О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1047
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам налогообложения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24; ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5, № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қaзақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам авиации", опубликованный в газетах "Егемен Қaзақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.):

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1047 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж. № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8 19-құжат;  9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; №  21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24; 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар, № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32 құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 1 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 206-2 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
2) статью 532 дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Лицо не подлежит административной ответственности, предусмотренной настоящей статьей, в случае устранения нарушения путем представления дополнительной налоговой отчетности и (или) дополнительной по уведомлению налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования", опубликованный в газетах "Егемен Қaзақстан" и "Казахстанская правда" 27 июля 2010 г.;):
1) в оглавлении:
дополнить абзацами сорок девятым, сто семьдесят шестым и сто девяносто вторым следующего содержания:
"Статья 39-1. Исполнение налогового обязательства постоянного учреждения без открытия филиала (представительства) юридического лица-нерезидента при передаче им прав и обязанностей в связи с наличием места эффективного управления в Республике Казахстан";
"Статья 144-1. Порядок налогообложения доходов юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан";
"Статья 154-1. Порядок налогообложения доходов физических лиц-нерезидентов";
в заголовке статьи 195 после слова "перечисления" дополнить словом "корпоративного";
дополнить абзацем двести пятьдесят шестым следующего содержания:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, не подлежащие налогообложению";
в заголовке статьи 201 после слова "перечисления" дополнить словом "индивидуального";
в заголовке статьи 212 слова "или частичного" исключить;
дополнить абзацами двести семидесятым и двести семьдесят первым следующего содержания:
"Статья 212-1. Порядок применения международного договора в отношении освобождения от налогообложения или применения сниженной ставки налога к доходам нерезидента в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти, полученных из источников в Республике Казахстан";

1) 206-2-бап мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе. Тұлға жолсыздықты қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасыиың салық заңнамасына сәйкес хабарлау бойынша қосымша салық есептілігін ұсыну арқылы жойған жағдайда әкімшілік жауапқа тартылуға жатпайды.»;
2) 532-бап мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
«Ескертпе. Тұлға жолсыздықты қосымша салық есептілігін және (немесе) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес хабарлау бойынша қосымша салық есептілігін ұсыну арқылы жойған жағдайда әкімшілік жауапқа тартылуға жатпайды.».
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-1, 22-П, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат, №. 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 27 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
мынадай мазмүндағы қырық тоғызыншы, бір жүз жетпіс алтыншы және бір жүз тоқсан екінші абзацтармен толықтырылсын:
«39-1-бап. Резидент емес заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) ашпастан, Қазақстан Республикасында тиімді басқару орны болуына байланысты өз құқықтары мен міндеттерін беру кезінде тұрақты мекеменің салық міндеттемесін орындау»;
«144-1-бап. Қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмай жүзеге асырып жүрген резидент емес заңды тұлғалардың табыстарына салық салу тәртібі»;
«154-1-бап. Резидент емес заңды тұлғалардың табыстарына салық салу тәртібі»;
195-баптың тақырыбы «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз елу алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«200-1-бап. Резидент емес заңды тұлғаның салық салуға жатпайтын табыстары»;
201-баптың тақырыбы «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сезбен толықтырылсын;
212-баптың тақырыбындағы «немесе ішінара» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз жетпісінші және екі жүз жетпіс бірінші абзацтармен толықтырылсын:
«212-1-бап. Халықаралық шартты резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти түрінде алған табыстарына салық салудан босатуға немесе төмендетілген салық ставкасын қолдануға қатысты қолдану тәртібі»;

"Статья 212-2. Порядок применения международного договора в отношении частичного освобождения от налогообложения доходов нерезидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок";
в заголовке статьи 213 слова "транспортных услуг в международных перевозках" заменить словами "услуг по международной перевозке";
в заголовке статьи 222 слова ", связанных с получением доходов" заменить словами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода";
дополнить абзацем двести восемьдесят шестым следующего содержания:
"Статья 227-1. Порядок возврата подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода резидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок";
абзацы шестьсот семьдесят девятый и шестьсот восемьдесят шестой исключить;
дополнить абзацем восемьсот двадцать седьмым следующего содержания:
"Статья 635-1. Порядок проведения тематических проверок налоговых агентов по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента";
2) в статье 12:
в пункте 1:
в подпункте 5) после слова "бюджет," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
в подпункте 14):
абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"положительной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой - такие товары, работы, услуги реализованы акционеру, участнику, учредителю или их взаимосвязанной стороне;
отрицательной разницы между рыночной ценой товаров, работ, услуг и ценой, по которой такие товары, работы, услуги приобретены у акционера, участника, учредителя или их взаимосвязанной стороны;";
часть вторую дополнить предложением следующего содержания:
"Для целей настоящего подпункта взаимосвязанные стороны определяются в соответствии с пунктом 1-1 настоящей статьи.";
в подпункте 26) цифры "10" заменить цифрой "7";
подпункт 28) исключить;
в подпункте 39):
в абзаце восьмом слово "положительной" исключить;
дополнить частью следующего содержания:
"В целях настоящего подпункта вознаграждением также признаются вознаграждения, выплачиваемые по договорам банковского счета;";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) лицо - физическое лицо (гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства) и юридическое лицо (организация, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства);";
дополнить подпунктом 48) следующего содержания:

«212-2-бап. Халықаралық шартты резидент еместің депозитарлық қолхаттарының базалық активі болып табылатын акциялары бойынша дивидендтер түріндегі табыстарына салық салудан ішінара босатуға қатысты қолдану тәртібі»;
213-баптың тақырыбының қазақ тіліндегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«213-бап. Халықаралық шартты резидент еместің тұрақты мекеме арқылы халықаралық тасымал бойынша қызмет көрсетуден түскен табыстарына салық салудан босатуға қатысты қолдану тәртібі»;
222-баптың тақырыбында «табыстар алуымен байланысты» деген сөздер «табыстар алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруына байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екі жүз сексен алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«227-1-бап. Резиденттің депозитарлық қолхаттарының базалық активі болып табылатын акциялары бойынша дивидендтер түріндегі табысынан төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару тәртібі»;
алты жүз жетпіс тоғызыншы және алты жүз сексен алтыншы абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сегіз жүз жиырма жетінші абзацпен толықтырылсын:
«635-1-бап. Бюджеттен немесе шартты банктік салымнан табыс салығын қайтару бойынша резидент еместің салықтық өтініші негізінде салық агенттеріне тақырыптық тексерулер жүргізу тәртібі»;
2) 12-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша «төлемдердің» деген сөзден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақшада:
екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағасы мен мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер акционерге, қатысушыға, құрылтайшыға немесе олардың өзара байланысты тарапына өткізілген баға арасындағы оң айырма;
тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің нарықтық бағасы мен мұндай тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер акционерден, қатысушыдан, құрылтайшыдан немесе олардың өзара байланысты тарапынан сатып алынған баға арасындағы теріс айырма;»;
екінші бөлім мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның мақсаты үшін өзара байланысты тараптар осы баптың 1-1-тармағына сәйкес айқындалады.»;
26) тармақшадағы «10» деген цифрлар «7» деген цифрмен ауыстырылсын;
28) тармақша алып тасталсын;
39) тармақшада:
сегізінші абзацтағы «оң» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның мақсаттарында банктік шот шарттары бойынша төленетін сыйақылар да сыйақы болып танылады;»;
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«41) тұлға - жеке тұлға (Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам) және заңды тұлға (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған ұйым);»;
мынадай мазмұндағы 48) тармақщамен толықтырылсын:

"48) инвестиционное золото - золото, на которое имеется сертификат или иной документ, выданный органом по подтверждению соответствия или испытательной лабораторией, аккредитованными в установленном законодательством порядке, по подтверждению соответствия такого золота национальному или международному стандартам качества, соответствующее следующим условиям:
для золотых монет:
такие золотые монеты не обладают нумизматической ценностью;
чистота золотых монет равна или превышает 900 тысячных долей на 1000 долей общей массы (что соответствует 900 пробе, 900 промилле, 90,0 процентам или 21,6 каратам).
При этом золотая монета признается обладающей нумизматической ценностью при соответствии одному из следующих условий:
отчеканена до 1800 года;
отчеканена по технологии, обеспечивающей получение зеркальной поверхности, качества "пруф" (proof);
имеет тираж выпуска не более 1000 экземпляров;
ее рыночная цена превышает стоимость золота, содержащегося в монете, более чем на 80 процентов.
Рыночная цена золотой монеты определяется путем умножения утреннего фиксинга (котировки цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации золотой монеты, на рыночный курс обмена валюты, установленный на указанную дату;
для остального золота:
такое золото изготовлено в форме слитка и (или) пластины;
чистота такого золота равна или превышает 995 тысячных долей на 1000 долей лигатурной массы (что соответствует 995 пробе, 995 промилле, 99,5 процентам или 23,88 каратам);";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях настоящего Кодекса взаимосвязанными сторонами признаются физические и (или) юридические лица, имеющие взаимоотношения, которые соответствуют одному либо нескольким из следующих условий:
1) одно лицо признается аффилированным лицом другого лица в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) одно лицо является крупным участником другого лица;
3) лица связаны договором, в соответствии с которым одно из них вправе определять решения, принимаемые другим;
4) юридическое лицо находится под контролем крупного участника или должностного лица другого юридического лица;
5) крупный акционер, крупный участник или должностное лицо одного юридического лица является крупным акционером, крупным участником либо должностным лицом другого юридического лица;
6) юридическое лицо совместно с другим юридическим лицом находится под контролем третьего лица;
7) лицо совместно со своими аффилированными лицами владеет, пользуется, распоряжается десятью и более процентами долей участия юридического лица либо юридических лиц, указанных в подпунктах 2) - 6) настоящего пункта;

«48) инвестициялық алтын - мұндай алтынның сәйкестігін растау жөніндегі орган немесе заңнамада белгіленген тәртіппен аккредиттелген сынақ зертханасы берген, мынадай:
алтын монеталар үшін:
мұндай алтын монеталардың нумизматикалық құндылығы жоқ;
алтын монеталардың тазалығы жалпы массасының 1000 үлесінен 900 мыңдық үлеске тең (бүл 900-сынамаға, 900-промиллаға, 90,0 пайызға немесе 21,6 каратқа сәйкес болады) немесе одан асатын шарттарға сәйкес ұлттық немесе халықаралық сапа стандарттарына сәйкестігін растау жөніндегі сертификаты немесе өзге бір құжаты бар алтын.
Бұл ретте алтын монета мынадай:
1800 жылға дейін соғылған;
«пруф» (proof) сапасында бетін айнадай етіп алуды қамтамасыз ететін технология бойынша соғылған;
шығарылуы 1000 данадан аспайтын таралымға ие;
оның нарықтық бағасы монетадағы алтын құнының 80 пайызынан неғұрлым асатын шарттардың біріне сәйкес болған кезде нумизматикалық құндылыққа ие деп танылады.
Алтын монетаның нарықтық бағасы алтын монетаны сату күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңғы фиксингін (бағасы) көрсетілген күнге белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына көбейту жолымен анықталады;
қалған алтындар үшін:
мұндай алтын құйма және (немесе) пластина нысанында әзірленген;
мұндай алтынның тазалығы лигатуралық массаның 1000 үлесіне 995 мыңдық үлеске тең (бүл 995-сынамаға, 995-промиллаға, 99,5 пайызға немесе 23,88 каратқа сэйкес болады) немесе одан асады;»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы Кодекстің мақсатында өзара байланысты тараптар деп мынадай талаптардың біреуіне не бірнешеуіне сәйкес келетін өзара қатынасы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар танылады:
1) бір тұлға Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес басқа тұлғаның аффилиирленген тұлғасы болып танылады;
2) бір тұлға басқа тұлғаның ірі қатысушысы болып табылады;
3) шартпен байланысты тұлғалар, оған сәйкес олардың біреуі басқасы қабылдайтын шешімді айқындауға құқылы;
4) заңды тұлға ірі қатысушының немесе басқа заңды тұлғаның лауазымды тұлғасының бақылауында болады;
5) бір заңды тұлғаның ірі акционері, ірі қатысушысы немесе лауазымды тұлғасы басқа заңды тұлғаның ірі акционері, ірі қатысушысы не лауазымды тұлғасы болып табылады;
6) заңды тұлға басқа заңды тұлғамен бірлесіп, үшінші тұлғаның бақылауында болады;
7) тұлға өзінің аффилиирленген тұлғаларымен бірлесіп, осы тармақтың 2) - 6) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаның не заңды тұлғалардың он және одан да көп пайыз қатысу үлестерін иеленеді, пайдаланады, билік етеді;

8) физическое лицо является должностным лицом юридического лица, указанного в подпунктах 2) - 7) настоящего пункта, за исключением независимого директора акционерного общества;
9) физическое лицо является близким родственником либо свойственником (брат, сестра, родитель, сын или дочь супруга (супруги) крупного участника либо должностного лица юридического лица.
Под крупным участником в целях настоящего пункта понимается участник, доля которого в имуществе юридического лица, за исключением акционерных обществ, составляет десять и более процентов.
Контролем над юридическим лицом является возможность определять решения, принимаемые юридическим лицом.
Взаимосвязанными сторонами не признаются лица, единственным основанием взаимосвязанности которых является возникшее после 1 января 2009 года участие национального управляющего холдинга в уставном капитале банка в качестве крупного акционера и (или) участие должностных лиц национального управляющего холдинга в органе управления такого банка.";
3) в статье 26:
в пункте 1:
после слова "исчислять" дополнить словами "и уплачивать";
после слова "бюджет," дополнить словами "а также авансовые и текущие платежи по ним,";
слова "и уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет" исключить;
в пункте 2 после слова "налогоплательщика" дополнить словами "(налогового агента)";
4) в пункте 2 статьи 31:
подпункт 3) дополнить словами ", а также авансовые и текущие платежи по ним в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
подпункт 5) дополнить словами "в соответствии с особенной частью настоящего Кодекса";
5) в статье 37:
в части второй пункта 3 слово "до" заменить словами "не позднее";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После завершения документальной проверки ликвидируемое юридическое лицо одновременно представляет в налоговый орган по месту нахождения:
1) ликвидационный баланс;
2) справку банка и (или) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, о закрытии имеющихся банковских счетов.
3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.
Документы, указанные в настоящем пункте, ликвидируемое юридическое лицо представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;

8) жеке тұлға акционерлік қоғамның тәуелсіз директорын қоспағанда, осы тармақтың 2) - 7) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаның лауазымды тұлғасы болып табылады;
9) жеке тұлға ірі қатысушының не заңды тұлғаның лауазымды тұлғасының жақын туысы не жекжаты (ерлі-зайыптылардың аға-інілері, апалы-сіңлілілері (аға-қарындастары) ата-анасы, ұлы немесе қызы) болып табылады.
Осы тармақтың мақсатында ірі қатысушы деп акционерлік қоғамдарды қоспағанда, заңды тұлғаның мүлкіндегі үлесі он және одан да көп пайызды құрайтын қатысушы түсініледі.
Заңды тұлғаны бақылау заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді айқындау мүмкіндігі болып табылады.
Өзара байланыстылығына бірден бір негіз 2009 жылдың 1 қаңтарынан кейін туындаған ұлттық холдингті басқарушының банктің жарғылық капиталындағы іpi акционер ретінде қатысуы және (немесе) осындай банктің басқару органында ұлттық холдингті басқарушының лауазымды тұлғасының қатысуы болып табылатын тұлғалар өзара байланысты тараптар деп танылмайды.»;
3) 26-бапта:
1-тармақта:
«есептеуге және» деген сөздер «, сондай-ақ олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдерді есептеуге және төлеуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«, салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуге» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта «салық төлеушіден» деген сөздерден кейін «(салық агентінен)» деген сөздермен толықтырылсын;
4) 31-баптың 2-тармағында:
3) тармақша «төлемдерді» деген сөзден кейін «, сондай-ақ осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдерді» деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша «салықтың», «салық» деген сөздердің алдынан «осы Кодекстің ерекше бөліміне сәйкес» деген сөздермен толықтырылсын;
5) 37-бапта:
3-тармақтың екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Құжаттық тексеру аяқталғаннан кейін таратылатын заңды тұлға орналасқан жері бойынша салық органына бір мезгілде:
1) тарату балансын;
2) банктегі бар шоттарының жабылғаны туралы банктің және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның анықтамасын табыс етеді.
3) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы және (немесе) болуы туралы мәліметтерді алу үшін салықтық өтініш.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды таратылатын заңды тұлға мынадай талаптар;
1) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;

3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) отсутствие не исполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, ликвидируемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.
После представления документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган обязан выдать налогоплательщику справку об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в порядке и сроки, которые установлены настоящим Кодексом.";
6) в части второй пункта 2 статьи 38 слово "до" заменить словами "не позднее";
7) в статье 39:
в части второй пункта 1:
в абзаце первом:
слова "или разделительного баланса" исключить;
слово "выделения," исключить;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) передаточный акт.";
в части третьей слово "выделения," исключить;
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"Обязательство по представлению ликвидационной налоговой отчетности при реорганизации путем слияния возлагается на каждое юридическое лицо, вошедшее в состав вновь возникшего юридического лица, при реорганизации путем присоединения - на присоединившееся юридическое лицо.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
При реорганизации юридического лица путем выделения такое лицо в течение трех рабочих дней со дня утверждения разделительного баланса представляет в налоговый орган по месту своего нахождения указанный баланс.";
в абзаце первом части первой пункта 6 слово "трех" заменить словом "десяти";

3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) есепке жатқызылатын қосылған қүн салығының осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуінің болмауы;
5) кеден органдары алатын кедендік төлемдерді, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
Салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сэйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түскен жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды:
1) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек өтелген күннен бастап;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуді қайтарған күннен бастап;
5) кеден органдары алатын кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен бастап соңында келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткенінен кейін салық органы осы Кодексте белгіленген тәртіппен және мерзімдерде салық төлеушіге салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің жоқ екендігі туралы анықтама беруге міндетті.»;
6) 38-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 39-бапта:
l-тармақтың екінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
«немесе бөліну балансы» деген сөздер алып тасталсын;
«, бөлініп шығу» деген сөздер алып тасталсын;
3) тармақшадағы «табыс етеді.» деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) тапсыру актісін табыс етеді.»;
үшінші бөліктегі «, бөлініп шығу» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
«Бірігу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде тарату салық есептілігін ұсыну жөніндегі міндеттеме қайта пайда болған заңды тұлғаның құрамына кірген әрбір заңды тұлғаға, қосылу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде қосылған заңды тұлғаға жүктеледі.
Егер кезекті салық есептілігін ұсыну мерзімі тарату салық есептілігін ұсынғаннан кейін басталатын болса, мұндай кезекті салық есептілігін ұсыну тарату салық есептілігін ұсыну күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
Заңды тұлғаны бөлу жолымен қайта ұйымдастырған кезде мұндай тұлға бөлу балансын бекіткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өзінің орналасқан жері бойынша салық органына көрсетілген балансты ұсынады.»;
6-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацында «үш» деген сөз «он» деген сөзбен ауыстырылсын;

8) дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Исполнение налогового обязательства постоянного учреждения без открытия филиала (представительства) юридического лица-нерезидента при передаче им прав и обязанностей в связи с наличием места эффективного управления в Республике Казахстан
1. Юридическое лицо-нерезидент при наличии у него в Республике Казахстан постоянного учреждения без открытия филиала (представительства) и принятия решения о переносе места эффективного управления из иностранного государства в Республику Казахстан обязано в течение трех рабочих дней после подачи налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика в соответствии с пунктом 1-1 статьи 562 настоящего Кодекса письменно сообщить налоговому органу по месту нахождения такого постоянного учреждения о передаче прав и обязанностей таким постоянным учреждением юридическому лицу, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан.
В течение пятнадцати календарных дней со дня постановки на регистрационный учет в качестве налогоплательщика указанное юридическое лицо обязано представить в налоговый орган:
1) налоговое заявление о снятии с регистрационного учета;
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) передаточный акт.
Ликвидационная налоговая отчетность составляется пo видам налогов, других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, по которым постоянное учреждение, передающее права и обязанности, является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором возникло обязательство по представлению такой отчетности, до даты ее представления в налоговый орган.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится до даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
2. Исполнение налогового обязательства постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, возлагается на такое юридическое лицо, созданное по законодательству иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан (правопреемника).
3. Передача прав и обязанностей постоянным учреждением юридическому лицу не является основанием для изменения сроков исполнения его налогового обязательства по уплате налогов, других обязательных платежей в бюджет юридическим лицом, созданным по законодательству иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан.

8) мынадай мазмұндағы 39-1-баппен толықтырылсын:
«39-1-бап. Резидент емес заңды тұлғаларға - Қазақстан
Республикасындағы тиімді басқару орнының болуына
байланысты құқықтар мен міндеттерді беру кезінде
оның филиалын (өкілеттігін) ашпастан тұрақты
мекеменің салық берешегін орындауы
1. Резидент емес заңды тұлға өзінде Қазақстан Республикасында
филиалын (өкілеттігін) ашпастан тұрақты мекемесі болған және тиімді басқару орнын шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына ауыстыру туралы шешім қабылдаған кезде салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш бергеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 562-бабы 1-1-тармағына сәйкес мұндай тұрақты мекеме орналасқан жері бойынша салық органына тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында болатын заңды тұлғаға мұндай тұрақты мекеменің құқықтары мен міндеттерін беру туралы жазбаша хабарлауға міндетті.
Салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қойылған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде көрсетілген заңды тұлға салық органына:
1) тіркеу есебінен алу туралы салықтық өтінішті;
2) тарату салық есептілігін;
3) тапсыру актісін ұсынуға міндетті.
Тарату салық есептілігі құқықтар мен міндеттерді табыстайтын тұрақты мекеме мұндай есептілікті салық органына берген күнге дейін ұсыну жөніндегі міндеттеме туындаған салық кезеңінен басталғандағы кезең үшін төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар түрлері бойынша құрылады.
Егер кезекті салық есептілігін ұсыну мерзімі тарату салық есептілігін ұсынғаннан кейін басталған жағдайда мұндай кезекті салық есептілігін ұсыну тарату салық есептілігін ұсыну күніне дейін жүргізіледі.
2. Құқықтар мен міндеттерді заңды тұлғаға беретін тұрақты мекеменің салық міндеттемесін орындау тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған осындай заңды тұлғаға (құқық мирасқорына) жүктеледі.
3. Тұрақты мекеменің құқықтар мен міндеттерді заңды тұлғаға беруі тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған заңды тұлғаның салық, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер төлеу бойынша өзінің салық міндеттемесін орындау мерзімдерін өзгерту үшін негіз болып табылмайды.

4. Если постоянное учреждение, передающее права и обязанности юридическому лицу, имеет излишне (ошибочно) уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет, указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности юридического лица, созданного по законодательству иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, в порядке, установленном статьями 599, 601 настоящего Кодекса.
5. При отсутствии у постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, налоговой задолженности излишне (ошибочно) уплаченные суммы налогов, платы и пеней в бюджет подлежат возврату юридическому лицу, созданному по законодательству иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан.
6. Налоговый орган в течение десяти рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, передает сальдо по лицевому счету постоянного учреждения, передающего права и обязанности юридическому лицу, в налоговый орган по месту нахождения юридического лица, которому переданы права и обязанности постоянного учреждения, на основании передаточного акта в порядке, установленном статьей 595 настоящего Кодекса.";
9) в статье 40:
в части второй пункта 2 слово "до" заменить словами "не позднее";
в пункте 5:
часть первую дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) налоговое заявление для получения сведений об отсутствии и (или) наличии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям.";
часть четвертую дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) излишне (ошибочно) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату его правопреемнику (правопреемникам) пропорционально доле в имуществе, полученном им (ими) при реорганизации, в порядке, установленном статьей 605 настоящего Кодекса.";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие не исполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов реорганизуемое юридическое лицо представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:

4. Егер құқықтар мен міндеттерді заңды тұлғаға беретін тұрақты мекемеде бюджетке артық (қате) төленген салықтар, төлемдер мен өсімпұлдар сомалары болса, көрсетілген сомалар осы Кодекстің 599, 601-баптарында белгіленген тәртіппен тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған заңды тұлғаның салық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылуға тиіс.
5. Құқықтар мен міндеттерді заңды тұлғаға беретін тұрақты мекемеде салық берешегі болмаған кезде бюджетке артық (қате) төленген салықтар, төлемдер мен өсімпұлдар сомалары тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан шет мемлекеттің заңнамасы бойынша құрылған заңды тұлғаға қайтарылуға тиіс.
6. Салық органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде құқықтар мен міндеттерді заңды тұлғаға беретін тұрақты мекеменің жеке шоты бойынша сальдоны тұрақты мекеменің құқықтары мен міндеттері берілген заңды түлғаның орналасқан жері бойынша салық органына осы Кодекстің 595-бабында белгіленген тәртіппен тапсыру актісінің негізінде береді.»;
9) 40-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігіндегі «күнге дейін» деген сөздер «күннен кешіктірмей» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
2) тармақшаның бірінші бөлігінде «табыс етеді» деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы және (немесе) болуы туралы мәліметтер алу үшін салықтық өтінішті табыс етеді.»;
төртінші бөлік мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) артық (қате) төленген айыппұл сомалары оның құқық мирасқорына (құқық мирасқорларына) ол (олар) осы Кодекстің 605-бабында белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастыру кезінде алған мүлікке барабар қайтаруға жатады.»;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдерді, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түскен жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды:

1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
в пункте 6:
в части первой слова "и погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям" исключить;
в части второй слова "трех рабочих дней со дня выдачи реорганизуемому юридическому лицу справки об отсутствии налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, предусмотренной настоящим пунктом," заменить словами "десяти рабочих дней со дня получения сведений национальных реестров идентификационных номеров";
10) в статье 41:
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в пункте 10:
в абзаце первом части первой слова "не позднее трех рабочих дней со дня погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в полном объеме" исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Документы, указанные в настоящем пункте, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) отсутствие не исполненного налогового заявления на  проведение зачета и (или) возврата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

1) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек өтелген күннен бастап;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен бастап соңында келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
6-тармақта:
бірінші бөліктегі «және салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерін өтегеннен» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі «қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғаға салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ екені туралы осы тармақта көзделген анықтаманы берген күннен бастап үш жұмыс күні» деген сөздер «ұлттық сәйкестеңдіру нөмірлері тізілімдерінің мәліметтерін алған күннен бастап он жұмыс күні» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 41-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін ұсыну мерзімі тарату салық есептілігін ұсынғаннан кейін басталған жағдайда мұндай кезекті салық есептілігін ұсыну тарату салық есептілігін ұсыну күнінен кешіктірмей жүргізіледі.»;
10-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында «салық берешегін, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегін толық көлемде өтеген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақта көрсетілген құжаттарды қызметін тоқтатқан дара кәсіпкер мынадай талаптар:
1) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығының осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуінің болмауы;
5) кеден органдары алатын кедендік төлемдерді, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов и (или) превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса, индивидуальный предприниматель, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащего возврату в соответствии со статьями 273 и 274 настоящего Кодекса;
5) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
11) в статье 42:
пункт 2 дополнить частью следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в пункте 9:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:";
дополнить частями следующего содержания:
"Частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения документальной проверки в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие не исполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов частный нотариус, адвокат, прекративший деятельность, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:

«Салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған және (немесе) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түскен жағдайда таратылатын заңды тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттарды:
1) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек өтелген күннен бастап;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
4) есепке жатқызылатын қосылған құн салығы осы Кодекстің 273 және 274-баптарына сәйкес қайтарылуға жататын есептелген салық сомасынан асып түсуді қайтарған күннен бастап;
5) кеден органдары алатын кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен бастап соңында келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
11) 42-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін ұсыну мерзімі тарату салық есептілігін ұсынғаннан кейін басталатын болса, мұндай кезекті салық есептілігін ұсыну тарату салық есептілігін ұсыну күнінен кешіктірмей жүргізіледі.»;
9-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметін тоқтатқан жекеше нотариус, адвокат орналасқан жері бойынша салық органына мыналарды ұсынуға міндетті:»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Осы тармақта көрсетілген қызметін тоқтатқан жекеше нотариус, адвокат мынадай талаптар:
1) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және есімпүлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдерді, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
Салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған қызметін тоқтатқан жағдайда жекеше нотариус, адвокат осы тармақта көрсетілген құжаттарды:

1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;
3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
12) в статье 43:
в части второй пункта 1 после слов "не являющихся" дополнить словами "(не являвшихся)";
в пункте 2:
после слова "предприниматель" дополнить словами ", прекращающий деятельность,";
дополнить частью следующего содержания:
"В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.";
в пункте 13:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, обязан представить в налоговый орган по месту нахождения:";
дополнить частями следующего содержания:
"Индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней со дня завершения камерального контроля в случае одновременного соблюдения следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям;
2) отсутствие излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней;
3) отсутствие ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) отсутствие не исполненного налогового заявления на проведение зачета и (или) возврата таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пеней, взимаемых таможенными органами.
В случае наличия налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям, излишне уплаченных сумм налогов, платы и пеней, ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов индивидуальный предприниматель, деятельность которого считается прекращенной, представляет документы, указанные в настоящем пункте, в течение трех рабочих дней с даты, которая наступит последней:
1) с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам, социальным отчислениям;
2) с даты возврата излишне уплаченных сумм налогов, плат, пеней;

1) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек өтелген күннен бастап;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен бастап соңында келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
12) 43-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі «болып табылмайтын» деген сөздерден кейін «(болып табылмаған)» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
«дара кәсіпкер» деген сөздің алдынан «қызметін тоқтататын» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Егер кезекті салық есептілігін ұсыну мерзімі тарату салық есептілігін ұсынғаннан кейін басталған жағдайда мұндай кезекті салық есептілігін ұсыну тарату салық есептілігін ұсыну күніне дейін жүргізіледі.»;
13-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметі тоқтатылған деп есептелетін дара кәсіпкер орналасқан жері бойынша салық органына мыналарды ұсынуға міндетті:»;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Қызметі тоқтатылған деп есептелетін дара кәсіпкер осы тармақта көрсетілген құжаттарды мынадай талаптар:
1) салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешектің болмауы;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомаларының болмауы;
3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомаларының болмауы;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдерді, салықтарды, кедендік алымдар мен өсімпұлдарды есептеуді және (немесе) қайтаруды жүргізуге арналған орындалмаған салықтық өтініштің болмауы бір мезгілде сақталған жағдайда құжаттамалық тексеру аяқталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.
Салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек, салықтардың, төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары, салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған қызметі тоқтатылды деп саналатын дара кәсіпкер осы тармақта көрсетілген құжаттарды:
1) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, әлеуметтік аударымдар жөніндегі берешек өтелген күннен бастап;
2) салықтардың, төлемдердің және өсімпүлдардың артық төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;

3) с даты возврата ошибочно уплаченных сумм налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов;
4) с даты возврата излишне (ошибочно) уплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пеней, взимаемых таможенными органами.";
13) в статье 46:
в пункте 4 после слова "деятельность," дополнить словами "или сделке (сделкам), признанной (признанным) судом недействительной (недействительными),";
в пункте 7 слова "жалобы, иска" заменить словами "заявления (жалобы)";
дополнить пунктами 8 и 9 следующего содержания:
"8. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию, установленных настоящей статьей, в период рассмотрения налогового заявления нерезидента на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора, или обжалования нерезидентом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке решения налогового органа, вынесенного по результатам рассмотрения налогового заявления на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора, или обжалования нерезидентом решения уполномоченного органа, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы нерезидента на указанное в настоящем пункте решение налогового органа, срок исковой давности продлевается до исполнения решения, вынесенного по результатам рассмотрения заявления (жалобы).
9. В случае истечения сроков исковой давности по налоговому обязательству и требованию, установленных настоящей статьей, в период проведения уполномоченным органом процедуры взаимного согласования в соответствии со статьей 226 настоящего Кодекса, срок исковой давности продлевается до исполнения решения уполномоченного органа и (или) компетентного органа иностранного государства, принятого по итогам процедуры взаимного согласования.";
14) в подпункте 2) пункта 2 статьи 51 слова ", подлежащих уплате в бюджет, включая расходы по его взысканию" заменить словами "и пеней, подлежащих уплате в бюджет";
15) в пункте 1 статьи 57 после слова "учета" дополнить словами "в национальной валюте Республики Казахстан - тенге";
16) в статье 65:
часть третью пункта 2 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) сведения, подлежащие отражению в годовой финансовой отчетности плательщика корпоративного подоходного налога, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";

3) салықтардың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, айыппұлдар мен өсімпұлдардың қате төленген сомалары қайтарылған күннен бастап;
4) кеден органдары алатын кедендік төлемдердің, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың артық (қате) төленген сомаларын қайтарған күннен бастап соңында келетін күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынады.»;
13) 46-бапта:
4-тармақта «мәмілесі (мәмілелері)» деген сөздерден кейін «немесе сот жарамсыз деп таныған мәміле (мәмілелер) деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтағы «шағымды, талап қоюды» деген сөздер «өтінішті (шағымдарды)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8 және 9-тармақтармен толықтырылсын:
«8. Осы бапта белгіленген салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі резидент еместің бюджеттен табыс салығын немесе халықаралық шарт негізінде шартты банктік салымды қайтаруға арналған салықтық өтінішті қарау немесе резидент еместің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салық органы бюджеттен табыс салығын немесе халықаралық шарт негізінде шартты банктік салымды қайтаруға арналған салықтық өтінішті қарау нәтижелері бойынша шығарған шешімге шағымын немесе резидент еместің осы тармақта көрсетілген салық органының шағымын қарау нәтижелері бойынша шығарылған уәкілетті органның шешіміне шағымын қарау кезеңінде өткен жағдайда талап қою мерзімі өтінішті (шағымды) қарау нәтижелері бойынша шығарылған шешім орындалғанға дейін ұзартылады.
9. Осы бапта белгіленген салық міндеттемесі мен талабы бойынша талап қою мерзімі уәкілетті орган осы Кодекстің 226-бабына сәйкес өзара келісім рәсімін жүргізу кезеңінде талап қою мерзімі өзара келісу рәсімінің қорытындылары бойынша қабылданған шет мемлекеттің уәкілетті органының және (немесе) құзыретті органының шешімін орындағанға дейін ұзартылады.»;
14) 51-баптың 2-тармағы 2) тармақшасында «оны өндіріп алу жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, бюджетке төленуге жататын салықтың» деген сөздер «бюджетке төленуге жататын салықтың және өсімпұлдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 57-баптың 1-тармағы «есепке алуды» деген сөздерден кейін «Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгемен» деген сөздермен толықтырылсын;
16) 65-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
«17) корпоративтік табыс салығын төлеушінің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептілігінде көрініс табуы тиіс мәліметтер.»;

в абзаце пятом подпункта 3) пункта 3 цифры "308" заменить цифрами "308-1";
17) в пункте 3 статьи 67:
в части первой:
в подпункте 1) слова "суммах начисленных и подлежащих выплате доходов" заменить словом "доходах";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) сумма превышения начисленных социальных пособий над начисленной суммой отчислений в Государственный фонд социального страхования;";
в подпункте 2) слово "нерезидентов," заменить словами "иностранцев и лиц без гражданства,";
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"Формы приложений к декларации по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу могут содержать информацию об исчислении социального налога налогоплательщиками по деятельности, осуществленной в рамках каждого контракта на недропользование, об исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, и об исчислении индивидуального подоходного и социального налогов, в том числе по структурным подразделениям.
При этом в приложениях об исчислении индивидуального подоходного налога с доходов иностранцев и лиц без гражданства, являющихся резидентами и нерезидентами, могут указываться в разрезе получателей доходов следующие сведения:";
18) в части первой пункта 7 статьи 68 слова "статьями 149, 162," заменить словами "статьей 149, пунктом 1 статьи 162, статьями";
19) подпункт 19) пункта 1 статьи 85 изложить в следующей редакции:
"19) превышение суммы положительной курсовой разницы над суммой отрицательной курсовой разницы. Сумма курсовой разницы определяется в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;";
20) в статье 87:
в пункте 4:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100, а также статей 101 - 114 настоящего Кодекса;";
подпункт 2) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) при передаче в качестве вклада в уставный капитал - положительная разница между стоимостью вклада, указанной в учредительных документах юридического лица, и первоначальной стоимостью ценных бумаг, доли участия;";
в части первой пункта 10 цифру "7" заменить цифрой "9";

3-тармақтың 3) тармақшасының бесінші абзацында «308» деген цифрлар «308-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
17) 67-баптың 3-тармағында:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы «есепке жазылған және төленуге жататын сомасы» деген сөздер «кірістері» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) есептелген әлеуметтік жәрдемақылардың Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аударымдардың есептелген сомасынан асып түскен сомалар;»;
2) тармақшадағы «резидент еместердің» деген сөздер «шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Жеке табыс салығы және әлеуметтік салық жөніндегі декларацияға қосымшалардың ныцифрлары салық төлеушілердің жер қойнауын пайдалануға арналған әрбір келісімшарт шеңберінде жүзеге асырылатын қызмет бойынша әлеуметтік салықты есептеуі туралы, резиденттер және резидент еместер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығының есептелуі туралы және жеке табыс және әлеуметтік салықтардың, оның ішінде құрылымдық бөлімшелер бойынша есептелуі туралы ақпаратты қамтуы мүмкін.
Бұл ретте резиденттер және резидент еместер болып табылатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың табыстарынан жеке табыс салығын есептеу туралы қосымшаларда табыс алушылардың бөлігінде мынадай мәліметтер көрсетілуі мүмкін:»;
18) 68-бап 7-тармақтың бірінші бөлігіндегі «149, 162-баптармен,» деген сөздер «149-бабында, 162-бабының 1-тармағымен,» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 85-баптың 1-тармағының 19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«19) оң бағамдық айырма сомасының теріс бағамдық айырма сомасынан асып кетуі. Бағамдық айырма сомасы халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес анықталады;»;
20) 87-бапта:
4-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімдерге жататын шығындардан (шығыстардан);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«Салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтары, сондай-ақ 101-114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
5-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) жарғылық капиталға салым ретінде беру кезінде - заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарында көрсетілген салым құны мен бағалы қағаздардың, қатысу үлесінің бастапқы құны арасындағы оң айырмашылық;»;
10-тармақтың бірінші бөлігіндегі «7» деген цифр «9» деген цифрмен ауыстырылсын;

21) в статье 93:
после слова "группу" дополнить словами "накопленных расходов";
дополнить частью следующего содержания:
"Если стоимость выбывших активов, уменьшающая стоимостный баланс группы накопленных расходов в соответствии с пунктом 5 статьи 111 настоящего Кодекса, превышает стоимостный баланс такой группы на начало налогового периода, увеличенный на сумму корректировок в соответствии с пунктом 6 статьи 122 настоящего Кодекса, величина превышения подлежит включению в совокупный годовой доход.";
22) подпункт 1) пункта 3 статьи 103 дополнить предложением следующего содержания:
"Отрицательное значение среднегодовой суммы капитала в целях настоящей статьи признается равным нулю;";
23) в статье 111:
в пункте 1:
в части первой:
слова "Расходы, фактически произведенные недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения," заменить словами "Фактически произведенные недропользователем до момента начала добычи после коммерческого обнаружения расходы";
слова "амортизируемых активов" заменить словами "накопленных расходов";
слова "Указанные расходы вычитаются из совокупного годового дохода в виде" заменить словами "Стоимость указанной группы накопленных расходов относится на вычеты посредством исчисления";
слова "сумме накопленных расходов по группе амортизируемых активов, предусмотренной настоящим пунктом," заменить словами "стоимостному балансу группы накопленных расходов";
часть третью дополнить словами "в том налоговом периоде, в котором завершена такая деятельность";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец налогового периода определяется как:
стоимостный баланс группы накопленных расходов на начало налогового периода
минус
выбывшие в налоговом периоде активы, учтенные в группе накопленных расходов,
плюс
корректировки, производимые согласно пункту 6 статьи 122 настоящего Кодекса.
Стоимостный баланс группы на начало налогового периода определяется как:
стоимостный баланс группы накопленных расходов на конец предыдущего налогового периода
минус
сумма амортизационных отчислений, исчисленных в предыдущем налоговом периоде.
5. Выбывшие активы, учтенные в группе накопленных расходов, уменьшают стоимостный баланс группы накопленных расходов на стоимость, определяемую в соответствии с положениями статьи 119 настоящего Кодекса, установленными для выбытия фиксированных активов.";

21) 93-бапта:
«жеке топты» деген сөздер «жинақталған шығыстардың жеке тобын» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
Егер осы Кодекстің 111-бабының 5-тармағына сәйкес жинақталған шығыстар тобының құндық балансын азайтатын шегерілген активтердің құны осы Кодекстің 122-бабының б-тармағына сәйкес түзету сомасына ұлғайтылған салық кезеңінің басындағы мұндай топтың құндық балансынан асып түссе, асып түсу шамасын жиынтық жылдық табысқа енгізілуге жатады»;
22) 103-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Капиталдың орташа жылдық сомасының теріс мәні осы баптың мақсаты үшін нөлге тең деп танылады;»;
23) 111-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің қазақ тіліндегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жер қойнауын пайдаланушының коммерциялық табудан кейін өндіру басталған кезге дейін бағалау, абаттандыру жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, пайдалы қазбаларды геологиялық зерттеуге, барлауға, өндіруге дайындық жұмыстарына іс жүзінде жұмсаған шығыстары, жалпы әкімшілік шығыстар, төленген қол қойылатын бонус пен коммерциялық табу бонусының сомасы, негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді сатып алу жөніндегі шығыстар және осы Кодекске сәйкес шегерімге жататын өзге де шығыстар жинақталған шығыстардың жеке тобын құрайды. Көрсетілген жинақталған шығыстар тобының құны пайдалы қазбаларды коммерциялық табудан кейін өндіру басталған кезден бастап амортизациялық аударымдарды есептеу арқылы шегерімдерге жатады. Амортизациялық аударымдардың сомасы салық кезеңінің аяғында жер қойнауын пайдаланушының қалауы бойынша айқындалатын, бірақ жинақталған шығыстар тобының құндық балансына қарағанда 25 пайыздан аспайтын амортизация нормаларын қолдану арқылы есептеледі.»;
үшінші бөлік «осындай қызмет аяқталған салық кезеңінде» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
«4. Жинақталған шығыстар тобының салық кезеңінің аяғындағы құндық балансы:
салық кезеңінің басындағы жинақталған шығыстар тобының құндық балансы
алу
салық кезеңінде шегерілген, жинақталған шығыстар тобында ескерілген активтер
қосу
осы Кодекстің 122-бабының 6-тармағына сәйкес жүргізілетін түзетулер ретінде айқындалады.
Топтың салық кезеңінің басындағы құндық балансы:
өткен салық кезеңінің аяғындағы жинақталған шығыстар тобының құндық балансы
алу
еткен салық кезеңінде есептелген амортизациялық аударымдарды сомасы ретінде айқындалады.
5. Жинақталған шығыстар тобында ескерілген шегерілген активтер жинақталған шығыстар тобының құндық балансын тіркелген активтерді шегеру үшін белгіленген осы Кодекстің 119-бабының ережелеріне сәйкес айқындалатын құнға азайтады.»;

24) статью 114 изложить в следующей редакции:
"Статья 114. Вычет налогов и других обязательных платежей в бюджет
1. Если иное не установлено настоящей статьей, в отчетном налоговом периоде вычету подлежат налоги и другие обязательные платежи в бюджет, уплаченные в бюджет Республики Казахстан или иного государства:
1) в отчетном налоговом периоде, в пределах начисленных и (или) исчисленных за отчетный налоговый период и (или) налоговые периоды, предшествующие отчетному налоговому периоду;
2) в налоговых периодах, предшествующих отчетному налоговому периоду, в пределах начисленных и (или) исчисленных за отчетный налоговый период.
При этом уплаченные суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет определяются с учетом проведения зачетов в порядке, установленном статьями 599, 601 настоящего Кодекса.
Исчисление и начисление налогов и других обязательных платежей в бюджет производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан или иного государства.
2. Вычету не подлежат:
1) налоги, исключаемые до определения совокупного годового дохода;
2) корпоративный подоходный налог и налоги на доходы юридических лиц, уплаченные на территории Республики Казахстан и в других государствах;
3) налоги, уплаченные в странах с льготным налогообложением;
4) налог на сверхприбыль.";
25) в статье 115:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) расходы по сделке (сделкам), признанной (признанным) судом недействительной (недействительными);";
в подпункте 7):
после слова "сумма" дополнить словами "налогов и";
слова "нормативными правовыми актами Республики Казахстан" заменить словами "законодательством Республики Казахстан или иного государства";
26) подпункт 1-1) пункта 2 статьи 116 дополнить словами ", за исключением биологических активов, а также активов, указанных в подпунктах 2), 3), 4) пункта 1 настоящей статьи";
27) в статье 118:
в пункте 2:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101 - 114 настоящего Кодекса;";
пункты 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом первоначальной стоимостью фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, является его балансовая стоимость в соответствии с бухгалтерским учетом, определенная на дату такого поступления.

24) 114-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«114-бап. Салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті
төлемдерді шегеру.
1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, мыналар:
1) есепті салық кезеңінде, есепті салық кезеңі ішінде және (немесе) есепті салық кезеңінің алдындағы салық кезеңдерінде есептелгендер және (немесе) есепке алынғандар шегінде;
2) есепті салық кезеңінің алдындағы салық кезеңдерінде, есепті салық кезеңінде есептелгендер және (немесе) есепке алынғандар шегінде Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің бюджетіне төленген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер шегерімге жатады.
Бұл ретте салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төленген сомалары осы Кодекстің 599, 601-баптарында белгіленген тәртіппен есепке жатқызу жүргізілгенін ескере отырып айқындалады.
Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есепке алу және есептеу Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
2. Мыналар:
1) жылдық жиынтық табыс айқындалғанға дейін алып тасталатын салықтар;
2) Қазақстан Республикасының аумағында және басқа мемлекеттерде төленген корпоративтік табыс салығы мен заңды тұлғалардың табыстарына салынатын салықтар;
3) жеңілдікті салық салынатын елдерде төленген салық;
4) үстеме пайдаға салынатын салық шегерімге жатпайды.»;
25) 115-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) сот жарамсыз ден таныған мәміле (мәмілелер) бойынша шығыстар;»;
7) тармақшада:
«, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасы» деген сөздер «салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің сомасы» деген сөздермен ауыстырылсын;
«Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде» деген сөздер «Қазақстан Республикасының немесе өзге мемлекеттің заңнамасында» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 116-баптың 2-тармағының 1-1) тармақшасы «осы баптың 1-тармағының 2), 3), 4) тармақшаларында көрсетілген активтерді қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
27) 118-бапта:
2-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің ЮО-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімдерге жатқызылған шығындар (шығыстар);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстің 101-114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындар (шығыстар);»;
3. 4, 5 және б-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, сатуға арналған тауарлық-материалдық қорлардың немесе активтердің құрамынан ауысу жолымен түскен тіркелген активтің бастапқы құны мұндай түсім күні айқындалған бухгалтерлік есепке сәйкес оның баланстық құны болып табылады.

