантов и иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем;
6) результаты применения форм таможенного контроля.
Статья 130. Деятельность таможенных органов по оценке и
управлению рисками
1. Деятельность таможенных органов по оценке и управлению рисками заключается в выполнении следующих задач:
1) формирование информационной базы данных системы управления рисками таможенных органов;
2) анализ и оценка рисков, включающих в себя систематическое определение:
объектов анализа рисков;
индикаторов риска по объектам анализа риска, определяющих необходимость принятия мер по предотвращению и минимизации рисков;
оценки возможного ущерба в случае возникновения риска;
3) разработка и реализация практических мер по управлению рисками с учетом:
вероятности возникновения рисков и возможных последствий;
анализа применения возможных мер по предотвращению и минимизации рисков.
2. Сбор, обработка и анализ информации об эффективности принятых мер по минимизации рисков, и результатах применения к конкретным товарам и (или) транспортным средствам отдельных форм таможенного контроля осуществляется таможенными органами на постоянной основе.
3. Порядок сбора и обработки информации, проведения анализа и оценки рисков, разработки и реализации мер по управлению рисками устанавливается законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Содержание установленных профилей и индикаторов риска предназначено для использования таможенными органами, является конфиденциальной информацией и не подлежит разглашению другим лицам, за исключением случаев, установленных законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 19
Порядок проведения таможенных проверок

3. Кеден органдары тәуекелдерді азайту бойынша қолданылып жатқан шаралар туралы ақпаратпен, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарының тәртібімен кедендік бақылау жүргізу нәтижелілігін көтеруге ықпал ететін өзге де ақпаратпен өзара алмасуды жүзеге асырады.
129-бап. Тәуекелді талдаудың объектілері
Тәуекелді талдаудың объектілеріне жатады:
1) кедендік бақылаудағы немесе ішкі тұтыну үшін кедендік рәсімдегі тауарлар;
2) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары;
3) сатып алу-сату немесе айырбастаудың сыртқы экономикалық шарттарында (келісім-шарттарда), иелену, пайдалану және (немесе) тауарларға билік ету құқығына келісімдерде немесе өзге де құжаттарда құралатын мәліметтер;
4) көліктік (тасымалдық), коммерциялық, кедендік және өзге де құжаттарда құралатын мәліметтер;
5) декларанттардың және кедендік бақылаудағы тауарларға қатысты
өкілеттіктерге ие өзге де тұлғалардың қызметі;
6) кедендік бақылау нысанын қолданудың нәтижелері.
130-бап. Тәуекелдерді бағалау және басқару бойынша
кеден органдарының қызметі
1. Тәуекелдерді бағалау және басқару бойынша кеден органдарының қызметі мынадай тапсырмаларды орындауда:
1) кеден органдарының тәуекелдерін басқару жүйесінде мәліметтердің ақпараттық базасын құруда көрінеді;
2) өзіне жүйелік анықтауды қосатын тәуекелдерді талдау және бағалау:
тәуекелдерді талдаудың объектілерін;
тәуекелдердің алдын алу және мейлінше азайту бойынша шараларды қабылдаудың қажеттілігін анықтайтын тәуекелді талдаудың объектілері бойынша тәуекелдің индикаторларын;
тәуекел туындаған жағдайда мүмкін болатын зиянды бағалау;
3) тәуекелдерді басқару бойынша тәжірибелік шараларды жасау және жүзеге асыру мыналардың:
тәуекелдер туындауының мүмкін болуы және мүмкіншілік салдары;
тәуекелдердің алдын алу және мейлінше азайту бойынша қолданылатын мүмкін шараларды талдау есебімен.
2. Тәуекелдерді мейлінше азайту бойынша және нақты тауарларға және (немесе) көлік құралдарына кедендік бақылаудың жеке нысандарын қолданудың нәтижелері бойынша қабылданған шаралардың тиімділігі туралы ақпараттарды жинау, өңдеу және талдауды тұрақты негізде кеден органы жүзеге асырады.
3. Ақпараттарды жинау, өңдеу және талдаудың, тәуекелдерге талдау және бағалау жүргізудің, тәуекелдерді басқару бойынша шараларды жасау және жүзеге асырудың тәртібін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасы белгілейді.
4. Белгіленген профильдердің және тәуекел индикаторларының мазмұны кеден органдарының пайдалануы үшін арналған құпиялы ақпарат болып табылады және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасы белгілеген жағдайларды қоспағанда өзге тұлғалардың жариялауына жатпайды.

Статья 131. Камеральная таможенная проверка
1. Камеральная таможенная проверка осуществляется путем изучения и анализа сведений, содержащихся в таможенных декларациях, коммерческих, транспортных (перевозочных) и иных документах, представленных проверяемым лицом, сведений контролирующих государственных органов государств-участников таможенного союза, а также других документов и сведений, имеющихся у таможенных органов, о деятельности указанных лиц.
2. Камеральная таможенная проверка проводится таможенными органами по месту нахождения таможенного органа без выезда к проверяемому лицу, а также без оформления предписания (акта о назначении проверки).
3. Камеральные таможенные проверки осуществляются без ограничений периодичности проведения.
Статья 132. Выездная таможенная проверка
1. Выездная таможенная проверка проводится таможенным органом с выездом в место нахождения юридического лица, место осуществления деятельности индивидуального предпринимателя и (или) в место фактического осуществления их деятельности (далее - объекты проверяемого лица).
2. Выездная таможенная проверка может быть плановой или внеплановой.
Плановая выездная таможенная проверка осуществляется на основании планов проверок, разрабатываемых таможенными органами.
3. Выездная таможенная проверка проводится на основании решения (предписания, акта о назначении проверки), форма которого определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Основаниями для назначения внеплановых выездных таможенных проверок являются:
1) данные, полученные в результате анализа информации, содержащейся в базах данных таможенных органов и органов государственного контроля (надзора) государств-участников таможенного союза, свидетельствующие о возможном нарушении таможенного законодательства таможенного союза и иного законодательства государств-участников таможенного союза;
2) наличие данных, свидетельствующих о возможном нарушении требований таможенного законодательства таможенного союза и законодательства государств-участников таможенного союза;
3) заявление лица, в том числе осуществляющего деятельность в сфере таможенного дела, на получение статуса уполномоченного экономического оператора;
4) необходимость проведения встречной проверки в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи;
5) обращение (запрос) компетентного органа иностранного государства о проведении проверки лица, совершавшего внешнеэкономические сделки с иностранной организацией;
6) иные основания, предусмотренные законодательством государств-участников таможенного союза.

131-бап. Камералдық кедендік тексеру
1. Камералдық кедендік тексеру кедендік декларацияларда, коммерциялық, көліктік (тасымалдық) және басқа да құжаттарда құралатын мәліметтерді, тексерілетін тұлға ұсынған кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бақылаушы органдарының мәліметтерін, сондай-ақ, көрсетілген тұлғалардың қызметтері туралы кеден органдарында бар мәліметтерді зерделеу және талдау жолымен жүзеге асырылады.
2. Камералдық кедендік тексеруді тексерілетін тұлғаға шықпастан, сондай-ақ, нұсқаманы ресімдеместен (тексеруді белгілеу туралы актіні) кеден органының орналасқан жері бойынша кеден органы жүргізеді.
3. Камералдық кедендік тексерулер жүргізудің кезеңділігін шектеместен жүзеге асырылады.
132-бап. Көшпелі кедендік тексеру
1. Көшпелі кедендік тексеруді заңды тұлғаның орналасқан жеріне, жеке кәсіпкердің қызметін жүзеге асыратын жеріне және (немесе) олардың қызметтерін жүзеге асыруының фактілік орналасқан жеріне (бұдан әрі - тексерілетін тұлғаның объектілері) шығу арқылы кеден органы жүзеге асырады.
2. Көшпелі кедендік тексеру жоспарлы немесе жоспардан тыс болуы
мүмкін.
Жоспарлы көшпелі кедендік тексеру кеден органдары жасайтын тексеру жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
3. Көшпелі кедендік тексеру нысаны кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасында анықталған шешім негізінде (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акті) жүргізіледі.
4. Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексерулерді белгілеу үшін:
1) кеден органдарының және кеден одағының кедендік заңнамасында және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің басқа да заңнамаларында мүмкін бұзушылықтар туралы дәлелдейтін кеден одағына қатысушы мемлекеттің бақылаушы органдарының мәліметтер базаларында құралатын ақпараттарды талдау нәтижесінде алынған мәліметтер;
2) кеден одағының кедендік заңнамасындағы және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамаларындағы талаптарды мүмкін бұзушылығын дәлелдейтін мәліметтердің бар болуы;
3) тұлғаның, соның ішінде өкілетті экономикалық оператор мәртебесін алуға кеден ісі саласында қызметті жүзеге асырушының өтініші;
4) осы баптың 4-тармағына сәйкес қарсы тексеру жүргізу қажеттілігі;
5) шетелдік ұйымдармен сыртқы экономикалық мәмілелер жасаған
тұлғаға тексеру жүргізу туралы шетелдік мемлекеттің құзыретті органының өтініші (сұрау салу);
6) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында қарастырылған өзге де негіздемелер негіз болып табылады.

5. Выездная таможенная проверка может назначаться по результатам применения иных форм таможенного контроля, а также по результатам камеральной таможенной проверки.
6. В случаях необходимости подтверждения достоверности сведений, представленных проверяемым лицом, таможенным органом может проводиться встречная выездная таможенная проверка у лиц, связанных с проверяемым лицом по сделкам (операциям) с товарами.
Встречная выездная таможенная проверка является внеплановой.
7. Плановые выездные таможенные проверки проводятся не чаще одного раза в год в отношении одного и того же проверяемого лица.
Плановые выездные таможенные проверки в отношении уполномоченных экономических операторов проводятся таможенными органами один раз в три года.
Внеплановые выездные таможенные проверки осуществляются без ограничений по периодичности их проведения.
8. Отбор проверяемых лиц для плановой выездной таможенной проверки производится с использованием информации, полученной:
1) с использованием информационных ресурсов таможенных органов;
2) по результатам предыдущих проверок, в том числе камеральных проверок;
3) от государственных органов;
4) от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
5) от таможенных и (или) иных контролирующих государственных органов государств-участников таможенного союза;
6) из средств массовой информации;
7) из других источников официальным путем.
9. Перед началом проведения плановой выездной таможенной проверки таможенные органы направляют проверяемому лицу уведомление о проведении плановой выездной таможенной проверки заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передают такое уведомление иным способом, позволяющим подтвердить факт его получения.
Возврат почтового отправления с отметкой, свидетельствующей о невручении письма адресату в связи с отсутствием проверяемого лица по месту нахождения, не является основанием для отмены плановой выездной таможенной проверки.
Плановая выездная таможенная проверка может быть начата не ранее, чем через пятнадцать календарных дней с момента получения уведомления проверяемым лицом либо с момента поступления в таможенный орган уведомления с отметкой о невручении письма адресату.
10. Датой начала проведения выездной таможенной проверки считается дата вручения проверяемому лицу копии решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки).
Копия решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки) вручается проверяемому лицу должностным лицом таможенного органа, либо направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
При вручении копии решения (предписания, акта о назначении проверки) руководитель проверяемого лица либо его представитель на оригинале решения (предписания, акта о назначении проверки) делает отметку об ознакомлении, а также о дате и времени получения копии решения (предписания, акта о назначении проверки).
В случае отказа от получения копии решения (предписания, акта о назначении проверки) должностное лицо таможенного органа делает об этом соответствующую запись в решении (предписании, акте о назначении проверки).
Отказ проверяемого лица от получения копии решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки), а также возврат уведомления с отметкой, свидетельствующей о невручении письма адресату в связи с отсутствием лица по месту нахождения, не являются основанием для отмены выездной таможенной проверки. В этом случае датой начала проверки считается дата записи в решении (предписании, акте о назначении проверки) об отказе в получении копии решения (предписания, акта о назначении проверки), либо дата поступления в таможенный орган уведомления с отметкой о невручении письма адресату.
Перед началом проведения выездной таможенной проверки на объекте проверяемого лица должностные лица таможенного органа обязаны предъявить руководителю проверяемого лица либо его представителю служебные удостоверения.

5. Көшпелі кедендік тексеру кедендік бақылаудың басқа нысандарын қолданудың нәтижелері бойынша, сондай-ақ, камералдық кедендік тексеру нәтижелері бойынша белгіленуі мүмкін.
6. Тексерілетін тұлға ұсынған мәліметтердің дұрыстығын растау қажеттілігі жағдайында кеден органы тауарлармен жасалған мәмілелер (операциялар) бойынша тексерілетін тұлғамен байланысты тұлғаларға қарсы көшпелі кедендік тексеру жүргізілуі мүмкін.
Қарсы көшпелі кедендік тексеру жоспардан тыс болып табылады.
7. Жоспарлы көшпелі кедендік тексерулер тексерілетін сол бір тұлғаға қатысты жылына бір реттен жиі емес жүргізіледі.
Уәкілетті экономикалық операторларға қатысты жоспарлы көшпелі кедендік тексерулерді кеден органдары үш жылда бір рет жүргізеді.
Жоспардан тыс көшпелі кедендік тексерулер олардың кезеңділігі бойынша шектеу қойылмастан жүзеге асырылады.
8. Жоспарлы көшпелі кедендік тексерулер үшін тексерілетін тұлғаларды іріктеп алу мына алынған ақпараттарды пайдалана отырып жүргізіледі:
1) кеден органдарының ақпараттық ресурстарын пайдалана отырып;
2) алдыңғы тексерулердің, соның ішінде камералдық тексерулердің
нәтижелері бойынша;
3) мемлекеттік органдардан;
4) банктік операциялардың жеке түрлерін жүзеге асыратын банктерден және ұйымдардан;
5) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кедендік және (немесе)  басқа да бақылаушы мемлекеттік органдарынан;
6) бұқаралық ақпарат құралдарынан;
7) ресми жолмен өзге көздерден.
9. Жоспарлы көшпелі кедендік тексерулерді жүргізуді бастар алдында кеден органдары тексерілетін тұлғаға жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді жүргізу туралы хабарламаны тапсырыстық пошталық жөнелту арқылы тапсыру туралы хабарламамен немесе оны алу фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге тәсілдер арқылы мұндай хабарламаны жібереді.
Орналасқан жері бойынша тексерілетін тұлғаның болмауына байланысты хатты ұсынбауын дәлелдейтін белгісімен пошталық жөнелтуді қайтару жоспарлы көшпелі кедендік тексеруді күшін жою үшін негіздеме болып табылмайды.
Жоспарлы көшпелі кедендік тексерулер тексерілетін тұлғаның хабарламаны алған кезеңінен бастап немесе адресатқа хатты тапсырмау туралы белгісімен кеден органына келіп түскен кезеңнен бастап он бес күнтізбелік күннен бұрын басталуы мүмкін емес.
10. Көшпелі кедендік тексерудің басталған күні тексерілетін тұлғаға кедендік тексеру туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімнің көшірмесін (нұсқама) тапсырған күн есептеледі.
Кедендік тексеру туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімнің көшірмесін (нұсқама) тексерілетін тұлғаға кеден органының лауазымды тұлғасы тапсырады, немесе тапсыру туралы хабарламамен тапсырыстық пошталық жөнелту арқылы жіберіледі.
Шешімнің көшірмесін (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) тапсыру кезінде тексерілетін тұлғаның басшысы немесе оның өкілі шешімнің түпнұсқасында (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) танысу туралы, сондай-ақ, шешімнің көшірмесін (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) алған күні және уақыты туралы белгі жасайды.
Шешімнің көшірмесін (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) алудан бас тартқан жағдайда кеден органының лауазымды тұлғасы шешімде (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) ол туралы тиісті жазба жасайды.
Тексерілетін тұлғаның жүргізілетін кедендік тексеру туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімнің көшірмесін (нұсқама) алудан бас тартуы, сондай-ақ, орналасқан жері бойынша тұлғаның болмауына байланысты адресатқа хатты тапсырмауын дәлелдейтін белгімен хабарламаны қайтару көшпелі кедендік тексеруді болдырмау үшін негіздеме болып табылмайды. Бұл жағдайда тексерудің басталар күні шешімде (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) шешімнің көшірмесін (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) алудан бас тарту туралы жазба күні, немесе адресатқа хатты тапсырмауы туралы белгімен хабарлама кеден органына келіп түскен күн есептеледі.
Көшпелі кедендік тексеруді жүргізуді бастар алдында тексерілетін тұлғаның объектісінде кеден органының лауазымды тұлғалары тексерілетін тұлғаның басшысына немесе оның өкіліне қызметтік куәліктерін көрсетуге міндетті.

10. В период проведения выездной таможенной проверки проверяемое лицо не вправе вносить изменения и дополнения в проверяемые документы, связанные с его деятельностью.
11. Срок проведения выездной таможенной проверки не должен превышать двух месяцев. В указанный срок не включается период времени между датой вручения проверяемому лицу требования о представлении документов и сведений и датой получения таких документов и сведений.
Срок проведения выездной таможенной проверки может быть продлен еще на один месяц по решению таможенного органа, осуществляющего проверку.
При необходимости проведения исследований или экспертиз, направления запросов в компетентные органы государств-участников таможенного союза или иностранных государств, восстановления проверяемым лицом документов, необходимых для проведения проверки, предоставления дополнительных документов, относящихся к проверяемому периоду, влияющих на выводы по результатам проверки, проведение проверки может быть приостановлено по решению руководителя таможенного органа или уполномоченного им лица в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
О продлении срока выездной таможенной проверки, а также о приостановлении ее проведения в решении (предписании) о проведении таможенной проверки (акте о назначении проверки) вносятся соответствующие записи и уведомляется проверяемое лицо.
12. Датой завершения выездной таможенной проверки считается дата составления документа, оформленного по результатам таможенной проверки, который составляется в двух экземплярах и подписывается должностными лицами таможенного органа, проводившими выездную таможенную проверку.
Первый экземпляр такого документа приобщается к материалам выездной таможенной проверки, второй экземпляр не позднее пяти дней с даты завершения выездной таможенной проверки вручается проверяемому лицу или направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении.
Статья 133. Доступ должностных лиц таможенного органа на
объект проверяемого лица для проведения
выездной таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при предъявлении должностными лицами таможенного органа решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки) и служебных удостоверений обязано обеспечить доступ указанных лиц на объект проверяемого лица (за исключением жилых помещений) для проведения выездной таможенной проверки.
2. Если законодательством государств-участников таможенного союза установлен специальный порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты, то такой доступ проводится в порядке, определяемом этими законодательными актами.

10. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлға оның қызметімен байланысты тексерілетін құжаттарға өзгерістер және толықтырулар енгізуге құқылы емес.
11. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңі екі айдан аспауы керек. Көрсетілген мерзімге тексерілетін тұлғаға құжаттар және мәліметтерді ұсыну туралы талаптарды тапсыру күні және мұндай құжаттар және мәліметтерді алу күні арасындағы уақыт кезеңі қосылмайды.
Тексеру жүзеге асыратын кеден органының шешімі бойынша көшпелі кедендік тексеруді жүргізу кезеңі тағы бір айға ұзартылуы мүмкін.
Зерттеулер немесе сараптамалар жүргізу қажеттілігі кезінде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің немесе шетелдік мемлекеттердің құзырлы органдарына сұраулар жолдау, тексерілетін тұлғаның тексеру жүргізу үшін қажетті құжаттарын қалпына келтіруі, тексеру нәтижелері бойынша қорытындыға әсер ететін тексерілетін кезеңге қатысты қосымша құжаттар ұсыну, кеден органының басшысы немесе оған уәкілетті тұлғаның шешімі бойынша кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тексеру жүргізу тоқтатылуы мүмкін.
Көшпелі кедендік тексеру мерзімін ұзарту туралы, сондай-ақ, кедендік тексеру жүргізу туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімде (нұсқама) оны жүргізуді тоқтату туралы тиісті жазба енгізіледі және тексерілетін тұлғаға хабар беріледі.
12. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізген кеден органының лауазымды тұлғалары екі данада жасайтын және қол қойылатын, кедендік тексерудің нәтижелері бойынша ресімделген құжатты құрған күн көшпелі кедендік тексерудің аяқталу күні есептеледі.
Мұндай құжаттың бірінші данасы көшпелі кедендік тексерудің материалдарына қосылады, екінші данасы көшпелі кедендік тексеру аяқталған күннен бастап бес күннен кешіктірілмей тексерілетін тұлғаға тапсырылады немесе тапсыру туралы хабарламамен тапсырыстық пошталық жөнелтумен жіберіледі.
133-бап. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін
тексерілетін тұлғаның объектісіне кеден
органының лауазымды тұлғаларының қол жетімділігі
1. Тексерілетін тұлға кеден органының лауазымды тұлғалары кедендік тексеру жүргізу туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімді (нұсқама) және қызметтік куәліктерін көрсеткен кезде көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның объектісіне (тұрғын жайларды қоспағанда) көрсетілген тұлғалардың қол жетімділігін қамтамасыз етуге міндетті.
2. Егер, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында жеке объектілерге мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалары қол жетімділігінің арнайы тәртібін орнатса, онда мұндай қол жетімділік осы заңнамалық актілермен анықталатын тәртіпте жүргізіледі.

3. Проверяемое лицо вправе отказать должностным лицам таможенного органа в доступе на объект в случаях, если:
1) решение (предписание, акт о назначении проверки) и (или) служебные удостоверения не предъявлены;
2) должностные лица таможенных органов не указаны в решении (предписании, акте о назначении проверки);
3) должностные лица не имеют специального разрешения на доступ на объект, если такое разрешение необходимо в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
4. При отказе проверяемого лица в доступе должностных лиц таможенного органа, проводящих выездную таможенную проверку, на объект, составляется протокол, в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза.
В случае необоснованного отказа проверяемого лица обеспечить доступ должностных лиц таможенных органов они вправе входить на объект с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых, за исключением случаев, когда законодательством государств-участников таможенного союза установлен иной порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты. Обо всех случаях вхождения на объекты с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов.
Статья 134. Права и обязанности должностных лиц
таможенного органа при проведении
таможенной проверки
1. При проведении таможенной поверки должностные лица таможенного органа имеют право:
1) требовать и получать от проверяемого лица коммерческие, транспортные документы, документы бухгалтерского учета и отчетности и другую информацию, в том числе на электронных носителях, относящуюся к проверяемым товарам;
2) требовать у проверяемых лиц предъявление товаров, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
3) требовать представление отчетности для целей таможенного контроля;
4) требовать и получать от банков и иных кредитных организаций информацию и документы, касающиеся движения денежных средств по счетам организаций, необходимую для проведения таможенной проверки, в том числе содержащую банковскую тайну;
5) запрашивать и получать от налоговых, иных государственных органов необходимые информацию и документы, в том числе составляющую коммерческую, банковскую, налоговую и иную охраняемую законодательством тайну;
6) проводить инвентаризацию (требовать проведения инвентаризации) товаров при проведении выездных таможенных проверок;
7) направлять международные запросы в связи с проведением таможенной проверки;

3. Тексерілетін тұлға кеден органдарының лауазымды тұлғаларының объектіге қол жетімділігіне мына жағдайларда бас тартуға құқылы, егер:
1) шешім (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) және (немесе)
қызметтік куәліктері көрсетілмесе;
2) шешімде (нұсқама, тексеруді белгілеу туралы акт) кеден органының лауазымды тұлғалары көрсетілмесе;
3) лауазымды тұлғалардың объектіге қол жетімділігіне арнайы рұқсаты болмаса, егер мұндай рұқсат кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кажет болса.
4. Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексеру жүргізетін кеден
органдарының лауазымды тұлғаларының объектіге қол жетімділігінен бас тартқан кезде кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес хаттама жасалады.
Тексерілетін тұлға кеден органдарының лауазымды тұлғаларының қол жетімділігін қамтамасыз етуден негіздемесіз бас тартқан жағдайда, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кеден органдарының лауазымды тұлғаларының жеке объектілерге қол жетімділігінің басқа тәртібі белгіленген жағдайды қоспағанда, екі куәгердің қатысуымен қарсыласудың жолын кесе отырып және жабық жайларды ашу арқылы олар объектіге кіруге құқылы. Кеден органдары қарсыласудың жолын кесе отырып және жабық жайларды ашу арқылы объектіге кірудің барлық жағдайлары туралы жиырма төрт сағат ішінде прокурорға хабарлайды.
134-бап. Кедендік тексеру жүргізу кезінде кеден
органдарының лауазымды тұлғаларының құқықтары
және міндеттері
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) тексерілетін тұлғадан коммерциялық, көліктік құжаттарын,
бухгалтерлік есеп және есеп берушілік құжаттарын және өзге де, соның ішінде тексерілетін тауарларға қатысты электрондық тасымалдағыштағы ақпаратты талап етуге және алуға;
2) тексерілетін тұлғалардан көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларға қатысты ұсынуды талап етуге;
3) кедендік бақылау мақсаттары үшін есеп берушілік ұсынымын талап етуге;
4) кедендік тексеру жүргізу үшін қажетті, ұйымдардың шоттары бойынша ақшалай қаражаттардың қозғалысына қатысты, соның ішінде банктік құпияны құрайтын ақпаратты банктерден және өзге де несиелік ұйымдардан талап етуге және алуға;
5) салық, басқа мемлекеттік органдардан, соның ішінде коммерциялық, банктік, салықтық және басқа заңнамамен қорғалатын құпияны құрайтын қажетті ақпаратты және құжаттарды сұрауға және алуға;
6) көшпелі кедендік тексерулер жүргізу кезінде тауарларға түгендеу жүргізуге (түгендеу жүргізуді талап етуге);
7) кедендік тексерулер жүргізуге байланысты халықаралық сұрау
салуларды жіберуге;

8) доступа на объекты проверяемого лица с предъявлением решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки) и служебных удостоверений;
9) осуществлять отбор проб и образцов товаров с составлением акта при проведении выездных таможенных проверок;
10) изымать у проверяемого лица документы либо их копии с составлением акта изъятия при проведении выездных таможенных проверок;
11) налагать арест на товары или изымать их в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза, на срок проведения выездной таможенной проверки для пресечения действий, направленных на отчуждение либо распоряжение иным способом товарами, в отношении которых проводится выездная таможенная проверка;
12) опечатывать помещения, в которых находятся товары;
13) проводить иные действия, предусмотренные законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Должностные лица таможенных органов при проведении таможенных проверок обязаны:
1) соблюдать права и законные интересы проверяемого лица, не допускать причинения вреда проверяемым лицам неправомерными решениями и действиями (бездействием);
2) не нарушать установленный режим работы проверяемого лица в период проведения выездной таможенной проверки;
3) использовать исключительно в таможенных целях любую информацию, полученную в ходе проведения таможенных проверок;
4) не разглашать конфиденциальные сведения и сведения, составляющие налоговую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, ставшие известными при осуществлении таможенных проверок;
5) предоставлять по требованию проверяемого лица необходимую информацию о положениях законодательства государств-участников таможенного союза, касающихся порядка проведения выездных таможенных проверок;
6) обеспечить сохранность документов, полученных и составленных в ходе проведения таможенных проверок, не разглашать их содержание без согласия проверяемого лица, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза;
7) информировать проверяемое лицо о его правах и обязанностях при проведении таможенного контроля после выпуска товаров, в том числе при назначении и проведении экспертизы (исследования), при взятии проб и образцов товаров;
8) исполнять иные обязанности, предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 135. Права и обязанности проверяемого лица при
проведении таможенной проверки
1. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки вправе:

8) кедендік тексеру жүргізу туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімді (нұсқама) және қызметтік куәліктерді көрсете отырып тексерілетін тұлғаның объектісіне қол жетімділігіне;
9) көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезінде акт жасай отырып
тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуды жүзеге асыруға;
10) кедендік тексеру жүргізу кезінде алу актісін жасай отырып
тексерілетін тұлғадан құжаттарды немесе олардың көшірмелерін алуға;
11) көшпелі кедендік тексеру жүргізілетін тауарларды иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілдермен иелік етуге бағытталған әрекеттердің жолын кесу үшін көшпелі кедендік тексеру жүргізу мерзіміне кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіпте тауарларға тыйым салуға немесе алуға;
12) тауарлар орналасқан үй-жайларды мөрлеуге;
13) кеден одағының заңнамасымен және кеден одағына қатысушы
мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған өзге де әрекеттерді жүргізуге құқығы бар.
2. Кедендік тексерулер жүргізу кезінде кеден органдарының лауазымды тұлғалары:
1) тексерілетін тұлғаның құқықтарын және заңды мүдделерін сақтауға, заңсыз шешімдермен және әрекеттермен (әрекетсіздігімен) тексерілетін тұлғаларға залал келтіруте жол бермеуге;
2) көшпелі кедендік тексеру жүргізу кезеңінде тексерілетін тұлғаның белгіленген жұмыс режимін бұзбауға;
3) кедендік тексерулер барысында алынған кез келген ақпаратты тек кеден мақсаттары үшін пайдалануға;
4) кедендік тексеруді жүзеге асыру кезінде құпиялы мәліметтерді және белгілі болған салықтық, банктік және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жарияламауға;
5) көшпелі кедендік тексеру жүргізу тәртібіне қатысты кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасының ережелері туралы қажетті ақпаратты тексерілетін тұлғаның талабы бойынша ұсынуға;
6) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған жағдайда қоспағанда, кедендік тексерулер жүргізу барысында алынған және жасалған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге, тексерілетін тұлғаның келісімінсіз олардың мазмұнын жарияламауға;
7) тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау жүргізу кезінде, соның ішінде сараптаманы (зерттеу) белгілеу және жүргізу кезінде, тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алу кезінде тексерілетін тұлғаны оның құқықтары және міндеттері туралы ақпараттандыру;
8) кеден заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
135-бап. Кедендік тексеру жүргізу кезінде тексерілетін
тұлғаның құқықтары және міндеттері
1. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:

1) запрашивать и получать от таможенных органов информацию о положениях законодательства государств-участников таможенного союза, касающихся порядка проведения таможенных проверок;
2) представлять все имеющиеся в его распоряжении документы и сведения, подтверждающие факт выпуска товаров, а также соблюдение таможенного законодательства таможенного союза и законодательства государств-участников таможенного союза;
3) обжаловать решения и действия (бездействие) таможенных органов в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза;
4) пользоваться иными правами, предусмотренными законодательством таможенного союза и законодательством государства-участника таможенного союза.
2. Проверяемое лицо при проведении таможенной проверки обязано:
1) предъявлять товары, в отношении которых проводится таможенная проверка;
2) представлять по требованию таможенного органа в установленные сроки сведения и документы, независимо от того, на каком носителе информации они находятся, с приложением на бумажном носителе;
3) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц, проводящих выездную таможенную проверку, на объекты проверяемого лица и предоставить рабочее место;
4) сделать отметку о получении на оригинале решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки);
5) в случае, если необходимая для целей таможенной проверки документация составлена на ином языке, чем государственный язык государства-участника таможенного союза, представить проверяющим должностным лицам таможенного органа перевод указанной документации;
6) определить круг лиц, ответственных за предоставление информации проверяющим должностным лицам таможенного органа, не позднее двух календарных дней со дня предъявления решения (предписания) о проведении таможенной проверки (акта о назначении проверки);
7) исполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 136. Представление документов и сведений для целей
проведения таможенной проверки
1. Налоговые и иные государственные органы государств-участников таможенного союза представляют по запросу таможенных органов необходимые документы и сведения, касающиеся регистрации юридических лиц, уплаты и исчисления налогов, бухгалтерскую отчетность и иные документы и сведения, в том числе составляющие коммерческую, банковскую, налоговую тайну, с соблюдением требований законодательства государств-участников таможенного союза по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законодательством тайны.

1) кедендік тексеру жүргізу тәртібіне қатысты кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасының ережелері туралы ақпаратты кеден органдарынан сұрау салуға және алуға;
2) оның иелігіндегі тауарлардың шығу фактісін растайтын барлық бар құжаттарды және мәліметтерді ұсынуға, сондай-ақ, кеден одағының кеден заңнамасын және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасын сақтауға;
3) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіпте кеден органдарының шешімдерін және әрекеттерін (әрекетсіздіктерін) шағымдауға;
4) кеден одағының заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған өзге де құқықтарды пайдалануға құқығы бар.
2. Тексерілетін тұлға кедендік тексеру жүргізу кезінде:
1) кедендік тексеру жүргізілуге қатысты тауарларды көрсетуге;
2) қағаз тасымалдағышта қосымша беру арқылы, ол қандай ақпарат тасымалдағышта орналасқанынан тәуелсіз, кеден органының талабы бойынша белгіленген мерзімдерде мәліметтерді және құжаттарды ұсынуға;
3) тексерілетін тұлғаның объектісіне көшпелі кедендік тексеру жүргізетін лауазымды тұлғалардың кедергісіз қол жетімділігін қамтамасыз етуге және жұмыс орнын ұсынуға;
4) кедендік тексеру жүргізу туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімнің (нұсқама) түпнұсқасында алу туралы белгі жасауға;
5) егер, кедендік тексеру мақсаттары үшін қажетті құжаттама кеден одағына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік тілінен өзге тілде жасалса, кеден органының тексеруші лауазымды тұлғаларына аталмыш құжаттаманың аудармасын ұсынуға;
6) кедендік тексеру жүргізу туралы (тексеруді белгілеу туралы акт) шешімді (нұсқама) ұсынған күннен бастап екі күнтізбелік күннен кешіктірмей кеден органының тексеруші лауазымды тұлғаларына ақпаратты ұсынуға жауапты тұлғалар шеңберін анықтауда;
7) кеден одағының заңнамасымен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қарастырылған өзге де міндеттерді орындауға міндетті
136-бап. Кедендік тексеру мақсаттары үшін құжаттарды
және мәліметтерді ұсыну
1. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің салық және өзге де мемлекеттік органдары кеден органдарының сұрау салуы бойынша заңды тұлғаларды тіркеу, салықтарды төлеу және есептеу, бухгалтерлік есеп берушілікке қатысты қажетті құжаттар және мәліметтерді, соның ішінде мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық қорғау бойынша кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасының талаптарын және заңнамамен қорғалатын құпияны сақтау арқылы өзге де құжаттар және мәліметтерді ұсынады.

2. Банки и иные кредитные организации государств-участников таможенного союза представляют по запросу таможенного органа документы и сведения, касающиеся движения денежных средств по счетам организаций, необходимую для проведения таможенной проверки, в том числе содержащую банковскую тайну.
Глава 20
Таможенная экспертиза при проведении
таможенного контроля
Статья 137. Термины, используемые в настоящей главе
В настоящей главе используются следующие термины и их определения:
1) заключение - документ, содержащий результаты проведенного исследования и выводы таможенной экспертизы, оформленный в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза;
2) образец - единица товара (продукции), соответствующая структуре, составу и свойствам всей партии, серии товара (продукции), либо единичный объект, представляемый в письменной и иных формах отображения, отбор которого в целях дальнейшего исследования фиксируется в установленном порядке;
3) проба - товар или часть товара, оптимально необходимая, установленная документацией по стандартизации, характеризирующая состав и свойства всего объема представляемого и исследуемого товара;
4) таможенный эксперт - должностное лицо таможенного органа, уполномоченное на проведение таможенных экспертиз;
5) таможенная экспертиза - организация и проведение исследований, осуществляемых таможенными экспертами и (или) иными экспертами с использованием специальных и (или) научных познаний для решения задач в области таможенного регулирования.
Статья 138. Назначение таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза назначается в случаях, когда для разъяснения возникающих вопросов при совершении таможенных операций требуются специальные познания.
2. Таможенная экспертиза назначается таможенными органами и проводится таможенными экспертами, а также экспертами или специалистами иных уполномоченных организаций, назначенными таможенными органами.
Назначение таможенной экспертизы в иные уполномоченные организации производится только в случае невозможности проведения такой экспертизы, таможенными экспертами.
В качестве эксперта может быть назначено любое лицо, обладающее необходимыми специальными познаниями для дачи заключения.
Эксперт, не являющийся должностным лицом таможенных органов, привлекается для проведения экспертизы в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
3. Таможенная экспертиза назначается в отношении товаров, в том числе транспортных средств, таможенных, транспортных (перевозочных), коммерческих и иных документов, необходимых для совершения таможенных операций, и средств их идентификации.

2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің банктік және өзге де несиелік ұйымдары кеден органының сұрау салуы бойынша кедендік тексеру жүргізу үшін ұйымдардың шоттары бойынша ақшалай қаражаттардың қозғалысына қатысты, соның ішінде банктік құпияны құрайтын құжаттарды және мәліметтерді ұсынады.
20-тарау
Кедендік бақылау жүргізу кезіндегі кедендік сараптама
137-бап. Осы тарауда пайдаланылатын терминдер
Осы тарауда мына терминдер және олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) қорытынды - кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіпте ресімделген, жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін және кедендік сараптаманың қорытындыларын құрайтын құжат;
2) үлгі - тауардың (өнімнің) құрылымына, құрамына және барлық партияның қасиеттеріне, сериясына сәйкес келетін тауар (өнім) бірлігі, немесе белгіленген тәртіпте келешекте зерттеу мақсатында іріктеп алуы белгіленетін, көрінудің жазбаша және өзге де нысандарында ұсынылған ұқсас объект;
3) сынама - ұсынылатын және зерттелетін тауардың барлық көлемінің құрамын және қасиеттерін сипаттайтын, ықтимал қажетті, стандартизация бойынша құжаттамада белгіленген тауар немесе тауардың бөлігі;
4) кедендік сараптаушы - кедендік сараптамалар жүргізуге уәкілетті кеден органының лауазымды тұлғасы;
5) кедендік сараптама - кедендік реттеу саласында тапсырмаларды шешу үшін арнайы және (немесе) және ғылыми танымдарды пайдалану арқылы кедендік сараптаушылармен және (немесе) өзге де сараптаушылармен жүзеге асырылатын зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу.
138-бап. Кедендік сараптама тағайындау
1. Кедендік сараптама кедендік операциялар жасау кезінде арнайы танымдарды талап ететін пайда болушы мәселелерді түсіндіру үшін тағайындалады.
2. Кедендік сараптаманы кедендік органдар тағайындайды және кедендік сараптаушылар, сондай-ақ, кедендік органдар тағайындаған сараптаушылар немесе өзге де уәкілетті ұйымдардың мамандары жүргізеді.
Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті ұйымдарға тағайындауды мұндай сараптаманы кедендік сараптаушылардың жүргізуіне мүмкіншілігі болмаған жағдайда ғана жүргізіледі.
Қорытынды беру үшін қажетті арнайы танымдарға ие кез келген тұлға сараптаушы ретінде бола алады.
Кеден органдарының лауазымды тұлғасы болып табылмайтын сарапшы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес сараптау жүргізу үшін тартылады.
3. Кедендік сараптама кедендік операциялар жүргізу және оларды сәйкестендіру құралдары үшін қажетті тауарларға қатысты, соның ішінде көлік құралдары, кедендік, көліктік (тасымалдаушы), коммерциялық және өзге де құжаттарға тағайындалады.

4. Уполномоченное должностное лицо таможенного органа принимает в письменной форме решение о назначении таможенной экспертизы, в котором указываются основания для проведения экспертизы, фамилия, имя и отчество таможенного эксперта (эксперта) или наименование организации, в которой должна быть проведена экспертиза, вопросы, поставленные перед таможенным экспертом (экспертом), перечень материалов и документов, предоставляемых в распоряжение таможенного эксперта (эксперта), и срок проведения экспертизы и представления заключения в таможенный орган.
В решении также указывается о предупреждении эксперта об ответственности за дачу заведомо ложного заключения.
5. Руководитель уполномоченного таможенного органа, организации или лицо, его замещающее, вправе отказать в проведении таможенной экспертизы в случаях:
недостаточности информации для проведения таможенной экспертизы;
ненадлежащего оформления решения о назначении таможенной экспертизы;
несоответствия сохранности упаковки проб или образцов, описанию, указанному в решении о назначении таможенной экспертизы;
отсутствия в штате уполномоченного таможенного органа таможенного эксперта требуемой квалификации;
отсутствия необходимой материально-технической базы, специальных условий для проведения таможенной экспертизы.
Отказ в проведении таможенной экспертизы оформляется в письменном виде с указанием причин отказа. Представленные материалы, документы, пробы и образцы возвращаются таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.
6. Таможенный орган не позднее дня, следующего за днем принятия решения о назначении таможенной экспертизы, письменно уведомляет декларанта или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, о назначении таможенной экспертизы.
7. Расходы на проведение таможенной экспертизы возмещаются за счет бюджета государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого назначена таможенная экспертиза.
Статья 139. Порядок и сроки проведения
таможенной экспертизы
1. Порядок проведения таможенной экспертизы определяется решением Комиссии таможенного союза.
2. Срок проведения таможенной экспертизы составляет двадцать рабочих дней со дня принятия таможенным экспертом материалов к производству.
Срок проведения таможенной экспертизы может продлеваться с письменного разрешения руководителя таможенного органа, проводящего таможенную экспертизу, или лица, его замещающего, с указанием причин такого продления на срок, не превышающий сроки временного хранения товаров, если выпуск товаров не осуществляется до получения результатов экспертизы, и уведомлением таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу.
В случае проведения таможенной экспертизы в иной уполномоченной организации срок проведения таможенной экспертизы может продлеваться с письменного разрешения руководителя таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу, с указанием причин такого продления на срок, не превышающий сроки временного хранения товаров, если выпуск товаров не осуществляется до получения результатов экспертизы.

4. Кеден органының уәкілетті лауазымды тұлғасы сараптау жүргізу үшін негіздеме, кедендік сараптаушының (сараптаушының) тегі, аты және әкесінің аты немесе сараптама жүргізілетін ұйымның атауы, кедендік сараптаушының (сараптаушының) алдына қойылған мәселелері, кедендік сараптаушының иелік етуіне ұсынылған материалдардың және құжаттардың тізімі және сараптаманы жүргізу және кеден органына қорытындыны көрсетудің мерзімі көрсетілетін кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді жазбаша нысанда қабылдайды.
Шешімде, сондай-ақ, біле тұра жалған қорытынды бергені үшін жауапкершілік туралы сараптаушыны ескерту жөнінде көрсетіледі.
5. Уәкілетті кеден органының, ұйымдардың басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға, мына жағдайларда кедендік сараптаманы жүргізуден бас тартуға құқылы:
кедендік сараптама жүргізу үшін ақпараттың жеткіліксіздігі;
кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімді тиісті деңгейде ресімдемеу;
кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешімде көрсетілген сынамалар немесе үлгілерді іріктеп алу орамының сақталуы сипатына сәйкес келмеуі;
уәкілетті кеден органының штатында талап етілетін білікті кедендік сараптаушының болмауы;
кедендік сараптама жүргізу үшін қажетті материалды-техникалық базаның, арнайы шарттардың болмауы.
Бас тартудың себептерін көрсету арқылы кедендік сараптаманы өткізуден бас тарту жазбаша түрде ресімделеді. Ұсынылған материалдар, құжаттар, сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына қайтарылады.
6. Кеден органы кедендік сараптаманы тағайындау туралы шешім қабылдау үшін күннен кейін келетін күннен кешіктірмей жазбаша түрде декларантты немесе кедендік сараптама тағайындау туралы тауарларға қатысты өкілеттіктерге ие тұлғаға жазбаша хабарлайды.
7. Кедендік сараптаманы жүргізуге кеткен шығындар кеден одағына қатысушы мемлекеттердің, кедендік сараптама тағайындалған кеден органының бюджеті есебінен өтеледі.
139-бап. Кедендік сараптама жүргізудің тәртібі және
мерзімі
1. Кедендік сараптама жүргізудің тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленеді.
2. Кедендік сараптама өткізу мерзімі кеден сарапшысы өндіріске материал қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
Кедендік сараптаманы өткізу мерзімін, егер тауарды шығару сарапшы қорытындыны алғанға дейін жүзеге асырылмаса, тауарларды уақытша сақтау мерзімінен аспайтын мерзімге ұзарту себебін көрсете отырып, кеден органының басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғалардың жазбаша рұқсат арқылы ұзартуға болады.
Кедендік сараптаманы өзге уәкілетті мекемеде өткізген жағдайда кедендік сараптаманы өткізу мерзімі егер тауарды шығару сарапшы қорытындыны алғанға дейін жүзеге асырылмаса, тауарларды уақытша сақтау мерзімінен аспайтын мерзімге ұзарту себебін көрсете отырып, кедендік сараптаманы белгілеген кеден органының басшысының жазбаша рұқсаты арқылы ұзартылуы мүмкін.

3. Сроки проведения таможенной экспертизы приостанавливаются в случаях:
наличия ходатайства таможенного эксперта (эксперта) перед таможенным органом, назначившим таможенную экспертизу, о предоставлении ему дополнительных материалов, а также проб и образцов;
в иных случаях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза.
4. По результатам таможенной экспертизы выдается заключение
таможенного эксперта (эксперта).
Статья 140. Права и обязанности таможенного эксперта
1. Таможенный эксперт вправе:
1) знакомиться с материалами, относящимися к проведению таможенной экспертизы;
2) с согласия таможенного органа привлекать к производству таможенной экспертизы других экспертов;
3) отказаться в течение одного рабочего дня с момента получения материалов для таможенной экспертизы от проведения таможенной экспертизы, если поставленные вопросы находятся вне его компетенции или от представления ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
4) запросить в письменной форме в течение трех рабочих дней с момента получения материалов для таможенной экспертизы дополнительные материалы необходимые для проведения таможенной экспертизы;
5) получать необходимые для дачи заключения материалы и документы, в том числе пробы и образцы для исследования;
6) уточнять поставленные перед ним вопросы в соответствии со своими специальными познаниями и компетенцией;
7) использовать научно-техническую информацию из опубликованных специальных и иных источников;
8) использовать результаты собственных испытаний и исследований;
9) участвовать в проведении таможенного контроля.
2. Таможенный эксперт обязан:
1) знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
2) включать в заключение выводы об обстоятельствах, имеющих значение для таможенных целей, по поводу которых не были поставлены вопросы;
3) проводить исследования представленных на таможенную экспертизу проб и образцов при соблюдении их допустимости и достоверности, представлять заключение на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
4) не разглашать сведения, полученные в результате проведения таможенной экспертизы, не использовать их в иных целях и не передавать третьим лицам за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза;
5) соблюдать установленные сроки проведения таможенной экспертизы.
3. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения своих обязанностей таможенный эксперт несет ответственность в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.

3. Кедендік сараптаманы өткізу мерзімі мынадай жағдайларда
тоқтатылады:
кедендік сарапшының (сарапшы) кедендік сараптаманы белгілеген кеден органдарына оған қосымша материалдар, сондай-ақ сынамалар мен үлгілер ұсыну туралы қолдаухатының болуы;
кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген өзге жағдайларда.
4. Кедендік сараптама нәтижесі бойынша кедендік сарапшының
(сарапшының) қорытындысы беріледі.
140-бап. Кедендік сарапшының құқықтары мен міндеттері
1. Кедендік сарапшы құқылы:
1) кедендік сараптаманы өткізуге қатысты материалдармен танысуға;
2) кеден органының рұқсатымен кедендік сараптама өндірісіне өзге де сарапшыларды тартуға;
3) кедендік сараптама жүргізу үшін материалдарды алған кезден бастап бір күн ішінде егер қойылған сұрақтар өз құзыретінен шығатын болса немесе өз құзыретіне жатпайтын сұрақтардың жауаптарын ұсыну кедендік сараптамадан бас тартуға;
4) кедендік сараптама өткізу үшін материалдарды алған кезден бастап үш күннің ішінде жазбаша түрде кедендік сараптама өткізу үшін қосымша материалдарды сұрауға;
5) қорытынды беру үшін керекті материалдар мен құжаттарды алу,
соның ішінде зерттеу үшін сынамалар мен үлгілерді алуға;
6) өзінің арнайы танымы және құзыретіне сәйкес оның алдына қойылған сұрақтарды анықтау;
7) арнайы және өзге де деректерде шығарылған ғылыми техникалық ақпараттарды пайдалануға;
8) өзінің сынаулары және зерттеулерінің нәтижелерін пайдалануға;
9) кедендік бақылауды өткізуге қатысуға;
2. Кедендік сарапшы міндетті:
1) кедендік сараптамаға қатысты материалдармен танысуға;
2) қорытындыға кедендік мақсаттар үшін маңызға ие, олар бойынша сұрақтар қойылмаған жағдайлар туралы тұжырымдама қосуға;
3) кедендік сараптамаға ұсынылған сынамалар мен үлгілерді рұқсат етілуі мен дұрыстығын сақтау кезінде зерттеулер жүргізуге, зерттеу нәтижесінің толық, жан-жақты және әділдігін бағалау негізінде қорытынды ұсынуға;
4) кедендік сараптаманы өткізу нәтижесінде алынған мәліметтерді
жарияламауға, кеден одағының кедендік заңнамасымен көрсетілген
жағдайлардан тыс өзге де мақсаттарда пайдаланбауға және үшінші тұлғаларға бермеуге;
5) кедендік сараптаманы өткізудің белгіленген уақытын сақтауға.
3. Өзінің міндеттерін тиісті орындамау және тиіссіз орындау кезінде кедендік сарапшы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапкершілікке тартылады.

Статья 141. Права декларанта, иного лица, обладающего
полномочиями в отношении товаров, и их
представителей при назначении и проведении
таможенной экспертизы
1. При назначении и проведении таможенной экспертизы декларант, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, и их представители вправе:
1) заявлять ходатайства о постановке дополнительных вопросов эксперту для получения по ним заключения;
2) знакомиться с заключением эксперта и получить экземпляр такого заключения;
3) присутствовать при отборе проб или образцов таможенными органами для проведения таможенной экспертизы;
4) ходатайствовать о проведении дополнительной или повторной таможенной экспертизы.
2. В случае удовлетворения ходатайства декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителя должностное лицо таможенного органа, назначившее экспертизу, выносит соответствующее решение.
При отказе в удовлетворении ходатайства должностное лицо таможенного органа должно в письменной форме мотивированно сообщить об этом лицу, подавшему ходатайство.
Статья 142. Заключение таможенного эксперта (эксперта)
1. В заключении таможенного эксперта (эксперта) должны быть указаны:
1) место, дата и время начала и завершения проведения таможенной экспертизы;
2) основание для проведения таможенной экспертизы;
3) фамилия, имя, отчество таможенного эксперта (эксперта), проводившего таможенную экспертизу, квалификация и стаж работы;
4) отметка, удостоверенная подписью таможенного эксперта (эксперта) о том, что он предупрежден об административной или уголовной ответственности за дачу заведомо ложного заключения при проведении таможенной экспертизы;
5) вопросы, поставленные перед таможенным экспертом;
перечень документов, материалов, проб и образцов, представленных таможенному эксперту (эксперту) для проведения таможенной экспертизы;
6) содержание и результаты исследований с указанием примененных методов, оценка результатов исследований, выводы по поставленным вопросам и их обоснование.
Материалы и документы, иллюстрирующие заключение эксперта или нескольких экспертов, прилагаются к заключению и служат его составной частью.
Если таможенная экспертиза проводилась при участии нескольких экспертов, заключение подписывается всеми экспертами и заверяется печатью организации, проводившей таможенную экспертизу, если в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза такая организация должна иметь печать.
2. Заключение эксперта оформляется в письменной форме в двух экземплярах, один экземплярах остается в организации, проводившей таможенную экспертизу, второй экземпляр направляется таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу.

141-бап. Кедендік сараптама тағайындау және өткізу
кезінде декларанттың, тауарларға қатысты
уәкілетке ие өзге тұлғаның және олардың
өкілдерінің құқықтары
1. Кедендік сараптама тағайындау және өткізу кезде декларант, тауарларға қатысты уәкілетке ие өзге тұлға және олардың өкілдері құқылы:
1) олар бойынша қорытынды алу үшін сарапшыға қосымша сұрақтар қою туралы қолдаухат ұсынуға;
2) сарапшының қорытындысымен танысуға және осындай қорытындының данасын алуға;
3) кедендік сараптама жүргізу үшін кеден органдарының сынамалар мен үлгілерді іріктеп алуына қатысуға;
4) қосымша немесе қайтадан кедендік сараптама өткізуге қолдаухат жазуға.
2. Декларанттың, тауарларға қатысты уәкілетке ие өзге тұлғаның немесе олардың өкілдерінің қолдаухаты қанағаттандырылған жағдайда сараптама белгілеген кеден органының лауазымды тұлғасы тиісті шешім шығарады.
Қолдаухатты қанағаттандырудан бас тартқан жағдайда кеден органының лауазымды тұлғасы бұл туралы қолдаухат берген тұлғаны жазбаша түрде хабардар етуге тиіс.
142-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы
1.Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысында көрсетілуі тиіс:
1) кедендік сараптаманың басталуы мен аяқталуының орны, күні мен уақыты;
2) кедендік сараптама өткізу үшін негіздеме;
3) кедендік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшының (сарапшының) аты жөні, тегі, біліктілігі және еңбек өтілі;
4) кедендік сарапшының (сарапшының) кедендік сараптама өткізген кезде біле тұра жалған қорытынды бергені үшін әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік туралы ескертілгені туралы оның қолымен куәландырылған белгі;
5) кедендік сарапшыға қойылған сұрақтар. Кедендік сараптама жүргізу үшін кедендік сарапшыға (сарапшыға) ұсынылған құжаттардың, материалдардың тізімі, сынамалар мен үлгілер;
6) қолданылған әдістерді көрсете отырып зерттеулердің мағынасы және нәтижесі, зерттеулердің нәтижесін бағалау, қойылған сұрақтар бойынша қорытынды және олардың дәлелдеуі.
Сарапшының немесе бірнеше сарапшылардың қорытындысын бейнелейтін материалдар мен құжаттар қорытындыға қосымша ұсынылады және оның құрамдас бөлігі болып қызмет етеді.
Егер кедендік сараптама бірнеше сарапшының қатысуымен өткізілген болса, қорытындыға барлық сарапшылар қол қояды және егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес осындай ұйымның мөртаңбасы болуға тиісті болса, кедендік сараптаманы өткізген ұйымның мөртаңбасымен куәландырылады.
2. Сарапшының қорытындысы жазбаша түрде екі данада дайындалады, бір данасы кедендік сараптама өткізген ұйымда қалады, екінші дана кедендік сараптама тағайындаған кеден органына жіберіледі.

Статья 143. Виды таможенной экспертизы
1. Для целей таможенного контроля проводятся следующие таможенные экспертизы: идентификационная, товароведческая, материаловедческая, технологическая, криминалистическая и иные экспертизы, в производстве которых возникает необходимость.
2. В зависимости от числа привлекаемых экспертов назначаются: единоличная, комиссионная и комплексная таможенная экспертиза.
Единоличная экспертиза - экспертиза, проводимая таможенным экспертом (экспертом) единолично.
Комиссионная экспертиза - экспертиза, проводимая комиссией таможенных экспертов (экспертов) одной специальности. При разногласиях между таможенными экспертами (экспертами) каждый из них или часть экспертов вправе представить отдельное заключение.
Комплексная экспертиза - экспертиза, проводимая комиссией таможенных экспертов (экспертов) в случаях, когда для установления обстоятельств, имеющих значение для дела, необходимы исследования на основе использования знаний различных специальностей, в пределах компетенции таможенных экспертов (экспертов). Каждый таможенный эксперт (эксперт) подписывает ту часть заключения, по которой проводил таможенную экспертизу.
3. Таможенная экспертиза подразделяется на следующие виды: первичная, дополнительная и повторная.
Первичная экспертиза - экспертиза, проводимая по обращению таможенного органа для изучения объектов, проб и образцов.
Дополнительная экспертиза - экспертиза, назначаемая по вновь открывшимся обстоятельствам. Производство дополнительной экспертизы поручается тому же или другому таможенному эксперту (эксперту).
Повторная экспертиза - экспертиза, проводимая в случаях несогласия декларанта, а также таможенного органа, назначившего таможенную экспертизу, с заключением таможенного эксперта (эксперта) по результатам первичной экспертизы.
Повторная экспертиза поручается комиссии из числа двух и более таможенных экспертов (экспертов), за исключением таможенного эксперта (экспертов), проводившего (проводивших) первичную экспертизу. Таможенные эксперты (эксперты), проводившие первичную экспертизу, могут присутствовать при проведении повторной экспертизы и давать комиссии пояснения, однако в исследовании и составлении заключения таможенного эксперта они не участвуют.
Порядок проведения повторной таможенной экспертизы на таможенной территории таможенного союза определяется решением Комиссии таможенного союза.
При проведении дополнительной и повторной экспертизы таможенному эксперту (эксперту) в обязательном порядке представляются результаты первичной экспертизы.

143-бап. Кедендік сараптама түрлері
1. Кедендік бақылау мақсаттары үшін мына кедендік сараптамалар жүргізіледі: сәйкестендіру, тауар танушылық, материал танушылық, технологиялық, қылмыстық және өндірісінде қажеттілік туындайтын өзге де сараптамалар.
2. Тартылатын сарапшылырдың санына байланысты сарапшылар
тағайындалады: дербес, комиссиондық және кешендік кедендік сараптама.
Дербес сараптама - кедендік сарапшысы (сарапшы) дербес жүргізетін сараптама.
Комиссиондық сараптама - бір мамандықтағы кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) жүргізетін сараптамасы. Кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) арасында келіспеушіліктер кезінде олардың әрқайсысы немесе сарапшылардың бөлігі жеке қорытынды беруге құқығы бар.
Комиссиондық сараптама - жұмыс үшін маңызға ие жағдайларды белгілеу үшін кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) компетенциясы шегінде әр түрлі мамандықтағы білімдерді пайдалану негізінде зерттеуге қажетті кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) комиссиясы жүргізетін сараптама. Әрбір кедендік сарапшы (сарапшы) өзі кедендік сараптама жүргізген бөлігі бойынша қорытынды жазады.
3. Кедендік сараптама мынадай түрлерге бөлінеді: біріншілік,
қосымшалық және қайта тағайындалған.
Біріншілік сараптама - объектілерді, сынамаларды және үлгілерді іріктеп алуды зерделеу үшін кеден органының өтініші бойынша жүргізілетін сарапатама.
Қосымша сараптама - жаңадан ашылған жағдайлар бойынша тағайындалатын сараптама. Қосымша сараптама өндірісі сол немесе басқа кедендік сарапшыға (сарапшыға) тапсырылады.
Қайта тағайындалған сараптама - декларант келіспеген жағдайда, сондай-ақ, біріншілік сараптама нәтижелері бойынша кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысымен кедендік сараптаманы тағайындаған кедендік орган жүргізетін сараптама.
Қайта тағайындалған сараптама біріншілік сараптаманы жүргізген (жүргізгендер) кедендік сарапшыны қоспағанда екі және одан көп кедендік сарапшылардың (сарапшылардың) санынан құралған комиссияға тапсырылады. Біріншілік сараптаманы жүргізген кедендік сарапшылар (сарапшылар) қайта тағайындалған сараптама жүргізу кезінде қатыса алады және комиссияға түсіндірме бере алады, дегенмен кедендік сарапшы қорытындысын зерттеуде және жасауда қатыспайды.
Кеден одағының кедендік аумағында қайта тағайындалған сараптаманы жүргізу тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Қосымша және қайта тағайындалған сараптаманы жүргізу кезінде кедендік сарапшы (сарапшы) міндетті түрде біріншілік сараптаманың нәтижелерін көрсетеді.

Статья 144. Пробы и образцы
1. Должностные лица таможенных органов вправе отбирать пробы и образцы товаров для проведения таможенной экспертизы.
При необходимости использования специальных познаний и применения технических средств отбор проб и образцов может проводиться с участием таможенного эксперта (эксперта).
2. Пробы и образцы отбираются в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования. Об отборе проб и образцов товаров, составляется акт в двух экземплярах по форме, установленной решением Комиссии таможенного союза.
Второй экземпляр акта подлежит вручению (направлению) декларанту, иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям, если они установлены.
3. Декларант, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, или их представители принимают участие при отборе проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов. Указанные лица обязаны оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при отборе проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет необходимые грузовые и иные операции.
Пробы и образцы товаров могут отбираться таможенными органами в отсутствие декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей в случаях, предусмотренных пунктом 4 статьи 116 настоящего Кодекса.
В таких случаях отбор проб и образцов товаров осуществляется в присутствии двух понятых.
4. Таможенный орган не возмещает расходы, возникшие у декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или их представителей в результате отбора проб и образцов товаров.
5. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы возвращаются декларанту, иному лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров, или их представителям, либо таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу, за исключением случаев, когда такие пробы и образцы подлежат уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 21
Задержание товаров и документов на них
при проведении таможенного контроля
Статья 145. Товары и документы, подлежащие задержанию
при проведении таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля в случаях, установленных статьями 152, 170, 185, 192, 208, 231, 234, 305 и 354 настоящего Кодекса, должностные лица таможенных органов задерживают товары и документы на них, которые не являются предметами административных правонарушений или преступлений.
2. В случае задержания товаров и документов на них таможенным органом составляется протокол по форме, установленной решением Комиссии таможенного союза.

144-бап. Сынамалар мен үлгілер
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары кедендік сараптама жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді алуға құқылы.
Арнайы тану және техникалық құралдарды пайдалану қажеттілігіне орай сынамалар мен үлгілерді алу кеден сарапшысының (сарапшы) қатысуымен жүргізілуі мүмкін.
2. Сынамалар мен үлгілер олардың зерттеу мүмкіндігін қамтамасыз ететін ең аз мөлшерде алынады. Тауарлардың сынамасы және үлгісін алу кезінде Кеден Одағы комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша екі данада акт жасалады.
Актінің екінші данасы тауарларға қатысты уәкілетке ие басқа тұлға, декларантқа немесе егер олар анықталған болса олардың өкіліне табыс етіледі.
3. Декларант, тауарларға қатысты уәкілеттілікке ие басқа тұлға немесе олардың өкілдері кеден органдарының лауазымды тұлғаларының сынамалар мен үлгілерді іріктеп алу кезіне қатысады. Көрсетілген тұлғалар кеден органдарының лауазымды тұлғаларына тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алуға көмек көрсетуге, соның ішінде өз есебінен қажетті жүктік және басқа да операцияларды жүзеге асыруға міндетті.
Кеден органдары тауарлардың сынамалары мен үлгілерін осы Кодекстің 116-бабының 4-тармағында көрсетілген жағдайларда декларант, тауарларға қатысты уәкілетке ие басқа тұлғалар немесе олардың өкілдері болмаған кезде іріктеліп алынуы мүмкін.
Бұл жағдайларда тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу екі куәгердің қатысуымен жүзеге асырылады.
4. Кеден органдары декларанттың, тауарларға қатысты уәкілетке ие басқа тұлғаның немесе олардың өкілдерінің тауарлардың сынамалары мен үлгілерін іріктеп алу нәтижесінде туындаған шығындарын өтемейді.
5. Кедендік сараптама аяқталғаннан кейін сынамалар мен үлгілер декларантқа, тауарларға қатысты уәкілетке ие басқа тұлғаға немесе олардың өкілдеріне немесе мұндай сынамалар мен үлгілер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жою немесе кәдеге жаратуға жататын жағдайлардан тыс кедендік сараптаманы тағайындаған кеден органына қайтарылады.
21-тарау
Кедендік бақылау өткізу кезінде тауарлар және оларға арналған құжаттарды ұстау
145-бап. Кедендік бақылау өткізу кезінде ұстауға
міндетті тауарлар мен құжаттар
1. Кедендік бақылау өткізу кезінде осы Кодекстің 152, 170, 185, 192, 208, 231, 234, 305 және 354-баптарымен бекітілген жағдайларда кеден органдарының лауазымды тұлғалары әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс мәні болып табылмайтын тауарларды және оларға арналған құжаттарды ұстайды.
2. Тауарлар және оларға арналған құжаттар ұсталған жағдайда кеден органы Кеден одағының шешімімен бекітілген нысан бойынша хаттама жасайды.

3. Задержанные товары и документы на них изымаются и хранятся таможенными органами в течение сроков, установленных настоящим Кодексом.
Задержанные товары размещаются на складах временного хранения или в иных местах, определенных таможенным органом.
4. При задержании товаров таможенными органами в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи расходы по хранению задержанных товаров возмещаются лицами, указанными в статье 147 настоящего Кодекса, которым фактически возвращаются товары. Расходы по хранению задержанных товаров, не востребованных такими лицами в сроки, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 146 настоящего Кодекса, возмещаются за счет сумм, полученных от реализации указанных товаров, с учетом положений пункта 1 статьи 149 настоящего Кодекса.
Порядок возмещения расходов по хранению задержанных товаров определяется законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары.
Статья 146. Сроки хранения задержанных товаров и
документов на них
1. Задержанные товары и документы на них, за исключением товаров, указанных в пункте 2 настоящей статьи, хранятся таможенными органами в течение одного месяца, а скоропортящиеся продукты - в течение двадцати четырех часов.
2. Товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза или вывозу за пределы такой территории, и документы на них хранятся таможенными органами в течение трех суток.
3. Сроки хранения задержанных товаров исчисляются со дня их задержания.
Статья 147. Возврат задержанных товаров и документов
на них
1. Возврат задержанных товаров и документов на них производится декларантам, а если декларирование товаров не производилось - собственникам товаров, а в случаях, когда собственник является иностранным лицом, либо сведения о собственнике товаров у таможенного органа отсутствуют - лицам, во владении которых товары находились на момент задержания (далее в настоящей главе - декларант или иные лица), с учетом особенностей, установленных в настоящей статье.
2. Товары, запрещенные к перемещению через таможенную границу, и документы на них, задержанные при ввозе на таможенную территорию таможенного союза, возвращаются любому из лиц, указанных в пункте 1 настоящей статьи, обратившемуся первым в таможенный орган за возвратом таких товаров для обратного вывоза за пределы этой территории.
3. Товары и документы на них, запрещенные и (или) ограниченные к перемещению через таможенную границу, задержанные при вывозе с таможенной территории таможенного союза, возвращаются декларанту или иным лицам для использования на таможенной территории таможенного союза, если владение этими товарами допускается законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары.

3. Ұсталған тауарлар және оларға арналған құжаттар алынады және кеден органдарында осы Кодекспен бекітілген мерзім ішінде сақталады.
Ұсталған тауарлар уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органы анықтаған басқа орындарға орналастырылады.
4. Кеден органдары тауарларды ұстаған кезде осы баптың 3-тармағына сәйкес ұсталған тауарларды сақтау бойынша шығындарды осы Кодекстің 147-бабында көрсетілген, тауарлар оларға қайтарылатын тұлғалар өтейді. Осы кодекстің 146-бабының 1 және 2-тармақтарында көрсетілген, мұндай тұлғалармен мерзімінде кажет етілмейтін ұсталған тауарларды сақтау бойынша шығындар осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағының ережелерін ескере отырып, көрсетілген тауарларды іске асырудан алынған сома есебінен өтелінеді.
Ұсталған тауарларды сақтау бойынша шығындарды өтеу тәртібін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасы, тауарларды ұстаған кеден органы анықтайды.
146-бап. Ұсталған тауарларды және оларға арналған
құжаттарды сақтау мерзімі
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген тауарларды қоспағанда ұсталған тауарлар және оларға арналған құжаттарды кеден органдары бір ай ішінде, ал тез бұзылатын өнімдер - жиырма төрт сағат ішінде сақталады.
2. Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге немесе мұндай аумақтан тыс әкетуге тыйым салынған тауарлар және оларға арналған құжаттар кеден органдарында үш тәулік ішінде сақталады.
3. Ұсталған тауарларды сақтау мерзімі оларды ұстаған күннен бастап есептелінеді.
147-бап. Ұсталған тауарларды және оларға арналған
құжаттарды қайтару
1. Ұсталған тауарларды және оларға арналған құжаттарды қайтаруды декларант жүзеге асырады, ал егер тауарды декларациялау жүргізілмесе - тауардың меншік иесіне, ал егер шетел тұлғасы болса немесе кеден органында тауардың меншік иесі туралы мәлімет болмаса - осы бапта бекітілген ерекшеліктерді ескере отырып, ұстау кезінде тауарлар олардың иелігінде болған тұлғаларға (бұдан әрі осы тарауда - декларант немесе басқа тұлға) қайтарылады.
2. Кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде ұсталған кедендік шекара арқылы өткізуге тыйым салынған тауарлар және оларға арналған құжаттар осы аумақтан тыс кері шығару үшін осындай тауарларды қайтаруға кеден органына бірінші болып жүгінген, осы баптың 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың кез-келгеніне қайтарылады.
3. Кеден одағының кедендік аумағынан шығару кезінде ұсталған, кедендік шекара арқылы өткізуге тыйым және (немесе) шектеулер салынған тауарлар және оларға арналған құжаттар егер бұл тауарларды иеленуге кеден одағына қатысушы елдердің заңнамасы, тауарды ұстаған кеден органы рұқсат етсе декларантқа немесе кеден одағының кедендік аумағында пайдалану үшін басқа тұлғаға қайтарылады.

4. Товары, ограниченные к перемещению через таможенную границу, и документы на них, задержанные при ввозе на таможенную территорию таможенного союза, возвращаются декларанту или иным лицам для обратного вывоза за пределы этой территории, или для использования на таможенной территории таможенного союза при условии представления таможенному органу документального подтверждения соблюдения установленного ограничения и помещения товаров под таможенную процедуру в соответствии с настоящим Кодексом.
5. В иных случаях, не указанных в пунктах 2-4 настоящей статьи, задержанные товары возвращаются после их помещения под одну из таможенных процедур лицам, поместившим их под эту таможенную процедуру, либо их представителям.
6. При необходимости помещения товаров под таможенную процедуру по запросу лица, которое правомочно совершать таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, документы, задержанные вместе с товаром, возвращаются таможенным органом такому лицу до выпуска товаров.
Статья 148. Действия с задержанными товарами,
сроки хранения которых истекли
1. Товары, задержанные таможенными органами, и не востребованные лицами, указанными в статье 147 настоящего Кодекса, в сроки, предусмотренные пунктами 1 и 2 статьи 146 настоящего Кодекса, подлежат реализации, а в случаях, установленных пунктом 3 настоящей статьи, такие товары подлежат уничтожению или иному использованию товаров в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары.
2. Реализация, уничтожение или иное использование товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляются в порядке, установленном законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары, с учетом особенностей, определенных настоящим Кодексом.
3. Товары, расходы по хранению и реализации которых превышают их стоимость, а также в других случаях, предусмотренных законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары, подлежат уничтожению, если иное не установлено законодательством этого государства-участника таможенного союза.
Уничтожение, а также возмещение расходов, связанных с хранением и транспортировкой таких товаров, осуществляются за счет декларанта или иного лица, а при отсутствии указанных лиц - за счет средств бюджета государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары, если иное не предусмотрено в отношении отдельных категорий товаров.

4. Кедендік шекара арқылы өткізуге тыйым салынған, кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде ұсталған тауарлар және оларға арналған құжаттар кеден органына бекітілген шектеулерді сақтау және осы Кодекске сәйкес тауарларды кедендік рәсімдеуге орналастырудың құжаттамалық растамасын ұсыну шартымен декларантқа немесе басқа тұлғаларға осы аумақтан тыс кері шығаруға немесе кеден одағының кедендік аумағында пайдалануға қайтарылады.
5. Осы баптың 2 - 4-тармақтарында көрсетілмеген басқа жағдайларда, ұсталған тауарлар оларды кедендік рәсімдеудің біреуіне орналастырғаннан кейін оларды осы кедендік рәсімдеуге орналастырған тұлғаларға немесе олардың өкілдеріне қайтарылады.
6. Кеден органы тауарларды кедендік рәсімдеуге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасауға құқылы тұлғаның сұрауы бойынша тауарларды кедендік рәсімдеуге орналастыру қажеттілігіне орай тауармен бірге ұсталған құжаттарды мұндай тұлғаға тауарларды шығарғанға дейін қайтарады.
148-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарлармен
әрекет
1. Кеден органдары ұстаған және осы Кодекстің 147-бабында көрсетілген тұлғалардың осы Кодекстің 146-бабының 1 және 2-тармақтарында қарастырылған мерзім ішінде қажет етпейтін тауарлар іске асыруға жатады, ал осы баптың 3-тармағымен бекітілген жағдайда, тауарды ұстаған кеден органы мұндай тауарлар жоюға немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарларды басқаша пайдалануға жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларды іске асыру, жою немесе басқаша пайдалануды кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіппен тауарларды ұстаған кеден органы осы Кодекспен анықталған ерекшеліктерді ескере отырып, жүзеге асырады.
3. Сақтау және іске асыру бойынша шығындар олардың құнынан асатын тауарлар, сондай-ақ кеден органы тауарларды ұстаған кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көрсетілген басқа да жағдайларда, егер кеден одағына қатысушы осы мемлекеттің заңнамасымен бекітілмесе жоюға жатады.
Жою, сондай-ақ мұндай тауарларды сақтау және тасымалдаумен байланысты шығындар декларант немесе басқа тұлғаның, ал көрсетілген тұлғалар болмаса - егер тауарлардың жеке санатына қатысты өзге қарастырылмаса, кеден органы тауарды ұстаған кеден одағына қатысушы мемлекет бюджетінің есебінен жүзеге асырылады.

Статья 149. Распоряжение суммами, вырученными от
реализации задержанных товаров, сроки
хранения которых истекли
1. Из сумм, полученных от реализации товаров, указанных в пункте 1 статьи 148 настоящего Кодекса, удерживаются в первую очередь суммы в размере таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении задержанных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным на день задержания этих товаров, во вторую очередь - расходы по транспортировке, хранению товаров и иные расходы, связанные с реализацией этих товаров.
2. Суммы от реализации товаров, исчисленные с учетом удержаний, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, возвращаются декларантам, а если декларирование товаров не производилось - собственникам товаров, при наличии сведений о них у таможенного органа, при условии, что эти лица обратятся в таможенные органы в течение трех месяцев со дня, следующего за днем поступления денежных средств от их реализации, в порядке, установленном законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого задержаны товары.
Таможенные органы уведомляют лиц, указанных в части первой настоящего пункта, о наличии подлежащих возврату сумм от реализации товаров.
II. СПЕЦИАЛЬНАЯ ЧАСТЬ
Раздел 4. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ, ПРЕДШЕСТВУЮЩИЕ ПОДАЧЕ
ТАМОЖЕННОЙ ДЕКЛАРАЦИИ
Глава 22
Основные положения о перемещении товаров
через таможенную границу
Статья 150. Перемещение товаров через таможенную границу
1. Все лица на равных основаниях имеют право на перемещение товаров через таможенную границу с соблюдением положений, установленных таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Товары перемещаются через таможенную границу в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза.
Для отдельных категорий товаров, в том числе припасов, товаров для личного пользования, транспортных средств международной перевозки, настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза могут быть установлены особенности их перемещения через таможенную границу.
3. Товары, перемещаемые через таможенную границу, подлежат таможенному контролю в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.
При проведении таможенного контроля таможенные органы и их должностные лица не вправе устанавливать требования и ограничения, не предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза и законодательством государств-участников таможенного союза.

149-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарларды
сатудан түскен сомаларға билік ету.
1. Осы кодекстің 148-бабының 1-тармағында көрсетілген тауарларды сатудан алынған сомалардан бірінші кезекте, ұсталған тауарларды ішкі пайдалануға арналған шығарудың кедендік рәсімдеуіне орналастыру кезінде бұл тауарларды ұстау күнінде саналған, кедендік төлемдер мен салықтар мөлшеріндегі сомалар, екінші кезекте - тауарды тасымалдау, сақтау бойынша шығындар және осы тауарларды сатумен байланысты басқа да шығындар ұсталынады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген ұстауларды ескере отырып саналған тауарларды сатудан алынған сомалар декларанттарға, ал егер тауарларды декларациялау жүргізілмесе - кеден органында олар туралы мәліметтер болса, кеден органы тауарларды ұстаған кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасымен бекітілген тәртіппен оларды сатудан түскен ақшалай қаржы түскеннен кейінгі үш ай ішінде кеден органына жүгіну шартымен тауарлар меншік иесіне қайтарылады.
Кеден органдары осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген тұлғаларды тауарларды сатудан түскен сомалардың қайтаруға жататынын хабарлайды.
II. АРНАЙЫ БӨЛІМ 4 бөлім.
КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯНЫ ҰСЫНУДЫҢ АЛДЫНДАҒЫ КЕДЕНДІК
ОПЕРАЦИЯЛАР 22-тарау
Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу туралы негізгі ережелер
150-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу
1. Барлық тұлғалар мен негізде кеден одағының кеден заңнамасы және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген ережелерді сақтау арқылы тауарларды кедендік шекара арқылы өткізуге құқылы.
2. Тауарлар кедендік шекара арқылы кеден одағының кеден заңнамасымен бекітілген тәртіппен өткізіледі.
Тауарлардың жеке санаты, соның ішінде керек-жарақ, жеке қолдану үшін тауарлар, халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары үшін осы Кодекспен және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен оларды кедендік шекара арқылы өткізу ерекшеліктері бекітілуі мүмкін.
3. Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар кеден одағының кеден заңнамасы және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген тәртіппен кедендік бақылауға жатады.
Кедендік бақылау кезінде кеден органдары және олардың лауазымды тұлғалары кеден одағының кеден заңнамасы және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында қарастырылмаған талаптар мен шектеулерді орнатуға құқылы емес.

4. При ввозе на таможенную территорию таможенного союза и вывозе с этой территории товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, а также товаров, подвергающихся быстрой порче, живых животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, международных почтовых отправлений, экспресс-грузов, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для средств массовой информации и других подобных товаров таможенные операции, предшествующие подаче таможенной декларации, совершаются в первоочередном порядке.
Статья 151. Места перемещения товаров через
таможенную границу
Местами перемещения товаров через таможенную границу являются пункты пропуска через государственные (таможенные) границы государств-участников таможенного союза либо иные места, определенные законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 152. Соблюдение запретов и ограничений при
перемещении товаров через таможенную границу
1. Перемещение товаров через таможенную границу осуществляется с соблюдением запретов и ограничений, если иное не установлено настоящим Кодексом, международными договорами государств-участников таможенного союза, решениями Комиссии таможенного союза и нормативными правовыми актами государств-участников таможенного союза, изданными в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза, которыми установлены такие запреты и ограничения.
2. Товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза, прибывшие на таможенную территорию таможенного союза, подлежат немедленному вывозу с таможенной территории таможенного союза, если иное не предусмотрено законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
Принятие мер по вывозу указанных товаров возлагается на перевозчика либо на их собственника, если иное не установлено законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
3. Товары, запрещенные к вывозу с таможенной территории таможенного союза, не подлежат фактическому вывозу с таможенной территории таможенного союза, если иное не предусмотрено законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
4. Если при ввозе на таможенную территорию таможенного союза или вывозе с такой территории товаров, ограниченных к ввозу или вывозу, не представлены документы, подтверждающие соблюдение ограничений, применяются положения пунктов 2 и 3 настоящей статьи.

4. Апатты жағдайларды жою, табиғи және техногендік сипаттағы
төтенше жағдайлар, бейбітшілікті сақтау және оқу-жаттығу өткізуге қажетті әскери бағыттағы өнімдер, сондай-ақ тез бұзылатын, тірі жануарлар, радиоктивті материалдар, жарылғыш заттар, халықаралық пошта жөнелтілімдері, гуманитарлық және техникалық көмектің жедел-жүктері, бұқаралық ақпарат құралдары үшін хабар және материалдар және осындай басқа да тауарларды кеден одағының кеден аумағына әкелу және осы аумақтан әкету кезінде кедендік декларация ұсынудың алдындағы кедендік операциялар бірінші кезекте жүргізіледі.
151-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы
өткізу орындары
Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің мемлекеттік (кедендік) шекаралары арқылы өткізу пункттері немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған өзге орындар тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу орындары болып табылады.
152-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу
кезінде тыйым салулар мен шектеулерді сақтау
1. Егер осы Кодекспен, кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен, Кеден одағы комиссиясының шешімімен және осындай тыйым салулар мен шектеулер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған кеден одағына қатысушы мемлекеттердің нормативтік-құқықтық актілерімен бекітілмесе, тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу тыйым салулар мен шектеулерді сақтау арқылы жүзеге асырылады.
2. Кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған, кеден одағының кеден аумағына әкелінген тауарлар егер өзгеше кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен және (немесе) халықаралық шарттарымен қарастырылмаса, кеден одағының кеден аумағынан тез арада әкетуге жатады.
Көрсетілген тауарларды әкету бойынша шаралар қабылдау тасымалдаушыға немесе олардың меншік иесіне, егер өзгеше кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен және (немесе) халықаралық шарттарымен қарастырылмаса жүктеледі.
3. Кеден одағының кеден аумағынан әкетуге тыйым салынған тауарлар, егер өзгеше кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен және (немесе) халықаралық шарттарымен қарастырылмаса кеден одағының кеден аумағынан әкетуге жатады.
4. Егер әкелу немесе әкетуге шектеу салынған тауарларды кеден одағының кеден аумағына әкелу немесе осындай аумақтан әкету кезінде шектеулерді сақтауды растайтын құжаттар ұсынылмаса, осы баптың 2 және 3-тармақтарының ережелері қолданылады.

