О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2249
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты вопросам совершенствования уголовного и уголовно-процессуального законодательства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования
уголовного и уголовно-процессуального законодательства
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст.140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71,73, 75; № 17, ст. 82, 83):
1) в статье 40:
в части первой слова ", либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за определенный период на момент совершения им преступления" исключить;
в части второй слова ", или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух недель до одного года" исключить;
2) в части третьей статьи 45 слово "тяжкого и" заменить словами "или тяжкого";
3) статью 53 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. По делам, по которым предусмотрен упрощенный порядок досудебного производства, срок или размер наказания за совершенное преступление не может превышать половины максимального срока или размера наиболее строгого вида наказания, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части настоящего Кодекса.";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2249 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасын
жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар):
1) 40-бапта:
бірінші бөлікте «не сотталған адамның жалақысының немесе ол қылмыс жасаған сәтіне белгілі бір кезең ішіндегі өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте «немесе сотталған адамның жалақысының немесе екі аптадан бір жылға дейінгі кезеңдегі өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
2) 45-баптың үшінші бөлігі «ауыр» деген сөзден кейін «немесе» деген сөзбен толықтырылсын;
3) 53-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«5. Олармен сотқа дейінгі іс жүргізудің оңайлатылған тәртібі көзделген істер бойынша жасалған қылмыс үшін жаза мерзімі немесе мөлшері осы Кодекстің Ерекше бөлігінің тиісті бабында көзделген ең қатал жаза түрінің ең ұзақ мерзімінің жартысынан аспауға тиіс.»;

4) в заголовке и тексте статьи 67 после слов "потерпевшим" и "потерпевшему" дополнить словами ", заявителем" и ", заявителю";
5) пункт е) части третьей статьи 77 после слова "осужденных" дополнить словами "к лишению свободы";
6) в части второй статьи 79 слова "или в размере заработной платы или иного дохода несовершеннолетнего осужденного за период от двух недель до шести месяцев" исключить;
7) в статье 104:
в абзаце втором части первой слова "трех" заменить словами "двух";
в абзаце втором части второй слово "пяти" заменить словом "трех";
8) в абзаце втором статьи 105 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
9) в абзаце втором части первой статьи 107 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев" исключить;
10) в абзаце втором статьи 108:
после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо";
слова ", или лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
11) в статье 111:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части четвертой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев," исключить;
12) в статье 114:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех месяцев до одного года" исключить;
13) в абзаце втором части первой статьи 114-1:
после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей, либо";
слова "до двух лет" заменить словами "до двух лет,";
14) в абзаце втором статьи 115:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
после слова "показателей" дополнить словами ", либо ограничением свободы на срок до двух лет";
слова "либо лишением свободы на срок до двух лет" заменить словами ", либо лишением свободы на тот же срок";
15) абзац второй части третьей статьи 116 после слова "срок" дополнить словами "от четырех";

4) 67-баптың атауында және мәтінінде «жәбірленушімен,» деген сөзден кейін «арыз берушімен», «арыз берушіге» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 77-бапта:
үшінші бөлікте е) тармағында «сотталған» деген сөздің алдынан «бас бостандығынан айыруға» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 79-баптың екінші бөлігінде «немесе кәмелетке толмаған адамның жалақысының немесе өзге табысының екі аптадан алты айға дейінгі кезеңдегі мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
7) 104-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында «үш» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «бес» деген сөз «үш» деген сөзбен ауыстырылсын;
8) 105-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
9) 107-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
10) 108-баптың екінші абзацында:
«екі жылға» деген сөздердің алдынан «жүз айлық есептік көрсеткіштен екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салумен, не немесе екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына, не» деген сөздермен толықтырылсын;
«немесе екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
11) 111-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
12) 114-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
13) 114-1-баптың бірінші бөліктің екінші абзацында:
«үш жылға» деген сөздердің алдынан «үш жүз айлық есептік көрсеткіштен мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салумен, не» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 115-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«не екі жылға дейінгі мерзімге» деген сөздер «не нақ сол мерзімге» деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 116-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацында «сегіз жылға» деген сөздердің алдынан «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;

16) в статье 117:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до шести месяцев" исключить;
дополнить словами "с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет";
в части третьей:
в абзаце первом слова "То же деяние, совершенное" заменить словами "Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные";
абзац второй дополнить словами "с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на тот же срок или без такового";
в абзаце первом части четвертой слова "лицом, имеющим высшее медицинское образование соответствующего профиля, а равно лицом, не имеющим такого образования, если это деяние повлекло" заменить словом ", повлекшее";
17) в статье 118:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "наказывается лишением свободы на срок до пяти лет" заменить словами "наказывается ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок";
18) в статье 119:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
19) в абзаце втором статьи 123 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев," исключить;
20) в статье 129:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;

16) 117-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«шектеуге не» деген сөздерден кейін «үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацта «дәл сол әрекет» деген сөздер «осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әрекеттер» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта «не үш жылға дейінгі мерзімге» деген сөздерден кейін «белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып немесе онсыз сол мерзімге» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацында «Тиісті бағдардағы жоғары медициналық білімі бар адамның, сол сияқты мұндай білімі жоқ адамның заңсыз аборт жасауы, егер бұл әрекет абайсызда жәбірленушінің өлуіне не оның денсаулығына ауыр зиян келтіруге әкеп соқса» деген сөздер «Абайсызда жәбірленушінің өлуіне не оның денсаулығына ауыр зиян келтіруге әкеп соққан заңсыз аборт жасау» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 118-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 119-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде айыппұл салуға» деген сөздер алып тасталсын;
19) 123-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
20) 129-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

21) в статье 130:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до четырех месяцев" исключить;
22) в абзаце втором части первой статьи 134 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
23) в абзаце втором статьи 135 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
24) в статье 136:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
25) в абзаце втором статьи 137 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
26) в абзаце втором части первой статьи 138 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи до десяти месяцев" исключить;
27) в абзаце втором статьи 139 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
28) в абзаце втором статьи 140 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
29) в статье 141:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
30) в статье 142:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;

21) 130-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
22) 134-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
23) 135-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
24) 136-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екі айдан бес айға дейінгі кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жалақысының немесе екі айдан бес айға дейінгі кезеңде тапқан өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
25) 137-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
26) 138-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
27) 139-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
28) 140-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның
жалақысының немесе екі айдан бес айға дейінгі кезеңде тапқан өзге де
табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
29) 141-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
30) 142-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

31) в статье 143:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
32) в статье 144:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" исключить;
33) в статье 145:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
34) в статье 146:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
35) в абзаце втором части первой статьи 147 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
36) в статье 148:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев" исключить;
37) в абзаце втором статьи 149 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" исключить;

31) 143-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «мөлшерде немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
32) 144-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
33) 145-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
34) 146-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің алтыншы абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
35) 147-баптың бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
36) 148-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
37) 149-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

38) в абзаце втором статьи 150:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы" заменить словами "с лишением права занимать определенные должности";
39) в абзаце втором статьи 150-1:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы" заменить словами "с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью";
40) в абзаце втором статьи 151 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
41) в статье 152:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "лишением свободы на срок до пяти лет" заменить словами "ограничением свободы на срок до пяти лет либо лишением свободы на тот же срок";
42) в абзаце втором статьи 153 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
43) в абзаце втором части первой статьи 155 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
44) в статье 157:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до девяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года" исключить;
45) абзац второй части первой статьи 159 после слова "срок" дополнить словами "от шести";
46) в статье 164:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;

38) 150-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға» деген сөздермен ауыстырылсын;
39) 150-1-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«алты» деген сөз «үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып алты» деген сөздермен ауыстырылсын;
«үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алынып тасталсын;
40) 151-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
41) 152-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер «бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не нақ сол мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 153-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
43) 155-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
44) 157-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан тоғыз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
45) 159-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «он екі жылға дейінгі» деген сөздердің алдынан «алты жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
46) 164-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

47) в абзаце втором части второй статьи 168 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года" исключить;
48) в статье 170:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до десяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года" исключить;
49) в статье 172:
заголовок после слова "разглашение" дополнить словом ",распространение";
в абзаце первом части первой:
слова "а равно" заменить словом "либо";
после слов "незаконным способом" дополнить словами ", а равно распространение неправомерно полученных сведений, составляющих государственные секреты,";
абзац первый части второй после слов "или работе," дополнить словами "либо в связи с производством по уголовному, гражданскому делу, делу об административном правонарушении, а равно в ходе подготовки или проведения оперативно-розыскных мероприятий,";
в абзаце первом части третьей:
после слов "или работе," дополнить словами " либо в связи с производством по уголовному, гражданскому делу, делу об административном правонарушении, а равно в ходе подготовки или проведения оперативно-розыскных мероприятий,";
слово "наступление" заменить словами "причинение крупного ущерба или наступление иных";
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
абзац второй части четвертой после слов "на срок" дополнить словами "от трех";
дополнить Примечанием следующего содержания:
"Примечание. Крупным ущербом в статьях 172, 173 и 386 настоящего Кодекса признается ущерб на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.";
50) в статье 173:
в абзаце первом части первой слово "наступление" заменить словами "причинение крупного ущерба или наступление иных";
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев" исключить;
в абзаце первом части второй слово "наступление" заменить словами "причинение крупного ущерба или наступление иных";
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;

47) 168-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
48) 170-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
49) 172-бапта:
тақырыптағы «жария ету» деген сөздерден кейін «тарату» деген сөзбен толықтырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
«мәліметтер жинау» деген сөздерден кейін «сол сияқты заңсыз алынған мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді тарату» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында «бабымен» деген сөзден кейін «, не қылмыстық, азаматтық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге байланысты, сол сияқты жедел-іздестіру шараларын дайындау немесе жүргізу барысында» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацында:
«бабымен» деген сөзден кейін «не қылмыстық, азаматтық іс, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге байланысты, сол сияқты жедел-іздестіру шараларын дайындау немесе жүргізу барысында» деген сөздермен толықтырылсын;
«ауыр» деген сөздің алдынан «ірі зиян келтіруге немесе өзге» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында «сегіз» деген сөздің алдынан «үш жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы Ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту: Осы Кодекстің 172, 173 және 386-баптарында қылмыс жасалу сәтіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен бес жүз есе асатын салада келтірілген зиян ірі зиян деп танылады.»;
50) 173-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында «ауыр» деген сөздің алдынан «ірі зиян келтіруге немесе өзге» деген сөздермен толықтырылсын;
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің бірінші абзацында «ауыр» деген сөздің алдынан «ірі зиян келтіруге немесе өзге» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

51) в статье 175:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" исключить;
в части второй:
в пункте в) слова "помещение либо хранилище" заменить словами "помещение, хранилище либо салон автотранспортного средства";
в абзаце втором:
после слова "наказывается" дополнить словами "ограничением свободы на срок до трех лет, либо";
после слова "срок" дополнить словами "от двух";
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слово "десяти" заменить словом "семи";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Кража, совершенная:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.";
пункт 2 примечаний дополнить словами ", а особо крупным размером или ущербом - стоимость имущества или размер ущерба, в две тысячи раз превышающие месячный расчетный показатель";
52) в статье 176:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
пункт а) части третьей исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества и с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до пяти лет.";
53) в статье 177:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
в части третьей:
подпункт а) исключить;
в абзаце втором слова "от пяти до десяти лет" заменить словами "от трех до семи лет";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.";

