Об утверждении Правил ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1454. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 552
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2015 № 552 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 53) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1454
Правила
ведения государственного кадастра техногенных
минеральных образований
1. Общие положения
1. Правила ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований (далее - Правила), разработанные в соответствии с подпунктом 53) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", определяют порядок ведения государственного кадастра техногенных минеральных образований (далее - государственный кадастр).
2. Ведение государственного кадастра является составной частью системы учета состояния Государственного фонда недр.
3. Государственный кадастр ведется уполномоченным органом по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган).
2. Порядок ведения государственного кадастра техногенных
минеральных образований
4. Государственный кадастр представляет собой систематизированный, периодически пополняемый и уточняемый свод кратких унифицированных сведений, оформляемых в виде паспортов учета государственным кадастром, (далее - Паспорт) о состоянии и использовании складируемых отходов добычи и переработки минерального сырья.
Государственный кадастр содержит сведения по складируемому объекту, характеризующие тип и вид техногенных минеральных образований с указанием количественных и качественных показателей, горнотехнических и экологических условий хранения.
5. Учету в государственном кадастре подлежат техногенные минеральные образования.
6. Паспорта заполняются в соответствии с требованиями Инструкции по ведению государственных кадастров техногенных минеральных образований, которая утверждается уполномоченным органом в области регулирования индустриальной политики.

Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастырын жүргізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1454 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 552 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.07.2015 № 552 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 53) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1454 қаулысымен
бекітілген
Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік
кадастрын жүргізу қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 53) тармақшасына сәйкес әзірленген Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидасы (бұдан әрі - Қағида) техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын (бұдан әрі - мемлекеттік кадастр) жүргізу тәртібін белгілейді.
2. Мемлекеттік кадастрды жүргізу Жер қойнауының мемлекеттік қорының жағдайын есепке алу жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.
3. Мемлекеттік кадастрды жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүргізеді.
2. Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік
кадастрын жүргізу тәртібі
4. Мемлекеттік кадастр және минералдық шикізатты қайта өңдеу туралы мемлекеттік кадастр есепке алу паспорттары (бұдан әрі - Паспорт) түрінде ресімделетін, минералдық шикізатты өндіру мен өңдеудің жиналатын қалдықтарының жай-күйі және пайдалану туралы жүйеленген, кезеңділігімен толықтырылатын және нақтыланатын біріздендірілген қысқаша мәліметтердің жиынтығын білдіреді.
Мемлекеттік кадастр сақтаудың сандық және сапалық көрсеткіштері, тау-кен техникалық және экологиялық жағдайлары көрсетіле отырып, техногендік минералдық түзілімдердің типтері мен түрлерін сипаттайтын үйме объект бойынша мәліметтерді қамтиды.
5. Техногендік минералдық түзілімдер мемлекеттік кадастрда есепке алуға жатады.
6. Паспорттар индустриялық саясатты реттеу саласындағы уәкілетті орган бекітетін Техногендік минералдық түзілімдердің мемлекеттік кадастрын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарына сәйкес толтырылады.

7. Составление паспортов производится всеми недропользователями независимо от форм собственности и источников финансирования работ ежегодно в случаях:
складирования отходов при разработке месторождений;
обогащения полезных ископаемых и металлургического передела минерального сырья.
утверждения новых технологических проектов разработки.
Паспорт составляется недропользователем в четырех экземплярах и ежегодно направляется в срок не позднее 15 февраля одновременно с представлением в уполномоченный орган специальных форм геологической отчетности о состоянии недр, базирующейся на материалах первичного учета: два - в межрегиональный департамент уполномоченного органа (далее - МД), третий - в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды, четвертый - недропользователь сохраняет у себя.
МД после проверки паспортов направляет один экземпляр в уполномоченный орган.
8. Уполномоченный орган вносит поступившие Паспорта в государственный кадастр и обеспечивает:
сбор, учет, систематизацию и хранение материалов государственного кадастра;
создание и функционирование автоматизированной системы обработки данных государственного кадастра с использованием вычислительной техники и на ее основе справочно-информационное обслуживание недропользователей.

7. Паспорттарды меншік нысанына және жұмыстарды қаржыландыру көздеріне қарамастан, жыл сайын барлық жер қойнауын пайдаланушылар:
кен орындарын игеру кезінде қалдықтар жинақталған;
пайдалы қазбалар байытылғанда және минералдық шикізатты металлургиялық тұрғыдан бөлген;
игерудің жаңа технологиялық жобалары бекітілген жағдайда жасайды.
Жер қойнауын пайдаланушы паспортты төрт данада жасайды және жыл сайын 15 ақпаннан кешіктірмей бастапқы есепке алу материалдарына негізделген жер қойнауының жай-күйі туралы геологиялық есептіліктің арнаулы нысандарын уәкілетті органға ұсынумен бір уақытта: екеуін - уәкілетті органның өңіраралық департаментіне (одан әрі - ӨД), үшіншісін - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға жібереді, төртіншісін жер қойнауын пайдаланушы өзінде сақтайды.
ӨД паспорттарды тексергеннен кейін бір данасын уәкілетті органға жібереді.
8. Уәкілетті орган келіп түскен Паспорттарды мемлекеттік кадастрге енгізеді және:
мемлекеттік кадастрдың материалдарын жинауды, есепке алуды, жүйелеу мен сақтауды;
есептеу техникасын пайдалана отырып, мемлекеттік кадастрдың деректерін өңдеудің автоматтандырылған жүйесін құруды және оның жұмыс істеуін және оның негізінде жер қойнауын пайдаланушыларға анықтамалық-ақпараттық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.