5. В случае невозможности вывоза товаров, указанных в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, или неосуществления их немедленного вывоза эти товары подлежат задержанию в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.
Статья 153. Пользование и (или) распоряжение товарами,
перемещаемыми через таможенную границу
1. Пользование и (или) распоряжение товарами, перемещаемыми через таможенную границу, до их выпуска таможенным органом осуществляется в порядке и на условиях, установленных таможенным законодательством таможенного союза.
2. Пользование и (или) распоряжение товарами после их выпуска таможенным органом осуществляется в соответствии с условиями заявленной таможенной процедуры.
Статья 154. Товары, пришедшие в негодность,
испорченные или поврежденные
Товары, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие аварии или действия непреодолимой силы до совершения таможенных операций, связанных с их помещением под таможенную процедуру, в том числе в период их временного хранения, а также при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, в дальнейшем при совершении в отношении них таможенных операций рассматриваются, как если бы они были ввезены на таможенную территорию таможенного союза в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 155. Взятие проб и образцов
заинтересованными лицами
1. Заинтересованные лица, в том числе контролирующие государственные органы, с разрешения таможенного органа вправе отбирать пробы и образцы товаров в случаях установленных настоящим Кодексом и (или) и законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Разрешение на взятие проб и образцов товаров выдается таможенным органом, если такое взятие:
1) не затрудняет проведение таможенного контроля;
2) не изменяет характеристик товаров;
3) не влечет за собой уклонение от уплаты таможенных пошлин, налогов или несоблюдение запретов и ограничений.
3. Отдельная таможенная декларация на пробы и образцы товаров не подается при условии, что они будут указаны в декларации на товары.
Глава 23
Прибытие товаров
на таможенную территорию таможенного союза
Статья 156. Место и время прибытия товаров на
таможенную территорию таможенного союза
1. Прибытие товаров на таможенную территорию таможенного союза осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу (далее - места прибытия) и во время работы таможенных органов в этих местах.
Отдельные категории товаров могут прибывать на таможенную территорию таможенного союза только в местах прибытия, определенных законодательством государств-участников таможенного союза.
Товары могут прибывать на таможенную территорию таможенного союза в иных местах, не являющихся местами прибытия, в случаях и порядке, определенных законодательством государств-участников таможенного союза.
Перечень мест прибытия направляется таможенными органами в Комиссию таможенного союза для опубликования, в том числе с использованием информационных технологий.

5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген тауарларды әкетуге мүмкін болмаған немесе оларды тез арада әкетуді жүзеге асырмау жағдайда бұл тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес ұстауға жатады.
153-бап. Кедендік шекара арқылы өтетін тауарларды
пайдалану және (немесе) билік ету
1. Кедендік шекара арқылы өтетін тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету оларды кеден органы шығарғанға дейін кеден одағының кеден заңнамасымен бекітілген тәртіппен және шартпен жүзеге асырылады.
2. Оларды шығарғаннан кейін тауарларды пайдалану және (немесе) билік етуді кеден органы ұсынылған кедендік рәсім шарттарына сәйкес жүзеге асырады.
154-бап. Жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған тауарлар
Кеден одағының кеден аумағына әкелінген жарамсыз, бұзылған немесе апат немесе оларды кедендік рәсімдеуге орналастырумен байланысты, соның ішінде оларды уақытша сақтау кезінде кедендік операциялар жасағанға дейін, сондай-ақ кедендік тасымалдаудың кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде зақымданған тауарлар одан әрі оларға қатысты кедендік операциялар жасау кезінде кеден одағына жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған түрде әкелінген деп қарастырылады.
155-бап. Мүдделі тұлғалардың сынамалар мен
үлгілерді алуы
1. Мүдделі тұлғалар, соның ішінде бақылаушы мемлекеттік органдар кеден органының рұқсатымен осы Кодекс және (немесе) Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілген жағдайларда тауарлардың сынамасы мен үлгілерін іріктеп алуға құқылы.
2. Кеден органы тауарлардан сынама мен үлгілерді алуға рұқсат береді, егер:
1) кедендік бақылауды өткізуге қиындық туғызбаса;
2) тауарлардың сипаттарын өзгертпесе;
3) кедендік төлемдер мен салықтар төлеуден бас тарту немесе тыйым салулар мен шектеулерді сақтамауға әкелмесе.
3. Сынамалар мен үлгілерге жеке кедендік декларация олар тауарға арналған декларацияда көрсетіледі деген шартпен берілмейді.
23-тарау
Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағына келуі
156-бап. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағына
келу орны және уақыты
1. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағына келуі тауарлардың кедендік шекара арқылы өткізу орындарында (бұдан әрі - келу орны) және кеден органдарының осы орындарды жұмыс істеуі кезінде жүзеге асырылады.
Тауарлардың жеке санаттары кеден одағының кеден аумағына кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған келу орындарына ғана келуі мүмкін.
Тауарлар кеден одағының кеден аумағына кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталған жағдайлар және тәртіппен келу орны болып табылмайтын басқа да орындарға келуі мүмкін.
Кеден органы келу орнының тізбесін Кеден одағының комиссиясына жариялау үшін, соның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы жіберіледі.

2. После пересечения таможенной границы, ввезенные товары должны быть доставлены перевозчиком в места прибытия или иные места, указанные в пункте 1 настоящей статьи, и предъявлены таможенному органу. При этом не допускаются изменение состояния товаров или нарушение их упаковки, а также изменение, удаление, уничтожение или повреждение наложенных пломб, печатей и иных средств идентификации.
3. Таможенные органы обязаны представлять информацию о местах прибытия, об установленных ограничениях и о времени работы таможенных органов, в том числе с использованием информационных технологий.
4. Положения настоящей главы не распространяются на товары, перевозимые морскими (речными), воздушными судами, пересекающими таможенную территорию таможенного союза без остановки в порту или аэропорту, которые расположены на таможенной территории таможенного союза, а также на товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
Статья 157. Меры, принимаемые при аварии, действии
непреодолимой силы или иных обстоятельствах
1. Если после пересечения таможенной границы доставка товаров в место прибытия прерывается, а так же если морское (речное), воздушное судно делает вынужденную остановку или посадку на таможенной территории таможенного союза вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих доставке товаров, осуществлению остановки или посадки в установленных местах, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (если их транспортное средство международной перевозки повреждено) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
2. Расходы, возникшие у перевозчика в связи с соблюдением требований настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 158. Уведомление о прибытии товаров на
таможенную территорию таможенного союза
1. Перевозчик обязан уведомить таможенный орган о прибытии на таможенную территорию таможенного союза путем представления документов и сведений, предусмотренных статьей 159 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, на котором осуществляется перевозка товаров.
От имени перевозчика документы могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика, если это допускается в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.

2. Кедендік шекарадан өткеннен кейін тасымалдаушы әкелінген тауарларды келу орнына немесе осы баптың 1-тармағында көрсетілген басқа орындарға жеткізіп, кеден органына ұсынуға тиіс. Бұл ретте тауарлардың жағдайын өзгертуге немесе олардың орамасын бұзуға, салынған пломбаларды, мөрлерді және өзге де сәйкестендіру құралдарын өзгерту, өшіру, жою немесе зақымдауға болмайды
3. Кеден органдары келу орындары, бекітілген шектеулер және кеден органдарының жұмыс уақыты туралы ақпаратты, соның ішінде ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы ұсынуға міндетті.
4. Осы тараудың ережелері кеден одағының кедендік аумағында орналастырылған портқа немесе әуежайға тоқтамастан кеден одағының кедендік шекарасынан өтетін теңіз (көл), ауа кемелерімен өтетін, сондай-ақ құбыр тасымалы мен электр беру желілерімен өткізілетін тауарларға жатпайды.
157-бап. Авария немесе ырық бермес күштің
әсері кезінде қолданылатын шаралар
1. Авария немесе ырық бермес күштің әсері жағдайларында, сондай-ақ теңіз, ішкі су не әуе кемесі кеден одағының кеден аумағында мәжбүрлі түрде аялдама жасаса немесе қонса, тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға және ең жақын кеден органына осы мән-жайлар мен тауарлардың тұрған жері туралы дереу хабарлауға, сондай-ақ тауарларды жақын кеден органына немесе кеден органы көрсеткен басқа орынға апаруға (егер олардың халықаралық тасымалдау көлік құралы зақымданған болса) немесе оларды тасымалдауға міндетті.
2. Тасымалдаушыларда осы баптың талаптарын сақтауға байланысты туындаған шығыстарды кеден органдары өтемейді.
158-бап. Тауарлардың кеден одағының кеден аумағына
келуі туралы хабарлама
1. Тасымалдаушы осы Кодекстің 159-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтерді ұсыну арқылы тауарларды тасымалдау жүзеге асырылатын көліктің түріне байланысты кеден одағының кеден аумағына келу туралы хабарлауға міндетті.
Тасымалдаушының атынан құжаттарды кедендік өкіл немесе тасымалдаушы тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге де тұлға, егер бұл кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес рұқсат етілсе, ұсынуы мүмкін.

2. Перевозчик вправе представить таможенному органу предварительную информацию о товарах до их фактического прибытия на таможенную территорию таможенного союза, если иное не установлено законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
3. Перевозчик вправе представить документы в виде электронных документов.
4. При представлении документов, составленных на языке, не являющимся государственным языком государства-участника таможенного союза, на территорию которого прибыли товары, перевод сведений, содержащихся в таких документах, обеспечивается перевозчиком или иным заинтересованным лицом.
Статья 159. Документы и сведения, представляемые
таможенному органу в зависимости от вида
транспорта, на котором осуществляется
перевозка товаров
1. При прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза перевозчик представляет следующие документы и сведения:
1) при международной перевозке автомобильным транспортом:
документы:
документы на транспортное средство международной перевозки;
транспортные (перевозочные) документы;
документ, сопровождающий международные почтовые отправления при их перевозке, определенный актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения:
о государственной регистрации транспортного средства международной перевозки;
наименование и адрес перевозчика товаров;
наименование страны отправления и страны назначения товаров;
наименование и адрес отправителя и получателя товаров;
о продавце и получателе товаров в соответствии с имеющимися у перевозчика коммерческими документами;
о количестве грузовых мест, об их маркировке и о видах упаковок товаров;
наименование, а также коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее чем первых четырех знаков;
вес брутто товаров (в килограммах), либо объем товаров (в кубических метрах), за исключением крупногабаритных грузов;
о наличии товаров, ввоз которых на таможенную территорию таможенного союза запрещен или ограничен;
о месте и дате составления международной товаротранспортной накладной;
2) при международной перевозке водными судами:
документы:
общую декларацию;
декларацию о грузе;
декларацию о судовых припасах;
декларацию о личных вещах экипажа судна;
судовую роль;
список пассажиров;
документ, сопровождающий международные почтовые отправления при их перевозке, определенный актами Всемирного почтового союза;
транспортные (перевозочные) документы;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения:
о регистрации судна и его национальной принадлежности;
наименование и описание судна;
фамилию капитана;
фамилию и адрес судового агента;
о количестве пассажиров на судне, их фамилии, имена, гражданство (подданство), даты и места рождения, порт посадки и высадки;
о количестве и составе членов экипажа;
наименование порта отправления и порта захода судна;
наименование, общее количество и описание товаров;
о количестве грузовых мест, об их маркировке и о видах упаковок товаров;
наименование порта погрузки и порта выгрузки товаров;
номера коносаментов или иных документов, подтверждающих наличие и содержание договора морской (речной) перевозки, на товары, подлежащие выгрузке в данном порту;
наименование портов выгрузки остающихся на борту товаров;
наименование первоначальных портов отправления товаров;
наименование судовых припасов, имеющихся на судне, и указание их количества;
описание размещения товаров на судне;
о наличии (об отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
о наличии (об отсутствии) на борту судна товаров, ввоз которых на таможенную территорию таможенного союза запрещен или ограничен, включая валюту государств-членов таможенного союза и валютные ценности, которые находятся у членов экипажа, лекарственные средства, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества;
о наличии (об отсутствии) на борту судна опасных товаров, включая оружие, боеприпасы;

2. Егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен және (немесе) халықаралық шарттармен өзге де белгіленбесе, тасымалдаушы кеден органына тауарлар туралы алдын ала ақпаратты олардың кеден одағының кеден аумағына шындығында келуіне дейін беруге құқылы.
3. Тасымалдаушы құжаттарды электрондық түрде ұсынуға құқылы
4. Аумағына тауар келіп түскен Кеден одағына қатысушы мемлекеттің мемлекеттік тілі болып табылмайтын тілде құрастырылған құжаттарды ұсыну кезінде мұндай құжаттардағы мәліметтерді аудармашы немесе өзге мүдделі тұлға аудармамен қамтамасыз етеді.
159-бап. Тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын
көлік құралына байланысты кеден органына
ұсынылатын құжаттар мен мәліметтер
Кеден одағының кеден аумағына тауарлар келген кезде тасымалдаушы мына құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға тиіс:
1) автомобиль көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
құжаттар:
халықаралық тасымалдау көлік құралының құжаттары;
көліктік (тасымалдау) құжаттары;
Бүкіл әлемдік пошта одағының актілерімен анықталған оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаты;
тасымалдаушыда бар тасымалданушы тауарға коммерциялық құжаттар;
мәліметтер:
халықаралық тасымалдау көлік құралының мемлекеттік тіркелуі туралы;
тауарларды тасымалдаушының атауы және мекен-жайы;
жіберуші елдің және тауарлардың межелі елінің атауы;
тауарларды жіберуші және алушының атауы және мекен-жайы;
тасымалдаушыда бар коммерциялық құжатқа сәйкес тауарларды сатушы және алушы туралы;
жүк орнының саны, олардың таңбалануы және тауарлардың орамаларының түрлері туралы;
Тауарларды бейнелеу және кодтаудың Үйлестірілген жүйесіне немесе бірінші төрт белгіден аз емес деңгейде сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай Тауарлық номенклатурасына сәйкес тауарлардың атауы, сондай-ақ кодтары;
Тауарлардың брутто салмағы (кг), немесе ірі габариттік жүкті қоспағанда тауарлардың көлемі (куб метрде);
Кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы туралы;
халықаралық автомобиль жүк құжаттамасын жасау орны және күні:
2) халықаралық ішкі кеме арқылы тасымалдау кезінде:
құжаттар:
жалпы декларация;
жүк туралы декларация;
кеме керек-жарақтары туралы декларация;
кеме экипажының жеке заттары туралы декларация;
кеменің рөлі;
жолаушылар тізімі;
Бүкіл әлемдік пошта одағының актілерімен анықталған оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаты;
көліктік (тасымалдау) құжаттары;
тасымалдаушыда бар тасымданушы тауарға коммерциялық құжаттар;
мәліметтер:
кеменің және оның ұлттық тиесілілігінің тіркелуі;
кеменің атауы және сипаттамасы;
капитанның аты, тегі, әкесінің аты;
кеме агентінің аты, тегі, әкесінің аты және мекен-жайы;
кемедегі жолаушылардың саны, олардың аты, тегі, азаматтығы (бодандығы), туған күні және орны, портқа отырғызу және түсіру;
экипаж мүшелерінің саны және құрамы;
кеменің жөнелтілетін және кіретін портының атауы;
тауарлардың атауы, жалпы саны және сипаттамасы;
жүк орындарының саны, олардың таңбалануы және тауарлардың орамасының түрлері туралы;
тауарларды тиейтін және түсіретін порттың атауы;
аталмыш портта түсіруге жататын тауарларға теңіз (көл) шартының болуын және мазмұнын растайтын коносаменттердің немесе өзге құжаттардың нөмірі;
бортта қалған тауарларды түсірген порттың атауы;
тауарларды жіберуші бірінші порттардың атауы;
кемедегі кеме керек-жарақтарының атауы, олардың санын көрсету;
тауарлардың кемеде орналасуын сипаттау;
кеме бортында халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы туралы);
кеме бортында кеден одағына қатысушы мемлекеттердің валютасын және экипаж мүшелерінің валюталық құндылықтарын, құрамында есірткі, қатты әсер ететін заттар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік құралдарды қосқанда, кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы (болмауы) туралы;
кеменің бортында қару-жарақ, оқ-дәріні қосқанда қауіпті тауарлардың болуы (болмауы) туралы;

3) при международной перевозке воздушным транспортом:
документы:
стандартный документ перевозчика, предусмотренный международными договорами в области гражданской авиации (генеральная декларация);
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту воздушного судна товарах (грузовая ведомость);
документ, содержащий сведения о бортовых припасах;
транспортные (перевозочные) документы;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
документ, содержащий сведения о перевозимых на борту пассажирах и их багаже (пассажирская ведомость);
документ, сопровождающий международные почтовые отправления при их перевозке, определенный актами Всемирного почтового союза;
сведения:
указание знаков национальной принадлежности и регистрационных знаков судна;
номер рейса, указание маршрута полета, пункта вылета, пункта прибытия судна;
наименование эксплуатанта судна;
о количестве членов экипажа;
о количестве пассажиров на судне, их фамилии и инициалы, наименование пунктов посадки и высадки;
наименование товаров;
номер грузовой накладной, количество мест по каждой грузовой накладной;
наименование пункта погрузки и пункта выгрузки товаров;
о количестве бортовых припасов, погружаемых на судно или выгружаемых с него;
о наличии (об отсутствии) на борту судна международных почтовых отправлений;
о наличии (об отсутствии) на борту судна товаров, ввоз которых на таможенную территорию таможенного союза запрещен или ограничен, включая валюту государств-членов таможенного союза и валютные ценности, которые находятся у членов экипажа, лекарственные средства, в составе которых содержатся наркотические, сильнодействующие средства, психотропные и ядовитые вещества, оружие, боеприпасы;
4) при международной перевозке железнодорожным транспортом:
документы:
транспортные (перевозочные) документы;
передаточную ведомость на железнодорожный подвижной состав;
документ, содержащий сведения о припасах;
документ, сопровождающий международные почтовые отправления при их перевозке, определенный актами Всемирного почтового союза;
имеющиеся у перевозчика коммерческие документы на перевозимые товары;
сведения:
наименование и адрес отправителя товаров;
наименование и адрес получателя товаров;
наименование станции отправления и станции назначения товаров;
о количестве грузовых мест, об их маркировке и о видах упаковок товаров;
наименование, а также коды товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности не менее чем на уровне первых четырех знаков;
вес брутто товаров (в килограммах);
идентификационные номера контейнеров.

3) әуе көлігімен халықаралық тасымалдау кезінде:
құжаттар:
азаматтық авиация саласындағы (бас декларация) халықаралық шартпен қарастырылған тасымалдаушының стандарттық құжаты;
әуе кемесінің бортында өткізілетін тауарлар туралы мәліметтерден тұратын құжат (жүк құжаттамасы);
борттық керек-жарақ туралы мәліметтерді құрайтын құжат;
көліктік (тасымалдау) құжаттары;
тасымалдаушының өткізілетін тауарға коммерциялық құжаттары;
бортта тасымалданатын жолаушылар және олардың жүгі туралы мәліметтерді құрайтын құжат (жолаушы декларациясы);
Бүкіл әлемдік пошта одағының актілерімен анықталған оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаты;
мәліметтер:
ұлттық тиесілік белгілері және кеменің тіркеу белгілерін көрсету;
рейстің нөмірі, ұшудың бағытын, ұшу пунктін, кеменің келу пунктін көрсету;
кеменің пайдаланушысының атауы;
экипаж мүшелерінің саны;
кемедегі жолаушылар саны, олардың аты, тегі, отырғызу және түсіру пункттерінің атауы;
тауарлардың атауы;
жүк құжаттамасының нөмірі, әр жүк құжаттамасы бойынша орындардың саны;
тауарларды тиеу және түсіру пунктінің атауы;
кемеге тиелген немесе одан түсірілген борттық керек-жарақтар туралы;
кемеде халықаралық пошта жөнелтілімдерінің болуы (болмауы) туралы;
кеме бортында кеден одағына қатысушы мемлекеттердің валютасын және экипаж мүшелерінің валюталық құндылықтарын, құрамында есірткі, қатты әсер ететін заттар, психотроптық және улы заттар бар дәрілік құралдарды қосқанда, кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектеу қойылған тауарлардың болуы (болмауы) туралы;
4) теміржол көлігі арқылы халықаралық тасымалдау кезінде:
құжаттар:
көліктік (тасымалдау) құжаттары;
теміржол жылжыма құрамына тапсырылатын құжаттама;
оқ-дәрі туралы мәліметтерді құрайтын құжат;
Бүкіл әлемдік пошта одағының актілерімен анықталған оларды тасымалдау кезінде халықаралық пошта жөнелтілімдерінің ілеспе құжаты;
тасымалдаушының өткізілетін тауарға коммерциялық құжаттары;
мәліметтер:
тауарларды жіберушінің атауы және мекен-жайы;
тауарларды алушының атауы және мекен-жайы;
тауарды жіберуші станцияның және тауардың межелі станциясының атауы;
жүк орындарының саны, олардың таңбалануы және тауарлардың орамасының түрлері туралы;
Тауарларды бейнелеу және кодтаудың Үйлестірілген жүйесіне немесе бірінші төрт белгіден аз емес деңгейде сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай Тауарлық номенклатурасына сәйкес тауарлардың атауы, сондай-ақ кодтары;
Тауарлардың брутто салмағы (кг);
Контейнерлердің жеке нөмірі.

2. Независимо от вида транспорта, на котором осуществляется перевозка, при уведомлении таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза представляются документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, за исключением мер нетарифного регулирования, в соответствии с пунктом 1 статьи 152 настоящего Кодекса.
Статья 160. Таможенные операции, совершаемые в
местах прибытия
1. В местах прибытия может осуществляться разгрузка и перегрузка (перевалка) товаров, а также замена транспортного средства, доставившего товар на таможенную территорию таможенного союза, на другое транспортное средство.
2. Разгрузка и перегрузка (перевалка) товаров, замена транспортного средства, доставившего товар на таможенную территорию таможенного союза, на другое транспортное средство осуществляются во время работы таможенного органа и в местах, специально предназначенных для этих целей, с разрешения таможенного органа, выдаваемого по запросу заинтересованного лица.
3. В местах прибытия допускается совершение таможенных операций, связанных с временным хранением товаров, их таможенным декларированием и выпуском в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
4. Перевозчик или иное заинтересованное лицо обязано совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием в соответствии с таможенной процедурой, в течение трех часов после предъявления товаров таможенному органу в месте прибытия, если иной срок не установлен таможенным законодательством таможенного союза или законодательством государств-участников таможенного союза в отношении товаров, перевозимых железнодорожным или водным транспортом.
5. Доставка товаров из места прибытия в определенное таможенным органом место, если такие товары в месте прибытия не помещены под иную таможенную процедуру или в отношении них не совершены иные таможенные операции, предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза, осуществляется в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
Статья 161. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты при прибытии товаров на
таможенную территорию
1. При прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов возникает у перевозчика в момент пересечения товарами таможенной границы.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов при прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза прекращается у перевозчика:

2. Тасымалдау жүргізілетін көлік құралының түріне қарамастан кеден органын кеден одағының кеден аумағына тауардың келуі туралы хабардар еткен кезде осы Кодекстің 152-бабының 1-тармағына сәйкес тарифтік емес реттеу шараларынан тыс тыйым салулар мен шектеулерді сақтауды растайтын құжаттар ұсынылады.
160-бап. Жеткізу орындарында жасалатын кедендік
операциялар
1. Жеткізу орындарында тауарларды түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу), сонымен қатар тауарды кеден одағының кедендік аумағына, басқа көлік құралына жеткізген көлік құралын ауыстыру жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Тауарларды түсіру, қайта тиеу және ауыстырып тиеу, кеден одағының кедендік аумағына басқа көлік құралына жеткізген көлік құралын ауыстыру кеден органының жұмыс уақытында және мүдделі тұлғаның сұрауы бойынша берілген арнайы сол мақсаттар үшін белгіленген жерлерде жүзеге асырылады.
3. Жеткізу орындарында тауарларды уақытша сақтау, оларды кедендік декларациялау және мәлімделген кедендік рәсімдеуге сәйкес шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасауға болады.
4. Тасымалдаушы және басқа да мүдделі тұлға уақытша сақтауға орналастыру немесе кедендік рәсімдеуге сәйкес оларды кедендік декларациялауға байланысты тауарларды кеден органына жеткізу орнына ұсынғаннан кейін үш сағат ішінде, егер кеден одағының кеден заңнамасымен немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен теміржол немесе су көліктермен тасымалданатын тауарларға қатысты басқа мерзім белгіленбесе, кедендік операцияларды жасауға міндетті.
5. Тауарларды әкелу жерінен кеден органы белгілеген жерге жеткізу егер осындай тауарлар жеткізу орындарында өзге де кедендік рәсімдеуге орналастырылмаса немесе кеден одағының кеден заңнамасымен көзделген оларға қатысты басқа кедендік операциялар жасалмаса, кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес жүзеге асырылады.
161-бап. Әкелім кедендік баждарды, салықтарды төлеу
бойынша міндеттіліктің пайда болуы
және тоқтатылуы және оларды тауарлардың
кеден аумағына келуі кезінде төлеу мерзімі
1. Кеден одағының кеден аумағына тауарлар келген кезде әкелім кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттілік тасымалдаушыда кедендік шекарадан өту кезінде туындайды.
2. Кеден одағының кеден аумағына тауарлар келген кезде әкелім кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттілік тасымалдаушыда тоқтатылады:

1) при доставке товаров в место прибытия и размещении на временное хранение или помещении под таможенную процедуру в месте прибытия, а также при убытии товаров с таможенной территории таможенного союза, если эти товары после прибытия на таможенную территорию таможенного союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса;
3. При прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) при недоставке товаров в место прибытия - день пересечения товарами таможенной границы, а если этот день не установлен, - день выявления факта недоставки товаров в место прибытия;
2) при утрате товаров в месте прибытия, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день пересечения товарами таможенной границы, а если этот день не установлен, - день выявления факта утраты товаров;
3) при вывозе товаров из места прибытия на остальную часть таможенной территории таможенного союза без размещения на временное хранение или помещения их под таможенную процедуру в месте прибытия - день пересечения товарами таможенной границы, а если этот день не установлен, - день выявления факта такого вывоза.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным исходя из ставок таможенных пошлин, налогов, таможенной стоимости, их физической характеристики в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) и курса валют, устанавливаемого в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, в которое подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, и действующих на день пересечения товарами таможенной границы, а если этот день не установлен, - на день выявления факта недоставки товаров в место прибытия, утраты их в месте прибытия, либо вывоза из места прибытия на таможенную территорию таможенного союза без размещения на временное хранение или помещения их под таможенную процедуру в месте прибытия.
Глава 24
Убытие товаров с таможенной территории таможенного союза
Статья 162. Место и время убытия товаров с таможенной
территории таможенного союза
1. Убытие товаров с таможенной территории таможенного союза осуществляется в местах перемещения товаров через таможенную границу (далее - места убытия) и во время работы таможенных органов в этих местах.
Отдельные категории товаров могут убывать с таможенной территории таможенного союза только в местах прибытия, определенных законодательством государств-участников таможенного союза.
Товары могут убывать с таможенной территории таможенного союза в иных местах, не являющихся местами прибытия, в случаях и порядке, определенных законодательством государств-участников таможенного союза.
Перечень мест убытия направляется таможенными органами в Комиссию таможенного союза для опубликования, в том числе с использованием информационных технологий.

1) тауарларды келу орнына жеткізу және уақытша сақтау қоймасына немесе келу орнында кедендік ресімдеуге орналастыру, сондай-ақ егер осы тауарлар кеден одағының кеден аумағына келгеннен кейін кедендік шекара арқылы тауарларды өткізу орнын тастамаса;
2) Осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен көрсетілген кездерде.
3. Тауарлар кеден одағының кеден аумағына келген кезде әкелім кедендік баждардың, салықтардың төлеу мерзімі есептеледі:
1) Тауарларды келетін жеріне әкелмеген кезде - тауарлардың кедендік шекарадан өтуі күні, ал сол күн анықталмаса - тауарлардың келетін жеріне жеткізілмеу фактісі анықталған күні;
2) келетін жерде тауарларды жоғалту кезінде, жою (біржола жоғалуы) не аварияның салдарынан болған немесе ырық бермес күш әсерін қоспағанда, немесе тасымалдаудың қалыпты жағдайында табиғи кемуге (тасымалдаудың) және сақтауға байланысты - тауарлардың шекарадан өту күні, ал егер де мұндай күн анықталмаса - тауарлардың жоғалу фактісі анықталған күн;
3) уақытша сақтауға орналастырмастан немесе оларды жеткізу орнына кедендік рәсімдеуге қоймастан тауарларды Кеден одағының қалған бөлігіне жеткізу орындарынан әкету кезінде - тауарлардың кедендік шекарадан өту күні, ал егер де мұндай күн анықталмаса - тауарлар жоғалған фактісі анықталған күн;
4. Әкелінім кедендік баждар, салықтар кедендік баждардың, салықтардың ставкалары, кедендік құн, олардың табиғи көріністегі физикалық сипаты (мөлшері, массасы, көлемі немесе өзге де сипаттамасы) және кедендік баждар мен салықтарды төлеу жататын кеден одағына қатысушы мемлекеттің тауарларды кедендік шекарадан өткізу күні, егер бұл күн анықталмаса, тауарларды келу жеріне жеткізбеу, оларды келу жерінен жоғалту не уақытша сақтауға орналастырмастан немесе оларды келу жерінде кедендік рәсімге орналастырмастан, кеден одағының кедендік аумағына келу жерінен әкету фактісі анықталған күні қолданыста болған заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы негізінен есептелетін, тауарларды ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімінде орналастырған кезде төленуге тиіс әкелінім кедендік баждарының сомаларына сәйкес келетін көлемде төленуге тиіс.
24-тарау
Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы
162-бап. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан
шығу орны мен уақыты
1. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу орындарында (бұдан әрі - шығу орындары) және кеден органдарының осы жерлерде жұмыс жасау кезінде жүзеге асырылады.
Тауарлардың жекелеген санаттары кеден одағының кедендік аумағынан тек қана кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасымен айқындалған келу орындарында шығуы мүмкін.
Тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан келу орны болып табылмайтын басқа орындардан кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасымен айқындалған жағдайлар мен тәртіпте шығуы мүмкін.
Шығу орындарының тізбесі кеден органдарымен жариялау үшін, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолдана отырып, кеден одағының Комиссиясына жолданады.

2. Таможенные органы обязаны представлять информацию о местах убытия, об установленных ограничениях и о времени работы таможенных органов, в том числе с использованием информационных технологий.
3. Положения настоящей главы не распространяются на товары, перевозимые морскими (речными), воздушными судами, пересекающими таможенную территорию таможенного союза без остановки в порту или аэропорту, которые расположены на таможенной территории таможенного союза, а также на товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередач.
Статья 163. Таможенные операции, совершаемые
в местах убытия
1. Для убытия товаров с таможенной территории таможенного союза перевозчик обязан представить таможенному органу таможенную декларацию либо иной документ, допускающий их вывоз с таможенной территории таможенного союза, а также документы и сведения, предусмотренные статьей 159 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта, на котором осуществляется перевозка товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Независимо от вида транспорта, на котором осуществляется перевозка, для убытия товаров с таможенной территории таможенного союза таможенному органу представляются документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, в соответствии с пунктом 1 статьи 152 настоящего Кодекса.
Таможенная декларация либо иной документ, допускающий вывоз товаров с таможенной территории таможенного союза, не представляется для убытия товаров с таможенной территории таможенного союза, если эти товары после прибытия на таможенную территорию таможенного союза не покидали места перемещения товаров через таможенную границу.
2. Перевозчик вправе представить документы в виде электронных документов.
3. От имени перевозчика документы могут быть представлены таможенным представителем либо иными лицами, действующими по поручению перевозчика, если это допускается в соответствий с законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Убытие товаров с таможенной территории таможенного союза допускается с разрешения таможенного органа после проведения таможенного контроля.
Разрешение таможенного органа на убытие товаров с таможенной территории таможенного союза оформляется путем проставления на таможенной декларации либо ином документе, допускающем их вывоз с таможенной территории таможенного союза, и транспортных (перевозочных) документах соответствующих отметок таможенного органа.
Статья 164. Требования к товарам при их убытии с
таможенной территории таможенного союза
1. Товары должны быть фактически вывезены с таможенной территории таможенного союза в том же количестве и состоянии, в котором они находились в момент их помещения под определенную таможенную процедуру, за исключением изменения количества и состояния товаров вследствие естественного износа или убыли либо вследствие изменения естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения, а также изменения количества товаров вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве.

2. Кеден органдары шығу орындары, белгіленген шектеулер және кеден органдарының жұмыс уақыты туралы ақпаратты, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолдана отырып, ұсынуға міндетті.
3. Осы тараудың ережелері теңіз (өзен), әуе кемелерімен тасымалданатын, кеден одағының кедендік аумағын кеден одағының кедендік аумағында орналасқан портта немесе әуежайда тоқтамай кесіп өтетін, сондай-ақ құбыр тасымалымен және электр беру желілері арқылы өткізілетін тауарларға таралмайды.
163-бап. Шығу орындарында жасалатын кедендік операциялар
1. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы үшін
тасымалдаушы кеден органына кедендік декларацияны не оларды кеден
одағының кедендік аумағынан шығаруды рұқсат ететін басқа құжатты, сондай-ақ тауарлар тасымалы жүзеге асырылатын көлік түріне байланысты, егерде осы Кодекспен басқадай көзделмеген жағдайда, осы Кодекстің 159-бабында қарастырылған құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы үшін, тауарлар тасымалы жүзеге асырылатын көлік түріне қарамастан, кеден органына тыйымдар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар осы Кодекстің 152-бабының 1-тармағына сәйкес ұсынылады.
Кедендік декларация не тауарларды кеден одағының кедендік аумағынан шығаруды рұқсат ететін басқа құжат, егерде осы тауарлар кеден одағының кедендік аумағына келгеннен кейін кедендік шекара арқылы тауарларды өткізу орнынан кетпеген жағдайда, тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы үшін ұсынылмайды.
2. Тасымалдаушы құжаттарды электрондық құжат түрінде ұсынуға құқылы.
3. Тасымалдаушының атынан құжаттарды кедендік уәкіл не тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін басқа тұлғалар, егерде бұл кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес рұқсат етілген жағдайда, ұсынуы мүмкін.
4. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы кедендік бақылау жүргізілгеннен кейін кеден органының рұқсат етуімен жүзеге асырылады.
Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуын рұқсат ету кеден декларациясында, не олардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуына рұқсат ететін басқа құжатта және көліктік (тасымал) құжаттарында кеден органының тиісті белгілерін қою арқылы ресімделеді.
164-бап. Тауарларға кеден одағының кедендік аумағынан
шығатын кезде қойылатын талаптар
1. Тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан олардың саны мен қалпының тасу, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан болатын өзгерістерді, сондай-ақ көлік құралында төгілмей қалатын қалдықтардың болуы салдарынан тауарлар мөлшерінің өзгеруін қоспағанда, олар белгілі бір кедендік рәсімге орналастырылған кездегі мөлшері мен қалпында нақты әкетілуге тиіс.

2. Лица не несут ответственность за несоблюдение положений настоящей статьи в случае, если утрата либо изменение состояния товаров произошли вследствие аварии либо действия непреодолимой силы, а в случаях, предусмотренных техническими регламентами и стандартами, действующими в государствах участниках таможенного союза, - при изменении сведений о количестве товаров из-за погрешности методов измерения.
3. Товары таможенного союза могут быть вывезены с таможенной территории таможенного союза в меньшем количестве, чем количество, заявленное при их помещении под определенную таможенную процедуру, вне зависимости от причин, по которым произошло уменьшение количества товаров.
Статья 165. Меры, принимаемые при аварии, действии
непреодолимой силы или иных обстоятельствах
1. Если доставка товаров из места убытия до места фактического пересечения таможенной границы прерывается вследствие аварии, действия непреодолимой силы либо иных обстоятельств, препятствующих такой доставке товаров, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и о месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (если их транспортное средство международной перевозки повреждено) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом.
2. Расходы, возникшие у перевозчиков или иных лиц в связи с соблюдением требований настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 166. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты при убытии иностранных товаров
с таможенной территории таможенного союза
1. При убытии иностранных товаров с таможенной территории таможенного союза обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов возникает у перевозчика с момента выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории таможенного союза.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов при убытии иностранных товаров с таможенной территории таможенного союза прекращается у перевозчика:
1) при фактическом пересечении товарами таможенной границы;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. При убытии иностранных товаров с таможенной территории таможенного союза сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, если до фактического пересечения таможенной границы товары были утрачены, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, считается день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории таможенного союза.

2. Тұлғалар, тауарлардың кемуі не қалпының өзгеруі, апаттың не ырық бермес күштің әсері салдарынан болған жағдайда, ал кеден одағына қатысушы-мемлекеттерде әрекет ететін техникалық регламент пен стандарттарда қарастырылған - өлшеу әдістеріндегі олқылықтар салдарынан тауарлар саны туралы мәліметтер өзгерген жағдайда, осы баптың ережелері сақталмағаны үшін жауапты болмайды.
3. Кеден одағының тауарлары кеден одағының кедендік аумағынан олар белгілі бір кедендік рәсімге орналастырылған кезде мәлімделген мөлшерінен аз мөлшерде, тауарлар санының азаю себептеріне қарамастан, әкетілуі мүмкін.
165-бап. Апаттың не ырық бермес күштің әсері
немесе басқа жағдайлар кезінде қолданылатын
шаралар
1. Егерде тауарларды шығу орнынан кедендік шекараны нақты кесіп өткен жеріне дейін жеткізу апаттың, ырық бермес күштің не тауарды осылай жеткізуге кедергі келтіретін басқа жағдайлардың салдарынан тоқтап қалса, тасымалдаушы тауарлардың бүтіндігін қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, ол жағдайлар және тауарлардың тұрған орны туралы ең жақын кеден органына дереу хабарлауға, сондай-ақ тауарларды ең жақын кеден органына немесе кеден органы көрсеткен өзге орынға тасуға немесе тасымалдауды (егерде олардың халықаралық тасымалдау көлік құралы бұзылған жағдайда) қамтамасыз етуге міндетті.
2. Тасымалдаушыларда немесе басқа тұлғаларда осы баптың талаптарын сақтауға байланысты болған шығындар кеден органдарымен өтелмейді.
166-бап. Шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік
аумағынан шыққан кездегі кедендік әкелім
бажын, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелердің
пайда болуы мен тоқтатылуы және оларды
төлеу мерзімі
1. Шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан шыққан кезде тасымалдаушыда кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме кеден органы тауардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуына рұқсат берген сәттен пайда болады.
2. Шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан шыққан кезде тасымалдаушыда кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме мына жағдайларда тоқтатылады:
1) тауарлар кедендік шекараны нақты кесіп өткен кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда.
3. Шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан шыққан кезде, егерде кедендік шекараны нақты кесіп өткенге дейін тауарлар жоғалған болса, апаттың немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған (қайтарымсыз жоғалған), не тасу, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан жойылуын қоспағанда, тауар жоғалған күн - кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі, ал егерде ол күн белгісіз болса - кеден одағының кедендік аумағынан тауардың шығуына рұқсат берген күн болып есептеледі.

4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным исходя из ставок таможенных пошлин, налогов таможенной стоимости, их физической характеристики в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) и курса валют, устанавливаемого в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, в которое подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, и действующих на день утраты товаров, а если этот день не установлен, - на день выдачи таможенным органом разрешения на убытие товаров с таможенной территории.
Глава 25
Временное хранение товаров
Статья 167. Общие положения о временном хранении товаров
1. Временное хранение товаров - хранение иностранных товаров под таможенным контролем в местах временного хранения до их выпуска таможенным органом в соответствии с заявленной таможенной процедурой либо до совершения иных действий, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза, без уплаты таможенных пошлин, налогов.
2. Временное хранение товаров не применяется в отношении товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, а также в иных случаях, предусмотренных таможенным законодательством таможенного союза.
3. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители не вправе пользоваться товарами, находящимися на временном хранении, в том числе вывозить с территории места временного хранения до их выпуска в соответствии с заявленной таможенной процедурой либо совершения иных действий, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 168. Места временного хранения товаров
1. Местами временного хранения товаров являются склады временного хранения и иные места в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза (далее - места временного хранения).
Места временного хранения должны отвечать требованиям по их расположению, обустройству и оборудованию, установленным законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Места временного хранения являются зоной таможенного контроля.
3. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны храниться в местах временного хранения, специально приспособленных для хранения таких товаров.
4. Размещение товаров в местах временного хранения подтверждается в порядке, определяемом законодательством государств-участников таможенного союза.

4. Кедендік әкелім бажы, салықтар тауарды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімге орналастыру кезінде төленетін, кедендік баж алымдарының, салықтардың, кедендік құнның, олардың нақты сипаттамасын заттай тұлғалау (саны, массасы, көлемі немесе басқа сипаттамасы) және валюталар бағамы тұрғысынан есептелген кедендік әкелім бажының, салықтардың сомаларына сәйкес, кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін, тауар жоғалған күні, ал ол күн белгісіз болған жағдайда - тауардың кедендік аумақтан шығуына кеден органы рұқсат берген күні қолданыста болған мөлшерде төленуге тиіс.
25-тарау
Тауарларды уақытша сақтау
167-бап. Тауарларды уақытша сақтау туралы жалпы ережелер
1. Тауарларды уақытша сақтау - шетелдік тауарларды кедендік бақылауға алып, уақытша сақтау орындарында мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес кеден органы шығарғанға дейін не кеден одағының кедендік заңнамасында көзделген басқа әрекеттерді жасағанға дейін кедендік баждар мен салықтарды төлеусіз сақтау.
2. Тауарларды уақытша сақтау құбыр тасымалымен және электр беру желілері арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты, сондай-ақ кеден одағының кедендік заңнамасында көзделген басқа жағдайларда қолданылмайды.
3. Тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғалардың, немесе олардың өкілдерінің уақытша сақтауда тұрған тауарларды қолдануға, оның ішінде оларды уақытша сақтау аумағынан мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес шығарғанға дейін не осы Кодексте көзделген басқа әрекеттер жасалғанға дейін құқығы жоқ.
168-бап. Тауарларды уақытша сақтау орындары
1. Уақытша сақтау орындары болып уақытша сақтау қоймалары және кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес басқа орындар болып табылады (бұдан әрі - уақытша сақтау орындары).
Уақытша сақтау орындары олардың орналасуы, жайғастырылуы және жабдықталуы бойынша кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасында белгіленген талаптарға сай болуы қажет.
2. Уақытша сақтау орындары кедендік бақылау аймағы болып табылады.
3. Басқа тауарларға зиян келтіруі мүмкін немесе ерекше сақтау жағдайын қажет ететін тауарлар, ондай тауарларды сақтауға арнайы бейімделген уақытша сақтау орындарында сақталуы қажет.
4. Тауарлардың уақытша сақтау орындарында орналасуы кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасында айқындалған тәртіппен расталады.

Статья 169. Таможенные операции, связанные с помещением
товаров на временное хранение
1. Для помещения товаров на временное хранение перевозчик, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители представляют в таможенный орган транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) таможенные документы, содержащие сведения о товарах, отправителе (получателе) товаров, стране их отправления (назначения).
Такие документы могут быть представлены в таможенный орган в виде электронных документов.
2. Таможенный орган регистрирует документы, представленные для помещения товаров на временное хранение в срок не более одного часа после подачи таких документов таможенному органу.
3. Со дня регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, товары считаются находящимися на временном хранении.
Статья 170. Срок временного хранения товаров
1. Срок временного хранения товаров составляет два месяца.
2. По письменному обращению лица, обладающего полномочиями в отношении товаров, или его представителя таможенный орган продлевает указанный срок.
Предельный срок временного хранения товаров не может превышать четырех месяцев.
3. Срок временного хранения товаров исчисляется со дня, следующего за днем регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
4. По истечению срока временного хранения товаров товары, не помещенные под таможенную процедуру, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.
Статья 171. Операции с товарами, находящими на
временном хранении
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, или их представители вправе совершать с товарами, находящимися на временном хранении, обычные операции, необходимые для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах места временного хранения.
2. Операции, не указанные в пункте 1 настоящей статьи, в том числе взятие проб и образцов товаров, исправление поврежденной упаковки, а также операции, необходимые для подготовки товаров к последующей транспортировке, могут совершаться с разрешения таможенного органа.
Таможенный орган отказывает в выдаче разрешения на проведение таких операций, если их осуществление повлечет за собой утрату товаров или изменение их состояния.
Статья 172. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты при временном хранении товаров
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых на временное хранение товаров, возникает:

169-бап. Тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен
байланысты кедендік операциялар
1. Тауарды уақытша сақтауға орналастыру үшін тасымалдаушы, тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғалар, олардың өкілдері кеден органына көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) тауар, тауарды жөнелтуші (алушы), жөнелтуші (межелі) елі туралы мәліметтері бар кедендік құжаттарды ұсынады.
Мұндай құжаттар кеден органына электронды құжат түрінде ұсынылуы мүмкін.
2. Кеден органы тауарды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды мұндай құжаттарды кеден органына тапсырғаннан кейін бір сағаттан аспайтын мерзімде тіркейді.
3. Кеден органы тауарды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген күннен бастап тауарлар Тауарларды уақытша сақтау мерзімі болып есептеледі.
170-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі
1. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі 2 айды құрайды.
2. Тауарларға қатысты уәкілеттігі бар тұлғаның, немесе оның өкілінің жазбаша жүгінуі бойынша кеден органы көрсетілген мерзімді ұзартады.
Тауарларды уақытша сақтаудың шекті мерзімі төрт айдан аспауы тиіс.
3. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі тауарды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
4. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі біткен соң кедендік рәсімге орналастырылмаған тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органымен кідіртіледі.
171-бап. Уақытша сақтауда тұрған тауарлармен жасалатын
операциялар
1. Тауарларға қатысты уәкілеттілігі бар тұлғалар, немесе олардың өкілдері уақытша сақтауда тұрған тауарлармен оларды өзгермейтін қалпында сақталуын қамтамасыз ету үшін қажет кәдімгі операцияларды, оның ішінде тауарларды қарау, өлшеу, оларды уақытша сақтау орны шегінде ауыстыруды жасауға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген операциялар, оның ішінде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алу, бұзылған ораманы түзету, сондай-ақ тауарларды кейіннен тасымалдауға дайындау үшін қажет операциялар кеден органының рұқсатымен жүргізілуі мүмкін.
Кеден органы мұндай операцияларды жүргізуге рұқсат беруден бас тартады, егерде оларды жүзеге асыру тауарды жойылтуға немесе оның қалпын өзгертуге соқтыратын болса.
172-бап. Тауарларды уақытша сақтау кезінде кедендік
әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша
міндеттемелердің пайда болуы мен тоқтатылуы және
оларды төлеу мерзімі
1. Уақытша сақтауға орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме:

1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров на момент регистрации документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, - с момента регистрации таможенным органом этих документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
2) у владельца склада временного хранения - с момента размещения товаров на складе временного хранения;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в местах, не являющихся складами временного хранения, - с момента регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) на временное хранение, прекращается:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров на момент регистрации документов, представленных для помещения товаров на временное хранение, - при размещении товаров на складе временного хранения либо принятии их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения;
2) у владельца склада временного хранения - при выдаче товаров со склада временного хранения в связи с помещением их под таможенную процедуру;
3) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения, - при помещении товаров под таможенную процедуру;
4) у лиц, указанных в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта,  - когда товары задерживаются в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса, а также в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. При временном хранении товаров сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) у перевозчика или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров на момент регистрации документов, представленных для помещения товаров на временное хранение:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их на складе временного хранения, либо принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день такой утраты, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их на складе временного хранения, либо принятия их иным лицом на временное хранение в месте, не являющемся складом временного хранения, - день такой передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;

1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтау үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген сәтте тауарларға қатысты уәкілеттігі бар басқа тұлғада - кеден органы бұл құжаттарды тіркеген сәттен бастап;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде - тауарларды уақытша сақтау қоймасында орналастырған сәттен бастап;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада - кеден органы тауарды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген күннен бастап пайда болады.
2. Уақытша сақтауға орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме тоқтатылады:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтау үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген сәтте тауарларға қатысты уәкілеттігі бар басқа тұлғада, - тауарларды уақытша сақтау қоймасында орналастырған кезде не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда уақытша сақтауға басқа тұлға қабылдағанда;
2) уақытша сақтау қоймасының иесінде - уақытша сақтау қоймасынан тауарды кедендік рәсімге орналастырылуына байланысты бергенде;
3) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада, - тауарды кедендік рәсімге орналастырғанда;
4) осы тармақтың 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда - тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес, сондай-ақ осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда кідіртілгенде.
3. Тауарларды уақытша сақтаған кезде кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі:
1) тасымалдаушыда немесе тауарларды уақытша сақтау үшін ұсынылған құжаттарды тіркеген сәтте тауарларға қатысты уәкілеттігі бар басқа тұлғада - бұл құжаттарды тіркеген сәттен бастап:
уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар оларды уақытша сақтау қоймасына орналастырғанға дейін жоғалған, не оларды тұлға уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға алған жағдайда, апаттың немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған (қайтарымсыз жоғалған), не тасу, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан жойылуын қоспағанда, тауар жоғалған күн - кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу мерзімі болып есептеледі, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органында тіркелген күн;
уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар алушыға немесе  басқа тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз оларды уақытша сақтау қоймасында орналастырғанға дейін, не оларды тұлға уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға алған жағдайда, - осы тапсырған күн, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органында тіркелген күн;

2) у лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, помещенных на временное хранение, до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день такой утраты, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
в случае передачи товаров, помещенных на временное хранение, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа до размещения их в месте, не являющемся складом временного хранения - день такой передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение;
3) у владельца склада временного хранения либо лица, осуществляющего временное хранение товаров в месте, не являющемся складом временного хранения:
в случае утраты товаров, хранящихся на складе временного хранения, либо в месте, не являющемся складом временного хранения, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день такой утраты, а если этот день не установлен - день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае передачи товаров, хранящихся на складе временного хранения, либо в месте, не являющемся складом временного хранения, получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа - день такой передачи, а если этот день не установлен день размещения товаров на складе временного хранения либо в месте, не являющемся складом временного хранения;
в случае использования товаров, хранящихся на складе получателя товаров, иначе, чем в целях временного хранения товаров - день такого использования, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом документов, представленных для помещения товаров на временное хранение.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги, в случаях установленных в пункте 3 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным исходя из ставок таможенных пошлин, налогов, таможенной стоимости, их физической характеристики в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) и курса валют, устанавливаемого в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, в которое подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, и действующих на день сроков уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, установленных пунктом 3 настоящей статьи, соответственно.

2) уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орындарда тауарларды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада:
уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар оларды уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында орналастырғанға дейін жоғалған жағдайда, апаттың немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған (қайтарымсыз жоғалған), не тасу, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан жойылуын қоспағанда, тауар жоғалған күн, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттарды кеден органында тіркелген күн;
уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар алушыға немесе  басқа тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз оларды уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға алған жағдайда, - осы тапсырған күн, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттар кеден органында тіркелген күн;
3) уақытша сақтау қоймасының иесінде, не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында тауарды уақытша сақтауды жүзеге асырушы тұлғада:
уақытша сақтау қоймасында, не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында сақтаулы тұрған тауарлар жоғалған жағдайда, апаттың немесе ырық бермес күш әсерінің салдарынан жойылған (қайтарымсыз жоғалған), не тасу, тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему салдарынан жойылуын қоспағанда, тауар жоғалған күн, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтау қоймасында, не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында орналастырылған күн;
уақытша сақтауға орналастырылған тауарлар алушыға немесе  басқа тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз оларды уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында уақытша сақтауға берген жағдайда, - осы тапсырған күн, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтау қоймасында, не уақытша сақтау қоймасы болып табылмайтын орында орналастырылған күн;
тауарларды алушының қоймасында сақталып тұрған тауарларды уақытша сақтау мақсатынан басқаша пайдаланған жағдайда - осылай қолданған күні, ал егерде ол күн белгісіз болса - тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжаттар кеден органында тіркелген күн.
4. Кедендік әкелім бажы, салықтар, осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларда, тауарды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімге орналастыру кезінде төленетін, кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есепке алмастан, кедендік баж алымдарының, салықтардың, кедендік құнның, олардың нақты сипаттамасын заттай тұлғалау (саны, массасы, көлемі немесе басқа сипаттамасы) және валюталар бағамы тұрғысынан есептелген кедендік әкелім бажының, салықтардың сомаларына сәйкес, кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін, кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу мерзімінің күні қолданыста болған, сәйкесінше осы баптың 3-тармағында белгіленген мөлшерде төленуге тиіс.

Раздел 5. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ,
СВЯЗАННЫЕ С ПОМЕЩЕНИЕМ ТОВАРОВ
ПОД ТАМОЖЕННУЮ ПРОЦЕДУРУ
Глава 26
Общие положения о таможенных операциях,
связанных с помещением товаров под таможенную процедуру
Статья 173. Порядок совершения таможенных операций,
связанных с помещением товаров под
таможенную процедуру
1. Таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, совершаются в порядке и на условиях, определенных таможенным законодательством таможенного союза.
2. Порядок и технология совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, устанавливаются в зависимости от видов товаров, перемещаемых через таможенную границу, вида транспорта, используемого для такого перемещения (автомобильный, воздушный, железнодорожный, морской, речной и другие), категорий лиц, перемещающих товары.
3. От имени таможенных органов таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, совершаются должностными лицами таможенных органов, уполномоченных на совершение таких таможенных операций в соответствии со своими должностными (функциональными) обязанностями.
4. Требования таможенных органов при совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, должны быть обоснованы и ограничены требованиями, необходимыми для обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза.
5. Таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, применяются одинаково независимо от страны происхождения, отправления и назначения товаров.
Статья 174. Помещение товаров под таможенную процедуру
1. Помещение товаров под таможенную процедуру начинается с момента подачи таможенному органу таможенной декларации и (или) документов, необходимых для помещения товаров под таможенную процедуру в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Товары, подлежащие ветеринарному, фитосанитарному и другим видам государственного контроля, могут быть помещены под таможенную процедуру только после осуществления соответствующего контроля.
3. Помещение товаров под таможенную процедуру завершается выпуском товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
Статья 175. Место и время совершения таможенных операций,
связанных с помещением товаров под
таможенную процедуру
1. Таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, совершаются в местах нахождения таможенных органов и во время их работы.
2. По мотивированному запросу декларанта либо таможенного представителя отдельные таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру, могут совершаться вне места нахождения и вне времени работы таможенных органов.

5-бөлім.
ТАУАРЛАРДЫ КЕДЕНДІК РӘСІМГЕ ОРНАЛАСТЫРУМЕН
БАЙЛАНЫСТЫ КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАР 26-тарау
Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты
кедендік операциялар туралы жалпы ережелер
173-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен
байланысты кедендік операцияларды
жасау тәртібі
1. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операциялар кеден одағының кедендік заңнамасында белгіленген тәртіпте және шарттарда жасалады.
2. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі мен технологиясы кедендік шекара арқылы өткізілетін тауардың түріне, мұндай алып өту үшін қолданылатын көлік түріне (автомобиль, әуе, теміржол, теңіз, өзен және т.б.), тауарларды алып өтуші тұлғалар санатына байланысты белгіленеді.
3. Кеден органдары атынан тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды мұндай кедендік операцияларды жасауға уәкілетті кеден органдарының лауазымды тұлғалары, өздерінің лауазымдық міндеттеріне (функционалдық) сәйкес жасайды.
4. Кеден органдарының тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезіндегі талаптары негізделген болуы және кеден одағының кедендік заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету үшін қажет талаптармен шектелуі тиіс.
5. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операциялар тауардың шыққан, жөнелткен, межелі еліне және арналуына қарамастан бірдей қолданылады.
174-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру
1. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру кеден органына кедендік декларацияны және (немесе) осы Кодексте қарастырылған жағдайларда тауарларды кедендік рәсімге орналастыру үшін қажет құжаттарды тапсырған сәттен басталады.
2. Ветеринарлық, фитосанитарлық және мемлекеттік бақылаудың  басқа түрлеріне жатқызылатын тауарлар тиісті бақылаудан өткен соң ғана кедендік рәсімге орналастырылады.
3. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру тауарларды мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес шығарумен аяқталады.
175-бап. Тауарларды кедендік рәсімге
орналастырумен байланысты кедендік
операцияларды жасау орны мен уақыты
1. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операциялар, кеден органдарының тұрған жерінде және олардың жұмыс кезінде жасалады.
2. Декларанттың, не кедендік өкілдің дәлелді сұранысы бойынша тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты жекелеген кедендік операциялар кеден органдарының тұрған жері мен жұмыс кезінен тыс уақытта жасалуы мүмкін.

Статья 176. Документы и сведения, необходимые для
помещения товаров под таможенную процедуру
1. При помещении товаров под таможенную процедуру лица, определенные настоящим Кодексом обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для выпуска товаров.
При совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру, таможенные органы вправе требовать представления только тех документов и сведений, которые необходимы для обеспечения соблюдения таможенного законодательства таможенного союза и представление которых предусмотрено таможенным законодательством таможенного союза.
2. Перечень документов и сведений, необходимых для выпуска товаров, и сроки их представления устанавливаются настоящим Кодексом.
3. Таможенные органы не вправе отказать в принятии документов из-за наличия опечаток, технических или грамматических ошибок, которые не изменяют содержащиеся в документах данные, влияющие на принятие таможенным органом решения о выпуске товаров.
4. Документы, необходимые для выпуска товаров, могут быть представлены в форме электронных документов в соответствии с настоящим Кодексом.
5. Формы таможенных документов определяются решением Комиссии таможенного союза.
Таможенные документы заполняются на русском языке, если иное не установлено в соответствии с настоящим Кодексом.
6. В соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза и международными договорами государств-участников таможенного союза с иностранными государствами, в целях упрощения и ускорения выпуска товаров могут применяться таможенные документы других государств, используемые для таможенных целей.
Статья 177. Присутствие заинтересованных лиц или их
представителей при совершении таможенных
операций, связанных с помещением товаров под
таможенную процедуру
1. Заинтересованные лица или их представители, вправе присутствовать при совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру.
2. По требованию таможенного органа заинтересованные лица или их представители обязаны присутствовать при совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров под таможенную процедуру в целях оказания содействия таможенным органам в их совершении.
Статья 178. Первоочередной порядок помещения отдельных
категорий товаров под таможенную процедуру
Товары, необходимые для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, а также товары, подвергающиеся быстрой порче, живые животные, радиоактивные материалы, взрывчатые вещества, международные почтовые отправления, экспресс-грузы, гуманитарная и техническая помощь, сообщения и материалы для средств массовой информации и другие подобные товары помещаются под таможенную процедуру в первоочередном порядке.

176-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру
үшін қажет құжаттар мен мәліметтер
1. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру кезінде осы Кодекспен белгіленген тұлғалар кеден органына тауарларды шығару үшін кажет құжаттар мен мәліметтерді ұсынуға міндетті.
Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасаған кезде, кеден органдары кеден одағының кедендік заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету үшін кажет және оларды ұсыну кеден одағының кедендік заңнамасында қарастырылған құжаттар мен мәліметтерді ғана ұсынуды талап етуге құқылы.
2. Тауарларды шығару үшін кажет құжаттар мен мәліметтер тізбесі, және оларды ұсыну мерзімі осы Кодекспен белгіленеді.
3. Кеден органдарының құжаттардағы кеден органының тауарларды шығару туралы шешім қабылдауына әсер ететін мәліметтерді өзгертпейтін, жаңылыс қателердің, техникалық немесе грамматикалық қателердің болуы себепті құжаттарды қабылдаудан бас тартуға құқы жоқ.
4. Тауарларды шығаруға қажетті құжаттар осы Кодекске сәйкес электронды құжат түрінде ұсынылуы мүмкін.
5. Кедендік құжаттар нысандары Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Кедендік құжаттар, егерде басқадай осы Кодекске сәйкес белгіленбеген болса, орыс тілінде толтырылады.
6. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық келісімдеріне және кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің шетел мемлекеттерімен жасасқан халықаралық келісімдеріне сәйкес, тауарларды шығаруды оңайлату мен жеделдету мақсатында кедендік мақсатта қолданылатын басқа мемлекеттердің кедендік құжаттары қолданылуы мүмкін.
177-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен
байланысты кедендік операцияларды жасау
кезінде мүдделі тұлғалардың немесе олардың
өкілдерінің қатысуы
1. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде мүдделі тұлғалар немесе олардың өкілдері қатысуға құқылы.
2. Кеден органының талабы бойынша мүдделі тұлғалар немесе олардың өкілдері тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде, кеден органына оны жасауда көмек көрсету үшін қатысуға міндетті.
178-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік
рәсімге бірінші кезекте орналастыру тәртібі
Табиғи апаттар, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар зардаптарын жоюға кажет тауарлар, бейбітшілікті қолдау акцияларын не оқыту-жаттығуларын өткізуге кажет әскери арналым өнімдері, сондай-ақ тез бұзылуға бейім тауарлар, тірі жануарлар, радиоактивті материалдар, жарылғыш заттар, халықаралық пошта жөнелтілімдері, экспресс-жүктер, гуманитарлық және техникалық көмек, бұқаралық ақпарат құралдары үшін хабарламалар мен материалдар және басқа ұқсас тауарлар кедендік рәсімге бірінші кезекте орналастырылады.

Глава 27
Таможенное декларирование товаров
Статья 179. Общие положения о таможенном
декларировании товаров
1. Товары подлежат таможенному декларированию при помещении под таможенную процедуру, либо в иных случаях, установленных в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Таможенное декларирование товаров производится декларантом либо таможенным представителем, действующим от имени и по поручению декларанта.
3. Таможенное декларирование производится в письменной и (или) электронной формах с использованием таможенной декларации.
Статья 180. Таможенная декларация
1. При таможенном декларировании товаров в зависимости от заявляемых таможенных процедур и лиц, перемещающих товары, применяются следующие виды таможенной декларации:
1) декларация на товары;
2) транзитная декларация;
3) пассажирская таможенная декларация;
4) декларация на транспортное средство.
Формы и порядок заполнения таможенной декларации, определяются решением Комиссии таможенного союза.
2. Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации, ограничивается только теми сведениями, которые необходимы для целей исчисления и взимания таможенных платежей, формирования таможенной статистики и применения таможенного законодательства таможенного союза и иного законодательства государств-участников таможенного союза.
3. Сведения, подлежащие указанию в таможенной декларации на товары и транзитной декларации в зависимости от таможенной процедуры, категорий товаров, лиц их перемещающих, вида транспорта, могут сокращаться решением Комиссии таможенного союза.
Сведения, подлежащие указанию в пассажирской таможенной декларации и декларации на транспортное средство, устанавливаются решением Комиссии таможенного союза.
4. В качестве таможенной декларации могут использоваться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой, в случаях и порядке, определяемых настоящим Кодексом или решением Комиссии таможенного союза.
5. Таможенная декларация может быть представлена в виде электронного документа в соответствии с настоящим Кодексом.
Порядок представления и использования таможенной декларации в виде электронного документа определяется решением Комиссии таможенного союза.
6. Подача таможенной декларации в письменной форме должна сопровождаться представлением таможенному органу ее электронной копии, если иное не установлено решениями Комиссии таможенного союза.
Структура и формат электронной копии таможенной декларации, а также порядок ее представления и использования, определяются решением Комиссии таможенного союза.

27-тарау
Тауарларды кедендік декларациялау
179-бап. Тауарларды кедендік декларациялау туралы
жалпы ережелер
1. Тауарлар кедендік рәсімге орналастырылған кезде, не осы Кодекске сәйкес белгіленген басқа жағдайларда кедендік декларациялауға жатқызылады.
2. Тауарларды кедендік декларациялауды декларант, не декларанттың атынан және оның тапсыруымен әрекет ететін кедендік өкіл жүргізеді.
3. Кедендік декларациялау жазбаша және (немесе) электронды нысандарда кедендік декларацияны қолдана отырып жүргізіледі.
180-бап. Кедендік декларация
1. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде тауарларды алып өтуші тұлғалар мен мәлімделген кедендік рәсімдерге байланысты кедендік декларацияның келесі түрлері қолданылады:
1) тауарлар декларациясы;
2) транзиттік декларация;
3) жолаушы кедендік декларациясы;
4) көлік құралының декларациясы.
Кедендік декларацияны толтыру нысандары мен тәртібі Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.
2. Кедендік декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтер тізбесі кедендік төлемдерді есептеу мен өндіру, кедендік статистиканы қалыптастыру және кеден одағының кедендік заңнамасын және кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің басқа заңнамаларын қолдану мақсатында қажет мәліметтермен ғана шектеледі.
3. Тауарлар декларациясы мен транзиттік декларацияда көрсетілуге тиіс мәліметтер кедендік рәсімге, тауардың түріне, алып өту үшін қолданылатын көлік түріне, тауарларды алып өтуші тұлғалар санатына байланысты Кедендік одақ комиссиясының шешімімен қысқартылуы мүмкін.
Жолаушы кедендік декларациясында және көлік құралының декларациясында көрсетілуге тиіс мәліметтер Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.
4. Кедендік декларация ретінде көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) кедендік рәсімге сәйкес тауарды шығару үшін қажет мәліметтері бар басқа құжаттар, осы Кодекспен және Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалатын жағдайлар мен тәртіпте қолданылуы мүмкін.
5. Кедендік декларация осы Кодекске сәйкес электронды құжат түрінде ұсынылуы мүмкін.
Кедендік декларацияны электронды құжат түрінде ұсыну және қолдану тәртібі Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.
6. Кедендік декларацияны жазбаша нысанда тапсыру, егерде Кедендік одақ комиссиясының шешімімен басқадай белгіленбесе, кеден органына оның электронды нұсқасын ұсынумен ілесіп отыру қажет.
Кедендік декларацияның электронды құрылымы мен пішіні, сондай-ақ оны ұсыну және қолдану тәртібі Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.

Статья 181. Декларация на товары
1. При помещении под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, таможенному органу представляется декларация на товары.
2. В декларации на товары указываются следующие основные сведения, в том числе в кодированном виде:
1) заявляемая таможенная процедура;
2) сведения о декларанте, таможенном представителе, об отправителе и о получателе товаров;
3) сведения о транспортных средствах, используемых для международной перевозки товаров и (или) их перевозки по таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем;
3) сведения о транспортных средствах международной перевозки и (или) транспортных средствах, на которых товары перевозились (будут перевозиться) по таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем;
4) сведения о товарах:
наименование;
описание;
классификационный код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
наименование страны происхождения;
наименование страны отправления (назначения);
описание упаковок (количество, вид, маркировка и порядковые номера);
количество в килограммах (вес брутто и вес нетто) и в других единицах измерения;
таможенная стоимость;
статистическая стоимость;
5) сведения об исчислении таможенных платежей:
ставки таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов;
применение льгот по уплате таможенных платежей;
суммы исчисленных таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов;
курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза и применяемый для исчисления таможенных платежей в соответствии с настоящим Кодексом;
6) сведения о внешнеэкономической сделке и ее основных условиях;
7) сведения о соблюдении ограничений;
8) сведения о производителе товаров;
9) сведения, подтверждающие соблюдение условий помещения товаров под таможенную процедуру;
10) сведения о документах, представляемых в соответствии со статьей 183 настоящего Кодекса;
11) сведения о лице, составившем декларацию на товары;
12) место и дата составления декларации на товары.
Статья 182. Транзитная декларация
1. При помещении товаров под таможенную процедуру таможенного транзита таможенному органу отправления представляется транзитная Декларация.
2. В качестве транзитной декларации могут представляться транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы, в том числе, определенные международными договорами, содержащие сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
3. Транзитная декларация должна содержать следующие сведения о (об):

181-бап. Тауарлар декларациясы
1. Кедендік рәсімдерге орналастырылған кезде, кедендік транзит рәсімін қоспағанда, кеден органына тауар декларациясы ұсынылады.
2. Тауарлар декларациясында келесі негізгі мәліметтер, оның ішінде кодталған түрде, көрсетіледі:
1) мәлімделетін кедендік рәсім;
2) декларант, кедендік өкіл, тауарды жөнелтуші және алушы туралы мәліметтер;
3) тауарларды халықаралық тасымалдауда қолданылатын көлік құралдары туралы және (немесе) оларды кеден одағының кедендік аумағында кедендік бақылаумен тасымалдау туралы мәліметтер;
3) тауарларды халықаралық тасымалдауда қолданылатын көлік құралдары туралы және (немесе) оларды кеден одағының кедендік аумағында кедендік бақылаумен тасымалдаған (тасымалданатын) көлік құралдары туралы мәліметтер;
4) тауарлар туралы мәліметтер:
атауы;
сипаттамасы;
сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың жіктеу коды;
шыққан елінің атауы;
жөнелткен (межелі) ел атауы;
орама сипаттамасы (саны, түрі, таңбалау және реттік саны);
килограммға шаққанда саны (брутто салмағы және нетто салмағы) және де өзге өлшеу бірліктерінде;
кедендік құн;
статистикалық құны;
5) кедендік төлемдердің есептелуі туралы мәліметтер:
Кедендік баж, салық, кедендік алым ставкалары;
кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдікті пайдалану;
кедендік бажды, салықты, кедендік алымдарды есептеу сомасы;
кедендік одақтың қатысушы-мемлекеттер заңнамасына сәйкес белгіленетін және осы Кодекске сәйкес кедендік төлемдерді есептеуде қолданылатын валюталар бағамы;
6) сыртқы экономикалық мәміле және оның негізгі шарттары туралы
мәліметтер;
7) шектеулердің сақталуы туралы мәліметтер;
8) тауар өндіруші туралы мәліметтер;
9) тауарларды кедендік рәсімге орналастыру шарттарын сақтау туралы мәліметтер;
10) осы Кодекстің 183-бабына сәйкес ұсынылатын құжаттар туралы мәліметтер;
11) тауарлар декларациясын қалыптастырушы тұлға туралы мәліметтер;
12) тауарлар декларациясын қалыптастыру күні мен орны.
182-бап. Транзиттік декларация
1. Тауарды кедендік транзит кедендік рәсіміне орналастыру кезінде кеден органына транзиттік декларация ұсынылады.
2. Транзиттік декларация ретінде көлік (тасымал), коммерциялық және (немесе) халықаралық келісімдермен белгіленген, осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтері бар басқа да құжаттар ұсынылуы мүмкін.
3. Транзиттік декларацияда келесі мәліметтер болуы тиіс:

1) отправителе, получателе товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
2) стране отправления, стране назначения товаров;
3) декларанте;
4) перевозчике;
5) транспортном средстве международной перевозки, на котором перевозятся товары;
6) наименовании, количестве, стоимости товаров в соответствии с коммерческими, транспортными (перевозочными) документами;
7) коде товаров в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров или Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых шести знаков;
8) весе товаров брутто или объеме, а также количестве товаров в дополнительных единицах измерения (при наличии таких сведений) по каждому коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности или Гармонизированной системы описания и кодирования товаров;
9) количестве грузовых мест;
10) пункте назначения товаров в соответствии с транспортными (перевозочными) документами;
11) документах, подтверждающих соблюдение ограничений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу, если такое перемещение допускается при наличии этих документов;
12) планируемой перегрузке товаров или грузовых операциях в пути.
4. Таможенный орган не вправе требовать от декларанта, представления других сведений, за исключением сведений, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
5. Если принимаемый в качестве транзитной декларации документ, предусмотренный международными договорами, не содержит всех сведений, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, недостающие сведения должны содержаться в прилагаемых к нему либо следующих вместе с ним документах, представляемых таможенному органу.
6. Транзитная декларация регистрируется таможенным органом, в том числе, с использованием информационных систем и информационных технологий, применяемых таможенными органами.
Порядок подачи и регистрации транзитной декларации определяется решением Комиссии таможенного союза.
Статья 183. Представление документов при таможенном
декларировании товаров
1. Подача таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу документов, на основании которых заполнена таможенная декларация, если иное не установлено настоящим Кодексом.
К таким документам относятся:
1) документы, подтверждающие полномочия лица, подающего таможенную декларацию;
2) документы, подтверждающие совершение внешнеэкономической сделки, либо иные документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках внешнеэкономической сделки;
3) транспортные (перевозочные) документы;

1) көлік (тасымал) құжатына сәйкес тауарды жөнелтуші, алушы туралы;
2) жөнелтуші ел, тауардың межелі елі туралы;
3) декларант туралы;
4) тасымалдаушы туралы;
5) тауарлар тасымалданатын халықаралық тасымалдың көлік құралы туралы;
6) көлік (тасымал), коммерциялық құжаттарға сәйкес тауардың атауы, саны, құны туралы;
7) тауарларды кодтау және сипаттаудың Үйлестірілген жүйесіне немесе сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының алғашқы алты белгісінен кем емес деңгейдегі тауар коды туралы;
8) сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының немесе тауарларды кодтау және сипаттаудың Үйлестірілген жүйесінің әрбір коды бойынша тауардың брутто салмағы немесе көлемі, сондай-ақ өзге өлшеу бірліктеріндегі тауар саны туралы (мұндай мәліметтер болған жағдайда);
9) жүк орындарының саны;
10) көлік (тасымал) құжатына сәйкес тауардың межелі пункті туралы;
11) тауарлардың кеден шекарасы арқылы өтуімен байланысты шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар туралы, егер мұндай алып өту осы құжаттар болған жағдайда рұқсат етілсе;
12) жолда жоспарланған тауарларды қайта тиеу немесе жүк операциялары туралы.
4. Кедендік органның декларанттан осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерден басқа мәліметтерді талап етуге құқы жоқ.
5. Егерде транзиттік декларация ретінде қабылданатын, халықаралық келісімдермен көзделген құжатта осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтер болмаса, жетіспейтін мәліметтердің оған қоса жалғанатын не онымен бірге ілесіп жүретін, кеден органына ұсынылатын құжатта болуы тиіс.
6. Транзиттік декларация кеден органымен, оның ішінде кеден органдарында қолданылатын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды қолдана отырып, тіркеледі.
Транзиттік декларацияны ұсыну және тіркеу Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.
183-бап. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде
құжаттарды ұсыну
1. Кедендік декларацияны тапсыру, егерде осы Кодекспен басқадай белгіленбеген жағдайда, кеден органына солардың негізінде кедендік декларация толтырылған құжаттарды ұсынумен ілесіп отырылуы қажет.
Ондай құжаттар:
1) кедендік декларацияны ұсынушы тұлғаның уәкілеттілігін растайтын құжаттар;
2) сыртқы экономикалық мәміленің жасалғанын растайтын құжат, не иелену, пайдалану, және (немесе) тауарларды сыртқы экономикалық мәміле шеңберінде емес жұмсалуын растайтын құжаттар;
3) көлік (тасымал) құжаты;

4) коммерческие документы, имеющиеся в распоряжении декларанта;
5) документы, подтверждающие соблюдение запретов ограничений;
6) документы, подтверждающие соблюдение ограничений в связи с применением специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
7) документы, подтверждающие страну происхождения товаров в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
8) документы, на основании которых был заявлен классификационный код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности;
9) документы, подтверждающие уплату и (или) обеспечение уплаты таможенных платежей;
10) документы, подтверждающие право на льготы по уплате таможенных платежей, на применение полного или частичного освобождения от уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с таможенными процедурами, установленными настоящим Кодексом, либо на уменьшение базы (налоговой базы) для исчисления таможенных пошлин, налогов;
11) документы, подтверждающие изменение срока уплаты таможенных пошлин, налогов;
12) документы, подтверждающие заявленную таможенную стоимость товаров и выбранный метод определения таможенной стоимости товаров;
13) документ, подтверждающий соблюдение требований в области валютного контроля, в соответствии с валютным законодательством государств-участников таможенного союза.
14) документ о регистрации и национальной принадлежности транспортного средства международной перевозки, в случае перевозки товаров автомобильным транспортом при их помещении под таможенную процедуру таможенного транзита.
Если в документах, указанных в настоящем пункте, не содержатся сведения, заявленные в таможенной декларации, представляются иные документы, на основании которых заполнена таможенная декларация.
2. Перечень документов, представляемых при таможенном декларировании товаров, в зависимости от форм таможенного декларирования (письменного, электронного), видов таможенной декларации, категорий товаров и лиц, может быть сокращен в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза или законодательством государств-участников таможенного союза.
3. В случае, когда отдельные документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, не могут быть представлены при подаче таможенной декларации, по мотивированному обращению декларанта таможенный орган разрешает представление таких документов до выпуска товаров.
4. При таможенном декларировании товаров представляются оригиналы документов либо их копии. При представлении копий документов таможенный орган праве проверить соответствие копий документов их оригиналам.
Если при таможенном декларировании товаров в таможенный орган ранее представлялись документы, которые используются при таможенном декларировании, то достаточно представления копий таких документов, либо указания сведений о представлении таможенному органу таких документов.

4) декларанттың билігіндегі коммерциялық құжаттар;
5) тыйымдар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжат;
6) арнаулы қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолданумен байланысты шектеулердің сақталуын растайтын құжат;
7) осы Кодекспен көзделген жағдайларда, тауарлардың шыққан елін растайтын құжат;
8) сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасы бойынша тауарды жіктеу коды мәлімделген құжаттар;
9) кедендік төлемдердің төленгенін және (немесе) қамтамасыз етілуін растайтын құжат;
10) кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдік құқығын, кедендік баждан, салықтардан толық немесе жартылай босатудың осы Кодекспен белгіленген кедендік рәсімдерге сәйкес, не кедендік баж, салықтарды есептеу үшін базаны (салық базасын) азайту қолданылғанын растайтын құжаттар;
11) кедендік баж, салықтарды төлеу мерзімінің өзгертілгенін растайтын құжаттар;
12) тауарлардың мәлімделген құнын және тауарлардың кедендік құнын анықтау үшін таңдалған әдісті растайтын құжаттар;
13) кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің валюталық заңнамасына сәйкес валюталық бақылау саласындағы талаптардың сақталуын растайтын құжат;
14) тауарларды автомобиль көлігімен кедендік транзит рәсімімен тасымалдаған жағдайда халықаралық тасымалдың көлік құралының тіркелуін және ұлттық тиесілілігін растайтын құжат.
Егерде осы тармақта көрсетілген құжаттарда кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер болмаса, солардың негізінде кедендік декларация толтырылған құжаттар ұсынылады.
2. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде ұсынылатын құжаттар тізбесі кедендік декларациялау нысанына (жазбаша, электрондық), кедендік декларацияның түріне, тауарлар мен тұлғалар санатына байланысты кеден одағының кедендік заңнамасына немесе кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қысқартылуы мүмкін.
3. Солардың негізінде кедендік декларация толтырылған жекелеген құжаттарды кедендік декларация ұсынылған сәтте тапсыру мүмкін болмаса, декларанттың дәлелді жүгінуі бойынша кеден органы мұндай құжаттардың тауар шығарылғанға дейін тапсыруды рұқсат етеді.
4. Тауарларды кедендік ресімдеу кезінде құжаттардың түпнұсқасы не олардың көшірмесі ұсынылады. Құжаттардың көшірмесі ұсынылған жағдайда, кеден органы құжат көшірмесінің түпнұсқасына сәйкестігін тексеруге құқылы.
Егер тауарларды кедендік декларациялау кезінде кеден органына кедендік декларациялауда қолданылатын құжаттар бұрын тапсырылған жағдайда, ол құжаттардың көшірмесі ұсынылса, не мұндай құжаттардың кеден органына тапсырылғаны жөнінде мәліметтер көрсетілсе жеткілікті.