51) 175-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте:
в) тармағында «қоймаға» деген сөзден кейін «немесе автокөлік құралының салонына» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзацта:
«мүлкі тәркіленіп» деген сөздердің алдынан «үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге, не» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте:
а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацта «он» деген сөз «жеті» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Мынадай:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаған ұрлық, -
мүлкі тәркіленіп бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
Ескертудің екінші тармағы «мөлшері» деген сөзден кейін «, ал аса ірі мөлшер немесе зиян деп айлық есептік көрсеткіштен екі мың есе асып түсетін мүлік құны немесе зиян мөлшері» деген сөздермен толықтырылсын;
52) 176-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацта «бес жылдан он» деген сөздер «үш жылдан жеті» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді, егер оларды:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаса, -
мүлкі тәркіленіп және белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан бес жылға дейінгі мерзімге айырып жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
53) 177-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацта «бес жылдан он» деген сөздер «үш жылдан жеті» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді, егер оларды:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаса, -
мүлкі тәркіленіп бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

54) в статье 178:
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова "от шести до двенадцати" заменить словами "от пяти до десяти";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.";
55) в статье 179:
в абзаце втором части второй слово "двенадцати" заменить словом "десяти";
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова "от восьми до пятнадцати" заменить словами "от семи до двенадцати";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.";
56) в статье 181:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
в части третьей:
пункт а) исключить;
в абзаце втором слова "от семи до пятнадцати" заменить словами "от пяти до десяти";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"4. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, если они совершены:
а) организованной группой;
б) в особо крупном размере, -
наказывается лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет с конфискацией имущества.";
57) в статье 182:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
58) в статье 183:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
59) в статье 184:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;

54) 178-бапта:
үшінші бөлікте:
а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацта «алты жылдан он екі» деген сөздер «бес жылдан он» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді, егер оларды:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаса, -
мүлкі тәркіленіп жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
55) 179-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацында «он екі» деген сөздер «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацта «сегіз жылдан он бес» деген сөздер «жеті жылдан он екі» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді, егер оларды:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаса, -
мүлкі тәркіленіп он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
56) 181-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
а) тармағы алып тасталсын;
екінші абзацында «жеті жылдан он бес» деген сөздер «бес жылдан он» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«4. Осы баптың бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді, егер оларды:
а) ұйымдасқан топ;
б) аса ірі мөлшерде жасаса, -
мүлкі тәркіленіп жеті жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
57) 182-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның төрт айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
58) 183-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
59) 184-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

60) в статье 184-1:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
61) в статье 185:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
слова "до трех" заменить словами "до двух";
62) в статье 186:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
63) в абзаце втором части первой статьи 187 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
64) в статье 188:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
65) в абзаце втором статьи 189:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
66) в статье 190:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
67) в абзаце втором части первой статьи 191:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;

60) 184-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
61) 185-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«не үш жылға» деген сөздер «не екі жылға» деген сөздермен ауыстырылсын;
62) 186-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
63) 187-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
64) 188-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«, не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
65) 189-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
66) 190-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның  жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
67) 191-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

68) в абзаце втором части первой статьи 192:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до шести месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до пяти месяцев" исключить;
69) в абзаце втором части первой статьи 193:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
70) в абзацах втором частей первой и второй статьи 194 и в абзаце втором статьи 195 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
71) в абзаце втором части второй статьи 196 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
72) в абзаце втором статьи 198 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
73) в статье 199:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
74) в статье 200:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
75) в статье 201:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части четвертой:
после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо привлечением к общественным работам от ста до двухсот сорока часов, либо";
слово "четырех" заменить словом "двух";

68) 192-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айдан алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
69) 193-баптың бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
70) 194-бапта бірінші және екінші бөліктерінің екінші абзацындағы және 195-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
71) 196-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
72) 198-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
73) 199-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
74) 200-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
75) 201-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацында:
«үш» деген сөздің алдынан «екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не жүз сағаттан екі жүз сағатқа дейін қоғамдық жұмыстарға тартуға, не» деген сөздермен толықтырылсын;
«төрт» деген сөз «екі» деген сөзбен ауыстырылсын;

76) в абзаце втором статьи 202:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
77) в абзаце втором статьи 202-1 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
78) в статье 203:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
79) в абзаце втором статьи 204 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
80) в статье 205:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от десяти месяцев до одного года" исключить;
81) в абзаце втором части первой статьи 207 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
82) в статье 208:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
83) в статье 209:
в абзаце втором части первой:
слова "от двухсот до пятисот" заменить словами "от пятисот до тысячи";
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
часть вторую дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) группой лиц по предварительному сговору, -";
84) в статье 214:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;

76) 202-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
77) 202-1-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
78) 203-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
79) 204-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының не өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
80) 205-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
81) 207-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
82) 208-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталушының бестен жеті айға дейінгі кезеңі ішіндегі жалақысы немесе өзге де кірісі мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталушының бес айдан он айға дейінгі кезеңі ішіндегі жалақысы немесе өзге де кірісі мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
83) 209-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«екі жүзден бес жүз» деген сөздер «бес жүзден мың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«немесе сотталған адамның» деген сөздер алып тасталсын;
«екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай келесі мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
«г) адамдар тобының алдын ала сөз байласуы бойынша жасалса, -»
84) 214-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

85) в статье 215:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
86) в абзаце втором статьи 216:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
87) в абзаце втором статьи 216-1 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от шести месяцев до одного года" исключить;
88) в абзаце втором статьи 217:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
89) в абзаце втором статьи 218:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
90) в абзаце втором статьи 219:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
91) в статье 220:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;

85) 215-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
86) 216-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
87) 216-1-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның алты айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
88) 217-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
89) 218-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
90) 219-баптың екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
91) 220-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

92) в статье 221:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев," исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
93) в статье 222:
в абзаце втором части первой:
после слова "наказывается" дополнить словами "штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо";
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
94) в статье 223:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
примечание изложить в следующей редакции:
"Примечание.
Под обманом потребителей в значительном размере понимается ущерб в сумме, превышающей один месячный расчетный показатель, а в крупном размере - в сумме не менее пяти месячных расчетных показателей.";
95) в абзаце втором части первой статьи 224 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
96) в абзаце втором статьи 225 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
97) в абзаце втором части первой статьи 226 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
98) в статье 227:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;

92) 221-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«не төрт» деген сөздердің алдында «не екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салына отырып немесе онысыз» деген сөздермен толықтырылсын;
«немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
93) 222-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«бес» деген сөздің алдынан «екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не» деген сөздермен толықтырылсын;
«немесе сотталған адамның үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
94) 223-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
«Ескерту. Тұтынушыларға айлық есептік көрсеткіштен асатын сомада зиян келтірген алдау елеулі мөлшер деп, кемінде бес айлық есептік көрсеткіш сомасындағы алдау - ірі мөлшер деп танылады.»;
95) 224-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
96) 225-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
97) 226-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацында «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
98) 227-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

99) в статье 227-1:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
100) в абзаце втором статьи 228 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
101) в статье 229:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
102) в статье 231:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
в абзаце втором части четвертой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
103) в абзаце втором статьи 232:
после слова "наказываются" дополнить словами "штрафом в размере от семисот до одной тысячи месячных расчетных показателей, либо";
слова "пяти лет" заменить словами "пяти лет,";
104) в статье 233-3:
абзац второй части первой дополнить словами "с конфискацией имущества";
абзац второй части второй дополнить словами "с конфискацией имущества";
105) в абзаце втором статьи 242 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
106) в абзаце втором статьи 243 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
107) в абзаце втором части первой статьи 244 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;

99) 227-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
100) 228-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
101) 229-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
102) 231-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің бесінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
103) 232-баптың екінші абзацында:
«бес жылға дейінгі мерзімге» деген сөздердің алдынан «жеті жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не» деген сөздермен толықтырылсын;
104) 233-3-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында «бес жылға дейінгі» деген сөздердің алдынан «мүлкі тәркіленіп» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында «үш жылдан» деген сөздердің алдынан «мүлкі тәркіленіп» деген сөздермен толықтырылсын;
105) 242-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
106) 243-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
107) 244-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

108) в абзаце втором части первой статьи 245 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
109) в абзаце втором части первой статьи 245-1 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
110) в абзаце втором части первой статьи 246 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
111) абзац второй части второй статьи 247 дополнить словами "с конфискацией имущества либо без таковой";
112) в абзаце втором части первой статьи 248 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
113) в абзаце втором части первой статьи 249 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
114) в статье 251:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части четвертой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
115) в статье 252:
в абзаце втором части четвертой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев" исключить;
116) в статье 256:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Крупным ущербом в настоящей статье признается ущерб, причиненный физическому лицу на сумму, в пятьсот раз превышающую месячный расчетный показатель, либо ущерб, причиненный организации или государству на сумму, в одну тысячу раз превышающую месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.";
117) в абзаце втором части первой статьи 257 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев" исключить;
118) в абзаце втором статьи 258 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
119) в абзаце втором части первой статьи 262 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;

108) 245-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
109) 245-1-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
110) 246-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
111) 247-баптың екінші бөлігінің екінші абзацындағы «екі жылдан» деген сөздердің алдына «мүлкі тәркіленіп немесе онсыз,» деген сөздермен толықтырылсын;
112) 248-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
113)  249-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
114) 251-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
115) 252-бапта:
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
116) 256-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы ескертумен толықтырылсын:
«Ескерту: Азаматқа айлық есептік көрсеткіштен бес жүз еседен асып түсетін мөлшерде келтірілген залал, ал ұйымдарға немесе мемлекетке айлық есептік көрсеткіштен бір мың еседен асып түсетін мөлшерде келтірілген залал ірі көлемдегі залал деп танылады.»;
117) 257-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
118) 258-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
119) 262-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

120) в абзаце втором части первой статьи 265 слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
121) в абзаце втором части первой статьи 266 слова "или в размере заработной платы, или иного дохода осужденного за период от трех до десяти месяцев" исключить;
122) в абзаце втором части первой статьи 267 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
123) в статье 268:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
124) в статье 269:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
слова ", либо лишением свободы на срок до двух лет" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
125) в абзаце втором части первой статьи 270 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
126) в абзаце втором части первой статьи 271 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
127) в абзаце втором части первой статьи 272 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до четырех месяцев" исключить;
128) в абзаце втором части первой статьи 273 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
129) в абзаце втором статьи 274 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
130) в абзаце втором части первой статьи 275 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
131) в статье 276:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
132) в абзаце втором части первой статьи 278 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;

120) 265-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
121) 266-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
122) 267-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
123) 268-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
124) 269-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«үш жылға дейінгі мерзімге бас» деген сөздердің алдында «үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз» деген сөздермен толықтырылсын;
«не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айырып немесе онсыз екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
125) 270-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
126) 271-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
127) 272-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
128) 273-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
129) 274-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
130) 275-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
131) 276-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
132) 278-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

133) в абзаце втором части первой статьи 279 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
134) в статье 280:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
135) в абзаце втором части первой статьи 281 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
136) в статье 282:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
137) в статье 283:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
138) в статье 284:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
139) в абзаце втором части первой статьи 285 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
140) в абзаце втором части первой статьи 286 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
141) в статье 287:
в абзаце втором части первой:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
слова ", либо без таковой" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
слова ", или без таковой" исключить;