Первоначальная стоимость фиксированного актива, поступившего путем перевода из состава товарно-материальных запасов или активов, предназначенных для продажи, по которому ранее было прекращено признание в качестве фиксированного актива, определяется в размере балансовой стоимости на дату поступления в соответствии с бухгалтерским учетом, но не более стоимости, указанной в пункте 2 статьи 119 настоящего Кодекса.
4. При безвозмездном получении фиксированных активов первоначальной стоимостью фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в акте приема-передачи названных активов с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
5. При получении в качестве вклада в уставный капитал первоначальной стоимостью фиксированных активов является стоимость вклада, указанная в учредительных документах юридического лица, с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.
6. При получении фиксированных активов в связи с реорганизацией путем слияния, присоединения, разделения или выделения налогоплательщика первоначальной стоимостью таких фиксированных активов является балансовая стоимость полученных активов, указанная в передаточном акте или разделительном балансе, за исключением случая, предусмотренного частью второй настоящего пункта с учетом фактических затрат, увеличивающих стоимость таких активов при первоначальном признании в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, за исключением затрат (расходов) не включаемых в первоначальную стоимость фиксированных активов на основании пункта 2 настоящей статьи.";
в пункте 11 после слов "о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" дополнить словами "без учета обесценений и переоценок";
28) в части первой пункта 2 статьи 122 слова "пунктом 3" заменить словами "пунктом 4";

Бұрын тіркелген актив ретінде тану тоқтатылған сатуға арналған тауарлық-материалдық қорлардың немесе активтердің құрамынан ауыстыру жолымен түскен тіркелген активтің бастапқы құны бухгалтерлік есепке сәйкес түскен күнгі баланстық құн мөлшерінде, бірақ осы Кодекстің 119-бабының 2-тармағында көрсетілген құннан аспай айқындалады.
4. Тіркелген активтерді қайтарымсыз алған кезде тіркелген активтердің бастапқы құны осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқыда таныған кезде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындарды - ескере отырып, аталған активтерді қабылдап алу-беру актісінде көрсетілген алынған активтердің баланстық құны болып табылады.
5. Жарғылық капиталға салым ретінде алған кезде тіркелген активтердің бастапқы құны осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқыда таныған кезде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындарды ескере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес айқындалатын құн болып табылады.
6. Салық төлеушіні біріктіру, қосу, бөлу немесе бөліп шығару жолымен қайта ұйымдастыруға байланысты тіркелген активтерді алған кезде осындай тіркелген активтердің бастапқы құны осы баптың 2-тармағының негізінде тіркелген активтердің бастапқы құнына енгізілмейтін шығындарды (шығыстарды) қоспағанда, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес бастапқыда таныған кезде мұндай активтердің құнын ұлғайтатын іс жүзіндегі шығындарды ескере отырып, осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, беру актісінде немесе бөлу балансында көрсетілген алынған активтердің баланстық құны болып табылады.»;
11-тармақтағы «көшу күніне» деген сөздерден кейін «арзандатулар мен қайта бағалауларды ескермей» деген сөздермен толықтырылсын;
28) 122-бап 2-тармақтың бірінші бөлігіндегі «3-тармағына» деген сөздер «4-тармағына» деген сөздермен ауыстырылсын;

29) в пункте 2 статьи 125:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"затрат (расходов), отнесенных на вычеты в соответствии с частью второй пункта 12 статьи 100 настоящего Кодекса;";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"затрат (расходов), по которым налогоплательщик имеет право на вычеты на основании пунктов 6, 13 статьи 100 настоящего Кодекса, а также статей 101 - 114 настоящего Кодекса;";
30) в статье 133:
абзац третий подпункта 1) пункта 1 дополнить предложением следующего содержания:
"Стоимость безвозмездно переданных активов определяется в размере балансовой стоимости переданных активов, указанной в акте приема-передачи названных активов;";
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта применяются при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"В целях применения подпункта 6) пункта 2 настоящей статьи при определении суммы уменьшения налогооблагаемого дохода доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уменьшаются на сумму убытков, указанных в пункте 3 статьи 137 настоящего Кодекса.";
31) статью 136 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Убытком от предпринимательской деятельности не являются убытки, указанные в пунктах 2-4 настоящей статьи, а также убытки от выбытия фиксированных активов I группы.";
32) в статье 137:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Убытки, возникающие при реализации акций и долей участия юридического лица или консорциума, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, компенсируются за счет доходов от прироста стоимости, указанных в подпункте 6) пункта 2 статьи 133 настоящего Кодекса.
Положения настоящего пункта применяются к убыткам, возникающим при реализации акций и долей участия юридического лица или консорциума, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при одновременном выполнении следующих условий:

29) 125-баптың 2-тармағында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 100-бабы 12-тармағының екінші бөлігіне сәйкес шегерімге жатқызылған шығындардан (шығыстардан);»;
мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
«салық төлеушінің осы Кодекстің 100-бабының 6, 13-тармақтарының, сондай-ақ осы Кодекстің 101-114-баптары негізінде шегерімге құқығы болатын шығындардан (шығыстардан);»;
30) 133-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
«Өтеусіз берілген активтердің құны аталған активтерді қабылдау-беру актісінде көрсетілген берілген активтердің баланстық қүны мөлшерінде айқындалады;»;
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстарға салық салынатын табысты азайтуға құқығы бар.
Осы тармақтың ережелері мынадай шарттар бір мезгілде орындалған:
акцияларға немесе қатысу үлестеріне үш жылдан астам иелік еткен;
аталған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнының 50 және одан да көп пайызы осындай өткізу күніне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құраған жағдайда қолданылады;»;
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасын қолдану мақсатында салық салынатын табысты азайту сомасын айқындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар осы Кодекстің 137-бабының 3-тармағында көрсетілген залалдар сомасына азайтылады.»;
31) 136-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы баптың 2-4-тармақтарында көрсетілген залалдар, сондай-ақ I топтың тіркелген активтерін шегеруден шеккен залалдар кәсіпкерлік қызметтен келген залал болып табылмайды.»;
32) 137-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын және қатысу үлестерін өткізу кезінде туындайтын залалдар осы Кодекстің 133-бабы 2-тармағының б) тармақшасында көрсетілген құн өсімінен түсетін табыстар есебінен өтеледі.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын және қатысу үлестерін өткізу кезінде туындайтын залалдарға мынадай шарттар бір мезгілде орындалған:

1) владение более трех лет акциями или долями участия;
2) 50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Убытки, полученные в рамках применения специального налогового режима для юридических лиц-производителей сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства) и сельских потребительских кооперативов, не переносятся на последующие налоговые периоды.";
33) в пункте 2 статьи 141:
в подпункте 1) слова "соответствующего финансового года" заменить словами "финансового года, предшествующего предыдущему финансовому году";
в подпункте 4) слова "и пунктов 2 и 3 статьи 135" исключить;
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) налогоплательщики, соответствующие условиям пунктов 2 и 3 статьи 135 настоящего Кодекса;
6) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 150 настоящего Кодекса.";
34) подпункт 12) пункта 2 статьи 143 изложить в следующей редакции:
"12) вознаграждение по депозитам, выплачиваемое некоммерческим организациям, за исключением зарегистрированных в форме акционерных обществ, учреждений и потребительских кооперативов, кроме кооперативов собственников квартир (помещений).";
35) в статье 144:
в пункте 1 слова "или пунктом 4" исключить;
пункт 2 после цифр "143" дополнить словами ", за исключением доходов, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 статьи 143";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Юридическое лицо своим решением вправе признать налоговым агентом по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, свое структурное подразделение по доходам, облагаемым у источника выплаты, которые выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица о таком признании или прекращении такого признания вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если налоговым агентом признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.
Положения настоящего пункта не распространяются на корпоративный подоходный налог, удерживаемый у источника выплаты с доходов, выплачиваемых (подлежащих выплате) юридическому лицу-нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения.";

1) акцияларға немесе қатысу үлестеріне үш жылдан астам иелік еткен;
2) аталған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнының 50 және одан да көп пайызы осындай өткізу күніне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құраған жағдайда қолданылады;»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Ауыл шаруашылығы өнімін, аквадақыл (балық шшаруашылығының) өнімін өндіруші заңды тұлғалар және селолық тұтыну кооперативтері үшін арнаулы салық режимін қолдану шеңберінде шеккен залалдар келесі салық кезеңдеріне көшірілмейді.»;
33) 141-баптың 2-тармағында:
1) тармақшадағы «тиісті қаржы жылының» деген сөздер «өткен қаржы жылына сәйкес келетін қаржы жылының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада «және 135-баптың 2 және 3-тармақтарының» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) және б) тармақшалармен толықтырылсын:
«5) осы Кодекстің 135-баптың 2 және 3-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер;
6) осы Кодекстің 150-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келетін салық төлеушілер корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептемейді және төлемейді, оның ішінде алдыңғы салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы жөніндегі декларацияны тапсырғанға дейінгі және кейінгі кезеңдері үшін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабын табыс етпейді.»;
34) 143-баптың 2-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«12) пэтерлердің (үй-жайлардың) меншік иелерінің кооперативтерінен басқа, акционерлік қоғамдар, мекемелер мен тұтыну кооперативтері нысанында тіркелгендерді қоспағанда, коммерциялық емес ұйымдарға төленетін депозиттер бойынша сыйақыға төлем көзінен салық салынуға жатпайды.»;
35) 144-бапта:
1-тармақта «немесе 4-тармағында» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ «осы Кодекстің» деген сөзден кейін «143-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген кірістерді қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Заңды тұлға өзінің шешімімен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша салық агенті дел осындай құрылымдық бөлімше төлеген (төлеуге жататын) төлем көзіне салынатын кірістер бойынша өзінің құрылымдық бөлімшесін тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның мұндай тану немесе мұндай тануды тоқтату туралы шешімі мұндай шешім қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер салық агенті деп жаңадан құрылған құрылымдық мекеме танылса, онда заңды тұлғаның мұндай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға-резидент емеске төленетін (төлеуге жататын) кірістерден төлем кезінен үсталатын корпоративтік табыс салығына қолданылмайды.»;

36) дополнить статьей 144-1 следующего содержания:
"Статья 144-1. Порядок налогообложения доходов юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан
Исчисление, удержание и перечисление корпоративного подоходного налога с доходов юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан, установленных подпунктом 2) пункта 1 статьи 143 настоящего Кодекса, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке, установленном главой 23 настоящего Кодекса.";
37) в статье 147:
в пункте 1 цифры "15" заменить цифрами "20";
в пункте 3 цифры "10" заменить цифрами "15";
38) пункт 2 статьи 149 исключить;
39) в подпункте 1) пункта 1 статьи 150 слова "состоят на регистрационном учете" заменить словами "зарегистрированы в качестве налогоплательщиков по месту нахождения";
40) часть вторую пункта 2 статьи 151 исключить;
41) в пункте 1 статьи 154:
после слова "перечисление" дополнить словом "индивидуального";
слова "и главами 19 и 25" заменить словами "главой 19";
42) дополнить статьей 154-1 следующего содержания:
"Статья 154-1. Порядок налогообложения доходов физических лиц-нерезидентов
Исчисление, удержание и перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физических лиц-нерезидентов, а также представление налоговой отчетности производятся в порядке, установленном главой 25 настоящего Кодекса.";
43) в пункте 3 статьи 155:
в подпункте 4):
в абзаце первом:
перед словом "компенсации" дополнить словами "если иное не установлено настоящей статьей,";
слова "если иное не установлено настоящей статьей" исключить.
в абзаце третьем:
перед словом "суточные" дополнить словами "по командировке в пределах Республики Казахстан -";
слова "в сутки - за период нахождения в командировке в пределах Республики Казахстан до сорока суток" заменить словами "за каждые сутки за период, не превышающий сорока суток";
в абзаце четвертом:
перед словом "суточные" дополнить словами "по командировке за пределами Республики Казахстан -";
слова "в сутки - за период нахождения в командировке за пределами Республики Казахстан до сорока суток" заменить словами "за каждые сутки за период, не превышающий сорока суток";
в подпункте 20) слова "жилых помещений" заменить словом "жилищ";

36) мынадай мазмұндағы 144-1-баппен толықтырылсын:
«144-1-бап. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан
қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға-резидент
еместердің табыстарына салық салу тәртібі
Осы Кодекстің 143-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмастан қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға-резидент еместердің табыстарын корпоративтік табыс салығын есептеу, ұстау және аудару, сондай-ақ салық есептілігін ұсыну осы Кодекстің 23-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
37) 147-бапта:
1-тармақтағы «15» деген цифрлар «20» деген цифрлармен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «10» деген цифрлар «15» деген цифрлармен ауыстырылсын;
38) 149-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
39) 150-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
«тіркеу есебінде тұрған» деген сөздер «орналасқан жері бойынша салық төлеушілер ретінде тіркелген» деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 151-баптың 2-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
41) 154-баптың 1-тармағында:
«төлем көзінен» деген сөздерден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
«осы тарауда және осы Кодекстің 19 және 25-тарауларында» деген сөздер «осы Кодекстің 19-тарауында» деген сөзбен ауыстырылсын;
42) мынадай мазмұндағы 154-1-баппен толықтырылсын:
«154-1-бап. Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарына салық
салу тәртібі
Резидент емес жеке тұлғалардың табыстарын есептеу, ұстап қалу және табыстарынан жеке табыс салығын аудару, сондай-ақ салық есептілігін ұсыну осы Кодекстің 25-тарауында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.»;
43) 155-баптың 3-тармағында:
4) тармақшада:
бірінші абзацтың қазақ тіліндегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, қызметтік іссапарлар кезінде, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметкерді оқыту, оның біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау мақсатындағы өтемақылар:»;
үшінші абзацтың қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
төртінші және бесінші абзацтардың қазақ тіліндегі мәтіндері мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының шегінде іссапар кезінде - қырық тәуліктен аспайтын кезең үшін әрбір тәулікке республикалық бюджет туралы заңда көзделген және тиісті қаржы жылғы 1 қаңтарда қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің 6 еселенген мөлшерінен аспайтын тәуліктік;
Қазақстан Республикасынан тысқары іссапар кезінде - қырық тәуліктен аспайтын кезең үшін, әрбір тәулікке республикалық бюджет туралы заңда көзделген және тиісті қаржы жылғы 1 қаңтарда қолданыстағы айлық есептік көрсеткіштің 8 еселенген мөлшерінен аспайтын тәуліктік;»;
20) тармақшаның қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;

44) в пункте 1 статьи 156:
подпункт 5) дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не распространяются на дивиденды по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок, размещенных и обращающихся на иностранной фондовой бирже;";
в подпункте 7):
дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом порядок определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;";
абзац седьмой дополнить словами ", за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставной капитал.";
подпункт 10) дополнить словами "и действующего на дату такой выплаты";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) доходы от прироста стоимости при реализации акций и долей участия в юридическом лице или консорциуме, которые созданы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта применяются при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на день такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем);";
45) статью 158 изложить в следующей редакции:
"Статья 158. Ставки налога
1. Объекты обложения индивидуальным подоходным налогом, за исключением указанных в пунктах 2-4 настоящей статьи, в течение календарного года облагаются по следующим ставкам:
Облагаемый доход
налогоплательщика
за календарный год
в размере
Ставка
не превышающем 200-кратный годовой
расчетный показатель
10 процентов с суммы облагаемого
дохода
превышающем 200-кратный годовой
расчетный показатель, но не
превышающем 330-кратный годовой
расчетный показатель
10 процентов с суммы облагаемого
дохода, равного 200-кратному
годовому расчетному показателю +
15 процентов с суммы облагаемого
дохода, превышающего 200-кратный
годовой расчетный показатель, но
не превышающего 330-кратный
годовой расчетный показатель
превышающем 330-кратный годовой
расчетный показатель
10 процентов с суммы облагаемого
дохода, равного 200-кратному
годовому расчетному показателю +
15 процентов с суммы облагаемого
дохода, превышающего 200-кратный
годовой расчетный показатель, но
не превышающего 330-кратный
годовой расчетный показатель + 20
процентов с суммы облагаемого
дохода, превышающего 330-кратный
годовой расчетный показатель

44) 156-баптың 1-тармағында:
5) тармақша мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның ережелері шетелдік қор биржасында орналастырылған және айналымдағы базалық активтер болып табылатын акциялар бойынша дивидендтерге қолданылмайды;»;
7) тармақшада:
мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
«дивиденттер төлейтін заңды тұлға дивидендтер төлеу күні дивидендтер төленетін кезең ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайды;»; үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) 50 және одан көп пайызы дивидендтерді төлеу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құрау шарттары орындалған кездегі дивидендтер.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылатын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнындағы үлесін айқындау тәртібі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;»;
жетінші абзацта «алып қойған кезде» деген сөздерден кейін «, құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлкін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша «және мұндай төлем күні қолданыстағы» деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның немесе консорциумның акцияларын және қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар
Осы тармақтың ережелері мынадай шарттар бір мезгілде орындалған:
акцияларға немесе қатысу үлестеріне үш жылдан астам иелік еткен;
аталған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнының 50 және одан да көп пайызы осындай өткізу күніне жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құраған жағдайда қолданылады;»;
45) 158-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«158-бап. Салық ставкалары
1. Осы баптың 2-4-тармақтарында көрсетілгендерді қоспағанда, жеке табыс салығы салынатын объектілерге күнтізбелік жыл бойында мынадай ставкалар бойынша салық салынады:
Салық төлеушінің күнтізбелік жылдағы салық салынатын табысы мына мөлшерде
Ставкасы
200 еселік жылдық есептік көрсеткіштен аспайтын
салық салынатын табыс сомасының 10 пайызы
200 еселік жылдық есептік көрсеткіштен асатын, бірақ 330 еселік жылдық есептік көрсеткіштен аспайтын
200 еселік жылдық есептік көрсеткішке тең салық салынатын табыс сомасының 10 пайызы + 200 еселік жылдық есептік көрсеткіштен асатын, бірақ 330 еселік жылдық есептік көрсеткіштен аспайтын салық салынатын табыс сомасының 15 пайызы
330 еселік жылдық есептік көрсеткіштен асатын
200 еселік жылдық есептік көрсеткішке тең салық салынатын табыс сомасының 10 пайызы + 330 еселік жылдық есептік көрсеткіштен асатын салық салынатын табыс сомасының 20 пайызы

В целях применения настоящей статьи годовой расчетный показатель определяется как 12-кратный размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
2. Доходы в виде дивидендов, полученные из источников в Республике Казахстан и за ее пределами, облагаются по ставке 5 процентов.
3. Доходы в виде вознаграждений (за исключением вознаграждений по договорам накопительного страхования), выигрышей облагаются по ставке 10 процентов.
4. Доходы частных нотариусов, частных судебных исполнителей и адвокатов облагаются по ставке 10 процентов.";
46) пункт 2 статьи 161 изложить в следующей редакции:
"2. Удержание индивидуального подоходного налога с дохода, облагаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода физическому лицу, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
Под выплатой дохода физическому лицу понимается:
1) передача в собственность денег в наличной и (или) безналичной формах, ценных бумаг, доли участия, товаров, и иного имущества;
2) выполнение работ, оказание услуг, производимые в счет погашения задолженности и (или) на безвозмездной основе;
3) зачет требования долга;
4) прощение долга;
5) уменьшение размера требования к должнику, за исключением неустойки, списанной в связи с изменением условий сделки;
6) выплата вознаграждения по операциям репо.";
47) статью 162 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Декларация по индивидуальному подоходному налогу и социальному налогу по иностранцам и лицам без гражданства представляется налоговым агентом в налоговые органы по месту уплаты налога ежеквартально не позднее 15-го числа второго месяца, следующего за кварталом, в который входят отчетные налоговые периоды.";
48) в статье 166:
пункт 2 исключить;
в пункте 6:
в подпункте 1) после слова "вычета" дополнить словами ", предоставляемого в соответствии с подпунктом 6) пункта I настоящей статьи, и сумма корректировки, предоставляемой в соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, в совокупности";
подпункт 3) исключить;
49) статью 167 изложить в следующей редакции:
"Статья 167. Исчисление и удержание налога
1. Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога производится ежемесячно с нарастающим итогом с начала календарного года.
2. Сумма индивидуального подоходного налога по доходам работника, подлежащего уплате в бюджет за налоговый период, исчисляется как отношение суммы индивидуального подоходного налога по доходам работника, исчисленного с нарастающим итогом с начала календарного года, включая налоговый период, за который исчисляется индивидуальный подоходный налог, к коэффициенту перерасчета дохода работника на соответствующий месяц
минус
сумма индивидуального подоходного налога по доходам работника, подлежащего уплате в бюджет, исчисленная с нарастающим итогом с начала календарного года за предыдущие налоговые периоды.

Осы бапты қолдану мақсатында жылдық есептік көрсеткіш республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына дейін әрекет ететін айлық есептік көрсеткіштің 12 еселік мөлшері ретінде анықталады.
2. Қазақстан Республикасындағы және одан тыс жерлердегі көздерден алынған дивидендтер түріндегі табысқа 5 пайыз ставка бойынша салық салынады.
3. Сыйақылар (жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша ақыларды қоспағанда), ұтыстар түріндегі табысқа 10 пайыз ставка бойынша салық салынады.
4. Жекеше нотариустардың, жекеше сот орындаушылары мен адвокаттардың табыстарына 10 пайыз ставка бойынша салық салынады.»;
46) 161-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер осы Кодексте өзгеше көзделмесе, төлем көзінен салық салынатын табыстан жеке табыс салығын ұстауды салық агенті төлем көзінен салық салынатын табысты жеке тұлғаға төлеу күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Жеке тұлғаға табысты төлеу дегенде:
1) ақшаны қолма-қол және (немесе) қолма-қол емес ныцифрларда, бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін, тауарларды және өзге де мүлікті меншікке беру;
2) берешекті өтеу есебінен және (немесе) ақысыз негізде жүргізілетін жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету;
3) борышты талап ету есебінен;
4)борышты көшіру;
5) мәміле талаптарының өзгеруіне байланысты есептен шығарылған тұрақсыздық айыбын қоспағанда, борышкерге қойылатын талап мөлшерінің азаюы;
6) репо операциялары бойынша сыйақы төлеу түсініледі.»;
47) 162-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар бойынша жеке табыс салығы мен әлеуметтік салық бойынша декларацияны салық агенті салық төлеу орны бойынша салық органдарына есепті салық кезеңдері кіретін тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-нен кешіктірмей ұсынады.»;
48) 166-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
6-тармақта:
1) тармақшаның қазақ тіліндегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«1) осы баптың 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес ұсынылатын салық шегерімінің сомасы мен осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына сәйкес ұсынылатын түзету сомасы жиынтығында күнтізбелік бір жылда республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын ең төменгі жалақының 8 еселенген мөлшерінен аспаса;»; 3) тармақша алып тасталсын;
49) 167-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«167-бап. Салықты есептеу және ұстау
1. Жеке табыс салығын есептеу және ұстау күнтізбелік жылдың басынан бастап, өспелі қорытындымен ай сайын жүргізіледі.
2. Қызметкердің табыстары бойынша салық кезеңінде бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасы, жеке табыс салығы есептелетін салық кезеңін қоса алғанда, қызметкердің күнтізбелік жылдың басынан бастап, өспелі қорытындымен есептелген табыстары бойынша жеке табыс салығы сомасының тиісті айға қызметкердің табысын қайта есептеу коэффициентіне қатысы ретінде одан қызметкердің табыстары бойынша алдыңғы салық кезеңдері үшін күнтізбелік жылдың басынан бастап, өспелі қорытындымен есептелген, бюджетке төлеуге жататын жеке табыс салығының сомасын алып тастаумен есептеледі.

3. Сумма индивидуального подоходного налога по доходам работника, исчисленного с нарастающим итогом с начала календарного года исчисляется путем применения ставок, установленных пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к расчетной сумме облагаемого индивидуальным подоходным налогом дохода работника.
4. Расчетная сумма облагаемого индивидуальным подоходным налогом дохода работника определяется путем умножения коэффициента перерасчета дохода работника на соответствующий месяц к сумме дохода работника, облагаемого у источника выплаты, определяемого в соответствии со статьей 163 настоящего Кодекса с нарастающим итогом с начала календарного года.
5. Если иное не установлено настоящей статьей, коэффициент перерасчета дохода работника определяется как отношение числа, означающего количество месяцев в календарном году, к числу, означающему количество месяцев, за которое определяется расчетная сумма облагаемого индивидуальным подоходным налогом дохода работника.
6. При увольнении работника до истечения календарного года при исчислении индивидуального подоходного налога с дохода работника за последний месяц работы применяется коэффициент перерасчета "1".
7. При увольнении работника до истечения календарного года налоговый агент обязан произвести перерасчет индивидуального подоходного налога, исходя из полученного дохода за фактически проработанный период, и представить работнику справку о полученном доходе и уплаченном налоге за проработанный период с начала календарного года.
8. В справке о полученном доходе и уплаченном налоге должны быть указаны:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии) налогоплательщика;
2) ИИН налогоплательщика;
3) наименование организации, выдавшей справку;
4) дата составления справки;
5) начисленные доходы;
6) доходы, не подлежащие налогообложению, предусмотренные статьей 156 настоящего Кодекса, с указанием номера подпункта пункта 1 данной статьи, в соответствии с которым произведена корректировка дохода;
7) налоговые вычеты, предусмотренные подпунктами 1)-6) пункта 1 статьи 166 настоящего Кодекса с указанием номера подпункта пункта 1 данной статьи, в соответствии с которым произведен налоговый вычет;
8) доходы, облагаемые индивидуальным подоходным налогом;
9) сумма исчисленного индивидуального подоходного налога.
При этом показатели, указанные в:
1) подпунктах 6)-7), 9)-10) настоящего пункта отражаются за проработанный период в разрезе по месяцам.
2) подпункте 8) настоящего пункта отражаются за проработанный период в разрезе по месяцам отдельно по каждому налоговому вычету, предусмотренному подпунктами 1)-6) пункта 1 пункта 1 статьи 166 настоящего Кодекса.

3. Қызметкердің табыстары бойынша күнтізбелік жылдың басынан бастап, өспелі қорытындымен есептелген жеке табыс салығының сомасы қызметкердің жеке табыс салығы салынатын табысының есеп айырысу сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдану жолымен есептеледі.
4. Қызметкердің жеке табыс салығы салынатын табысының есеп айырысу сомасы тиісті айға қызметкердің табысын қайта есептеу коэффициентін күнтізбелік жылдың басынан бастап, өспелі қорытындымен, осы Кодекстің 163-бабына сәйкес айқындалатын, қызметкердің төлем көзінен салық салынатын табысының сомасына көбейту жолымен анықталады.
5. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, қызметкердің табысын қайта есептеу коэффициента күнтізбелік жылдағы айлардың санын білдіретін санның қызметкердің жеке табыс салығы салынатын табысының есеп айырысу сомасы айқындалатын айлардың санын білдіретін санға қатынасы ретінде айқындалады.
6. Қызметкер күнтізбелік жыл бітпей түрып жұмыстан босатылған кезде қызметкердің табысынан соңғы жұмыс айы үшін жеке табыс салығын есептеу кезінде «1» салынатын қайта есептеу коэффициента қолданылады.
7. Қызметкер күнтізбелік жыл бітпей тұрып жұмыстан босатылған кезде салық агенті іс жүзінде жұмыс істеген кезеңі үшін алған табысына сүйене отырып, жеке табыс салығын қайта есептеу жүргізуге және қызметкерге, күнтізбелік жылдың басынан бастап жұмыс істеген кезеңі үшін алған табысы және төленген салығы туралы анықтама беруге міндетті.
8. Алынған табыс және төленген салық туралы анықтамада мыналар:
1) салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) салық төлеушінің ЖСН-і;
3) анықтаманы берген ұйымның атауы;
4) анықтаманың жасалған күні;
5) есептелген табыстар;
6) оған сәйкес табысты түзету жүргізілген баптың 1-тармағының тармақшасының нөмірін корсете отырып, осы Кодекстің 156-бабында көзделген салық салуға жатпайтын табыстары;
7) оған сәйкес салықтық шегерім жүргізілген баптың 1-тармағының тармақшасының нөмірін көрсете отырып, осы Кодекстің 166-бабының
1-тармағы 1)-6) тармақшаларында көзделген салықтық шегерім;
8) жеке табыс салығы салынатын табыстар;
9) есептелген жеке табыс салығының сомасы көрсетілуі тиіс.
Бұл ретте, мына:
осы тармақтың 6), 7), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген көрсеткіштер жұмыс істеген кезеңі үшін айлар бөлінісінде көрініс табады.
осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген көрсеткіштер жұмыс істеген кезеңі үшін айлар бөлінісінде, осы Кодекстің 166-бабының 1-тармағы 1)-6) тармақшаларында көзделген әрбір салықтық шегерім бойынша жеке көрініс табады.

9. При изменении работодателя в течение календарного года работник для исполнения налоговым агентом своих обязанностей по исчислению и удержанию индивидуального подоходного налога у источника выплаты обязан представить налоговому агенту справку о полученном доходе и уплаченном налоге за проработанный период с начала календарного года, выданную налоговым агентом, являвшимся прежним работодателем.";
50) в статье 169 слова "ставки, установленной" заменить словами "ставок, установленных";
51) статью 171 изложить в следующей редакции:
"Статья 171. Исчисление суммы налога
1. Сумма индивидуального подоходного налога исчисляется путем применения ставок, установленных пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса, к сумме дохода в виде пенсионных выплат, облагаемого у источника выплаты за календарный год, определяемого в соответствии со статьей 170 настоящего Кодекса.
2. Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога производится ежемесячно с нарастающим итогом в порядке, аналогичном порядку, установленному статьей 167 настоящего Кодекса.";
52) в части первой пункта 1 статьи 172 слова "пунктами 1 и 2" заменить словами "пунктами 2 и 3";
53) в статьях 174 и 176 слова "ставки, установленной" заменить словами "ставок, установленных";
54) в статье 178:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящей статьей и статьей 182 настоящего Кодекса исчисление индивидуального подоходного налога по доходам, не облагаемым у источника выплаты, производится налогоплательщиком за налоговый период самостоятельно путем применения ставок, установленных пунктом 1 статьи 158 к облагаемой сумме соответствующего дохода, не облагаемого у источника выплаты, за исключением налогоплательщиков, указанных в пунктах 4 и 5 настоящей статьи.
При этом сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствий со статьей 223 настоящего Кодекса.
Облагаемая сумма соответствующего дохода, не облагаемого у источника выплаты, определяется как разница между доходом, подлежащим налогообложению, с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 настоящего Кодекса, и налоговыми вычетами, установленными пунктом 1 статьи 166 настоящего Кодекса, с учетом положений пунктов 5 и 6 статьи 166 настоящего Кодекса.";
в пунктах 2 и 4 слова "ставки, установленной" заменить словами "ставок, установленных";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом сумма исчисленного индивидуального подоходного налога уменьшается на сумму индивидуального подоходного налога, на которую осуществляется зачет в соответствии со статьей 223 настоящего Кодекса.";

9. Күнтізбелік жыл бойында жұмыс беруші өзгерген кезде төлем көзінен жеке табыс салығын есептеу және ұстау бойынша салық агенті өз міндеттерін орындауы үшін қызметкер салық агентіне бұрынғы жұмыс беруші болып табылатын салық агенті берген, күнтізбелік жылдың басынан бастап, жұмыс істеген кезеңі үшін алған табысы және төленген салығы туралы анықтаманы ұсынуға міндетті.»;
50) 169-бапта «ставканы» деген сөз «ставкаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
51) 171-бап бап мынадай редакцияда жазылсын:
«171-бап. Салық сомасын есептеу
1. Жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 170-бабына сәйкес айқындалатын, төлем көзінен салық салынатын, зейнетақы төлемдері түріндегі табыстың сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдану жолымен есептеледі.
2. Жеке табыс салығын есептеу және ұстау, осы Кодекстің 167-бабында белгіленген тәртіпке ұқсас тәртіппен, өспелі қорытындымен ай сайын жүргізіледі.»;
52) 172-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде «1 және 2-тармақтарында» деген сөздер «2 және 3-тармақтарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
53) 174 және 176-баптарда «ставканы» деген сөздер «ставкаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
54) 178-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер де осы бапта және осы Кодекстің 182-бабында өзгеше белгіленбесе, төлем көзінен салық салынбайтын табыстар бойынша жеке табыс салығын есептеуді салық төлеуші салық кезеңі үшін осы баптың 4 және 5-тармақтарында көрсетілген салық төлеушілерді қоспағанда, төлем кезінен салық салынбайтын, тиісті табыстық салық салынатын сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдану жолымен дербес жүргізеді.
Бұл ретте есептелген жеке табыс салығының сомасы осы Кодекстің 223-бабына сәйкес есепке жатқызу жүзеге асырылатын жеке табыс салығының сомасына азаяды.
Төлем көзінен салық салынбайтын, тиісті табыстың салық салынатын сомасы төлем көзінен салық салынбайтын табыс осы Кодекстің 156-бабында көзделген түзетулер ескеріле отырып, салық салуға жататын табыс пен осы Кодекстің 166-бабы 5 және б-тармақтарының ережелері ескеріліп, осы Кодекстің 166-бабының 1-тармағында белгіленген салық шегерімдері арасындағы айырма ретінде айқындалады.»;
2 және 4-тармақтарда «ставканы» деген сөздер «ставкаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

55) в статье 180:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "жилых помещений" заменить словом "жилищ";
в подпункте 5) после слов "ценных бумаг" дополнить словами ", инвестиционного золота";
в пункте 7 слова "пунктом 5 статьи 87" заменить словами "пунктами 5 и 6 статьи 87";
56) в пункте 1 статьи 182 цифру "1" заменить цифрой "4";
57) пункт 1 статьи 183 изложить в следующей редакции:
"1. Облагаемый доход индивидуального предпринимателя определяется в порядке, установленном для определения объекта обложения корпоративным подоходным налогом в соответствии со статьями 83 - 133, 136, 137, 224 настоящего Кодекса, а также с учетом корректировок, предусмотренных статьей 156 настоящего Кодекса, и налоговыми вычетами, установленными пунктом 1 статьи 166 настоящего Кодекса, с учетом положений пунктов 5 и 6 статьи 166 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящей статьей.";
58) в подпункте 2) пункта 1 статьи 184 после слова "представительствам" дополнить словами "иностранного государства, консульским учреждениям иностранного государства";
59) в статье 187 слова "ставки, установленной" заменить словами "ставок, установленных";
60) в статье 189:
часть вторую пункта 2 исключить;
в части первой пункта 5 слова "иные юридические лица," заменить словами "юридические лица, созданные в соответствии с законодательством иностранного государства,";
61) пункт 2 статьи 190 исключить;
62) статью 191 изложить в следующей редакции:
"Статья 191. Постоянное учреждение нерезидента
1. Если иное не установлено международным договором, постоянным учреждением нерезидента в Республике Казахстан признается одно из следующих мест деятельности в Республике Казахстан, через которое он осуществляет предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан, независимо от сроков осуществления деятельности:
1) любое место осуществления производства, переработки, комплектации, фасовки, упаковки и (или) поставки товаров;
2) любое место управления;
3) любое место геологического изучения недр, осуществления разведки, подготовительных работ к добыче полезных ископаемых и (или) добычи полезных, ископаемых, и (или) выполнения работ, оказания услуг по контролю и (или) наблюдению за разведкой и (или) добычей полезных ископаемых;
4) любое место осуществления деятельности (в том числе контрольной или наблюдательной), связанной с трубопроводом;
5) любое место осуществления установки, монтажа, сборки, наладки, пуска оборудования. При этом, постоянное учреждение образуется при осуществлении хотя бы одного из видов деятельности, указанных в настоящем подпункте с последующим обслуживанием такого оборудования;

55) 180-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшасының қазақ тіліндегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
5) тармақшасында «бағалы қағаздарды» деген сездерден кейін «, инвестициялық алтынды» деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта «87-бабының 5-тармағына» деген сөздер «87-бабының 5 және 6-тармақтарына» деген сөздермен ауыстырылсын;
56) 182-баптың 1-тармағында «1» деген цифр «4» деген цифрмен ауыстырылсын;
57) 183-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, дара кәсіпкердің салық салынатын табысы осы Кодекстің 83-133, 136, 137, 224-баптарына сәйкес корпоративтік табыс салығы салынатын объектіні айқындау үшін белгіленген тәртіппен, сондай-ақ осы Кодекстің 156-бабында көзделген түзетулерді ескере отырып және осы Кодекстің 166-бабының 5 және 6-тармақтарының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 166-бабының 1-тармағында белгіленген салықтық шегерімдермен айқындалады.»;
58) 184-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында «дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктерге» деген сөздер «шет мемлекеттің дипломатиялық және соларға теңестірілген өкілдіктеріне, шет мемлекеттің консулдық мекемелеріне» деген сөздермен ауыстырылсын;
59) 187-бапта «ставканы» деген сөздер «ставкаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
60) 189-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінде «өзге заңды тұлғалар» деген сөздер «шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
61) 190-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
62) 191 -бап мынадай редакцияда жазылсын:
«191-бап. Резидент еместің тұрақты мекемесі
1. Егер халықаралық шартта өзгеше белгіленбесе, резидент еместің Қазақстан Республикасындағы тұрақты мекемесі деп қызметін жүзеге асыру мерзімдеріне қарамастан, ол Қазақстан Республикасының аумағында кәсіпкерлік қызметті ол арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасындағы мынадай қызмет орындарының бірі танылады:
1) тауарларды өндіру, өңдеу, жинақтау, орау, буып-түю және (немесе) жеткізу жүзеге асырылатын кез келген орын;
2) кез келген басқару орны;
3) жер қойнауын геологиялық зерттейтін, пайдалы қазбаларды барлауды, өндіруге дайындық жұмыстарын және (немесе) пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын және (немесе) жұмыстарды орындайтын, пайдалы қазбаларды барлауды және (немесе) өңдеуді бақылау және (немесе) қадағалау жөнінде қызметтер көрсететін кез келген орын;
4) құбыржолға байланысты қызметті (оның ішінде бақылау немесе қадағалау) жүзеге асыратын кез келген орын;
5) жабдықты орнатуды, монтаждауды, жинауды, қалпына келтіруді, іске қосуды жүзеге асыратын кез келген орын. Бұл ретте тұрақты мекеме мұндай жабдыққа кейіннен қызмет корсете отырып, осы тармақшада көрсетілген қызмет түрлерінің ең болмағанда біреуін жүзеге асыру кезінде пайда болады;

6) любое место осуществления деятельности, связанной с установкой, наладкой и эксплуатацией игровых автоматов (включая приставки), компьютерных сетей и каналов связи, аттракционов, а также связанной с транспортной или иной инфраструктурой;
7) место реализации товаров на территории Республики Казахстан, если иное не предусмотрено пунктом 3 настоящей статьи;
8) любое место осуществления строительной деятельности, и (или) строительно-монтажных работ, а также оказания услуг по наблюдению за выполнением этих работ;
9) место нахождения филиала или представительства, за исключением представительства, осуществляющего деятельность, указанную в пункте 4 настоящей статьи;
10) место нахождения лица, осуществляющего посредническую деятельность в Республике Казахстан от имени нерезидента в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о страховой деятельности;
11) место нахождения резидента - участника договора о совместной деятельности, заключенного с нерезидентом в соответствии с законодательством иностранного государства либо Республики Казахстан, в случае, если такая совместная деятельность осуществляется на территории Республики Казахстан.
2. Если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи при оказании услуг, выполнении работ на территории Республики Казахстан, не предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, постоянным учреждением признается место оказания услуг, выполнения работ через служащих или другой персонал, нанятый нерезидентом для таких целей, если деятельность такого характера продолжается на территории Республики Казахстан более ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты начала осуществления предпринимательской деятельности в рамках одного проекта или связанных проектов.
Связанными проектами в целях настоящего раздела признаются проекты, контракты (договоры) по которым являются взаимосвязанными или взаимозависимыми.
Взаимосвязанными контрактами (договорами) признаются контракты (договоры), соответствующие одновременно следующим условиям:
1) по таким контрактам (договорам) нерезидентом или его взаимосвязанной стороной оказываются идентичные или однородные услуги (работы) одному и тому же налоговому агенту или его взаимосвязанной стороне;
2) период времени между датой завершения оказания услуг (выполнения работ) по одному контракту (договору) и датой заключения другого контракта (договора) не превышает двенадцать последовательных месяцев.
Взаимозависимыми признаются контракты (договоры), заключенные нерезидентом или его взаимосвязанной стороной с налоговым агентом или его взаимосвязанной стороной, неисполнение обязательств по одному из которых нерезидентом или его взаимосвязанной стороной влияет на исполнение обязательств таким нерезидентом или его взаимосвязанной стороной по другому контракту (договору).

6) ойын автоматтарын (жалғамаларын коса), компьютерлік желілер мен байланыс арналарын, аттракциондарды орнатуға, жөнге келтіруге және пайдалануға байланысты, сондай-ақ көлік немесе өзге де инфрақұрылымға байланысты қызметті жүзеге асыратын;
7) егер осы баптың 3-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды сату орны;
8) құрылыс қызметін және (немесе) құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыратын, сондай-ақ осы жұмыстардың орындалуын қадағалау жөніндегі қызметтерді көрсететін кез келген орын;
9) осы баптың 4-тармағында көрсетілген қызметті жүзеге асыратын өкілдікті қоспағанда, филиалдың немесе өкілдіктің орналасқан жері;
10) Қазақстан Республикасының сақтандыру қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес Қазақстан Республикасында резидент еместің атынан делдалдық қызметті жүзеге асыратын адамның орналасқан жері;
11) резиденттің-шет мемлекеттің не, егер мұндай бірлескен қызмет Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылса, онда бұл жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес резидент емеспен жасалған бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының орналасқан жері.
2. Егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының аумағында осы баптың 1-тармағында көзделмеген қызметтерді корсету, жұмыстарды орындау кезінде, егер мұндай сипаттағы қызмет Қазақстан Республикасының аумағында бір жоба немесе байланысты жобалар шеңберінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап кез келген дәйекті он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аса жалғасатын болса, осындай мақсаттар үшін резидент емес жалдаған қызметші немесе басқа персонал арқылы қызмет көрсету, жұмыстарды орындау орны тұрақты мекеме деп танылады.
Осы бөлімнің мақсаты үшін байланысты жобалар деп өзара байланысты немесе өзара тәуелді жобалар, келісімшарттар (шарттар) танылады.
Өзара байланысты келісімшарттар (шарттар) деп бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін келісімшарттар (шарттар) танылады:
1) мұндай келісімшарттар (шарттар) бойынша резидент немесе немесе оның өзара байланысты тарапы сол бір салық агентіне немесе оның өзара байланысты тарапына біртектес қызметтер (жұмыстар) көрсетеді;
2) бір келісімшарт (шарт) бойынша қызметтер көрсету аяқталған күн мен басқа келісімшарт (шарт) жасалған күн арасындағы уақыт кезеңі келесі он екі айдан аспайды.
Өзара тәуелді деп резидент емес немесе оның өзара байланысты тарапы немесе салық агентімен немесе оның өзара байланысты тарапымен жасалған келісімшарттар (шарттар) танылады, резидент еместің немесе оның өзара байланысты тарапының олардың біреуі бойынша міндеттемелерін орындамауы мұндай резидент еместің немесе оның өзара байланысты тарапының басқа келісімшарт (шарт) бойынша міндеттемелерді орындауына әсер етеді.

3. Нерезидент образует постоянное учреждение в Республике Казахстан при осуществлении выставочно-ярмарочной торговли в республике Казахстан, если такая деятельность длится более десяти дней и иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи.
4. Осуществление нерезидентом на территории Республики Казахстан деятельности подготовительного и вспомогательного характера, отличающейся от основной (обычной) деятельности нерезидента, не приводит к образованию постоянного учреждения, если такая деятельность длится не более трех лет и иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи. При этом деятельность подготовительного и вспомогательного характера должна осуществляться для самого нерезидента, а не для других (третьих) лиц. К подготовительной и вспомогательной деятельности относятся:
1) использование любого места исключительно для целей хранения и (или) демонстрации товара, принадлежащего нерезиденту;
2) содержание постоянного места деятельности исключительно для целей закупки товаров без их реализации;
3) содержание постоянного места деятельности исключительно для сбора, обработки и (или) распространения информации, рекламы или изучения рынка товаров (работ, услуг), реализуемых нерезидентом, если такая деятельность не является основной (обычной) деятельностью этого нерезидента.
5. Несмотря на положения пунктов 1 и 2 настоящей статьи, если нерезидент осуществляет предпринимательскую деятельность на территории Республики Казахстан через зависимого агента (физическое или юридическое лицо), то такой нерезидент будет рассматриваться как имеющий постоянное учреждение в связи с любой деятельностью, которую зависимый агент осуществляет для этого нерезидента, если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи.
Для целей настоящего раздела зависимым агентом признается лицо, которое отвечает одновременно следующим условиям:
1) уполномочено на основании договорных отношений представлять интересы нерезидента в Республике Казахстан, действовать и (или) совершать от имени и за счет нерезидента определенные юридические действия;
2) деятельность, указанная в подпункте 1) настоящего пункта, осуществляется им не в рамках деятельности таможенного брокера, профессионального участника рынка ценных бумаг и иной брокерской деятельности (за исключением деятельности страхового брокера);
3) его деятельность не ограничивается видами деятельности, перечисленными в пункте 4 настоящей статьи.
6. Дочерняя организация юридического лица-нерезидента, созданная в соответствии с законодательством Республики Казахстан, рассматривается как постоянное учреждение юридического лица-нерезидента, если между дочерней организацией и юридическим лицом-нерезидентом возникают отношения, отвечающие положениям пункта 5 настоящей статьи. В иных случаях дочерняя организация юридического лица-нерезидента не рассматривается как постоянное учреждение юридического лица-нерезидента.

3. Егер мұндай қызмет он күннен астамға созылса және осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында көрме-жәрмеңке саудасын жүзеге асыру кезінде резидент емес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрады.
4. Резидент еместің Қазақстан Республикасының аумағында резидент еместің негізгі (әдеттегі) қызметінен ерекшеленетін дайындық және көмекші сипаттағы қызметті жүзеге асыруы, егер мұндай қызмет үш жылдан аспайтын болса және осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, тұрақты мекеме құруға алып келмейді. Бұл ретте дайындық және көмекші сипаттағы қызмет басқа (үшінші) тұлғалар үшін емес, резиденттің өзі үшін жүзеге асырылуға тиіс. Дайындық және көмекші сипаттағы қызметке:
1) кез келген орынды тек қана резидент емеске тиесілі тауарларды сақтау және (немесе) көрсету мақсатында ғана пайдалану;
2) тұрақты қызмет орнын тауарларды сатпастан, оларды тек қана сатып алу мақсатында ұстау;
3) тұрақты қызмет орнын, егер мұндай қызмет осы резидент еместің негізгі (әдеттегі) қызметі болып табылмаса, тек қана ақпарат жинау, өңдеу және (немесе) тарату, резидент еместің сататын тауарларын (жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін) жарнамалау немесе нарықты зерделеу үшін ұстау жатады.
5. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының ережелеріне қарамастан, егер резидент емес Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметін тәуелді агент (жеке немесе заңды тұлға) арқылы жүзеге асырса, онда мұндай резидент емес, егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, тәуелді агент ол үшін жүзеге асыратын кез келген қызметке байланысты тұрақты мекемесі бар резидент емес ретінде қарастырылатын болады.
Осы бөлімнің мақсаты үшін тәуелді агент деп бір мезгілде мынадай талаптарға жауап беретін тұлға танылады:
1) шарттық қатынастар негізінде Қазақстан Республикасындағы резидент еместің мүдделерін білдіруге, резидент еместің атынан және есебінен белгілі бір заңды әрекеттер істей және (немесе) жасай алатын мүдделерін білдіруге өкілетті;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген қызметті олар кедендік брокер, бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы қызметі және өзге де брокерлік қызмет (сақтандыру брокерінің қызметін қоспағанда) шеңберінде жүзеге асырады;
3) оның қызметі осы баптың 4-тармағында санамаланған қызмет түрлерімен шектелмейді.
6. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған резидент емес заңды тұлғаның еншілес ұйымы, егер еншілес ұйым мен резидент емес заңды тұлға арасында осы баптың 5-тармағының ережелеріне сай келетін қатынастар туындаса, резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесі ретінде қарастырылады. Өзге жағдайларда резидент емес заңды тұлғаның еншілес ұйымы резидент емес заңды тұлғаның тұрақты мекемесі ретінде қарастырылмайды.