5. При таможенном декларировании товаров документы могут быть представлены в виде электронных документов в соответствии с настоящим Кодексом.
Порядок предоставления и использования электронных документов, определяется таможенным законодательством таможенного союза.
6. Подача таможенной декларации в электронной форме может не сопровождаться представлением таможенному органу документов, на основании которых заполнена таможенная декларация, в том числе документов, установленных статьями 240, 253, 265, 294, 299, 308 настоящего Кодекса, если в таможенный орган ранее представлялись такие документы, либо они могут быть представлены впоследствии в соответствии законодательством государства-участника таможенного союза.
7. Таможенные органы могут принимать и использовать при таможенном декларировании документы и сведения, составленные на государственных языках государств-участников таможенного союза и иностранных языках.
Таможенный орган вправе потребовать перевод сведений, содержащихся в документах, составленных на языке, не являющимся государственным языком государства-участника таможенного союза, таможенному органу которого при таможенном декларировании представляются такие документы.
Статья 184. Дополнительные документы, представляемые при
таможенном декларировании в соответствии с
условиями таможенных процедур
При таможенном декларировании товаров в соответствии с условиями заявленных таможенных процедур дополнительно к документам, указанным в статье 183 настоящего Кодекса, представляются документы, установленные статьями 240, 253, 265, 294, 299, 308 настоящего Кодекса.
Статья 185. Сроки подачи таможенной декларации
1. Таможенная декларация на товары, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза, подается до истечения срока временного хранения товаров, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. Таможенная декларация на товары, вывозимые с таможенной территории таможенного союза, подается до их убытия с таможенной территории таможенного союза, если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. Таможенная декларация в отношении товаров, являющихся  орудием, средством совершения или предметом административного правонарушения или преступления, в отношении которых было принято решение об их возврате, и которые подлежат таможенному декларированию с целью их помещения под таможенную процедуру, подается в течение тридцати дней со дня вступления в законную силу:
1) решения суда об освобождении от уголовной (административной) ответственности;
2) решения таможенного органа (должностного лица) об освобождении от административной ответственности;

5. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттар осы Кодекске сәйкес, электрондық құжат түрінде ұсынылуы мүмкін.
Электронды құжаттарды ұсыну және қолдану тәртібі Кедендік одақ комиссиясының шешімімен айқындалады.
6. Кедендік декларацияны электронды нұсқада тапсырғанда кедендік декларацияны толтыруға негіз болған құжаттарды ұсынудың қажеті жоқ, оның ішінде осы Кодекстің 240, 253, 265, 294, 299, 308-баптарымен белгіленген құжаттарды, немесе олар кейіннен тапсырылуы мүмкін, кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес.
7. Кеден органдары кедендік декларациялау кезінде кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің мемлекеттік тілінде немесе шет тілінде қалыптастырылған құжаттар мен мәліметтерді қолдану және қабылдауы мүмкін.
Кеден органы кеден одағына қатысушы-мемлекеттің мемлекеттік тілі болып табылмайтын тілде толтырылған құжаттардағы мәліметтерді аударып беруді талап етуге құқылы.
184-бап. Кедендік декларациялау кезінде кедендік
рәсімдердің шарттарына сәйкес ұсынылатын
қосымша құжаттар
Кедендік декларациялау кезінде мәлімделген кедендік рәсімдердің шарттарына сәйкес осы Кодекстің 183-бабында аталған құжаттарға қосымша осы Кодекстің 240, 253, 265, 294, 299, 308-баптарында аталған құжаттар ұсынылады.
185-бап. Кедендік декларацияны ұсыну мерзімі
1. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауарға кедендік декларация егерде осы Кодекспен басқадай белгіленбесе, тауарларды уақытша сақтау мерзімі біткенге дейін тапсырылады.
2. Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін тауарға кедендік декларация осы Кодекспен басқадай белгіленбесе, олардың кеден одағының кедендік аумағынан кеткеніне дейін тапсырылады.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс жасау заты болып, қаруы болып табылатын, және оларға қатысты қайтару жөнінде шешім қабылданған тауарларға қатысты кедендік декларация кедендік рәсімге орналастыру мақсатында заңды күшіне енген күннен бастап отыз күн ішінде ұсынылады:
1) қылмыстық (әкімшілік) жауапкершіліктен босату туралы шешім;
2) әкімшілік жауапкершіліктен босату туралы кеден органының шешімі (лауазымды тұлғаның);

3) решения суда или таможенного органа (должностного лица) о прекращении производства по уголовному (административному) делу;
4) решения суда или таможенного органа (должностного лица) о привлечении к административной или уголовной ответственности.
Товары, указанные в части первой настоящего пункта, таможенная декларация в отношении которых не подана в установленный срок, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.
Статья 186. Декларант
Декларантами могут быть:
1) лицо государства-участника таможенного союза:
заключившее внешнеэкономическую сделку либо от имени (по поручению) которого эта сделка заключена;
имеющее право владения, пользования и (или) распоряжения товарами - при отсутствии внешнеэкономической сделки;
2) иностранные лица:
физическое лицо, перемещающее товары для личного пользования;
лицо, пользующееся таможенными льготами в соответствии с главой 45 настоящего Кодекса;
организация, имеющая представительство, созданное на территории государства-участника таможенного союза в установленном порядке, - при заявлении таможенных процедур временного ввоза, реэкспорта, а также таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления только в отношении товаров, ввозимых для собственных нужд таких представительств;
лицо, имеющее право распоряжаться товарами не в рамках сделки, одной из сторон которой выступает лицо государства-участника таможенного союза;
3) лица государства-участника таможенного союза и иностранные лица, заявляющие таможенную процедуру таможенного транзита:
перевозчик, в том числе таможенный перевозчик;
экспедитор, если он является лицом государства-участника таможенного союза.
Статья 187. Права декларанта
При таможенном декларировании товаров и совершении иных таможенных операций, необходимых для помещения товаров под таможенную процедуру, декларант вправе:
1) осматривать, измерять и выполнять грузовые операции с товарами, находящимися под таможенным контролем;
2) брать пробы и образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, с разрешения таможенного органа при соблюдении условий, предусмотренных статье 155 настоящего Кодекса;
3) присутствовать при проведении таможенного осмотра и таможенного досмотра товаров должностными лицами таможенных органов и при взятии этими лицами проб и образцов товаров;
4) знакомиться с имеющимися в таможенных органах результатами исследований проб и образцов декларируемых им товаров;
5) представлять в соответствии с настоящим Кодексом документы и сведения, в виде электронных документов;

3) қылмыстық (әкімшілік) істі тоқтату туралы соттың немесе кеден органының шешімі (лауазымды тұлғаның);
4) қылмыстық (әкімшілік) жауапкершілікке тарту туралы соттың немесе кеден органының шешімі (лауазымды тұлғаның).
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тауарларға қатысты кедендік декларация белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда кеден органымен осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес ұсталады.
186-бап. Декларант
Декларант бола алатындар:
1) кеден одағына қатысушы-мемлекеттің тұлғасы:
Сыртқы экономикалық мәмілені жасасқан не оның атынан (тапсыруымен) осы мәміле жасалған;
Сыртқы экономикалық мәміле жасалмаған жағдайда иелену, пайдалану, және (немесе) тауарларды билеу құқығы бар;
2) шетелдік тұлғалар:
Жеке пайдалануы үшін тауарларды алып өтетін жеке тұлға;
Осы Кодекстің 45-тарауына сәйкес кедендік жеңілдіктерді пайдаланатын тұлға;
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттің аумағында өкілдігі бар ұйым, белгіленген тәртіппен - уақытша әкелу, реэкспорт, сондай-ақ осы өкілдіктің жеке мұқтаждығы үшін әкелінетін тауарларға қатысты тек ішкі тұтынуға үшін шығару рәсімін мәлімдеген жағдайда;
Мәміле шеңберінде емес, билеу құқығы бар тұлға, бір тарапы болып кедендік одақтың қатысушы-мемлекетінің тұлғасы болады;
3) кедендік транзит рәсімін мәлімдеген кедендік одақтың қатысушы-мемлекетінің тұлғасы және шетелдік тұлғалар:
Тасымалдаушы, оның ішінде кедендік тасымалдаушы;
экспедитор, егерде ол кедендік одақтың қатысушы-мемлекетінің тұлғасы болған жағдайда.
187-бап. Декларант құқықтары
Тауарларды кедендік декларациялау кезінде және тауарды кедендік рәсімге орналастыру үшін қажет кедендік операцияларды жасау кезінде декларант құқылы:
1) кедендік бақылаудағы тауарларды қарауға, өлшеуге және жүк операцияларын орындауға;
2) кедендік бақылаудағы тауарлардың сынамалары мен үлгілерін осы Кодесктің 155-бабында көзделген шарттар сақталған жағдайда кеден органының рұқсатымен алуға;
3) кеден органдарының лауазымды тұлғалары тауарларды кедендік тексермелеу мен қарауы кезінде және тауарлардың үлгілері мен сынамаларын алғанда қатысуға;
4) өздері декларациялайтын тауарлардың кеден органдарында бар үлгілері мен сынамаларының қорытындысымен;
5) осы Кодекске сәйкес құжаттар мен мәліметтерді электронды құжат түрінде ұсынуға;

6) обжаловать решения таможенных органов, действия (бездействие) таможенных органов или их должностных лиц;
7) привлекать экспертов для целей уточнения сведений о декларируемых им товарах;
8) пользоваться иными полномочиями и правами, предусмотренными настоящим Кодексом.
Статья 188. Обязанности декларанта
При таможенном декларировании товаров и совершении иных таможенных операций, необходимых для помещения товаров под таможенную процедуру, декларант обязан:
1) произвести таможенное декларирование товаров;
2) представить в таможенный орган документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, если иное не установлено таможенным законодательством таможенного союза;
3) предъявить декларируемые товары в случаях, установленных настоящим Кодексом, либо по требованию таможенного органа;
4) уплатить таможенные платежи и (или) обеспечить их уплату в соответствии с настоящим Кодексом;
5) соблюдать требования и условия использования товаров в соответствующей таможенной процедуре;
6) выполнять иные требования, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 189. Ответственность декларанта
Декларант несет ответственность за заявление недостоверных сведений, указанных в таможенной декларации, и неисполнение обязанностей, предусмотренных статьей 188 настоящего Кодекса, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 190. Подача и регистрация таможенной декларации
1. Таможенная декларация подается декларантом или таможенным представителем таможенному органу, правомочному в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза регистрировать таможенные декларации.
2. Дата и время подачи таможенной декларации, ее электронной копии и необходимых документов фиксируется таможенным органом, в том числе с использованием информационных технологий.
3. Таможенный орган регистрирует или отказывает в регистрации таможенной декларации в срок не более двух часов с момента подачи таможенной декларации в порядке, определяемом решением Комиссии таможенного союза.
4. Таможенный орган отказывает в регистрации таможенной декларации когда:
1) таможенная декларация подана таможенному органу, не правомочному регистрировать таможенные декларации;
2) таможенная декларация подана не уполномоченным лицом;
3) в таможенной декларации не указаны необходимые сведения, предусмотренные статьями 180 - 182 настоящего Кодекса;
4) таможенная декларация не подписана, либо не удостоверена надлежащим образом или составлена не по установленной форме;
5) в отношении декларируемых товаров не совершены действия, которые в соответствии с настоящим Кодексом должны совершаться до подачи или одновременно с подачей таможенной декларации.
Отказ в регистрации таможенной декларации оформляется должностным лицом таможенного органа в письменной форме с указанием причин отказа.
В случае отказа в регистрации таможенной декларации, таможенная декларация и представленные документы возвращаются декларанту или таможенному представителю.

6) кеден органдарының және лауазымды тұлғалардың әрекетін (әрекетсіздігіне) шағымдануға;
7) өзі декларациялайтын тауары туралы мәліметтерді нақтылау үшін сарапшыларды тартуға;
8) осы Кодексте көзделген басқа да құқықтар мен құзыреттілікті пайдалануға.
188-бап. Декларант міндеттері
Тауарларды кедендік декларациялау кезінде және тауарды кедендік рәсімге орналастыру үшін кажет кедендік операцияларды жасау кезінде декларант міндетті:
1) тауарларды кедендік декларациялау жүргізуге;
2) кеден органына, солардың негізінде кедендік декларация толтырылған құжаттарды, егерде басқадай кеден одағының кедендік заңнамасымен белгіленбесе, ұсынуға;
3) декларацияланатын тауарларды осы Кодексте көзделген жағдайларда, не кеден органының талабы бойынша ұсынуға;
4) осы Кодекске сәйкес кедендік төлемдерді төлеуге және (немесе) олардың төленуін қамтамасыз етуге;
5) тиісті кеден рәсімінде тауарларды қолдану шарты мен талаптарын сақтауға;
6) осы Кодекске сәйкес басқадай талаптарды орындауға.
189-бап. Декларант жауапкершілігі
Декларант кедендік декларацияда көрсетілген дұрыс емес мәліметтерді мәлімдегені үшін және осы Кодекстің 188-бабында қарастырылған міндеттерді орындамағаны үшін кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.
190-бап. Кедендік декларацияны беру және тіркеу
1. Кедендік декларация декларантпен немесе кедендік өкілмен кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік декларацияны тіркеуге құқылы кеден органына тапсырылады.
2. Кедендік декларацияны, оның электронды көшірмесін, қажетті құжаттарды тапсырған күні мен уақыты кеден органымен, оның ішінде ақпараттық технологияларды қолдана отырып тіркеледі.
3. Кедендік орган кедендік декларацияны Кеден одағының комиссиясы айқындайтын тәртіппен кедендік декларация ұсынылған сәттен бастап екі сағаттан аспайтын мерзімде тіркейді немесе тіркеуден бас тартады.
4. Кедендік орган кедендік декларацияны тіркеуден келесі жағдайда бас тартады:
1) кедендік декларация кедендік декларацияны тіркеуге құқылы кеден органына тапсырылған;
2) кедендік декларация уәкілетті емес тұлғамен берілген;
3) кедендік декларацияда осы Кодекстің 180 - 182-баптарымен көзделген қажет мәліметтер көрсетілмеген;
4) кедендік декларацияға қол қойылмаған не тиісінше ресімделмеген немесе куәландырылмаған;
5) декларацияланатын тауарларға қатысты осы Кодекске сәйкес тапсырғанға дейін немесе декларацияны ұсынғанда жасалатын әрекеттер жасалмаған.
Кедендік декларацияны тіркеуден бас тарту кеден органының лауазымды тұлғасымен жазбаша нысанда бас тарту себебін көрсете отырып ресімделеді.
Кедендік декларацияны тіркеуден бас тартқан жағдайда, кедендік декларация және ұсынылған құжаттар декларантқа не кедендік өкілге қайтарылады.

5. Если таможенная декларация не зарегистрирована таможенным органом, такая декларация считается для таможенных целей неподанной.
6. С момента регистрации таможенная декларация становится документом, свидетельствующим о фактах, имеющих юридическое значение.
7. Положения пунктов 2 и 3 настоящей статьи не применяются при таможенном декларировании товаров помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита.
Статья 191. Изменение и дополнение сведений, заявленных в
таможенной декларации
1. Сведения, заявленные в таможенной декларации, могут быть изменены или дополнены до выпуска товаров с разрешения таможенного органа по мотивированному письменному обращению декларанта при одновременном соблюдении следующих условий:
если вносимые изменения и дополнения не влияют на принятие решения о выпуске товаров и не влекут за собой необходимости изменять сведения, влияющие на определение размера сумм таможенных платежей, за исключением случаев корректировки таможенной стоимости товаров, и соблюдение запретов и ограничений;
если к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не уведомил его о месте и времени проведения таможенного досмотра и (или) не принял решения о проведении иных форм таможенного контроля в отношении товаров.
Изменение и дополнение сведений, заявленных в зарегистрированной таможенной декларации, не может повлечь за собой заявление сведений о товарах, иных чем те, которые были указаны в зарегистрированной таможенной декларации.
2. Внесение изменений и дополнений в таможенную декларацию после выпуска товаров допускается в случаях и порядке, определяемых решением Комиссии таможенного союза.
3. Таможенные органы не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе лица заполнять таможенную декларацию, изменять или дополнять сведения, указанные в таможенной декларации, за исключением тех сведений, внесение которых отнесено к компетенции таможенных органов, а также корректировки таможенной стоимости товаров и (или) изменения после выпуска товаров иных сведений, влияющих на определение размера сумм таможенных платежей, и соблюдение запретов и ограничений, производимых в соответствии с положениями таможенного законодательства таможенного союза.
Статья 192. Отзыв таможенной декларации
1. По письменному обращению декларанта зарегистрированная таможенная декларация на иностранные товары может быть отозвана им до принятия таможенным органом решения о выпуске товаров.
При отзыве таможенной декларации новая таможенная декларация должна быть подана в пределах срока временного хранения товаров.
При неподаче таможенной деклараций в срок, указанный в части второй настоящего пункта, товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.

5. Егерде кедендік декларация кеден органымен тіркелмесе ондай декларация кедендік мақсатта тапсырылмаған болып саналады.
6. Тіркелген сәттен бастап кедендік декларация заңды мағынасы бар фактілерді куәландыратын құжат болып саналады.
7. Осы баптың 2 - 3-тармақтарының ережелері кедендік транзит рәсіміне орналастырылатын тауарларды кедендік декларациялау кезінде қолданылмайды.
191-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді
өзгерту және толықтыру
1. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтер кеден органының рұқсаты бойынша декларанттың дәлелді жазбаша жүгінуі бойынша тауарлар шығарылғанға дейін келесі шарттар сақталғанда өзгертілуі немесе толықтырылуы мүмкін:
Егерде енгізілген өзгертулер мен толықтырулар тауарды шығару туралы шешім қабылдауға әсер етпесе, және кедендік төлемдердің сомасын анықтауға әсер ететін мәліметтерді өзгертуге соқтырмаса, кедендік құнды түзетуді және тыйымдар мен шектеулерді сақтағанда;
Декларант жүгінгенге дейін кеден органы оны кедендік тексермелеуді өткізу орны мен уақыты туралы хабардар етпесе, және (немесе) тауарға қатысты кедендік бақылаудың басқа нысандарын қолдану жөнінде шешім шығармаса.
Тіркелген кедендік декларациясындағы мәліметтерді өзгерту және толықтыру тіркелген кедендік декларациясында мәлімделген тауар туралы мәліметтерден басқа мәліметті мәлімдеуге жол бермейді.
2. Тауар шыққаннан кейін кедендік декларациясындағы мәліметтерді өзгерту және толықтыру Кеден одағының комиссиясының шешімі айқындайтын жағдайлар мен тәртіпте рұқсат етіледі.
3. Кеден органдарының өз бетінше, тұлғаның тапсырмасы немесе сұрауы бойынша кеден декларациясын толтыруға, онда көрсетілген мәліметтерді өзгертуге немесе толықтыруға, енгізуі кеден органдарының құзыретіне енетіндерді, сондай-ақ кедендік құнды түзетуді және тауарды шығарғаннан кейін кедендік төлемдердің сомасын анықтауға әсер ететін мәліметтерді өзгертуге, және кеден одағының кедендік заңнамасына сәйкес тыйымдар мен шектеулерді сақтауды қоспағанда, құқығы жоқ.
192-бап. Кедендік декларацияны кері шақыру
1. Декларанттың жазбаша жүгінуі бойынша тіркелген шетелдік тауарларға кедендік жүк декларациясы кеден органы тауарды шығару туралы шешім қабылдағанға дейін кері шақырылуы мүмкін.
Кедендік декларацияны кері шақырған кезде жаңа декларация тауарларды уақытша сақтау мерзімі шегінде ұсынылуы қажет.
Кедендік декларацияны осы пункттің екінші бөлігінде көрсетілген мерзімде ұсынбаған жағдайда тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органымен ұсталады.

2. По письменному обращению декларанта таможенная декларация на товары таможенного союза может быть отозвана до фактического убытия товаров с таможенной территории таможенного союза, в том числе после принятия решения о выпуске товаров.
Для отзыва таможенной декларации на товары таможенного союза в обращении об отзыве должно быть указано место нахождения товаров.
3. Отзыв таможенной декларации допускается с письменного разрешения таможенного органа, если до получения обращения декларанта таможенный орган не уведомил декларанта о месте и времени проведения таможенного досмотра товаров, заявленных в таможенной декларации, и (или) не установил нарушений таможенного законодательства таможенного союза, влекущих административную или уголовную ответственность.
Таможенная декларация может быть отозвана после проведения таможенного досмотра товара, если в ходе такого досмотра не было установлено нарушений таможенного законодательства таможенного союза, влекущих административную или уголовную ответственность.
Статья 193. Предварительное таможенное декларирование
товаров
1. Таможенная декларация может быть подана в отношении иностранных товаров до их ввоза на таможенную территорию таможенного союза.
2. Если для таможенных целей должны использоваться транспортные (перевозочные) или коммерческие документы, сопровождающие товары, при предварительном таможенном декларировании товаров таможенный орган принимает заверенные декларантом копии этих документов или сведения из этих документов в электронном виде и после предъявления товаров таможенному органу сопоставляет сведения, содержащиеся в копиях указанных документов, с теми сведениями, которые содержатся в оригиналах документов, в том числе в электронных документах.
3. При предварительном таможенном декларировании в таможенной декларации могут отсутствовать сведения, которые по своему характеру не могут быть известны декларанту до ввоза товаров на таможенную территорию таможенного союза и (или) их предъявления таможенному органу.
Такие сведения должны быть внесены в таможенную декларацию до принятия решения о выпуске товаров в порядке, определенном решением Комиссии таможенного союза.
4. В случае изменения стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных на основании копий транспортных (перевозочных) или коммерческих документов, обязательно представляются документы, подтверждающие изменения стоимости, количества или веса.
5. Если после ввоза товаров на таможенную территорию таможенного союза декларантом обнаруживается несоответствие стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных, декларант вправе отозвать таможенную декларацию в порядке, предусмотренном статьей 192 настоящего Кодексом.

2. Декларанттың жазбаша жүгінуі бойынша кеден одағының тауарларының кедендік декларациясы тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан нақты шыққанға дейін кері шақырылуы мүмкін.
Кеден одағының тауарларына кедендік декларацияны кері шақыру үшін кері шақыру туралы өтініште тауардың тұрған жері көрсетілуі тиіс.
3. Кедендік декларацияны кері шақыруға кеден органының жазбаша жүгінуімен рұқсат етіледі, егерде декларанттың өтінішін алғанға дейін кеден органы оны кедендік тексермелеуді өткізу орны мен уақыты туралы хабардар етпесе, және (немесе) әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке соқтыратын кедендік заңнаманы бұзушылық анықталмаса.
Кедендік декларация тауарды кедендік тексермелеу жүргізгеннен кейін, егерде мұндай тексеру нәтижесінде әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке соқтыратын кедендік заңнаманы бұзушылық анықталмаса кері шақырылуы мүмкін.
193-бап. Тауарларды алдын ала кедендік декларациялау
1. Шетелдік тауарларға қатысты кедендік декларация оларды кеден одағының кедендік аумағына әкелгенге дейін берілуі мүмкін.
2. Егер кедендік мақсаттар үшін көліктік (тасымалдаушы) немесе тауарларды алдын ала кедендік декларациялау кезінде алып жүретін коммерциялық құжаттар пайдаланылатын болса кеден органы бұл құжаттардың декларантпен расталған көшірмелерін немесе осы құжаттардағы мәліметтерді электронды түрде қабылдауды және тауарларды кеден органдарына көрсеткеннен кейін аталған құжаттардың көшірмесіндегі мәліметтерді құжаттардың түпнұсқасындағы, соның ішінде электрондық құжаттарды мәліметтермен салыстырады.
3. Алдын ала кедендік декларациялау кезінде кедендік декларацияда мәні бойынша декларантқа кеден одағының кедендік аумағына әкелгенге және (немесе) оларды кеден органына көрсеткенге дейін белгісіз болатын мәліметтер жоқ болуы мүмкін.
Мұндай мәліметтер кедендік декларацияға тауарларды Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген тәртіппен шығару туралы шешім қабылданға дейін енгізілуі тиіс.
4. Құндық, сандық немесе салмақтық көрсеткіштер бұрын көліктік (тасымалдаушы) немесе коммерциялық құжаттар негізінде мәлімделгеннен мәліметтер өзгерген жағдайда құнының, санының немесе салмағының өзгергенін растайтын құжаттар міндетті түрде ұсынылады.
5. Егер тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелгеннен кейін декларант құндық, сандық немесе салмақтық көрсеткіштердің сәйкессіздігін тапқан жағдайда декларант осы Кодекстің 192-бабында көзделген тәртіппен кедендік декларацияны кейін қайтарып алуға құқылы.

6. Если товары не предъявлены таможенному органу, зарегистрировавшему таможенную декларацию, либо иному таможенному органу, определенному в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, в течение сорока пяти календарных дней со дня, следующего за днем ее регистрации, либо в течение этого срока изменились ставки таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в отношении этих товаров, таможенная декларация считается неподанной.
Статья 194. Особенности таможенного декларирования товаров
В зависимости от категорий товаров и лиц, их перемещающих, в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза могут быть установлены особенности таможенного декларирования товаров, в том числе в следующих случаях:
1) если декларант не располагает точными сведениями, необходимыми для таможенного декларирования;
2) при регулярном перемещении через таможенную границу товаров одним и тем же лицом в течение определенного периода времени;
3) при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи;
4) при перемещении товаров в несобранном или разобранном виде, в том числе некомплектном или незавершенном виде, в течение установленного периода времени.
Глава 28
Выпуск товаров
Статья 195. Основания для выпуска товаров и порядок
выпуска товаров
1. Выпуск товаров осуществляется таможенными органами при соблюдении следующих условий:
1) таможенному органу представлены лицензии, сертификаты, разрешения и (или) иные документы, необходимые для выпуска товаров в соответствии с настоящим Кодексом и (или) иными международными договорами государств-участников таможенного союза;
2) лицами соблюдены необходимые требования и условия для помещения товаров под избранную таможенную процедуру в соответствии с настоящим Кодексом, а при установлении таможенных процедур в соответствии с пунктом 2 статьи 202 настоящего Кодекса - международными договорами государств-участников таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза;
3) в отношении товаров уплачены таможенные пошлины, налоги либо предоставлено обеспечение их уплаты в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Декларант несет ответственность, предусмотренную законодательством государств-участников таможенного союза за недостоверность предоставленной информации, в том числе при принятии таможенными органами решения о выпуске товаров с использованием системы управления рисками.
3. Выпуск товаров осуществляется таможенными органами в срок, не превышающий сроки, указанные в статье 196 настоящего Кодекса.

6. Егер тауарлар кедендік декларацияны тіркеген немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген өзге кеден органына оны тіркеген күннен кейінгі қырық бес күнтізбелік күн ішінде көрсетілмесе, немесе осы тауарларға қатысты төлеуге жататын кедендік баж ставкалары, салықтар өзгерсе кедендік декларация берілген жоқ деп есептеледі.
194-бап. Тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері
Кеден одағының кедендік заңнамасына және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері белгіленуі, соның ішінде мына жағдайларда:
1) егер декларант кедендік декларациялау үшін қажетті нақты мәліметтерді білмесе;
2) белгілі уақыт кезеңінде бір тұлға үнемі кеден шекарасы арқылы тауарларды өткізгенде;
3) тауарларды құбыр жолдары көлігімен және тоқ беру желісімен өткізгенде;
4) тауарларды жинақтаусыз, шашылған күйде, соның ішінде толық жиынтықсыз немесе аяқталмаған күйінде, белгіленген уақыт кезеңі ішінде өткізгенде.
28-тарау
Тауарларды шығару
195-бап. Тауарларды шығару үшін негіздеме және
тауарларды шығару тәртібі
1. Тауарларды шығаруды кеден органдары мына жағдайлар сақталғанда жүзеге асырады:
1) кеден органына осы Кодекске және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес тауарларды шығаруға қажетті лицензиялар, сертификаттар, рұқсаттар және (немесе) өзге құжаттар ұсынылғанда;
2) тұлғалар тауарларды осы Кодекске сәйкес, ал кедендік рәсім белгіленген кезде осы Кодекстің 202-бабының 2-тармағына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарына және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес таңдап алынған кедендік рәсімге орналастыруға қажетті талаптарды сақтағанда;
3) тауарға қатысты кедендік баждар, салықтар төленгеде, немесе осы Кодекске сәйкес оларды төлеуді қамтамасыз ету ұсынылғанда.
2. Декларант ұсынылған ақпараттың дұрыстығына, оның ішінде кеден органдары тәуекелді басқару жүйесін қолдана отырып тауарларды шығару туралы шешім қабылдағанда кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында көзделген жауапкершілікті атқарады.
3. Кеден органдары тауарларды шығаруды осы Кодекстің 196-бабында көрсетілгеннен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.

4. Выпуск товаров производится должностным лицом таможенного органа путем внесения (проставления) соответствующих отметок в (на) таможенную декларацию, коммерческие, транспортные (перевозочные) документы, а также соответствующих сведений в информационные системы таможенного органа.
Статья 196. Срок выпуска товаров
1. Выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом не позднее двух рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом. Указанный срок включает время проведения таможенного контроля.
2. Срок выпуска товаров может быть продлен с письменного разрешения руководителя (начальника) таможенного органа или уполномоченного им должностного лица и не может превышать десяти рабочих дней со дня, следующего за днем регистрации таможенной декларации, если иное не установлено настоящим Кодексом.
3. При применении предварительного таможенного декларирования товаров в соответствии со статьей 193 настоящего Кодекса выпуск товаров должен быть завершен таможенным органом в срок не позднее двух рабочих дней со дня, следующего за днем предъявления товаров таможенному органу, зарегистрировавшему таможенную декларацию.
Указанный срок может быть продлен в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи, и не может превышать десяти рабочих дней со дня, следующего за днем предъявления товаров таможенному органу, принявшему таможенную декларацию.
Статья 197. Выпуск товаров до подачи таможенной декларации
1. При помещении под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, ввозимых (ввезенных) на таможенную территорию таможенного союза отдельных категорий товаров, указанных в статье 178 настоящего Кодекса, а также при применении специальных упрощений в отношении уполномоченных экономических операторов в соответствии с пунктом 2 статьи 41 настоящего Кодекса, выпуск товаров может быть осуществлен до подачи таможенной декларации при условии, что декларантом представлены:
1) коммерческие или иные документы, содержащие сведения об отправителе и получателе товаров, стране отправления и назначения товаров, наименование, описание, классификационный код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне не менее первых четырех знаков, количество, вес брутто и фактурную стоимость товаров;
2) обязательство в письменной форме о подаче им таможенной декларации и представлении необходимых документов и сведений не позднее десятого числа месяца, следующего за месяцем выпуска товаров, содержащее сведения о целях использования товаров и таможенной процедуре, под которую помещаются товары;

4. Тауарды шығаруды кеден органының лауазымды тұлғасы кедендік декларацияға, коммерциялық, көліктік (тасымалдаушы) құжаттарға сәйкес белгілерді, сондай-ақ кеден органының ақпараттық жүйесіне сәйкес мәліметтерді енгізу жолымен жүргізеді.
196-бап. Тауарларды шығару мерзімі
1. Тауарларды шығару кедендік декларацияны тіркегеннен кейінгі екі күннен кешіктірмей, егер осы Кодексте өзгеше белгеленбесе, аяқталуы тиіс. Аталған мерзімге кедендік бақылауды жүргізу уақыты қосылады.
2. Тауарларды шығару мерзімі кеден органы басшысының (бастығының) немесе ол уәкілеттік берген лауазымды тұлғаның рұқсатымен ұзартылуы мүмкін және кедендік декларация тіркелгеннен кейінгі он жұмыс күнінен, егер осы Кодексте өзгеше белгіленбесе, аспауы тиіс.
3. Осы Кодекстің 193-бабына сәйкес тауарларды алдын ала декларациялауды қолданғанда тауарларды шығаруды кеден органдары тауар кедендік декларацияны тіркеген кеден органына көрсетілгеннен кейінгі екі жұмыс күнінен кешіктірмей аяқталуы тиіс.
Аталған мерзім осы баптың 2-тармағымен белгіленген тәртіппен ұзартылуы мүмкін және тауарды кедендік декларацияны қабылдаған кеден органына көрсеткеннен кейінгі күннен он жұмыс күнінен аспайды.
197-бап. Кедендік декларация берілгенге дейін
тауарларды шығару
1. Осы Кодекстің 178-бабында көрсетілген кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) тауарлардың жекелеген санаттарын, кедендік транзит рәсімін қоспағанда, кедендік рәсімдерге орналастыру кезінде, сондай-ақ, осы Кодекстің 41-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті экономикалық операторларына қатысты арнайы оңайлатуларды қолдану кезінде тауарларды шығару, декларант мыналар ұсынылғанда жүзеге асырылуы мүмкін:
1) коммерциялық немесе тауарды жөнелтуші мен алушы туралы, жөнелтуші және межелі ел, атауы, суреттемесі, тауардың сыртқы экономикалық қызмет тауар номенклатурасы бойынша кемінде алғашқы төрт белгі деңгейіндегі жіктеу коды, саны, жалпы салмағы және тауардың фактуралы құны туралы мәліметтері бар өзге құжаттар;
2) оның кедендік декларацияны бергені және қажетті құжаттар мен тауарларды пайдалану мақсаттары мен тауарлар орналастырылған кедендік рәсім туралы мәліметтері бар мәліметтерді тауарларды шығарғаннан кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей бергені туралы жазбаша міндеттемесі;

3) документы и сведения, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, за исключением случаев, когда такие документы и сведения могут быть представлены на момент подачи таможенной декларации.
2. При выпуске товаров до подачи таможенной декларации обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении этих товаров:
1) возникает у декларанта с момента такого выпуска;
2) прекращается в случаях, установленных подпунктами 1) - 7), 9) и 10) пункта 2 статьи 80 настоящего Кодекса, и при внесении (проставлении) в (на) таможенной декларации отметок о выпуске товаров;
3) подлежит исполнению:
до истечения срока, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи. При этом для целей исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, действующие на день регистрации таможенной декларации;
в случае, если в течение срока, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, в отношении товаров, выпущенных до подачи таможенной декларации, таможенным органом не внесены (проставлены) в (на) таможенной декларации отметки о выпуске товаров - в последний день срока, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи. При этом для целей исчисления ввозных таможенных пошлин, налогов применяются ставки таможенных пошлин, налогов и курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, действующие на последний день срока, указанного в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
3. В отношении товаров, указанных в статье 178 настоящего Кодекса, за исключением товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, продукции военного назначения, необходимой для выполнения акций по поддержанию мира либо проведению учений, а также гуманитарной и технической помощи, при их выпуске до подачи таможенной декларации предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов.
4. Выпуск до подачи таможенной декларации товаров, декларантом которых выступает уполномоченный экономический оператор, применяется при условии, что сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин, налогов не превышает сумму обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, предоставленного уполномоченным экономическим оператором в соответствии со статьей 39 настоящего Кодекса, если это предусмотрено законодательством государств-участников таможенного союза.

3) мұндай құжаттар мен мәліметтер кедендік декларацияны беру сәтіне ұсынылуы мүмкін құжатта мен мәліметтерді қоспағанда, тыйым салулар мен шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттар мен мәліметтер;
2. Тауарларды шығарғанда кедендік декларацияны бергенге дейін осы тауарларға қатысты әкелу кедендік баждары мен салықтарды төлеу бойынша міндетті:
1) декларантта осындай шығару сәтінде пайда болады;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағының 1)-7), 9) және 10) тармақшаларымен белгіленген және кедендік декларацияға(сына) тауарды шығару туралы белгі енгізу (қою) кезінде тоқтатылады.
3) орындалуға жатады:
осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзім өткенге дейін. Бұл ретте, әкелу кедендік бажын, салықтарды есептеу мақсаттары үшін кедендік баж, салық және кеден одағына қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген, кедендік декларацияны тіркеу күніне қолданылатын валюта бағамы қолданылады.
егер осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімде кедендік декларация берілгенге дейін шығарылған тауарларға қатысты мерзім ішінде кеден органы кедендік декларацияға(сына) тауарды шығарылғаны туралы белгі енгізілмеген (қойылмаған) жағдайда - осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімнің соңғы күнінде; Бұл ретте әкелу кеденді баждарды, салықтарды есептеу мақсаттарында осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мерзімнің соңғы күніне қолданылатын, кеден одағына қатысушы мемлекеттік заңнамасына сәйкес белгіленген кедендік баж, салықтар ставкалары және валюта бағамы қолданылады.
3. Осы Кодекстің 178-бабында көрсетілген тауарларға қатысты, зілзала салдарларын, табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар салдарларын жоюға қажетті, бейбітшілікті қолдау бойынша акцияларды атқару үшін қажетті, немесе оқытулар өткізу, сондай-ақ қайырымдылық және техникалық көмек көрсету үшін қажетті әскери тауарлар, оларды кедендік декларация берілгенге дейін шығарғанда кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етулер ұсынылады.
4. Декларанты уәкілетті экономикалық оператор болып табылатын тауарларды кедендік декларация берілгенге дейін шығару, сомасы әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеуге жататын сомадан аспайтын осы Кодекстің 39-бабына сәйкес уәкілетті экономикалық оператор ұсынған кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасы, егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасында көзделсе.

Статья 198. Выпуск товаров при необходимости исследования
документов, проб и образцов товаров, либо
получения заключения эксперта
1. Если таможенные органы принимают решение о необходимости исследования проб или образцов товаров, подробной технической документации или проведения экспертизы с целью проверки достоверности сведений, указанных в таможенной декларации или иных документах, представленных таможенным органам, выпуск товаров производится до получения результатов таможенной экспертизы при условии, что декларантом предоставлено обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в сумме таможенных пошлин, налогов, которые могут быть дополнительно начислены по результатам проведения таких исследований или экспертиз.
2. Выпуск товаров не производится только в случае обнаружения таможенными органами признаков, указывающих на то, что к товарам могут применяться запреты и ограничения и декларантом не представлены доказательства, подтверждающие их соблюдение.
Статья 199. Выпуск товаров при выявлении административного
правонарушения или преступления
1. В случае выявления административного правонарушения или преступления выпуск товаров может быть осуществлен до завершения производства по делу или завершения административного процесса, если такие товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Законодательством государств-участников таможенного союза может быть предусмотрена необходимость предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, которые могут быть дополнительно начислены.
Статья 200. Условно выпущенные товары
1. Условно выпущенными считаются товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в отношении которых предоставлены льготы по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товарами.
2. Условно выпущенные товары могут использоваться только в целях, соответствующих условиям представления льгот.
3. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров и находятся под таможенным контролем.
4. Товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, считаются условно выпущенными до момента прекращения обязанности по уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов, если иное не предусмотрено законодательством государств-участников таможенного союза.
После прекращения обязанности по уплате причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов либо наступления иных обстоятельств, предусмотренных международными договорами и (или) законодательством государств-участников таможенного союза, условно выпущенные товары приобретают статус товаров таможенного союза.
Условно выпущенные товары, в отношении которых обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, прекращается уплатой (взысканием) таможенных пошлин, налогов, не подлежат представлению для помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления. Порядок уплаты таможенных пошлин, налогов в этом случае определяется законодательством государств-участников таможенного союза.

198-бап. Құжаттарды, тауарлардың сынамалары мен
үлгілерін зерттеу қажет болғанда, немесе
сарапшының қорытындысын алу үшін
тауарларды шығару
1. Егер кеден органдары тауарлардың сынамалары мен үлгілерін, түпкілікті техникалық құжаттарды зерттеу қажеттілігі туралы немесе кедендік декларацияда немесе кеден органына ұсынылған өзге құжаттарда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында шешім қабылдағанда тауарды шығару кедендік сараптама нәтижелерін алғанға дейін, егер декларант кедендік баждар мен салықтарды осындай сараптамалар мен зерттеулерді жүргізу нәтижесі бойынша қосымша тексерулер жүргізу мүмкін болған жағдайда төленетін кедендік баждардың, салықтардың сомаларын төлеуді қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда жүргізіледі.
2. Тауарларды шығару тек кеден органдары тауарларға тыйым салулар мен шектеулер қолданылуы мүмкіндігін көрсететін белгілерді тапқан жағдайда және декларант олардың сақталғаны жөнінде дәлелдеме берілмеген жағдайда жүргізілмейді.
199-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс
анықталған кезде тауарларды шығару
1. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс анықталған жағдайда тауарларды шығару іс бойынша өндіріс аяқталғанға дейін немесе әкімшілік процесстің аяқталуына дейін, егер мұндай тауарлар алынбаған немесе оларға кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тыйым салынбаған жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен қосымша есептелуі мүмкін кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету қажеттілігі көзделуі мүмкін.
200-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлар
1. Шартты жіберілген тауарлар деп, ішкі тұтынуға шығарылған кедендік процедураларға қойылған (Помещенные), оларға енгізілген кедендік баждарды төлеуден жеңілдіктер берілген, тауарларды қолдануда және (немесе) өкім етуде шектеулермен байланысты.
2. Шартты түрде жіберілген тауарлар тек тиісті жеңілдіктерді ұсынумен байланысты жағдайларда ғана қолданылады.
3. Шартты түрде жіберілген тауарлар шетелдік тауарлар статусына ие және кедендік бақылауда болады.
4. Тауарлар, ішкі қолдануға шығару кедендік процедурасына енгізілген, шартты түрде шығарылған болып есептеледі тиісті кедендік бажды, салықтарды төлеу міндеті тоқтағанға дейін, егер кедендік одақ мемлекет-қатысушыларының заңнамасында басқа жағдай қарастырылмаса.
Тиісті кедендік баж салықтарын төлеу міндеті тоқтатылғаннан кейін немесе халықаралық шарттарда және (немесе) кедендік одақ мемлекет-қатысушыларының заңнамасында қарастырылған басқа да жағдайлар туындағанда, шартты түрде шығарылған тауарлар кедендік одақ тауарлары статусына ие болады.
Шартты түрде шығарылған тауарлар, оларға қатысты кедендік баж, салықтарды төлеу міндеттері кедендік баж, салықтарды төлеумен тоқтатылады, ішкі қолдануға шығарылатын кедендік процедураларына енгізуге жатқызылмайды. Кедендік баж, салықтарды төлеу ережелері бұл жағдайда кедендік одақ мемлекет-қатысушылары заңнамасымен анықталады.

5. Законодательством государств-участников таможенного союза могут быть установлены иные случаи и порядок отнесения товаров к условно выпущенным.
Статья 201. Отказ в выпуске товаров
1. При несоблюдении условий выпуска товаров, установленных пунктом 1 статьи 195 настоящего Кодекса, а также в случаях, указанных в пункте 2 настоящей статьи, таможенный орган не позднее истечения срока выпуска товаров отказывает в выпуске товаров в письменной форме с указанием всех причин, послуживших основаниями для такого отказа, и рекомендаций по их устранению.
Порядок оформления отказа в выпуске товаров определяется решением Комиссии таможенного союза.
2. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров, если при проведении таможенного контроля товаров таможенными органами были выявлены нарушения таможенного законодательства таможенного союза, за исключением случаев, если:
выявленные нарушения, не являющиеся поводом к возбуждению административного или уголовного дела, устранены;
выявленные нарушения устранены, а декларируемые товары не изъяты или на них не наложен арест в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Раздел 6. ТАМОЖЕННЫЕ ПРОЦЕДУРЫ
Глава 29
Общие положения о таможенных процедурах
Статья 202. Виды таможенных процедур
1. В целях таможенного регулирования в отношении товаров устанавливаются следующие виды таможенных процедур:
1) выпуск для внутреннего потребления;
2) экспорт;
3) таможенный транзит;
4) таможенный склад;
5) переработка на таможенной территории;
6) переработка вне таможенной территории;
7) переработка для внутреннего потребления;
8) временный ввоз (допуск);
9) временный вывоз;
10) реимпорт;
11) реэкспорт;
12) беспошлинная торговля;
13) уничтожение;
14) отказ в пользу государства;
15) свободная таможенная зона;
16) свободный склад;
17) специальная таможенная процедура (таможенная процедура, определяющая для таможенных целей требования и условия пользования и (или) распоряжения отдельными категориями товаров на таможенной территории таможенного союза или за ее пределами).
2. Таможенные процедуры, указанные в подпунктах 15) и 16) пункта 1 настоящей статьи, устанавливаются международными договорами государств-участников таможенного союза.
3. Таможенные процедуры, указанные в подпункте 17) пункта 1 настоящей статьи, устанавливаются законодательством государств-участников таможенного союза в отношении категории товаров, определенных решением Комиссии таможенного союза.
Статья 203. Выбор и изменение таможенной процедуры
1. По выбору лица товары, перемещаемые через таможенную границу, помещаются под определенную таможенную процедуру, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом и законодательством государств-участников таможенного союза.

5. Шартты түрде шығарылған тауарларға жатқызу тәртібі және өзге де жағдайлары Кедендік одақ мемлекет-қатысушыларының заңнамасымен анықталады.
201-бап. Тауарларды шығарудан бас тарту
1. Осы Кодекстің 195-бабының 1-тармағымен белгіленген тауарларды шығару шарттарын сақтамаған жағдайда, сондай-ақ осы баптың 2-тармағында көрсетілген жағдайларда кеден органы тауарларды шығару мерзімі өткенге дейін кешіктірмей осындай бас тарту үшін негіз болған барлық себептерді және оларды жою жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып жазбаша нысанда тауарларды шығарудан бас тартады.
Тауарларды шығарудан бас тартуды ресімдеу тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
2. Кеден органы мына:
әкімшілік немесе қылмыстық істі қозғауға себеп болып табылмайтын анықталған бұзушылықтар жойылған;
анықталған бұзушылықтар жойылған, ал декларацияланатын тауарлар кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес алынбаған немесе оларға тыйым салынбаған жағдайларды қоспағанда, егер тауарларды кедендік бақылау жүргізу кезінде кеден органдары кеден одағының кеден заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған жағдайда тауарларды шығарудан бас тартады.
6-бөлім.
КЕДЕНДІК РӘСІМДЕР 29-тарау
Кедендік рәсімдер туралы жалпы ережелер
202-бап. Кедендік рәсімдердің түрлері
1. Кедендік реттеу мақсатында тауарларға қатысты кедендік рәсімдердің мынадай түрлері белгіленеді:
1) ішкі тұтыну үшін шығару;
2) экспорт;
3) кедендік транзит;
4) кеден қоймасы;
5) кедендік аумақта қайта өңдеу;
6) кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу;
7) ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу;
8) уақытша әкелу (жіберу);
9) уақытша әкету;
10) кері импорт;
11) кері экспорт;
12) бажсыз сауда;
13) жою;
14) мемлекет пайдасына бас тарту;
15) еркін кеден аймағы;
16) еркін қойма;
17) арнайы кедендік рәсім (кеден мақсаттары үшін кеден одағының кедендік аумағында немесе одан тысқары тауарлардың жекелеген санаттарын пайдалану және (немесе) иелік ету талаптары мен шарттарын айқындайтын кедендік рәсім).
2. Осы баптың 1-тармағының 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген кедендік рәсімдер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен белгіленеді.
3. Осы баптың 1-тармағының 17) тармақшасында көрсетілген кедендік рәсімдер Кеден одағы комиссиясының шешіммен айқындалған тауарлар санаттарына қатысты кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
203-бап. Кедендік рәсімді таңдау және өзгерту
1. Тұлғаның таңдауы бойынша кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарлар осы Кодекспен және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен көзделген тәртіппен және шарттарда белгілі бір кедендік рәсіммен орналастырылады.

2. Лицо вправе изменить выбранную таможенную процедуру на другую в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 204. Помещение под таможенную процедуру
Днем помещения товаров под таможенную процедуру считается день выпуска товара таможенным органом в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 205. Обязанность подтверждения соблюдения условий
помещения товаров под таможенную процедуру
Обязанность подтверждения соблюдения условий помещения товаров под таможенную процедуру возлагается на декларанта.
Статья 206. Таможенный контроль за соблюдением условий
таможенных процедур
1. Таможенный контроль за соблюдением условий таможенных процедур, при помещении под которые товары не приобретают статус товаров таможенного союза, производится таможенными органами того государства-участника таможенного союза, на территории которого товары выпущены в соответствии с такой таможенной процедурой, в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Таможенный контроль в отношении товаров, указанных в пункте 1 настоящей статьи, находящихся на территории иного государства-участника таможенного союза, чем то государство, таможенным органом которого выпущены товары, проводится в соответствии с главой 17 настоящего Кодекса.
Статья 207. Ответственность за несоблюдение условий и
требований таможенной процедуры
Ответственность за несоблюдение условий и требований таможенной процедуры несет декларант в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 208. Последствия изъятия (ареста) товаров,
помещенных под таможенную процедуру
1. В случае изъятия товаров, помещенных под таможенную процедуру, либо наложения ареста на такие товары в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза действие таможенной процедуры в отношении этих товаров приостанавливается.
Если принято решение об отмене изъятия товаров либо наложения на них ареста, действие таможенной процедуры возобновляется.
При возобновлении действия таможенной процедуры проценты, начисление и уплата которых предусмотрены в соответствии с настоящим разделом, за период приостановления действия таможенной процедуры не начисляются и не уплачиваются.
2. При конфискации или обращении в собственность государства по решению суда товаров, помещенных под таможенную процедуру, действие таможенной процедуры в отношении этих товаров прекращается, а конфискованные или обращенные в собственность государства иностранные товары приобретают статус товаров таможенного союза.
3. Если привлечение лица к административной или уголовной ответственности в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза связано с несоблюдением им таможенной процедуры и допущенное несоблюдение влечет за собой невозможность дальнейшего применения данной таможенной процедуры, действие таможенной процедуры должно быть завершено в течение пятнадцати календарных дней со дня, следующего, за днем вступления в силу соответствующего решения по привлечению лица к ответственности.
Товары, в отношении которых действие таможенной процедуры не завершено в соответствии с частью первой настоящего пункта, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.

2. Тұлға осы Кодекске сәйкес таңдап алынған кедендік рәсімді басқасына өзгертуге құқылы.
204-бап. Кедендік рәсіммен орналастыру
Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру күні болып осы Кодексте белгіленген тәртіппен кеден органының тауарды шығарған күні саналады.
205-бап. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру
шарттарын сақтауды растау міндеті
Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтауды растау міндеті декларантқа жүктеледі.
206-бап. Кедендік рәсімдердің шарттарын
сақтаумен кедендік бақылау
1. Олармен орналастырған кезде тауарлар кеден одағының тауарлары мәртебесін алмайтын кедендік рәсімдердің шарттарын сақтауды кедендік бақылауды осы Кодексте белгіленген тәртіппен осындай кедендік рәсімге сәйкес аумағында тауарлар шығарылған кеден одағына қатысушы мемлекеттің кеден органдары жүргізеді.
2. Кеден органы тауарларды шығарған мемлекеттен өзге кеден одағына қатысушы мемлекеттің аумағындағы осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарларға қатысты кедендік бақылау осы Кодекстің 17-тарауына сәйкес жүргізіледі.
207-бап. Кедендік рәсімдердің шарттары мен талаптарын
сақтамағаны үшін жауапкершілік
Декларант кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кедендік рәсімдердің шарттары мен талаптарын орындамағаны үшін жауапкершілікте болады.
208-бап. Кедендік рәсіммен орналастырылған
тауарларды алу (тыйым салу) салдары
1. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды кеден одағына
қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес алу не мұндай тауарларға
тыйым салынған жағдайда осы тауарларға қатысты кедендік рәсімнің
қолданылуы тоқтатыла тұрады.
Егер тауарларды алу не оларға тыйым салудың күшін жою туралы шешім қабылданса, кедендік рәсімнің қолданылуы қайта жаңғыртылады.
Кедендік рәсімнің қолданылуын қайта жаңғыртқан кезде оларды есептеу және төлеу осы бөлімге сәйкес көзделген пайыздар, кедендік рәсімнің қолданылуын тоқтата тұру кезеңіне есептелмейді және төленбейді.
2. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды сот шешімі бойынша тәркілеу және мемлекет меншігіне айналдыру кезінде, осы тауарларға қатысты кедендік рәсімнің қолданылуы тоқтатылады, ал тәркіленген және мемлекет меншігіне айналдырылған тауарлар кеден одағының тауарлары мәртебесіне ие болады.
3. Егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тұлғаны әкімшілік немесе қылмыстық жауапкершілікке тарту оның кедендік рәсімді сақтамағандығына байланысты болса және жол берілген сақтамау аталған кедендік рәсімді одан әрі қолданудың мүмкін еместігіне әкеп соқтырса, кедендік рәсімнің қолданылуы тұлғаны жауапкершілікке тарту жөніндегі тиісті шешімнің күшіне енген күнінен кейінгі күннен бастап он бес күнтізбелік күннің ішінде аяқталуы тиіс.
Оларға қатысты осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталмаған тауарларды кеден органдары осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес ұстайды.

Глава 30
Таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления
Статья 209. Содержание таможенной процедуры выпуска для
внутреннего потребления
Выпуск для внутреннего потребления - таможенная процедура, при помещении под которую иностранные товары находятся и используются на таможенной территории таможенного союза без ограничений по их пользованию и распоряжению, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Статья 210. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру выпуска для внутреннего потребления
1. Товары помещаются под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления при соблюдении следующих условий:
1) уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, если не установлены тарифные преференции, льготы по уплате таможенных пошлин, налогов;
2) соблюдения запретов и ограничений;
3) документы, подтверждающие соблюдение ограничений в связи с применением специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер.
2. При выполнении указанных условий товар приобретает статус товаров таможенного союза.
3. При предоставлении льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товарами, товары подлежат условному выпуску в соответствии со статьей 200 настоящего Кодекса и сохраняют статус иностранных товаров.
Статья 211. Возникновение, прекращение обязанности по
уплате таможенных пошлин, налогов и срок их
уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру выпуска
для внутреннего потребления
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов прекращается у декларанта:
1) в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, - в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса;
2) в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с использованием льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами:
по истечении пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, если не установлен иной срок действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами, при условии, что в этот период не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи;
по истечении иного установленного срока действия ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами при условии, что в этот период не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи;
при помещении таких товаров под таможенные процедуры отказа в пользу государства или уничтожения в течение пяти лет со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, либо в течение иного установленного срока действия льготы - с момента представления таможенному органу документа, подтверждающего принятие товаров в собственность государства либо его уничтожение;

30-тарау
Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі
209-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік
рәсімінің мазмұны
Ішкі тұтыну үшін шығару - егер, осы Кодекспен өзге белгіленбесе онымен орналастырғанда шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік аумағында оларды пайдалану және иелік ету бойынша шектеулерсіз болатын кедендік рәсім.
210-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару
кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Тауарлар мына шарттарды сақтаған кезде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылады:
1) егер, тарифтік преференциялар, кедендік баждар, салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер белгіленбесе әкелімдік кедендік баждарды, салықтарды төлеу;
2) шектеулер мен тыйым салуларды сақтау;
3) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемдік шараларды қолдануға байланысты шектеулерді сақтауды растайтын құжаттар.
2. Көрсетілген шарттарды орындаған кезде тауар кеден одағының тауарлары мәртебесін алады.
3. Тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөніндегі шектеулерге қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер берілген кезде тауарлар осы Кодекстің 200-бабына сәйкес шартты шығарылуға жатады және шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
211-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі
міндеттердің туындауы, тоқтату және оларды ішкі
тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен
орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға
қатысты төлеу мерзімі
1. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты әкелімдік кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеме декларантта кеден органы кедендік декларацияны тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Әкелімдік кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттеме декларантта:
1) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты, - осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда;
2) осы тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөніндегі шектеулерге қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктерді пайдаланумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты:
егер, тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөнінде шектеулердің өзге қолданылу мерзімі белгіленбесе, осы кезеңде осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасымен белгіленген кедендік баждарды, салықтарды төлеудің мерзімі келмеуі шартымен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен бастап бес жыл өткеннен соң;
осы кезеңде осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасымен белгіленген кедендік баждарды, салықтарды төлеудің мерзімі келмеуі шартымен тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөнінде шектеулердің өзге белгіленген қолданылу мерзімі өткен соң;
мұндай тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту немесе жою кедендік рәсімдерімен орналастыру кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен бастап бес жылдың ішінде не жеңілдік қолданылуының өзге белгіленген мерзімі ішінде - тауарларды мемлекет меншігіне қабылдауды не оны жоюды растайтын құжатты кеден органына ұсынған сәттен бастап;

в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса, наступивших в течение пяти лет либо в течение иного установленного срока действия льготы со дня выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления;
при помещении условно выпущенных товаров под таможенную процедуру реэкспорта, при условии, что до такого помещения не наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов, установленный подпунктом 2) пункта 3 настоящей статьи.
3. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в следующие сроки:
1) в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, - до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления;
2) в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с использованием льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами:
в случае отказа от использования таких льгот - до внесения изменений в таможенную декларацию, поданную для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, в части отказа от использования льгот;
в случае совершения действий с товарами в нарушение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, установленных в связи с использованием таких льгот, или в нарушение целей, соответствующих условиям представления льгот, - в первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен - в день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Глава 31
Таможенная процедура экспорта
Статья 212. Содержание таможенной процедуры экспорта
1. Экспорт - таможенная процедура, при которой товары таможенного союза вывозятся за пределы таможенной территории таможенного союза и предназначаются для постоянного нахождения за ее пределами.
2. Допускается помещение под таможенную процедуру экспорта товаров, ранее помещенных под таможенные процедуры временного вывоза или переработки вне таможенной территории, без их фактического предъявления таможенным органам.
Статья 213. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру экспорта
1. Товары помещаются под таможенную процедуру экспорта при соблюдении следующих условий:
1) уплаты вывозных таможенных пошлин, если не установлены льготы по уплате вывозных таможенных пошлин;
2) соблюдения запретов и ограничений;
3) представления сертификата о происхождении товара в отношении товаров, включенных в сводный перечень товаров, формируемый Комиссией таможенного союза в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза, регулирующими вопросы применения вывозных таможенных пошлин в отношении третьих стран.

бес жылдың ішінде не ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарған күннен бастап жеңілдік қолданылуының өзге белгіленген мерзімі ішінде болған осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда;
осындай орналастыруға дейін осы баптың 3-тармағының 2) тармақшасымен белгіленген кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі келмеуі шартымен шартты шығарылған тауарларды кері экспорт кедендік рәсімімен орналастырған кезде.
3. Әкелімдік кедендік баждар, салықтар мынадай мерзімдерде төлеуге жатады:
1) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты, - ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды шығарғанға дейін;
2) осы тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөніндегі шектеулерге қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктерді пайдаланумен ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастырылатын тауарларға қатысты:
мұндай жеңілдіктерді қолданудан бас тартқан жағдайда - тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияға жеңілдікті пайдаланудан бас тарту бөлігінде өзгерістер енгізгенге дейін;
мұндай жеңілдіктерді пайдалануға байланысты белгіленген осы тауарларды пайдалану және (немесе) иелік ету жөніндегі шектеулерді бұзатын немесе жеңілдіктер беру шарттарына сәйкес келетін мақсаттарды бұзатын тауарлармен іс-әрекеттер жасаған жағдайда, - көрсетілген іс-әрекеттерді жасаған бірінші күні, ал егер мұндай күн белгіленбесе - кеден органы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны тіркеген күні.
31-тарау
Экспорт кедендік рәсімі
212-бап. Экспорт кедендік рәсімінің мазмұны
1. Экспорт - кедендік рәсімі, тауарлар Кеден одағының кедендік аумағынан тысқары жерлерге осы аумақтан тыс жерде тұрақты болу немесе тұтынылу мақсатында тауарлар әкетілетін кедендік рәсім.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастыруға бұрын уақытша әкелу немесе кедендік аумақтық тыс жерлерде қайта өңдеу кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларға оларды кеден органдарына іс-жүзінде ұсынбастан жол беріледі.
213-бап. Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен
орналастыру шарттары
1. Тауарлар экспорт кедендік рәсімімен орналастыруға мынадай шарттарды сақтаған кезде жол беріледі:
1) егер, әкету кедендік бажын төлеу бойынша жеңілдіктер белгіленбесе, әкету кедендік бажын төлеу;
2) тыйым салулар мен шектеулер сақталған;
3) үшінші елдерге қатысты әкету кедендік бажын қолдану мәселесін реттейтін Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес Кеден одағы комиссиясы қалыптастырған тауарлардың ұқсас тізбесіне енгізілген тауарларға қатысты тауарлардың шығарылуы туралы сертификатты ұсыну.

2. Товары, помещенные под таможенную процедуру экспорта и фактически вывезенные с таможенной территории таможенного союза, утрачивают статус товаров таможенного союза.
3. Подтверждение вывоза за пределы таможенной территории таможенного союза товаров, помещенных под таможенную процедуру экспорта, осуществляется путем информационного обмена между таможенными органами в соответствии со статьей 124 настоящего Кодекса.
Статья 214. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате вывозных таможенных пошлин и срок их
уплаты в отношении товаров, помещаемых под
таможенную процедуру экспорта
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта, прекращается у декларанта в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой экспорта, если иной срок не установлен настоящим Кодексом.
Глава 32
Таможенная процедура таможенного транзита
Статья 215. Общие положения о таможенном транзите
1. Таможенный транзит - таможенная процедура, в соответствии с которой товары перевозятся под таможенным контролем по таможенной территории таможенного союза, в том числе через территорию государства, не являющегося участником таможенного союза, от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения без уплаты таможенных пошлин, налогов с применением запретов и ограничений, за исключением мер нетарифного и технического регулирования.
2. Таможенный транзит применяется при перевозке:
1) иностранных товаров от таможенного органа в месте прибытия до таможенного органа в месте убытия;
2) иностранных товаров от таможенного органа в месте прибытия до внутреннего таможенного органа;
3) иностранных товаров, а также товаров таможенного союза, в соответствии с подпунктом 5) настоящего пункта, от внутреннего таможенного органа до таможенного органа в месте убытия;
4) иностранных товаров от одного внутреннего таможенного органа до другого внутреннего таможенного органа;
5) товаров таможенного союза от таможенного органа места убытия до таможенного органа места прибытия через территорию государства, не являющегося участником таможенного союза.
3. Таможенный транзит не применяется в отношении товаров, перевозимых воздушным транспортом, если воздушное судно во время совершения международного рейса в месте прибытия совершает промежуточную или вынужденную (техническую) посадку без частичной разгрузки (выгрузки) товаров.
Таможенный транзит в отношении товаров, перемещаемых в международных почтовых отправлениях, трубопроводным транспортом и по линиям электропередач, применяется с учетом особенностей установленных настоящим Кодексом.
Особенности таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом по таможенной территории таможенного союза, определяются международным договором государств-участников таможенного союза.

2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған және іс-жүзінде кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген тауарлар кеден одағының тауары мәртебесін жоғалтады.
3. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетілгенін, экспорт кедендік рәсімімен орналастырылғандығын растау осы Кодекстің 124-бабына сәйкес кеден органдары арасында ақпараттар алмасу жолымен жүзеге асырылады.
214-бап. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған
тауарларға қатысты әкету кедендік баждарын
төлеу және олардың мерзімі жөніндегі
міндеттемелердің туындауы мен тоқтатылуы
1. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты әкету кедендік баждарын төлеу және олардың мерзімі жөніндегі міндеттемесі декларантта кедендік декларацияны кеден органдарында тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты әкету кедендік баждарын төлеу және олардың мерзімі жөніндегі міндеттемесі декларантта осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Егер, өзге мерзімі осы Кодекспен белгіленбесе, экспорт кедендік рәсіміне сәйкес тауар шығарылғанға дейін әкету кедендік баждарын төлеуге жатады.
32-тарау
Кедендік транзит кедендік рәсімі
215-бап. Кедендік транзит туралы жалпы ереже
1. Кедендік транзит - кедендік рәсімі, кеден одағының кедендік аумағы бойынша тауарлар кедендік бақылаумен, оның ішінде кеден одағына қатысушы болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы жөнелтуші кеден органынан межелі кеден органына дейін тарифтік емес реттеу мен техникалық реттеу шараларын қоспағанда тыйым салулар мен шектеулерді қолдана отырып кедендік баждарды, салықтарды төлеместен тасымалданады.
2. Тасымалдау кезінде кедендік транзит қолданылады:
1) кеден органының келетін орнынан кететін кеден органы орнына дейінгі шетелдік тауарлар;
2) кеден органының келетін орнынан ішкі кеден органына дейінгі шетелдік тауарлар;
3) шетелдік тауарлар, сондай-ақ ішкі кеден органынан кететін орындағы осы тармақтың 5) тармақшасына сәйкес тауарлар;
4) бір ішкі кеден органынан екінші ішкі кеден органына дейінгі шетелдік тауарлар;
5) кеден одағына қатысушы болып табылмайтын мемлекеттердің аумағы арқылы кету орнындағы кеден органынан келу орнындағы кеден органына дейін кеден одағының тауарлары.
3. Кедендік транзит егер әуе кемесі аралық немесе мәжбүрлі (техникалық) қонған орнында тауарларды жартылай тиеу (түсіру) жасағанда әуе көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты қолданылмайды.
Халықаралық почта жөнелтілімдерімен, құбыр көлігімен және электр беру желісі бойынша тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит осы Кодексте белгіленген ерекшеліктер негізінде жүргізіледі.
Кеден одағының кедендік аумағы бойынша теміржол көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит ерекшеліктері Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарымен айқындалады.

4. Таможенное декларирование товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, осуществляют лица, указанные в пунктах 1 и 3 статьи 186 настоящего Кодекса.
5. Товары, помещенные под таможенную процедуру экспорта, перевозятся по таможенной территории таможенного союза без помещения под таможенную процедуру таможенного транзита, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом и (или) решением Комиссии таможенного союза.
6. Для целей применения настоящей главы под транспортным средством международной перевозки понимается также транспортное средство, на котором товары перевозятся по таможенной территории таможенного союза, не покидая ее пределы.
Статья 216. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру таможенного транзита
Помещение товаров под таможенную процедуру таможенного транзита допускается при соблюдении следующих условий:
1) товары не запрещены к ввозу на таможенную территорию таможенного союза или вывозу с такой территории;
2) в отношении товаров представлены документы, подтверждающие соблюдение ограничений, связанных с перемещением товаров через таможенную границу, если такое перемещение допускается при наличии этих документов;
3) в отношении ввозимых товаров осуществлены пограничный контроль и иные виды государственного контроля, если товары подлежат такому контролю в месте прибытия;
4) представлена транзитная декларация;
5) в отношении товаров приняты меры обеспечения соблюдения таможенного транзита в соответствии со статьей 217 настоящего Кодекса;
6) обеспечена идентификация товаров в соответствии со статьей 109 настоящего Кодекса;
7) транспортное средство международной перевозки оборудовано надлежащим образом в случае, если товары перевозятся под таможенными пломбами и печатями.
Статья 217. Меры обеспечения соблюдения таможенного
транзита
1. К мерам обеспечения соблюдения таможенного транзита относятся:
1) обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса;
2) таможенное сопровождение;
3) установление маршрута перевозки товаров.
2. При таможенном транзите таможенные органы не требуют предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, если:
1) в качестве декларанта выступают таможенный перевозчик или уполномоченный экономический оператор;
2) товары перемещаются железнодорожным и трубопроводным транспортом или по линиям электропередачи;
3) это установлено международными договорами;
4) товары перевозятся под таможенным сопровождением;

4. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды кедендік декларациялауды осы Кодекстің 186-бабының 1 және 3-тармақтарында көрсетілген тұлғалар жүзеге асырады.
5. Кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды транзит кедендік рәсіміне орналастырылмастан егер, осы Кодекспен және (немесе) Кеден одағының комиссиясымен өзгедей көзделмесе, Кеден одағының кедендік аумағы бойынша тасымалданады.
6. Осы тарауды қолдану мақсаты үшін көлік құралдарын халықаралық тасымалдау деп Кеден одағының кедендік аумағы бойынша оның шегінен шықпастан тауарлар тасымалданатын көлік құралдары түсініледі.
216-бап. Тауарларды кедендік транзит кедендік
рәсімімен орналастыру шарттары
Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыруға мынадай шарттар сақталған кезде жол беріледі:
1) Кеден одағының кедендік аумағы әкелуге немесе осындай аумақтан әкетуге тыйым салынбаған тауарларды;
2) егер мұндай өткізулер осы құжаттар бар болған кезде жол берілетін болса, тауарларды кедендік шекара арқылы өткізумен байланысты шектеулердің сақталғандығын растайтын құжаттар ұсынылғанда;
3) егер, тауарлар келу орнында мұндай бақылауға жататын болса, шекаралық бақылау және өзге мемлекеттік бақылау түрлері жүзеге асырылатын әкелінетін тауарларға қатысты;
4) транзиттік декларацияны ұсыну;
5) осы Кодекстің 217-бабына сәйкес кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз ету шаралары қабылданған тауарларға қатысты;
6) осы Кодекстің 109-бабына сәйкес тауарларды сәйкестендіру қамтамасыз етілді;
7) егер тауар кедендік пломбамен және мөрмен жабылып тасымалданатын болса, халықаралық тасымалдау көлік құралы тиісті дәрежеде жабдықталған болуы тиіс.
217-бап. Кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз
ету шаралары
1. Кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз ету шараларына мыналар жатады:
1) осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес шетелдік тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз ету;
2) кедендік алып жүру;
3) тауарлардың тасымалдау бағытын белгілеу.
2. Кедендік транзит кезінде кеден органы осы баптың 1) тармақшасында көзделген кедендік баждар, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ұсынуды талап етпейді, егер:
1) декларант ретінде кедендік тасымалдаушы немесе уәкілетті экономикалық оператор түседі;
2) теміржол және құбыр көлігімен немесе электр беру желісі бойынша тасымалданатын;
3) бұл халықаралық шарттарда белгіленген;
4) тауарлар кедендік алып жүрулермен тасымалданады;

5) в иных случаях, установленных настоящим Кодексом и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
3. Мера обеспечения соблюдения таможенного транзита, указанная в подпункте 3) пункта 1 настоящей статьи, может применяться только дополнительно к иным мерам обеспечения соблюдения таможенного транзита в случаях, определяемых на основе системы управления рисками.
Маршруты определяются таможенным органом отправления на основании сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах.
Изменение маршрута допускается с письменного разрешения таможенного органа отправления либо любого таможенного органа, находящегося по пути его следования.
Статья 218. Таможенное сопровождение
1. Таможенное сопровождение - сопровождение транспортных средств, перевозящих товары в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, которое осуществляется должностными лицами таможенных органов либо иными организациями в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза в целях обеспечения соблюдения таможенного транзита.
2. Таможенный орган вправе принять решение о таможенном сопровождении в случаях:
1) определяемых на основе системы управления рисками;
2) непредставления либо недостаточности обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов, в соответствии с главой 12 настоящего Кодекса.
3) неоднократного невыполнения перевозчиком обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, которое было установлено вступившими в законную силу постановлениями о привлечении к административной ответственности, если хотя бы одно из указанных постановлений не исполнено;
4) неисполнения перевозчиком обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в соответствии со статьей 227 настоящего Кодекса.
Статья 219. Срок таможенного транзита
1. Срок таможенного транзита от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения устанавливается таможенным органом отправления в соответствии с обычным сроком перевозки товаров, исходя из вида транспорта и возможностей транспортного средства, установленного маршрута, других условий перевозки, а также с учетом требований режима труда и отдыха водителя в соответствии с международными договорами, но не более предельного срока таможенного транзита.
2. Предельный срок таможенного транзита не может превышать срок, определяемый из расчета две тысячи километров за один месяц.
3. Установленный таможенным органом срок таможенного транзита по мотивированному обращению декларанта или перевозчика, если перевозчик не выступал декларантом таможенной процедуры таможенного транзита, может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 2 настоящей статьи.

5) осы Кодекспен және (немесе) Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарында белгіленген өзге жағдайларда.
3. Осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз ету шаралары тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалған жағдайларда кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз етудің өзге шаралары.
Жөнелтуші кеден органдарының бағыты көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген мәліметтер негізінде айқындалады.
Жөнелтуші кеден органының жазбаша рұқсатымен не ол жүрер жол бойынша тұрған кез-келген кеден органының рұқсатымен бағытты өзгертуге жол беріледі.
218-бап. Кедендік алып жүру
1. Кедендік алып жүру кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз ету мақсатында Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес кеден органдарының лауазымды тұлғалары не өзге ұйымдар жүзеге асыратын кедендік транзит кедендік рәсімдерге сәйкес тасымалданатын тауарларды көлік құралдарының алып жүруі.
2. Кеден органы кедендік алып жүру туралы шешім қабылдауға мынадай жағдайларда құқылы:
1) тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалған;
2) осы Кодекстің 12-тарауына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеуді тиісті дәрежеде қамтамасыз етпеу және ұсынбау;
3) әкімшілік құқық бұзушылыққа тарту туралы қаулы заңды күшіне енуімен белгіленген кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде міндеттерді тасымалдаушылардың бірнеше рет орындамауы, егер кемінде көрсетілген қаулылардың біреуі орындалмаса;
4) осы Кодекстің 227-бабына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді тасымалдаушының орындамауы.
219-бап. Кедендік транзит мерзімі
1. Жіберетін кеден органынан межелі кеден органына дейінгі кедендік транзит мерзімін жіберетін кеден органы тасымалдаудың басқа шарттарында бағыты белгіленген көлік құралдарының түрлеріне қарай тауарларды тасымалдаудың әдеттегідей мерзіміне сәйкес, сондай-ақ халықаралық шарттарға сәйкес жүргізушінің еңбек режиміне және демалысын ескере отырып, кедендік режимнің шекті мерзімінен аспайтын мерзімді белгілейді.
2. Кедендік транзиттің шекті мерзімі бір айға екі мың километр есебінен белгіленген мерзімнен аспайды.
3. Декларанттың немесе тасымалдаушының дәлелді өтініші бойынша кеден органы белгілеген кедендік транзит мерзімі, егер тасымалдаушы кедендік транзиті кедендік рәсімінің декларанты болмаса, осы баптың 2-тармағымен белгіленген мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.

Статья 220. Место доставки товаров
1. Место доставки товаров при таможенном транзите определяется таможенным органом отправления на основании сведений о пункте назначения, указанном в транспортных (перевозочных) документах.
В случаях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза, таможенный орган отправления вправе устанавливать места доставки вне зависимости от сведений, указанных в транспортных (перевозочных) документах.
Местом доставки товаров является зона таможенного контроля, находящаяся в регионе деятельности таможенного органа назначения. При этом товары, перевозимые из места их прибытия, доставляются в место нахождения таможенного органа, если иное не установлено настоящим Кодексом.
Местом доставки товаров, перемещаемых железнодорожным транспортом, является зона таможенного контроля на станции назначения (подъездных путях).
2. В случае, если при таможенном транзите пункт назначения изменяется в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза в области транспорта, перевозчик вправе обратиться в таможенный орган с просьбой об изменении места доставки товаров. При этом перевозчик представляет в любой таможенный орган, находящийся по пути его следования, заявление об изменении пункта назначения, составленное в произвольной форме, документы, подтверждающие изменение пункта назначения, а также транзитную декларацию и иные документы на товары.
Решение об изменении места доставки товаров принимается таможенным органом не позднее дня, следующего за днем получения заявления и документов, которые указаны в абзаце первом настоящего пункта. Указанное решение оформляется путем завершения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, место доставки которых изменено, и оформления новой транзитной декларации. Товары помещаются под таможенную процедуру таможенного транзита в день принятия решения таможенным органом об изменении места доставки товаров.
Статья 221. Оборудование транспортных средств
международной перевозки при перевозке товаров
под таможенными пломбами и печатями
1. Для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями транспортные средства международной перевозки должны быть сконструированы и оборудованы с соблюдением следующих требований:
1) таможенные пломбы могут быть наложены простым и надежным способом;
2) товары не могут быть извлечены из опломбированной части грузовых помещений транспортного средства международной перевозки или вложены в них без оставления видимых следов их вскрытия или без повреждения таможенных пломб и печатей;

220-бап. Тауарларды жеткізу орны
1. Кедендік транзит кезінде тауарларды жеткізу орнын жіберу кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген межелі пункт туралы мәліметтер негізінде айқындайды.
Кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленген жағдайларда жіберуші кеден органы көліктік (тасымалдау) құжаттарда көрсетілген мәліметтерге қарамастан жеткізу орнын белгілеуге құқылы.
Тауарларды жеткізу орны межелі кеден органының қызметі өңіріндегі кедендік бақылау аймағы болып табылады. Бұл ретте, егер осы Кодексте өзгесі көзделмесе, тауарлар келген жерінен кеден органының тұрған жеріне жеткізіледі.
Темір жол көлігімен өткізілетін тауарларды жеткізу орны межелі станциядағы кедендік бақылау аймағы болып табылады (кіре беріс жолдары).
2. Егер көлік саласында кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес межелі пункттің кедендік транзиті өзгерсе, тасымалдаушы тауарларды жеткізу орнын өзгерту туралы өтінішпен кеден органына жүгінуге құқылы. Бұл ретте, тасымалдаушы жол бағытындағы кез-келген кеден органына еркін нысанда жазылған межелі пункттің өзгергені туралы өтінішті, межелі пункттің өзгергенін растайтын құжаттарды, сондай-ақ транзиттік декларацияны және тауардың өзге де құжаттарын ұсынады.
Межелі пункттің өзгергені туралы шешімді кеден органы осы тармақтың бірінші жолында көрсетілген өтініш пен құжаттарды алған күннен кешіктірмей қабылдайды. Көрсетілген шешім жеткізу орны өзгерген және жаңа транзиттік декларациялармен ресімделген тауарларға қатысты кедендік транзиттің кедендік рәсімдерін аяқтау арқылы ресімделеді. Тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне кеден органы тауарлардың жеткізу орны өзгергені туралы шешім қабылдаған күні орналастырылады.
221-бап. Тауарларды кедендік пломбалар және
мөрлермен халықаралық тасымалдау кезіндегі
көлік құралдарының жабдықтары
1. Кедендік пломбалар мен мөрлер басылған тауарларды халықаралық тасымалдау кезіндегі көлік құралдары мынадай талаптарды сақтай отырып, құрастырылған және жабдықталған болуы тиіс:
1) Кедендік пломбалар оңай және берік әдіспен салынған болуы қажет;
2) халықаралық тасымалдау көлік құралының жүк орналастыру бөлігіндегі және оларға ашқанда көрінетін із қалдырмай немесе кедендік пломбалар мен мөрлерді бүлдірместен салынған тауарлар алынбауы тиіс;

3) отсутствуют потайные места, в которых товары могут быть спрятаны;
4) места, в которых могут находиться товары, легко доступны для таможенного осмотра товаров.
2. Требования к транспортному средству международной перевозки, установленные пунктом 1 настоящей статьи, считаются выполненными, если такое транспортное средство соответствует требованиям к его конструкции и оборудованию, установленным международными договорами.
3. Соответствие транспортного средства международной перевозки требованиям, указанным в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, может быть подтверждено заблаговременно путем получения свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями.
Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями может быть выдано:
в индивидуальном порядке;
по типу конструкции (сериям) транспортных средств.
Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями выдается таможенным органом по заявлению заинтересованного лица не позднее трех рабочих дней со дня получения указанного заявления. Указанное свидетельство остается действительным до тех пор, пока не произошли изменения конструкции транспортного средства международной перевозки, но не более двух лет.
Свидетельство о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями при переходе к другому лицу права владения транспортным средством остается действительным.
Форма свидетельства о допущении транспортного средства международной перевозки к перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями и порядок его выдачи и использования устанавливаются решением Комиссии таможенного союза.
4. Таможенные органы не требуют заблаговременного допущения транспортного средства международной перевозки для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями, за исключением случая, если:
перевозка товаров осуществляется таможенным перевозчиком;
заблаговременное допущение предусмотрено международными договорами.
Статья 222. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные
грузовые операции с товарами, а также замена
транспортных средств международной перевозки
при таможенном транзите
1. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые операции с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замена транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, допускаются с разрешения таможенного органа отправления или таможенного органа, в регионе деятельности которого осуществляется соответствующая грузовая операция, за исключением случаев, указанных в абзаце втором настоящего пункта.
Если операции, указанные в части первой настоящей статьи, в отношении товаров и транспортных средств международной перевозки могут быть осуществлены без повреждения наложенных таможенных пломб и печатей, либо если на товары таможенные пломбы и печати не наложены, осуществление таких операций допускается после уведомления таможенного органа в письменной и (или) электронной форме.
2. Таможенный орган может отказать в выдаче разрешения на осуществление грузовых операций с товарами в случае, если их осуществление может повлечь за собой утрату товаров или изменение их свойств, либо при наличии в транспортных (перевозочных) документах, документах, подтверждающих соблюдение ограничений, либо иных документах, выданных контролирующими государственными органами, запрета на осуществление таких операций.
3. По заявлению лица таможенный орган разрешает проведение грузовых операций с товарами под таможенным контролем вне времени работы таможенного органа.

3) тауарларды жасырып қоятын орындар жоқ;
4) тауарлар тұрған орын тауарларға кедендік қарау үшін оңай қол жеткізіледі.
2. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының осы баптың 1-тармағымен белгіленген талаптарға сәйкестігі халықаралық тасымалдау көлік құралдарының кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлік алу арқылы расталуы мүмкін.
3. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігі:
Дербес тәртіппен;
Көлік құралдары құрылыстарының түрі бойынша (сериялары) берілуі мүмкін.
Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігін кеден органдары мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша көрсетілген өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Көрсетілген куәлік халықаралық тасымалдау көлік құралдарының құрылысында өзгерістер болғанша қолданыста болады, бірақ екі жылдан кем емес.
Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігін көлік құралын иелену құқығының басқа адамға өту кезінде де күші болады.
Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға рұқсат беру туралы куәлігінің нысаны мен оны беру және пайдалану тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленеді.
4. Кеден органдары халықаралық тасымалдау көлік құралдарының кедендік пломбалар мен мөрлер салынған тауарларды тасымалдауға алдын ала рұқсат беру туралы талап етпейді, мына жағдайларды қоспағанда, егер:
Тауарларды тасымалдауды кедендік тасымалдаушылар жүзеге асырса;
Халықаралық шарттармен алдын ала рұқсат беру көзделсе.
222-бап. Тауарларды тиеу, қайта тиеу және өзге де жүк
операциялары, сондай-ақ кедендік транзит кезінде
халықаралық тасымалдау көлік құралдарын ауыстыру
Кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне сәйкес тасымалданатын тауарларды тиеу, қайта тиеу және өзге де жүк операциялары, сондай-ақ осындай тауарларды тасымалдайтын халықаралық тасымалдау көлік құралдарын ауыстыру жөнелту кеден органның немесе осы тармақтың екінші жолында көрсетілген жағдайларды қоспағанда тиісті жүк операцияларын жүзеге асыратын өңірлік кеден органының рұқсатымен іске асырылады.
Егер, осы баптың бірінші бөлімінде көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты операциялар салынған кедендік пломбалар мен мөрлерді бүлдірместен, немесе кедендік пломбалар мен мөрлер салынбаған тауарларға осындай операциялар кеден органының жазбаша және электронды нысанындағы хабарламасынан кейін рұқсат беріледі.
Кеден органы тауарлар мен жүк операцияларын жүзеге асыруға рұқсатты беруден егер, оларды жүзеге асыру тауарлардың жоғалуына немесе олардың қасиеттерінің өзгеруіне, не көліктік құжаттары бар болған кезде шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар не мұндай операцияларды жүзеге асыруға тыйым салған бақылаушы мемлекеттік органдар берген өзге құжаттар.
Кеден органы тұлғасының өтініші бойынша кеден органының жұмыс уақытынан тыс кедендік бақылаудағы тауарлармен жүктік операцияларды жүргізуге рұқсат беріледі.

Статья 223. Обязанности перевозчика при таможенной
процедуре таможенного транзита
При перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита перевозчик, вне зависимости от того, является ли он декларантом этой таможенной процедуры, обязан:
1) доставить товары и документы на них в установленные таможенным органом отправления сроки в место доставки товаров, следуя по определенному маршруту, если он установлен;
2) обеспечить сохранность товаров, таможенных пломб и печатей, либо иных средств идентификации, если они применялись;
3) не допускать разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами, перевозимыми в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, а также замены транспортных средств международной перевозки, перевозящих такие товары, без разрешения таможенных органов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 222 настоящего Кодекса.
Статья 224. Ответственность перевозчика
1. При недоставке товаров и документов на них в таможенный орган назначения перевозчик несет ответственность в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого товары помещены под таможенную процедуру таможенного  транзита.
2. За неисполнение своих обязанностей при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, за исключением случая, указанного в пункте 1 настоящей статьи, перевозчик несет ответственность в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого выявлено нарушение.
Статья 225. Завершение таможенной процедуры таможенного
транзита
1. Таможенная процедура таможенного транзита завершается после доставки товаров в место доставки, установленное таможенным органом отправления.
2. В месте доставки товаров до завершения таможенной процедуры таможенного транзита товары размещаются в зоне таможенного контроля.
Размещение товаров в зоне таможенного контроля допускается в любое время суток.
3. Для завершения таможенной процедуры таможенного транзита перевозчик обязан представить таможенному органу назначения транзитную декларацию, а также имеющиеся у него другие документы:
в отношении товаров перевозимых автомобильным транспортом в течение одного часа с момента их прибытия в место доставки товаров, а в случае прибытия товаров вне установленного времени работы таможенного органа - в течение двух часов с момента наступления времени начала работы этого таможенного органа;
в отношении товаров, перевозимых с использованием водных, воздушных судов и железнодорожного транспорта в течение времени, установленного технологическим процессом порта, аэропорта или железнодорожной станции при осуществлении международной перевозки, если иной срок не установлен законодательством государств-участников таможенного союза.
По требованию таможенного органа перевозчик обязан предъявить товары.

223-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі
кезіндегі тасымалдаушының міндеті
Кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде тасымалдаушы осы кедендік рәсімінің декларанты болып табылады ма жоқ па қарамастан, міндетті:
1) жөнелтуші кеден органы белгілеген тауарларды егер ол белгіленсе белгіленген бағыт бойынша жүре отырып және олардың құжаттарын тауарларды жеткізу орнына мерзімінде жеткізуге;
2) тауарларды, егер олар қолданылған болса пломбалар мен мөрлердің, не өзге сәйкестендіру құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) кедендік транзит кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау түсіру, қайта тиеу (аудару) және тауарлармен өзге жүктік операцияларды жасауға, сондай-ақ осы Кодекстің 222-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда халықаралық көлік құралдарын ауыстыруға жол бермеуге.
224-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігі
1. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес кедендік транзит кедендік рәсімін орналастырылған тауарларды межелі кеден органына тауарларды және олардың құжаттарын жеткізу кезінде тасымалдаушы жауапкершілікте болады.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімін сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде өз міндеттерін орындамағаны үшін Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес бұзушылықтар анықталған аумақта жауапкершілікте болады.
225-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау
1. Кедендік транзит кедендік рәсімі жөнелтуші кеден органы белгілеген орынға тауарларды жеткізгеннен кейін аяқталады.
2. Кедендік транзит кедендік рәсімі аяқталғанға дейін тауарларды жеткізу орындарындағы кедендік бақылау аймағына орналастырылады.
Тауарларды кедендік бақылау аймағына орналастыру тәуліктің кез-келген уақытында рұқсат етіледі.
3. Кедендік транзит кедендік рәсімі аяқтау үшін тасымалдаушы межелі кеден органына транзиттік декларацияны, сондай-ақ өзінде бар өзге құжаттарды ұсынуға міндетті:
автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға қатысты олар тауарларды жеткізу орнына келгеннен кейін бір сағаттың ішінде, ал тауар кеден органының жұмыс уақытынан тыс мезгілде келген жағдайда осы кеден органының жұмыс уақыты басталған сәттен бастап екі сағаттың ішінде;
су, әуе кемелерін және теміржол көліктерін пайдалана отырып тасымалданған тауарларға қатысты егер Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына өзгеше белгіленбесе халықаралық тасымалдарды жүзеге асыру кезінде порттардың, әуежайлардың немесе теміржол станцияларының техникалық процесстерінде белгіленген уақыт ішінде.
Кеден органының талабы бойынша тасымалдаушы тауарды ұсынуға міндетті.

4. Таможенный орган назначения в течение одного часа с момента представления перевозчиком документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, регистрирует их подачу в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Таможенный орган назначения завершает таможенную процедуру таможенного транзита в возможно короткие сроки, но не позднее двадцати четырех часов после регистрации документов путем проставления отметки на транзитной декларации или иных документах, признаваемых в качестве транзитной декларации, о завершении таможенной процедуры таможенного транзита.
Порядок оформления таможенными органами завершения таможенной процедуры таможенного транзита определяется решением Комиссии таможенного союза.
6. В течение трех часов после завершения таможенной процедуры таможенного транзита перевозчик или иное заинтересованное лицо обязано совершить таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение или их таможенным декларированием в соответствии с таможенной процедурой, если иной срок не установлен таможенным законодательством таможенного союза или законодательством государств-участников таможенного союза в отношении товаров, перевозимых железнодорожным или водным транспортом.
Положения настоящего пункта не применяются при завершении таможенной процедуры в месте убытия в отношении товаров, вывозимых с таможенной территории таможенного союза.
Статья 226. Меры, принимаемые при аварии, действии
непреодолимой силы или иных обстоятельствах
при таможенной процедуре таможенного транзита
1. При аварии, действии непреодолимой силы или иных обстоятельствах, препятствующих перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств, незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и месте нахождения товаров, а также перевезти товары или обеспечить их перевозку (если его транспортное средство повреждено) в ближайший таможенный орган либо иное место, указанное таможенным органом. Таможенный орган, получивший сообщение об этих обстоятельствах, обязан известить таможенный орган отправления и таможенный орган назначения о возникших обстоятельствах, препятствующих перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита.
2. Расходы, понесенные перевозчиком в связи с соблюдением требований пункта 1 настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Статья 227. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты в отношении иностранных
товаров, помещаемых (помещенных) под
таможенную процедуру таможенного транзита

4. Межелі кеден органы осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды тасымалдаушы ұсынған сәттен бастап бір сағаттың ішінде Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен белгіленген тәртіпте тіркеуді жүргізеді.
5. Межелі кеден органы кедендік транзит кедендік рәсімі мейлінше қысқа мерзімде, бірақ жиырма төрт сағаттан кешіктірмей, транзиттік декларацияға немесе транзиттік декларация деп танылатын кедендік транзит кедендік рәсімдерін аяқтайды.
Кеден органының кедендік транзит кедендік рәсімдерін аяқтауды ресімдеу тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Кедендік транзит кедендік рәсімдері аяқталғаннан кейін үш сағаттың ішінде тасымалдаушы теміржол немесе су көлігімен тасымалданған тауарларға қатысты кеден одағының кедендік заңнамасымен немесе Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен белгіленген немесе өзге мүдделі тұлға уақытша сақтаумен байланысты кедендік операцияларды жасауға міндетті.
Осы тармақтың ережелері кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген тауарларға қатысты кету орнындағы кедендік рәсімдерді аяқтау кезінде қолданылмайды.
226-бап. Кеден транзитін кедендік рәсімі кезіндегі
апаттар, еңсере алмайтын күші бар әрекеттер
немесе басқа жағдайлар кезінде
қолданылатын шаралар
1. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауға тосқауыл болатын апаттар, еңсере алмайтын күші бар әрекеттер немесе басқа жағдайлар кезінде тасымалдаушы тауарлар мен көлік құралдарының сақғандығын қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қолдануға, сол жағдайлар және тауарлардың орналасқан орны туралы жақын орналасқан кеден органына уақытты кешіктірмей хабарлауға, сондай-ақ тауарлардың орнын ауыстырып немесе (егер оның көлігі бұзылып қалса) ең жақын орналасқан кеден органына немесе кеден органы көрсеткен басқа орынға тауарларды жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
Осы жағдайлар туралы хабарламаны алған кеден органы кеден транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдауға тосқауыл болатын туындаған жағдайлар туралы жіберуші кеден органына және межелі кеден органына хабарлауға міндетті.
2. Тасымалдаушының осы баптың 1-тармағының талаптарын сақтауға байланысты көтерген шығындарын кеден органдары төлемейді.
227-бап. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне
орналастырылған (орналастырылатын)
шет елдік тауарларға қатысты әкелу кеден
баждарын, салықтарды төлеу бойынша
міндеттерді тоқтату мен тудыру және оларды
төлеу мерзімдері

1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 6 статьи 225 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. При недоставке иностранных товаров в установленное таможенным органом место доставки сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) если недоставка иностранных товаров произошла по причине передачи товаров перевозчиком получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа, - день такой передачи, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
2) если недоставка иностранных товаров произошла по причине утраты товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
3) если недоставка иностранных товаров произошла по иным причинам, - день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. При прекращении в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов уплаченные или взысканные в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат возврату (зачету) в порядке, установленном в соответствии с настоящим Кодексом.
6. В случае, если обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 3 статьи 85 настоящего Кодекса предоставлено иным лицом, чем декларант таможенной процедуры таможенного транзита, в случаях предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов возникает у такого лица, солидарно с декларантом.

1. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылатын шет елдік тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет мағлұмдама берушіде кеден органы транзит мағлұмдамасын тіркегеннен кейін туындайды.
2. Кеден транзитінің кедендік рәсіміне орналастырылатын (орнатылған) шет елдік тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет мағлұмдама берушіде тоқтатылады:
1) осы рәсімнің әрекет етуі кезінде әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу мерзімінің уақыты келген жағдайды есептемегенде, осы Кодекстің 225-бабының 6-тармағына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда.
3. Шет елдік тауарларды кеден органы белгілеген жеткізу орнына жеткізбеген жағдайда әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып саналады:
1) егер, шетел тауарларын жеткізбеу тасымалдаушының алушыға немесе басқа тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз тапсыру себебінен болса, егер күні белгіленбесе, - осы тапсырудың күні, - кеден органының транзитті мағлұмдаманы тіркеу күні;
2) егер, шетел тауарларын жеткізбеу апаттар, еңсере алмайтын күші бар әрекеттердің салдарынан, немесе сақтау мен тасымалдау шарттарының заңды азаю нәтижесінде жоюды (қайтарымсыз жоғалтуды) қоспағанда тауарларды жоғалту себебінен болса, - егер бұл күні белгіленбесе осындай жоғалтудың күні, - кеден органының транзитті мағлұмдаманы тіркеу күні;
3) егер, шетел тауарларын жеткізбеу басқа себептер бойынша болса, - кеден органының транзитті мағлұмдаманы тіркеу күні.
4. Әкелу кеден баждары, салықтар кеден органының транзитті мағлұмдаманы тіркеу күніне есептелген ішкі тұтынушы үшін тауарларды шығару кеден рәсіміне орналастыру кезінде төлеуге жатқызылуы мүмкін болатын әкелу кеден баждары, салықтардың сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төлеуге жатады.
5. Осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес төлетілген немесе төленген әкелу кеден баждары мен салықтарды төлеу бойынша міндеттерді тоқтату кезінде әкелу кеден баждары, салықтар осы Кодекске сәйкес белгіленген тәртіпте қайтаруға (есепке алу) жатады.
6. Осы Кодекстің 85-бабының 3-тармағына сәйкес кеден баждары, салықтарды төлеуді кеден транзиті кеден рәсімінің мағлұмдама берушіден басқа тұлға берілген жағдайда, ал осы баптың 3-тармағында қарастырылған жағдайларда әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндет тұлғада мағлұмдама берушімен бірдей болады.

Статья 228. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате вывозных таможенных пошлин и срок их
уплаты в отношении товаров таможенного союза,
помещаемых (помещенных) под таможенную
процедуру таможенного транзита
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров таможенного союза, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, в соответствии с подпунктом 5) пункта 2 статьи 215 настоящего Кодекса, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров таможенного союза, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 6 статьи 225 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. В случае недоставки товаров в установленное таможенным органом место доставки сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
4. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам вывозных таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта, исчисленным на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. При прекращении в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи обязанности по уплате вывозных таможенных пошлин уплаченные или взысканные в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи вывозные таможенные пошлины подлежат возврату (зачету) в порядке, установленном в соответствии с настоящим Кодексом.
Глава 33
Таможенная процедура таможенного склада
Статья 229. Содержание таможенной процедуры таможенного
склада
Таможенный склад - таможенная процедура, при которой иностранные товары хранятся под таможенным контролем на таможенном складе в течение установленного срока без уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 230. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру таможенного склада
1. Под таможенную процедуру таможенного склада могут помещаться любые иностранные товары, за исключением:
товаров, срок годности и (или) реализации которых на день их таможенного декларирования в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада составляет менее ста восьмидесяти календарных дней;
товаров, перечень которых определяется решением Комиссии таможенного союза.

228-бап. Кеден транзитінің кеден рәсіміне орнатылатын
(орнатылған) кеден одағының тауарларына
қатысты әкелу кеден баждарын төлеу және оларды
төлеудің мерзімі бойынша міндеттеменің
туындауы және тоқтату
1. Мағлұмдама берушіде осы Кодекстің 215-баптың 2-тармағының 5) тармақшасына сәйкес кеден транзитінің кеден рәсіміне орнатылатын кеден одағының тауарларына қатысты әкелу кеден баждарын төлеу бойынша міндеттеме кеден органы транзит мағлұмдамасын тіркегеннен кейін туындайды.
2. Кеден транзитінің кеден рәсіміне орнатылатын (орнатылған) кеден одағының тауарларына қатысты әкелу кеден баждарын төлеу бойынша міндеттеме мағлұмдама берушіде тоқтатылады:
1) осы рәсімді жүргізу кезінде әкелу кеден баждарын төлеу мерзімі басталған жағдайды есептемегенде, осы Кодекстің 225-бабының 6-тармағына сәйкес кеден транзитінің кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда.
3. Кеден органы белгілеген жеткізілім орынына тауарларды жеткізбеген жағдайда әкету кеден баждарын төлеу мерзімі кеден органының транзит мағлұмдамасын тіркеу күні болып саналады.
4. Әкету кеден баждары кеден органының транзит мағлұмдамасын тіркеу күніне есептелген экспорттың кедендік рәсіміне тауарларды жатқызу кезінде төлеуге жатқызылуы мүмкін болатын әкету кеден баждарының сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төлеуге жатады.
5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес төленген және төлетілген әкету кеден баждарын төлеу бойынша осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес міндеттерді тоқтату кезінде әкету кеден баждары осы Кодекспен белгіленген тәртіпте қайтаруға (есепке алуға) жатады.
33-тарау
Кеден қоймасының кедендік рәсімі
229-бап. Кеден қоймасы кеден рәсімінің мағынасы
Кеден қоймасы - кеден баждарын, салықтарды төлеусіз және тарифті емес реттеудің шараларын қолданусыз белгіленген мерзім ішінде шетелдік тауарлар кеден қоймасында кедендік бақылауға алынып, сақталатын кедендік рәсім.
230-бап. Кеден қоймасы кеден режиміне тауарларды
орналастыру шарттары
1. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне кез келген шетелдік тауарлар орналастырыла алады, келесіні қоспағанда:
Кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес олардың кедендік мағлұмдау күніне оларды сату және (немесе) пайдалану мерзімі сексен күнтізбелік күнді құрайтын тауарлар;
Тізімі кеден одағының комиссиясының шешімімен анықталатын тауарлар.

2. Под таможенную процедуру таможенного склада могут помещаться товары, ранее помещенные под иные таможенные процедуры.
3. Под таможенную процедуру таможенного склада могут быть помещены иностранные товары в целях приостановления действия таможенных процедур временного ввоза или переработки на таможенной территории, в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
4. Допускается помещение под таможенную процедуру таможенного склада без фактического размещения на таможенном складе товаров, которые из-за своих больших габаритов не могут быть размещены на таможенном складе, при наличии на это разрешения в письменной форме таможенного органа.
При помещении товаров под эту таможенную процедуру без их фактического размещения на таможенном складе законодательством государств-участников таможенного союза могут определяться случаи предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов.
Статья 231. Срок хранения товаров на таможенном складе
1. Срок хранения товаров на таможенном складе не может превышать три года со дня помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
2. Товары, имеющие ограниченный срок годности и (или) реализации, должны быть помещены под иную таможенную процедуру не позднее, чем за сто восемьдесят календарных дней до истечения указанного срока.
3. Товары, срок хранения которых на таможенном складе истек, задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.
4. При неоднократном помещении товаров под таможенную процедуру таможенного склада, в том числе, когда декларантами этой процедуры выступают разные лица, общий срок хранения товаров на таможенном складе не может превышать срок, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи.
Статья 232. Операции, совершаемые с товарами, помещенными
под таможенную процедуру таможенного склада
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров или их представители вправе совершать с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, обычные операции, необходимые для обеспечения их сохранности, в том числе осматривать и измерять товары, перемещать их в пределах таможенного склада, при условии, что эти операции не повлекут за собой изменения состояния товаров, нарушения их упаковки и (или) средств идентификации.
2. С разрешения таможенного органа с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться простые сборочные операции, а также операции по:
отбору проб и образцов;
подготовке товаров к продаже и транспортировке, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операций по улучшению товарного вида.

2. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне бұрын басқа кеден рәсімдеріне орналастырылған тауарлар жатқызыла алады.
3. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне осы Кодексте қарастырылған жағдайларда кеден аумағында қайта өңдеу немесе уақытша әкелу кедендік рәсімдерінің әрекеттерін уақытша тоқтату мақсатында шетелдік тауарлар орналастырылуы мүмкін.
4. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне кеден органының жазбаша нысандағы рұқсаты болған жағдайда кеден қоймасына өздерінің үлкен көлемінен орналастырыла алмайтын тауарларды кеден қоймасына нақты орналастырусыз жіберіледі.
Тауарларды кеден қоймасында нақты орналастырусыз осы кеден рәсіміне орналастыру кезінде кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің заңнамасымен кедендік баждар мен салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді ұсыну жағдайлары анықтала алады.
231-бап. Кеден қоймасында тауарларды сақтау мерзімі
1. Кеден қоймасында тауарларды сақтау мерзімі тауарларды кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастыру күнінен бастап, үш жылдан аса алмайды.
2. Сақтау және (немесе) сату мерзімдері шектеулі тауарлар  басқа кеден рәсіміне көрсетілген мерзімнің өтіп кетуіне дейін жүз сексен күнтізбелік күнге орналастырылуы керек.
3. Кеден қоймасындағы сақтау мерзімдері өтіп кеткен тауарлар осы Кодекстің 21 бөліміне сәйкес ұсталып қалады.
4. Тауарларды бірнеше мәрте кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастыру, оған қоса осы рәсімнің мағлұмдама берушілері әртүрлі тұлғалар болса, кеден қоймасындағы тауарларды сақтаудың жалпы мерзімі осы баптың 1-тармағында қарастырылған мерзімнен аса алмайды.
232-бап. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне
орналастырылатын тауарлармен жасалатын
операциялар
1. Тауарларға қатысты құзыреті бар тұлғалар немесе олардың өкілдері кеден қоймасы кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлармен олардың сақтандығын қамтамасыз етуге қажет қарапайым операцияларды жүргізуге, оған қоса тауарларды қарауға және өлшеуге, бұл операциялар бірдейлендіру құралдарын және (немесе) олардың орамаларының бұзылуына, тауарлардың жағдайын өзгеруіне әкелмейтін шартымен, оларды кеден қоймасының шегінде тасымалдауға құқылы.
2. Кеден органының рұқсатымен кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлармен қарапайым жинақтау операциялары жүргізіле алады, сондай-ақ келесі бойынша операциялар жасала алады:
үлгілерді және сынамаларды іріктеу;
тауардың сыртқы түрін жақсарту бойынша операциялар, маркировка, қайта орау, орау, іріктеу, жіберулерді қалыптастыру, партияларды ұсақтауды қосқанда тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау.

3. Все операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, не должны изменять характеристики этих товаров, связанные с изменением классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
4. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, могут совершаться сделки, предусматривающие передачу прав владения, пользования и (или) распоряжения этими товарами.
Статья 233. Таможенные склады и их типы
1. Таможенным складом признается специально определенное и обустроенное сооружение, помещение и (или) открытая площадка, предназначенное для хранения товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного склада.
2. Таможенные склады могут быть открытого или закрытого типа.
Таможенные склады являются складами открытого типа, если они доступны для хранения любых товаров и использования любыми лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров.
Таможенные склады являются складами закрытого типа, если они предназначены для хранения товаров владельца таможенного склада.
Законодательством государств-участников таможенного союза могут определяться отдельные категории товаров, которые допускается хранить на таможенных складах закрытого типа.
3. Требования по расположению, обустройству и оборудованию таможенных складов, а также порядок их учреждения и функционирования определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Таможенные органы ведут реестры таможенных складов и обеспечивают их периодическую публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
5. Порядок ведения учета и предоставления отчетности в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру таможенного склада, и (или) размещенных на таможенных складах, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 234. Хранение товаров на таможенном складе
1. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны размещаться на таможенных складах, оборудованных в соответствии с условиями хранения таких товаров.
2. Допускается хранение на таможенном складе товаров таможенного союза, помещенных под таможенную процедуру экспорта, в течение шести месяцев.
3. В случае прекращения функционирования таможенного склада товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, в течение шестидесяти календарных дней, со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении функционирования этого склада, должны быть перевезены на другой таможенный склад либо помещены под иную таможенную процедуру в соответствии с настоящим Кодексом.
При несовершении в течение шестидесяти календарных дней действий, указанных в части первой настоящего пункта, товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.

3. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлармен жасалатын барлық операциялар сыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасы бойынша топтастыру кодының өзгеруіне байланысты сол тауарлардың сипаттамаларын өзгертпеуі керек.
4. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты осы тауарларды пайдалану және (немесе) басқару, иелену құқығын тапсыруды қарастыратын келісім-шарттар жасалуы мүмкін.
233-бап. Кеден қоймалары және олардың типтері
1. Кеден қоймасы кеден қоймасының кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды сақтауға арналған арнайы бөлінген және жасақталған ғимарат, үй-жай және (немесе) ашық алаң болып танылады.
2. Кеден қоймалары ашық немесе жабық типті бола алады.
Ашық типті кеден қоймалары кез келген тауарларды сақтауға болатын және тауарларға қатысты құзыреті бар кез келген тұлғаларға ашық қоймалар.
Жабық типті кеден қоймалары кеден қоймасы иесінің тауарларын сақтауға арналған қоймалар болып табылады.
Кеден одағы қатысушы мемлекеттерінің заңнамасымен жабық типті кеден қоймаларында сақтауға болатын тауарлардың жеке санаттары анықталуы мүмкін.
3. Кеден қоймаларын жабдықтау, жайғастыру және орналастыру бойынша талаптар, сондай-ақ олардың жұмыс істеуімен құру тәртібі Кеден одағы қатысушы мемлекеттерінің заңнамасымен анықталады.
4. Кеден органдары кеден қоймаларының тізімдемелерін жүргізеді және ақпараттық технологияларды пайдаланумен оларды мерзімдік жарыққа шығаруды қамтамасыз етеді.
5. Кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған және кеден қоймаларында орналастырылған тауарларға қатысты есептілікті ұсыну және есепке алуды жүргізу тәртібі Кеден одағы қатысушы мемлекеттерінің заңнамасымен анықталады.
234-бап. Кеден қоймасында тауарларды сақтау
1. Басқа тауарларға зиян келтіретін тауарлар немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін тауарлар сондай тауарларды сақтау жағдайларына сәйкес жабдықталған кеден қоймаларында орналастырылуы керек.
2. Кеден қоймасында алты ай мағдарында экспортын кеден рәсіміне орналастырылған тауарларды кеден одағының кеден қоймасында сақтауға болады.
3. Кеден қоймасының жұмыс істеуі тоқтатылған жағдайда кеден қоймасының кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар осы қойманың жұмыс істеуінің тоқтатылуы туралы шешім қабылданғаннан кейінгі күннен бастап алпыс күнтізбелік күн мағдарында басқа кеден қоймасына тасымалдануы немесе осы Кодекске сәйкес басқа кеден рәсіміне жатқызылуы керек.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген алпыс күнтізбелік күн мағдарында әрекеттер жасамаған жағдайда, тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органдарымен ұсталады.

Статья 235. Помещение под иную таможенную процедуру
товаров, пришедших в негодность, испорченных
или поврежденных в период их хранения на
таможенном складе
Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие действия непреодолимой силы в период их хранения на таможенном складе, подлежат помещению под выбранную декларантом таможенную процедуру, как если бы они были ввезены в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 236. Завершение действия таможенной процедуры
таможенного склада
1. Действие таможенной процедуры таможенного склада завершается помещением товаров под иную таможенную процедуру до истечения срока хранения товаров на таможенном складе.
Товары, помещенные под таможенную процедуру таможенного склада, могут помещаться под иную таможенную процедуру полностью или частями.
2. После помещения товаров под иную таможенную процедуру, эти товары подлежат вывозу с таможенного склада в течение трех рабочих дней со дня, следующего за днем их помещения под иную таможенную процедуру.
Статья 237. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру
таможенного склада
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру таможенного склада, возникает:
1) у декларанта - с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации;
2) у владельца таможенного склада - с момента размещения товаров на таможенном складе.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного склада, прекращается:
1) у декларанта - при размещении товаров на таможенном складе либо при помещении товаров под иную таможенную процедуру, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе;
2) у владельца таможенного склада - при выдаче товаров с таможенного склада в связи с помещением их под иную таможенную процедуру;
3) у лиц, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, - когда товары задерживаются в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса, а также в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) у декларанта:
в случае утраты товаров, до размещения их на таможенном складе, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;
в случае утраты или передачи иному лицу, до помещения товаров под иную таможенную процедуру, если хранение товаров осуществлялось не на таможенном складе, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада;

235-бап. Кеден қоймасында сақталу кезеңінде жарамсыз
болған, бұзылған немесе зақымдалған тауарларды
басқа кеден рәсіміне орналастыру
Кеден қоймасында сақталу кезеңінде еңсеруге келмейтін әрекеттердің нәтижесінде жарамсыз болған, бұзылған немесе зақымдалған тауарлар егер олар жарамсыз, бұзылған немесе зақымдалған түрде әкелінген жағдайдағыдай мағлұмдама беруші таңдаған кеден рәсіміне орналастыруға жатады.
236-бап. Кеден қоймасы кеден рәсімінің әрекеттерінің
аяқталуы
1. Кеден қоймасы кеден рәсімінің әрекет етуі тауарларды кеден қоймасындағы тауарларды сақтау мерзімінің аяқталуына дейін басқа кеден рәсіміне орналастыруымен аяқталады.
Кеден қоймасы кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар басқа кеден рәсіміне толық немесе бөлшектеніп орналастырылуы мүмкін.
2. Тауарлар басқа кеден рәсіміне орналастырылғаннан кейін осы тауарлар кеден қоймасына оларды басқа кеден рәсіміне орналастырудан кейінгі күннен үш жұмыс күні ішінде шығарулыға жатады.
237-бап. Кеден қоймасының кеден рәсіміне орналастырылатын
тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын,
салықтарды төлеу және төлеу мерзімі бойынша
міндеттердің туындауы және тоқтатылуы
1. Кеден қоймасының кеден рәсіміне орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттер туындайды:
1) мағлұмдама берушіде - кеден органының кеден мағлұмдамасын тіркеу кезінен бастап;
2) кеден қоймасының иесінде - тауарларды кеден қоймасына орналастыру кезінен бастап.
2. Кеден қоймасының кеден рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттер тоқтатылады:
1) мағлұмдама берушіде - тауарларды кеден қоймасына орналастыру кезінде немесе егер тауарларды сақтау кеден қоймасында жүзеге асырылса тауарларды басқа кедендік рәсімдерге орналастыру кезінде;
2) кеден қоймасының иесінде - тауарларды басқа кеден рәсіміне орналастыруға байланысты кеден қоймасынан тауарларды тапсыру кезінде;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларда - тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына, сондай-ақ осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларға сәйкес ұсталынған жағдайда.
3. Әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып табылады:
1) мағлұмдама берушіде:
Апаттар немесе еңсере алмайтын күші бар әрекеттердің нәтижесінде жойылғанды немесе дұрыс жағдайда сақтау мен тасымалдау кезінде табиғи жойылудың нәтижесінде (қайтарымсыз жоғалту) жоюды қоспағанда тауарларды кеден қоймасына орналастыруға дейін жоғалтқан жағдайда - осындай жоғалтудың күні, егер сол күн белгіленбеген болса, - кеден қоймасының кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін берілген кеден органының кедендік мағлұмдаманы тіркеу күні;
апаттар немесе еңсере алмайтын күші бар әрекеттердің нәтижесінде жойылғанды немесе дұрыс жағдайда сақтау мен тасымалдау кезінде табиғи жойылудың нәтижесінде (қайтарымсыз жоғалту) жоюды қоспағанда егер тауарларды сақтау кеден қоймасында жүзеге асырылмаса тауарларды басқа кеден рәсіміне орналастыруға дейін жоғалтқан немесе басқа тұлғаға тапсырған жағдайда, - кеден қоймасының кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін берілген кеден органының кедендік мағлұмдаманы тіркеу күні;

2) у владельца таможенного склада:
в случае утраты товаров за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на таможенном складе;
в случае выдачи товаров с таможенного склада, без представления в отношении таких товаров документов, подтверждающих помещение их под таможенную процедуру, - день выдачи, а если этот день не установлен, - день размещения товаров на таможенном складе.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру таможенного склада.
Статья 238. Особенности исчисления таможенных пошлин,
налогов при помещении товаров под таможенную
процедуру выпуска для внутреннего потребления
после их хранения на таможенном складе
Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов в соответствии с настоящим Кодексом после хранения товаров на таможенном складе при их помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, так, как если бы они в этот день были ввезены на таможенную территорию таможенного союза.
Глава 34
Таможенная процедура переработки на таможенной территории
Статья 239. Содержание таможенной процедуры переработки на
таможенной территории
1. Переработка на таможенной территории - таможенная процедура, при которой иностранные товары используются для целей совершения операций по переработке на таможенной территории таможенного союза в установленные сроки с полным условным освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования с последующим вывозом продуктов переработки за пределы таможенной территории таможенного союза.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные в результате операции по переработке товаров, приобретают статус иностранных товаров.

2) кеден қоймасының иесінде:
апаттар немесе еңсере алмайтын күші бар әрекеттердің нәтижесінде жойылғанды немесе дұрыс жағдайда сақтау мен тасымалдау кезінде табиғи жойылудың нәтижесінде (қайтарымсыз жоғалту) жоюды қоспағанда тауарларды жоғалту жағдайында, - егер күні белгіленбесе, тауарларды жоғалту күні, - кеден қоймасына тауарларды орналастыру күні;
кеден рәсіміне орналастыруды растайтын құжаттарды сондай тауарларға қатысты ұсынымсыз кеден қоймасынан тауарларды тапсыру жағдайында, - тапсыру күні, егер сол күн белгіленбеген болса, - кеден қоймасына тауарларды орналастыру күні;
4. Әкелу кеден баждары, салықтар кеден қоймасының кедендік рәсіміне тауарларды орналастыруға берілген кедендік мағлұмдамаларды кеден органының тіркеу күніне есептелген кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есепке алусыз ішкі тұтынуға шығарылған кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру кезінде төлеуге жатқызуға болатын әкелу кеден баждарының, салықтардың сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төлеуге жатқызылады.
238-бап. Кеден қоймасында сақталудан кейін ішкі
тұтынуға шығару кеден рәсіміне тауарларды
орналастыру кезінде кеден баждарын, салықтарды
есептеу ерекшеліктері
Кеден баждарын есептеу мақсатында осы Кодекске сәйкес тауарларды кеден қоймасында сақтаудан кейін оларды ішкі тұтынуға шығару кеден рәсіміне орналастыру кезінде тауарлардың кедендік құны және (немесе) нақты көрсетілімдегі олардың сипаттамасы (саны, салмағы, көлемі немесе басқа сипаттамасы) егер олар кеден одағының кеден аумағына сол күні әкелінсе ішкі тұтынуға шығару кедендік рәсіміне тауарларды орналастыруға берілген кеден органының кедендік мағлұмдаманы тіркеу күніне анықталады.
34-тарау
Кеден аумағындағы қайта өңдеудің
кедендік рәсімі
239-бап. Кеден аумағындағы қайта өңдеу кедендік
рәсімінің мағынасы
1. Кеден аумағындағы қайта өңдеу - кеден одағының кеден аумағынан тыс қайта өңдеу өнімдерін кейін шығарумен тарифтік емес реттеу шараларын қолданусыз және әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеуден толық шартты босатумен белгіленген мерзімде кеден одағының кеден аумағында қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау мақсатында шетелдік тауарлар пайдаланылатын кедендік рәсім.
2. Кеден аумағындағы қайта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар шетелдік тауарлардың мәртебесін сақтайды, ал тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде алынған тауарлар шетелдік тауарлар мәртебесін алады.

3. При совершении операций по переработке иностранных товаров допускается использование товаров таможенного союза.
Статья 240. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру переработки на таможенной территории
1. Помещение товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории допускается при условии:
1) предоставления документа об условиях переработки товаров на таможенной территории, выданного уполномоченным органом государства-участника таможенного союза и содержащего сведения, определенные статьей 244 настоящего Кодекса.
Если целью помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории является их ремонт, в качестве документа указанного в абзаце первом настоящего подпункта, может использоваться таможенная декларация;
2) возможности идентификации таможенными органами иностранных товаров в продуктах их переработки, за исключением случая замены эквивалентными товарами в соответствии со статьей 248 настоящего Кодекса.
2. Комиссия таможенного союза вправе определять перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
Статья 241. Операции по переработке на таможенной
территории
1. Операции по переработке товаров в таможенной процедуре переработки на таможенной территории включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют свои индивидуальные характеристики;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
3) ремонт товара, включая его восстановление, замену составных частей;
4) использование в качестве сырья товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть совершена одновременно с одной из операций, указанных в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта.
2. К операциям по переработке товаров не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и транспортировке;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации;
5) использование иностранных товаров как вспомогательных средств в технологическом процессе (оборудование, станки, приспособления и другое).
Статья 242. Идентификация иностранных товаров в продуктах
переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:

3. Шетелдік тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау кезінде кеден одағының тауарларын пайдалануға болады.
240-бап. Кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік
рәсімінде тауарларды орналастыру шарттары
1. Кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру келесі шарттар бойынша жіберіледі:
1) кеден одағына кіретін қатысушы-мемлекетінің құзыретті органы тапсырған және осы Кодекстің 244-бабында белгіленген мәліметтері бар кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу шарты туралы құжаттарды ұсыну.
Егер кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру мақсаты оларды жөндеу болып табылады, осы тармақшаның бірінші азат жолында көрсетілген құжат ретінде кедендік мағлұмдама пайдаланылуы мүмкін;
2) кеден органдарының қайта өңдеу өнімдерінде шетелдік тауарларды бірдейлендіру мүмкіндігі осы Кодекстің 248-бабына сәйкес эквивалентті тауарларға ауыстыру жағдайын қоспағанда.
2. Кеден одағының комиссиясы кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастыруға тыйым салынған тауарлардың тізбесін анықтауға құқылы.
241-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу бойынша операциялар
1. Кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімінде тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар өзіне қосады:
1) өзінің жеке сипаттамаларын жоғалтатын шетелдік тауарларды қайта өңдеу немесе сұрыптау;
2) монтажды, жинауды, бөлшектеуді қоса тауарларды дайындау;
3) тауарды жөндеу, оны қайта орнына келтіруді, құрамдас бөліктерін қоса;
4) өңдеу процесінде толық немесе бөлшектеп қолданылатын тауарлар болса да қайта өңдеу өнімдерін шығаруға әрекет ететін немесе оны жеңілдететін тауарлардың шикі заты ретінде пайдалану. Осы операция осы тармақтың 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген операциялардың ішінен біреуімен бір уақытта жасалуға тиіс операция.
2. Тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларға жатпайды:
1) сату мен тасымалдауға дайындау кезінде тауардың сақтандығын қамтамасыз ету бойынша операциялар;
2) төлдендіруді алу, балықтарды, құстарды, жануарларды өсіру және тамақтандыру, сондай-ақ моллюскалар мен шаян тәріздестерді өсіру;
3) өсімдіктер мен ағаштарды өсіру;
4) ақпаратты тасымалдаушының кез келген түріне аудио және видео жазбалардағы ақпаратты көшіру және көбейту;
5) шетелдік тауарларды технологиялық үрдісте қосымша құралдар ретінде пайдалану (жабдықтар, қондырғылар, бейімделулер және т.б.)
242-бап. Қайта өңдеу өнімдерінде шетелдік
тауарларды бірдейлендіру
Қайта өңдеу өнімдерінде шетелдік тауарларды бірдейлендіру мақсатында келесі әдістер қолданылуы мүмкін:

1) проставление декларантом, лицом, осуществляющим переработку, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные иностранные товары;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и совершаемых операций по переработке товаров, в том числе путем исследования представленных подробных сведений об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операции по переработке товаров, а также о технологии производства продуктов переработки или путем осуществления таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров.
Статья 243. Срок переработки товаров на таможенной
территории
1. Срок переработки товаров на таможенной территории не может превышать трех лет.
Течение срока переработки товаров начинается со дня их помещения под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров отдельными партиями (несколькими партиями) - со дня помещения под эту таможенную процедуру первой партии товаров.
Решением Комиссии таможенного союза для отдельных категорий товаров может определяться более продолжительный срок переработки товаров на таможенной территории.
2. Срок переработки товаров на таможенной территории включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического вывоза продуктов переработки и совершения таможенных операций, связанных с распоряжением отходами и остатками иностранных товаров.
3. Срок переработки товаров на таможенной территории может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи.
4. Порядок установления и продления срока переработки товаров на таможенной территории, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 244. Документ об условиях переработки товаров на
таможенной территории
1. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории, выдаваемый уполномоченным органом государства-участника таможенного союза, может получить любое лицо государства-участника таможенного союза, на территории которого выдается это разрешение, в том числе не совершающее непосредственно операции по переработке товаров.
2. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории должен содержать следующие сведения о (об):

1) шығарылатын шетелдік тауарларына кеден органдары лауазымды тұлғаларының немесе өңдеуді жүзеге асыратын тұлғаның, мағлұмдама берушінің мөртаңба, штамп, санды және басқа маркерлеу ұсыну;
2) толық сипаттау, фото суретке түсіру шетел тауарларының масштабындағы көрініс;
3) алдын ала іріктелген сынамаларды, шетел тауарларының үлгілерін және оларды өңдеу өнімдерін салыстыру;
4) қолда бар тауарларды маркерлеуді пайдалану, оған қоса сериялық нөмір түрінде;
5) тауарларды қайта өңдеу бойынша жасалатын операцияларды және тауарлардың сипаттамасына қарап ауыстарыла алатын басқа әдістер, оған қоса тауарларды өңдеу бойынша операцияларды жасау технологиялық процесінде шетелдік тауарларды пайдалану туралы ұсынылған толық ақпаратты, сондай-ақ тауарларды өңдеу бойынша операцияларды жүргізу кезінде кедендік бақылауды жүзеге асыру арқылы немесе қайта өңдеу өнімдерін өндіру технологиясы туралы зерттеу арқылы.
243-бап. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі
1. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі үш жылдан аспауы керек.
Тауарларды қайта өңдеу мерзімі оларды кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне орналастыру күнінен басталады, ал тауарларды жеке топтамалармен кедендік мағлұмдау кезінде (бірнеше топтармен) - тауарлардың бірінші топтамасын осы кеден рәсіміне орналастыру күнінен бастап.
Кеден одағы комиссиясының шешімімен тауарлардың жеке санаттар үшін кеден аумағында тауараларды қайта өңдеудің ұзағырақ мерзімі анықталуы мүмкін.
2. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі өзіне қосады:
1) тауарларды қайта өңдеу өндірістік процессінің ұзақтығы;
2) шетелдік тауарлардың қалдықтарын басқарумен байланысты кеден операцияларын жасау және қайта өңдеу өнімдерін нақты шығару үшін қажет уақыт.
3. Тауарларды қайта өңдеу мерзімі келген аумағында осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзім шеңберінде ұзартылуы мүмкін.
4. Кеден аумағындағы тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту және белгілеу тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекет заңнамасымен анықталады.
244-бап. Кеден аумағындағы тауарларды қайта
өңдеу шарттары туралы құжат
1. Кеден одағына қатысушы мемлекеттің құзыретті органы беретін кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты тауарларды өңдеу бойынша операцияларды тікелей жүргізбейтін, аумағында рұқсат берілетін кеден одағына қатысушы мемлекеттің кез келген тұлғасы ала алады.
2. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу шарты бойынша құжат келесі мәліметтерден тұруы керек:

1) лице, которому выдан документ;
2) лице (лицах), которое (которые) будет (будут) непосредственно совершать операции переработки;
3) наименовании, классификации иностранных товаров и продуктов их переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количестве и стоимости;
4) документах, подтверждающих совершение внешнеэкономической сделки либо иных документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках внешнеэкономической сделки;
5) нормах выхода продуктов переработки;
6) операциях по переработке товаров, способах их совершения;
7) способах идентификации товаров;
8) наименовании, классификации остатков и отходов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количестве и стоимости;
9) сроке переработки товаров на таможенной территории;
10) замене эквивалентными товарами, если такая замена допускается;
11) возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
12) таможенном органе (таможенных органах), в котором (которых) предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и завершение этой таможенной процедуры.
3. Документ об условиях переработки товаров на таможенной территории может содержать и иные сведения, если это установлено законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Форма и порядок выдачи документа об условиях переработки товаров на таможенной территории, внесения в него изменений или дополнений, а также его отзыва (аннулирования) определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Выпуск иностранных товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки на таможенной территории осуществляется таможенным органом государства-участника таможенного союза, уполномоченным органом которого выдан документ об условиях переработки товаров на таможенной территории.
Статья 245. Нормы выхода продуктов переработки на
таможенной территории
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество или процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате переработки определенного количества иностранных товаров.
2. Если операции по переработке на таможенной территории совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными и обычно осуществляются в соответствии с четко установленными техническими требованиями и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, компетентными органами государств-участников таможенного союза могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.

1) құжат берілген тұлға;
2) қайта өңдеу операцияларын тікелей жасайтын тұлғалар;
3) СЭҚ ТН сәйкес қайта өңдеу өнімдерін және шетел тауарларын топтастыру атаулары, олардың саны және құны;
4) сыртқы экономикалық шарт жасауды растайтын құжаттар немесе сыртқы экономикалық шарт шеңберінде тауарларды басқару және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
5) қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары;
6) тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды, оларды жасау әдістері;
7) тауарларды бірдейлендіру әдістері;
8) сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасына сәйкес қалдықтарды топтастыру атаулары, олардың саны мен құны;
9) кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
10) егер, ауыстыруға мүмкіндік берілсе, эквивалентті тауарлармен ауыстыру;
11) қалдықтарды коммерциялық пайдаланудың әрі қарай мүмкіндіктері;
12) кеден органында (кеден органдарында) кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру болжамдалған және кеден рәсімін аяқтау.
3. кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжат кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен бекітілсе басқа да мәліметтерден тұруы мүмкін.
4. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудің шарттары туралы құжаттарды тапсыру нысаны мен тәртібі, оған өзгертулер мен толықтырулар енгізу, сондай-ақ оның жойылуы кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамаларымен анықталады.
5. Қайта өңдеу кеден рәсіміне сәйкес шетелдік тауарларды шығару кеден аумағында одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдарымен, кеден аумағында тауарларды қайта өңдеу шарты туралы құжатты берген құзыретті органымен жүзеге асырылады.
245-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу өнімдерінің
шығу нормалары
1. Қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормасы болып шетелдік тауарлардың белгілі санын қайта өңдеу нәтижесінде құралған қайта өңдеу өнімдерінің пайыздық құрамын немесе саны түсіндіріледі.
2. Егер, қайта өңдеу өнімдерін шығару стандартты нормалары белгіленуі мүмкін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің құзыретті органдарымен сапалы қайта өңдеу өнімдерін алуға әкеледі және нақты белгілеген техникалық талаптарға сәйкес жүзеге асырылады және олардың сипаттамалары тұрақты болып қалатын тауарларға қатысты кеден аумағында қайта өңдеу операциялары жасалады.

Статья 246. Отходы, образовавшиеся в результате
переработки товаров на таможенной территории,
и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате переработки иностранных товаров на таможенной территории, подлежат помещению под иную таможенную процедуру, за исключением случая, когда указанные отходы переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего коммерческого использования.
2. Для таможенных целей указанные отходы рассматриваются как товары, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза в этом состоянии.
3. Производственные потери, образующиеся и (или) безвозвратно теряющиеся в результате совершения операций по переработке, не подлежат помещению под иную таможенную процедуру.
Статья 247. Остатки товаров, помещенных под таможенную
процедуру переработки на таможенной территории
Остатки товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке, в соответствии с нормами выхода подлежат помещению под иную таможенную процедуру.
Статья 248. Замена эквивалентными товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, эквивалентными товарами.
2. Под эквивалентными товарами понимаются товары таможенного союза, которые по своему описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с иностранными товарами.
3. Товары, полученные в результате переработки эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
4. Эквивалентные товары получают статус иностранных товаров, а замененные ими товары - статус товаров таможенного союза.
5. Если замена иностранных товаров эквивалентными товарами разрешается, вывоз продуктов переработки, полученных из эквивалентных товаров, допускается до ввоза иностранных товаров на таможенную территорию таможенного союза. При этом порядок такой замены определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 249. Завершение действия таможенной процедуры
переработки на таможенной территории
1. Действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории завершается до истечения срока переработки товаров помещением продуктов переработки, иностранных товаров, не подвергшихся операциями по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате переработки, под таможенную процедуру реэкспорта в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории может быть завершено до истечения срока переработки товаров:
помещением продуктов переработки, иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате переработки, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или иную таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры транзита, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом. При этом в отношении продуктов переработки меры нетарифного регулирования не применяются;
помещением иностранных товаров, не подвергшихся операциями по переработке, остатков и отходов, образовавшихся в результате переработки, под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.

246-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу нәтижесінде
пайда болған қалдықтар және жүргізілген
жоғалтулар
1. Кеден аумағында шетелдік тауарларды қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қалдықтар басқа кеден процедурасына орналастыруға жатады. Көрсетілген қалдықтар әрі коммерциялық пайдалануға жарамсыз жағдайында қайта өңделген.
2. Кеден мақсаттары үшін көрсетілген қалдықтар осы жағдайда кеден одағының кеден аумағына әкелінген тауарлар ретінде қарастырылады.
3. Қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау нәтижесінде өтеусіз жоғалатын және пайда болатын өндірістік жоғалтулар басқа кеден процедурасына орналастыруға жатпайды.
247-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне
орналастыратын тауарлардың қалдықтары
Қайта өңдеу бойынша операцияларды жасау нәтижесінде тауарлардың қалдықтары шығу нормасына сәйкес басқа кеден процедурасына орналастыруға жатады.
248-бап. Эквивалентті тауарлармен ауыстыру
1. Кеден органының рұқсатымен эквивалентті тауарлармен кеден аумағында қайта өңдеу кеден процедурасына орналастырылған шетелдік тауарларды ауыстыруға рұқсат беріледі.
2. Эквивалентті тауарлар түсінігінде өзінің сипаттамасымен, сапасымен және техникалық сипаттамасымен шетелдік тауарларға сәйкес келеді.
3. Эквивалентті тауарларлар қайта өңдеу нәтижесінде алынған тауарлар осы тараудың ережелеріне сәйкес шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінің сапасында қарастырылады.
4. Эквивалентті тауарлар шетелдік тауар мәртебесін алады, ал олармен ауысқан тауарлар - кеден одағы тауарларының мәртебесін алады.
5. Егер шетелдік тауарларды эквивалентті тауарларға ауыстыруға рұқсат берілсе, эквивалентті тауарлардан алған қайта өңделген өнімдерін шығару кеден одағының кеден аумағына шетелдік тауарларды шығаруға дейін рұқсат беріледі. Оған қоса осындай ауыстырудың тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен анықталады.
249-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсімі
қызметінің аяқталуы
1. Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсімі қызметі осы Кодексте қарастырылған шарттарда және тәртібінде кері экспорт кедендік процедурасына қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қалдықтарды қайта өңдеу бойынша операцияға шалдыққан шетелдік тауарларды, қайта өңдеу өнімдерін жатқызудың тауарларды қайта өңдеу мерзімінің өтіп кетуіне дейін аяқталады.
Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсімі қызметі тауарларды қайта өңдеу мерзімінің өтіп кетуіне дейін аяқталуы мүмкін:
осы Кодексте қарастырылған шарттарда және тәртібінде кері экспорт кедендік процедурасына қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қалдықтарды қайта өңдеу бойынша операцияға шалдыққан шетелдік тауарларды, қайта өңдеу өнімдерін орналастыру. Оның ішінде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты тарифті емес реттеу шаралары қолданылмайды;
кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсіміне, қайта өңдеу нәтижесінде пайда болған қалдықтарды қайта өңдеу операцияларына шалдыққан шетелдік тауарларды орналастыру.

2. До истечения срока переработки товаров действие таможенной процедуры переработки на таможенной территории (течение срока переработки товаров) может быть приостановлено в случае помещения продуктов переработки под таможенные процедуры таможенного склада или временного ввоза. Порядок приостановления и возобновления действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории определяется решением Комиссии таможенного союза.
3. Продукты переработки могут помещаться под таможенную процедуру реэкспорта и (или) иные таможенные процедуры одной или несколькими партиями (отправками).
При этом в отношении продуктов переработки меры нетарифного регулирования не применяются.
Статья 250. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру
переработки на таможенной территории
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, прекращается у декларанта:
1) при завершении действия таможенной процедуры переработки на таможенной территории до истечения срока переработки товаров, установленного в соответствии с пунктом 1 статьи 243 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) случаях, указанных в пункте 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) при передаче иностранных товаров лицу, не являющемуся лицом, которому выдан документ об условиях переработки на таможенной территории и (или) лицом, которое непосредственно осуществляет операции по переработке без разрешения таможенных органов - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
2) при утрате иностранных товаров до истечения срока переработки товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;

2. Тауарларды қайта өңдеу мерзімінің өтіп кетуіне дейін кеден рәсімінің процедурасының әрекеті кеден аумағында уақытша әкелу немесе кеден қоймасының кедендік рәсіміне қайта өңдеу өнімдерін орналастыру жағдайында тоқтатылу мүмкін. Тоқтатылу тәртібі және кеден аумағында қайта өңдеудің кедендік рәсімінің әрекеттерін жаңарту кеден одағының комиссияның шешімімен анықталады.
3. Қайта өңдеу өнімдері бір немесе бірнеше топтамалар басқа кеден процедураларына немесе кері экспорт кеден процедурасына орналастырылуы мүмкін.
Оның ішінде қайта өңдеу өнімдеріне қатысты тарифті емес реттеу шаралары қолданылмайды.
250-бап. Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне
жатқызылатын тауарларға қатысты әкелу
кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша
және оларды уақытында төлеу міндетінің
туындауы және тоқтатылуы
1. Кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне жатқызылатын тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша және оларды уақытында төлеу міндеті мағлұмдама берушіде кеден органы кедендік мағлұманы тіркеу кезінен туындайды.
2. Кеден аумағында қайта өңдеу кедендік процедурасына орналастырылған тауарларға қатысты әкелу кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттеме мағлұмдама берушіде тоқтатылады:
1) кезінде осы кодекстің 243-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген тауарларды қайта өңдеу мерзімінің өтуіне дейін кеден аумағында қайта өңдеу кедендік процедурасына әрекетінің аяқталу кезінде осы процедура кезінде әкелу кеден баждары, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда.
2) Осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында көрсетілген жағдайлар бар.
3. Әкелу кеден баждары, салықтарды төлеу мерзімі болып табылады:
1) Кеден органдарының рұқсатынсыз қайта өңдеу бойынша операцияларды тікелей жүзеге асыратын тұлға болып және (немесе) кеден аумағында қайта өңдеу шарттары туралы құжат берілген тұлға болып табылмайтын тұлғаға шетел тауарларын тапсыру кезінде, - кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсіміне тауарларды жатқызу үшін берілген кедендік мағлұмдамаларды кеден органының тіркеу күні, - егер ол күн анықталмаған болса, тауарларды тапсыру күні;
2) Тасымалдаудың және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи жоғалтудың апаттар немесе еңсеруге келмейтін әрекеттер нәтижесінде жойылуды (өтеусіз жоғалту) қоспағанда тауарларды қайта өңдеу мерзімінің өтіп кетуіне дейін шетелдік тауарларды жоғалту кезінде, - егер күн анықталмаса, тауарларды жоғалту күні, - кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне орналастыру үшін берілген кедендік мағлұмдамаларды кеден органының тіркеген күні;

3) при не завершении таможенной процедуры переработки на таможенной территории до истечения срока переработки товаров, установленного в соответствии с пунктом 1 статьи 243 настоящего Кодекса - день истечения срока переработки товаров.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.
5. При невывозе с таможенной территории таможенного союза продуктов переработки, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, с сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в соответствии с абзацем вторым пункта 4 статьи 300 настоящего Кодекса, лицом, указанным в пункте 1 настоящей статьи, уплачиваются проценты как если бы в отношении указанных сумм была предоставлена отсрочка уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленные в порядке, установленном в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Проценты начисляются со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, по день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 251. Особенности помещения иностранных товаров под
таможенную процедуру выпуска для внутреннего
потребления
1. При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления уплачиваются суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, исчисленные в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованных для изготовления продуктов переработки в соответствии с нормами их выхода.
2. При помещении продуктов переработки и (или) иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории.

3) Осы кодекстің 243-бабының 1-тармағына сәйкес белгіленген тауарларды қайта мерзімінің өтіп кеткеніне дейін кеден аумағында қайта өңдеу кедендік рәсімін аяқтау кезінде - тауарларды қайта өңдеу мерзімнің аяқталатын күні.
4. Әкелу кеден баждары, салықтары кеден аумағында қайта өңдеу кеден рәсіміне орналастыру үшін берілген кедендік мағлұмдамаларды кеден органының тіркеген күніне есептелген кеден баждарын, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді есепке алмай ішкі тұтыну үшін шығару кеден процедурасына тауарларды орналастырса кедендік төлеуге жатқызылатын әкелу кеден баждарын, салықтарын тиісті сомаларына төлеуге жатады.
5. Кеден одағының кеден аумағынан экспорттан тыс кеден процедураларына орналастырылатын қайта өңдеу өнімдерін шығармаған кезде осы кодекстің 300-бабының 4-тармағының 2 азат жолына сәйкес төлеуге жататын әкелу кеден баждарын, салықтарын сомаларын төлеуге жатады, осы баптың бірінші тармағында көрсетілген тұлға кеден одағының қатысушы мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес белгіленген тәртіпте есептелген әкелу кеден баждарын салықтарды төлеуге мерзімін ұзарту ұсынылған көрсетілген сомаларға қатысты болса, пайыздар төленеді.
Пайыздар кері экспорттық кеден процедурасына жатқызу үшін тапсырылған кедендік мағлұмдамаларды кеден органының тіркеу күні, - егер ол күн анықталмаған болса, тауарларды тапсыру күні бойынша кеден аумағында қайта өңдеу кеден процедурасына жатқызу үшін берілген кеден мағлұмдамаларын кеден органы тіркеген күннен бастап есептеледі.
251-бап. Ішкі қолданысқа арналған шетел тауарларының
кеден рәсіміне сәйкес орналастырудың
ерекшеліктері
1. Ішкі қолданысқа арналған кеден рәсіміне сәйкес орналастыратын қайта өңдеу өнімдеріне әкелінген кеден баждары әрі салықтары төленеді бұл шетел тауарларын есепке алғанда, кеден аумағында кеден рәсіміне қайта өңделіп орналастырылған әрі шығу нормаларына сәйкес өнімдердің өндіріліп пайдаланылған.
2. Қайта өңдеу өнімдерін орналастыру кезде немесе қайта өңдеу операциялардан өтпеген шетел тауарлары кеден рәсіміне сәйкес ішкі қолданысқа арналып әкелінген кеден баждарының мөлшерлері, салықтары, валюталық бағамы кедендік одақтың қатысушы-мемлекеті заңнамасымен белгіленген кеден аумағында сол күні тіркеліп анықталған кеден мағлұмдамасында берілген кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін берілген.

3. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченных при помещении продуктов переработки и (или) иностранных товаров, не подвергшихся операциями по переработке, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, уплачиваются проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, исчисленные в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 35
Таможенная процедура переработки вне таможенной территории
Статья 252. Содержание таможенной процедуры переработки
вне таможенной территории
1. Переработка вне таможенной территории - таможенная процедура, при которой товары таможенного союза вывозятся с таможенной территории таможенного союза с целью совершения операций по переработке вне таможенной территории таможенного союза в установленные сроки с полным условным освобождением от уплаты вывозных таможенных пошлин и без применения мер нетарифного регулирования с последующим ввозом продуктов переработки на таможенную территорию таможенного союза.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и фактически вывезенные с таможенной территории таможенного союза, утрачивают статус товаров таможенного союза.
Статья 253. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру переработки вне таможенной
территории
1. Помещение товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории допускается при условии:
1) предоставления документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории, выданного уполномоченным органом государства-участника таможенного союза и содержащего сведения, определенные статьей 257 настоящего Кодекса.
Если целью помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории является их ремонт, в качестве документа указанного в абзаце первом настоящего подпункта, может использоваться таможенная декларация;
2) возможности идентификации товаров таможенного союза в продуктах их переработки таможенными органами, за исключением случая замены продуктов переработки иностранными товарами в соответствии со статьей 256 настоящего Кодекса.
2. Комиссия таможенного союза вправе определять перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с предоставлением льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению товаров, могут быть помещены под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории для совершения операций по их ремонту.

3. Әкелінген кеден баждарының сомасынан, қайта өңдеу өнімдерін орналастыру кезінде немесе қайта өңдеу операцияларынан өтпеген шетел тауарлары кеден рәсіміне ішкі қолданысқа арналғандарға пайызы төленеді. Егер, мәселен аталмыш сомаға төлемді кейінге қалдыру, яғни тіркелген күннен бастап кеден органының кеден мағлұмдамасына берілген кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру үшін берілген кедендік одаққа қатысушы-мемлекет заңнамасымен белгіленген тізімде есепке алу.
35-тарау
Кеден аумағында емес кеден рәсімдеуін
қайта өңдеу
252-бап. Кеден аумағында емес кедендік рәсімдеудің
мазмұны
1. Кеден аумағында емес кедендік рәсімдеу - кедендік рәсімдеу, кедендік одақтың тауарлары кедендік аумақтан шығарылып, қайта өңдеу жұмыстарынан өткізіледі. Әрі бұл белгіленген уақыт ішінде, әкелінген кеден баждарынан толық босатылады, сонымен қатар тарифтік емес реттеуді қолданыссыз, кедендік одақ аумағына қайта өңдеу өнімдерін келесі кіргізу үшін.
2. Кедендік одақ аумағынан шығарылып, қайта өңдеу жұмыстарынан өткізіліп, кедендік рәсімдеуден өткен тауарлар Кедендік одақ тауары мәртебесін толық жоғалтады.
253-бап. Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу
тауарларын орналастыру шарттары
1. Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын орналастыруы төмендегідей шарттар қолданғанда ғана мүмкін:
1) Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеудің қайта өңдеу туралы құжаттың болғанында ғана, сонымен қатар бұл құжат кедендік одақтың қатысушы-мемлекеті осы Кодекстің 257-бабымен анықталған тұста ғана.
Егер, кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын орналастыруы оның жөндеу жұмыстары болып көзделсе, осы тармақшаның бірінші азат жолында кедендік мағлұмдама орын алады.
2) Кедендік одақ тауарларын сәйкестендіруі кеден органының өнімдерді айырбастау шетел тауарларын қайта өңдеуі осы Кодекстің 256-бабына сәйкес.
2. Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын орналастыруына кедендік одақтың комиссия мүшелері тыйым сала алады.
3. Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын орналастыруына арналған тауарлар, кедендік баж, салық төлеуге жеңілдік, кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын орналастыруына оларға жөндеу жасау операцияларына мүмкіндік алады.

Статья 254. Операции по переработке вне таможенной
территории
Операции по переработке товаров в таможенной процедуре переработки вне таможенной территории включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой товары теряют свои индивидуальные характеристики;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку;
3) ремонт товара, включая его восстановление, замену составных частей.
Статья 255. Идентификация товаров таможенного союза в
продуктах переработки
В целях идентификации товаров таможенного союза в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
1) проставление декларантом, лицом, осуществляющим переработку, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные товары таможенного союза;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе товаров таможенного союза;
3) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов товаров таможенного союза и продуктов их переработки;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены исходя из характера товаров и осуществляемых операций по переработке товаров, в том числе путем исследования представленных подробных сведений об использовании товаров таможенного союза в технологическом процессе совершения операции по переработке товаров, а также о технологии производства продуктов переработки.
Статья 256. Срок переработки товаров вне таможенной
территории
1. Срок переработки товаров вне таможенной территории не может превышать двух лет.
Течение срока переработки товаров начинается со дня их помещения под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, а при таможенном декларировании товаров отдельными партиями (несколькими партиями) - со дня помещения под эту таможенную процедуру первой партии товаров.
2. Срок переработки товаров вне таможенной территории включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
2) время, необходимое для фактического ввоза продуктов переработки и их помещения под таможенные процедуры, завершающие действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории.
3. Срок переработки товаров вне таможенной территории может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи.
4. Порядок установления и продления срока переработки товаров вне таможенной территории, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 257. Документ об условиях переработки товаров вне
таможенной территории

254-бап. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу операциялар
Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу операциялары мынаны қамтиды:
1) тауарларды қайта өңдеу немесе өңдеу кезде тауарлар өзінің жеке сипатын жоғалтады;
2) тауарларды жасау, монтаж, қайта жасау, жинақтау;
3) тауарды жөндеу, қайта өңдеуден өткізу, құрамдас бөліктерін айырбастау.
255-бап. Кедендік одақ тауарларының сәйкестендіруі
қайта өңдеу өнімдерінде
Кедендік одақ тауарларының сәйкестендіруі қайта өңдеу өнімдерінде келесідей тәсілдер қолданылады:
1) кедендік одақтан шығу тауарларына мағлұмдама берушінің немесе қайта өңдеуді жасап жатқан, ия болмаса кеден органының лауазымды тұлғасының мөрі, штампы, цифрлік, басқа да маркировкалары болуы шарт.
2) Толық сипаттама, суреттеме, кедендік одақ тауарларының бейнесінің ауқымында;
3) Тексерістен өткен сынамаларды алдын-ала сәйкестендіру, кедендік одақ тауарларының үлгілері және қайта өңдеу өнімдері;
4) Қолданыстағы тауарлардың маркировкасы, сол тұста сериялы нөмірінің үлгісінде
5) басқа да тәсілдер, тауарлардың сипатына сәйкес қолданыла алатын және тауарларды қайта өңдеуді жасау, сонымен қатар оларды толық зерттеу туралы толық ақпараттың ұсынысын кедендік одақтың техникалық жүйесінде тауарларды қайта өңдеу операциялары, сонымен қатар өнімдердің қайта өңдеуінің өндіріс технологиясы;
256-бап. Кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта
өңдеу мерзімі
1. Кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеу мерзімін 2 жылдан аспауы керек.
Мерзімнің аяқталуына тауарлардың қайта өңдеуі кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеу мерзімінен бастау алады, ал тауарлардың кедендік мағлұмдамасы жеке топтармен (бірнеше топ) - осы кедендік рәсімдемеге сол күннен бастаған бірінші тауар тобынан басталады.
2. Уақыты, кедендік рәсімдеуге немесе олардың, өнімдердің қайта өңдеуі орналасуы нақты әкелудің, кедендік рәсімдеу аумағында аяқтайтын әрекеттер:
1) тауарлардың қайта өңдеу өндірістік процесінің мерзімділігі;
2) әкетілген қайта өңдеу өнімдерінің уақыты.
3. Кедендік аумағынан тыс қайта өңдеудің мерзімі осы баптың 1  тармағына сәйкес орнатылады.
4. Мерзімнің орналасу мерзімі мен мерзімнің ұзартуы кедендік аумақтан тыс қайта өңдеуі кедендік одақ қатысушы-мемлекет заңнамасымен анықталады.
257-бап. Кедендік аумақтан тыс тауарлардың қайта
өңдеу туралы құжаттың шарттары

1. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории, выдаваемое уполномоченным органом государства-участника таможенного союза, может получить любое лицо государства-участника таможенного союза, на территории которого выдается этот документ.
2. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории должен содержать следующие сведения о (об):
1) лице, которому выдан документ;
2) лице (лицах), которое (которые) будет (будут) непосредственно осуществлять операции переработки;
3) наименовании, классификации товаров таможенного союза и продуктов их переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количестве и стоимости;
4) документах, подтверждающих совершение внешнеэкономической сделки либо иных документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках внешнеэкономической сделки;
5) нормах выхода продуктов переработки;
6) операциях по переработке товаров, способах их совершения;
7) способах идентификации товаров;
8) сроке переработки товаров вне таможенной территории;
9) замене продуктов переработки иностранными товарами, если такая замена допускается;
10) таможенном органе (таможенных органах), в котором (которых) предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории и завершение этой таможенной процедуры.
3. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории может содержать и иные сведения, если это установлено законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Форма и порядок выдачи документа об условиях переработки товаров вне таможенной территории, внесения в него изменений или дополнений, а также его отзыва (аннулирования) определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Выпуск товаров таможенного союза в соответствии с таможенной процедурой переработки вне таможенной территории осуществляется таможенным органом государства-участника таможенного союза, уполномоченным органом которого выдан документ об условиях переработки товаров вне таможенной территории.
Статья 258. Нормы выхода продуктов переработки вне
таможенной территории
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество или процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате переработки определенного количества товаров таможенного союза.
2. Если операции по переработке вне таможенной территории совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными и обычно осуществляются в соответствии с четко установленными техническими требованиями и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, компетентными органами государств-участников таможенного союза могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.

1. Кедендік аумақтан тыс тауарлардың қайта өңдеу туралы құжаттың шарттары кедендік одақтың қатысушы-мемлекет құзыреті органымен берілетін құжатты кедендік одаққа кіретін және оның аумағында берілетін кез-келген қатысушы-мемлекет ала алады.
2. Кедендік аумақтан тыс тауарлардың қайта өңдеу туралы құжатты келесі ақпаратты қамту керек:
1) құжат берілген тұлға туралы толық мәлімет;
2) қайта өңдеу операцияларын жүзеге асыратын тұлға туралы;
3) атауы, кедендік одақ тауарларының топтастыруы, сыртқы экономикалық қызметке қатысушы Тауар номеклатурасына сәйкес олардың саны мен бағасы;
4) құжаттар, сыртқы экономикалық келісім негізінде жасалынған немесе басқа да құжаттар сыртқы экономикалық келісім негізінде жасалынған емес иелену құқығы, тауарларды қолдану құқығы;
5) қайта өңдеу өнімдерінің шығу нормалары;
6) қайта өңдеу өнімдерінің операциялары мен оларды жүзеге асыру тәсілдері;
7) тауарларды сәйкестендіру тәсілдері;
8) кедендік аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу мерзімі;
9) ауыстыру жағдай туған кезде, қайта өңдеу өнімдерін шетел тауарларына ауыстыру;
10) кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдерді қайта өңдеу үй-жай қарастырылған кезде тауарларды сақтауға арналған және кедендік рәсімдеуді аяқтау рәсімі.
3. Кедендік одаққа қатысушы-мемлекет заңнамасында қарастырылған болса, онда кедендік аумақтан тыс құжат басқа да ақпаратты сақтай алады.
4. Құжаттың берілуі мен тәртібі кедендік аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу шарттары оған енгізулер мен толықтыруларды, сонымен қатар оны қайта шақырту (күшін жою) кедендік одаққа қатысушы-мемлекет заңнамасымен анықталады.
5. Кедендік аумағынан тыс қайта өңдеу шарттары туралы кедендік одақ тауарларының шығуы кедендік рәсімдеу аумағынан тыс, кедендік одақ қатысушы-мемлекет құжат берілген құзыретті орган атынан жүзеге асады.
258-бап. Кедендік аумағынан тыс қайта тұтыну өнімдерінің
шығу нормалары
1. Өнімдердің шығуы деп - өнімдердің қайта өңдеудің саны немесе пайыздық өнімнің қайта өңдеуі мазмұнын білдіреді. Кедендік одақ нәтижесінде анықталған тауар санының қайта өңдеу пайда болды.
2. Егер қайта өңдеу операциялары кедендік аумағынан тыс тауарларға қатысты жасалса, олардың сипаттары үнемі сол күйінде қалады және әрдайым техникалық талаптарға сай жасалады және өнімдердің қайта өңдеудің өзгермеген сапасына әкеледі. Кедендік одақ қатысушы-мемлекет құзыретті органдарымен өнімдердің қайта өңдеудің стандартты шығу нормалары орнатылады.

Статья 259. Замена продуктов переработки иностранными
товарами
1. С разрешения таможенного органа допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, которые по своему описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с продуктами переработки, в случае если операциями по переработке является гарантийный ремонт, а также при перемещении товаров трубопроводным транспортом.
2. Если замена продуктов переработки эквивалентными-иностранными товарами разрешается, ввоз этих иностранных товаров допускается до вывоза за пределы таможенной территории таможенного союза товаров таможенного союза. При этом порядок такой замены определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 260. Завершение действия таможенной процедуры
переработки вне таможенной территории
1. Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории завершается до истечения срока переработки товаров помещением продуктов переработки под таможенные процедуры реимпорта или выпуска для внутреннего потребления в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Действие таможенной процедуры переработки вне таможенной территории может быть завершено до истечения срока переработки товаров помещением товаров, не подвергшихся операциям по переработке, под таможенные процедуры реимпорта или экспорта в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Таможенная процедура переработки вне таможенной территории не может быть завершена таможенной процедурой экспорта, если законодательством государств-участников таможенного союза товары, помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, и (или) продукты их переработки подлежат обязательному возврату на территорию государства-участника таможенного союза.
2. Продукты переработки могут помещаться под таможенные процедуры реимпорта и выпуска для внутреннего потребления одной или несколькими партиями (отправками).
Статья 261. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате вывозных таможенных пошлин и срок их
уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру
переработки вне таможенной территории
1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, прекращается у декларанта:

259-бап. Өнімдердің қайта өңдеуін шетел тауарларымен
алмастыру
1. Кеден органының рұқсатымен, өнімдердің қайта өңдеуін шетел тауарларымен алмастыруға рұқсат етіледі. Егер олар өзінің сипаты жағынан және сапасымен, техникалық сипаттамасымен қайта өңдеу өнімдерімен ұқсас келетін болса. Егер қайта өңдеу операцияларымен кепілді жөндеу болатын болса, сонымен қатар тауарлардың орын ауыстыруы құбырқондырғыш транспортымен.
2. Егер қайта өңдеу өнімдерімен ұқсас-шетел тауарлары рұқсат болса, онда осы шетел тауарларының енгізілуі кедендік одақ кедендік аумағынан тыс шығаруға рұқсат етіледі. Осы тұста осындай алмастыру тәртібі кедендік одаққа қатысушы-мемлекет заңнамасымен іске асады.
260-бап. Кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдерді қайта
өңдеу аяқтау әрекеті
1. Кедендік аумағынан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімдерінің қызметінің аяқталуы мерзімнің аяқталуына дейін реимпорт кедендік рәсімдеу өнімдерінің қайта өңдеуі және ішкі тұтынуға қолдану тәртібі мен шарттары бойынша осы Кодекс көздеген тұрғыда жүзеге асады.
Кедендік аумағынан тыс кедендік қайта өңдеу рәсімдерінің қызметінің аяқталуы мерзімнің аяқталуына дейін реимпорт кедендік рәсімдеу өнімдерінің қайта өңдеуі операцияларынан өтпеген реимпорт және экспорт тәртібі мен шарттары бойынша осы Кодекс көздеген тұрғыда жүзеге асады.
Кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдеуі экспорттық кедендік рәсімдеумен аяқталмайды, егер кедендік одақтың, яғни қатысушы-мемлекет аумағына өнімдер мен оларды қайта өңдеу қайта әкелінбесе.
3. Қайта өңдеу өнімдері кедендік рәсімдеудің реимпорт болып орналастырылады және ішкі тұтынуға бір немесе бірнеше топтармен (жіберілгенде).
261-бап. Кедендік рәсімдеу кедендік аумағынан тыс
тауарларды орналастыру кезінде әкетілген кеден
баждарын және олардың мерзімі мен төлемдерін
аяқтау
1. Әкетілген кеден баждарын төлеу міндеттерін тауарларға қатысты, кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдеуге орналастырылған кезде мағлұмдама беруші тіркелген кезден бастап кеден органдарына кеден мағлұмдамасы пайда болады.
2. Тауарларға қатысты әкетілген кеден баждарын төлеуге міндетті орналастырылған кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдеу мағлұмдама берушіде аяқталады:

1) при завершении действия таможенной процедуры переработки вне таможенной территории до истечения срока переработки товаров в соответствии с пунктом 1 статьи 260 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) в случаях, указанных в пункте 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается:
1) при передаче товаров лицу, не являющемуся лицом, которое непосредственно осуществляет операции по переработке без разрешения таможенных органов - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день выявления таможенным органом факта передачи товаров;
2) при утрате товаров до истечения срока переработки товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день выявления таможенным органом факта утраты товаров;
3) при не завершении таможенной процедуры переработки вне таможенной территории до истечения срока переработки товаров в соответствии с пунктом 1 статьи 260 настоящего Кодекса - день истечения срока переработки товаров.
4. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам вывозных таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
Статья 262. Особенности помещения продуктов переработки
под таможенную процедуру выпуска для
внутреннего потребления
При помещении продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ввозные таможенные пошлины, налоги уплачиваются в следующем порядке:
1) сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин определяется исходя из стоимости операций переработки товаров.
Если стоимость операций по переработке установить не представляется возможным она определяется как разность таможенной стоимости продуктов переработки и таможенной стоимости товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории так, как если бы данные товары вывозились с таможенной территории таможенного союза в день помещения продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Если к продуктам переработки применяются специфические ставки ввозных таможенных пошлин, сумма подлежащих уплате ввозных таможенных пошлин определяется как произведение суммы таможенной пошлины, исчисленной по специфической ставке в отношении продуктов переработки на соотношение стоимости операций по переработке к таможенной стоимости продуктов переработки как если бы продукты переработки помещались под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
2) сумма подлежащего уплате налога на добавленную стоимость определяется исходя из стоимости операций по переработке товаров, которая при отсутствии документов, подтверждающих стоимость этих операций, может определяться как разность между таможенной стоимостью продуктов переработки и таможенной стоимости товаров, вывезенных для переработки;

1) осы Кодекстің 260-бабының 1-тармағына сәйкес, кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдеудің мерзімінің аяқталуына дейін, осы рәсімдеу кезде әкетілген кедендік баждардың төленетін мерзімі келген кезде;
2) сонымен қатар, осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында көрсетілгенге тұспа-тұс келсе.
3. Әкетілген кедендік баждардың төленетін мерзімі болып:
1) тауарлардың тапсырысын кеден органдарының рұқсатынсыз  басқа тұлға, яғни қайта өңдеу жұмыстарына қатысы жоқ - тауарларды тапсыру күні, ал егер бұл күн белгіленбеген болса, - кеден органдарымен анықталған күні тауарларды тапсырыс дәйегі ретінде;
2) тауардың жоғалту мерзіміне дейін (өтеусіз жоғалту) апат немесе басқа күштердің себептерінен, дұрыс шарттар кезінде сақтау ережелерін ескере отыра заңды шығынға ұшырағанда - тауарды жоғалту күні, ал егер бұл күн белгіленбеген жағдайда - кеден органдарымен тауарды жоғалту дәйегі белгіленген күн;
3) осы Кодекстің 260-бабының 1-тармағына сәйкес, - тауарларды қайта өңдеу мерзімі.
4. Әкетілген кеден баждарын төлеу міндеттерін тауарларға қатысты, кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдеуге әкетілген кедендік баждардың сомасының көлеміне байланысты. Бұл мағлұмдама беруші тіркелген кезден бастап кеден органдарына кеден мағлұмдамасы берілген күннен бастап жүзеге асады.
262-бап. Қайта өңдеу өнімдерді шығару кедендік
рәсімдіктен ішкі тұтынуға орналастырған
ерекшелер
Қайта өңдеу өнімдерді шығару кедендік рәсімдіктен ішкі тұтынуға әкелу кедендік баж, салық келесі шартта төленеді:
1) Әкелу кедендік баждың тиіс төлеу сомасы қайта өңдеу өнімдердің операциялардан құн нәтижесінен анықталады.
Егер қайта өңдеу операцияның құнның орнатылуын мүмкін емес ол қайта өңдеу өнімдердің кедендік құнымен және тауардың кедендік құнымен айырым анықталады, қайта өңдеу кедендік рәсімге орналастырған тыс кедендік аумағында, егер орналасқан күнде аталмыш тауарлар кедендік аумақтан кедендік одақтан шығарылатын болса ішкі тұтынуға орналастырылған еді.
Егер қайта өңдеу өнімдерге әкелу кедендік баждың спецификалық мөлшерлемелері қолданылса, жатқызылатын төлеу сомасы әкелетін кедендік баждың сомасы ретінде қарастырылады, немесе қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтынуға берілген кедендік рәсімдеуге орналастырылған еді;
2) салық төленетін соманың қосылған бағаға операциялардың бағасына қатысты анықталады, егер құжаттар болмаса, осы операциялардың бағасын дәлелдейді де, ол оның кедендік қайта өңдеу өнімдерінің кедендік бағасы мен тауарлардың кедендік бағасы арасындағы қайта өңдеуге шығарылғандығын көрсетеді;

3) сумма акцизов в отношении продуктов переработки подлежит уплате в полном объеме, за исключением случая, когда операцией по переработке товаров является ремонт вывезенных товаров.
Статья 263. Особенности помещения товаров, помещенных под
таможенную процедуру переработки вне
таможенной территории, под таможенную
процедуру экспорта
1. При помещении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру экспорта таможенная стоимость товаров и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика), ставки вывозных таможенных пошлин, курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
2. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплаченных при помещении товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, под таможенную процедуру экспорта, уплачиваются проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, исчисленные в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 36
Таможенная процедура переработки для внутреннего потребления
Статья 264. Содержание таможенной процедуры переработки
для внутреннего потребления
Переработка для внутреннего потребления - таможенная процедура, при которой иностранные товары используются для целей совершения операций по переработке на таможенной территории таможенного союза в установленные сроки без уплаты ввозных таможенных пошлин, с применением запретов и ограничений, а также ограничений в связи с применением специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, при условии последующего помещения продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления с уплатой таможенных пошлин по ставкам, применяемым к продуктам переработки.
Статья 265. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру переработки для внутреннего
потребления
1. Переработка для внутреннего потребления допускается в отношении товаров, перечень которых определяется Комиссией таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Помещение товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления допускается при условии:
1) предоставления документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выданного уполномоченным органом государства-участника таможенного союза и содержащего сведения, определенные статьей 269 настоящего Кодекса;
2) возможности идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки таможенными органами;
3) если суммы ввозных таможенных пошлин, подлежащих уплате в отношении продуктов переработки меньше тех, которые подлежали бы уплате на день помещения иностранных товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, если бы они были помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) продукты переработки не могут быть восстановлены в первоначальное состояние экономически выгодным способом.
3. Товары, помещенные под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, сохраняют статус иностранных товаров, а товары, полученные в результате операции по переработке товаров, приобретают статус иностранных товаров.
4. Под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления могут помещаться иностранные товары, ранее помещенные под таможенные процедуры, при соблюдении требований и условий, предусмотренных настоящим Кодексом.