133) 279-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
134) 280-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
135) 281-баптың бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
136) 282-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
137) 283-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
138) 284-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
139) 285-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
140) 286-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
141) 287-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«тәркіленіп» деген сөзден кейін «не онсыз» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«тәркіленіп» деген сөзден кейін «не онсыз» деген сөздер алып тасталсын;

142) в статье 288:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
143) в абзаце втором статьи 289 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
144) в статье 291:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
145) в абзаце втором части первой статьи 292 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
146) в абзаце втором части первой статьи 293 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
147) в абзаце втором части четвертой статьи 295 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев" исключить;
148) в статье 298:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев" исключить;
149) в абзаце втором части первой статьи 299 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от четырех до семи месяцев" исключить;
150) в абзаце втором части первой статьи 300 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до семи месяцев" исключить;
151) в статье 302:
в части первой:
в абзаце первом:
слово "повлекло:" заменить словами "повлекло причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью, -";
пункты а) и б) исключить;
абзац второй после слова "месяцев" дополнить словами "с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. То же деяние, повлекшее смерть человека или иные тяжкие последствия, -";
абзац второй дополнить словами "с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет или без такового";

142) 288-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
143) 289-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
144) 291-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
145) 292-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
146) 293-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
147) 295-баптың төртінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
148) 298-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
149) 299-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның төрт айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
150) 300-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
151) 302-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацта:
«егер ол» деген сөздерден кейін «адамның денсаулығына ауыр немесе орташа ауырлықтағы зиян келтіруге әкеп соқса, -» деген сөздермен толықтырылсын;
а) және б) тармақтары алып тасталсын;
екінші абзац «жүзден» деген сөздің алдында «белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан үш жылға дейінгі мерзімге немесе онсыз айырып» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Дәл сол тәртіп бұзушылық адамның өліміне немесе басқа ауыр зардаптарға әкеп соқса, -»;
екінші абзац «бес» деген сөздің алдында «үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан немесе онсыз айырып» деген сөздермен толықтырылсын;

152) в абзаце втором части первой статьи 305 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" исключить;
153) в абзаце втором части первой статьи 306 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти месяцев до одного года" исключить;
154) в статье 307:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
абзац второй части четвертой после слов "лишением свободы на срок" дополнить словами "от четырех";
в пункте 5 примечания слова "настоящего Кодекса, в случаях получения лицами, их совершившими, имущественных благ и преимуществ" заменить словами ", подпунктом в) части второй статьи 380-1, статьей 380-2 настоящего Кодекса";
155) в статье 308:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;
после слов "лишением свободы на срок" дополнить словами "от четырех";
абзац второй части четвертой после слов "лишением свободы на срок" дополнить словами "от пяти";
156) в абзаце втором статьи 309 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
157) в статье 310:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;

152) 305-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
153) 306-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
154) 307-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы «айырып,» деген сөзден кейін «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
ескертулердің 5-тармағында «көзделген қылмыстар, оларды жасаған адамдар мүліктік игіліктер мен артықшылықтар алған жағдайларда, сыбайлас жемқорлық қылмыстар деп танылады» деген сөздер «, 380-1-бабының екінші бөлігінің в) тармағында, 380-2-бабында көзделген қылмыстар» деген сөздермен ауыстырылсын;
155) 308-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«онсыз» деген сөзден кейін «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөліктің екінші абзацындағы «айырып,» деген сөзден кейін «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
156) 309-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
157) 310-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

158) в абзаце втором части первой статьи 311 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
159) в статье 312:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
160) в статье 313:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
161) в статье 314:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев" исключить;
162) в статье 315:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
абзац второй части четвертой после слов "лишением свободы на срок" дополнить словами "от четырех";
163) в абзаце втором части первой статьи 316 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" исключить;
164) в абзаце втором статьи 317 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
165) в статье 318:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до десяти месяцев" исключить;

158) 311-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
159) 312-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
160) 313-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
161) 314-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
162) 315-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
төртінші бөліктің екінші абзацы «айырып,» деген сөзден кейін «төрт жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
163) 316-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
164) 317-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
165) 318-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

166) в статье 319:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до восьми месяцев" исключить;
167) дополнить статьей 319-1 следующего содержания:
"Статья 319-1 Воспрепятствование деятельности Конституционного
Совета Республики Казахстан
1. Вмешательство в какой бы то ни было форме в деятельность Конституционного Совета Республики Казахстан в целях воспрепятствования осуществлению им своих полномочий -
наказывается штрафом в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.
2. То же деяние, совершенные лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются штрафом в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо лишением свободы на срок до трех лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на тот же срок или без такового.";
168) в статье 320:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до четырех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до семи месяцев" исключить;
169) в абзаце втором части первой статьи 321 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
170) в абзаце втором статьи 321-1 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до шести месяцев" исключить;
171) в абзаце втором части первой статьи 322 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев" исключить;
172) в абзаце втором статьи 323 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
173) в статье 324:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;

166) 319-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
167) мынадай редакцияда жаңа 319-1-баппен толықтырылсын:
«319-1-бап. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің
жұмысына кедергі жасау
1. Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің жұмысына ол өзінің өкілеттіктерін жүзеге асыруға кедергі жасау мақсатында қандай да болмасын нысанда араласу, -
екі жүз айлық есептік көрсеткіштен үш жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Адам өзінің қызмет бабын пайдалана отырып жасаған нақ сол әрекет, -
үш жүз айлық есептік көрсеткіштен бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, немесе онсыз осындай мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
168) 320-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
169) 321-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
170) 321-1-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан алты айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
171) 322-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
172) 323-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
173) 324-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

174) в абзаце втором части третьей статьи 325 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
175) в абзаце втором части первой статьи 326 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
176) в абзаце втором части первой статьи 327 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
177) в абзаце втором статьи 329 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до десяти месяцев" исключить;
178) в абзаце втором части первой статьи 330 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
179) в абзаце втором статьи 330-1 слова "либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
180) в абзаце втором части первой статьи 330-2 слова "либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
181) в статье 330-3:
в абзаце втором части первой слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "либо в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
182) в абзаце втором статьи 332 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до десяти месяцев" исключить;
183) в абзаце втором статьи 333 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до пяти месяцев" исключить;
184) в статье 334:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до восьми месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до десяти месяцев" исключить;
185) в абзаце втором статьи 335 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;

174) 325-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
175) 326-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
176) 327-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
177) 329-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
178) 330-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
179) 330-1-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге де табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
180) 330-2-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
181) 330-3-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
182) 332-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
183) 333-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
184) 334-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
185) 335-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

186) в статье 336:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
187) в статье 337:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
188) в статье 337-1:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного года" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев" исключить;
189) в статье 339:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
190) в статье 341:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
191) в статье 342:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
192) в статье 343:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;

186) 336-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табыстарының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
187) 337-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
188) 337-1-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
189) 339-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге де табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
190) 341-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
191) 342-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
192) 343-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

193) в абзаце втором части первой статьи 347-1 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
194) в абзаце втором части первой статьи 348 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до восьми месяцев" исключить;
195) в статье 349:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до трех месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от трех до пяти месяцев" исключить;
196) в абзаце втором части первой статьи 350 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от пяти до семи месяцев" исключить;
197) в абзаце втором части первой статьи 351 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
198) в статье 352:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
примечание исключить;
199) в абзаце втором статьи 353 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;
200) в статье 354:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до десяти месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
201) в абзаце втором статьи 355 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
202) в абзаце втором части первой статьи 356 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев" исключить;
203) в статье 357:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй:
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от семи месяцев до одного года" исключить;
слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до одного месяца" исключить;

193) 347-1-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
194) 348-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан сегіз айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
195) 349-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан үш айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның үш айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысы немесе өзге табысы мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
196) 350-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
197) 351-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
198) 352-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
Ескерту алып тасталсын;
199) 353-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айдан жеті айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
200) 354-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның он айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
201) 355-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
202) 356-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
203) 357-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«немесе сотталған адамның жеті айдан бір жылға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
«немесе сотталған адамның бір айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;

204) в статье 362:
в абзаце втором части первой слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до двух месяцев" исключить;
в абзаце втором части второй слова "в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до четырех месяцев" исключить;
205) в абзаце втором статьи 363 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от двух до пяти месяцев" исключить;
206) в абзаце втором статьи 364 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период от одного до двух месяцев" исключить;
207) в абзаце втором статьи 365 слова "или в размере заработной платы или иного дохода осужденного за период до пяти месяцев" исключить;
208) абзац второй части третьей статьи 370 после слов "на срок" дополнить словами "от пяти";
209) в абзаце втором части третьей статьи 372 слово "трех" заменить словом "пяти";
210) в абзаце втором части третьей статьи 373 слово "семи" заменить словом "десяти";
211) в абзаце втором части третьей статьи 374 слово "пяти" заменить словом "десяти";
212) в абзаце втором части третьей статьи 375 слово "пяти" заменить словом "десяти";
213) статью 380 изложить в следующей редакции:
"Статья 380. Злоупотребление властью
1. Злоупотребление начальника или должностного лица властью или служебным положением вопреки интересам службы, в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это повлекло существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства,-
наказываются ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до четырех лет.
2. Те же деяния, повлекшие тяжкие последствия,-
наказываются лишением свободы на срок от четырех до семи лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке,-
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет либо смертной казнью или пожизненным лишением свободы.";

204) 362-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан төрт айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
205) 363-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның екі айдан бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
206) 364-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бір айдан екі айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
207) 365-баптың екінші абзацындағы «немесе сотталған адамның бес айға дейінгі кезеңдегі жалақысының немесе өзге табысының мөлшерінде» деген сөздер алып тасталсын;
208) 370-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «он жылға» деген сөздердің алдынан «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
209) 372-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
210) 373-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «жеті» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
211) 374-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
212) 375-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;
213) 380-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«380-бап. Билікті теріс пайдалану
1. Бастықтың немесе лауазымды адамның билікті немесе қызмет бабын қызметтің мүдделеріне қарсы өзі немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшін пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтіру мақсатында теріс пайдалануы, егер бұл азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге әкеп соқса, -
екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге не алты айға дейінгі мерзімге қамауға не төрт жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол әрекеттер, -
төрт жылдан жеті жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, ұрыс
жағдайында жасалған әрекеттер, -
жеті жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
он жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады не өлім жазасына кесіледі немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;

214) дополнить статьями 380-1, 380-2 следующего содержания:
"Статья 380-1. Превышение власти или служебных полномочий
1. Превышение власти или служебных полномочий, то есть совершение начальником или должностным лицом действий, явно выходящих за пределы его прав и полномочий, повлекшее существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства, -
наказываются ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
2. Те же деяния, повлекшие тяжкие последствия либо совершенные:
а) с применением насилия или угрозы его применения;
б) с применением оружия или специальных средств;
в) в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке, -
наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет либо смертной казнью или пожизненным лишением свободы.
Статья 380-2. Бездействие власти
1. Бездействие власти, то есть неисполнение начальником или должностным лицом, своих служебных обязанностей в целях извлечения выгод и преимуществ для себя или других лиц или организаций либо нанесения вреда другим лицам или организациям, если это повлекло существенное нарушение прав и законных интересов граждан или организаций либо охраняемых законом интересов общества или государства, -
наказываются ограничением по воинской службе на срок до двух лет, либо лишением свободы на срок до трех лет.
2. Те же деяния, повлекшие тяжкие последствия,-
наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в боевой обстановке, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные в военное время, -
наказываются лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет.";
215) в абзаце втором статьи 383 слово "пяти" заменить словом "десяти";