7. Если иное не предусмотрено пунктом 8 настоящей статьи нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала, состоящего с ним в трудовых отношениях, для работы на территории Республики Казахстан юридическому лицу, в том числе нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, не образует постоянного учреждения по таким услугам в Республике Казахстан при одновременном выполнении следующих условий:
1) если такой персонал действует исключительно от имени и в интересах юридического лица, которому он предоставлен;
2) нерезидент, оказывающий услуги по предоставлению иностранного персонала, не несет ответственности за результаты работы предоставленного персонала;
3) доход нерезидента от оказания услуг по предоставлению иностранного персонала за налоговый период не превышает десяти процентов от общей суммы затрат нерезидента по предоставлению такого персонала за указанный период.
Для подтверждения суммы затрат на оказание таких услуг, включая доходы иностранного персонала, нерезидент обязан представить получателю услуг копии первичных документов. Для целей исчисления корпоративного подоходного налога с дохода нерезидента, оказывающего услуги по предоставлению иностранного персонала, при выполнении условий, установленных настоящим пунктом, такие услуги нерезидента признаются услугами, оказанными за пределами Республики Казахстан.
8. Нерезидент, осуществляющий предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан, приводящую к образованию постоянного учреждения, обязан зарегистрироваться в качестве налогоплательщика в налоговом органе в порядке, установленном статьей 562 настоящего Кодекса.
В случае если нерезидент осуществляет предпринимательскую деятельность, приводящую к образованию двух и более постоянных учреждений, подлежащих регистрации в одном налоговом органе, то регистрации подлежит одно постоянное учреждение совокупно по группе таких постоянных учреждений нерезидента.
В случае если нерезидент имеет зарегистрированное постоянное учреждение, осуществляющее деятельность, указанную в пунктах 2, 3, 4, 5 или 7 настоящей статьи, и осуществляет аналогичную или такую же деятельность по месту, отличному от места регистрации такого постоянного учреждения, то осуществление такой деятельности приводит к образованию постоянного учреждения и подлежит регистрации с даты начала осуществления аналогичной или такой же деятельности.
В случае, если нерезидент возобновляет деятельность в течение последовательного двенадцатимесячного периода после даты исключения постоянного учреждения такого нерезидента из государственной базы данных налогоплательщиков, то такой нерезидент признается образовавшим постоянное учреждение и подлежит регистрации в качестве налогоплательщика с даты начала такой деятельности. Положения настоящего абзаца применяются в случае, если нерезидент осуществляет деятельность, соответствующую положениям пунктов 2, 3 или 4 настоящей статьи, которая является такой же или аналогичной деятельности постоянного учреждения такого нерезидента, исключенного из государственной базы данных налогоплательщиков.
В случае если нерезидент, осуществлявший деятельность через постоянное учреждение, не осуществляет деятельность, указанную в настоящей статье, на территории Республики Казахстан в течение периода, превышающего двенадцать последовательных месяцев с последней даты возникновения у него налогового обязательства по исчислению налогов и (или) других обязательных платежей в бюджет, то деятельность такого нерезидента образует постоянное учреждение на территории Республики Казахстан при одновременном соблюдении следующих условий:
1) такая деятельность соответствует положениям, установленным настоящей статьей;
2) ранее зарегистрированное постоянное учреждение прекратило деятельность в порядке, предусмотренном статьей 37 настоящего Кодекса.

7. Егер осы баптың 8-тармағында өзгеше көзделмесе, өзге заңды тұлғаға, оның ішінде тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емеске Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істеу үшін шетелдік персоналды ұсыну жөнінде қызмет көрсететін резидент емес бір мезгілде мынадай талаптарды орындаған кезде:
1) егер мұндай персонал өзін ұсынған заңды тұлғаның атынан ғана және соның мүдделерін көздеп қана әрекет етсе;
2) шетелдік персоналды ұсыну жөнінде қызмет көрсететін резидент емес осындай персоналдың орындайтын жұмыс нәтижелеріне жауапты болмаса;
3) резидент еместің шетелдік персоналды ұсыну жөнінде қызмет көрсетуден салық кезеңінде алатын табысы резидент еместің осындай персоналды ұсыну бойынша көрсетілген кезеңдегі шығындарының жалпы сомасының он пайызынан аспайтын болса, Қазақстан Республикасында мұндай қызметтер бойынша тұрақты мекеме құрмайды.
Шетелдік персоналдың табыстарын қоса алғанда, осындай қызмет көрсетуге арналған шығындардың сомасын растау үшін резидент емес көрсетілетін қызметтерді алушыға бастапқы құжаттарының көшірмелерін табыс етуге міндетті. Осы бапта белгіленген талаптар орындалған кезде, шетелдік персоналды ұсыну жөнінде қызметті көрсететін резидент еместің табысынан корпоративтік табыс салығын есептеу мақсаттары үшін резидент еместің мұндай қызметтері Қазақстан Республикасынан тыс жерде көрсетілген болып танылады.
8. Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құруға әкеп соғатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын резидент емес осы Кодекстің 562-бабында белгіленген тәртіппен салық органына салық төлеуші ретінде тіркелуге міндетті.
Егер резидент емес бір салық органында тіркелуге тиіс екі және одан да көп тұрақты мекеме құруға әкеп соғатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырса, онда резидент еместің мұндай тұрақты мекемелерінің тобы бойынша жиынтығында бір тұрақты мекеме тіркелуге жатады.
Егер резидент еместің осы баптың 2, 3, 6, 8 немесе 10-тармақтарында көрсетілген қызметті жүзеге асыратын тіркелген тұрақты мекемесі болса жэне ұқсас немесе осындай қызметті мұндай тұрақты мекеме тіркелген орыннан өзгеше орын бойынша жүзеге асырса, онда мұндай қызметті жүзеге асыру тұрақты мекеме құруға әкеледі және ұқсас немесе осындай қызметті жүзеге асыру басталған күннен бастап тіркелуге тиіс.
Егер резидент емес қызметін мұндай резидент еместің тұрақты мекемесін салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан алып тастағаннан кейін келесі он екі айлық кезең ішінде қайта жаңартпаса, онда мұндай резидент емес тұрақты мекеме құрған деп танылады және мұндай қызметтің бастаған күннен бастап салық төлеуші ретінде тіркелуге тиіс. Осы абзацтың ережелері, егер резидент емес салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорынан алынып тасталған мұндай резидент еместің тұрақты мекемесінің сол немесе ұқсас қызметі болып табылатын осы баптың 2, 3 немесе 6-тармақтарының ережелеріне сәйкес келетін қызметті жүзеге асырса қолданылады.
Егер тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асырған резидент емес осы бапта көрсетілген қызметін Қазақстан Республикасының аумағында онда салық және (немесе) бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер есептеу жөніндегі салық міндеттемесі туындаған соңғы күннен бастап келесі он екі айдан асатын кезең ішінде жүзеге асырмаса, онда мұндай резидент еместің қызметі бір мезгілде мынадай талаптарды сақтаған:
мұндай қызмет осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес келеді;
бұрын тіркелген тұрақты мекеме осы Кодекстің 37-бабында көзделген тәртіппен қызметін тоқтатқан кезде Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты мекеме құрады.

9. В случае осуществления нерезидентами деятельности на территории Республики Казахстан на основании договора о совместной деятельности:
1) деятельность каждого участника такого договора образует постоянное учреждение при соответствии положениям, установленным настоящей статьей;
2) исполнение налогового обязательства осуществляется каждым участником такого договора самостоятельно в порядке, установленном настоящим Кодексом.
10. Деятельность нерезидента образует постоянное учреждение в соответствии с положениями настоящей статьи независимо от отсутствия регистрации нерезидента в качестве налогоплательщика в налоговых органах или учетной регистрации в органах юстиции.
11. Датой начала осуществления деятельности нерезидентом в Республике Казахстан в целях применения настоящего Кодекса признается дата:
1) заключения одного из следующих контракта (договора, соглашения) на:
выполнение работ, оказание услуг в Республике Казахстан;
предоставление полномочий на совершение от его имени действий в Республике Казахстан;
приобретение товаров в Республике Казахстан в целях реализации;
выполнение работ, оказание услуг в Республике Казахстан нерезидентом в рамках договора о совместной деятельности;
приобретение работ, услуг в целях выполнения работ, оказания услуг нерезидентом в Республике Казахстан;
2) заключения первого трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан либо дата прибытия в Республику Казахстан работника для выполнения условий контракта, указанного в подпункте 1) настоящего пункта. При этом дата начала осуществления деятельности нерезидента в Республике Казахстан не может быть более ранней, чем одна из первых дат, указанных в настоящем подпункте;
3) вступления в силу документа, удостоверяющего право нерезидента на осуществление деятельности, указанной в подпунктах 3) и 4) пункта 1 настоящей статьи.
В случае наличия нескольких условий настоящего пункта датой начала осуществления деятельности в Республике Казахстан признается наиболее ранняя из дат, указанных в настоящем пункте.
12. В случае если нерезидент осуществляет деятельность через филиал или представительство, которые не приводят к образованию постоянного учреждения в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения или пунктом 4 настоящей статьи, то к такому филиалу или представительству нерезидента будут применяться положения настоящего Кодекса, предусмотренные для постоянного учреждения нерезидента. При этом такой филиал или представительство имеют право на применение положений международного договора об избежании двойного налогообложения в соответствии со статьей 217 настоящего Кодекса.";

9. Резидент еместер қызметін Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен қызмет туралы шарт негізінде жүзеге асырған жағдайда:
мұндай шартқа әрбір қатысушының қызметі осы бапта белгіленген ережелерге сәйкес болған кезде тұрақты мекеме құрады;
салық міндеттемесін орындауды мұндай шартқа қатысушы осы Кодексте белгіленген тәртіппен дербес жүзеге асырады.
10. Резидент еместің салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелмегеніне немесе әділет органдарында есептік тіркеуден өтпегеніне қарамастан, резидент еместің қызметі осы баптың ережелеріне сәйкес тұрақты мекемені құрады.
11. Осы Кодексті қолдану мақсатында резидент еместің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыруды бастаған күні ретінде:
1) мыналарға:
Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге, немесе
өз атынан Қазақстан Республикасында іс-әрекет жасауға өкілеттіктер беруге;
сату мақсатында Қазақстан Республикасында тауарлар сатып алуға;
Қазақстан Республикасында бірлескен қызмет туралы шарт шеңберінде резидент еместің жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге;
Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мақсатында резидент еместің жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуы келісімшарттың (шарттың, келісімнің) бірін жасасу;
2) Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен алғашқы еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге де шартты жасасу күні не осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген келісімшарттың талаптарын орындау үшін қызметкердің Қазақстан Республикасына келген күні танылады. Бұл ретте резидент еместің Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыруды бастаған күні осы тармақшада көрсетілген алғашқы күндердің бірінен бұрын бола алмайды.
3) осы баптың 1-тармағы 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қызметті жүзеге асыруға резидент еместің құқығын куәландыратын құжаттың күшіне енген күні танылады.
Осы тармақтың бірнеше талаптары болған жағдайда осы тармақта көрсетілген күндердің неғұрлым бұрынырағы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыруды бастаған күн болып танылады.
12. Егер резидент емес қызметін қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шартқа немесе осы баптың 4-тармағына сәйкес тұрақты мекеме құруға алып келмейтін филиал немесе өкілдік арқылы жүзеге асырса, онда резидент еместің мұндай филиалына немесе өкілдігіне осы Кодекстің резидент еместің тұрақты мекемесі үшін көзделген ережелері қолданылатын болады. Бұл ретте мұндай филиалдың немесе өкілдіктің осы Кодекстің 217-тармағына сәйкес қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқықтары бар.»;

63) в статье 192:
в пункте 1:
подпункт 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) доходы от оказания управленческих, финансовых (за исключением услуг по страхованию и (или) перестрахованию рисков), консультационных, аудиторских, юридических (за исключением услуг по представительству и защите интересов в судах и арбитражных органах, а также нотариальных услуг) услуг за пределами Республики Казахстан.
В целях настоящего раздела финансовыми услугами признаются деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, банковская деятельность, деятельность организаций по проведению отдельных видов банковских операций, а также деятельность центрального депозитария и обществ взаимного страхования;
4) доходы лица, зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, определяемом Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 224 настоящего Кодекса, от выполнения работ, оказания услуг независимо от места их фактического выполнения (оказания, реализации), а также иные доходы, установленные настоящей статьей;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) неустойка (штраф, пеня) и другие виды санкций, кроме возвращенных из бюджета необоснованно удержанных ранее штрафов;";
в подпункте 9) слова "расположенных в Республике Казахстан" заменить словами "созданных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
подпункты 10), 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"10) доходы в форме вознаграждений, за исключением вознаграждений по долговым ценным бумагам;
11) доходы в форме вознаграждений по долговым ценным бумагам, получаемые от эмитента;
12) доходы в форме роялти;";
в подпункте 16):
абзац первый изложить в следующей редакции:
"доходы от оказания услуг по международной перевозке. ";
в части третьей:
в абзаце втором слово "внутри" заменить словами "находящимися на территории";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"транспортировка полезных ископаемых по трубопроводам;";
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) доход в виде платежа за простой транспортного средства (за исключением железнодорожных вагонов) либо транспортного оборудования в международной перевозке;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) доходы физического лица-нерезидента от деятельности в Республике Казахстан в виде материальной выгоды, полученной от работодателя.
В целях настоящего раздела материальной выгодой признаются, в том числе:
оплата и (или) возмещение стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом-нерезидентом от третьих лиц;
отрицательная разница между стоимостью товаров, работ, услуг, реализованных физическому лицу-нерезиденту, и ценой приобретения или себестоимостью этих товаров, работ, услуг;
списание суммы долга или обязательства физического лица-нерезидента;";

63) 192-бапта:
1-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде басқару, қаржы (тәуекелдерді сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру), консультациялық, аудиторлық, заңи (соттарда және төрелік органдарда мүдделерді білдіру және қорғау жөніндегі қызметтерді, сондай-ақ нотариаттық қызметтердің қоспағанда) көрсетуден түсетін табыстар.
Осы бөлімнің мақсатында қаржы қызметтері деп сақтандыру нарығына, бағалы қағаздар нарығына, жинақтаушы зейнетақы қорларына қатысушылардың қызметі, банк қызметі, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметі, сондай-ақ орталық депозитарийдің және өзара сақтандыру қоғамдарының қызметі танылады;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Кодекстің 224-бабына сәйкес айқындайтын салық салудағы жеңілдігі бар мемлекетте тіркелген тұлғаның жұмыстарды орындаудың, қызметтер көрсетудің нақты орындалған (көрсетілген, өткізілген) жеріне қарамастан, оларды орындаудан, көрсетуден түсетін табыстары, сондай-ақ осы бапта белгіленген өзге де табыстары;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) және бұрын негізсіз ұсталған айыппұлдардың бюджетке қайтарылғандарынан басқа, санкциялардың басқа да түрлері;»;
9) тармақшадағы «Қазақстан Республикасында орналасқан» деген сөздер «Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес құрылған» деген сөздермен ауыстырылсын;
10), 11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10) борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақыларды қоспағанда, сыйақы нысанындағы табыстар;
11) эмитенттен алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша сыйақы нысанындағы табыстар;
12) роялти нысанындағы табыстар;»;
16) тармақшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«халықаралық тасымал жөніндегі қызметтерді көрсетуден түсетін табыстар.»;
үшінші бөлікте:
екінші абзацтағы «Қазақстан Республикасы ішіндегі» деген сөздер «Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«пайдалы қазбаларды құбыр жолдармен тасымалдар болып танылмайды;»;
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) халықаралық тасымалда жай көлік құралы (теміржол вагондарын қоспағанда) не көлік жабдығы үшін төлем түріндегі табыс;»;
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«21) жұмыс берушіден алынған материалдық пайда түріндегі Қазақстан Республикасындағы қызметтен түскен резидент емес жеке тұлғаның табыстары.
Осы бөлімнің мақсатында материалдық пайда, оның ішінде:
үшінші тұлғалардан резидент емес жеке тұлға алған тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге төлем және (немесе) олардың өндіріп алу;
резидент емес жеке тұлға өткізген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны мен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бағасы немесе олардың өзіндік құны арасындағы теріс айырма;
резидент емес жеке тұлғаның борыш немесе міндеттеме сомасын есептен шығару болып танылады;»;

дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) доходы физического лица-нерезидента в виде материальной выгоды, полученной от лица, не являющегося работодателем.
В целях настоящего раздела материальной выгодой признаются, в том числе:
оплата и (или) возмещение стоимости товаров, выполненных работ, оказанных услуг, полученных физическим лицом-нерезидентом от третьих лиц;
отрицательная разница между стоимостью товаров, работ, услуг, реализованных физическому лицу-нерезиденту, и ценой приобретения или себестоимостью этих товаров, работ, услуг;
списание суммы долга или обязательства физического лица-нерезидента;";
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) доходы в виде безвозмездно полученного или унаследованного имущества, в том числе работ, услуг, за исключением безвозмездно полученного имущества физическим лицом - нерезидентом от физического лица-резидента.
Стоимость безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг определяется в размере расходов, понесенных в связи с выполнением таких работ, оказанием услуг.
Стоимость безвозмездно полученного имущества, за исключением безвозмездно выполненных работ, оказанных услуг, определяется в размере его балансовой стоимости по данным бухгалтерского учета лица, передавшего такое имущество на дату передачи имущества.
В случае невозможности определения стоимости безвозмездно полученного имущества из данных бухгалтерского учета, а также унаследованного имущества, стоимость такого имущества на дату передачи или вступления в наследство устанавливается одним из следующих способов:
на основе стоимости, установленной уполномоченным государственным органом в сфере регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ними по состоянию на первое января календарного года, в течение которого получено такое имущество;
на основе котировки ценной бумаги, торгуемой на казахстанской или иностранной фондовой бирже, на день получения указанной ценной бумаги (вступления) в наследство.
В случае невозможности определения стоимости безвозмездно полученного или унаследованного имущества в порядке, установленном настоящим подпунктом, стоимость определяется на основе отчета об оценке имущества;";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) другие доходы, возникающие в результате деятельности на территории Республики Казахстан.
При этом положения подпунктов 1) - 4), 8), 10) - 12), 16) - 17), 21), 21-1), 26) - 29) настоящей статьи применяются при условии начисления и (или) выплаты доходов:
резидентом;
нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, если выплаты связаны с деятельностью или имуществом такого постоянного учреждения;

мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
«21-1) жұмыс беруші болып табылмайтын тұлғадан алынған материалдық пайда түріндегі резидент емес жеке тұлғаның табыстары.
Осы бөлімнің мақсатында материалдық пайда, оның ішінде:
үшінші тұлғалардан резидент емес жеке тұлға алған тауарларға, орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге төлем және (немесе) олардың өндіріп алу;
резидент емес жеке тұлға өткізген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің құны мен осы тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу бағасы немесе олардың өзіндік құны арасындағы теріс айырма;
резидент емес жеке тұлғаның борыш немесе міндеттеме сомасын есептен шығару болып танылады;»;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«26) резидент емес жеке тұлғаның резидент жеке тұлғадан қайтарымсыз негізде алынған мүлкін қоспағанда, қайтарымсыз негізде алынған немесе мұраға қалдырылған мүлкі, оның ішінде жұмыстар, қызметтер түріндегі табыстары.
Қайтарымсыз негізде орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің қүны осындай қызметтерді орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шыққан шығыстар мөлшерінде анықталады.
Қайтарымсыз негізде орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді қоспағанда, қайтарымсыз негізде алынған мүліктің құны мүлікті беру күнгі мұндай мүлікті берген тұлғаның бухгалтерлік есебінің деректері бойынша оның теңгерім құны мөлшерінде анықталады.
Бухгалтерлік есеп деректерінен қайтарымсыз негізде алынған мүліктің, сондай-ақ мұраға қалдырылған мүліктің құнын анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда, берілген немесе мұраға енгізілген күнгі мұндай мүліктің құны мынадай тәсілдердің бірімен:
мұндай мүлік алынған күнтізбелік жылдың бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша жылжымайтын мүлікке және онымен жасалатын мәмілелерге құқықтарды тіркеу саласында уәкілетті мемлекетті орган белгілеген қүн негізінде;
көрсетілген бағалы қағазды мұраға алған (енгізілген) күні қазақстандық немесе шетелдік қор биржасында саудаланатын бағалы қағаздың котировкасы негізінде белгіленеді.
Осы тармақшада белгіленген тәртіппен қайтарымсыз негізде алынған немесе мұраға қалдырылған мүліктің құнын анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда, құны мүлікті бағалау туралы есеп негізінде анықталады;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«29) Қазақстан Республикасының аумағындағы қызмет нәтижесінде туындайтын басқа да табыстар.
Бұл ретте осы баптың 1)-4), 8), 10)-12), 16)-17), 21), 21-1), 26-29) тармақшаларының ережелері табыстарды мыналардың:
резидент;
егер төлем осындай тұрақты мекеменің қызметіне немесе мүлкіне байланысты болса, тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес;

филиалом, представительством нерезидента, в случае, если филиал, представительство не образуют постоянное учреждение в соответствии с международным договором об избежании двойного налогообложения или пунктом 4 статьи 191 настоящего Кодекса.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"Доходом нерезидента из источников в Республике Казахстан не является:
1) сумма подоходного налога, исчисленная с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса и уплаченная в бюджет Республики Казахстан налоговым агентом за счет собственных средств без его удержания;
2) компенсация расходов членам органа управления (совета директоров или иного органа), понесенных в связи с выполнением возложенных на них резидентом управленческих обязанностей, в пределах:
фактически произведенных расходов на проезд к месту выполнения управленческих обязанностей и обратно, включая оплату расходов за бронь, на основании документов, подтверждающих такие расходы (в том числе электронного билета при наличии документа, подтверждающего факт оплаты его стоимости);
фактически произведенных расходов на наем жилого помещения на основании документов, подтверждающих такие расходы, но не более предельных норм возмещения расходов по найму одноместных стандартных номеров в отелях государственным служащим, находящимся в командировках за границей;
суммы денег не более 6-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - за период нахождения в пределах Республики Казахстан для выполнения управленческих обязанностей до сорока суток;
суммы денег не более 8-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, в сутки - за период нахождения за пределами Республики Казахстан для выполнения управленческих обязанностей до сорока суток. При этом место выполнения управленческих обязанностей не должно совпадать с местом постоянного проживания.";
64) в статье 193:
заголовок после слова "удержания" дополнить словом "корпоративного";
в пункте 1:
в части первой после слова "облагаются" дополнить словом "корпоративным";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Исчисление и удержание корпоративного подоходного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты, производится налоговым агентом:
1) не позднее дня выплаты доходов юридическому лицу-нерезиденту - по начисленным и выплаченным доходам;

егер филиал, өкілдік қайталама салық салуды болдырмау туралы халықаралық шартқа немесе осы Кодекстің 191-бабы 4-тармағына сәйкес тұрақты мекеме құрмаса, резидент еместің филиалы, өкілдігі есептеуі және (немесе) төлеуі талабымен қолданылады.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасындағы көздерден резидент еместің табысы мыналар:
1) осы Кодекстің ережелеріне сәйкес резидент еместің табыстарынан есептелген және меншік қаражаты есебінен оның ұсталымынсыз салық агенті Қазақстан Республикасының бюджетіне төлеген табыс салығының сомасы;
2) оларға резидент жүктеген басқарушылық міндетті орындауға байланысты шеккен басқару органы (директорлар кеңесі немесе өзге орган) мүшелеріне шығыстарға өтемақы, мынаның шегінде:
мұндай шығыстарды растайтын құжаттар (оның ішінде оның құнын төлеу фактісін растайтын құжат болған кезде электрондық билет) негізінде броньға шығыс төлемдерін қоса алғанда, басқарушылық міндетті орындау орнына барып-қайту жолына нақты жүргізілген шығыстар;
мұндай шығыстарды растайтын құжаттар негізінде тұрғын үй-жайды жалдауға нақты жүргізілген, бірақ шетелде іссапарда болған мемлекеттік қызметші отельдеріндегі бір орынды стандартты нөмірлерді жалдау бойынша шығыстарды өтеу нормалары шегінен аспайтын шығыстар;
тәулігіне - қырық тәулікке дейін басқарушылық міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының шегінде болған кезең үшін, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын 6 есе айлық көрсеткіш мөлшерінен аспайтын ақша сомасы;
тәулігіне - қырық тәулікке дейін басқарушылық міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасының шегінде болған кезең үшін, республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданылатын 8 есе айлық көрсеткіш мөлшерінен аспайтын ақша сомасы болып табылмайды. Бұл ретте, басқарушылық міндеттерді орындау орны тұрақты тұратын орнымен сәйкес келмеуі қажет.»;
64) 193-бапта:
тақырыпта «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөлікте «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Төлем кезінен салынатын табыс бойынша корпоративтік табыс салығын есептеу және ұстауды салық агенті:
1) есептелген және төленген табыстар бойынша - резидент емес заңды тұлғаға табыс төлеу күнінен кешіктірмей;

2) не позднее срока, установленного пунктом 1 статьи 149 настоящего Кодекса для представления декларации по корпоративному подоходному налогу, - по начисленным и невыплаченным доходам, которые отнесены на вычеты.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Корпоративный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом независимо от формы и места осуществления выплаты дохода юридическому лицу-нерезиденту.";
в пункте 3:
в абзаце первом после слова "бюджет" дополнить словом "корпоративного";
в подпункте 2) цифру "6" заменить цифрой "4";
в подпункте 4) слова "эмитента-резидента" заменить словами "резидента-эмитента";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. При уплате налоговым агентом суммы корпоративного подоходного налога, исчисленной с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса, за счет собственных средств без его удержания обязанность налогового агента по удержанию и перечислению корпоративного подоходного налога у источника выплаты считается исполненной.";
пункт 4 дополнить частью следующего содержания:
"В целях настоящего раздела при налогообложении дивидендов, возникающих при корректировке объектов налогообложения в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, под выплатой дохода понимается определение дохода в соответствии с абзацами вторым-шестым подпункта 14) пункта 1 статьи 12 настоящего Кодекса. При этом датой выплаты дохода является срок, установленный пунктом 1 статьи 149 настоящего Кодекса для представления декларации по корпоративному подоходному налогу.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При наличии в контрактах, заключенных с нерезидентами, положений, предусматривающих выполнение различных видов работ (услуг) на территории Республики Казахстан и за ее пределами, порядок исчисления и удержания подоходного налога у источника выплаты, установленный настоящей статьей, применяется к каждому виду работ (услуг) отдельно. Каждый этап работ (услуг), выполненных нерезидентом в рамках единого производственно-технологического цикла, рассматривается как отдельный вид работ (услуг) в целях исчисления и удержания подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидентов.
При этом общая сумма доходов нерезидента по вышеуказанным контрактам должна быть обоснованно распределена на доходы, полученные от выполнения работ (услуг) в Республике Казахстан и за ее пределами.
В целях применения положений настоящего пункта нерезидент обязан представить получателю услуг копии учетной документации, подтверждающей обоснованность распределения общей суммы дохода нерезидента на доходы, полученные от выполнения работ (услуг) в Республике Казахстан, и на доходы, полученные от выполнения работ (услуг) за ее пределами.
При необоснованном распределении дохода нерезидента, приведшего к занижению суммы дохода нерезидента, подлежащего налогообложению в Республике Казахстан в соответствии с положениями настоящей статьи, налогообложению подлежит совокупная сумма дохода нерезидента, полученного по вышеуказанным контрактам от выполнения работ, оказания услуг как в Республике Казахстан, так и за ее пределами.";
в пункте 5:
подпункт 1) дополнить словами "за исключением услуг (работ), оказанных на территории Республики Казахстан, связанных с данной поставкой";
в подпункте 3):
абзацы первый, второй и третий изложить в следующей редакции:
"дивиденды, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
абзац седьмой дополнить словами ", за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставной капитал";
дополнить частью следующего содержания:
"При этом порядок определения доли имущества лиц (лица), являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;";
подпункт 5) дополнить частью следующего содержания:
"Положения настоящего подпункта не распространяются на дивиденды по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок, размещенных и обращающихся на иностранной фондовой бирже;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

2) шегерімге жатқызылған есептелген және төленбеген табыстар бойынша - корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны беру үшін осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімнен кешіктірмей жүргізеді.»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төлем кезінен корпоративтік табыс салығын резидент емес заңды тұлғаға табысты төлеуді жүзеге асырудың нысаны мен орнына қарамастан, салық агенті ұстайды.»;
3-тармақта:
бірінші бөлікте «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
2) тармақшада «6» деген цифр «4» деген цифрмен ауыстырылсын;
4) тармақшада «резидент эмитентіне» деген сөздер «эмитент резидентіне» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы Кодекстің ережелеріне сәйкес резидент еместің табысынан есептелген корпоративтік табыс салығы сомасын оны ұстамай өз қаражаты есебінен салық агенті төлеген кезде, салық агентінің төлем көзінен корпоративтік табыс салығын ұстау және аудару бойынша міндеті орындалған болып саналады.»;
4-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Осы бөлімнің мақсатында осы Кодекске және трансферттік баға белгілеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық салу объектілерін түзету кезінде пайда болған дивидендтерге салық салған жағдайда, табысты төлеу болып осы Кодекстің 12-бабының 1-тармағы 14) тармақшасының екінші-алтыншы абзацтарына сәйкес табысты анықтау түсініледі. Бұл ретте, табысты төлеу күні корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны беру үшін осы Кодекстің 149-бабының 1-тармағында белгіленген мерзім болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Резидент еместермен жасалған келісімшарттарда Қазақстан Республикасының аумағында және оның шегінен тыс жұмыстардың (қызметтердің) әртүрлі түрлерін орындауды көздейтін ережелер болған жағдайда, осы бапта белгіленген төлем кезінен табыс салығын есептеу және ұстау тәртібі жұмыстардың (қызметтердің) әр түріне бөлік қолданылады. Бірыңғай өндірістік-технологиялық цикл шеңберінде резидент емес орындаған жұмыстардың (қызметтердің) әр кезеңі резидент еместердің табысынан төлем көзінен табыс салығын есептеу және ұстау мақсатында жұмыстардың (қызметтердің) бөлек түрі ретінде қаралады.
Бұл ретте жоғарыда көрсетілген келісімшарттар бойынша резидент еместің жалпы табыс сомасын Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жұмыстарды (қызметтерді) орындаудан алынған табысқа негізді бөлінуі тиіс.
Осы тармақтың ережелерін қолдану мақсатында резидент емес Қазақстан Республикасында жұмыстарды (қызметтерді) орындаудан алынған табысқа және оның шегінен тыс жұмыстарды (қызметтерді) орындаудан алынған табысқа резидент еместің жалпы табыс сомасын бөлу негіздемесін растайтын есеп құжаттамасының көшірмелерін қызметтер алушыға беруге міндетті.
Осы баптың ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында салық салуға жататын резидент еместің табыс сомасын төмендетуге әкелген резидент еместің табысын негіздемесіз бөлген кезде, Қазақстан Республикасында, сол сияқты оның шегінен тыс жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден жоғарыда көрсетілген келісімшарттар бойынша алынған резидент еместің жиынтық табыс сомасы салық салуға жатады.»;
5-тармақта:
1) тармақшада «сыртқы» деген сөз «осы жеткізуге байланысты Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген қызметтерді (жұмыстарды) қоспағанда, сыртқы» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада:
бірінші, екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«бір мезгілде мынадай:
акцияларды немесе қатысу үлестерін үш жылдан астам иелену;
дивидендтер төлейтін заңды тұлға дивидендтер төленетін кезең ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылмау;
дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) 50 және одан көп пайызы дивидендтерді төлеу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құрайтын шарттар орындалған кездегі дивидендтер.
жетіншіі абзац «алып қойған кезде» деген сөздерден кейін «, құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлкін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнындағы үлесін айқындау тәртібі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;»;
5) тармақша мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақшаның ережелері шетелдік қор биржасында орналастырылған және айналымдағы депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша дивидендтерге қолданылмайды;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"7) доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом, или долей участия в юридическом лице или консорциуме, указанные в подпункте 5) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, за исключением, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, если иное не установлено подпунктом 8) настоящего пункта, при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на дату такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющегося (не являющихся) недропользователем (недропользователями) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
65) в статье 194:
в подпункте 1) цифры "15" заменить цифрами "20";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) доходы от оказания услуг по международной перевозке - 5 процентов;";
66) в статье 195:
в заголовке после слова "перечисления" дополнить словом "корпоративного";
в пункте 1:
в абзаце первом слово "Подоходный" заменить словами "Корпоративный подоходный";
в подпункте 2) слова "тридцать первое декабря отчетного налогового периода, в котором" заменить словами "последний день налогового периода, установленного статьей 148 настоящего Кодекса, в декларации по корпоративному подоходному налогу за который";
в подпункте 3)
слова "по выплаченной предоплате" заменить словами "в случае выплаты предоплаты";
после слова "нерезидента" дополнить словами "в пределах суммы выплаченной предоплаты";
в пункте 2:
слова "текущем налоговом периоде" заменить словами "декларации по корпоративному подоходному налогу за налоговый период, установленный статьей 148 настоящего Кодекса";
слова "в последующих налоговых периодах" заменить словами "по истечении такого периода";
67) статью 196 изложить в следующей редакции:
"Статья 196. Представление налоговой отчетности
Налоговый агент обязан представлять в налоговый орган по месту своего нахождения расчет по корпоративному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с дохода нерезидента, в следующие сроки:
1) за первый, второй и третий кварталы - не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом, в котором произведена выплата доходов нерезиденту;

«7) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, егер осы тармақтың 8) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген, заңды тұлға шығарған акцияларды немесе заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар бір мезгілде мынадай шарттар орындалған:
акцияларға немесе қатысу үлестеріне үш жылдан астам иелік еткен;
аталған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнының 50 және одан да көп пайызы осындай өткізу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құраған жағдайда;»;
65) 194-бапта:
і) тармақшадағы «15» деген цифрлар «20» деген цифрлармен ауыстырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) халықаралық тасымалдау бойынша қызметтер көрсетуден түсетін табыстар - 5 пайыз;»;
66) 195-бапта:
тақырыпта «көзінен» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацта «табыс» деген сез «корпоративтік табыс» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада «есепті салық кезеңінің отыз бірінші желтоқсанындағы» деген сөздер «корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда осы Кодекстің 148-бабында белгіленген салық кезеңінің соңғы күнгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) төленген алдын ала толем жағдайында - табысты есептеу күнгі валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша төленген алдын ала төлем сомасы шегінде резидент еместің табысына есептелген ай аяқталғаннан кейінгі жиырма бес күнтізбелік күннен кешіктірмей аударуға тиіс»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер резидент еместің есептелген табыс сомасы осы Кодекстің 148-бабында белгіленген салық кезеңіне корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияда шегеруге жатқызылған болса, бірақ бұл ретте резидент емеске мұндай табысты төлеу мұндай кезең еткенде жүргізілген болса, онда толем көзінен табыс салығы осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген мерзімде бюджетке салық агенті аударуға жатады.»;
67) 196-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«196-бап. Салық есептілігін табыс ету
Салық агенті өзі орналасқан жердегі салық органына резидент еместің табысынан төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығы бойынша есеп-қисапты мынадай мерзімде:
1) бірінші, екінші және үшінші тоқцифрлар үшін - резидент еместің табыстарын төлеу жүргізілген тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей;

2) за четвертый квартал - не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом, установленным статьей 148 настоящего Кодекса, в котором произведена выплата доходов нерезиденту и (или) за который начисленные, но невыплаченные доходы нерезидента отнесены на вычеты.";
68) в статье 197:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) акций, выпущенных юридическим лицом-резидентом, и долей участия в уставном капитале юридического лица-резидента или консорциума при несоответствии условиям, установленным подпунктом 7) пункта 5 статьи 193 или подпунктом 8) пункта 1 статьи 200-1 настоящего Кодекса;";
в частях первой и второй пункта 1-1 цифры "201" заменить цифрами "200-1";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченные государственные и местные исполнительные органы, осуществляющие руководство в сфере операций по недропользованию представляет в уполномоченный орган сведения о сделке по купле-продаже ценных бумаг, долей участия, связанных с имуществом юридического лица-резидента, являющегося недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с указанием:
1) идентификационного номера и (или) его аналога в стране резидентства и наименования юридического лица и (или) фамилии, имени, отчества физического лица, реализующего и приобретающего указанные акции (доли участия);
2) цены приобретения указанных акций (долей участия);
3) даты выплаты дохода по совершенной сделке;
4) сведений о предыдущей деятельности приобретателя, включая список государств, в которых он осуществлял свою деятельность за последние три года, предшествующие году заключения сделки;
5) сведений об аффилиированности лица, реализующего имущество с другими лицами (размер прямого или косвенного участия).
2-2. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня получения сведений от уполномоченных государственных и местных исполнительных органов, осуществляющих руководство в сфере операций по недропользованию направляет их в налоговый орган по месту нахождения юридического лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, указанного в подпунктах 3) - 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса с одновременным извещением непосредственно подчиненного ему по вертикали налогового органа.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Налоговый орган по месту нахождения юридического лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, в течение пяти рабочих дней со дня получения сведений, указанных в пункте 2-1 настоящей статьи, обязан направить такому юридическому лицу сведения о приобретателе акций (долей участия), а также о цене приобретения таких акций (долей участия).";
в пункте 6 слова "обязан зарегистрироваться" заменить словами "подлежит регистрации";
пункты 8, 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:

2) төртінші тоқсан үшін - осы Кодекстің 148-бабында белгіленген есепті салық кезеңінен кейінгі, резидент еместің табыстарын төлеу жүргізілген және (немесе) резидент емеске есептелген, бірақ төленбеген табыстар шегерімге жатқызылған жылдың 31 наурызынан кешіктірмей табыс етуге міндетті.»;
68) 197-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы Кодекстің 193-бабының 5-тармагы 7) тармақшасында немесе 200-1-бабының 1-тармағы 8) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес болмаса резидент заңды тұлға шығарған акцияларды жэне резидент заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталына қатысу үлестерін;»;
1-1-баптың бірінші және екінші бөліктерінде «201» деген цифрлар «200-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2 тармақшалармен толықтырылсын:
«2-1. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар мыналар:
1) сәйкестендіру нөмірі және (немесе) резиденттік еліндегі оның ұқсасы және көрсетілген акцияларды (қатысу үлестерін) өткізуші және сатып алушы заңды тұлғаны атауы және (немесе) жеке тұлғаны тегі, аты, әкесінің аты;
2) көрсетілген акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу бағалары;
3) жасалған мәміле бойынша табыс төлеу күні;
4) мәміле жасасқан жылдың алдындағы соңғы үш жылда ол өз қызметін жүзеге асырған мемлекеттердің тізімін қоса алғанда, сатып алушының бұрынғы қызметі туралы мәліметтер;
5) басқа тұлғалармен мүлікті өткізуші тұлғаның аффилиирленгені туралы мәліметтер (заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаның мүлкімен байланысты бағалы қағаздарды, қатысу үлестерін сатып алу-сату жөніндегі мәміле туралы мәліметтерді уәкілетті органға береді.
2-2. Уәкілетті орган жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан мәліметтер алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды өзіне тікелей бағынысты салық органына бір мезгілде хабарлай отырып, осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығын иеленетін заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органына береді.»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалаңу құқығын иеленетін заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша салық органы осы баптың 2-1-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алушы туралы, сондай-ақ мұндай акцияларды (қатысу үлестерін) сатып алу бағасы туралы мәліметтерді мұндай заңды тұлғаға жіберуге міндетті.»;
6-тармақта «тіркелуге міндетті» деген сөздер «тіркелуге жатады» деген сөздермен ауыстырылсын;
8. 9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Перечисление суммы подоходного налога производится налоговым агентом в сроки, установленные статьей 195 настоящего Кодекса.
Налоговая отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидентов, представляется налоговым агентом в сроки, установленные статьями 196, 203 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту его регистрационного учета в Республике Казахстан.
9. Подоходный налог может быть уплачен за счет средств налогового агента юридическим лицом-резидентом, являющимся недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом подоходный налог подлежит перечислению в бюджет таким юридическим лицом-резидентом в срок не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором получена сумма подоходного налога от налогового агента. Налоговая отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидента представляется таким юридическим лицом-резидентом не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом в котором получена сумма подоходного налога от налогового агента, в налоговый орган по месту нахождения юридического лица-резидента в Республике Казахстан.
Сумма подоходного налога, перечисленная налоговым агентом юридическому лицу-резиденту, являющемуся недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, указанному в подпунктах 3) - 5) пункта 1 настоящей статьи, не признается доходом такого юридического лица-резидента.
10. В случае неприменения налоговым агентом положений пунктов 8 и 9 настоящей статьи юридическое лицо-резидент, являющееся недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, имеет право самостоятельно за счет своих средств произвести уплату подоходного налога с доходов от прироста стоимости за нерезидента в срок не позднее двадцати пяти календарных дней после окончания месяца, в котором получены сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
Юридическое лицо-резидент, указанное в подпунктах 3) - 5) пункта 1 настоящей статьи, при уплате подоходного налога в соответствии с настоящим пунктом обязано представить налоговую отчетность по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты с доходов нерезидента в налоговый орган по месту своего нахождения не позднее 15 числа второго месяца, следующего за кварталом в котором получены сведения, указанные в пункте 3 настоящей статьи.
При этом сумма налога, уплаченная за нерезидента, не подлежит вычету при определении налогооблагаемого дохода юридического лица, являющегося недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

«8. Табыс салығының сомасын аударуды салық агенті осы Кодекстің 195-бабында белгіленген мерзімде жүргізеді.
Резидент еместердің табыстарынан төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін салық агенті осы Кодекстің 196, 203-баптарында белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасындағы оның тіркеу есебі орны бойынша салық органына береді.
9. Табыс салығын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлға салық агентінің қаражаты есебінен төлеуі мүмкін. Бұл ретте мұндай резидент заңды тұлға табыс салығын бюджетке салық агентінен табыс салығының сомасы алынған ай аяқталғаннан кейін жиырма бес күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде аударуы тиіс. Резидент еместің табыстарынан төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін мұндай резидент заңды тұлға салық агентінен табыс салығының сомасы алынған тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей, резидент заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында орналасқан орны бойынша салық органына береді.
Осы баптың 1-тармағының 3)-5) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаға салық агенті аударған табыс салығының сомасы осындай резидент заңды тұлғаның табысы болып танылмайды.
10. Салық агенті осы баптың 8 және 9-тармақтарының ережелерін қолданбаған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаның осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтерді алған ай аяқталғаннан кейін жиырма бес күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде резидент емес үшін құн өсімінен түсетін табыстан табыс салығын төлеуді өз қаражаты есебінен дербес жүргізуге құқығы бар.
Осы баптың 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген резидент заңды тұлға осы тармаққа сәйкес табыс салығын төлеу кезінде осы баптың 3-тармағында көрсетілген мәліметтер алынған тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірмей өзінің орналасқан жері бойынша салық органына резидент еместің төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салық есептілігін ұсынуға міндетті.
Бұл ретте резидент емес үшін төленген салық сомасы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның салық салынатын табысын айқындау кезінде шегерімге жатқызылмайды.

11. В случае неприменения налоговым агентом, юридическим лицом- резидентом, являющимся недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, указанным в подпунктах 3) - 5) пункта 1 настоящей статьи, положений пунктов 7-10 настоящей статьи исполнение такого обязательства возлагается на юридическое лицо-резидента, являющееся недропользователем, в порядке, установленном главами 85 - 86 настоящего Кодекса.";
пункт 12 исключить;
69) в статье 198:
в пункте 3:
предложение второе части первой исключить;
в части второй слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "с учетом норм законодательства";
в части второй пункта 4 слова "в соответствии с законодательством" заменить словами "с учетом норм законодательства";
70) в статье 200:
в части первой пункта 2:
в абзаце первом:
после слов "указанных в" дополнить словами "подпункте 2) пункта 1 статьи 192,";
после слова "перечисление" дополнить словом "корпоративного";
в части второй слово "Подоходный" заменить словами "Корпоративный подоходный";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Доходы юридического лица-нерезидента, не зарегистрированного в налоговых органах в качестве налогоплательщика в нарушение требований статьи 562 настоящего Кодекса, получаемые от деятельности в Республике Казахстан через постоянное учреждение, подлежат обложению корпоративным подоходным налогом у источника выплаты без осуществления вычетов по ставке, установленной подпунктом 1) статьи 194 настоящего Кодекса.
Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика с нарушением сроков, установленных статьей 562 настоящего Кодекса, обязано отразить в первоначальных декларациях по соответствующим видам налогов объекты обложения и объекты, связанные с налогообложением, возникшие за период с даты образования постоянного учреждения до даты его регистрации в налоговом органе, исчислить и исполнить возникшие в связи с этим налоговые обязательства по уплате налогов, кроме налоговых обязательств налогового агента.
При этом сумма корпоративного подоходного налога, исчисленного таким юридическим лицом-нерезидентом за период с даты образования постоянного учреждения до даты его регистрации в налоговом органе, уменьшается на сумму корпоративного подоходного налога, удержанного у источника выплаты в соответствии с настоящим пунктом с доходов такого юридического лица-нерезидента за указанный период.
Уменьшение производится при наличии документов, подтверждающих удержание налога налоговым агентом.";

11. Салық агенті осы баптың 1-тармағының 3)-5) тармақшаларында көрсетілген, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлға осы баптың 7-10-тармақтарындағы ережелерді қолданбаған жағдайда, мұндай міндеттемені орындау осы Кодекстің 85-86-тарауларында белгіленген тәртіппен жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын резидент заңды тұлғаға жүктеледі.»;
12-тармақ алып тасталсын;
69) 198-бапта:
3-тармақта:
бірінші бөліктегі екінші сөйлем алып тасталсын;
екінші бөліктегі «заңнамасына сәйкес» деген сөздер «заңнама нормаларын ескере отырып,» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың екінші бөлігіндегі «заңнамасына сәйкес» деген сөздер «заңнама нормаларын ескере отырып,» деген сөздермен ауыстырылсын;
70) 200-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзацта:
«Осы Кодекстің» деген сөздерден кейін «192-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында,» деген сөздермен толықтырылсын;
«табыстардан» деген сөзден кейін «корпоративтік» деген сөзбен толықтырылсын;
екінші бөлікте «табыс» деген сөз «корпоративтік табыс» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметінен алынатын осы Кодекстің 562-бабының талаптарын бұзып салық төлеуші ретінде салық органдарында тіркелмеген резидент емес заңды тұлғаның табысы осы Кодекстің 194-бабының 1) тармақшасында белгіленген ставка бойынша шегерімдерді жүзеге асырмастан, толем көзінен корпоративтік табыс салығын салуға жатады.
Осы Кодекстің 562-бабында белгіленген мерзімді бұза отырып, салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға салық салу объектілерін және тұрақты мекеме құрылған күннен бастап салық органында оны тіркеген күнге дейінгі кезеңде туындаған салық салуға байланысты объектілерді тиісті салықтың сәйкес келетін түрлері бойынша бастапқы декларацияларда көрсетуге, салық агентінің салық міндеттемелерінен басқа, осыған байланысты салықтарды төлеу бойынша салық міндеттемелеріне байланысты туындаған салық салуға байланысты міндеттемелерді есептеуге және орындауға міндетті.
Бұл ретте тұрақты мекеме құрылған күннен бастап салық органында оны тіркеген күнге дейінгі кезең үшін осындай резидент емес заңды тұлға есептеген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетілген кезеңге осындай резидент емес заңды тұлғаның табысынан осы тармаққа сәйкес төлем көзінен ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына кемітіледі.
Кемітуді салық агенті салықты ұстауды растайтын құжаттар болған кезде жүргізеді.»;

71) дополнить статьей 200-1 следующего содержания:
"Статья 200-1. Доходы физического лица-нерезидента, не подлежащие налогообложению
1. Налогообложению не подлежат следующие доходы физического лица-нерезидента:
1) вознаграждения, выплачиваемые физическим лицам-нерезидентам по их вкладам в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензии уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) выплаты, связанные с поставкой товаров на территорию Республики Казахстан в рамках внешнеторговой деятельности, за исключением услуг, оказанных на территории Республики Казахстан, связанных с данным внешнеторговым контрактом;
3) суммы накопленных (начисленных) вознаграждений по долговым ценным бумагам при их покупке, оплаченные покупателями-резидентами;
4) дивиденды, за исключением указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
юридическое лицо, выплачивающее дивиденды, не является недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение периода, за который выплачиваются дивиденды;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, на день выплаты дивидендов составляет имущество лиц (лица), не являющихся (не являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта применяются только к дивидендам, полученным от юридического лица-резидента в виде:
дохода, подлежащего выплате по акциям, в том числе по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок;
части чистого дохода, распределяемого юридическим лицом между его учредителями, участниками;
дохода от распределения имущества при ликвидации юридического лица или при уменьшении уставного капитала путем пропорционального уменьшения размера вкладов участников либо путем полного или частичного погашения долей участников (участника), а также при изъятии учредителем, участником доли участия в уставном капитале юридического лица, за исключением имущества, внесенного учредителем, участником в качестве вклада в уставный капитал.
При этом порядок определения доли имущества лиц (лица) являющихся (являющегося) недропользователями (недропользователем) в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в стоимости уставного капитала или акций (долей участия) юридического лица или консорциума, выплачивающих дивиденды, определяется в соответствии со статьей 197 настоящего Кодекса;

71) мынадай мазмұндағы 200-1-баппен толықтырылсын:
«200-1-бап. Салық салуға жатпайтын резидент емес жеке тұлғаның
табысы
1. Резидент емес жеке тұлғаның мынадай табыстары салық салуға жатпайды:
1) қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның лицензиясы негізінде олардың банктердегі және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдары бойынша резидент емес жеке тұлғалар төлейтін сыйақы;
2) осы сыртқы сауда келісімшартына байланысты Қазақстан Республикасының аумағында көрсетілген қызметтерді қоспағанда, сыртқы сауда қызметі шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды жеткізуге байланысты төлемдер;
3) резидент сатып алушылар төлеген сатып алу кезіндегі борыштық бағалы қағаздар бойынша жинақталған (есептелген) сыйақы сомасы;
4) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, мынадай талаптарды бір мезгілде орындаған кездегі дивидендтер:
үш жылдан астам акцияларды немесе қатысу үлестерін иелену;
дивидендтер төлейтін заңды тұлға дивидендтер төленетін кезең ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылмайды;
дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) 50 және одан көп пайызы дивидендтерді төлеу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына. сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін құрайтын шарттар орындалған кездегі дивидендтер.
Осы тармақтың ережелері:
акциялар бойынша, оның ішінде депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша төлеуге жататын табыс;
заңды тұлға өзінің құрылтайшысы, қатысушылары арасында бөлетін таза табыстың бір бөлігі;
заңды тұлға таратылған кезде немесе қатысушылардың салым мөлшерін тепе-тең кеміту арқылы не қатысушылардың (қатысушының) үлестерін толық немесе ішінара өтеу арқылы жарғылық капиталды кеміту кезінде, сондай-ақ заңды тұлғаның жарғылық капиталында қатысу үлесін құрылтайшы, қатысушы алған кезде, құрылтайшының, қатысушының жарғылық капиталға салым ретінде енгізген мүлкін қоспағанда, мүлікті бөлуден түскен табыс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкінің дивидендтерді төлейтін заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталының немесе акцияларының (қатысу үлестерінің) құнындағы үлесін айқындау тәртібі осы Кодекстің 197-бабына сәйкес айқындалады;

5) доходы по паям открытых паевых инвестиционных фондов при их выкупе управляющей компанией данного фонда;
6) дивиденды и вознаграждения по ценным бумагам, находящимся на дату начисления таких дивидендов и вознаграждений в официальном списке фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан.
Положения настоящего подпункта не распространяются на дивиденды по акциям, являющимся базовыми активами депозитарных расписок, размещенных и обращающихся на иностранной фондовой бирже;
7) вознаграждения по государственным эмиссионным ценным бумагам, агентским облигациям и доходы от прироста стоимости при реализации государственных эмиссионных ценных бумаг и агентских облигаций;
8) доходы от прироста стоимости при реализации акций, выпущенных юридическим лицом, или долей участия в юридическом лице или консорциуме, указанные в подпункте 5) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, за исключением, указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, при одновременном выполнении следующих условий:
владение более трех лет акциями или долями участия;
50 и более процентов стоимости уставного капитала или акций (долей участия) указанного юридического лица или консорциума на дату такой реализации составляет имущество лиц (лица), не являющегося (не являющихся) недропользователем (недропользователями) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
9) доходы от прироста стоимости при реализации методом открытых торгов на фондовой бирже, функционирующей на территории Республики Казахстан, или иностранной фондовой бирже ценных бумаг, находящихся на день реализации в официальных списках данной фондовой биржи;
10) доходы от выполнения работ, оказания услуг за пределами Республики Казахстан за исключением доходов, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса;
11) доход по инвестиционному депозиту, размещенному в исламском банке;
12) выплаты, производимые за счет средств гранта в рамках межправительственного соглашения, участником которого является Республика Казахстан, направленного на поддержку (оказание помощи) малообеспеченным гражданам в Республике Казахстан.";
72) в статье 201:
в заголовке после слова "перечисления" дополнить словом "индивидуального";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Доходы физического лица-нерезидента, определенные пунктом 1 статьи 192 настоящего Кодекса, облагаются индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты по ставкам, указанным в статье 194 настоящего Кодекса без осуществления налоговых вычетов, если иное не установлено настоящей статьей.
Исчисление и удержание индивидуального подоходного налога по доходам, облагаемым у источника выплаты, производится налоговым агентом не позднее дня выплаты доходов физическому лицу-нерезиденту.
При выплате дохода в иностранной валюте размер дохода, облагаемого у источника выплаты, пересчитываете в национальную валюту Республики Казахстан - тенге с применением рыночного курса обмена валют на дату выплаты дохода.
Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов физического лица-нерезидента в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с настоящим пунктом.";
в пункте 2:
после слова "перечисление" дополнить словом "индивидуального";

5) осы қордың басқарушы компаниясы оларды сатып алған кездегі ашылған пай инвестициялық қорлары бойынша табыстар;
6) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының ресми тізімінде мұндай дивидендтер мен сыйақыларды есептеу күнгі қолда бар бағалы қағаздар бойынша дивидендтер және сыйақылар.
Осы тармақшаның ережелері шетелдік қор биржасында орналастырылған және айналымдағы депозитарлық қолхаттардың базалық активтері болып табылатын акциялар бойынша дивидендтерге қолданылмайды;
7) мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар, агенттік облигациялар бойынша сыйақылар және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар мен агенттік облигацияларды өткізу кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
8) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, егер осы тармақтың 8) тармақшасында өзгеше белгіленбесе, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген, заңды тұлға шығарған акцияларды немесе заңды тұлғадағы немесе консорциумдағы қатысу үлестерін өткізу кезінде құн өсімінен түсетін табыстар бір мезгілде мынадай шарттар орындалған:
акцияларға немесе қатысу үлестеріне үш жылдан астам иелік еткен;
аталған заңды тұлғаның немесе консорциумның жарғылық капиталы немесе акциялары (қатысу үлестері) құнының 50 және одан да көп пайызы осындай өткізу күніне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар (жер қойнауын пайдаланушы) болып табылмайтын тұлғалардың (тұлғаның) мүлкін қүраған жағдайда;
9) осы қор биржасы ресми тізімдерінде өткізген күнгі бағалы қағаздар Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасында немесе шетелдік қор биржасында ашық сауда-саттық әдісін іске асыру кезіндегі құн өсімінен түскен табыстар;
10) осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетілген табыстарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жұмыстарды орындаудан, қызметтерді көрсетуден түскен табыстар;
11) ислам банкінде орналасқан инвестициялық депозит бойынша табыс;
12) Қазақстан Республикасында аз қамтылған азаматтарды қолдауға (көмек көрсетуге) бағытталған, қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын үкіметаралық келісім шеңберінде грант есебінен жүргізілетін төлемдер.»;
72) 201-бапта:
тақырыпта «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сөзбен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, резидент емес жеке тұлғаның осы Кодекстің 192-бабының 1-тармағында айқындалған жеке табыстарына осы Кодекстің 194-бабында көрсетілген ставкалар бойынша төлем көзінен табыс салығы салық шегерімдері жүзеге асырылмай салынады.
Төлем кезінен салынатын табыс бойынша жеке табыс салығын есептеуді және ұстауды салық агенті резидент емес жеке тұлғаға табыс төлеу күнінен кешіктірмей жүргізеді.»;
Шетелдік валютада табысты төлеу кезінде төлем көзінен салынатын табыс мөлшері табыс төлеу күнгі валюталар айырбастаудың нарықтық бағамын қолдана отырып, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңгеге қайта есептеледі.
Бюджетке резидент емес заңды тұлғаның табыстарынан жеке табыс салығын аударуды осы тармаққа сәйкес салық ұстауға жататын айдан кейінгі айдың 25-і күніне дейін өзінің орналасқан жері бойынша салық агенті жүргізеді.»;
2-тармақта:
«көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сезбен толықтырылсын;

слова "8 настоящей статьи" заменить словами "1 статьи 200-1 настоящего Кодекса,";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставок, установленных пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса к сумме доходов, облагаемых у источника выплаты, определенных подпунктами 18) - 21), 22) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, включая доходы, определенные пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.
Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода физическому лицу-нерезиденту, за исключением случая, указанного в пункте 5 настоящей статьи.
Налоговый агент обязан перечислить суммы индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в сроки, установленные статьей 161 настоящего Кодекса.
4. Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты удерживается налоговым агентом независимо от формы и места осуществления выплаты дохода физическому лицу-нерезиденту.
5. При предоставлении нерезидентом, деятельность которого не образует постоянного учреждения в Республике Казахстан в соответствии с положениями пункта 7 статьи 191 настоящего Кодекса, иностранного персонала, состоящего с ним в трудовых отношениях, доход такого персонала от деятельности в Республике Казахстан облагается индивидуальным подоходным налогом у источника выплаты.
При этом объектом обложения индивидуальным подоходным налогом являются доходы физических лиц-нерезидентов, в том числе иная материальная выгода, получаемая таким персоналом в связи с деятельностью в Республике Казахстан.
В случае если доход выплачивается предоставленному персоналу нерезидентом, налоговая база в целях исчисления индивидуального подоходного налога определяется налоговым агентом на основе документов, представляемых нерезидентом в соответствии с пунктом 7 статьи 191 настоящего Кодекса.
Удержание индивидуального подоходного налога у источника выплаты с дохода иностранного персонала производится налоговым агентом при выплате дохода юридическому лицу-нерезиденту за услуги по предоставлению иностранного персонала.
Исчисление индивидуального подоходного налога, удерживаемого у источника выплаты, производится налоговым агентом путем применения ставок, установленных пунктом 1 статьи 158 настоящего Кодекса к сумме доходов иностранного персонала, определенных в соответствии с настоящим пунктом с учетом положений пункта 3 статьи 155 настоящего Кодекса, без осуществления налоговых вычетов.
Налоговый агент обязан перечислить суммы индивидуального подоходного налога, удержанного у источника выплаты, в сроки, установленные статьей 161 настоящего Кодекса.";
в пункте 6:
абзац первый после слова "перечислению" дополнить словом "индивидуального";
в подпункте 2) цифру "6" заменить цифрой "4";
подпункт 3) дополнить частью следующего содержания:
"Для целей настоящей главы юридическое лицо-резидент своим решением вправе признать налоговым агентом по индивидуальному подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, свое структурное подразделение по доходам, облагаемым у источника выплаты, которые выплачены (подлежат выплате) таким структурным подразделением, в порядке, установленном статьей 161 настоящего Кодекса;";
в подпункте 4) цифры "10" заменить цифрой "7";
в подпункте 5) слова "эмитента-резидента" заменить словами "резидента-эмитента";

«осы баптың 8-тармағының» деген сездер «осы Кодекстің 200-1-бабының 1-тармағының» деген сөздермен ауыстырылсын;
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Төлем кезінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеуді салық шегерімдерін жүзеге асырмастан, осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы Кодекстің 163-бабы 2-тармағында анықталған табыстарды қоса алғанда, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18)-21), 22) тармақшаларында анықталған төлем көзінен салынатын табыс сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдану арқылы салық агенті жүргізеді.
Төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығын осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, резидент емес жеке тұлғаға табыс төлеу күнінен кешіктірмей салық агенті ұстайды.
Салық агенті осы Кодекстің 161-бабында белгіленген мерзімде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасын аударуға міндетті.
4. Төлем кезінен жеке табыс салығын резидент емес жеке тұлғаға табыс төлеуді жүзеге асыру нысаны мен орнына қарамастан, салық агенті ұстайды.
5. Қызметі осы Кодекстің 191-бабы 7-тармағының ережелеріне сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмайтын резидент емес онымен еңбек қатынасында тұрған шетелдік персоналды бермеген кезде Қазақстан Республикасындағы қызметінен алынған мұндай персоналдың табысына төлем көзінен жеке табыс салығы салынады.
Бұл ретте резидент емес жеке тұлғалардың табыстары, оның ішінде Қазақстан Республикасындағы қызметке байланысты мұндай персонал алатын өзге материалдық пайда жеке табыс салығын салу объектісі болып табылады.
Егер резидент берген персоналға табыс төленсе, жеке табыс салығын есептеу мақсатында салық базасын осы Кодекстің 191-бабы 7-тармағына сәйкес резидент емес берген құжаттар негізінде салық агенті анықтайды.
Шетелдік персонал табысынан төлем көзінен жеке табыс салығын ұстауды салық агенті шетелдік персоналды беру бойынша қызметтер үшін резидент емес заңды тұлғаға табыс төлеген кезде жүргізеді.
Төлем кезінен ұсталатын жеке табыс салығын есептеу салық шегерімдерін жүзеге асырмастан, осы Кодекстің 155-бабы 3-тармағының ережелерін ескере отырып, осы тармаққа сәйкес анықталған шетелдік персонал табысының сомасына осы Кодекстің 158-бабының 1-тармағында белгіленген ставкаларды қолдану арқылы салық агенті жүргізеді.
Салық агенті осы Кодекстің 161-бабында белгіленген мерзімде төлем көзінен ұсталған жеке табыс салығының сомасын аударуға міндетті.»;
6-тармақта:
бірінші абзац «көзінен» деген сөзден кейін «жеке» деген сәзбен толықтырылсын;
2) тармақшадағы «6» деген цифрлар «4» деген цифрмен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тараудың мақсаттары үшін резидент заңды тұлға өз шешімімен төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша салық агенті деп осы Кодекстің 161-бабында белгіленген тәртіппен мұндай құрылымдық бөлімше төлеген (төлеуге жататын) төлем кезінен салынатын табыс бойынша өз құрылымдық бөлімшесін тануға құқылы.»;
4) тармақшадағы «10» деген цифрлар «7» деген цифрмен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы «резидент змитентіне» деген сөздер «эмитент резидентіне» деген сөздермен ауыстырылсын;

пункты 7 и 8 исключить;
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. При уплате налоговым агентом суммы индивидуального подоходного налога, исчисленной с доходов нерезидента в соответствии с положениями настоящего Кодекса, за счет собственных средств без его удержания обязанность налогового агента по удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога у источника выплаты считается исполненной.";
73) в статье 202:
в пункте 1:
в абзаце первом части первой:
слова "физического лица-нерезидента" заменить словами "иностранцев и лиц без гражданства, являющихся работниками юридического лица-нерезидента, не имеющего постоянного учреждения в Республике Казахстан";
слова "статьями 163 - 165" заменить словами "статьей 163";
в подпунктах 1) и 2) слова "физическое лицо-нерезидент" заменить словами "иностранец или лицо без гражданства";
в части второй:
слова "физическое лицо-нерезидент" заменить словами "иностранец или лицо без гражданства";
слова "статьями 163 - 165" заменить словами "статье 163";
в пункте 2 слова "физического лица-нерезидента" заменить словами "иностранца или лица без гражданства";
в пункте 3:
слова "физического лица-нерезидента", "физическим лицом - нерезидентом", "физическими лицами-нерезидентами" заменить соответственно словами "иностранца или лица без гражданства", "иностранцем или лицом без гражданства", "иностранцами или лицами без гражданства";
слова "ставке, установленной" заменить словами "ставкам, установленным";
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. Индивидуальный подоходный налог у источника выплаты исчисляется и удерживается налоговым агентом не позднее дня выплаты дохода юридическому лицу-нерезиденту независимо от формы и места осуществления выплаты дохода.
5. Перечисление индивидуального подоходного налога с доходов иностранного лица или лица без гражданства в бюджет производится налоговым агентом по месту своего нахождения до 25 числа месяца, следующего за месяцем, в котором налог подлежит удержанию в соответствии с пунктом 4 настоящей статьи.";
74) в статье 203 слова "своего нахождения в сроки, установленные статьей 196 настоящего Кодекса" заменить словами "уплаты налога ежеквартально не позднее 15-го числа второго месяца, следующего за кварталом, в который входят отчетные налоговые периоды";
75) пункт 4 статьи 204 исключить;
76) в статье 205:
слово "Декларация" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, декларация";
дополнить частью следующего содержания:
"В случае выезда за пределы Республики Казахстан в течение текущего налогового периода без последующего въезда на территорию Республики Казахстан до 31 марта года, следующего за текущим налоговым периодом, физическое лицо - нерезидент вправе представить декларацию по индивидуальному подоходному налогу и уплатить индивидуальный подоходный налог в течение текущего налогового периода. При этом декларация по индивидуальному подоходному налогу представляется за период с начала текущего налогового периода до даты выезда такого лица за пределы Республики Казахстан.";

7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Осы Кодекстің ережесіне сәйкес резидент еместің табысынан есептелген жеке табыс салығы сомасын оны ұстамастан өз қаражаты есебінен салық агенті төлеген кезде, салық агентінің төлем көзінен жеке табыс салығын ұстау және аудару бойынша міндеті орындалған болып саналады.»;
73) 202-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында:
«резидент емес жеке тұлғаның» деген сөздер «шетелдіктердің және Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесі жоқ резидент емес заңды тұлғаның қызметкерлері болып табылатын азаматтығы жоқ адамдардың» деген сөздермен ауыстырылсын;
«163-165-баптарында» деген сөздер «163-бабында» деген деген сөздермен ауыстырылсын;
1) және 2) тармақшаларда «резидент емес жеке тұлға» деген сөздер «шетелдіктер немесе азаматтығы жоқ адамдар» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
«резидент емес жеке тұлға» деген сөздер «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам» деген сөздермен ауыстырылсын;
«163-165-баптарында» деген сөздер «163-бабында» деген деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта «резидент емес жеке тұлғаның» деген сөздер «шет ел азаматының немесе азаматтығы жоқ тұлғаның» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта «резидент емес жеке тұлға», «резидент емес жеке тұлғаның», «резидент емес жеке тұлғалармен» деген сөздер тиісінше «шетелдік адам немесе азаматтығы жоқ тұлға», «шетелдік адамның немесе азаматтығы жоқ тұлғаның», «шетелдік адамдармен немесе азаматтығы жоқ тұлғалармен» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ставканы» деген сез «ставкаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Төлем көзінен жеке табыс салығын резидент емес заңды тұлғаға табысты төлеуді жүзеге асырудың нысаны мен орнына қарамастан, оған тыс төлеу күнінен кешіктірмей салық агенті есептейді және ұстайды.
5. Бюджетке шетелдік адамның немесе азаматтығы жоқ тұлғалардың табыстарынан жеке табыс салығын аударуды осы тармаққа сәйкес салық ұстауға жататын айдан кейінгі айдың 25-1 күніне дейін өзінің орналасқан жеріндегі салық агенті жүргізеді»;
74) 203-бапта «өзі орналасқан жердегі салық органына осы Кодекстің 196-бабында белгіленген мерзімдерде» деген сөздер «есепті салық кезеңдері кіретін тоқсаннан кейінгі екінші айдың 15-1 күнінен кешіктірмей тоқсан сайын салық төлеу орны бойынша салық органына» деген сөздермен ауыстырылсын;
75) 204-баптың 4-тармағы алып тасталсын:
76) 205-бапта:
«Жеке» деген сөз «Егер осы банта өзгеше белгіленбесе, жеке» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Ағымдағы салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызына дейін Қазақстан Республикасының аумағына кейіннен кірместен ағымдағы салық кезеңі ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс шыгу жағдайында, резидент емес жеке тұлға жеке табыс салығы бойынша декларацияны беруге және ағымдағы салық кезеңі ішінде жеке табыс салығын төлеуге құқылы. Бұл ретте жеке табыс салығы бойынша декларация ағымдагы салық кезеңінің басынан бастап Қазақстан Республикасының щегінен тыс мүндай тұлғалар шыққан күнге дейінгі кезеңге беріледі.»;

77) в части первой пункта 7 статьи 208:
в подпункте 1) слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
подпункт 3) дополнить словами ", составленной в соответствии с требованиями законодательства государства, в котором создано и (или) резидентом которого является такое юридическое лицо";
78) статью 212 изложить в следующей редакции:
"Статья 212. Порядок применения международного договора в отношении полного освобождения от налогообложения доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан
1. Налоговый агент имеет право самостоятельно применить освобождение от налогообложения при выплате дохода нерезиденту или при отнесении начисленного, но не выплаченного дохода нерезидента на вычеты, если такой нерезидент является резидентом страны, с которой заключен международный договор.
2. Порядок применения положений международного договора, установленный настоящей статьей, распространяется в отношении налогообложения доходов нерезидента, предусмотренных статьей 192 настоящего Кодекса, за исключением доходов, в отношении которых порядок применения положений международного договора установлен статьями 212-1 - 215 настоящего Кодекса, а также доходов, определенных статьей 197 настоящего Кодекса.
3. Международный договор применяется при условии представления нерезидентом налоговому агенту документа, подтверждающего резидентство, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется нерезидентом налоговому агенту не позднее одной из следующих дат, которая наступит первой, за исключением случая, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи:
1) 31 декабря календарного года, в котором произошла выплата дохода нерезиденту или невыплаченные доходы нерезидента отнесены на вычеты;
2) начала проведения плановой налоговой проверки квартала, в котором выплачен доход нерезиденту, оканчивающегося в календарном году, в котором проводится такая налоговая проверка по вопросу исполнения налогового обязательства по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты;
3) не позднее пяти рабочих дней до завершения внеплановой налоговой проверки квартала, в котором выплачен доход нерезиденту, оканчивающегося в календарном году, в котором проводится такая налоговая проверка по вопросу исполнения налогового обязательства по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты. Дата завершения внеплановой налоговой проверки определяется в соответствии с предписанием.
4. В случае если нерезидент оказывает услуги или выполняет работы на территории Республики Казахстан в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения в Республике Казахстан, в целях применения положений международного договора юридическое лицо-нерезидент наряду с документом, указанным в пункте 3 настоящей статьи, представляет налоговому агенту нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов либо выписки из торгового реестра (реестра акционеров или иного аналогичного документа, предусмотренного законодательством государства, в котором зарегистрирован нерезидент) с указанием учредителей (участников) и мажоритарных акционеров юридического лица-нерезидента.
Налоговый агент на основе представленных документов и договора (контракта) на оказание услуг или выполнение работ определяет факт образования нерезидентом постоянного учреждения в результате оказания услуг или выполнения работ в рамках такого договора (контракта) и связанных проектов при их наличии.
При выявлении факта образования нерезидентом в Республике Казахстан постоянного учреждения налоговый агент не вправе применить положения международного договора в части освобождения доходов нерезидентов в Республике Казахстан.

77) 208-баптың 7-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақшада «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшада «резидент емес» деген сөздер «құрылған және (немесе) резидент мұндай заңды тұлға болып табылатын мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған резидент емес» деген сөздермен ауыстырылсын;
78) 212-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«212-бап. Халықаралық шартты резидент еместің Қазақстан
Республикасындағы көздерден алған табыстарына салық
салудан толық немесе ішінара босатуға қатысты қолдану
тәртібі
1. Егер резидент емес халықаралық шарт жасасқан елдің резиденті болып табылса, мұндай резидент емеске табыс төлеу кезінде немесе резидент еместің есептелген, бірақ төленбеген табысын шегерімге жатқызу кезінде салық агентінің салық салудан босатуды дербес қолдануға құқығы бар.
2. Осы бапта белгіленген халықаралық шарттың ережелерін қолдану тәртібі халықаралық шарттың ережелерін қолдану тәртібі осы Кодекстің 212-1 - 215-баптарында белгіленген табысты, сондай-ақ осы Кодекстің 197-бабында анықталған табысты қоспағанда, осы Кодекстің 192-бабында көзделген резидент еместің табысына салық салуға қатысты қолданылады.
3. Халықаралық шарт резидент еместің салық агентіне осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарының талаптарына сэйкес келетін резиденттікті растайтын құжатты ұсыну шарты кезінде қолданылады.
Бұл ретте резиденттікті растайтын құжатты резидент емес салық агентіне осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, бірінші келетін мына күндердің бірінен:
1) резидент емеске табыс төленген немесе резидент еместің төленбеген табысы шегерімге жатқызылған күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанынан;
2) төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салықтық міндеттемені орындау мәселесі бойынша салықтық тексеру жүргізілген күнтізбелік жылы аяқталатын, резидент еместің табысына төленген тоқсанды жоспарлы салық тексеруін жүргізудің басталуынан;
3) төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша салықтық міндеттемені орындау мәселесі бойынша салықтық тексеру жүргізілген күнтізбелік жылы аяқталатын, резидент еместің табысына төленген тоқсанды жоспардан тыс салық тексерді жүргізудің аяқталуына дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей табыс етеді. Жоспардан тыс салық тексеруінің аяқталған күні нұсқамаға сәйкес айқындалады.
4. Егер резидент емес Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құруға келмейтін мерзім шегінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсеткен немесе жұмыстар орындаған жағдайда, халықаралық шарттың ережелерін қолдану мақсатында резидент емес заңды тұлға осы баптың 3-тармағында көрсетілген құжаттармен бірге салық агентіне құрылтайшы құжаттардың не құрылтайшыларды (қатысушыларды) және резидент емес заңды тұлғаның мажоритарлық акционерлерін көрсете отырып, сауда тізілімінен (акционерлер тізілімінен немесе резидент емес тіркелген мемлекеттің заңнамасында көзделген өзге ұқсас құжаттан) үзінді жазба табыс етеді.
Салық агенті ұсынылған құжаттардың және қызметтер көрсетуге немесе жұмыстар орындауға арналған шарттың (келісімшарттың) негізінде резидент еместің осындай шарттың (келісімшарттың) және олар болған кезде байланысты жобалардың шеңберінде қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау нәтижесінде тұрақты мекеме құру фактісін айқындайды.
Резидент еместің Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құру фактісі анықталған кезде, салық агенті Қазақстан Республикасында резидент еместің табыстарын босату бөлігінде халықаралық шарттың ережелерін қолдануға құқылы емес.

5. В случае если оказание услуг или выполнение работ на территории Республики Казахстан в пределах срока, не приводящего к образованию постоянного учреждения в Республике Казахстан, осуществляется в рамках договора о совместной деятельности, то юридическое лицо-нерезидент, являющийся участником такого договора о совместной деятельности, в целях применения положений международного договора наряду с документом, указанным в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, представляет налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию договора о совместной деятельности или иного документа, подтверждающего размер его участия в совместной деятельности.
В случае если нерезидент не образует постоянного учреждения в результате оказания услуг или выполнения работ в рамках такого договора (контракта) и связанных проектов, налоговый агент вправе применить положения международного договора к доходу юридического лица-нерезидента пропорционально доле его участия в совместной деятельности, указанной в договоре о совместной деятельности или иного документа, подтверждающего размер его участия в совместной деятельности.
6. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов нерезиденту и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Копия такого документа представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи.
7. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
79) дополнить статьями 212-1 и 212-2 следующего содержания:
"Статья 212-1. Порядок применения международного договора в отношении освобождения от налогообложения или применения сниженной ставки налога к доходам нерезидента в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти, полученных из источников в Республике Казахстан

5. Егер Қазақстан Республикасында тұрақты мекемені құруға келмейтін мерзім шегінде Қазақстан Республикасының аумағында қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау бірлескен қызмет туралы шарттың шеңберінде жүзеге асырылатын жағдайда, онда осындай бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылатын резидент емес заңды тұлға халықаралық шарттың ережелерін қолдану мақсатында осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген құжаттармен бірге салық агентіне бірлескен қызмет туралы шарттың немесе бірлескен қызметке оның қатысуының мөлшерін растайтын өзге құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін табыс етеді.
Егер резидент емес осындай шарттың (келісімшарттың) және байланысты жобалардың шеңберінде қызметтер көрсету немесе жұмыстар орындау нәтижесінде тұрақты мекеме құрмаған жағдайда, салық агенті резидент емес заңды тұлғаның табысына бірлескен қызмет туралы шартта көрсетілген бірлескен қызметке оның қатысу үлесіне бара-бар халықаралық шарттың немесе бірлескен қызметке оның қатысу мөлшерін растайтын өзге құжаттың ережесін қолдануға құқылы.
6. Салық агенті салық органына берілетін салықтық есептілікте резидент емеске есептелген (төленген) және халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес ұсталған, ұстаудан босатылған салықтың сомасын, табыс салығының ставкасын және халықаралық шарттардың атауларын көрсетуге міндетті.
Бұл ретте салық агенті салық органына өзінің орналасқан жері бойынша осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін, резидент емес салық төлеушінің резиденттілігін растайтын құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмесін табыс етуге міндетті. Осындай құжаттың көшірмесі ұсынуы резидент еместің осы баптың 3-тармағына сәйкес салық агентіне осындай құжаттың күн ішінде табыс етіледі.
7. Мемлекеттік бюджетке салықты төлемеуге немесе толығымен төлемеуге әкеп соқтырған, халықаралық шарттың ережелерін заңсыз қолдану кезінде салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
79) мынадай мазмұндағы 212-1 және 212-2-баптармен толықтырылсын:
«212-1-бап. Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған
дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти
түріндегі резидент еместің табыстарын салық салудан
босатуға немесе төмендетілген салық ставкаларын
қолдануға қатысты халықаралық шартты қолдану
тәртібі

1. При выплате доходов нерезиденту в виде дивидендов, вознаграждений и (или) роялти или при отнесении невыплаченных доходов нерезидента в виде вознаграждений и (или) роялти на вычеты налоговый агент вправе самостоятельно применить освобождение от налогообложения или сниженную ставку налога, предусмотренную, соответствующим международным договором, при условии, если такой нерезидент является окончательным (фактическим) получателем дохода и является резидентом страны, с которой заключен международный договор.
В целях настоящего раздела под окончательным (фактическим) получателем (владельцем) доходов следует понимать лицо, которое имеет право владения, пользования, распоряжения доходами и не является посредником в отношении такого дохода, в том числе агентом, номинальным держателем.
2. В случае, если выплата вознаграждения осуществляется окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода через посредника, налоговый агент имеет право применить освобождение или сниженную ставку подоходного налога, предусмотренную соответствующим международным договором с государством, резидентом которого является такой окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода при одновременном выполнении следующих условий:
1) в договоре (контракте) отражены суммы вознаграждения по каждому лицу, являющемуся окончательным (фактическим) получателем (владельцем) вознаграждения через посредника, с указанием данных такого лица (фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица или наименования юридического лица; номера налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии; номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога));
2) налоговому агенту представлен документ, подтверждающий резидентство лица, являющегося окончательным (фактическим) получателем (владельцем) вознаграждения, соответствующий требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется налоговому агенту не позднее одной из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.
3. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов нерезиденту и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налогу и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента (окончательного (фактического) получателя (владельца) дохода), соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Такая копия представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 настоящего Кодекса.

1. Дивидендтер, сыйақылар және (немесе) роялти түрінде резидент емеске табыс төлеу кезінде немесе шегерімге сыйақылар және (немесе) роялти түрінде резидент еместің төленбеген табысын жатқызу кезінде, егер мұндай резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы болып табылатын және халықаралық шарт жасалған елдің резиденті болып табылатын талаппен салық агенті тиісті халықаралық шартта көзделген салық салудан босатуды немесе төмендетілген салық ставкасын дербес қолдануға құқылы.
Осы бөлімнің мақсатында табыстарды иелену, пайдалану, өкілдік ету құқығы бар және мұндай табысқа қатысты делдал, оның ішінде агент, бастапқы ұстаушы болып табылмайтын адам түпкілікті (нақты) алушы (иеленуші) деп түсініледі.
2. Егер сыйақы төлеу түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) делдал арқылы жүзеге асырылған жағдайда, салық агентінің мынадай талаптарды бір мезгілде орындау кезінде резиденті осындай түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) болып табылатын мемлекетпен жасалған тиісті халықаралық шартта көзделген табыс салығынан босатуды немесе төмендетілген ставка қолдануға құқығы бар:
1) шартта (келісімшартта) делдал арқылы түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) болып табылатын эр адам бойынша осындай адамдардың деректерін (жеке тұлғаны тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаны атауы; болған кезде инкорпорация елінде (немесе оның аналогы) салық тіркелуі нөмірі) көрсете отырып, сыйақы сомасы көрсетілген;
2) салық агентіне осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін түпкілікті (нақты) сыйақы алушы (иеленуші) болып табылатын адамдардың резиденттігін растайтын құжат берілді.
Бұл ретте, резиденттікті растайтын құжат бірінші келетін осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінен кешіктірмей салық агентіне беріледі.
3. Салық агенті салық органына берілетін салық есептілігінде резидент емеске есептелген (төленген) және халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес ұсталған, салық ұстаудан босатылған табыстардың сомасын, табыс салығының ставкасын және халықаралық шарттардың атауын керсетуге міндетті.
Бұл ретте салық агенті өзі орналасқан жердегі салық органына осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5 тармақтарының талаптарына сәйкес келетін резидент емес салық төлеушінің (түпкілікті (нақты) табыс алушының (иеленушінің) резиденттігін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін беруге міндетті. Мұндай көшірме беру мерзімі осы Кодекстің 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде мұндай құжатты салық агентіне резидент емес бергеннен кейін келетін салық есептілігін берген күннен бастап үш күнтізбелік күнде беріледі.

4. В случае неприменения налоговым агентом положений международного договора при выплате нерезиденту дохода в виде вознаграждения через посредника в порядке, установленном пунктом 2 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в сроки, установленные статьей 195 настоящего Кодекса.
5. Окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного у источника выплаты дохода такому нерезиденту.
При этом окончательный (фактический) получатель (владелец) дохода - нерезидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) договора (контракта), заключенного с посредником, в котором отражена сумма вознаграждения такого нерезидента с указанием данных такого лица (фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица или наименования юридического лица; номера налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии; номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога)) и
2) документа, подтверждающего его резидентство в период, в котором им получен доход в виде вознаграждения, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат излишне удержанного подоходного налога окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - нерезиденту производится налоговым агентом.
6. При выполнении условий пункта 5 настоящей статьи налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения при применении сниженной ставки налога или освобождения от налогообложения за налоговый период, в котором произведено удержание и перечисление подоходного налога с доходов окончательного (фактического) получателя (владельца) дохода - нерезидента в виде вознаграждения.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.

4. Салық агенті осы баптың 2-тармағында белгіленген тәртіппен делдал арқылы сыйақы түрінде резидент емеске табыс төлеу кезінде халықаралық шарттардың ережелерін қолданбаған жағдайда, салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем кезінен табыс салығын ұстауға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабында белгіленген мерзімде аударуға жатады.
5. Резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) осындай резидент емеске табыс есептеу кезінен артық ұсталған салық агенті бюджетке табыс салығын аударған жағдайда халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес толем көзінен артық ұсталған табыс салығын қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) мыналардың:
1) делдалмен жасалған, мұндай адамдардың деректері (жеке тұлғаны тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғаны атауы; болған кезде инкорпорация елінде (немесе оның ұқсасы) салық тіркелуі нөмірі; инкорпорация елінде (немесе оның ұқсасы) мемлекеттік тіркелу нөмірі) көрсетілген мұндай резидент еместің сыйақы сомасы көрсетілген шарттың;
2) осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін сыйақы түрінде оған табыс алынған кезеңде оның резиденттігін растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесін салық агентіне беруге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер өзге мерзім халықаралық шартта белгіленбесе, бюджетке төлем кезінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген қуыну мерзімі өткенге дейін резидент емес береді.
Бұл ретте, резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.
6. Осы баптың 5-тармағының талаптарын орындау кезінде салық агенті өзі орналасқан жердегі салық органына сыйақы түрінде резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушы (иеленуші) табыстарынан табыс салығын ұстау және аудару жүргізілген салық кезеңіне төмендетілген салық ставкасын немесе салық салудан босату қолданылған кездегі кему сомасына төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есеп айырысуды беруге құқылы.
Көрсетілген жағдайда, төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын есептеуді осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен салық агенті жүргізеді.

7. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 212-2. Порядок применения международного договора в отношении частичного освобождения от налогообложения доходов нерезидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок
1. При выплате доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - нерезиденту через номинального держателя депозитарных расписок, налоговый агент имеет право применить сниженную ставку подоходного налога, предусмотренную соответствующим международным договором с государством, резидентом которого является окончательный (фактический) получатель (владелец) такого дохода, при одновременном выполнении следующих условий:
1) наличия списка держателей депозитарных расписок, содержащих:
фамилии, имена, отчества (при их наличии) физических лиц или наименования юридических лиц, являющихся собственниками депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции, выпущенные резидентом Республики Казахстан;
информацию о количестве и виде депозитарных расписок;
наименование и реквизиты документов, удостоверяющих личность физических лиц, или номера и даты государственных регистрации юридических лиц.
Список держателей депозитарных расписок составляется следующими лицами:
организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акций, являющихся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
или
иной организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг иностранного государства, в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акций, являющихся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
2) наличия документа, подтверждающего резидентство лица, являющегося окончательным (фактическим) получателем (владельцем) дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
При этом документ, подтверждающий резидентство, представляется налоговому агенту не позднее одной, из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.

7. Мемлекеттік бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге әкеп соқтырған халықаралық шарттардың ережелерін теріс қолданған кезде, салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікте болады.
212-2-бап. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып
табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде
резидент еместің табыстарын салық салудан ішінара
босатуға қатысты халықаралық шарттарды қолдану
тәртібі
1. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде депозитарлық қолхаттарды бастапқы ұстаушы арқылы резидент емес түпкілікті (нақты) табыс алушыға (иеленушіге) табыстарды төлеу кезінде салық агентінің резиденті мынадай талаптарды бір мезгілде орындау кезінде түпкілікті (нақты) осындай табыс алушы (иеленуші) болып табылатын мемлекетпен жасалған тиісті халықаралық шартта көзделген табыс салығының төмендетілген ставкасын қолдануға құқығы бар:
1) мыналарды қамтитын депозитарлық қолхаттардың ұстаушылар тізімінің болуы:
базалық активі Қазақстан Республикасының резиденті шығарған акциялар болып табылатын депозитарлық қолхаттардың меншік иесі болып табылатын жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (олар болған кезде) немесе заңды тұлғалардың атауы;
депозитарлық қолхаттардың саны және түрі туралы ақпарат;
жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы мен деректемелері немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні.
Депозитарлық қолхаттардың ұстаушылардың тізімін мына тұлғалар құрайды:
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын растауға және есепті жүзеге асыруға шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активті болып табылатын акциялар эмитенті резидент пен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығын иеленетін ұйым;
немесе
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын растауға және есепті жүзеге асыруға шарт депозитарлық қолхаттардың базалық активті болып табылатын акциялар эмитенті резидент пен осындай ұйым арасында жасалған жағдайда, шет мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығын иеленетін өзге ұйым;
2) осы Кодекстің 219-бабы 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін депозитарлық қолхаттардың базалық активті болып табылатын акциялар бойынша түпкілікті (нақты) дивидендтер алушы (иеленуші) болып табылатын адамдардың резиденттігін растайтын құжаттың болуы.
Бұл ретте, резиденттікті растайтын құжат бірінші келетін осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінен кешіктірмей салық агентіне беріледі.

2. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с положениями международных договоров, ставки подоходного налога и наименования международных договоров.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию документа, подтверждающего резидентство налогоплательщика-нерезидента, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса. Такая копия представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления нерезидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса.
3. В случае неприменения налоговым агентом положений международного договора при выплате нерезиденту доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в бюджет в срок, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 настоящего Кодекса.
4. Окончательный (фактический) получатель дохода - нерезидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с положениями международного договора в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного с доходов такого нерезидента.
При этом нерезидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) документа, подтверждающего право собственности на депозитарные расписки, базовым активом которых являются акции резидента-эмитента;
2) документа, подтверждающего его резидентство, в период, в котором им получен доход в виде дивидендов, соответствующего требованиям пунктов 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются нерезидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет, если иные сроки не установлены международным договором.
При этом возврат нерезиденту излишне удержанного подоходного налога производится налоговым агентом.
5. Налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения подоходного налога при применении сниженной ставки за налоговый период, в котором произведено удержание и перечисление подоходного налога с доходов нерезидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.

2. Салық агенті халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес есептелген (төленген), ұсталған және салық ұстаудан босатылған табыс сомасын, табыс салығының ставкасын және халықаралық шарттардың атауын салық органына берілетін салық есептілігінде көрсетуге міндетті.
Бұл ретте, салық агенті өзі орналасқан жердегі салық органына осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5 тармақтарының талаптарына сәйкес келетін резидент емес салық төлеушінің резиденттігін растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмесін беруге міндетті. Мұндай көшірме беру мерзімі осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде мұндай құжатты салық агентіне резидент емес бергеннен кейін келетін салық есептілігін берген күннен бастап үш күнтізбелік күнде беріледі.
3. Осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртіппен депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде резидент емеске табыс төлеу кезінде халықаралық шарттардың ережелерін салық агенті қолданбаған жағдайда, салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем көзінен табыс салығын ұстауға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде бюджетке аударуға жатады.
4. Резидент емес табысты түпкілікті (нақты) алушының осындай резидент еместің табысынан ұсталған табыс салығын бюджетке салық агенті аударған жағдайда, халықаралық шарттардың ережелеріне сәйкес төлем көзінен артық ұсталған табыс салығын қайтаруға құқығы бар.
Бұл ретте, резидент емес салық агентіне мыналардың;
1) базалық активі эмитент резиденттің акциялары болып табылатын депозитарлық қолхаттарға меншік құқығын растайтын құжаттың;
2) осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-талаптарына сәйкес келетін дивидендтер түрінде оған табыс алынған кезеңде оның резиденттігін растайтын құжаттың нотариалдық куәландырылған көшірмелерін беруге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды, егер өзге мерзім халықаралық шартта белгіленбесе, бюджетке толем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аудару күнінен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген қуыну мерзімі өткенге дейін резидент емес береді.
Бұл ретте, резидент емеске артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.
5. Салық агенті өзі орналасқан жердегі салық органына депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде резидент еместің табыстарынан табыс салығын ұстау және аудару жүргізілген салық кезеңіне төмендетілген салық ставкасы қолданылған кездегі табыс салығының кему сомасына төлем кезінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есеп айырысуды беруге құқылы.
Көрсетілген жағдайда төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын есептеуді осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіппен салық агенті жүргізеді.

6. При неправомерном применении положений международного договора, повлекшем неуплату или неполную уплату налога в государственный бюджет, налоговый агент несет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.";
80) в статье 213:
в заголовке слова "транспортных услуг в международных перевозках" заменить словами "услуг по международной перевозке";
в пункте 1:
в части первой слова "транспортных услуг в" заменить словами "услуг по";
в части второй слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
в пункте 3:
слова "транспортных услуг в" заменить словами "услуг по";
слова "транспортных услуг" заменить словами "услуг по международной перевозке (не подлежащих налогообложению согласно международному договору) и от оказания услуг перевозки (транспортировки) между пунктами, находящимися";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Сумма расходов в связи с оказанием услуг по международной перевозке определяется прямым или пропорциональным методом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Прямой метод предусматривает определение соответствующих расходов на основании ведения раздельного учета расходов в связи с оказанием услуг по международной перевозке (не подлежащих налогообложению согласно международному договору), и расходов в связи с оказанием услуг по перевозке (транспортировке) между пунктами, находящимися на территории Республики Казахстан (подлежащих налогообложению).";
в пункте 6:
слово "Косвенный" заменить словом "Пропорциональный";
слова ", понесенных нерезидентом для получения" заменить словами "нерезидента в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение";
слова "транспортных услуг в" заменить словами "услуг по";
81) в частях вторых пунктов 1 статей 214 и 215 слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
82) в части первой пункта 1 статьи 216:
слова "установленного статьей 212" заменить словами "установленных статьями 212-212-2";
слова "ставке, определенной" заменить словами "ставкам, определенным";
83) статью 217 изложить в следующей редакции:
"Статья 217. Порядок возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада

6. Мемлекеттік бюджетке салықты төлемеуге немесе толық төлемеуге әкеп соқтырған халықаралық шарттардың ережелерін заңсыз қолданған кезде, салық агенті Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.»;
80) 213-бапта:
тақырыптағы «халықаралық тасымалдарда тұрақты мекеме арқылы резидент еместің көлік қызметін көрсетуден» деген сөздер «тұрақты мекеме арқылы резидент еместің халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуден» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
«халықаралық тасымалда көлік қызметін» деген сөздер «халықаралық тасымал бойынша қызметтер» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі «219-бабы 4-тармағының» деген сөздер «219-бабы 4 жэне 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың қазақ тіліндегі мәтіні мынадай редакцияда жазылсын:
«Вұл ретте резидент емес заңды тұлға халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуден (халықаралық шартқа сәйкес салық салуға жатпайтын) және Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында тасымал (тасымалдау) қызметтерін көрсетуден түсетін табыс сомасының бөлек есебін жүргізуге міндетті.»;
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуге байланысты шығыстардың сомасы тікелей немесе бара-бар әдіспен анықталады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Тікелей әдіс халықаралық тасымал бойынша қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстардың (халықаралық шартқа сәйкес салық салуға жатпайтын) және Қазақстан Республикасының аумағындағы пункттер арасында тасымал (тасымалдау) қызметтерін көрсетуге байланысты шығыстардың бөлек есебін жүргізу негізінде тиісті шығыстарды анықтауды көздейді.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«Бара-бар әдіс үлесті жүргізу ретінде көрсетілген шығыстарды анықтауды және есепті салық кезеңіне Қазақстан Республикасындағы көздерден кірістер алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты резидент еместің жалпы шығыстар сомасын көздейді. Үлес Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған кірістердің жалпы сомасына халықаралық тасымал бойынша қызметтер көрсетуден түскен кіріс сомасына қатынасы ретінде анықталады.»;
81) 214 жэне 215-баптардың 1-тармақтарының екінші бөліктеріндегі «219-бабы 4-тармағының» деген сөздер «219-бабы 4 және 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
82) 216-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
«212-бабында» деген сөздер «212-212-2-баптарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
«ставканы» деген сөз «ставкаларды» деген сөзбен ауыстырылсын;
83) 217-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«217-бап. Бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс
салығын қайтару тәртібі

1. Нерезидент имеет право на возврат подоходного налога в соответствии с положениями международного договора в порядке, установленном настоящей статьей, в следующих случаях:
1) перечисления налоговым агентом на условный банковский вклад или в бюджет подоходного налога с доходов нерезидента, полученных из источников в Республике Казахстан;
2) осуществления нерезидентом деятельности в Республике Казахстан через филиал, представительство, не приводящей к образованию постоянного учреждения в соответствии с международным договором;
3) уплаты налога налогоплательщиком в соответствии с положениями настоящего Кодекса.
При этом нерезидент обязан представить в налоговый орган налоговое заявление на возврат уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании международного договора (далее в целях настоящей статьи и статьи 218 настоящего Кодекса - заявление) с приложением документов, определенных статьей 219 настоящего Кодекса.
2. Заявление представляется нерезидентом в двух экземплярах в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу по месту нахождения (жительства) налогового агента, если иное не установлено настоящим пунктом.
В случае, если налоговый агент зарегистрирован по месту нахождения (жительства) в налоговом органе, который подчиняется по вертикали непосредственно уполномоченному органу, заявление представляется в такой налоговый орган.
Датой представления заявления в налоговый орган в зависимости от способа его представления является:
1) в явочном порядке - дата приема налоговым органом заявления;
2) по почте заказным письмом с уведомлением - дата получения налоговым органом заявления.
3. При выполнении условий международного договора и выполнении работ, оказании услуг в Республике Казахстан, за исключением выполнения работ, оказания услуг по долгосрочным контрактам, заявление представляется нерезидентом по завершении выполнения работ, оказания услуг в Республике Казахстан.
В целях настоящего раздела долгосрочным контрактом является контракт (договор) на выполнение работ (оказание услуг), не завершенный в течение двенадцатимесячного периода со дня его заключения.
4. Заявление представляется налогоплательщиком в налоговый орган до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего размещения сумм подоходного налога на условном банковском вкладе или со дня последнего перечисления подоходного налога в бюджет, если иное не установлено международным договором.
По долгосрочным контрактам заявление представляется нерезидентом в налоговый орган по мере фактического исполнения контракта не позднее истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, если иное не установлено международным договором.

1. Резидент еместің мынадай жағдайларда:
1) салық агенті резидент еместің Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстарынан табыс салығын шартты банк салымына немесе бюджетке аударғанда;
2) резидент емес Қазақстан Республикасында халықаралық шартқа сәйкес тұрақты мекеме құруға алып келмейтін қызметті филиал, өкілдік арқылы жүзеге асырғанда;
3) салық төлеуші осы Кодекстің ережелеріне сәйкес салық төлегенде осы бапта белгіленген тәртіппен халықаралық шарт ережелеріне сәйкес табыс салығын қайтарып алуға құқығы бар.
Бұл ретте резидент емес осы Кодекстің 219-бабында айқындалған құжаттарды қоса бере отырып, төленген табыс салығын халықаралық шарттың негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан қайтарып алуға салықтық өтінішті (бұдан әрі осы баптың және осы Кодекстің 218-бабының мақсатында өтініш) салық органына табыс етуге міндетті.
2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық агенті орналасқан (тұрғылықты) жердегі салық органына қатысты жоғары тұрған орган болып табылатын салық органына резидент емес өтінішті табыс етеді.
Егер (тұрғылықты) салық агенті орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша уәкілетті органға тігінен тікелей бағынысты салық органында тіркелген жағдайда, өтінішті осындай салық органына табыс етеді.
Өтінішті беру әдісіне қарамастан, салық органына оны берген күн:
1) келу тәртібінде - салық органы өтінішті қабылдаған күн;
2) салық органы хабарламасы бар тапсырысты хатпен почта арқылы - өтінішті алған күн болып табылады.
3. Халықаралық шарттың талаптарын орындаған және Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындаған, қызметтер көрсеткен кезде, ұзақмерзімді келісімшарттар бойынша жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді қоспағанда, резидент емес өтінішті Қазақстан Республикасында жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету аяқталғаннан кейін табыс етеді.
Осы бөлімнің мақсаты үшін ұзақ мерзімді келісімшарт оны жасасқан күннен бастап оны айлық кезең ішінде аяқталмаған жұмыстарды орындауға (қызметтер көрсетуге) арналған келісімшарт болып табылады.
4. Егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, салық төлеуші өтінішті салық органына табыс салығының сомасын шартты банк салымына орналастырған күннен бастап немесе табыс салығын бюджетке аударған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Егер халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, резидент емес ұзақ мерзімді келісімшарттар бойынша өтінішті салық органына осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімінің етуінен кешіктірмей, келісімшарттың іс жүзінде орындалуына байланысты табыс етеді.

4-1. Налоговый орган отказывает в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) подачи нерезидентом заявления по истечении срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи. При этом нерезидент не вправе повторно подать заявление в налоговый орган;
2) несоответствия документа, подтверждающего резидентство, требованиям, установленным пунктами 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;
3) непредставления нерезидентом документов, определенных статьей 219 настоящего Кодекса;
4) несоблюдения нерезидентом положений пункта 2 настоящей статьи.
При этом решение налогового органа об отказе в рассмотрении заявления направляется нерезиденту с приложением заявления и представленных документов в течение 7 рабочих дней со дня их получения налоговым органом с указанием причин отказа под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением.
В случае отказа налоговым органом в рассмотрении заявления по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) - 4) настоящего пункта, нерезидент вправе в пределах срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, повторно подать заявление, если им будут устранены допущенные нарушения.
5. Налоговый орган рассматривает заявление в течение тридцати рабочих дней со дня его представления нерезидентом.
При этом срок рассмотрения заявления, предусмотренный пунктом 5 настоящей статьи, приостанавливается на период:
1) проведения тематической проверки, указанной в пункте 7 настоящей статьи;
2) с даты направления налоговым органом запроса, указанного в пунктах 6, 8, 9 настоящей статьи, до даты получения ответа на такой запрос.
6. В ходе рассмотрения заявления нерезидента налоговый орган вправе направить запрос в другие налоговые органы, государственные органы, в компетентные органы иностранных государств, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, и иные организации, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан, о предоставлении необходимой информации, а также нерезиденту по вопросам, связанным с возвратом налога.
7. При рассмотрении заявления нерезидента налоговый орган проводит в порядке, предусмотренном главой 89 настоящего Кодекса, тематическую проверку по вопросу возврата уплаченного подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента и международного договора об избежании двойного налогообложения, за исключением случая, указанного в пункте 9 настоящей статьи. Такая тематическая проверка должна быть начата не позднее двадцати рабочих дней с даты получения налоговым органом заявления нерезидента.

4-1. Салық органы мынадай жағдайларда өтінішті қараудан бас тартады:
1) резидент еместің өтінішті осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім өткен соң беруі. Бұл ретте резидент емес салық органына өтінішті қайта беруге құқысыз;
2) резиденттігін растайтын құжаттың осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) резидент еместің осы Кодекстің 219-бабында анықталған құжаттарды бермеуі;
4) резидент еместің осы баптың 2-тармағының ережелерін сақтамауы.
Бұл ретте салық органының өтінішті қараудан бас тартуы туралы шешімі өтінішті және берілген құжаттарды қоса бере отырып, салық органы оларды алған күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсете отырып, қол қойып немесе почтамен хабарламасы бар тапсырыс хатымен резидент емеске жіберіледі.
Салық органы осы тармақтың 2)-4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өтінішті қараудан бас тартқан жағдайда резидент емес осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім шегінде өзі жол берілген бұзушылықтарды жоятын болса, қайта беруге құқылы.
5. Салық органы өтінішті резидент емес оны табыс еткен күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте осы баптың 5-тармағында көзделген өтінішті қарау мерзімі мынадай кезеңге тоқтатылады:
1) осы баптың 7-тармағында көрсетілген тақырыптық тексеру жүргізу;
2) салық органы осы баптың 6, 8, 9-тармақтарында көрсетілген сұрау салуды жіберген күннен бастап мұндай сұрау салуға жауап алған күнге дейін.
6. Резидент еместің өтінішін қарау барысында салық органы басқа салық органдарына, мемлекеттік органдарға, шет мемлекеттердің құзыретті органдарына, банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға және Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын өзге ұйымдарға қажетті ақпарат беру туралы, сондай-ақ салықты қайтарып алуға байланысты мәселелер жөнінде резидент емеске сұрау салу жіберуге құқылы.
7. Резидент еместің өтінішін қарау кезінде салық органы осы Кодекстің 89-тарауында көзделген тәртіппен осы баптың 9-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, резидент еместің салық өтінішінің және қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарт негізінде төленген табыс салығын бюджеттен немесе шартты банк салымын қайтару мәселесі жөнінде тақырыптық тексеру жүргізеді. Мұндай тақырыптық тексеру салық органы резидент еместің өтінішін алган күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірмей басталуы тиіс.

8. В случае, если нерезидент имеет представительство или филиал в Республике Казахстан, налоговый орган, рассматривающий заявление, обязан направить в налоговый орган по месту нахождения представительства или филиала запрос на проведение внеплановой комплексной налоговой проверки нерезидента за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, на предмет исполнения им налоговых обязательств и наличия либо отсутствия постоянного учреждения в Республике Казахстан.
9. В случае ликвидации, банкротства налогового агента, налоговый орган вправе направить запрос в компетентный орган страны резидентства нерезидента, заявление которого рассматривается, о предоставлении информации о взаимоотношениях налогового агента и нерезидента.
При этом решение, указанное в пункте 10 настоящей статьи, принимается на основании полученной информации от компетентного органа страны резидентства нерезидента на запрос органов налоговой службы, и (или) данных налоговой отчетности по подоходному налогу, удержанному у источника выплаты, представленной ликвидированным или признанным банкротом налоговым агентом.
В случае письменного отказа компетентного органа иностранного государства в предоставлении сведений по запросу, направленному по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящей статьи, или непредставления ответа в течение более 2 лет, налоговый орган обязан отказать в рассмотрении заявления. При этом налогоплательщик вправе инициировать процедуру взаимного согласования в соответствии с положениями статьи 226 настоящего Кодекса.
10. По итогам рассмотрения заявления нерезидента налоговым органом выносится одно из следующих решений:
1) о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части;
2) об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты.
Решение налогового органа оформляется в письменной форме и подписывается руководителем или его заместителем.
При принятии налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части, на представленном заявлении проставляется сумма подоходного налога, подлежащая возврату в соответствии с положениями международного договора, и само заявление заверяется подписью руководителя или его заместителя, и печатью налогового органа.
В решении налогового органа по результатам рассмотрения заявления на возврат подоходного налога, удержанного у источника выплаты, должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) наименование налогового органа, принявшего решение;

8. Егер резидент еместің Қазақстан Республикасында өкілдігі немесе филиалы болса, өтінішті қарайтын салық органы резидент еместі оның осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі кезеңінің ішінде салықтық міндеттемелерді орындауы және Қазақстан Республикасында тұрақты мекемесінің болуы не болмауы тұрғысынан жоспардан тыс кешенді салықтық тексеру жүргізуге арналған сұрау салуды өкілдіктің немесе филиалдың орналасқан жеріндегі салық органына жіберуге міндетті.
9. Салық агенті таратылған, банкрот болған жағдайда, салық органы өтініші қаралып жатқан резидент еместің резиденттік елінің құзыретті органына салық агенті мен резидент еместің өзара қарым-қатынастары туралы ақпарат беру туралы сұрау салу жіберуге құқылы.
Бұл ретте осы баптың 10-тармағында көрсетілген шешім салық қызметі органдарының сұрау салуына резидент еместің резиденттік елінің құзыретті органынан алынған ақпарат және (немесе) таратылған немесе банкрот деп танылған салық агенті ұсынған, төлем кезінен ұсталған табыс салығы бойынша салықтық есептіліктің деректері негізінде қабылданады.
Шетел мемлекетінің құзыретті органы, осы баптың 9-тармағында көзделген негіздер бойынша жіберілген сұрау салу бойынша мәліметтер ұсынудан жазбаша бас тартқан немесе 2 жылдан астам кезең ішінде жауап ұсынылмаған жағдайда, салық органы өтінішті қараудан бас тартуға міндетті. Бұл ретте, салық төлеуші осы Кодекстің 226-бабының ережелеріне сәйкес өзара келісу рәсімін бастамашылық етуге құқылы.
10. Резидент еместің өтінішін қарау қорытындылары бойынша салық органы мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) төлем көзінен ұсталған табыс салығын толығымен немесе бір бөлігін қайтару туралы;
2) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы.
Салық органының шешімі жазбаша нысанда ресімделеді және оған басшы немесе оның орынбасары қол қояды.
Салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын толығымен немесе бөлігін қайтару туралы шешім қабылдаған кезде ұсынылған өтініште халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға жататын табыс салығының сомасы көрсетіледі және өтініш басшының немесе оның орынбасарының қолымен және салық органының мөрімен куәландырылады.
Төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтаруға өтінішті қару нәтижелері бойынша салық органының шешімінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1)  шешім қабылданған күн;
2) шешім қабылдаған салық органының атауы;

3) полное наименование нерезидента, подавшего заявление;
4) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
5) в случае принятия решения о возврате - сумма подоходного налога, подлежащая возврату нерезиденту из бюджета или условного банковского вклада;
6) в случае вынесения решения об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, - обоснование со ссылкой на нормы законодательства Республики Казахстан и (или) с указанием информации, полученной на основании запроса органа налоговой службы от компетентного органа иностранного государства, которыми руководствовался налоговый орган при вынесении такого решения.
11. В случае принятия вышестоящим налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части копии решения и заявления нерезидента направляются таким налоговым органом в налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производивший удержание подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента.
12. В случае уплаты подоходного налога в бюджет и принятия налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога из бюджета в соответствии с положениями-международного договора в порядке, предусмотренном статьей 602 настоящего Кодекса, в течение тридцати рабочих дней со дня принятия такого решения.
13. В случае перечисления подоходного налога на условный банковский вклад и принятия налоговым органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, банк производит нерезиденту возврат суммы подоходного налога с условного банковского вклада, указанной в заявлении, и суммы начисленных банковских вознаграждений. При этом заявление, заверенное налоговым органом, представляется в банк нерезидентом самостоятельно.
14. Решение налогового органа с приложением одного экземпляра заявления нерезидента вручается нерезиденту под роспись или направляется по почте заказным письмом с уведомлением о получении.
Датой получения решения налогового органа нерезидентом является дата вручения или отметки нерезидента в уведомлении почтовой или иной организации связи.
15. В случаях несогласия с решением налогового органа, указанным в пункте 10 настоящей статьи, нерезидент вправе обжаловать его в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня получения решения налогового органа.
При этом нерезидент должен направить:

3) өтініш берген резидент еместің толық атауы;
4) болған жағдайда резидент еместі инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
5) қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда - бюджеттен немесе шартты банк салымынан резидент емеске қайтаруға жататын табыс салығының сомасы;
6) төлем кезінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешім шығарылған жағдайда - Қазақстан Республикасы заңнамасының нормасына сілтеме жасай отырып және (немесе) мұндай шешім шығарған кезде салық органы басшылыққа алған шетел мемлекетінің құзыретті органынан салық қызметі органының сұрау салуы негізінде алынған ақпаратты көрсете отырып негіздеме.
11. Жоғары тұрған салық органы толем кезінен ұсталған табыс салығын толығымен немесе бір бөлігін қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда шешімнің және резидент еместің өтінішінің көшірмелерін осындай салық органы резидент еместің табысынан төлем көзінен табыс салығын ұстауды жүргізген салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына жібереді.
12. Бюджетке табыс салығы төленген және салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда салық агенті орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органы резидент емеске осындай шешім қабылданған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде осы Кодекстің 602-бабында көзделген тәртіппен халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес бюджеттен табыс салығының сомасын қайтаруды жүргізеді.
13. Табыс салығын шартты банк салымына аударған және салық органы төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда банк резидент емеске шартты банк салымынан табыс салығының өтініште көрсетілген сомасын және есептелген банк сыйақылары сомасын қайтаруды жүргізеді. Бұл ретте салық органы куәландырған өтінішті резидент емес банкке өзі ұсынады.
14. Резидент еместің өтінішінің бір данасын қоса бере отырып, салық органының шешімі резидент емеске қол қойылып тапсырылады немесе почта арқылы алуы туралы хабарламамен тапсырыс хатпен жіберіледі.
Тапсыру күні немесе почталық немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасында резидент еместің белгілеу күні салық органының шешімін резидент емес алған күн болып табылады.
15. Осы баптың 10-тармағында көрсетілген салық органының шешімімен келіспеген жағдайда резидент емес оған салық органының шешімін алған күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға шағымдануға құқылы.
Бұл ретте резидент емес мыналарды жіберуі тиіс:

1) в уполномоченный орган - жалобу в письменной форме с приложением копии решения налогового органа, а также документов, установленных статьей 219 настоящего Кодекса, за исключением заявления;
2) в налоговый орган, решение которого обжалуется нерезидентом, - копию жалобы, направленной в уполномоченный орган.
В жалобе должны быть указаны:
1) дата подписания жалобы нерезидентом;
2) фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, подающего жалобу, его место жительства (место нахождения);
3) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
4) наименование налогового органа, решение которого обжалуется нерезидентом;
5) обстоятельства, на которых нерезидент, подающий жалобу, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
16. Уполномоченный орган направляет нерезиденту решение об отказе в рассмотрении жалобы нерезидента в течение пяти рабочих дней со дня представления жалобы в следующих случаях:
1) подачи нерезидентом жалобы по истечении срока, установленного пунктом 15 настоящей статьи;
2) несоответствия содержания жалобы требованиям, установленным пунктом 15 настоящей статьи;
3) несоответствия документа, подтверждающего резидентство, требованиям, установленным пунктом 4 и 5 статьи 219 настоящего Кодекса;
4) непредставления нерезидентом документов, установленных статьей 219 настоящего Кодекса;
5) подачи нерезидентом жалобы (заявления) в суд на решение налогового органа, указанное в пункте 10 настоящей статьи.
В случае отказа, уполномоченным органом в рассмотрении жалобы по основаниям, предусмотренным подпунктами 2) - 4) настоящего пункта, нерезидент вправе в течение девяноста календарных дней со дня получения решения об отказе в рассмотрении повторно подать заявление, если им будут устранены допущенные нарушения.
17. Уполномоченный орган рассматривает жалобу в течение тридцати рабочих дней со дня ее представления нерезидентом.
18. Срок рассмотрения жалобы нерезидента приостанавливается в случае направления уполномоченным органом запроса компетентному органу иностранного государства или государственным органам Республики Казахстан, а также нерезиденту по вопросам, связанным с рассмотрением его заявления, о представлении необходимой информации - до получения такой информации.
19. По итогам рассмотрения жалобы нерезидента уполномоченным органом выносится одно из следующих решений:
1) о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, полностью или в части;

1) уәкілетті органға - өтінішті қоспағанда, салық органы шешімінің көшірмесін, сондай-ақ осы Кодекстің 219-бабында белгіленген құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша түрде шағым;
2) резидент емес шешіміне шағымданған салық органына - уәкілетті органға жіберілген шағымның көшірмесін.
Шағымда мыналар көрсетілуі тиіс:
1) резидент еместің шағымға қол қойған күні;
2) аты-жөні (болған жағдайда) не шағым беруші тұлғаның толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) болған жағдайда резидент еместі инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
4) резидент емес шешіміне шағымданған салық органының атауы;
5) шағым беруші резидент емес өзінің талаптарын негіздейтін жағдайлар және осы жағдайларды растайтын дәлелдер;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесі.
16. Уәкілетті орган резидент емеске мынадай:
1) резидент емес осы баптың 15-тармағында белгіленген мерзім еткен соң шағымды берген;
2) шағымның мазмұны осы баптың 15-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
3) резиденттікті растайтын құжат осы Кодекстің 219-бабының 4 және 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген;
4) резидент емес осы Кодекстің 219-бабында белгіленген құжаттарды ұсынбаған;
5) резидент емес осы баптың 10-тармағында көрсетілген салық органының шешіміне сотқа шағым (арыз) берген жағдайларда шағым ұсынылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде резидент еместің шағымын қараудан бас тартуы туралы шешімін жібереді.
Уәкілетті орган осы тармақтың 2) - 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша шағымды қараудан бас тартқан жағдайда резидент емес өтінішті қараудан бас тарту туралы шешімді алған күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде өзі жол берілген бұзушылықтарды жоятын болса, қайта беруге құқылы.
17. Уәкілетті орган шағымды резидент емес оны ұсынған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарайды.
18. Уәкілетті орган шетел мемлекетінің құзыретті органына немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттік органына, сондай-ақ резидент емеске оның өтінішін қарауға байланысты мәселелер бойынша қажетті  ақпаратты ұсыну туралы сұрау салу жіберген жағдайда резидент еместің шағымын қарау мерзімі осындай ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
19. Резидент еместің шағымын қараудың қорытындылары бойынша уәкілетті орган мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) төлем кезінен ұсталған табыс салығын толығымен немесе бір бөлігін қайтару туралы;

2) об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты.
Решение уполномоченного органа оформляется в письменной форме за подписью руководителя или лица, его замещающего, и вручается нерезиденту под роспись или направляется ему по почте заказным письмом с уведомлением о получении.
Датой получения решения налогового органа нерезидентом является дата вручения или отметки нерезидента в уведомлении почтовой или иной организации связи.
В решении уполномоченного органа по результатам рассмотрения жалобы должны быть указаны:
1) дата принятия решения;
2) полное наименование нерезидента, подавшего заявление;
3) номер налоговой регистрации в стране инкорпорации нерезидента (или его аналога) при его наличии;
4) в случае принятия решения о возврате - сумма подоходного налога, подлежащая возврату нерезиденту из государственного бюджета или условного банковского вклада;
5) в случае вынесения решения об отказе в возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, - обоснование со ссылкой на нормы законодательства Республики Казахстан и (или) с указанием информации, полученной на основании запроса органа налоговой службы от компетентного органа иностранного государства, которыми руководствовался налоговый орган при вынесении такого решения.
20. Копия решения уполномоченного органа направляется в налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом.
В случае принятия уполномоченным органом решения о возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом, указывает на заявлении, ранее представленном нерезидентом в такой налоговый орган, сумму подоходного налога, подлежащего возврату в соответствии с положениями международного договора. Датой заверения заявления является дата получения таким налоговым органом копии решения уполномоченного органа. При этом заявление заверяется подписью руководителя или его заместителя, и печатью такого налогового органа, и вручается нерезиденту под роспись или направляется по почте заказным письмом с уведомлением о получении или в явочном порядке.
Вышестоящий налоговый орган, решение которого обжаловалось нерезидентом, направляет копии указанного решения и заверенного заявления такого нерезидента в налоговый орган, в котором зарегистрирован по месту нахождения (жительства) налоговый агент, производивший удержание подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента.
21. В случае подачи нерезидентом жалобы (заявления) в суд на решение, указанное в пунктах 10, 19 настоящей статьи, в срок, установленный пунктом 1 статьи 218 настоящего Кодекса, направление в банк инкассового распоряжения о перечислении в бюджет суммы налога, размещенной на условном банковском вкладе, приостанавливается со дня принятия судом жалобы (заявления) к производству до вступления в законную силу судебного акта.";

2) төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы.
Уәкілетті органның шешімі жазбаша нысанда ресімделеді және оған басшы немесе оны алмастыратын адам қол қояды және резидент емеске қол қойылып тапсырылады немесе почта арқылы алуы туралы хабарламамен тапсырыс хатпен жіберіледі.
Тапсыру күні немесе пошталық немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасында резидент еместің белгілеу күні салық органының шешімін резидент емес алған күн болып табылады.
Шағымды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның шешімінде мыналар көрсетілуі тиіс:
1) шешім қабылданған күн;
2) өтініш берген резидент еместің толық атауы;
3) болған жағдайда резидент еместі инкорпорация еліндегі салықтық тіркелу нөмірі (немесе оның аналогы);
4) қайтару туралы шешім қабылданған жағдайда - мемлекеттік бюджеттен немесе шартты банк салымынан резидент емеске қайтаруға жататын табыс салығының сомасы;
5) төлем кезінен ұсталған табыс салығын қайтарудан бас тарту туралы шешім шығарылған жағдайда - Қазақстан Республикасы заңнамасының нормасына сілтеме жасай отырып және (немесе) мұндай шешім шығарған кезде салық органы басшылыққа алған шетел мемлекетінің құзыретті органынан салық қызметі органының сұрау салуы негізінде алынған ақпаратты көрсете отырып негіздеме.
20. Уәкілетті орган шешімінің көшірмесі резидент емес шешіміне шағымданған салық органына жіберіледі.
Уәкілетті орган толем кезінен ұсталған табыс салығын қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, резидент емес шешіміне шағымданған салық органы резидент еместің осындай салық органына бұрын ұсынған өтінішінде халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес қайтаруға жататын табыс салығының сомасын көрсетеді. Осындай салық органының уәкілетті орган шешімінің көшірмесін алған күні өтінішті куәландыру күні болып табылады. Бұл ретте өтініш басшының немесе оның орынбасарының қолымен және осындай салық органының мөрімен куәландырылады және резидент емеске қол қойылып тапсырылады немесе почта арқылы алуы туралы хабарламамен тапсырыс хатпен немесе келу тәртібімен жіберіледі.
Резидент емес шешіміне шағымданған жоғары түрған салық органы көрсетілген шешімнің және осындай резидент еместің куәландырылған көшірмесін резидент еместің кірісінен төлем көзінен табыс салығын ұстау жүргізген, салық агентінің орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына жібереді.
21. Резидент емес осы баптың 10, 19-тармақтарында көрсетілген шешімге сотқа шағым (арыз) берген жағдайда, осы Кодекстің 218-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде шартты банк салымына орналастырылған соманы бюджетке аудару туралы инкассолық өкімді банкке жіберу сот шағымды (арызды) өндіріске алған күннен бастап сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.»;

84) в статье 218:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Налоговый орган обязан направить в банк инкассовое распоряжение о перечислении в бюджет суммы налога, размещенной на условном банковском вкладе, в следующие сроки:
1) в случае неполучения от нерезидента копии жалобы, указанной в пункте 15 статьи 217 настоящего Кодекса, - по истечении девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом решения, указанного в пункте 10 статьи 217 настоящего Кодекса;
2) в случае обжалования нерезидентом решения, указанного в пункте 10 статьи 217 настоящего Кодекса, в уполномоченный орган - по истечении девяноста календарных дней со дня получения нерезидентом решения, указанного в пункте 19 статьи 217 настоящего Кодекса;
3) в случае принятия судом решения об отказе в удовлетворении жалобы, указанной в пункте 21 статьи 217 настоящего Кодекса, полностью либо в части - в течение пяти календарных дней со дня вступления в силу такого решения.
При этом в случае принятия органами налоговой службы или судом решения о частичном возврате подоходного налога, удержанного у источника выплаты, инкассовое распоряжение направляется на сумму налога, размещенную на условном банковском вкладе, соответствующую той части требований, в которой нерезиденту отказано.";
в пункте 2 слова "в течение срока исковой давности, установленного статьей 46" заменить словами "до истечения срока, установленного пунктом 4 статьи 217";
85) в статье 219:
в пункте 1:
в абзаце первом слова "принимается соответствующим налоговым органом при наличии" заменить словами "представляется нерезидентом в налоговый орган с приложением";
в подпункте 4) предложение второе исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) копии документов, удостоверяющих личность физических лиц-нерезидентов, являющихся служащими или другим персоналом, нанятым нерезидентом для выполнения работ (оказания услуг) на территории Республики Казахстан, и документов, подтверждающих сроки их пребывания на территории Республики Казахстан.";
в подпункте 4) пункта 2 слова "пункта 4" заменить словами "пунктов 4 и 5";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В целях применения положений настоящей главы документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, представляет собой официальный документ, подтверждающий, что иностранное лицо-получатель дохода является резидентом государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор:
1) в течение периода времени, указанного в таком документе;
2) в случае, если в таком документе не указан период времени, в течение календарного года, в котором он выдан.
Документ, подтверждающий резидентство иностранного лица, заверяется компетентным органом иностранного государства, резидентом которого является иностранное лицо - получатель дохода.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

84) 218-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органы мынадай мерзімде шартты банк салымымен орналастырылған салық сомасын бюджетке аудару туралы инкассалық өкімді банкке жіберуге міндетті:
1) резидент еместен осы Кодекстің 217-бабының 15-тармағында көрсетілген шағымның көшірмесін алмаған жағдайда - резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 10-тармағында көрсетілген шешімді алған күннен
бастап күнтізбелік тоқсан күн өткен соң;
2) резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 10-тармағында көрсетілген шешімге уәкілетті органға шағымданған жағдайда - резидент емес осы Кодекстің 217-бабының 19-тармағында көрсетілген шешімді алған күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн өткен соң;
3) сот осы Кодекстің 217-бабының 21-тармағында көрсетілген шағымды толық немесе ішінара қанағаттандырудан бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда - осындай шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде.
Бұл ретте салық қызметі органдары немесе сот төлем көзінен ұсталған табыс салығын ішінара қайтару туралы шешім қабылдаған жағдайда, инкассалық өкім резидент емеске бас тартылған талаптар бөлігіне сәйкес келетін шартты банк салымына орналастырылған салық сомасына жіберіледі.»;
2-тармақтағы «46-бабында белгіленген талап қою мерзімі ішінде» деген сөздер «217-бабының 4-тармағында белгіленген мерзім өткенге дейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
85) 219-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы «тиісті салық органы мыналар:» деген сөздер «резидент емес салық органына мыналарды қоса бере отырып табыс етеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы екінші сөйлем алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) резидент емес Қазақстан Республикасының аумағында жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) үшін жалдаған қызметші немесе басқа персонал болып табылатын резидент емес жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың және олардың Қазақстан Республикасының аумағында болу мерзімін растайтын құжаттардың көшірмелері.»;
2-тармақтың 4) тармақшасындағы «4-тармағының» деген сөздер «4 және 5-тармақтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Осы тараудың ережелерін қолдану мақсатында шетелдік тұлғаның резиденттігін растайтын құжат табыс алушы шетелдік тұлғаның Қазақстан Республикасы:
1) осындай құжатта көрсетілген уақыт кезеңі ішінде;
2) егер осындай құжатта уақыт кезеңі көрсетілмесе, ол берілген күнтізбелік жыл ішінде халықаралық шарт жасасқан мемлекеттің резиденті болып табылатынын растайтын ресми құжатты білдіреді.
Шетелдік тұлғаның резиденттігін растайтын құжатты табыс алушы шетелдік тұлға резиденті болып табылатын шет мемлекеттің құзыретті органы куәландырады.»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Подпись и печать органа, заверившего документ, подтверждающий резвдентство нерезидента, а также подпись и печать иностранного нотариуса в случае-нотариального засвидетельствования копии документов, указанных в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 1 настоящей статьи, подлежат дипломатической или консульской легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, либо апостилированию в соответствии с международным договором, одной из сторон которого является Республика Казахстан.";
86) в статье 220:
в пункте 3:
в абзаце втором после слова "подачи" дополнить словом "налогового";
в абзаце третьем слово "нерезидентом" заменить словом "налогоплательщиком-нерезидентом";
в пункте 4:
слова "заявления налогоплательщика" заменить словами "заявления нерезидента";
после слов "задолженности у" дополнить словами "налогоплательщика и (или)";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Справка о суммах полученных доходов из источников в Республике Казахстан и удержанных (уплаченных) налогов выдается нерезиденту под роспись в журнале выдачи документов. Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
87) в статье 222:
в заголовке слова ", связанных с получением доходов" заменить совами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода";
в пункте 1 слова ", связанные с получением" заменить словами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение";
в пункте 2 слова ", связанные с получением доходов" заменить словами "в связи с осуществлением деятельности, направленной на получение дохода";
88) в статье 223:
в пункте 1:
слова "зачитываются при уплате" заменить словами "подлежат зачету в счет уплаты";
после слов "подтверждающего уплату" дополнить словом "такого";
дополнить частями следующего содержания:
"В случае если справка о суммах полученных доходов из источников в иностранном государстве и уплаченных налогов, выданная и заверенная налоговым органом иностранного государства составлена на иностранном языке, обязательно наличие перевода на казахский или русский язык, засвидетельствованного нотариусом в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
При отнесении в зачет налогов, уплаченных в иностранном государстве, в счет уплаты корпоративного или индивидуального подоходного налога налогоплательщик вправе представить указанную в настоящем пункте справку по требованию налогового органа с целью проведения камерального контроля.";
в пункте 3:
часть третью после слова "получению" дополнить словом "(получен)";
дополнить частью следующего содержания:
"В случае признания дохода в иностранном государстве в налоговом периоде, отличном от налогового периода, в котором указанный доход признается в соответствии с настоящим Кодексом, налогоплательщик-резидент вправе произвести зачет иностранного подоходного налога с доходов из источников за пределами Республики Казахстан в налоговом периоде, в котором такой доход начислен в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;

«5. Резидент еместің резиденттігін растайтын құжатты куәландыратын органның қолы мен мөрі, сондай-ақ шетелдік нотариустың қолы мен мөрі осы баптың 1-тармағының 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелері Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе тараптарының бірі Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық шартта белгіленген тәртіппен дипломатиялық немесе консулдық заңдастыруға жатады.»;
86) 220-бапта:
3-тармақта:
екінші абзацтағы «өтініш» деген сөздің алдынан «салықтық» деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші абзацтағы «резидент емес» деген сөздер «резидент емес салық төлеуші» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Резидент еместің салықтық өтініші деректерінің салық төлеушінің және (немесе) салық агентінің салық есептілігі ныцифрларында көрсетілген деректерге сәйкес келмеуі анықталған кезде, сондай-ақ салық төлемі болмаған немесе салық төлеушіде және (немесе) салық агентінде салық өтініші берілген күні резидент еместердің табысынан салықты аудару бойынша салықтық берешек болған жағдайда салық органы резидент емеске анықтама беруден жазбаша бас тартуды жібереді.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Салық органы резидент емеске құжаттарды беру журналына қол қойдырып Қазақстан Республикасындағы көздерден алынған табыстардың және ұсталған (төленген) салықтардың сомасы туралы анықтама беруге міндетті. Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
87) 222-бапта:
тақырыптағы «табыстар алумен байланысты» деген сөздер «табыс алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтағы «алумен байланысты» деген сөздер «алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «алумен байланысты» деген сөздер «алуға бағытталған қызметті жүзеге асыруға байланысты» деген сөздермен ауыстырылсын;
88) 223-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Табыстарға салынатын, Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде төленген салықтардың немесе резидент салық төлеушінің Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алған табыстарынан табыс салығының бірдей түрінің сомасы Қазақстан Республикасында корпоративтік немесе жеке табыс салығын төлеу шотына салықтың төленгенін растайтын құжат болған кезде есепке жатқызылады.
Мұндай құжат шет мемлекеттің салық органы берген және куәландырған, шет мемлекеттегі көздерден алынған табыстардың және төленген салықтардың сомалары туралы анықтама болып табылады.
Егер шет мемлекеттің салық органы берген және куәландырған, шет мемлекеттегі көздерден алынған табыстардың және төленген салықтардың сомалары туралы анықтама шет тілде жасалған болса, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен нотариус куәландырған қазақ немесе орыс тіліне аудармасының болуы міндетті.
Шет мемлекетте төленген салықтарды корпоративтік немесе жеке табыс салығын төлеу шотына есепке жатқызу кезінде салық төлеуші осы тармақта көрсетілген анықтаманы камералдық бақылау жүргізу мақсатында салық органының талап етуі бойынша тапсыруға құқылы.»;
3-тармақта:
үшінші бөліктегі «алынуға жататын» деген сөздерден кейін «(алынған)» деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Көрсетілген табыс осы Кодекске сәйкес танылатын салық кезеңінен басқа, салық кезеңінде шет мемлекетте табысты таныған жағдайда резидент салық төлеуші Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес осындай табыс есептелген салық кезеңінде Қазақстан Республикасынан тысқары жерлердегі көздерден алынған табыстардан шетелдік табыс салығын есепке жатқызуды жүргізуге құқылы.»;
5-тармақ алып тасталсын;

89) статью 224 изложить в следующей редакции:
"Статья 224. Доход, полученный в государстве с льготным налогообложением
1. Нерезидентом, расположенным и (или) зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, является юридическое лицо-нерезидент, одновременно соответствующее следующим условиям:
1) зарегистрировано в государстве с льготным налогообложением;
2) 10 и более процентов его уставного капитала или голосующих акций прямо или косвенно принадлежит резиденту Республики Казахстан.
Часть прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве (государствах) с льготным налогообложением, подлежит включению в налогооблагаемый доход резидента Республики Казахстан, которому прямо или косвенно принадлежит 10 и более процентов уставного капитала или голосующих акций таких нерезидентов.
Положения настоящего пункта применяются также к участию резидента в других формах организации предпринимательской деятельности, не образующих юридического лица, где доля участия составляет прямо или косвенно 10 и более процентов.
Положения настоящего пункта не распространяются на косвенное участие резидента в уставном капитале нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, и (или) косвенное владение резидентом голосующими акциями такого нерезидента, осуществляемые через другого резидента.
Часть прибыли нерезидентов, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве с льготным налогообложением, подлежащая включению в налогооблагаемый доход резидента Республики Казахстан, определяется исходя из доли участия резидента в уставном капитале и (или) доли владения голосующими акциями таких юридических лиц-нерезидентов (далее-консолидируемая прибыль) по следующей формуле:
П = П1 х Д1 + П2 х Д2 +...+ Пn х Дn,
где
П - консолидируемая прибыль,
П1, П2, Пn - сумма прибыли отчетного периода после налогообложения, признанной в отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
Д1, Д2, Дn - доля прямого или косвенного участия резидента в уставном капитале каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или доля прямого или косвенного владения резидентом голосующими акциями такого нерезидента.
В целях настоящей статьи отчетным периодом признается период, продолжительность которого соответствует продолжительности отчетного налогового периода, определяемого в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
В случае несоответствия в государстве с льготным налогообложением и Республике Казахстан продолжительности или дат начала и окончания отчетного периода и отчетного налогового периода, определяемого в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса, налогоплательщик обязан скорректировать размер прибыли следующим образом посредством применения поправочных коэффициентов (Kl, K2):

89) 224-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«224-бап. Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте алынған табыс
1. Мынадай шарттарға бір уақытта сәйкес келетін:
1) жеңілдікті салық салынатын мемлекетте тіркелген;
2) жарғылық капиталының немесе дауыс беретін акцияларының 10 және одан көп проценті тікелей немесе жанама түрде Қазақстан Республикасының резидентіне тиесілі болатын резидент емес заңды тұлға жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент емес болып табылады.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте (мемлекеттерде) орналаскан және (немесе) тіркелген резидент еместердің табысының бір бөлігі осындай резидент еместердің жарғылық капиталының немесе дауыс беретін акцияларының 10 және одан көп проценті тікелей немесе жанама түрде тиесілі Қазақстан Республикасы резидентінің салық салынатын табысына қосылуға жатады.
Осы тармақтың ережелері сол сияқты резиденттің қатысу үлесі тікелей немесе жанама түрде 10 және одан көп процентті құрайтын заңды тұлғаны құрмайтын кәсіпкерлік қызметті ұйымдастырудың басқа ныцифрларына қатысуына қолданылады.
Осы тармақтың ережелері резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына жанама түрде қатысуына және (немесе) резиденттің басқа резидент арқылы жүзеге асырылатын осындай резидент еместің дауыс беретін акцияларына жанама түрде иелік етуіне қолданылмайды.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместердің Қазақстан Республикасы резидентінің салық салынатын табысына қосуға жататын табысының бір бөлігі резиденттің мынадай формула бойынша осындай резидент емес заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесін және (немесе) дауыс беретін акцияларына иелік ету үлесін (бұдан әрі - шоғырландырылатын пайда) ескере отырып айқындалады:
П1 х Ү1 + П2 х Ү2 +...+ Пn x Yn
мұнда
П - шоғырландырылатын пайда,
П1, П2, Пn  - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржылық есептілігінде танылған салық салу кезеңінен кейінгі есепті кезең пайдасының сомасы;
Yl, Ү2, Yn - резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жарғылық капиталына резиденттің тікелей немесе жанама түрде қатысу үлесі немесе резиденттің осындай резидент еместің дауыс беретін акцияларына тікелей немесе жанама түрде иелік ету үлесі.
Осы баптың мақсатында ұзақтығы осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңінің ұзақтығына сәйкес келетін кезең есепті кезең болып танылады.
Жеңілдікті салық салынатын мемлекетте және Қазақстан Республикасында ұзақтық немесе есепті кезеңнің және осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын есепті салық кезеңінің басталатын және аяқталатын күндері сәйкес келмеген жағдайда салық төлеуші түзету коэффициенттерін (К1, К2) қолдану арқылы табыстың мөлшерін былайша түзетуге міндетті:

П1,П2, Пn = Пу х К1 + Пу + 1 х К2,
К1 = НП(СР)1
НП(СР)3,
К2 = НП (СР)2
НП (СР)3,
где
П1, П2, Пn - сумма прибыли отчетного периода после налогообложения, признанной в отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
НП (СР)1 - количество месяцев одного отчетного периода в государстве с льготным налогообложением, входящих в рамки отчетного налогового периода в Республике Казахстан,
НП (СР)2 - количество месяцев следующего отчетного периода в государстве с льготным налогообложением, входящих в рамки отчетного налогового периода в Республике Казахстан,
НП (СР)3 - общее количество месяцев отчетного периода в государстве с льготным налогообложением,
Пу - сумма прибыли нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, после налогообложения за один отчетный период в таком государстве, часть которого включается в отчетный налоговый период в Республике Казахстан,
Пу + 1 - сумма прибыли нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, после налогообложения за другой отчетный период в таком государстве, часть которого включается в отчетный налоговый период в Республике Казахстан.
1-1. В целях настоящей статьи доля косвенного участия резидента в уставном капитале или косвенного владения резидентом голосующими акциями нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, (далее - доля косвенного участия или владения) определяется по следующей формуле:
Х = Х1 * Х2*...*Хn * 100;
где:
X - доля косвенного участия или владения, в процентах;
X1 - коэффициент прямого участия резидента в уставном капитале нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или прямого владения резидентом акциями такого нерезидента;
Х2,..., Хn - коэффициент прямого участия каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, в уставном капитале другого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, или прямого владения каждым нерезидентом, расположенным и (или) зарегистрированным в государстве с льготным налогообложением, акциями другого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением.
2. Сумма прибыли отчетного периода после налогообложения каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, часть которой учитывается при определении согласно пункту 1 настоящей статьи части прибыли, подлежащей включению в налогооблагаемый доход резидента в Республике Казахстан, должна быть подтверждена отдельной финансовой отчетностью такого нерезидента.

П1, П2, Пn = Пу х К1 + Пу + 1 х К2,
К1 = СК (СР)1
СК (СР)3,
К2 = СК (СР)2
СК (СР)3,
мұнда
П1, П2, Пn - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржылық есептілігінде танылған салық салу кезеңінен кейінгі есепті кезең пайдасының сомасы;
СК (СР)1 - Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңінің шеңберіне кіретін жеңілдікті салық салынатын мемлекетте бір есепті кезеңдегі айдың саны,
СК (СР)2 - Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңінің шеңберіне кіретін жеңілдікті салық салынатын мемлекетте кезекті есепті кезеңдегі айдың саны,
СК (СР)3 - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте есепті кезеңдегі айдың жалпы саны,
Ту - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің бір бөлігі Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңіне қосылатын табысының сомасы осындай мемлекетте бір есепті кезең үшін салық салынғаннан кейін,
Ту+1 - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің бір бөлігі Қазақстан Республикасында есепті салық кезеңіне қосылатын табысының сомасы осындай мемлекетте басқа есепті кезең үшін салық салынғаннан кейін.
1-1. Осы баптың мақсатында резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына жанама түрде қатысу немесе дауыс беретін акцияларына жанама түрде иелік ету үлесі (бұдан әрі - жанама түрде қатысу немесе иелік ету үлесі) мынадай формула бойынша айқындалады:
Х = Х1 * Х2 *...* Хn * 100;
мұнда:
X - жанама түрде қатысу немесе иелік ету үлесі, процентпен;
X1 - резиденттің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген резидент еместің жарғылық капиталына тікелей түрде қатысу немесе резиденттің осындай резидент еместің акцияларына тікелей түрде иелік ету коэффициенті;
Х2,..., Хn - жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан жэне (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген басқа резидент еместің жарғылық капиталына тікелей түрде қатысу немесе жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеңілдікті салық салынатын мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген басқа резидент еместің акцияларына тікелей түрде иелік ету коэффициенті.
2. Салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент емеске салық салынғаннан кейінгі есепті кезеңнің бір бөлігі Қазақстан Республикасында резиденттің салық салынатын табысына енгізілуі тиіс пайда бөлігін осы баптың 1-тармағына сәйкес айқындау кезінде ескерілетін пайда сомасы осындай резидент еместің жеке қаржы есептілігімен расталуы тиіс.

2-1. Прибыль каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением, по данным его отдельной финансовой отчетности в целях применения положений настоящей статьи резидентом Республики Казахстан пересчитывается в тенге с применением среднеарифметического рыночного курса обмена валюты за отчетный период, за который составлена такая отчетность.
3. Резидент, указанный в пункте 1 настоящей статьи, обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения (жительства) не позднее 31 декабря года, следующего за отчетным налоговым периодом, составленную им справку о нерезидентах, расположенных и (или) зарегистрированных в государстве с льготным налогообложением, 10 и более процентов уставного капитала или голосующих акций которых прямо или косвенно ему принадлежит. В такой справке должны быть отражены данные о наименовании юридических лиц-нерезидентов, номера их налоговой регистрации в стране инкорпорации (или его аналога) при его наличии, номера государственной регистрации в стране инкорпорации (или его аналога).
Резидент, указанный в пункте 1 настоящей статьи, также обязан представить копии следующих документов с приложением их нотариально засвидетельствованного перевода на государственном или русском языке:
1) консолидированной финансовой отчетности юридического лица - резидента (в случае, если юридическое лицо - резидент имеет дочернюю организацию, расположенную и (или) зарегистрированную в государстве с льготным налогообложением);
2) отдельной финансовой отчетности каждого нерезидента, расположенного и (или) зарегистрированного в государстве с льготным налогообложением;
3) аудиторского отчета к каждой финансовой отчетности, указанной в настоящем пункте, в случае, если для вышеуказанных лиц законодательными актами Республики Казахстан или иностранного государства установлено обязательное проведение аудита такой финансовой отчетности.
4. Иностранное государство или его административно-территориальная единица признаются государством с льготным налогообложением в случае, если они отвечает одному из следующих условий:
1) в таком государстве или административно-территориальной единице ставка подоходного налога составляет менее 10 процентов;
2) в таком государстве или административно-территориальной единице имеются законы о конфиденциальности финансовой информации или законы, позволяющие сохранять тайну о фактическом владельце имущества, дохода или фактических владельцах, учредителях, акционерах компании. Положения настоящего подпункта не применяются в отношении государств или административно-территориальных единиц государств, с которыми Республикой Казахстан заключен международный договор, предусматривающий положения об обмене информацией между компетентными органами, за исключением случая, когда от компетентного органа иностранного государства или его административно-территориальной единицы уполномоченным органом получен письменный отказ в представлении сведений, обмен которыми предусмотрен указанным международным договором, или когда компетентный орган иностранного государства или его административно-территориальной единицы не представил такие сведения в течение более чем двух лет после направления уполномоченным органом соответствующего запроса.
Перечень государств с льготным налогообложением утверждается Правительством Республики Казахстан.

2-1. Салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің пайдасын оның жеке қаржы есептілігінің деректері бойынша осы баптың ережесін қолдану мақсатында Қазақстан Республикасының резиденті осындай есептілік жасалған есепті кезең үшін валюта айырбасының орташа арифметикалық нарықтық бағамын қолдана отырып, теңгеде қайта есептейді.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген резидент есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей өзі орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша салық органына өзі жасаған салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген, жарғылық капиталының немесе дауыс беру акцияларының 10 және одан көп пайызы оған тікелей немесе жанама тиесілі резидент еместер туралы анықтаманы табыс етуге міндетті. Мұндай анықтамада резидент емес заңды тұлғалардың атауы туралы деректер, бар болса олардың инкорпорация еліндегі салықтық тіркеу нөмірлері (немесе оның аналогы), инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркеу нөмірлері (немесе оның аналогы) көрсетілуге тиіс.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген резидент нотариалды куәландырылған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасын қоса бере отырып, мынадай құжаттардың көшірмелерін де беруге міндетті:
1) резидент заңды тұлғаның шоғырландырылған қаржылық есептілігі (егер резидент заңды тұлғаның салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан жене (немесе) тіркелген еншілес ұйымы болған жағдайда);
2) салық салуда жеңілдігі бар мемлекетте орналасқан және (немесе) тіркелген әрбір резидент еместің жеке қаржы есептілігі;
3) егер жоғарыда аталған тұлғалар үшін Қазақстан Республикасының немесе шетел мемлекетінің заңнамалық актілерінде осындай қаржы есептілігіне аудит жүргізу міндетті деп белгіленген жағдайда осы тармақта әрбір қаржы есептілігіне аудиторлық есеп.
4. Егер шет мемлекет немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігі мынадай талаптардың біріне жауап берген жағдайда:
1) мұндай мемлекетте немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінде табыс салығының ставкасы 10 проценттен аз мөлшерді құраса;
2) мұндай мемлекетте немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінде қаржы ақпаратының құпиялылығы туралы заңдар немесе мүліктің, табыстың нақты иесі немесе компанияның нақты иелері, құрылтайшылары, акционерлері туралы құпияны сақтауға мүмкіндік беретін заңдар болса, ол салық салуда жеңілдігі бар мемлекет деп танылады. Осы тармақшаның ережелері Қазақстан Республикасы құзыретті органдар арасында ақпарат алмасу туралы ережелерді көздейтін халықаралық шарттар жасасқан мемлекеттерге немесе мемлекеттердің әкімшілік-аумақтық бірліктеріне қатысты қолданылмайды, уәкілетті орган шет мемлекеттің немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің құзыретті органынан аталған халықаралық шартта алмасу көзделген мәліметтерді беруден жазбаша бас тартуды алған немесе шет мемлекеттің немесе оның әкімшілік-аумақтық бірлігінің құзыретті органы мұндай мәліметтерді уәкілетті орган тиісті сауалды жібергеннен кейін екі жылдан астам уақыт ішінде бермеген жағдайлар бұған кірмейді.
Салық салуда жеңілдігі бар мемлекеттердің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.

5. Положения настоящей статьи применяются независимо от предоставленных Республикой Казахстан резиденту и (или) установленных законодательством Республики Казахстан для резидента льгот, инвестиционных налоговых преференций, режима наибольшего благоприятствования, а также иных условий налогообложения, более благоприятных, чем предусмотренные настоящим Кодексом.";
90) в статье 225:
в пункте 1:
слова "получения резидентом доходов из источников" заменить словами "осуществления резидентом деятельности";
слова "в целях получения освобождения от налогообложения или применения сниженной ставки налога на такие доходы в иностранном государстве" исключить;
в пункте 3:
часть первую изложить в следующей редакции:
"3. Для подтверждения резидентства Республики Казахстан в целях применения международного договора лицо представляет в налоговый орган, являющийся вышестоящим по отношению к налоговому органу, в котором такое лицо зарегистрировано по месту нахождения (жительства), налоговое заявление на подтверждение резидентства, если иное не установлено настоящим пунктом.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, если лицо зарегистрировано по месту нахождения (жительства) в налоговом органе, который подчиняется по вертикали непосредственно уполномоченному органу, налоговое заявление на подтверждение резидентства представляется в такой налоговый орган.";
в абзаце первом части второй:
слово "налогоплательщики" заменить словом "лица";
слова "получение подтверждения налогового" заменить словом "подтверждение";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. По итогам рассмотрения налогового заявления на подтверждение резидентства налоговый орган в течение пятнадцати календарных дней со дня его представления:
1) выдает лицу документ, подтверждающий его резидентство, по форме, установленной уполномоченным органом.
Налоговый орган подтверждает резидентство лица за каждый календарный год, указанный в налоговом заявлении на подтверждение резидентства, в пределах срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса;
2) выносит обоснованное решение об отказе в подтверждении резидентства лица.
Отказ в подтверждении резидентства лицу налоговым органом производится в случае не соответствия лица, условиям, установленным статьей 189 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. В случае утраты документа, подтверждающего резидентство, налоговый орган, выдавший такой документ в течение пятнадцати календарных дней со дня представления заявления резидента выдает его дубликат.";

5. Осы баптың ережелері Қазақстан Республикасы резидентке берген және (немесе) резидент үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жеңілдіктерге, инвестициялық салық преференцияларына, барынша қолайлылық режиміне, сондай-ақ осы Кодексте көзделгендерден неғұрлым қолайлырақ өзге де салық салу шарттарына қарамастан қолданылады.»;
90) 225-бапта:
1-тармақта:
«мемлекеттегі көздерден табыстар алған» деген сөздер «мемлекетте қызметін жүзеге асырған» деген сөздермен ауыстырылсын;
«шет мемлекетте мұндай табыстарға салық салудан босатылу немесе төмендетілген салық ставкасын қолдану мақсатында» деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе халықаралық шартты қолдану мақсатында тұлға Қазақстан Республикасының резиденттігін растау үшін мұндай тұлға орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркелген салық органына қатысты жоғары тұрған болып табылатын салық органына резиденттігін растауға салықтық өтініш табыс етеді.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Егер тұлға орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша уәкілетті органға тігінен тікелей бағынатын салық органында тіркелген жағдайда резиденттігін растауға салықтық өтінішті осындай салық органына табыс етеді.»;
екінші бөліктің бірінші абзацында:
«салық төлеушілер» деген сөздер «тұлғалар» деген сөзбен ауыстырылсын;
«салық резиденттігін растауды алуға» деген сөздер «резиденттігін растауға» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Резиденттігін растауға салықтық өтінішті қарау қорытындылары бойынша салық органы оны табыс еткен күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде:
1) тұлғаға уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша оның резиденттігін растайтын құжатты береді.
Салық органы тұлғаның резиденттігін осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап ету мерзімі шегінде резиденттігін растауға салықтық өтініште көрсетілген әрбір күнтізбелік жыл үшін растайды;
2) тұлғаға резиденттігін растаудан бас тарту туралы негізделген шешім шығарады.
Салық органы тұлға осы Кодекстің 189-бабында белгіленген шарттарға сай келмеген жағдайда тұлғаға резиденттігін растаудан бас тартады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Резиденттігін растайтын құжат жоғалған жағдайда осындай құжатты берген салық органы резидент өтінішті табыс еткен күннен бастап он бес күнтізбелік күн ішінде оның телнұсқасын береді.»;

91) статью 226 изложить в следующей редакции:
"Статья 226. Процедура взаимного согласования
1. Резидент или гражданин Республики Казахстан вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о проведении процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, для рассмотрения вопроса о применении положений международного договора, если считает, что действия одного или обоих договаривающихся государств приводят или приведут к налогообложению, не соответствующему положениям такого международного договора.
2. В заявлении должны быть указаны обстоятельства, на которых основаны требования резидента или гражданина Республики Казахстан, и доказательства, подтверждающие эти обстоятельства.
Резидент или гражданин Республики Казахстан обязан приложить к такому заявлению копии бухгалтерских документов, подтверждающих суммы полученных (подлежащих получению) доходов и (или) удержанных налогов (в случае их удержания) в иностранном государстве, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, а также нотариально засвидетельствованные копии:
1) контрактов (договоров, соглашений) на выполнение работ (оказание услуг) или на иные цели;
2) для юридических лиц - учредительных документов либо выписки из торгового реестра с указанием учредителей (участников) и мажоритарных акционеров юридического лица-резидента;
3) документов, указанных в подпунктах 1) - 3) пункта 3 статьи 225 настоящего Кодекса.
Резидент или гражданин Республики Казахстан вправе представить иные документы, не указанные в настоящем пункте, необходимые для проведения процедуры взаимного согласования.
3. Уполномоченный орган вправе в письменном виде требовать у резидента или гражданина Республики Казахстан представления дополнительных документов, необходимых для проведения процедуры взаимного согласования.
4. Заявление должно быть представлено резидентом или гражданином Республики Казахстан до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня возникновения в иностранном государстве налогового обязательства, не соответствующего положениям международного договора, если иные сроки не установлены международным договором.
5. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня представления заявления направляет по почте заказным письмом резиденту или гражданину Республики Казахстан письменное решение об отказе в рассмотрении заявления в следующих случаях:
1) представления заявления резидентом или гражданином Республики Казахстан на проведение процедуры взаимного согласования с компетентным органом государства, с которым Республикой Казахстан не заключен международный договор;

91) 226-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«226-бап. Өзара келісу рәсімі
1. Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы егер уағдаласушы елдердің бірінің немесе екеуінің әрекеті осындай халықаралық шарт ережелеріне сәйкес келмейтін салық салуға әкеп соқтырады деп есептесе, уәкілетті органға халықаралық шарт ережелерін қолдану туралы мәселені қарау үшін Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.
2. Өтініште резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының талаптары негізделген жағдаяттар және осы жағдаяттарды растайтын дәлелдер көрсетілген болуы тиіс.
Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осындай өтінішке Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасасқан шет мемлекетте алған (алуы тиіс) табыстары мен ұсталған салықтардың (олар ұсталған жағдайда) сомаларын растайтын бухгалтерлік құжаттардың көшірмелерін, сондай-ақ нотариалды куәландырылған:
1) жұмыстарды орындауға (қызмет көрсетуге) немесе өзге де мақсаттарға арналған келісімшарттардың (шарттардың, келісімдердің);
2) заңды тұлғалар үшін - құрылтайшылары (қатысушылары) мен резидент заңды тұлғаның мажоритарлық акционерлері көрсетілген құрылтай құжаттарының не сауда тізілімінен көшірме жазбасының;
3) осы Кодекстің 225-бабы 3-тармағының 1) - 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың көшірмелерін қоса беруге міндетті.
Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы езара келісу рәсімін жүргізу үшін қажетті осы тармақта көрсетілмеген өзге құжаттарды табыс етуге құқылы.
3. Уәкілетті орган резиденттен немесе Қазақстан Республикасының азаматынан жазбаша түрде өзара келісу рәсімін жүргізу үшін қажетті қосымша құжаттарды табыс етуді талап етуге құқылы.
4. Резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтінішті, егер халықаралық шартта өзге мерзімдер белгіленбесе, шет мемлекетте халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес келмейтін салық міндеттемесі туындаған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі аяқталғанға дейін табыс етуге тиіс.
5. Уәкілетті орган:
1) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасымен халықаралық шарт жасаспаған мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізуге өтініш берген;

2) представления резидентом или гражданином Республики Казахстан заявления после истечения срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи;
3) не представления резидентом или гражданином Республики Казахстан документов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
В случае отказа уполномоченным органом в рассмотрении заявления по основанию, предусмотренному подпунктом 3) настоящего пункта, резидент или гражданин Республики Казахстан вправе в пределах срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, повторно подать заявление, если им будут устранены допущенные нарушения.
6. Уполномоченный орган рассматривает заявление резидента или гражданина Республики Казахстан в течение сорока пяти календарных дней со дня получения такого заявления, за исключением случаев, указанных в пункте 5 настоящей статьи.
7. По итогам рассмотрения заявления резидента или гражданина Республики Казахстан уполномоченным органом выносится одно из следующих решений:
1) об отказе в проведении процедуры взаимного согласования;
2) о проведении процедуры взаимного согласования.
8. Уполномоченным органом выносится решение об отказе в проведении процедуры взаимного согласования в следующих случаях:
1) не соответствия оснований, указанных в заявлении резидента или гражданина Республики Казахстан, положениям международного договора, заключенного Республикой Казахстан с иностранным государством;
2) представления резидентом или гражданином Республики Казахстан недостоверной информации;
3) не представления резидентом или гражданином Республики Казахстан в ходе рассмотрения заявления документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Решение об отказе в проведении процедуры взаимного согласования направляется резиденту или гражданину Республики Казахстан в письменном виде по почте заказным письмом в течение двух дней со дня вынесения решения.
9. В случае принятия решения о проведении процедуры взаимного согласования уполномоченный орган обращается с запросом в компетентный орган иностранного государства о проведении такой процедуры.
10. Уполномоченный орган прекращает проведение начатой на основании заявления резидента или гражданина Республики Казахстан процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства в следующих случаях:
1) представления резидентом или гражданином Республики Казахстан заявления о прекращении проведения процедуры взаимного согласования;
2) выявления в ходе проведения процедуры взаимного согласования факта представления резидентом или гражданином Республики Казахстан недостоверной информации;

2) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтінішті осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін берген;
3) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттарды бермеген жағдайларда өтініш табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына почта арқылы тапсырыс хатпен жазбаша өтінішті қараудан бас тарту туралы шешім жібереді.
Уәкілетті орган осы тармақтың З) тармақшасында көзделген негіз бойынша өтінішті қараудан бас тартқан жағдайда резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы егер жіберілген бұзушылықтарды жойса, осы баптың 4-тармағында белгіленген мерзім шегінде өтінішті қайта беруге құқылы.
6. Уәкілетті орган осы баптың 5-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішін оны алған күннен бастап күнтізбелік қырық бес күн ішінде қарайды.
7. Резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішін қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган мына шешімдердің бірін шығарады:
1) өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы;
2) өзара келісу рәсімін жүргізу туралы.
8. Уәкілетті орган:
1) резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтінішінде көрсетілген негіздер Қазақстан Республикасының шет мемлекетпен жасасқан халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес келмеген;
2) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы дұрыс емес ақпарат берген;
3) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өтінішті қарау барысында осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды бермеген жағдайларда өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы шешім шығарады.
Өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту туралы шешім резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына шешім шығарылған күннен бастан екі күн ішінде жазбаша түрде почта арқылы тапсырыс хатпен жіберіледі.
9. Өзара келісу рәсімін жүргізу туралы шешім қабылдаған жағдайда уәкілетті орган шет мемлекеттің құзыретті органына осындай рәсімді жүргізу туралы сұрау салумен жүгінеді.
10. Уәкілетті орган резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының өтініші негізінде басталған шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізуді:
1) резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы өзара келісу рәсімін жүргізуді тоқтату туралы өтініш берген;
2) өзара келісу рәсімін жүргізу барысында резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының дұрыс емес ақпарат беруі фактісі анықталған;

3) не представления резидентом или гражданином Республики Казахстан в ходе проведения процедуры взаимного согласования документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
11. Уполномоченный орган направляет резиденту или гражданину Республики Казахстан в письменном виде информацию о решении, принятом по итогам проведения процедуры взаимного согласования, по почте заказным письмом в течение семи рабочих дней со дня получения окончательного ответа по вопросу налогообложения доходов такого резидента или гражданина Республики Казахстан от компетентного органа иностранного государства на запрос уполномоченного органа.
12. Лицо вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о проведении процедуры взаимного согласования с компетентным органом иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, по вопросу определения статуса резидентства.
Заявление представляется таким лицом в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящей статьи и подпунктах 1) - 3) пункта 3 статьи 225 настоящего Кодекса.
В целях настоящего пункта применяется порядок проведения процедуры взаимного согласования, предусмотренный пунктами 1-11 настоящей статьи.
13. При поступлении запроса на проведение процедуры взаимного согласования от компетентного органа иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, уполномоченный орган отказывает или прекращает проведение начатой процедуры взаимного согласования, инициированной резидентом указанного государства, в следующих случаях:
1) получен запрос о проведении процедуры взаимного согласования после истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня возникновения в Республике Казахстан налогового обязательства, в связи с которым нерезидент инициировал проведение такой процедуры, если иные сроки не установлены международным договором;
2) принятия судом Республики Казахстан к производству жалобы (заявления) нерезидента по вопросу возникновения в Республике Казахстан налогового обязательства, в связи с которым такой нерезидент инициировал проведение процедуры взаимного согласования;
3) наличия решения суда Республики Казахстан по вопросу применения положений международного договора к доходу нерезидента, инициировавшего проведение такой процедуры;
4) не соответствия оснований, указанных в запросе о проведении процедуры взаимного согласования, положениям международного договора, заключенного Республикой Казахстан с иностранным государством;

3) өзара келісу рәсімін жүргізу барысында резидент немесе Қазақстан Республикасының азаматы осы баптың 3-тармағында көзделген құжаттарды бермеген жағдайларда тоқтатады.
11. Уәкілетті орган шет мемлекеттің құзыретті органынан резиденттің немесе Қазақстан Республикасы азаматының табыстарына салық салу мәселесі бойынша уәкілетті органның сұрау салуына соңғы жауап алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде резидентке немесе Қазақстан Республикасының азаматына почта арқылы тапсырыс хатпен жазбаша түрде өзара келісу рәсімін жүргізу қорытындылары бойынша қабылданған шешім туралы ақпаратты жібереді.
12. Тұлға уәкілетті органға Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органымен өзара келісу рәсімін жүргізу туралы өтінішпен резиденттік мәртебесін айқындау мәселесі бойынша жүгінуге құқылы.
Өтінішті мұндай тұлға уәкілетті органға осы Кодекстің осы бабының 2-тармағы 2) тармақшасында және 225-бабының 3-тармағы 1)—3) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса табыс етеді.
Осы тармақтың мақсатында осы баптың 1-11 -тармақтарында көзделген өзара келісу рәсімін жүргізу тәртібі қолданылады.
13. Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органынан өзара келісу рәсімін жүргізуге сұрау салу келіп түскен кезде уәкілетті орган мынадай жағдайларда аталған мемлекеттің резиденті бастама жасаған өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тартады немесе басталған өзара келісу рәсімін жүргізуді тоқтатады:
1) егер халықаралық шартта өзге мерзімдер белгіленбесе, өзара келісу рәсімін жүргізу туралы сұрау салу Қазақстан Республикасында оған байланысты резидент емес өзара келісу рәсімін жүргізуге бастама жасаған салық міндеттемесі туындаған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап ету мерзімі өткеннен кейін алынған;
2) Қазақстан Республикасында оған байланысты резидент емес өзара келісу рәсімін жүргізуге бастама жасаған салық міндеттемесінің туындауы мәселесі бойынша осындай резидент еместің шағымын (өтінішін) Қазақстан Республикасының соты іс жүргізуге қабылдаған;
3) осындай рәсім жүргізуге бастама жасаған резидент еместің табысына халықаралық шарттың ережелерін қолдану мәселесі бойынша Қазақстан Республикасы сотының шешімі болған;
4) өзара келісу рәсімін жүргізу туралы сұрау салуда көрсетілген негіздердің Қазақстан Республикасы шет мемлекетпен жасасқан халықаралық шарттың ережелеріне сәйкес келмеген;

5) поступления обращения от компетентного органа иностранного государства, с которым Республикой Казахстан заключен международный договор, о прекращении проведения начатой процедуры взаимного согласования;
6) обжалования нерезидентом, инициировавшим проведение такой процедуры, результатов налоговой проверки или решения, указанного в пункте 10 статьи 217 настоящего Кодекса, в вышестоящий орган налоговой службы либо уполномоченный орган по вопросам, в отношении которых получен запрос о проведении процедуры взаимного согласования.
В случае, предусмотренном подпунктом 6) настоящего пункта, отказ либо прекращение процедуры взаимного согласования не исключает права уполномоченного органа на проведение процедуры взаимного согласования при поступлении повторного запроса компетентного органа иностранного государства после вынесения вышестоящим органом налоговой службы и (или) уполномоченным органом решения по жалобе нерезидента.
14. Решение, принятое по итогам процедуры взаимного согласования, проведенной на основании запроса компетентного органа иностранного государства, направляется уполномоченным органом в письменной форме в налоговый орган, направивший налогоплательщику одно из уведомлений, указанных в подпунктах 2), 8) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса, в связи с которым нерезидент указанного государства инициировал проведение такой процедуры.
Решение, вынесенное по итогам процедуры взаимного согласования в порядке, установленном настоящей статьей, обязательно для исполнения налоговыми органами.";
92) дополнить статьей 227-1 следующего содержания:
"Статья 227-1. Порядок возврата подоходного налога, удержанного у источника выплаты с дохода резидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок
1. При выплате доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, окончательному (фактическому) получателю (владельцу) дохода - резиденту через номинального держателя депозитарных расписок налоговый агент имеет право освободить или применить ставку подоходного налога, предусмотренную настоящим Кодексом для резидентов, при одновременном выполнении следующих условий:
1) наличия списка держателей депозитарных расписок, содержащих:
фамилии, имена, отчества (при их наличии) физических лиц или наименования юридических лиц, являющихся собственниками депозитарных расписок, базовым активом которых являются акции, выпущенные резидентом Республики Казахстан;
информацию о количестве и виде депозитарных расписок;
наименование и реквизиты документов, удостоверяющих личность физических лиц, или номера и даты государственных регистрации юридических лиц.
Список держателей депозитарных расписок составляется следующими лицами:
организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акции, являющейся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;
или
иной организацией, обладающей правом осуществления депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг иностранного государства, в случае, если договор на осуществление учета и подтверждения прав собственности по депозитарным распискам заключен между резидентом-эмитентом акции, являющейся базовым активом депозитарных расписок, и такой организацией;

5) Қазақстан Республикасы халықаралық шарт жасасқан шет мемлекеттің құзыретті органынан басталған өзара келісу рәсімін тоқтату туралы өтініш келіп түскен;
6) осындай рәсім жүргізуге бастама жасаған резидент емес салықтық тексерудің нәтижелерін немесе осы Кодекстің 217-бабы 10-тармағында көрсетілген шешімді жоғары тұрған салық қызметі органына не уәкілетті органға оған қатысты өзара келісу рәсімін жүргізу туралы сұрау салу алынған мәселелер бойынша шағым жасаған.
Осы тармақтың 6) тармақшасында көзделген жағдайда өзара келісу рәсімін жүргізуден бас тарту не оны тоқтату жоғары тұрған салық қызметі органы және (немесе) уәкілетті орган резидент еместің шағымы бойынша шешім шығарғаннан кейін шет мемлекеттің құзыретті органының қайта сұрау салуы келіп түскен кезде уәкілетті органның өзара келісу рәсімін жүргізуге құқығын жоққа шығармайды.
14. Шет мемлекеттің құзыретті органының сұрау салуы негізінде жүргізілген өзара келісу рәсімінің қорытындысы бойынша қабылданған шешімді уәкілетті орган оған байланысты аталған мемлекеттің резидент емесі осындай рәсім жүргізуге бастама жасаған осы Кодекстің 607-бабы 2-тармағының 2), 8) тармақшаларында көрсетілген хабарламалардың бірін салық төлеушіге жіберген салық органына жазбаша түрде жібереді.
Өзара келісу рәсімінің қорытындысы бойынша шығарылған шешім осы бапта белгіленген тәртіпте салық органдарының орындауы үшін міндетті.»;
92) мынадай мазмұндағы 227-1-баппен толықтырылсын:
«227-1-бап. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып
табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде
резиденттің табысынан төлем көзінен ұсталған табыс
салығын қайтару тәртібі
1. Депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі табыстарды табысты түпкілікті (нақты) алушы (иесі) резидентке депозитарлық қолхаттарды атаулы ұстаушы арқылы төлеген кезде салық агенті бір мезгілде мынадай шарттарды орындаған кезде резиденттер үшін осы Кодексте көзделген табыс салығы ставкасын қолдануға немесе босатуға құқылы:
1) мыналар:
Қазақстан Республикасының резиденті шығарған акциялар базалық активі болып табылатын депозитарлық қолхаттардың иесі болып табылатын жеке тұлғалардың тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) немесе заңды тұлғалардың атауы;
депозитарлық қолхаттардың саны және түрі туралы ақпарат;
жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттардың атауы және деректемелері немесе заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу нөмірі мен күні қамтылған депозитарлық қолхаттарды ұстаушылар тізімінің болуы.
Депозитарлық қолхаттарды ұстаушылар тізімін мынадай тұлғалар жасайды:
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және растауды жүзеге асыруға шарт акциясы депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын резидент-эмитент пен ұйым арасында жасалған жағдайда Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығына ие ұйым;
немесе
егер депозитарлық қолхаттар бойынша меншік құқықтарын есепке алуды және растауды жүзеге асыруға шарт акциясы депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын резидент-эмитент пен ұйым арасында жасалған жағдайда шет мемлекеттің бағалы қағаздар нарығында депозитарлық қызметті жүзеге асыру құқығына ие өзге ұйым;

2) свидетельство налогоплательщика Республики Казахстан лица - окончательного (фактического) получателя (владельца) дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
При этом свидетельство налогоплательщика Республики Казахстан представляется налоговому агенту не позднее одной из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса, которая наступит первой.
2. Налоговый агент обязан указать в налоговой отчетности, представляемой в налоговый орган, суммы начисленных (выплаченных) доходов и удержанных, освобожденных от удержания налогов в соответствии с настоящим Кодексом, ставки подоходного налога.
При этом налоговый агент обязан представить в налоговый орган по месту своего нахождения нотариально засвидетельствованную копию свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан - резидента. Копия такого документа представляется в течение трех календарных дней с даты представления налоговой отчетности, срок представления которой наступает после представления резидентом такого документа налоговому агенту в одну из дат, указанных в пункте 3 статьи 212 настоящего Кодекса.
3. В случае неприменения налоговым агентом положений настоящего Кодекса при выплате резиденту доходов в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок, в порядке, установленном пунктом 1 настоящей статьи, налоговый агент обязан удержать подоходный налог у источника выплаты по ставке, установленной статьей 194 настоящего Кодекса.
Сумма удержанного подоходного налога подлежит перечислению в срок, установленный подпунктом 1) пункта 1 статьи 195 настоящего Кодекса.
4. Окончательный (фактический) получатель дохода - резидент имеет право на возврат излишне удержанного подоходного налога у источника выплаты в соответствии с настоящим Кодексом в случае перечисления налоговым агентом в бюджет подоходного налога, удержанного с доходов такого резидента.
При этом резидент обязан представить налоговому агенту нотариально засвидетельствованную копию:
1) документа, подтверждающего право собственности на акции, являющиеся базовым активом депозитарных расписок;
2) свидетельства налогоплательщика Республики Казахстан за период, в котором им получен доход в виде дивидендов.
Документы, указанные в настоящем пункте, представляются резидентом до истечения срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса, со дня последнего перечисления подоходного налога, удержанного у источника выплаты в бюджет.
При этом возврат резиденту излишне удержанного подоходного налога производится налоговым агентом.

2) депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтерді түпкілікті (нақты) алушы (иесі) тұлғаның Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің болуы.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігі салық агентіне бірінші болатын осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінен кешіктірмей табыс етіледі.
2. Салық агенті салық органына табыс ететін салық есептілігінде есептелген (төленген) табыстарының сомасын және осы Кодекске сәйкес ұсталған, ұстап қалудан босатылған салықтарды, табыс салығының ставкасын көрсетуге міндетті.
Бұл ретте салық агенті өзі орналасқан орын бойынша салық органына Қазақстан Республикасының салық төлеушісі - резидент куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесін табыс етуге міндетті. Мұндай құжаттың көшірмесі табыс ету мерзімі резиденттің мұндай құжатты салық агентіне табыс еткеннен кейін осы Кодекстің 212-бабының 3-тармағында көрсетілген күндердің бірінде табыс еткеннен кейін болатын салық есептілігін табыс еткен күннен бастап үш күнтізбелік күн ішінде беріледі.
3. Салық агенті осы баптың 1-тармағында белгіленген тәртіпте резидентке депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түрінде табыс төлеген кезде осы Кодекстің ережелерін қолданбаған жағдайда салық агенті осы Кодекстің 194-бабында белгіленген ставка бойынша төлем көзінен табыс салығын ұстап қалуға міндетті.
Ұсталған табыс салығының сомасы осы Кодекстің 195-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде аударылуы тиіс.
4. Салық агенті резидент табысты түпкілікті (нақты) алушының табыстарынан ұсталған табыс салығын бюджетке аударған жағдайда мұндай резидент осы Кодекске сәйкес артық төленген төлем көзінен ұсталған табыс салығын қайтаруға құқылы.
Бұл ретте резидент салық агентіне нотариалды куәландырылған:
1) депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акцияларға меншік құқығын растайтын құжаттың;
2) дивидендтер түріндегі табысты алған кезең үшін Қазақстан Республикасының салық төлеушісі куәлігінің көшірмесін табыс етуге міндетті.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды резидент бюджетке төлем көзінен ұсталған табыс салығын соңғы аударған күннен бастап осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап ету мерзімі өткенге дейін табыс етеді.
Бұл ретте резидентке артық ұсталған табыс салығын қайтаруды салық агенті жүргізеді.

5. Налоговый агент вправе представить в налоговый орган по месту своего нахождения дополнительный расчет по подоходному налогу, удерживаемому у источника выплаты, на сумму уменьшения при применении ставки налога, предусмотренной для резидентов, или освобождения от налогообложения за налоговый период, в котором произведено удержание и перечисление подоходного налога с доходов резидента в виде дивидендов по акциям, являющимся базовым активом депозитарных расписок.
В указанном случае зачет излишне уплаченной суммы подоходного налога, удержанного у источника выплаты, производится налоговому агенту в порядке, установленном статьей 599 настоящего Кодекса.";
93) пункт 3 статьи 231 дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
"16) внесение вклада (депозита) в банк по договору банковского вклада;
17) возврат банком вклада (депозита), внесенного по договору банковского вклада;
18) получение вкладчиком вознаграждения по вкладу (депозиту), внесенному по договору банковского вклада.";
94) в подпункте 1) пункта 1 статьи 240 слова "после завершения налогового периода" заменить словами "с начала налогового периода";
95) статью 248 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) инвестиционного золота при одновременном соответствии следующим условиям:
общий вес реализованного в течение налогового периода по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает 32 тройских унций;
общая стоимость реализованного за налоговый период по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает сумму, сложившуюся путем суммирования сумм, рассчитанных в следующем порядке:
вес реализованного инвестиционного золота,
умножить
на утренний фиксинг (котировка цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации,
умножить
на рыночный курс обмена валюты, установленный на дату реализации.
Положения настоящего подпункта применяются при реализации инвестиционного золота в форме:
слитков;
пластин;
золотых монет, выпущенных Национальным банком Республики Казахстан.";
96) подпункт 15) пункта 2 статьи 250 изложить в следующей редакции:
"15) реализация инвестиционного золота, через металлические счета, открытые в установленном законодательством порядке в Центре кассовых операций и хранения ценностей Национального банка и (или) в банках второго уровня.";
97) пункт 1 статьи 255 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) инвестиционного золота, кроме импортируемого Национальным банком Республики Казахстан, при одновременном соответствии следующим условиям:
общий вес импортированного в течение налогового периода по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает 32 тройских унций;
общая стоимость импортированного за налоговый период по налогу на добавленную стоимость инвестиционного золота не превышает сумму, сложившуюся путем суммирования сумм, рассчитанных в следующем порядке:
вес импортированного инвестиционного золота,
умножить
на утренний фиксинг (котировка цены) золота, который установлен (которая установлена) Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов на дату реализации,
умножить
на рыночный курс обмена валюты, установленный на дату реализации.
Положения настоящего подпункта применяются при реализации инвестиционного золота в форме:
слитков;
пластин;
золотых монет, выпущенных Национальным банком Республики Казахстан;

5. Салық агенті өзі орналасқан жер бойынша салық органына депозитарлық қолхаттардың базалық активі болып табылатын акциялар бойынша дивидендтер түріндегі резиденттің табыстарынан салық ұсталған және аударылған салық кезеңі үшін резиденттер үшін көзделген салық ставкалары қолданылған немесе салық салудан босатылған кездегі азайту
сомасында төлем көзінен ұсталатын табыс салығы бойынша қосымша есеп тапсыруға құқылы.
Аталған жағдайда төлем көзінен ұсталған табыс салығының артық төленген сомасын салық агентіне есепке жатқызу осы Кодекстің 599-бабында белгіленген тәртіпте жүргізіледі.»;
93) 231-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 16), 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
«16) банкке салымды (депозит) шартты банк салымы бойынша енгізу;
17) шартты банк салымы бойынша енгізілген салымды (депозитті) банктің қайтаруы;
18) шартты банк салымы бойынша енгізілген салым (депозит) бойынша салымшының сыйақы алуы.»;
94) 240-баптың 1-тармағы 1) тармақшасындағы «салық кезеңі аяқталғаннан кейін» деген сөздер «салық кезеңінің басында» деген сөздермен ауыстырылсын;
95) 248-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
«16-1) бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес болған:
салық кезеңі ішінде қосылған құн салығы бойынша сатылған инвестициялық алтынның жалпы салмағы 32 троя унциясынан аспайтын;
салық кезеңі ішінде қосылған құн салығы бойынша сатылған инвестициялық алтынның жалпы құны мынадай:
сатылған инвестициялық алтынның салмағын,
сату күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңғы фиксингіне (бағасына),
көбейту
сату күніне белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына,
көбейту тәртібімен есептелген соманы жинақтау жолымен қалыптасқан сомадан аспайтын жағдайда инвестициялық алтынды.
Осы тармақшаның ережелері инвестициялық алтынды мынадай:
құймалар;
пластиналар;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған алтын монеталар нысанында сату кезінде қолданылады.»;
96) 250-баптың 2-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) инвестициялық алтынды Ұлттық Банктің Кассалық операциялар мен құндылықтарды сақтау орталығында және екінші деңгейдегі банктерде заңнамада белгіленген тәртіппен ашылған металл шоттар арқылы сату.»;
97) 255-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
«11) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі импорттайтыннан басқа, бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес болған:
салық кезеңі ішінде қосылған күн салығы бойынша импортталған инвестициялық алтынның жалпы салмағы 32 троя унциясынан аспайтын;
салық кезеңі ішінде қосылған құн салымы бойынша импортталған инвестициялық алтынның жалпы құны мынадай:
импортталған инвестициялық алтынның салмағын,
сату күніне Лондон қымбат бағалы металдар нарығы қауымдастығы белгілеген алтынның таңғы фиксингіне (бағасына),
көбейту
сату күніне белгіленген валюта айырбастаудың нарықтық бағамына,
көбейту тәртібімен есептелген соманы жинақтау жолымен қалыптасқан сомадан аспайтын жағдайда инвестициялық алтын.
Осы тармақшаның ережелері инвестициялық алтынды мынадай:
1) құймалар;
2) пластиналар;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған алтын монеталар нысанында сату кезінде қолданылады.

12) инвестиционного золота, импортируемого Национальным банком Республики Казахстан.";
98) пункт 1 статьи 258 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) по сделке (сделкам), признанной (признанным) судом недействительной (недействительными);";
99) в статье 267:
в пункте 1 слово "Организации" заменить словами "Юридические лица";
дополнить пунктами 5, 6 и 7 следующего содержания:
"5. В целях настоящей статьи превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации по итогам отчетного налогового периода, подлежит уменьшению на 70 процентов при определении суммы превышения налога на добавленную стоимость, зачитываемого в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.
6. Совокупный годовой доход, применяемый для целей настоящей статьи, определяется:

12) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі импорттайтын инвестициялық алтын.»;
98) 258-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) сот жарамсыз деп таныған мәміле (мәмілелер) бойынша;»;
99) 267-бапта:
1-тармақтағы «ұйымдар» деген сөз «заңды тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5, 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын:
«5. Осы баптың мақсатында есепті салық кезеңінің қорытындылары бойынша декларация бойынша қалыптасқан есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып кетуі алдағы қосылған құн салығы бойынша төлемдердің есебіне есептелетін қосылған құн салығының асып кету сомасын айқындау кезінде 70 пайызға азайтуға жатады.
6. Осы баптың мақсаттары үшін қолданылатын жылдық жиынтық табыс:

1) в соответствии с разделом 4 настоящего Кодекса без учета корректировки совокупного годового дохода, предусмотренной статьей 99 настоящего Кодекса;
2) за текущий налоговый период, определяемый в соответствии со статьей 148 настоящего Кодекса.
7. В случае если по итогам текущего налогового периода, условия, установленные подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи, не выполнены, налогоплательщик обязан:
1) исчислить налог на добавленную стоимость в порядке, установленном статьей 266 настоящего Кодекса без применения положения, установленного пунктом 3 настоящей статьи;

1) осы Кодекстің 4-бөліміне сәйкес осы Кодекстің 99-бабында көзделген жылдық жиынтық табысты түзету есепке алынбай;
2) осы Кодекстің 148-бабына сәйкес айқындалатын ағымдағы салық кезеңі үшін айқындалады.
7. Егер ағымдағы салық кезеңінің қорытындылары бойынша осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасында белгіленген шарттар орындалмаған жағдайда салық төлеуші:
1) осы Кодекстің 266-бабында белгіленген тәртіппен осы баптың 3-тармағында белгіленген ережелерді қолданбай қосылған құн салығын есептеуге;

2) не позднее десяти календарных дней после срока, установленного для представления декларации по корпоративному подоходному налогу, представить в соответствии со статьей 70 настоящего Кодекса дополнительную налоговую отчетность по налогу на добавленную стоимость за налоговые периоды, в которых налог на добавленную стоимость подлежит исчислению в соответствии со статьей 266 настоящего Кодекса без применения положения, установленного пунктом 3 настоящей статьи.";
100) в пункте 2 статьи 270 слово "Одновременно" заменить словами "Если иное не предусмотрено статьей 68 настоящего Кодекса, одновременно";

2) корпоративтік табыс салығы бойынша декларацияны табыс ету үшін белгіленген мерзімнен кейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей қосылған күн салығы осы Кодекстің 266-бабына сәйкес осы баптың 3-тармағында белгіленген ережелер қолданылмай есептелуге жататын салық кезеңдері үшін осы Кодекстің 70-бабына сәйкес қосылған құн салығы бойынша қосымша салық есептілігін табыс етуге міндетті.»;
100) 270-баптың 2-тармағындағы «Декларациямен» деген сөздер «егер осы Кодекстің 68-бабында өзгеше көзделмесе, декларациямен бір мезгілде» деген сөздермен ауыстырылсын;

101) в подпункте 1) статьи 300 слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
102) часть первую статьи 313 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) контракт на совмещенную разведку и добычу.";
103) в подпункте 2) пункта 1 статьи 314:
абзац первый дополнить словами "и на совмещенную разведку и добычу";
в абзаце седьмом после слова "сырья" дополнить словами "и на совмещенную разведку и добычу";

101) 300-баптың 1) тармақшасындағы «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
102) 313-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) бірлескен барлау мен өндіруге арналған келісім шартты»;
103) 314-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында:
бірінші абзац «және бірлескен барлау мен өндіруге» деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзац «өндіруге» деген сөзден кейін «және бірлескен барлау мен өндіруге» деген сөздермен толықтырылсын;

12,0
9.
Минеральное сырье,
содержащее поделочные
камни
Нефрит, лазурит, радонит,
чароит, малахит,
авантюрин, агат, яшма,
розовый кварц, диоптаз,
халцедон и другие
3,5
10.
Минеральное сырье,
содержащее
технические камни
Алмаз, корунд, агат,
яшма, серпентинит,
циркон, асбест, слюда и
другие
2,0
";
107) по всему тексту в статье 346:
слова "в пункте 2 статьи 308", "недропользователь", "недропользователем", "Недропользователь" заменить соответственно словами "в пункте 1 статьи 308-1", "налогоплательщик", "налогоплательщиком", "Налогоплательщик";
108) в подпункте 1) пункта 2 статьи 347-1 слова "в пункте 2 статьи 308" заменить словами "в пункте 1 статьи 308-1";
109) пункт 2 статьи 355 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо - резидент своим решением вправе признать плательщиком социального налога свое структурное подразделение по расходам работодателя, выплачиваемым (подлежащим выплате) в виде доходов работникам таких структурных подразделений.
При этом решение юридического лица - резидента о таком признании или прекращении такого признания вводится в действие с начала квартала, следующего за кварталом, в котором принято такое решение.
В случае если плательщиком социального налога признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица - резидента о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с начала квартала, следующего за кварталом, в котором создано данное структурное подразделение.
Структурные подразделения, признанные по решению юридического лица-резидента самостоятельными плательщиками социального налога, для целей главы 19 настоящего Кодекса признаются налоговыми агентами по индивидуальному подоходному налогу.";
110) статью 357 изложить в следующей редакции:
"Статья 357. Объект налогообложения
1. Для плательщиков, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом обложения социальным налогом является численность работников, включая самих плательщиков.
2. Для плательщиков, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 1 и пункте 2 статьи 355 настоящего Кодекса, объектом налогообложения являются расходы работодателя, выплачиваемые работникам-резидентам в виде доходов, определенных пунктом 2 статьи 163 настоящего Кодекса, работникам-нерезидентам в виде доходов, определенных подпунктами 18) - 21) пункта 1 статьи 192 настоящего Кодекса, а также доходы иностранного персонала, указанного в пункте 7 статьи 191 настоящего Кодекса, если иное не установлено настоящим пунктом.
Не являются объектом обложения доходы, установленные в подпунктах 8), 10), 12), 17), 18), 24), 24-1), 26), 27), 29) - 32), 34) пункта 1 статьи 156 настоящего Кодекса, а также:

12,0
9.
Құрамында жасанды тастар бар минералды шикізат
Нефрит, лазурит, радонит, чароит, малахит, авантюрин, агат, яшма, қызғылт кварц, диоптаз, халцедон және басқалар
3,5
10.
Құрамында техникалық тастар бар минералды шикізат
Алмас, корунд, агат, яшма, серпентинит, цирконий, асбест, слюда және басқалар
2,0
»;
107) 346-баптың бүкіл мәтіні бойынша:
«308-баптың 2-тармағында», «жер қойнауын пайдаланушы», «жер қойнауын пайдаланушының», «Жер қойнауын пайдаланушы» деген сөздер тиісінше «308-1-баптың 1-тармағында», «салық төлеуші», «салық төлеушінің», «Салық төлеуші» деген сөздермен ауыстырылсын;
108) 347-1-баптың 2-тармағы 1) тармақшасындағы «308-баптың 2-тармағында» деген сөздер «308-1-баптың 1-тармағында» деген сөздермен ауыстырылсын;
109) 355-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Резидент заңды тұлға өз шешімімен өз құрылымдық бөлімшесін осындай құрылымдық бөлімшелері қызметкерлеріне табыстар түрінде төлеген (төлеуі тиіс) жұмыс берушінің шығыстары бойынша әлеуметтік салық төлеуші деп тануға құқылы.
Бұл ретте резидент заңды тұлғаның осындай тану немесе осындай тануды тоқтату туралы шешімі осындай шешім қабылданған тоқсаннан кейінгі тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер әлеуметтік салық төлеуші деп жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше танылған жағдайда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімшенің құрылған тоқсаннан тоқсаннан кейінгі тоқсанның басынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша дербес әлеуметтік салық төлеуші деп танылған құрылымдық бөлімшелер осы Кодекстің 19-тарауының мақсаты үшін жеке табыс салығы бойынша салық агенттері болып танылады.»;
110) 357-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«357-бап. Салық салу объектісі
1. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында аталған төлеушілер үшін, төлеушілердің өздерін қоса алғанда, қызметкерлер саны әлеуметтік салық салу объектісі болып табылады.
2. Осы Кодекстің 355-бабы 1-тармағының 3), 4) тармақшаларында және 2-тармағында көрсетілген төлеушілер үшін жұмыс берушілердің осы Кодекстің 163-бабының 2-тармағында айқындалған табыс түрінде резидент қызметкерлерге, осы Кодекстің 192-бабы 1-тармағының 18) - 21) тармақшаларында айқындалған табыс түрінде резидент емес қызметкерлерге төлейтін шығыстары, сондай-ақ егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, осы Кодекстің 191-бабының 10-тармағында көрсетілген шетел персоналының табыстары салық салу объектісі болып табылады.
Осы Кодекстің 156-бабы 1-тармағының 8), 10), 12), 17), 18), 24), 24-1), 26), 27), 29)-32), 34) тармақшаларында белгіленген табыстар, сондай-ақ:

1) выплаты, производимые за счет средств грантов, предоставляемых по линии государств, правительств государств и международных организаций;
2) государственные премии, стипендии, учреждаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан;
3) денежные награды, присуждаемые за призовые места на спортивных соревнованиях, смотрах, конкурсах;
4) компенсационные выплаты, выплачиваемые при расторжении трудового договора в случаях ликвидации организации или прекращения деятельности работодателя, сокращения численности штата работников, в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) компенсационные выплаты, выплачиваемые работодателем работникам за неиспользованный трудовой отпуск;
6) обязательные пенсионные взносы работников в накопительные пенсионные фонды в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. В случае если объект обложения, определенный в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи за календарный месяц, менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на первое число этого календарного месяца, то объект обложения социальным налогом определяется исходя из такого минимального размера заработной платы.
4. Положения подпункта 1) пункта 2 настоящей статьи применяются, если выплаты производятся в соответствии с договором (контрактом), заключенным с грантополучателем либо с исполнителем, назначенным грантополучателем для осуществления целей (задач) гранта.";
111) в статье 361:
в пункте 1 слова "отчетный месяц" заменить словами "налоговый период";
в пункте 2:
слова "отчетный месяц" заменить словами "налоговый период";
слова "следующий месяц" заменить словами "следующий налоговый период";
112) в статье 365:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Плательщиками налога на транспортные средства являются физические лица, имеющие объекты обложения на праве собственности, и юридические лица (далее - юридические лица), имеющие объекты обложения на праве собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления, если иное не установлено настоящей статьей.
Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком налога на транспортные средства свое структурное подразделение по транспортным средствам, зарегистрированным за таким структурным подразделением в соответствии с законодательством Республики Казахстан о транспорте.
При этом решение юридического лица о таком признании или прекращении такого признания вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком налога на транспортные средства признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";

1) мемлекеттер, мемлекеттердің үкіметтері мен халықаралық ұйымдар желісі бойынша берілетін грант қаражаты есебінен жасалатын төлемдер;
2) Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын мемлекеттік сыйлықақылар, стипендиялар;
3) спорт жарыстарында, байқауларда, конкурстарда жүлделі орындар үшін берілетін ақшалай наградалар;
4) Ұйым таратылған немесе жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, қызметкерлердің штат саны қысқартылған немесе еңбек шарты бұзылған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшерлерде төленетін өтемақы төлемдері;
5) жұмыс берушінің қызметкерлерге пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін төлейтін өтемақы төлемдері;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жинақтаушы зейнетақы қорларына қызметкерлердің міндетті зейнетақы жарналары салық салу объектісі болып табылмайды.
3. Егер осы баптың 2-тармағына сәйкес күнтізбелік ай үшін айқындалған салық салу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және осы күнтізбелік айдың бірінші күніне қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінен кем болған жағдайда әлеуметтік салық салу объектісі осындай ең төменгі жалақы мөлшерін негізге ала отырып айқындалады.
4. Егер төлемдер грант алушымен не грант мақсаттарын (міндеттерін) жүзеге асыру үшін грант алушы тағайындаған орындаушымен жасалған шартқа (келісім шартқа) сәйкес жүргізілсе, осы баптың 2-тармағы 1) тармақшасының ережелері қолданылады.»;
111) 361-бапта:
1-тармақтағы «есепті айға» деген сөздер «салық кезеңіне» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
«Есепті айда» деген сөздер «Салық кезеңінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«келесі айға» деген сөздер «келесі салық кезеңіне» деген сөздермен ауыстырылсын;
112) 365-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, меншік құқығында салық салу объектілері бар жеке тұлғалар және меншік, шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығында салық салу объектілері бар заңды тұлғалар (бұдан әрі-заңды тұлғалар) көлік құралы салығын төлеушілер болып табылады.
Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасына сәйкес осындай құрылымдық бөлімшеге тіркелген көлік құралдары бойынша көлік құралдары салығын дербес төлеуші деп тануға құқылы.
Бұл ретте заңды тұлғаның осындай тану немесе осындай тануды тоқтату туралы шешімі осындай шешім қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше көлік құралдары салығын дербес төлеуші деп танылған жағдайда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімше құрылған күннен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;

в абзаце третьем подпункта 1) пункта 3 после слова "пашни" дополнить словами "(сенокоса, пастбища)";
пункт 4 исключить.
113) в статье 367:
в пункте 1:
в таблице:
в графе 3 строки, порядковый номер 1 цифры "5" и "8" заменить соответственно цифрами "6" и "9";
графу 2 строки порядковый номер 3 изложить в следующей редакции:
"Тракторы, "самоходные сельскохозяйственные, мелиоративные и дорожно-строительные машины и механизмы, специальные машины повышенной проходимости и другие автотранспортные средства, не предназначенные для движения по автомобильным дорогам общего пользования";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К легковым автомобилям для целей настоящего Кодекса относятся автомобили категории В, предназначенные по своей конструкции преимущественно для перевозки пассажиров по автомобильным дорогам общего пользования, а также лимузины (включая бронированные) и пассажирские автомобили индивидуального (семейного) пользования увеличенной вместимости и повышенной проходимости (джипы-внедорожники, универсалы-кроссоверы), превышающие требования категории В по разрешенной максимальной массе и/или количеству пассажирских мест. Минивэны, переведенные из категории В в категорию D в результате дооборудования дополнительными пассажирскими местами, не предусмотренными заводом-изготовителем, следует признавать в качестве легковых автомобилей.
К грузовым автомобилям относятся автомобили категории В, предназначенные по своей конструкции преимущественно для перевозки грузов по автомобильным дорогам общего пользования, а также автомобили категории С, если иное не предусмотрено в настоящей статье.
Специальный автомобиль - автомобиль, предназначенный для выполнения специальных преимущественно нетранспортных функций и оборудованный специальным оборудованием для выполнения указанных функций.
К специальным относятся пожарные автомобили, автокраны, автобетоносмесители, автомобили с компрессорными установками, автомобили для уборки дорог, поливомоечные машины, автомобили с рентгеновскими установками и т.д. Оборудование и установки, находящиеся на специальных транспортных средствах, приравниваются к грузам.
К автобусам относятся автомобили категории D, если иное не предусмотрено в настоящей статье.";
в пункте 2:
слово "пять" заменить словом "шесть";
слово "восемь" заменить словом "девять";
слова "и объеме двигателя" исключить;
слова "сумма налога увеличивается за каждую единицу превышения указанного объема двигателя на 7 тенге" заменить словами "свыше 4000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке сто семнадцать месячных расчетных показателей, сумма налога увеличивается за каждую единицу превышения соответствующей нижней границы объема двигателя на 7 тенге";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

3-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацында «егістікке» деген сөзден кейін «(шабындық, жайылым)» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алып тасталсын;
113) 367-бапта:
1-тармақта:
кестеде:
реттік нөмірі 1-жолдың 3-бағанындағы «5» және «8» деген цифрлар тиісінше «6» және «9» деген цифрлармен ауыстырылсын;
реттік нөмірі 3-жолдың 2-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
«Тракторлар, өздігінен жүретін ауыл шаруашылық, мелиорациялық және құрылыс машиналары мен механизмдері, өтімділігі жоғары арнаулы машиналар жэне жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша пайдалануға арналмаған басқа да автокөлік құралдары»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Жеңіл автомобильдерге осы Кодекстің мақсаты үшін өз конструкциясы бойынша жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша негізінен жолаушылар тасымалдауға арналған В санатындағы автомобильдер, сондай-ақ рұқсат етілген ең жоғары масса және (немесе) жолаушылар орны бойынша В санатының талаптарынан асатын лимузиндер (брондалғандарды қоса алғанда) және сыйымдылығы ұлғайтылған және өтімділігі жоғары жеке (отбасы) пайдаланымдағы жолаушылар автомобильдері (жолсызбен жүретін джиптер, универсал кроссоверлер) жатады. Шығарушы зауытпен көзделмеген қосымша жолаушы орындарымен қоса жабдықтау нәтижесінде В санатынан D санатына көшірілген минивэндер жеңіл автомобильдер ретінде танылуы тиіс.
Жүк автомобильдеріне өз конструкциясы бойынша ортақ пайдаланудағы автомобиль жолдары бойынша негізінен жүк тасымалдауға арналған В санатындағы автомобильдер, сондай-ақ осы бапта өзгеше көзделмесе, С санатындағы автомобильдер жатады.
Арнаулы автомобиль - негізінен арнаулы көліктік емес функцияларды орындауға арналған және көрсетілген функцияларды орындау үшін арнаулы жабдықтармен жабдықталған автомобиль.
Арнаулы автомобильдерге өрт сөндіру автомобильдері, автокрандар, автобетонараластырғыштар, компрессорлық қондырғылары бар автомобильдер, жолдарды тазалауға арналған автомобильдер, су себетін және жуатын машиналар, рентген қондырғылары бар автомобильдер және т.б. жатқызылады. Арнайы көлік құралдарындағы жабдықтар мен қондырғылар жүктерге теңестіріледі.
Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, автобустарға D санатының автомобильдері жатады.»;
2-тармақта:
«бес» деген сөз «алты» деген сөзбен ауыстырылсын;
«сегіз» деген сөз «тоғыз» деген сөзбен ауыстырылсын»;
«және двигателінің көлемі» деген сөздер алып тасталсын;
«салық сомасы двигательдің аталған көлемінен асып түскен әрбір бірлік үшін 7 теңгеге ұлғайтылады» деген сөздер «жүз он жеті айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын 4000 текше сантиметр ден аса салық сомасы двигатель көлемінің тиісті төменгі шегінен асып түскен әрбір бірлік үшін 7 теңгеге ұлғайтылады» деген сөздермен ауыстырылсын»;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Для исчисления налога по грузовым и специальным автомобилям используется показатель грузоподъемности транспортного средства, указанный в инструкции и (или) руководстве по эксплуатации транспортного средства. Если в инструкции (руководстве) по эксплуатации транспортного средства показатель грузоподъемности не указан, он рассчитывается как разница между разрешенной максимальной массой транспортного средства и массой транспортного средства без нагрузки (массой снаряженного транспортного средства).";
114) в пункте 3 статьи 368 слова "договора купли-продажи" заменить словами "договоров купли-продажи, мены";
115) в статье 370 слова "и уплаты" исключить;
116) в статье 373:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком земельного налога свое структурное подразделение.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица о таком признании или прекращении такого признания вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком земельного налога признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";
в пункте 4 цифру "2)" заменить цифрой "3)";
117) в части первой статьи 382:
слово "дома" заменить словом "здания";
слова "жилищным фондом" заменить словами "жилым зданием";
118) статью 388 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Земельный участок, являющийся частью объекта кондоминиума, подлежит обложению земельным налогом пропорционально доле каждого собственника помещения (части здания) в общем имуществе, являющемся частью объекта кондоминиума.
При этом часть земельного участка, соответствующая:
1) доле собственника жилища в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 4 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса;
2) доле собственника нежилого помещения (части здания, не являющегося жилым) в общем имуществе, подлежит обложению земельным налогом по базовым ставкам налога на земли населенных пунктов, установленным в графе 3 таблицы, приведенной в статье 381 настоящего Кодекса.";
119) в частях вторых пунктов 5 и 6 статьи 389 цифру "2)," исключить;
120) в статье 390:
в пункте 2 цифру "2)" исключить;
пункт 4 исключить;

«5. Жүк және арнаулы автомобильдер бойынша салықты есептеу үшін көлік құралын пайдалану жөніндегі нұсқаулықта және (немесе) басшылықта көрсетілген көлік құралының жүк көтергіштігінің көрсеткіші пайдаланылады. Егер көлік қүралын пайдалану бойынша нұсқаулықта (басшылықта) жүк көтергіштігінің көрсеткіші көрсетілмесе, ол көлік құралының рұқсат етілген ең жоғарғы массасы мен көлік құралының жүктелімсіз массасы (жарақталған көлік құралының массасы) арасындағы айырма ретінде есептеледі.»;
114) 368-баптың 3-тармағында «сатып алу-сату шартының» деген сөздер «сатып алу-сату, айырбас шарттарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
115) 370-бапта «есептеу мен төлеуге» деген сөздер «есептеуге» деген сөзбен ауыстырылсын;
116) 373-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін дербес жер салығын төлеуші деп тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның осындай таңу немесе осындай тануды тоқтату туралы шешімі осындай шешім қабылдаған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше дербес жер салығын төлеуші деп танылған жағдайда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;
4-тармақта «2)» деген цифр «3)» деген цифрмен ауыстырылсын;
117) 382-баптың бірінші бөлігінде:
«үйге» деген сөз «ғимаратқа» деген сөзбен ауыстырылсын;
«тұрғын үй қоры» деген сөздер «тұрғын үй ғимараты» деген сөздермен ауыстырылсын;
118) 388-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Кондоминиум объектісінің бір бөлігі болып табылатын жер учаскесіне кондоминиум объектісінің бір бөлігі болып табылатын жалпы мүлікте үй-жайдың (ғимараттың бір бөлігінің) әрбір меншік иесінің үлесіне барабар жер салығы салынуы тиіс.
Бұл ретте:
1) жалпы мүліктегі тұрғын үй меншік иесінің үлесіне сәйкес келетін жер учаскесінің бөлігіне осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 4-бағанында белгіленген елді мекендердің жерлеріне базалық салық ставкалары бойынша жер салығы салынуы тиіс;
2) жалпы мүліктегі тұрғын үй емес үй-жай меншік иесінің үлесіне сәйкес келетін жер учаскесінің бір бөлігіне осы Кодекстің 381-бабында келтірілген кестенің 3-бағанында белгіленген елді мекендердің жерлеріне базалық салық ставкалары бойынша жер салығы салынуы тиіс»;
119) 389-баптың 5 және 6-тармақтарының екінші бөліктерінде «2),» деген сан алып тасталсын;
120) 390-бапта:
2-тармақта «2)» деген цифр алып тасталсын;
4-тармақ алып тасталсын;

121) в статье 391:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Исчисление" заменить словами "Если иное не установлено настоящей статьей, исчисление";
после слов "налоговыми органами" дополнить словами "не позднее 1 августа текущего года";
слова "не позднее 1 августа" исключить;
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
"физических лиц (в том числе частных нотариусов, адвокатов) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Физические лица (в том числе частные нотариусы, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, исчисляют и уплачивают земельный налог в порядке, установленном настоящим разделом для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента.";
122) в статье 392 слова "и уплаты" исключить;
123) в статье 393:
в пункте 1:
в части первой:
слово "Налогоплательщики" заменить словами "Индивидуальные предприниматели";
после слова "патента)" дополнить словами "и юридические лица";
часть третью исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Физические лица не представляют в налоговые органы налоговую отчетность по земельному налогу, если иное не установлено пунктом 1 настоящей статьи и настоящим пунктом.
Физические лица (в том числе частные нотариусы, адвокаты) по земельным участкам, занятым зданиями (частями зданий), находящимися на праве собственности, за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, представляют в налоговые органы по месту нахождения объектов налогообложения декларацию не позднее 31 марта года, следующего за отчетным налоговым периодом.";
в пункте 4 цифру "2)," исключить;
124) в статье 394:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Юридическое лицо своим решением вправе признать самостоятельным плательщиком налога на имущество свое структурное подразделение.
Если иное не установлено настоящей статьей, решение юридического лица о таком признании или прекращении такого признания вводится в действие с 1 января года, следующего за годом принятия такого решения.
В случае если самостоятельным плательщиком налога на имущество признается вновь созданное структурное подразделение, то решение юридического лица о таком признании вводится в действие со дня создания данного структурного подразделения или с 1 января года, следующего за годом создания данного структурного подразделения.";

121) 391-бапта:
1-тармақта:
«Жеке тұлғалар» деген сөздер «Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
«негізге ала отырып,» деген сөздерден кейін «ағымдағы жылдың 1 тамызынан кешіктірмей» деген сөздермен толықтырылсын;
«1 тамыздан кешіктірмей» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«осы Кодекстің 396-бабы 1-тармағында және 406-бабында кезделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғаларға (оның ішінде жекеше нотариустарға, адвокаттарға) қолданылмайды.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Осы Кодекстің 396-бабы 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның ішінде жекеше нотариустар, адвокаттар) патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін белгіленген тәртіппен осы бөлімде жер салығын есептейді және төлейді.»;
122) 392-бапта «мен төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
123) 393-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлікте:
«Салық төлеушілер» деген сөздер «Жеке кәсіпкерлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қоспағанда)» деген сөзден кейін «және заңды тұлғалар» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1 -1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Егер осы баптың 1-тармағында және осы тармағында өзгеше белгіленбесе, жеке тұлғалар жер салығы бойынша салық есептілігін салық органдарына табыс етпейді.
Осы Кодекстің 396-бабы 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) орналасқан жер учаскелері бойынша жеке тұлғалар (оның ішінде жекеше нотариустар, адвокаттар) салық салу объектілері орналасқан орын бойынша салық органдарына декларацияны есепті салық кезеңінен кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей табыс етеді.»;
4-тармақта «2),» деген цифр алып тасталсын;
124) 394-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Заңды тұлға өз шешімімен өзінің құрылымдық бөлімшесін дербес мүлік салығын төлеуші деп тануға құқылы.
Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, заңды тұлғаның осындай тану немесе осындай тануды тоқтату туралы шешімі осындай шешім қабылдаған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Егер жаңадан құрылған құрылымдық бөлімше дербес жер салығын төлеуші деп танылған жағдайда заңды тұлғаның осындай тану туралы шешімі осы құрылымдық бөлімшенің құрылған күнінен бастап немесе осы құрылымдық бөлімше құрылған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.»;

в части второй пункта 4 цифры "2) - 4)" заменить цифрами "3), 4)";
125) подпункт 2) пункта 1 статьи 396 изложить в следующей редакции:
"2) здания, сооружения, являющиеся объектами концессии, права владения, пользования на которые переданы по договору концессии.";
126) в пункте 3 статьи 397 цифры "2) - 4)" заменить цифрами "3), 4)";
127) в частях второй и третьей пункта 5 статьи 399 цифры "2) - 4)" заменить цифрами "3), 4)";
128) в статье 401:
в пункте 1 слова "и уплаты" исключить;
в пункте 2 цифры "2) - 4)" заменить цифрами "3), 4)";
129) в частях третьих пунктов 1 и 2 статьи 402 цифры "2) - 4)" заменить цифрами "3), 4)";
130) в статье 405 слова "жилые помещения," заменить словами "жилища, здания,";
131) в статье 406:
в пунктах 1, 2, 3, 4 и 5 слова "жилым помещениям" и "жилого помещения" заменить соответственно словами "жилищам" и "жилища";
в пункте 8:
слова "жилого дома" заменить словом "жилища";
слово "помещения" заменить словом "здания";
132) статью 407 изложить в следующей редакции:
"Статья 407. Исчисление и уплата налога в отдельных случаях
По находящимся на праве собственности зданиям (частям зданий), за исключением объектов, предусмотренных пунктом 1 статьи 396 и статьей 406 настоящего Кодекса, физическое лицо (в том числе частный нотариус, адвокат) исчисляет, уплачивает налог на имущество и представляет налоговую отчетность по данному налогу в порядке, установленном главой 57 настоящего Кодекса для индивидуальных предпринимателей, применяющих специальный налоговый режим на основе патента, с применением ставки, установленной пунктом 2 статьи 398 настоящего Кодекса.
Налоговая база по таким зданиям (частям зданий) определяется в соответствии с пунктом 4 статьи 397 настоящего Кодекса.";
133) статью 416 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В целях исчисления дополнительного платежа доходом, полученным от деятельности в сфере игорного бизнеса, признается положительная разница между суммой дохода, полученного за налоговый период в результате осуществления такой деятельности, и суммой выплат участникам азартной игры и (или) пари.";
134) в части второй пункта 2 статьи 424 слова "как за половину месяца" заменить словами "в размере 1/2 от установленной ставки";
135) пункт 5 статьи 426 изложить в следующей редакции:

4-тармақтың екінші бөлігіндегі «2) - 4)» деген цифрлар «3), 4)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
125) 396-баптың 1-тармағы 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) иелік ету, пайдалану құқықтары концессия шартына сәйкес берілген, концессия объектілері болып табылатын ғимараттар, құрылыстар салық салу объектісі болып табылады.»;
126) 397-баптың 3-тармағындағы «2) - 4)» деген цифрлар «3), 4)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
127) 399-баптың 5-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде «2) - 4)» деген цифрлар «3), 4)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
128) 401-бапта:
1-тармақтағы «және төлеу» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы «2)-4)» деген цифрлар «3), 4)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
129)402-баптың 1 және 2-тармақтарының үшінші бөліктеріндегі «2) - 4)» деген цифрлар «3), 4)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
130 405-баптағы «тұрғын үй-жайлар,» деген сөздер «тұрғын үйлер, ғимараттар,» деген сөздермен ауыстырылсын;
131) 406-бапта:
1-тармақтағы «тұрғын үй-жайлар» деген сөздер «тұрғын үйлер» деген сөздермен ауыстырылсын;
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтарда «тұрғын үй-жайлар» және «тұрғын үй-жай» деген сөздер тиісінше «тұрғын үйлер» және «тұрғын үй» деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
қазақ тіліндегі мәтінінде өзгеріссіз қалдырылсын;
«тұрғын үй-жайлардың» деген сөздер «ғимараттардың» деген сөзбен ауыстырылсын;
132) 407-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«407-бап. Жекелеген жағдайларда салықты есептеу мен төлеу
Осы Кодекстің 396-бабы 1-тармағында және 406-бабында көзделген объектілерді қоспағанда, меншік құқығындағы ғимараттар (ғимарат бөліктері) бойынша жеке тұлға (оның ішінде жекеше нотариус, адвокат) осы Кодекстің 398-бабы 2-тармағында белгіленген ставканы қолдана отырып, осы Кодекстің 57-тарауында патент негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын жеке кәсіпкерлер үшін белгіленген тәртіпте мүлік салығын есептейді, төлейді және осы салық бойынша салық есептілігін табыс етеді.
Мұндай (ғимарат бөліктері) бойынша салық базасы осы Кодекстің 397-бабы 4-тармағына сәйкес айқындалады.»;
133) 416-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Қосымша төлем есептеу мақсатында салық кезеңі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыру нәтижесінде алынған табыс сомасы мен құмар ойынына және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төлем сомасы арасындағы айырма осындай қызметтен алынған табыс болып танылады.»;
134) 424-баптың 2-тармағының екінші бөлігінде «айдың жартысы үшін деп,» деген сөздер «белгіленген ставканың 1/2 мөлшерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
135) 426-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Патент (дубликат патента) выдается налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов. Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
136) в части второй пункта 3 статьи 427 цифры "11)" заменить цифрами "13)";
137) в подпункте 8) пункта 4 статьи 428 после слова "консультационные" дополнить словами "и юридические";
138) в пункте 2 статьи 431:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Патент выдается индивидуальному предпринимателю на срок не менее одного месяца в пределах одного налогового периода, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Патент может быть выдан на срок менее одного месяца индивидуальным предпринимателям:
1) вновь зарегистрированным в последнем месяце текущего налогового периода;
2) возобновившим деятельность до или после окончания срока временного приостановления деятельности в последнем месяце текущего налогового периода.";
139) в части девятой пункта 1 статьи 441 после слова "представляют" дополнить словами "налоговое заявление и";
140) в подпункте 1) пункта 1 статьи 442 после слова "хозяйства," дополнить словами "в том числе доходов в виде сумм, полученных из средств государственного бюджета на покрытие затрат (расходов), связанных с деятельностью,";
141) в части первой статьи 445 слова "число месяца, за который производится исчисление социального налога" заменить словами "января соответствующего финансового года";
142) в статье 450:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае возникновения права на земельный участок после вышеуказанной даты до 31 декабря текущего календарного года, налоговое заявление на право применения специального налогового режима с начала календарного года, следующего за текущим годом, представляется в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридические лица - производители сельскохозяйственной продукции, осуществляющие виды деятельности, на которые не распространяется данный специальный налоговый режим, в случае возникновения права на земельный участок в период после 1 января текущего календарного года, представляют в налоговый орган в течение тридцати календарных дней с даты постановки на регистрационный учет по месту нахождения данного земельного участка налоговое заявление на право применения специального налогового режима в текущем календарном году с даты возникновения права на земельный участок.";

«5. Салық төлеушіге патентті (патенттердің телнұсқасын) салық органы құжаттарды беру журналына қол қойғызып береді. Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
136) 427-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі «11)» деген цифрлар «13)» деген цифрлармен ауыстырылсын;
137) 428-баптың 4-тармағының 8) тармағындағы «консультациялық қызметтер» деген сөздер «консультациялық және заң қызметтерін» деген сөздермен ауыстырылсын;
138) 431-баптың 2-тармағындағы:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, жеке кәсіпкерге патент бір салық кезеңі шегінде кемінде бір ай мерзімге беріледі.»;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
«Патент:
1) ағымдағы салық кезеңінің соңғы айында жаңадан тіркелген;
2) ағымдағы салық кезеңінің соңғы айында қызметін уақытша тоқтата тұру мерзімі аяқталғанға дейін немесе аяқталғаннан кейін қызметін жаңғыртқан жеке кәсіпкерлерге бір айдан аз мерзімге берілуі мүмкін.»;
139) 441-баптың 1-тармағының тоғызыншы бөлігіндегі «салық органына» деген сөздерден кейін «салықтық өтінішті және» деген сөздермен толықтырылсын;
140) 442-бап 1-тармағының 1) тармақшасындағы «түскен табыстан» деген сөздерден кейін «, оның ішінде қызметпен байланысты шығындарды (шығыстарды) жабуға мемлекеттік бюджет қаражатынан алынған сома түріндегі табыстардан» деген сөздермен толықтырылсын;
141) 445-баптың бірінші бөлігіндегі «әлеуметтік салықты есептеу жүргізілетін айдың» деген сөздер «тиісті қаржы жылының қаңтарының» деген сөздермен ауыстырылсын;
142) 450-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жер учаскесіне құқық ағымдағы күнтізбелік жылдың 31 желтоқсанына дейін жоғарыда көрсетілген күннен кейін туындаған жағдайда ағымдағы жылдан кейінгі күнтізбелік жылдың басынан арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтініш салық органына аталған жер учаскесінің орналасқан орны бойынша тіркеу есебіне қойған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде табыс етіледі.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Аталған арнаулы салық режимі қолданылмайтын қызмет түрлерін жүзеге асыратын ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруші заңды тұлғалар  жер учаскесіне құқық ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан кейінгі кезеңде туындаған жағдайда аталған жер учаскесінің орналасқан орны бойынша тіркеу есебіне қойған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде салық органына жер учаскесіне құқық туындаған күннен бастап ағымдағы күнтізбелік жылда арнаулы салық режимін қолдану құқығына салықтық өтінішті табыс етеді.»;

143) статью 451 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Превышение суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, сложившееся по декларации по итогам отчетного налогового периода, подлежит уменьшению на 70 процентов при определении суммы превышения налога на добавленную стоимость, зачитываемого в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.";
144) изменена ставка сбора в строке 5.3. таблицы статьи 456 на казахском языке, ставка сбора на русском языке не изменяется;
145) в пункте 1 статьи 465 слово "реализации" заменить словом "реализованного";
146) статью 466 изложить в следующей редакции:
"Статья 466. Ставка сбора
Ставка сбора устанавливается в размере 3 процентов.";
147) подпункт 4) статьи 485 исключить;
148) подпункт 4) пункта 1 статьи 486 исключить;
149) пункт 5 статьи 512 изложить в следующей редакции:
"5. Территориальные уполномоченные государственные органы в области связи представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках и суммах платы, а также об объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом, в следующие сроки:
1) в случае, установленном пунктом 3 статьи 515 настоящего Кодекса, - не позднее 25 февраля налогового периода;
2) в случае, установленном пунктом 4 статьи 515 настоящего Кодекса, - не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения налогоплательщиком разрешения на использование радиочастотного спектра.";
150) в таблице статьи 514:
в строке, порядковый номер 7:
в графе 2 цифры "10" заменить цифрами "200";
в графе 4 цифры "55" заменить цифрами "1100";
дополнить строкой, порядковый номер 7-1 следующего содержания:
"
7-1
Сотовая связь третьего поколения и
мобильная связь четвертого
поколения (за полосу радиочастот
шириной на прием 2 МГц/2 МГц на
передачу
Область, гг. Астана,
Алматы
3600
";
151) статью 517 исключить;
152) пункт 3 статьи 518 изложить в следующей редакции:
"3. Территориальные уполномоченные государственные органы в области связи представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках и суммах платы, а также об объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом, в следующие сроки:
1) в случае, установленном пунктом 3 статьи 521 настоящего Кодекса, - не позднее 25 февраля налогового периода;
2) в случае, установленном пунктом 4 статьи 521 настоящего Кодекса, - не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем получения налогоплательщиком разрешения на предоставление междугородной и (или) международной телефонной связи, а также сотовой связи.";

143) 451-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Есепті салық кезеңінің қорытындылары бойынша декларация бойынша қалыптасқан есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есептелген салық сомасынан асып кетуі алдағы қосылған құн салығы бойынша төлемдердің есебіне есептелетін қосылған құн салығының асып кету сомасын айқындау кезінде 70 пайызға азайтуға жатады.»;
144) қазақ тілінде 456-бабының кестесінің 5.3-жолында алым ставкасы өзгертілді, орыс тілінде алым ставкасы өзгермейді;
145) 465-баптың 1-тармағындағы «Мүлікті (мүліктік құқықтарды)сатудың» деген сөздер «Сатылған мүліктің (мүліктік құқықтардың)» деген сөздермен ауыстырылсын;
146) 466-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«466-бап. Алым ставкасы
Алым ставкасы 3 пайыз мөлшерінде белгіленеді.»;
147) 485-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
148) 486-бап 1-тармағының 4) тармақшасы алып тасталсын;
149) 512-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Байланыс саласындағы аумақтық уәкілетті мемлекеттік органдар өзінің орналасқан жері бойынша салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша төлеушілер және төлемақы сомасы туралы, сондай-ақ салық салу объектілері туралы мәліметтерді мынадай мерзімде:
1) осы Кодекстің 515-бабы 3-тармағында белгіленген жағдайда - салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей;
2) осы Кодекстің 515-бабы 4-тармағында белгіленген жағдайда - салық төлеуші радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей табыс етеді.»;
150) 514-баптың кестесінде:
реттік нөмірі 7-жолда:
2-бағандағы «10» деген цифрлар «200» деген цифрлармен ауыстырылсын;
4-бағандағы «55» деген цифрлар «1100» деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 7-1-жолмен толықтырылсын:
«
7-1
Үшінші жаңартудағы ұялы байланыс және төртінші жаңартудағы мобильді байланыс (қабылдауға ені 2 МГц/беруге 2 МГц жиілік белдеуі үшін
облыс, Астана, Алматы қалалары
3600
»;
151) 517-бап алып тасталсын;
152) 518-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Байланыс саласындағы аумақтық уәкілетті мемлекеттік органдар өзінің орналасқан жері бойынша салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша төлеушілер және төлемақы сомасы туралы, сондай-ақ салық салу объектілері туралы мәліметтерді мынадай мерзімде:
1) осы Кодекстің 521-бабы 3-тармағында белгіленген жағдайда, - салық кезеңінің 25 ақпанынан кешіктірмей;
2) осы Кодекстің 521-бабы 4-тармағында белгіленген жағдайда - салық төлеуші қалааралық және (немесе) халықаралық телефон байланысын, сондай-ақ ұялы байланыс ұсынуға рұқсат алған айдан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей ұсынады.»;

153) статью 523 исключить;
154) в подпункте 3) пункта 1 статьи 534 после слова "дополнением" дополнить словом ", исправлением";
155) в подпункте 7) пункта 1 статьи 535 слова "жилых помещений" заменить словом "жилища";
156) в подпунктах 1) и 2) статьи 536 слова "жилых домов, квартир" заменить словом "жилища";
157) в подпункте 9) пункта 1 статьи 537 слова "стран дальнего зарубежья" заменить словами "иностранных государств, за исключением стран СНГ,";
158) в абзаце третьем подпункта 3) статьи 542 слова "жилого дома (квартиры)" заменить словом "жилища";
159) подпункт 2 статьи 543 после слова "дополнении" дополнить словом ", восстановлении";
160) в подпункте 3) пункта 2 статьи 547 слова "исправлений и изменений" заменить словами "изменений, дополнений, исправлений, восстановлений";
161) часть первую пункта 3 статьи 557 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) уполномоченному органу в области банкротства.
Уполномоченный орган в области банкротства утверждает перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.";
162) в статье 560:
подпункт 2) пункта 3 дополнить абзацем следующего содержания:
"по месту нахождения юридического лица - резидента, указанного в подпунктах 3) - 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, являющегося недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 7:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) местом нахождения юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, - место нахождения фактического органа управления в Республике Казахстан, определенное собранием совета директоров или аналогичным органом управления, заявленное при регистрации в качестве налогоплательщика в налоговом органе и указанное в соответствующем протоколе органа управления;";
в подпункте 5):
слова "физического лица-нерезидента" заменить словами "иностранца или лица без гражданства";
слова "физическим лицом-нерезидентом" заменить словами "иностранцем или лицом без гражданства";
163) в статье 561:
в пункте 1 слово "Внесение" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 6 статьи 562 настоящего Кодекса, внесение";
в пункте 2:
в подпункте 2) после слов "лица-нерезидента" дополнить словами ", юридическом лице, созданном в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан",
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:

153) 523-бап алып тасталсын;
154) 534-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы «толықтыруға» деген сөзден кейін «, түзетуге» деген сөзбен толықтырылсын;
155) 535-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы «тұрғын үй-жайларды» деген сөздер «тұрғын жайларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
156) 536-баптың 1) және 2) тармақшаларындағы «тұрғын үйлерді, пәтерлерді,» деген сөздер «тұрғын жайларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
157) 537-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы «алыс шет елдерден» деген сөздер «ТМД елдерін қоспағанда, шет мемлекеттерден» деген сөздермен ауыстырылсын;
158) 542-баптың 3) тармақшасының үшінші абзацындағы «тұрғын үйіне (пәтеріне)» деген сөздер «тұрғын жайына» деген сөздермен ауыстырылсын;
159) 543-баптың 2) тармақшасындағы «толықтырылған» деген сөз «, қалпына келтірілген» деген сөздермен толықтырылсын;
160) 547-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы «түзетулер мен өзгерістер» деген сөздер «өзгерістер, толықтырулар, түзетулер, қалпына келтіру» деген сөздермен ауыстырылсын;
161) 557-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
«10) банкроттық саласындағы уәкілетті органға.
Банкроттық саласындағы уәкілетті орган салық құпиясын құрайтын мәліметтерге қол жетімділігі бар лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді.»;
162) 560-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген резидент заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша тіркеу есебіне алу болып табылады.»;
7-тармақта:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) шет ел мемлекетінің заңнамасына сәйкес құрылған жеке тұлғаның тұрғылықты жері, оның тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан болса, - директорлар кеңесінің жиналысында немесе осыған ұқсас басқару органы айқындаған, салық органында салық төлеуші ретінде тіркеу кезінде мәлімделген және басқару органының тиісті хаттамасында көрсетілген нақты басқару органының Қазақстан Республикасында орналасқан орны;»;
5) тармақшада:
«резидент емес жеке тұлғаның» деген сөздер «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
«резидент емес жеке тұлғаның» деген сөздер «шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның» деген сөздермен ауыстырылсын;
163) 561-бапта:
1-тармақта «енгізуді» деген сөз «, егер осы Кодекстің 562-бабы 6-тармағында өзгеше көзделмесе, енгізуді» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақшада «тұлғаның құрылымдық бөлімшесі» деген сөздерден кейін «, шет ел мемлекетінің заңнамасына сәйкес құрылған резидент емес заңды тұлғаның тұрғылықты жері, оның тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан болса» деген сөздермен толықтырылсын;
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"4) нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, приобретающем акции, доли участия, связанные с недропользованием в Республике Казахстан, - по месту нахождения юридического лица, являющегося недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, указанного в подпунктах 3) - 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если нерезидент, являющийся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика;
5) нерезиденте, являющемся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, приобретающем имущество, за исключением имущества, указанного в подпункте 4) настоящего пункта, в Республике Казахстан, - по месту нахождения имущества. Положения настоящего подпункта не применяются в случае, если нерезидент, являющийся налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, осуществляет деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, зарегистрированное в налоговых органах в качестве налогоплательщика;";
в подпункте 7):
цифру "8" заменить цифрой "5";
слово "регистрации" заменить словами "нахождения (жительства, пребывания)";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) нерезиденте, осуществляющем деятельность через страховую организацию или страхового брокера, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 191 настоящего Кодекса, - по месту нахождения (жительства, пребывания) страховой организации или страхового брокера;
7-2) нерезиденте, осуществляющем деятельность в рамках договора о совместной деятельности, который рассматривается как постоянное учреждение нерезидента согласно пункту 1 статьи 191 настоящего Кодекса, - по месту нахождения (жительства, пребывания) резидента - участника договора о совместной деятельности;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Если иное не предусмотрено настоящим пунктом, внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков осуществляется в течение трех рабочих дней органами налоговой службы со дня получения сведений национальных реестров идентификационных номеров.
Внесение сведений в государственную базу данных налогоплательщиков осуществляется налоговым органом по месту нахождения юридического лица, указанного в подпунктах 3) - 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, являющегося недропользователем в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в течение трех рабочих дней со дня получения сведений от уполномоченного органа о приобретении нерезидентом акций, долей участия, связанных с недропользованием в Республике Казахстан.";

«4) Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты акцияларды, қатысу үлестерін сатып алушы, осы Кодекстің 197-бабы 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес - осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері бойынша. Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 197-бабының 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген жағдайда қолданылмайды;
5) Қазақстан Республикасында осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген мүлікті қоспағанда, мүлік сатып алушы осы Кодекстің 197-бабы 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес - мүлік орналасқан жер бойынша. Осы тармақшаның ережелері осы Кодекстің 197-бабы 5-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент емес қызметін Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын, салық органдарында салық төлеуші ретінде тіркелген жағдайда қолданылмайды;»;
7) тармақшада:
«8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
«тіркеу» деген сөз «орналасқан (түрғылықты, келу)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) осы Кодекстің 191-бабы 1-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қарастырылатын, қызметін сақтандыру ұйымы немесе сақтандыру брокері арқылы жүзеге асыратын - сақтандыру ұйымының немесе сақтандыру брокерінің орналасқан (тұрғылықты, келу) орны бойынша;
«7-2) осы Кодекстің 191-бабы 1-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын, қызметін бірлескен қызмет туралы шарт арқылы жүзеге асыратын, - бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының орналасқан (тұрғылықты, келу) орны бойынша;»;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, салық қызметінің органдары мәліметтерді салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорына енгізуді сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтерін алған күннен бастап, үш жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік дерекқорына мәліметтерді енгізуді салық органы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдаланушы болып табылатын, осы Кодекстің 191-бабы 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көзделген заңды тұлғаның орналасқан орны бойынша уәкілетті органнан резидент еместің Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты акцияларды, қатысу үлестерін алғаны туралы мәліметтерді алған күннен үш жүмыс күні ішінде жүзеге асырады.»;

164) в статье 562:
в пункте 1:
после слова "налогоплательщика" дополнить словами "с учетом положений статьи 191 настоящего Кодекса,";
слова "в соответствии со статьей 191 настоящего Кодекса" исключить;
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, обязано в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о признании местом эффективного управления Республики Казахстан подать в налоговый орган по месту нахождения налоговое заявление о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:
1) учредительных;
2) подтверждающих государственную регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера государственной регистрации (или его аналога);
3) подтверждающих налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при его наличии;
4) протокола собрания совета директоров или аналогичного органа управления.
1-2. В случае представления юридическим лицом, созданным в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан, налогового заявления о постановке на учет по месту нахождения и наличия в Республике Казахстан постоянного учреждения без открытия филиала (представительства), такие постоянные учреждения обязаны передать свои права и обязанности такому юридическому лицу в порядке, установленном статьей 39-1 настоящего Кодекса.
В случае принятия решения юридическим лицом о переносе места эффективного управления в Республику Казахстан и наличия в Республике Казахстан филиала (представительства), зарегистрированного в качестве постоянного учреждения, регистрационные данные такого филиала (представительства) подлежат изменению в порядке, установленном статьей 563 настоящего Кодекса.";
в абзаце первом пункта 2 слова "недвижимое" и "недвижимого" исключить;
в абзаце первом пункта 3:
слова "Зависимый агент, деятельность которого в соответствии с пунктом 8" заменить словами "Страховая организация (страховой брокер) или зависимый агент, деятельность которых в соответствии с пунктами 1,5";
слово "(нахождения)" заменить словами "(нахождения, пребывания)";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Нерезидент - участник договора о совместной деятельности, заключенного с резидентом, деятельность которого приводит к образованию постоянного учреждения, для регистрации в качестве налогоплательщика обязан в течение тридцати календарных дней с даты начала осуществления деятельности, определенной в соответствии с пунктом 11 статьи 191 настоящего Кодекса, представить в налоговый орган по месту жительства (нахождения, пребывания) резидента - участника договора о совместной деятельности налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованных копий следующих документов:

164) 562-бапта:
1-тармақта:
«резидент емес заңды тұлға» деген сөздерден кейін «осы Кодекстің 191-бабының ережелерін ескере отырып,» деген сөздермен толықтырылсын;
«осы Кодекстің 191-бабына сәйкес» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1 -2-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Шетелдік мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға, оның тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан болса, тиімді басқару орны Қазақстан Республикасы деп тану туралы шешім қабылдаған күннен күнтізбелік отыз күн орналасқан жері бойынша салық органына мынадай:
1) құрылтай құжаттарының;
2) резидент еместің мемлекеттік тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсетумен, инкорпорация еліндегі мемлекеттік тіркеуді растайтын құжаттың;
3) салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместі инкорпорация еліндегі салықтық тіркеуді растайтын құжаттың;
4) директорлар кеңесінің жиналысында немесе осыған ұқсас басқару органының хаттамасының нотариалды куәландырылған көшірмелерін қоса бере отырып, салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш беруге міндетті.
1-2. Шетел мемлекетінің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға оның тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан болса, орналасқан жері бойынша салық органына тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініш берген жене Қазақстан Республикасында филиал (өкілдік) ашпай тұрақты мекемесі бар болған жағдайда, мұндай тұрақты мекемелер осы Кодекстің 39-1-бабында белгіленген тәртіппен осындай заңды тұлғаға өзінің құқықтары мен міндеттерін беруге міндетті.
Заңды тұлға тиімді басқару орындарын Қазақстан Республикасына көшіру туралы шешім қабылдаған және Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме ретінде тіркелген филиалы (өкілдігі) бар болған жағдайда, мұндай филиалдың (өкілдіктің) тіркеу деректері осы Кодекстің 563-бабында белгіленген тәртіппен өзгертуге жатады.»;
2-тармақтың бірінші абзацындағы «жылжымайтын мүлік» және «жылжымайтын мүліктің» деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақтың бірінші абзацында:
«8-тармағына сәйкес резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын тәуелді агент» деген сөздер «1, 5-тармақтарына сәйкес қызметі резидент еместің тұрақты мекемесі ретінде қаралатын сақтандыру ұйымы (сақтандыру брокері) немесе тәуелді агент» деген сөздермен ауыстырылсын;
«(орналасқан)» деген сөз «(тұрғылықты, келу)» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Резиденттен жасасқан, бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы резидент емес, оның қызметі тұрақты мекеме құруға алып келгенде, салық төлеуші ретінде тіркелу үшін осы Кодекстің 191-бабы 11-тармағына сәйкес айқындалған, қызметін жүзеге асыруын бастаған күннен бастап мәліметтерді алған күннен отыз күнтізбелік күн ішінде орналасқан (тұрғылықты, келу) орны бойынша салық органына мынадай:

1) договора (соглашения, контракта) о совместной деятельности;
2) документа, удостоверяющего личность физического лица-нерезидента, или учредительных документов юридического лица - нерезидента;
3) документа, подтверждающего государственную регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера государственной регистрации (или его аналога);
4) документа, подтверждающего налоговую регистрацию в стране инкорпорации нерезидента, с указанием номера налоговой регистрации (или его аналога) при его наличии.";
в абзаце первом пункта 5 цифры "13" заменить цифрами "11";
пункт 5-1 изложить в следующей редакции:
"5-1. Если иное не установлено настоящей статьей, физическое лицо-нерезидент обязано зарегистрироваться в качестве налогоплательщика в течение тридцати календарных дней со дня признания его резидентом Республики Казахстан в соответствии со статьей 189 настоящего Кодекса.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Дипломатическое и приравненное к нему представительство иностранного государства, консульское учреждение иностранного государства, аккредитованные в Республике Казахстан, подлежат регистрации в качестве налогоплательщика. Для регистрации в качестве налогоплательщика такое представительство или учреждение представляет в налоговый орган по месту своего нахождения налоговое заявление о постановке на регистрационный учет с приложением нотариально засвидетельствованной копии документа, подтверждающего аккредитацию в Республике Казахстан.";
165) в статье 563:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами "или налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства, место эффективного управления которого находится в Республике Казахстан";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нерезидента, являющегося налоговым агентом в соответствии с пунктом 5 статьи 197 настоящего Кодекса, при изменении места нахождения лица, обладающего правом недропользования в Республике Казахстан, указанного в подпунктах 3) - 5) пункта 1 статьи 197 настоящего Кодекса, - на основании налогового заявления о постановке на регистрационный учет в качестве налогоплательщика такого нерезидента или сведений уполномоченного государственного или местного исполнительного органа, осуществляющего руководство в сфере операций по недропользованию о приобретении нерезидентом акций, долей участия, связанных с недропользованием в Республике Казахстан;";
в подпункте 6) цифру "8" заменить цифрой "5";
в пункте 5 слова "(жительства)" заменить словами "(жительства, пребывания)";

1) бірлескен қызмет туралы шарттың (келісімнің, келісімшарттың);
2) резидент емес жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың немесе резидент емес заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының;
3) мемлекеттік тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын) көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация елінде мемлекеттік тіркелуін растайтын құжаттың;
4) салықтық тіркеу нөмірін (немесе оның аналогын), көрсете отырып, резидент еместің инкорпорация елінде салықтық тіркеуді растайтын құжаттың нотариалды куәландырған көшірмелерін қоса бере отырып, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті беруге міндетті.»;
5-тармақтың бірінші абзацындағы «13» деген цифрлар «11» деген цифрлармен ауыстырылсын;
5-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5-1. Егер осы бапта өзгеше көзделмесе, резидент емес жеке тұлға осы Кодекстің 191-бабы 13-тармағына сәйкес оны Қазақстан Республикасының резиденті деп таныған күннен отыз күнтізбелік күн ішінде салық төлеуші ретінде тіркелуі міндетті.»;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Қазақстан Республикасында тіркелген шетел мемлекетінің дипломатиялық лоне оларға теңестірілген өкілдік салық төлеуші ретінде тіркелуге жатады. Салық төлеуші ретінде тіркеу үшін мұндай өкілдік немесе мекеме Қазақстан Республикасында аккредиттелгенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін қоса бере отырып өзінің орналасқан жері бойынша салық органына тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішті табыс етеді.»;
165) 563-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша «ұлттық тізілімінің мәліметтері» деген сөздерден кейін «немесе шет ел мемлекетінің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға ретінде оның тиімді басқару орны Қазақстан Республикасында орналасқан болса, тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініштің» деген сөздермен толықтырылсын:»;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) осы Кодекстің 197-бабы 1-тармағының 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану құқығына тұлғаның орналасқан жері өзгерген кезде, осы Кодекстің 197-бабы S-тармағына сәйкес салық агенті болып табылатын резидент еместің - Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдаланумен байланысты акцияларды, қатысу үлестерін сатып алғаны туралы мәліметтерді алғаны туралы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік немесе жергілікті органнан осындай резидент еместі салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтініштің негізінде;»;
6) тармақшадағы «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
5-тармақтағы «(тұрғылықты)» деген сөз «(тұрғылықты, келу)» деген сөздермен ауыстырылсын;

166) в пункте 1 статьи 564:
в абзаце первом после слова "номеров" дополнить словами "или по его налоговому заявлению";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) изменения места эффективного управления в Республике Казахстан юридического лица, созданного в соответствии с законодательством иностранного государства;";
в подпункте 6) слово "недвижимое" исключить;
в подпункте 8) цифру "8" заменить цифрой "5";
167) в пункте 1 статьи 570:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость выдается налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов. Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
часть третью исключить;
168) в пункте 3 статьи 572:
абзац первый дополнить словами "под роспись в журнале выдачи документов";
дополнить частью следующего содержания:
"Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
169) в пункте 6 статьи 574:
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Регистрационная карточка выдается налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов. Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
части третью и четвертую исключить;
170) в пункте 6 статьи 583 слова "Уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за энергетикой и минеральными ресурсами обязан представлять в налоговый орган по месту своего нахождения" заменить словами "Уполномоченные государственные и местные исполнительные органы, осуществляющие руководство в сфере операций по недропользованию обязаны представлять в уполномоченный орган";
171) в статье 586:
подпункт 2) пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае сопоставления данных, указанных в пункте 1 настоящей статьи, с данными, указанными в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, камеральный контроль проводится за соответствующий налоговый период после истечения срока представления налоговой отчетности за такой период, установленного настоящим Кодексом.";
172) в статье 587:
в пункте 2:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Исполнением уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, признается представление налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности за налоговый период, к которому относятся выявленные нарушения, или пояснение по ним, соответствующее требованиям, установленным настоящей статьей.";
в части третьей:
после слова "налогоплательщик" дополнить словами "(налоговый агент)";
предложение второе исключить;

166) 564-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацта «тізілімдерінің» деген сөзден кейін «немесе оның салықтық өтініштің» деген сөздермен толықтырылсын;»;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) шетелдік мемлекеттің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның Қазақстан Республикасында тиімді басқару орнының өзгеруі;»;
6) тармақшада «жылжымайтын» деген сөз алып тасталсын;
8) тармақшада «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
167) 570-баптың 1-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып беріледі. Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
үшінші бөлік алып тасталсын;
168) 572-баптың 3-тармағында:
бірінші абзац «құжаттарды беру журналына қолын қойғызып» деген сөздермен толықтырылсын;»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
169) 574-баптың 6-тармағында:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тіркеу карточкасын салық органы салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып береді. Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
үшінші және төртінші бөліктер алып тасталсын;
170) 583-баптың 6-тармағының мәтіні қазақ тілінде мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік немесе жергілікті органдар акцияларды немесе қатысу үлестерін сатып алу-сату бойынша мәмілелер жүзеге асырылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салық агенті болып табылатын резидент емес тур алы мәліметтерді қоса алғанда, осы Кодекстің 197-бабына сәйкес ол бойынша салық міндеттемелері туындайтын мәміленің қатысушылары және оның параметрлері туралы мәліметтерді уәкілетті органға табыс етуге міндетті.»;
171) 586-бапта:
1-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген деректер осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген деректермен салыстырылған жағдайда камералды бақылау осы Кодексте белгіленген салық есептілігін табыс ету кезеңі өткеннен кейін тиісті салық кезеңі үшін жүргізіледі.»;
172) 587-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Камералды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаның орындалуы болып салық төлеушінің (салық агентінің) анықталған бұзушылықтар жататын салық кезеңі үшін салық есептілігін немесе осы бапта белгіленген талаптарға сәйкес ол бойынша түсініктемені табыс етуі танылады.»;
үшінші бөліктің бірінші сөйлемінде «салық төлеуші» деген сөздерден кейін «(салық агенті)» деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Пояснение, указанное в пункте 2 настоящей статьи, должно содержать:
1) дату подписания пояснения налогоплательщиком (налоговым агентом);
2) фамилию, имя и отчество (при его наличии) либо полное наименование лица, представляющего пояснение, его место жительства (место нахождения);
3) идентификационный номер налогоплательщика (налогового агента);
4) наименование налогового органа, направившего уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля;
5) обстоятельства, являющиеся основанием для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями;
6) перечень прилагаемых документов.
В случае, если в качестве основания для несогласия лица, представляющего пояснение, с указанными в уведомлении нарушениями указываются подтверждающие документы, то копии таких документов, кроме налоговой отчетности, прилагаются к пояснению.";
173) в статье 595:
в пункте 1:
в абзаце седьмом подпункта 1) цифру "8" заменить цифрой "5";
в подпунктах 2) и 3) слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
в пункте 4 слова "уполномоченного государственного органа" заменить словами "Национального реестра бизнес-идентификационных номеров";
174) пункт 4 статьи 598 изложить в следующей редакции:
"4. Справка об отсутствии задолженности, справка об отсутствии (наличии) задолженности заверяются:
1) при выдаче на бумажном носителе - подписью руководителя, лица, его замещающего, или заместителя руководителя и печатью налогового органа, составившего справку;
2) при передаче в электронном виде - электронной цифровой подписью уполномоченного органа.
При этом справка об отсутствии задолженности, справка об отсутствии (наличии) задолженности, составленные на бумажном носителе, выдаются налоговым органом налогоплательщику под роспись в журнале выдачи документов. Форма такого журнала устанавливается уполномоченным органом.";
175) в пункте 1 статьи 603 цифры "599" заменить цифрами "600";
176) пункт 3 статьи 604 изложить в следующей редакции:
"3. Возврат налога на добавленную стоимость дипломатическим и приравненным к ним представительствам иностранных государств, консульским учреждениям иностранного государства, аккредитованным в Республике Казахстан и лицам, относящимся к дипломатическому, административно-техническому персоналу этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, консульским должностным лицам, консульским служащим, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, производится налоговым органом на их банковский счет в порядке и сроки, установленные статьей 276 настоящего Кодекса.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген түсініктеме:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) түсініктемеге қол қойған күнін;
2) түсініктемені табыс еткен тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда) ие толық атауын, оның тұрғылықты (орналасқан) жерін;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) сәйкестендіру нөмірін;
4) камералды бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны жіберген салық органының атауын;
5) түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуіне негіз болып табылатын жағдаяттарды;
6) қоса берілген құжаттардың тізбесін қамтуы тиіс.
Егер түсініктемені тапсырған тұлғаның хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеуіне негіз ретінде растайтын құжаттар көрсетілген жағдайда онда салық есептілігінен басқа мұндай құжаттардың көшірмелері түсініктемеге қоса беріледі.»;
173) 595-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада «8» деген цифр «5» деген цифрмен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшаларда «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағындағы «уәкілетті мемлекеттік органның» деген сөздер «Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
174) 598-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Берешегі жоқ екендігі туралы анықтама, берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтама:
1) қағаз тасығышта берілген кезде - анықтаманы жасаған салық органы басшысының, оны ауыстыратын адамның немесе басшы орынбасарының қолымен және салық органының мөрімен;
2) электронды түрде берілген кезде - уәкілетті органның электрондық сандық қолтаңбасымен куәландырылады.»;
Бұл ретте қағаз тасығышта жасалған берешегі жоқ екендігі туралы анықтаманы, берешегі жоқ (бар) екендігі туралы анықтаманы салық органы салық төлеушіге құжаттарды беру журналына қолын қойғызып береді. Мұндай журналдың нысанын уәкілетті орган белгілейді.»;
175) 603-баптың 1-тармағындағы «599» деген цифрлар «600» деген цифрлармен ауыстырылсын;
176) 604-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында акредиттелген дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктерінің, шет мемлекеттің консулдық мекемелерінің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, осы өкілдіктердің дипломатиялық және әкімшілік-техникалық персоналына жататын адамдардың, олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін қоса алғанда, консулдық лауазымды адамдардың қайтарылуға жататын қосылған құн салығын қайтаруды салық органы осы Кодекстің 276-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімде оның банктік шотына жүргізеді.»;

177) в статье 610:
пункт 1 дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним";
пункт 3 после слов "платежа в бюджет," дополнить словами "в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним,";
в пункте 4 после слов "обязательных платежей," дополнить словами "в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним,";
абзац первый пункта 12 дополнить словами ", в том числе авансовых и (или) текущих платежей по ним";
178) статью 613 изложить в следующей редакции:
"Статья 613. Ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента)
1. Налоговым органом производится ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента), указанного в подпункте 4) пункта 1 статьи 609 настоящего Кодекса, в случаях:
1) непогашения налоговой задолженности в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности;
2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением крупного налогоплательщика, подлежащего мониторингу, уведомления о результатах налоговой проверки и (или) решения вышестоящего органа налоговой службы, вынесенного по результатам рассмотрения жалобы на уведомление. При этом в случае, указанном в настоящем подпункте, ограничение производится налоговым органом без направления уведомления о погашении налоговой задолженности, предусмотренного подпунктом 5) пункта 2 статьи 607 настоящего Кодекса.
2. Если иное не установлено настоящим пунктом, ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) производится налоговым органом в отношении имущества:
1) принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, а также состоящего на балансе данного налогоплательщика (налогового агента) - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) являющегося в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности основным средством, инвестицией в недвижимость и (или) биологическим активом - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи. Не подлежат ограничению в распоряжении:
1) объекты жизнеобеспечения;
2) электрическая, тепловая и иные виды энергии;
3) продукты питания или сырье, срок хранения и (или) годности которых не превышает одного года.
3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) составляется по форме, установленной уполномоченным органом, и принимается налоговым органом на сумму:

177) 610-бапта:
1 және 3-тармақтар «міндетті телемдер» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта «төлемдердің» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдердің» деген сөздермен толықтырылсын;
12-тармақтың бірінші абзацы «төлемдер» деген сөздерден кейін «, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемдер» деген сөздермен толықтырылсын;
178) 613-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«613-бап. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік
етуін шектеу
1. Салық органы осы Кодекстің 609-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеуді:
1) салық берешегін өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық берешегі өтелмеген;
2) мониторингке жататын ірі салық төлеушіні қоспағанда, салық төлеуші (салық агенті) салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешіміне шағым жасаған жағдайларда жүргізеді. Бұл ретте осы тармақшада көрсетілген жағдайда салық органы шектеуді осы Кодекстің 607-бабының 2-тармағының 5) тармақшасында көзделген салық берешегін өтеу туралы хабарлама жібермей-ақ жүргізеді.
2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеушінің (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеуді салық органы:
1) осы баптың 1-тармағы 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда - осы салық төлеушінің (салық агентінің) меншік құқығындағы немесе шаруашылық жүргізу құқығындағы, сондай-ақ балансында тұрған;
2) осы баптың 1-тармағы 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда - халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасына сәйкес негізгі құралы, жылжымайтын мүлікке инвестиция және (немесе) биологиялық актив болып табылатын мүлкіне қатысты жүргізеді.
Мыналар билік етуге шектеуге жатпайды:
1) тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
2) электр, жылу және өзге де энергия түрлері;
3) сақтау және (немесе) жарамдылық мерзімі бір жылдан аспайтын азық-түлік өнімі немесе шикізат.
3. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуді шектеу туралы шешім уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жасалады және оны салық органы:

1) налоговой задолженности по данным, имеющимся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на дату вынесения такого решения, - в случае, указанном в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи;
2) налогов, других обязательных платежей в бюджет и пеней, обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, установленном главами 93, 94 настоящего Кодекса, - в случае, указанном в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.
Регистрация в налоговом органе решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества, составленного на основании такого решения, производится под одним номером.
4. Решение об ограничении в распоряжении имуществом подлежит вручению налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись или по почте заказным письмом с уведомлением. Датой вручения такого решения налогоплательщику считается:
1) при вручении лично под роспись - дата подписания решения;
2) при направлении по почте заказным письмом с уведомлением - дата отметки налогоплательщиком (налоговым агентом) в уведомления почтовой или иной организации связи;
3) при невозможности вручения по причине отказа от росписи, подтверждающей получение такого решения, или отсутствия по месту нахождения - дата налогового обследования, проведенного в порядке, установленном статьей 558 настоящего Кодекса.
5. В случае, если решение об ограничении в распоряжении имуществом принято в отношении имущества, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущества, подлежащего государственной регистрации, налоговый орган не позднее пяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения об ограничении в распоряжении имуществом направляет копию такого решения в уполномоченные государственные органы для регистрации обременения прав на имущество, указанное в настоящем пункте.
6. По истечении десяти рабочих дней со дня вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения, указанного в пункте 3 настоящей статьи, налоговым органом производится опись ограниченного в распоряжении имущества в присутствии налогоплательщика (налогового агента) путем составления акта описи имущества по форме, установленной уполномоченным органом.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием в акте описи имущества балансовой стоимости, определяемой на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика (налогового агента), или рыночной стоимости. Рыночной стоимостью является стоимость, определенная в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.

1) осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда - мұндай шешім шығарылған күнгі салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотында бар деректер бойынша салық берешегі сомасына;
2) осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген жағдайда - осы Кодекстің 93, 94-тарауларында белгіленген тәртіпте шағымданушы салық төлеушінің (салық агентінің) салықтарының, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдері мен өсімпұлдарының сомасына қабылдайды.
Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді және осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісін салық органында тіркеу бір нөмірде жүргізіледі.
4. Мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім салық төлеушіге (салық агентіне) жеке қол қойдырылып немесе хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы табыс етілуі тиіс.
Мынадай:
1) қол қоюға жеке табыс етілген кезде - салық төлеуші шешімге қол қойған күн;
2) хабарламасы бар тапсырыс хатпен почта арқылы жіберілген кезде - почта немесе өзге байланыс ұйымының хабарламасына салық төлеуші (салық агенті) белгі қойған күн;
3) осындай шешімді алғанын растайтын қол қоюдан бас тартуы немесе орналасқан орны бойынша болмауы себепті табыс ету мүмкін болмаған кезде - осы Кодекстің 558-бабында белгіленген тәртіппен жүргізілген салықтық зерттеу күні салық төлеушіге мұндай шешімнің берілген күні болып есептеледі.
5. Егер мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім оған құқық немесе о л бойынша мәміле мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке не мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке қатысты қабылданған жағдайда салық органы мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімді салық төлеушіге (салық агентіне) табыс еткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей мұндай шешімнің көшірмесін осы тармақта көрсетілген мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.
6. Осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешім салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткеннен кейін салық органы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша мүлік тізімдемесінің актісін жасау арқылы салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуымен билік етуі шектелген мүлікке тізімдеме жүргізеді.
Билік етуі шектелген мүлік тізімдемем мүлік тізімдемесі актісінде салық төлеушінің (салық агентінің) бухгалтерлік есепке алу деректерінің негізінде айқындалатын баланстық құны немесе нарықтық құны көрсетіле отырып жүргізіледі. Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес келтірілген бағалау туралы есепте анықталған құн нарықтық құн болып табылады.

7. Налогоплательщик (налоговый агент) при составлении акта описи ограниченного в распоряжении имущества обязан представить должностным лицам налогового органа для ознакомления оригиналы или нотариально засвидетельствованные копии документов, подтверждающих право собственности и (или) хозяйственного ведения на такое имущество, баланса. Копии документов, указанных в настоящем пункте, прилагаются к акту описи.
В случае непредставления налогоплательщиком (налоговым агентом) документов, указанных в настоящем пункте, налоговый орган, вынесший решение, указанное в пункте 3 настоящей статьи, направляет в уполномоченные государственные органы запрос о подтверждении факта наличия или отсутствия у такого налогоплательщика (налогового агента) на праве собственности и (или) хозяйственного ведения имущества, указанного в пункте 5 настоящей статьи. Копии ответов уполномоченных государственных органов на запрос, указанный в настоящем пункте, прилагаются к акту описи.
Акт описи ограниченного в распоряжении имущества составляется в двух экземплярах и подписывается лицом, его составившим, а также налогоплательщиком (налоговым агентом) и (или) его должностным лицом. При этом один экземпляр такого акта вручается налогоплательщику (налоговому агенту) в порядке, установленном пунктом 4 настоящей статьи.
8. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан обеспечить сохранность, надлежащий уход за ограниченным в распоряжении имуществом до снятия ограничения в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом налогоплательщик (налоговый агент) несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
При несоблюдении данных требований налогоплательщик (налоговый агент) обязан возместить организатору аукциона фактически понесенные затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону.
9. В случае непогашения налоговой задолженности и нереализации ограниченного в распоряжении имущества после проведения двух аукционов налоговый орган вправе подвергнуть описи другое имущество налогоплательщика (налогового агента) путем составления нового акта описи имущества с учетом имеющихся на лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) данных о сумме налоговой задолженности на дату составления нового акта описи имущества.
10. Налоговый орган отменяет решение об ограничении в распоряжении имуществом и акт описи имущества, составленный на основании такого решения, по форме, установленной уполномоченным органом, в случаях:

7. Салық төлеуші (салық агенті) билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісін жасау кезінде салық органының лауазымды адамдарына танысу үшін осындай мүлкіне меншік және (немесе) шаруашылық ету құқығын, балансын растайтын құжаттардың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін беруге міндетті. Осы тармақта көрсетілген құжаттың көшірмелері тізімдеме актісіне қоса беріледі.
Салық төлеуші (салық агенті) осы тармақта көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда осы баптың 3-тармағында көрсетілген шешімді шығарған салық органы уәкілетті мемлекеттік органдарға осындай салық төлеушінің (салық агентінің) меншік және (немесе) шаруашылық ету құқығында 5-бапта көрсетілген мүліктің бар немесе жоқ болу фактісін растау туралы сұрау салу жібереді. Осы тармақта көрсетілген сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдардың жауаптарының көшірмелері тізімдеме актісіне қоса беріледі.
Билік етуі щектелген мүлік тізімдемесінің актісі екі данада жасалады және оған оны жасаған тұлға, сондай-ақ салық төлеуші (салық агенті) және (немесе) оның лауазымды тұлғасы қол қояды. Бұл ретте осындай актінің бір данасы осы баптың 4-тармағында белгіленген тәртіппен салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етіледі.
8. Салық төлеуші (салық агенті) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес иелік етуі шектелген мүліктің шектеу алып тасталғанға дейін сақталуын, оған тиісті күтім жасалуын қамтамасыз етуге міндетті. Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) аталған мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
Осы талаптарды сақтамаған кезде салық төлеуші (салық агенті) иелік етуі шектелген мүлікті аукционға дайындау бойынша нақты шеккен шығындарды аукционды ұйымдастырушыға етеуге міндетті.
9. Салық берешегі өтелмеген жэне екі аукцион өткізілгеннен кейін билік етуі шектелген мүлік сатылмаған жағдайда салық органы жаңа мүлік тізімдемесінің актісі жасалған күнгі салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотындағы салық берешегінің сомасы туралы деректерді ескере отырып, жаңа мүлік тізімдемесінің актісін жасау жолымен салық төлеушінің (салық агентінің) басқа мүлкіне тізімдеме жүргізуге құқылы.
10. Салық органы мынадай жағдайларда:

1) погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налоговой задолженности - не позднее одного рабочего дня со дня погашения такой задолженности;
2) вынесения решения органом налоговой службы, рассматривавшим жалобу налогоплательщика (налогового агента), или вступления в законную силу судебного акта, отменяющих в обжалуемой части уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление - не позднее одного рабочего дня со дня вынесения такого решения или вступления в силу такого судебного акта;
3) отзыва налогоплательщиком (налоговым агентом) своей жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление - не позднее одного рабочего дня со дня отзыва такой жалобы.
11. Налоговый орган в случаях, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня принятия решения об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества направляет копию такого решения об отмене в уполномоченные государственные органы для прекращения обременения прав на имущество.";
179) пункт 5 статьи 615 дополнить частью следующего содержания:
"Налоговый орган направляет такое распоряжение в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством электронных каналов связи и телекоммуникаций. При направлении инкассового распоряжения в электронном виде такое распоряжение формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с Национальным банком Республики Казахстан.";
180) пункт 5 статьи 629 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) тематических проверок налоговых агентов по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента;";
181) дополнить статьей 635-1 следующего содержания:
"Статья 635-1. Порядок проведения тематических проверок налоговых агентов по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента
1. Тематическая проверка по вопросу возврата подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада на основании налогового заявления нерезидента проводится в отношении налогового агента на предмет исполнения им налоговых обязательств по исчислению, удержанию и перечислению подоходного налога у источника выплаты с дохода нерезидента, подавшего такое заявление, за период срока исковой давности, установленного статьей 46 настоящего Кодекса.

1) салық төлеуші (салық агеяті) салық берешегі сомасын өтеген - осындай берешекті өтеген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) салық төлеушінің (салық агентінің) шағымын қараған салық қызметі органы шешім шығарған немесе салық тексеруі нәтижелері туралы хабарламаның және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешімінің шағымдалған бөлігінің күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда - осындай шешім шыққан немесе осындай сот актісі күшіне енген күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) салық тексеруі нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған жоғары тұрған салық қызметі органының шешіміне өз шағымдарын қайтарып алған жағдайда - осындай шағым қайтарылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша осындай шешімнің негізінде жасалған мүлік тізімдемесі актісінің күшін жояды.
11. Салық органы осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларда мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім мен мүлік тізімдемесінің актісінің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмеген мерзімде осындай күшін жою туралы шешімнің көшірмесін мүлікке құқықтардың ауыртпалығын тоқтату үшін уэкілетті органдарға жібереді.»;
179) 615-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын;
«Салық органы мұндай өкімді банктерге немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қағаз тасығышта немесе байланыс және телекоммуникация арналары арқылы электронды түрде жібереді. Инкассалық өкім электронды түрде жіберілген кезде мұндай өкім Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп уәкілетті орган белгілеген форматтарға сәйкес қалыптастырылады.»;
180) 629-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) резидент еместің салықтық өтініштің негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтару мәселесі бойынша салық агенттерін тақырыптық тексеру;»;
181) мынадай мазмұндағы 635-1-баппен толықтырылсын:
«635-1-бап. Резидент еместің салықтық өтініштің негізінде
бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс
салығын қайтару мәселесі бойынша салық агенттерін
тақырыптық тексеруін жүргізу тәртібі
1. Резидент еместің салықтық өтініштің негізінде бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтару мәселесі бойынша салық агентіне оның осы Кодекстің 46-бабында белгіленген талап қою мерзімі кезеңі ішінде өтініш берген резидент еместің табысынан төлем кезінен табыс салығын есептеу, ұстау және аудару жөніндегі салықтық міндеттемелерді орындауы тұрғысынан тақырыптық тексеру жүргізеді.

2. Налоговый орган обязан назначить проведение тематической проверки, указанной в пункте 1 настоящей статьи, на основании налогового заявления нерезидента в течение десяти рабочих дней, со дня получения такого заявления.
3. В ходе проведения тематической проверки налоговый орган проверяет документы на предмет:
1) полноты исполнения налоговым агентом налоговых обязательств по исчислению, удержанию и перечислению подоходного налога у источника выплаты с доходов нерезидента;
2) образования постоянного учреждения, в соответствии со статьей 191 настоящего Кодекса или международным договором;
3) государственной регистрации нерезидента-заявителя в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств, законодательством Республики Казахстан о национальных реестрах или в порядке, предусмотренном статьей 562 настоящего Кодекса;
4) достоверности данных, указанных в налоговом заявлении на возврат подоходного налога из бюджета или условного банковского вклада;
5) соблюдения условий договора об условном банковском вкладе его участниками в случае заключения такого договора нерезидентом.";
182) в статье 656:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не установлено настоящей статьей, органы налоговой службы осуществляют контроль за деятельностью уполномоченных государственных и местных исполнительных органов в порядке, установленном главой 89 настоящего Кодекса.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов осуществляется в виде проверки по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет, а также достоверности и своевременности представления сведений в налоговые органы в соответствии с порядком, установленным настоящим Кодексом.
Контроль за деятельностью местных исполнительных органов осуществляется в виде проверки по вопросам достоверности и своевременности представления сведений по налогу на имущество, транспортные средства земельному налогу в налоговые органы в соответствии с порядком, установленном настоящим Кодексом.";
в абзаце первом части второй слова "по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет" заменить словами "и местных исполнительных органов (далее в целях настоящей статьи - уполномоченные государственные органы)";
пункт 3 дополнить частью следующего содержания:
"Контроль за деятельностью уполномоченных государственных органов в виде проверки осуществляется не чаще одного раза в полугодие.";

2. Салық органы осы баптың 1-тармағында көрсетілген тақырыптық тексеру жүргізуді резидент еместің салықтық өтініштің негізінде осындай өтінішті алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тағайындауы міндетті.
3. Тақырыптық тексеру жүргізу барысында салық органы құжаттарды мынадай тұрғыдан тексереді:
1) салық агентінің резидент еместің табыстарынан төлем көзінен табыс салығын есептеу, ұстау және аудару жөніндегі салықтық міндеттемелерді толық орындауын;
2) осы Кодекстің 607-бабына немесе халықаралық келісімге сәйкес тұрақты мекеме құруын;
3) өтініш беруші резидент еместі Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларды және филиалдар мен өкілдіктерді мемлекеттік тіркеу және ұлттық тізілімдері туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе осы Кодекстің 562-бабында көзделген тәртіппен мемлекеттік тіркеуін;
4) бюджеттен немесе шартты банк салымынан табыс салығын қайтаруға берген салықтық өтініште көрсетілген деректердің дұрыстығын;
5) шартты банк салымы туралы шартқа қатысушылардың оның талаптарын сақтауын резидент емес осындай шартты жасасқан жағдайда тексереді.
182) 656-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, салық қызметі органдары, осы Кодекстің 89-тарауында белгіленген тәртіппен уәкілетті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың қызметіне бақылауды жүзеге асырады.»;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметіне бақылау бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің дұрыс есептелуі, толық өндіріліп алынуы және уақтылы аударылуы, сондай-ақ осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес салық органдарына берген мәліметтердің дұрыстығы мен уақтылы табыс ету мәселелері бойынша тексеру түрінде жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдардың қызметіне бақылау осы Кодексте белгіленген тәртіпке сәйкес салық органдарына мүлікке, көлік құралдарына салынатын салықтар мен жер салығы бойынша берген мәліметтердің дұрыстығы мен уақтылы табыс ету мәселелері бойынша тексеру түрінде жүзеге асырылады.»;
екінші бөліктің бірінші абзацында «бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің дұрыс есептелуі, толық өндіріліп алынуы және уақтылы аударылуы мәселелері бойынша» деген сөздер «және жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі осы баптың мақсаты үшін - уәкілетті мемлекеттік органдар)» деген сөздермен ауыстырылсын;»;
3-тармақ мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Уәкілетті мемлекеттік органдардың қызметіне тексеру түріндегі бақылау жарты жылда бір реттен артық емес жүзеге асырылады.»;

пункт 6 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) должностей, фамилий, имен, отчеств (при их наличии) специалистов других государственных органов, привлекаемых к осуществлению проверки.";
в части первой пункта 7 слова "по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления других обязательных платежей в бюджет," исключить;
в пункте 9 после слова "бюджет" дополнить словами ", а также достоверность и своевременность представления сведений в налоговые органы";
183) пункт 5 статьи 667 дополнить частью следующего содержания:
"Налогоплательщик (налоговый агент) не вправе производить отзыв жалобы в период с даты назначения тематической проверки до даты вынесения решения по жалобе.".
3. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты республики Казахстан по вопросам развития "электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қaзақстан" 23 июля 2010 года и " Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.):
1) в статье 50;
в пункте 6-1:
часть первую дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"лица, занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий, и его супруги (супруга) в этот же период;";
в части второй:
после слова "пунктом" дополнить словами "и подпунктом д) пункта 6 настоящей статьи";
слова "уполномоченным органом" заменить словами "уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет,";

6-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) тексеруді жүзеге асыруға тартылатын басқа да мемлекеттік органдар мамандарының лауазымын, тегін, атын, әкесінің атын (олар болған жағдайда);
1-тармақтың бірінші бөлігінде «төленетін басқа да міндетті төлемдердің дұрыс есептелуі, толық өндіріліп алынуы және уақтылы аударылуы мәселелері бойынша,» деген сөздер алып тасталсын;
9-тармақта «бюджет» деген сөзден кейін «, сондай-ақ салық органдарына мәліметтерді дұрыс және уақтылы табыс етуі» деген сөздермен толықтырылсын;
183) 667-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Салық төлеуші (салық агенті) тақырыптық тексеру жүргізуді тағайындаған күннен бастап шағым бойынша шешім шығарғанға дейінгі кезеңде шағымды қайтарып алуды жүргізуге құқығы жоқ.».
3. «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж. № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 1996 ж. № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, -құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, 2010 жылғы 23 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 24 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 50-бапта:
6-1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай мазмұндағы твртінші абзацпен толықтырылсын:
«өз өкілеттіктерін орындау кезеңінде мемлекеттік лауазымдағы адамға және осы кезеңде оның жұбайына (зайыбына) қатысты;»;
екінші бөлікте:
«тармақта» деген сөздерден кейін «осы баптың 6-тармағы д) тармақшасы» деген сөздермен толықтырылсын;
«уэкілетті орган» деген сөздер «салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган» деген сөздермен ауыстырылсын»;

в пункте 7-1 слово "Справки" заменить словами "Если иное не установлено пунктом 6-1 настоящей статьи, справки";
2) в пункте 1 статьи 51:
в части второй слова "подписанных первым руководителем, заверенных печатью налоговых и (или) таможенных органов," исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"При этом распоряжения налоговых и (или) таможенных органов могут направляться в банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством электронных каналов связи и телекоммуникаций.
Распоряжение, направляемое на бумажном носителе, должно быть подписано первым руководителем, и заверено печатью налоговых и (или) таможенных органов.
Распоряжение, направляемое в электронном виде, формируется в соответствии с форматами, установленными государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет совместно с Национальным банком Республики Казахстан.".
4. В Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 186; 1998 г., № 24, ст. 437; 1999 г., № 8, ст. 237; № 23, ст. 925; 2001 г., № 17-18, ст. 245; № 20, ст. 257; 2002 г., № 1, ст. 1; № 23-24, ст. 198; 2003 г., № 1-2, ст. 9; № 11, ст. 56; № 15, ст. 139; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 11, ст. 39; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 8, ст. 45; № 12, ст. 69; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 28, 30; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 24, ст. 178; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114, 123; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 111; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71):
в пункте 4-1 статьи 22:
в подпункте 1) слово "выплачиваемых" заменить словом "выплаченных";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. По решению юридического лица-резидента его филиалы, представительства могут рассматриваться в качестве агентов.".
5. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 9-10, ст. 50; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
статью 15 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:

7-1-тармақта «Анықтамалар» деген сөз «Егер осы баптың 6-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, анықтамалар» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 51-баптың 1-тармағында:
екінші бөлігіндегі «, салық және (немесе) кеден органдарының бірінші басшысы қол қойып, мөрімен куәландырылған» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бөліктермен толықтырылсын:
«Бұл ретте салық және (немесе) кеден органдарының өкімдері электронды байланыс және телекоммуникация арналары арқылы қағаз тасығышта немесе электрондық түрде банктерге немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберілуі мүмкін.
Қағаз тасығышта жіберілетін өкімге салық және (немесе) кеден органдарының бірінші басшысы қол қойып және мөрімен куәландыруы тиіс.
Электронды түрде жіберілетін өкім салық және бюджетке теленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бірлесіп белгілеген форматтарға сэйкес қалыптастырады.».
4. «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 186-құжат; 1998 ж., № 24, 437-құжат; 1999 ж., № 8, 237-құжат; № 23, 925-құжат; 2001 ж., № 17-18, 245-құжат; № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 1, 1-құжат; № 23-24, 198-құжат; 2003 ж., № 1-2, 9-құжат; № 11, 56-құжат; № 15, 139-құжат; № 21-22, 160-құжат; ж., № 11-12, 66-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат, № 11, 39-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 69-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 28, 30-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23,.114, 123-құжаттар; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 111-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат):
22-баптың 4-1-тармағында:
1) тармақшада «төлейтін» деген сөз «төленген» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша оны филиалдары, өкілдіктері агенттер ретінде қаралуы мүмкін.».
5. «Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы» 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 9, 41-құжат; 2004 ж., № 23, 140, 142-құжат; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 9-10, 50-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат):
15-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:

"2-1. По решению юридического лица-резидента его филиалы, представительства могут рассматриваться в качестве плательщиков социальных отчислений.".
6. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 4, ст. 32; 2008 г., № 17-18, ст. 72, № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71):
пункт 2 статьи 2 дополнить частью следующего содержания:
"Положение настоящего пункта не распространяется на индивидуальных предпринимателей, применяющих одновременно специальный налоговый режим на основе разового талона и иные режимы налогообложения, кроме специального налогового режима на основе патента, в соответствии с налоговым законодательством.".
7. В Закон Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 23, ст. 113; 2009 г., № 13-14, ст. 63; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам идентификационных номеров", опубликованный в газетах "Егемен Қaзақстан" и "Казахстанская правда" 17 июля 2010 г.):
1) в статье 1 слова "с 1 июля 2010 года" заменить словами "с 1 января 2011 года";
2) дополнить статьей 1-2 следующего содержания:
"Статья 1-2. Установить, что расходы на ремонт основных средств, произведенные в течение 2008 года, которые в соответствии со  статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) подлежат отнесению на увеличение соответствующего стоимостного баланса группы (подгруппы) или образуют стоимостный баланс группы (подгруппы), увеличивают или образуют соответствующий стоимостный баланс группы (подгруппы) фиксированных активов на начало 2009 года в порядке, установленном статьей 113 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";
3) статьи 4, 5, 6 и 7 исключить;
4) статью 16 исключить;
5) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. "Приостановить до 1 января 2012 года действие подпунктов 1) и 2) пункта 2 и подпунктов 1) и 2) пункта 3 статьи 624 Кодекса Республики Казахстан" "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).";

«2-1. Резидент заңды тұлғаның шешімі бойынша оның филиалдары, өкілдіктері әлеуметтік аударымдарды төлеушілер ретінде қаралуы мүмкін.».
6. «Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 4, 32-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат, № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат):
2-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Осы тармақтың ережесі салық заңнамасына сәйкес патент негізінде арнаулы салық режимінен басқа, біржолғы талон мен салық салудың арнаулы салық режимін және өзге салық салу режимдерін бір мезгілде қолданатын дара кәсіпкерлерге қолданылмайды.».
7. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 23, 113-құжат; 2009 ж., № 13-14, 63-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сәйкестендіру нөмірлері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңы, 2010 жылғы 17 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған):
1) 1-бапта «2010 жылғы 1 шілдеден» деген сөздер «2011 жылғы 1 қаңтардан» деген сөздерге ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 1-2-баппен толықтырылсын:
«1-2-бап. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бабына сәйкес топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтуға жатқызылатын немесе топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін қалыптастыратын 2008 жыл ішінде жүргізілген негізгі құралдарды жөндеуге арналған шығыстар «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 113-бабында белгіленген тәртіппен 2009 жылдың басына тіркелген активтердің топтың (кіші топтың) тиісті құндық теңгерімін ұлғайтады немесе қалыптастырады деп белгіленсін;
3) 4, 5, 6 және 7-баптар алып тасталсын;
4) 16-бап алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 19-1-баппен толықтырылсын:
«19-1. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 2-тармағы 1) және 2) тармақшаларының және 3-тармағы 1) және 2) тармақшаларының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатылсын.»;

6) статью 20-1 исключить;
7) в статье 22:
часть третью пункта 2 дополнить подпунктом 18) следующего содержания:
"18) сведения, подлежащие отражению в годовой финансовой отчетности плательщика корпоративного подоходного налога, составленной в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
в абзаце пятом подпункта 1) пункта 3 цифры "308" заменить цифрами "308-1";
8) в статье 23:
подпункт 5) пункта 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Доходы, указанные в пункте 3 настоящей статьи, подлежащие получению (полученные) страховыми, перестраховочными организациями в течение налогового периода, подлежат обложению корпоративным подоходным налогом по ставке 20 процентов.";
9) дополнить статьями 27-1, 27-2, 27-3 и 27-4 следующего содержания:
"Статья 27-1. Приостановить до 1 января 2012 года действие пунктов 5, 6 статьи 570 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данные пункты действуют в следующей редакции:
"5. Замена свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость производится налоговым органом в течение трех рабочих дней в случаях:
1) утери (порчи) свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость - на основании налогового заявления налогоплательщика;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) или наименования плательщика налога на добавленную стоимость - на основании сведений национальных реестров идентификационных номеров об изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) или наименования налогоплательщика;
3) отсутствия идентификационного номера в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость - на основании налогового заявления налогоплательщика.
При этом налоговое заявление, предусмотренное подпунктом 3) настоящего пункта, подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту его нахождения не позднее 31 декабря 2011 года.
6. Если иное не установлено настоящим пунктом, в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 5 настоящей статьи, к налоговому заявлению налогоплательщиком прилагается один из следующих документов по его выбору:
1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче нового свидетельства о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость бланк ранее выданного налоговым органом свидетельства подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанного свидетельства налогоплательщиком.".

6) 20-1-бап алып тасталсын;
7) 22-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы 18) тармақшамен толықтырылсын:
«18) корпоративтік табыс салығын төлеушінің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептілігінде көрініс табуы тиіс мәліметтер.»;
3-тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацындағы «308» деген цифрлар «308-1» деген цифрлармен ауыстырылсын;
8) 23-бапта:
5-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Сақтандыру, қайта сақтандыру ұйымдары салық кезеңі ішінде алуларына жататын (алған), осы баптың 3-тармағында көрсетілген табыстарға 20 пайыз ставка бойынша корпоративтік табыс салығы салынуға тиіс»;
9) мынадай мазмұндағы 27-1, 27-2, 27-3 және 27-4-баптармен толықтырылсын:
«27-1-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл тармақтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 570-бабы 5, 6-тармақтарының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«5. Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікті ауыстыруды салық органы үш жұмыс күні ішінде мынадай жағдайларда жүргізеді:
1) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік жоғалған (бүлінген) жағдайда - салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде;
2) қосылған құн салығын төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе атауы өзгерген жағдайда - салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) немесе атауы өзгергені туралы сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдерінің мәліметтері негізінде;
3) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - салық төлеушінің салықтық өтініші негізінде.
Бұл ретте осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген салықтық өтінішті салық төлеуші 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей орналасқан орны бойынша салық органына табыс етуі тиіс.
6. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы баптың 5-тармағы 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
1) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікті ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Жаңа қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік берілген кезде бұрын салық органы берген куәлік бланкісі салық төлеуші аталған куәлікті жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуы тиіс.

Статья 27-2. Приостановить до 1 января 2012 года действие статьи 572 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 572. Постановка на регистрационный учет электронного налогоплательщика
1. Постановка физического лица, юридического лица, его структурных подразделений на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика носит добровольный характер и производится после прохождения регистрации в налоговом органе в качестве налогоплательщика.
2. Для постановки на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика налогоплательщик в явочном порядке представляет налоговое заявление о регистрационном учете электронного налогоплательщика в налоговый орган по месту нахождения или жительства налогоплательщика.
Представление налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика для постановки на регистрационный учет в качестве электронного налогоплательщика является согласием налогоплательщика на обмен электронными документами посредством электронных каналов связи, обеспечивающих гарантированную доставку сообщений, в том числе на получение уведомлений органов налоговой службы, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Налоговый орган в течение трех рабочих дней со дня приема налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика:
1) выдает налогоплательщику электронный носитель информации с ключевым контейнером, содержащим электронную цифровую подпись;
2) заключает с налогоплательщиком соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами.
4. Форма соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами устанавливается уполномоченным органом.
5. Налогоплательщики, в соглашении об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами которых не указан идентификационный номер, обязаны произвести переоформление такого соглашения не позднее 31 декабря 2011 года в порядке, установленном настоящим пунктом.
Переоформление такого соглашения производится налоговым органом по месту нахождения налогоплательщика в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления о регистрационном учете электронного налогоплательщика. При этом если иное не установлено настоящим пунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:

27-2-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 572-бабының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«572-бап. Электронды салық төлеушіні тіркеу есебіне қою
1. Жеке тұлғаны, заңды тұлғаны, оның құрылымдық бөлімшелерін электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою ерікті сипатта және салық төлеуші ретінде салық органында тіркеуден еткеннен кейін жүргізіледі.
2. Электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне тұру үшін салық төлеуші орналасқан немесе тұрғылықты орны бойынша салық органына бару тәртібінде электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтініш ұсынады.
Электронды салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қою үшін электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті табыс ету салық төлеушінің хабарламаларды кепілдендірілген жеткізуді қамтамасыз ететін электронды байланыс арналары арқылы электронды құжаттар алмасуға, оның ішінде осы Кодексте көзделген салық қызметі органдарының хабарламаларын алуға келісімі болып табылады.
3. Салық органы электрондық салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтініші қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) салық төлеушіге электрондық цифрлық қолтаңбадан тұратын кілті бар контейнерлі ақпаратты электрондық жеткізгішті береді;
2) салық төлеушімен электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісім жасасады.
4. Электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісім нысанын уәкілетті орган белгілейді.
5. Электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімде сәйкестендіру нөмірі көрсетілмеген салық төлеушілер осындай келісімді осы тармақта белгіленген тәртіппен 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей қайта ресімдеуге міндетті.
Мұндай келісімді қайта ресімдеуді салық төлеушінің орналасқан орны бойынша салық органы электронды салық төлеушінің тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді. Бұл ретте егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:

1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для переоформления соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При получении переоформленного соглашения об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами ранее заключенное с налоговым органом соглашение подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери указанного соглашения налогоплательщиком.".
Статья 27-3. Приостановить до 1 января 2012 года действие статьи 575 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 575. Изменение и дополнение регистрационных данных налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности
1. При изменении сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, указанных в регистрационной карточке, налогоплательщик обязан в течение трех рабочих дней с даты возникновения изменений подать налоговое заявление, указанное в пункте 4 статьи 574 настоящего Кодекса, в налоговый орган по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки;
2) изменения сведений об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке.
При замене регистрационной карточки в случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, налоговое заявление подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту регистрации объектов налогообложения и (или) объектов, связанных с налогообложением, не позднее 31 декабря 2011 года.

1) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімді қайта ресімдеу үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Қайта ресімделген электронды құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолтаңбаны пайдалану және тану туралы келісімді алған кезде бұрын салық органымен жасасқан келісім салық төлеуші аталған келісімді жоғалтқан жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтарылуы тиіс.
27-3-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 575-бабының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«575-бап. Жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық
төлеушінің тіркеу деректерін өзгерту және толықтыру
1. Тіркеу карточкасында көрсетілген салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтері өзгерген кезде салық төлеуші өзгерістер туындаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органына осы Кодекстің 574-бабы 4-тармағында көрсетілген салықтық өтінішті беруге міндетті.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органы осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген);
2) салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы мәліметтері өзгерген;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайларда жүргізеді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру кезінде салық төлеуші салықтық өтінішті салық салу объектілерін және (немесе) салық салуға байланысты объектілерді тіркеу орны бойынша салық органына 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей табыс етуі тиіс.

3. Если иное не установлено настоящим пунктом, в случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 2 настоящей статьи, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:
1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, в том числе нотариально засвидетельствованная, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче новой регистрационной карточки бланк ранее выданной налоговым органом регистрационной карточки подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки налогоплательщиком.".
Статья 27-4. Приостановить до 1 января 2012 года действие статьи 647 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), установив, что в период приостановления данная статья действует в следующей редакции:
"Статья 647. Внесение изменений в регистрационные данные контрольно-кассовой машины
1. При изменении сведений, указанных в регистрационной карточке контрольно-кассовой машины, налогоплательщик обязан подать в налоговый орган по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины:
1) налоговое заявление о постановке контрольно-кассовой машины на учет в налоговом органе с указанием измененных сведений;
2) регистрационную карточку контрольно-кассовой машины.
2. Замена регистрационной карточки производится налоговым органом по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины в случаях:
1) утери (порчи) регистрационной карточки - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
2) изменения сведений, указанных в регистрационной карточке - в течение пяти рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи;
3) отсутствия идентификационного номера в регистрационной карточке - в течение трех рабочих дней с даты получения налогового заявления, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи.
При замене регистрационной карточки в случае, предусмотренном подпунктом 3) настоящего пункта, налоговое заявление подлежит представлению налогоплательщиком в налоговый орган по месту постановки на учет контрольно-кассовой машины не позднее 31 декабря 2011 года.

3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, осы баптың 2-тармағы 3) тармақшасында көзделген жағдайда салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
1) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Жаңа тіркеу карточкасын алған кезде бұрын салық органы берген тіркеу карточкасының бланкісін салық төлеуші жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, салық органына қайтаруға жатады.
27-4-бап. Тоқтатыла тұру кезеңінде бұл бап мынадай редакцияда қолданылады деп белгілей отырып, «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 647-бабының қолданылуы 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын:
«647-бап. Бақылау-касса машинасының тіркеу деректеріне
өзгерістер енгізу
1. Бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген кезде салық төлеуші бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органына:
1) өзгерген мәліметтерді көрсете отырып, салық органына бақылау-касса машинасын есепке қою туралы салықтық өтінішті;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын беруге міндетті.
2. Тіркеу карточкасын ауыстыруды бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органы:
1) тіркеу карточкасы жоғалған (бүлінген) жағдайда - осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) тіркеу карточкасында көрсетілген мәліметтер өзгерген жағдайда - осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) тіркеу карточкасында сәйкестендіру нөмірі болмаған жағдайда - осы баптың 1-тармағында көзделген салықтық өтінішті алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген жағдайда тіркеу карточкасын ауыстыру кезінде салық төлеуші салықтық өтінішті бақылау-касса машинасын есепке қою орны бойынша салық органына 2012 жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей табыс етуі тиіс.

3. Если иное не установлено настоящим пунктом, налогоплательщиком к налоговому заявлению прилагается один из следующих документов по его выбору:
1) нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера;
2) копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, - при условии предъявления его оригинала.
Копия документа, подтверждающего наличие идентификационного номера, не прилагается к налоговому заявлению, представленному в налоговый орган для замены регистрационной карточки контрольно-кассовой машины, в случае ее представления в такой налоговый орган для замены либо переоформления другого документа в целях внесения в него идентификационного номера в соответствии с настоящим Кодексом.
При выдаче новой регистрационной карточки контрольно-кассовой машины ранее выданная налоговым органом регистрационная карточка контрольно-кассовой машины подлежит возврату в налоговый орган, за исключением случаев утери (порчи) указанной регистрационной карточки контрольно-кассовой машины налогоплательщиком.".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 100):
в статье 2:
подпункт 2) после цифр "95)-101)," дополнить словами "абзацев четвертого - четырнадцатого подпункта 103), подпунктов";
в подпункте 3) цифры "103)," заменить словами "абзацев первого - третьего подпункта 103), подпунктов".
Статья 2. Установить, что плательщик корпоративного подоходного налога одновременно с декларацией по корпоративному подоходному налогу за налоговый период с 1 января 2010 года до 31 декабря 2010 года представляет в налоговый орган по месту нахождения годовую финансовую отчетность, составленную в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
При этом в случае корректировки ранее представленной годовой финансовой отчетности плательщик корпоративного подоходного налога в течение тридцати календарных дней со дня такой корректировки представляет скорректированную годовую финансовую отчетность в налоговый орган по месту нахождения.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2011 года, за исключением:
1) абзаца сорок пятого подпункта 2) пункта 2 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2011 года и действует до 1 января 2014 года;

3. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, салық төлеуші салықтық өтінішке таңдауы бойынша мына құжаттардың бірін қоса береді:
1) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі - оның түпнұсқасын көрсету шартында.
Сәйкестендіру нөмірінің бар екенін растайтын құжаттың көшірмесі, оның ішінде нотариалды куәландырылған көшірмесі осы Кодекске сәйкес сәйкестендіру нөмірін енгізу мақсатында басқа құжатты ауыстыру не қайта ресімдеу үшін сол салық органына табыс еткен жағдайда бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын ауыстыру үшін салық органына табыс етілген салықтық өтінішке қоса берілмейді.
Бақылау-касса машинасының жаңа тіркеу карточкасын берген кезде бұрын салық органы берген бақылау-касса машинасының тіркеу карточкасын салық төлеуші жоғалтқан (бүлдірген) жағдайларды қоспағанда, оны салық органына қайтару тиіс.».
8. «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2009 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 100-құжат):
2-бапта:
2) тармақшада «95)-101) тармақшаларын,» деген сөздерден кейін «103) тармақшасының төртінші - он төртінші абзацтарын,» деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада «103),» деген цифрлар «103) тармақшасының бірінші - үшінші абзацтарын,» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Корпоративтік табыс салығын төлеуші 2010 жылғы 1 қаңтардан 2010 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы бойынша декларациямен бір мезгілде орналасқан жері бойынша салық органына халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес жасалған жылдық қаржылық есептілікті табыс етеді.
Бұл ретте бұдан бұрын табыс етілген жылдық қаржылық есептілік түзетілген жағдайда корпоративтік табыс салығын төлеуші түзетілген жылдық қаржылық есептілікті орналасқан жері бойынша салық органына осындай түзету күнінен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде табыс етеді.
3-бап. Осы Заң мыналарды:
1) 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және
2014 жылғы 1 қаңтарға дейін әрекет ететін 1-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының қырық бесінші абзацын;

2) подпунктов 22), 89), 101), 104), 107), 108), 144) пункта 2, подпункта 2), абзаца четвертого подпункта 7) пункта 7, абзаца третьего пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2009 года;
3) абзаца восьмого подпункта 112), абзаца шестого подпункта 116), подпункта 119), абзаца второго подпункта 120), абзаца десятого подпункта 123), абзаца шестого подпункта 124), подпунктов 126), 127), абзаца третьего подпункта 128), подпунктов 129), 140), 182) пункта 2, абзаца четвертого пункта 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2010 года;
4) подпункта 1) пункта 7 статьи 1, который вводится в действие с 1 июля 2010 года;
5) подпункта 16), подпунктов 149), 151), 152), 153) пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года;
6) пункта 6, подпункта 8) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года и действуют до 1 января 2012 года.
Президент
Республики Казахстан

2) 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының, 22), 89), 101), 104), 107), 108), 144) тармақшаларын, 7-тармағы 7) тармақшасының төртінші абзацын, 8-тармағының үшінші абзацын;
3) 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағы 112) тармақшасының сегізінші абзацын, 116) тармақшасының алтыншы абзацын, 119) тармақшасын, 120) тармақшасының екінші абзацын, 123) тармақшасының оныншы абзацын, 124) тармақшасының алтыншы абзацын, 126), 127) тармақшаларын, 128) тармақшасының үшінші абзацын, 129), 140), 182) тармақшаларын, 8-тармағының төртінші абзацын;
4) 2010 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағының 1) тармақшасын;
5) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 2-тармағының 16) тармақшасын, 149), 151), 152, 153) тармақшаларын;
6) 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін және 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін әрекет ететін 1-баптың 6-тармағын, 7-тармағының 8) тармақшасын қоспағанда, 2011 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті