Об утверждении Правил определения расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1449. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2012 года № 940
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.07.2012 № 940 (вводится в действие с 01.01.2013).
В соответствии с подпунктом 62) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1449
Правила
определения расходов на научно-исследовательские и
опытно-конструкторские работы на территории Республики
Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения расходов на научно- исследовательские и опытно-конструкторские работы на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон).
2. В настоящих Правилах используются понятия, установленные в Законе, а также следующие понятия:
1) научно-исследовательские работы при разведке и добыче полезных ископаемых - оригинальные и планируемые исследования, проводимые в целях получения новых научных или технических знаний и понятий;
2) опытно-конструкторские работы при разведке и добыче полезных ископаемых - планирование и проектирование новых и более совершенных материалов, механизмов, продуктов, технологий, систем или услуг до начала их коммерческого производства на основе применения результатов научно-исследовательских или других знаний.
3. Правила определяют порядок определения компетентным органом и местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы величины расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (далее - НИОКР) на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту.

Келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстарды айқындау қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1449 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 940 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.07.16 № 940 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 62) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстарды айқындау қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1449 қаулысымен
бекітілген
Келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті Қазақстан
Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу және
тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстарды
айқындау қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға арналған шығыстарды айқындау қағидасы (бұдан әрі - Қағида), «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидада Заңда белгіленген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар қолданылады:
1) пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру кезіндегі ғылыми-зерттеу жұмыстары - жаңа ғылыми немесе техникалық білімдер мен ұғымдар алу мақсатында жүргізілетін бірегей немесе жоспарланған зерттеулер;
2) пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру кезіндегі тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар - ғылыми-зерттеу немесе басқа да білімдердің нәтижелерін қолдану негізінде жаңа және неғұрлым жетілдірілген материалдарды, механизимдерді, өнімдерді, технологияларды, жүйелерді немесе қызметтерді коммерциялық өндіру басталғанға дейін оларды жоспарлау және жобалау.
3. Қағида құзыретті орган мен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті Қазақстан Республикасының аумағындағы ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (бұдан әрі - ҒЗТКЖ) арналған шығыстардың шамасын айқындау тәртібін белгілейді.

4. Правила распространяются на все виды НИОКР, которые связаны с разведкой, добычей полезных ископаемых в добывающих отраслях промышленности.
5. Расходы на НИОКР включает в себя:
1) разработку новых или улучшение существующих технологий и методов при разведке, добыче полезных ископаемых;
2) применение новых научных или технических знаний, полученных по результатам данных исследований на практике.
2. Порядок определения расходов на НИОКР
6. Компетентный орган при определении размера расходов на НИОКР на территории Республики Казахстан, необходимые для выполнения работ по контракту, и включаемых в условия конкурса на предоставление права недропользования, учитывает запасы полезных ископаемых и (или) площадь контрактной территории.
7. Сумма расходов на НИОКР на разведку углеводородного сырья определяется по формуле:
P = (1,5 MPП x S),где:
Р - сумма расходов на НИОКР на разведку углеводородного сырья;
S - площадь контрактной территории в кв. км.
8. Сумма расходов на НИОКР на добычу углеводородного сырья определяется по формуле:
Р = (С х 0,04 %) + (Сп х 0,01 %), где:
Р - сумма расходов на НИОКР на добычу углеводородного сырья;
С - стоимость суммарных запасов углеводородного сырья, утвержденных Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых (далее - ГКЗ);
Сп - суммарная стоимость предварительно оцененных запасов категорий С.
9. Сумма расходов на НИОКР на разведку твердых полезных ископаемых определяется по формуле:
Р = 1 МРП х S, где:
Р - сумма расходов на НИОКР на разведку твердых полезных ископаемых;
S - площадь контрактной территории в кв. км.
10. Сумма расходов на НИОКР на добычу твердых полезных ископаемых определяется по формуле:
Р = (С х 0,01 %) + (Сп х 0,005 %), где:
Р - сумма расходов на НИОКР на добычу твердых полезных ископаемых;
С - стоимость суммарных запасов твердых полезных ископаемых, утвержденных ГКЗ;
Сп - суммарная стоимость предварительно оцененных запасов категорий С.
11. Стоимость суммарных запасов полезных ископаемых, за исключением общераспространенных полезных ископаемых определяется как сумма общих затрат на добычу за весь период, указанных в рабочей программе, скорректированных с учетом инфляции.
12. Сумма расходов на НИОКР на разведку общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей определяется по формуле:
Р = 0,5 МРП х S, где:
Р - сумма расходов на НИОКР на разведку общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
S - площадь контрактной территории в кв. км.

4. Қағида өнеркәсіптің өндіру салаларындағы пайдалы қазбаларды барлаумен, өндірумен байланысты ҒЗТКЖ-ның барлық түрлеріне қолданылады.
5. ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар:
1) пайдалы қазбаларды барлау, өндіру кезінде жаңа технологиялар мен әдістерді әзірлеуді немесе қолданыстағыларын жақсартуды;
2) осы зерттеулер нәтижесінде алынған ғылыми немесе техникалық білімдерді практикада қолдануды қамтиды.
2. ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстарды айқындау тәртібі
6. Құзыретті орган келісімшарт бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті және жер қойнауын пайдалану құқығын алу конкурсының шартына қосылатын Қазақстан Республикасының аумағындағы ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстарды айқындау кезінде пайдалы қазбалардың қорын және (немесе) келісімшарт аумағының ауданын ескереді.
7. Көмірсутек шикізатын барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
P = (l,5 AEKxS), мұнда:
Р - көмірсутек шикізатын барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
S - кен орнының ауданы, шаршы километрмен.
8. Көмірсутек шикізатын өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Р = (Қ х 0,04 %) + (Қа х 0,01 %), мұнда:
Р - көмірсутек шикізатын өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
Қ - Пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі - ҚМК) бекіткен көмірсутек шикізатының жиынтық қорларының құны;
Қа - алдын ала бағаланған С санатындағы қорлардың жиынтық құны.
9. Қатты пайдалы қазбаларды барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Р = 1 АЕК х S, мұнда:
Р - қатты пайдалы қазбаларды барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
S - кен орнының ауданы, шаршы километрмен.
10. Қатты пайдалы қазбаларды өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Р = (Қ х 0,01 %) + (Қа х 0,005 %), мұнда:
Р - қатты пайдалы қазбаларды өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
Қ - ҚМК бекіткен қатты пайдалы қазбалардың жиынтық қорларының құны;
Қа - алдын ала бағаланған С санатындағы қорлардың жиынтық құны.
11. Кең таралған пайдалы қазбаларды қоспағанда, пайдалы қазбалардың жиынтық қорларының құны инфляция ескеріле отырып түзетілген жұмыс бағдарламасында көрсетілген барлық кезеңде өндіруге жұмсалған жалпы шығындардың сомасы ретінде айқындалады.
12. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықтарды барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Р = 0,5 АЕК х S, мұнда:
Р - кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықтарды барлауға ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
S - кен орнының ауданы, шаршы километрмен.

13. Сумма расходов на НИОКР на добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей определяется по формуле:
Р = С х 0,01 %, где:
Р - сумма расходов на НИОКР на добычу общераспространенных полезных ископаемых, подземных вод и лечебных грязей;
С - стоимость суммарных запасов минерального сырья, утвержденных ГКЗ, по промышленным категориям А, В, С1;
14. Сумма расходов на НИОКР на разведку и (или) добычу полезных ископаемых на участках недр и месторождениях имеющих стратегическое значение указывается в процентном отношении от затрат на разведку и (или) добычу, установленных в рабочей программе.
15. При проведении переговоров с победителем конкурса по условиям контракта на недропользование условия конкурсного предложения в части суммы расходов на НИОКР не подлежат уменьшению.

13. Кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықтарды өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы мынадай формула бойынша анықталады:
Р = Қ х 0,01%, мұнда:
Р - кең таралған пайдалы қазбаларды, жерасты сулары мен емдік балшықтарды өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы;
Қ - А, В, С1 өнеркәсіптік санаттары бойынша минералдық шикізаттың ҚМК бекіткен жиынтық қорының құны.
14. Стратегиялық маңызы бар жер қойнауы учаскелері мен кен орындарында пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы барлауға және (немесе) өндіруге жұмыс бағдарламасында белгіленген шығындардан пайыздық арақатынасында көрсетіледі.
15. Жер қойнауын пайдалану келісімшартының талаптары бойынша конкурс жеңімпазымен келіссөздер жүргізу кезінде ҒЗТКЖ-ге арналған шығыстар сомасы бөлігінде конкурстық ұсыныстың шарттары азайтуға жатпайды.