214) мынадай мазмұндағы 380-1, 380-2-баптармен толықтырылсын:
«380-1-бап. Билікті не қызметтік өкілеттіктерді асыра пайдалану
1. Билікті не қызметтік өкілеттіктерді асыра пайдалану, яғни бастықтың немесе лауазымды адамның өзінің құқықтары мен өкілеттіктері шегінен көрінеу асып кететін және азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделерін елеулі түрде бұзуға әкеп соғатын әрекеттер  жасауы, -
екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге, не алты айға дейінгі мерзімге қамауға, не екі жылдан бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ауыр зардаптарға әкеп соқтырған не:
а) күш қолданып немесе оны қолданамын деп қорқытып;
б) қаруды немесе арнайы құралдарды қолданып;
в) өзі немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшін пайда мен артықшылық алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтіру мақсатында жасалған нақ сол әрекеттер, -
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, ұрыс жағдайында жасалған әрекеттер, -
жеті жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өлім жазасына немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.
380-2-бап. Биліктің әрекетсіздігі
1. Биліктің әрекетсіздігі, яғни бастықтың немесе лауазымды адамның өзі немесе басқа адамдар немесе ұйымдар үшін пайда мен артықшылықтар алу не басқа адамдарға немесе ұйымдарға зиян келтіру мақсатында пайдалануы, егер бұл азаматтардың немесе ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделеріне не қоғамның немесе мемлекеттің заңмен қорғалатын мүдделеріне елеулі зиян келтіруге әкеп соқса, -
екі жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге, не үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ауыр зардаптарға әкеп соққан дәл сол әрекеттер, -
төрт жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, ұрыс жағдайында жасалған әрекеттер, -
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, -
он жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
215) 383-баптың екінші абзацындағы «бес» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;

216) абзац второй статьи 384 после слова "срок" дополнить словами "от пяти";
217) в абзаце втором статьи 385 слово "трех" заменить словом "пяти";
218) в части третьей статьи 386:
в абзаце первом слова "тяжкие последствия" заменить словами "причинение крупного ущерба или наступление иных тяжких последствий";
в абзаце втором слово "трех" заменить словом "пяти";
219) абзац второй части третьей статьи 390 после слова "срок" дополнить словами "от пяти".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст.48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст.62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст.32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83):
1) в статье 7:
в пунктах 9) и 14) слова "(государственный обвинитель)" исключить;
дополнить пунктом 14-2) следующего содержания:
"14-2) "доследственная проверка" - это процессуальная форма досудебной деятельности органов уголовного преследования на стадии возбуждения уголовного дела в пределах установленных настоящим Кодексом полномочий по установлению, исследованию и оценке поводов и оснований к возбуждению уголовного дела;";
2) в части пятой статьи 36:
после слова "гражданами" дополнить словами "и должны быть исполнены не позднее трех суток. В случае необходимости принятия решения о возбуждении уголовного дела или задержания, ареста подозреваемого, требование органа уголовного преследования должно быть исполнено в течение двадцати четырех часов";
после слова "требований" дополнить словами "без уважительных причин";
3) в статье 37:
в заголовке слова "уголовное преследование" заменить словами "производство по делу";
часть первую после слова "возбужденное" дополнить словами "уголовное дело";
в пункте 10) слова "в отношении лица, не достигшего к моменту совершения деяния возраста, по достижении которого, согласно закону, возможно возложение уголовной ответственности" заменить словами "в связи с отказом в даче согласия уполномоченным органом или должностным лицом на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего привилегиями или иммунитетом от уголовного преследования";
в части четвертой:
слова "Прекращение дела" заменить словами "Отказ в возбуждении уголовного дела либо прекращение уголовного дела";

216) 384-баптың екінші абзацы «он жылға» деген сөздердің алдына «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын;
217) 385-баптың екінші абзацындағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
218) 386-баптың үшінші бөлігінде:
бірінші абзацты «ауыр зардаптарға» деген сөздер «ірі зиян келтіруге не өзге де ауыр зардаптардың болуына» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы «үш» деген сөз «бес» деген сөзбен ауыстырылсын;
219) 390-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацы «он жылға» деген сөздердің алдынан «бес жылдан» деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18, 245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17, 81, 83-құжаттар):
1) 7-бапта:
9) және 14) тармақтардағы «(мемлекеттік айыптаушы)» деген сөздер алып тасталсын;
келесі мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
«14-1) «тергеуге дейінгі тексеру» - қылмыстық қудалау органдарының осы Кодексте белгіленген өкілеттіктер шегінде қылмыстық іс қозғау кезеңінде қылмыстық іс қозғауға себептер мен негіздерді анықтау зерттеу және бағалау жөніндегі сотқа дейінгі қызметінің іс жүргізу нысаны;»;
2) 36-баптың бесінші бөлігінде:
«міндетті» деген сөзден кейін «және үш тәуліктен кешіктірмей орындалуы тиіс. Қылмыстық істі қозғау немесе сезіктіні, қамауға, тұтқынға алу туралы шешімді қабылдау қажет болғанда, қылмыстық қудалау органының талаптары жиырма төрт сағаттың ішінде орындалуы тиіс» деген сөздермен толықтырылсын;
«Аталған» деген сөз «Негізді себепсіз аталған» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 37-бапта:
тақырыбындағы «ізге түсуді» деген сөздер «істі жүргізу» деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік «қозғалған» деген сөздің алдынан «қылмыстық іс» деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақтағы «әрекет жасаған кезде заңға сәйкес қылмыстық жауаптылық жүктеу мүмкін болатын жасқа толмаған адамға қатысты» деген сөздер «артықшылықтары мен қылмыстық ізге түсуден иммунитеті бар адамды қылмыстық жауапкершілікке тартуға уәкілетті органның немесе лауазымды тұлғаның келісім беруден бас тартуына байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:

слова "в пунктах 3 и 4" заменить словами "в пунктах 3, 4 и 11";
слова "если обвиняемый" заменить словами "лицо, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление, подозреваемый, обвиняемый, а также подсудимый или их законные представители";
слово "возражает" заменить словом "возражают";
дополнить абзацами следующего содержания:
"Для принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо прекращении уголовного дела по основаниям, указанным в пунктах 3, 4, 9, 10, 11 части первой настоящей статьи, согласия потерпевшей стороны не требуется.
Прекращение уголовного дела влечет за собой одновременно прекращение уголовного преследования.";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. Решение об отказе в возбуждении уголовного дела либо о прекращении уголовного дела в отношении лица, не достигшего к моменту совершения деяния возраста, по достижении которого, согласно закону, возможно возложение уголовной ответственности, подлежит принятию по основанию, указанному в пункте 2 части первой настоящей статьи. По этому же основанию подлежит принятию решение об отказе в возбуждении уголовного дела либо о прекращении уголовного дела в отношении несовершеннолетнего лица, который к моменту совершения деяния хотя и достиг возраста, с которого согласно закону наступает уголовная ответственность, но вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством, не мог в полной мере осознавать фактический характер и общественную опасность своих действий (бездействия) и руководить ими.";
4) в части первой статьи 38:
слова "прекратить уголовное дело с освобождением лица от уголовной ответственности в связи с примирением потерпевшего с подозреваемым или обвиняемым" заменить словами "освободить лицо, совершившее преступление, от уголовной ответственности";
слова "статьей 67" заменить словами "статьями 65, 66, частью 2 статьи 67 и статьей 68, а также в примечаниях статей 373, 375-378, 381";
слова ", а также по иным нереабилитирующим обстоятельствам, предусмотренным в Уголовном кодексе Республики Казахстан" исключить;
5) в статье 48:
часть первую после слова "обвинению" дополнить словами "или подозрению";
в абзаце первом части четвертой слово "последнего" заменить словом "первого";
6) статью 50 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Производство по уголовному делу может быть приостановлено до истечения двухмесячного срока расследования при условии выполнения всех необходимых следственных действий.";
7) в части первой в статьи 51 слова "подлежит прекращению" заменить словом "прекращается";

«3 және 4» деген сөздер «3, 4 және 11» деген сөздермен ауыстырылсын;
«егер айыпталушы» деген сөздер «арызданушы қылмыс жасаған адам деп дәл көрсетіп тұрған адам, сезікті, айыпталушы, сондай-ақ сотталушы немесе олардың заңды өкілдері» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«3, 4, 9, 10, 11-тармақтарда көрсетілген негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не қылмыстық істі тоқтату туралы шешім қабылдау үшін жәбірленуші тараптың келісімі талап етілмейді.
Қылмыстық істі тоқтату бір уақытта қылмыстық ізге түсуді тоқтатуға әкеп соғады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-бөлікпен толықтырылсын:
«4-1. Әрекет жасаған кезде заңда көзделген жасына толмаған адамға қатысты қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы немесе қылмыстық істі тоқтату туралы шешім осы баптың бірінші бөлігінің 2-тармағында көрсетілген негіз бойынша қабылдануға тиіс. Дәл осы негіз бойынша қылмыстық жауапқа тартылатын жасқа жетсе де, бірақ психикалық науқаспен байланысты емес психикалық дамуы жағынан артта қалуы салдарынан өз әрекетінің (әрекетсіздігінің) іс жүзіндегі сипаты мен қоғамдық қауіптілігін толығымен ұға алмаған және оларды басқара алмаған кәмелетке толмаған адамға қатысты қылмыстық іс қозғаудан бас тарту не қылмыстық істі тоқтату туралы шешім қабылдауы тиіс.»;
4) 38-баптың бірінші бөлігінде:
«жәбірленушінің сезіктімен немесе айыпталушымен ымыраласуына байланысты Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 67-бабында көзделген жағдайларда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық
Кодексінде көзделген ақтамайтын өзге де жағдаяттар бойынша адамды
қылмыстық жауаптылықтан босата отырып, қылмыстық істі қысқартуға» деген сөздер «Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 65, 66-баптарында, 67-бабының 2-бөлігінде, 68-бабында, сондай-ақ 373, 375-378, 381-баптарының ескертулерінде көзделген жағдайларда қылмыс жасаған адамды қылмыстық жауапкершіліктен босатуға» деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 48-бапта:
бірінші бөлік «айыптау» деген сөзден кейін «немесе күдікті ету» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацындағы «соңғы» деген сөз «бірінші» деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 50-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлікпен толықтырылсын:
«1-1. Қылмыстық іс бойынша іс жүргізу барлық қажетті тергеу іс-әрекеттерді орындау шартымен екі ай тергеу мерзімі өтпестен бұрын тоқтатыла тұруы мүмкін.»;
7) 51-баптың бірінші бөлігіндегі «органның қысқартуына жатады» деген сөздер «орган қысқартады» деген сөздермен ауыстырылсын;