3) акциздердің сомасы қайта өңдеу өнімдеріне қатысты толық көлемде төлетуді көздейді. Тек, тауарларды қайта өңдеудің шығарылған тауарлардың өңдеуі болып табылады.
263-бап. Кедендік рәсімдеудің экспорттық кедендік
аумағынан тыс кедендік рәсімдеуде орналасқан
тауарлардың ерекшеліктері
1. Кедендік аумағынан тыс тауарлардың орналасуы үшін берілген кедендік рәсімдеудің кеден органдарының кеден мағлұмдамасымен тіркелген күні белгіленеді. Ол кедендік одақтың қатысушы-мемлекет заңнамасымен анықталады. Мұнда әкетілім кеден баждары мен валюта бағамы, сапасы, көлемі және тағы басқа сипаттары беріледі.
2. Шығарылған кедендік баж сомаларынан тауарлардың орналасқанын төлетілгенде, кедендік рәсімдеу аумағынан тыс кедендік рәсімдеу экспортына пайызы төлетіледі. Ол кедендік одақтың қатысушы-мемлекет заңнамасымен анықталады. Мұнда әкетілім кеден баждары мен валюта бағамы, сапасы, көлемі және тағы басқа сипаттары беріледі.
36-тарау
Ішкі тұтынуға арналған кедендік рәсім
264-бап. Ішкі тұтынуды қайта өңдеу кедендік
рәсімдеу мазмұны
Ішкі тұтынуды қайта өңдеу - болып кедендік рәсім, шетел тауарлары қолданылған мақсатында оның ішіндегі кедендік аумағында кедендік одақтың қайта өңдеу операциясы әкелінген кедендік баж мерзімсіз төленіп орнатылған, шектеу мен тыйым салу қолданылады, сонымен қорғаныс арнасы қолданылған шектеулер, демпинге өтемақы мөлшері, шарт бойынша келесі орнатылған қайта өңдеу өнімдері ішкі тұтынуды кедендік рәсімі шығуына кедендік баж мөлшерін төлеу қайта өңдеу өнімін қолдану.
265-бап. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсіміне
тауарларды орналастыру шарты
1. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу тауарларына қатысты тауарлар тізбесін кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен және (немесе) кеден одағының Комиссиясы анықтайды.
2. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу кеден рәсіміне тауарларды орналастыру келесі шартта:
1) осы Кодекстің 269-бабымен белгіленген мәліметтері бар және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің құзыретті органдары тапсырған ішкі тұтыну үшін тауарларды қайта өңдеу шарттары туралы құжатты ұсыну;
2) кеден органдарының қайта өңдеудегі өнімдерінде шетелдік тауарларын бірдейлендіру мүмкіндігі;
3) егер қайта өңдеу өнімдеріне қатысты төлеуге жататын әкелу кеден баждарының сомасы ішкі тұтынуға шығару кедендік процедурасына орнатылған болса ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік процедурасына төлеуге жатқызылса, шетелдік тауарларды орнату күнінен аз;
4) қайта өңдеу өнімдері экономикалық пайдалы тәсілмен бастапқы жағдайына қайта келтірілмейді.
3. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне орнатылған тауарлар шетелдік тауарлардың мәртебесін сақтайды, ал тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде алынған тауарлар шетелдік тауарлардың статусын алады.
4. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсіміне осы Кодексте қарастырылған талаптар мен шарттарды сақтау кезінде кедендік рәсімдерге бұрын орнатылған шетелдік тауарлар орнатыла алады.

Статья 266. Операции по переработке для внутреннего
потребления
1. Операции по переработке товаров в таможенной процедуре переработки для внутреннего потребления включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют свои индивидуальные характеристики;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку, разборку и подгонку.
2. К операциям по переработке товаров не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров при подготовке их к продаже и транспортировке;
2) получение приплода, выращивание и откорм животных, птиц, рыб, а также выращивание ракообразных и моллюсков;
3) выращивание деревьев и растений;
4) копирование и размножение информации, аудио- и видеозаписей на любые виды носителей информации.
Статья 267. Идентификация иностранных товаров в продуктах
переработки
В целях идентификации иностранных товаров в продуктах их переработки могут использоваться следующие способы:
1) проставление декларантом, лицом, осуществляющим переработку, или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные иностранные товары;
2) подробное описание, фотографирование, изображение в масштабе иностранных товаров;
3) сопоставление предварительно отобранных проб, образцов иностранных товаров и продуктов их переработки;
4) использование имеющейся маркировки товаров, в том числе в виде серийных номеров;
5) иные способы, которые могут быть применены, исходя из характера товаров и осуществляемых операций по переработке товаров, в том числе путем исследования представленных подробных сведений об использовании иностранных товаров в технологическом процессе совершения операции по переработке товаров, а также о технологии производства продуктов переработки или путем осуществления таможенного контроля во время совершения операций по переработке товаров.
Статья 268. Срок переработки товаров для внутреннего
потребления
1. Срок переработки товаров для внутреннего потребления не может превышать одного года.
Течение срока переработки товаров начинается со дня их помещения под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, а при таможенном декларировании товаров отдельными партиями (несколькими партиями) - со дня помещения под эту таможенную процедуру первой партии товаров.
Решением Комиссии таможенного союза для отдельных категорий товаров может определяться более продолжительный срок переработки товаров для внутреннего потребления.
2. Срок переработки товаров для внутреннего потребления включает в себя:
1) продолжительность производственного процесса переработки товаров;

266-бап. Ішкі тұтынуға байланысты қайта өңдеу
операциялары
1. Кедендік рәсімдегі ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу тауарлары жөніндегі операциялар келесіні қамтиды:
1) өңдеу немесе қайта өңдеу тауарлары, соның ішіндегі шетел тауарлары өзінің жеке сипаттамаларын жоғалтады;
2) тауарларды орындау, монтаждау, жинауды, бөлшектеуді және жөнге келтіруді қосқанда.
2. Тауарларды қайта өңдеу операцияларына жатпайды:
1) тасымалдау және сату тауарларын дайындау кезінде олардың сақтау операциясы;
2) төлдендіруді алу, балықтар, құстар, жануарларды өсіру және жем беру, сонымен шаян тәріздес моллюскалар;
3) ағаштар мен өсімдіктерді өсіру;
4) аудио және бейне таспа әр түріне көшіру және көбейту ақпараты.
267-бап. Өнімдерді қайта өңдеуде шетел тауарларын
бірдейлендіру
Өнімдерді қайта өңдеуде шетел тауарларын бірдейлендіру мақсатында келесі тәсілдері қолданылады:
1) қайта өңдеуді іске асыратын мағлұмдама беруші немесе тұлғаның және кеден органдарының лауазымды тұлғаларының мөрі мен штампттары, цифрлік және басқа да шығыс шетел тауарларына;
2) толық сипаттама, суреттеме, шетел тауарлары көлеміндегі бейнелер;
3) алдын-ала алынып салыстырылған шетел тауарларының үлгілері және олардың сұрыптамасы;
4) тауарлардың қолданыстағы маркировкасы, солардың ішінде сериялы нөмірлер де;
5) сонымен қатар, басқа да тәсілдер, тауарлардың сипатына байланысты және тауарларды қайта өндіруді іске асыру, сонымен қатар, толық сипаттағы ақпаратты беру арқылы шетел тауарларын қолданғаны туралы техникалық процессте, тауарларды қайта өңдеу және кедендік бақылау арқылы қайта өңдей өнімдерінің технологиялық өндірісін қайта өңдеу арқылы.
268-бап. Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі
1. Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі бір жылдан аспауы керек.
Қайта өндіру тауарлардың мерзімі олардың орналасқан күнінен бастап, ішкі тұтыну кедендік рәсімдеуімен басталады, кедендік мағлұмаларда тауарлар жеке топтамада (бірнеше топтамамен) - кедендік рәсімдеуге бірінші топтама тауарларын орналастырған күнінен бастап.
Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі ұзағырақ болып саналады, тауардың жеке категориясы кедендік одақ комиссия шешімімен анықталады.
2. Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі өзіне қосады:
1) қайта өңдеу тауарлардың өндірістік процесінің ұзақтылығы;

2) время, необходимое для помещения продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
3. Срок переработки товаров для внутреннего потребления может быть продлен в пределах срока, установленного пунктом 1 настоящей статьи.
4. Порядок установления и продления срока переработки товаров для внутреннего потребления, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 269. Документ об условиях переработки товаров для
внутреннего потребления
1. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, выдаваемое уполномоченным органом государства-участника таможенного союза, может получить любое лицо государства-участника таможенного союза, на территории которого выдается это разрешение, в том числе не осуществляющее непосредственно операции по переработке товаров.
2. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления должно содержать следующие сведения о (об):
1) лице, которому выдан документ;
2) лице (лицах), которое (которые) будет (будут) непосредственно осуществлять операции переработки;
3) наименовании, классификации иностранных товаров и продуктов их переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количестве и стоимости;
4) документах, подтверждающих совершение внешнеэкономической сделки либо иных документах, подтверждающих право владения, пользования и (или) распоряжения товарами не в рамках внешнеэкономической сделки;
5) нормах выхода продуктов переработки;
6) операциях по переработке товаров, способах их совершения;
7) способах идентификации товаров;
8) наименовании, классификации остатков и отходов в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количестве и стоимости;
9) сроке переработки товаров для внутреннего потребления;
10) возможности дальнейшего коммерческого использования отходов;
11) таможенном органе (таможенных органах), в котором (которых) предполагается помещение товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления и завершение этой таможенной процедуры.
3. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления может содержать и иные сведения, если это установлено законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Форма и порядок выдачи документа об условиях переработки товаров для внутреннего потребления, внесения в него изменений или дополнений, а также его отзыва (аннулирования) определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Выпуск иностранных товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки товаров для внутреннего потребления осуществляется таможенным органом государства-участника таможенного союза, уполномоченным органом которого выдан документ об условиях переработки товаров для внутреннего потребления.

2) ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу кедендік рәсіміне шығарылған уақыты.
3. Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі осы баптың 1-тармағына сәйкес мерзім шегінде ұзартылуы мүмкін.
4. Кедендік одақ мемлекет қатысушылары заңнамасымен анықталады, Ішкі тұтыну тауарларын қайта өңдеу мерзімді ұзарту және белгіленген тәртібі.
269-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу тауарларды
өндіру шарты құжаты
1. Ішкі тұтыну тауарларының өндіру шартының құжаты, берілетін құзыреті орган мемлекеттік, кедендік одақ қатысушы, кедендік одақ қатысушы кез келген мемлекеттік тұлға бола алады, қай аумақта рұқсат беріледі, сонымен өндіру тауарлардың операцияларын тікелей жүзеге асыру.
2. Ішкі тұтыну тауарларының ендіру шартының құжаты келесі мәліметтерден құрылады:
1) құжат берілген тұлға;
2) тұтыну операцияларын тікелей жүзеге асыратын тұлға;
3) атауы, тұтыну өнім және шетел тауарларын топтастыру соған сәйкес СЭҚ ТН, олардың саны және бағасы;
4) құжаттарда, растайтын жасау сыртқы экономикалық немесе басқа құжаттар, растайтын олармен қолдануға, иелік ету, немесе тауарларға өкім ету сыртқы экономикалық байланысқа сәйкес емес;
5) тұтыну өнімдерінің нормадан шығуы;
6) тұтыну тауарларының операциялары, оның жасалу тәсілі;
7) тауарларды сәйкестендіру тәсілі;
8) атауы, СЭҚ ТН сәйкес қалдықтарын топтастыру, олардың саны мен бағасы;
9) ішкі тұтыну өндіру тауарларының мерзімі;
10) одан арғы қалдықтардың коммерциялық пайдаланысқа мүмкіндік;
11) кеден органында (кеден органдарында) кеден рәсімінде аяқталғандығы, және ішкі тұтыну.
3. Ішкі тұтыну тауарларының өндіру шартының құжаты өзінде басқа да ақпараттарды сақтайды, егер ол заңнамамен мемлекет-кедендік одақ қатысушылары.
4. Ішкі тұтыну тауарларының өндіру шартының құжатының формасы және берілу тәртібі, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу, сонымен оның пікірін (күшін жою) заңнамамен мемлекет кедендік одақ қатысушылары анықталады.
5. Кедендік одақ қатысушылары тұтыну тауарларының шарты құзыреті органдарға берілген құжат, кедендік одақ мемлекеттік қатысушылары кеден органдарымен жүзеге асырылады, ішкі тұтыну тауарларының өндіру кеден рәсіміне сәйкес шетел тауарлардың шығарылуы

Статья 270. Нормы выхода продуктов переработки для
внутреннего потребления
1. Под нормой выхода продуктов переработки понимается количество или процентное содержание продуктов переработки, образовавшихся в результате переработки определенного количества иностранных товаров.
2. Если операции по переработке для внутреннего потребления совершаются в отношении товаров, характеристики которых остаются практически постоянными и обычно осуществляются в соответствии с четко установленными техническими требованиями и приводят к получению продуктов переработки неизменного качества, компетентными органами государств-участников таможенного союза могут устанавливаться стандартные нормы выхода продуктов переработки.
Статья 271. Отходы, образовавшиеся в результате
переработки товаров для внутреннего
потребления, и производственные потери
1. Отходы, образовавшиеся в результате переработки иностранных товаров для внутреннего потребления, до истечения срока переработки подлежат помещению под иную таможенную процедуру, за исключением случая, когда указанные отходы переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего коммерческого использования.
2. Для таможенных целей указанные отходы рассматриваются как товары, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза в этом состоянии.
3. Производственные потери, образующиеся и (или) безвозвратно теряющиеся в результате совершения операций по переработке, не подлежать помещению под иную таможенную процедуру.
Статья 272. Остатки товаров, помещенных под таможенную
процедуру переработки для внутреннего
потребления
Остатки товаров, образовавшиеся в результате совершения операций по переработке для внутреннего потребления в соответствии с нормами выхода, до истечения срока переработки подлежат помещению под иную таможенную процедуру.
Статья 273. Завершение действия таможенной процедуры
переработки для внутреннего потребления
Действие таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления завершается до истечения срока переработки товаров помещением продуктов переработки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
При этом в отношении продуктов переработки меры нетарифного регулирования не применяются.
Статья 274. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру
переработки для внутреннего потребления
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.

270-бап. Ішкі тұтыну қолданысына өнімнің нормадан шығуы
1. Шетел тауарлардың белгілі бір қайта өңдеу нәтиже құрастырылған, қайта өңдеу өнімдерін пайыз мазмұны немесе қайта өңдеу өнімдерінің нормадан шығу саны анықталады.
2. Егер қайта өңдеу операциялары ішкі тұтынуына тауарлар негізінде жасалады, тұрақты болып қалатын сипаттамалар және нақты белгіленген техникалық талаптарға сәйкес және өнімді қайта өндіруді өзгермейтін сапаға әкеліп соғады. Мемлекеттік құзыреті органдарымен кедендік одақ қатысушылары Өнімді қайта өңдеу норма стандарт орнатыла алады.
271-бап. Қалдықтар, өндірістік шығындар және ішкі тұтыну
тауарларын қайта өңдеу нәтижесінің пайда болуы
1. Шетел тауарларын қайта өңдеу нәтижесінде ішкі тұтынуға арналған Қалдықтар, мерзімнің аяқталуына байланысты қайта өңдеу кедендік рәсімдеуіне орналастыруға жатады, сол жағдайдан тыс, белгіленген қалдықтарды қалыпқа келтіру, олардың қажеттіліктен шыққан коммерциялық қолданыстан.
2. Берілген қалдықтары кедендік мақсатына сәйкес кедендік аумағына әкелінген тауарлар кедендік одақ сол жағдайда.
3. Өндірістік шығын, өзге кедендік рәсімінің орналастыруына жатқызылмайды. Жасалу операциясының негізінде пайда болған немесе қайтарымсыз жоғалған болса.
272-бап. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсімдеуіне
орналастырған Тауарлардың қалдықтары
Тауарлардың қалдықтары, нәтижеге пайда болған ішкі тұтынуға қайта өңдеу операция жасауына сәйкес нормадан шығу, мерзімнің аяқталуына байланысты қайта өңдеу кедендік рәсімдеуіне орналастыруға жатады.
273-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу
рәсімдеуінің аяқталған әрекеттер
Әрекет кедендік рәсім Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімнің аяқталуына қайта өңдеу тауар өнімдерін жатқызу Ішкі тұтынуға арналған кедендік рәсім шығу шарттары, аталмыш кодексімен қарастырылған.
Сонымен, қайта өңдеу тауарларға сәйкес тарифсыз реттеу шараларына қолданылмайды.
274-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу рәсімдеуін
орналастырған (орналастырылатын), тауардың салық
және төлеу мерзіміне сәйкес, пайда болған және
тоқтатылған міндеттемелер әкелінген кедендік
баждарды төлеу
1. Салық тауарларға сәйкес әкелінген кедендік баждарды төлеу міндеттері, ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсім орнатылған, мағлұмдама берушіде кедендік орган кедендік мағлұмдаманы тіркеген кезден бастап туындайды.

2. Обязанность по уплате налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, прекращается у декларанта в случаях, указанных в пункте 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, прекращается у декларанта:
1) при завершении действия таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления до истечения срока переработки товаров, установленного в соответствии с пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин;
2) в случаях, указанных в пункте 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
4. Налоги в отношении иностранных товаров подлежат уплате до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой переработки для внутреннего потребления.
5. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин считается:
1) при передаче иностранных товаров лицу, не являющемуся лицом, которому выдан документ об условиях переработки на таможенной территории и (или) лицом, которое непосредственно осуществляет операции по переработке без разрешения таможенных органов - день передачи товаров, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
2) при утрате иностранных товаров до истечения срока переработки товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день утраты товаров, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления;
3) при не завершении таможенной процедуры переработки для внутреннего потребления до истечения срока переработки товаров, установленного в соответствии с пунктом 1 статьи 268 настоящего Кодекса - день истечения срока переработки товаров.
6. Ввозные таможенные пошлины в случаях, указанных в пункте 5 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении иностранных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.

2. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу салық тауарларға сәйкес әкелінген кедендік баждарды төлеу міндеттері мағлұмдама берушіде кедендік орган кедендік мағлұмдама осы кодекстің 2-тармағының 80-бабына сәйкес тоқтатылады.
3. Салық тауарларға сәйкес әкелінген кедендік баждарды төлеу міндеттері ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу орнатылған кедендік рәсімдеуде, мағлұмдама берушіде тоқтатылады:
1) кедендік рәсімдеу әрекеті аяқталған кезде ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу мерзімінің аяқталуы қайта өңдеу тауарлары, аталмыш кодекстің 268-бабының 1-тармағына сәйкес, сол жағдайды қоспағанда, осы рәсімдеуде төлеу мерзімі басталған уақытта кедендік бажды әкелу;
2) аталмыш кодекстің 80-бабының 2-тармағында көрсетілген.
Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімдеуіне сәйкес тауарлардың шығу төлеміне шетел тауарлар негізінде салықтар жатқызылады.
5. Әкелінген Кедендік баждардың төлем мерзімдері болып табылады:
1) шетел тауарларын тұлғаға беру барысында тұлға болып саналмайтын, кімге құжат берілді, кеден аумағында қайта өңдеу шарты немесе тұлға операцияны жүзеге асыратын кеден органдарының рұқсатынсыз қайта өндіру бойынша - тауардың берілу күні, ал ол күн белгіленбеген болса - кеден органдарының кеден декларациясы тіркеу күні, Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу ұсынылған кедендік рәсімде орналастырған;
2) шетел тауарлары шығындалған кезде күшін жойған жағдайда ғана мерзімнің өтуі қоспағанда өтеусіз жоғалту, жою апат сол себепте еңсере алмайтын әрекеттер табиғи нәтижесінде жоғалту қалыпты жағдай тасымалдау (транспорттау) және сақтау тауарларды жоғалту күні, ал ол күн белгіленбесе - кеден органдарының кеден декларациясы тіркеу күні, Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу ұсынылған кедендік рәсімде орналастырған;
3) кедендік рәсімдеуді аяқтаған кезде Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу қайта өңдеу тауарлары мерзімнің аяқталмаған жағдайда, қайта өңдеу тауарлары мерзімі аяқталған күні аталмыш кодекске 268-бабының 1-тармағына сәйкес.
6. Әкелінген кедендік баждары аталмыш кодекстің 5-тармағында, төлеу көлеміне жатқызылады, әкелінген кедендік баждың сомасына сәйкес, Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу шетел тауарлары орналастырған жағдайда төлетуге жататын шығару, реттелген тіркеу күніне кеден органы кеден декларациясы, Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу кедендік рәсімдеуге орнатуға.

Статья 275. Особенности помещения продуктов переработки
под таможенную процедуру выпуска для
внутреннего потребления при завершении
действия таможенной процедуры переработки для
внутреннего потребления
1. В целях развития отраслей экономик государств-участников таможенного союза и стимулирования импортозамещения на территориях государств-участников таможенного союза инвестиционных товаров Комиссия таможенного союза вправе определять отдельные виды товаров и (или) продуктов их переработки, когда для целей применения таможенных пошлин в отношении продуктов переработки могут применяться таможенная стоимость и (или) их физическая характеристика в натуральном выражении (количество, масса, объем или иная характеристика) определенная на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.
2. В отношении продуктов переработки применяются ставки таможенных пошлин по стране происхождения товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления. В случаях, когда в процессе переработки используются иностранные товары, происходящие из разных стран, применение ставок таможенных пошлин осуществляется с учетом следующих особенностей:
1) если в результате переработки произошло изменение классификационного кода товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, к продуктам переработки применяются ставки таможенных пошлин как к товарам, ввозимым из стран, которым предоставляется в торгово-политических отношениях режим наиболее благоприятствуемой нации;
2) в иных случаях применяются ставки таможенных пошлин по стране происхождения этих иностранных товаров, таможенная стоимость которых является наибольшей.
Статья 276. Особенности помещения иностранных товаров, не
подвергшихся операциям по переработке, под
таможенную процедуру выпуска для внутреннего
потребления при завершении действия таможенной
процедуры переработки для внутреннего
потребления
1. При помещении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления до истечения срока переработки товаров ставки ввозных таможенных пошлин, курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения иностранных товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления.

275-бап. Ішкі қажеттілікке байланысты кедендік қайта
өндіру рәсімдерді аяқтау мен шығару барысында
кедендік рәсімдерді орналастыру ерекшеліктері
1. Экономика саласын дамыту мақсатында кедендік одақтың мемлекет-қатысушылары мен инвестициялық кедендік одақтың қатысушы-мемлекеттерін реттеу. Кедендік одақтың комиссиясы жеке тауар түрлері мен қайта өңделген өнімдер түрлерін анықтауға құқылы, алайда кедендік бажды қолдану мақсатында кедендік баға мен оның нақты сипаттамасы (саны, сыйымдылығы, көлемі, және өзге де түрлері) ішкі қажетттіліктерден туған кедендік өңдеу ресімдерін орналастыру үшін кедендік декларацияны тіркеу күнінен алдын ала анықтау.
2. Ішкі қажеттіліктер үшін өңделген кедендік рәсімдерді орналастыру тауардың шығу мемлекеті негізінде кедендік баждың мөлшерлемесі арқылы қолданады. Өңдеу рәсімі барысында түрлі шет елдік тауарлар қолданатын болса, кедендік баждың қолдану мөлшерлемесі келесі ерекшеліктер арқылы жүзеге асады:
1) Егер кез келген алғашкы төрт белгінің жоғарғы экономикалық қызметтік Тауар номенклатурасы бойынша тауар кодының топтастырылуында өзгеріс анықталса, кіргізілген мемлекеттердің тауарлары өңделген өнімнің кедендік баж мөлшерлемесі, ұлттың саяси - тауарына ең қолайлы қатынасы ұсынылып, қолданады;
2) Өзге жағдайларда кедендік баж мөлшерлемесі шығарылған тауардың мемлекеті бойынша қолданады, өйткені мұндағы кедендік құн жоғары болып табылады.
276-бап. Кедендік қайта өндіру рәсімдерді аяқтау мен
шығару барысында кедендік ресімдердің
ішкі қажеттіліктеріне байланысты, қайта
өңдеу операциясына ілінбейтін, шет елдік
тауарларды орналастыру ерекшеліктері
1. Шет елдік тауарларды орналастыру барысында, қайта өңдеу жөндеулеріне ілінбейтін тауарлардың аяқталуына мерзіміне дейін кедендік мөлшерлеме, валюта бағамы қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес, кедендік одаққа қатысушы мемлекеттің шығу тауарларын орналастыру туралы кедендік декларацияны кедендік одақтың тіркеу күні анықталады. Ішкі қажеттіліктерден туған шет елдік тауарларды өңделген кедендік рәсімдер үшін орналастыру.

2. С сумм ввозных таможенных пошлин, уплаченных при помещении иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, уплачиваются проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру переработки для внутреннего потребления, исчисленные в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 37
Таможенная процедура временного ввоза (допуска)
Статья 277. Содержание таможенной процедуры временного
ввоза (допуска)
Временный ввоз (допуск) - таможенная процедура, при которой иностранные товары используются в течение установленного срока на таможенной территории таможенного союза с условным освобождением, полным или частичным, от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования, с последующим помещением под таможенную процедуру реэкспорта.
Статья 278. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру временного ввоза (допуска)
1. Помещение товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) допускается при условии возможности идентификации товаров, помещаемых под эту таможенную процедуру, при их последующем таможенном оформлении с целью завершения таможенной процедуры временного ввоза.
Идентификации товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза допускается замена временно ввезенных товаров.
2. Не допускается помещение под таможенную процедуру временного ввоза (допуска):
1) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табака и табачных изделий, сырья и полуфабрикатов, расходуемых материалов и образцов, за исключением случаев их ввоза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;
2) отходов, в том числе промышленных;
3) товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию таможенного союза.
3. Под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) могут помещаться иностранные товары, ранее помещенные под иные таможенные процедуры, при соблюдении требований и условий, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 279. Ограничения по пользованию и распоряжению
временно ввезенными товарами
1. Товары, помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее - временно ввезенные товары) должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации).
Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонтные операции (за исключением капитального ремонта и модернизации), техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их реэкспорте.

2. Кеден одағының кеден декларациясын тіркеген күннен бастап аталмыш сомаға қатысты төлемді кейінге қалдырған жағдайда, ішкі тұтынудан туған өңделген кеден рәсімдерін кеден одағының қатысушы мемлекетінің заңнамасына сәйкес, шет ел тауарларын орналастыру барысында төленетін өңдеу операциясына ілінбеген кедендік мөлшерлеменің құны, ішкі тұтынудан шыққан кедендік рәсімдер үшін пайыздар төленеді.
37-тарау
Уақытша әкелінетін кедендік рәсімдер (рұқсаттама)
277-бап. Уақытша әкелінетін кедендік рәсімдер мазмұны
(рұқсаттама)
Уақытша әкелу (рұқсаттама) - кедендік рәсім, шет елдік тауарлар кедендік аймақта кедендік одақтың шартты босатуына байланысты, бекітілген уақыт мерзімі ішінде толықтай немесе бөлшекті түрде, кедендік мөлшерлеменің әкелу төлемінен, салығынан және тарифтік шараларды қолданудан тыс келесі реэкспорттық кедендік рәсімдерді орналастыруға сәйкес қолданады.
278-бап. Уақытша әкелінетін кедендік рәсімдерді
орналастыру шарттары (рұқсаттама)
1. Уақытша әкелінетін кедендік рәсімдердің орналасу тауарлары тауарларды сәйкестендіру мүмкіндігінен рұқсатталып, олардың келесі кедендік рәсімдерінің уақытша әкеліну мақсатымен аяқталады. Егер кедендік одаққа қатысушы-мемлекет арасында жүргізілген келісімшартта уақытша әкелінетін тауарларға келісім берілсе, тауар сәйкестендірілуінің қажеті жоқ.
2. Ғимарат уақытша әкелінетін кедендік рәсімдерге рұқсат бермейді (рұқсатнама):
1) азық-түлік өнімдері, шырындар, шарап шырындары, темекі мен темекі өнімдері, шикізат пен жартылай дайын өнімдер, шығын материалдары мен үлгілерден тыс даналық санын жарнамалық не көрнекілік экспонатқа шығару мақсатында қолданатын өнеркәсіп үлгілерін шығару;
2) өнеркәсіп қалдықтары;
3) кедендік аймақ пен кедендік одаққа енетін тауарлар.
3. Аталмыш Кодекспен қарастырылған талаптар мен шарттарды сақтау барысында, уақытша әкелінетін кеден рәсімдерге шет елдік тауарларды енгізуге болады.
279-бап. Уақытша әкелінетін шет елдік тауарлардың
қолдану мен орналастыру бойынша шектеулер
1. Уақытша әкелінетін тауарларды орналастыру барысында, тауардың табиғи жойылуы мен табиғи тозуы қалыпты жағдайларда, сақталу мен қолдану барысында өзгермеуі тиіс. Сақталуын қамтамасыз ететін қажетті операцияларды жүзеге асыруға рұқсат беріледі, күрделі операциялары (күрделі жұмыс пен модернизациядан тыс), техникалық қызмет көрсету, өзге де кеден одағының реэкспорттық тауарларын сәйкестендіруін қамтамасыз ету мақсатында тауарларды сақтау қалпын операцияларына рұқсат беріледі.

2. Временно ввезенные товары должны находиться в фактическом владении и пользовании декларанта.
3. Допускается передача декларантом временно ввезенных товаров во владение и пользование иному лицу:
1) в целях их технического обслуживания, ремонта (за исключением капитального ремонта и (или) модернизации), хранения, транспортировки, а также в иных целях в случаях, определенных законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза - без разрешения таможенного органа;
2) в иных случаях - с разрешения таможенного органа.
4. В целях получения разрешения таможенного органа на передачу временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам декларант этих товаров подает в таможенный орган, в котором производилось их помещение под таможенную процедуру, письменное заявление с указанием в нем причины передачи временно ввезенных товаров другому лицу и сведения об этом лице.
Передача временно ввезенных товаров во владение и пользование иным лицам не освобождает декларанта таможенной процедуры временного ввоза (допуска) от соблюдения требований и условий, установленных настоящей главой, а также не приостанавливает и не продлевает срока временного ввоза.
5. Допускается использование временно ввезенных товаров, являющихся транспортными средствами, за пределами таможенной территории таможенного союза в качестве транспортных средств международной перевозки в порядке, установленном главой 48 настоящего Кодекса.
Статья 280. Сроки временного ввоза товаров
1. Срок временного ввоза товаров устанавливается таможенным органом на основании заявления декларанта, исходя из целей и обстоятельств такого ввоза, и не может превышать двух лет со дня помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.
По письменному заявлению декларанта срок временного ввоза товаров может быть продлен таможенным органом в пределах срока, указанного в абзаце первом настоящего пункта либо срока, определенного в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. Для отдельных категорий товаров в зависимости от целей их ввоза на таможенную территорию таможенного союза могут устанавливаться в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза более короткие или более продолжительные сроки временного ввоза, чем срок, указанный в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи.
3. При неоднократном помещении товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), в том числе, когда декларантами этой таможенной процедуры выступают разные лица, общий срок временного ввоза не может превышать срока, указанного в абзаце первом пункта 1 настоящей статьи либо срока, определенного в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.

2. Уақытша әкелінген тауарлар мағлұмдама берушінің қолданысы мен меншігінде болу керек.
3. Әкелінген тауарларды өзге тұлғаның қолданысына тапсыру мағлұмдама берушіге рұқсат беріледі:
1) техникалық қызмет көрсету мақсатында, күрделі жұмыс, (күрделі жөндеу жұмыстары мен модернизациялаудан басқа), сақталуы, транспорттау, өзге де заңнамалық және кедендік одақтың мемлекет-қатысушы халықаралық келісім шарттар мақсатында тапсырылады - кеден ұйымының келісімнен тыс;
2) кедендік ұйымның келісімі - өзге де жағдайда.
4. Кедендік одақтан келісім алу мақсатында уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың қолданысына беру үшін, мағлұмдама беруші тауарларды кеден ұйымына тапсырады, онда кеден рәсіміне орналастыру жүзеге асады, өзге тұлғаға уақытша тапсырылған тауардың себебі хат жүзіндегі өтініш, тапсырылған тұлға туралы мәлімет.
Уақытша әкелінген тауарларды өзге тұлғалардың қолданысына берген жағдайда мағлұмдама беруші уақытша әкелінген кеден рәсімдерінің аталмыш бекітілген тарау талаптары мен шарттарын сақтаудан, уақытша әкелу мерзімін ұзартпаудан босатылмайды.
5. Аталмыш Кодекстің 48-тарауында бекітілген, кеден одағының кедендік аймақтан тыс халықаралық қатынастағы тасымалдау мен транспорттық құралдарға қолдану рұқсат беріледі.
280-бап. Тауарларды уақытша әкелу мерзімдері
1. Мағлұмдама берушінің өтініші негізінде тауарлардың уақытша әкелу мерзімдері орнатылады, әкелу мақсаттары мен міндеттері кедендік рәсімнің уақытша әкелу мерзімі екі жылдан аспайды, аталмыш қарастырылған баптан тыс.
Алғашқы аталмыш тармақ пен аталмыш баптың екінші тармағына сәйкес, мағлұмдама берушінің өтініш хаты бойынша тауардың уақытша әкелу мерзімі кедендік ұйыммен ұзартылады.
2. Жеке тауарлар санаттарын кедендік одақтың кеден аймағына шығару мақсатында кедендік одақтың қатысушы-мемлекет заңнамасына сәйкес, уақытша әкелінген тауардың қысқа немесе ұзартылу уақыты аталмыш баптың алғашқы тармағында көрсетілген.
3. Кедендік рәсімдерде бірігей орналаспаған тауарларды, сол сияқты кедендік рәсімнің мағлұмдама берушілері түрлі тұлғалар болған жағдайда, уақытша тауар әкелудің жалпы мерзімі кедендік рәсімнің алғашқы аталмыш тармақ пен аталмыш баптың 2-тармағына сәйкес бекітіледі.

Статья 281. Завершение и приостановление действия
таможенной процедуры временного ввоза
(допуска)
1. Действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) завершается до истечения срока временного ввоза помещением временно ввезенных товаров, под таможенную процедуру реэкспорта в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) может быть завершено до истечения срока временного ввоза помещением временно ввезенных товаров под иную таможенную процедуру, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. До истечения срока временного ввоза действие таможенной процедуры временного ввоза (допуска) может быть приостановлено в случае помещения временно ввезенных товаров под таможенную процедуру таможенного склада. Порядок приостановления и возобновления действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) определяется решением Комиссии таможенного союза.
3. Временно ввезенные товары могут помещаться под таможенную процедуру реэкспорта либо под иную таможенную процедуру одной или несколькими партиями.
Статья 282. Полное условное и частичное условное
освобождение от уплаты таможенных пошлин,
налогов
1. Перечень товаров, временно ввозимых с полным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, а также условия такого освобождения, включая его предельные сроки, определяются в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза и (или) решениями Комиссии таможенного союза.
2. Временно ввезенные товары с полным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов используются в пределах территории государства-участника таможенного союза, таможенным органом которого данные товары помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), если иное не установлено решением Комиссии таможенного союза.
3.В отношении товаров, по которым не предоставлено полное условное освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов, а также при несоблюдении условий полного условного освобождения от уплаты таможенных пошлин, налогов, установленных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, применяется частичное условное освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов.
При частичном условном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров на таможенной территории таможенного союза уплачивается три процента суммы таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары были помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. При частичном условном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов сумма таможенных пошлин, налогов уплачивается при помещении товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) за весь установленный период срока действия этой таможенной процедуры или периодически по выбору декларанта, но не реже чем раз в три месяца. Периодичность уплаты сумм таможенных пошлин, налогов определяется декларантом с согласия таможенного органа.
5. Общая сумма таможенных пошлин, налогов, взимаемых при временном ввозе с частичным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, не должна превышать сумму таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате, если бы товары были помещены под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в день регистрации таможенной декларации, поданной для помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), без учета льгот по уплате таможенных пошлин, налогов.
6. При завершении таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 1 статьи 281 настоящего Кодекса суммы таможенных пошлин, налогов, уплаченные при частичном условном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов, возврату (зачету) не подлежат.
Статья 283. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате ввозных таможенных пошлин, налогов и
срок их уплаты в отношении товаров,
помещаемых (помещенных) под таможенную
процедуру временного ввоза (допуска)
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 1 статьи 281 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Ввозные таможенные пошлины, налоги при частичном условном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов подлежат уплате в следующие сроки:

281-бап. Кедендік рәсімнің уақытша әкелу әрекетінің
аяқталуы мен тоқталуы (рұқсаттама)
1. Кедендік рәсімнің уақытша әкелу әрекеті (рұқсаттама) уақытша әкелу тауарларының орналастыруды кедендік рәсімнің мерзімдік аяқталуы мен реэкспортталуына байланысты аяқталады, аталмыш Кодекспен қарастырылады.
2. Кедендік рәсімнің уақытша әкелу әрекеті (рұқсаттама) уақытша әкелу тауарларының орналастыруы кедендік рәсімнің мерзімдік аяқталуы кедендік рәсімдегі уақытша тауарларды кеден қоймасына ауыстыруына дейін әрекет етеді. Уақытша әкелінген кедендік рәсімнің тоқталу мен жаңару тәртібі кеден одағының Комиссия шешімімен анықталады.
3. Уақытша әкелінген тауар кедендік рәсімнің реэкспортына немесе өзге де кедендік рәсімге я болмаса бірнеше топтамалармен орналасуы мүмкін.
282-бап. Кедендік баж, салық төлемдерінен босатылған
толық шарттар және жартылай шарттар
босатулары
1. Уақытша әкелінген кедендік баж, салық төлемдерінің толық шартты босатулардың, сондай-ақ аталмыш шарттардың босатулары, шектеулі мерзімдердің кедендік одақтық мемлекет-қатысушылардың халықаралық келісімшартына сәйкес және кедендік одақ Комиссиясының шешімі бойынша тауар тізімі.
2. Уақытша әкелінген кедендік баж, салық төлемдерінің толық шартты босатулардың, кедендік одақтық қолдану аясы мемлекет-қатысушылардың аймағында кедендік рәсімге орналасады және кедендік одақ Комиссиясының шешімі бойынша бекітілмейді.
3. Тауарларға қатысты ұсынылмаған уақытша әкелінген кедендік баж, салық төлемдерінің толық шартты босатулардың, сондай-ақ аталмыш шарттардың босатулары кедендік баж бен салық төлемдерінен жартылай шартты босатулар аталмыш баптың 1-тармағына сәйкес бекітілген.
Кедендік баж, салық төлемдерінің жартылай шартты босатулар мен әр күнтізбелік айдың толық және толық емес кедендік аймақта табылған тауарлардың кедендік баждан, салықтан үш пайызы төленеді, егер тауар кедендік рәсімге орналасқан болса, ішкі тұтыну кедендік декларацияны тіркеу күнінде бекітіледі.
4. Кедендік баж, салық төлемдерінің жартылай шартты босатулар барысында, кедендік баж, салық төлемдерінің уақытша шығарудағы кедендік рәсімдердің орнатылған мерзімі мағлұмдама берушінің таңдауы бойынша үш айдан кем емес уақыт ішінде жүзеге асады.
Кедендік баж, салық сомаларының мерзімді төлемдері кедендік ұйымның келісімі бойынша мағлұмдама берушімен анықталады.
5. Кедендік баж, салық төлемдерінің, кедендік баж сомасын төлеуден босатудан шыққан жалпы сомасы кедендік баж, салық төлемдерінен аспауы тиіс, егер тауар кедендік рәсімге орналасқан болса, ішкі тұтыну кедендік декларацияны тіркеу күнінде бекітіледі.
6. Аталмыш Кодекстің 281-бабы 1-тарауына сәйкес уақытша әкелінген кедендік баж, салық төлемдерінің бөлшекті шартты босатулары қайтаруға жатпайды.
283-бап. Кедендік баждың, салықтардың әкелу төлемдері
бойынша пайда болуы және тоқталуы, және
кедендік рәсімге уақытша әкелуді
орналастырудың төлемдік мерзімі (рұқсатнама)
1. Тауарларға қатысты кедендік баждың, салықтың әкелу төлемдері бойынша міндеттері, уақытша әкелінген кедендік рәсімдерге орналастыру кедендік одақтағы кеден декларациясын тіркеу күнінен басталады.
2. Тауарларға қатысты кедендік баждың, салықтың әкелу төлемдері бойынша міндеттері, уақытша әкелінген кедендік рәсімдерге орналастыру мағлұмдама берушіде тоқтатылады:
1) Аталмыш Кодекстің 281-бабы 1-тармағына сәйкес, уақытша әкелудің кедендік рәсімі шеңберінде, жағдайдан тыс, кедендік баж, салықтардың әкелу төлемдерінің төлем мерзімі келген жағдайда;
2) Аталмыш Кодекстің 80-бабы 2-тармағына сәйкес бекітілген.
3. Әкелінген кедендік баждар, салықтар жартылай шартты босатулар барысында кедендік баж, салық төлемдері келесі мерзімде:

1) до выпуска товаров в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) при уплате всей суммы таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате за установленный срок временного ввоза либо уплате первой части суммы ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежащей уплате, в случае периодичности такой уплаты;
2) до начала периода, за который производиться уплата ввозных таможенных пошлин, налогов, в случае периодичности такой уплаты;
3) в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с использованием льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, сопряженных с ограничениями по пользованию и (или) распоряжению этими товарами:
в случае отказа от использования таких льгот - до внесения изменений в таможенную декларацию, в соответствии с которой товары помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), в части отказа от использования льгот;
в случае совершения действий с товарами в нарушение ограничений по пользованию и (или) распоряжению этими товарами, установленных в связи с использованием таких льгот, - в первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - в день регистрации таможенным органом таможенной декларации, в соответствии с которой товары помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
4) в случае нарушения условий, при которых товары помещались под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с полным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов - в день регистрации таможенным органом таможенной декларации, в соответствии с которой товары помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза с полным условным или частичным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов считается:
1) при передаче временно ввезенных товаров иным лицам без разрешения таможенных органов - день передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза (допуска);
2) при утрате временно ввезенных товаров в период срока временного ввоза товаров, установленного таможенным органом, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза (допуска);

1) Барлық кедендік баж, салық төлемдерін төлеу барысында уақытша әкелудің кедендік рәсіміне сәйкес, бекітілген мерзімдегі төлемге жататын уақытша әкелудің кедендік баж, салық төлемдері алғашқы бөліктегі төлемнен үнемі төлемі;
2) уақытша әкелудің кедендік баж, салық төлемдері алғашқы бөліктегі төлемнен үнемі төлеміне байланысты алғашқы мерзімі;
3) кедендік баж, салық төлемдерін төлеу барысында жеңілдіктерді қолдану тәсілімен уақытша әкелу кедендік рәсімдерге орналастыру, тауарлық қатынасқа байланысты:
кедендік мағлұмдамаға өзгерту енгізгенге дейін, уақытша әкелудің кедендік рәсіміне тауарларды орналастыру барысында - аталмыш жеңілдіктерді қолданудан бас тартқанға дейін;
бекітілген жеңілдіктерді қолдану барысында, аталмыш тауарларды қолдану мен орналастыру бойынша бұзылған әрекеттерді тәмамдауға байланысты - алғашқы бекітілген әрекеттердің тәмамдалуына дейін, егер бұл күн бекітілмесе, - кедендік ұйымның кеден мағлұматы тіркелген күні уақытша әкелудің кедендік рәсіміне орналасады (рұқсаттама);
4) кедендік баждарды, салықтарды төлеуден толық шартты босатумен, тауарлар уақытша әкелу (жіберу) кеден процедурасына жатқызылған кезде шарттар бұзылған жағдайда - кедендік мағлұмдаманы кеден органы тіркеген күні тауарлар уақытша әкелу кеден процедурасына орналастырылды.
4. Уақытша әкелудің кедендік баж, салық тауарларының төлемдік мерзімдері, кедендік салық, баж, төлемдерінің жартылай шарттарынан толықтай босатылады:
1) Уақытша шығарылған тауарларды өзге тұлғаға тапсыру барысында - тапсыру күні, егер бұл күн бекітілмесе - кедендік ұйымның кеден мағлұматы тіркелген күні уақытша әкелудің кедендік рәсіміне орналасады (рұқсаттама);
2) Уақытша әкелінген тауарлардың жойылуы барысында кеден ұйымымен бекітілген апаттық жағдайларда жойылып кету жағдайына байланысты немесе қалыпты тасымалдау барысында еңсере алмайтын әрекеттің нәтижесінде жойылып кетуіне жол бермеу - қалыпты жағдайда тасымалдау (транспорттау) және сақтау - кедендік ұйымның кеден мағлұматы тіркелген күні уақытша әкелудің кедендік рәсіміне орналасады (рұқсаттама);

3) при не завершении действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) в соответствии с пунктом 1 статьи 281 настоящего Кодекса - день истечения срока временного ввоза товаров.
5. Ввозные таможенные пошлины, налоги, в случаях, установленных пунктом 4 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении таких товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, в соответствии с которой товары помещены под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), за вычетом сумм таможенных пошлин, налогов, уплаченных при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов.
Статья 284. Особенности помещения временно ввезенных
товаров под таможенную процедуру выпуска для
внутреннего потребления
1. При помещении временно ввезенных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления ставки ввозных таможенных пошлин, налогов, курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
2. При помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления после таможенной процедуры временного ввоза (допуска) товаров, в отношении которых декларантом таможенной процедуры выпуска для внутреннего потребления в таможенной процедуре временного ввоза (допуска) уплачивались таможенные пошлины, налоги, при частичном условном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов, ввозные таможенные пошлины, налоги уплачиваются в размере разницы исчисленных сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, и таможенных пошлин, налогов, уплаченных в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска).
Положения части первой настоящего пункта применяются также, если до помещения товаров, указанных в части первой настоящего пункта, под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления данные товары помещались под таможенную процедуру (процедуры) таможенного склада, временного ввоза (допуска) или размещались на временное хранение.
3. С сумм ввозных таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, уплачиваются проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка (рассрочка) их уплаты на период со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), до дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, исчисленные в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 38
Таможенная процедура временного вывоза
Статья 285. Содержание таможенной процедуры временного
вывоза
Временный вывоз - таможенная процедура, при которой товары таможенного союза вывозятся и используются в течение установленного срока за пределами таможенной территории таможенного союза с полным освобождением от уплаты вывозных таможенных пошлин и без применения мер нетарифного регулирования, с последующим помещением под таможенную процедуру реимпорта.
Товары, помещенные под таможенную процедуру временного вывоза и фактически вывезенные с таможенной территории таможенного союза, утрачивают статус товаров таможенного союза.
Статья 286. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру временного вывоза
1. Помещение товаров под таможенную процедуру временного вывоза допускается при условии возможности идентификации товаров, помещаемых под эту таможенную процедуру, при последующем завершении таможенной процедуры временного вывоза.
Идентификации товаров не требуется в случаях, когда в соответствии с международными договорами государств-участников таможенного союза допускается замена временно вывезенных товаров.
2. Не допускается помещение под таможенную процедуру временного вывоза:
1) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табака и табачных изделий, сырья и полуфабрикатов, расходуемых материалов и образцов, за исключением случаев их вывоза в единичных экземплярах в рекламных и (или) демонстрационных целях или в качестве выставочных экспонатов либо промышленных образцов;
2) отходов, в том числе промышленных;
3) товаров, запрещенных к вывозу за пределы таможенной территории таможенного союза.
Статья 287. Ограничения по пользованию и распоряжению
временно вывезенными товарами
1. Временно вывезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации).

3) Уақытша әкелу кедендік рәсімнің аяқталу барысында (рұқсаттама) аталмыш Кодекстің 281-бабы 1-тармағына сәйкес - уақытша тауар әкелуінің мерзімінің аяқталуына дейін.
5. Аталмыш баптың 4-тармағында бекітілген кедендік баж, салықтар, әкелінген кедендік баж, салықтарды тауарды орналастыруына байланысты ішкі тұтыну төлемдерін, тарифтік преференция есептерінен тыс және кедендік баж, салық жеңілдіктерін төлеу бойынша кедендік ұйымның кеден мағлұматы тіркелген күні уақытша әкелудің кедендік рәсіміне орналастыру.
284-бап. Кедендік рәсімдердегі ішкі тұтынудан туған
уақытша әкелу тауарларын орналастыру
ерекшеліктері
1. Кедендік рәсімге енген уақытша әкелу тауарларын орналастырудың ішкі тұтыну кедендік мөлшерлеме, валюта бағамы қатысушы мемлекеттің заңнамасына сәйкес, кедендік одаққа қатысушы мемлекеттің шығу тауарларын орналастыру туралы кедендік декларацияны кедендік одақтың тіркеу күні анықталады (рұқсаттама).
2. Кедендік рәсімге енген уақытша әкелу тауарларын орналастырудың ішкі тұтынулары мен кедендік рәсімдерді шығару бойынша мағлұмат беруші кедендік баж, салық төленіп, кедендік баж, салықтардың төлемі бөлшекті түрде төлемнен босатылады.
Аталмыш тармақтың ережесі де осылай қолданылады. Аталмыш тармақтың алғашқы бөлігінде орналасқан тауар орналасқан тауардың кедендік рәсімдегі кедендік қойманың ауыстырылуына, уақытша енуіне, орнатылуы мен уақытша сақталуына байланысты.
3. Кедендік баж, салық төлемдерінің мерзімді төлемі аталмыш баптың 2-ші тармағына сәйкес, пайыздық мөлшерде төленеді. Берілген мерзімде төленбеген соманы шегіндіру ұсыну уақыты кедендік декларацияны кедендік одақтың тіркеу күнінен басталады (рұқсаттама). Кеден одағының мемлекеттік қатысушыларының заңнамасында бекітілген тәртіп негізінде ішкі тұтынуға арналған кедендік рәсімдердің шығару тауарлары бекітілген кедендік мағлұмат бойынша жүзеге асады.
38-тарау
Уақытша әкелу кедендік рәсімдеу
285-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің мазмұны
Уақытша әкету - кедендік рәсім, оның ішіндегі тауарлар кедендік одақ шығаруға және пайдаланылады белгіленген уақыт аралығында шек кедендік аумақ кедендік одақ толық босатуымен жалтарудан шығарылатын кедендік баждар және қолданусыз өлшем тарифсіз реттеу, келесі орналастыру кедендік рәсім кері импорт.
Тауарлар, орналастырған кедендік рәсімді сәйкес уақытша шығару және кедендік аумақтан шығарылған кедендік одақ тауарларының мәртебесін толық жоғалтады.
286-бап. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіміне
орналастыру шарттары
1. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастыруға кейіннен уақытша әкету кедендік рәсімі аяқталған кезде осы кедендік рәсімге орналастырылатын тауарларды бірдейлестіру мүмкіндігі болған жағдайда жол беріледі.
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес уақытша әкетілген тауарларды ауыстыруға жол берілген жағдайда тауарларды бірдейлестіру талап етілмейді.
2. Уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастыруға жол берілмейді:
1) азық-түлік тағамдарын, сусындарды, алкогольділерді қосқанда, темекі және темекі өнімдерін, шикізат пен жартылай фабрикаттарды, жұмсалатын материалдарды және үлгілерді, оларды бір данада жарнамалық және (немесе) көрсету мақсатында немесе көрме жәдігері немесе өндірістік үлгі ретінде шығарылған жағдайларды қоспағанда;
2) қалдықтарды, оның ішінде өндірістік;
3) кеден одағының кедендік аумағынан тыс шығаруға тыйым салынатын тауарларды.
287-бап. Уақытша әкетілген тауарларды пайдалану
және иелік ету бойынша шектеулер
1. Уақытша әкетілген тауарлар, қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу) барысында табиғи тозу немесе табиғи азаю салдарынан өзгерістерден басқа жағдайларда өзгеріссіз қалуы тиіс.

2. Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая ремонтные операции (за исключением капитального ремонта и модернизации), техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их реимпорте.
Статья 288. Сроки временного вывоза товаров
1. Срок временного вывоза товаров устанавливается таможенным органом на основании заявления декларанта, исходя из целей и обстоятельств такого вывоза, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи.
По письменному заявлению декларанта срок временного вывоза товаров может быть продлен таможенным органом с учетом пунктов 2 и 3 настоящей статьи.
2. Для отдельных категорий товаров в зависимости от целей их вывоза за пределы таможенной территории таможенного союза законодательством государств-участников таможенного союза могут устанавливаться предельные сроки временного вывоза таких товаров.
3. В случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенные товары, в отношении которых законодательством государства-участника таможенного союза не установлена обязательность их возврата на территорию этого государства, срок временного вывоза этих товаров не подлежит продлению, а эти товары подлежат помещению под таможенную процедуру экспорта с учетом абзаца второго пункта 1 статьи 243 настоящего Кодекса.
Статья 289. Завершение действия таможенной процедуры
временного вывоза
1. Действие таможенной процедуры временного вывоза завершается до истечения срока временного вывоза помещением временно вывезенных товаров под таможенную процедуру реимпорта в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Действие таможенной процедуры временного вывоза может быть завершено до истечения срока временного вывоза помещением временно вывезенных товаров под таможенные процедуры экспорта, переработки вне таможенной территории или временного вывоза без фактического их предъявления таможенному органу в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом, за исключением случаев, если в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза временно вывезенные товары подлежат обязательному обратному ввозу на таможенную территорию таможенного союза.
2. Временно вывезенные товары могут помещаться под таможенную процедуру реимпорта либо под иную таможенную процедуру одной или несколькими партиями.
Статья 290. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате вывозных таможенных пошлин и срок их
уплаты в отношении товаров, помещаемых
(помещенных) под таможенную процедуру
временного вывоза

2. Оларды сақтау үшін қажетті операцияларды жасауға, жөндеу операцияларын (күрделі жөндеу мен жаңғыртудан басқа), техникалық қызмет көрсету және басқа тауарларды қалыпты жағдайда ұстау үшін қажет операцияларды қосқанда, олардың кері импорты кезінде кеден органы тауарларды бірдейлестіруді қамтамасыз еткен жағдайда жол беріледі.
288-бап. Тауарларды уақытша әкету мерзімдері
1. Тауарларды уақытша әкету мерзімін осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, осы әкетудің мақсаттары мен жағдайларына қарай декларанттың өтініші негізінде кеден органы белгілейді.
Декларанттың жазбаша өтініші бойынша тауарларды уақытша әкету мерзімі осы баптың 2 және 3-тармақтарын ескере отырып кеден органы ұзартуы мүмкін.
2. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін оларды кеден одағының кедендік аумағынан тыс әкету мақсаттарына байланысты мұндай тауарларды уақытша әкетудің шектеулі мерзімі белгіленуі мүмкін.
3. Кеден одағына қатысушы елдердің заңнамасымен оларға қатысты осы мемлекеттің аумағына кері қайтаруға міндеттілік белгіленбеген уақытша әкетілген тауарларға меншіктік құқығы шетелдік тұлғаға берілген жағдайда бұл тауарлардың уақытша әкету мерзімі ұзартылмайды, бұл тауарлар осы Кодекстің 243-бабының 1-тармағының екінші абзацын ескере отырып, экспорттау кедендік рәсіміне орналастыруға жатады.
289-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуын
аяқтау
1. Уақытша әкету кедендік рәсімін қолданылуы осы Кодексте көзделген тәртіппен және шарттарда уақытша әкетілген тауарларды кері импорт кедендік рәсіміне орналастырумен уақытша әкету мерзімі өткенге дейін аяқталады.
Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуы уақытша әкетілген тауарларды экспорттау, кеден аумағынан тыс өңдеу немесе осы Кодексте көзделген тәртіппен және шарттарда кеден органына іс жүзінде көрсетпей кедендік рәсіміне орналастырумен уақытша әкету мерзімі өткенге дейін, егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес уақытша әкетілген тауарлар кеден одағының кедендік аумағына міндетті түрде кері әкелуге жататын болған жағдайларды қоспағанда, аяқталуы мүмкін.
2. Уақытша әкетілген тауарлар кері импорттау кедендік рәсіміне немесе өзге кедендік рәсімге бір немесе бірнеше партияда орналастырылуы мүмкін.
290-бап. Уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастырылатын                 (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік
әкету баждарын төлеу бойынша міндеттемелерінің
және оларды төлеу мерзімдерінің пайда болуы және
тоқтатылуы

1. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру временного вывоза, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате вывозных таможенных пошлин в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру временного вывоза, прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры временного вывоза в соответствии с пунктом 1 статьи 289 настоящего Кодекса;
2) в случаях, указанных в пункте 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. При незавершении таможенной процедуры временного вывоза до истечения срока временного вывоза в соответствии с пунктом 1 статьи 289 настоящего Кодекса, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, использования (эксплуатации), сроком уплаты вывозных таможенных пошлин считается день истечения установленного таможенными органами срока временного вывоза.
4. Вывозные таможенные пошлины подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам вывозных таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта, исчисленным на день, регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза.
Статья 291. Особенности помещения временно вывезенных
товаров под таможенную процедуру экспорта
1. При помещении временно вывезенных товаров под таможенную процедуру экспорта таможенная стоимость товаров и (или) их физические характеристики в натуральном выражении (количество, масса, объем или иные характеристики), ставки вывозных таможенных пошлин, курс валют, устанавливаемый в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, определяются на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру экспорта.
2. С сумм вывозных таможенных пошлин, уплаченных при помещении товаров под таможенную процедуру экспорта, уплачиваются проценты, как если бы в отношении этих сумм была предоставлена отсрочка их уплаты со дня регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру временного вывоза, исчисленные в порядке, установленном законодательством государств-участников таможенного союза.
Глава 39
Таможенная процедура реимпорта
Статья 292. Содержание таможенной процедуры реимпорта

1. Декларанттың уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттемелері кедендік орган кедендік декларацияны тіркеген сәтте пайда болады.
2. Декларанттың уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету баждарын төлеу бойынша міндеттемелері:
1) осы Кодекстің 289-бабының 1-тармағына сәйкес уақытша әкету
кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағында көрсетілген жағдайларда тоқтатылады.
3. Уақытша әкету рәсімі уақытша әкету мерзімі өткенге дейін аяқталмаған кезде осы Кодекстің 289-бабының 1-тармағына сәйкес, апат немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жойылу немесе қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу) барысында табиғи азаю салдарынан (өтеусіз жоғалу) жағдайларын қоспағанда, әкету кедендік бажын төлеу мерзімі кеден органдары белгілеген уақытша әкету мерзімі өткен күн болып есептеледі.
4. Әкету кедендік баждары тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органы тіркеген күніне есептелген экспорттау кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленуге жататын әкету кедендік баждар сомасына сәйкес мөлшерде төленуге жатады.
291-бап. Уақытша әкетілген тауарларды экспорттау
кедендік рәсіміне орналастыру ерекшеліктері
1. Уақытша әкетілген тауарларды экспорттау кедендік рәсіміне орналастыру кезінде тауарлардың кедендік құны және (немесе) шынайы сипаттағы табиғи мінездемесі (саны, салмағы, көлемі немесе өзге сипаттамалары), кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасына сәйкес белгіленген әкету кедендік баж ставкалары, валюталар бағамы тауарларды экспорттау кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген декларацияны кеден органы тіркеген күніне белгіленеді.
2. Тауарларды экспорттау кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленген әкету кедендік баж сомаларынан пайыздар, кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленген тәртіппен есептелген, дауларды уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген декларацияны кеден органы тіркеген күннен бастап осы сомаларға қатысты оларды төлеуді кейінге қалдыру берілген сияқты төленеді.
39-тарау
Кері импорттау кедендік рәсімі
292-бап. Кері импорттау кедендік рәсімінің мазмұны

1. Реимпорт - таможенная процедура, при которой товары, ранее вывезенные с таможенной территории таможенного союза, ввозятся обратно на таможенную территорию таможенного союза в сроки, установленные статьей 293 настоящего Кодекса без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру реимпорта, приобретают статус товаров таможенного союза, за исключением товаров, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, являющихся продуктами переработки товаров, вывезенных с таможенной территории таможенного союза в соответствии с пунктом 3 статьи 253 настоящего Кодекса.
Статья 293. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру реимпорта
1. Под таможенную процедуру реимпорта могут помещаться ранее вывезенные товары:
1) помещенные под таможенную процедуру экспорта либо являвшиеся продуктами переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, и вывезенные с таможенной территории таможенного союза в соответствии с таможенной процедурой реэкспорта, если:
эти товары помещаются под таможенную процедуру реимпорта в течение трех лет со дня, следующего за днем их перемещения через таможенную границу при вывозе с таможенной территории таможенного союза или в иной срок, установленный в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи;
эти товары находятся в неизменном состоянии, за исключением изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации);
таможенному органу представлены документы, в соответствии со статьей 294 настоящего Кодекса;
2) помещенные под таможенную процедуру временного вывоза, если эти товары ввозятся в течение срока временного вывоза и находятся в том же состоянии за исключением изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации), а также изменений, которые допускаются в отношении таких товаров при их использовании в соответствии с таможенной процедурой временного вывоза;
3) помещенные под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, если эти товары ввозятся в течение срока переработки и находятся в том же состоянии, в котором они были вывезены с таможенной территории таможенного союза, за исключением изменений вследствие естественного износа или естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения и (или) использования (эксплуатации), хранения;

1. Кері импорт - бұрын кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген тауарлар кеден одағының кедендік аумағына осы Кодекстің 293-бабымен белгіленген мерзімде, салықсыз және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай кері әкелінетін кедендік рәсім.
2. Кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан осы Кодекстің 253-бабының 3-тармағына сәйкес әкетілген тауарларды өңдеу өнімдері болып табылатын, осы Кодекстің 293-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген тауарларды қоспағанда, кеден одағының тауарлары статусын иеленеді.
293-бап. Тауарлары кері импорт кедендік рәсіміне
орналастыру шарттары
1. Кері импорт кедендік рәсіміне бұрын әкетілген тауарлар мына жағдайларда орналасуы мүмкін:
1) экспорттау кедендік рәсіміне орналастырылған немесе кеден одағының кедендік аумағында өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған және кері импорт кедендік рәсіміне сәйкес кедендік аумағынан әкетілген тауарларды өңдеу өнімдері болып табылатын, егер:
бұл тауарлар кері импорт кедендік рәсіміне оларды кеден одағының кедендік аумағынан әкеткен кезде немесе осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленген өзге мерзімде кеден шекарасы арқылы өткізгеннен кейінгі күннен бастап үш жыл бойы орналастырылады;
қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу) барысында табиғи азаю салдарынан өзгеруін қоспағанда, бұл тауарлар өзгеріссіз күйінде қалады;
кеден органына құжаттар осы Кодекстің 294 бабына сәйкес ұсынылды;
2) егер бұл тауарлар уақытша әкету мерзімі ішінде әкелінсе және қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу) барысында табиғи азаю салдарынан өзгеруін, сондай-ақ оларды уақытша әкету кедендік рәсіміне сәйкес пайдаланылған тауарларға қатысты жол берілетін өзгерістерді қоспағанда, сол күйінде қалса уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастырылған;
3) егер бұл тауарлар өңдеу мерзімі ішінде әкелінсе және қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу), сақтау барысында табиғи азаю салдарынан өзгеруін, қоспағанда, сол күйінде қалса кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған;

4) являющиеся продуктами переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, если целью переработки был безвозмездный (гарантийный) ремонт и эти товары помещаются под таможенную процедуру реимпорта в течение срока переработки, за исключением продуктов переработки товаров, при выпуске которых под таможенную процедуру выпуск для внутреннего потребления учитывалось наличие дефекта(тов), явившегося(ихся) причиной безвозмездного (гарантийного) ремонта этих товаров.
2. В отношении отдельных категорий товаров решением Комиссии таможенного союза могут быть установлены сроки, превышающие срок, указанный в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.
3. При реимпорте возмещение ввозных таможенных пошлин, налогов и (или) процентов с них, когда суммы таких пошлин, налогов и (или) проценты в связи с вывозом товаров с таможенной территории не уплачивались либо были возвращены, а также сумм иных налогов, субсидий и иных сумм, не уплаченных либо полученных прямо или косвенно в качестве выплат, льгот либо возмещений в связи с вывозом товаров с таможенной территории, производится в порядке и на условиях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Декларантом таможенной процедуры реимпорта может выступать лицо, являвшееся декларантом одной из таможенных процедур, указанных в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с которой товары были вывезены с таможенной территории таможенного союза.
Таможенным законодательством таможенного союза могут быть установлены случаи, когда декларантом таможенной процедуры реимпорта может выступать иное лицо.
5. Товары помещаются под таможенную процедуру реимпорта в государстве-участнике таможенного союза, в котором они были помещены под одну из таможенных процедур, указанных в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 294. Документы и сведения, необходимые для
помещения товаров под таможенную процедуру
реимпорта
1. Для помещения товаров под таможенную процедуру реимпорта декларант представляет в таможенный орган сведения об обстоятельствах вывоза товаров с таможенной территории таможенного союза, а также сведения об операциях по ремонту товаров, если такие операции производились с товарами за пределами таможенной территории таможенного союза.
2. Для подтверждения сведений, указанных в пункте 1 настоящей статьи, декларант представляет таможенную декларацию, принятую при вывозе товаров, документы, подтверждающие дату перемещения товаров через таможенную границу при их вывозе.
Статья 295. Возврат (зачет) сумм вывозных таможенных
пошлин

4) егер қайта өңдеу мақсаты өтеусіз (кепілдік) жөндеу болса және бұл тауарлар, ішкі тұтыным үшін шығару кедендік рәсімімен шығарылғанда бұл тауарларды өтеусіз (кепілдік) жөндеуге себеп болатын ақауы(лары) ескерілген тауарларды қайта өңдеу өнімдерін қоспағанда, қайта өңдеу мерзімі ішінде кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылса кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды өңдеу өнімдері болып табылатын.
2. Тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Кеден одағы комиссиясының шешімімен осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мерзімнен асатын мерзім белгіленуі мүмкін.
3. Кері импорттау кезінде салықтарды және (немесе) олардың пайыздары, мұндай баждардың, салықтардың және (немесе) олардың пайыздарының сомасы тауарларды кеден аумағынан әкетуге байланысты төленбесе немесе қайтарылса, сондай-ақ өзге салықтардың, субсидийлардың сомалары және өзге, төленген немесе тікелей немесе жанама төлемдер, жеңілдіктер немесе тауарларды кеден аумағынан әкетуге байланысты өтеу түрінде алынған сомалар төленбегенде әкелу кедендік баждарын өтеу кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленген тәртіппен және шарттарда жүргізіледі.
4. Кері импорт кедендік рәсімінің Декларанты ретінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген, оған сәйкес тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген кедендік рәсімдердің бірінің декларанты болған тұлға бола алады.
Кеден одағының кедендік заңнамасымен кері импорт кедендік рәсімінің декларанты өзге тұлға болу жағдайы белгіленуі мүмкін.
5. Тауарлар осы баптың 1-тармағында көрсетілген кедендік рәсімдердің бірінде орналастырылған кеден одағына қатысушы мемлекетте кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылады.
294-бап. Тауарларды кері импорт кедендік рәсіміне
орналастыруға қажетті құжаттар мен мәліметтер
1. Тауарларды кері импорт кедендік рәсіміне жатқызу үшін декларант кеден органына тауарды кеден одағының кедендік аумағынан әкету жағдайлары туралы мәліметтерді, сондай-ақ егер тауарлармен осындай операциялар кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерде жүргізілсе, тауарларды жөндеу бойынша операциялар туралы мәліметтерді ұсынады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген мәліметтерді растау үшін декларант тауарларды әкету кезінде қабылданған декларацияны, оларды әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу күнін растайтын құжаттарды ұсынады.
295-бап. Әкету кедендік баждар сомасын қайтару
(есепке алу)

В отношении товаров, указанных в подпункте 1) пункта 1 статьи 293 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реимпорта, производится возврат (зачет) уплаченных сумм вывозных таможенных пошлин, если указанные товары помещены под таможенную процедуру реимпорта не позднее шести месяцев со дня, следующего за днем помещения таких товаров под таможенную процедуру экспорта.
Глава 40
Таможенная процедура реэкспорта
Статья 296. Содержание таможенной процедуры реэкспорта
Реэкспорт - таможенная процедура, при которой товары, ранее ввезенные на таможенную территорию таможенного союза, либо продукты переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, вывозятся с этой территории без уплаты и (или) с возвратом уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 297. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру реэкспорта
Под таможенную процедуру реэкспорта могут помещаться:
1) иностранные товары, находящиеся на таможенной территории таможенного союза, в том числе, ввезенные с нарушением мер нетарифного регулирования и продукты переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории;
2) товары, помещенные под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, если эти товары возвращаются по причине неисполнения условий внешнеэкономической сделки, в том числе по количеству, качеству, описанию или упаковке, при соблюдении следующих условий:
товары помещаются под таможенную процедуру реэкспорта в течение одного года со дня, следующего за днем выпуска для внутреннего потребления;
таможенному органу представлены документы, в соответствии со статьей 299 настоящего Кодекса;
товары не использовались и не ремонтировались на таможенной территории таможенного союза, за исключением случаев, когда использование товаров было необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших возврат товаров;
могут быть идентифицированы таможенным органом.
Статья 298. Особенности перевозки товаров помещенных под
таможенную процедуру реэкспорта
Товары, помещенные под таможенную процедуру реэкспорта, вывозятся с таможенной территории таможенного союза в соответствии с главой 32 настоящего Кодекса.
Статья 299. Документы и сведения, необходимые для
помещения под таможенную процедуру реэкспорта
товаров, ранее помещенных под таможенную
процедуру выпуска для внутреннего потребления
Для помещения под таможенную процедуру реэкспорта товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, декларант представляет в таможенный орган документы, содержащие сведения:

Осы Кодекстің 293-бабының 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген, кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты, егер көрсетілген тауарлар осындай тауарларды экспорт кедендік рәсіміне орналастырған күннен кейін алты айдан кешіктірмей кері импорт кедендік рәсіміне орналастырылса, төленген әкету кедендік баж сомалары қайтарылады (есепке алынады).
40-тарау
Кері экспорт кедендік рәсімі
296-бап. Кері экспорт кедендік рәсімінің мазмұны
Кері экспорт - бұрын кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауарлар, кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдері осы аумақтан әкелу кедендік бажын, салықтарды төлеусіз және (немесе) тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай әкетілетін кедендік рәсім.
297-бап. Тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне
орналастыру шарттары
Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылуы мүмкін:
1) кеден одағының кедендік аумағындағы, соның ішінде тарифтік емес реттеу шараларын бұзумен әкелінген шетелдік тауарлар және кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды қайта өңдеу өнімдері;
2) ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, егер бұл тауарлар сыртқы экономикалық мәміле шарттарын орындамау салдарынан, оның ішінде саны, сапасы, суреттемесі немесе орамасы бойынша мына шарттар сақталған жағдайда:
ішкі тұтыну үшін шығарылғаннан кейінгі күннен бастап тауарлар бір жыл ішінде кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылғанда;
кеден органына осы Кодекстің 299-бабына сәйкес құжаттар берілгенде;
тауарлар кеден одағының кедендік аумағында, тауарларға әкеп соқтырған ақаулар мен өзге жағдайларды табу үшін қажет болғанда тауарларды пайдалануды қоспағанда, пайдаланылмағанда және жөнделмегенде кеден органы сәйкестендіруі мүмкін.
298-бап. Кері экспорт кедендік рәсіміне
орналастырылған тауарларды тасымалдау
ерекшеліктері
Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан осы Кодекстің 32-тарауына сәйкес әкетіледі.
299-бап. Бұрын ішкі тұтыну кедендік рәсіміне
орналастырылған тауарларды кері экспорт
кедендік рәсіміне орналастыру үшін қажет
құжаттар мен мәліметтер
Бұрын ішкі тұтыну кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне орналастыру үшін декларант кеден органына мына мәліметтер бар құжаттарды ұсынады:

1) об обстоятельствах ввоза товаров на таможенную территорию таможенного союза (исходя из документов, подтверждающих совершение внешнеэкономической сделки);
2) о неисполнении условий внешнеэкономической сделки;
3) о помещении этих товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления;
4) об использовании этих товаров после помещения под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Статья 300. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате таможенных пошлин, налогов и срок их
уплаты в отношении иностранных товаров,
помещаемых (помещенных) под таможенную
процедуру реэкспорта
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру реэкспорта, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру реэкспорта, прекращается у декларанта:
1) при фактическом вывозе иностранных товаров с таможенной территории таможенного союза, подтвержденном таможенным органом места убытия, в порядке определенном решением Комиссии таможенного союза;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. При невывозе с таможенной территории таможенного союза иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, за исключением случаев их уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги в случаях, установленных пунктом 3 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении иностранных товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленных на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру реэкспорта.
В отношении продуктов переработки товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории, ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате в отношении иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру переработки на таможенной территории и использованных для изготовления продуктов переработки в соответствии с нормами их выхода.

1) тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелу (сыртқы экономикалық мәміле жасауды растайтын құжаттардан шығатын) жағдайлары туралы;
2) сыртқы экономикалық мәміле шарттарының орындалмауы туралы;
3) осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастыру туралы;
4) осы тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсіміне орналастырғаннан кейін пайдалану туралы.
300-бап. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылатын
(орналастырылған) шетел тауарларына қатысты
кедендік баждарды, салықтарды төлеу
бойынша міндеттемелер мен оларды төлеу
мерзімдерінің пайда болуы мен тоқтатылуы
1. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша декларанттың міндеттемесі кеден органы кедендік декларацияны тіркеген сәттен бастап пайда болады.
2. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша декларанттың міндеттемесі:
1) кеден одағының кедендік аумағынан шетелдік тауарларды кеден органы Кеден одағы комиссиясының шешімімен белгіленген тәртіппен растаған кету орнынан іс жүзінде кету кезінде;
2) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарларды, оларды апат немесе еңсерілмейтін күш әрекеті салдарынан, қалыпты жағдайда тасымалдау (көлікпен тасымалдау), сақтау және (немесе) пайдалану (іске қосу), сақтау барысында табиғи азаю салдарынан жою (өтеусіз жоғалту) жағдайларын қоспағанда, шетел тауарларын кеден одағының кедендік аумағынан әкетілмеген кезде әкелу кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі болып тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген декларацияны кеден органы тіркеген күн есептеледі.
4. Әкелу кедендік баждары, салықтар осы баптың 3-тармағымен белгіленген жағдайларда тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне орналастыру үшін берілген декларацияны кеден органы тіркеген күнге есептелген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді есептемегенде шетел тауарларын ішкі тұтыну кедендік рәсіміне орналастыру кезінде төленуге жататындай кедендік баждардың, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде төленеді.
Кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлардың қайта өңдеу өнімдеріне қатысты әкелу кедендік баждары, салықтар кедендік аумақта қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырылған және олардың шығу нормаларына сәйкес қайта өңдеу өнімдерін жасау үшін пайдаланылған шетелдік тауарларға қатысты төленуге жататын сияқты әкелу кедендік баждар, салықтар сомаларына сәйкес мөлшерде төленеді.

5. При прекращении в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов, уплаченные или взысканные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат возврату в порядке, установленном в соответствии с настоящим Кодексом.
6. Вывозные таможенные пошлины, налоги в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта, уплате не подлежат.
Статья 301. Возврат (зачет) сумм ввозных таможенных
пошлин, налогов
В отношении товаров, указанных в подпункте 2) пункта 1 статьи 297 настоящего Кодекса, помещенных под таможенную процедуру реэкспорта и фактически вывезенных с таможенной территории таможенного союза, производится возврат (зачет) уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии главой 13 настоящего Кодекса.
Глава 41
Таможенная процедура беспошлинной торговли
Статья 302. Содержание таможенной процедуры беспошлинной
торговли
Беспошлинная торговля - таможенная процедура, при которой товары реализуются в розницу в магазинах беспошлинной торговли физическим лицам, выезжающим с таможенной территории таможенного союза, без уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 303. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру беспошлинной торговли
1. Под таможенную процедуру беспошлинной торговли могут помещаться любые товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию таможенного союза, вывозу за пределы таможенной территории таможенного союза, а также товаров, запрещенных к обороту на территориях государств-участников таможенного союза.
Комиссией таможенного союза может быть установлен перечень иных товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру беспошлинной торговли.
2. Декларантом товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, может выступать только владелец магазина беспошлинной торговли, в котором будет осуществляться реализация этих товаров.
3. Товары, используемые для обеспечения функционирования магазина беспошлинной торговли, помещению под таможенную процедуру беспошлинной торговли не подлежат.
4. Товары таможенного союза помещаются под таможенную процедуру беспошлинной торговли путем подачи таможенной декларации.
Статья 304. Магазины беспошлинной торговли
1. Порядок функционирования магазинов беспошлинной торговли, требования по их расположению, обустройству и оборудованию, правила реализации товаров в указанных магазинах определяются законодательством государств-участников таможенного союза.

5. Осы баптың 3-тармағына сәйкес төленген немесе өндірілген әкелу кедендік баждары, салықтар осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әкелу кедендік баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелер тоқтатылғанда осы Кодекске сәйкес белгіленген тәртіппен қайтаруға жатады.
6. Кері экспорт кеденді рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты әкелу кедендік баждары, салықтар төленбейді.
301-бап. Әкелу кедендік баждар, салықтар сомасын
қайтару (есепке алу)
Осы Кодекстің 297-бабының 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген, кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған және кеден одағының кедендік аумағынан іс жүзінде әкетілген тауарларға қатысты әкелу кедендік баждары, салықтар осы Кодекстің 13-тарауына сәйкес қайтарылуға (есепке алуға) жатады.
41-тарау
Бажсыз сауда кедендік рәсімі
302-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің мазмұны
Бажсыз сауда - тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан кететін адамдарға бажсыз сауда дүкендерінде бөлшек саудада кедендік бажды, салықтарды төлеусіз және тарифтік емес шараларды қолданбай сатылатын кедендік рәсім.
303-бап. Тауарларды бажсыз сауда кедендік
рәсіміне орналастыру шарттары
1. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне, кеден одағының кедендік аумағына әкелуге, кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерге әкетуге тыйым салынған, сондай-ақ кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумақтарында айналдыруға тыйым салынған кез келген тауарлар орналастырылуы мүмкін.
Кеден одағының комиссиясы бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылуға жатпайтын өзге тауарлар тізбесін белгілеуі мүмкін.
2. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылатын тауарлардың Декларанты ретінде тек осы тауарлардың сатылуы жүзеге асырылатын бажсыз сауда дүкендерінің иесі бола алады.
3. Бажсыз сауда дүкендері жұмысын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын тауарлар бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылмайды.
4. Кеден одағының тауарлары бажсыз сауда кедендік рәсіміне кедендік декларацияны беру жолмен орналастырылады.
304-бап. Бажсыз сауда дүкендері
1. Бажсыз сауда дүкендерінің жұмыс тәртібі, оларды орналастыру, абаттандыру және жабдықтау талаптары, аталған дүкендерде тауарларды сату ережелерін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.

2. Порядок ведения учета и предоставления отчетности в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру беспошлинной торговли, определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 305. Завершение таможенной процедуры беспошлинной
торговли
1. Действие таможенной процедуры беспошлинной торговли завершается реализацией товаров, помещенных под эту таможенную процедуру, в розницу в магазинах беспошлинной торговли физическим лицам, выезжающим с таможенной территории таможенного союза либо помещением этих товаров под иные таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом.
2. В случае прекращения деятельности магазина беспошлинной торговли, товары, помещенные под таможенную процедуру беспошлинной торговли, подлежат помещению под иную таможенную процедуру в течение одного месяца со дня, следующего за днем прекращения деятельности указанного магазина.
При несовершении действий, указанных в части первой настоящего пункта, товары задерживаются таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.
Статья 306. Возникновение и прекращение обязанности по
уплате вывозных таможенных пошлин и срок их
уплаты в отношении иностранных товаров,
помещаемых (помещенных) под таможенную
процедуру беспошлинной торговли
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых под таможенную процедуру беспошлинной торговли, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру беспошлинной торговли, прекращается у декларанта:
1) при реализации этих товаров физическим лицам, выезжающим с таможенной территории таможенного союза;
2) при помещении этих товаров под иную таможенную процедуру;
3) при задержании товаров таможенными органами в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса;
4) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 80 настоящего Кодекса.
3. Сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) при пользовании и распоряжении иностранными товарами в нарушение требований и условий таможенной процедуры беспошлинной торговли - день совершения действий, нарушающих установленные требования и условия, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли;
2) в случае утраты иностранных товаров, за исключением их уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом таможенной декларации, поданной для помещения товаров под таможенную процедуру беспошлинной торговли.

2. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларға қатысты есеп жүргізу және есеп беру тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің заңнамасымен белгіленеді.
305-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімін аяқтау
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің әрекеті осы кедендік рәсімге орналастырылған тауарларды бажсыз сауда дүкендерінде кеден одағының кедендік аумағынан кететін адамдарға бажсыз сауда дүкендерінде бөлшек саудада сатумен немесе осы Кодекске сәйкес өзге кедендік рәсімдерге орналастырумен аяқталады.
2. Бажсыз сауда дүкендері қызметін тоқтатқан жағдайда бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар, аталған дүкен қызметін тоқтатқан күннен бір ай ішінде өзге кедендік рәсімге орналастыруға жатады.
Осы тармақтың 1 бөлігінде көрсетілген әрекеттер жасалмаған жағдайда тауарлар осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органдары кідіртеді.
306-бап. Бажсыз сауда кеден рәсімдерімен орналастырылатын
(орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты
әкету кедендік бажын төлеу және оларды
төлеу мерзімі жөніндегі міндеттемелердің
туындауы және тоқтауы
1. Бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастырылатын шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждар мен салықтарды төлеу міндеттемесі декларантта кедендік декларацияны кеден органдарында тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты әкелу кедендік баждар мен салықтарды төлеу міндеттемесі декларантта, мынадай:
1) бұл тауарларды кеден одағының кедендік аумағынан шығатын жеке тұлғаларға сату кезінде;
2) бұл тауарларды өзге кедендік рәсімдерге орналастыру кезінде;
3) осы Кодекстің 21-тарауына сәйкес кеден органдары тауарларды ұстаған кезде;
4) осы Кодекстің 80-бабының 2-тармағымен белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Әкелу кедендік баждар мен салықтарды төлеу мерзімі:
1) белгіленген талаптар мен шарттарды бұзатын - іс-қимыл жасау күні, ал егер бұл күн белгіленбесе - бажсыз сауда кедендік рәсімдерінің талаптары мен шарттарын бұза отырып шетелдік тауарларды пайдалану және иелік ету кезінде тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органдарында тіркеген күні;
2) апат немесе еңсерілмейтін күш салдарынан не тасымалдаудың (көлікпен тасымалдаудың) қалыпты жағдай және сақтау кезінде табиғи тозу нәтижесінде олардың жойылуын (өтеусіз жоғалтуды) қоспағанда, шетелдік тауарларды жоғалтқан жағдайда - тауарларды жоғалту күні, ал егер бұл күндер белгіленбесе - тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастыру үшін берілген кедендік декларацияны кеден органдарында тіркеген күні саналады.

4. Ввозные таможенные пошлины, налоги в случаях, установленных в пункте 3 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным на день регистрации таможенным органом таможенной декларации, в соответствии с которой товары помещены под таможенную процедуру беспошлинной торговли.
Глава 42
Таможенная процедура уничтожения
Статья 307. Содержание таможенной процедуры уничтожения
Уничтожение - таможенная процедура, при которой иностранные товары уничтожаются под таможенным контролем без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Под уничтожением товаров понимаются обезвреживание или приведение товаров, в состояние, при котором они частично или полностью утрачивают свои потребительские и (или) иные свойства и не могут быть восстановлены в первоначальном состоянии экономически выгодным способом.
Таможенная процедура уничтожения может применяться также в отношении товаров, которые оказались уничтожены, безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Статья 308. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру уничтожения
1. Помещение товаров под таможенную процедуру уничтожения допускается на основании заключения соответствующего уполномоченного государственного органа, выдаваемого в соответствии с законодательством государств - участников таможенного союза, о возможности уничтожения, в котором указываются способ и место уничтожения.
Заключение не требуется в случаях, когда товары безвозвратно утрачены вследствие аварии или действия непреодолимой силы. Для помещения таких товаров под таможенную процедуру уничтожения должны быть представлены документы, подтверждающие факт безвозвратной утери товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
2. Под таможенную процедуру уничтожения не могут помещаться следующие категории товаров:
1) культурные, археологические, исторические ценности;
2) животные и растения, относящиеся к видам, охраняемым  в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза и (или) международными договорами их частей и дериватов, за исключением случаев, когда требуется их уничтожение в целях пресечения эпидемий и эпизоотии и распространения карантинных объектов;
3) товары, принятые таможенными органами в качестве предмета залога, до прекращения отношений залога;

4. Осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларда әкелу кедендік баждары, салықтары бажсыз сауда кедендік рәсімдерімен орналастырылған тауарларына сәйкес кедендік декларацияны кеден органдарында тіркеген күні есептелген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша тарифтік преференциялар мен жеңілдіктерді есептеместен ішкі тұтынуға шығару кедендік рәсімімен тауарларды орналастыру кезінде төлеуге жататын әкелу кедендік баждарының, салықтарының тиісті сомалары мөлшерінде төлеуге жатады.
42-тарау
Жою кедендік рәсімі
307-бап. Жою кедендік рәсімінің мазмұны
Жою - кедендік рәсімі, бұл ретте, шетелдік тауарлар әкелу кедендік баждарын, салықтарын төлеместен және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан кедендік бақылаумен жойылады.
Тауарларды жою деп тауарларды зиянсыз ету немесе олар жартылай немесе толығымен өзінің тұтыну және (немесе) өзге қасиеттерін жоғалтатын және экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы қалпына келуі мүмкін емес жағдайға келтіру түсініледі.
Жою кедендік рәсімі апат немесе еңсерілмейтін күш әрекетерінің салдарынан жойылған, өтеусіз жоғалған тауарларға қатысты қолданылуы мүмкін.
308-бап. Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыру
шарттары
1. Тауарларды жою кедендік рәсімімен орналастыруға Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес тиісті уәкілетті мемлекеттік органдар берілетін жою мүмкіндігі туралы қорытынды негізінде жол беріледі, онда жою тәсілі мен орны көрсетіледі.
Тауар апат немесе еңсерілмейтін күш әрекеттерінің салдарынан өтеусіз жоғалған жағдайда қорытынды талап етілмейді. Мұндай тауарларды жою кедендік рәсімдеріне орналастыру үшін тауарларды апат немесе еңсерілмейтін күш әрекеттерінің салдарынан өтеусіз жоғалту фактілерін растайтын құжаттар ұсынылуы тиіс.
2. Жою кедендік рәсімдеріне мынадай санаттағы тауарлар орналастырылмайды:
1) мәдени, археологиялық, тарихи құндылықтар;
2) эпидемия мен эпизоотия және карантинді объектілердің таралуының жолын кесу мақсатында оларды жою талап етілетін жағдайларды қоспағанда, Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына және (немесе) халықаралық шарттарға сәйкес қорғалатын түрлерге жататын жануарлар мен өсімдіктер олардың бөліктері мен туындылары;
3) кепілдік қарым-қатынастар тоқтағанға дейін кепілдік заты ретінде кеден органдары қабылдаған тауарлар;

4) товары, изъятые или товары, на которые наложен арест, в том числе, являющиеся вещественными доказательствами, в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза;
5) иные товары, перечень которых определяется решением Комиссии таможенного союза.
3. Уничтожение товаров не допускается, если такое уничтожение:
1) может причинить вред окружающей среде или представляет опасность для жизни и здоровья людей;
2) производится путем потребления товаров в соответствии с их обычным предназначением;
3) может повлечь расходы для государственных органов государств-участников таможенного союза.
4. Уничтожение товаров производится за счет декларанта таможенной процедуры уничтожения.
5. Уничтожение товаров производится в сроки, установленные таможенным органом исходя из времени, необходимого для фактического уничтожения этих товаров, способа и места их уничтожения.
Статья 309. Особенности применения таможенной процедуры
уничтожения
1. Порядок уничтожения товаров определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, при возможности их дальнейшего использования должны быть помещены под соответствующую таможенную процедуру и для целей взимания ввозных таможенных пошлин и налогов рассматриваются как иностранные товары, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза в таком состоянии.
В случае, когда отходы, образовавшиеся в результате уничтожения товаров, находятся в состоянии, непригодном для их дальнейшего коммерческого использования на таможенной территории таможенного союза, и не могут быть восстановлены в первоначальном состоянии экономически выгодным способом, они рассматриваются как товары таможенного союза.
Глава 43
Таможенная процедура отказа в пользу государства
Статья 310. Содержание таможенной процедуры отказа в
пользу государства
1. Отказ в пользу государства - таможенная процедура, при которой иностранные товары безвозмездно передаются в собственность государства-участника таможенного союза без уплаты таможенных платежей и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Товары, помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, приобретают статус товаров таможенного союза.
Статья 311. Условия помещения товаров под таможенную
процедуру отказа в пользу государства
1. Под таможенную процедуру отказа в пользу государства могут помещаться иностранные товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию таможенного союза, а также запрещенных к обороту на территориях государств-участников таможенного союза.
Решением Комиссии таможенного союза может быть установлен перечень иных товаров, не подлежащих помещению под таможенную процедуру отказа в пользу государства.

4) алынған немесе тыйым салынған тауарлар, оның ішінде Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес заттық дәлелдемелер болып табылатын тауарлар;
5) тізбесін Кеден одағының Комиссиясы айқындайтын өзге тауарлар.
3. Тауарларды жоюға жол берілмейді, егер мұндай жоюлар:
1) қоршаған ортаға зиян келтіруі немесе адам өмірі мен денсаулығы үшін қауіп төндіруі мүмкін;
2) оларды қалыпты жаратылуына сәйкес тауарларды тұтыну жолымен өндіру;
3) Кеден одағына қатысушы-мемлекеттер үшін шығыстар әкелуі мүмкін.
4. Тауарларды жою жою кедендік рәсімі декларанттарының есебінен жүргізіледі.
5. Тауарларды жою оларды жою тәсілі мен орны мұндай тауарларды іс-жүзінде жою үшін қажетті уақыттан туындайтын кеден органдары белгілеген мерзімде жүргізіледі.
309-бап. Жою кедендік режимін қолданудың ерекшелігі
1. Тауарларды жою тәртібі Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен айқындалады.
2. Тауарларды жою нәтижесінде қалыптасқан қалдықтар, оларды одан әрі пайдалану мүмкін болған кезде тиісті кедендік рәсімге орналастырылуы тиіс және осы күйінде әкелу кедендік баждары мен салықтарын алу мақсаты үшін Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген шетелдік тауар ретінде қаралады.
Жою нәтижесінде қалыптасқан қалдықтар Кеден одағының кедендік аумағында оларды одан әрі коммерциялық пайдалану үшін жарамсыз күйде болса және экономикалық тиімді тәсілмен бастапқы қалпына келтіру мүмкін болмаған жағдайда олар Кеден одағының тауары ретінде қаралады.
43-тарау
Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі
310-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің
мазмұны
1. Мемлекет пайдасына бас тарту - кедендік рәсімі бұл ретте, шетелдік тауарлар кедендік төлемдерді төлеместен және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің меншігіне өтеусіз беріледі.
2. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар Кеден одағы тауарының мәртебесін алады.
311-бап. Тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту
кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
1. Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған, сондай-ақ Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің аумағында айналымға тыйым салынған тауарларды қоспағанда, шетелдік тауарлар мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастырылуы мүмкін.
Кеден одағы Комиссиясының Шешімімен мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімімен орналастыруға жатпайтын өзге тауарлар тізбесі белгіленуі мүмкін.

2. Порядок отказа от товаров в пользу государства определяется законодательством государств-участников таможенного союза.
Раздел 7. ОСОБЕННОСТИ ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЧЕРЕЗ ТАМОЖЕННУЮ
ГРАНИЦУ И СОВЕРШЕНИЯ ТАМОЖЕННЫХ ОПЕРАЦИЙ В
ОТНОШЕНИИ ОТДЕЛЬНЫХ КАТЕГОРИЙ ТОВАРОВ
Глава 44
Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров,
пересылаемых в международных почтовых отправлениях
Статья 312. Международные почтовые отправления
1. К международным почтовым отправлениям относятся посылки и оправления письменной корреспонденции, являющиеся объектами почтового обмена в соответствии с актами Всемирного почтового союза.
2. Пересылка международных почтовых отправлений должна сопровождаться документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза.
3. Международные почтовые отправления не могут быть выданы операторами почтовой связи их получателям либо отправлены за пределы таможенной территории таможенного союза без разрешения таможенного органа.
Статья 313. Особенности пересылки товаров в международных
почтовых отправлениях
1. Не допускается пересылка в международных почтовых отправлениях товаров:
1) запрещенных к ввозу на таможенную территорию таможенного союза или вывозу с этой территории;
2) запрещенных к пересылке в соответствии с актами Всемирного почтового союза;
3) в отношении которых применяются ограничения, если такие товары запрещены к пересылке в международных почтовых отправлениях в соответствии с решением Комиссии таможенного союза.
2. Меры нетарифного регулирования не применяются в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях в адрес физических лиц, а также в иных случаях, определяемых решением Комиссии таможенного союза.
3. Распоряжение товарами, запрещенными и (или) ограниченными к пересылке в международных почтовых отправлениях, производится в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 314. Особенности совершения таможенных операций в
отношении товаров, пересылаемых в
международных почтовых отправлениях
1. Таможенные операции в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производятся таможенным органом в местах (учреждениях) международного почтового обмена либо в иных местах определенных таможенным органом.
Места (учреждения) международного почтового обмена, определяются законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Таможенное декларирование товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, производиться с использованием документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления, либо декларации на товары.

2. Мемлекет пайдасына тауарлардан бас тарту тәртібі Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен айқындалады.
7-бөлім.
КЕДЕНДІК ШЕКАРА АРҚЫЛЫ ӨТКІЗУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
МЕН ТАУАРЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАРЫНА
ҚАТЫСТЫ КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ ЖЕТІЛДІРУ 44-тарау
Халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жетілдіру ерекшеліктері
312-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдері
1. Халықаралық почта жөнелтілімдеріне посылкалар және Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес почта алмасу объектілері болып табылатын жазбаша хат-хабарлар жатады.
2. Халықаралық почта жөнелтілімдерін жіберу Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген құжаттармен қоса жіберілуге тиіс.
3. Халықаралық почта жөнелтілімдерін кеден органының рұқсатынсыз почта байланысы операторының беруі, олардың алушыларына не Кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерге жөнелтуі мүмкін емес.
313-бап. Халықаралық почта жөнелтіліміндегі тауарларды
жіберу ерекшеліктері
1. Халықаралық почта жөнелтіліміндегі мынадай тауарларды жіберуге жол берілмейді:
1) Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге немесе осы аумақтан әкетуге тыйым салынған;
2) Дүниежүзілік почта одағының актілеріне сәйкес жіберуге тыйым салынған;
3) оларға қатысты шектеулер қолданылатын, егер мұндай тауарлар Кеден одағы Комиссиясының Шешіміне сәйкес халықаралық почта жөнелтілімімен жіберуге тыйым салынған тауарлар.
2. Жеке тұлғаның атына халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберілетін жеке пайдалануына арналған тауарларға қатысты, сондай-ақ Кеден одағы Комиссиясының Шешіміне айқындалған өзге жағдайларда тарифтік емес реттеу шаралары қолданылмайды.
3. Халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберуге тыйым салынған және (немесе) шектеулер қойылған тауарларға билік ету Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.
314-бап. Халықаралық почта жөнелтіліміндерімен
жіберілетін тауарларға қатысты кедендік
операцияларды жетілдіру ерекшеліктері
1. Халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберілетін тауарларға
қатысты кедендік операциялар халықаралық почта алмасу орындарында
(мекемелерінде) не кеден органы айқындаған өзге орындарда кеден органдары жүргізеді.
Халықаралық почта алмасу орындары (мекемелері) Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің заңнамаларымен айқындалады.
2. Халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберілетін тауарларды кедендік декларациялау халықаралық почта жөнелтіліміндерін алып жүретін Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген құжаттарды не тауар декларацияларын пайдалана отырып жүргізіледі.

3. Товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях, за исключением пересылаемых физическими лицами товаров для личного  пользования, подлежат таможенному декларированию с использованием декларации на товары в случаях, если:
1) подлежат уплате таможенные пошлины, налоги;
2) в отношении товаров применяются специальные защитные, антидемпинговые и компенсационные меры, и соблюдаются запреты и ограничения;
3) фактический вывоз товаров с таможенной территории таможенного союза должен быть подтвержден отправителем товаров таможенному и (или) налоговому органам;
4) товары помещаются под таможенную процедуру иную, чем таможенная процедура выпуска для внутреннего потребления.
4. В случаях не указанных в пункте 3 настоящей статьи таможенное декларирование производится с использованием документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождающих международные почтовые отправления и содержащие сведения, необходимые для выпуска товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
5. Таможенное декларирование товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, вывозимых с таможенной территории таможенного союза, осуществляется до их передачи операторам почтовой связи для отправки.
6. Таможенное декларирование товаров, подлежащих возврату отправителю в случаях установленных актами Всемирного почтового союза, осуществляется оператором почтовой связи путем подачи таможенному органу письменного заявления и документов, предусмотренных актами Всемирного почтового союза, сопровождавших международные почтовые отправления.
Статья 315. Таможенный контроль международных почтовых
отправлений
1. Оператор почтовой связи по требованию таможенного органа предъявляет международные почтовые отправления для проведения таможенного осмотра и таможенного досмотра. Способы такого предъявления определяются таможенными органами.
2. Таможенные органы не требуют предъявления им следующих видов ввозимых почтовых отправлений:
аэрограмм;
почтовых карточек и писем;
секограмм.
При наличии достаточных оснований полагать, что в указанных почтовых отправлениях содержатся товары, запрещенные или ограниченные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза, а также при проведении таможенного осмотра или таможенного досмотра на основе выборочных или случайных проверок таможенные органы вправе требовать предъявления указанных почтовых отправлений.
3. Таможенные органы вправе требовать у оператора почтовой связи предъявления вывозимых международных почтовых отправлений, в отношении которых таможенные органы проводят таможенный осмотр или таможенный досмотр на основе выборочных или случайных проверок.

3. Жеке тұлғаның жеке пайдалануына арналған тауарларды қоспағанда, халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберілетін тауарлар мынадай жағдайларда тауар декларацияларын пайдалана отырып кедендік декларациялауға жатады, егер:
1) кедендік баждарды, салықтарды төлеуге жатса;
2) тауарларға қатысты арнайы қорғаулар, антидемпингтік және өтеу шаралары қолданылса және тыйым салулар мен шектеулер сақталса;
3) Кеден одағының кедендік аумағынан тауарларды іс-жүзінде әкету тауарларды жөнелтуші кеден және (немесе) салық органдарымен расталған болуы тиіс;
4) тауарлар ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінен өзге кедендік рәсімімен орналастырылады.
4. Осы баптың 3-тармағында көрсетілмеген жағдайларда кедендік декларациялау Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген халықаралық почта жөнелтіліміндерін алып жүру және мәлімделген кедендік рәсімдерге сәйкес тауарларды шығару үшін қажетті мәліметтері бар құжаттарды пайдалана отырып жүргізіледі.
5. Халықаралық почта жөнелтіліміндерімен жіберілетін, кеден одағының кедендік аумағынан шығарылатын тауарларды кедендік декларациялау оларды жөнелту үшін почта байланыс операторына бергенге дейін жүзеге асырылады.
6. Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген жағдайларда жөнелтушіге қайтаруға жататын тауарларды кедендік декларациялау кеден органына жазбаша өтініш және Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген халықаралық почта жөнелтіліміндерін алып жүру құжаттарын беру жолымен почта байланыс операторы жүзеге асырылады.
315-бап. Халықаралық почта жөнелтіліміндерін кедендік
бақылау
1. Почта байланыс операторы кеден органының талабы бойынша кедендік қарауды және кедендік тексеріп қарауды жүргізу үшін халықаралық почта жөнелтіліміндерін ұсынады. Мұндай ұсынулардың тәсілін кеден органдары айқындайды.
2. Кеден органдары олардан почта жөнелтілімдерімен әкелінетін мынадай түрлерді ұсынуды талап етпейді:
аэрограмм;
почталық карточкалар мен хаттарды;
секограмм.
Көрсетілген почта жөнелтілімдерінде Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге тыйым салынған немесе шектелген тауарлар бар деп болжауға жеткілікті негіз бар болған кезде, сондай-ақ іріктеу немесе кездейсоқ негізде кедендік қарауды және кедендік тексеріп қарауды жүргізу кезінде кеден органы көрсетілген почта жөнелтілімдерін ұсынуды талап етуге құқылы.
3. Кеден органы почта байланыс операторынан әкетілетін халықаралық почта жөнелтіліміндерін ұсынуды талап етуге, оларға қатысты іріктеу немесе кездейсоқ негізде кедендік қарауды және кедендік тексеріп қарауды жүргізуге құқылы.

4. Международные почтовые отправления, поступившие в место (учреждение) международного почтового обмена в поврежденном виде, с расхождением в весе, с испорченным вложением или без необходимых сопроводительных документов, предъявляются таможенным органам с приложением акта оформленного оператором почтовой связи.
5. При расхождении в количестве и при несоответствии вложений, выявленных при таможенном досмотре международного почтового отправления, работник оператора почтовой связи совместно с должностным лицом таможенного органа подписывает акт таможенного досмотра.
6. При проведении таможенного осмотра или таможенного досмотра товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, таможенные органы используют технические средства таможенного контроля.
Статья 316. Применение таможенных пошлин, налогов в
отношении товаров, пересылаемых в
международных почтовых отправлениях
1. Если в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, не требуется подача декларации на товары, таможенные пошлины, налоги исчисляются и начисляются таможенным органом, осуществляющим таможенные операции в месте (учреждении) международного почтового обмена с использованием таможенного приходного ордера, форма и порядок заполнения которого определяется решением Комиссии таможенного союза.
Исчисление сумм таможенных пошлин, налогов производится на основании сведений о стоимости товаров, указанных в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и используемых для таможенных целей.
В отношении международных почтовых отправлений с объявленной ценностью суммы таможенных пошлин, налогов исчисляются исходя из этой объявленной ценности только в случае, если она превышает стоимость, указанную в документах, используемых для таможенных целей.
2. Международные почтовые отправления выдаются оператором почтовой связи их получателям при условии уплаты таможенных платежей в отношении товаров, пересылаемых в этих международных почтовых отправлениях.
3. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, подлежат уплате в размерах,  установленных настоящим Кодексом и международными договорами государств-участников таможенного союза.
4. При утрате международных почтовых отправлений, их выдаче получателю без разрешения таможенного органа обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов несет оператор почтовой связи, утративший или выдавший указанные почтовые отправления.
Глава 45
Особенности перемещения товаров отдельными категориями
иностранных лиц

4. Халықаралық почта алмасу орындарына (мекемелеріне) бүлінген түрде, салмағы сәйкес келмей, салымдары бұзылған немесе қажетті ілеспе құжаттарсыз түскен халықаралық почта жөнелтіліміндері почта байланыс операторы ресімдеген актімен қоса кеден органына ұсынылады.
5. Халықаралық почта жөнелтілімдерін кедендік тексеріп қарау кезінде Мөлшерінде айырмашылықтар болған кезде және салынымдар сәйкес келмеген кезде почта байланыс операторы кеден органының лауазымды тұлғасымен бірлесіп кедендік тексеріп қарау актіне қол қояды.
6. Халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға кедендік қарау немесе кедендік тексеріп қарауды жүргізу кезінде кеден органы кедендік бақылаудың техникалық құралдарын пайдаланады.
316-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін
тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды
қолдану
1. Егер, халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты декларация беру талап етілмесе, нысаны мен толтыру тәртібі Кеден одағы Комиссиясының шешімімен айқындалатын кедендік кіріс ордерін пайдалана отырып, халықаралық почта алмасу орындарында (мекемелерінде) кедендік операцияларды жүзеге асырушы кеден органы тауарларға кедендік баждарды, салықтарды есептейді және есептен шығарады.
Дүниежүзілік почта одағының актілерімен көзделген кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын құжаттарда көрсетілген тауарлардың құны туралы мәліметтер негізінде кедендік баждардың, салықтардың сомасын есептен шығару жүргізіледі.
Халықаралық почта жөнелтілімдеріне қатысты кедендік баждардың, салықтардың жарияланған құн сомасы егер, ол кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын құжаттарда көрсетілген құннан асқан жағдайда осы жарияланған құн сомасы есептен шығарылады.
2. Почта байланыс операторы осы халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты кедендік төлемдерді төлеу шарттары кезінде халықаралық почта жөнелтілімдерін оларды алушыларға береді.
3. Халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар осы Кодекспен және Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарымен белгіленген мөлшерде төлеуге жатады.
4. Халықаралық почта жөнелтілімдері жоғалған кезде оларды алушыға кеден органының рұқсатынсыз беруде көрсетілген почта жөнелтілімдерін жоғалтқан немесе берген кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелерді атқарады.
45-тарау
Тауарларды шетелдік тұлғалардың жекелеген санаттарының өткізу
ерекшеліктері

Статья 317. Сфера применения настоящей главы
1. Положения настоящей главы применяются в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, иными официальными представительствами иностранных государств, международными организациями, персоналом этих представительств, учреждений и организаций, а также в отношении товаров, предназначенных для личного пользования отдельных категорий иностранных лиц, пользующихся преимуществами, привилегиями и (или) иммунитетами в соответствии с международными договорами.
2. Решением Комиссии таможенного союза могут определяться особенности таможенного декларирования товаров, нормы провоза отдельных категорий товаров, перемещаемых дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, иными официальными представительствами иностранных государств, международными организациями, персоналом этих представительств, учреждений и организаций, для официального и личного пользования.
Статья 318. Перемещение товаров дипломатическими
представительствами иностранных государств
Дипломатические представительства иностранных государств, расположенные на территориях государств-участников таможенного союза, могут ввозить на таможенную территорию таможенного союза и вывозить с этой территории товары, предназначенные для официального пользования дипломатических представительств, с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 319. Перемещение товаров главой дипломатического
представительства иностранного государства и
членами дипломатического персонала
дипломатического представительства
иностранного государства
1. Глава дипломатического представительства иностранного государства и члены дипломатического персонала дипломатического представительства иностранного государства, а также проживающие вместе с ними члены их семей, если они не проживают в государстве пребывания постоянно и не являются гражданами государства пребывания, могут ввозить на таможенную территорию таможенного союза товары, предназначенные для их личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, и вывозить за пределы таможенной территории таможенного союза товары, предназначенные для их личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Личный багаж главы дипломатического представительства иностранного государства, членов дипломатического персонала дипломатического представительства иностранного государства, а также проживающих вместе с ними членов их семей, если они не проживают в государстве пребывания постоянно и не являются гражданами государства пребывания, освобождается от таможенного досмотра, при отсутствии серьезных оснований предполагать, что он содержит товары, не предназначенные для личного пользования, или товары, ввоз в государства-участники таможенного союза или вывоз из государств-участников таможенного союза которых запрещен либо регулируется карантинными правилами. Таможенный досмотр таких товаров должен проводиться только в присутствии указанных лиц или их представителей.

317-бап. Осы тарауды пайдалану саласы
1. Осы тараудың ережелері кедендік шекара арқылы дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, өзге шетелдік мемлекеттердің ресми өкілдері, халықаралық ұйымдар, сондай-ақ халықаралық шарттарға сәйкес артықшылықтарды, басымдылықтарды және (немесе) иммунитеттерді пайдаланатын шетелдік тұлғалардың жекелеген санаттарының дербес пайдалануы үшін көзделген тауарларға қатысты қолданылады.
2. Кеден одағы Комиссиясының Шешімімен тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері, дипломатиялық өкілдіктер, консулдық мекемелер, өзге шетелдік мемлекеттердің ресми өкілдері, халықаралық ұйымдар, осындай өкілдіктердің, мекемелер мен ұйымдардың персоналдарының ресми және жеке пайдаланулары үшін өткізілетін тауарлардың жекелеген санаттарын тасымалдау нормалары, тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері айқындалуы мүмкін.
318-бап. Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық
өкілдіктерімен тауарларды өткізу
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің аумағында орналасқан шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктері кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан дипломатиялық өкілдердің жеке пайдалануы үшін көзделген тауарларды Кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтан тауарларды әкетуі мүмкін.
319-бап. Шетел мемлекеттерінің бас дипломатиялық
өкілдері мен шетел мемлекеттерінің
дипломатиялық өкілдері персоналдарының
мүшелерінің тауарларды өткізуі
1. Шетел мемлекеттерінің бас дипломатиялық өкілдері мен шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері персоналдарының мүшелерінің тауарларды өткізуі, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар келген мемлекеттерінде тұрақты тұрмайтын болса, келген мемлекетінің азаматы болып табылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан алғашқы керек-жарақ заттарымен қоса, жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтық әкетуі мүмкін.
2. Шетел мемлекеттерінің бас дипломатиялық өкілдері мен шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері персоналдарының мүшелерінің тауарларды өткізуі, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар келген мемлекеттерінде тұрақты тұрмайтын болса, келген мемлекетінің азаматы болып табылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан алғашқы керек-жарақ заттарымен қоса, жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтық әкетуі мүмкін. Мұндай тауарларға кедендік тексеру көрсетілген тұлғалардың қатысуымен жүргізілуі тиіс.

Статья 320. Перемещение товаров членами
административно-технического персонала
дипломатического представительства
иностранного государства
Члены административно-технического персонала дипломатического представительства иностранного государства и проживающие вместе с  ними члены их семей, если указанные лица и члены их семей не проживают постоянно в государстве пребывания и не являются гражданами государства пребывания, могут ввозить на таможенную территорию таможенного союза товары, предназначенные для их личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 321. Распространение таможенных льгот,
предоставляемых членам дипломатического
персонала дипломатического представительства
иностранного государства, на членов
административно-технического и обслуживающего
персонала
На основе международного договора государства-участника таможенного союза с иностранным государством таможенные льготы, предоставляемые настоящим Кодексом членам дипломатического персонала дипломатического представительства иностранного государства, могут быть распространены на членов административно-технического и обслуживающего персонала этого представительства, а также на членов их семей, не проживающих в государстве пребывания постоянно и не являющихся гражданами государства пребывания, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства.
Статья 322. Перемещение товаров консульскими учреждениями
иностранных государств и их работниками
1. Консульским учреждениям иностранных государств, консульским должностным лицам иностранных государств, включая главу консульского учреждения иностранного государства, и консульским служащим иностранных государств, а также членам их семей предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом для дипломатических представительств иностранных государств или соответствующего персонала дипломатических представительств иностранных государств.
2. На основе международного договора государства-участника таможенного союза с иностранным государством на работников обслуживающего персонала консульского учреждения иностранного государства, а также на членов их семей, не проживающих в государстве пребывания постоянно, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства могут быть распространены таможенные льготы, предоставляемые настоящим Кодексом членам соответствующего административно-технического и обслуживающего персонала дипломатического представительства иностранного государства.

320-бап. Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері
әкімшілік-техникалық персоналдары мүшелері
тауарларды өткізуі
Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері әкімшілік-техникалық персоналдары мүшелері, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар келген мемлекеттерінде тұрақты тұрмайтын болса, келген мемлекетінің азаматы болып табылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан алғашқы керек-жарақ заттарымен қоса, жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтық әкетуі мүмкін.
321-бап. Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері
әкімшілік-техникалық және қызмет көрсету
персоналдары мүшелері кедендік
жеңілдіктерді тарату
Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттары негізінде Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық персоналдарға осы Кодекспен кедендік жеңілдіктер шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері әкімшілік-техникалық және қызмет көрсету персоналдары мүшелері кедендік жеңілдіктерді таратуы, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар келген мемлекеттерінде тұрақты тұрмайтын болса, келген мемлекетінің азаматы болып табылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан алғашқы керек-жарақ заттарымен қоса, жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтық әкетуі мүмкін.
322-бап. Шетел мемлекеттерінің консулдық мекемелері
мен олардың жұмысшыларының тауарларды
өткізуі
1. Шетел мемлекеттерінің консулдық мекемелері шетел
мемлекеттерінің бас консулдық мекемелері қоса шетел мемлекеттерінің
консулдық қызметкерлері, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне шетел
мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері немесе шетел мемлекеттерінің
дипломатиялық өкілдерінің тиісті персоналдары үшін осы Кодекспен көзделген жеңілдіктер ұсынылады.
2. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттары негізінде шетел мемлекеттерінің консулдық мекемелерінің қызмет көрсету жұмысшылары әкімшілік-техникалық және қызмет көрсету персоналдары мүшелері кедендік жеңілдіктерді таратуы, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелері, егер олар келген мемлекеттерінде тұрақты тұрмайтын болса, келген мемлекетінің азаматы болып табылмаса, кедендік баждарды, салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан алғашқы керек-жарақ заттарымен қоса, жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтық әкетуі мүмкін.

Статья 323. Перемещение дипломатической почты и
консульской вализы иностранных государств
через таможенную границу
1. Дипломатическая почта и консульская вализа иностранных государств, перемещаемые через таможенную границу, не подлежат ни вскрытию, ни задержанию.
При наличии серьезных оснований предполагать, что в консульской вализе содержатся документы и (или) товары, не предназначенные исключительно для официального пользования, таможенный орган вправе, требовать, вскрытия консульской вализы уполномоченными лицами представляемого иностранного государства в присутствии должностного лица таможенного органа. В случае отказа от вскрытия консульская вализа возвращается в место отправления.
2. Все места, составляющие дипломатическую почту и консульскую вализу, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на характер этих мест.
3. Дипломатическая почта может содержать только дипломатические документы и товары, предназначенные исключительно для официального пользования, а консульская вализа - только официальную корреспонденцию и документы или товары, которые предназначены исключительно для официального пользования.
Статья 324. Таможенные льготы для иностранных
дипломатических и консульских курьеров
1. Иностранные дипломатические и консульские курьеры могут ввозить на таможенную территорию таможенного союза и вывозить с этой территории товары, предназначенные для их личного пользования, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства с освобождением от таможенного досмотра, уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Дипломатические и консульские курьеры должны быть снабжены официальным курьерским листом, в котором указывается их статус и число мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. Курьерский лист подписывается и скрепляется печатью учреждения, отправляющего дипломатическую почту и консульскую вализу.
3. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть также вверены временному дипломатическому или консульскому курьеру, назначенному для перевозки только данной дипломатической почты или консульской вализы и снабженному курьерским официальным листом.
Статья 325. Таможенные льготы для представителей и членов
делегаций иностранных государств
Представителям иностранных государств, членам парламентских и правительственных делегаций, а также на основе взаимности членам делегаций иностранных государств, которые приезжают в государства-участники таможенного союза для участия в международных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими, официальными поручениями, предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом, для членов дипломатического персонала дипломатического представительства иностранного государства. Такие же льготы предоставляются членам семей, сопровождающим указанных лиц.

323-бап. Кедендік шекара арқылы шетел мемлекеттерінің
дипломатиялық және консулдық почталарды өткізу
1. Кедендік шекара арқылы өткізілетін шетел мемлекеттерінің дипломатиялық почта және консулдық вализдары не ашуға, не кідіртуге жатпайды.
Маңызды негіз болған кезде консулдық вализдарда құжаттар және (немесе) тауарлар болады, кеден органдары ресми пайдаланулар үшін көзделмеген тауарларды кеден органдарының лауазымды тұлғасының қатысуымен және шетел мемлекеті ұсынған уәкілетті тұлғаның қатысуымен ашуға құқылы.
2. Дипломатиялық почта және консулдық вализдардың барлық орындарында осы орындарды сипаттауды көрсететін көрінетін сыртқы белгісі болуға тиіс.
3. Дипломатиялық почтада ресми пайдалануға арнап көзделген тек дипломатиялық құжаттарды және тауарлар болады, ал консулдық вализа - тек ресми пайдалануға арнап көзделген дипломатиялық хат-хабарлар, құжаттарды және тауарлар болады.
324-бап. Шетелдік дипломатиялық және консулдық курьерлер
үшін кедендік жеңілдіктер
1. Шетелдік дипломатиялық және консулдық курьерлер өздерінің жеке пайдалануына арналған тауарларды кедендік тексеруден, кедендік баждарды және салықтарды төлеуден босатыла отырып және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбастан, әрбір жеке шетел мемлекетіне қатысты өзара принциптерін негізге ала отырып, кеден одағының кедендік аумағына әкеле алады және осы аумақтан әкете алады.
2. Шетелдік дипломатиялық және консулдық курьерлерге олардың мәртебесін және дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды құрайтын орындарының саны көрсетілген ресми курьерлік парағы берілуге тиіс. Курьерлік параққа дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды жіберген мекеме қол қойып, мөр басады.
3. Дипломатиялық почта мен консулдық сағдиян осы дипломатиялық почта немесе консулдық сағдиянды тасымалдауға белгіленген және курьерлік ресми парақпен қамтамасыз етілген уақытша дипломатиялық немесе консулдық курьерге сеніп тапсырылуы мүмкін.
325-бап. Шетел мемлекеттері өкілдері мен делегация
мүшелері үшін кедендік жеңілдіктер
Шетел мемлекеттерінің өкілдеріне, парламент және үкімет делегацияларының мүшелеріне, сондай-ақ халықаралық келіссөздер, халықаралық конференциялар мен кеңестерге қатысу үшін немесе басқа да ресми тапсырмалармен кеден одағына қатысушы мемлекетке келетін шетел мемлекеттері делегация мүшелеріне өзара сыйластық негізінде шетел мемлекеті өкілдігінің дипломатиялық жеке құрамының мүшелеріне осы Кодексте көзделген кедендік жеңілдіктер ұсынылады. Осындай жеңілдіктер көрсетілген адамдарға еріп жүрген отбасы мүшелеріне де беріледі.

Статья 326. Перемещение товаров членами дипломатического
персонала, консульскими должностными лицами,
представителями и членами делегаций
иностранных государств, следующими транзитом
через таможенную территорию таможенного союза
Членам дипломатического персонала дипломатического представительства иностранного государства и консульским должностным лицам консульского учреждения иностранного государства, членам их семей, лицам, указанным в статье 325 настоящего Кодекса, следующим транзитом через таможенную территорию таможенного союза, предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического персонала дипломатического представительства.
Статья 327. Таможенные льготы для международных
межгосударственных и межправительственных
организаций, представительств иностранных
государств при них, а также для персонала
этих организаций и представительств
Таможенные льготы для международных межгосударственных и межправительственных организаций, представительств иностранных государств при них, а также для персонала этих организаций и представительств и членов их семей определяются соответствующими международными договорами.
Глава 46
Особенности совершения таможенных операций в отношении
товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности
Статья 328. Меры по защите прав на объекты
интеллектуальной собственности, принимаемые
таможенными органами
1. Таможенные органы в пределах своей компетенции принимают меры по защите прав правообладателей на объекты интеллектуальной собственности в порядке установленном настоящей главой.
2. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности не применяются таможенными органами в отношении товаров перемещаемых через таможенную границу:
1) физическими лицами для личного пользования, в том числе пересылаемых в их адрес в международных почтовых отправлениях;
2) в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита;
3) дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, иными официальными представительствами иностранных государств, международными организациями, персоналом этих представительств, учреждений и организаций, для официального и личного пользования.
3. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, принимаемые таможенными органами, не препятствуют правообладателю прибегать к любым средствам защиты своих прав в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Таможенные органы принимают меры по защите прав на объекты интеллектуальной собственности, таможенный реестр которых ведется данными таможенными органами в государстве-участнике таможенного союза и объекты интеллектуальной собственности, включенные в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза, а в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза также в отношении объектов интеллектуальной собственности, не включенных в такие таможенные реестры.

326-бап. Кеден одағының кедендік аумағы арқылы
транзитпен өтетін шетел мемлекеттері
дипломатиялық жеке құрамы мүшелерінің,
консулдық лауазымды адамдарының, делегация
өкілдері мен мүшелерінің тауарларды өткізуі
Шетел мемлекеті дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық жеке құрамы мүшелеріне және шетел мемлекеті консулдық мекемелерінің консулдық лауазымдық адамдарына, олардың отбасы мүшелеріне, кеден одағының кедендік аумағы арқылы өтетін адамдарға, осы Кодекстің 325-бабында көрсетілген адамдарға дипломатиялық өкілдіктің дипломатиялық жеке құрамы мүшелері үшін осы Кодексте көзделген кедендік жеңілдіктер ұсынылады.
327-бап. Халықаралық, мемлекетаралық және үкіметаралық
ұйымдарға, олардың жанындағы шетел мемлекеттері
өкілдіктеріне, сондай-ақ осы ұйымдар мен
өкілдіктер жеке құрамы үшін арналған кедендік
жеңілдіктер
Халықаралық мемлекетаралық және үкіметаралық ұйымдарға, олардың жанындағы шетел мемлекеттері өкілдіктеріне, сондай-ақ осы ұйымдар жеке құрамы мен өкілдіктері және олардың отбасы мүшелері үшін кедендік жеңілдіктер тиісті халықаралық шарттармен белгіленеді.
46-тарау
Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларға қатысты кедендік операциялар жасаудың ерекшеліктері
328-бап. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік
объектілеріне құқықты қорғау бойынша шаралар
1. Кеден органдары құқық иеленушілерінің зияткерлік меншік
объектілеріне құқығын өз құзыреті шегінде, осы тараумен белгіленген
тәртіппен қорғау жөнінде шаралар қабылдайды.
2. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқықты қорғау жөніндегі шараларды кедендік шекара арқылы:
1) жеке тұлғалардың жеке пайдалануы үшін, оның ішінде олардың мекенжайына халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберілетін;
2) кедендік транзиті кедендік рәсімдеріне сәйкес;
3) шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктері, консулдық мекемелер, басқа да арнайы өкілдіктер, халықаралық ұйымдармен, осы өкілдіктердің, мекемелер мен ұйымдар жеке құрамының ресми және жеке пайдалануы үшін өткізілетін тауарларға қатысты қолданбайды.
3. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне құқығын қорғау жөніндегі шаралар құқық иеленушінің кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес өз құқығын қорғаудың кез-келген амалын қолдануына кедергі келтірмейді.
4. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқығын қорғау жөнінде шаралар қабылдайды, онда кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес, сондай-ақ мұндай кедендік тізілімге енгізілмеген зияткерлік меншік объектілеріне қатысты кедендік тізілімді кеден одағына қатысушы мемлекеттің аталған кеден органы және кеден одағына қатысушы мемлекеттің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері жүргізеді.

Статья 329. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Срок защиты прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности устанавливается при включении объектов интеллектуальной собственности в таможенные реестры, которые ведутся таможенными органами в государствах-участниках таможенного союза и единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза с учетом срока, указанного правообладателем в заявлении, но не более двух лет, со дня включения в такие реестры.
Указанный срок может быть продлен на основании заявления правообладателя неограниченное количество раз, но каждый раз не более чем на два года, при условии соблюдения требований, предусмотренных настоящей главой.
Срок защиты прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности не может превышать срока прав правообладателя на соответствующий объект интеллектуальной собственности.
Статья 330. Таможенные реестры объектов интеллектуальной
собственности
На основании заявлений правообладателей объекты интеллектуальной собственности включаются таможенными органами в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется в таможенном органе государства-участника таможенного союза в порядке и на условиях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Таможенный орган включает в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется в таможенном органе государства-участника таможенного союза объекты интеллектуальной собственности, которые подлежат защите на территории государства-участника таможенного союза, в соответствии с законодательством этого государства.
3. Условия включения объектов интеллектуальной собственности в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза и порядок его ведения, определяются международным договором государств-участников таможенного союза.
Статья 331. Приостановление выпуска товаров, содержащих
объекты интеллектуальной собственности
1. Если при совершении таможенных операций, связанных с помещением под таможенные процедуры товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенных в таможенный реестр, который ведется таможенным органом государства-участника таможенного союза или в единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза, таможенным органом обнаружены признаки нарушения прав интеллектуальной собственности, выпуск таких товаров приостанавливается сроком на десять рабочих дней.
По запросу правообладателя или лица, представляющего его интересы, указанный срок может быть продлен таможенным органом, но не более чем на десять рабочих дней, если указанные лица обратились в уполномоченные органы за защитой прав правообладателя в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
Решения о приостановлении выпуска товаров и о продлении срока приостановления выпуска товаров принимаются в письменной форме руководителем таможенного органа или лицом им уполномоченным.

329-бап. Кеден органдары зияткерлік меншік
объектілеріне құқығын қорғау мерзімі
Зияткерлік жеке меншік объектілерін кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органдары жүргізетін кедендік тізілімге және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілері кедендік тізіліміне енгізген кезде, құқық иеленушінің зияткерлік меншік объектілерінің құқығын қорғау мерзімін құқық иеленушінің өтінішінде көрсеткен мерзімін ескере отырып, бірақ осындай тізілімге енгізілген күннен бастап екі жылдан аспайтын мерзімге белгілейді.
Көрсетілген мерзімді құқық иеленушінің өтініші негізінде шектеусіз ұзартуға болады, бірақ осы тарауда көзделген талаптар сақталған жағдайда екі жылдан артық емес мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Құқық иеленушінің зияткерлік меншік объектілеріне құқығын қорғау мерзімі құқық иеленушінің тиісті зияткерлік меншік объектісіне құқығының қолданылу мерзімінен аспауы тиіс.
330-бап. Зияткерлік меншік объектілерінің кедендік
тізілімі
1. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілерін құқық иеленушінің өтініші негізінде кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамалармен белгіленген тәртіппен және шарттарда кеден одағына қатысушы мемлекеттерінің кеден органында жүргізілетін зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізеді.
2. Кеден органдары кеден одағына қатысушы мемлекеттер аумағында қорғауға жататын зияткерлік меншік объектілерін сол мемлекеттің заңнамасына сәйкес кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органында жүргізілетін зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізіліміне енгізеді.
3. Зияткерлік меншік объектілерін кеден одағына қатысушы мемлекеттер зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізу шарттары және оны енгізу тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шарттарымен айқындалады.
331-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар
тауарларды шығаруды тоқтата тұру
1. Егер кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органы жүргізетін кедендік тізілімге немесе кеден одағына қатысушы мемлекеттер зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды кедендік рәсімдерге орналастырумен байланысты кедендік рәсімдерді жасаған кезде кеден органдары зияткерлік меншік құқығын бұзушылық белгілерін тапса, онда мұндай тауарларды шығаруды он жұмыс күніне дейінгі мерзімде тоқтата тұрады.
Кеден органы құқық иеленушінің немесе оның мүддесін ұсынатын тұлғаның сұрау салуы бойынша көрсетілген мерзімді ұзартуы мүмкін, бірақ көрсетілген тұлға уәкілетті органға кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес құқық иеленушінің құқығын қорғау үшін жүгінсе, ол он жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы және тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзімін ұзарту туралы шешімді кеден органының басшысы немесе уәкілетті тұлға жазбаша түрде қабылдайды.

2. Таможенный орган не позднее одного рабочего дня, следующего за днем, принятия решения о приостановлении выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, уведомляет декларанта и правообладателя или лицо, представляющее его интересы, о таком приостановлении, причинах и сроках приостановления, а также сообщает декларанту наименование (фамилию, имя, отчество) и место нахождения (адрес) правообладателя и (или) лица, представляющего его интересы, правообладателю или лицу, представляющему его интересы, - наименование (фамилию, имя, отчество) и место нахождения (адрес) декларанта.
3. По истечении срока приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, выпуск таких товаров возобновляется и производится в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случаев, когда таможенному органу представлены документы, подтверждающие изъятие товаров, наложение на них ареста либо их конфискацию, либо иные документы в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
4. Таможенные органы вправе приостановить выпуск товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не включенные в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-участника таможенного союза и единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза, без заявления правообладателя в порядке определенном законодательством государств-участников таможенного союза.
5. Правообладатель в соответствии с гражданским законодательством государств-участников таможенного союза несет ответственность за имущественный вред (ущерб), причиненный декларанту, собственнику, получателю товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в результате приостановления выпуска товаров в соответствии с настоящей главой, если не будет установлено нарушение прав правообладателя.
Статья 332. Отмена решения о приостановлении выпуска
товаров, содержащих объекты интеллектуальной
собственности
1. Решение о приостановлении выпуска товаров подлежит отмене до истечения срока приостановления выпуска товаров если:
1) в таможенный орган поступило заявление правообладателя или лица, представляющего его интересы, об отмене такого решения;
2) объект интеллектуальной собственности исключен из таможенных реестров объектов интеллектуальной собственности каждого из государств-участников таможенного союза и единого таможенного реестра объектов интеллектуальной собственности государств-участников таможенного союза;

2. Кеден органы зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылдағаннан кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей тоқтата тұру, себептері және тоқтата тұру мерзімі туралы декларантты және құқық иеленушіні немесе оның мүддесін білдіретін тұлғаны хабардар етеді, сондай-ақ декларантқа құқық иеленушінің немесе оның мүддесін білдіретін тұлғаның атын (аты-жөні, тегі) және орналасқан жерін (мекенжайын), құқық иеленушіге немесе оның мүддесін білдіретін тұлғаға декларанттың атын (аты-жөні, тегі) және орналасқан жерін (мекенжайын) хабардар етеді.
3. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығару мерзімі өткеннен кейін ондай тауарларды шығару, егер кеден органына тауарларды алып қоюды, оларға арест салынғанын немесе оларды тәркілеуді растайтын құжаттарды, не кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес өзге де құжаттарды ұсынған жағдайларды қоспағанда осы Кодекспен белгіленген тәртіппен жаңартылып, жүргізіледі.
4. Кеден органдары құқық иеленушінің өтінішінсіз кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленген тәртіпте кеден одағына қатысушы мемлекеттердің кеден органы жүргізетін кедендік тізілімге және кеден одағына қатысушы мемлекеттер зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне енгізілмеген зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды тоқтата тұруға құқылы.
5. Құқық иеленуші кеден одағына қатысушы мемлекеттер азаматтық заңнамасына сәйкес декларантқа, меншік иесіне, зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды алушыға мүліктік зиян (шығын) келтіргені үшін, нәтижесінде құқық иеленуші құқығын бұзушылық айқындалмаса, осы тарауға сәйкес тауарларды шығару тоқтатылғаны үшін жауапкершілікте болады.
332-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды
шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою
1. Егер шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің қолданылу мерзімі ішінде:
1) кеден органына осы шешімді жою туралы құқық иеленушіден немесе оның мүддесін білдіретін адамнан өтініш түссе;
2) зияткерлік меншік объектісі әрбір кеден одағына қатысушы мемлекеттер зияткерлік меншік объектісінен және кеден одағына қатысушы мемлекеттер зияткерлік меншік объектілері бірыңғай кедендік тізілімінен алынып тасталса;

3) иные случаи определены законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Отмена решения о приостановлении выпуска товаров оформляется в письменной форме руководителем таможенного органа или лицом им уполномоченным.
3. После отмены решения о приостановлении выпуска товаров выпуск таких товаров возобновляется и производится в соответствии с настоящим Кодексом, если иное не предусмотрено законодательством государств-участников таможенного союза.
Статья 333. Предоставление информации, взятие проб и
образцов товаров
1. Таможенный орган представляет декларанту, правообладателю или лицу, представляющему его интересы, информацию о товарах, в отношении которых принято решение о приостановлении выпуска.
2. Информация, полученная декларантом, правообладателем или лицом, представляющим его интересы, в соответствии с настоящей статьей, является конфиденциальной и не должна ими разглашаться, передаваться третьим лицам, а так же государственным органам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством государств-участников таможенного союза.
3. С письменного разрешения таможенного органа правообладатель, декларант или их представители имеют право под таможенным контролем отбирать пробы и образцы товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении их выпуска, проводить их исследование, а также осматривать, фотографировать или иным образом фиксировать такие товары.
Глава 47
Перемещение товаров трубопроводным транспортом и линиями
электропередачи
Статья 334. Сфера применения настоящей главы
Настоящей главой определяются особенности перемещения товаров через таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, не определенные иными положениями настоящего Кодекса.
В части, не урегулированной настоящим Кодексом, порядок перемещения товаров через таможенную границу трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи определяется законодательством и (или) международными договорами государств-участников таможенного союза.
Статья 335. Особенности ввоза, вывоза и таможенного
декларирования товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом
1. Ввоз на таможенную территорию таможенного союза и вывоз с этой территории товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается после выпуска товаров в соответствии с заявленной таможенной процедурой.
2. При подаче таможенной декларации фактическое предъявление товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, таможенному органу не требуется.
3. При ввозе на таможенную территорию таможенного союза или вывозе с этой территории товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, допускается смешивание товаров, а также изменение количества и состояния (качества) товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с техническими регламентами и национальными стандартами, действующими в государствах-участниках таможенного союза.

3) өзге жағдайлар кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленген.
2. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жоюды кеден органының басшысы немесе уәкілетті адам жазбаша нысанда ресімдейді.
3. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешім күшін жойғаннан кейін мұндай тауарларды шығару, егер өзгесі кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен көзделмесе, осы Кодекске сәйкес жаңартылып, жүргізіледі.
333-бап. Ақпараттар беру, сынамалар мен үлгілерді алу
1. Кеден органы шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлар туралы ақпаратты декларантқа, құқық иеленушіге немесе оның мүддесін білдіретін адамға береді.
2. Осы бапқа сәйкес декларант, құқық иеленуші немесе оның мүддесін білдіретін адам алған ақпарат құпия болып табылады және кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен көзделген жағдайларды қоспағанда, олар мұны жария етпеуге, үшінші тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға бермеуге тиіс.
3. Кеден органының жазбаша рұқсатымен құқық иеленуші немесе оның мүддесін білдіретін адам шығаруды тоқтата тұру туралы шешім қабылданған тауарлардың сынамалары мен үлгілерін кедендік бақылаумен алуға және зерттеулер жүргізуге, сондай-ақ ондай тауарларды қарап шығуға, суретке түсіруге немесе белгілеп қоюға құқылы.
47-тарау
Тауарларды құбыр көлігі және электр беру
желілерімен өткізу
334-бап. Осы тарауды қолдану саласы
Осы Кодекстің басқа ережелерімен айқындалмаған осы тарауда тауарларды кедендік шекара арқылы құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізудің ерекшеліктері айқындалады.
Осы Кодекспен реттелмейтін бөлігіндегі тауарларды кедендік шекара арқылы құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізудің тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен және (немесе) халықаралық шарттармен айқындалады.
335-бап. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды әкелу,
әкету және кедендік декларациялаудың
ерекшеліктері
1. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтан әкетуге мәлімделген кедендік рәсімге сәйкес тауарларды шығарғаннан кейін жол беріледі.
2. Кедендік декларацияны ұсынған кезде кеден органы құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды нақты көрсетуді талап етпейді.
3. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелу және осы аумақтан әкету кезінде тауарларды араластыруға, сондай-ақ тауарлар санын және тасымалдаудың технологиялық салдарынан болған тауарлардың жағдайын (сапасын) және кеден одағына қатысушы мемлекеттер қолданысындағы техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарға сәйкес тауарлардың ерекше сипаттамаларын өзгертуге жол беріледі.

4. Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяются в соответствии со статьей 194 настоящего Кодекса.
5. Количество товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, определяется на основании показаний приборов коммерческого учета, установленных в технологически обусловленных местах в соответствии со статьей 337 настоящего Кодекса, актов о фактических поставках товаров по соответствующему внешнеторговому договору, актов сдачи-приемки, сертификатов качества товаров и других аналогичных документов, подтверждающих адресное распределение объемов произведенных, поставленных и потребленных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, за расчетный период, определяемый в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
6. При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, вывозимых с таможенной территории таможенного союза, используются показания приборов коммерческого учета, расположенных на территории государства отправления этих товаров, либо приборов коммерческого учета, находящегося на территории сопредельного государства, в соответствии с пунктом 1 статьи 337 настоящего Кодекса.
При таможенном декларировании товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, ввозимых на таможенную территорию таможенного союза, используются показания приборов коммерческого учета, расположенных на территории государства назначения этих товаров, либо приборов коммерческого учета, находящегося на территории сопредельного государства, в соответствии с пунктом 1 статьи 337 настоящего Кодекса.
Статья 336. Особенности ввоза, вывоза и таможенного
декларирования товаров, перемещаемых по
линиям электропередачи
1. Ввоз на таможенную территорию таможенного союза и вывоз с этой территории товаров, перемещаемых по линиям электропередачи (далее в настоящей главе - электрическая энергия), допускается до подачи таможенной декларации таможенному органу. Декларирование осуществляется с последующей подачей таможенной декларации на помещение электрической энергии под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта соответственно не позднее двадцатого числа месяца, следующего за каждым календарным месяцем фактической ее поставки.
2. При подаче таможенной декларации фактическое предъявление электрической энергии таможенному органу не требуется.
3. Таможенному декларированию подлежит ввезенное или вывезенное фактическое количество электрической энергии. Количество электрической энергии определяется на основании показаний приборов учета, установленных в технологически обусловленных местах и фиксирующих перемещение электрической энергии, актов о фактических поставках электрической энергии по соответствующему внешнеторговому договору, актов сдачи-приемки и других документов, подтверждающих фактическое перемещение электрической энергии, как сальдо-переток электрической энергии (алгебраическая сумма перетоков электрической энергии в противоположных направлениях по всем находящимся в работе межгосударственным линиям электропередачи всех классов напряжения) за каждый календарный месяц, если иной порядок определения количества электрической энергии не установлен законодательством государств-участников таможенного союза.
Рассчитанное значение сальдо-перетока корректируется на величину имеющих место при перемещении электрической энергии потерь электрической энергии в сетях, в соответствии с техническими регламентами и национальными стандартами, действующими в государствах-участниках таможенного союза.

4. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 194-бабына сәйкес айқындалады.
5. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарлардың саны осы кодекстің 337-бабына сәйкес технологиялық қамтамасыз етілген орындарда орнатылған коммерциялық есеп құралдары көрсеткішінің, тиісті сыртқы сауда шарттары бойынша тауарларды нақты жеткізу туралы актілер, тапсыру-қабылдау актілері, тауарлардың сапа сертификаттары және кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамаларына сәйкес айқындалатын есепті кезеңде құбыр көлігімен өткізілетін тауарлардың өндірілген, жеткізілген және пайдаланылған көлемдерін белгілі орындарға бөлуді растайтын осыған ұқсас құжаттардың негізінде айқындалады.
Кеден одағының кеден аумағынан шығарылатын құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде осы Кодекстің 337-бабының 1-тармағына сәйкес осы тауарларды жіберетін мемлекет аумағында орналасқан коммерциялық есеп құралдарының немесе шектес мемлекет аумағындағы коммерциялық есеп құралдарының көрсеткіші пайдаланылады.
336-бап. Электр беру желісі бойынша тауарларды әкелу,
әкету және кедендік декларациялаудың
ерекшеліктері
1. Электр беру желісі бойынша (бұдан әрі осы тарауда - электр энергиясы) өткізілетін тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелуге және осы аумақтан әкетуге кеден органына кедендік декларацияны ұсынғанға дейін жол беріледі. Декларациялау электр энергиясын ішкі қолдану мен экспорт үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырудың кедендік декларациясын кейіннен ұсынумен, соған байланысты оны нақты жеткізудің келесі календарлық айдың жиырмасынан кешіктірмей жүзеге асырылады.
2. Кедендік декларацияны ұсынған кезде кеден органы электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды нақты көрсетуді талап етпейді.
3. Электр энергиясының әкелінген және әкетілген нақты саны декларациялауға жатады. Электр энергиясының саны технологиялық қамтамасыз етілген орындарда орнатылған және электр энергиясының өткізілуін белгілейтін коммерциялық есеп құралдарының, көрсеткіштері, тиісті сыртқы сауда шарттары бойынша электр энергиясының нақты жеткізілуі туралы актілердің, қабылдау-тапсырудың және сальдо-переток электр энергиясы ретінде электр энергиясын нақты өткізуді растайтын өзге құжаттардың (жұмыстағы жоғары тоқ кернеуінің барлық кластарын электр беру мемлекетаралық желісі бойынша электр энергиясы перетоктарының алгебралық сомасы) негізінде әрбір календарлық ай үшін, егер электр энергиясының санын айқындаудың өзге тәртібі кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасымен белгіленбеген жағдайда айқындалады.
Сальдо-перетоктың есептелген мәні кеден одағына қатысушы мемлекеттер қолданысындағы техникалық регламенттерге және ұлттық стандарттарға сәйкес электр энергиясын өткізу кезінде желілерде жоғалған электр энергиясының шамасымен реттеледі.

4. При таможенном декларировании электрической энергии, вывозимой с таможенной территории таможенного союза, используются показания приборов учета, расположенных на территории государства отправления этой электрической энергии, либо приборов учета, находящегося на территории сопредельного государства, в соответствии с пунктом 1 статьи 337 настоящего Кодекса.
При таможенном декларировании электрической энергии, ввозимой на таможенную территорию таможенного союза, используются показания приборов учета, расположенных на территории государства назначения этой электрической энергии, либо приборов учета, находящегося на территории сопредельного государства, в соответствии с пунктом 1 статьи 337 настоящего Кодекса.
5. Особенности таможенного декларирования товаров, перемещаемых по линиям электропередачи, определяются в соответствии со статьей 194 настоящего Кодекса.
Статья 337. Места установки приборов учета товаров,
перемещаемых трубопроводным транспортом и по
линиям электропередачи
1. Приборы учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, устанавливаются на таможенной территории таможенного союза.
Места установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, через таможенную границу, могут находиться за пределами этой территории при условии наличия международных договоров государства-участника таможенного союза и сопредельным государством, определяющих их работу и порядок доступа должностных лиц таможенных органов.
2. Места установки приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, при пересечении таможенной границы утверждаются в соответствии с законодательством государств-участников таможенного союза.
3. С целью предотвращения несанкционированного доступа и изменения информации в показаниях приборов учета товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, на такие приборы таможенными органами налагаются средства идентификации.
Статья 338. Идентификация товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом и по линиям
электропередачи
Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, не осуществляется, что не препятствует таможенным органам устанавливать в таможенных целях количество, качество и другие характеристики товаров, используя сведения, содержащиеся в документах, показания счетчиков и других измерительных приборов.
Статья 339. Таможенное декларирование транзита товаров,
перемещаемых трубопроводным транспортом и по
линиям электропередачи

4. Кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген электр энергиясын кедендік декларациялау кезінде осы электр энергиясын жіберген мемлекет аумағында орналасқан есеп құралының, немесе осы Кодекстің 337-бабының 1-тармағына сәйкес шектес мемлекеттер аумағындағы есеп құралдарының көрсеткіші пайдаланылады.
5. Электр беру желісі бойынша өткізілетін тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктері осы Кодекстің 194-бабына сәйкес айқындалады.
337-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері
бойынша өткізетін тауарларды есепке алу
құралдарын орнату орындары
1. Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізетін тауарларды есепке алу құралдарын кеден одағының кедендік аумағында орналастырады.
Кедендік шекара арқылы құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарының орны кеден органдары лауазымды тұлғаларының жұмысын және қол жеткізу тәртібін айқындайтын кеден одағына қатысушы мемлекет және шектес мемлекет халықаралық шарттары болған жағдайда, осы аумақтан тыс жерде болуы мүмкін.
2. Кеден шекарасынан өту кезіндегі құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарының орны кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамасына сәйкес бекітіледі.
3. Рұқсатсыз қол жеткізу және құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізілетін тауарларды есепке алу құралдарының көрсеткішіндегі ақпараттарды өзгертуді болдырмау мақсатында, осындай құралдарды үйлестіретін кеден органдарының құралдары бар.
338-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша
өткізетін тауарларды үйлестіру
Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізетін тауарларды үйлестіру жүзеге асырылмайды, ол кеден органдарына кеден мақсатында есептеуіш және басқа да өлшеуіш құралдарындағы көрсеткіштері бар құжаттардағы мәліметтерді пайдалана отырып, тауарлардың санын, сапасын және басқа да сипаттамаларын белгілеуге қиындықтар туғызбайды.
339-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері
бойынша өткізетін тауарлар транзитін
кедендік декларациялау

1. Таможенный транзит иностранных товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом, по таможенной территории таможенного союза и (или) по территории государства, не являющегося участником таможенного союза, между двумя пунктами, расположенными в местах установки приборов коммерческого учета, применяется в соответствии с международными договорами и (или) законодательством государств-участников таможенного союза.
2. Электрическая энергия, перемещаемая по линиям электропередачи через таможенную территорию таможенного союза в условиях параллельной работы энергосистем, не подлежит помещению под таможенную процедуру таможенного транзита. При этом не позднее двадцатого числа месяца, следующего за каждым календарным месяцем фактического перемещения электрической энергии, в таможенный орган подлежит представлению письменное заявление с указанием сведений об объемах перемещения за расчетный период, условной стоимости электрической энергии и иных установленных сведений.
3. Допускается изменение специфических характеристик транзитных товаров, перемещаемых по таможенной территории таможенного союза трубопроводным транспортом, вследствие технологических особенностей транспортировки, в соответствии с техническими регламентами и национальными стандартами, действующими в государствах-участниках таможенного союза.
Глава 48
Перемещение транспортных средств международных перевозок
при осуществлении международных перевозок товаров,
пассажиров и багажа
Статья 340. Сфера применения настоящей главы
1. Настоящая глава регулирует порядок временного ввоза на таможенную территорию таможенного союза для завершения или начала международной перевозки на такой территории или за ее пределами транспортных средств международной перевозки (включая порожние), зарегистрированных в иностранных государствах, и временного вывоза с такой территории для завершения или начала международной перевозки транспортных средств международной перевозки, зарегистрированных в государствах-участниках таможенного союза (включая порожние), за исключением транспортных средств для личного пользования.
2. Положения настоящей главы применяются также в отношении временно вывозимых с таможенной территории таможенного союза и ввозимых обратно на такую территорию:
водных судов, используемых для рыболовства, разведки и разработки минеральных и других неживых ресурсов морского дна и его недр, лоцманской и ледокольной проводки, поисковых, спасательных и буксирных операций, подъема затонувшего в море имущества, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, санитарного, карантинного и другого контроля, защиты и сохранения морской среды, проведения морских научных исследований, в учебных, спортивных и культурных целях, а также в иных целях, связанных с торговым мореплаванием;
гражданских и государственных воздушных судов, воздушных судов, используемых в экспериментальной авиации (осуществляющих экспериментальные полеты), не используемых для международных перевозок товаров и пассажиров;
железнодорожного подвижного состава, используемого для ремонтно-восстановительных и иных работ, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности.

1. Кеден одағының кедендік аумағы бойынша және (немесе) коммерциялық есеп құралдарын орнататын жерде орналасқан екі бекет аралығындағы кеден одағына қатысушы болып табылмайтын мемлекет аумағы бойынша құбыр көлігімен өткізілетін шетел тауарларының кедендік транзиті халықаралық шарттарға және (немесе) кеден одағына қатысушы мемлекеттер заңнамаларына сәйкес қолданылады.
2. Энергия жүйесінің салыстырмалы жағдайында кеден одағының кедендік аумағы арқылы электр беру желілері бойынша өткізілетін электр энергиясы кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне жатпайды. Бұл ретте, әрбір келесі календарлық айдың жиырмасынан кешіктірмей электр энергиясын нақты өткізу бойынша кеден органына есептесу кезеңіндегі электр энергиясы шартты құнының көлемі туралы және өзге де белгіленген мәліметтерді көрсете отырып, жазбаша өтініш ұсыну қажет.
3. Кеден одағына қатысушы мемлекеттерде қолданылатын техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттарға сәйкес тасымалдаудың технологиялық ерекшеліктері салдарынан кеден одағының кедендік аумағы бойынша құбыр көлігімен өткізілетін транзиттік тауарлардың сипаттамалық ерекшеліктерін өзгертуге жол беріледі.
48-тарау
Тауарлардың, жолаушылардың және жүктердің халықаралық
тасымалдауын жүзеге асыруда халықаралық
тасымалдау көлік құралдарының өтуі
340-бап. Осы баптың қолдану саласы
1. Осы бөлім, көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінде тіркелген (бос көліктерді қосқанда), халықаралық тасымалдау көлік құралдарының (бос көліктерді қосқанда) кеден аумағында немесе соның шегінен тыс халықаралық тасымалдауды аяқтауға және бастауға кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелу тәртібін реттейді.
2. Осы бөлімнің ережелері, сондай-ақ кеден аумағынан уақытша әкету және осындай аумаққа қайта әкелуге қатысты қолданылады:
балық аулау, барлау, минералды және басқа да теңіз түбінің жансыз ресурстары мен оның қойнаулары үшін қолданылатын су кемелерінде, лоцмандық және мұз ойғыш желісін, іздеу, құтқару және тіркеуге алу операцияларында, теңізде батып қалған мүлікті көтеруде, гидротехникалық, су асты-техникалық және басқа да осындай санитарлық, карантинді және басқа бақылау жұмыстарында, теңіз ортасын қорғау мен сақтауда, теңіз ғылыми зерттеулерін жүргізуде, оқыту, спорттық және мәдени мақсаттарда, сонымен қатар теңізде жүру саудасына байланысты басқа мақсаттарда да қолданылады;
азаматтық және мемлекеттік әуе кемелерінде, эксперименттік авиациясында қолданылатын әуе кемелерінде (эксперименттік ұшуларды жүзеге асыратын), тауарлар мен жолаушыларды халықаралық тасымалдауда қолданылмайтындарда;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес қалпына келтіру-жөндеу және басқа жұмыстар жүргізу үшін қолданылатын темір жол жылжымалы составта.

Статья 341. Порядок перемещения транспортных средств
международной перевозки
1. Транспортные средства международной перевозки, пересекающие таможенную границу, подлежат остановке и стоянке в местах перемещения товаров через таможенную границу для проведения таможенных операций, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Продолжительность стоянки транспортных средств международной перевозки, исходя из времени, необходимого для проведения таможенных операций, не должна превышать для воздушного, железнодорожного и автомобильного транспорта три часа, а для водного транспорта - восемь часов, за исключением случаев, когда:
1) начало или завершение таможенных операций не могут быть осуществлены по независящим от таможенных органов причинам;
2) помещение под таможенную процедуру товаров, перевозимых на этих транспортных средствах международной перевозки, осуществляется непосредственно в местах перемещения товаров через таможенную границу;
3) в отношении товаров, перевозимых на этих транспортных средствах международной перевозки, применено таможенное сопровождение в качестве меры обеспечения таможенного транзита;
4) временное хранение транспортных средств международной перевозки осуществляется в местах временного хранения, расположенных на территории мест перемещения товаров через таможенную границу.
3. Отправление транспортных средств международной перевозки из мест их стоянки в местах перемещения товаров через таможенную границу производится после завершения таможенных операций, совершаемых при прибытии товаров на таможенную территорию таможенного союза или убытии товаров с такой территории, предусмотренных главами 23 и 24 настоящего Кодекса соответственно.
4. Транспортные средства международной перевозки подлежат таможенному декларированию в соответствии со статьей 350 настоящего Кодекса без помещения под таможенные процедуры.
5. Транспортные средства международной перевозки перемещаются через таможенную границу без применения мер нетарифного и технического регулирования.
Статья 342. Временный ввоз транспортных средств
международной перевозки
1. Временный ввоз на таможенную территорию таможенного союза транспортных средств международной перевозки без уплаты таможенных пошлин, налогов допускается при одновременном соблюдении следующих условий:
1) если транспортное средство международной перевозки зарегистрировано на территории иностранного государства за иностранным лицом;
2) если транспортное средство международной перевозки ввозится на таможенную территорию таможенного союза и используется иностранным лицом, за исключением случаев, когда транспортное средство международной перевозки используется лицом государства-участника таможенного союза, уполномоченным на это иностранным лицом, для завершения либо начала международной перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа на таможенной территории таможенного союза, либо за ее пределами.

341-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының
өту тәртібі
1. Кеден шекарасынан өтетін халықаралық тасымалдау көлік құралдары осы Кодексте қарастырылған кеден операцияларын жүргізу үшін тауарлардың кеден шекарасы арқылы өту орындарында тұрақ пен аялдамаға жатады.
2. Кеден операцияларын жүргізу үшін қажетті уақытты алғанда, халықаралық тасымалдау көлік құралдары тұрағының ұзақтығы әуе, темір жол және автомобильді көлігі үшін үш сағаттан аспауы тиіс, ал су көлігі үшін келесі жағдайларды қоспағанда сегіз сағат:
1) кеден операцияларының басталуы мен аяқталуы кеден органдарына қатысы жоқ себептері бойынша жүзеге асырыла алмайды.
2) халықаралық тасымалдаудың осы көлік құралдарында таситын тауарлардың кедендік рәсімі үшін бөлме тауарлардың тура кеден шекарасы арқылы қозғалу орындарында іске асырылады;
3) халықаралық тасымалдаудың осы көлік құралдарында таситын тауарларға қатысты кеден транзитін қамтамасыз ету шаралары ретінде кедендік алып жүру қолданылады;
4) халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын уақытша сақтау кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалу орындарының аумағында орналасқан уақытша сақтау орындарында жүзеге асырылады;
3. Кеден шекарасы арқылы тауарлардың қозғалу орындарында олардың тұрақ орындарынан халықаралық тасымалдаудың көлік құралдарын жіберу осы Кодекстің 23 және 24-бөлімдерінде қарастырылған тауарлар кеден одағының кедендік аумағына келгеннен кейін жүргізілетін кедендік операцияларды аяқтағаннан соң жүргізіледі;
4. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кедендік рәсімдерге орналастырмастан осы Кодекстің 350-бабына сәйкес кедендік беруге жатады.
5. Халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары кеден шекарасы арқылы тарифтік емес және техникалық реттеу шараларын қолданудан тыс өтеді.
342-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын
уақытша әкелу
1. Халықаралық тасымалдау көлік құралдары кеден одағының кедендік аумағына кеден баждары мен салықтарын төлемей уақытша әкелу келесі шарттарды бір уақытта сақтағанда жол беріледі:
1) халықаралық тасымалдау көлік құралы шетелдік тұлғаның атына шетел мемлекетінің аумағында тіркелген болғанда;
2) жүктерді, жолаушыларды және (немесе) багажды халықаралық тасымалдаудың басталуы мен аяқталуына кеден одағының кедендік аумағына немесе оның шегіне тыс әкелінгенде және қатысушы-мемлекеттің тұлғасымен осыған уәкілетті шетелдік тұлға пайдаланған жағдайдан басқа, жағдайларда халықаралық тасымалдау көлік құралы кеден одағының кедендік аумағына әкелінсе және шетелдік тұлғамен пайдаланса;

2. Транспортные средства международной перевозки, временно ввезенные на таможенную территорию таможенного союза, имеют статус иностранных товаров.
3. Временный ввоз транспортных средств международной перевозки завершается их вывозом с таможенной территории таможенного союза в сроки, предусмотренные статьей 343 настоящего Кодекса, либо помещением под таможенные процедуры, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
4. Вывоз с таможенной территории таможенного союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки может осуществляться через любой таможенный орган.
Статья 343. Сроки временного ввоза транспортных средств
международной перевозки
1. Временно ввезенные на таможенную территорию таможенного союза транспортные средства международной перевозки должны быть вывезены с этой территории после завершения операций перевозки, в связи с которыми такие транспортные средства были ввезены на таможенную территорию таможенного союза, в сроки, исчисляемые с учетом положений статьи 219 настоящего Кодекса, если иное не установлено международными договорами.
2. При невозможности вывоза транспортного средства международной перевозки в сроки, указанные в пункте 1 настоящей статьи, по мотивированному запросу заинтересованного лица таможенный орган продлевает срок временного ввоза транспортного средства международной перевозки на время, необходимое для устранения причин, по которым невозможен вывоз транспортного средства международной перевозки.
Статья 344. Операции с временно ввезенными транспортными
средствами международной перевозки
1. С временно ввезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершать обычные операции по их техническому обслуживанию или ремонту, которые потребовались при их следовании на таможенную территорию таможенного союза либо нахождении на указанной территории.
2. На таможенной территории таможенного союза не допускается:
использование временно ввезенных транспортных средств международной перевозки для перевозки грузов, багажа и (или) пассажиров, начинающейся и завершающейся на таможенной территории таможенного союза (далее для целей использования в настоящей главе - внутренняя перевозка по таможенной территории таможенного союза);
передача временно ввезенных транспортных средств международной перевозки иным лицам, в том числе в аренду (в субаренду), за исключением передачи их для ремонта, технического обслуживания, хранения, либо передачи в целях завершения операции перевозки путем немедленного вывоза транспортного средства международной перевозки.
Особенности использования транспортных средств международной перевозки, осуществляющих перевозку пассажиров, а также железнодорожного подвижного состава общего пользования, осуществляющего перевозку грузов и (или) багажа для внутренней перевозки по таможенной территории таможенного союза, определяются международным договором государств-участников таможенного союза.

2. Кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары шетелдік тауарлар мәртебесіне ие болады.
3. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкелу кеден транзитінің кедендік рәсімін қоспағанда, осы Кодекстің 343-бабымен қарастырылған мерзімдерде оларды кеден одағының кедендік аумағынан әкетумен немесе кедендік рәсімдерге орналастырумен аяқталады.
4. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағынан әкету кез келген кеден органы арқылы жүзеге асырылады.
343-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын
уақытша әкелу мерзімдері
1. Кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдары бұл аумақтан тасымалдау операциясы аяқталғаннан кейін, оған байланысты осы Кодекстің 219-бабының ережелерінің есебімен саналатын мерзімдерде, егер басқасы халықаралық шарттармен белгіленбесе, кеден одағының кедендік аумағына осындай көлік құралдары әкелінген.
2. Осы баптың 1-тармағында белгіленген мерзімдерде халықаралық тасымалдау көлік құралдарын әкету мүмкіндігі болмағанда мүдделі тұлғаның дәлелді сұрауы бойынша кеден органы халықаралық тасымалдау көлік құралдарын әкету мүмкіндігі жоқ себептерін жою үшін қажетті мерзімге халықаралық тасымалдау көлік құралын уақытша әкелу мерзімін ұзартады.
344-бап. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік
құралдарымен жүргізілетін операциялар
1. Кеден одағының кедендік аумағына жүргенде немесе белгіленген аумақта болғанда қажет болған оларды жөндеу немесе техникалық қызмет көрсету жөнінде уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен әдеттегі операцияларды жүргізуге жол беріледі.
2. Кеден одағының кедендік аумағында жол берілмейді:
кеден одағының кедендік аумағында басталатын және аяқталатын жүктерді, бағажды және (немесе) жолаушыларды тасу үшін уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын пайдалану (бұдан әрі осы бөлімде қолдану мақсаты үшін - кеден одағының кедендік аумағы бойынша ішкі тасымалдау);
халықаралық тасымалдау көлік құралын дереу әкету жолымен тасымалдау операциясын аяқтау мақсатында немесе оларды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және сақтау үшін беруді қоспағанда, уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын басқа тұлғаға беру, сонымен қатар жалға беру (қосалқы жалға беру).
Жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын халықаралық тасымал көлік құралдарын пайдалану ерекшеліктері, сонымен қатар кеден одағының кедендік аумағы бойынша ішкі тасымалдау үшін жүктердің және (немесе) багаждың тасымалын жүзеге асыратын жалпы пайдалану темір жол жылжымалы составының ерекшеліктері кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартымен анықталады.

3. Использование временно ввезенных транспортных средств международной перевозки либо их передача иным лицам в случаях, указанных в части первой пункта 2 настоящей статьи, допускаются при условии помещения этих транспортных средств под таможенные процедуры.
В случае совершения указанных действий без помещения временно ввезенных транспортных средств международной перевозки под таможенные процедуры подлежат уплате таможенные пошлины, налоги в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при помещении таких транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления без учета тарифных преференций и льгот по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленным на день регистрации таможенной декларации на транспортное средство. При этом сроком уплаты таможенных пошлин, налогов считается первый день совершения указанных действий, а если этот день не установлен, - день регистрации таможенным органом таможенной декларации на транспортное средство.
Статья 345. Временный вывоз транспортных средств
международной перевозки
1. Временный вывоз транспортного средства международной перевозки допускается при условии, что это транспортное средство международной перевозки является товаром таможенного союза и зарегистрировано на территории государства-участника таможенного союза за лицом государства-участника таможенного союза, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 настоящей статьи.
2. Транспортные средства международной перевозки, являющиеся товарами таможенного союза, временно вывозимые с таможенной территории таможенного союза, при фактическом вывозе с этой территории сохраняют статус товаров таможенного союза, а транспортные средства международной перевозки, указанные в пункте 4 настоящей статьи, сохраняют статус иностранных товаров.
3. Транспортные средства международной перевозки временно вывозятся с таможенной территории таможенного союза без уплаты вывозных таможенных пошлин.
4. Допускается временный вывоз транспортных средств международной перевозки ранее помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) либо являющихся условно выпущенными товарами в соответствии со статьей 200 настоящего Кодекса.
5. Временный вывоз транспортного средства международной перевозки допускается независимо от того, каким лицом и в каких целях оно будет использоваться за пределами таможенной территории таможенного союза.
Статья 346. Сроки временного вывоза транспортных средств
международной перевозки
Сроки временного вывоза транспортных средств международной перевозки не ограничиваются.

3. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын пайдалану немесе осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген жағдайларда оларды басқа тұлғаларға беру осы көлік құралдарын кедендік рәсімдерге орналастырған жағдайда жол беріледі.
Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік рәсімдерге орналастырусыз белгіленген әрекеттер жасалған жағдайда тарифтік преференцияларын есептемегенде ішкі тұтыну және көлік құралына кедендік декларациясын тіркеу күнін есептегенде кеден баждарын, салықтарын төлеу жеңілдіктері үшін осындай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік рәсімге орналастырғанда төлеуге жататын әкелу кедендік баждарына, салықтарына сәйкес сомалар көлемдерінде кедендік баждарын, салықтарын төлеуге жатады. Осымен қатар кедендік баждар мен салықтарын төлеу мерзімі болып, белгіленген әрекеттерді жасаудың бірінші күні, ал егер ол күн белгіленбесе, - кеден органының көлік құралына кедендік декларациясын тіркеу күні саналады.
345-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын
уақытша әкету
1. Халықаралық тасымалдау көлік құралын уақытша әкетуге, осы халықаралық тасымалдау көлік құралы кеден одағының тауары болып табылғанда және осы баптың 4-тармағында қарастырылған жағдайды қоспағанда, кеден одағының қатысушы-мемлекет тұлғасы атында кеден одағының қатысушы-мемлекет аумағында тіркелген жағдайда жол беріледі.
2. Кеден одағынан кедендік аумағынан уақытша әкететін, кеден одағының тауарлары болып табылатын халықаралық тасымалдау көлік құралдарын осы аумақтан іс жүзінде әкетуде кеден одағы тауарлары мәртебесін сақтайды, ал осы баптың 4-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары шетелдік тауарлар мәртебесін сақтайды.
3. Халықаралық тасымалдау көлік құралдары кеден одағының кедендік аумағынан әкету кедендік баждарын төлемей уақытша әкетіледі.
4. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне ертерек орналастырылған немесе осы Кодекстің 200-бабына сәйкес шартты түрде
шығарылған тауарлар болып табылатын халықаралық тасымалдау көлік
құралдарын уақытша әкетуге жол беріледі.
5. Қандай тұлғамен және қандай мақсаттарда ол кеден одағының кедендік аумағы шегінен тыс қолданылатынына қарамастан халықаралық тасымалдау көлік құралын уақытша әкетуге жол беріледі.
346-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша
әкету мерзімдері
Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкету мерзіміне шек қойылмайды.

Статья 347. Операции с временно вывезенными транспортными
средствами международной перевозки
1. С временно вывезенными транспортными средствами международной перевозки допускается совершение:
1) операций по техническому обслуживанию и (или) текущему ремонту, необходимых для обеспечения его сохранности, эксплуатации и поддержания его в состоянии, в котором оно находилось на день вывоза, если потребность в них возникла во время использования транспортного средства международной перевозки в международной перевозке;
2) операций по безвозмездному (гарантийному) ремонту;
3) операций по ремонту, включая капитальный ремонт, осуществляемых для восстановления транспортного средства международной перевозки после его повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, которые имели место за пределами таможенной территории таможенного союза.
2. Операции по ремонту и (или) другие операции, не указанные в пункте 1 настоящей статьи в отношении временно вывезенных транспортных средств международной перевозки, допускаются при условии помещения этих транспортных средств под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории.
В случае совершения указанных операций без помещения временно вывезенных транспортных средств международной перевозки под таможенную процедуру переработки вне таможенной территории, при ввозе таких транспортных средств международной перевозке подлежат уплате таможенные пошлины, налоги в соответствии со статьей 262 настоящего Кодекса.
Статья 348. Ввоз временно вывезенных транспортных средств
международной перевозки
1. Временный вывоз транспортных средств международной перевозки завершается их ввозом на таможенную территорию таможенного союза, либо помещением транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами таможенного союза, под таможенную процедуру экспорта либо переработки вне таможенной территории, а транспортные средства международной перевозки, указанные в пункте 4 статьи 345 настоящего Кодекса, под таможенную процедуру реэкспорта.
В случае передачи иностранному лицу права собственности на временно вывезенное транспортное средство международной перевозки лицо, которое вывезло такое транспортное средство международной перевозки, обязано поместить транспортное средство международной перевозки, являющиеся товарами таможенного союза, под таможенную процедуру экспорта, а транспортное средство международной перевозки, указанное в пункте 4 настоящей статьи, под таможенную процедуру реэкспорта, в течение 30 дней с даты передачи права собственности вывезенного транспортного средства международной перевозки.
Таможенное декларирование таких товаров допускается без их фактического представления таможенному органу.

347-бап. Уақытша әкету халықаралық тасымалдау
көліктерімен жүргізілетін операциялар
1. Уақытша әкету халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен келесі операцияларды жүргізуге жол беріледі:
1) халықаралық тасымалдауда халықаралық тасымал көлік құралдарын пайдалану кезінде, оны әкету күніндегі жағдайда ұстау, оның сақталуын және пайдалануын қамтамасыз ету үшін қажетті техникалық қызмет көрсету және (немесе) ағымдағы жөндеу жұмыстары жөніндегі операцияларды;
2) өтеусіз жөндеу жұмыстары жөніндегі операцияларда;
3) кеден одағының кедендік аумағы шегінен тыс жерде орын алған апаттың немесе еңсерусіз күш әрекеті салдарынан бұзылған халықаралық тасымал көлік құралын қалпына келтіру үшін жүзеге асырылатын күрделі жөндеу жұмыстарын қосқанда жөндеу жұмыстары жөніндегі операциялар.
2. Уақытша әкеткен халықаралық тасымалдау көлік құралдарына қатысты осы баптың 1-тармағында көрсетілмеген жөндеу жөніндегі және (немесе) басқа да операциялар кедендік аумақтан тыс осы көлік құралдарын қайта өңдеуге кедендік рәсіміне орналастырған жағдайда жол беріледі.
Уақытша әкету халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсіміне орналастырмай, көрсетілген операцияларды жүргізген жағдайда, осындай халықаралық тасымалдау көлік құралдарын әкелгенде осы Кодекстің 262-бабына сәйкес кедендік баждар мен салықтарды төлеуге жатады.
348-бап. Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік
құралдарын әкелу
1. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкету, оларды кеден одағының кедендік аумағына әкелумен немесе кеден одағының тауарлары болып табылатын халықаралық тасымалдау көлік құралдарын экспорттың кедендік рәсіміне орналастырумен немесе кедендік аумақтан тыс қайта өңдеумен, ал осы Кодекстің 345-бабының 4-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдары реэкспорттың кедендік рәсіміне орналастырумен аяқталады.
Уақытша әкету халықаралық тасымалдау көлік құралына меншік иесін шетелдік тұлғаға берген жағдайда, осындай халықаралық тасымалдау көлік құралын әкеткен тұлға кеден одағының тауары болып табылатын халықаралық тасымалдау көлік құралын экспорттың кедендік рәсіміне, ал осы баптың 4-тармағында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралын әкету халықаралық тасымалдау көлік құралын меншік құқығына беру күнінен бастап 30 күннің ішінде реэкспорттың кедендік рәсіміне орналастыруға міндетті.
Осындай тауарларды, оларды кеден органдарына іс жүзінде ұсынусыз кедендік декларациялауға жол беріледі.

2. При завершении временного вывоза транспортных средств международной перевозки их ввозом на таможенную территорию таможенного союза такие транспортные средства международной перевозки ввозятся на таможенную территорию таможенного союза без уплаты таможенных пошлин, налогов.
3. Ввоз на таможенную территорию таможенного союза временно вывезенных транспортных средств международной перевозки может осуществляться через любой таможенный орган.
Статья 349. Временный ввоз и временный вывоз оборудования
и запасных частей
1. Временно ввозимое с транспортным средством международной перевозки специальное оборудование, предназначенное для погрузки, разгрузки, обработки и защиты грузов, или обслуживания пассажиров и (или) багажа, перемещаемых данным транспортным средством международной перевозки независимо от того, может оно использоваться отдельно от транспортного средства международной перевозки или нет, ввозится на таможенную территорию таможенного союза без уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного и технического регулирования.
2. Запасные части и оборудование, которые предназначены для ремонта, технического обслуживания или эксплуатации транспортного средства международной перевозки, ввозятся на таможенную территорию таможенного союза без уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного и технического регулирования.
3. Запасные части, предназначенные для использования при ремонте или техническом обслуживании вывезенного транспортного средства международной перевозки в целях замены частей и оборудования, которые встроены во временно вывезенное транспортное средство международной перевозки, при их вывозе с таможенной территории таможенного союза вывозятся с таможенной территории таможенного союза без уплаты вывозных таможенных пошлин и без применения мер нетарифного и технического регулирования.
Ввоз на таможенную территорию таможенного союза замененных частей и оборудования допускается без уплаты таможенных пошлин, налогов применительно к таможенной процедуре реимпорта.
4. Международным договором государств-участников таможенного союза и (или) законодательством государств-участников таможенного союза могут быть определены иные особенности ввоза на таможенную территорию таможенного союза или вывоза с такой территории запасных частей и оборудования, снятых в целях замены с транспортного средства международной перевозки в процессе его эксплуатации.
Статья 350. Таможенное декларирование транспортных
средств международной перевозки, запасных
частей и оборудования

2. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкету, оларды кеден органының кедендік аумағына әкелумен аяқталғанда, осындай халықаралық тасымалдау көлік құралдары кедендік баждар мен салықтарды төлеусіз кеден одағының кедендік аумағына әкелінеді.
3. Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағына әкелу кез келген кеден органы арқылы жүзеге асырылады.
349-бап. Жабдықтау мен қосалқы бөлшектерді уақытша
әкелу және әкету
1. Халықаралық тасымалдау көлік құралымен уақытша әкелінетін жүктерді тиеуге, түсіруге, өңдеуге немесе жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) осы халықаралық тасымалдау көлік құралымен қозғалатын багажға арналған арнайы жабдықтау халықаралық тасымалдау көлік құралынан бөлек қолданыла алатын алмайтынына қарамастан кеден одағының кедендік аумағына кедендік баждарды, салықтарды төлемей және тарифті емес және техникалық реттеу шараларын қолданусыз әкелінеді.
2. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарына арналған қосалқы бөлшектер мен жабдықтау кеден одағының кедендік аумағына кедендік баждар мен салықтарды төлемей, тарифсіз және техникалық реттеу шараларын қолданбай әкеледі.
3. Уақытша әкету халықаралық тасымалдау көлік құралына қоса салынған бөлшектер мен жабдықтауды ауыстыру мақсатында әкету халықаралық тасымалдау көлік құралын жөндегенде немесе техникалық қызмет көрсетуге пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер, оларды кеден одағының кедендік аумағынан әкеткенде кеден одағының кедендік аумағынан әкету кедендік баждарын төлемей және тарифтік емес және техникалық реттеу шараларын қолданбай әкетіледі.
Кеден одағының кедендік аумағына ауыстырылған бөлшектер мен жабдықтауды әкелу реимпорт кедендік рәсіміне қатысты кедендік баждар мен салықтарды төлемей жол беріледі.
4. Кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартымен және (немесе) кеден одағының қатысушы-мемлекеттер заңнамасымен кеден одағының кедендік аумағына әкелудің басқа ерекшеліктері немесе осындай аумақтан халықаралық тасымалдау көлік құралынан, оны пайдалану үрдісінде ауыстыру мақсатымен алынған қосалқы бөлшектер мен жабдықтауды әкету ерекшеліктерінің анықталуы мүмкін.
350-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдардың,
қосалқы бөлшектердің және жабдықтаудың
кедендік декларациялары

1. Таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется при временном ввозе на таможенную территорию таможенного союза транспортных средств международной перевозки и вывозе таких временно ввезенных транспортных средств с такой территории, а также при временном вывозе с таможенной территории таможенного союза транспортных средств международной перевозки и ввозе таких временно вывезенных транспортных средств международной перевозки на такую территорию путем подачи перевозчиком таможенному органу таможенной декларации на транспортное средство.
2. В качестве таможенной декларации на транспортное средство применяются стандартные документы перевозчика, предусмотренные международными договорами в области транспорта, участниками которых являются государства-участники таможенного союза, если в них содержатся сведения о транспортном средстве международной перевозки, его маршруте, грузе, припасах, об экипаже и о пассажирах, сведения о цели ввоза (вывоза) транспортного средства международной перевозки и (или) наименовании запасных частей, оборудования, которые перемещаются для ремонта или эксплуатации транспортного средства международной перевозки, указанные в статье 159 настоящего Кодекса, в зависимости от вида транспорта.
Если в представленных стандартных документах перевозчика не содержатся все необходимые сведения, таможенное декларирование транспортных средств международной перевозки осуществляется путем представления таможенной декларации на транспортное средство установленной формы. При этом представленные стандартные документы перевозчика рассматриваются как неотъемлемая часть таможенной декларации на транспортное средство.
При вывозе с таможенной территории таможенного союза временно ввезенных транспортных средств международной перевозки и при ввозе на такую территорию временно вывезенных транспортных средств международной перевозки таможенному органу в качестве таможенной декларации на транспортные средства допускается использовать таможенную декларацию на транспортное средство, представленную при таможенном декларировании временно ввозимых или временно вывозимых транспортных средств международной перевозки соответственно.
При таможенном декларировании транспортных средств международной перевозки таможенный орган не вправе требовать представления иных сведений.
3. Если запасные части и оборудование перемещаются через таможенную границу одновременно с транспортным средством международной перевозки в соответствии со статьей 349 настоящего Кодекса, допускается заявление сведений о них в таможенной декларации на транспортное средство.

1. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялау халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелуде және осындай уақытша әкелінген көлік құралдарын осындай аумақтан уақытша әкету, сонымен қатар кеден одағының кедендік аумағынан халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкетуде және осындай аумаққа халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкеткендерді тасымалдаушымен кеден органына көлік құралына кедендік декларациясын тапсыру арқылы іске асырылады.
2. Көлік құралына кедендік декларация ретінде көлік саласында халықаралық шарттармен қарастырылған тасымалдаушының стандартты құжаттары қолданылады, кеден одағының қатысушы-мемлекеттері, егер олардың өзінде халықаралық тасымалдау көлік құралы оның маршруты, жүгі, экипажы және жолаушылары туралы мәліметтері болса, халықаралық тасымалдау көлік құралын әкелу (әкету) мақсаты туралы мәліметі болса, және (немесе) көлік түріне байланысты осы Кодекстің 159-бабында көрсетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын жөндеу және пайдалану үшін ауыстырылатын олардың қатысушылары.
Егер, тасымалдаушы ұсынған стандартты құжаттарда барлық қажетті мәліметтер болмаса, халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялау көлік құралына бекітілген түрдегі кедендік декларациясын тапсыру арқылы жүзеге асырылады. Онымен қатар тасымалдаушының ұсынған стандартты құжаттары көлік құралына кедендік декларациясының ажырамас бөлігі ретінде қаралады.
Кеден одағының кедендік аумағынан уақытша әкелу халықаралық тасымалдау көлік құралдарын әкетуде және кеден органына уақытша әкеткен халықаралық тасымалдау көлік құралдарын осындай аумаққа көлік құралдарына кедендік декларация ретінде әкелгенде тиісінше, уақытша әкелу және әкету халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялағанда ұсынылған көлік құралы кедендік декларациясын қолдануға рұқсат етіледі.
Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын кедендік декларациялағанда басқа мәліметтерді талап етуге кедендік органның құқы жоқ.
3. Егер қосалқы бөлшектер мен жабдықтау осы Кодекстің 349-бабына сәйкес халықаралық тасымалдау көлік құралымен кеден шекарасы арқылы бір уақытта қозғалса, көлік құралына кеден декларациясында ол туралы мәлімдеуге рұқсат етіледі.

4. Поданная таможенная декларация на транспортное средство регистрируется таможенным органом.
5. По результатам проверки таможенной декларации на транспортное средство таможенный орган оформляет временный ввоз или временный вывоз транспортного средства международной перевозки либо завершение временного вывоза или временного ввоза транспортных средств международной перевозки, путем проставления в таможенной декларации на транспортное средство отметок по форме и в порядке, определяемым решением Комиссии таможенного союза.
6. Использованные и не вывезенные обратно запасные части и оборудование подлежат помещению под таможенные процедуры с соблюдением требований и условий, установленных настоящим Кодексом.
Глава 49
Особенности перемещения товаров для личного пользования
Статья 351. Термины, используемые в настоящей главе
В настоящей главе используются следующие термины и их определения:
1) несопровождаемый багаж - товары для личного пользования, принадлежащие физическому лицу, переданные или передаваемые перевозчику по договору международной перевозки (транспортной экспедиции) для фактического перемещения через таможенную границу в связи с въездом этого физического лица на территорию таможенного союза или его выездом с таможенной территории таможенного союза;
2) сопровождаемый багаж - товары для личного пользования, включая ручную кладь, непосредственно перемещаемые физическим лицом, пересекающим таможенную границу;
3) товары для личного пользования, доставляемые перевозчиком - товары для личного пользования, переданные или передаваемые перевозчику по договору международной перевозки (по накладной, коносаменту и иным документам) для целей фактического перемещения через таможенную границу в адрес физического лица либо от физического лица, не пересекавших таможенную границу;
4) транспортное средство для личного пользования - авто-, мототранспортное средство, прицеп, водное или воздушное судно вместе с запасными частями к нему и его обычными принадлежностями и оборудованием, содержащимися в его обычных баках горюче-смазочными материалами и топливом, находящиеся в собственности или владении физического лица, перемещающего данные транспортные средства через таможенную границу исключительно в личных целях, а не для транспортировки лиц за вознаграждение, промышленной или коммерческой транспортировки товаров за вознаграждение или бесплатно.
Статья 352. Общие положения о перемещении товаров для
личного пользования
1. Товары для личного пользования перемещаются через таможенную границу в соответствии с положениями настоящей главы, а в части, не урегулированной настоящей главой, - в соответствии с порядком, установленным таможенным законодательством таможенного союза.

4. Көлік құралына тапсырылған кедендік декларациясы кеден органымен тіркеледі.
5. Көлік құралы кедендік декларациясын тексеру нәтижелері бойынша кеден органы халықаралық тасымалдау көлік құралын уақытша әкелуді немесе уақытша әкетуді немесе Кеден одағы комиссиясының шешімімен анықталатын форма және тәртіп бойынша көлік құралы кедендік декларациясына белгілер қою арқылы халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкелудің немесе әкетудің аяқталуын рәсімдейді.
6. Пайдаланған және қайта әкетілмеген қосалқы бөлшектер мен
жабдықтау осы Кодексте белгіленген талаптар мен шарттарды сақтаумен
кедендік рәсімдерге орналастыруға жатады.
49-тарау
Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу ерекшеліктері
351-бап. Осы бапта қолданылатын терминдер
Осы бапта келесі терминдер және олардың анықтамалары қолданылады:
1) Алып жүрмейтін жүк - жеке тұлғаның кеден одағы аумағына келуіне немесе оның кеден одағының кедендік аумағынан кетуіне байланысты кеден шекарасы арқылы өту үшін халықаралық тасымалдау (көлік экспедициясының) шарты бойынша тасымалдаушыға беріп жіберген немесе беріп жіберілетін жеке тұлғаның жеке пайдалануына арналған тауарлар;
2) Алып жүру жүгі - кедендік шекарасын өтіп жатқан, тура жеке тұлғамен жүретін қол жүгін қосқанда жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) тасымалдаушы әкелетін жеке пайдалануға арналған тауарлар - кеден шекарасынан өтпеген жеке тұлғаның атына немесе жеке тұлғаның атынан іс жүзінде кеден шекарасы арқылы өту мақсаты үшін халықаралық тасымалдау шарты бойынша (жүкқұжат, коносамент және басқа да құжаттар бойынша) тасымалдаушыға тапсырылған немесе тапсырылатын жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) жеке пайдалануға арналған көлік құралы - авто-, мото құралы, тіркеу, қосылған қосалқы бөлшектері бар және өзінің құралдары мен жабдықтауы бар, оның бағында жанар-жағар майы мен материалдары бар, осы көлік құралдарын тұлғаларды ақысы үшін тасымалдау, ақы үшін немесе тегін өнеркәсіптік немесе коммерциялық тасымалдау үшін емес, тек өзінің жеке мақсатында кеден шекарасы арқылы өткізетін жеке тұлғаның жеке меншігіндегі су немесе әуе кемесі.
352-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу
туралы жалпы ережелер
1. Жеке пайдалануға арналған тауарлар осы бөлімнің ережелеріне сәйкес кеден шекарасы арқылы, ал осы бөліммен реттелмеген бөлігінде кеден одағының кедендік заңнамамен белгіленген тәртіпке сәйкес өтеді.

2. К товарам для личного пользования, перемещаемым через таможенную границу, не применяются меры нетарифного и технического регулирования.
3. Критерии отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу, к товарам для личного пользования, стоимостные, количественные и весовые нормы перемещения товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей, случаи освобождения от уплаты таможенных платежей отдельных категорий товаров для личного пользования, а также порядок применения таможенных пошлин, налогов устанавливаются международным договором государств-участников таможенного союза.
Статья 353. Способы перемещения товаров для личного
пользования
Товары для личного пользования могут перемещаться через таможенную границу в сопровождаемом или несопровождаемом багаже, в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, а также в международных почтовых отправлениях в соответствии с главой 44 настоящего Кодекса.
Статья 354. Таможенные операции, совершаемые в отношении
товаров для личного пользования
1. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, совершаются в порядке, определяемом настоящим Кодексом и (или) международным договором государств-участников таможенного союза.
2. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования совершаются в зависимости от способов перемещения в местах прибытия на таможенную территорию таможенного союза или убытия с этой территории либо в таможенном органе государства-участника таможенного союза, на территории которого постоянно (или временно) проживает физическое лицо, имеющее право выступать в качестве декларанта таких товаров.
3. При перемещении товаров для личного пользования физическими лицами таможенные органы предоставляют этим лицам возможность совершать таможенные операции, не покидая такие транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства таможенного союза.
4. Товары для личного пользования при перемещении через таможенную границу подлежат таможенному декларированию в соответствии со статьей 355 настоящего Кодекса и выпуску для личного пользования без помещения под таможенные процедуры, предусмотренные настоящим Кодексом. Порядок совершения таможенных операций, связанных с выпуском товаров для личного пользования, определяется таможенным законодательством таможенного союза.
По желанию лица, перемещающего товары для личного пользования, в отношении таких товаров могут быть совершены таможенные операции, связанные с их размещением на временное хранение, помещением под таможенные процедуры в соответствии с настоящим Кодексом, а также вывозом с таможенной территории таможенного союза, если они не покидали место прибытия.
В случае не совершения таможенных операций, указанных в абзацах первом и втором настоящего пункта, товары подлежат задержанию в соответствии с главой 21 настоящего Кодекса.

2. Кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған тауарларға тарифті емес және реттеу шаралары қолданбайды.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларға кеден шекарасы арқылы өтетін тауарларды жатқызу өлшемдері, кеден төлемдерінен босатылған жеке пайдалануға арналған бағалық, сандық және салмақтық өту нормалары, жеке пайдалануға арналған жеке өлшем тауарларының кедендік төлемдерінен босату жағдайлары, сонымен қатар кедендік баждар мен салықтарды қолдану тәртібі кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартымен белгіленеді.
353-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың
өту әдістері
Жеке пайдалануға арналған тауарлар кеден шекарасы арқылы алып жүру немесе алып жүрмейтін жүк тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде, сондай-ақ осы Кодекстің 44-бөліміне сәйкес халықаралық почта жөнелтімдерінде жүре алады.
354-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты
жүргізілетін кедендік операциялар
1. Кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялары осы Кодекспен және (немесе) кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартымен анықталатын тәртіпте жасалады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар кеден одағының кедендік аумағына келу орындарында өту әдістеріне байланысты және осы аумақтан немесе кеден одағының аумағында тұрақты (немесе) уақытша тұратын, осындай тауарлардың декларанты ретінде сөз сөйлеуге құқылы жеке тұлға қатысушы-мемлекетінің кеден органынан кету арқылы жүргізіледі.
3. Жеке тұлғалармен жеке пайдалануға арналған тауарлар өткенде, кеден одағының кеден заңнамасын сақтау үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, осындай көлік құралдарын тастамай, кеден органдары бұл тұлғаларға кеден операцияларын жүргізуге мүмкіндік береді.
4. Кеден шекарасы арқылы өту кезінде жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Кодекстің 355-бабына сәйкес кедендік декларациялауға және осы Кодекспен қарастырылған кедендік рәсімдерге орналастырусыз жеке пайдалану үшін және шығаруға жатады. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жүргізу тәртібі кеден одағының кедендік заңнамасымен анықталады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін тұлғаның қалауы бойынша, осындай тауарларға қатысты, оларды уақытша сақтауға орналастырумен, осы Кодекске сәйкес кедендік рәсімдерге орналастыруға, сонымен қатар, келген орындарынан кетіп қалса, кеден одағының кедендік аумағынан әкетуге байланысты кеден операцияларының жасалуы мүмкін.
Осы тармақтың бірінші және екінші абзацтарында көрсетілген кедендік операцияларын жүргізбеген жағдайда осы Кодекстің 21-бабына сәйкес тауарлар ұстауға жатады.

5. Таможенный контроль в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, производится в соответствии с настоящим Кодексом и (или) международным договором государств-участников таможенного союза.
Статья 355. Таможенное декларирование товаров для личного
пользования
1. Таможенное декларирование товаров для личного пользования осуществляется физическими лицами при их следовании через таможенную границу одновременно с представлением товаров таможенному органу.
2. Таможенному декларированию в письменной форме подлежат:
1) товары для личного пользования, перемещаемые в несопровождаемом багаже или доставляемые перевозчиком в адрес физического лица;
2) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в отношении которых применяются запреты и ограничения, кроме мер нетарифного и технического регулирования;
3) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в том числе временно ввозимые, стоимость и (или) количество которых превышает нормы перемещения таких товаров с освобождением от уплаты таможенных платежей, установленные международным договором государств-участников таможенного союза;
4) транспортные средства для личного пользования, перемещаемые любым способом, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории государств-участников таможенного союза, временно вывозимых с таможенной территории таможенного союза и обратно ввозимых на такую территорию;
5) валюта государств-участников таможенного союза, ценные бумаги и (или) валютные ценности в случаях, установленных законодательством и (или) международным договором государств-участников таможенного союза;
6) культурные ценности;
7) товары для личного пользования, ввозимые в сопровождаемом багаже, если перемещающее их физическое лицо имеет несопровождаемый багаж;
8) иные товары, определенные таможенным законодательством таможенного союза.
3. Таможенное декларирование товаров для личного пользования, производится в письменной форме с применением пассажирской таможенной декларации.
Форма пассажирской таможенной декларации, порядок ее заполнения, подачи и регистрации определяются решением Комиссии таможенного союза.
4. Физическое лицо вправе по своему желанию произвести таможенное декларирование товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, с использованием пассажирской таможенной декларации.
5. Таможенное декларирование товаров для личного пользования физического лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, производится лицом, его сопровождающим (одним из родителей, усыновителем, опекуном или попечителем этого лица, иным сопровождающим его лицом либо представителем перевозчика при отсутствии сопровождающих лиц, а при организованном выезде (въезде) группы несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц - руководителем группы либо представителем перевозчика).

5. Кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік бақылау осы Кодекске және (немесе) кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартына сәйкес жүргізіледі.
355-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды
кедендік декларациялау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғалар олар кедендік шекарадан өтуі барысында кеден органына тауарларды көрсетумен бір мезгілде жүзеге асырады.
2. Жазбаша түрде кедендік декларациялауға жататын тауарлар:
1) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда немесе тасымалдаушымен жеке тұлғаның мекенжайына жеткізілетін жеке қолдануға арналған тауарлар;
2) кез келген әдіспен өткізілетін жеке қолдануға арналған тауарлар, оларға қатысты тыйым немесе шектеулер қолданылатын болса, тарифтік емес және техникалық реттеу шараларынан басқа;
3) кез келген әдіспен әкелінетін жеке қолдануға арналған тауарлар, соның ішінде Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің халықаралық шартымен бекітілген кедендік төлемдерден босатылу мен құны және (немесе) саны осындай тауарлардың өткізу мөлшерінен асатын уақытша әкелінетін тауарлар;
4) кез келген әдіспен әкелінетін жеке қолдануға арналған көлік құралдары, кеден одағының кедендік аумағынан уақытша шығарылатын және сондай аумаққа қайта енгізілетін Кеден одағына қатысушы мемлекеттер аумақтарында тіркелген жеке қолдануға арналған көлік құралдарынан басқалары;
5) кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің халықаралық шартымен және (немесе) кеден заңнамасымен бекітілген жағдайларда, Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің валютасы, бағалы қағаздар және (немесе) валюталық құндылықтар;
6) мәдени құндылықтар;
7) иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда әкелінетін жеке қолдануға арналған тауарлар, егер оларды өткізетін жеке тұлғаның өзімен бірге жөнелтілмейтін жүгі болса;
8) кеден одағының кеден заңнамасымен бекітілген басқа тауарлар.
3. Жеке қолдануға арналған тауарлардың кедендік декларациялауы жазбаша түрде жолаушының кедендік декларациясын қолданумен жүргізіледі.
Жолаушының кедендік декларациясының нысаны, оның толтыру тәртібі, тапсырылуы және тіркелуі кеден одағының Комиссия шешімімен айқындалады.
4. Жеке тұлға жазбаша түрдегі кедендік декларациялауға жатпайтын жеке қолдануға арналған тауарлардың кедендік декларациялауын өз еркімен жолаушының кедендік декларациясын қолданумен өткізуге құқылы.
5. Он алты жасқа толмаған жеке тұлғаның жеке қолдануына арналған тауарлардың кедендік декларациялауы оны ертіп жүретін тұлғамен жүргізіледі (ата-анасының біреуі, асырап алушысы, қамқоршысы немесе тәрбиешісі, басқа да оны ертіп жүрген тұлғамен немесе ертіп жүруші тұлғаның болмаған жағдайында, тасымалдаушының өкілі, ал кәмелетке толмаған тұлғалар тобының ата-аналарысыз, асырап алушыларысыз, қамқоршы немесе тәрбиешілерісіз ұйымдастырылған шығу/кіру жағдайында, топ жетекшісімен немесе тасымалдаушының өкілімен).

6. При перемещении через таможенную границу гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших, таможенное декларирование осуществляется путем подачи заявления в произвольной форме лицом, сопровождающим гроб с телом (останками) или урн с прахом (пеплом) умершего, с представлением документов, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта.
При вывозе с таможенной территории таможенного союза урн с прахом (пеплом) и гробов с телами (останками) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выдаваемое отделами записи актов гражданского состояния в порядке, установленном для регистрации актов Гражданского состояния в государствах-участниках таможенного союза, либо медицинское свидетельство о смерти, либо нотариально заверенные копии указанных документов;
2) заключение произвольной формы местных органов государственного санитарного надзора о возможности эксгумации в случае перезахоронения;
3) акт (справка) произвольной формы специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
При ввозе на таможенную территорию таможенного союза урн с прахом (пеплом) и гробов с телами (останками) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выданное уполномоченным учреждением страны отправления, либо медицинское свидетельство о смерти или копии данных документов;
2) акт (справка) произвольной формы организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
Статья 356. Представление документов при таможенном
декларировании товаров для личного
пользования
1. Подача пассажирской таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу документов, подтверждающих заявленные в ней сведения.
К таким документам относятся:
1) документы, удостоверяющие личность (в том числе несовершеннолетнего лица);
2) документы, подтверждающие усыновление, опекунство, попечительство несовершеннолетнего лица;
3) документы, подтверждающие стоимость декларируемых товаров для личного пользования;
4) транспортные (перевозочные) документы;
5) документы, подтверждающие право на льготы по уплате таможенных платежей, в том числе подтверждающие временный ввоз (вывоз) физическим лицом товаров для личного пользования, а также подтверждающие признание физического лица беженцем, вынужденным       переселенцем либо переселяющимся на постоянное место жительства в порядке, определенном законодательством государств-участников таможенного союза;

6. Кедендік шекарадан өлген адамның мәйіті (сүйектері) салынған табыттарды және өртелген өлік сүйегінің күлі салынған сауыттарды өткізгенде, кедендік декларациялау өлген адамның мәйіті (сүйектері) салынған табыттарды және өртелген өлік сүйегінің күлі салынған сауыттарды алып жүрген тұлғамен осы тармақтың екінші және үшінші бөлімдерінде көрсетілген құжаттарды тапсырумен, еркін түрде өтініш беру жолымен іске асырылады.
Кеден одағының кедендік аумағынан өлген адамның мәйіті (сүйектері) салынған табыттарды және өртелген өлік сүйегінің күлі салынған сауыттарды шығару үшін келесі құжаттар тапсырылады:
1) Кеден одағына қатысушы мемлекеттерде азаматтық жағдайды тіркеу актілері үшін бекітілген тәртібімен азаматтық жағдай актілерін жазу бөлімдерімен берілетін өлу туралы куәлік, немесе өлу туралы медициналық куәлік, немесе көрсетілген құжаттардың нотариалды түрде расталған көшірмелері;
2) жергілікті мемлекеттік санитарлық бақылау органдарының қайта жерлеу жағдайында эксгумация жасау мүмкіндігі жөніндегі еркін түрдегі қорытындысы;
3) мырыш табыттарын дәнекерлеу бойынша жерлеу рәсімі қызметтерін жүргізген арнайы ұйымның табытта басқа салымдардың жоқтығы көрсетілген, өлген адамның мәйітімен қоса жіберілген жағдайда өлген адамның заттары мен құндылықтарының тізімін қоса беруімен, еркін түрде жазылған акті (анықтамасы).
Кеден одағының кедендік аумағына өлген адамның мәйіті (сүйектері) салынған табыттарды және өртелген өлік сүйегінің күлі салынған сауыттарды әкелгенде келесі құжаттар тапсырылады:
1) жіберуші елдің өкілетті мекемесімен берілген өлу туралы куәлік, немесе өлу туралы медициналық куәлік, немесе осы құжаттардың көшірмелері;
2) мырыш табыттарын дәнекерлеу бойынша жерлеу рәсімі қызметтерін жүргізген ұйымның табытта басқа салымдардың жоқтығы көрсетілген, өлген адамның мәйітімен қоса жіберілген жағдайда өлген адамның заттары мен құндылықтарының тізімін қоса беруімен, еркін түрде жазылған акті (анықтамасы).
356-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік
декларациялау барысында құжаттарды тапсыру
1. Жолаушының кедендік декларациясын беру кеден органына онда берілген мәліметтерді растайтын құжаттарды тапсыруымен қатар жүргізілуге тиіс.
Мұндай құжаттарға:
1) жеке басты куәландыратын құжаттар (оның ішінде кәмелет жасқа толмаған тұлғаның да);
2) кәмелет жасқа толмаған тұлғаны асырап алуды, қамқорлық жасауды, тәрбиеге алынғанды растайтын құжаттар;
3) жеке қолдану үшін декларацияланатын тауарлардың бағасын растайтын құжаттар;
4) көлік (тасымал) құжаттары;
5) кедендік төлемдерге берілетін жеңілдіктерге құқығын растайтын құжаттар, соның ішінде жеке тұлғамен жеке қолдануға арналған тауарлардың уақытша әкелінуін (шығарылуын) растайтын құжаттар, сонымен қатар жеке тұлғаны босқын, амалсыз қоныс аударушы екенін немесе кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің заңнамасымен бекітілген тәртіппен тұрақты мекен жайға қоныс аударушы екенін растайтын құжаттар;

6) документы, подтверждающие соблюдение запретов и ограничений, кроме мер нетарифного и технического регулирования;
7) документы, содержащие сведения, позволяющие идентифицировать транспортное средство для личного пользования;
8) документы, подтверждающие право владения, пользования и (или) распоряжения транспортным средством личного пользования;
9) другие документы и сведения, представление которых предусмотрено в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
2. При таможенном декларировании товаров для личного пользования, перемещаемых в несопровождаемом багаже, дополнительно к документам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, представляется экземпляр оформленной таможенным органом пассажирской таможенной декларации, выданной физическому лицу при его следовании через таможенную границу.
При непредставлении такой пассажирской таможенной декларации по причине ее утраты или по иным причинам, ввезенные в несопровождаемом багаже товары для личного пользования рассматриваются как ввезенные с превышением стоимостных, количественных, весовых норм ввоза товаров, освобождаемых от уплаты таможенных платежей, если физическое лицо не докажет обратное.
Статья 357. Применение системы двойного коридора при
таможенном декларировании товаров для личного
пользования
1. В местах прибытия на таможенную территорию таможенного союза или убытия с этой территории для целей таможенного декларирования товаров для личного пользования, может применяться система двойного коридора.
2. Применение системы двойного коридора предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу, таможенного декларирования в письменной форме товаров для личного пользования и соответствующего коридора ("зеленого" или "красного") для совершения таможенных операций.
3. Требования, применяемые к обустройству системы двойного коридора в местах прибытия товаров на таможенную территорию таможенного союза и убытия с этой территории, определяются решением Комиссии таможенного союза.
Статья 358. Временный ввоз товаров для личного
пользования
1. Иностранные физические лица вправе временно ввозить на таможенную территорию таможенного союза товары для личного пользования, перечень которых определен международным договором государств-участников таможенного союза, за исключением транспортных средств, с освобождением от уплаты таможенных платежей на период своего пребывания на этой территории.
В случаях когда временно ввозимые товары для личного пользования подлежат таможенному декларированию в письменной форме, срок временного ввоза таких товаров устанавливается таможенным органом исходя из заявления иностранного физического лица с учетом продолжительности его пребывания на таможенной территории таможенного союза.

6) тарифтік емес және техникалық реттеу шараларынан басқа тыйымдар мен шектеулердің сақталуын растайтын құжаттар;
7) жеке қолдануға арналған көлік құралын сәйкестендіруге мүмкіндік беруші мәліметтер бар құжаттар;
8) жеке қолдануға арналған көлік құралына ие болу, қолдану және (немесе) иелік ету құқығын растайтын құжаттар;
9) кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес тапсыруы көзделген басқа да құжаттар мен мәліметтер жатады.
2. Иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда тасымалданатын жеке қолдануға арналған тауарлардың кедендік декларациялауында осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша, жеке тұлғаға оның кедендік шекарадан өту барысында берілген кеден органымен рәсімделген жолаушының кедендік декларациясының данасы беріледі.
Осындай жолаушының кедендік декларациясын жоғалу немесе басқа себептерден бермеген жағдайда, иесімен бірге жөнелтілмейтін багажда әкелінген жеке қолдануға арналған тауарлар, жеке тұлға керісін дәлелдей алмаса, кедендік төлемдерден босатылатын тауарлардың құндылық, сандық, салмақтық мөлшерлерінен асырып әкелінген тауарлар ретінде қарастырылады.
357-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды
кедендік декларациялау барысында қос дәліз
жүйесін қолдану
1. Кеден одағының кедендік аумағына келу немесе осы аумақтан кету орындарында жеке қолдануға арналған тауарларды декларациялау үшін қос дәліз жүйесі қолданылуы мүмкін.
2. Қос дәліз жүйесінің қолданылуы кедендік шекарадан өтіп бара жатқан жеке тұлғаға өз бетімен жеке қолдануға арналған тауарларды жазбаша түрде кедендік декларациялауға және кедендік операцияларды жүргізу үшін тиісті дәлізді («жасыл» немесе «қызыл») таңдауды көздейді.
3. Кеден одағының кедендік аумағына келу немесе осы аумақтан кету орындарында қос дәліз жүйесін орналастыруға қолданылатын талаптар кеден одағының Комиссия шешімімен айқындалады.
358-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша
әкелу
1. Шетелдік жеке тұлғалар Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің
халықаралық шартымен айқындалған тізімі бойынша өздерінің осы аумақта
болу мерзіміне кедендік төлемдерден босатылумен жеке қолдануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелуге құқылы, көлік құралдарынан басқа.
Егер әкелінетін жеке қолдануға арналған тауарлар жазбаша түрде кедендік декларациялауға жатса, мұндай тауарлардың уақытша әкеліну мерзімі кеден органымен шетелдік жеке тұлғаның өтінішіне сүйене, оның кеден одағының кедендік аумағында болу уақытын ескере бекітіледі.

2. Иностранные физические лица вправе временно ввозить на таможенную территорию таможенного союза транспортные средства для личного пользования, зарегистрированные на территории иностранных государств, на срок своего временного пребывания, но не более чем на один год, с освобождением от уплаты таможенных платежей.
По мотивированному обращению иностранного физического лица срок временного ввоза транспортных средств для личного пользования может быть продлен таможенными органами в пределах одного года со дня временного ввоза таких транспортных средств.
3. Передача права пользования и (или) распоряжения временно ввезенными товарами для личного пользования, в том числе транспортными средствами, другому лицу на таможенной территории таможенного союза допускается при условии их таможенного декларирования и уплаты таможенных платежей в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза.
4. Временно ввезенные товары для личного пользования могут обратно вывозиться с таможенной территории таможенного союза через любой таможенный орган.
5. В случае если временно ввезенные товары для личного пользования находятся на таможенной территории таможенного союза в связи с невывозом по истечении установленного срока, в отношении таких товаров взимаются таможенные пошлины, налоги в порядке, установленном таможенным законодательством таможенного союза.
6. В случае безвозвратной утраты временно ввезенных товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы, обратный вывоз таких товаров с таможенной территории таможенного союза может не производиться при условии признания таможенными органами факта аварии или действия непреодолимой силы.
Статья 359. Временный вывоз физическими лицами товаров
для личного пользования
1. Физические лица государств-участников таможенного союза вправе временно вывозить с таможенной территории таможенного союза товары для личного пользования на срок своего временного пребывания на территории иностранного государства и ввозить их обратно с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов.
2. По заявлению физического лица таможенный орган проводит идентификацию временно вывозимых товаров для личного пользования, если такая идентификация будет способствовать их обратному ввозу с освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов. Об идентификации товаров указывается в пассажирской таможенной декларации, один экземпляр которой выдается физическому лицу, вывозящему товары.
Отсутствие такой идентификации не препятствует обратному ввозу физическими лицами товаров для личного пользования с освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов при условии подтверждения таможенному органу того, что эти товары ввозятся обратно после временного вывоза с таможенной территории таможенного союза в порядке, определенном таможенным законодательством таможенного союза.

2. Шетелдік жеке тұлғалар кеден одағының кедендік аумағына жеке қолданыс үшін өздерінің уақытша болу мерзіміне шетел мемлекеттер аумағында тіркелген көлік құралдарын кедендік төлемдерден босатылумен уақытша әкелуге құқылы, бірақ бір жылдан астам емес.
Шетелдік жеке тұлғаның уәжделенген өтініші бойынша жеке қолданыс үшін көлік құралдарын уақытша әкелудің мерзімі, кеден органдарымен осындай көлік құралдарын уақытша әкелу күнінен бастап бір жыл шегінде ұзартылуы мүмкін.
3. Кеден одағының кедендік аумағында жеке қолданыс үшін уақытша әкелінген тауарлармен пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын басқа тұлғаға беру кедендік декларациялау және кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген тәртіппен кедендік төлемдерді төлеген жағдайда болады.
4. Кеден одағының кедендік аумағынан жеке қолданыс үшін уақытша әкелінген тауарлар қайта кез келген кеден органы арқылы шығарыла алады.
5. Жеке қолданыс үшін уақытша әкелінген тауарлар белгіленген уақыт аяқталғаннан кейін қайта әкетпеу себебінен кеден одағының кедендік аумағында қалған жағдайда, мұндай тауарларға қатысты кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген тәртіппен кедендік баж бен салықтар төлетіледі.
6. Жол апаты немесе жеңілмейтін күш әрекетінің салдарынан жеке қолданыс үшін уақытша әкелінген тауарлар қайтарылмайтын шығынға ұшыраған жағдайда, кеден органдары жол апаты немесе жеңілмейтін күш әрекетінің болу фактін мойындаса, мұндай тауарлардың шетке қайта шығаруын жүргізбеуге болады.
359-бап. Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға
арналған тауарларды уақытша әкетуі
1. Кеден одағына қатысушы-мемлекеттің жеке тұлғалары кеден одағының кедендік аумағынан жеке пайдалануға арналған тауарларды шетел мемлекетінің аумағында өзінің уақытша болу мерзімінде уақытша әкетуге және кедендік баждар мен салықтарды төлеуден босатыла отырып, кері әкелуге құқылы.
2. Жеке тұлғаның өтініші бойынша, егер бұндай сәйкестендіру әкелімдік кедендік баждар мен салықтардан босатылуымен кері әкелінуге алып келсе, кеден органы жеке пайдалануға арналған уақытша әкетілген тауарлардың сәйкестендіруді жүргізеді. Тауарларды сәйкестендіру туралы жолаушының кедендік декларацияда көрсетіледі, бір данасы тауарды әкетуші жеке тұлғаға ұсынылады.
Бұндай сәйкестендірудің болмауы, кеден одағының кедендік заңнамасымен белгіленген тәртіппен кеден одағының кедендік аумағынан уақытша әкетуден кейін тауарлар кері әкелінетіні кеден органына расталған жағдайда, әкелімдік кедендік баждар, салықтардан босатылуымен жеке пайдалануға арналған тауарлардың жеке тұлғалармен кері әкелінуіне кедергі келтірмейді.

3. С временно вывезенными транспортными средствами для личного пользования допускается совершение операций по техническому обслуживанию или ремонту, потребовавшихся при их нахождении за пределами таможенной территории таможенного союза.
4. При совершении ремонта временно вывезенного транспортного средства для личного пользования, связанного с заменой частей транспортного средства, подлежащих учету (регистрации) в соответствующих уполномоченных государственных органах, замененная часть подлежит таможенному декларированию, за исключением случаев осуществления гарантийного ремонта или обслуживания согласно условиям договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством государств-участников таможенного союза, либо осуществления ремонта, необходимого для восстановления транспортного средства для личного пользования после его повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы.
Статья 360. Уплата таможенных пошлин и налогов в
отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные пошлины, налоги уплачиваются физическими лицами при таможенном декларировании товаров для личного пользования в письменной форме на основании таможенного приходного ордера, форма и порядок заполнения которого определяются решением Комиссии таможенного союза.
Один экземпляр таможенного приходного ордера вручается лицу, уплатившему таможенные пошлины, налоги.
Заполнение таможенного приходного ордера и начисление таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, производит должностное лицо таможенного органа.
2. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, уплачиваются физическими лицами по единым ставкам таможенных пошлин, налогов или в виде совокупного таможенного платежа, равного сумме таможенных пошлин, налогов, исчисленной по ставкам таможенных пошлин, налогов, применяемым в соответствии со статьей 77 настоящего Кодекса.
3. Единые ставки таможенных пошлин, налогов устанавливаются международным договором государств-участников таможенного союза.
4. Порядок применения единых ставок таможенных пошлин, налогов, совокупного таможенного платежа, возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, а также сроки их уплаты определяются международным договором государств-участников таможенного союза.
Статья 361. Таможенная стоимость товаров для личного
пользования
1. Таможенная стоимость товаров для личного пользования определяется на основании заявленной физическим лицом стоимости таких товаров, подтвержденной оригиналами документов, содержащих сведения о стоимости товаров для личного пользования.
При ввозе товаров для личного пользования физическими лицами на таможенную территорию таможенного союза в таможенную стоимость товаров не включаются расходы по перевозке и страхованию товаров до и после их прибытия на таможенную территорию таможенного союза.

3. Жеке пайдалануға арналған уақытша әкетілген көлік құралдарына кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерде болғанда қажет етілетін техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу бойынша операцияларды жасауға болады.
4. Тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарда есепке (тіркеуге) жататын, көлік құралдарының бөлшектерін ауыстырумен байланысты, жеке пайдалануға арналған уақытша әкетілген көлік құралдарын жөндегенде, ауыстырылған бөлшегі кеден одағына қатысушы-мемлекеттің азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған шарттың жағдайларына сай кепілдік жөндеу немесе қызмет көрсетуді жүзеге асыру жағдайларын, апат немесе ырық бермес күштің әрекеті салдарынан болған зақымнан кейін жеке пайдалануға арналған көлік құралын қалпына келтіруге қажетті жөндеуді жүзеге асыруды қоспағанда, кедендік декларациялауға жатады.
360-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты
кедендік төлемдер мен салықтардың төленуі
1. Кедендік баждар, салықтар жеке тұлғалармен жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау кезінде кедендік кіріс ордері негізінде жазбаша нысанда төленеді, оның нысаны мен толтыру тәртібі кеден одағы Комиссиясының шешімімен анықталады.
Кедендік кіріс ордерінің бір данасы кедендік баждар, салықтар төлеген тұлғаға тапсырылады.
Кедендік кіріс ордерінің толтырылуын және кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар есептелуін кеден органының лауазымды тұлғасы жүзеге асырады.
2. Кеден шекарасынан өтетін, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар жеке тұлғалар арқылы кедендік баждардың бірыңғай ставкасы немесе осы Кодекстің 77-бабына сәйкес қолданылатын кедендік баждар, салықтар ставкасы бойынша есептелген кедендік баждар, салықтар сомасына тең, жиынтық кедендік төлем түрінде төленеді.
3. Кедендік баждар, салықтардың бірыңғай ставкасы кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарымен анықталады.
4. Кедендік баждар, салықтар, жиынтық кедендік төлемдердің бірыңғай ставкасын қолдану тәртібі, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтарды төлеу бойынша міндеттердің тоқтатылуы, сонымен қатар, оларды төлеу мерзімі кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің халықаралық шарттарымен анықталады.
361-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың
кедендік құны
1. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың кедендік құны, жекепайдалануға арналған тауарлардың құны туралы мәліметі бар құжаттардыңтүпнұсқасымен расталған, жеке тұлғамен мәлімделген тауарлардың құны негізінде анықталады.
Кеден одағының кедендік аумағына жеке тұлғалармен жеке пайдалануға арналған тауарлардың әкелінуі кезінде, тауарлардың кедендік құнына, кеден одағының кедендік аумағына келгенге дейін және келгеннен кейінгі тауарлардың тасымалы және сақтандыруы бойынша шығындар кірмейді.

2. В случае отсутствия у физического лица, перемещающего товары для личного пользования, необходимых документов и (или) сведений об их стоимости, либо при наличии обоснованных причин полагать, что представленные лицом документы и (или) сведения не являются достоверными, должностное лицо таможенного органа определяет таможенную стоимость товаров на основании имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации на аналогичные товары, в том числе на основании данных, указываемых в каталогах иностранных фирм, осуществляющих розничную продажу аналогичных товаров.
Физическое лицо вправе доказать достоверность сведений, представленных для определения таможенной стоимости.
Для целей применения настоящей статьи под аналогичным товаром понимается товар, который имеет характеристики, близкие к характеристикам ввозимого товара, то есть сопоставим с ввозимым товаром по своему назначению, применению, качественным, техническим и иным характеристикам.
Статья 362. Запасные части и топливо для перемещаемых
физическими лицами транспортных средств для
личного пользования
1. Западные части, необходимые для ремонта транспортных средств для личного пользования, временно ввезенных физическими лицами на таможенную территорию таможенного союза, могут временно ввозиться с освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов на срок, не превышающий срока временного ввоза таких транспортных средств.
2. Топливо, находящееся в баках, предусмотренных конструкцией транспортных средств для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу физическими лицами, может ввозиться на таможенную территорию таможенного союза или соответственно вывозиться с этой территории без уплаты таможенных пошлин, налогов.
Глава 50
Особенности совершения таможенных операций в отношении
припасов
Статья 363. Сфера применения настоящей главы
1. Перемещение припасов через таможенную границу осуществляется в соответствии с положениями настоящей главы, а в части, не урегулированной настоящей главой, - в соответствии с порядком, установленным таможенным законодательством таможенного союза.
2. Перемещение припасов через таможенную границу осуществляется без уплаты таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
3. Положения настоящей главы не применяются в отношении товаров, находящихся на транспортных средствах, эксплуатируемых физическими лицами для личного пользования.
Статья 364. Особенности совершения таможенных операций в
отношении припасов
1. Таможенные операции в отношении припасов при ввозе на таможенную территорию таможенного союза производятся в местах прибытия, при вывозе с таможенной территории таможенного союза - в местах начала международной перевозки либо местах убытия.

2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізуші жеке тұлғада қажетті құжаттар не (немесе) құны туралы мәліметтер, немесе тұлғамен ұсынылған құжат не (немесе) мәліметтердің анық еместігінің негізді себептері болса, кеден органының лауазымды тұлғасы кеден органның билігінде бар ұқсас тауарлардың бағалық ақпараты, соның ішінде ұқсас тауарлардың бөлшек саудасын жүзеге асыратын шетел фирмаларының каталогтарында көрсетілген деректер негізінде тауарлардың кедендік құнын анықтайды.
Жеке тұлға кедендік құнын анықтауға ұсынған мәліметтердің анықтығын дәлелдеуге құқылы.
Осы бапты пайдалану мақсаты үшін, ұқсас тауарлар деп әкелінген тауардың сипаттамасына жақын сипаттамасы бар, яғни әкелінген тауарлармен өзіндік белгілері, қолдануы, сапасы, техникалық және өзге де сипаттамасы бойынша салыстыратын деп түсіндіріледі.
362-бап. Жеке тұлғалармен өткізілетін жеке пайдалануға
арналған көлік құралдары үшін қосалқы
бөлшектер мен отын
1. Жеке тұлғалармен кеден одағының кедендік шекарасына уақытша әкелінген, жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын жөндеуге қажетті қосалқы бөлшектер осындай көлік құралдарының уақытша әкелу мерзімінен аспайтын мерзімде кедендік баждар, салықтар төлеуден босатылумен уақытша әкеліне алады.
2. Жеке тұлғалармен кеден шекарасы арқылы өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының конструкциясымен қаралған бактардағы отын кедендік бажда, салықтар төленбей, кеден одағының кедендік аумағына әкеліне немесе сәйкесінше осы аумақтан әкетіле алынады.
50-тарау
Керек-жарақтарға қатысты кедендік операцияларды
жүзеге асыру ерекшеліктері
363-бап. Осы тараудың қолданылу аясы
1. Кеден шекарасы арқылы керек-жарақтардың өтуі осы тараудың ережелеріне, кей жағдайларда осы тараумен реттелмеген, - кеден одағының кеден заңнамасымен анықталған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кеден шекарасы арқылы керек-жарақтардың өтуі кедендік баждар, салықтар төленбей және тарифтік емес реттеу шараларын қолданбай жүзеге асырылады.
3. Осы тараудың ережелері жеке тұлғалармен пайдаланылатын, жеке пайдалануға арналған көлік құралдарындағы тауарларға қолданылмайды.
364-бап. Керек-жарақтарға қатысты жүргізілетін кедендік
операциялардың ерекшеліктері
1. Кеден одағының кедендік аумағына керек-жарақтарды әкелгенде оларға қатысты кедендік операциялар келу орнында, кеден одағының кедендік аумағынан шығарда, - халықаралық тасымалдың басталу орындарында немесе аттану орындарында жүзеге асырылады.

2. Припасы подлежат таможенному декларированию без помещения товаров под таможенные процедуры.
При таможенном декларировании припасов в качестве таможенной декларации могут использоваться декларация на товары, транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы.
Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации при таможенном декларировании припасов, определяется решением Комиссии таможенного союза.
3. Таможенные операции в отношении припасов совершаются одинаково вне зависимости от страны регистрации или национальности водных судов, воздушных судов или поездов.
Статья 365. Использование припасов
1. Припасы, предназначенные для потребления пассажирами и членами экипажей водных судов, и припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, могут потребляться и использоваться на этих судах во время их нахождения на таможенной территории таможенного союза в количестве, соответствующем численности пассажиров и членов экипажей, а также продолжительности стоянки, в том числе во время ремонта водных судов в доке, на верфи или судоремонтном заводе, если экипажи на это время не покидают судна.
2. При совершении запланированной посадки воздушных судов в одном аэропорте или нескольких аэропортах, которые находятся на таможенной территории таможенного союза, припасы, предназначенные для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих судов, и припасы, предназначенные для потребления членами экипажей и пассажирами во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними, могут использоваться во время нахождения воздушных судов в пунктах посадки и во время перелета между ними.
3. Припасы, предназначенные для продажи пассажирам и членам экипажей воздушных судов без цели их потребления на борту этих судов, могут продаваться во время нахождения воздушных судов на таможенной территории таможенного союза при условии, что их продажа осуществляется на борту этих судов.
4. Припасы, предназначенные для потребления пассажирами поездов и работниками поездных бригад, и припасы, необходимые для обеспечения нормальной эксплуатации и технического обслуживания этих поездов, могут потребляться и использоваться в этих поездах в пути их следования или в пунктах промежуточной остановки либо стоянки на таможенной территории таможенного союза в количестве, соответствующем численности пассажиров и работников поездных бригад, а также продолжительности стоянки и времени нахождения в пути.

2. Керек-жарақтар кедендік рәсімдерге тауарларды орналастырмай кедендік декларациялауға жатады.
Керек-жарақтарды кедендік декларациялағанда кедендік декларация ретінде тауарларға арналған декларация, көліктік (тасымалды), коммерциялық не (немесе) өзге де құжаттар пайдаланылуы мүмкін.
Керек-жарақтарды кедендік декларациялауда кедендік декларацияда көрсетілген мәліметтердің тізімі Кеден одағы комиссиясының шешімімен анықталады.
3. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операциялар тіркеу еліне немесе су кемелерінің, әуе кемелерінің немесе пойыздардың ұлтына қарамастан жүзеге асырылады.
365-бап. Керек-жарақтарды пайдалану
1. Су кемелері жолаушыларының пайдалануына арналған үшін керек-жарақтар, осы кемелердің қалыпты жұмыс істеуі мен техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге қажетті керек-жарақтар осы кемелерде кеден одағының кедендік аумағында, жолаушылар және экипаж мүшелерінің санына сәйкес мөлшерде, сонымен қатар, егер экипаж осы уақыт ішінде кемеден кетпесе, тұрақтың ұзақтығы, соның ішінде док, верф немесе кеме жөндеу зауытында су кемесін жөндеу уақытында пайдаланыла алады.
2. Кеден одағының кедендік аумағында орналасқан бір немесе бірнеше әуежайларда әуе кемелерінің жоспарлы қонуын жүзеге асыруда, осы кемелердің қалыпты жұмыс істеуін және техникалық қызмет көрсетуін қамтамасыз етуге арналған керек-жарақтар, әуе кемелерінің қону пункттерінде және ұшу кезінде олардың арасында болу уақытында экипаж мүшелері мен жолаушылар пайдалануға арналған керек-жарақтар, әуе кемелерінің қону пункттерінде және ұшу кезінде олардың арасында болу уақытында пайдаланыла алады.
3. Әуе кемесінің жолаушылары мен экипаж мүшелеріне осы кемелердің бортында мақсатсыз пайдаланылатын, сатуға арналған керек-жарақтар, оларды сату кеме бортында жүзеге асырылған жағдайда, әуе кемесі кеден одағының кедендік аумағында болған уақытта сатылуы мүмкін.
4. Пойыздардың жолаушылары және пойыз бригадаларының жұмысшыларына пайдалануға арналған керек-жарақтар, осы пойыздардың қалыпты жұмыс істеуі және техникалық қызмет көрсетуін қамтамасыз етуге қажетті керек-жарақтар осы пойыздардың жүру жолында немесе аралық аялдамаларда не кеден одағының кедендік аумағындағы тұрақтарда жолаушылар мен пойыз бригадаларының жұмысшыларының санына сәйкес мөлшерде, сонымен қатар, тұрақтың ұзақтығы мен жолда жүру уақытына пайдаланылуы мүмкін.

5. Таможенные органы вправе обязать перевозчика принять меры, необходимые для обеспечения соблюдения условий использования припасов, предусмотренных настоящей главой, во время нахождения водных судов, воздушных судов или поездов на таможенной территории таможенного союза. По решению таможенного органа место, в которых хранятся припасы, может быть опечатано путем наложения таможенных пломб и печатей.
6. Припасы могут с разрешения таможенного органа временно выгружаться, передаваться соответственно на другие суда или в другие поезда, осуществляющие международные перевозки грузов, пассажиров и (или) багажа, если соблюдаются условия, предусмотренные настоящей главой.
7. Использование припасов в целях, не предусмотренных настоящей главой, допускается при их помещении под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления или экспорта.
Раздел 8. ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 366. Общие переходные положения
1. Настоящий Кодекс применяется к отношениям, регулируемым таможенным законодательством таможенного союза и возникшим со дня вступления его в силу.
2. По отношениям, регулируемым таможенным законодательством таможенного союза, возникшим до вступления в силу настоящего Кодекса, настоящий Кодекс применяется к тем правам и обязанностям, которые возникнут со дня его вступления в силу, с учетом положений, предусмотренных статьями 367 - 372 настоящего Кодекса.
3. Если международные договоры государств-участников таможенного союза, предусмотренные настоящим Кодексом, не вступили в силу на момент вступления в силу настоящего Кодекса, то до их вступления в силу применяется законодательство государств-участников таможенного союза, регулирующее соответствующие правоотношения.
Статья 367. Переходные положения в отношении лиц,
осуществляющих деятельность в сфере
таможенного дела, и иных лиц
1. Таможенные агенты (представители) в Республике Беларусь, таможенные брокеры в Республике Казахстан и таможенные брокеры (представители) в Российской Федерации, таможенные перевозчики, владельцы складов временного хранения, таможенных складов и магазинов беспошлинной торговли, созданные до вступления в силу настоящего Кодекса, вправе осуществлять деятельность в сфере таможенного дела в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящего Кодекса.
2. Таможенные агенты (представители) в Республике Беларусь, таможенные брокеры в Республике Казахстан и таможенные брокеры (представители) в Российской Федерации признаются на срок, указанный в пункте 1 настоящей статьи, таможенными представителями.
3.Таможенные перевозчики, созданные до вступления в силу настоящего Кодекса, вправе осуществлять перевозку товаров, находящихся под таможенным контролем, по таможенной территории таможенного союза в случаях и на условиях, установленных таможенным законодательством таможенного союза, в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящего Кодекса, без подтверждения своего статуса в соответствии с пунктом 4 статьи 18 настоящего Кодекса.
Положения части первой настоящего пункта применяются при наличии информации о включении таможенных перевозчиков в общий реестр  таможенных перевозчиков, формируемый Комиссией таможенного союза, и копии документа, подтверждающего право осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика.

5. Кеден органдары кеден одағының кедендік аумағында су кемелері, әуе кемелері немесе пойыздардың болу уақытында осы тарауда қаралған керек-жарақтарды қолдану жағдайын сақтауды қамтамасыз етуге қажетті шараларды қабылдауды тасымалдаушыға міндеттеуге құқылы. Кеден органының шешімі бойынша керек-жарақтар сақталатын орынға кедендік пломба мен мөр қойылады.
6. Керек-жарақтар кеден органының рұқсатымен халықаралық жүк, жолаушылар не (немесе) қол жүгі тасымалын жүзеге асыратын, егер осы тарауда қаралған жағдайлар сақталса, уақытша түсірілуі, өзге кемелерге немесе пойыздарға берілуі мүмкін.
7. Керек-жарақтарды осы тарауда қаралмаған мақсаттарда пайдалану ішкі тұтыну немесе экспортқа шығару үшін кедендік рәсімдерге орналастырғанда ғана жол беріледі.
8 бөлім.
ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
366-бап. Жалпы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс кеден одағының кеден заңнамасымен реттелетін және оның күшіне енген күннен бастап пайда болған жағдайларға қолданылады.
2. Осы кодекстің күшіне енгенге дейін пайда болған дейінгі Кеден одағының кеден заңнамасымен реттелетін қатынастар бойынша, осы кодекстің 367-372-баптарымен қарастырылған ережелердің ескерілуімен, кодекстің күшіне енген күннен бастап туындайтын құқықтар мен міндеттерге қолданылады.
3. Егерде осы кодекспен қарастырылған кеден одағының қатысушы мемлекеттерінің халықаралық шарттары, осы кодекстің күші енгенге дейін енбесе, онда оның күші енгенге дейін қолданылған, кеден одағының мемлекет-қатысушыларының құқықтық қатынастарын реттейтін заңнама қолданылады.
367-бап. Кеден ісі саласында қызметтерін жүзеге
асыратын тұлғаларға және де басқа
тұлғаларға қатысты өтпелі ереже
1. Кедендік агенттер (уәкілдер) Беларусь Республикасында, кедендік брокерлер Қазақстан Республикасында және кедендік брокерлер (уәкілдер) Ресей Федерациясында, кедендік тасымалдаушылар, уақытша сақтау қоймалары, кеден қоймалары және бажсыз сауда дүкендер иелері, осы кодекстің күші енгенге дейін құрылған, кеден саласындағы өз қызметтерін осы Кодекстің күші енген күннен бастап алты ай бойы жүргізуге құқылы.
2. Кедендік агенттер (уәкілдер) Беларусь Республикасында, кедендік брокерлер Қазақстан Республикасында және кедендік брокерлер (уәкілдер) Ресей Федерациясында кедендік уәкілдермен осы баптың 1-тармағында көрсетілген мерзімде танылады.
3. Кедендік тасымалдаушылар, осы Кодекстің күшіне енгенге дейін құрылған, кеден одағының кеден аймағы бойынша, кеден одағының кеден заңнамасымен белгіленген жағдайлар мен шарттарда, осы Кодекстің күші енген күннен бастап алты ай бойы, осы Кодекстің 18-бабының 4-тармағына сәйкес өз статусын растамай, кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдауға құқылы.
Осы тармақтың бірінші бөлім ережесі кедендік тасымалдаушыларды кеден одағының комиссиясымен жасалатын кедендік тасымалдаушылардың жалпы тізіліміне кіргізу туралы мәлімет, кедендік тасымалдаушы ретінде қызметін жүзеге асыратын құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері болған жағдайда қолданылады.

Таможенные органы до вступления в силу настоящего Кодекса, представляют в Комиссию таможенного союза реестры таможенных перевозчиков, для формирования общего реестра таможенных перевозчиков в соответствии с частью второй пункта 3 статьи 18 настоящего Кодекса.
4. Положения статьи 13 настоящего Кодекса, в части предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее одного миллиона евро, по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на день внесения такого обеспечения, как условия включения юридических лиц в реестр таможенных  представителей, применяется в государствах-участниках таможенного союза, если его законодательством предусмотрено, что у таможенного представителя обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникает солидарно с плательщиком таможенных пошлин, налогов.
Государства-участники таможенного союза, законодательством которых на день вступления в силу настоящего Кодекса не предусмотрена такая солидарная обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, обязуются в течение одного года предусмотреть в своем законодательстве положения, что у таможенного представителя обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов возникает солидарно с плательщиком таможенных пошлин, налогов.
5. Для Республики Беларусь положения статьи 39 настоящего Кодекса, в части предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов на сумму, эквивалентную не менее одного миллиона евро, по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на день внесения такого обеспечения, как условия присвоения юридическим лицам статуса уполномоченного экономического оператора, вступают в силу по истечении восемнадцати месяцев со дня вступления в силу настоящего Кодекса.
6. Лица, обладающие статусом "Добросовестный участник внешней экономической деятельности", в Республике Беларусь, лица, включенные в реестр участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории минимального риска, в Республике Казахстан и лица, в отношении которых установлены специальные упрощенные процедуры таможенного оформления, в Российской Федерации в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящего Кодекса пользуются специальными упрощениями, предоставляемыми уполномоченному экономическому оператору в соответствии со статьей 41 настоящим Кодексом, в объеме упрощений, которые были определены для таких лиц законодательством государств-участников таможенного союза до вступления в силу настоящего Кодекса.

Кеден органдары осы Кодекстің күші енгенге дейін, осы Кодекстің 18-бабы 3 тармағының екінші бөліміне сәйкес кедендік тасымалдаушылардың жалпы тізілімін жасақтау үшін, кеден одағының комиссиясына кедендік тасымалдаушылардың тізілімін, ұсынады.
4. Кеден уәкілінің тізіліміне заңды тұлғаларды енгізу жағдайы ретінде, осындай қамтуды енгізу күніне, кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген валюта курсы бойынша бір миллион евродан кем емес эквиваленттік сомаға кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді ұсыну жағынан, егер кеден уәкілінің кеденді баждар, салықтар төлеу міндеті кедендік баждар, салықтар төлеушінің ынтымақтастығынан туындайтыны елдің заңнамасында қаралған болса, осы Кодекстің 13-бабының ережелері кеден одағына қатысушы-мемлекеттерде қолданылады.
Кеден одағының қатысушы-мемлекеттері, осы кодекстің күші енгізілу күніне заңнамаларымен кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуде ынтымақтастық міндеттері қарастырылмаса, өз заңнамаларында кедендік уәкіл кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуде кедендік баж, салық төлеушімен ынтымақтастығы туралы ережені бір жыл ішінде қарастыруға міндетті.
5. Заңды тұлғаларға уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін тағайындау жағдайы ретінде осындай қамтуды енгізу күніне, кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген валюта курсы бойынша бір миллион евродан кем емес эквиваленттік сомаға кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді ұсыну жағынан, Беларусь Республикасы үшін осы Кодекстің 39-бабының ережелері осы Кодекс күшіне енген күннен бастап он сегіз ай өткеннен кейін күшіне енеді.
6. «Сыртқы экономикалық қызметке адал қатысушы» статусына ие тұлғалар, Беларусь Республикасында, ең аз тәуекел санатына жататын қатысушы Қазақстан Республикасында, және кедендік рәсімдеуде жеңілдетілген тәртіп белгіленген тұлғалар Ресей Федерациясында осы Кодекстің күшіне енген күннен бастап алты ай бойы, осы Кодекстің күші енгенге дейін кеден одағының мемлекет-қатысушыларымен осындай тұлғалар үшін анықталған жеңілдіктер көлемінде, осы Кодекстің 41-бабына сәйкес уәкілетті экономикалық операторға берілетін арнайы жеңілдіктермен қолданады.

Статья 368. Переходные положения об особенностях
совершения таможенных операций
1. До вступления в силу международного договора государств-участников таможенного союза, допускающего подачу декларации на товары любому таможенному органу на таможенной территории таможенного союза:
декларация на товары подается таможенному органу государства-участника таможенного союза, в соответствии с законодательством которого создано, зарегистрировано либо на территории которого постоянно проживает лицо, являющееся декларантом товаров, за исключением случаев, указанных в подпункте 2) статьи 186 настоящего Кодекса;
дипломатические представительства, консульские учреждения, иные официальные представительства и международные организации государств-участников таможенного союза подают декларацию на товары таможенному органу государства-участника таможенного союза, на территории которого они находятся.
2. К товарам, находящимся на временном хранении под таможенным контролем на день вступления в силу настоящего Кодекса, применяются положения главы 25 настоящего Кодекса с учетом части второй настоящего пункта.
Срок временного хранения товаров, находящихся на временном хранении на день вступления в силу настоящего Кодекса, исчисляется с даты помещения этих товаров на временное хранение в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого такое хранение осуществляется.
3. Декларация на товары в отношении товаров, находящихся на временном хранении под таможенным контролем на день вступления в силу настоящего Кодекса, должна быть подана таможенному органу до истечения срока временного хранения, исчисляемого с даты помещения этих товаров на временное хранение в соответствии с законодательством государства-участника таможенного союза, на территории которого такое хранение осуществляется.
4. Товары, таможенная декларация на которые принята (зарегистрирована) таможенным органом до вступления в силу настоящего Кодекса, подлежат помещению под заявленный таможенный режим в порядке и на условиях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза, на день принятия (регистрации) таможенным органом этой таможенной декларации.
Статья 369. Переходные положения об особенностях
перевозки товаров под таможенным контролем
1. В отношении товаров, на которые транзитная декларация (документ таможенного транзита, документ контроля доставки товаров) принята (зарегистрирована) таможенным органом до вступления в силу настоящего Кодекса, выдача разрешения на таможенный транзит (оформление документа контроля доставки товаров) осуществляется, а перевозка по таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем осуществляется и завершается, в порядке и на условиях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза на день принятия (регистрации) таможенным органом этой транзитной декларации (документа таможенного транзита, документа контроля доставки товаров).

368-бап. Кедендік операцияларды жасайтын ерекшеліктер
туралы өтпелі ережелер
1. Кеден одағының қатысушы мемлекеттерінің халықаралық шарты
күшіне енгенге дейін, кеден одағының кеден аймағында әр тауарға
декларацияларын ұсынуға жол беретін:
Тауарға декларация, заңнамаға сәйкес құрылған, тіркелген немесе тұлға тұрақты тұратын, тауардың декларанты болып табылатын, осы Кодекстің 186-бабы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, кеден одағының қатысушы-мемлекет кеден органына беріледі;
Кеден одағының қатысушы-мемлекеттерінің дипломатиялық уәкілеттері, консулдық мекемелері, басқа да ресми уәкілдіктері және халықаралық ұйымдары өздері тұрған кеден одағының қатысушы-мемлекеттің кеден органына тауарларға декларацияны ұсынады.
2. Кедендік бақылауда тұрған тауарларға, осы Кодекс күшіне енген күнге дейін, осы бөлімнің екінші тармағын ескере отырып, Кодекстің 25-бөлім ережесі қолданылады.
Уақытша сақтауда тұрған, уақытша сақтау мерзімімен тауарлар осы Кодекстің күші енген күнге дейін, сақталуы жүзеге асырылатын, кеден одағы қатысушы-мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес осы тауарлардың уақытша сақтауға қойылған күнінен есептеледі.
3. Осы Кодекстің күші енген күнге, кедендік бақылаудағы уақытша сақтауда тұрған тауарларға қатысты декларация, сақталуы жүзеге асырылатын кеден одағы қатысушы-мемлекетінің заңнамасына сәйкес, тауарды уақытша сақтауға қою мерзімін есепке ала отырып, сақталу мерзімі аяқталмай кеден органына ұсынуылуы қажет.
4. Осы Кодекстің күші енгенге дейін, кеден органымен қабылданып, (тіркелген) тауарлар, кедендік декларация, кеден одағы қатысушы-мемлекеттің заңнамасымен белгіленген тәртіпте және шартта, мәлімделген кеден режимге орналастыруға жатады.
369-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдау
ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден органымен транзиттік декларация (кеден транзитінің құжаты, тауардың жеткізілуін бақылау құжаты) қабылданған (тіркелген) тауарларға қатысты, осы транзиттік декларацияны (кеден транзитінің құжаты, тауардың жеткізілуін бақылау құжаты) кеден органымен қабылданған (тіркелген) күніне кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасымен белгіленген тәртіп және жағдайда, кедендік транзитке (тауардың жеткізілуін бақылау құжатын ресімдеу) рұқсат беріледі, ал кедендік бақылаумен кеден одағының аумағында тасымал жүзеге асырылады.

2. Перевозка по таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем товаров, в отношении которых таможенным органом выдано разрешение на таможенный транзит (оформлен документ контроля доставки товаров) до вступления в силу настоящего Кодекса, осуществляется и завершается в порядке и на условиях, установленных законодательством государств-участников таможенного союза на день выдачи разрешения на таможенный транзит (оформления документа контроля доставки товаров).
Статья 370. Переходные положения о статусе товаров и
таможенных процедурах
1. Товары, находящиеся на таможенной территории таможенного союза и помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы:
свободного обращения, реимпорта и отказа в пользу государства в Республике Беларусь;
выпуска товаров для свободного обращения, реимпорта товаров и отказа от товаров в пользу государства в Республике Казахстан;
выпуск для внутреннего потребления, реимпорта и отказа в пользу государства в Российской Федерации,
со дня вступления в силу настоящего Кодекса считаются помещенными соответственно под таможенные процедуры выпуска для внутреннего потребления, реимпорта и отказа в пользу государства и в их отношении применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.
2. Товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи, которые на день вступления в силу настоящего Кодекса для таможенных целей имели статус отечественных товаров в Республике Беларусь, казахстанских товаров в Республике Казахстан и российских товаров в Российской Федерации признаются товарами таможенного союза.
3. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы экспорта в Республике Беларусь и Российской Федерации и экспорта товаров в Республике Казахстан, со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными под таможенную процедуру экспорта и в их отношении применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.
4. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы:
переработки на таможенной территории и переработки вне таможенной территории в Республике Беларусь;
переработки товаров на таможенной территории, переработки товаров для свободного обращения и переработки товаров вне таможенной территории в Республике Казахстан;
переработки на таможенной территории, переработки для внутреннего потребления и переработки вне таможенной территории в Российской Федерации,
со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными соответственно под таможенные процедуры переработки на таможенной территории, переработки вне таможенной территории и переработки для внутреннего потребления и в их отношении, а также в отношении товаров, полученных до вступления в силу настоящего Кодекса в результате операций переработки таких товаров, применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза, с учетом частей второй и третьей настоящей статьи.

2. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден органымен кедендік транзитке (тауардың жеткізілуін бақылау құжаты ресімдеу) рұқсат берілген, кеден одағының аумағы бойынша кедендік бақылаумен тауарларды тасымалдау кедендік транзитке (тауардың жеткізілуін бақылау құжаты ресімдеу) рұқсат берілген күніне кеден одағына қатысушы-мемлекеттің заңнамасымен бекітілген тәртіп және жағдайда жүзеге асырылып, аяқталады.
370-бап. Тауарлар мен кедендік рәсімдер туралы
өтпелі ережелер
1. Кеден одағының кедендік аумағында орналасып, осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік режимдермен орналастырылған тауарлардың:
Беларусь Республикасында еркін айналысы, кері импорты және мемлекет пайдасына бас тарту;
Қазақстан Республикасында еркін айналыс үшін шығарылуы, кері импорты және мемлекет пайдасына бас тарту;
Ресей Федерациясында ішкі тұтыну үшін шығару, кері импорты және мемлекет пайдасына бас тарту;
осы Кодекс күшіне енген күннен бастап, ішкі тұтыну үшін шығару, кері импорт және мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімдеріне сәйкес орналастырылды деп танылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері және кеден одағының өзге де актілері қолданылады.
2. Осы баптың 1-тармағында орналасқан кедендік мақсат үшін осы Кодекс күшіне енген күніне Беларусь Республикасында отандық тауарлар, Қазақстан Республикасында қазақстандық тауарлар және Ресей Федерациясында ресейлік тауарлар мәртебесін иеленген тауарлар кеден одағының тауарлары болып танылады.
3. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясында экспорт кедендік режимінде, Қазақстан Республикасында тауарлардың экспорты кедендік режимінде орналастырылған тауарлар осы Кодекс күшіне енген күннен бастап экспорт кедендік рәсіміне орналастырылды деп танылады және оларға қатысты осы Кодекстің ережелері және кеден одағының өзге де актілері қолданылады.
4. Осы Кодекс күшіне енгенге дейінгі кедендік режимдерге орналастырылған тауарлар:
Беларусь Республикасында кедендік аумақта қайта өңдеу және кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу;
Қазақстан Республикасында кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеу, еркін айналыс үшін тауарларды қайта өңдеу және кедендік аумақтан тыс аумақта тауарларды қайта өңдеу;
Ресей Федерациясында кедендік аумақта қайта өңдеу, ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу және кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу;
осы Кодекс күшіне енген күннен бастап, кедендік аумақта қайта өңдеу, кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу және ішкі тұтыну үшін қайта өңдеудің кедендік рәсімдеріне сәйкес орналастырылды деп танылады, сонымен қатар, осы Кодекс күшіне енгенге дейін, осындай тауарларды қайта өңдеу операцияларының нәтижесінде алынған тауарларға қатысты осы баптың екінші және үшінші бөлімі есебінен, осы Кодекстің ережелері және кеден одағының өзге де актілері қолданылады.

Таможенные процедуры, указанные в части первой настоящего пункта, действуют до истечения сроков, установленных при помещении товаров под соответствующие таможенные режимы, с учетом возможности продления сроков переработки товаров в пределах сроков, определенных соответственно в статьях 243, 256 и 268 настоящего Кодекса.
Таможенные режимы, указанные в абзацах втором-четвертом настоящего пункта, примененные до вступления в силу настоящего Кодекса к товарам, которые имели статус отечественных товаров в Республике Беларусь, казахстанских товаров в Республике Казахстан и российских товаров в Российской Федерации, ввезенным с территории одного из государств-участников таможенного союза на территорию другого государства-участника таможенного союза либо вывезенным с территории одного из государств-участников таможенного союза на территорию другого государства-участника таможенного союза, прекращают свое действие со дня вступления в силу настоящего Кодекса. Товары, помещенные под эти таможенные режимы и товары, полученные в результате операций переработки таких товаров, со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются товарами таможенного союза.
5. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенный режим таможенного склада со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными под таможенную процедуру таможенного склада, за исключением товаров предназначенных для вывоза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, и в их отношении применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза, с учетом частей второй и третьей настоящей статьи.
Товары, предназначенные для вывоза в соответствии с таможенной процедурой экспорта, помещенные под таможенный режим таможенного склада до вступления в силу настоящего Кодекса, хранятся на таможенных складах в соответствии с пунктом 2 статьи 234 настоящего Кодекса.
Таможенная процедура таможенного склада действует до истечения сроков хранения, установленных при помещении товаров под таможенный режим таможенного склада, с учетом возможности их продления в пределах сроков, определенных статьей 231 настоящего Кодекса.
6. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы:
временного ввоза и временного вывоза в Республике Беларусь и Российской Федерации;
временного ввоза товаров и транспортных средств и временного вывоза товаров и транспортных средств в Республике Казахстан,
со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными соответственно под таможенные процедуры временного ввоза (допуска) и временного вывоза и в отношении их применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза, с учетом частей второй и третьей настоящей статьи.
Таможенная процедура временного ввоза (допуска) действует до истечения сроков временного ввоза, установленных при помещении товаров под таможенный режим временного ввоза (временного ввоза товаров и транспортных средств), с учетом возможности их продления в пределах сроков, определенных статьей 280 настоящего Кодекса.
Таможенная процедура временного вывоза действует до истечения сроков временного вывоза, установленных при помещении товаров под таможенный режим временного вывоза (временного вывоза товаров и транспортных средств), с учетом возможности их продления в соответствии со статьей 288 настоящего Кодекса.

Осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген кедендік рәсімдер осы Кодекстің 243, 256 және 268-баптарымен анықталған мерзімдер шегінде тауарларды қайта өңдеу мерзімін ұзарту мүмкіндігі есебінен сәйкес кедендік режимдерге тауарларды орналастыруда белгіленген мерзімдердің өтуіне дейін әрекет етеді.
Осы Кодекс күшіне енгенге дейін кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің бірінің аумағынан екінші бір кеден одағына қатысушы-мемлекеттің аумағына әкелінген немесе кеден одағына қатысушы-мемлекеттердің бірінің аумағынан екінші бір кеден одағына қатысушы-мемлекеттің аумағынан әкетілген, Беларусь Республикасында отандық тауарлар, Қазақстан Республикасында қазақстандық тауарлар, Ресей Федерациясында ресейлік тауарлар мәртебесін иеленген, тауарларға қолданылған осы тармақтың екінші-төртінші абзацында көрсетілген кедендік режимдер осы Кодекс күшіне енген күннен бастап, өз әрекетін тоқтатады.
Осындай кедендік режимдерге орналастырылған тауарлар және осындай тауарларды қайта өңдеу операцияларының нәтижесінде алынған тауарлар осы Кодекс күшіне енген күннен бастап кеден одағының тауарлары болып танылады.
5. Осы кодекс күшіне енгенге дейін кеден қоймасының кедендік режиміне орналастырылған тауарлар, экспорттың кедендік рәсімдеріне сәйкес әкетуге арналған тауарларды қоспағанда, кеден қоймасының кедендік рәсімдеріне орналастырылды деп танылады және оларға қатысты осы баптың екінші және үшінші бөлімі есебінен, осы Кодекстің ережелері және кеден одағының өзге де актілері қолданылады.
Экспорттың кедендік рәсіміне сәйкес әкетуге арналған, кедендік қойманың кедендік режиміне орналастырылған тауарлар осы Кодекс күшіне енгенге дейін осы Кодекстің 234-бабының 2-тармағына сәйкес кедендік қоймаларда сақталады.
Кеден қоймасының кедендік рәсімдері осы Кодекстің 231-бабымен белгіленген мерзімдер шегінде оларды ұзарту есебінен, кеден қоймасының кедендік рәсімдерінде тауарларды орналастыруда анықталған сақтау мерзімдері өткенге дейін әрекет етеді.
6. Осы Кодекс күшіне енгенге дейінгі кедендік режимдерге орналастырылған тауарлар:
Беларусь Республикасы және Ресей Федерациясындағы уақытша әкелу және уақытша әкету;
Қазақстан Республикасындағы көлік құралдарының уақытша әкелінуі және көлік құралдарының уақытша әкетілуі;
осы Кодекс күшіне енген күннен бастап уақытша әкелу (жіберу) және уақытша әкетудің кедендік рәсімдеріне сәйкес орналастырылды деп танылады және оларға қатысты осы баптың екінші және үшінші бөлімдері есебінен, осы Кодекстің не (немесе) кеден одағының кеден заңнамасының өзге де актілері қолданылады.
Уақытша әкелудің (жіберудің) кедендік рәсімі осы Кодекстің 280-бабында көрсетілген мерзімдер шегінде оларды ұзарту мүмкіндігі есебінен уақытша әкелудің кедендік режимінде тауарларды орналастыруда анықталған уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін әрекет етеді.
Уақытша әкетудің кедендік рәсімі осы Кодекстің 288-бабына сәйкес оларды ұзарту мүмкіндігін есебінен, уақытша әкету кедендік режиміне тауарларды орналастыруда анықталған уақытша әкету мерзімі өткенге дейін әрекет етеді.

7. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы реэкспорта в Республике Беларусь и Российской Федерации и реэкспорта товаров в Республике Казахстан со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными соответственно под таможенную процедуру таможенного реэкспорта и в их отношении применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.
Со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными под таможенную процедуру реэкспорта товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы, в целях вывоза продуктов переработки, полученных в результате операций по переработке товаров в соответствии с таможенными режимами переработки на таможенной территории (переработки товаров на таможенной территории).
8. Товары, помещенные до вступления в силу настоящего Кодекса под таможенные режимы:
уничтожения и беспошлинной торговли в Республике Беларусь и Российской Федерации;
уничтожения товаров и магазина беспошлинной торговли в Республике Казахстан,
со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются помещенными соответственно под таможенные процедуры уничтожения или беспошлинной торговли и в их отношении применяются положения настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.
9. Положения настоящей статьи применяются к товарам, помещенным под таможенные режимы в соответствии с пунктом 4 статьи 368 настоящего Кодекса после вступления в силу настоящего Кодекса.
Статья 371. Переходные положения об особенностях
совершения таможенных операций в отношении
транспортных средств
1. Транспортные средства, зарегистрированные в иностранных государствах, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза до вступления в силу настоящего Кодекса при осуществлении такими транспортными средствами международной перевозки пассажиров и товаров, с даты вступления в силу признаются транспортными средствами международной перевозки и на них распространяются положения главы 48 настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.
2. Транспортные средства, зарегистрированные в государствах-участниках таможенного союза и вывезенные до вступления в силу настоящего Кодекса с таможенной территории таможенного союза при осуществлении такими транспортными средствами международной перевозки пассажиров и товаров, со дня вступления в силу настоящего Кодекса признаются транспортными средствами международной перевозки и на них распространяются положения главы 48 настоящего Кодекса и (или) иных актов таможенного законодательства таможенного союза.

7. Осы Кодекс күшіне енгенге дейін Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясында кері экспорт және Қазақстан Республикасындағы тауарлардың кері экспорты кедендік режимінде орналастырылған тауарлар осы Кодекс күшіне енген күннен бастап кедендік кері экспорт кедендік рәсімге сәйкес орналастырылған болып есептеледі және оларға қатысты осы Кодекстің не (немесе) кеден одағының кеден заңнамасының өзге де актілері қолданылады.
Кедендік аумақта қайта өңдеудің (кедендік аумақта тауарларды қайта өңдеудің) кедендік режиміне сәйкес тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялардың нәтижесінде алынған қайта өңдеу өнімдерін әкету мақсатында, осы Кодекс күшіне енгенге дейін кедендік режимдерге орналастырылған тауарлардың кері экспортының кедендік рәсіміне осы Кодекс күшін енген күннен бастап орналастырылған болып саналады.
8. Осы Кодекс күшіне енгенге дейінгі кедендік режимдерге орналастырылған тауарлар:
Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясындағы бажсыз сауданы жою;
Қазақстан Республикасындағы тауарлар мен бажсыз сауда дүкенін жою;
осы Кодекс күшіне енгеннен кейін кедендік рәсімдерге сәйкес жою немесе бажсыз сауданың кедендік рәсімдеріне сәйкес орналастырылған болып есептеледі және оларға қатысты осы Кодекстің не (немесе) кеден одағының кеден заңнамасының өзге де актілері қолданылады.
9. Осы баптың ережесі осы Кодекс күшіне енгеннен кейін осы Кодекстің 368-бабының 4-тармағына сәйкес кедендік режимдермен орналастырылған тауарларға қолданылады.
371-бап. Көлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды
жасаудың ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
1. Шет мемлекеттерде тіркелген, осы Кодекс күшіне енгенге дейін мұндай көлік құралдарымен жолаушылар мен тауарлардың халықаралық тасымалдауын жүзеге асыру кезінде кеден одағының кедендік аумағына әкелінген көлік құралдары, осы Кодекс күшіне енген күнінен бастап халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары болып танылады және оларға осы Кодекстің 48-тарауының және (немесе) кеден одағы кеден заңнамасының өзге актілерінің ережелері қолданылады.
2. Кеден одағына қатысушы мемлекеттерде тіркелген және осы Кодекс күшіне енгенге дейін мұндай көлік құралдарымен жолаушылар мен тауарлардың халықаралық тасымалдауын жүзеге асыру кезінде кеден одағының кедендік аумағынан әкетілген көлік құралдары осы Кодекс күшіне енген күнінен бастап халықаралық тасымалдаудың көлік құралдары болып танылады және оларға осы Кодекстің 48-тарауының және (немесе) кеден одағы кеден заңнамасының өзге актілерінің ережелері қолданылады.

Статья 372. Переходные положения по правоотношениям,
возникшим в сфере недропользования
(топливно-энергетического сектора)
К правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора) в Республике Казахстан и Российской Федерации до вступления в силу настоящего Кодекса и возникающим после его вступления в силу, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан и Российской Федерации, в соответствии с которым заключены соответствующие контракты, а в части, не урегулированной им, - положения настоящего Кодекса.
Статья 373. Переходные положения о ввозе (вывозе) товаров
на (с) территории (территорий) Республики
Беларусь, Республики Казахстан, Российской
Федерации
1. До принятия решения Межгосударственного совета Евразийского экономического сообщества (высшего органа таможенного союза) на уровне глав государств об отмене действия настоящей статьи, товары, не происходящие из государств-участников таможенного союза и выпущенные в соответствии с таможенными процедурами выпуска для внутреннего потребления, реимпорта и отказа в пользу государства на территориях государств-участников таможенного союза, вывозимые с территории Республики Казахстан на территорию Республики Беларусь и (или) Российской Федерации и (или) ввозимые на территорию Республики Казахстан с территории Республики Беларусь и (или) Российской Федерации, подлежат помещению под таможенные процедуры, в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Товары, указанные в пункте 1 настоящей статьи для таможенных целей рассматриваются как иностранные товары.
ОГЛАВЛЕНИЕ
I. ОБЩАЯ ЧАСТЬ
РАЗДЕЛ 1. ОСНОВНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Таможенное регулирование в таможенном союзе
Статья 2. Единая таможенная территория таможенного союза и таможенная граница
Статья 3. Таможенное законодательство таможенного союза
Статья 4. Основные термины, используемые в настоящем Кодексе
Статья 5. Порядок исчисления сроков, устанавливаемых таможенным законодательством таможенного союза
Статья 6. Таможенные органы и их основные задачи
Статья 7. Правоохранительная деятельность таможенных органов
Статья 8. Отношение к информации, полученной таможенными органами
Статья 9. Обжалование действий (бездействия) таможенных органов и их должностных лиц
Глава 2. Информирование и консультирование
Статья 10. Информирование о таможенном законодательстве таможенного союза
Статья 11. Консультирование таможенными органами
Глава 3. Взаимоотношения таможенных органов с участниками
внешнеэкономической деятельности и лицами,
осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела

372-бап. Жер қойнауын пайдалану (отын-энергетикалық
сектор) саласында туындаған құқық қатынастары
жөніндегі өтпелі ережелер
Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында осы Кодекс күшіне енгенге дейін жер қойнауын пайдалану саласында (отын-энергетикалық сектор) туындаған және ол күшіне енгеннен кейін туындайтын құқық қатынастарына Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының оларға сәйкес тиісті келісім-шарттар жасалған кеден заңнамасы, ал реттелмеген бөлігінде оларға осы Кодекстің ережесі қолданылады.
373-бап. Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы,
Ресей Федерациясы аумағына (аумағынан)
тауарларды әкелу (әкету) туралы өтпелі ережелер
1. Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың мемлекет басшыларының деңгейіндегі Мемлекетаралық кеңесінің (кеден одағының жоғарғы органы) осы баптың қолданылуын тоқтату туралы шешімін қабылдағанға дейін, кеден одағына қатысушы мемлекеттерден шыққан және кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында ішкі тұтыну үшін шығару, кері импорт және мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімдеріне сәйкес шығарылған, Қазақстан Республикасының аумағынан Беларусь Республикасының және (немесе) Ресей Федерациясының аумағына әкетілген және (немесе) Беларусь Республикасының және (немесе) Ресей Федерациясының аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген тауарлар осы Кодекспен белгіленген тәртіппен кедендік рәсімдермен орналастыруға жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген тауарлар кеден мақсаттары үшін шетелдік тауарлар ретінде қаралады.
МАЗМҰНЫ
I. ЖАЛПЫ БӨЛІК
1-БӨЛІМ. НЕГІЗГІ ЕРЕЖЕЛЕР
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Кеден одағында кедендік реттеу
2-бап. Кеден одағының бірыңғай аумағы және кедендік шекара
3-бап. Кеден одағының кеден заңнамасы
4-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі терминдер
5-бап. Кеден одағының кеден заңнамасы белгілейтін мерзімдерді есептеу
тәртібі
6-бап. Кеден органдары және олардың негізгі міндеттері
7-бап. Кеден органдарының құқық қорғау қызметі
8-бап. Кеден органдары алған ақпаратқа қарым-қатынас
9-бап. Кеден органдарының және олардың лауазымды тұлғаларының
әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану
2-тарау. Ақпараттандыру және консультация беру
10-бап. Кеден одағының кеден заңнамасы туралы ақпараттандыру
11-бап. Кеден органдарының консультация беруі
3-тарау. Кеден органдарының сыртқы экономикалық қызметке
қатысушылармен және кеден ісі саласындағы қызметті
жүзеге асырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы

Статья 12. Таможенный представитель
Статья 13. Условия включения в реестр таможенных представителей
Статья 14. Основания для исключения из реестра таможенных представителей
Статья 15. Права таможенного представителя
Статья 16. Обязанности таможенного представителя
Статья 17. Ответственность таможенного представителя
Статья 18. Таможенный перевозчик
Статья 19. Условия включения в реестр таможенных перевозчиков
Статья 20. Основания для исключения из реестра таможенных перевозчиков
Статья 21. Обязанности таможенного перевозчика
Статья 22. Ответственность таможенного перевозчика
Статья 23. Владелец склада временного хранения
Статья 24. Условия включения в реестр владельцев складов временного хранения
Статья 25. Основания для исключения из реестра владельцев складов временного хранения
Статья 26. Обязанности владельца склада временного хранения
Статья 27. Ответственность владельца склада временного хранения
Статья 28. Владелец таможенного склада
Статья 29. Условия включения в реестр владельцев таможенных складов
Статья 30. Основания для исключения из реестра владельцев таможенных складов
Статья 31. Обязанности владельца таможенного склада
Статья 32. Ответственность владельца таможенного склада
Статья 33. Владелец магазина беспошлинной торговли
Статья 34. Условия включения в реестр владельцев магазинов беспошлинной торговли
Статья 35. Основания для исключения из реестра владельцев магазинов беспошлинной торговли
Статья 36. Обязанности владельца магазина беспошлинной торговли
Статья 37. Ответственность владельца магазина беспошлинной торговли
Статья 38. Уполномоченный экономический оператор
Статья 39. Условия присвоения статуса уполномоченного экономического оператора
Статья 40. Реестр уполномоченных экономических операторов
Статья 41. Специальные упрощения, предоставляемые уполномоченному экономическому оператору
Статья 42. Представление таможенным органам предварительной информации
Глава 4. Информационные системы и информационные технологии
Статья 43. Информационные системы, информационные технологии и
средства их обеспечения, используемые таможенными органами
Статья 44. Информационные ресурсы таможенных органов
Статья 45. Защита информации и прав субъектов, участвующих в информационных процессах и информатизации
Статья 46. Информационный обмен таможенных органов
Глава 5. Таможенная статистика
Статья 47. Таможенная статистика внешней торговли товарами
Статья 48. Специальная таможенная статистика
Статья 49. Документы и сведения, используемые для статистических
целей
Глава 6. Единая товарная номенклатура внешнеэкономической
деятельности. Классификация товаров

12-бап. Кеден өкілі
13-бап. Тізілімге кеден өкілдерін қосу шарттары
14-бап. Тізілімнен кеден өкілдерін шығару үшін негіздеме
15-бап. Кеден өкілінің құқықтары
16-бап. Кеден өкілінің міндеттері
17-бап. Кеден өкілінің жауапкершілігі
18-бап. Кедендік тасымалдаушы
19-бап. Кедендік тасымалдаушыларды тізілімге енгізу шарты
20-бап. Кедендік тасымалдаушылар тізілімінен алып тастау үшін
негіздеме
21-бап. Кедендік тасымалдаушының міндеттері
22-бап. Кедендік тасымалдаушының жауапкершілігі
23-бап. Уақытша сақтау қоймасының иесі
24-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізіліміне енгізу шарттары 25-бап. Уақытша сақтау қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау
үшін негіздеме
26-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесінің міндеттері
27-бап. Уақытша сақтау қойма иесінің жауапкершілігі
28-бап. Кеден қоймасының иесі
29-бап. Кеден қоймасы иелерінің тізіліміне енгізу шарттары
30-бап. Кеден қоймалары иелерінің тізілімінен алып тастау үшін
негіздеме
31-бап. Кеден қоймасының иесінің міндеттері
32-бап. Кеден қоймасының иесінің жауапкершілігі
33-бап. Бажсыз сауда дүкенінің иесі
34-бап. Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізіліміне енгізудің шарттары
35-бап. Бажсыз сауда дүкені иелерінің тізілімінен шығарудың негізі
36-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің міндеттері
37-бап. Бажсыз сауда дүкені иесінің жауапкершілігі
38-бап. Уәкілетті экономикалық оператор
39-бап. Уәкілетті экономикалық оператор мәртебесін беру шарттары
40-бап. Уәкілетті экономикалық операторлардың тізілімі
41-бап. Уәкілетті экономикалық операторға ұсынылатын арнайы
жеңілдіктер
42-бап. Кеден органына алдын-ала ақпаратты ұсыну
4-тарау. Ақпараттық жүйелер және ақпараттық технологиялар
43-бап. Ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар және кеден
органдарымен қолданылатын оларды қамтамасыз ету құралдары
44-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
45-бап. Ақпараттық процестерге және ақпараттандыруға қатысатын
субъектілердің ақпаратын және құқықтарын қорғау
46-бап. Кеден органдарының ақпараттық алмасуы
5-тарау. Кедендік статистика
47-бап. Тауарлармен сыртқы саудадағы кедендік статистика
48-бап. Арнайы кедендік статистика
49-бап. Статистикалық мақсаттар үшін қолданылатын құжаттар және
мәліметтер
6-тарау. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық
номенклатурасы. Тауарлардың жіктелуі

Статья 50. Единая товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Статья 51. Ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности
Статьи 52. Классификация товаров
Статья 53. Порядок принятия предварительного решения
Статья 54. Заявление о принятии предварительного решения
Статья 55. Сроки принятия и действия предварительного решения
Статья 56. Прекращение действия, изменение или отзыв предварительного решения
Статья 57. Гласность предварительных решений
Глава 7. Страна происхождения товаров
Статья 58. Общие положения о стране происхождения товаров
Статья 59. Подтверждение страны происхождения товаров
Статья 60. Декларация о происхождении товара
Статья 61. Сертификат о происхождении товара
Статья 62. Представление документов, подтверждающих страну происхождения товаров
Статья 63. Дополнительные условия помещения товаров под таможенную процедуру при определении страны их происхождения
Глава 8. Таможенная стоимость товаров
Статья 64. Общие положения о таможенной стоимости
Статья 65. Декларирование таможенной стоимости товаров
Статья 66. Контроль таможенной стоимости товаров
Статья 67. Решения в отношении таможенной стоимости товаров
Статья 68. Корректировка таможенной стоимости товаров
Статья 69. Проведение дополнительной проверки
Раздел 2. ТАМОЖЕННЫЕ ПЛАТЕЖИ
Глава 9. Общие положения о таможенных платежах
Статья 70. Таможенные платежи
Статья 71. Виды ставок таможенных пошлин
Статья 72. Таможенные сборы
Статья 73. Авансовые платежи
Статья 74. Льготы по уплате таможенных платежей
Глава 10. Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 75. Объект обложения таможенными пошлинами, налогами и база
(налоговая база) для исчисления таможенных пошлин, налогов
Статья 76. Исчисление таможенных пошлин, налогов
Статья 77. Применение ставок таможенных пошлин, налогов
Статья 78. Пересчет иностранной валюты для целей исчисления
таможенных пошлин, налогов
Статья 79. Плательщики таможенных пошлин, налогов
Статья 80. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
таможенных пошлин, налогов. Случаи неуплаты таможенных
пошлин, налогов
Статья 81. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
таможенных пошлин, налогов и сроки их уплаты при
незаконном перемещении товаров через таможенную границу
Глава 11. Сроки и порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 82. Сроки уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 83. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 84. Порядок уплаты таможенных пошлин, налогов
Глава 12. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 85. Общие условия обеспечения уплаты таможенных пошлин,
налогов

50-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауарлық
номенклатурасы
51-бап. Сыртқы экономикалық қызметтің тауарлық номенклатурасын
жүргізу
52-бап. Тауарлардың жіктелуі
53-бап. Алдын-ала шешімді қабылдаудың тәртібі
54-бап. Алдын-ала шешімді қабылдау туралы өтініш
55-бап. Алдын-ала шешімді қабылдаудың және іс-әрекет етуінің
мерзімдері
56-бап. Алдын-ала шешімнің іс-әрекетінің тоқтатылуы, өзгертілуі
немесе қайтарып алынуы
57-бап. Алдын-ала шешімдердің жариялылығы
7-тарау. Тауарлардың шыққан елі
58-бап. Тауарлардың шыққан елі туралы жалпы ережелер
59-бап. Тауарлардың шыққан елін растау
60-бап. Тауардың шыққаны туралы декларация
61-бап. Тауардың шыққаны туралы сертификат
62-бап. Тауарлардың шыққан елін растайтын құжаттарды ұсыну
63-бап. Олардың шыққан елін анықтау кезінде кедендік рәсім арқылы
тауарларды орналастырудың қосымша шарттары
8-тарау. Тауарлардың кедендік құны
64-бап. Кеден құны туралы жалпы ереже
65-бап. Тауарлардың кедендік құнын декларациялау
66-бап. Тауарлардың кедендік құнына бақылау жасау
67-бап. Тауарлардың кедендік құнына қатысты шешім
68-бап. Тауарлардың кедендік құнына түзету жүргізу
69-бап. Қосымша тексеріс жүргізу
2-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК ТӨЛЕМДЕР
9-тарау. Кедендік төлемдер туралы жалпы ережелер
70-бап. Кедендік төлемдер
71-бап. Кедендік баждардың мөлшерлемелерінің түрлері
72-бап. Кедендік алымдар
73-бап. Аванстық төлемдер
74-бап. Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер
10-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
75-бап. Кедендік баждарды, салықтарды салудың объектісі және кедендік
баждарды, салықтарды есептеуге арналған база (салық базасы)
76-бап. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу
77-бап. Кеден баждарының, салықтардың ставкасын қолдану
78-бап. Кеден баждарын, салықтарды есептеу мақсаты үшін шетел
валютасын қайта есептеу
79-бап. Кеден баждарын, салықтарды төлеушілер
80-бап. Кеден баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді
қалпына келтіру және тоқтату. Кеден баждарын, салықтарды
төлемеу жағдайлары
81-бап. Тауарларды кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізу кезінде
кедендік баждарды, салықтарды төлеу және оларды төлеу мерзімі
бойынша міндеттердің туындауы мен тоқтатылуы
11-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі мен
тәртібі
82-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі
83-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімін өзгерту
84-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу тәртібі
12-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету
85-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етудің жалпы
шарттары

Статья 86. Способы обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 87. Генеральное обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 88. Определение сумм обеспечения уплаты таможенных пошлин,
налогов
Глава 13. Возврат (зачет) излишне уплаченных или излишне
взысканных сумм таможенных пошлин, налогов и иных
денежных средств (денег)
Статья 89. Излишне уплаченные или излишне взысканные суммы таможенных
пошлин, налогов
Статья 90. Возврат (зачет) излишне уплаченных или излишне взысканных
сумм таможенных пошлин, налогов и иных денежных средств
(денег)
Глава 14. Взыскание таможенных пошлин, налогов
Статья 91. Общие положения о взыскании таможенных пошлин, налогов
Статья 92. Признание безнадежными к взысканию и списание сумм
таможенных платежей, пеней, процентов
Статья 93. Таможенный орган, осуществляющий взыскание таможенных
пошлин, налогов
Раздел 3. ТАМОЖЕННЫЙ КОНТРОЛЬ
Глава 15. Общие положения о таможенном контроле
Статья 94. Принципы проведения таможенного контроля
Статья 95. Проведение таможенного контроля
Статья 96. Товары, находящиеся под таможенным контролем
Статья 97. Зоны таможенного контроля
Статья 98. Представление документов и сведений, необходимых для
проведения таможенного контроля
Статья 99. Таможенный контроль после выпуска товаров
Статья 100. Таможенный контроль при обороте товаров, ввезенных на
таможенную территорию таможенного союза
Статья 101. Участие специалиста при проведении таможенного контроля
Статья 102. Привлечение специалистов и экспертов других
государственных органов для оказания содействия в
проведении таможенного контроля
Статья 103. Взаимодействие между таможенными органами и
контролирующими государственными органами на таможенной
границе
Статья 104. Недопустимость причинения неправомерного вреда при
проведении таможенного контроля
Статья 105. Освобождение от применения таможенными органами
определенных форм таможенного контроля
Статья 106. Сбор таможенными органами информации о лицах при
проведении таможенного контроля
Статья 107. Использование технических средств и судов при проведении
таможенного контроля
Статья 108. Грузовые и иные операции в отношении товаров и
транспортных средств, необходимые для таможенного
контроля
Статья 109. Идентификация товаров и транспортных средств, помещений и
других мест
Глава 16. Формы и порядок проведения таможенного контроля
Статья 110. Формы таможенного контроля
Статья 111. Проверка документов и сведений
Статья 112. Устный опрос
Статья 113. Получение объяснений
Статья 114. Таможенное наблюдение
Статья 115. Таможенный осмотр
Статья 116. Таможенный досмотр

86-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету
тәсілдері
87-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді бас қамтамасыз ету 88-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын
айқындау
13-тарау. Кедендік баждардың, салықтардың және өзге ақша
қаражаттарының (ақшаның) артық төленген немесе
артық өндіріп алынған сомасын қайтару (есепке алу)
89-бап. Кедендік баждардың, салықтардың артық төленген немесе артық
өндіріліп алынған сомасы
90-бап. Кедендік баждардың, салықтардың және өзге ақша қаражаттарының
(ақшаның) артық төленген немесе артық өндіріп алынған сомасын
қайтару (есепке алу)
14-тарау. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу
91-бап. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алу туралы жалпы
ережелер
92-бап. Кедендік төлемдерді, өсімпұлдарды, пайыздарды өндіріп алуға
және сомасын есептен шығаруға сенімсіздікпен
93-бап. Кедендік баждарды, салықтарды өндіріп алуды жүзеге асырушы
кеден органы
3-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК БАҚЫЛАУ
15-тарау. Кедендік бақылау туралы жалпы ережелер
94-бап. Кедендік бақылауды өткізу принциптері
95-бап. Кедендік бақылауды жүргізу
96-бап. Кедендік бақылаудағы тауарлар
97-бап. Кедендік бақылау заңы
98-бап. Кедендік бақылауды жүргізу үшін қажетті құжаттар мен
мәліметтерді ұсыну
99-бап. Тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылау
100-бап. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген тауар айналымы
кезіндегі кедендік бақылау
101-бап. Кедендік бақылауды өткізуге маманның қатысуы
102-бап. Кедендік бақылауды жүргізуде жәрдем көрсету үшін басқа
мемлекеттік органдардың мамандары мен сарапшыларын тарту
103-бап. Кедендік шекарадағы кеден органдары мен бақылаушы
мемлекеттік органдары арасындағы өзара іс-қимыл жасасу
104-бап. Кедендік бақылауды жүргізу кезінде заңсыз зиян келтіруге жол
бермеу
105-бап. Кеден органдарының кедендік бақылаудың нақты нысандарын
қолданудан босатылу
106-бап. Кеден органдарының кедендік бақылау өткізу кезінде тұлғалар
туралы ақпарат жинауы
107-бап. Техникалық құралдарды және кемелерді кедендік бақылауды
жүргізу кезінде пайдалану
108-бап. Кедендік бақылау үшін қажетті тауарлар мен көлік құралдарына
қатысты жүк және өзге де операциялар
109-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын, жайлар мен басқа да орындарды
сәйкестендіру
16-тарау. Кедендік бақылауды жүргізу нысандары мен тәртібі
110-бап. Кедендік бақылаудың нысандары
111-бап. Құжаттарды және мәліметтерді тексеру
112-бап. Ауызша пікір сұрау
113-бап. Түсіндірмелер алу
114-бап. Кедендік қадағалау
115-бап. Кедендік тексеру
116-бап. Кедендік тексеріп қарау

Статья 117. Личный таможенный досмотр
Статья 118. Проверка маркировки товаров специальными марками, наличия
на них идентификационных знаков
Статья 119. Таможенный осмотр помещений и территорий
Статья 120. Учет товаров, находящихся под таможенным контролем
Статья 121. Проверка системы учета товаров и отчетности по ним
Статья 122. Таможенная проверка
Глава 17. Взаимная административная помощь таможенных органов
Статья 123. Взаимная административная помощь
Статья 124. Обмен информацией между таможенными органами
Статья 125. Взаимное признание решений, принятых таможенными органами
Статья 126. Проведение отдельных форм таможенного контроля по
поручению таможенного органа одного из государств-
участников таможенного союза другому таможенному органу
государства-участника таможенного союза
Глава 18. Система управления рисками
Статья 127. Термины, используемые в настоящей главе
Статья 128. Цели применения системы управления рисками
Статья 129. Объекты анализа риска
Статья 130. Деятельность таможенных органов по оценке и управлению
рисками
Глава 19. Порядок проведения таможенных проверок
Статья 131. Камеральная таможенная проверка
Статья 132. Выездная таможенная проверка
Статья 133. Доступ должностных лиц таможенного органа на объект
проверяемого лица для проведения выездной таможенной
проверки
Статья 134. Права и обязанности должностных лиц таможенного органа
при проведении таможенной проверки
Статья 135. Права и обязанности проверяемого лица при проведении
таможенной проверки
Статья 136. Представление документов и сведений для целей проведения
таможенной проверки
Глава 20. Таможенная экспертиза при проведении таможенного
контроля
Статья 137. Термины, используемые в настоящей главе
Статья 138. Назначение таможенной экспертизы
Статья 139. Порядок и сроки проведения таможенной экспертизы
Статья 140. Права и обязанности таможенного эксперта
Статья 141. Права декларанта, иного лица, обладающего полномочиями в
отношении товаров, и их представителей при назначении и
проведении таможенной экспертизы
Статья 142. Заключение таможенного эксперта (эксперта)
Статья 143. Виды таможенной экспертизы
Статья 144. Пробы и образцы
Глава 21. Задержание товаров и документов на них при проведении
таможенного контроля
Статья 145. Товары и документы, подлежащие задержанию при проведении
таможенного контроля
Статья 146. Сроки хранения задержанных товаров и документов на них
Статья 147. Возврат задержанных товаров и документов на них
Статья 148. Действия с задержанными товарами, сроки хранения которых
истекли
Статья 149. Распоряжение суммами, вырученными от реализации
задержанных товаров, сроки хранения которых истекли
II. СПЕЦИАЛЬНАЯ ЧАСТЬ

117-бап. Жеке кедендік тексеріп қарау
118-бап. Тауарлардың арнайы маркалармен маркалануын, оларды
сәйкестендіру белгілерінің болуын тексеру
119-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды кедендік тексеру
120-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды есепке алу
121-бап. Тауарларды есепке алу жүйесін және олар бойынша есептілікті
тексеру
122-бап. Кедендік тексеру
17-тарау. Кеден органдарының өзара әкімшілік көмегі
123-бап. Өзара әкімшілік көмек
124-бап. Кеден органдары арасындағы ақпарат алмасу
125-бап. Кеден органдары қабылдаған шешімдерді өзара тану
126-бап. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердің бірінің кеден
органының тапсырмасы бойынша кеден одағына қатысушы басқа
мемлекеттің кеден органының кеден бақылаудың жекелеген
нысандарын жүргізуі
18-тарау. Тәуекелдерді басқару жүйесі
127-бап. Осы тарауда пайдаланылатын терминдер
128-бап. Тәуекелдерді басқару жүйесінің қолданылу мақсаттары
129-бап. Тәуекелді талдаудың объектілері
130-бап. Тәуекелдерді бағалау және басқару бойынша кеден органдарының
қызметі
19-тарау. Кедендік тексерулерді жүргізу тәртібі
131-бап. Камералдық кедендік тексеру
132-бап. Көшпелі кедендік тексеру
133-бап. Көшпелі кедендік тексеру жүргізу үшін тексерілетін тұлғаның
объектісіне кеден органының лауазымды тұлғаларының қол
жетімділігі
134-бап. Кедендік тексеру жүргізу кезінде кеден органдарының
лауазымды тұлғаларының құқықтары және міндеттері
135-бап. Кедендік тексеру жүргізу кезінде тексерілетін тұлғаның
құқықтары және міндеттері
136-бап. Кедендік тексеру мақсаттары үшін құжаттарды және
мәліметтерді ұсыну
20-тарау. Кедендік бақылау жүргізу кезіндегі кедендік сараптама
137-бап. Осы тарауда пайдаланылатын терминдер
138-бап. Кедендік сараптама тағайындау
139-бап. Кедендік сараптама жүргізудің тәртібі және мерзімі
140-бап. Кедендік сарапшының құқықтары мен міндеттері
141-бап. Кедендік сараптама тағайындау және өткізу кезінде
декларанттың, тауарларға қатысты уәкілетке ие өзге тұлғаның
және олардың өкілдерінің құқықтары
142-бап. Кедендік сарапшының (сарапшының) қорытындысы
143-бап. Кедендік сараптама түрлері
144-бап. Сынамалар мен үлгілер
21-тарау. Кедендік бақылау өткізу кезінде тауарлар және оларға
арналған құжаттарды ұстау
145-бап. Кедендік бақылау өткізу кезінде ұстауға міндетті тауарлар
мен құжаттар
146-бап. Ұсталған тауарларды және оларға арналған құжаттарды сақтау
мерзімі
147-бап. Ұсталған тауарларды және оларға арналған құжаттарды қайтару
148-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарлармен әрекет
149-бап. Сақтау мерзімі өткен ұсталған тауарларды сатудан түскен
сомаларға билік ету
II. АРНАЙЫ БӨЛІМ

Раздел 4. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ, ПРЕДШЕСТВУЮЩИЕ ПОДАЧЕ ТАМОЖЕННОЙ
ДЕКЛАРАЦИИ
Глава 22. Основные положения о перемещении товаров через
таможенную границу
Статья 150. Перемещение товаров через таможенную границу
Статья 151. Места перемещения товаров через таможенную границу
Статья 152. Соблюдение запретов и ограничений при перемещении товаров
через таможенную границу
Статья 153. Пользование и (или) распоряжение товарами, перемещаемыми
через таможенную границу
Статья 154. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или
поврежденные
Статья 155. Взятие проб и образцов заинтересованными лицами
Глава 23. Прибытие товаров на таможенную территорию таможенного
союза
Статья 156. Место и время прибытия товаров на таможенную территорию
таможенного союза
Статья 157. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы
или иных обстоятельствах
Статья 158. Уведомление о прибытии товаров на таможенную территорию
таможенного союза
Статья 159. Документы и сведения, представляемые таможенному органу в
зависимости от вида транспорта, на котором осуществляется
перевозка товаров
Статья 160. Таможенные операции, совершаемые в местах прибытия
Статья 161. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты при прибытии
товаров на таможенную территорию
Глава 24. Убытие товаров с таможенной территории таможенного
союза
Статья 162. Место и время убытия товаров с таможенной
территории таможенного союза
Статья 163. Таможенные операции, совершаемые в местах убытия
Статья 164. Требования к товарам при их убытии с таможенной
территории таможенного союза
Статья 165. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы
или иных обстоятельствах
Статья 166. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты при убытии
иностранных товаров с таможенной территории таможенного
союза
Глава 25. Временное хранение товаров
Статья 167. Общие положения о временном хранении товаров
Статья 168. Места временного хранения товаров
Статья 169. Таможенные операции, связанные с помещением товаров на
временное хранение
Статья 170. Срок временного хранения товаров
Статья 171. Операции с товарами, находящими на временном хранении
Статья 172. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты при временном
хранении товаров
Раздел 5. ТАМОЖЕННЫЕ ОПЕРАЦИИ, СВЯЗАННЫЕ С
ПОМЕЩЕНИЕМ ТОВАРОВ ПОД ТАМОЖЕННУЮ ПРОЦЕДУРУ
Глава 26. Общие положения о таможенных операциях, связанных с
помещением товаров под таможенную процедуру

4-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК ДЕКЛАРАЦИЯНЫ ҰСЫНУДЫҢ АЛДЫНДАҒЫ КЕДЕНДІК
ОПЕРАЦИЯЛАР
22-тарау. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу туралы
негізгі ережелер
150-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу
151-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу орындары
152-бап. Тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде тыйым
салулар мен шектеулерді сақтау
153-бап. Кедендік шекара арқылы өтетін тауарларды пайдалану және
(немесе) билік ету
154-бап. Жарамсыз, бұзылған немесе зақымданған тауарлар
155-бап. Мүдделі тұлғалардың сынамалар мен үлгілерді алуы
23-тарау. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағына келуі
156-бап. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағына келу орны және
уақыты
157-бап. Авария немесе ырық бермес күштің әсері кезінде қолданылатын
шаралар
158-бап. Тауарлардың кеден одағының кеден аумағына келуі туралы
хабарлама
159-бап. Тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралына
байланысты кеден органына ұсынылатын құжаттар
мен мәліметтер
160-бап. Жеткізу орындарында жасалатын кедендік операциялар
161-бап. Әкелім кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша
міндеттіліктің пайда болуы және тоқтатылуы және
оларды тауарлардың кеден аумағына келуі кезінде
төлеу мерзімі
24-тарау. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығуы
162-бап. Тауарлардың кеден одағының кедендік аумағынан шығу орны мен
уақыты
163-бап. Шығу орындарында жасалатын кедендік операциялар
164-бап. Тауарларға кеден одағының кедендік аумағынан шығатын кезде
қойылатын талаптар
165-бап. Апаттың не ырық бермес күштің әсері немесе басқа жағдайлар
кезінде қолданылатын шаралар
166-бап. Шетелдік тауарлар кеден одағының кедендік аумағынан шыққан
кездегі кедендік әкелім бажын, салықтарды төлеу бойынша
міндеттемелердің пайда болуы мен тоқтатылуы және оларды
төлеу мерзімі
25-тарау. Тауарларды уақытша сақтау
167-бап. Тауарларды уақытша сақтау туралы жалпы ережелер
168-бап. Тауарларды уақытша сақтау орындары
169-бап. Тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты
кедендік операциялар
170-бап. Тауарларды уақытша сақтау мерзімі
171-бап. Уақытша сақтауда тұрған тауарлармен жасалатын операциялар
172-бап. Тауарларды уақытша сақтау кезінде кедендік әкелім бажын,
салықтарды төлеу бойынша міндеттемелердің пайда болуы мен
тоқтатылуы және оларды төлеу мерзімі
5-БӨЛІМ. ТАУАРЛАРДЫ КЕДЕНДІК РӘСІМГЕ ОРНАЛАСТЫРУМЕН БАЙЛАНЫСТЫ
КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАР
26-тарау. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты
кедендік операциялар туралы жалпы ережелер

Статья 173. Порядок совершения таможенных операций, связанных с
помещением товаров под таможенную процедуру
Статья 174. Помещение товаров под таможенную процедуру
Статья 175. Место и время совершения таможенных операций, связанных с
помещением товаров под таможенную процедуру
Статья 176. Документы и сведения, необходимые для помещения товаров
под таможенную процедуру
Статья 177. Присутствие заинтересованных лиц или их представителей
при совершении таможенных операций, связанных с
помещением товаров под таможенную процедуру
Статья 178. Первоочередной порядок помещения отдельных категорий
товаров под таможенную процедуру
Глава 27. Таможенное декларирование товаров
Статья 179. Общие положения о таможенном декларировании товаров
Статья 180. Таможенная декларация
Статья 181. Декларация на товары
Статья 182. Транзитная декларация
Статья 183. Представление документов при таможенном декларировании
товаров
Статья 184. Дополнительные документы, представляемые при таможенном
декларировании в соответствии с условиями таможенных
процедур
Статья 185. Сроки подачи таможенной декларации
Статья 186. Декларант
Статья 187. Права декларанта
Статья 188. Обязанности декларанта
Статья 189. Ответственность декларанта
Статья 190. Подача и регистрация таможенной декларации
Статья 191. Изменение и дополнение сведений, заявленных в таможенной
декларации
Статья 192. Отзыв таможенной декларации
Статья 193. Предварительное таможенное декларирование товаров
Статья 194. Особенности таможенного декларирования товаров
Глава 28. Выпуск товаров
Статья 195. Основания для выпуска товаров и порядок выпуска товаров
Статья 196. Срок выпуска товаров
Статья 197. Выпуск товаров до подачи таможенной декларации
Статья 198. Выпуск товаров при необходимости исследования документов,
проб и образцов товаров, либо получения заключения
эксперта
Статья 199. Выпуск товаров при выявлении административного
правонарушения или преступления
Статья 200. Условно выпущенные товары
Статья 201. Отказ в выпуске товаров
Раздел 6. ТАМОЖЕННЫЕ ПРОЦЕДУРЫ
Глава 29. Общие положения о таможенных процедурах
Статья 202. Виды таможенных процедур
Статья 203. Выбор и изменение таможенной процедуры
Статья 204. Помещение под таможенную процедуру
Статья 205. Обязанность подтверждения соблюдения условий помещения
товаров под таможенную процедуру
Статья 206. Таможенный контроль за соблюдением условий таможенных
процедур
Статья 207. Ответственность за несоблюдение условий и требований
таможенной процедуры
Статья 208. Последствия изъятия (ареста) товаров, помещенных под
таможенную процедуру
Глава 30. Таможенная процедура выпуска для внутреннего
потребления

173-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты
кедендік операцияларды жасау тәртібі
174-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру
175-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты
кедендік операцияларды жасау орны мен уақыты
176-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастыру үшін қажет құжаттар
мен мәліметтер
177-бап. Тауарларды кедендік рәсімге орналастырумен байланысты
кедендік операцияларды жасау кезінде мүдделі тұлғалардың
немесе олардың өкілдерінің қатысуы
178-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік рәсімге бірінші
кезекте орналастыру тәртібі
27-тарау. Тауарларды кедендік декларациялау
179-бап. Тауарларды кедендік декларациялау туралы жалпы ережелер
180-бап. Кедендік декларация
181-бап. Тауарлар декларациясы
182-бап. Транзиттік декларация
183-бап. Тауарларды кедендік декларациялау кезінде құжаттарды ұсыну
184-бап. Кедендік декларациялау кезінде кедендік рәсімдердің
шартттарына сәйкес ұсынылатын қосымша құжаттар
185-бап. Кедендік декларацияны ұсыну мерзімі
186-бап. Декларант
187-бап. Декларант құқықтары
188-бап. Декларант міндеттері
189-бап. Декларант жауапкершілігі
190-бап. Кедендік декларацияны беру және тіркеу
191-бап. Кедендік декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгерту
және толықтыру
192-бап. Кедендік декларацияны кері шақыру
193-бап. Тауарларды алдын ала кедендік декларациялау
194-бап. Тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктері
28-тарау. Тауарларды шығару
195-бап. Тауарларды шығару үшін негіздеме және тауарларды шығару
тәртібі
196-бап. Тауарларды шығару мерзімі
197-бап. Кедендік декларация берілгенге дейін тауарларды шығару
198-бап. Құжаттарды, тауарлардың сынамалары мен үлгілерін зерттеу
қажет болғанда, немесе сарапшының қорытындысын алу үшін
тауарларды шығару
199-бап. Әкімшілік құқық бұзушылық немесе қылмыс анықталған кезде
тауарларды шығару
200-бап. Шартты түрде шығарылған тауарлар
201-бап. Тауарларды шығарудан бас тарту
6-БӨЛІМ. КЕДЕНДІК РӘСІМДЕР
29-тарау. Кедендік рәсімдер туралы жалпы ережелер
202-бап. Кедендік рәсімдердің түрлері
203-бап. Кедендік рәсімді таңдау және өзгерту
204-бап. Кедендік рәсіммен орналастыру
205-бап. Тауарларды кедендік рәсіммен орналастыру шарттарын сақтауды
растау міндеті
206-бап. Кедендік рәсімдердің шарттарын сақтаумен кедендік бақылау
207-бап. Кедендік рәсімдердің шарттары мен талаптарын сақтамағаны
үшін жауапкершілік
208-бап. Кедендік рәсіммен орналастырылған тауарларды алу
(тыйым салу) салдары
30-тарау. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімі

Статья 209. Содержание таможенной процедуры выпуска для внутреннего
потребления
Статья 210. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
выпуска для внутреннего потребления
Статья 211. Возникновение, прекращение обязанности по уплате
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
выпуска для внутреннего потребления
Глава 31. Таможенная процедура экспорта
Статья 212. Содержание таможенной процедуры экспорта
Статья 213. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
экспорта
Статья 214. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
вывозных таможенных пошлин и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых под таможенную процедуру экспорта
Глава 32. Таможенная процедура таможенного транзита
Статья 215. Общие положения о таможенном транзите
Статья 216. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
таможенного транзита
Статья 217. Меры обеспечения соблюдения таможенного транзита
Статья 218. Таможенное сопровождение
Статья 219. Срок таможенного транзита
Статья 220. Место доставки товаров
Статья 221. Оборудование транспортных средств международной перевозки
при перевозке товаров под таможенными пломбами и печатями
Статья 222. Разгрузка, перегрузка (перевалка) и иные грузовые
операции с товарами, а также замена транспортных средств
международной перевозки при таможенном транзите
Статья 223. Обязанности перевозчика при таможенной процедуре
таможенного транзита
Статья 224. Ответственность перевозчика
Статья 225. Завершение таможенной процедуры таможенного транзита
Статья 226. Меры, принимаемые при аварии, действии непреодолимой силы
или иных обстоятельствах при таможенной процедуре
таможенного транзита
Статья 227. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под
таможенную процедуру таможенного транзита
Статья 228. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
вывозных таможенных пошлин и срок их уплаты в отношении
товаров таможенного союза, помещаемых (помещенных) под
таможенную процедуру таможенного транзита
Глава 33. Таможенная процедура таможенного склада
Статья 229. Содержание таможенной процедуры таможенного склада
Статья 230. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
таможенного склада
Статья 231. Срок хранения товаров на таможенном складе
Статья 232. Операции, совершаемые с товарами, помещенными под
таможенную процедуру таможенного склада
Статья 233. Таможенные склады и их типы
Статья 234. Хранение товаров на таможенном складе

209-бап. Ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінің мазмұны
210-бап. Тауарларды ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен
орналастыру шарттары
211-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің
туындауы, тоқтату және оларды ішкі тұтыну үшін шығару
кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған)
тауарларға қатысты төлеу мерзімі
31-тарау. Экспорт кедендік рәсімі
212-бап. Экспорт кедендік рәсімінің мазмұны
213-бап. Тауарларды экспорт кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
214-бап. Экспорт кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға
қатысты әкету кедендік баждарын төлеу және олардың мерзімі
жөніндегі міндеттемелердің туындауы мен тоқтатылуы
32-тарау. Кедендік транзит кедендік рәсімі
215-бап. Кедендік транзит туралы жалпы ереже
216-бап. Тауарларды кедендік транзит кедендік рәсімімен орналастыру
шарттары
217-бап. Кедендік транзиттің сақталуын қамтамасыз ету шаралары
218-бап. Кедендік алып жүру
219-бап. Кедендік транзит мерзімі
220-бап. Тауарларды жеткізу орны
221-бап. Тауарларды кедендік пломбалар және мөрлермен халықаралық
тасымалдау кезіндегі көлік құралдарының жабдықтары
222-бап. Тауарларды тиеу, қайта тиеу және өзге де жүк операциялары,
сондай-ақ кедендік транзит кезінде халықаралық тасымалдау
көлік құралдарын ауыстыру
223-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімі кезіндегі тасымалдаушының
міндеті
224-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігі
225-бап. Кедендік транзит кедендік рәсімін аяқтау
226-бап. Кеден транзитін кедендік рәсімі кезіндегі апаттар, еңсере
алмайтын күші бар әрекеттер немесе басқа жағдайлар кезінде
қолданылатын шаралар
227-бап. Әкелінген кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша
міндеттіліктердің пайда болуы мен тоқтатылуы және кедендік
рәсімдеріне орналастырылған (орналастырылатын) шетелдік
тауарларға қатысты төлемдердің мерзімі
228-бап. Әкетілген кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша
міндеттіліктердің пайда болуы мен тоқтатылуы және кедендік
транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастырылған
(орналастырылатын) кеден одағының тауарларына қатысты
төлемдердің мерзімі
33-тарау. Кедендік қойманың кедендік рәсімдері
229-бап. Кедендік қойманың кедендік рәсімдері мазмұны
230-бап. Кедендік қойманың кедендік рәсімдеріне тауарларды
орналастыру шарттары
231-бап. Кедендік қоймадағы тауарларды сақтау мерзімі
232-бап. Кедендік қойманың кедендік рәсімдеріне орналастырылған
тауарлармен жасалған операциялар
233-бап. Кедендік қоймалар мен олардың типтері
234-бап. Тауарларды кедендік қоймаларда сақтау

Статья 235. Помещение под иную таможенную процедуру товаров,
пришедших в негодность, испорченных или поврежденных в
период их хранения на таможенном складе
Статья 236. Завершение действия таможенной процедуры таможенного
склада
Статья 237. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
таможенного склада
Статья 238. Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов при
помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для
внутреннего потребления после их хранения на таможенном
складе
Глава 34. Таможенная процедура переработки на таможенной
территории
Статья 239. Содержание таможенной процедуры переработки на таможенной
территории
Статья 240. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
переработки на таможенной территории
Статья 241. Операции по переработке на таможенной территории
Статья 242. Идентификация иностранных товаров в продуктах переработки
Статья 243. Срок переработки товаров на таможенной территории
Статья 244. Документ об условиях переработки товаров на таможенной
территории
Статья 245. Нормы выхода продуктов переработки на таможенной
территории
Статья 246. Отходы, образовавшиеся в результате переработки товаров
на таможенной территории, и производственные потери
Статья 247. Остатки товаров, помещенных под таможенную процедуру
переработки на таможенной территории
Статья 248. Замена эквивалентными товарами
Статья 249. Завершение действия таможенной процедуры переработки на
таможенной территории
Статья 250. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
переработки на таможенной территории
Статья 251. Особенности помещения иностранных товаров под таможенную
процедуру выпуска для внутреннего потребления
Глава 35. Таможенная процедура переработки вне таможенной
территории
Статья 252. Содержание таможенной процедуры переработки вне
таможенной территории
Статья 253. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
переработки вне таможенной территории
Статья 254. Операции по переработке вне таможенной территории
Статья 255. Идентификация товаров таможенного союза в продуктах
переработки
Статья 256. Срок переработки товаров вне таможенной территории
Статья 257. Документ об условиях переработки товаров вне таможенной
территории
Статья 258. Нормы выхода продуктов переработки вне таможенной
территории
Статья 259. Замена продуктов переработки иностранными товарами

235-бап. Кедендік қоймаларда сақтау кезеңінде пайдалануға жарамай
қалған, бүлінген немесе зақымданған тауарларды өзге
кедендік рәсімдерге орналастыру
236-бап. Кедендік қойманың кедендік рәсімдері қызметінің аяқталуы
237-бап. Әкелінген кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша
міндеттіліктердің пайда болуы мен тоқтатылуы және кедендік
транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастырылған
(орналастырылатын) тауарларға қатысты төлемдердің мерзімі
238-бап. Оларды кедендік қоймада сақтағаннан кейін ішкі пайдалану
үшін шығарудың кедендік рәсімдеуі кезінде кедендік баждар,
салықтарды есептеудің ерекшеліктері
34-тарау. Кедендік аумақта өңдеудің кедендік рәсімдері
239-бап. Кедендік аумақта өңдеу кедендік рәсімдерінің мазмұны
240-бап. Кедендік аумақтың өңдеу кедендік рәсімдерінде тауарларды
орналастыру шарттары
241-бап. Кедендік аумақта өңдеу бойынша операциялар
242-бап. Шетел тауарларын өңделген өнімдермен бірдейлестіру
243-бап. Кедендік аумақтағы тауарларды өңдеу мерзімі
244-бап. Кедендік аумақтағы тауарларды өңдеу шарттары туралы
құжаттар
245-бап. Өңдеу өнімдерінің кедендік аумаққа шығу нормалары
246-бап. Тауарларды кедендік аумақта өңдеу нәтижесінде пайда болған
қалдықтар, және өндірістік шығындар
247-бап. Кедендік аумақта өңдеудің кедендік рәсіміне орналастырылған
тауарлардың қалдықтары
248-бап. Эквивалентті тауарлармен ауыстыру
249-бап. Кедендік аумақта өңдеу кедендік рәсімі қызметінің аяқталуы
250-бап. Әкелінген кедендік баждар, салықтар төлеу бойынша
міндеттіліктердің пайда болуы мен тоқтатылуы және кедендік
аумағында өңдеудің кедендік рәсімдеріне орналастырылған
(орналастырылатын) тауарларға қатысты төлемдердің мерзімі
251-бап. Ішкі пайдалану үшін шығарудың кедендік рәсімдеріне шетел
тауарларын орналастырудың ерекшеліктері
35-тарау. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу кедендік рәсімі
252-бап. Кеден аумағында емес кедендік рәсімдеудің мазмұны
253-бап. Кедендік аумақтан тыс кедендік рәсімдеу тауарларын
орналастыру шарттары.
254-бап. Кедендік аумақтан тыс қайта өңдеу операциялар
255-бап. Кедендік одақ тауарларының сәйкестендіруі қайта өңдеу
өнімдерінде
256-бап. Кедендік аумақтан тыс тауарларды қайта өңдеу мерзімі
257-бап. Кедендік аумақтан тыс тауарлардың қайта өңдеу туралы
құжаттың шарттары
258-бап. Кедендік аумағынан тыс қайта тұтыну өнімдерінің шығу
нормалары
259-бап. Өнімдердің қайта өңдеуін шетел тауарларымен алмастыру

Статья 260. Завершение действия таможенной процедуры переработки вне
таможенной территории
Статья 261. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
вывозных таможенных пошлин и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
переработки вне таможенной территории
Статья 262. Особенности помещения продуктов переработки под
таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Статья 263. Особенности помещения товаров, помещенных под таможенную
процедуру переработки вне таможенной территории, под
таможенную процедуру экспорта
Глава 36. Таможенная процедура переработки для внутреннего
потребления
Статья 264. Содержание таможенной процедуры переработки для
внутреннего потребления
Статья 265. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
переработки для внутреннего потребления
Статья 266. Операции по переработке для внутреннего потребления
Статья 267. Идентификация иностранных товаров в продуктах переработки
Статья 268. Срок переработки товаров для внутреннего потребления
Статья 269. Документ об условиях переработки товаров для внутреннего
потребления
Статья 270. Нормы выхода продуктов переработки для внутреннего
потребления
Статья 271. Отходы, образовавшиеся в результате переработки товаров
для внутреннего потребления, и производственные потери
Статья 272. Остатки товаров, помещенных под таможенную процедуру
переработки для внутреннего потребления
Статья 273. Завершение действия таможенной процедуры переработки для
внутреннего потребления
Статья 274. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
переработки для внутреннего потребления
Статья 275. Особенности помещения продуктов переработки под
таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
при завершении действия таможенной процедуры переработки
для внутреннего потребления
Статья 276. Особенности помещения иностранных товаров, не
подвергшихся операциям по переработке, под таможенную
процедуру выпуска для внутреннего потребления при
завершении действия таможенной процедуры переработки для
внутреннего потребления
Глава 37. Таможенная процедура временного ввоза (допуска)
Статья 277. Содержание таможенной процедуры временного ввоза
(допуска)
Статья 278. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
временного ввоза (допуска)
Статья 279. Ограничения по пользованию и распоряжению временно
ввезенными товарами
Статья 280. Сроки временного ввоза товаров
Статья 281. Завершение и приостановление действия таможенной
процедуры временного ввоза (допуска)

260-бап. Кедендік аумағынан тыс кедендік рәсімдерді қайта өңдеу
аяқтау әрекеті
261-бап. Кедендік рәсімдеу кедендік аумағынан тыс тауарларды
орналастыру кезінде әкетілген кеден баждарын және олардың
мерзімі мен төлемдерін аяқтау
262-бап. Қайта өңдеу өнімдерді шығару кедендік рәсімдіктен ішкі
тұтынуға орналастырған ерекшелер
263-бап. Кедендік рәсімдеудің экспорттық кедендік аумағынан тыс
кедендік рәсімдеуде орналасқан тауарлардың ерекшеліктері.
36-тарау. Ішкі тұтынуға арналған кедендік рәсім
264-бап. Ішкі тұтынуды қайта өңдеу кедендік рәсімдеу мазмұны
265-бап. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсіміне тауарларды
орналастыру шарты
266-бап. Ішкі тұтынуға байланысты қайта өңдеу операциялары
267-бап. Өнімдерді қайта өңдеу шетел тауарларының бірдейлендіру
268-бап. Ішкі тұтыну тауарларының қайта өңдеу мерзімі
269-бап. Ішкі тұтынуға арналған қайта өңдеу тауарларды өндіру шарты
құжаты
270-бап. Ішкі тұтыну қолданысына өнімнің нормадан шығуы
271-бап. Қалдықтар, өндірістік шығындар және ішкі тұтыну тауарларын
қайта өңдеу нәтиженің пайда болуы
272 бап. Ішкі тұтынуға қайта өңдеу кедендік рәсімдеуіне орналастырған
Тауарлардың қалдықтары
273-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің әрекетін
аяқтау
274-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімімен
орналастырылған (орналасқан) тауарларға қатысты әкелу
кедендік баждарын, салықтарын төлеу және оларды төлеу
мерзімдері бойынша міндеттің туындауы және тоқтатылуы
275-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің әрекетін
аяқтау кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен
өнімдерді қайта өңдеуге орналастыру ерекшеліктері
276-бап. Ішкі тұтыну үшін қайта өңдеу кедендік рәсімінің әрекетін
аяқтау кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімімен
қайта өңдеу операцияларына ұшырамаған шетелдік тауарларды
орналастырудың ерекшелігі
37-тарау. Уақытша әкелу кедендік рәсімі (рұқсат)
277-бап. Уақытша әкелу кедендік рәсімінің (рұқсат) мазмұны
278-бап. Тауарларды уақытша әкелу кедендік рәсімімен (рұқсат)
орналастыру шарттары
279-бап. Уақытша әкелінген тауарларды пайдалану және билік ету
бойынша шектеулер
280-бап. Тауарларды уақытша әкелу мерзімі
281-бап. Уақытша әкелу кедендік рәсімінің (рұқсат) әрекетін аяқтау
және тоқтату

Статья 282. Полное условное и частичное условное освобождение от
уплаты таможенных пошлин, налогов
Статья 283. Возникновение и прекращение обязанности по уплате ввозных
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
временного ввоза (допуска)
Статья 284. Особенности помещения временно ввезенных товаров под
таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления
Глава 38. Таможенная процедура временного вывоза
Статья 285. Содержание таможенной процедуры временного вывоза
Статья 286. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
временного вывоза
Статья 287. Ограничения по пользованию и распоряжению временно
вывезенными товарами
Статья 288. Сроки временного вывоза товаров
Статья 289. Завершение действия таможенной процедуры временного
вывоза
Статья 290. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
вывозных таможенных пошлин и срок их уплаты в отношении
товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру
временного вывоза
Статья 291. Особенности помещения временно вывезенных товаров под
таможенную процедуру экспорта
Глава 39. Таможенная процедура реимпорта
Статья 292. Содержание таможенной процедуры реимпорта
Статья 293. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
реимпорта
Статья 294. Документы и сведения, необходимые для помещения товаров
под таможенную процедуру реимпорта
Статья 295. Возврат (зачет) сумм вывозных таможенных пошлин
Глава 40. Таможенная процедура реэкспорта
Статья 296. Содержание таможенной процедуры реэкспорта
Статья 297. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
реэкспорта
Статья 298. Особенности перевозки товаров помещенных под таможенную
процедуру реэкспорта
Статья 299. Документы и сведения, необходимые для помещения под
таможенную процедуру реэкспорта товаров, ранее помещенных
под таможенную процедуру выпуска для внутреннего
потребления
Статья 300. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении
иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под
таможенную процедуру реэкспорта
Статья 301. Возврат (зачет) сумм ввозных таможенных пошлин, налогов
Глава 41. Таможенная процедура беспошлинной торговли
Статья 302. Содержание таможенной процедуры беспошлинной торговли
Статья 303. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
беспошлинной торговли
Статья 304. Магазины беспошлинной торговли
Статья 305. Завершение таможенной процедуры беспошлинной торговли
Статья 306. Возникновение и прекращение обязанности по уплате
вывозных таможенных пошлин и срок их уплаты в отношении
иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под
таможенную процедуру беспошлинной торговли

282-бап. Кедендік баждарды, салықтарды төлеуден толық шартпен және
жартылай шартпен босату
283-бап. Кедендік баждың, салықтардың әкелу төлемдері бойынша пайда
болуы және тоқталуы, және кедендік рәсімге уақытша әкелуді
орналастырудың төлемдік мерзімі (рұқсатнама)
284-бап. Кедендік рәсімдердегі ішкі тұтынудан туған уақытша әкелу
тауарларын орналастыру ерекшеліктері
38-тарау. Уақытша әкелу кедендік рәсімдеу
285-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің мазмұны
286-бап. Тауарларды уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастыру
шарттары
287-бап. Уақытша әкетілген тауарларды пайдалану және иелік ету
бойынша шектеулер
288-бап. Тауарларды уақытша әкету мерзімдері
289-бап. Уақытша әкету кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау
290-бап. Уақытша әкету кедендік рәсіміне орналастырылатын
(орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкету
баждарын төлеу бойынша міндеттемелерінің және оларды
төлеу мерзімдерінің пайда болуы және тоқтатылуы
291-бап. Уақытша әкетілген тауарларды экспорттау кедендік рәсіміне
орналастыру ерекшеліктері
39-тарау. Кері импорттау кедендік рәсімі
292-бап. Кері импорттау кедендік рәсімінің мазмұны
293-бап. Тауарлары кері импорт кедендік рәсіміне орналастыру шарттары
294-бап. Тауарларды кері импорт кедендік рәсіміне орналастыруға
қажетті құжаттар мен мәліметтер
295-бап. Әкету кедендік баждар сомасын қайтару (есепке алу)
40-тарау. Кері экспорт кедендік рәсімі
296-бап. Кері экспорт кедендік рәсімінің мазмұны
297-бап. Тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне орналастыру
шарттары
298-бап. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды
тасымалдау ерекшеліктері
299-бап. Бұрын ішкі тұтыну кедендік рәсіміне орналастырылған
тауарларды кері экспорт кедендік рәсіміне орналастыру үшін
қажет құжаттар мен мәліметтер
300-бап. Кері экспорт кедендік рәсіміне орналастырылатын
(орналастырылған) шетел тауарларына қатысты кедендік
баждарды, салықтарды төлеу бойынша міндеттемелер мен
оларды төлеу мерзімдерінің пайда болуы мен тоқтатылуы
301-бап. Әкелу кедендік баждар, салықтар сомасын қайтару
41-тарау. Бажсыз сауда кедендік рәсімі
302-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімінің мазмұны
303-бап. Тауарларды бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастыру
шарттары
304-бап. Бажсыз сауда дүкендері
305-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсімін аяқтау
306-бап. Бажсыз сауда кедендік рәсіміне орналастырылатын
(орналастырылған) шетелдік тауарларға қатысты оларды төлеу
мерзімі мен әкету кедендік баждарды төлеу бойынша
міндеттемелердің пайда болуы және тоқтатылуы

Глава 42. Таможенная процедура уничтожения
Статья 307. Содержание таможенной процедуры уничтожения
Статья 308. Условия помещения товаров под таможенную процедуру
уничтожения
Статья 309. Особенности применения таможенной процедуры уничтожения
Глава 43. Таможенная процедура отказа в пользу государства
Статья 310. Содержание таможенной процедуры отказа в пользу
государства
Статья 311. Условия помещения товаров под таможенную процедуру отказа
в пользу государства
Раздел 7. ОСОБЕННОСТИ ПЕРЕМЕЩЕНИЯ ЧЕРЕЗ ТАМОЖЕННУЮ ГРАНИЦУ И
СОВЕРШЕНИЯ ТАМОЖЕННЫХ ОПЕРАЦИЙ В ОТНОШЕНИИ ОТДЕЛЬНЫХ
КАТЕГОРИЙ ТОВАРОВ
Глава 44. Особенности совершения таможенных операций в
отношении товаров, пересылаемых в международных
почтовых отправлениях
Статья 312. Международные почтовые отправления
Статья 313. Особенности пересылки товаров в международных почтовых
отправлениях
Статья 314. Особенности совершения таможенных операций в отношении
товаров, пересылаемых в международных почтовых
отправлениях
Статья 315. Таможенный контроль международных почтовых отправлений
Статья 316. Применение таможенных пошлин, налогов в отношении
товаров, пересылаемых в международных почтовых
отправлениях
Глава 45. Особенности перемещения товаров отдельными
категориями иностранных лиц
Статья 317. Сфера применения настоящей главы
Статья 318. Перемещение товаров дипломатическими представительствами
иностранных государств
Статья 319. Перемещение товаров главой дипломатического
представительства иностранного государства и членами
дипломатического персонала дипломатического
представительства иностранного государства
Статья 320. Перемещение товаров членами административно-технического
персонала дипломатического представительства иностранного
государства
Статья 321. Распространение таможенных льгот, предоставляемых членам
дипломатического персонала дипломатического
представительства иностранного государства, на членов
административно-технического и обслуживающего персонала
Статья 322. Перемещение товаров консульскими учреждениями иностранных
государств и их работниками
Статья 323. Перемещение дипломатической почты и консульской вализы
иностранных государств через таможенную границу
Статья 324. Таможенные льготы для иностранных дипломатических и
консульских курьеров
Статья 325. Таможенные льготы для представителей и членов делегаций
иностранных государств
Статья 326. Перемещение товаров членами дипломатического персонала,
консульскими должностными лицами, представителями и
членами делегаций иностранных государств, следующими
транзитом через таможенную территорию таможенного союза

42-тарау. Жою кедендік рәсімі
307-бап. Жою кедендік рәсімінің мазмұны
308-бап. Тауарларды жою кедендік рәсіміне орналастыру шарттары
309-бап. Жою кедендік рәсімін қолдану ерекшелігі
43-тарау. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімі
310-бап. Мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсімінің мазмұны
311-бап. Тауарларды мемлекет пайдасына бас тарту кедендік рәсіміне
орналастыру шарттары
7-БӨЛІМ. ТАУАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАРЫНА ҚАТЫСТЫ КЕДЕН ШЕКАРАСЫ
АРҚЫЛЫ ӨТКІЗУ ЖӘНЕ КЕДЕНДІК ОПЕРАЦИЯЛАРДЫ
ЖАСАУ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
44-тарау. Халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін
тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау
ерекшеліктері
312-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдері
313-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдеріндегі тауарларды жіберу
ерекшеліктері
314-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға
қатысты кеден операцияларын жасаудың ерекшеліктері
315-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдерін кедендік бақылау
316-бап. Халықаралық почта жөнелтілімдерінде жіберілетін тауарларға
қатысты кедендік баждарды, салықтарды қолдану
45-тарау. Шетелдік тұлғалардың жекелеген категорияларының
тауарларды өткізу ерекшеліктері
317-бап. Осы тарауды қолдану саласы
318-бап. Шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдіктерінің тауарларды
өткізуі
319-бап. Шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдіктері басшыларының
және шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдіктері
мүшелерінің тауарларды өткізуі
320-бап. Шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдіктерінің әкімшілік-
техникалық жеке құрамының мүшелері тауарларды өткізуі
321-бап. Шетел мемлекетінің дипломатиялық өкілдігінің дипломатиялық
әкімшілік-техникалық және қызмет көрсету жеке құрамына
таралуы
322-бап. Тауарларды шетел мемлекеттерінің консулдық мекемелері мен
олардың жұмысшылары өткізуі
323-бап. Кеден шекарасы арқылы шетел мемлекеттерінің дипломатиялық
почтасы мен консулдық вализалырын өткізу
324-бап. Шетелдік дипломатиялық және консулдық курьерлер үшін
кедендік жеңілдіктер
325-бап. Шетел мемлекеттері өкілдері мен делегация мүшелері үшін
кедендік жеңілдіктер
326-бап. Кеден одағының кедендік аумағы арқылы транзитпен өтетін
шетел мемлекеттері дипломатиялық жеке құрамы мүшелерінің,
консулдық лауазымды адамдарының, делегация өкілдері мен
мүшелерінің тауарларды өткізуі

Статья 327. Таможенные льготы для международных межгосударственных и
межправительственных организаций, представительств
иностранных государств при них, а также для персонала
этих организаций и представительств
Глава 46. Особенности совершения таможенных операций в
отношении товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
Статья 328. Меры по защите прав на объекты интеллектуальной
собственности, принимаемые таможенными органами
Статья 329. Срок защиты прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Статья 330. Таможенные реестры объектов интеллектуальной
собственности
Статья 331. Приостановление выпуска товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
Статья 332. Отмена решения о приостановлении выпуска товаров,
содержащих объекты интеллектуальной собственности
Статья 333. Предоставление информации, взятие проб и образцов товаров
Глава 47. Перемещение товаров трубопроводным транспортом и
линиями электропередачи
Статья 334. Сфера применения настоящей главы
Статья 335. Особенности ввоза, вывоза и таможенного декларирования
товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
Статья 336. Особенности ввоза, вывоза и таможенного декларирования
товаров, перемещаемых по линиям электропередачи
Статья 337. Места установки приборов учета товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи
Статья 338. Идентификация товаров, перемещаемых трубопроводным
транспортом и по линиям электропередачи
Статья 339. Таможенное декларирование транзита товаров, перемещаемых
трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи
Глава 48. Перемещение транспортных средств международных
перевозок при осуществлении международных перевозок
товаров, пассажиров и багажа
Статья 340. Сфера применения настоящей главы
Статья 341. Порядок перемещения транспортных средств международной
перевозки
Статья 342. Временный ввоз транспортных средств международной
перевозки
Статья 343. Сроки временного ввоза транспортных средств международной
перевозки
Статья 344. Операции с временно ввезенными транспортными средствами
международной перевозки
Статья 345. Временный вывоз транспортных средств международной
перевозки
Статья 346. Сроки временного вывоза транспортных средств
международной перевозки
Статья 347. Операции с временно вывезенными транспортными средствами
международной перевозки
Статья 348. Ввоз временно вывезенных транспортных средств
международной перевозки
Статья 349. Временный ввоз и временный вывоз оборудования и запасных
частей
Статья 350. Таможенное декларирование транспортных средств
международной перевозки, запасных частей и оборудования

327-бап. Халықаралық, мемлекетаралық және үкіметаралық ұйымдарға,
олардың жанындағы шетел мемлекеттері өкілдіктеріне,
сондай-ақ осы ұйымдар мен өкілдіктер жеке құрамы үшін
арналған кедендік жеңілдіктер
46-тарау. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларға қатысты
кедендік операциялар жасаудың ерекшеліктері
328-бап. Кеден органдары қабылдайтын зияткерлік меншік объектілеріне
құқықты қорғау бойынша шаралар
329-бап. Кеден органдары зияткерлік меншік объектілеріне құқығын
қорғау мерзімі
330-бап. Зияткерлік меншік объектілерінің кедендік тізілімі
331-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды
тоқтата тұру
332-бап. Зияткерлік меншік объектілері бар тауарларды шығаруды
тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жою
333-бап. Ақпараттар беру, сынамалар мен үлгілерді алу
47-тарау. Тауарларды құбыр көлігі және электр беру желілерімен
өткізу
334-бап. Осы тарауды қолдану саласы
335-бап. Құбыр көлігімен өткізілетін тауарларды әкелу, әкету және
кедендік декларациялаудың ерекшеліктері
336-бап. Электр беру желісі бойынша тауарларды әкелу, әкету және
кедендік декларациялаудың ерекшеліктері
337-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізетін
тауарларды есепке алу құралдарын орнату орындары
338-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізетін
тауарларды үйлестіру
339-бап. Құбыр көлігі мен электр беру желілері бойынша өткізетін
тауарлар транзитін кедендік декларациялау
48-тарау. Тауарлардың, жолаушылардың және жүктердің халықаралық
тасымалдауын жүзеге асыруда халықаралық тасымалдау
көлік құралдарының өтуі
340-бап. Осы баптың қолдану саласы
341-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарының өту тәртібі
342-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкелу
343-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкелу
мерзімдері
344-бап. Уақытша әкелінген халықаралық тасымалдау көлік құралдарымен
жүргізілетін операциялар
345-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкету
346-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдарын уақытша әкету
мерзімдері
347-бап. Уақытша әкету халықаралық тасымалдау көліктерімен
жүргізілетін операциялар
348-бап. Уақытша әкетілген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын
әкелу
350-бап. Халықаралық тасымалдау көлік құралдардың, қосалқы
бөлшектердің және жабдықтаудың кедендік декларациялары

Глава 49. Особенности перемещения товаров для личного
пользования
Статья 351. Термины, используемые в настоящей главе
Статья 352. Общие положения о перемещении товаров для личного
пользования
Статья 353. Способы перемещения товаров для личного пользования
Статья 354. Таможенные операции, совершаемые в отношении товаров для
личного пользования
Статья 355. Таможенное декларирование товаров для личного пользования
Статья 356. Представление документов при таможенном декларировании
товаров для личного пользования
Статья 357. Применение системы двойного коридора при таможенном
декларировании товаров для личного пользования
Статья 358. Временный ввоз товаров для личного пользования
Статья 359. Временный вывоз физическими лицами товаров для личного
пользования
Статья 360. Уплата таможенных пошлин и налогов в отношении товаров
для личного пользования
Статья 361. Таможенная стоимость товаров для личного пользования
Статья 362. Запасные части и топливо для перемещаемых физическими
лицами транспортных средств для личного пользования
Глава 50. Особенности совершения таможенных операций в
отношении припасов
Статья 363. Сфера применения настоящей главы
Статья 364. Особенности совершения таможенных операций в отношении
припасов
Статья 365. Использование припасов
Раздел 8. ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 366. Общие переходные положения
Статья 367. Переходные положения в отношении лиц, осуществляющих
деятельность в сфере таможенного дела, и иных лиц
Статья 368. Переходные положения об особенностях совершения
таможенных операций
Статья 369. Переходные положения об особенностях перевозки товаров
под таможенным контролем
Статья 370. Переходные положения о статусе товаров и таможенных
процедурах
Статья 371. Переходные положения об особенностях совершения
таможенных операций в отношении транспортных средств
Статья 372. Переходные положения по правоотношениям, возникшим в
сфере недропользования (топливно-энергетического сектора)
Статья 373. Переходные положения о ввозе (вывозе) товаров на (с)
территории (территорий) Республики Беларусь, Республики
Казахстан, Российской Федерации

49-тарау. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу
ерекшеліктері
351-бап. Осы бапта қолданылатын терминдер
352-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу туралы жалпы
ережелер
353-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың өту әдістері
354-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты жүргізілетін
кедендік операциялар
355-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
356-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
барысында құжаттарды тапсыру
357-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялау
барысында қос дәліз жүйесін қолдану
358-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларды уақытша әкелу
359-бап. Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды
уақытша әкетуі
360-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік
төлемдер мен салықтардың төленуі
361-бап. Жеке пайдалануға арналған тауарлардың кедендік құны
362-бап. Жеке тұлғалармен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік
құралдары үшін қосалқы бөлшектер мен отын
50-тарау. Керек-жарақтарға қатысты кедендік операцияларды
жүзеге асыру ерекшеліктері
363-бап. Осы тараудың қолданылу аясы
364-бап. Керек-жарақтарға қатысты жүргізілетін кедендік
операциялардың ерекшеліктері
365-бап. Керек-жарақтарды пайдалану
8-БӨЛІМ. ӨТПЕЛІ ЕРЕЖЕЛЕР
366-бап. Жалпы өтпелі ережелер
367-бап. Кеден ісі саласында қызметтерін жүзеге асыратын тұлғаларға
және де басқа тұлғаларға қатысты өтпелі ереже
368-бап. Кедендік операцияларды жасайтын ерекшеліктеру туралы өтпелі
ережелер
369-бап. Кедендік бақылаудағы тауарларды тасымалдау ерекшеліктері
туралы өтпелі ережелер
370-бап. Тауарлар мен кедендік рәсімдер туралы өтпелі ережелер
371-бап. Көлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды жасаудың
ерекшеліктері туралы өтпелі ережелер
372-бап. Жер қойнауын пайдалану (отын-энергетикалық сектор) саласында
туындаған құқық қатынастары жөніндегі өтпелі ережелер
373-бап. Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей
Федерациясы аумағына (аумағынан) тауарларды әкелу (әкету)
туралы өтпелі ережелер