О генеральном плане города Тараза Жамбылской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2010 года № 104. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 января 2024 года № 44.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.01.2024 № 44 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Тараза Жамбылской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Тараза Жамбылской области, одобренный Таразским городским и Жамбылским областным маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 24 июня 1988 года № 322 "Об утверждении генерального плана города Джамбула и его основных положений".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 февраля 2010 года № 104
Генеральный план города Тараза Жамбылской области
1. Назначение генерального плана
Генеральный план города Тараза является основным документом планирования градостроительного развития города Тараз в целях создания благоприятной среды жизнедеятельности и устойчивого развития города, обеспечения экологической безопасности, сохранения природы и культурного наследия.
Генеральный план является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных программ развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, реконструкции жилых и реорганизации производственных территорий, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территорий административных районов и других территориальных единиц города Тараза, проектов планировки и застройки города.
Главная цель Генерального плана развития города Тараза - проведение комплекса градостроительных мероприятий, направленных на создание экологически благоприятной, безопасной и социально удобной жизненной среды.
2. Индикаторы социально экономического развития
2.1. Демография
Динамика демографических процессов в перспективе ближайшие 15 лет будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Тараза будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований: развития экономического потенциала города;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.

Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 ақпандағы № 104 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қаңтардағы № 44 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.01.2024 № 44 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 19-бабына сәйкес және Жамбыл облысы Тараз қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Тараз қалалық және Жамбыл облыстық мәслихаттары мақұлдаған қоса беріліп отырған Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. "Жамбыл қаласының бас жоспарын және оның негізгі ережелерін бекіту туралы" Қазақ КСР Министрлер Кеңесінің 1988 жылғы 24 маусымдағы № 322 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 22 ақпандағы
№ 104 қаулысымен
бекітілген
Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары
1. Бас жоспарының мақсаты
Тараз қаласының бас жоспары қала тіршілігінің қолайлы ортасын құру және тұрақты дамуы, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету, табиғи және мәдени мұраны сақтау мақсатында Тараз қаласының қала құрылысын жоспарлаудың негізгі құжаты болып табылады.
Бас жоспар қала инфрақұрылымын дамытудың перспективалық және бірінші кезекті бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру, табиғи кешеннің аумақтарын сақтау және дамыту, тұрғын үйлерді қайта жаңарту және өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру, қоғамдық, іскерлік және мәдени орталықтарды, туризм және демалыс объектілерін дамыту, кешенді абаттандыру және қалалық ортаны эстетикалық ұйымдастыру, Тараз қаласының әкімшілік аудандарының аумақтарын және басқа да аумақтық бірліктерін дамытудың қала құрылысы жоспарларын әзірлеу және іске асыру үшін негіз болып табылады.
Тараз қаласын дамыту бас жоспарының басты мақсаты - экологиялық қолайлы, қауіпсіз және әлеуметтік ыңғайлы тіршілік ортасын құруға бағытталған қала құрылысы іс-шараларының кешенін жүргізу.
2. Әлеуметтік-экономикалық даму индикаторлары
2.1. Демография
Демографиялық процестер серпіні перспективада таяудағы 15 жыл дәстүрлі, бұрыннан қалыптасқан және қоғам өмірінде өріс алып отырған әлеуметтік-экономикалық өзгерістер мен қайта құрулар барысында қалыптасатын жаңа қоғамдық даму факторларының барлық жиынтығының өзара іс-әрекет жасауымен айқындалатын болады.
Тараз қаласының демографиялық даму сипаты халықтың табиғи және көші-қон қозғалысымен айқындалатын болады, олардың ауқымы мен бағыттылығы мынадай әлеуметтік-экономикалық қайта құрулардың:
қаланың экономикалық әлеуетін дамыту;
жұмыспен қамту және еңбекақы деңгейі;
мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясат пен басқа факторлар нәтижелерінен тәуелді болады.

Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотезы поэтапного повышения естественного прироста (с 9 до 12 человек на 1000 жителей), увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста. Положительное сальдо миграции достигнуто в 2006 году и предполагается таковым до прогнозируемого периода.
Прогнозируемая численность населения города Тараз на период в ближайшие 15 лет определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями в Жамбылской системе расселения и в целом по Республике Казахстан.
Перспективная численность населения города Тараз в ближайшие 15 лет составит 500,0 тыс. человек. При этом, демографическая емкость территорий города, включая резервные площадки, составляет 600,0 тыс. человек.
Расчетные показатели структуры занятости населения показывают, в предполагаемый период, повышение численности занятых в отраслях экономики города увеличивается с 106,4 тыс. до 199,4 тыс. человек.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого средового уровня проживания населения на рассматриваемой территории.
2.2. Жилищно-гражданское строительство
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" жилище предоставляется в размере не менее пятнадцати квадратных метров и не более восемнадцати квадратных метров полезной площади на человека, но не менее однокомнатной квартиры, с увеличением всего жилищного фонда города до 12500,0 тыс. кв.м.
Строительство будет осуществляться как на свободных территориях - 1643,0 га (6729,1 тыс. кв. м общей площади), так и на реконструируемых территориях, за счет сноса ветхого жилья - 420,0 га (735,0 тыс. кв. м общей площади). Доля индивидуального жилищного строительства составляет за весь период 6,8 % от общего объема строительства жилья.
Приоритетными программами реконструкции и развития жилых территорий города Тараз являются:
комплексное решение проблем развития жилищного строительства, обеспечивающее доступность жилья широким слоям населения;
разработка модели жилищной политики на основе существующей и прогнозной стратификации населения; формирование арендного коммунального жилищного фонда в количестве 848,0 тыс. м2 (11,4 % от объема нового строительства) для сдачи в аренду населению с невысокими доходами;
строительство коммунального фонда в количестве 1018,0 тыс. м2, из которых 50,9 тыс. м2 (5 %) строится на бюджетные средства и предоставляется малоимущим и социально защищаемым слоям населения и приватизации не подлежит;

Халықтың перспективалық санын болжау нұсқалары табиғи өсімнің (1000 тұрғынға 9-дан 12 адамға дейін) кезең-кезеңмен арту гипотезасын, халық өмірінің ұзақтығын ұлғайту және көші-қон өсімін ескере отырып, есептелген. Көші-қонның оң сальдосына 2006 жылы қол жеткізілді және болжамды кезеңге дейін осылай болады деп күтілуде.
Тараз қаласы халқының таяудағы 15 жыл кезеңіне арналған перспективалық саны Жамбыл облысы және тұтас алғанда Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орналасу жүйесіндегі тұрақты және инерциялық демографиялық үрдістерімен айқындалады.
Тараз қаласы халқының перспективалық саны таяудағы 15 жылда 500,0 мың адамды құрайды. Бұл ретте, резервтік алаңдарды қоса алғанда, қала аумағының демографиялық сыйымдылығы 600,0 мың адамды құрайды.
Халықты жұмыспен қамту құрылымының есептік көрсеткіштері болжамды кезеңде қала экономикасы салаларында жұмыспен қамтылғандардың саны 106,4 мың адамнан 199,4 мың адамға дейін артатындығын көрсетеді.
Қаланың әлеуметтік және қала құрылысы дамуының негізгі мақсаты - бұл қаралатын аумақтағы халыққа әлеуметтік-психологиялық қолайлылық және тұрудың жоғарғы орта деңгейін жасау.
2.2. Азаматтық-тұрғын үй құрылысы
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес: бір адамға пайдалы алаңы кемінде он бес шаршы метр және он сегіз шаршы метрден артық емес мөлшерде тұрғын үй, бірақ кемінде бір бөлмелі пәтер беріледі, қаланың барлық тұрғын үй қорын 12500,0 мың шаршы метрге дейін ұлғайтуды көздейді.
Құрылыс бос аумақтарда - 1643,0 га (жалпы алаңы 6729,1 мың шаршы метр), сондай-ақ ескі үйлерді бұзу есебінен қайта жаңартылатын аумақтарда - 420,0 га (жалпы алаңы 735,0 мың шаршы метр) жүргізіледі. Барлық кезең үшін жеке тұрғын үй құрылысының үлесі тұрғын үй құрылысының жалпы көлемінің 6,8 %-ын құрайды.
Тараз қаласының тұрғын үй аумақтарын қайта жаңғырту мен дамытудың басымды бағдарламалары мыналар болып табылады:
халықты басым бөлігінің тұрғын үйге қол жетімділігін қамтамасыз ететін тұрғын үй құрылысын дамыту проблемаларын кешенді шешу;
халық сұранысына негізделген және болжамды тұрғын үй саясатының жаңа моделін әзірлеу;
кірісі төмен халыққа жалға беру үшін 848,0 мың м2 (жаңа құрылыс көлемінің 11,4 %) коммуналдық жалға берілетін тұрғын үй қорын қалыптастыру;
1018,0 мың м2 көлеміндегі коммуналдық қор салу, оның 50,9 мың м2 (5%) бюджет қаражатына салынады және жағдайы төмен отбасылар мен халықтың әлеуметтік қорғалған топтарына беріледі және жекешелендіруге жатпайды;

строительство арендного коммерческого жилья - 1824,0 тыс. м2 (24,4 % от объема нового строительства);
создание рынка недвижимости.
Нa территории массовой многоэтажной застройки предусматривается поэтапное строительство жилых градостроительных комплексов с развитием и обустройством магистральных инженерных сетей и размещением объектов социальной сферы.
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижения нормативных показателей обеспеченности учреждениями социально-гарантированного минимума обслуживания и нормативных показателей развития объектов городского значения к 2025 году.
Основными приоритетами развития социальной сферы является ее перспективное развитие, соответствующее статусу областного центра Жамбылской области - центра индустрии туризма на основе историко-культурного комплекса "Древний Тараз", развитие существующих учреждений культурно-просветительного назначения, социально-значимых объектов здравоохранения и образования, строительство водноспортивных и развлекательных объектов и сооружений на реке Талас, строительство мемориально-ландшафтной зоны "Тектурмас", детского центра с семейным парком, нового городского спортивного центра (стадион, дворец спорта, центральный плавательный бассейн, школа-интернат олимпийского резерва), многофункционального центра "Атакент".
2.3. Экономическая деятельность
Гипотеза экономического развития разработана на основе ресурсного потенциала, исторически сложившегося развития традиционных отраслей промышленности, развития главной отрасли экономической деятельности - химической промышленности и основных приоритетных направлений индустриально-инновационного развития области.
Основное развитие отраслей экономики предусматривается за счет оптимизации структуры промышленности, развития строительной индустрии, перерабатывающей промышленности.
Планируется дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики, развитие малого и среднего предпринимательства.
Осуществление реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу экологически чистых и ресурсосберегающих технологий.
Генеральным планом предлагается организация новой экономической деятельности - индустрии туризма на основе исторического, культурного и градостроительного наследия памятников древнего Тараза.
2.4. Туристская инфраструктура города
Город Тараз расположен на трассе Великого Шелкового пути. Генеральным планом предлагается использование культурно-этнографического потенциала Тараза для формирования историко-познавательного туризма с развитием в городе:
постоянно-действующей археологической экспедиции;
в историческом ядре города создание облика исторического поселения в восточном стиле с национальной кухней, торговыми рядами;
объектов малого бизнеса по изготовлению сувениров и пошиву национальной одежды, изготовлению ковров и др. предметов;
на плато Тектурмас мемориально-ландшафтной зоны с детской железной дорогой и Диснейлендом.
На основе сохранения и преемственности развития культурного наследия тюрко-язычных государств Генеральным планом намечается формирование в городе туристских комплексов с отелями, объектами обслуживания, питания, развлечения и отдыха.

жалға берілетін коммерциялық тұрғын үйлер салу - 1824,0 мың м2 (жаңа құрылыс көлемінің 24,4 %);
жылжымайтын мүлік нарығын құру.
Жаппай көп қабатты тұрғын үй салу аумағында магистральдық инженерлік желілерді дамытумен және жайластырумен және әлеуметтік сала объектілерін орналастырумен тұрғын үй қала құрылысы кешендерін кезең-кезеңмен салу көзделген.
Бас жоспарда әлеуметтік-кепілдік берілген қызмет көрсету мекемелерімен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне және қалалық маңызы бар объектілерді дамытудың нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытындағы жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы шарттарын ескере отырып, әлеуметтік саланы 2025 жылға дамыту көзделген.
Әлеуметтік саланы дамытудың негізгі басымдықтары Жамбыл облысы орталығының "Ежелгі Тараз" тарихи-мәдени кешені негізінде туризм индустриясы орталығы ретіндегі мәртебесіне сәйкес оның перспективалық дамуы, қазіргі мәдени-ағарту бағытындағы мекемелердің, денсаулық сақтау және білім берудің әлеуметтік елеулі объектілерін дамыту, Талас өзенінде су спорты және ойын-сауық объектілері мен құрылғыларын салу, "Тектұрмас" мемориалдық-ландшафтық аймағын, отбасылық саябағы бар балалар орталығын, жаңа қалалық спорт орталығын (стадион, спорт сарайы, орталық жүзу бассейні, олимпиадалық резервтегі мектеп-интернат), "Атакент" көпфункционалды орталығын салу болып табылады.
2.3. Экономикалық қызмет
Экономикалық даму гипотезасы ресурстық әлеует, тарихи қалыптасқан өнеркәсіптің дәстүрлі салаларын дамыту, экономикалық қызметтің басты саласы - химия өнеркәсібін және облыстың индустриялық-инновациялық дамуының негізгі басым бағыттарын дамыту негізінде әзірленген.
Экономика салаларын негізгі дамыту өнеркәсіп құрылымын оңтайландыру, құрылыс индустриясын, қайта өңдеу өнеркәсібін дамыту есебінен көзделеді.
Экономиканың мемлекеттік және жекеменшік секторларының одан әрі тиімді үйлесімдігі мен өзара іс-қимылы, шағын және орта кәсіпкерліктің дамуы жоспарлануда.
Материалдық өндіріс салаларын қайта құрылымдау экологиялық таза және ресурстарды үнемдейтін технологиялардың пайдасына жүзеге асырылады.
Бас жоспармен жаңа экономикалық қызметті - ежелгі Тараз ескерткіштерінің тарихи, мәдени және қала құрылысы мұрасы негізінде туризм индустриясын ұйымдастыру ұсынылады.
2.4. Қаланың туристік инфрақұрылымы
Тараз қаласы Ұлы Жібек жолының бойында орналасқан. Бас жоспармен:
тұрақты жұмыс істейтін археологиялық экспедицияны;
қаланың тарихи орталығында шығыс үлгісінде ұлттық асханамен, сауда-саттық қатарлары бар тарихи қоныс бейнесін жасауды;
кәдесыйларды дайындау және ұлттық киімдерді тігу, кілемдерді және басқа да заттарды дайындау жөніндегі шағын бизнес объектілерін;
Тектұрмас жазығында балалар темір жолымен және Диснейлендімен мемориалдық-ландшафтық аймақты қалада дамытумен тарихи-танымдық туризмді қалыптастыру үшін Тараз қаласының мәдени-этнографиялық әлеуетін пайдалану ұсынылады.
Түркі тілдес мемлекеттердің мәдени мұрасын дамыту сақтау және сабақтастығы негізінде Бас жоспармен қалада туристік қонақ үйлер кешенін, халыққа қызмет көрсету, тамақтандыру, ойын-сауық және демалыс объектілерін қалыптастыру көзделеді.

2.5. Цели градостроительного развития города Тараз
Главная цель градостроительного развития города Тараз - устойчивое развитие города и формирование благоприятной среды жизнедеятельности населения. Достижение этой цели характеризуют:
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
надежность и безопасность транспортной и инженерной инфраструктур;
культурная преемственность градостроительных решений;
пространственное единство, эстетическая выразительность, гармония и средовое многообразие города;
комплексность решений жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий, и формирование жилой среды;
эффективность использования производственных территорий;
развитость и доступность системы общественных центров.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем реорганизации и благоустройства территории города Тараз, реконструкции застройки, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
2.6. Экологические требования
К экологическим требованиям градостроительного развития города Тараз относятся:
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий и реализация мер по формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территорий и улучшения микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Тараз являются:
расширение сети наблюдения по определению фактического уровня загрязнения атмосферного воздуха, внедрение автоматизированного контроля на отдельных источниках выброса;
увеличение количества определяемых загрязняющих веществ и определение содержания кислорода в воздухе города;
снижение объемов выбросов загрязняющих веществ в атмосферу и уменьшение воздействия на состояние атмосферного воздуха парниковых газов за счет рационального и экономического использования топливных ресурсов и внедрения мероприятий по установке золоуловителей;
разработка схемы теплоснабжения города с мероприятиями по сокращению расхода топливных ресурсов за счет новейших технологий сжигания топлива, имеющихся возможностей использования газового топлива, регламентирования работы основных теплоисточников, исключения или реорганизации работы неэффективных теплоэнергоисточников;
увеличение доли экологически чистого вида автотранспорта за счет роста количества транспорта, работающего на электроэнергии, на газовом топливе, использования на бензиновых двигателях нейтрализаторов, организации сети контроля по определению, токсичности и дымности отработавших газов на автотранспорте, ограничения работы физически устаревшего транспорта;
снижение воздействия на состояние озонового слоя за счет обеспечения обучения по технической эксплуатации и безопасности работ с озоноразрушающими веществами;
совершенствование системы государственного мониторинга за счет открытия постов наблюдений на реках;
строительство "Комплекса биологической очистки сточных вод города Тараз", исключающих загрязнение подземных вод и сброс сточных вод в поверхностные водоисточники;

2.5. Тараз қаласының қала құрылысын дамыту мақсаттары
Тараз қаласының қала құрылысын дамытудың негізгі мақсаты - қаланы тұрақты дамыту және халық тіршілігінің қолайлы ортасын қалыптастыру. Бұл мақсатқа жету мыналарды сипаттайды:
тіршілік ету ортасының экологиялық қауіпсіздігі және табиғи кешеннің тұрақтылығы;
көліктік және инженерлік инфрақұрылымдардың сенімділігі мен қауіпсіздігі;
қала құрылысы шешімдерінің мәдени сабақтастығы;
кеңістіктік бірлігі, эстетикалық көрінісі, қаланың үйлесімділігі мен көп бейнелі көркі;
тұрғын үй проблемаларын шешудің кешенділігі, тұрғын үй аумақтарын қайта жаңғырту мен дамыту және тұрғын ортаны қалыптастыру;
өндірістік аумақтарды тиімді пайдалану;
қоғамдық орталықтар жүйесінің дамуы және қол жетімділігі.
Аталған мақсаттарға қол жеткізу Тараз қаласының аумағын қайта ұйымдастыру және көркейту, құрылыс салу аймақтарын қайта жаңарту, тіршілік ету ортасының сапалық сипаттамаларын жоғарылату арқылы жүзеге асырылуы тиіс.
2.6. Экологиялық талаптар
Тараз қаласының қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарына мыналар жатады:
қазіргі табиғи кешен аумақтарын қолайсыз антропогендік әсер етулерден қорғау және резервтік аумақтарда жаңа жасыл желек кеңістіктерін қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
тіршілік ету ортасының, оның ішінде аумақтарды көгалдандыру және қаланың тұрғын үй және қоғамдық аймақтарындағы микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен жайлылығын арттыру.
Тараз қаласының қала құрылысын дамытуға қойылатын экологиялық талаптарды орындаудың қажетті шарттары мыналар болып табылады:
атмосфералық ауаның ластануының нақты деңгейін айқындау жөніндегі бақылау желісін кеңейту, жекелеген қалдық көздерінде автоматтандырылған бақылауды енгізу;
қала ауасындағы айқындалатын ластаушы заттардың көлемін ұлғайту және оттегінің құрамын айқындау;
атмосфераға ластаушы заттар төгінділерінің көлемдерін төмендету және отын ресурстарын тиімді және үнемді пайдалану және күл сүзу құрылғыларын орнату жөніндегі шараларды енгізу есебінен атмосфералық ауаның жай-күйіне парниктік газдардың әсер етуін азайту;
отынды жағудың ең жаңа технологиялары, газдық отынды пайдаланудың қолда бар мүмкіндіктері, негізгі жылу көздерінің жұмысын реттеу, тиімді емес жылу-энергия көздерінің жұмысын болдырмау немесе қайта ұйымдастыру есебінен отын ресурстары шығыстарын қысқарту жөніндегі іс-шаралармен қаланы жылумен қамтамасыз ету схемасын әзірлеу;
электр энергиясында, газ отынында жұмыс істейтін көлік санының өсуі, бензин қозғалтқыштарында нейтрализаторларды пайдалану, автокөлікте пайдаланылған газдардың уыттылығы мен түтіндігін айқындау жөніндегі бақылау желісін ұйымдастыру, техникалық тұрғыдан ескірген көліктің жұмысын шектеу есебінен автокөліктің экологиялық таза түрінің үлесін ұлғайту;
азонды бүлдіретін заттармен жұмыста техникалық пайдалану және қауіпсіздік жөніндегі оқытуды қамтамасыз ету есебінен азон қабатының жай-күйіне әсер етуді төмендету;
өзендерде бақылау бекеттерін ашу есебінен мемлекеттік экологиялық мониторинг жүйесін жетілдіру;
жер асты суларының ластануына және қалдық сулардың жер беті су көздеріне шығуына жол бермейтін "Тараз қаласының ағынды суларын биологиялық тазарту кешенін" салу;

организация зон санитарной охраны 1-го и 2-го поясов вокруг водозаборных сооружений, водоводов и водопроводных сооружений;
за источник поливочного водоснабжения принять поверхностные воды реки Талас и грунтовые воды, залегающие на территории города;
реконструкция водозаборных и подпорных сооружений на каналах;
выполнение противофильтрационной облицовки на магистральных каналах;
реконструкция скважин, ремонт насосов для подачи воды на орошение;
на участках перспективной застройки предусмотреть строительство магистральных и распределительных каналов;
создание мелиоративного подразделения с необходимым финансовым обеспечением из городского бюджета для организации ремонтно-строительных работ и эксплуатации оросительной системы;
установить полосу отвода на магистральных каналах шириной не менее 10 метров в обе стороны от оси канала, в пределах которой запретить любые виды хозяйственной деятельности;
для городской улично-дорожной сети предусмотреть арычную сеть для полива деревьев и подачи воды на огороды и участки;
ремонт водопроводной сети с заменой аварийных участков с последующей ежегодной дезинфекцией и промывкой сети;
обеспечение нормативного уровня шума от трансформаторных подстанций открытого типа путем организации защитной полосы с рядной посадкой деревьев, с использованием современных технических средств;
для снижения объемов накопления твердых бытовых отходов осуществление строительства "Цеха по сортировке и упаковке твердо-бытовых отходов";
предотвращение загрязнения земель за счет строительства полигона твердо-бытовых отходов, скотомогильника и централизованного вывоза ртутьсодержащих приборов, изделий;
планомерное проведение рекультивации нарушенных земель, снижение загрязнения земель твердыми бытовыми отходами за счет проведения мероприятий по ликвидации несанкционированных свалок;
расширение и восстановление площадей лесных культур, развитие лесомелиоративных работ, закладка постоянных питомников для выращивания посадочного материала древесно-кустарниковых, декоративных, хвойных пород;
создание плантаций быстрорастущих древесных пород в целях сохранения саксауловых лесов.
2.7. Мероприятия по защите территории и
обеспечение устойчивого развития города
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Тараз от воздействия чрезвычайных ситуаций природного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
зонирование территорий города по этажности с учетом оценки отдельных участков и районов перспективного строительства по инженерно-геологическим и гидрологическим условиям;
более четкое функциональное зонирование территории города;
размещение крупных рыночных и складских комплексов на выездных магистралях;
строительство защитных сооружений по реке Талас от возможного затопления паводковыми водами (защитные дамбы, водоемы-отстойники, водорегулирующие гидротехнические сооружения и другие);
формирование производственных зон вдоль железнодорожных линий;
формирование транспортно-производственных предприятий вблизи обводных транзитных магистралей;
членение селитебной зоны города на планировочные районы рекреационными зонами и зелеными бульварами, озеленение водоохранной полосы реки, которая может использоваться для эвакуации населения в случае чрезвычайных ситуаций;
дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.

су алу құрылғылары, су тарту және су құбыры құрылғылары айналасында 1-ші және 2-ші белдеулі санитарлық қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
суармалы егістіктерге Талас өзенінің және қала аумағына жақын жатқан жер асты суларын пайдалану;
арналардағы су тарту жолдары мен су алу құрылғыларын қайта жаңғырту;
магистральдық арналардағы сүзгілеуге қарсы қасбеттерді орындау;
суармалы егістікке су беретін ұңғымаларды қайта жаңғырту және сораптарды жөндеу;
перспективалық құрылыс телімдерінде магистральдық және су тарату арналарын салуды қарастыру;
құрылыс-жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру және суару жүйесін пайдалану үшін қалалық бюджеттен қажетті қаржылық қамтамасыз етумен, мелиоративтік бөлімше құру;
су арнасының екі жағалауынан да кемінде 10 метр ендіктегі магистралдық арналардағы бұру жолағын жасау, оның шегінде шаруашылық қызметінің кез келген түріне тыйым салу;
қалалық көше-жол желісі үшін ағаштарды суару және бау-бақшаларға және жеке тұрғын үй құрылысының учаскелеріне су беру мақсатында арықтық желілерді қарастыру;
жыл сайынғы одан кейінгі дезинфекциялаумен және желілерді тазартумен апатты учаскелерді ауыстыра отырып, су құбырлары желілерін жөндеу;
қазіргі заманғы техникалық құралдарды пайдалана отырып, ағаштарды қатар отырғызумен қорғау белдеулерін ұйымдастыру жолымен, ашық типті трансформаторлық кіші станцияларынан келетін шуылдың нормативтік деңгейін қамтамасыз ету;
қатты тұрмыстық қалдықтарды жинақтау көлемдерін төмендету үшін "Қатты тұрмыстық қалдықтарды орау және сұрыптау цехын" салуды жүзеге асыру;
қатты тұрмыстық қалдықтар полигонын, мал көмінділерін салу және құрамында сынап бар аспаптарды, бұйымдарды орталықтандырып шығару есебінен жерді ластанудың алдын алу;
бүлінген жерлердің рекультивациясын жоспарлы түрде жүргізу, заңсыз қоқыстарды жою жөніндегі іс-шараларды жүргізу есебінен қатты тұрмыстық қалдықтармен жерлердің ластануының азайту;
орман дақылдары алқаптарын кеңейту және қалпына келтіру, орман-мелиоративтік жұмыстарын дамыту, ағашты-бұталы, сәндік көшет материалдарын, қылқан жапырақтыларды өсіруге арналған тұрақты көшеттінтер салу;
сексеуіл ормандарын сақтау мақсатында жылдам өсетін сүректі ағаштардың плантацияларын салу.
2.7. Аумақты қорғау жөніндегі іс-шаралар және қаланың
тұрақты дамуын қамтамасыз ету
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсер етуінен Тараз қаласының халқын қорғау және тұрақты жұмыс істеуін арттыру мақсатында жобада мынадай қала құрылысы іс-шаралары көзделген:
инженерлік-геологиялық және гидрологиялық жағдайлар бойынша перспективалық құрылыстың жекелеген учаскелері мен аудандарын бағалауды ескере отырып, қала аумағын қабаттылығы бойынша бөлу;
қала аумағын неғұрлым нақты функционалдық бөлу;
ірі сауда-саттық және қойма кешендерін қаладан шыға беріс магистральдарында орналастыру;
Талас өзені бойында тасқын сулардың мүмкін болатын су басып кетуінен қорғау құрылғыларын (қорғау дамбаларын, су қалдығының жинақтағыштарын, суды гидротехникалық реттегіш құрылғыларды және басқаларын) салу;
темір жол торабының бойында өндірістік аймақтар қалыптастыру;
айналмалы транзиттік магистральдердің маңында көліктік-өндірістік кәсіпорындарды қалыптастыру;
қаланы рекреациялық аймақтармен және жасыл желектермен жоспарланған аудандарға селетибтік аймақтарға бөлу, төтенше жағдай туындаған жағдайда қала халқын көшіру үшін қолданылуы мүмкін өзеннің су қорғау алабын көгалдандыру;
жол-көше желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты жұмыс істейтін жалпы қалалық желі құру.

2.8. Требования сохранения природно-ландшафтных лесопарковых
зон и преемственности исторического развития города
Основные направления градостроительного развития города Тараз должны обеспечить выполнение следующих требований сохранения природно-ландшафтных лесопарковых зон и преемственности исторического развития города:
формирование водно-зеленой системы города, которая сыграет важную роль в создании комфорта городской среды;
установление и соблюдение общих градостроительных регламентов, определяющих границы зон и режимы регулирования градостроительной деятельности в пределах этих границ, обеспечивающих защиту и оптимальные условия зрительного восприятия ландшафтов;
строительство этнографического развлекательного центра с соблюдением национального и исторического характера застройки, размещением торговых рядов, караван-сараев и др. объектов;
выявление и акцентирование градостроительными и архитектурными средствами средовой основы города.
2.9. Основные направления сохранения и развития
территориального природного комплекса
Природный комплекс города Тараз представляет собой совокупность территорий с преобладанием растительности и водных объектов, выполняющих преимущественно природоохранные, рекреационные, оздоровительные и ландшафтно-образующие функции и участвует в формировании природно-ландшафтного каркаса города.
К территориям природного комплекса относятся: плато Тектурмас, дачные массивы в пойме реки Талас, естественные незастроенные долины рек Ассы и Талас, искусственные каналы, озелененные территории - парки, сады, бульвары и скверы, а также резервные территории, для организации новых зеленых зон.
Основные направления сохранения и развития территорий природного комплекса предусматривают:
формирование рекреационных зон;
экологизацию проектирования.
3. Архитектурно-планировочная организация
3.1. Территориальное развитие города
Генеральным планом предусматривается территориальное развитие города за счет освоения свободных территорий в северо-западном, северо-восточном и южном направлении, с реконструкцией территорий малоэтажной застройки в историческом ядре города.
Генеральным планом предусматривается прокладка северо-западного и северо-восточного внешних транспортных полуколец, завершающих территориальные резервы города ориентировочно на 600 тыс. человек (емкость города на более отдаленную перспективу).
В пределах расчетного срока генеральным планом предусматривается освоить 8180,0 га свободных территорий и 420,0 га - реконструируемых территорий.
Новое жилищное строительство в Генеральном плане предусматривается вести как в многоэтажном, так и в малоэтажном исполнении. Многоэтажное строительство традиционно продолжается в юго-западном направлении в Астанинском жилом районе, на территории реконструкции в центральной части города, в узлах общественного центра и важнейших градостроительных узлах, массовое малоэтажное строительство получает развитие по периферии городской застройки.
Развитие основных градостроительных узлов системы общественного центра в реконструируемой сложившейся части города предусматривается со сносом малоценного одноэтажного жилья.

2.8. Табиғи-ландшафтты орманды-саябақты аймақтарды
және қаланың тарихи даму сабақтастығын сақтау талаптары
Тараз қаласының қала құрылысы дамуындағы негізгі бағыттар табиғи-ландшафтты орманды-саябақты аймақтарды және қаланың тарихи даму сабақтастығын сақтаудың мынадай талаптарын орындауды қамтамасыз етуі тиіс:
қала ортасын жайлылығын жасауда маңызды рөл атқаруы мүмкін қаланың жасыл желекті-сулы жүйесін қалыптастыру;
ландшафттарды қорғауды және көзбен қабылдаудың оңтайлы шарттарын қамтамасыз ететін осы шекаралар шегінде қала құрылысы аймақтарының шекараларын және реттеу режимдерін айқындайтын жалпы қала құрылысы регламенттерін орнату және сақтау;
құрылыстың ұлттық және тарихи сипатын сақтай, сауда қатарларын, керуен-сарайларды және басқа да объектілерді орналастыра отырып, этнографиялық ойын-сауық орталығын салу;
қаланың орталық негізін қала құрылысы және сәулет құралдарымен анықтау және назар аудару.
2.9. Аумақтық табиғи кешенді сақтау мен дамытудың
негізгі бағыттары
Тараз қаласының табиғи кешені негізінен табиғатты қорғау, рекреациялық, сауықтыру және ландшафты құру функцияларын орындайтын жасыл желек және су объектілері басым аумақтардың жиынтығын білдіреді және қаланың табиғи-ландшафтық қаңқасын қалыптастыруға қатысады.
Табиғи кешен аумағына мыналар жатады: Тектұрмас жазығы, Талас өзенінің алабындағы саяжай массивтері, Аса және Талас өзендерінің табиғи құрылыс салынбаған аңғарлары, жасанды арналар, көгалдандырылған аумақтар - саябақтар, бақтар, гүлзарлар және скверлер, сондай-ақ, жаңа жасыл аймақтарды ұйымдастыруға арналған резервтік аумақтар.
Табиғи кешен аумақтарын сақтаудың және дамытудың негізгі бағыттары:
рекреациялық аймақтарды қалыптастыру;
жобалауды экологияландыру.
3. Сәулетті-жоспарлауды ұйымдастыру
3.1. Қаланың аумақтық дамуы
Бас жоспарда солтүстік-батыс, солтүстік-шығыс және оңтүстік бағыттағы бос жатқан аумақтарды игеру есебінен қаланың тарихи орталығындағы аз қабатты құрылыстардың аумақтарын қайта жаңғырта отырып, қаланың аумақтық дамуы көзделген.
Бас жоспарда қаланың аумақтық резервтерін шамамен 600 мың адамға аяқтайтын (неғұрлым ұзақ перспективадағы қаланың сыйымдылығы) солтүстік-батыс және солтүстік-шығыс бағытындағы сыртқы көліктік жарты сақиналы жолдарды салу көзделген.
Есепті мерзім шегінде бас жоспармен 8180,0 га бос аумақтарды және 420,0 га қайта жаңғыртылатын аумақтарды игеру көзделген.
Бас жоспарда жаңа тұрғын үй құрылысы аз қабатты және көп қабатты тұрғын үй салумен көзделген. Көп қабатты тұрғын үй құрылысы оңтүстік-батыс бағытында Астана тұрғын үй ауданында, қаланың орталық бөлігінде қайта жаңғырту аумағында, қоғамдық орталық торабында және маңызды қала құрылысы торабында дәстүрлі түрде жалғасатын болады, ал аз қабатты тұрғын үй құрылысы қаланың шеткі аймақтарында дамитын болады.
Қаланың қайта жаңғыртылатын қалыптасқан бөлігінде қоғамдық орталық жүйесінің негізгі қала құрылысы тораптарын дамыту бағасы қымбат емес бір қабатты тұрғын үйлерді бұза отырып, жүргізіледі.

3.2. Планировочная структура города
Общие данные о структуре города. Город Тараз - областной центр Жамбылской области - имеет выгодное экономико-географическое положение, располагаясь на трассе Великого Шелкового пути, движения торгово-транспортных потоков из Китая в Кыргызстан, Россию и далее в европейские страны.
Внешние автомобильные дороги - магистрали: Тараз - Алматы, Тараз - Шымкент в сочетании с основными городскими магистралями, составляют транспортный каркас с основными направлениями его территориального развития. Сложившаяся градостроительная ситуация и существующая сеть городских и внешних дорог предопределила планировочный каркас города на перспективу.
Улицы Толе би, Абая, Сулейманова, Байзак батыра, проспект Жамбыла, Желтоксан, Бектурганова - основные системообразующие композиционные оси планировочной структуры города. На этих осях формируется система общественного центра города.
Важным элементом планировочной структуры города является плато Тектурмас, расположенное в восточной части города, и, ограничивающее территориальное развитие города на восток.
3.3. Развитие планировочной структуры города
Основой формирования перспективной планировочной структуры города является транспортно-планировочный каркас с природной доминантой - рекой Талас.
Генеральный план предусматривает развитие и совершенствование транспортно-планировочного каркаса города. В дополнение к существующим магистралям, предусматривается создание новых меридиональных и широтных магистралей, обводных автомобильных дорог, сети сервисного обслуживания транспортных средств, строительство транспортных развязок, путепроводов и эстакад.
Генеральным планом предусматривается развитие планировочной структуры города Тараз с прокладкой по периметру застройки обводной магистрали, завершающей территориальные резервы города ориентировочно на 600 тыс. человек (емкость города на более отдаленную перспективу). Планировочная структура города выполнена и представлена в виде смешанной линейно-радиально-кольцевой системы с главными направлениями возможного территориального развития города.
Важную роль в создании комфортной городской среды будет играть водно-зеленая система, которая получает свое развитие в историческом ядре центра, а затем с использованием существующих каналов и мелких рек войдет в каждый жилой район.
На территории города, в соответствии с его перспективной планировочной структурой, выделено шесть жилых районов, границами которых является железная дорога, оросительные каналы, магистральные улицы. Все жилые районы увязаны между собой общей системой городских и районных магистралей и системой общественного центра. Отдельным районом застройки выделено историческое ядро города (территория древнего городища, некрополь, рынки "Шахристан" и "Толебай").

3.2. Қаланың жоспарлық құрылымы
Қала құрылымы туралы жалпы деректер. Тараз қаласы - Жамбыл облысының орталығы - Ұлы Жібек жолы, Қытайдан Қырғызстанға, Ресейге және одан әрі Еуропа елдеріне сауда-көлік ағындары қозғалысының бойында орналаса отырып, тиімді экономикалық-географиялық жағдайға ие.
Сыртқы автомобиль жолдары: негізгі қала магистральдарымен үйлесімдегі Тараз - Алматы, Тараз - Шымкент магистральдары оның аумақтық дамуының негізгі бағыттарымен көліктік қаңқасын құрайды. Қалыптасқан қала құрылысы ахуалы және қалалық және сыртқы жолдардың қазіргі желісі перспективада қаланың жоспарлау қаңқасын белгіледі.
Төле би, Абай, Сүлейменов, Байзақ батыр, Жамбыл даңғылы, Желтоқсан, Бектұрғанов көшелері - қаланың жоспарлық құрылымының негізгі жүйе құраушы композициялық осі. Осы көшелер осінде қаланың қоғамдық орталығының жүйесі қалыптасады.
Қаланың шығыс бөлігінде орналасқан және қаланың шығысқа аумақтық дамуын шектейтін Тектұрмас жазығы қаланың жоспарлық құрылымының маңызды элементі болып табылады.
3.3. Қаланың жоспарлық құрылымының дамуы
Табиғи доминанта - Талас өзенімен бірге көліктік-жоспарлық қаңқа қаланың перспективалық жоспарлық құрылымын қалыптастырудың негізі болып табылады.
Бас жоспар қаланың көліктік-жоспарлық қаңқасын дамыту мен жетілдіруді көздейді. Қазіргі магистральдарға қосымша жаңа меридиандық және бойлық магистральдар, айналма автомобиль жолдарын, көлік құралдарына сервистік қызмет көрсетуші желілер салуды, жол айрықтарын, жол өткізгіштерін және эстакадаларды салуды көздейді.
Бас жоспармен қаланың аумақтық резервтерін шамамен 600 мың адамға аяқтайтын (неғұрлым қашық перспективаға арналған қаланың сыйымдылығы) айналмалы магистральдің өң бойы бойынша сала отырып, Тараз қаласының жоспарлық құрылымын дамыту көзделген. Қаланың жоспарлық құрылымы қаланың болжамды аумақтық дамуының басты бағыттарымен бірге аралас желілік-радиалдық-сақиналы жүйе түрінде орындалған және ұсынылған.
Қолайлы қалалық орта жасауда сулы жасыл желек жүйесі маңызды рөл атқарады, ол қаланың тарихи орталығында өз дамуын бастайды, ал одан кейін қазіргі арналар мен ұсақ өзендерді пайдалана отырып, әрбір тұрғын ауданға жетеді.
Қала аумағында оның перспективалық жоспарлық құрылымына сәйкес алты тұрғын аудандары бөлінген, теміржол, суару арналары, магистральдық көшелер олардың шекаралары болып табылады. Барлық тұрғын үй аудандары өзара қалалық және аудандық магистральдар және қоғамдық орталық жүйесімен байланысқан. Қаланың тарихи орталығы (көне қалашық аумағы, некрополь, "Шахристан" және "Төлебай" базарлары) қала құрылысының жеке ауданы болып бөлінген.

3.4. Функциональное зонирование города
Генеральным планом на территории города выделены следующие функциональные зоны:
Селитебная зона, состоящая из 6-ти жилых планировочных районов, зон общественного центра и зеленых насаждений общего пользования. Селитебная зона города включает:
микрорайоны и кварталы жилой застройки;
территории, занятые объектами культурно-бытового обслуживания общегородского центра;
зеленые насаждения общего пользования, объекты обслуживания областного значения;
в пределах жилых образований расположены детские дошкольные учреждения;
локальные точечные участки территорий, занятые коммунальными предприятиями, объектами и сооружениями инженерно-транспортной инфраструктуры, мелкие предприятия пищевой промышленности и др.
Жилые планировочные районы, имеют свою характеристику по застройке, этажности, состоянию, уровню благоустройства и другим параметрам в зависимости от местоположения и роли в структуре города.
Генеральным планом предлагается максимально эффективно использовать существующие внутригородские территории, в том числе и неудобицы, под строительство или благоустройство с выполнением специальных мероприятий по инженерной подготовке территорий.
Наиболее насыщенной и активно развивающейся, является центральная часть селитебной зоны, в которой расположены основные градостроительные узлы - главная административная площадь, историческое ядро города, въездные узлы, железнодорожный вокзал, спортивный и медицинский центры, городские парки и скверы.
Застройка усадебными малоэтажными домами, предусматривается в северо-восточной и восточной части Астанинского и Таразского районов. В Астанинском жилом районе намечается завершение существующих микрорайонов застройкой многоквартирных 5-ти этажных жилых домов.
В западной части города предусматривается строительство нового жилого комплекса "Байтерек".
В пределах исторического ядра города предусматривается воссоздание исторического центра со сносом малоэтажного ветхого жилья и строительством здесь объектов элитного стреднеэтажного жилья в системе стиля восточной классики.
Генеральным планом предусматривается сохранение, и развитие комфортной среды селитебной зоны города в сложившейся его части, с реконструкцией морально устаревших одноэтажных кварталов и застройкой свободных территорий перспективного развития.
Промышленная зона, включает восточную, северо-западную промышленные зоны, и коммунальную зону с канализационными очистными сооружениями и отстойником сточных вод:
Северо-западную промышленную зону формируют основные действующие предприятия химической промышленности города: Таразский металлургический завод, Новожамбылский фосфорный завод, завод стеклотары и другие. Территория оборудована железнодорожным вводом.
Кроме того, северо-западная промышленная зона предусматривается для оптимизации использования пустующих фондов и территорий. Территория обеспечена железнодорожным вводом. Северная часть промышленной зоны определена в резерв для использования ее под экологически чистые производства.
В восточной промышленной зоне расположено акционерное общество "ТЭЦ", обеспечивающее город централизованным теплоснабжением, ряд объектов перерабатывающей промышленности, учреждения коммунальной службы и транспорта.
Генеральным планом предусматривается создание трех индустриальных зон для развития малого и среднего бизнеса - одной на территории восточной промышленной зоны и двух - на территории северо-западной.
Санитарно-защитные зоны - озелененные защитные территории между промышленной и селитебной зоной.
Генеральным планом предусмотрена организация санитарно-защитных зон между северо-западной промышленной зоной и территориями жилой застройки Московского и Таразского планировочных районов. В восточной промышленной зоне санитарно-защитная зона будет формироваться при конкретном определении класса вредности промышленных предприятий, которые в настоящее время не функционируют.
Рекреационная зона, расположенная в пойме реки Талас, охватывает территорию в проектных границах поймы реки Талас, очерченных ограждающими дамбами-дорогами с примыкающими к ней парковыми, лесопарковыми зонами, ландшафтными территориями. В рекреационной зоне, в пределах городских районов, предусматривается строительство гидротехнических защитных сооружений, реконструкция существующих мостов, создание зон отдыха для горожан, гостей и туристов в историческом ядре города.
Водно-зеленая система. Основу водно-зеленой системы составляют следующие крупные элементы: водно-зеленая система ядра исторического центра, мемориально-ландшафтная зона на плато Тектурмас, пойма реки Талас, а также озелененные территории вдоль каналов Торе кульды, Левый обводной, Сенкибай, Капал, Тюйте, Ушбулак, Карасу-2, Молдабай.
Территории под улицами и дорогами - участки в границах красных линий по общегородским и районным магистралям города, основным городским пешеходным связям и бульварам, территории объектов транспортных сооружений, территории под железной дорогой.
Территории, ограниченные красными линиями магистралей и улиц всех уровней, городских пешеходных бульваров как на территориях, предназначенных к использованию до расчетного срока, так и на отдаленную перспективу, относятся к муниципальным, необходимым для общественного пользования.
Территории особого назначения - специальные территории военных ведомств, военные части. Здесь размещаются как жилая застройка, включая казармы или корпуса закрытых исправительных учреждений, так и коммунальные, промышленные и другие объекты.
Резервные территории - территории перспективного развития города, являются муниципальными землями и используются под развитие селитебной зоны города. На этих территориях действует правило обязательного соблюдения красных линий, как и во всех остальных функциональных зонах.

3.4. Қаланың функционалдық аймаққа бөлінуі
Бас жоспармен қала мынадай функционалдық аймақтарға бөлінген:
6 тұрғын үй жоспарлау аудандарынан, қоғамдық орталық және жалпы қолданыстағы жасыл желек аймақтарынан тұратын селитебті аймақ. Қаланың селитебті аймағы мыналарды қамтиды:
шағын аудандар және тұрғын үй құрылысының орамдары;
жалпы қалалық орталықтың мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері орналасқан аумақтар;
жалпы пайдаланымдағы жасыл желектер, облыстық маңызы бар қызмет көрсету объектілері;
мектепке дейінгі балалар мекемелері орналасқан тұрғын үй құрылымдары;
коммуналдық кәсіпорындар, инженерлік-көлік инфрақұрылымының объектілері мен құрылғылары орналасқан аумақтардың жеке нүктелік учаскелері, тамақ өнеркәсібінің шағын кәсіпорындары және басқалары.
Тұрғын үй жоспарлау аудандарының қала құрылымындағы орналасқан жері мен рөліне байланысты құрылыс, қабаттылық, жай-күйі, қолайлылық деңгейі және басқа өлшемдері бойынша өзінің сипаттамасы бар.
Бас жоспармен қазіргі қала іші аумақтарын барынша тиімді пайдалану, оның ішінде, қолайсыз аумақтарын құрылыс салуға пайдалану немесе аумақты инженерлік дайындау жөніндегі арнайы іс-шараларды орындаумен, абаттандыру көзделеді.
Негізгі қала құрылысы тораптары орналасқан селитебтік аймақтың орталық бөлігі - басты әкімшілік алаңы, қаланың тарихи орталығы, кіре беріс тораптары, теміржол вокзалы, спорттық және медициналық орталықтар, қалалық саябақтар мен скверлер неғұрлым толыққанды және белсенді даму аумағы болып табылады.
Жекеменшік аз қабатты үйлерді салу Астана және Тараз аудандарының солтүстік-шығыс және шығыс бөлігінде көзделеді. Астана тұрғын үй ауданында 5 қабатты тұрғын үйлерді салумен қазіргі шағын аудандарды аяқтау көзделуде.
Қаланың батыс бөлігінде жаңа "Бәйтерек" тұрғын үй кешенін салу жоспарлануда.
Қаланың тарихи орталығы шегінде аз қабатты ескі тұрғын үйлерді бұза отырып, және шығыс классикасы стиліндегі элиталық орташа қабатты тұрғын үйлердің объектілерін салумен, тарихи орталықты қайта қалпына келтіру көзделеді.
Бас жоспармен моральдық ескірген бір қабатты кварталдарды қайта жаңғыртумен және перспективалық дамудағы бос аумақтарға тұрғын үй салумен оның қалыптасқан бөлігінде селитебті аймақты сақтау және жайлы ортаны дамыту көзделеді.
Өнеркәсіптік аймақ шығыс, солтүстік-батыс өнеркәсіптік аймақтарын және кәріздік тазарту құрылғыларымен және ағынды су қалдықтармен коммуналдық аймақты қамтиды.
Солтүстік-батыс өнеркәсіптік аймағы қаланың жұмыс істеп тұрған мынадай химиялық өнеркәсіптік кәсіпорындары қалыптастырады: Тараз металлургиялық зауыты, Жаңа Жамбыл фосфор зауыты, шыны зауыты және басқалары. Аумақ темір жол тораптарымен жабдықталған.
Бұдан өзге, солтүстік-батыс өнеркәсіптік аймағында бос қорлар мен аумақтарды пайдалануды оңтайландыру көзделген. Аумақ теміржол тораптарымен жабдықталған. Өнеркәсіптік аймақтың солтүстік бөлігі экологиялық таза өндірістерді орналастыру үшін резерв ретінде айқындалған. Шығыс өнеркәсіптік аймағында қаланы орталықтандырылған жылумен жабдықтауды қамтамасыз ететін "ЖЭО" акционерлік қоғамы, бірқатар қайта өңдеу кәсіпорындары, коммуналдық қызмет және көлік мекемелері орналасқан.
Бас жоспармен шығыс өнеркәсіптік аймағының аумағында бір және солтүстік-батыс өнеркәсіптік аумағында екі шығын және орта бизнесті дамытуға арналған үш индустриялық аймақ құру көзделген.
Санитарлық-қорғау аймақтары - өнеркәсіптік және селитебті аймақ арасындағы жасыл желекті қорғау аумақтары.
Бас жобамен санитарлық-қорғау аймақтарын солтүстік-батыс өнеркәсіптік аймақ пен Мәскеу және Тараз жоспарлау аудандарының тұрғын үй құрылысы аумағы арасында салу көзделген. Шығыс өнеркәсіптік аймақта қазіргі уақытта жұмыс істемейтін өнеркәсіптік кәсіпорындардың зияндылығы классын нақты айқындау кезінде санитарлық-қорғау аймағы қалыптастырылатын болады.
Талас өзенінің алабында орналасқан рекреациялық аймақ саябақтар, орманды саябақтар аймақтары, ландшафты аумақтарды қоса алғанда жанасатын дамба жолдармен оқшаулап белгіленген Талас өзенінің алабында жобалау шекараларындағы аумақты қамтиды. Рекреациялық аймақта, қала аудандарының шегінде гидротехникалық қорғау құрылымдарын салу, қазіргі көпірлерді қайта жаңғырту, қаланың тарихи орталығында қалалықтар, қонақтар мен туристер үшін демалыс аймақтарын құру көзделген.
Сулы-жасыл желек жүйесі. Сулы-жасыл желек жүйесінің негізін мынадай ірі элементтер құрайды: тарихи орталықтың сулы-жасыл желек жүйесі, Тектұрмас жазығындағы мемориалдық-ландшафтық аймақ, Талас өзенінің алабы, сондай-ақ, Төрегелді, Солтүстік айналмалы арна, Сәңкібай, Қапал, Түйте, Үшбұлақ, Қарасу-2, Молдабай арналарының бойындағы көгалдандырылған аймақтар.
Көше және жол аумақтары - қаланың жалпы қалалық және аудандық магистральдары, негізгі қалалық жаяу жүргіншілерге арналған кіші жолдар мен бульварлар бойынша қызыл желілер шекараларындағы телімдер, көлік құрылғылары объектілерінің аумақтары, теміржол аумақтары.
Есепті мерзімге дейін және қашық перспективада пайдалануға арналған аумақтарда қызыл желілермен шектелген барлық деңгейдегі магистральдар мен көшелер аумақтары, қалалық жаяу жүргіншілер бульварлары қоғамдық пайдалану үшін қажетті муниципиалдыққа жатады.
Ерекше мақсаттағы аумақтар - әскери ведомстволардың, әскери бөлімшелердің арнайы аумақтары. Мұнда казармаларды немесе жабық түзету мекемелерінің корпустарын қоса алғанда, тұрғын үй және коммуналдық, өнеркәсіптік және басқа да объектілер орналасады.
Резервтік аумақтар - қаланың перспективалық даму аумақтары муниципальдық жер болып табылады және қаланың селитебті аймағын дамытуға пайдаланылады. Бұл аумақтарда барлық функционалдық аймақтардағы сияқты қызыл желілерді міндетті сақтау ережесі қолданылады.

Строительное зонирование территорий, предусмотренное Генеральным планом, включает дома повышенной этажности (9-12-16 этажей) в новых градостроительных узлах общественного центра, строительство 4-7-ми этажных жилых домов в Алматинском планировочном жилом районе, на въезде в город, строительство усадебных жилых домов малой этажности в Астанинском и Южном жилых районах города и 2-3-х этажной коттеджной элитной блокированной застройки в историческом ядре центральной части города.
Структура жилья по этажности и строительное зонирование выполнены в Генеральном плане, исходя из комфортности территорий и возможному распределению по принадлежности с выделением территории коммунального строительства, территории с застройкой смешанной собственности на сносе малоценного одноэтажного частного жилья в зоне общественного центра города, территории частного строительства.
3.5. Основные направления развития общественных территорий
Общественный центр города. Важнейший структурообразующий элемент города, общественный центр города Тараз, состоит из главных общегородских градостроительных узлов, площадей и центров районного значения, связанных между собой в единую систему. Административный центр города является сложившимся градостроительным узлом, расположенным на важнейшей градостроительной оси города - улицы Абая - Толе би - Сулейманова. Динамичное развитие региона предусматривает усиление функций данного градостроительного узла и его новой архитектурно-пространственной композиции.
В Генеральном плане даны принципиальные решения по главным ансамблям, площадям и градостроительным узлам города, создающим новый имидж и облик города.
В соответствии с Программой возрождения исторических центров, Великого Шелкового Пути, Генеральным планом намечается реконструкция исторического ядра города с выносом старого рынка, сносом малоценного не сейсмостойкого одноэтажного жилья и формирование этнографического историко-культурного развлекательного комплекса "Древний Тараз" с высококлассными отелями, мастерскими ремесленников, торговыми лавками, музейно-выставочными объектами, гостиницами, торгово-развлекательными комплексами открытыми для посещения.
3.6. Градостроительное зонирование территории города Тараз
В Генеральном плане развития города Тараз градостроительное зонирование территории устанавливается в соответствии со СНиП 3.01.01-2002* "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских поселений". Генеральный план устанавливает требования к функциональному использованию (функциональное назначение) на уровне территорий территориальных единиц с учетом красных линий улиц и дорог. В пределах проектной границы города Тараз насчитывается порядка 365 территориальных единицы, средняя площадь которых в среднем около 55 га.
Установленное функциональное зонирование территорий с регламентами жесткого, среднего и мягкого уровня является юридическим инструментом обеспечения использования территории города при осуществлении градостроительной деятельности в соответствии с целями, требованиями и основными направлениями градостроительного развития города Тараз.

Бас жоспармен көзделген Аумақтарды құрылыстың бөлу қоғамдық орталықтағы жаңа қала құрылысы тораптарында жоғары көпқабатты (9-12-16 қабатты) үйлерді, Алматы жоспарлау тұрғын үй ауданында, қалаға кіреберісте 4-7 қабатты тұрғын үйлерді салуды, қаланың Астана және Оңтүстік тұрғын үй аудандарында аз қабатты жеке тұрғын үйлерді және қаланың тарихи орталық бөлігінде 2-3 қабатты элиталық коттедждік блокталған тұрғын үй салу көзделеді.
Бас жоспарда тұрғын үйдің қабаты бойынша құрылымы және құрылыс аймақтары аумақтардың қолайлылығын және коммуналдық құрылыс аумағын, қаланың қоғамдық орталығы аймағында құнды емес аз қабатты жеке меншік тұрғын үйлерді бұзу кезінде аралас меншік тұрғын үйді салу аумағын, жеке құрылыс аумағын бөле отырып, тиістілігі бойынша болжамды бөлуді ескере отырып, орындалады.
3.5. Қоғамдық аумақтарды дамытудың негізгі бағыттары
Қаланың қоғамдық орталығы. Қаланың маңызды құрылым құрайтын элементі, Тараз қаласының қоғамдық орталығы өзара бірыңғай жүйеге шоғырланған негізгі жалпы қалалық қала құрылысы тораптарынан, аудандық маңызы бар алаңдар мен орталықтардан тұрады. Қаланың әкімшілік орталығы Абай - Төле би - Сүлейменов көшелерінің қаланың маңызды қала құрылысы осінде орналасқан қалыптасқан қала құрылысы торабы болып табылады. Өңірдің қарқынды дамуы аталған қала құрылысы торабының және оның жаңа сәулетті-кеңістіктік композициясының функциясын күшейтуді көздейді.
Бас жоспарда қаланың жаңа имиджі мен бейнесін жасайтын қаланың басты ансамбльдері, алаңдары және қала құрылысы тораптары бойынша қағидаттық шешімдер берілген.
Ұлы Жібек жолындағы тарихи орталықтарды жаңғырту бағдарламасына сәйкес Бас жоспарда ескі базарды қала сыртына шығарумен, сейсмикалық тұрақты емес бір қабатты құнды емес үйлерді бұзумен қаланың тарихи орталығын қайта жаңғырту және жоғары класты отелдерімен, қолөнершілердің шеберханаларымен, сауда дүңгіршектерімен, мұражай-көрме объектілерімен, қонақ үйлерімен, бару үшін ашық сауда-ойын сауық кешендерімен "Ежелгі Тараз" этнографиялық тарихи-мәдени ойын сауық кешенін қалыптастыру болжануда.
3.6. Тараз қаласының аумағын қала құрылысы аймақтарына бөлу
Тараз қаласын дамытудың бас жоспарында аумақты қала құрылысы бөлуі ҚНжЕ 3.01.01.2002* "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық мекендерді жоспарлау және салу" сәйкес жүргізіледі. Бас жоспар көшелер мен жолдардың қызыл сызықтарын ескере отырып, аумақтық бірліктердің аумақтары деңгейінде функционалдық пайдалану (функционалдық мақсат) талаптарын белгілейді. Тараз қаласының жобалау шекарасы шегінде шамамен орта есеппен алғанда, ауданы 55 га алып жататын 365 аумақтық бірліктер бар.
Тараз қаласының қала құрылысы қызметін жүзеге асыру кезінде қала құрылысын дамытудың мақсаттарына, талаптарына және негізгі бағыттарына сәйкес қатал, орташа және төменгі деңгейдегі регламенттермен аумақтарды функционалдық белгіленген бөлу қала аумағын пайдалануды қамтамасыз ететін заңды құрал болып табылады.

Установленное функциональное зонирование территорий с регламентами жесткого, среднего, и мягкого уровня является обязательным для местных исполнительных органов при принятии решений в области градостроительства и использования земельных участков. Градостроительная деятельность, противоречащая установленному функциональному зонированию территорий, запрещается СНиП 3.01.01-2002* "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских поселений".
Функциональное назначение территориальных единиц в рамках Генерального плана устанавливается Генеральной схемой развития города Тараз.
Генеральная схема развития города юридически закрепляет изменения в использовании территории города, предусмотренные основными направлениями градостроительного развития города Тараз и Программой первоочередных градостроительных мероприятий.
Генеральная схема развития отражает следующие основные тенденции изменения функционального использования территорий города:
увеличение селитебных территорий города с их максимальной демографической емкостью до 600,0 тыс. человек и одновременным сокращением пустующих производственных территорий;
увеличение территорий рекреационного назначения и строительство специализированных объектов (благоустройство набережной и строительство защитных сооружений от паводковых вод реки Талас, строительство пляжей и парков);
выделение территорий для размещения специализированных опальных рыночных комплексов оптово-розничной торговли и другие;
выделение зоны согласованного строительства для размещения общественно значимых приоритетных объектов жилищно-гражданского строительства.
3.7. Регламенты освоения и застройки территории города
По общим правилам регулирования застройки территорий города Генеральным планом предусматривается:
соблюдение общих регламентов и ограничений по градостроительному коду города;
соблюдение красных линий в соответствии со схемой улично-дорожной сети. Территории, предусмотренные для развития улично-дорожной сети в пределах красных линий, считать принадлежностью городского акимата (муниципальные земли).
соблюдение границ функциональных зон - селитебной, промышленной, коммунально-складской, рекреационной, зоны согласованного строительства - общественного центра города;
соблюдение границ инженерно-транспортных коридоров республиканского и общегородского значения (коридоры магистральных инженерных коммуникаций и сооружений).
3.8. Развитие транспортной инфраструктуры
Генеральным планом предусматривается: развитие сети внешнего транспорта (воздушного, железнодорожного, автомобильного); совершенствование улично-дорожной сети и инженерных транспортных сооружений; совершенствование подвижного состава автопарка города; развитие сети автозаправочных станций и технического обслуживания транспорта.
Основными мероприятиями для эффективного развития внешней транспортной инфраструктуры являются:

Қатал, орташа және төменгі деңгейдегі регламенттермен аумақтарды функционалдық белгіленген бөлу қала құрылысы мен жер телімдерін пайдалану саласында шешім қабылдау кезінде жергілікті атқару органдары үшін міндетті болып табылады. Аумақтарды функционалдық белгіленген бөлуге қайшы келетін қала құрылысы қызметіне ҚР ҚНжЕ 3.01.01.2002* "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық мекендерді жоспарлау және салу" сәйкес тыйым салынады.
Аумақтық бірліктердің функционалдық мәні Бас жоспар шеңберінде Тараз қаласының Бас даму схемасымен белгіленеді.
Тараз қаласының Бас даму сызбасы қала құрылысын дамытудың негізгі бағыттарымен және бірінші кезектегі қала құрылысы іс-шараларының бағдарламасымен көзделген қала аумағын пайдаланудағы өзгерістерді заңды бекітеді.
Бас даму сызбасы қала аумағын функционалды пайдалануды өзгертудің мынадай негізгі тенденцияларын көрсетеді:
ең көп демографиялық тығыздығы 600,0 мың адамға дейін және бір мезетте бос жатқан өндірістік аумақтарды қысқартумен қаланың селитибті аумақтарын ұлғайту;
рекреациялық мақсаттағы аумақтарды ұлғайту және мамандандырылған нысандарды салу (жағалауды абаттандыру және Талас өзенінің ағынды суларынан қорғайтын құрылыстар, күнге қыздырыну орындары мен саябақтар құрылысы);
көтерме және бөлшек сауданың мамандандырылған өңірлік сауда-саттық кешендерін орналастыру үшін аумақтар бөлу және басқалары;
тұрмыстық-азаматтық құрылыстың қоғамға маңызды басымдықты нысандарды орналастыру үшін келісілген құрылыс аймағын бөлу.
3.7. Қала аумағын игеру және құрылыс жүргізу регламенттері
Қала аумағына құрылыс салуды реттеудің жалпы ережелері бойынша Бас жоспарда мыналар көзделген:
қаланың құрылыс коды бойынша жалпы регламенттер мен шектеулерді сақтау;
көше-жол жүйесінің сызбасына сәйкес қызыл сызықты сақтау. Қызыл сызықтар шегінде қала - жол желісін дамыту үшін көзделген аумақтар қалалық әкімдікке тиесілі (муниципалды жер) деп саналсын;
функционалдық аймақтардың - селитебтік, өнеркәсіптік, коммуналдық-қоймалық, рекреациялық, қаланың қоғамдық орталығының - келісілген құрылыс аймақтарының шекараларын сақтау;
республикалық және жалпы қалалық мақсаттағы инженерлік-көліктік дәліздер шекараларының (магистралдық инженерлік коммуникациялар мен құрылыстар дәліздері) сақталуы.
3.8. Көлік инфрақұрылымның дамуы
Бас жоспарда мыналар қарастырылады: сыртқы көлік жүйесін (әуе, темір жол, автомобиль) дамыту; көлік инженерлік құрылымдары мен көше-жолдар желісін және инженерлік көліктік құрылыстарды жетілдіру; қала автокөлік паркінің жылжымалы құрамын жетілдіру; автожанармай бекеттерінің және көліктерге техникалық қызмет көрсету желісін дамыту.
Сыртқы көліктік инфрақұрылымды тиімді дамытудың негізгі іс-шаралары мыналар болып табылады:

строительство нового междугороднего автовокзала, пропускной способностью 10000 пасс/сутки и автостанции, пропускной способностью 500 пасс/сутки;
формирование вокруг города новой объездной дороги с включением в нее участка международного транспортного коридора автомобильной дороги республиканского значения М-32;
во избежание влияния на существующую и перспективную застройку вынос аэропорта из городской зоны;
В части развития внутригородской транспортной системы предусматриваются следующие мероприятия:
реконструкция существующей и строительство новой улично-дорожной обеспечивающей внутригородские транспортные связи, а также выход на внешние автодороги;
строительство 4-х мостов через реки Талас для удобной транспортной связи правобережной и левобережной застройки города;
строительство 6-ти путепроводов над железной дорогой для транспортного перехода в залинейную часть города;
строительство 8-ми развязок в 2-х уровнях на пересечении магистралей общегородского значения, а также 6-ти развязок на пересечении внешних выходов с новой объездной дорогой;
увеличение и обновление парка городских автобусов, расширение и строительство новых пассажирских автотранспортного предприятии, открытие новых автобусных маршрутов;
строительство гаражей различного типа и автостоянок для постоянного и временного хранения автомобилей, а также станций технического обслуживания и автозаправочных станций.
4. Развитие инженерной инфраструктуры
4.1. Водоснабжение
Источниками хозяйственно-питьевого водоснабжения города на перспективу являются подземные воды Талас-Ассинского месторождения, технического водоснабжения - поверхностный сток рек Талас и Асса, доочищенные сточные воды.
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
сохранение и развитие действующей городской централизованной системы водопровода с увеличением его производительности до 269,2 тыс. м3/сут. (Qmax. сут) хозяйственно-питьевого, производственного и противопожарного водопровода;
повышение уровня надежности системы водоснабжения за счет реконструкции водозаборных и водопроводных сооружений и водопроводных сетей протяженностью 550 км и нового строительства магистральных и водопроводных сетей протяженностью 207,7 км.
4.2. Водоотведение
В части развития канализационной системы Генеральным планом предусмотрено:
повышение надежности функционирования системы канализации за счет строительства станции биологической очистки сточных вод мощностью 120,0 тыс. м3/сутки с расширением до 203,1 тыс. м3/сутки на расчетный срок;

тәулігіне 10000 жолаушы қабылдай алатын жаңа қалааралық автовокзал мен тәулігіне 500 жолаушы жібере алатын автобекет құрылысы;
қала шеңберінде республикалық маңызды М-32 автомобиль жолдарының халықаралық көліктік дәліздің учаскесін қоса отырып жаңа айналмалы жол құрылысы;
қаланың бар және келешектік құрылыстарына әсерін тигізбес үшін қала аумағынан әуежайды шығару;
қалаішілік көлік жүйесін дамыту аясында мынадай іс-шаралар көзделген:
ішкі көліктік байланысты, сондай-ақ сыртқы авто жолдарға шығуды қамтамасыз ететін қаланың бар жолдарды қалпына келтіру және жаңа көше-көліктік желінің құрылысы;
қаланың оң жағалауы мен сол жағалауының қолайлы көліктік байланысы үшін Талас өзені арқылы 4 көпір құрылысы;
қаланың темір жол сызығынан көліктік өту үшін темір жол үстінен 6 теміржол өткелдер құрылысы;
Жалпы қалалық мақсаттағы магистральдар қиылыстарында 2 деңгейлі 8 айрықты, сондай-ақ жаңа айналма жолға шығатын қиылыстарда 6 айрық құрылысы;
қалалық автобус паркін ұлғайту және жаңалау, жаңа жолаушылар автокөліктік кәсіпорындарын кеңейту және салу, жаңа автобус бағдарларын ашу;
автомобильдерді тұрақты және уақытша орналастыруға арналған әртүрлі типті гараждар мен автотұрақтарды, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету бекеттері мен автожағар май құю бекеттер құрылысы.
4.Инженерлік инфрақұрылымды дамыту
4.1. Сумен жабдықтау
Қаланың перспективалық шаруашылық-ауызсумен қамтамасыз ету көздері Талас-Аса су көздерінен алынатын жер асты сулары, техникалық сумен жабдықтау - Талас пен Аса өзендерінің үстіңгі беткі ағын суы, тазартылған ағын сулар болып табылады.
Бас жоспарда қаланы сумен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың мынадай бағыттары:
қалалық орталықтандырылған су құбыры жүйесін сақтау және шаруашылық-ауызсу, өндірістік және өрт сөндіру су құбырын, оның өнімділігін 269,2 мың м2/тәулігіне (Qmах.тәулік) дейін ұлғайтып дамыту;
су тарту және су құбырлары құрылғылары мен ұзындығы 550 шақырым су құбырлары есебінен сумен қамтамасыз жүйесінің сенімділігі деңгейін арттыру және ұзындығы 207,7 шақырым жаңа магистральдік және су құбыры желілерінің құрылысы көзделген.
4.2. Су тарту
Бас жоспардың кәріздік жүйені дамыту бөлігінде мыналар көзделген:
қуаты 120,0 мың м3/тәулігіне биологиялық жолмен тазалау құрылғысын салу және оны перспективада 203,1 мың м3/тәулігіне дейін арттыру есебінен кәріз жүйесінің сенімділігін арттыру;

реконструкция существующих канализационных сетей - 149,18 км;
развитие сети канализации, строительство новых магистральных коллекторов (172,8 км), напорных трубопроводов (35,4 км), реконструкция существующих насосных станций (4 ед.), строительство новых насосных станций перекачки (10 ед.);
совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет внедрения современных технологических процессов на предприятиях в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ, внедрение на канализационных очистных сооружениях новых технологий очистки, энергосберегающего оборудования.
4.3. Инженерная подготовка территории
Генеральным планом на территории города предусматривается организация отвода поверхностного стока, понижение уровня грунтовых вод, организация полива зеленых насаждений, защита территории города от затопления паводковыми водами реки Талас с благоустройством береговой полосы.
Основными мероприятиями для эффективного использования городских земель под застройку являются:
строительство системы закрытой ливневой канализации протяженностью 77,5 км с очистными сооружениями для сбора и отвода поверхностных вод с городских территорий;
строительство системы вертикального дренажа (75 скважин) и 21,3 км горизонтальных открытых коллекторов;
реконструкция существующих магистральных оросительных каналов (42,15 км) с водозаборными сооружениями, строительство системы оросительных каналов на территории перспективной застройки и арычной сети (350 км) для орошения приусадебных участков и зеленых насаждений города;
строительство вдоль правого и левого берегов реки Талас 18,7 км земляных дамб обвалования для защиты городской застройки от затопления паводковыми водами. В центральной части города дамба выполняется совмещенной с набережными.
4.4. Теплоснабжение
Основным направлением развития системы теплоснабжения города Тараз в Генеральном плане является:
совершенствование, техническое перевооружение и развитие сложившихся систем теплоснабжения на базе современных технологий и оборудования;
внедрение в зоне децентрализованного теплоснабжения современных автономных источников теплоснабжения;
строительство новых тепломагистралей, усиление отдельных участков тепломагистралей в сложившейся зоне теплофикации;
обеспечение тепловой нагрузкой многоэтажной застройки новых жилых районов за счет подключения к существующим источникам централизованного теплоснабжения;
модернизация и развитие существующих котельных с использованием современного оборудования, строительство I и II очереди когенерационной газо-поршневой электроподстанции, районной котельной в Алматинском жилом районе.

149,18 км қазіргі кәріздік желілерді қайта жаңғырту;
кәріздер желісін дамыту, жаңа магистральдық коллекторларды (172,8 км), қуатты құбыр өткізгіштерді (35,4 км) салу, қазіргі сорғы бекеттерін (4 бірлік) қайта жаңғырту, айдаудың жаңа сорғы бекеттерін (10 бірлік) салу;
зиянды заттардың жол берілмейтін шоғырлануын қалалық кәрізге төгінділерінің алдын алу мақсатында кәсіпорындарда қазіргі заманғы технологияларды енгізу есебінен ақаба суларды тазарту сапасын және оның технологиясын жетілдіру, тазартудың жаңа технологияларын, энергия үнемдейтін жабдықты кәріздік тазарту құрылғыларында енгізу.
4.3. Аумақтардың инженерлік дайындығы
Бас жоспармен қаланың аумағында орын алған жер асты сулары мен су ағындарының алдын алу шаралары, Талас өзені жауын-шашын әсерінен арнасынан асқан жағдайда қолайлы орналасқан жағалаулық бөгеттер арқылы қала аумағын қорғауды көзделеді.
Қаладағы жер телімдерін құрылыс объектілері ретінде тиімді пайдаланудың негізгі іс-шаралары:
қала аумағындағы артық суларды тазалау құрылғыларынан 77,5 км қашықтықта орналасқан жауын-шашын суларына арналған арналар жүйесінің құрылысы;
21,3 км көлденең ашық коллекторлар және тігінен 75 ұңғыма салу жұмыстары;
42,15 км созылып жататын су қатпалды құрылғыларды қайта жаңартуды және келешекте жасыл желекті суару жұмыстарын жүргізу мақсатында арықтық жүйелердің (350 км) және арналық жүйелердің құрылысын жүзеге асыру;
Талас өзенінің жағалауын жауын-шашын суларының күрт жоғарылауынан туындайтын сел қаупінен сақтау үшін қала шебіне 18,7 км қашықтыққа созылатын жер бөгеттерін тұрғызу. Қаланың орталық бөлігінде құрылыс жағалаумен үйлестіріле орындалатын болады.
4.4. Жылумен жабдықтау
Тараз қаласының бас жоспарына сәйкес жылумен жабдықтау жүйесінің негізгі бағыттары мыналар:
жаңа технологиялар мен құрылғылар негізінде жылу жүйесін жетілдіру, техникалық жарақтандыру және дамыту;
орталықтандырылмаған аймақтарда автономдық жылумен жабдықтау көздерін енгізу;
жаңа жылу магистральдары құрылысын жүргізу және кейбір жылуландырушы аймақтарда жылу магистралінің жекелеген учаскелерін күшейту;
орталықтандырылған жылу беру көздеріне қосу арқылы жаңа салынған үйлерді жылумен жабдықтау;
Алматы тұрғын үй ауданындағы аудандық қазандықтарды, I және II кезектегі когенерациялаушы газды электр станцияларын салу және қазандықтарды қазіргі заманғы технология есебінен жаңғырту және дамыту.

4.5. Электроснабжение
Источником электроснабжения города является Жамбылская ГРЭС (ЖГРЭС им. Т.И. Батурова) и акционерное общество "Таразэнергоцентр" (ТЭЦ-4).
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города являются: реконструкция подстанции "Южная" 220/110/10 кВ, "Центральная" 110/10 кВ, железобетонные изделия 110/35/6 кВ, РК-4 110/35/6 кВ, "ТЭЦ-4" 110/35/6 кВ;
строительство новых подстанций "Кумшагал" 110/35/10 кВ, "Астана" 110/10 кВ, "Байтерек" 110/10 кВ, "Таразская" 110/10 кВ, "Парковая" 110/10 кВ, "Казболат" 110/10 кВ, "Барысхан" 35/10 кВ, "Алматинская" 110/10 кВ и других;
реконструкция и техническое перевооружение электрических сетей и сооружений в зоне существующей застройки с учетом перспективы;
внедрение электросберегающих мероприятий во все сферы потребления с введением дифференцированных тарифов за пользование электроэнергией.
4.6. Газоснабжение
Газоснабжение города в настоящее время осуществляется природным и сжиженным газом. На перспективу намечается перевод потребителей города на газоснабжение Карачаганакского газоконденсатного месторождения и Амангельдинского месторождения. Уровень потребления природного газа в ближайшие 15 лет составит 1370,5 млн. м3/год, в том числе для производства тепловой и электрической энергии 1103,0 млн. м3/год, для обслуживания населения 130,5 млн. м3/год, для промышленности - 137,0 млн. м3/год.

4.5. Электрмен жабдықтау
Қаланы электрмен жабдықтаудың негізгі көздері Жамбыл ГРЭС-і (Т.И.Батуров атындағы ЖГРЭС) және "Таразэнергоцентр" акционерлік қоғамы (ТЭО-4) болып табылады.
Қаланы электрмен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың негізгі бағыттары мыналар: "Оңтүстік" 220/110/10 кВ, "Орталық" 110/10 кВ, "Темір бетон бұйымдары" 110/35/6 кВ, РК-4 110/35/6 кВ, "ТЭО-4" 110/35/6 кВ кіші станцияларын қайта жаңарту;
"Құмшағал" 110/35/10 кВ, "Астана" 110/10 кВ, "Бәйтерек" 110/10 кВ, "Тараздық" 110/10 кВ, "Саябақ" 110/10 кВ, "Қазболат" 110/10 кВ, "Барысхан" 35/10 кВ, "Алматы" 110/10 кВ және т.б. жаңа кіші станцияларының құрылысын жүргізу;
перспективаны ескере отырып, қазіргі аймақта электр желілері мен құрылғыларын қайта жаңғырту және техникалық қайта жарақтандыру;
электр энергиясын пайдаланғаны үшін дифференциаланған тарифтерді енгізе отырып барлық тұтыну салаларына электр қуатын үнемдеу іс-шараларын енгізу.
4.6. Газбен жабдықтау
Қаланы газбен жабдықтау қазіргі кезде табиғи және сығымдалған газды пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Перспективада газды тұтынушыларды Қарашығанақ және Амангелді газ конденсаты кен орындарына ауыстыру м3/жылына құрайтын болады, оның ішінде электр қуаты мен жылу өндіруге жұмсалған бөлігі - 1103,0 млн.м3/жылына, халыққа қызмет көрсету үшін - 130,5 млн.м3/жылына, өндірістік жұмыстарға - 137,0 млн.м3/жылына құрайды.

Наряду с использованием природного газа потребители города будут использовать сжиженный газ. Уровень потребления сжиженного газа составит 1,6 тыс. тонн/год.
5. Реализация и мониторинг проекта Генерального плана
Реализация и мониторинг Генерального плана развития города Тараз обеспечивает местный исполнительный орган города Тараз.
Акимат города Тараз регулярно информирует горожан о ходе реализации Генерального плана.
Корректировка Генерального плана проводится через каждые 5 лет и состоит в принятии программы первоочередных градостроительных мероприятий на последующий расчетный период.
Технико-экономические показатели проекта
Генерального плана города Тараза
п/п
Показатели
Единица
изм.
Показатели по годам
Исходя-
щий год
2013 г.
2025 г.
1
2
3
4
5
6
1
Территория
1.1
Площадь земель населенного пункта в
пределах городской черты - всего
га

Табиғи газды пайдаланумен қатар қаланың тұтынушылары сығымдалған газды да пайдаланатын болады. Сығымдалған газды тұтыну деңгейі жылына 1,6 мың тоннаны құрайтын болады.
5. Бас жоспар мониторингі мен оны іске асыру
Тараз қаласын дамытудың бас жоспарының мониторингін және оны іске асыруды Тараз қаласының жергілікті атқарушы органы қамтамасыз етеді.
Тараз қаласының әкімдігі қалалықтарды Бас жоспарды іске асыру барысы туралы тұрақты түрде хабарландырып отырады.
Бас жоспарды түзету әрбір 5 жыл сайын жүргізіледі және одан кейінгі есепті кезеңге бірінші кезектегі қала құрылысы іс-шараларының бағдарламасын қабылдаудан тұрады.
Тараз қаласы бас жоспары жобасының техникалық-экономикалық
көрсеткіштері
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Жыл бойынша көрсеткіштер
Өткен жыл
2013 жыл
2025 жыл
1
2
3
4
5
6
1
Аумақ
1.1
Қалалық шекара шегіндегі елді мекен жерінің ауданы - барлығы
га