8) дополнить статьей 51-1 следующего содержания:
"Статья 51-1. Порядок прекращения уголовного преследования в
отношении лица
1. Уголовное преследование в отношении подозреваемого или обвиняемого прекращается по основаниям, указанным в части первой статьи 37, части первой статьи 38 настоящего кодекса.
2. Прекращение уголовного преследования осуществляется органом, ведущим уголовный процесс, после оценки доказательств с соблюдением правил, установленных статьей 128 настоящего Кодекса.
3. В случае прекращения в отношении подозреваемого или обвиняемого уголовного преследования производство по делу может быть продолжено или приостановлено по основаниям, предусмотренным статьей 50 настоящего Кодекса.
4. Решение о прекращении уголовного преследования может быть принято только в отношении подозреваемого или обвиняемого. По тому же уголовному делу в отношении лиц, не признанных подозреваемыми или обвиняемыми, может быть принято решение об отказе возбуждении уголовного дела.";
9) в статье 53:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. В ходе уголовного судопроизводства принимаются предусмотренные настоящим Кодексом и другим законодательством меры по охране получаемых сведений, составляющих государственные секреты и иную охраняемую законом тайну";
дополнить частью восьмой следующего содержания:
"8. Подлежащие вручению участникам процесса копии процессуальных документов из дела, в которых содержатся сведения, составляющие государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, после ознакомления с ними хранятся при деле и вручаются участникам процесса на время судебного заседания.";
10) в части первой статьи 66 слова ", отделения и иных подразделений органа дознания" заменить словами "органа дознания и их заместители";
11) в статье 68:
часть первую после слова "преступления" дополнить словами "либо вынесено постановление о признании его подозреваемым";
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. В постановлении о признании подозреваемым должны быть указаны:
1) время и место его составления; кем составлено постановление; фамилия, имя и отчество лица, признаваемого подозреваемым, число, месяц, год и место его рождения;
2) описание преступления, в совершении которого подозревается лицо, с указанием времени, места его совершения, а также иных обстоятельств, подлежащих доказыванию в соответствии со статьей 117 настоящего Кодекса;
3) уголовный закон (статья, часть, пункт), предусматривающий ответственность за данное преступление.
Постановление должно содержать решение о признании лица подозреваемым по расследуемому делу. Постановление о признании лица подозреваемым предъявляется этому лицу. Следователь обязан разъяснить лицу, в отношении которого вынесено постановление о признании подозреваемым, права подозреваемого и вручить ему копию этого постановления.
Копия постановления о признании лица подозреваемым в течение двадцати четырех часов после его вынесения направляется прокурору.";
часть седьмую после слова "дела" дополнить словами "или постановления о признании его подозреваемым";

8) мынадай мазмұндағы 51-1-баппен толықтырылсын:
«51-1-бап. Адамға қатысты қылмыстық ізге түсуді тоқтату тәртібі
1. Сезіктіге немесе айыпталушыға қатысты қылмыстық ізге түсу осы Кодекстің 37-бабының бірінші бөлігінде және 38-бабының бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылады.
2. Қылмыстық ізге түсуді тоқтатуды осы Кодекстің 128-бабында белгіленген ережелерді сақтап, дәлелдемелерді бағалағаннан кейін қылмыстық процесті жүргізуші орган жүзеге асырады.
3. Сезіктіге және айыпталушыға қатысты қылмыстық қудалауды тоқтатқан жағдайда іс бойынша іс жүргізу осы Кодекстің 50-бабында көзделген негіздер бойынша жалғастырылуы немесе тоқтата тұруы мүмкін.
4. Қылмыстық ізге түсуді тоқтату туралы шешім тек күдіктіге және айыпталушыға қатысты қабылдана алады. Осы қылмыстық іс бойынша сезікті және айыпталушы болып танылмаған адамдарға қатысты қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы шешім қабылдануы мүмкін.»;
9) 53-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қылмыстық сот ісін жүргізу барысында осы Кодексте және басқа да заңнамада көзделген мемлекеттік құпияларды және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын алынатын мәліметтерді қорғау жөніндегі шаралар қолданылады.»;
мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
«8. Процеске қатысушыларға тапсырылуға жататын мемлекеттік құпияларды өзге де немесе басқа заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтер бар істен іс жүргізу құжаттарының көшірмелері олармен танысқаннан кейін іспен бірге сақталады және процеске қатысушыларға сот отырысы кезінде тапсырылады.»;
10) 66-баптың бірінші бөлігіндегі «бөлімшенің және анықтау органының өзге де бөлімшелерінің бастықтары» деген сөздер «анықтау органының бастықтары және олардың орынбасарлары» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 68-бапта:
бірінші бөлік «қылмыстық іс қозғалған» деген сөздерден кейін «немесе оны сезікті деп тану туралы қаулы шығарылған» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
«2-1. Сезікті деп тану туралы қаулыда мыналар көрсетілуге тиіс:
1) оның жасалған уақыты мен жері; қаулыны кім жасады; сезікті деп танылған адамның тегі, аты, әкесінің аты, туылған жылы, күні, айы және оның туған жері;
2) оны жасаған уақыты, орны, сондай-ақ осы Кодекстің 117-бабына сәйкес дәлелдеуге тиіс жататын өзге де мән-жайлар көрсетілген жасағанына адам күдікті болатын қылмыстың сипаттамасы;
3) осы қылмыс үшін жауапкершілік көзделетін қылмыстық заң (бабы, бөлігі, тармағы).
Қаулы тергеліп жатқан іс бойынша адамды сезікті деп тану туралы шешімді қамтуға тиіс. Адамды сезікті деп тану туралы қаулы осы адамға ұсынылады. Тергеуші сезікті деп тану туралы қаулы шығарылған адамға сезіктінің құқықтарын түсіндіруге және оған осы қаулының көшірмесін тапсыруға міндетті.
Адамды сезікті деп тану туралы қаулының көшірмесі оны шығарғаннан кейін жиырма төрт сағаттың ішінде прокурорға жіберіледі.»;
жетінші бөлік «қаулының» деген сөзден кейін «немесе оны сезікті деп тану туралы қаулының» деген сөздермен толықтырылсын;

12) в части третьей статьи 82:
после слов "в протоколе допроса;" дополнить словами "до допроса заявлять ходатайства о признании его подозреваемым;";
дополнить предложением следующего содержания:
"Свидетелю обеспечивается возмещение расходов, понесенных в связи с его участием на предварительном следствии и в суде.";
13) часть первую статьи 84 после слов "для участия в" дополнить словом "доследственных,";
14) часть третью статьи 92 дополнить словами "либо соответственно начальником следственного отдела или начальником органа дознания";
15) в части второй статьи 108:
слово "трех" заменить словом "семи";
дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Жалобы о нарушении закона при задержании, обыске, выемке, наложении ареста на имущество, привлечении в качестве обвиняемого, отстранении от должности, а также применении пытки, насилия, угроз, либо нарушении права на защиту подлежат рассмотрению в течение пяти суток с момента их получения.";
слова "до семи" заменить словами "до пятнадцати";
16) часть первую статьи 116 дополнить пунктом 8) следующего содержания:
"8) собранные по истечении установленных настоящим Кодексом сроков доследственной проверки, досудебного производства по уголовному делу.";
17) в статье 121:
в части третьей слова "приговора или прекращении дела" заменить словами "решения об отказе в возбуждении уголовного дела, прекращении производством уголовного дела или вынесении приговора";
в пункте 4) части третьей слово "приговору" заменить словом "решению";
18) в части второй статьи 123 слова "могут относиться" заменить словом "относятся";
19) в статье 150:
в части третьей:
в абзаце первом слова "следователя или органа дознания" заменить словами "органа уголовного преследования";
в абзаце втором:
слова "следователя или органа дознания" исключить;
слова "следователем, органом дознания" заменить словами "органом уголовного преследования, возбудившим ходатайство о санкционировании меры пресечения в виде ареста,";
в абзаце первом части четвертой слова "следователя, органа дознания" заменить словами "органа уголовного преследования";
20) в статье 153:
в части второй слово "следователя" заменить словами "органа уголовного преследования";
часть третью и четвертую после слова "отдела," дополнить словами "либо прокурора, принявшего уголовное дело к своему производству, либо руководителя следственной группы,";

12) 82-баптың үшінші бөлігінде:
«өз қолымен жазуға;» деген сөздерден кейін «жауап алуға дейін оны сезікті деп тану туралы қолдаухатты мәлімдеуге;» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Куәгерге оның алдын ала тергеуге және сотқа қатысуына байланысты келтірілген шығыстарды өтеу қамтамасыз етіледі.»;
13) 84-баптың бірінші бөлігі «Тергеуге» деген сөздің алдынан «Тергеуге дейінгі,» деген сөздермен толықтырылсын;
14) 92-баптың үшінші бөлігі «прокурор» деген сөзден кейін «не тиісінше тергеу бөлімінің бастығы немесе анықтау органының бастығы» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 108-баптың екінші бөлігінде:
«үш» деген сөз «жеті» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Қамауға алу, тінту, алу, меншікке тыйым салу, айыпталушы ретінде іске тарту, қызметінен шеттету кезінде заңды бұзу, сондай-ақ қинау, күш қолдану, қорқыту, не қорғануға құқығын бұзу туралы шағымдар оны алған сәттен бастап бес тәуліктің ішінде қарауға жатады.»;
«жеті» деген сөз «он бес» деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 116-баптың бірінші бөлігі 7) тармақтағы «қолдану арқылы» деген сөзден кейін «;» белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақпен толықтырылсын:
«8) осы Кодексте белгіленген тергеуге дейінгі тексеру, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізу мерзімі аяқталған соң жиналып»;
17) 121-бапта:
үшінші бөлікте «Үкім шығару немесе істі қысқарту» деген сөздер Қылмыстық істі қозғаудан бас тарту, қылмыстық іс жүргізуді тоқтату немесе үкім шығару туралы шешім» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің 4) тармағындағы «үкімі» деген сөз «шешімі» деген сөзбен ауыстырылсын;
18) 123-баптың екінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
19) 150-бапта:
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы «тергеушінің немесе анықтау органының» деген сөздер «қылмыстық ізге түсу органдарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацта:
«Тергеушінің немесе анықтау органының» деген сөздер алып тасталсын;
«өтінішін» деген сөз «өтінішті» деген сөзбен ауыстырылсын;
«тергеуші, анықтау органы» деген сөздер «қамау түрінде бұлтартпау шарасына санкция беру туралы өтініш жасаған қылмыстық ізге түсу органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацында «Тергеушінің, анықтау» деген сөздер «Қылмыстық ізге түсу» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 153-бапта:
екінші бөліктегі «тергеушінің» деген сөз «қылмыстық ізге түсу органының» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші және төртінші бөліктер «бастығының» деген сөзден кейін «не қылмыстық істі өз қарауына қабылдаған прокурордың не тергеу тобы басшысының» деген сөздермен толықтырылсын;

21) в части шестой статьи 154 слова "следователем, органом дознания" заменить словами "органом уголовного преследования";
22) в части первой статьи 159:
после слова "процесс," дополнить словами "с санкции прокурора";
слова "если есть достаточные основания" заменить словами "при наличии достаточных оснований";
23) часть четырнадцатую статьи 161 дополнить предложением следующего содержания:
"Постановление следователя, дознавателя об отмене ареста на имущество выносится с согласия прокурора.";
24) статью 174 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Подлежат возмещению, расходы, предусмотренные частью первой настоящей статьи, понесенные в результате участия лица в производстве доследственной проверки по требованию органа уголовного преследования, проводящего доследственную проверку.";
25) статью 176 дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"12. В случаях наличия данных о процессуальных издержках, за исключением случаев указанных в части 6 статьи 176 настоящего Кодекса, орган уголовного преследования обязан принять меры обеспечения взыскания процессуальных издержек.";
26) в части первой статьи 181 слова "или телевидению" заменить словами ", телевидению или телекоммуникационным сетям";
27) дополнить статьей 183-1 следующего содержания:
"Статья 183-1. Порядок производства доследственной проверки по заявлению или сообщению о преступлении
1. Доследственная проверка по заявлению или сообщению о преступлении состоит в установлении, исследовании и оценке фактических данных, указывающих на наличие либо отсутствие признаков преступления и обстоятельств, исключающих производство по уголовному делу.
2. В целях получения фактических данных, имеющих значение для принятия решения по заявлению или сообщению о преступлении, в ходе доследственной проверки могут быть произведены осмотр, освидетельствование, выемка, получение образцов, назначена экспертиза, получены объяснения, истребованы справки и иные документы, проведены ревизии, инвентаризации, налоговая и иные проверки, предусмотренные законами Республики Казахстан.
3. При производстве доследственной проверки не допускается проведение необоснованных проверочных действий, влекущих за собой нарушение, приостановление, прекращение предпринимательской деятельности проверяемого субъекта, принудительное доставление граждан в орган уголовного преследования.
4. Получение объяснений производится по правилам, предусмотренным частью третьей статьи 286 настоящего Кодекса.";
28) в статье 184:
слово "Решение" заменить словом "1. Решение";
слова ", истребования документов или иных материалов, проведения осмотра" исключить;
слово ", экспертизы" исключить;
после слова "отдела" дополнить словами ", прокурором";
дополнить частью второй следующего содержания:

21) 154-баптың алтыншы бөлігіндегі «тергеуші, анықтау органы» деген сөздер «қылмыстық ізге түсу органы» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 159-баптың бірінші бөлігінде:
«жүргізуші орган» деген сөздерден кейін «прокурордың санкциясымен» деген сөздермен толықтырылсын;
«егер» деген сөз алып тасталсын;
«жеткілікті негіз болса» деген сөздер «жеткілікті негіздер болған кезде» деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 161-баптың он төртінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Тергеушінің, анықтаушының мүлікке тыйым салудың күшін жою туралы қаулысы прокурордың келісімімен шығарылады.»;
24) 174-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
«2-1. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, адамның тергеуге дейінгі тексерісті өткізетін қылмыстық қудалау органының талабы бойынша тергеуге дейінгі тексеріс іс жүргізуінде адамның қатысуы нәтижесінде келтірілген шығыстар өтеуге жатады.»;
25) 176-бап мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
«12. Осы Кодекстің 176-бабының 6-бөлігінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, іс жүргізу шығындары туралы деректер болған жағдайда, қылмыстық қудалау органы іс жүргізу шығындарын өндіруді қамтамасыз ету шараларын қабылдауға міндетті.»;
26) 181-баптың бірінші бөлігіндегі «немесе теледидар» деген сөздер «, теледидар немесе телекоммуникациялық жүйелер» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) мынадай мазмұндағы 183-1-баппен толықтырылсын:
«183-1-бап. Қылмыс туралы арыз немесе хабарлама бойынша
тергеуге дейінгі тексерісті жүргізу тәртібі
1. Қылмыс туралы арыз немесе хабарлама бойынша тергеуге дейінгі тексеріс қылмыстық іс бойынша іс жүргізуді болдырмайтын қылмыс белгілерінің және мән-жайлардың бар-жоғын көрсететін нақтылы деректерді анықтаудан, зерттеуден және бағалаудан тұрады.
2. Қылмыс туралы арыз немесе хабарлама бойынша шешім қабылдау үшін маңызы бар нақтылы деректерді алу мақсатында тергеуге дейінгі тексеріс барысында тексеру, көзін жеткізу, алу, үлгілерді алу жүргізілуі, сараптама тағайындалуы, түсініктемелер алынуы, анықтамалар мен өзге де құжаттар сұратылуы, тексерулер, түгендеулер, салық және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де тексерулер жүргізілуі мүмкін.
3. Тергеуге дейінгі тексерісті жүргізу кезінде тексерілетін субъектінің кәсіпкерлік қызметін бұзуға, тоқтата тұруға, тоқтатуға, азаматтарды қылмыстық қудалау органына мәжбүрлеп жеткізуге әкелетін негізсіз тексеру іс-әрекеттерін жүргізуге жол берілмейді.
4. Түсініктемелер алу осы Кодекстің 286-бабының үшінші бөлігінде көзделген ережелер бойынша жүргізіледі.»;
28) 184-бапта:
«Қылмыс туралы» деген сөздер «1. Қылмыс туралы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«құжаттарды немесе өзге материалдарды талап ету, оқиға өткен жерді қарау, сараптама жүргізу» деген сөздер алып тасталсын;
«тергеу бөлімінің бастығы» деген сөздерден кейін «, прокурор» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"2. В случаях отмены прокурором решения органа уголовного преследования об отказе в возбуждении уголовного дела либо о возбуждении уголовного дела и направлении материалов для производства дополнительной доследственной проверки ее срок не может превышать одного месяца со дня поступления материалов в орган уголовного преследования.";
29) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Надзор прокурора за законностью возбуждения
уголовного дела
1. Осуществляя надзор за законностью возбуждения уголовного дела, прокурор:
1) проверяет соблюдение законности при приеме, регистрации и разрешении заявлений и сообщений о совершенных или готовящихся преступлениях;
2) направляет письменные указания о регистрации заявления или сообщения о преступлении, производстве доследственной проверки, возбуждении уголовного дела или отказе в его возбуждении;
3) вправе участвовать в осмотре места происшествия, производстве других процессуальных действий, а также производить доследственную проверку для решения вопроса о возбуждении уголовного дела или отказа в нем.
4) передает возбужденные им уголовные дела для производства расследования.
2. Прокурор вправе мотивированным постановлением:
1) отменить постановление органа уголовного преследования о возбуждении уголовного дела и отказать в возбуждении уголовного дела или направить материалы для производства дополнительной доследственной проверки;
2) отменить постановление органа уголовного преследования об отказе в возбуждении уголовного дела и возбудить уголовное дело или направить материалы для производства дополнительной доследственной проверки;
3) отменить постановление органа уголовного преследования о возбуждении уголовного дела и возбудить уголовное дело по признакам состава иного преступления.
4) отменить постановление органа уголовного преследования о возбуждении уголовного дела и прекратить уголовное дело, если по нему уже произведены следственные действия.
5) передать материалы доследственной проверки от одного органа уголовного преследования другому, независимо от установленной настоящим Кодексом подследственности;
6) изъять у органа дознания или предварительного следствия материал доследственной проверки и возбудить по нему уголовное дело либо отказать в его возбуждении.";
30) в статье 192:
в части второй:
слова "175 (частями второй и третьей)" заменить словами "175 (частями второй, третьей и четвертой)";
слова "178 (частями второй и третьей)" заменить словами "178 (частями второй, третьей и четвертой)";
слова "181 (частями второй и третьей)" заменить словами "181 (частями второй, третьей и четвертой)";
слова "256 (частью второй)" исключить;

«2. Прокурор қылмыстық қудалау органының қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы немесе қылмыстық істі қозғау туралы шешімінің күшін жойған және материалдарды қосымша тергеуге дейінгі тексеріс жүргізу үшін жіберген жағдайларда оның мерзімі қылмыстық қудалау органына материалдар келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайды.»;
29) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«190-бап. Прокурордың қылмыстық іс қозғаудың заңдылығын
қадағалауы
1. Қылмыстық іс қозғаудың заңдылығын қадағалай отырып, прокурор:
1) жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстар туралы арыздар мен хабарларды қабылдау, тіркеу және шешу кезінде заңдылықтың сақталуын тексереді;
2) қылмыс туралы арыз немесе хабарды тіркеу, тергеуге дейінгі тексеруді жүргізу, қылмыстық істі қозғау немесе оны қозғаудан бас тарту туралы жазбаша нұсқаулар жібереді;
3) оқиға болған жерді қарауға, басқа да іс жүргізу әрекеттерін жүргізуге қатысуға, сондай-ақ қылмыстық іс қозғау немесе одан бас тарту туралы мәселені шешу үшін тергеуге дейінгі тексеріс жүргізуге құқылы;
4) өзі қозғаған қылмыстық істі тергеу жүргізу үшін береді.
2. Прокурор дәлелді қаулымен:
1) қылмыстық ізге түсу органының қылмыстық іс қозғау туралы қаулысының күшін жоюға және қылмыстық істі қозғаудан бас тартуға немесе материалдарды қосымша тергеуге дейін тексеру үшін іс жүргізуге жіберуге;
2) қылмыстық ізге түсу органының қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулысының күшін жоюға және қылмыстық істі қозғауға немесе материалдарды қосымша тексеру үшін іс жүргізуге жіберуге;
3) қылмыстық ізге түсу органының қылмыстық істі қозғау туралы қаулысының күшін жоюға және өзге де қылмыс құрамының белгілері бойынша қылмыстық іс қозғауға;
4) қылмыстық ізге түсу органының қылмыстық істі қозғау туралы қаулысының күшін жоюға және егер ол бойынша тергеу іс-әрекеттері жасалған болса, оны тоқтатуға;
5) осы Кодексте белгіленген тергелу ретіне қарамастан, тергеуге дейінгі тексеріс материалдарын бір қылмыстық қудалау органынан екіншісіне беруге;
6) анықтау немесе алдын ала тергеу органынан тергеуге дейінгі тексеріс материалын алуға және ол бойынша қылмыстық іс қозғауға не оны қозғаудан бас тартуға құқылы.»;
30) 192-бапта:
екінші бөлікте:
«175-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде),» деген сөздер «175-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«178-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде),» деген сөздер «178-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«181-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде),» деген сөздер «181-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«256-бабында (екінші бөлігінде),» деген сөздер алып тасталсын;

слова "287 (частью второй), 288 (частью второй)" заменить словами "287 (частями второй и третьей), 288 (частями второй и третьей)";
после цифры "319," дополнить цифрами "319-1,";
цифры "321, 322" заменить цифрами "321-322";
в части четвертой:
после слов "176 (частью второй, пунктами а), б), в) части третьей" дополнить словами ", частью четвертой";
слова "177 (частями второй и третьей)" заменить словами "177 (частями второй, третьей и четвертой)";
часть 4-3 после слов "статьями 227, 380" дополнить словами ", 380-1, 380-2";
31) статью 197 изложить в следующей редакции:
"Статья 197. Полномочия прокурора в ходе предварительного следствия
1. Осуществляя уголовное преследование и надзор за законностью при расследовании уголовных дел, прокурор:
1) вправе участвовать при производстве отдельных следственных действий;
2) в предусмотренных законом случаях санкционирует решения и действия должностных лиц, осуществляющих предварительное следствие, дознание;
3) вправе истребовать от следователя, дознавателя, а также нижестоящего прокурора, для проверки уголовное дело или информацию о ходе досудебного производства и оперативно-розыскной деятельности;
4) отменяет постановления следователя, дознавателя, органа дознания по уголовному делу, а также постановления и указания начальников органа дознания и следственного отдела, нижестоящего прокурора;
5) вправе давать письменные указания о производстве следственных и иных процессуальных действий, привлечении в качестве обвиняемого, квалификации преступления и объеме обвинения, избрании, изменении или отмене меры пресечения, направлении дела прокурору для предания обвиняемого суду или прекращении уголовного преследования, а также о принятии необходимых мер для раскрытия преступления, розыске лиц, приобщении к уголовному делу материалов оперативно-розыскной деятельности;
6) в предусмотренных законом случаях разрешает вопрос об отводе следователя, дознавателя, а также нижестоящего прокурора либо отстраняет их от дальнейшего участия в производстве или осуществления надзора по делу, если ими допущено нарушение закона;
7) вносит представление для получения согласия на привлечение к уголовной ответственности лица, обладающего иммунитетом от уголовного преследования;
8) изымает уголовное дело от органа дознания и передает органу предварительного следствия; в исключительных случаях в целях обеспечения полноты и объективности расследования по письменному ходатайству органа предварительного следствия либо по собственной инициативе передает дело от одного органа предварительного следствия другому либо принимает в свое производство и расследует его независимо от установленной настоящим Кодексом подследственности;

