О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2010 года № 566. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования, за исключением пунктов 9 и 10 Правил рыболовства, которые вводятся в действие с 1 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 566
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2004 года № 1415 "Об утверждении Перечня должностных лиц уполномоченного и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон)" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 50, ст. 660):
в заголовке и в пункте 1:
слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
после слова "одежды" дополнить словами "со знаками различия";
в перечне должностных лиц уполномоченного и территориальных органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, а также работников государственных учреждений и организаций, осуществляющих непосредственную охрану животного мира, имеющих право на ношение форменной одежды (без погон), утвержденном указанным постановлением:
в заголовке:
слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
после слова "одежды" дополнить словами "со знаками различия";
слова "Уполномоченные и территориальные органы" заменить словами "Уполномоченный орган и территориальные подразделения";
в пункте 3 слова "отделов, заместители начальников управлений" заменить словами "главные эксперты";
в пункте 4 слова "Главные и ведущие специалисты" заменить словом "Эксперты";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 маусымдағы № 566 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін Балық аулау ережесінің 9 және 10-тармақтарын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 566 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті және аумақтық органдардың лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 29 желтоқсандағы № 1415 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 50, 660-құжат):
тақырыпта және 1-тармақта:
"және аумақтық органдардың" деген сөздер "орган мен аумақтық бөлімшелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Нысанды" деген сөз "Айырым белгілері бар нысанды" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген нысанды киім (погонсыз) киіп жүруге құқығы бар жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті және аумақтық органдардың лауазымды тұлғаларының, сондай-ақ жануарлар дүниесін тікелей қорғауды жүзеге асыратын мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар қызметкерлерінің тізбесінде:
тақырыпта:
"және аумақтық органдардың" деген сөздер "орган мен аумақтық бөлімшелердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Нысанды" деген сөз "Айырым белгілері бар нысанды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті және аумақтық органдар" деген сөздер "уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "басқармалар мен бөлімдердің бастықтары, басқармалар бастықтарының орынбасарлары" деген сөздер "басқармалар бастықтары, бас сарапшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "бас және жетекші мамандары" деген сөздер "сарапшылары" деген сөзбен ауыстырылсын;

в пунктах 5, 6, 7, 8:
слова "территориальных органов" заменить словами "территориальных подразделений";
после слов "соответствующей области" дополнить словом "(бассейна)".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1456 "Об утверждении Правил ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 51, ст. 679):
в Правилах ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1 слова "водоемах (участках) прудах, водохранилищах и других водоемах (или их участках)" заменить словами "водоемах и (или) участках";
в пункте 3 после слова "органом" дополнить словами "и его территориальными подразделениями";
в подпункте 2) пункта 4 после слов "озерно-товарного" дополнить слово "рыбоводного";
в подпункте 6) пункта 5 слова "рыбохозяйственными организациями" заменить словами "субъектами рыбного хозяйства";
в подпункте 6) пункта 5, пунктах 8, 12, 15 слова "водоемов (участков)", заменить словами "водоемов и (или) участков";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Рыбные хозяйства по направлениям своей деятельности подразделяются на следующие виды:
1) рыбопромышленное хозяйство - хозяйство, основой деятельности которого является изъятие рыбных ресурсов и других водных животных на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках с последующей переработкой или реализацией;
2) рыбоводное хозяйство - хозяйство, создаваемое на водоемах, с целью выращивания товарной рыбы и (или) рыбопосадочного материала.
К рыбоводным хозяйствам относятся нерестово-выростные хозяйства, рыбопитомники, а также хозяйства, специализирующиеся на выращивании товарной продукции (в форме озерно-товарных, прудовых, садковых и других приспособленных хозяйств по искусственному выращиванию рыб, кормовых организмов и других водных животных).
Озерно-товарное рыбоводное хозяйство (далее - ОТРХ) - хозяйство, занимающееся улучшением рыбохозяйственного использования водоемов, путем полной или частичной замены в них ихтиофауны за счет отлова хозяйственно-малоценной рыбы, вселения, выращивания и последующего вылова в них ценных видов рыб.";
абзац третий пункта 7 изложить в следующей редакции:
"договор на ведение рыбного хозяйства, заключаемый между уполномоченным органом и пользователем водоема и (или) участка, по типовой форме, утвержденной Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.";
в пункте 8:
слова "уполномоченным органом" исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"Участки водоохранных полос предоставляются в пользование для ведения рыбного хозяйства местным исполнительным органом области по итогам конкурса в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";

5, 6, 7, 8-тармақтарда:
"аумақтық органдарының" және "аумақтық органдары" деген сөздер тиісінше "аумақтық бөлімшелердің" және "аумақтық бөлімшелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
"тиісті облыстың" деген сөздерден кейін "(бассейннің)" деген сөзбен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1456 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 51, 679-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында балық шаруашылығын жүргізу ережесінде:
1-тармақта "суаттарында (учаскелерінде), тоғандарында, су қоймаларында және басқа да суаттарында (немесе олардың учаскелерінде)" деген сөздер "су айдындарында және (немесе) учаскелерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "(бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздерден кейін "және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 2) тармақшасында "көл-тауар" деген сөздерден кейін "балық өсіру" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың 6) тармақшасында "балық шаруашылығы ұйымдарының" деген сөздер "балық шаруашылығы субъектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың 6) тармақшасында, 8, 12, 15-тармақтарда "суаттарын (учаскелерін)" деген сөздер "су айдындарын және (немесе) учаскелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Балық шаруашылықтары өздерінің қызметтерінің бағыттары бойынша мынадай түрлерге бөлінеді:
1) балық өнеркәсібі шаруашылығы - негізгі қызметі балық ресурстарын және басқа да су жануарларын кейіннен қайта өңдеумен немесе сатумен балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде алу, болып табылатын шаруашылық;
2) балық өсіру шаруашылығы - тауарлық балықты және (немесе) балық орналастыру материалын шығару мақсатында жасанды түрде жасалған су айдындарында құрылатын шаруашылық.
Балық аулау шаруашылығына уылдырық шашу-өсіру шаруашылықтары, балық питомниктері, сондай-ақ тауарлық өнімді өсіруге мамандандырылған шаруашылықтар (көл-тауар, тоғандық, судағы торлы балық шарбағы және балықтарды, азықтық организмдер мен басқа су жануарларын жасанды жолмен өсіру бойынша бейімделген басқа да шаруашылықтар нысанындағы) жатады.
Көл-тауар балық өсіру шаруашылығы (бұдан әрі - КТБӨШ) - су айдындарда шаруашылық-құны төмен балықтарды аулау, орналастыру, өсіру және кейіннен оларда балықтың бағалы түрлерін аулау есебінен ихтифаунаны толық немесе ішінара алмастыру жолымен балық шаруашылығын пайдалануды жақсартумен айналысатын шаруашылық.";
7-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігімен бекіткен үлгі нысан бойынша уәкілетті орган мен су айдының және (немесе) учаскесін пайдаланушының арасында жасалатын балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт.";
8-тармақта:
"уәкілетті органның заңнамада белгіленген тәртіппен өткізген" деген сөздер "заңнамада белгіленген тәртіппен өткізілетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
Мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Су қорғау белдеулерін балық шаруашылығын жүргізу үшін пайдалануға Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы заңнамасына сәйкес конкурстың нәтижелері бойынша облыстың жергілікті атқарушы органы береді.";

пункты 9, 10 и 11 исключить;
в пункте 12:
слова "рыбохозяйственными организациями" заменить словами "субъектами рыбного хозяйства";
в подпункте 1) после слова "установки" дополнить словом "аншлагов,";
раздел 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пользование животным миром и аквакультура
13. Изъятие рыбных ресурсов и других водных животных осуществляется в соответствии с Правилами рыболовства.
Промысловое рыболовство осуществляется в соответствии с лимитами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан. Применяемые для промыслового рыболовства орудия рыболовства должны быть обозначены маркировочными знаками, согласованными с территориальными подразделениями уполномоченного органа.
Организация любительского (спортивного) рыболовства осуществляется пользователями, имеющими разрешения или путевки на пользование животным миром. Порядок выдачи путевок определяется уполномоченным органом.
Информация о порядке реализации путевок на любительское (спортивное) рыболовство должна быть общедоступной.
14. Отведение водоема под ОТРХ осуществляется по инициативе пользователя, за которым закреплен данный водоем при наличии биологического обоснования на проведение подготовительных работ.
На основе утвержденного плана ведения рыбного хозяйства, после проведения комплекса запланированных подготовительных работ, комиссией при областном исполнительном органе, который производил закрепление данного водоема за пользователем, составляется акт о завершении работ по переводу водоема на эксплуатацию в форме ОТРХ.
В состав комиссии входят представители территориального подразделения уполномоченного органа, областного исполнительного органа, научной организации, разработавшей биологическое обоснование, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, других заинтересованных государственных органов.
Действие Правил рыболовства на ОТРХ не распространяется.";
заголовок раздела 6 "Внутрихозяйственное рыбоустройство" изложить в следующей редакции:
"6. Рыбохозяйственное устройство";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Рыбохозяйственное устройство - комплекс мероприятий по инвентаризации, паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, предварительная оценка рыбных ресурсов и других водных животных, производимых до закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также разработка рыбоводно-мелиоративных, охранных и воспроизводственных мероприятий, на основании которых составляется план ведения рыбного хозяйства, ежегодная корректировка данных промыслового запаса рыбных ресурсов и других водных животных.";

9, 10 және 11-тармақтар алынып тасталсын;
12-тармақта:
"ұйымдары" деген сөз "субъектілері" деген сөзбен ауыстырылсын;
1) тармақшада "беретін" деген сөзден кейін "аншлагтар," деген сөзбен толықтырылсын;
5-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жануарлар дүниесін пайдалану және акваөсіру
13. Балық ресурстарын және басқа су жануарларын алу Балық аулау ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Кәсіпшілік балық аулау Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін лимиттерге сәйкес жүзеге асырылады. Кәсіпшілік балық аулау үшін қолданылатын балық аулау құралы, уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен келісілген таңбалау белгілерімен белгіленуі тиіс.
Әуесқойлық (спорттық) балық шаруашылығын ұйымдастыруды жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаты бар пайдаланушылар жүзеге асырады. Жолдамалар беру тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Жолдамаларды әуесқойлық (спорттық) балық аулауға беру тәртібі туралы ақпарат жалпыға бірдей қол жетімді болуы тиіс.
14. Су айдындарын КТБӨШ-ға бөлу су айдыны бекітіліп берілген пайдаланушының бастамасы бойынша дайындық жұмыстарын жүргізуге биологиялық негіздеме болған кезде жүзеге асырылады.
Балық шаруашылығын жүргізудің бекітілген жоспары негізінде жоспарланған дайындық жұмыстарының кешені жүргізілгеннен кейін осы су айдынын пайдалануға бекітіп берген облыстық атқарушы орган жанындағы комиссия су айдының КТБӨШ нысанында пайдалануға көшіру жөніндегі жұмыстардың аяқталғаны туралы акт жасайды.
Комиссия құрамына уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің, облыстық атқарушы органның, биологиялық негіздемені әзірлеген ғылыми ұйымның, су қорын пайдалану және қорғау, сумен қамтамасыз ету, су беру саласындағы уәкілетті органның, басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіреді.
Балық аулау ережесі КТБШ-ға қолданылмайды.";
"Шаруашылықішілік балық шаруашылығын жайластыру" 6-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Балық шаруашылығын жайластыру";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Балық шаруашылығын жайластыру - балық шаруашылығы су суаттарын және (немесе) учаскелерін бекітіп бергенге дейін жүргізілетін балық шаруашылығы суаттарын және (немесе) учаскелерін түгендеу, паспорттандыру жөніндегі іс-шаралар кешені, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алдын ала бағалау, сондай-ақ олардың негізінде балық шаруашылығын жүргізу жоспары, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының кәсіпшілік қорының деректеріне жыл сайынғы түзету жасалатын балық-су-мелиоративтік, қорғау және өсімін молайту іс-шараларын әзірлеу.";

в пунктах 16 и 17:
слова "внутрихозяйственного рыбоустройства" заменить словами "рыбохозяйственного устройства";
слова "рыбохозяйственной организацией" заменить словами "субъектом рыбного хозяйства";
пункт 18 исключить;
в пункте 19:
слова "Внутрихозяйственное рыбоустройство" заменить словами "План ведения рыбного хозяйства";
в подпункте 1) после слов "объемов изъятия" дополнить словами "на не замороопасных рыбохозяйственных водоемах";
в подпункте 3) слово "обоснований" заменить словом "обследований";
в подпункте 4) слово "спортивного" заменить словами "любительского (спортивного)";
в подпункте 6) пункта 20 слова "спортивно-любительское" заменить словами "любительское (спортивное)";
приложение к Правилам ведения рыбного хозяйства в Республике Казахстан исключить.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2004 года № 1469 "Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование животным миром" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 51, ст. 689):
Правила выдачи разрешений на пользование животным миром, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2005 года № 102 "Об утверждении Правил проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов (участков) и квалификационных требований, предъявляемых к участникам конкурса" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 6, ст. 52):
в заголовке слово "(участков)" заменить словами "и (или) участков)";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
2) квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.";
Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и квалификационные требования, предъявляемые к участникам конкурса, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 и 3 к настоящему постановлению.
5. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 марта 2005 года № 246 "Об утверждении Правил рыболовства" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 12, ст. 136):
Правила рыболовства, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции, согласно приложению 4 к настоящему постановлению.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 566
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2004 года № 1469
Правила
выдачи разрешений на пользование животным миром

16 және 17-тармақтарда:
"Шаруашылықішілік балық шаруашылығын жайластыруды" деген сөздер "Балық шаруашылығын жайластыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
"балық шаруашылығы ұйымы" деген сөздер "балық шаруашылығы субъектісі" деген сөздермен ауыстырылсын;
18-тармақ алынып тасталсын;
19-тармақта:
"Шаруашылықішілік балық шаруашылығын жайластыру" деген сөздер "Балық шаруашылығын жүргізу жоспары" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшада "сондай-ақ" деген сөзден кейін "қырылу қаупі жоқ балық шаруашылығы су айдындарында" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшада "негіздемелердің" деген сөз "зерттеулердің"' деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшада "спорттық" деген сөз "әуесқойлық (спорттық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың 6) тармақшасында "спорттық" деген сөз "әуесқойлық {спорттық)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Қазақстан Республикасында Балық шаруашылығын жүргізу ережесіне қосымша алынып тасталсын.
3. "Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 31 желтоқсандағы № 1469 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 51, 689-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру ережесі осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Балық шаруашылығы су тоғандарын (учаскелерін) бекітіп беру бойынша конкурс өткізу ережесін және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 4 ақпандағы № 102 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 6, 52-құжат):
тақырыпта "су тоғандарын (учаскелерін)" деген сөздер "су айдындарын және (немесе) учаскелерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурс өткізу туралы ереже;
2) Балық шаруашылығы су айдындарын (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Балық шаруашылығы су тоғандарын (учаскелерін) бекітіп беру бойынша конкурс өткізу ережесі және конкурсқа қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптары осы қаулыға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
5. "Балық аулау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 18 наурыздағы № 246 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 12, 136-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Балық аулау ережесі осы қаулыға  4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 566 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1469 қаулысымен
бекітілген
Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешений на пользование животным миром (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок выдачи разрешений на специальное пользование животным миром на территории Республики Казахстан физическими и юридическими лицами, в том числе иностранцами и иностранными юридическими лицами.
2. Разрешения на специальное пользование животным миром выдаются на следующие виды пользования животным миром (далее - разрешения):
1) охота;
2) рыболовство, включая добывание водных беспозвоночных животных и морских млекопитающих;
3) использование в хозяйственных целях животных, не относящихся к объектам охоты и рыболовства;
4) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных и эстетических целях;
5) использование полезных свойств и продуктов жизнедеятельности животных.
3. Разрешения выдаются в соответствии с утвержденными лимитами и в пределах установленных квот изъятия, за исключением:
1) научно-исследовательского лова на водоемах, на которых ранее оценка состояния животного мира не проводилась;
2) мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие;
3) использования полезных свойств и продуктов жизнедеятельности животных без изъятия и уничтожения животных.
4. Разрешения выдаются на определенный объем (количество) изъятия животных в соответствии с условиями внесенной платы за пользование животным миром и налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Для целей настоящих Правил под уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира понимается Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
6. Разрешения на пользование животным миром выдаются ведомствами уполномоченного органа (далее - ведомство):
в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных - Комитетом лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет лесного и охотничьего хозяйства) и его территориальными подразделениями;
в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных - Комитетом рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Комитет рыбного хозяйства) и его территориальными подразделениями.
2. Условия и порядок выдачи разрешений
7. Разрешения на изъятие редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных, в том числе их яиц и икры, выдаются в исключительных случаях по решению Правительства Республики Казахстан для разведения в специально созданных условиях и последующего выпуска в среду обитания в научных и иных целях, определяемых Правительством Республики Казахстан, соответствующими ведомствами уполномоченного органа.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат беру ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында жеке және заңды тұлғаларға, оның ішінде шетелдіктер мен шетелдік заңды тұлғаларға жануарлар дүниесін арнайы пайдалануға арналған рұқсат берудің тәртібін айқындайды.
2. Жануарлар дүниесін пайдалануға арнайы рұқсаттар (бұдан әрі - рұқсаттар) жануарлар дүниесін пайдаланудың мынадай түрлеріне:
1) аң аулауға;
2) теңіз сүт қоректілері мен судағы омыртқасыз жануарларды аулауды қоса алғанда, балық аулауға;
3) аң аулау мен балық аулау объектілеріне жатпайтын жануарларды шаруашылық мақсаттарда пайдалануға;
4) жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік және эстетикалық мақсаттарда пайдалануға;
5) жануарлардың пайдалы қасиеттерін және тіршілік ету өнімдерін пайдалануға беріледі.
3. Рұқсаттар бекітілген лимиттерге сәйкес және белгіленген алып қою квоталары шегінде мыналарды:
1) бұрын жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жүргізілмеген су айдындарында жануарларды ғылыми-зерттемелік аулауды;
2) балықтың қырылу шаралары ретінде жүзеге асырылатын балықты мелиорациялық аулауды;
3) жануарлардың пайдалы қасиеттерін және тіршілік ету өнімдерін жануарларды алмай және жоймай пайдалануды қоспағанда беріледі.
4. Рұқсаттар жануарлар дүниесін пайдалану үшін төлемдер енгізу шарттарына және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жануарларды алып қоюдың белгіленген көлеміне (мөлшеріне) беріледі.
5. Осы Ереженің мақсаттары үшін жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) болып Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі түсініледі.
6. Жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсатты уәкілетті органның ведомстволары (бұдан әрі - ведомство):
жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қоспағанда - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі - Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті) және оның аумақтық бөлімшелері;
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі - Балық шаруашылығы комитеті) және оның аумақтық бөлімшелері береді.
2. Рұқсаттарды беру шарттары мен тәртібі
7. Жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде олардың жұмыртқалары мен уылдырықтарын алуға рұқсат ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша оларды арнайы жасалған жағдайларда өсіру және кейіннен мекендеу ортасына ғылыми және өзге де мақсаттарда шығару үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті органның тиісті ведомстволары береді.

8. Комитет лесного и охотничьего хозяйства выдает разрешения на пользование животным миром (кроме рыбных ресурсов и других водных животных) на:
1) использование в хозяйственных целях животных, не относящихся к объектам охоты и рыболовства;
2) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных и эстетических целях;
3) использование полезных свойств и продуктов жизнедеятельности животных.
9. Разрешения на пользование животным миром, за исключением рыбных ресурсов и других водных животных, выдаются территориальными подразделениями Комитета лесного и охотничьего хозяйства субъектам охотничьего хозяйства в пределах установленных им квот изъятия животных.
Выдача разрешений на производство охоты в резервном фонде охотничьих угодий осуществляется Комитетом лесного и охотничьего хозяйства.
10. Разрешения на пользование животным миром в части рыбных ресурсов и других водных животных выдаются территориальными подразделениями Комитета рыбного хозяйства.
11. Разрешения на изъятие видов животных, численность которых подлежит регулированию, выдаются в соответствии с порядком регулирования численности животных, определяемым уполномоченным органом.
12. Лица, заинтересованные в получении разрешений в зависимости от вида пользования животным миром, кроме любительской (спортивной) охоты и рыболовства, подают заявку в соответствующее ведомство или его территориальное подразделение.
В заявке указываются:
1) сведения о заявителе (реквизиты для юридических лиц, паспортные данные для физических лиц, дополнительно для иностранцев - срок пребывания в Республике Казахстан с указанием даты въезда и выезда, цель приезда, маршрут движения, адреса временного проживания);
2) вид пользования животным миром;
3) цель изъятия;
4) перечень и количество объектов животного мира, планируемых для изъятия из среды обитания и (или) объем полезных свойств и продуктов жизнедеятельности животных;
5) половозрастной состав (в случае необходимости);
6) сроки изъятия;
7) район (территория) и границы участка предполагаемого изъятия;
8) способы изъятия (добывание, лов, отстрел, сбор, бой);
9) перечень орудий добывания и лова, плавучих средств.
13. К заявке прилагаются следующие документы:
1) копии учредительных документов или копии документов, предоставляющих право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданных соответствующим государственным органом с оригиналами для сверки, либо нотариально засвидетельствованные копии этих документов в случае непредставления оригинала для сверки (при первичном обращении);

8. Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті жануарлар дүниесін пайдалануға (балықтан және өзге су жануарларынан басқа) мынадай рұқсаттарды береді:
1) аң аулау және балық аулау объектілеріне жатпайтын жануарларды шаруашылық мақсаттарға пайдалану;
2) жануарларды ғылыми, мәдени-ағарту, тәрбиелік және эстетикалық мақсаттарда пайдалану;
3) жануарлардың пайдалы қасиеттерін және тіршілік ету өнімдерін пайдалану.
9. Балық ресурстарын және өзге де су жануарларынан басқа жануарлар дүниесін пайдалануға арналған рұқсаттарды аңшылық шаруашылығы субъектілеріне Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері олардың жануарларды алудың бекітілген квотасы шегінде береді. Аңшылық алқаптардың резервтік қорында аңшылық жүргізуге арналған рұқсаттарды беруді Орман және аңшылық шаруашылығы комитеті жүзеге асырады.
10. Балық ресурстары және өзге су жануарларын пайдалану бөлігіндегі жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттарды Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері береді.
11. Саны реттелуге жататын жануарлардың түрлерін алып қоюға рұқсаттар уәкілетті орган айқындаған жануарлар санын реттеу тәртібіне сәйкес беріледі.
12. Рұқсат алуға мүдделі адамдар әуесқойлық (спорттық) аң аулау мен балық аулаудан басқа, жануарлар дүниесін пайдаланудың түрлеріне орай уәкілетті органның тиісті ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшелеріне өтінім береді.
Өтінімде:
1) өтінім беруші туралы мәліметтер (заңды тұлғалар үшін реквизиттер, жеке тұлғалар үшін паспорт деректері, шетелдіктер үшін қосымша - келу және кету күндерін, келу мақсатын, қозғалыс бағытын, уақытша тұратын мекен-жайын көрсете отырып, Қазақстан Республикасында болу мерзімі);
2) жануарлар дүниесін пайдалану түрі;
3) алу мақсаты;
4) жыныс-жас құрамы (қажет болған жағдайда);
5) мекендейтін ортасынан алынуы жоспарланған жануарлар дүниесі объектілерінің тізбесі мен саны және (немесе) пайдалы қасиеттер мен тіршілік ету өнімдерінің көлемі;
6) алу мерзімдері;
7) алу болжамдалған учаскенің ауданы (аумағы) мен шекарасы;
8) алу тәсілдері (аулау, ұстау, ату, жинау, соғу);
9) ұстау, аулау қаруларының, жүзгіш құралдардың тізбесі көрсетіледі.
13. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) тиісті мемлекеттік орган берген құрылтайшы құжаттар немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін құжаттардың көшірмесі мен оларды салыстыруға арналған түпнұсқасы немесе осы құжаттардың түпнұсқасын салыстыруға ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірмесі (алғашқы өтінім кезінде);

2) платежный документ об оплате за пользование животным миром, за исключением контрольного лова рыб и других водных животных в целях биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных;
3) список лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира.
14. В зависимости от вида пользования животным миром, кроме документов, указанных в пункте 13 настоящих Правил, к заявке дополнительно прилагаются следующие документы:
1) на охоту (при первичном обращении):
копия решения областного исполнительного органа о закреплении охотничьих угодий;
копия договора на ведение охотничьего хозяйства;
в случае, если изъятие объектов животного мира производится с участием иностранцев - копии договора субъекта охотничьего хозяйства с иностранцами на организацию охоты и документа, удостоверяющего их право на охоту, выданного в стране проживания;
2) на промысловое рыболовство (при первичном обращении):
копия решения областного исполнительного органа о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков;
копия договора на ведение рыбного хозяйства (для осуществления прибрежного лова);
копия договора на рыболовство;
3) на научно-исследовательский лов:
копии выписки из научно-тематического плана, утвержденного ученым советом профилирующей научной организации, и программы научно-исследовательских работ с оригиналами для сверки, либо нотариально засвидетельствованные копии этих документов в случае непредставления оригинала для сверки;
материалы, обосновывающие предполагаемый объем изъятия объектов животного мира;
при реализации государственного заказа на осуществление научно-исследовательских работ - копия договора с уполномоченным органом и (или) его ведомствами;
отчет о результатах использования ранее выданных разрешений;
4) на контрольный лов:
копия плана ихтиологических работ, утвержденного территориальным подразделением ведомства, график выездов на проведение контрольных ловов;
5) на мелиоративный лов:
копию решения территориального подразделения ведомства о проведении мелиоративного лова на оснований рекомендации научных организаций;
отчет о результатах использования ранее выданных разрешений;
6) на лов в воспроизводственных целях:
биологическое обоснование за исключением случаев вылова для целей выполнения государственного заказа на воспроизводство рыбных ресурсов;
отчет о результатах использования ранее выданных разрешений;
7) на экспериментальный лов:
биологическое обоснование и рекомендации научных организаций;

2) балық ресурстары және өзге су жануарларын пайдалануға биологиялық негіздеме ретінде балықтарды және өзге су жануарларын бақылаулық аулауды қоспағанда жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы төлегені туралы төлем құжат;
3) жануарлар дүниесі объектілерін алуға қатысушы адамдардың тізімі.
14. Жануарлар дүниесін пайдаланудың түріне байланысты осы ереженің 13-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) аң аулауға (алғашқы өтінім кезінде):
облыстық атқарушы органның аңшылық алқапты бекітіп беру туралы шешімнің көшірмесі;
аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған келісім-шарттың көшірмесі;
жануарлар дүниесі объектілерін алу шетелдік адамдардың қатысуымен жүргізілетін болса - аңшылық шаруашылығы субъектісінің шетелдіктермен аң аулауды ұйымдастыруға жасалған келісім шарттың және аң аулау құқығын куәләндыратын тұратын елінде берілген құжаттың көшірмесі;
2) кәсіпшілік балық аулауға (алғашқы өтінім кезінде):
облыстық атқарушы органның балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша шешімі;
балық шаруашылығын жүргізуге келісім-шарттың көшірмесі (жағалауда аулауды жүзеге асыру үшін);
балық аулауға келісім-шарттың көшірмесі;
3) ғылыми-зерттемелік аулауға:
бейіндейтін ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен ғылыми-тақырыптық жоспарының және ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламасының көшірмесі мен оларды салыстыруға арналған түпнұсқасы немесе осы құжаттардың түпнұсқасын салыстыруға ұсынбаған жағдайда нотариалды қуәландырылған көшірмесі;
жануарлар дүниесі объектілерінің аулануы жоспарланып отырған көлеміне негіздеме беретін материалдар;
ғылыми зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға мемлекеттік тапсырысты іске асыру кезінде - уәкілетті органмен және (немесе) оның ведомствосымен жасалған келісім-шарттың көшірмесі;
бұрын берілген рұқсаттарды пайдалану нәтижелері туралы есеп;
4) бақылаулық аулауға;
ведомствоның аумақтық бөлімшесі бекіткен ихтиологиялық жұмыс жоспарының көшірмесі, бақылаулық аулау жүргізуге шығу кестесі;
5) мелиорациялық аулауды жүргізуге:
ғылыми ұйымдардың ұсынымдары және/немесе сараптамалық бағалары негізінде мелиоративтік аулау жүргізу туралы ведомствоның аумақтық бөлімшесінің шешімінің көшірмесі;
бұрын берілген рұқсаттарды пайдалану нәтижелері туралы есеп;
6) өсімін молайту мақсатында аулауға:
балық ресурстарының өсімін молайту бойынша мемлекеттік тапсырысты орындау мақсатындағы аулауды қоспағанда, биологиялық негіздеме;
бұрын берілген рұқсаттарды пайдалану нәтижелері туралы есеп;
7) эксперименталды аулау жүргізуге:
биологиялық негіздеме және ғылыми ұйымдардың ұсынымдары;

8) на использование животных в научных целях (при первичном обращении):
копии выписки из научно-тематического плана, утвержденного ученым советом профилирующей научной организации, и программы научно-исследовательских работ с оригиналами для сверки, либо нотариально засвидетельствованные копии этих документов в случае непредставления оригинала для сверки;
обосновывающие материалы изъятия объектов животного мира (биологическое обоснование с положительным заключением государственной экологической экспертизы);
при реализации государственного заказа на осуществление научно-исследовательских работ - копия договора с уполномоченным органом и (или) его ведомствами.
15. Территориальные подразделения ведомств рассматривают заявку и прилагаемые к ней документы и в течение десяти календарных дней с момента регистрации заявки производят выдачу разрешений, либо направляют мотивированный письменный отказ.
16. Разрешение на любительское (спортивное) рыболовство выдается территориальными подразделениями ведомства в день обращения, согласно утвержденным лимитам и в пределах квот изъятия, при предъявлении документа удостоверяющего личность заявителя и предоставлении платежного документа об оплате за пользование животным миром.
17. В разрешении указываются:
1) наименование территориального подразделения ведомства, выдавшего разрешение;
2) наименование юридического лица и фамилия, имя, отчество его руководителя или фамилия, имя, отчество физического лица, которому выдается разрешение;
3) вид пользования животным миром;
4) цель изъятия;
5) вид животного мира или полезные свойства и продукты их жизнедеятельности, количество (биомасса), разрешенное к изъятию;
6) половозрастной состав (в случае необходимости);
7) сроки изъятия;
8) способы изъятия (добывание, лов, отстрел, сбор, бой);
9) район (территория) и границы участка предполагаемого изъятия;
10) способы и орудия изъятия животного мира, использования полезных свойств или продуктов их жизнедеятельности, применяемые плавучие средства;
11) количество лиц, участвующих в изъятии объектов животного мира;
12) дата выдачи и номер удостоверения охотника (только для разрешения в целях охоты);
13) сумма платежей, внесенная за пользование животным миром, со ссылкой на документ, подтверждающий факт оплаты.
18. Разрешения выдаются заявителю или другому лицу по доверенности заявителя под роспись в журнале учета разрешений.
19. Передача разрешения другому юридическому или физическому лицу не допускается.
В случае если по условиям договора на рыболовство, рыболовство осуществляется на нескольких рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также несколькими суднами, бригадами или звеньями, разрешение на пользование животным миром выдается на каждый участок, судно, бригаду или звено.

8) жануарларды ғылыми мақсаттарға пайдалануға (алғашқы өтінім кезінде):
бейіндейтін ғылыми ұйымның ғылыми кеңесі бекіткен ғылыми-тақырыптық жоспары үзіндісінің және ғылыми-зерттеу жұмыстары бағдарламаларының көшірмелері мен салыстыру үшін түпнұсқалары немесе осы түпнұсқасы ұсынбаған жағдайда осы құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелері;
жануарлар дүниесі объектілерін алуға негіздеме беретін материалдар (мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы бар биологиялық негіздеме);
ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыруға мемлекеттік тапсырысты іске асыру кезінде - уәкілетті органмен және (немесе) оның ведомствосымен жасалған шарттың көшірмесі.
15. Ведомстволардың аумақтық бөлімшелері өтінім мен оған қоса берілген құжаттарды қарастырып өтінім тіркелгеннен бастап он күнтізбелік күннен кейін рұқсаттарды беруді жүзеге асырады немесе жазбаша түрде дәлелді бас тарту жібереді.
16. Әуесқойлық (спорттық) балық аулауға рұқсат ведомствоның аумақтық бөлімшелерімен өтінім берілген күні бекітілген лимиттерге сәйкес алу квотасы шегінде өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжат және жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін ақы төлегені туралы төлем құжаты болған жағдайда беріледі.
17. Рұқсатта:
1) рұқсатты берген ведомствоның аумақтық бөлімшесінің атауы;
2) заңды тұлғаның атауы және оның басшысының тегі, аты, әкесінін аты немесе рұқсат берілетін жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
3) жануарлар дүниесін пайдаланудың түрі;
4) алу мақсаты;
5) алуға рұқсат етілген жануарлар дүниесінің түрі немесе олардың пайдалы қасиеттері мен тіршілік ету өнімдері, саны (биомассасы);
6) жыныс-жас құрамы (қажет жағдайда);
7) алудың мерзімдері;
8) алудың әдістері (аулау, ұстау, ату, жинау және тағы басқа);
9) алу болжалған учаскенің ауданы (аумағы) мен шекарасы;
10) жануарлар дүниесін немесе олардың олардың пайдалы қасиеттері мен тіршілік ету өнімдерін алу тәсілдері мен қарулары, қолданылатын жүзу құралдары;
11) жануарлар дүниесі объектілерін алуға қатысушы адамдардың саны;
12) аңшы куәлігінің берілген уақыты және нөмірі (тек қана аң аулау мақсатындағы рұқсат үшін);
13) төлемнің төленгенін растайтын құжатқа сүйене отырып, жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төленген төлемдердің сомалары көрсетіледі.
18. Рұқсаттар өтінім берушіге немесе өтінім берушінің сенімхаты бойынша басқа адамға рұқсатты есепке алу журналына қол қою арқылы беріледі.
19. Рұқсатты басқа заңды немесе жеке тұлғаға беруге жол берілмейді.
Егер балық аулауға шарт ережесі бойынша балық аулау су тоғандардың және (немесе) учаскелердің сондай-ақ бірнеше кемемен, бригадамен немесе звеномен жүзеге асырылса, жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсат және ауланған балықты тіркеу журналы әрбір учаскеге, кемеге, бригада немесе звеноға беріледі.

20. Разрешения на пользование видами животных, являющихся объектами охоты и рыболовства, могут иметь форму марок. В марке указываются: изображение и наименование животного, ставка платы за одну особь. Перечень видов животных, являющихся объектами охоты и рыболовства, на пользование которых разрешения могут иметь форму марок, устанавливается уполномоченным органом.
21. В выдаче разрешений может быть отказано в следующих случаях:
1) представления сведений, указанных в заявке, не в полном объеме;
2) недостоверности сведений, указанных в заявке;
3) отрицательного заключения государственной экологической экспертизы, либо его отсутствия.
В случае установления факта неполноты или неправильности оформления заявки и документов территориальное подразделение ведомства дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении. При устранении заявителем указанных препятствий заявка и документы рассматриваются на общих основаниях.
22. Выдача разрешений регистрируется в специальном журнале "Учет и регистрация разрешений на пользование животным миром".
Сводная информация о выданных в течение года разрешениях представляется территориальными подразделениями в соответствующее ведомство.
23. Форма заявки, журнала учета разрешений, в том числе учет и отчетность по ним, утверждаются уполномоченным органом.
24. Срок действия разрешений на пользование видами животных, являющихся объектами охоты и рыболовства, устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.
25. По окончании срока действия разрешения, в течение тридцати календарных дней пользователем представляется отчет о результатах его использования в орган, выдавший разрешение.
26. Решения ведомств и их территориальных подразделений об отказе выдаче разрешений или не выдача разрешений в установленный настоящими Правилами срок, могут быть обжалованы в вышестоящий уполномоченный орган и (или) суд в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 566
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2005 года № 102
Правила
проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и
(или) участков
1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (далее - Правила), разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и определяют порядок организации и проведения конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (далее - Конкурс).

20. Аң аулау және балық аулау объектілері болып табылатын жануарлардың түрлерін пайдалануға арналған рұқсаттар маркалар нысанында болуы мүмкін. Маркада: жануардың бейнесі мен атауы, бір басқа төленетін ставка көрсетіледі. Рұқсаттар маркалар нысанында болуы мүмкін аң аулау және балық аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерінің тізбесін уәкілетті орган белгілейді.
21. Рұқсаттарды беруден мынадай жағдайларда бас тартылуы мүмкін:
1) өтінімдегі мәліметтер толық емес болса;
2) өтінімдегі мәліметтер шындыққа сәйкес келмесе;
3) экологиялық сараптаманың теріс қорытындысы немесе ол мүлдем болмаса.
Өтінімнің және құжаттардың дұрыс толтырылмау фактілері орын алған жағдайда ведомствоның аумақтық бөлімшесі бұдан әрі қарау жөніндегі жазбаша түрде дәлелденген бас тарту береді. Өтініш беруші көрсетілген кемшіліктерді жойған жағдайда өтінім және құжаттар жалпы негізде қаралады.
22. Рұқсат беру "Жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсаттарды есепке алу мен тіркеу" туралы арнайы журналда тіркеледі.
Аумақтық бөлімшелер жыл бойы берілген рұқсаттар туралы жиынтық мәліметті тиісті ведомствоға береді.
23. Өтінім, рұқсат беру журналының нысаны сонымен бірге олардың есептілігі мен санағы, уәкілетті органмен бекітіледі.
24. Аң аулау және балық аулау объектілеріне жататын жануарлар түрлерін пайдалануға арналған рұқсаттардың әрекет ету мерзімі Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасына сәйкес белгіленеді.
25. Пайдаланушы рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін отыз күн ішінде оны пайдалану нәтижелері туралы рұқсат берген органға есеп береді.
26. Ведомстволар мен олардың аумақтық бөлімшелерінің рұқсаттар беруден бас тарту туралы шешімдеріне немесе осы Ережеде белгіленген мерзімде рұқсаттар берілмегеніне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жоғары тұрған уәкілетті органға және (немесе)
сотқа шағымдануға болады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 566 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 4 ақпандағы
№ 102 қаулысымен
бекітілген
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру бойынша конкурс өткізу
ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурс өткізу ережесі (бұдан әрі — Ереже) Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" және 2006 жылғы 7 шілдедегі "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" заңдарына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурсты (бұдан әрі — Конкурс) ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.

2. Целью проведения Конкурса является предоставление гражданам Республики Казахстан и юридическим лицам Республики Казахстан права ведения рыбного хозяйства на закрепляемых за ними рыбохозяйственных водоемах и (или) участках.
3. Действие настоящих Правил не распространяется на особо охраняемые природные территории, являющиеся юридическими лицами в форме государственного учреждения.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) ведомство - Комитет рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
3) территориальные подразделения - территориальные подразделения Комитета рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
2. Организация конкурса
5. Организационные мероприятия по подготовке и проведению Конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков:
международного и республиканского значений осуществляет уполномоченный орган;
местного значения осуществляют областные исполнительные органы (далее - организатор).
6. Конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков Аральского, Каспийского морей, озер Зайсан, Балхаш, Алакольской системы озер, Бухтарминского, Шульбинского, Шардаринского, Капшагайского водохранилищ и рек Кигач, Или, Сырдарья, Урал проводится комиссией, создаваемой актом Правительства Республики Казахстан.
В состав комиссии включаются представители:
1) уполномоченного органа (председатель комиссии);
2) областных исполнительных органов (не ниже заместителя акима области);
3) научных и других специализированных организаций в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (далее - научные организации), общественных организаций;
4) территориальных подразделений;
5) уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения.
7. Для проведения Конкурса по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам международного и республиканского значений, за исключением указанных в пункте 6 настоящих Правил, территориальное подразделение создает конкурсную комиссию по проведению Конкурса (далее - Комиссия), в состав которой входят представители соответствующих территориальных подразделений (председатель Комиссии), областных исполнительных органов, научных и общественных организаций, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, а также других заинтересованных государственных органов.
Для проведения Конкурса по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам местного значения областными исполнительными органами создается Комиссия, в состав которой входят представитель областного исполнительного органа, не ниже заместителя акима области (председатель Комиссии), территориального подразделения, научных и общественных организаций, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, а также других заинтересованных государственных органов.

2. Конкурс өткізудің мақсаты Қазақстан Республикасының азаматтары мен Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына оларға бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық шаруашылығын жүргізу құқығын беру болып табылады.
3. Осы Ереженің әрекеті мемлекеттік мекеме нысанындағы заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға қолданылмайды.
4. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
2) ведомство - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті;
3) аумақтық бөлімшелер - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Балық шаруашылығы комитетінің аумақтық бөлімшелері.
2. Конкурсты ұйымдастыру
5. Конкурс дайындау және өткізу жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларын:
халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады;
жергілікті маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша облыстық жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі - ұйымдастырушы).
6. Арал, Каспий теңіздері, Зайсан, Балқаш көлдері, Алакөл көлдер жүйесі, Бұқтырма, Шүлбі, Шардара, Қапшағай су қоймалары және Қиғаш, Іле, Сырдария, Жайық өзендердің су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурсты Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісімен құралатын комиссия өткізеді.
Комиссияның құрамына:
1) уәкілетті органның (комиссия төрағасы);
2) облыстық атқарушы органдардың (облыс әкімінің орынбасарынан төмен емес);
3) балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми және басқа да мамандандырылған ұйымдардың (бұдан әрі - ғылыми ұйымдар), қоғамдық ұйымдардың;
4) аумақтық бөлімшелердің;
5) су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органның өкілдері кіреді.
7. Осы Ереженің 6-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша конкурс өткізу үшін аумақтық бөлімше құрамына тиісті аумақтық бөлімшелердің (Комиссия төрағасы), облыстық атқарушы органдардың, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы уәкілетті органының, сондай-ақ басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіретін Конкурс өткізу жөніндегі конкурстық комиссияны (бұдан әрі - Комиссия) құрады.
Жергілікті маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша Конкурс өткізу үшін облыстық атқарушы органдар құрамына облыс әкімінің орынбасарынан төмен емес облыстық атқарушы органның (Комиссия төрағасы), аумақтық бөлімшенің, ғылыми және қоғамдық ұйымдардың, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы уәкілетті органның, сондай-ақ басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдері кіретін Комиссияны құрады.

8. Число членов Комиссий должно быть не менее пяти человек и составлять нечетное количество.
Решения Комиссий принимаются большинством голосов, при участии в заседании не менее 2/3 ее членов и оформляется протоколом.
9. Члены Комиссий не вправе передавать (делегировать) свои полномочия другому лицу.
10. До проведения Конкурса организатор определяет:
1) время и место проведения Конкурса;
2) место и порядок получения конкурсной документации;
3) сроки представления конкурсных заявок;
4) виды и количество рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на Конкурс, их местонахождение и границы, перспективность добычи цист артемии салина.
11. На Конкурс выставляются рыбохозяйственные водоемы и (или) участки резервного фонда, которые на основании паспортизации и биолого-экономического обследования признаются перспективными для ведения рыбного хозяйства.
12. Организатор не менее чем за двадцать календарных дней размещает объявление о предстоящем Конкурсе в периодическом печатном издании.
Объявление о проведении Конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, указанных в пункте 6 настоящих Правил, публикуется в периодических печатных изданиях, выпускаемых не реже 3 раз в неделю и распространяемых на всей территории Республики Казахстан.
Объявление о проведении Конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, указанных в пункте 7 настоящих Правил, публикуется в периодических печатных изданиях, выпускаемых не реже 3 раз в неделю и распространяемых на территории соответствующих областей.
13. Объявление должно содержать информацию о месте, времени, порядке проведения Конкурса, получения конкурсной документации и сроках представления конкурсной заявки.
14. Физические и юридические лица, изъявившие желание участвовать в Конкурсе, обращаются в соответствующее территориальное подразделение ведомства (по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам международного и республиканского значений), либо в областной исполнительный орган (по рыбохозяйственным водоемам и (или) участкам местного значения) для получения конкурсной документации на участие в Конкурсе, готовят отдельную заявку на каждый заявляемый рыбохозяйственный водоем и (или) участок в соответствии с требованиями настоящих Правил и представляют ее в территориальное подразделение, либо в областной исполнительный орган в запечатанном конверте, на котором указывается:
1) полное наименование и адрес участника (с целью возврата конкурсной заявки не вскрытой, если она будет объявлена опоздавшей);

8. Комиссия мүшелерінің саны бес адамнан кем болмауы және тақ санды құрауы тиіс.
Комиссияның шешімдері отырысқа оның мүшелерінің кемінде 2/3-сі қатысқан кезде көпшілік дауыспен қабылданады және хаттамамен ресімделеді.
9. Комиссия мүшелері, өз өкілеттіктерін басқа адамға беруге құқығы жоқ.
10. Ұйымдастырушы Конкурс өткізгенге дейін:
1) Конкурстың өткізілетін уақыты мен орнын;
2) конкурстық құжаттарды алу орнын және алу тәртібін;
3) конкурстық өтінімдерді беру мерзімін;
4) Конкурсқа шығарылатын балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің түрлері мен санын, олардың орналасқан жері мен шекарасын, салина артемиясы цисталарын аулаудың болашағын айқындайды.
11. Конкурсқа паспорттандыру және биологиялық-экономикалық зерттеу негізінде балық шаруашылығын жүргізу үшін перспективалы деп танылған резервтік қордың балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері шығарылады.
12. Ұйымдастырушы кемінде жиырма күнтізбелік күн бұрын алда болатын Конкурс туралы мерзімді баспа басылымына хабарландыру береді.
Осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша Конкурс өткізу туралы хабарландыру аптасына кемінде 3 рет шығарылатын және Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында жарияланады.
Осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша Конкурс өткізу туралы хабарландыру аптасына кемінде 3 рет шығарылатын және тиісті облыстардың аумағына таралатын мерзімді баспа басылымдарында жарияланады.
13. Хабарландыру Конкурстың өткізілетін орны, уақыты, тәртібі, конкурстық құжаттаманы алу және конкурстық өтінім беру туралы ақпаратты қамтуы тиіс.
14. Конкурсқа қатысуға тілек білдірген жеке және заңды тұлғалар Конкурсқа қатысуға арналған конкурстық құжаттаманың алу үшін тиісті аумақтық бөлімшеге (халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша) немесе жергілікті атқарушы органға (жергілікті маңызы бар су айдындары және (немесе) учаскелері бойынша) жүгінеді, осы Ереже талаптарына сәйкес әр өтінім берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне жеке өтінім дайындайды және оны аумақтық бөлімшеге, не жергілікті атқарушы органға:
1) қатысушының толық атауы және мекенжайы (егер ол кешіккен болып хабарланса, конкурстық өтінімді ашылмаған күйде қайтару мақсатында);

2) адрес территориального подразделения либо адрес областного исполнительного органа;
3) слова "Конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков".
15. С момента регистрации конкурсной заявки лицо, представившее данную заявку, становится участником Конкурса.
16. Организатор в срок, не позднее семи календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, может внести изменения в конкурсную документацию путем оформления протокола.
Внесенные изменения сообщаются участникам Конкурса, получившим конкурсную документацию, в течение 3 рабочих дней.
При этом участники Конкурса могут дополнить представленный пакет документов до начала вскрытия конкурсной заявки.
17. Конкурсная заявка должна включать:
1) заявление на участие в Конкурсе по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие соответствие заявителя установленным квалификационным требованиям, предъявляемым к участникам Конкурса (подлинники или нотариально заверенные копии):
для юридических лиц - учредительный документ, свидетельство о государственной регистрации, свидетельство налогоплательщика (нотариально заверенные копии);
для физических лиц - удостоверение личности гражданина Республики Казахстан или паспорт, свидетельство налогоплательщика (нотариально заверенные копии), документы, предоставляющие право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица;
утвержденный руководителем заявителя план развития, рыбного хозяйства установленной формы по каждому водоему и (или) участку отдельно (подлинник);
для физических и юридических лиц, за которыми ранее закреплялись рыбохозяйственные водоемы и (или) участки - информацию, подтверждающую вложение средств на воспроизводственные и рыбоохранные мероприятия и об освоении выделенных квот в истекшем году и согласованную с территориальным подразделением (подлинник);
справку налогового органа об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям на 1 января текущего (предыдущего финансового) года;
письменное обязательство за подписью руководителя заявителя о предоставлении сервитута для осуществления:
контрольного лова - ведомству и (или) его территориальному подразделению;
научно-исследовательского лова - физическим и юридическим лицам;
любительского (спортивного) рыболовства - физическим лицам (подлинник).
18. В зависимости от заявляемого рыбохозяйственного водоема и (или) участка, кроме указанных в пункте 17 настоящих Правил документов, к заявке дополнительно прилагаются следующие документы (подлинники):

2) аумақтық бөлімшенің мекенжайы не облыстық атқарушы органның мекенжайы;
3) "Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша конкурс" деген сөздер көрсетілген жабық конвертте ұсынады.
15. Конкурстық өтінім тіркелген сәттен бастап аталған өтінімді ұсынған тұлға Конкурсқа қатысушы болады.
16. Ұйымдастырушы конкурстық өтінімдер берудің түпкілікті мерзімі аяқталғанға дейін жеті күнтізбелік күннен кем емес мерзімде хаттама ресімдеу жолымен конкурстық құжаттамаға өзгерістер енгізе алады.
Енгізілген өзгерістер конкурстық құжаттаманы алған Конкурсқа қатысушыға 3 жұмыс күні ішінде хабарланады.
Бұл ретте Конкурсқа қатысушылар конкурстық өтінімді ашқанға дейін берілген құжаттар пакетін толықтыра алады.
17. Конкурстық өтінім:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысанда Конкурсқа қатысуға арналған өтінімді;
2) өтінім берушінің Конкурсқа қатысушыларға қойылатын белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды (түпнұсқалары немесе нотариалды куәландырылған көшірмелері):
заңды тұлғалар үшін - құрылтай құжатын, мемлекеттік тіркеу туралы куәлігін, салық төлеуші куәлігін (нотариалды куәландырылған көшірмелері);
жеке тұлғалар үшін - Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін немесе паспортын, салық төлеуші куәлігін, нотариалды куәландырылған көшірмелері, кәсіпкерлікті заңды тұлға құрмастан жүзеге асыруға құқық беретін құжаттар;
әр су айдыны және (немесе) учаскесі бойынша жеке өтінім берушінің басшысы бекіткен белгіленген нысандағы балық шаруашылығын дамыту жоспарын (түпнұсқасы);
балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бұрын бекітіп берілген жеке және заңды тұлғалар үшін - өткен жылы балық өсімін молайту және балық қорғау іс-шараларына қаржы салғандығын және бөлінген квоталарды игеруі туралы растайтын және аумақтық бөлімшемен келісілген ақпаратты (түпнұсқасы);
ағымдағы (алдыңғы қаржы) жылдың 1 қаңтарына салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болмауы (болуы) туралы салық органының анықтамасын;
өтінім берушінің бірінші басшысының қолы қойылған мыналарды жүзеге асыру үшін:
бақылау үшін аулауды - уәкілетті орган және (немесе) оның аумақтық бөлімшесіне;
ғылыми-зерттеу үшін аулауды - жеке және заңды тұлғаларға;
әуесқойлық (спорттық) балық аулауды - жеке тұлғаларға сервитут ұсыну туралы жазбаша міндеттемені қамтуы тиіс.
18. Өтінім берілген балық шаруашылығы су айдындарына және (немесе) учаскеге байланысты осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа, өтінімге қосымша келесі құжаттар (түпнұсқалар):

1) для рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, указанных в пункте 6 настоящих правил:
справку о наличии основных средств, технологического оборудования и других материально-технических средств по добыче и переработке рыбных ресурсов и других водных животных, а также технических средств для проведения текущей мелиорации и спасения молоди по форме, установленной уполномоченным органом;
справку территориального органа транспортного контроля о регистрации добывающего и транспортного флота, в том числе маломерного;
2) для замороопасных водоемов и (или) участков местного значения - справку о наличии основных средств для проведения рыбохозяйственных мелиоративных работ по форме, установленной уполномоченным органом;
3) для горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, перспективных для добывания цист артемии салина - справку о наличии орудий для сбора, технологического оборудования и других материально-технических средств по сбору, хранению и переработке цист артемии салина;
4) для прочих рыбохозяйственных водоемов и (или) участков:
справку территориального органа транспортного контроля о регистрации добывающего и транспортного флота, в том числе маломерного (При наличии плавательных средств);
письменное обязательство о ведении аквакультуры за подписью руководителя заявителя с отражением соответствующих мероприятий в Плане развития рыбного хозяйства (для лиц, предполагающих заниматься аквакультурой).
19. Заявка представляется в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется подписью и печатью (для физического лица, если таковая имеется).
3. Проведение конкурса
20. Перед началом процедуры вскрытия конвертов с конкурсной заявкой Комиссия знакомит участников Конкурса с правом дополнить предоставленный пакет документов.
После начала процедуры вскрытия конвертов дополнения к представленным пакетам документов не принимаются.
Комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в установленное время в присутствии участника Конкурса или его представителя. Отсутствие участника Конкурса или его представителя на заседании Комиссии по вскрытию с конкурсными заявками не является основанием к не рассмотрению конкурсной заявки данного участника.
21. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками Комиссия объявляет о наличии представленной участником Конкурса документации, а также информацию о рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, на которые они претендуют.
Результаты вскрытия конвертов с конкурсными заявками отражаются в протоколе вскрытия конвертов, подписываемом всеми присутствовавшими на заседании членами Комиссии.
Участники Конкурса и их представители уведомляют конкурсную комиссию о технических средствах аудиозаписи и видеосъемки, которые они намерены использовать для записи процедуры вскрытия конвертов с заявками на участие в Конкурсе.

1) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелер үшін:
уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша негізгі құралдар, балық ресурстар және басқа да су жануарларын аулау мен өңдеу бойынша технологиялық жабдықтар және өзге де материалдық-техникалық құралдар, сондай-ақ ағымдағы мелиорацияны жүргізу және жас шабақтарды құтқару үшін техникалық құралдардың болуы туралы анықтама;
аулаушы және көліктік флотты, оның ішінде шағын көлемдісін тіркеу туралы аумақтық көліктік бақылау органының анықтамасы;
2) жергілікті маңызы бар балық қырылу қаупі бар су айдындары және (немесе) учаскелері үшін - уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша балық шаруашылығы мелиорациялық жұмыстарын жүргізу үшін негізгі құралдардың болуы туралы анықтама;
3) салина артемиясы цисталарын аулау үшін болашағы бар ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін - уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша салина артемиясы цисталарын жинау үшін құралдардың, жинау, сақтау және өңдеу бойынша технологиялық жабдықтар мен басқа да материалдық-техникалық құралдар, шикізатты сапалы талдау үшін зертхананың болуы туралы анықтама;
4) басқа балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін:
аулаушы және көліктік флотты, оның ішінде шағын көлемдісін тіркеу туралы аумақтық көліктік бақылау органының анықтамасы (жүзу құралдары бар болса);
Балық шаруашылығын дамыту жоспарында тиісті іс-шаралар көрсетілген өтінім берушінің басшысының қолы қойылған аквакультураны жүргізу туралы жазбаша міндеттеме (аквакультурамен айналысуды жоспарлаған адамдарға) қоса беріледі.
19. Өтінім беттері нөмірленген, тігілген түрде ұсынылады және соңғы бет қол қоюмен және мөрмен расталады (жеке тұлға үшін бар болса).
3. Конкурс өткізу
20. Конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу рәсімінің басталуы алдында Комиссия Конкурсқа қатысушыларға ұсынылған құжаттар пакетін толтыру Құқығымен таныстырады. Конверттерді ашу рәсімі басталғаннан кейін ұсынылған құжаттар пакеттеріне қосымшалар қабылданбайды.
Комиссия конкурстық өтінімдері бар конверттерді белгіленген уақытта Конкурсқа қатысушының немесе оның өкілінің қатысуымен ашады. Конкурсқа қатысушының немесе оның өкілінің конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу жөніндегі комиссияның отырысына қатыспауы аталған қатысушының конкурстық өтінімін қарамауға негіз болып табылмайды.
21. Конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу кезінде Комиссия Конкурсқа қатысушы ұсынған құжаттаманың бар екендігі туралы, сондай-ақ олар үміттенетін балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері туралы ақпаратты хабарлайды.
Конкурстық өтінімдері бар конверттерді ашу нәтижелері отырысқа қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қоятын конверттерді ашу хаттамасында көрсетіледі.
Конкурсқа қатысушылар және олардың өкілдері конкурстық комиссияға олар Конкурсқа қатысуға өтінімдері бар конверттерді ашу рәсімін жазу үшін пайдалануға ниет ететін аудиожазу мен бейнетүсіру техникалық құралдары туралы хабардар етеді.

22. Рассмотрение конкурсных заявок на закрепление рыбохозяйственных водоемов и (или) участков проводится Комиссией в течение пяти рабочих дней с момента вскрытия конвертов.
23. Участники Конкурса или их представители не могут присутствовать при рассмотрении конкурсных заявок Комиссией. При этом для разъяснения необходимых вопросов, в ходе рассмотрения конкурсных заявок Комиссия может пригласить участников Конкурса для дачи пояснений или направить письменный запрос в соответствующие государственные органы для подтверждения достоверности представленных документов.
24. Участник Конкурса должен соответствовать установленным квалификационным требованиям.
В случае отсутствия либо ненадлежащего оформления документов, подтверждающих соответствие участника Конкурса вышеназванным квалификационным требованиям, такой участник признается не соответствующим условиям Конкурса.
25. Конкурс может быть признан несостоявшимся, если предложения всех допущенных к Конкурсу участников будут признаны Комиссией не отвечающими условиям Конкурса.
26. Итоги проведенного Конкурса подводятся конкурсной комиссией в течение десяти рабочих дней со дня вскрытия конвертов с конкурсной заявкой.
27. Определение победителя по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков проводится комиссией на основании рейтинговой оценки участника.
28. Рейтинговая оценка участника определяется согласно установленным квалификационным требованиям и другим требованиям, предъявляемым к участникам Конкурса, в соответствии с Листом подсчета рейтинговой оценки согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
29. При заполнении Листа подсчета рейтинговой оценки обеспечивается выполнение следующих условий:
1) оценочный показатель в процентах, принятый за 100, распределен по квалификационным требованиям и другим показателям по значимости в процентах (графа 3 Листа подсчета рейтинговой оценки);
2) объем и (или) количество показателей участников устанавливаются в соответствии с представленными заявками документами, подтверждающими достоверность этих сведений и данными организатора (графа 4 Листа подсчета рейтинговой оценки);
3) оценка членами конкурсной комиссии устанавливается по 10-ти балльной системе (графа 5 Листа подсчета рейтинговой оценки). При этом участнику Конкурса с наибольшим (наилучшим) показателем выставляется максимальный балл по соответствующему пункту (10 баллов), за исключением строки 9 Листа подсчета рейтинговой оценки, в которой участнику Конкурса с наихудшим показателем выставляется наименьший балл (минус 10 баллов);

22. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беруге конкурстық өтінімдерді қарауды Комиссия конверттер ашылған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
23. Конкурсқа қатысушылар немесе олардың өкілдері Комиссияның конкурстық өтінімдерді қарауы кезінде қатыса алмайды. Бұл ретте, конкурстық өтінімдерді қарау барысында қажетті мәселелерді түсіндіру үшін Комиссия Конкурсқа қатысушыларды түсінік беруі үшін шақыруы немесе ұсынылған құжаттардың дұрыстығын растау үшін тиісті мемлекеттік органдарға жазбаша сұрау салуы мүмкін.
24. Конкурсқа қатысушы белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Конкурсқа қатысушының жоғарыда аталған біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар болмаған не тиісінше ресімделмеген жағдайда, мұндай қатысушы Конкурстық шарттарына сәйкес емес деп танылады.
25. Егер Конкурсқа жіберілген барлық қатысушылардың ұсыныстарын Комиссия Конкурс шарттарына жауап бермейді деп таныса, Конкурс өтпеген деп танылуы мүмкін.
26. Өткізілген Конкурстың қорытындыларын конкурстық комиссия конкурстық өтінімі бар конверттер ашылған күннен бастап он жұмыс күн ішінде шығарады.
27. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша жеңімпазды анықтауды Комиссия қатысушының рейтингтік бағасы негізінде жүргізеді.
28. Қатысушының рейтингтік бағасы белгіленген біліктілік талаптарына және Конкурсқа қатысушыларға қойылатын басқа талаптарға орай осы Ереженің 2-қосымшасына сай Рейтингтік бағаны санау парағына сәйкес белгіленеді.
29. Рейтингтік бағаны санау парағын толтырғанда мынадай шарттарды орындау қамтамасыз етіледі:
1) 100 пайызға тең етіп алынған бағалау көрсеткіші біліктілік талаптарына және басқа да пайыздық маңыздылығы бар көрсеткіштерге бөлінген (Рейтингтік бағаны санау парағының 3-бағаны);
2) қатысушылардың көрсеткіштерінің саны ұсынылған өтінімдерге, осы мәліметтердің растығын дәлелдейтін құжаттар мен ұйымдастырушының деректеріне сәйкес белгіленеді (Рейтингтік бағаны санау парағының 4-бағаны);
3) конкурстық комиссияның мүшелері бағаны 10 балдық жүйе бойынша белгілейді (Рейтингтік бағаны санау парағының 5-бағаны). Мұндайда ең нашар көрсеткіштері бар конкурсқа қатысушыға ең төменгі балл (минус 10 балл) қойылатын 9 жолдан басқа ең көп/ең жақсы көрсеткіштері бар конкурсқа қатысушыға тиісті тармақ бойынша ең жоғарғы балл (10 балл) қойылады;

4) рейтинговая оценка участника (R) определяется путем умножения максимального оценочного показателя (графа 3 Листа подсчета рейтинговой оценки) на оценку по 10-ти балльной системе (графа 5 Листа подсчета рейтинговой оценки) и деления на 100:
R = (гp.3 х гр.5 : 100).
30. В случае равных условий при определении победителя преимуществом пользуются юридические и физические лица:
имеющие производственные мощности по переработке рыбы в прибрежном районе;
которые в Плане развития рыбного хозяйства отразили мероприятия по созданию и развитию озерно-товарного рыбоводного хозяйства;
местных прибрежных районов, основной деятельностью которых являются рыбное хозяйство и связанное с ним производство;
вклад которых на воспроизводственные цели будет наибольшим в соответствии с Планом развития рыбного хозяйства;
имеющие учетный номер на экспорт рыбной продукции.
31. Результаты Конкурса оформляются протоколом заседания Комиссии, подписываются всеми присутствующими членами Комиссии и направляются в соответствующий областной исполнительный орган для принятия решения по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
32. При наличии одного претендента победителем Конкурса признается единственный участник, которым соблюдены все требования, предъявляемые к участникам Конкурса.
33. Областной исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения протокола выносит решение о закреплении за пользователями рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в пределах административных границ области.
34. На основании решения областного исполнительного органа о закреплении рыбохозяйственных водоемов и (или) участков согласованного с уполномоченным органом заключается договор на ведение рыбного хозяйства между территориальным подразделением и пользователем животного мира.
35. Обнаружение фактов представления недостоверной информации, а также случаев невыполнения или неполного выполнения обязательств в соответствии с Планом развития рыбного хозяйства является основанием для расторжения договора на ведение рыбного хозяйства, а также отмены решения областного исполнительного органа о закреплении за пользователями рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
36. Если победитель Конкурса, после принятия решения областного исполнительного органа о закреплении водоема и (или) участка, в течение пятнадцати рабочих дней не подписывает договор на ведение рыбного хозяйства, то организатор Конкурса вносит представление в областной исполнительный орган о принятии решения по закреплению водоема и (или) участка за участником Конкурса, чья рейтинговая оценка является наибольшей после рейтинговой оценки победителя Конкурса в соответствии с протоколом об итогах Конкурса.
Приложение 1
к Правилам проведения конкурса
по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков
Заявление
на участие в конкурсе по закреплению рыбохозяйственных водоемов
и (или) участков
Прошу допустить для участия в Конкурсе по закреплению
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков по ______________________
_____________________________________________________________________
(водоемы, участки)
и выдать необходимую конкурсную документацию.

4) қатысушының рейтингтік бағасы (R) ең жоғары бағалау көрсеткіш (Рейтингтік бағаны санау парағының 3-бағаны) 10 балдық жүйе бағасына (Рейтингтік бағаны санау парағының 5-бағаны) көбейтіп, оны 100-ге бөлу арқылы анықталады;
R = (3 баған х 5 баған:100).
30. Жеңімпазды анықтау кезінде шарттар тең болған жағдайда:
жағалауға жақын аудандарда балықтарды өңдеу бойынша өндірістік қуаттары бар;
Балық шаруашылығын дамыту жоспарында қол-тауарлық шаруашылықтарды құру мен дамыту жөніндегі іс-шараларды көрсеткен;
негізгі қызметі балық шаруашылығы және онымен байланысты өндіріс болып табылатын жергілікті жағалауға жақын аудандардағы;
Балық шаруашылығын дамыту жоспарына сәйкес өсімді молайту мақсаттарына қосқан үлесі ең көп;
балық өнімін экспорттауға есептік нөмірі бар заңды және жеке тұлғалар басымдыққа ие болады.
31. Конкурстың нәтижелері Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді, Комиссияның барлық қатысқан мүшелерінің қолы қойылады және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру бойынша шешім қабылдау үшін тиісті облыстық атқарушы органға жіберіледі.
32. Бір ғана үміткер болған жағдайда Конкурсқа қатысушыларға қойылатын барлық талаптарды сақтаған жалғыз қатысушы Конкурстың жеңімпазы болып танылады.
33. Облыстық атқарушы орган хаттаманы алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде облыстың әкімшілік шекаралары шегінде балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін пайдаланушыларға бекітіп беру туралы шешім шығарады.
34. Уәкілетті органмен келісілген облыстық атқарушы органның балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы шешімінің негізінде аумақтық бөлімше мен жануарлар дүниесін пайдаланушы арасында балық шаруашылығын жүргізуге шарт жасалады.
35. Жалған ақпаратты ұсыну фактілерінің, сондай-ақ Балық шаруашылығын дамыту жоспарына сәйкес міндеттемелерді орындамау немесе толық орындамау жағдайларының анықталуы балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартты бұзу, сондай-ақ пайдаланушыларға балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы облыстық атқарушы орган шешімінің күшін жою үшін негіздеме болып табылады.
36. Егер Конкурс жеңімпазы балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру туралы облыстық атқарушы органның шешімі қабылданғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде балық шаруашылығын жүргізуге арналған шартқа қол қоймаса, онда Конкурсты ұйымдастырушы Конкурс қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес Конкурс жеңімпазының рейтингтік бағасынан кейін рейтингтік бағасы ең үлкен болған Конкурсқа қатысушыға балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөнінде шешім қабылдау туралы облыстық атқарушы органға ұсыныс енгізеді.
Балық шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін бекітіп
беру бойынша конкурс өткізу ережесіне
1-қосымша
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөнінде конкурсқа қатысуға
өтініш
______________________________________________________________
(су айдындары, учаскелері)
бойынша балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе)
учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысуға рұқсат етуді
және қажетті конкурстық құжаттаманы беруді сұраймын.

1. Сведения о заявителе (наименование юридического лица,
ведомственная принадлежность (при наличии), фамилия, имя, отчество
физического лица, реквизиты, адрес) _________________________________
_____________________________________________________________________
2. Ранее закрепленный рыбохозяйственный водоем и (или) участок
_____________________________________________________________________
согласно постановлению акимата ______________________________________
области от "__" _______ 20__ г. № ___ и договора на ведение рыбного
хозяйства № ____ от "__" ______ 20__ г., заключенного с
территориальным подразделением _____________________________________
3. Заявляемый рыбохозяйственный водоем и (или) участок ________
Заявляемый срок закрепления рыбохозяйственного водоема и (или)
участка __ лет.
4. Подтверждаю, что ознакомлен с конкурсной документацией и
осведомлен об ответственности за предоставление недостоверных
сведений.
Дата подачи: "___" _________ 20__ г.
Заявитель ________________________________
(Ф.И.О. или наименование организации)
М.П.            подпись ___________________
Приложение 2
к Правилам проведения конкурса
по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков
Лист подсчета рейтинговой оценки
Участник _____________________________________________________
Рыбохозяйственный водоем и (или) участок _____________________
п/п
Наименование показателя
Оценоч-
ный
показа-
тель
Объем
или
коли-
чество
пока-
зателей
Оценка
по
10-балль-
ной
системе
Рей-
тин-
говая
оценка
участ-
ника
1
2
3
4
5
6
1.
Объем средств, вложенных в
воспроизводственные и
охранные мероприятия, в
предыдущем году (за
исключением средств,
затраченных на создание и
содержание егерской службы),
в тысячах тенге
10
2.
Наличие емкостей для
охлаждения, заморозки и
хранения продукции
рыболовства, включая водных
беспозвоночных и их цист, в
тоннах
10
3.
Наличие цехов для глубокой
(конечной) переработки рыбы и
других водных животных, а
также их производных,
тонн/сутки
10
4.
Наличие рыболовного флота, в
том числе
5

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер (заңды тұлғаның, ведомстволық тиесілілігі (бар болса), жеке тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты, деректемелері, мекенжайы) ____________________________
2. _______________________________ облысы әкімдігінің 20_жылғы
"__"____________ № ______________ қаулысына және аумақтық бөлімшемен
_________________________________________________________ жасалған
20__жылғы "__" ______________№ ______ келісімге сәйкес бұрын
бекітіліп берілген су айдыны және (немесе) учаске __________________
____________________________________________________________________
3. Өтінім берілген балық шаруашылығы су айдыны және (немесе)
учаскесі ___________________________________________________________
Өтінім берілген балық шаруашылығы су айдынын және (немесе) учаскесін бекітіп беру мерзімі ________________________ жыл.
4. Конкурстық құжаттамамен танысқанымды және жалған ақпаратты ұсыну үшін жауапкершілік туралы хабардар етілгендігімді растаймын.
Берілген күні 20__ жылға "__" ____________________________
Өтінім беруші ____________________________________________
(аты-жөні немесе ұйымның атауы)
МО                                 қолы __________________
Балық шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін бекітіп
беру бойынша конкурс өткізу ережесіне
2-қосымша
Рейтингтік бағаны санау парағы
Қатысушы _________________________________________________
Балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі _______
р/с
Көрсеткіштің атауы
Бағалау көрсеткіші
Көрсеткіштер көлемі немесе саны
10 балдық жүйе бойынша баға
Қатысушының рейтингтік бағасы
1
2
3
4
5
6
1.
Балық өсімін молайту мен қорғау іс-шараларына алдыңғы жылы жұмсалған қаражат көлемі, (қорықшылық қызметті құруға және ұстауға жұмсалған қаражатты қоспағанда) мың теңгемен
10
2.
Су омыртқасыздары мен олардың цисталарын қоса алғанда, балық аулау өнімін мұздату, салқындату және сақтау үшін ыдыстардың болуы, тоннамен
10
3.
Балық пен басқа да су жануарларын, сондай-ақ олардың туындыларын терең (түпкілікті) өңдеуге арналған цехтардың болуы. тонна/тәулік
10
4.
Балық аулайтын флоттың болуы, оның ішінде:
5

2) в предыдущем году
1
3) не закреплялся
0
9.
Количество фактов нарушений
законодательства Республики
Казахстан в области охраны,
воспроизводства и использования
животного мира;
5
10.
Наличие письменного
обязательства о ведении
аквакультуры
5
11.***
Наличие учетного номера для
экспорта рыбной продукции
(ХАССП, ИСО 9000)
5
12.****
Планируемый объем финансовых
средств на научные работы по
оценке состояния животного
мира (в тысячах тенге)
10
13.****
Планируемый объем финансовых
средств на техническое и
технологическое
перевооружение, согласно плану
развития, при минимальном
объеме 50 месячных расчетных
показателей (далее – МРП), в
тысячах тенге
10
14.****
Планируемый объем финансовых
средств на воспроизводство, в
том числе выпуск молоди, при
минимальном объеме 50 МРП, в
тысячах тенге
10
Итого:
100
* не заполняется при закреплении горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, перспективных для добывания цист артемии салина;
** заполняется при закреплении горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, перспективных для добывания цист артемии салина;
*** для экспортеров рыбной продукции;
**** объемы финансовых средств планируются на весь период закрепления.
Приложение 3
к Правилам проведения конкурса
по закреплению рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков
Протокол № ________
конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
___________________                    "___" ________ 20__ года
Время начала конкурса _______________
Время окончания конкурса ____________
1. Конкурсная комиссия в составе (указать Ф.И.О. и должность):
________________________________ - председатель комиссии;
_______________________________________________ - секретарь комиссии;
____________________________________________________ членов комиссии:
созданная __________________________________________________________
(указать акт организатора конкурса, по созданию конкурсной
комиссии, число и номер документа)
провела конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или)
участков по ________________________________________________________
бассейну (области).
2. На конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или)
участков (далее - Конкурс) поступило _________ пакетов конкурсных
заявок (список участников, конкурса с указанием заявленных водоемов и
(или) участков, прилагается);
3. Конкурсная комиссия, рассмотрев представленные конкурсные
заявки на соответствие предъявляемым к участникам Конкурса
требованиям, оценив показатели рейтинговых оценок участников и
обменявшись мнениями, РЕШИЛА:

2) алдыңғы жылы
1
3) бекітілген жоқ
0
9.
Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұзушылық фактілерінің саны
5
10
Аквамәдениетті жүргізу туралы жазбаша міндеттеменің болуы
5
11.***
Балық өнімдерін экспорттауға арналған есептік нөмірінің болуы (ХАССП, ИСО 9000)
5
12.****
Жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау бойынша ғылыми жұмыстарға арналған қаржы қаражаттың жоспарланған көлемі (мың теңгемен)
10
13.****
Дамыту жоспарына сәйкес техникалық және технологиялық қайта жарақтандыруға жоспарланған қаржы көлемі, ең аз көлемі 50 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі — АЕК) болған кезде, (мың теңгемен)
10
14.****
Балық өсімін молайтуға жоспарланған қаржы көлемі, соның ішінде шабақтарды жіберу ең аз көлемі 50 АЕК болған кезде, (мың теңгемен)
10
Барлығы:
100
* салина артемиясы цисталарын аулауға болашағы бар ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекіткен жағдайда толтырылмайды;
** салина артемиясы цисталарын аулауға болашағы бар ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін бекіткен жағдайда толтырылады;
*** балық өнімдерін экспорттаушылар үшін;
**** қаржы бүкіл бекітіп беру кезеңіне жоспарланады.
Балық шаруашылығы су айдындарын
және (немесе) учаскелерін бекітіп
беру бойынша конкурс өткізу ережесіне
3-қосымша
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурстың
№ ______ хаттамасы
__________________                      20_ ж. "__" _________________
Конкурстың басталу уақыты __________________________
Конкурстың аяқталу уақыты __________________________
1. Құрамында (аты-жөні және лауазымын көрсету керек):
_____________________________________ - комиссия төрағасы;
_____________________________________ - комиссия хатшысы;
комиссия мүшелері ________________________________________ бар
_____________________________________________________________________
(конкурсты ұйымдастырушының конкурстық комиссия құру туралы актісін,
құжаттың күнін және нөмірін көрсету керек)
құрылған Конкурстық комиссия ________________ бассейні (облысы)
бойынша балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөнінде конкурс өткізді.
2. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа (бұдан әрі - Конкурс) ______________
конкурстық өтінімдер пакеті түсті.
3. Конкурстық комиссия ұсынылған конкурстық өтінімдерін Конкурсқа қатысушыларға қойылатын талаптарға сәйкестігін қарай келіп, қатысушылардың рейтингтік баға көрсеткіштерін бағалай және пікір алмаса отырып, ШЕШТІ:

1) отклонить от дальнейшего участия в Конкурсе ___ заявок
(список участников, не допущенных к Конкурсу с указанием причин
отклонения конкурсных заявок, прилагается);
2) закрепить следующие рыбохозяйственные водоемы и (или)
участки за пользователями животным миром (список рыбохозяйственных
водоемов и (или) участков прилагается).
4. Один экземпляр протокола направить в акимат ____ области для
принятия решения.
Подписи:
Председатель: ___________________________
Члены Комиссии: _________________________
Секретарь: ______________________________
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 566
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 февраля 2005 года № 102
Квалификационные требования,
предъявляемые к участникам конкурса по закреплению
рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
1. К участникам конкурса по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (далее - Конкурс) предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие Плана развития рыбного хозяйства, составляемого по типовой форме, установленной уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира (далее - уполномоченный орган), с указанием перечня и объема работ, сроков их выполнения и источников финансирования, утвержденного руководителем заявителя;
2) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям на 1 января текущего (предыдущего финансового) года на 1 января текущего (предыдущего финансового) года;
3) предоставление сервитута для осуществления контрольного лова ведомству уполномоченного органа и его территориальным подразделениям, научно-исследовательского лова физическим и юридическим лицам, любительского (спортивного) рыболовства физическим лицам, подтвержденное письменным обязательством за подписью руководителя заявителя.
2. В зависимости от заявляемого рыбохозяйственного водоема и (или) участка, кроме квалификационных требований, указанных в пункте 1 настоящих Квалификационных требований, участники Конкурса должны отвечать следующим квалификационным требованиям:
1) для рыбохозяйственных водоемов и (или) участков Аральского, Каспийского морей, озер Зайсан, Балхаш, Алакольской системы озер, Бухтарминского, Шульбинского, Шардаринского, Капшагайского водохранилищ и рек Кигач, Или, Сырдарья, Урал:
одним из направлений хозяйственной деятельности должно быть ведение рыбного хозяйства и (или) связанное с ним производство;
наличие рыболовного (добывающего) и транспортного флота, промысловых орудий лова;
наличие производственной базы для переработки и хранения продукции рыболовства, технических средств для проведения текущей мелиорации и спасения молоди;

1) _________________________ өтінім Конкурсқа одан әрі қатысуға
қабылданбасын (конкурстық өтінімдердің қабылданбау себептерін көрсете
отырып, Конкурсқа жіберілген қатысушылардың тізімі қоса беріліп
отыр);
2) мынадай балық шаруашылығы су айдындары және (немесе)
учаскелері жануарлар дүниесін пайдаланушыларға бекітіп берілсін
(балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі
қоса беріліп отыр).
4. Хаттаманың бір данасы шешім қабылдау үшін ______ облысының әкімдігіне жіберілсін.
Қолдары:
Төраға:______________________________________
Комиссия мүшелері ___________________________
Хатшы _______________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 566 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 4 ақпандағы
№ 102 қаулысымен
бекітілген
Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін
бекітіп беру жөніндегі конкурсқа қатысушыларға қойылатын
біліктілік талаптары
1. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа (бұдан әрі - Конкурс) қатысушыларға мынадай біліктілік талаптары қойылады:
1) өтінім берушінің басшысы бекіткен жұмыстардың тізбесі мен көлемін, оларды орындау мерзімін және қаржыландыру көздерін көрсете отырып, жануарлар әлемін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) белгілеген үлгі нысан бойынша жасалған Балық шаруашылығын дамыту жоспарының болуы;
2) ағымдағы (алдыңғы қаржы) жылдың 1 қаңтарына салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің болмауы;
3) өтінім берушінің бірінші басшысының қолы қойылған жазбаша міндеттемемен расталған уәкілетті органның ведомствосына және оның аумақтық бөлімшелеріне бақылау үшін аулау, жеке және заңды тұлғаларға ғылыми-зерттеу үшін аулау, жеке тұлғаларға әуесқойлық (спорттық) балық аулауды жүргізу үшін сервитут ұсыну.
2. Өтініш берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне байланысты, осы Біліктілік талаптарының 1-тармағында көрсетілген біліктілік талаптарынан басқа, конкурсқа қатысушылар мынадай біліктілік талаптарына сәйкес болуы тиіс:
1) Арал, Каспий теңіздері, Зайсан, Балқаш көлдері, Алакөл көлдер жүйесі, Бұқтырма, Щүлбі, Шардара, Қапшағай су қоймалары және Қиғаш, Іле, Сырдария, Жайық өзендерінің балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін:
шаруашылық қызметі бағыттарының бірі балық шаруашылығын жүргізу және (немесе) онымен байланысты өндіріс болуы тиіс;
балық аулау (олжалау) және көліктік флоттың, кәсіпшілік аулау құралдарының болуы;
балық аулаудың өнімдерін қайта өңдеу мен сақтауға арналған өндірістік базаның, ағымдық мелиорация жүргізу мен шабақтарды құтқаруға арналған техникалық құралдардың болуы;

2) для замороопасных водоемов и (или) участков местного значения - наличие орудий лова, плавательных средств и материально-технической базы для проведения текущих мелиоративных работ;
3) для горько-соленых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, перспективных для добывания цист артемии салина:
наличие орудий для сбора и первичной переработки цист артемии салина;
наличие оборудования для конечной переработки (промывочное и сушильное оборудование), хранения (холодильное оборудование);
наличие лаборатории для качественного анализа, добываемого сырья;
4) для прочих рыбохозяйственных водоемов и (или) участков - наличие плавательных средств и орудий лова.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 14 июня 2010 года № 566
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 марта 2005 года № 246
Правила рыболовства
1. Общие положения
1. Настоящие Правила рыболовства (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и регламентируют порядок организации и проведения рыболовства на рыбохозяйственных водоемах и (или) их участках физическими и юридическими лицами.
2. Действие настоящих Правил не распространяется на рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, используемые под искусственное выращивание рыб и других водных животных.
3. Для целей настоящих Правил под уполномоченным органом в области охраны, воспроизводства и использования животного мира понимается Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
4. Рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных.
5. Рыболовство осуществляется орудиями лова, включенными в Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий лова, устанавливаемый уполномоченным органом, с соблюдением Ограничений и запретов на пользование животным миром.
6. Минимальные размеры ячеи орудий лова устанавливаются Комитетом рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - ведомство) или его территориальными подразделениями.
7. Промысловая мера рыбы измеряется от вершины рыла (при закрытом рте) до основания средних лучей хвостового плавника. Промысловая мера раков определяется измерением от середины глаза до конца хвостовой пластинки.
8. В случае прилова рыб и других водных животных, редких и находящихся под угрозой исчезновения и занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, они должны быть немедленно выпущены в воду в живом виде, а факт их прилова должен быть зарегистрирован в промысловом журнале.
Прилов указанных видов рыб и других водных животных в неживом или снулом (нежизнеспособном) состоянии фиксируется в отдельном акте и промысловом журнале.

2) жергілікті маңызы бар балық қырылу қаупі бар су айдындары және (немесе) учаскелері үшін - аулау құралдары, жүзу құралдары және ағымдағы мелиорациялық жұмыстарды жүргізу үшін материалдық-техникалық базаның болуы;
3) салина артемиясы цисталарын аулау перспективасы бар ащы-тұзды балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін:
салина артемиясы цисталарын жинауға және бастапқы өңдеуге арналған құралдардың болуы;
түпкілікті өңдеу (жуу және кептіру жабдығы), сақтау (тоңазытқыш жабдығы) үшін жабдықтардың болуы;
өндірілетін шикізатты сапалық талдау үшін зертхананың болуы;
4) басқа балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері үшін - жүзу құралдары мен аулау құралдарының болуы.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 14 маусымдағы
№ 566 қаулысына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 18 наурыздағы
№ 246 қаулысымен
бекітілген
Балық аулау ережесі
Жалпы ережелер
1. Осы Балық аулау ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) олардың учаскелерінде жеке және заңды тұлғалардың балық аулауын ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін регламенттейді.
2. Осы Ереженің қолданысы балық және басқа су жануарларын жасанды өсіруге қолданылатын су айдындарына және (немесе) учаскелеріне таралмайды.
3. Осы Ереженің мақсаты үшін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) деп түсініледі.
4. Балық аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулау.
5. Балық аулау Жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды ескере отырып уәкілетті орган белгілейтін Пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдарының тізбесіне енгізілген аулау құралдарымен жүзеге асырылады.
6. Аулау құралдары ұяшықтарының ең төменгі мөлшерін Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі - ведомство) немесе оның аумақтық бөлімшелері белгілейді.
7. Балықтың кәсіпшілік өлшемі (аузы жабық кезде) тұмсығының ұшынан құйрық қанатынын орталық жарықшағы негізіне дейін өлшенеді. Шаяндардың кәсіпшілік өлшемі көзінің ортасынан құйрық тілімшесінің аяғына дейін өлшеумен айқындалады.
8. Сирек және құрып кету қаупі төнген әрі Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген балық және басқа су жануарлары аулау құралдарына түсіп қалған жағдайларда дереу тірі күйінде суға жіберілуі тиіс, ал олардың аулау құралына түсу фактісі кәсіпшілік журналына тіркелуі тиіс.
Көрсетілген балықтар түрлерінің және басқа су жануарларының өлі немесе шалажансар (тіршілік етуге қабілетсіз) күйде ауға түсіп қалуы жеке актіде және кәсіпшілік журналдарда тіркеледі.

Прилов иных видов рыб и других водных животных допускается в объеме, не превышающем 8 % от улова в объячеивающих орудиях лова и 5 % - в отцеживающих орудиях лова.
9. В случаях прилова осетровых видов рыб, жизнеспособные особи подлежат выпуску в естественную среду обитания, а нежизнеспособные (снулые) особи - возмездной сдаче субъекту государственной монополии по ценам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан.
10. Изъятие осетровых видов рыб из естественной среды обитания государственными предприятиями воспроизводственного комплекса в целях их искусственного разведения, а также юридическими лицами при научно-исследовательском лове осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. Ведомство и (или) его территориальные подразделения, по согласованию с научными организациями, при необходимости, связанной с природно-климатическими условиями, оказывающими влияние на нерестовый период, принимают решение о переносе срока начала рыболовства на более ранний или поздний срок, но не свыше 15 календарных дней в пределах общей продолжительности срока рыболовства, устанавливаемого Ограничениями и запретами на пользование животным миром.
12. Движение водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также на запретных для рыболовства водоемах и (или) участках осуществляется в соответствии с Правилами движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных для рыболовства водоемах и (или) участках, определяемыми уполномоченным органом.
13. Лов раков допускается на бечевку-леску с приманкой, рогатку-расщеп и раколовку.
Лов беспозвоночных (Arthemia Salina, гаммарус) разрешается сачком.
14. При осуществлении рыболовства не допускается:
1) изъятие рыбных ресурсов и других водных животных без разрешения на пользование животным миром, выдаваемое в установленном порядке (далее - разрешение) и при отсутствии промыслового журнала;
2) использование узловых, синтетических нейлоновых или прочих полиамидных и синтетических мононитей, с диаметром нитей менее 0,5 мм и размерами ячеи менее 100 мм (размером конструктивного шага менее 50 мм), а также электроловильных систем и устройств, состоящих из электрических генераторов сигналов, с подсоединенными проводниками и аккумулятором (батареи), совместно выполняющих функцию добычи (вылова) водных биологических ресурсов посредством электрического тока;

Ұяшықталатын аулау құралдарында ауланған балықтың 8 %-ынан және сүзгіш аулау құралдарында - 5 %-ынан аспайтын көлемде балықтар мен басқа су жануарларының өзге түрлерінің ауға түсіп қалуына жол беріледі.
9. Балықтардың бекіре түрлері ауға түсіп қалған жағдайда тіршілік етуге қабілетті дарақтары табиғи мекендейтін ортасына шығарылуға, ал тіршілік етуге қабілетсіз (шалажансар) дарақтары - Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін баға бойынша мемлекеттік монополия субъектісіне ақысы өтеліп тапсырылуға тиіс.
10. Балықтардың бекіре түрлерін қолдан өсіру мақсатында оларды табиғи мекендейтін ортасынан молықтыру кешенінің мемлекеттік кәсіпорындарының, сондай-ақ ғылыми-зерттеу үшін аулау кезінде заңды тұлғалардың алуы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Уылдырық шашу кезеңіне әсер ететін табиғи-климаттық жағдайларға байланысты қажет болған жағдайда ведомство және (немесе) оның аумақтық бөлімшелері ғылыми ұйымдармен келісім бойынша балық аулауды бастау мерзімін неғұрлым ертерек немесе кешірек, бірақ Жануарлар дүниесін пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларда белгіленетін балық аулаудың жалпы ұзақтығы мерзімінің шегінде 15 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
12. Балық аулауға тыйым салынған балықтың уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық, аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысы уәкілетті орган айқындайтын Балық аулауға тыйым салынған балықтың уылдырық шашу кезеңінде, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған су айдындарында және (немесе) учаскелерінде су көлігінің қозғалысы ережесіне сәйкес жүзеге асырылады.
13. Шаяндарды еліктіргіші бар жіңішке арқан-қармақ жіппен, жарылған айыр-садақпен және шаян аулағышпен аулауға рұқсат етіледі.
Омыртқасыздарды (Arthemia Salina, гаммарус) селдір матамен аулауға рұқсат етіледі.
14. Балық аулауды жүзеге асыру кезінде:
1) белгіленген тәртіппен берілетін жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсатсыз (бұдан әрі - рұқсат) және кәсіпшілік журналы болмаған кезде балық ресурстары мен басқа су жануарларын алып қоюға;
2) жібінің диаметрі 0,5 мм-ден кем және ұяшықтарының мөлшері 100 мм-ден кем (конструктивтік адымы 50 мм-ден кем) түйінді, синтетикалық нейлондық немесе өзге де полиамидті және синтетикалық моножіптерді, сондай-ақ жалғанған сымдары мен аккумуляторы (батареясы) бар электрлі сигналдар генераторларынан тұратын, электр тогы арқылы бірлесіп биологиялық су ресурстарын алу (аулау) функциясын орындайтын электраулау жүйелері мен құрылғыларын пайдалануға;

3) останавливаться водному транспорту в пределах запретных для рыболовства мест, за исключением остановок у селений и рыбоприемных пунктов для установки бакенов и в случае крайней необходимости (шторм, туман, авария, несчастный случай);
4) использование взрывчатых и отравляющих веществ, а также применение огнестрельного оружия и других орудий лова, не включенных в Перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых орудий лова, устанавливаемый уполномоченным органом;
5) изъятие видов рыбных ресурсов и других водных животных, не предусмотренных разрешением, а также редких и находящихся под угрозой исчезновения, без решения Правительства Республики Казахстан, за исключением прилова;
6) находиться на водоеме и (или) участке или в непосредственной близости от него на расстоянии ближе 100 метров с орудиями лова, применение которых не предусмотрено Ограничениями и запретами на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
7) лов рыбы из зимовальных ям и мест нереста рыб;
8) лов рыбы сверх установленного лимита (квоты, объема);
9) хранение рыбы в куканах, выброс снулой и больной рыбы из прорези и орудий лова в воду и береговую прибрежную полосу;
10) лов рыбы менее установленной промысловой меры;
11) уничтожать или портить столбы, плавучие опознавательные знаки и аншлаги, обозначающие границы зимовальных ям, нерестилищ, рыболовных участков и запретных для рыболовства мест;
12) вылов рыбы на протоках (узяках), соединяющих озера между собой и основной рекой, подводящих каналах и отводах мелиоративных систем, на расстоянии ближе 500 м перед устьями рек и каналов в обе стороны от их впадения и на 500 м вглубь водоема, а также на расстоянии 1 500 м вверх по реке или каналу.
Примечание: данная норма на водоемы Урало-Каспийского бассейна не распространяется;
13) применение новых видов орудий и способов рыболовства, а также орудий лова с ячеей меньших размеров, чем предусмотрено в разрешении.
Размер ячеи в орудиях лова определяется путем измерения расстояния между 11 узлами по жгуту и деления полученного числа на 10. При измерении орудий лова, изготовленных из растительных волокон, в мокром виде допускается снижение установленных размеров на 5 процентов;
14) устанавливать вентеря и секреты в радиусе 500 м от устья рек и истоков, впадающих каналов. Установка этих видов орудий лова разрешается по линии с шагом между орудиями лова не менее 1,5 км и между линиями установки не менее 1 км в море и не менее 50 м в реках и других водоемах и (или) участках. В море разрешается установка не более трех сотворенных вентерей с каждого крыла, длина крыла вентерной установки не должна превышать 40 м;

3) мекендердің және балық қабылдау пункттерінің жанында бакендер орнату үшін және аса қажет жағдайларда (дауыл, тұман, авария, қайғылы оқиға) тоқтауды қоспағанда, балық аулауға тыйым салынған жерлердің шегінде су көлігінің тоқтауына;
4) жарылғыш және уландырғыш заттарды пайдалануға, сондай-ақ атыс қаруы мен және уәкілетті орган белгілейтін Пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдарының тізбесіне енгізілмеген басқа аулау құралдарын қолдануға;
5) ауға түсіп қалуды қоспағанда, рұқсатта көзделмеген балық ресурстары мен басқа су жануарларының, сондай-ақ сирек және құрып кету қаупі төнген түрлерін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімінсіз аулауға;
6) Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларда пайдаланылуы көзделмеген аулау құралдарымен су айдынында және (немесе) учаскесінде немесе оған 100 метрден жақын арақашықтықта тікелей жақын болуға;
7) балық қыстайтын шұңқырлар мен уылдырық шашатын жерлерде балық аулауға;
8) белгіленген лимиттен (квотадан, мөлшерден) артық балық аулауға;
9) балықтарды ноқталарда сақтауға, ойықтан шыққан шалажансар және ауру балық пен аулау құралдарын суға және жағалау белдеуіне лақтыруға;
10) белгіленген кәсіпшілік өлшемнен кем балық аулауға;
11) балық қыстайтын шұңқырлардың, уылдырық шашатын жерлердің, балық аулау учаскелерінің және балық аулауға тыйым салынған жерлердің шекараларын белгілейтін бағандарды, жүзбелі таным белгілері мен аншлагтарды жоюға немесе бүлдіруге;
12) көлдерді өзара және негізгі өзенмен қосатын тармақтарда (өзектерде), жеткізгіш арналар мен мелиоративтік жүйелерінің бұрмаларында, олардың құятын тұсының екі жағындағы көлдердің және арналардың сағалары алдынан 500 м-ден кем қашықтықта және су айдынының 500 м тереңдігінде, сондай-ақ өзен немесе арна бойымен жоғарғы қарай 1500 м қашықтықта балық аулауға.
Ескертпе: бұл норма Жайық-Каспий бассейні су айдындарына таралмайды;
13) балық аулау құралдары мен тәсілдерінің жаңа түрлерін, сондай-ақ ұяшықтарының мөлшері рұқсатта көзделгеннен кем аулау құралдарын қолдануға.
Аулау құралдарындағы ұяшықтардың мөлшері ширатылған жіптегі 11 түйін арасындағы алшақтықты өлшеу және алынған санды 10-ға бөлу жолымен айқындалады. Өсімдік талшықтарынан дайындалған аулау құралдарын дымқыл күйінде өлшеу кезінде белгіленген мөлшерді 5 пайызға азайтуға рұқсат етіледі;
14) өзендер мен бастаулардың, құятын арналардың сағасынан 500 м радиуста қабадалар мен секреттер орнатуға. Аулау құралдарының бұл түрлерін орнатуға қадам сызығы бойынша аулау құралдарының арасы кемінде 1,5 км болғанда және орнату сызықтарының арасы теңізде кемінде 1 км болғанда және өзендер мен басқа да су қоймаларында кемінде 50 м қашықтықта болғанда рұқсат етіледі. Теңізде әр қанатта үштен көп емес кіндік темірлі қабадаларды орнатуға рұқсат етіледі, қабадалық қондырғы қанатының ұзындығы 40 метрден аспауы тиіс;

15) лов рыбы в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также интоксикаций иного вида;
16) лов рыбы в сроки и местах, не предусмотренных Ограничениями и запретами на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, вводимыми уполномоченным органом;
17) проводить рыболовные соревнования и другие массовые мероприятия в период нереста рыбы в запретных для рыболовства зонах и в запретные сроки;
18) производить мойку транспортных средств на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках и в прилегающих к ним водоохранных зонах.
15. При рыболовстве субъект рыбного хозяйства обеспечивает:
1) охрану, воспроизводство и рациональное использование рыбных ресурсов и других водных животных, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) содержание в надлежащем санитарном состоянии береговых участков, мест лова на закрепленных за ним рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
3) беспрепятственный допуск государственных инспекторов по охране животного мира (по предъявлении служебного удостоверения) на места лова, суда и другие плавучие средства, приемные пункты для проверки орудий лова, способов лова и осмотра добытой рыбы, своевременное предоставление им учетных материалов по добыче рыбы;
4) наличие на каждом рыбопромысловом участке, судне, бригаде или звене разрешения на рыболовство, ведение на каждом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, судне, приемном пункте, бригаде или звене журнала учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) и предъявление его по требованию государственных инспекторов по охране животного мира;
5) немедленный выпуск в воду в живом виде из всех орудий лова прилова жизнеспособных особей рыбы, водных животных;
6) выборку из воды орудий лова, применяемых с нарушением настоящих Правил и действующего законодательства Республики Казахстан, поставку изъятых орудий лова, плавательных средств и уловов рыбы до приемного пункта;
7) сохранность указателей, щитов, аншлагов и других знаков, установленных на берегу водоемов и (или) участков.
16. Количество изъятых рыбных ресурсов и других водных животных отмечается в разрешении на пользование животным миром или путевке (при любительском (спортивном) рыболовстве) или в промысловом журнале.

15) алкогольге немесе есірткіге мас, сондай-ақ өзгеше түрдегі уланған күйінде балық аулауға;
16) уәкілетті орган енгізетін Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларда көзделмеген мерзімде және жерлерде балық аулауға;
17. балық аулауға тыйым салынған аймақтарда және тыйым салынған мерзімде балық уылдырық шашатын кезеңде балық аулау жарыстарын және басқа да бұқаралық іс-шаралар жүргізуге;
18. балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелері мен оларға іргелес жатқан су қорғау аймақтарында көлік құралдарын жууға жол берілмейді.
15. Балық аулау кезінде балық шаруашылығы субъектісі:
1) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде балық ресурстарын және басқа су жануарларын, оның ішінде сирек кездесетіндері мен құрып кету қаупі төнгендерді қорғауды, молайтуды және ұтымды пайдалануды;
2) өздеріне бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жағалау учаскелерін, балық аулайтын жерлерді тиісті санитарлық жай-күйде ұстауды;
3) аулау құралдарын, аулау тәсілдерін тексеру және ауланған балықты тексеріп қарау үшін жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторларды (қызметтік куәлігін көрсеткен кезде) балық аулайтын жерлерге, кемелер мен басқа да жүзу құралдарына, қабылдау пункттеріне кедергісіз жіберуді, оларға балық аулау жөніндегі есептік материалдарды уақтылы беруге;
4) әрбір балық кәсіпшілік учаскесінде, кемесінде, бригадасында немесе буынында балық аулауға рұқсаттың болуын, әрбір балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, кемесінде, қабылдау пунктінде, бригадасында немесе буынында балық ресурстары мен басқа су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) жүргізуді және жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың талап етуі бойынша оны көрсетуді;
5) барлық аулау құралдарынан ауға түсіп қалған тіршілік етуге қабілетті балық, су жануарлары дарақтарын дереу суға жіберуді;
6) осы Ережені және Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып қолданылатын аулау құралдарын судан шығаруды, алынған аулау құралдарын, жүзу құралдарын және ауланған балықты қабылдау пунктіне дейін жеткізуді;
7) су айдындарының және (немесе) учаскелерінің жағалауына орнатылған көрсеткіштердің, қорғандардың, аншлагтар мен басқа да белгілердің сақталуын қамтамасыз етеді.
16. Алып қойылған балық ресурстары мен басқа су жануарларының саны жануарлар дүниесін пайдалануға рұқсатта немесе жолдамада (әуесқойлық (спорттық) балық аулау кезінде) немесе кәсіпшілік журналында белгіленеді.

17. Рыболовство подразделяется на следующие виды:
1) промысловое рыболовство;
2) любительское (спортивное) рыболовство;
3) научно-исследовательский лов;
4) контрольный лов;
5) мелиоративный лов;
6) лов в воспроизводственных целях;
7) экспериментальный лов.
2. Порядок промыслового рыболовства
18. Промысловое рыболовство - комплексный процесс, обеспечивающий изъятие рыбных ресурсов и других водных животных из среды обитания орудиями лова, позволяющими производить одновременно лов большого количества рыбных ресурсов и других водных животных и (или) охватывающими, перегораживающими часть водоема (промысловыми орудиями лова).
19. Промысловое рыболовство допускается при наличии у субъекта рыбного хозяйства следующих документов:
1) разрешения установленной формы;
2) договора с территориальным подразделением ведомства на рыболовство;
3) прошнурованного и пронумерованного промыслового журнала установленной формы, скрепленного подписью руководителя субъекта рыбного хозяйства и заверенного печатью территориального подразделения ведомства.
20. При осуществлении промыслового рыболовства не допускается:
1) лов рыбы с плавучих средств, не зарегистрированными и не обозначенными регистрационными номерами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) применение орудий лова без бирок по форме, установленной уполномоченным органом, без указания принадлежности к организации и параметров орудий лова, а также с ячеей неустановленного размера;
3) производить одновременный замет двух и более неводов "в замок", при этом замет невода должен начинаться только после полной выборки на берег предыдущего невода;
4) открывать новые рыбопромысловые участки, тони, сплавы и плавы (тоневые участки) на водоемах и (или) участках, без разрешения территориального подразделения ведомства;
5) рыболовство ставными орудиями лова для добычи осетровых в море и реках;
6) сдавать и принимать рыбу без указания вида или под названием "прочая" и "мелочь";
7) передача закрепленного водоема и (или) участка другим физическим и юридическим лицам;
8) занимать орудиями лова более двух третей ширины реки или протоки;
9) устанавливать ставные орудия лова в шахматном порядке;
10) переносить различные виды орудий лова из одних рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в другие без специальной обработки;
11) применять орудия и способы лова, не предусмотренные в разрешениях на применение новых видов орудий и способов рыболовства;

17. Балық аулау мынадай түрлерге бөлінеді:
1) кәсіпшілік балық аулау;
2) әуесқойлық (спорттық) балық аулау;
3) ғылыми-зерттеу үшін аулау;
4) бақылау үшін аулау;
5) мелиоративтік аулау;
6) өсімді молайту мақсатындағы аулау;
7) эксперименттік аулау.
2. Кәсіпшілік балық аулау тәртібі
18. Кәсіпшілік балық аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын бір мезгілде көп мөлшерде аулауға мүмкіндік беретін және (немесе) су айдынының бір бөлігін (кәсіпшілік аулау құралдарымен) қамтитын, бөліп тұратын аулау құралдарымен балық ресурстарын және басқа су жануарларын мекендеу ортасынан алуды қамтамасыз ететін кешенді үдеріс.
19. Кәсіпшілік балық аулауға су шаруашылығы субъектісінде мынадай құжаттар:
1) белгіленген нысандағы рұқсат;
2) ведомствоның аумақтық бөлімшесімен балық аулауға арналған шарт;
3) су шаруашылығы субъектісі басшысының, қолымен бекітілген және ведомствоның аумақтық бөлімшесінің мөрімен куәландырылған, тігілген және нөмірленген белгіленген нысандағы кәсіпшілік журналы болған жағдайда жол беріледі.
20. Кәсіпшілік балық аулауды жүзеге асыру кезінде:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркелмеген және тіркеу нөмірлерімен белгіленбеген жүзу құралдарынан балық аулауға;
2) уәкілетті орган белгілеген нысандағы жапсырмалары жоқ, ұйымға тиесілілігі мен аулау құралдарының параметрлері көрсетілмеген, сондай-ақ белгіленбеген мөлшердегі ұяшықтары бар аулау құралдарын пайдалануға;
3) екі және одан да көп аумен бір мезгілде "жауып тастау" сыпыра аулауды жүргізуге, бұл ретте аумен сыпыра аулау тек алдыңғы ауды жағалауға толық шығарғаннан кейін басталуы тиіс;
4) ведомствоның аумақтық бөлімшесінің рұқсатынсыз су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жаңа балық кәсіпшілігі учаскелерін, ұйықтарын, салдарын және қалқымаларын (ұйық учаскелерін) ашуға;
5) теңізде және өзендерде бекіре тұқымдас балықтарды аулауға арналған құрмалы аулау құралдарымен балық аулауға;
6) балықтың түрін көрсетпей немесе "өзгелері" және "ұсақ" деген атаумен тапсыруға және қабылдауға;
7) бекітіліп берілген су айдынын (учаскесін) басқа жеке және заңды тұлғаларға беруге;
8) аулау құралдарын өзен немесе саға енінің үштен екі бөлігінен астамына орналастыруға;
9) құрмалы аулау құралдарын шахматтық тәртіппен орнатуға;
10) әрқилы балық аулау құралдарын балық шаруашылығы су тоғандарының және (немесе) учаскелерінің бірінен екіншісіне арнайы өңдеусіз көшіруге;
11) балық аулаудың құралдары мен тәсілдерінің жаңа түрлерін қолдануға арналған рұқсатта көзделмеген аулау құралдары мен тәсілдерін қолдануға;

12) промысловое рыболовство в зонах рекреационного рыболовства, устанавливаемых уполномоченным органом;
13) рыболовство на расстоянии ближе, чем 500 м у плотин, шлюзов и мостов.
3. Порядок морского лова
21. Морской лов осуществляется физическими и юридическими лицами, получившими квоту изъятия рыбных ресурсов и других водных животных в открытой части водоемов (морей, озер) вне пределов закрепленных рыбохозяйственных участков.
22. На водоемах международного значения морской лов рыбы осуществляется в пределах территориальных вод, находящихся под суверенитетом Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной границе.
Разрешения на морской лов выдаются территориальными подразделениями ведомства на общих основаниях, с указанием вида орудия, способа рыболовства и района морского промысла рыбы.
4. Порядок любительского (спортивного) рыболовства
23. Любительское (спортивное) рыболовство - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях удовлетворения спортивных и эстетических потребностей, проведения спортивных состязаний, а также для личного потребления выловленной продукции, осуществляемый орудиями лова, позволяющими проводить только поштучный лов (непромысловые орудия лова).
24. Любительское (спортивное) рыболовство осуществляется удочками всех систем и наименований (блесна, кармак, жерлицы, спиннинги) с крючками не более 5 штук на одно удилище, ружьями для подводной охоты, а также специальными приспособлениями, ловушками и секретами для лова раков и других водных животных и беспозвоночных. Специальные ставные приспособления и ружья для подводной охоты используются вне зон отдыха населения на специально отведенных местах.
25. Любительское (спортивное) рыболовство в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков до пяти килограммов на одного рыболова за выезд осуществляется бесплатно при наличии разрешения территориального подразделения ведомства, с соблюдением требований настоящих правил, Ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
26. В случае, если вес пойманной особи рыбы превышает вес, разрешенный для бесплатного вылова (5 кг), указанный вес заносится рыболовом на оборотную часть путевки или разрешения, а оплата производится по факту, не позднее двух рабочих дней, в соответствии с установленными ставками платы за пользование видами животных, являющихся объектами рыболовства, согласно налоговому законодательству Республики Казахстан.

12) уәкілетті орган белгілейтін рекреациялық балық аулау аймақтарында кәсіпшілік балық аулауға;
13) бөгеттерге, шлюздер мен көпірлерге 500 м-ден жақын арақашықтықта балық аулауға жол берілмейді.
3. Теңізде балық аулау тәртібі
21. Теңізде балық аулауды бекітіліп берілген балық шаруашылығы учаскелерінің шегінен тыс жерлердегі су айдындарының ашық бөлігінде (теңіздерде, өзендерде) балық ресурстарын және басқа су жануарларын алып қоюға квота алған жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
22. Халықаралық маңызы бар су айдындарында балық аулау Қазақстан Республикасының мемлекеттік шекара туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының егемендігіндегі аумақтық сулар шегінде жүзеге асырылады.
Теңізде балық аулауға рұқсатты ведомствоның аумақтық бөлімшелері құрал түрін, балық аулау тәсілін және теңіздегі балық кәсіпшілігінің ауданын көрсете отырып, жалпы негіздер бойынша береді.
4. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау тәртібі
23. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау - спорттық және эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру, спорттық жарыстарды өткізу мақсатында, сондай-ақ аулап алынған өнімді жеке тұтыну үшін бір-бірлеп аулауға ғана мүмкіндік беретін аулау құралдарымен (кәсіпшілік емес аулау құралдарымен) жүзеге асырылатын балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
24. Әуесқойлық (спорттық) балық аулау бір қармақ сапқа 5 данадан сәл емес ілмектері бар қармақтардың барлық жүйелерімен және атауларымен (жылтырауық, қармақ, жыртқыш балықтарды аулауға арналған қармақтар, спиннингтер), су асты аңшылығына арналған қарумен және шаяндар мен басқа да су жануарларын және омыртқасыздарды аулауға арналған арнайы аспаптармен, қақпандармен және секреттермен жүргізіледі. Арнайы құрылатын аспаптар мен су асты аңшылығына арналған қару халық демалатын аймақтан тысқары арнайы бөлінген жерлерде пайдаланылады.
25. Ведомствоның аумақтық бөлімшесінің рұқсаты болған жағдайда балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорында әуесқойлық (спорттық) балық аулау осы Ереженің, Балық ресурстары мен басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салулардың талаптарын сақтай отырып, бір балықшыға бір шыққанда бес килограммға дейін жүзеге асырылады.
26. Егер ауланған балық дарағының салмағы тегін аулауға рұқсат етілген (5 кг) салмақтан асып кеткен жағдайда, балық аулаушы көрсетілген салмақты рұқсаттың артқы бөлігіне енгізеді, ал ақы төлеу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес балық аулау объектілері болып табылатын жануарлардың түрлерін пайдаланғаны үшін белгіленген төлемақы ставкаларына сәйкес факт бойынша екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

5. Порядок научно-исследовательского лова
27. Научно-исследовательский лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных с целью проведения научных исследований по оценке состояния животного мира.
28. Лов рыбы в научно-исследовательских целях может осуществляться на всех водоемах, на основании разрешений, выдаваемых территориальным подразделением ведомства, в любое время года и суток, любыми орудиями лова, включая запрещенные к применению, в случае, если это предусмотрено научной программой и является предметом исследований.
29. Научно-исследовательский лов вне лимита изъятия животных допускается на водоемах и (или) участках, на которых ранее оценка состояния животного мира не проводилась.
30. Каждый улов отражается в журнале учета лова рыбных ресурсов и других водных животных, с указанием времени и места лова, применявшихся орудий лова, объема изъятия и видового состава улова, а также количества особей каждого вида, использованных для научно-исследовательских целей. В журнале также указываются данные о лицах, ответственных за проведение лова, и информация по дальнейшему использованию данной квоты.
31. Научными организациями по согласованию с ведомством и (или) его территориальным подразделением, в рамках программы научно-исследовательских работ:
1) утверждается календарный план и график проведения исследовательских работ;
2) устанавливается перечень участков лова в разрезе водоемов и (или) участков и квадратов моря;
3) определяется сетка станций или количество сетных и траловых постановок или неводных притонений, время и место проведения постановок и притонений, тип, виды и количество используемых орудий лова и плавательных средств, способы лова (неводной, сетной, удебный).
32. Осуществление научно-исследовательского лова в запретный для рыболовства период, а также запрещенными орудиями лова, допускается в присутствии представителя территориального подразделения ведомства и при составлении отдельного акта с указанием результатов проведенных ловов.
33. Доступ сотрудников научных организаций к уловам субъектов рыбного хозяйства осуществляется по договоренности сторон.
34. Научно-исследовательский лов на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках осуществляется в рамках сервитута, предоставляемого субъектом рыбного хозяйства, за которым закреплен данный водоем и (или) участок.
35. Отчет об использовании научной квоты научно-исследовательской организацией предоставляется по месту получения разрешения на научно-исследовательский лов после завершения всех работ, связанных с проведением научно-исследовательского лова.

5. Ғылыми-зерттеу үшін аулау тәртібі
27. Ғылыми-зерттеу үшін аулау жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жөнінде ғылыми зерттеулер жүргізу мақсатында балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулау.
28. Ғылыми-зерттеу мақсатында балық аулау ведомствоның аумақтық бөлімшесі беретін рұқсаттар негізінде барлық су айдындарында, жыл мен тәуліктің кез келген уақытында, егер бұл ғылыми бағдарламада көзделген және зерттеу нысанасы болып табылған жағдайда, пайдалануға тыйым салынғандарын қоса алғанда, кез келген аулау құралдарымен жүзеге асырылуы мүмкін.
29. Бұрын жануарлар дүниесінің жай-күйін бағалау жүргізілмеген су айдындарында және (немесе) учаскелерінде жануарларды алып қою лимитінен тыс ғылыми-зерттеу үшін аулау аулауға жол беріледі.
30. Әрбір аулау балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулауды есепке алу журналында аулаудың уақыты мен орны, қолданылған аулау құралдары, алып қоюдың, көлемі мен ауланған балықтың түрлік құрамы, сондай-ақ ғылыми-зерттеу мақсатында пайдаланылған дарақтардың әрбір түрінің саны көрсетіле отырып белгіленеді. Сондай-ақ, журналда балық аулауды жүргізуге жауапты адамдар туралы деректер және осы квотаны одан әрі пайдалану жөніндегі ақпарат көрсетіледі.
31. Ведомствомен және (немесе) оның аумақтық бөлімшесімен келісім бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарының бағдарламасы шеңберінде ғылыми ұйымдар:
1) зерттеу жұмыстарын жүргізудің күнтізбелік жоспары мен кестесін бекітеді;
2) су айдындары және (немесе) учаскелері мен теңіз шаршылары бөлінісінде аулау учаскелерінің тізбесін белгілейді;
3) станциялар торын немесе торды және тралды орнатудың немесе батырылған аудың санын, орнатуды және батыруды жүргізудің уақыты мен орнын, пайдаланылатын аулау және жүзу құралдарының үлгісін, түрін және санын, аулау тәсілдерін (аумен, тормен, қармақпен) айқындайды.
32. Балық аулауға тыйым салынған кезеңде, сондай-ақ тыйым салынған аулау құралдарымен ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүзеге асыруға ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілінің қатысуымен және жүргізілген аулау нәтижелері көрсетілген жеке акт толтырылған кезде жол беріледі.
33. Ғылыми ұйымдар қызметкерлерінің балық шаруашылығы субъектілері аулаған балыққа қол жеткізуі тараптардың уағдаластығы бойынша жүзеге асырылады.
34. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде ғылыми-зерттеу үшін аулау осы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітілген берілген балық шаруашылығы субъектісі ұсынатын сервитут шеңберінде жүзеге асырылады.
35. Ғылыми-зерттеу ұйымының ғылыми квотаны пайдалануы туралы есеп ғылыми-зерттеу үшін аулауды жүргізуге байланысты барлық жұмыстар аяқталғаннан кейін ғылыми-зерттеу үшін аулауға рұқсат алған жерге беріледі.

36. Не допускается передача квоты изъятия рыб и других водных животных в рамках научно-исследовательского лова от научной организации иным физическим или юридическим лицам.
6. Порядок контрольного лова
37. Контрольный лов - лов рыб и других водных животных в целях контроля за состоянием ихтиофауны, определения эффективности воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных, урожайности молоди, рыбопродуктивности водоемов.
38. Контрольный лов осуществляется ихтиологическими службами территориальных подразделений ведомства в целях подготовки биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных для:
1) определения нерестилищ и зимовальных ям;
2) определения миграции рыб и их состояния в период размножения;
3) выработки рекомендаций по изменению режима рыболовства;
4) контроля за состоянием и распределением рыбных ресурсов.
39. Контрольный лов осуществляется в соответствии с планом работы ихтиологической службы, графиком проведения контрольных ловов, утвержденным руководителем территориального подразделения ведомства.
40. Основанием для проведения контрольного лова является обоснование ихтиологической службы территориального подразделения, приказ руководителя и разрешение на проведение контрольного лова.
41. Контрольный лов проводится на любом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, включая запретные зоны и запретные периоды.
42. Контрольный лов на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках проводится после уведомления субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок, о месте и времени контрольного лова.
43. Результаты каждого контрольного лова отражаются в журнале учета лова рыбных ресурсов и других водных животных и оформляются актом, в который заносятся сведения о лицах, проводивших контрольный лов, представителях субъекта рыбного хозяйства, в присутствии которых производился контрольный лов; время и место лова; применявшиеся орудия лова; количество выловленной рыбы по видам (в штуках и килограммах).
Акт подписывается лицами, осуществившими контрольный лов, представителем субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен рыбохозяйственный водоем и (или) участок.
44. Акт составляется непосредственно на месте проведения контрольного лова с последующим приложением к нему акта о списании исследованной рыбы (если она потеряла товарный вид). Рыба после изучения передается субъекту рыбного хозяйства, за которым закреплен данный рыбохозяйственный водоем и (или) участок.

36. Ғылыми-зерттеу үшін аулау шеңберінде балық ресурстарын және басқа су жануарларын алып қою квотасын ғылыми ұйымнан өзге жеке немесе заңды тұлғаларға 6epуіне жол берілмейді.
6. Бақылау үшін аулау тәртібі
37. Бақылау үшін аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын ихтиофаунаның жай-күйін бақылау, балық ресурстарын және басқа да су жануарларының өсімін молайту тиімділігін, шабақтардың өнімділігін, су айдындарындағы балық өнімділігін айқындау мақсатында аулау.
38. Бақылау үшін аулауды ведомствоның аумақтық бөлімшелерінің ихтиологиялық қызметтері:
1) уылдырық шашатын жерлер мен қыстайтын шұңқырларды айқындау;
2) балықтардың өрістеуін және олардың көбеюі кезініңдегі жай-күйін айқындау;
3) балық аулау режимін өзгерту жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
4) балық ресурстарының жай-күйі мен таралуын бақылау үшін балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға биологиялық негіздеме дайындау мақсатында жүзеге асырады.
39. Бақылау үшін аулау ихтиологиялық қызметтің жұмыс жоспарына, ведомствоның аумақтық бөлімшесінің басшысы бақылау үшін аулауды жүргізу кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
40. Аумақтық бөлімшенің ихгиологиялық қызметінің негіздемесі, басшының бұйрығы және бақылау үшін аулауды жүргізуге арналған рұқсат бақылау үшін аулауды жүргізуге негіздеме болып табылады.
41. Бақылау үшін аулау тыйым салынған аумақтар мен тыйым салынған кезеңдерді қоса алғанда, кез келген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде жүргізіледі.
42. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде бақылау үшін аулау балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісіне бақылау үшін аулау жүргізілетін жер мен уақыт хабарланғаннан кейін жүзеге асырылады.
43. Әрбір бақылау үшін аулау нәтижелері балық ресурстарын және басқа су жануарларын аулауды есепке алу журналында көрсетіледі және бақылау үшін аулауды жүргізген адамдар, бақылау үшін аулауға қатысқан балық шаруашылығы субъектілерінің өкілдері туралы мәліметтер; аулау өткізілген жер мен уақыт; қолданылған аулау құралдары; түрлері бойынша ауланған балықтың саны (данамен және килограммен) актімен ресімделеді.
Актіге бақылау үшін аулауды жүргізген адамдар балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісінің өкілі қол қояды.
44. Акт тікелей бақылау үшін аулау жүргізілген жерде жасалып, оған кейіннен зерттелген балықты (егер ол тауарлық түрін жоғалтса) есептен шығару туралы акт қоса тіркеледі. Балық зерттегеннен кейін балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектіне беріледі.

45. Субъект рыбного хозяйства, которому была передана рыба, изъятая при контрольном лове, вносит плату за пользование животным миром, согласно налоговому законодательству Республики Казахстан и включает переданную рыбу в объем выделенной ему квоты.
7. Порядок мелиоративного лова
46. Мелиоративный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных, включая тотальный отлов, отлов малоценных видов рыб, лов в замороопасных водоемах и (или) участках, направленный на увеличение рыбопродуктивности водоемов, сохранение рыбных ресурсов и других водных животных и улучшение условий их обитания и размножения.
47. В случаях возникновения угрозы замора, который неизбежно приведет к гибели рыб и невозможности устранения такой угрозы путем проведения текущей рыбохозяйственной мелиорации водных объектов, территориальные подразделения ведомства принимают решение о мелиоративном лове рыб.
48. Решение принимается на основании рекомендации комиссии, создаваемой территориальным подразделением ведомства, из представителей научных и общественных организаций, уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения и охраны окружающей среды.
49. Объем рыбы, изъятой путем мелиоративного лова, осуществляемого как противозаморное мероприятие, не входит в общий лимит вылова рыбы.
50. При тотальном отлове, осуществляемом в качестве мелиоративного лова по научной рекомендации, используются любые орудия лова, в том числе и не входящие в перечень разрешенных к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
51. Мелиоративный лов осуществляется в присутствии представителей территориального подразделения ведомства.
52. Результаты мелиоративного лова актируются и вносятся в промысловый журнал.
53. Мелиоративный отлов проводится субъектами рыбного хозяйства, за которыми закреплен данный водоем и (или) участок, а на резервном фонде другими физическими и юридическими лицами, получившими разрешение на мелиоративный отлов в установленном порядке.
54. Объем рыбных ресурсов и других водных животных, изъятых в мелиоративных целях, фиксируются в повидовом разрезе в специальном журнале учета вылова. Журнал должен быть прошнурован, пронумерован и скреплен подписью руководителя и печатью территориального подразделения ведомства.
8. Порядок лова в воспроизводственных целях
55. Лов в воспроизводственных целях - лов рыбных ресурсов и других водных животных для целей их воспроизводства.

45. Бақылау үшін аулау кезінде алынған балық берілген балық шаруашылығы субъектісі Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы енгізеді және берілген балықты өзіне бөлінген квота көлеміне қосады.
7. Мелиоративтік аулау тәртібі
46. Мелиоративтік аулау - жаппай аулауды, арзан бағаланатын балық түрлерін іріктеп аулауды, қырылу қатері төнген су айдындарындағы және (немесе) учаскелеріндегі аулауды қоса алғанда, су айдындарындағы балық өнімділігін арттыруға, балық ресурстарын және басқа су жануарларын сақтауға және олардың мекендеу әрі көбею жағдайларын жақсартуға бағытталған балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау.
47. Балықтың жаппай қырылуына және мұндай қатерді су объектілерінде балық шаруашылығы мақсатындағы ағымдағы мелиорация жүргізу жолымен жоюдың мүмкін болмауына сөзсіз әкеп соқтыратын балықтың қырылу қатері төнген жағдайда ведомствоның аумақтық бөлімшелері балықты мелиоративтік аулау туралы шешім қабылдайды.
48. Шешім ғылыми және қоғамдық ұйымдардың, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның өкілдерінен ведомствоның аумақтық бөлімшесі құратын комиссияның ұсынымы негізінде қабылданады.
49. Қырылуға қарсы іс-шара ретінде жүзеге асырылатын мелиоративтік аулау жолымен алынған балық көлемі балық аулаудың жалпы лимитіне кірмейді.
50. Ғылыми ұсыным бойынша мелиоративтік аулау ретінде жүзеге асырылатын жаппай аулау кезінде кез келген аулау құралдары, оның ішінде пайдалануға рұқсат етілген кәсіпшілік және кәсіпшілік емес аулау құралдары мен балық аулау тәсілдерінің тізбесіне енгізілмегендер де пайдаланылады.
51. Мелиоративтік аулау ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілдерінің қатысуымен жүзеге асырылады.
52. Мелиоративтік аулау нәтижелері актіленеді және кәсіпшілік журналына енгізіледі.
53. Мелиоративтік аулауды осы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісі, ал резервтік қорда мелиоративтік аулауға белгіленген тәртіппен рұқсат алған басқа заңды және жеке тұлғалар жүргізеді.
54. Мелиоративтік мақсатта алынған балық ресурстарының және басқа су жануарларының көлемі кіші түрлер бөлінісінде аулауды есепке алудың арнайы журналында тіркеледі. Журнал тігілген, нөмірленген және ведомствоның аумақтық органы басшысының қолымен және мөрмен бекітілген болуы тиіс.
8. Өсімді молайту мақсатындағы аулау тәртібі
55. Өсімді молайту мақсатындағы аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын олардың өсімін молайту мақсатында аулау.

56. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый в рамках государственного заказа, производится на любом рыбохозяйственном водоеме и (или) участке, в любое время года и суток, всеми разрешенными к применению промысловых и непромысловых видов орудий и способов рыболовства.
57. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый вне государственного заказа, производится орудиями, способами и в сроки, определенные в соответствии с Правилами установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
58. Лов в воспроизводственных целях, осуществляемый вне государственного заказа на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, производится при наличии согласования с субъектом рыбного хозяйства, за которым закреплен данный рыбохозяйственный водоем и (или) участок.
9. Порядок экспериментального лова
59. Экспериментальный лов - лов рыбных ресурсов и других водных животных в целях изучения эффективности новых видов орудий и способов рыболовства.
60. Экспериментальный лов осуществляется при наличии разрешения на применение новых орудий и способов рыболовства и разрешения на экспериментальный лов.
61. Экспериментальный лов осуществляется только в присутствии представителей территориального подразделения ведомства, результаты которого актируются и предоставляются субъектом рыбного хозяйства вместе с отчетом по использованию разрешений на экспериментальный лов.
62. Экспериментальный лов рыбы на закрепленных водоемах и (или) участках проводится при наличии согласования субъекта рыбного хозяйства, за которым закреплен данный водоем и (или) участок.
63. Экспериментальный лов осуществляется способами и орудиями лова, указанными в разрешении на экспериментальный лов.
10. Заключительные положения
64. Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется ведомством и его территориальными подразделениями, егерской службой субъектов рыбного хозяйства.
65. Нарушение настоящих Правил влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.

56. Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау кез келген балық шаруашылығы су айдынында және (немесе) учаскесінде, жылдың және тәуліктің кез келген уақытында, пайдалануға рұқсат етілген барлық кәсіпшілік және кәсіпшілік емес балық аулау құралдары мен тәсілдерінің түрлерімен жүргізіледі.
57. Мемлекеттік тапсырыстан тыс жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау Балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу ережесіне сәйкес айқындалатын құралдармен, тәсілдермен және мерзімдерде жүзеге асырылады.
58. Бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде мемлекеттік тапсырыстан тыс жүзеге асырылатын өсімді молайту мақсатындағы аулау аталған балық шаруашылығы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісімен келісім болған жағдайда жүргізіледі.
9. Эксперименттік аулау тәртібі
59. Эксперименттік аулау - балық ресурстарын және басқа су жануарларын балық аулау құралдары мен тәсілдерінің жаңа түрлерінің тиімділігін зерделеу мақсатында аулау.
60. Эксперименттік аулау балық аулаудың жаңа құралдары мен тәсілдерін қолдануға рұқсат және эксперименттік аулауға рұқсат болған жағдайда жүргізіледі.
61. Эксперименттік аулау тек ведомствоның аумақтық бөлімшесі өкілдерінің қатысуымен ғана жүзеге асырылады, оның нәтижелері актілінеді және оларды балық шаруашылығы субъектісі эксперименттік аулауға рұқсатты пайдалану жөніндегі есеппен бірге береді.
62. Бекітіліп берілген су айдындарында және (немесе) учаскелерінде эксперименттік аулау осы су айдыны және (немесе) учаскесі бекітіліп берілген балық шаруашылығы субъектісінің келісімі болған жағдайда жүргізіледі.
63. Эксперименттік аулау эксперименттік аулауға рұқсатта көрсетілген тәсілдермен және құралдарымен жүзеге асырылады.
10. Қорытынды ережелер
64. Осы Ереженің сақталуын бақылауды ведомство және оның аумақтық бөлімшелері, балық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі жүзеге асырады.
65. Осы Ережені бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершілікке әкеп соқтырады.