Об утверждении Правил корректировки размера облагаемого импорта в рамках таможенного союза
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 1249. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.04.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 103.
В соответствии с пунктом 7 статьи 276-8 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила корректировки размера облагаемого импорта в рамках таможенного союза.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2010 года № 1249
Правила
корректировки размера облагаемого импорта в рамках
Таможенного союза
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2012 № 1210 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
1. Правила корректировки размера облагаемого импорта в рамках Таможенного союза (далее - Правила) определяют порядок корректировки размера облагаемого импорта при ввозе товаров на территорию Республики Казахстан из государств-членов Таможенного союза.
2. Основные понятия, применяемые в настоящих Правилах:
1) декларация - декларация по косвенным налогам по импортированным товарам;
2) заявление - заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов;
3) обязательство - обязательство о вывозе продуктов переработки, обязательство о последующем вывозе с территории Республики Казахстан временно ввезенных товаров, транспортных средств, сведения о временно ввезенных товарах, в том числе транспортных средств, обязательство по отражению в декларации по налогу на добавленную стоимость суммы налога на добавленную стоимость, подлежащей уплате методом зачета по импорту товаров, и об их целевом использовании, уведомление о проведении выставочно-ярмарочной торговли, отчет по уведомлению о проведении выставочно-ярмарочной торговли;

Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 1249 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 20 сәуірдегі № 208 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 20.04.2018 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 103 бұйрығын қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 276-8-бабы 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 28 қарашадағы
№ 1249 қаулысымен
бекітілген
Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт
мөлшерін түзету қағидасы
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.09.19 № 1210 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету қағидасы (бұдан әрі - Қағида) Кеден одағына мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының аумағына тауарлар әкелу кезінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) декларация - импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация;
2) өтініш - тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш;
3) міндеттеме - қайта өңдеу өнімдерін әкету туралы міндеттеме, уақытша әкелінген тауарларды, көлік құралдарын Қазақстан Республикасының аумағынан кейіннен әкету туралы міндеттеме, уақытша әкелінген тауарлар, оның ішінде көлік құралдары туралы мәліметтер, тауарлардың импорты бойынша есепке алу әдісімен төленуге жататын қосылған құн салығы сомасын қосылған құн салығы бойынша декларацияда көрсету және оларды нысаналы пайдалану туралы міндеттеме, көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама, көрме-жәрмеңкелік сауда өткізу туралы хабарлама бойынша есеп;

4) идентичные (аналогичные) товары - товары, имеющие одинаковые характерные для них основные признаки: физические характеристики, качество и репутацию на рынке, страну происхождения и производителя;
5) однородные товары - товары, которые, не являясь идентичными (аналогичными), имеют сходные характеристики, состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
6) уведомление - 7 - уведомление об устранении нарушений, выявленных органами налоговой службы по результатам камерального контроля, предусмотренное подпунктом 7) пункта 2 статьи 607 Налогового кодекса.
3. Органы налоговой службы вправе корректировать размер облагаемого импорта в рамках Таможенного союза в случае непредставления налогоплательщиком документов, подтверждающих стоимость ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан.
К документам, подтверждающим стоимость ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан, относится один из документов в следующей очередности:
1) договоры (контракты, соглашения), указанные в подпункте 5) пункта 3 статьи 276-20 Налогового кодекса Республики Казахстан;
2) счета-фактуры, указанные в подпункте 4) пункта 3 статьи 276-20 Налогового кодекса Республики Казахстан;
3) товаросопроводительные документы, указанные в подпункте 3) пункта 3 статьи 276-20 Налогового кодекса Республики Казахстан;
4) документы, указанные в части третьей пункта 3 статьи 276-20 Налогового кодекса Республики Казахстан;
5) документы, предусмотренные пунктом 5 настоящих Правил.
4. Налогоплательщик, импортировавший товары на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза, вправе самостоятельно корректировать размер облагаемого импорта в случае, предусмотренном пунктом 3 настоящих Правил.
При использовании налогоплательщиком сведений о ценах, предусмотренных подпунктом 2) пункта 5 настоящих Правил, в качестве источника информации для целей подтверждения стоимости ввезенных (ввозимых) товаров на территорию Республики Казахстан, такие сведения о ценах налоговый орган представляет по письменному запросу налогоплательщика в течение десяти рабочих дней.
Сведения о ценах по запрашиваемым товарам налоговым органом представляются в письменном виде с приложением перечня ценовой информации по запрашиваемым товарам.
При этом не допускается корректировка налогоплательщиком размера облагаемого импорта в соответствующей налоговой отчетности:
1) проверяемого налогового периода - в период комплексных и тематических проверок по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, указанным в предписании на проведение налоговой проверки;

4) бірдей (ұқсас) тауарлар - өзіне тән мынадай бірдей негізгі белгілері: физикалық сипаттамалары, сапасы және нарықтағы репутациясы, щығарылған елі және өндірушісі бар тауарлар;
5) біртекті тауарлар - бірдей (ұқсас) болмаса да жақын сипаттамалары бар, ұқсас құрамдастардан тұратын тауарлар бұл оларға бір ғана функцияларды атқаруға және оларды өзара алмастыруға мүмкіндік береді;
6) 7-хабарлама - Салық кодексінің 607-бабы 2-тармағының 7) тармақшасында көзделген камералдық бақылау нәтижелері бойынша салық қызметі органдары анықтаған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама.
3. Салық төлеушілер Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда салық қызметі органдары Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзетуге құқылы.
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растайтын құжаттарға мынадай кезектіліктегі құжаттардың бірі жатады:
1) Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 276-20-бабының 3-тармағының 5) тармақшасында көрcетiлген шарттар (келiсiм, шарттар, келiсiмдер);
2) Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 276-20-бабының 3-тармағының 4) тармақшасында көрcетiлген шот-фактуралар;
3) Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 276-20-бабының 3-тармағының 3) тармақшасында көрcетiлген тауарға iлеспе құжаттары;
4) Қазақстан Республикасы Салық кодексiнiң 276-20-бабының 3-тармағының үшiншi бөлiгінде көрcетiлген құжаттар;
5) Осы Қағиданың 5-тармағында көзделген құжаттар.
4. Осы Қағиданың 3-тармағында көзделген жағдайда, Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды импорттайтын салық төлеуші салық салынатын импорттың мөлшерін дербес түзетуге құқылы.
Салық төлеуші Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген (әкелінетін) тауарлардың құнын растау мақсаттары үшін ақпарат көзі ретінде осы Қағиданың 5-тармағының 2) тармақшасында көзделген баға туралы мәліметтерді пайдаланған кезде, салық органы баға туралы мұндай мәліметтерді салық төлеушінің жазбаша сұратуы бойынша он жұмыс күні ішінде береді.
Сұратылып отырған тауарлар бойынша баға туралы мәліметті салық органы сұратылып отырған тауарлар бойынша баға ақпаратының тізбесін қоса жазбаша түрде ұсынады.
Бұл ретте салық төлеушінің салық салынатын импорт мөлшерінің тиісті салық есептілігіне түзету енгізуіне:
1) тексерілетін салық кезеңі - салық тексеруін жүргізуге арналған нұсқамада көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша кешенді және тақырыптық тексерулер кезеңінде;

2) обжалуемого налогового периода - в период срока подачи и рассмотрения жалобы на уведомление о результатах налоговой проверки и (или) решение вышестоящего органа налоговой службы, вынесенное по результатам рассмотрения жалобы на уведомление, с учетом восстановленного срока подачи жалобы по видам налогов и других обязательных платежей в бюджет, обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, указанным в жалобе налогоплательщика (налогового агента).
5. Источниками информации при корректировке размера облагаемого импорта в рамках Таможенного союза являются перечисленные ниже сведения, которые используются в следующей очередности в случае отсутствия предыдущего сведения:
1) акт экспертизы товаров (заключения), выдаваемый территориальными торгово-промышленными палатами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о торгово-промышленных палатах либо отчет оценки товаров, выдаваемый оценщиком в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности;
2) сведения о ценах на идентичные (аналогичные) (а при их отсутствии - однородные) товары, имеющиеся в органах налоговой службы, полученные путем анализа налоговой отчетности по товарам, импортированным на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза, не ранее чем за девяносто дней до ввоза таких товаров.
При этом, в случае отсутствия информации, указанной в данном подпункте, в качестве источников информации при корректировке размера облагаемого импорта в рамках Таможенного союза используется информация по ценам на идентичные (аналогичные) или однородные товары, сложившимся за предыдущие календарные кварталы до ввоза таких товаров на территорию Республики Казахстан, но не превышающие одного календарного года;
3) официально признанные источники информации о рыночных ценах, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании.
6. Если при применении информации, указанной в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, выявляется две и более цены сделки по идентичным (аналогичным), а при их отсутствии - однородным товарам, то для определения размера облагаемого импорта применяется минимальная из них.
7. Орган налоговой службы, рассматривающий заявление и декларацию, осуществляет корректировку размера облагаемого импорта со дня представления налоговой отчетности в налоговые органы в соответствии с налоговым законодательством.
8. Орган налоговой службы, рассматривающий заявление и декларацию, обязательства в части корректировки размера облагаемого импорта, не вправе вносить дополнения и исправления в представленные документы.

2) шағымдалатын салық кезеңі - салық төлеушінің (салық агентінің) шағымында көрсетілген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түрлері, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша қалпына келтірілген шағым берудің қалпына келтірілген мерзімі ескеріле отырып, салық тексеруінің нәтижелері туралы хабарламаға және (немесе) хабарламаға шағымды қарау нәтижелері бойынша шығарылған салық қызметі органының шешіміне шағымды беру және қарау мерзім кезеңінде жол берілмейді.
5. Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету кезіндегі ақпарат көздері алдыңғы мәліметтер болмаған жағдайда мынадай кезектілікпен пайдаланылатын төменде аталған мәліметтер:
1) Қазақстан Республикасының Сауда-өнеркәсiп палаталары туралы заңнамасына сәйкес аумақтық сауда-өнеркәсiп палаталары беретін тауарларға сараптама актісі (қорытынды) немесе Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес бағалаушы беретін тауарлар бағасының есебі;
2) бұрын, бірақ Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін тоқсан күннен ерте емес алынған Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына импортталған тауарлар бойынша салық есептілігін талдау жолымен алынған салық қызметі органдарында бар бірдей (ұқсас) тауарлардың (ал олар болмаған жағдайда - біртекті тауарлар) бағалары туралы мәліметтер.
Бұл ретте, осы тармақшада көрсетілген ақпарат болмаған жағдайда Кеден одағы шеңберінде салық салынатын импорт мөлшерін түзету кезінде бағалар туралы ақпарат көздері ретінде бірдей (ұқсас) немесе біртекті тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелгенге дейін алдыңғы күнтізбелік тоқсандар ішінде, бірақ күнтізбелік бір жылдан аспайтын мерзімде қалыптасқан осындай тауарларға ақпарат пайдаланылады.
3) Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасында көзделген нарықтық бағалар туралы ресми танылған ақпарат көздері болып табылады;
6. Егер осы Қағиданың 5-тармағымең 2) тармақшасында көрсетілген ақпарат қолданылған кезде бірдей (ұқсас) тауарлар, ал олар болмаған жағдайда - біртекті тауарлар бойынша мәміленің екі және одан көп бағасы анықталса, салық салынатын импорт мөлшерін айқындау үшін олардың ең төменгі бағасы қолданылады.
7. Өтініш пен декларацияны қарайтын салық қызметі органы салық салынатын импорт мөлшерін түзетуді салық заңнамасына сәйкес салық органдарына салық есептілігі табыс етілген күннен бастап жүзеге асырады.
8. Өтінішті және декларацияны, салық салынатын импорт мөлшерін түзету бөлігіндегі міндеттемені қарайтын салық қызметі органы табыс етілген құжаттарға толықтырулар мен түзетулер енгізуге құқығы жоқ.

9. В случае проведения корректировки органами налоговой службы размера облагаемого импорта в течение десяти рабочих дней со дня принятия декларации и заявления, налогоплательщику направляется уведомление - 7.
Налоговый контроль и прочие формы налогового администрирования по исполнению налогового обязательства при импорте товаров на территорию Республики Казахстан с территории государств-членов Таможенного союза осуществляются органами налоговой службы в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

9. Салық қызметі органдары декларацияны және өтінішті қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық салынатын импорт мөлшеріне түзету жүргізген жағдайда салық төлеушіге 7-хабарлама жіберіледі.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды импорттау кезінде салық міндеттемесінің орындалуы бойынша салықтық бақылауды және салықтық әкімшілендірудің өзге де нысандарын салық қызметі органдары Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.