«287-бабында (екінші бөлігінде), 288-бабында (екінші бөлігінде)» деген сөздер «287-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде), 288-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде),» деген сөздермен ауыстырылсын;
«319,» деген цифрлардан кейін «319-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«321, 322» деген цифрлар «321-322» деген цифрлармен ауыстырылсын;
төртінші бөлікте:
«176-бабында (екінші бөлігінде, үшінші бөліктің а), б), в) тармақтарында» деген сөздерден кейін «, төртінші бөлігінде» деген сөздермен толықтырылсын;
«177-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)» деген сөздер «177-бабында (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-3-бөлік «227, 380» деген сандардан кейін «380-1, 380-2» деген сандармен толықтырылсын;
31) 197-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«197-бап. Прокурордың алдын ала тергеу барысындағы
өкілеттіктері
1. Қылмыстық ізге түсу мен қылмыстық істерді тергеу кезінде заңдылықты қадағалауды жүзеге асыра отырып, прокурор:
1) жеке тергеу іс-әрекеттерін жүргізуге қатысуға құқылы;
2) заңда көзделген жағдайларда алдын ала тергеуді, анықтауды жүзеге асыратын лауазымды адамдардың шешімдері мен іс-әрекеттеріне санкция береді;
3) тергеушіден, анықтаушыдан, сондай-ақ төмен тұрған прокурордан тексеріс үшін қылмыстық істі немесе сотқа дейінгі іс жүргізу және жедел-іздестіру қызметтерінің барысы туралы ақпарат сұратуға құқылы;
4) тергеушінің, анықтаушының, анықтау органының қылмыстық іс бойынша қаулысының, сондай-ақ анықтау органы мен тергеу бөлімі бастықтарының, төмен тұрған прокурордың қаулылары мен нұсқауларының күшін жояды;
5) тергеу және өзге де іс жүргізу іс-әрекеттерін жүргізу, айыпталушы ретінде жауапқа тарту, қылмыстың сипаттамасы мен айыптаудың көлемі, бұлтартпау шарасын таңдау, өзгерту немесе күшін жою, айыпталушыны сотқа беру немесе қылмыстық қудалауды тоқтату үшін прокурорға істі жолдау туралы, сондай-ақ қылмысты ашу үшін қажетті шаралар қабылдау, адамдарды іздестіру, жедел-іздестіру қызметтерінің материалдарын қылмыстық іске қосу туралы жазбаша нұсқаулар беруге құқылы;
6) заңда көзделген жағдайларда, егер олар заңды бұзуға жол берсе, тергеушіге, анықтаушыға, сондай-ақ төмен тұрған прокурорға қарсылық білдіру туралы мәселені шешеді не оларды іс бойынша іс жүргізуге немесе қадағалауды жүзеге асыруға одан әрі қатысудан шеттетеді;
7) қылмыстық ізге түсуден иммунитеті бар адамды қылмыстық жауаптылыққа тартуға келісім алу үшін ұсыным енгізеді;
8) қылмыстық істі анықтау органынан алып, алдын ала тергеу органына береді; айрықша жағдайларда тергеудің толық және объективті болуын қамтамасыз ету мақсатында алдын ала тергеу органының жазбаша өтінімі бойынша не өз бастамашылығымен істі, осы Кодексте белгіленген тергеу ретіне қарамастан, алдын ала тергеудің бір органынан екінші органына береді;

9) рассматривает жалобы на действия и решения дознавателя, следователя либо руководителей органов дознания, следствия или нижестоящего прокурора;
10) в случаях и порядке, установленных настоящим Кодексом, продлевает сроки предварительного следствия, дознания;
11) рассматривает вопросы о поддержании ходатайства о санкционировании ареста, домашнего ареста и его продлении;
12) по делам, приостановленным производством, вправе получать от органа дознания сведения о проведении оперативно-розыскной деятельности и принимаемых мерах по раскрытию преступлений, розыску обвиняемых;
13) проверяет соблюдение установленного законодательством порядка и условий содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых, освобождает их в случаях, установленных законом;
14) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом.
2. Письменные указания прокурора следователю, начальнику следственного отдела, органу дознания, начальнику органа дознания, дознавателю и нижестоящему прокурору данные в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, являются обязательными для исполнения, но могут быть обжалованы вышестоящему прокурору. Обжалование полученных указаний вышестоящему прокурору не приостанавливает их исполнение.
3. Прокурор, принявший уголовное дело к своему производству, пользуется всеми полномочиями следователя, предусмотренными настоящим Кодексом.";
32) статью 199 дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. Прокурор, назначенный руководителем следственной группы, пользуется всеми полномочиями следователя, предусмотренными настоящим Кодексом.";
33) часть первую статьи 204 после слова "Установив" дополнить словами "в ходе доследственной проверки или";
34) часть пятую статьи 222 изложить в следующей редакции:
"5. Осмотр производится с участием понятых. Без участия понятых, но с применением технических средств фиксации хода и результатов могут производиться осмотр в труднодоступной местности, при отсутствии надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения граждан в качестве понятых либо его проведение связано с опасностью для жизни и здоровья людей, а также осмотр документов и предметов.";
35) в статьи 223:
в части четвертой:
после слова "организации" дополнить словами ", определяемые местным исполнительным органом,";
дополнить словами "за счет государственного бюджета по решению суда.";
36) в части второй статьи 225 слова ", санкционированному прокурором." заменить словами "с согласия близких родственников и супруга (супруги) захороненного лица. В исключительных случаях, когда принятие решения по уголовному делу невозможно без эксгумации, она может быть проведена принудительно с санкции прокурора.";

9) анықтаушының, тергеушінің не анықтау, тергеу органдары басшыларының немесе төмен тұрған прокурордың іс-әрекеттері мен шешімдеріне жасалған шағымдарды қарайды;
10) осы Кодексте белгіленген жағдайлар мен тәртіпте алдын ала тергеу, анықтау мерзімдерін ұзартады;
11) қамауға алуға, үйде қамап ұстауға немесе оны ұзартуға санкция беру жөніндегі өтінішті қолдау туралы мәселелерді қарастырады;
12) іс жүргізуді тоқтата тұрған істер бойынша анықтау органынан жедел-іздестіру қызметін жүргізу және қылмыстарды ашу, айыпталушыларды іздестіру бойынша қолданылатын шаралар туралы мәліметтер алуға құқылы;
13) сезіктілер мен айыпталушыларды күзетпен ұстаудың заңнамада белгіленген тәртібі мен шарттарының сақталуын тексереді, заңда белгіленген жағдайларда оларды босатады;
14) осы Кодексте көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2. Прокурордың тергеушіге, тергеу бөлімінің бастығына, анықтау органына, анықтау органының бастығына, анықтаушыға және төмен тұрған прокурорға осы Кодексте көзделген тәртіппен берген жазбаша нұсқаулары орындау үшін міндетті болып табылады, бірақ жоғары тұрған прокурорға шағым жасалуы мүмкін. Жоғары тұрған прокурорға алынған нұсқауларға шағымдану олардың орындалуын тоқтата тұрмайды.
3. Қылмыстық істі өз іс жүргізуіне алған прокурор осы Кодексте көзделген тергеушінің барлық өкілеттіктерін пайдаланады.»;
32) 199-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«5. Тергеу тобының жетекшісі болып тағайындалған прокурор, осы Кодексте көзделген тергеушінің барлық өкілеттіктерін пайдаланады.»;
33) 204-баптың бірінші бөлігі «Қылмыстық іс бойынша» деген сөздерден кейін «тергеуге дейінгі тексеріс барысында немесе» деген сөздермен толықтырылсын;
34) 222-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Тексеру куәлерді қатыстыра отырып жүргізіледі. Баруы қиын жерлерде, тиісті қатынас құралдары болмағанда немесе басқа объективті себептерге байланысты азаматтарды куә ретінде тарту мүмкін болмаған кезде не оны жүргізу адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндірумен байланысты болса, тексеру, сондай-ақ құжаттар мен заттарды тексеру куәлерді қатыстырмай, бірақ оның барысы мен нәтижелерін бекітудің техникалық құралдарын қолдану арқылы жүргізілуі мүмкін.»;
35) 223-бапта:
төртінші бөлікте:
«ұйымдарға» деген сөздің алдынан «жергілікті атқарушы орган айқындайтын» деген сөздермен толықтырылсын;
«олардың құны» деген сөздерден кейін «сот шешімі бойынша мемлекеттік бюджеттің есебінен» деген сөздермен толықтырылсын;
36) 225-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Эксгумация тергеушінің дәлелді қаулысы бойынша жерленген адамның жақын туыстары мен жұбайының (зайыбының) келісімімен жүргізіледі. Қылмыстық іс бойынша шешім қабылдау эксгумациясыз мүмкін болмайтын ерекше жағдайларда ол прокурордың санкциясы бойынша мәжбүрлеу жолымен жүргізіледі.»;

37) в статье 226:
дополнить словами ", а также до возбуждения уголовного дела - заявителя и лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление";
часть вторую после слова "свидетеля" дополнить словами ", заявителя, а также лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление,";
38) в части первой статьи 232:
слово "государственную" заменить словами "государственные секреты";
слова "или его заместителем" исключить;
дополнить предложением следующего содержания: "Выемка предметов и документов в помещениях организаций до возбуждения уголовного дела допускается только с санкции прокурора.";
39) заголовок Главы 30. изложить в следующей редакции:
"Глава 30. Наложение ареста на почтово-телеграфные отправления.
Перехват сообщений. Прослушивание и запись переговоров";
40) в статье 237:
в части седьмой:
слова "участием понятых и" заменить словами "с привлечением";
предложение второе исключить;
41) статью 256 дополнить частью 4 следующего содержания:
"4. В случаях, когда принятие решения о возбуждении уголовного дела невозможно без исследования образцов, они могут быть получены до возбуждения уголовного дела.";
42) в части первой статьи 258:
слова "а также у" исключить;
дополнить словами ", а также до возбуждения уголовного дела - у заявителя и лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление";
43) часть третью статьи 263 после слова "статьи," дополнить словами "а также у заявителя и лица, на которого заявитель прямо указывает как на лицо, совершившее преступление";
44) часть третью статьи 269 дополнить словами "в порядке, предусмотренном статьей 51-1 настоящего Кодекса";
45) дополнить статьей 272-1 следующего содержания:
"Статья 272-1. Восстановление утраченного уголовного дела либо
его материалов
1. Восстановление утраченного уголовного дела либо его материалов производится по постановлению прокурора, следователя, органа дознания, а в случае утраты уголовного дела или материалов в ходе судебного производства - по решению суда, направляемому прокурору для исполнения.
2. Восстановление уголовного дела производится по сохранившимся копиям материалов уголовного дела, которые могут быть признаны доказательствами в порядке, установленном настоящим Кодексом, либо путем проведения процессуальных действий органом, ведущим уголовный процесс.
3. Сроки дознания, предварительного следствия и ареста при восстановлении уголовного дела исчисляются в порядке, установленном статьями 153, 196 и 285 настоящего Кодекса.

