Об утверждении Правил выдачи разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого, либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1521. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2015 года № 552
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.07.2015 № 552 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 58) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого, либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 261 "Об утверждении Правил выдачи подрядчику разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 15, ст. 136).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1521
Правила
выдачи разрешения на разведку и добычу
производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи
и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в
соответствии с технологической схемой добычи полезного
ископаемого, либо на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации горных выработок
1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон).
Правила определяют порядок выдачи физическому или юридическому лицу разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок (далее - разрешение).
Настоящие Правила не распространяются на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок, осуществляемую недропользователем в рамках заключенного контракта на недропользование в контракте на недропользование.

Тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге арналған рұқсат беру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республиксы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1521 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 21 шілдедегі № 552 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 21.07.2015 № 552 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңның 16-бабының 58) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге арналған рұқсат беру қағидасы бекітілсін.
2. «Мердігерге Қазақстан Республикасында пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес жер қабатына айдау үшін тәулігіне екі мың және одан да астам текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын барлауға және өндіруге рұқсат беру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 261 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 15, 136-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1521 қаулысымен
бекітілген
Тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі
өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің
технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін оларды
барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су
деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге рұқсат
беру қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жер асты суларын өндіруге арналған рұқсат беру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 35-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді.
Қағида жеке немесе заңды тұлғаға тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде суды төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) беру тәртібін анықтайды. Осы Қағида жер қойнауын пайдалануға жасалған келісімшарт шеңберінде жер қойнауын пайдаланушы жүзеге асыратын, тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде суды төмендету мақсатында жер асты суларын өндіруге қолданылмайды.

2. В Правилах применяется следующее понятие:
ситуационная схема - графическое отображение расположения объекта недропользования, представляемая недропользователем по форме согласно приложению 1 к разрешению, с целью определения границ и месторасположения скважин, предназначенных для разведки и добычи производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок. Другие понятия и термины, не указанные в настоящих Правилах, используются в значениях, определяемых в соответствии с Законом.
3. Разрешение является документом, удостоверяющим право обладателя осуществлять разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок.
4. Разрешение выдается на указанный в заявлении срок, при этом данный срок не должен превышать срок недропользования, установленный в контракте на недропользование.
2. Порядок выдачи разрешений
5. Для получения разрешения недропользователем в уполномоченный орган по изучению и использованию недр (далее - уполномоченный орган) подается заявление по форме, согласно приложению 1 к Правилам, с приложением следующих документов:
1) копии свидетельства о государственной регистрации - для юридического лица при предъявлении оригинала, либо нотариально заверенную копию;
2) копии свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя - для физического лица при предъявлении оригинала, либо нотариально заверенную копию;
3) заключения государственной экспертизы запасов подземных вод и геологической информации о подземных водных объектах;
4) сведений об участке недр и условиях недропользования согласно приложению 2 к разрешению;
5) ситуационной схемы.
6. Разрешение, по форме согласно приложению 2 к Правилам, составляется на государственном и русском языках в двух экземплярах. Один экземпляр выдается недропользователю, второй хранится в уполномоченном органе.
7. Разрешение выдается уполномоченным органом не позднее десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
8. В выдаче разрешения отказывается в случаях:
1) предоставления документов, перечисленных в пункте 5 Правил, не в полном объеме;
2) предоставления недостоверных сведений.

2. Қағидада мынадай ұғым қолданылады:
ахуалдық схема - тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіру үшін тағайындалған ұңғымалардың орналасқан орындарын және шекараларын анықтау мақсатында рұқсатқа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдаланушы ұсынатын жер қойнауын пайдалану объектілерінің орналасу бейнесі.
Осы Қағидада басқа ұғымдар мен терминдер Заңға сәйкес айқындалатын мәндерде пайдаланылады.
3. Рұқсат тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруді жүзеге асыру құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
4. Рұқсат өтініште көрсетілген мерзімге беріледі, бұл ретте осы мерзім жер қойнауы пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге жасалған келісім-шарттың қолданылу мерзімінен аспауы тиіс.
2. Рұқсат беру тәртібі
5. Жер қойнауын пайдаланушы рұқсат алу үшін жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай құжаттармен қоса өтініш беріледі:
1) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі - заңды тұлға үшін түпнұсқаны не нотариалды куәландырылған көшірмені көрсеткенде;
2) жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі - жеке тұлға үшін түпнұсқаны не нотариалды куәландырылған көшірмені көрсеткенде;
3) жерасты суларының қорлары туралы мемлекеттік сараптамалық қорытынды және жерасты сулары объектілері туралы геологиялық ақпарат;
4) рұқсатқа 2-қосымшаға сәйкес жер қойнауы учаскесі және жер қойнауын пайдалану шарттары туралы мәліметтер;
5) ахуалдық схема.
6) Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат екі данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады. Бір данасы жер қойнауын пайдаланушыға беріледі, екінші данасы уәкілетті органда сақталады;
7) Рұқсатты уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
8. Мына:
1) Қағиданың 5-тармағында саналып көрсетілген құжаттар толық көлемде тапсырылмағанда;
2) дұрыс емес мәліметтерді тапсырғанда рұқсат беруден бас тартылады.

9. При утере, порче разрешения и (или) приложения к разрешению недропользователь может получить дубликат разрешения.
Утерянные, испорченные бланки разрешения и (или) приложения к разрешению считаются недействительными со дня подачи недропользователем письменного заявления (с приложением документов, подтверждающих факт утери, порчи разрешения и (или) приложения к разрешению) недропользователя.
Уполномоченный орган производит выдачу дубликата разрешения и (или) приложения к разрешению с присвоением нового номера и надписью "Дубликат" в правом верхнем углу в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления.
10. Решение уполномоченного органа об отказе в выдаче разрешения или невыдаче в установленный Правилами срок, может быть обжаловано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешения на
разведку и добычу производственно-
технических подземных вод в объемах две
тысячи и более кубических метров в сутки
для их закачки в пласт в соответствии
с технологической схемой добычи
полезного ископаемого, либо
на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации
горных выработок
ЗАЯВЛЕНИЕ
_____________________________________________________________________
(вид недропользования)
_____________________________________________________________________
(наименование предприятия, Ф.И.О. физического лица)
Просит выдать разрешение на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого, либо на добычу подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок в Республике Казахстан
_____________________________________________________________________
(вид и объект недропользования - месторождение, участок недр)
Цель недропользования _________________________________________
(предполагаемое количество (объем) забираемых для закачки в пласт или
извлекаемых подземных вод для водопонижения (млн. м3 / год, тыс.
м3/сут, л/с)
1. __________________________________________________________________
(предполагаемые сроки начала и окончания разведки и добычи
подземных вод, в т.ч. для водопонижения)
2. __________________________________________________________________
(полное наименование предприятия и реквизиты)
3. __________________________________________________________________
(Ф.И.О. руководителя, должность, Ф.И.О. владельца предприятия)
4. __________________________________________________________________
(сведения о технических и технологических возможностях предприятия)
5. __________________________________________________________________
(данные о предыдущей деятельности заявителя)
6. __________________________________________________________________
(намерения заявителя об условиях недропользования при разведке и
добыче подземных вод на месторождении (участке недр), в т.ч. для
водопонижения)
7. __________________________________________________________________
(намерения заявителя в отношении охраны от истощения и загрязнения
подземных вод, окружающей среды, включая технические и
технологические мероприятия, рекультивацию и обеспечение техники
безопасности работ)
8. __________________________________________________________________
(расчет доходов и расходов, связанных с недропользованием)
9. __________________________________________________________________
(предполагаемый расчет платежей за пользование недрами)
Приложения:
1. Схема горного или геологического отвода с координатами угловых точек (для получения разрешения на разведку и добычу производственно-технических подземных вод в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного или на добычу подземных вод для водопонижения при эксплуатации горных выработок)
2. Земельный отвод
3. Записка с характеристикой объекта недропользования
Руководитель предприятия-заявителя (должность)
________________      _________________________________________
(подпись)                          Ф.И.О
м.п. "___" __________ 20___ г.
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешения на
разведку и добычу производственно-
технических подземных вод в объемах
две тысячи и более кубических метров в
сутки для их закачки в пласт в
соответствии с технологической
схемой добычи
полезного ископаемого, либо
на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации
горных выработок
РАЗРЕШЕНИЕ
на разведку и добычу производственно-технических подземных вод
в объемах две тысячи и более кубических метров в сутки для их
закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи
полезного ископаемого, либо на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации горных выработок
Выдано ________________________________________________________
(кому)
для (на) ____________________________________________________________
(вид недропользования)
_____________________________________________________________________
(объект недропользования)
_____________________________________________________________________
(цель недропользования)
"___" ________ 20__ г.                   Серия КГ и Н № _____
(Серия МД № _________)
Председатель Комитета
(Руководитель МД)      _______________        _________________
(подпись)                (Ф.И.О.)
м.п.
Срок действия разрешения продлен
до "___" __________ 20__ г.  _______________     _________________
(подпись)            (Ф.И.О.)
м.п.
Приложение 1
к Разрешению на разведку и добычу
производственно-технических подземных
вод в объемах две тысячи и более
кубических метров в сутки для их закачки в
пласт в соответствии с технологической
схемой добычи полезного ископаемого,
либо на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации горных
выработок
СИТУАЦИОННАЯ СХЕМА
масштаб (прилагается)
Географические координаты угловых точек (в случаях необходимости в прямоугольных координатах)
№ № точек
Координаты
долгота
широта
а также на вертикальных разрезах ____________________________________
(глубина и мощность водоносного горизонта, стратиграфический индекс и
т.д.)
Площадь земельного отвода, обозначенная на ситуационной схеме угловыми точками, составляет ________________ гектаров (км2)
Приложение 2
к Разрешению на разведку и добычу
производственно-технических подземных
вод в объемах две тысячи и более
кубических метров в сутки для их закачки в
пласт в соответствии с технологической
схемой добычи полезного ископаемого,
либо на добычу подземных вод для целей
водопонижения при эксплуатации горных
выработок
СВЕДЕНИЯ
ОБ УЧАСТКЕ НЕДР И УСЛОВИЯХ НЕДРОПОЛЬЗОВАНИЯ
1. Сведения о недропользователе:

9. Рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаларды жоғалтқан, бүлдірген кезде жер қойнауын пайдаланушы рұқсаттың телнұсқасын ала алады.
Жоғалған, бүлінген рұқсаттың бланкілері және (немесе) рұқсатқа қосымшалар жер қойнауын пайдаланушы жазбаша түрде өтініш берген (рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшалардың жоғалу, бүліну фактісін дәлелдейтін құжаттармен қоса) күннен бастап жарамсыз деп саналады.
Уәкілетті орган өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жаңа нөмір беріп және оң жақтағы жоғарғы бұрышта «Телнұсқа» деген жазбамен рұқсаттың телнұсқасын және (немесе) рұқсатқа қосымшаларды беруді жүргізеді.
10. Уәкілетті органның рұқсат беруден бас тарту туралы шешіміне немесе белгіленген мерзімде бермеуіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.
Тәулігіне екі мың және одан да көп
текше метр көлеміндегі өндірістік-
техникалық жерасты суларын пайдалы
қазбаны өндірудің технологиялық
схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін
оларды барлау мен өндіруге не тау-кен
қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін
төмендету мақсатында жерасты суларын
өндіруге рұқсат беру қағидасына
1-қосымша
ӨТІНІШ
________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланудың түрі)
________________________________________________________________
(кәсіпорынның атауы, жеке тұлғаның Т.А.Ә)
Қазақстан Республикасында тәулігіне екі мың және одан да астам текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін оларды барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге рұқсат беруді сұрайды
__________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланудың түрі және объектісі - кен орны, жер
қойнауы учаскесі)
Жер қойнауын пайдалану мақсаты___________________________________
(жер қабатына айдау үшін алынатын немесе суды төмендету мақсатында шығарылатын жерасты суларының болжамды мөлшері (көлемі) млн.м/жыл, мың м/тәу, л/с)
1.__________________________________________________________
(жерасты суларын барлаудың және өндірудің басталуы мен аяқталуының болжамды мерзімі)
2.__________________________________________________________
(кәсіпорынның толық атауы және деректемелері)
3.__________________________________________________________
(басшысының Т.А.Ә лауазымы, кәсіпорын иесінің Т.А.Ә)
4.__________________________________________________________
(кәсіпорынның техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы мәліметтер)
5.____________________________________________________
(өтініш берушінің бұдан бұрынғы қызметі туралы деректер)
6.__________________________________________________________
(өтініш берушінің жер асты суларын кен орнында (жер қойнауы учаскесінде) барлаған және пайдаланған кезде жер қойнауын пайдалану шарттары туралы ниеті)
7.__________________________________________________________
өтініш берушінің жерасты суларын, қоршаған ортаны сарқылудан және ластанудан, қорғауға қатысты, техникалық және технологиялық іс-шараларды қоса, жаңартуды және жұмыстардың қауіпсіздік техникасын қамтамасыз етуді қоса алғанда жұмыстардың ниеті
8.__________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалануға байланысты кірістер мен шығыстардың есебі)
9.__________________________________________________________
(жер қойнауын пайдаланғаны үшін төлемдердің болжамды есебі)
Қосымшалар:
1. Бұрыштық нүктелердің координаттарымен бірге ахуалдық схемасы (тәулігіне екі мың және одан да астам текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін оларды барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге рұқсат алу үшін).
2. Жер бөлу
3. Жер қойнауын пайдалану объектісінің сипаттамасы бар жазба
Өтініш беруші кәсіпорынның басшысы (лауазымы)
________________           _______________________
(қолы)                          (Т.А.Ә.)
м.о.
20__жылғы «__»________
Тәулігіне екі мың және одан да көп
текше метр көлеміндегі өндірістік-
техникалық жерасты суларын пайдалы
қазбаны өндірудің технологиялық
схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін
оларды барлау мен өндіруге не тау-кен
қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін
төмендету мақсатында жерасты суларын
өндіруге рұқсат беру қағидасына
2-қосымша
Тәулігіне екі мың және одан да көп текше метр көлеміндегі өндірістік-техникалық жерасты суларын пайдалы қазбаны өндірудің технологиялық схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін оларды барлау мен өндіруге не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіруге
РҰҚСАТ
__________________________________________________________________
(кімге)
_____________________________________________________________ үшін
(жер қойнауын пайдаланудың түрі)
__________________________________________________________________
(жер қойнауын пайдалану объектісі)
__________________________________________________________ берілді.
(жер қойнауын пайдалану мақсаты)
20__жылғы «__»_______
Сериясы ГЖҚПК №_______
(Сериясы АД №)
Комитет төрағасы
(АБ басшысы)        ______________       ___________________
(қолы)                  Т.А.Ә.
М.О.
Рұқсаттың қолданылу мерзімі
20__жылғы «__»____ дейін ұзартылды
_______________ ____________
(қолы)          Т.А.Ә
М.О.
Тәулігіне екі мың және одан да
көп текше метр көлеміндегі
өндірістік-техникалық жерасты суларын
пайдалы қазбаны өндірудің
технологиялық схемасына сәйкес
қаттарға айдау үшін оларды барлау мен
өндіруге не тау-кен қазбаларын
пайдалану кезінде су деңгейін төмендету
мақсатында жерасты суларын өндіруге
арналған рұқсатқа 1-қосымша
АХУАЛДЫҚ СХЕМА
масштабы (қоса беріліп отыр)
Бұрыштық нүктелердің географиялық координаттары (қажет болған жағдайда тік бұрышты координаттарда) белгіленген.
нүктелердің
№ №
Координаттар
бойлық
ендік
сондай-ақ тігінен келетін бөліністерде___________________________
(сутұтқыш қабаттың тереңдігі мен қуаты,
стратиграфиялық индексі және т.б.)
бұрыштық нүктелермен ахуалдық схемада белгіленген жер бөлу алаңы
________________________________ гектарды (км2) құрайды.
Тәулігіне екі мың және одан да көп
текше метр көлеміндегі өндірістік-
техникалық жерасты суларын пайдалы
қазбаны өндірудің технологиялық
схемасына сәйкес қаттарға айдау үшін
оларды барлау мен өндіруге не тау-кен
қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін
төмендету мақсатында жерасты суларын
өндіруге арналған рұқсатқа
2-қосымша
Жер қойнауы учаскесі және жер қойнауын
пайдалану шарттары туралы мәліметтер
1. Жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтер:

1) местонахождение (для юридического и физического лица)
______________________________________________________________ ;
2) дата и номер государственной регистрации (для юридического лица), данные удостоверения личности (для физического лица) ________;
3) руководитель (для юридического лица) ______________________;
4) основной вид деятельности _________________________________.
2. Характеристика и особенности месторождения, участка недр:
1) наименование месторождения (участка недр) и геолого- морфологическая ривязка ____________________________________________;
2) целевое назначение ________________________________________;
3) наименование продуктивного водоносного горизонта или осушаемого водоносного горизонта ___________________________________;
4) опыт эксплуатации объекта и сведения о водозаборном или водопонижающем (дренажном) сооружении ______________________________;
5) количественные и качественные показатели месторождения (участка недр) _____________________________________________________.
3. Пространственные границы месторождения (участка недр)
____________________________________________________________________.
4. Срок действия разрешения (начало-конец) ___________________.
5. Условия продления срока действия разрешения _______________.
6. Сроки представления на согласование рабочей программы и проекта эксплуатации месторождения подземных вод (участка недр) или добычи подземных вод для целей водопонижения при эксплуатации горных выработок и начала работ ___________________________________________.
7. Обязательные условия недропользования:
1) разведка __________________________________________________;
2) добыча подземных вод (млн. м3/год, тыс. м3/сут, л/с) _______;
3) тип водозаборного или водопонижающего (дренажного) сооружения (скважины и т.д.) и расстояние между ними (м) ___________;
4) количество эксплуатационных и резервных скважин, водопонижающих (дренажных) сооружений ______________________________;
5) тип и производительность водоподъемного или водопонижающего (дренажного) оборудования __________________________________________;
6) нагрузка на одну или группу скважин, водопонижающих (дренажных) сооружений (минимальная, максимальная, млн. м3/год, тыс. м3/сут, л/с) ________________________________________________________;
7) допустимое понижение или снижение напора уровня от поверхности земли (м) ______________________________________________;
8) водоподготовка ____________________________________________;
9) требования к качеству забираемой воды _____________________;

1) тұрғылықты жері (заңды және жеке тұлға үшін)___________
2) мемлекеттік тіркелген күні және нөмірі (заңды тұлға үшін), жеке куәлігінің деректері (жеке тұлға үшін) ___________________;
3) басшы (заңды тұлға үшін)______________________________;
4) қызметтің негізгі түрі _______________________________.
2. Кен орнының, жер қойнауы учаскесінің сипаттамасы мен ерекшеліктері:
1) кен орнының (жер қойнауы учаскесінің) атауы және геологиялық-морфологиялық байланысуы ___________________________;
2) пайдалану мақсаты _____________________________________;
3) өнімді сутұтқыш қабаттың атауы немесе құрғатылатын сулы горизонт________________________________________________________;
4) объекті пайдалану тәжірибесі және су жинағы немесе су деңгейін төмендетуші (дренаждық) құрылыс туралы мәліметтер _____________________;
5) кен орнының (жер қойнауы учаскесінің) сандық және сапалық
көрсеткіштері __________________________________________________.
3. Кен орнының (жер қойнауы учаскесінің) кеңістік шекаралары
________________________________________________________________.
4. Рұқсаттың қолданылу мерзімі (басталуы-аяқталуы)________.
5. Барлауға арналған рұқсат мерзімін ұзарту шарттары______.
6. Жұмыс бағдарламасы және кен орнын (жер қойнауы учаскесін) пайдалану не тау-кен қазбаларын пайдалану кезінде су деңгейін төмендету мақсатында жерасты суларын өндіру жобасын келісуге ұсынудың және жұмыстардың басталу мерзімдері ______________________________.
7. Жер қойнауын пайдаланудың міндетті шарттары:
1) барлау ___________________________________________________;
2) жерасты суларын өндіру (млн./м3 жыл, мың./м3 тәу., л/с)____;
3) су жинау немесе судың деңгейін төмендету (дренаждық)
құрылысының типі (ұңғылар және т.б.) және олардың арасындағы қашықтық (м) _______________________________________________________________;
4) пайдаланылатын және резервтік ұңғымалардың, судың деңгейін төмендету құрылыстардың саны _____________________________________;
5) су көтергіш немесе судың деңгейін төмендету жабдықтарының типі мен өнімділігі _______________________________________________;
6) бір ұңғыма немесе ұңғымалар тобына, судың деңгейін төмендету құрылыстарына жүктеме (ең төмен, ең жоғары (млн./м3 жыл, мың. м3/тәу., л/с) _____________________________________________________________;
7) жерүсті деңгейінен қысымның рұқсат етілген төмендеуі немесе
азаюы (м) ________________________________________________________;
8) су дайындау _____________________________________________;
9) алынатын судың сапасына қойылатын талаптар_______________;

10) условия отпуска подземных вод потребителям _______________;
11) допустимое уменьшение поверхностного стока при заборе или водопонижении подземных вод ( млн. м3/год, тыс. м3/сут, л/с) _______;
12) тип контрольно-измерительной аппаратуры __________________;
13) границы зоны (округа) санитарной охраны (для одиночной и группы скважин или водозабора) _____________________________________;
14) требования по ведению мониторинга подземных вод (наличие режимной сети, наблюдений за режимом эксплуатации месторождения подземных вод или водопонижении при эксплуатации горных выработок __;
15) обязательства по оценке и переоценке эксплуатационных запасов, в т.ч. дренажных вод ______________________________________;
16) объем инвестиции, вкладываемых в проект __________________;
17) право на информацию о месторождении (участка недр) _______;
18) информация об изменении юридического адреса недропользователя __________________________________________________;
19) представление геологической информации в Комитет геологии и недропользования и его территориальным органам _____________________;
20) обязательства по рациональному использованию недр и окружающей природной среды _________________________________________;
21) требования по соблюдению условий недропользования, связанных с технологической схемой эксплуатации объекта несколькими недропользователями ________________________________________________.
8. Порядок осуществления контроля за деятельностью недропользования ___________________________________________________.
9. Договорные условия ________________________________________.
10. Платежи, связанные с пользованием месторождения (участка недр) ______________________________________________________________.
11. Прочие условия ___________________________________________.
Приложение: Ситуационная схема.
Комитет геологии и недропользования
(межрегиональный департамент геологии и недропользования)
"____" _____________ 20___ г.

10) тұтынушыларға жерасты суларын беру шарттары_____________;
11) жерасты суларын жинаған немесе деңгейін төмендеткен кезде беткі ағыстың рұқсат етілген азаюы (млн. м3/жыл, мың. м3/тәу, л/с)    __________________________________________________________________;
12) бақылау-өлшеу аппаратурасының типі______________________;
13) санитарлық қорғау аймағының (округінің) шекаралары (дара ұңғы және ұңғымалар тобы немесе су жинағы үшін)___________________;
14) жерасты суларына мониторинг жүргізу бойынша қойылатын талаптар (жер асты сулары кен орнын пайдалануда немесе тау-кен қазбаларын пайдалануда судың деңгейін төмендетуді қадағалау режимдік желінің бар болуы) _______________________________________________;
15) пайдаланылатын қорларды бағалау және қайта бағалау жөніндегі міндеттемелер соның ішінде дренаждық суларда____________;
16) жобаға салынатын инвестициялардың көлемі________________;
17) кен орны (жер қойнауы учаскесі) туралы ақпаратқа құқық __________________________________________________________________;
18) жер қойнауын пайдаланушының заңды мекен-жайының өзгергендігі туралы ақпарат_______________________________________;
19) геологиялық ақпаратты геология және жер қойнауын пайдалану комитетіне және оның аумақтық органдарына ұсыну___________________;
20) жер қойнауын және қоршаған табиғи ортаны ұтымды пайдалану жөніндегі міндеттемелер___________________________________________;
21) бірнеше жер қойнауын пайдаланушының пайдалану объектінің технологиялық схемасына байланысты жер қойнауын пайдалану шартын сақтау жөніндегі талаптар_________________________________________;
8. Жер қойнауын пайдалану қызметіне бақылауды жүзеге асыру тәртібі___________________________________________________________.
9. Шарттық талаптар_________________________________________.
10 Кен орнын (жер қойнауы учаскесін) пайдалануға байланысты төлемдер__________________________________________________________.
11. Өзге де шарттар_________________________________________.
Қосымша: ахуалдық схема.
Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті
(өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті)
20__жылғы «__»_________