37) 226-бапта:
бірінші бөлігіндегі «куәға» деген сөзден кейін «, сондай-ақ қылмыстық істі қозғағанға дейін - мәлімдеушіге және мәлімдеуші қылмыс жасаған деп дәл көрсетіп тұрған адамға»;
екінші бөлік «куәнің» деген сөзден кейін «мәлімдеушінің, сондай-ақ мәлімдеуші қылмыс жасаған деп дәл көрсетіп тұрған адамның» деген сөздермен толықтырылсын;
38) 232-баптың бірінші бөлігінде:
«мемлекеттік» деген сөз «мемлекеттік құпияларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
«немесе оның орынбасары» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Қылмыстық іс қозғағанға дейін ұйымның үй-жайларында заттар мен құжаттарды алу тек прокурордың санкциясымен рұқсат етіледі.»;
39) 30-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«30-тарау. Почта-телеграф жөнелтілімдерін тұтқындау. Хабарламаларды жолдан ұстау. Сөйлесулерді тыңдау мен жазу»;
40) 237-бапта:
жетінші бөлікте:
«куәгерлердің және» деген сөздер алып тасталсын, «маманның қатысуымен» деген сөздер «маманды тарта отырып» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
42) 256-бап мынадай мазмұндағы 4-бөлікпен толықтырылсын:
«4. Қылмыстық істі қозғау туралы шешім қабылдау үлгілерді зерттеусіз мүмкін болмаған жағдайларда, олар қылмыстық істі қозғағанға дейін алынуы мүмкін.»;
42) 258-баптың бірінші бөлігінде:
«сондай-ақ» деген сөз алып тасталсын;
«адамнан» деген сөзден кейін «, сондай-ақ қылмыстық істі қозғағанға дейін - мәлімдеушіден және мәлімдеуші қылмыс жасаған деп дәл көрсетіп тұрған адамнан» деген сөздермен толықтырылсын;
43) 263-баптың үшінші бөлігі «аталған жағдайларда» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ мәлімдеушіден және мәлімдеуші қылмыс жасаған деп дәл көрсетіп тұрған адамнан» деген сөздермен толықтырылсын;
44) 269-баптың үшінші бөлігі «қылмыстық ізге түсу» деген сөздерден кейін «осы Кодекстің 37-1-бабында көзделген тәртіппен» деген сөздермен толықтырылсын;
45) мынадай мазмұндағы 272-1-баппен толықтырылсын:
«272-1-бап. Жоғалған қылмыстық істі не оның материалдарын
қалпына келтіру
1. Жоғалған қылмыстық істі не оның материалдарын қалпына келтіру прокурордың, тергеушінің, анықтау органының қаулысы бойынша, ал сот ісін жүргізу барысында қылмыстық іс немесе материалдар жоғалған жағдайда орындау үшін прокурорға жіберілетін сот шешімі бойынша жүргізіледі.
2. Қылмыстық істі қалпына келтіру осы Кодексте белгіленген тәртіппен дәлелдемелер деп танылуы мүмкін қылмыстық іс материалдарының сақталған көшірмелері бойынша не қылмыстық процесті жүргізетін органның іс жүргізу әрекеттерін жүргізу жолымен жүргізіледі.
3. Қылмыстық істі қалпына келтіру кезінде анықтау, алдын ала тергеу және қамау мерзімі осы Кодекстің 153, 196 және 285-баптарына белгіленген тәртіппен есептеледі.

4. Если по утраченному уголовному делу истек предельный срок содержания под стражей, обвиняемый подлежит немедленному освобождению.";
46) в части второй статьи 275:
слово "котором" заменить словом "которых";
слова "государственную или иную охраняемую законом тайну, хранятся при деле и вручаются обвиняемому и его защитнику во время судебного разбирательства" заменить словами "государственные секреты или иную охраняемую законом тайну, хранятся при деле и вручаются обвиняемому и его защитнику на время судебного заседания";
47) в статье 280;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия у обвиняемого - гражданина Республики Казахстан документа, удостоверяющего личность, к уголовному делу в исключительных случаях может быть приложен иной документ.";
примечание дополнить пунктом 9) следующего содержания:
"9) копия заявления ф-1 на выдачу удостоверения личности, паспорта, представленная уполномоченным органом";
48) статью 281 дополнить пунктом 11) следующего содержания:
"11) приняты ли органом уголовного преследования меры по установлению сумм процессуальных издержек для обеспечения их взыскания судом.";
49) пункт 4) статьи 282 дополнить словами ", о чем выносит мотивированное постановление";
50) часть первую статьи 284 после слова "заключением" дополнить словами "и документом, удостоверяющим личность, указанным в примечании статьи 280 настоящего Кодекса,";
51) в статье 285:
в части второй слова "188 (частью второй)" исключить;
в части восьмой слова "частью первой статьи" заменить словом "статьей":
дополнить частью 8-2 следующего содержания:
"8-2. Дознание по делам о преступлениях, предусмотренных статьей 188 (частью второй) Уголовного кодекса Республики Казахстан, производится возбудившим уголовное дело органом внутренних дел или органами государственной противопожарной службы.";
52) статью 289 дополнить пунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) возвратить дело дознавателю для производства дополнительного дознания или следствия, либо для пересоставления протокола обвинения или обвинительного заключения, о чем выносит мотивированное постановление;";
53) часть вторую статьи 403 после слов "административного взыскания" дополнить словами "и обеспечения мер безопасности";
54) статью 523 изложить в следующей редакции:
"Статья 523. Порядок сношений по вопросам оказания правовой помощи
1. При необходимости производства процессуальных и иных действий на территории другого государства суд, прокурор, следователь, дознаватель составляет поручение об оказании правовой помощи по уголовному делу компетентному учреждению иностранного государства в письменной форме на соответствующем бланке, подписывает и заверяет гербовой печатью органа, ведущего уголовный процесс.

4. Егер жоғалған қылмыстық іс бойынша қамауда ұстаудың шекті мерзімі бітсе, айыпталушы дереу босатылуға жатады.»;
46) 275-баптың екінші бөлігінде:
«Мемлекеттік» деген сөзден кейін «құпиялар» деген сөзбен толықтырылсын;
«талқылауы кезінде» деген сөздер «отырысы кезінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 280-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Айыпталушыда - Қазақстан Республикасының азаматында жеке басын куәландыратын құжат болмаған жағдайда қылмыстық іске айрықша жағдайларда өзге құжат қоса тіркелуі мүмкін.»;
Ескерту мынадай мазмұндағы 9) тармақпен толықтырылсын:
«9) уәкілетті орган ұсынған жеке куәлікті, паспортты беруге 1-н өтініштің көшірмесі»;
48) 281-бап 10) тармақтағы «тексеруге міндетті.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 11) тармақпен толықтырылсын:
«11) қылмыстық ізге түсу органының оларды сотпен өндіруді қамтамасыз ету үшін іс жүргізу шығындарының сомаларын белгілеу шараларының қабылдаған-қабылдамағанын тексеруге міндетті.»;
49) 282-баптың 4) тармағы «қайтарады» деген сөзден кейін «, бұл туралы дәлелді қаулы шығарады» деген сөздермен толықтырылсын;
50) 284-баптың бірінші бөлігі «қорытындысымен» деген сөзден кейін «және осы Кодекстің 280-бабының ескертуінде көрсетілген жеке басын куәландыратын құжатпен» деген сөздермен толықтырылсын;
51) 285-бапта:
екінші бөлікте «188 (екінші бөлігінде),» деген сөздер алып тасталсын;
сегізінші бөліктегі «-бабының бірінші бөлігінде» деген сөздер «-бабында» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-2-бөлікпен толықтырылсын:
«8-2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 188-бабында (екінші бөлігінде) көзделген қылмыстар туралы істер бойынша анықтауды қылмыстық іс қозғаған ішкі істер органы немесе мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жүргізеді.»;
52) 289-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақпен толықтырылсын:
«1-1) істі қосымша анықтау немесе тергеу жүргізу үшін не айыптау хаттамасын немесе айыптау қорытындысын қайта жасау үшін анықтаушыға қайтаруға құқылы, бұл туралы дәлелді қаулы шығарады;»;
53) 403-баптың екінші бөлігі «тәртіп сақтауға» деген сөздерден кейін «және қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуге» деген сөздермен толықтырылсын;
54) 523-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«523-бап. Құқықтық көмек көрсету мәселелері бойынша
қарым-қатынас жасау тәртібі
1. Іс жүргізу және өзге де іс-әрекеттерді басқа мемлекеттің аумағында жүргізу қажет болған кезде сот, прокурор, тергеуші, анықтаушы қылмыстық іс бойынша құқықтық көмек көрсету туралы тапсырманы шет мемлекеттің құзыретті мекемесіне жазбаша нысанда тиісті бланкіде жасайды, қол қояды және қылмыстық іс жүргізуші органның елтаңбалық мөрімен куәландырады.

2. При оформлении поручения используется язык того иностранного государства, в которое оно направляется, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Поручение о производстве процессуальных действий направляется через центральные уполномоченные:
1) органы в сфере обеспечения своевременного исполнения исполнительных документов;
2) органы финансовой полиции Республики Казахстан, органы национальной безопасности Республики Казахстан, органы внутренних дел Республики Казахстан, органы Вооруженных Сил Республики Казахстан, органы юстиции Республики Казахстан, органы уголовно-исполнительной системы Республики Казахстан, таможенные органы Республики Казахстан, - по вопросам производства следственных действий, не требующих санкции суда или прокурора;
3) Генеральную прокуратуру Республики Казахстан - в остальных случаях.
4. Порядок оказания правовой помощи по вопросам выдачи и уголовного преследования определяется статьями 527, 529 настоящего Кодекса.";
55) в части пятой статьи 525 слова "соответственно через Генеральную Прокуратуру Республики Казахстан или Министерство юстиции Республики Казахстан" заменить словами "в установленном порядке";
56) часть первую статьи 532 дополнить пунктом 5) следующего содержания:
"5) имеются основания полагать, что лицо может быть подвергнуто угрозе применения пыток в запрашивающем государстве.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2. Тапсырманы ресімдеу кезінде, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, ол жіберілетін шет мемлекеттің тілі пайдаланылады.
3. Іс жүргізу іс-әрекеттерін жүргізу туралы тапсырма:
1) атқарушы құжаттарды уақтылы кезінде орындауды қамтамасыз ету саласындағы орталық уәкілетті органдар;
2) сот немесе прокурор санкциясын қажет етпейтін тергеу іс-әрекеттерін орындау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы қаржы полициясының орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігінің орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасының ішкі істерінің орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасының әділет орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасы қылмыстық-атқару жүйесінің орталық уәкілетті органдары, Қазақстан Республикасының кеден орталық уәкілетті органдары;
3) қалған жағдайларда Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы арқылы жіберіледі.
4. Ұстап беру және қылмыстық ізге түсу мәселелері бойынша құқықтық көмек көрсету тәртібі осы Кодекстің 527, 529-баптарында анықталады.»;
55) 525-баптың бесінші бөлігіндегі «тиісінше Қазақстан Республикасының Бас Прокуратурасы немесе Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі арқылы» деген сөздер «белгіленген тәртіппен» деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 532-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағындағы «мүмкін болмаса, ұстап беруге жол берілмейді.» деген сөздер «мүмкін болмаса;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақпен толықтырылсын:
«5) адам сұрау салынатын мемлекетте азаптауды қолдану қаупіне душар болуы мүмкін деп жорамалдауға негіздер болса, ұстап беруге жол берілмейді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті