О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2010 года № 861
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам образования
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
подпункт 16) пункта 1 статьи 3 после слов "юридических лиц," дополнить словами "вложение целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан,";
в части первой пункта 1 статьи 41 после слов "уставном капитале," дополнить словами "автономным некоммерческим организациям образования, регулируемым специальным законом Республики Казахстан, и их аффилиированным юридическим лицам,";
в пункте 1 статьи 151:
в подпункте 3) слово "лиц." заменить словом "лиц;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) вложение целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан.";
дополнить статьей 156-1 следующего содержания:
"Статья 156-1. Планирование бюджетных инвестиций, осуществляемых посредством вложения целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан
1. Планирование бюджетных инвестиций, осуществляемых посредством вложения целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан, осуществляется в соответствии со статьей 152 настоящего Кодекса.

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 қыркүйектегі № 861 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне білім
беру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу
туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар, 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» жэне «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
3-баптың 1-тармағының 16) тармақшасы «ұлғайту,» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу,» деген сөздермен толықтырылсын;
41-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі «заңды түлғаларға» деген сөздерден кейін «, Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарына және олардың аффилиирленген заңды тұлғаларына» деген сөздермен толықтырылсын;
151-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы «қатысуы арқылы жүзеге асырылады.» деген сөздер «қатысуы;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу арқылы жүзеге асырылады.»;
мынадай мазмұндағы 156-1-баппен толықтырылсын:
«156-1-бап. Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін
дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын
дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу
арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестицияларды
жоспарлау
1. Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестицияларды жоспарлау осы Кодекстің 152-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

2. Целевым вкладом являются бюджетные инвестиции учредителя в развитие автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан.
3. Осуществление бюджетных инвестиций посредством вложения целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан, производится через соответствующих администраторов бюджетных программ, являющихся отраслевыми центральными исполнительными органами.
4. Реализация бюджетных инвестиций, осуществляемых посредством вложения целевого вклада учредителя для развития автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан, осуществляется в соответствии со статьей 157 настоящего Кодекса.
5. Вложения целевого вклада могут осуществляться только в развитие автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан и единственным учредителем, которым является Правительство Республики Казахстан.".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, № 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28,29; Закон Республики Казахстан от 9 июня 2010 года "О внесении изменений дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан вопросам трансфертного ценообразования и налогообложения, опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2010 г.; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
в пункте 1 статьи 133:
в подпункте 3) слово "обучения." заменить словом "обучения;";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) стоимость имущества, переданного на безвозмездной основе автономным организациям образования, определенным пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.";
дополнить статьей 135-1 следующего содержания:
"Статья 135-1. Налогообложение автономных организаций образования
1. Для целей настоящего Кодекса автономной организацией образования признается:

2. Құрылтайшының Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін бюджеттік инвестициялары нысаналы салым болып табылады.
3. Бюджеттік инвестицияларды Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу арқылы жүзеге асыру салалық орталық атқарушы органдар болып табылатын бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшілері арқылы жүргізіледі.
4. Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін құрылтайшының нысаналы салымын салу арқылы жүзеге асырылатын бюджеттік инвестицияларды іске асыру осы Кодекстің 157-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Нысаналы салымды салу Қазақстан Республикасының арнайы заңымен және жалғыз құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының Үкіметі реттейтін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарын дамыту үшін ғана жүзеге асырылуы мүмкін.».
2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, № 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; 2010 жылғы 19 маусымда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне трансферттік баға белгілеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 9 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
133-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы «шығыстарды қамтиды.» деген сөздер «шығыстарды;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарына өтеусіз негізде берілген мүліктің құнын қамтиды.»;
мынадай мазмұндағы 135-1-баппен толықтырылсын:
«135-1-бап. Дербес білім беру ұйымдарына салық салу
1. Осы Кодекстің мақсаттары үшін дербес білім беру ұйымы болып танылатындар:

1) некоммерческая организация, созданная по инициативе Первого Президента Республики Казахстан для обеспечения финансирования автономных организаций образования, определенных подпунктами 2)-4) настоящего пункта, высшим органом управления которой является Высший попечительский совет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
2) некоммерческая организация образования, созданная Правительством Республики Казахстан в целях осуществления образовательной деятельности в области начального, основного среднего, общего среднего, послесреднего, высшего, послевузовского и (или) дополнительного образования, высшим органом управления которой является Высший попечительский совет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) Национальный холдинг в области здравоохранения, который одновременно соответствует следующим условиям:
является акционерным обществом, созданным по решению Правительства Республики Казахстан;
50 и более процентов голосующих акций такого общества принадлежит лицу, указанному в подпункте 2) настоящего пункта;
осуществляет деятельность в области здравоохранения в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
4) организация, за исключением указанной в подпункте 3) настоящего пункта, если она отвечает одновременно следующим условиям:
50 и более процентов голосующих акций (долей участия) такой организации принадлежит лицам, указанным в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта;
не менее 90 процентов полученных доходов в совокупном годовом доходе с учетом доходов в виде безвозмездно полученного имущества и вознаграждения по депозитам такой организации составляют доходы, полученные от осуществления следующих видов деятельности:
оказание медицинских услуг (за исключением косметологических санаторно-курортных);
оказание услуг по начальному, основному среднему, общему среднему, послесреднему, высшему, послевузовскому и (или) дополнительному образованию;
деятельность в сфере науки, а именно: научно-техническая, инновационная, научно-исследовательская деятельность, включая фундаментальные и прикладные научные исследования;
оказание консультационных услуг по видам деятельности, указанным в настоящем подпункте.
2. При определении автономной организацией образования суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, сумма исчисленного в соответствии со статьей 139 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога уменьшается на 100 процентов.
По налоговым периодам, в которых полученный автономной организацией образования, указанной в подпунктах 3), 4) пункта 1 настоящей статьи, чистый доход или имущество было распределено между участниками, положение настоящего пункта не применяется.";
в пункте 2 статьи 141:
в подпункте 4) слово "Кодекса." заменить словом "Кодекса;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

1) осы тармақтың 2)-4) тармақшаларында айқындалған дербес білім беру ұйымдарын қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің бастамасы бойынша құрылған, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жоғары басқару органы Жоғары қамқоршылық кеңес болып табылатын коммерциялық емес ұйым;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және (немесе) қосымша білім беру саласындағы білім беру қызметін жүзеге асыру мақсатында құрған, Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жоғары басқару органы Жоғары қамқоршылық кеңес болып табылатын коммерциялық емес білім беру ұйымы;
3) бір мезгілде мынадай талаптарға сәйкес келетін:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам болып табылатын;
осындай қоғамның дауыс беретін акцияларының 50 және одан да көп проценті осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаға тиесілі болатын;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдинг;
4) егер бір мезгілде мынадай талаптарға жауап берсе:
осындай ұйымның дауыс беретін акцияларының (қатысу үлесінің) 50 және одан да көп проценті осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғаларға тиесілі болса;
осындай ұйымның өтеусіз алынған мүлік түріндегі табыстары мен депозиттері бойынша сыйақыларын ескере отырып, жылдық жиынтық табысында алған табысының кемінде 90 проценті мынадай қызмет түрлерін:
медициналық қызметтер көрсетуді (косметологиялық, санаторий-курорттық қызметтерді қоспағанда);
бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және (немесе) қосымша білім беру бойынша қызметтер көрсетуді;
ғылым саласындағы қызметті, атап айтқанда: іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді қоса алғанда, ғылыми-техникалық, инновациялық, ғылыми-зерттеу қызметті;
осы тармақшада көрсетілген қызмет түрлері бойынша консультациялық қызметтер көрсетуді жүзеге асырудан алынған табыс құрса, осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген ұйымнан басқа ұйым.
2. Дербес білім беру ұйымы бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығының сомасын анықтаған кезде осы Кодекстің 139-бабына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасы 100 процентке азайтылады.
Осы баптың 1-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетілген дербес білім беру ұйымы алған таза табыс немесе мүлік қатысушылардың арасында бөлінген салық кезеңдеріне осы тармақтың ережесі қолданылмайды.»;
141-баптың 2-тармағында:
4) тармақшадағы «салық төлеушілер корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептемейді және төлемейді, оның ішінде алдыңғы салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы жөніндегі декларацияны тапсырғанға дейінгі және кейінгі кезеңдері үшін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабын табыс етпейді.» деген сөздер «салық телеушілер;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

"5) налогоплательщики, соответствующие условиям пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.";
в пункте 1 статьи 156:
в подпункте 40) слово "банке." заменить словом "банке;";
дополнить подпунктом 41) следующего содержания:
"41) материальная выгода в виде следующих расходов, фактически произведенных автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в отношении иностранного лица-резидента, в связи с его деятельностью в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой организации:
на проживание;
на медицинское страхование;
на проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места осуществления такой деятельности в Республике Казахстан и обратно.";
в пункте 5 статьи 193:
в подпункте 14) слово "Казахстан." заменить словом "Казахстан;";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) доходы от выполнения работ, оказания услуг:
автономным организациям образования, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;
автономной организации образования, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, по видам деятельности, определенным подпунктом 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.";
в статье 198:
в пункте 1 после слова "установлено" дополнить словами "настоящей статьей и";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Юридическое лицо-нерезидент, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, при определении суммы корпоративного подоходного налога, подлежащей уплате в бюджет, уменьшает сумму исчисленного в соответствии со статьями 139 и 199 настоящего Кодекса корпоративного подоходного налога на 100 процентов в случае, если не менее 90 процентов полученных доходов в совокупном годовом доходе такого юридического лица-нерезидента составляют следующие доходы:
1) от выполнения работ, оказания услуг автономным организациям образования, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;
2) от выполнения работ, оказания услуг автономной организации образования, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, по видам деятельности, определенным подпунктом 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;";
в пункте 8 статьи 201:
в подпункте 13) слово "Казахстан." заменить словом "Казахстан;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:

«5) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының талаптарына сай келетін салық төлеушілер корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдерді есептемейді және төлемейді, оның ішінде алдыңғы салық кезеңі үшін корпоративтік табыс салығы жөніндегі декларацияны тапсырғанға дейінгі және кейінгі кезеңдері үшін төленуге жататын корпоративтік табыс салығы бойынша аванстық төлемдер сомасының есеп-қисабын табыс етпейді.»;
156-баптың 1-тармағында:
40) тармақшадағы «табыс» деген сөз «табыс;» деген сезбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 41) тармақшамен толықтырылсын:
«41) осы Кодекстің 135-1-бабында көрсетілген дербес білім беру ұйымы шетелдік резидент тұлғаның Қазақстан Республикасында осындай ұйымның жұмыстарын орындау, қызметтерін көрсету жөніндегі қызметіне байланысты іс жүзінде мынадай:
тұруға;
медициналық сақтандыруға;
Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі тұрғылықты жерінен Қазақстан Республикасындағы осындай қызметті жүзеге асыратын жеріне дейін және қайтар жолында әуе көлігімен жүруге жұмсалған шығыстары түріндегі материалдық пайда.»;
193-баптың 5-тармағында:
14) тармақшадағы «төлемдер салық салуға жатпайды» деген сөздер «төлемдер;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндагы 15) тармақшамен толықтырылсын:
«15) мынадай:
осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген дербес білім беру ұйымдарына;
осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында айқындалған қызмет түрлері бойынша осы Кодекстің 135-1-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген дербес білім беру ұйымына жұмыстар орындаудан, қызметтер көрсетуден түскен табыстар салық салуға жатпайды.»;
198-бапта:
1-тармақ «Кодекстің» деген сөзден кейін «осы бабында және» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлға бюджетке төленуге жататын корпоративтік табыс салығын айқындаған кезде, егер осындай резидент емес заңды тұлғаның жылдық жиынтық табысында алған табысының кемінде 90 процентін мынадай:
1) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген дербес білім беру ұйымдарына жұмыстар орындаудан, қызметтер көрсетуден;
2) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген дербес білім беру ұйымы осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында айқындалған қызмет түрлері бойынша жұмыстар орындауынан, қызметтер көрсетуінен алған табыстар құраса, осы Кодекстің 139 және 199-баптарына сәйкес есептелген корпоративтік табыс салығының сомасын 100 процентке азайтады.»;
201-баптың 8-тармағында:
13) тармақшасындағы «төлемдер салық салуға жатпайды.» деген сөздер «төлемдер;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:

"14) материальная выгода в виде следующих расходов фактически произведенных автономной организацией образования, указанной в пункте 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, в отношении физического лица-нерезидента, в связи с его деятельностью в Республике Казахстан по выполнению работ, оказанию услуг такой организации:
на проживание;
на медицинское страхование;
на проезд воздушным транспортом от места жительства за пределами Республики Казахстан до места работы в Республике Казахстан и обратно.";
в пункте 6 статьи 241:
в подпункте 2) слово "сделкам." заменить словом "сделкам;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) предоставленные работы, услуги являются работами, услугами, оказанными:
автономным организациям образования, указанным в подпунктах 2) -3) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса;
автономной организации образования, указанной в подпункте 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, по видам деятельности, определенным подпунктом 4) пункта 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса.";
в статье 274:
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) автономные организации образования, определенные пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, не имеющие неисполненного налогового обязательства по представлению налоговой отчетности на дату представления декларации по налогу на добавленную стоимость, в которой указано требование о возврате превышения налога на добавленную стоимость.";
в подпункте 1) пункта 3 слова "в подпункте 1)" заменить словами "в подпунктах 1) и 1-1)";
пункт 3 статьи 387 после цифры "135" дополнить словами "и пунктом 1 статьи 135-1";
в статье 398:
пункт 1 после слов "указанных в пунктах 2, 3," дополнить цифрами "3-1";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Юридические лица, определенные пунктом 1 статьи 135-1 настоящего Кодекса, исчисляют налог на имущество по ставке 0 процента к налоговой базе.".
3. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный и газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 42) слова "со стопроцентным участием государства в его уставном капитале" исключить;
в подпункте 121) слово "населения." заменить словом "населения;";
дополнить подпунктом 122) следующего содержания:

«14) осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармақшасында көрсетілген дербес білім беру ұйымы резидент емес жеке тұлғаның Қазақстан Республикасында осындай ұйымның жұмыстарын орындау, қызметтерін көрсету жөніндегі қызметіне байланысты іс жүзінде мынадай:
тұруға;
медициналық сақтандыруға;
Қазақстан Республикасынан тысқары жердегі тұрғылықты жерінен Қазақстан Республикасындағы осындай қызметті жүзеге асыратын жеріне дейін және қайтар жолында әуе көлігімен жүруге жұмсалған шығыстары түріндегі материалдық пайда салық салуға жатпайды.»;
241-баптың 6-тармағында:
2) тармақшасындағы «жүргізілсе, осы баптың ережелері қолданылмайды» деген сөздер «жүргізілсе;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) ұсынылған жұмыстар, қызметтер:
осы Кодекстің 135-1 бабының 1-тармағының 2)-3) тармақшаларында керсетілген дербес білім беру ұйымдарына;
осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында айқындалған қызмет түрлері бойынша осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген дербес білім беру ұйымына көрсетілген жұмыстар, қызметтер болып табылса, осы баптың ережелері қолданылмайды.»;
274-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) қосылған құн салығының асып кеткен сомасын қайтару туралы талап көрсетілген, қосылған құн салығы жөніндегі декларацияны табыс ету күні салық есептілігін табыс ету бойынша орындалмаған салық міндеттемелері жоқ, осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған дербес білім беру ұйымдарының»;
3-тармақтың 1) тармақшасындағы «1) тармақшасында» деген сездер «1) және 1-1) тармақшаларында» деген сөздермен ауыстырылсын;
387-баптың 3-тармағы «3-тармағында» деген сөздерден кейін «және 135-1-бабының 1-тармағында» деген сөздермен толықтырылсын;
398-бапта:
1-тармақтағы «3-тармақтарында» деген сөздер «3, 3-1-тармақтарында» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Осы Кодекстің 135-1-бабының 1-тармағында айқындалған заңды тұлғалар мүлік салығын салық базасына 0 процент ставкасы бойынша есептейді.».
3. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 1-тармағында:
42) тармақшасындағы «, жарғылық капиталына мемлекеттің жүз проценттік қатысуы бар» деген сөздер алып тасталсын;
121) тармақшасындағы «объектілер.» деген сөз «объектілер;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 122) тармақшамен толықтырылсын:

"122) ядерная медицина - область медицины, в которой с целью профилактики, диагностики и лечения различных заболеваний органов и систем человека, включая онкологические заболевания, применяются радиоактивные нуклиды - самостоятельно или в виде препаратов их содержащих.";
статью 6 дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) утверждает концепцию развития ядерной медицины в Республике Казахстан;";
в статье 170:
пункт 5 после слов "с государственным участием, "дополнить словами" а также в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях,";
пункт 6 дополнить словами ", а также в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях.";
пункт 7 после слов "с государственным участием," дополнить словами "а также в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях,";
подпункт 1) пункта 1 статьи 172 после слов "с государственным участием," дополнить словами "а также в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях,";
статью 176 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Документ, дающий право заниматься клинической деятельностью или свидетельствующий о присвоении квалификационной категории, полученный специалистами за рубежом и приглашенными к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях, приравнивается к сертификату специалиста без присвоения категории, действующему на территории Республики Казахстан.
Порядок приглашения организациями здравоохранения иностранных специалистов, а также выдача сертификата специалиста иностранным специалистам на территории Республики Казахстан определяются уполномоченным органом в области здравоохранения.".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 7, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
пункт 2 статьи 17 после слова "образованы" дополнить словами "автономные некоммерческие организации образования, создаваемые Правительством Республики Казахстан,";
пункт 1 статьи 19 дополнить словами "и в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.";
пункт 3 статьи 23 после слов "частное учреждение" дополнить словами ", автономная некоммерческая организация образования";
статью 39 дополнить пунктом 5 следующего содержания:

«122) ядролық медицина - онкологиялық ауруларды қоса алғанда, адам ағзасы мен жүйесінің әртүрлі ауруларының профилактикасы, диагностикасы және емдеу мақсатында дербес немесе оларды қамтитын препараттар түрінде радиоактивті нуклидтер қолданылатын медицина саласы.»;
6-бап мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
«27-1) Қазақстан Республикасындағы ядролық медицинаны дамыту тұжырымдамасын бекітеді;»;
170-бапта:
5-тармақ «ғана» деген сөздің алдынан «, сондай-ақ Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншілес ұйымдарында» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ «жүргізіледі» деген сөздің алдынан «, сондай-ақ Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншілес ұйымдарында» деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақ «ғана» деген сөздің алдынан «, сондай-ақ Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншілес ұйымдарында» деген сөздермен толықтырылсын;
172-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы «трансплаттау» деген сөздің алдынан «, сондай-ақ Денсаулық саласындағы ұлттық холдингте және оның еншілес ұйымдарында» деген сөздермен толықтырылсын;
176-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Шетелде мамандар және Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншілес ұйымдарында кәсіби медициналық қызметті жүзеге асыруға шақырылғандар алған клиникалық қызметпен айналысуға құқық беретін немесе біліктілік санатының берілгені туралы куәландыратын құжат Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген санат берілмейтін маманның сертификатына теңестіріледі.
Денсаулық сақтау ұйымдарының шетелдік мамандарды шақыру тәртібін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік мамандарға маман сертификатын беруді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындайды.».
4. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 7, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат):
17-баптың 2-тармағындағы «Нотариалдық» деген сөз «Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдары, нотариалдық » деген сөздермен ауыстырылсын;
19-баптың 1-тармағы «нәтижесінде» деген сөзден кейін «және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда» деген сөздермен толықтырылсын;
23-баптың 3-тармағы «мекемені» деген сөзден кейін «, дербес коммерциялық емес білім беру ұйымын» деген сөздермен толықтырылсын;
39-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Положения пунктов 1 - 3 настоящей статьи не распространяются на автономные некоммерческие организации образования, регулируемые специальным законом Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3; ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4; № 9-10, ст. 50; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 8, ст. 41):
часть вторую пункта 1 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"Нормы настоящего Закона о квотировании иностранной рабочей силы и выдаче разрешений на ее привлечение не распространяются на иностранцев и лиц без гражданства:
работающих в региональном финансовом центре города Алматы на должностях руководителей и специалистов с послесредним и высшим образованием, с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
работающих в автономных некоммерческих организациях образования регулируемых специальным законом Республики Казахстан, "Назарбаев Фонд", а также в организациях "Назарбаев Университет", на должностях руководителей и специалистов с высшим образованием, с подтвержденными документами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
6. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст. 55; № 21-22, ст. 160; 2004 г., № 23, ст. 140; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 10, ст. 52; № 16, ст. 99; 2007 г., № 4, ст. 28, 33; № 9, ст. 67; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 17-18, ст. 72; № 21, ст. 97; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; 2010 г., № 5, ст. 23):
пункт 4-3 статьи 34 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан".
7. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и налогообложения", опубликованный газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2010 г.):
в части первой пункта 9 статьи 4 после слов "государственными органами," дополнить словами "автономными некоммерческими организациями образования, регулируемыми специальным законом Республики Казахстан, в том числе иностранными юридическими лицами, внедряющими и (или) реализующими образовательные программы в указанных организациях,".

«5. Осы баптың 1-3-тармақтарының ережелері Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарына қолданылмайды.».
5. «Халықты жұмыспен қамту туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3; 18-құжат, 2004 ж., № 2; 10-құжат, 2005 ж., № 7-8; 19-құжат, № 17-18; 76-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; 2007 ж., № 2; 14, 18-құжаттар, № 3; 20-құжат, № 8; 52-құжат; № 9; 67-құжат, № 15; 106-құжат; № 20; 152-құжат; 2009 ж., № 1, 4-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат, № 8, 41-құжат):
11-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Осы Заңның шетелдік жұмыс күшін квоталау және оны тартуға рұқсат беру туралы нормалары:
Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында басшылар және мамандар лауазымында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар орта білімнен кейінгі және жоғары білімді;
Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарында, «Назарбаев Қорында», сондай-ақ «Назарбаев Университеті» ұйымдарында басшылар және мамандар лауазымында жұмыс істейтін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен расталған құжаттары бар жоғары білімді шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылмайды.».
6. «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж:, № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
34-баптың 4-3-тармағы «Қазақстан» деген сөздің алдынан «Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе,» деген сөздермен толықтырылсын.
7. «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; 2010 жылғы 3 шілдеде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
4-баптың 9-тармағының бірінші бөлігі «органдар,» деген сөзден кейін «Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдары, оның ішінде көрсетілген ұйымдарда білім беру бағдарламаларын енгізетін және (немесе) іске асыратын шетелдік заңды тұлғалар,» деген сөздермен толықтырылсын.

8. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23):
пункт 9 статьи 14 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.";
в статье 26:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Прием на обучение в автономные некоммерческие организации образования, регулируемые специальным законом Республики Казахстан, осуществляется без применения процедур единого национального тестирования в порядке, определяемом указанными организациями.";
пункт 5 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) лица, имеющие документы, приравненные к документам государственного образца;";
пункт 1 статьи 39 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Документы об образовании автономных некоммерческих организаций образования, регулируемых специальным законом Республики Казахстан, приравниваются к документам об образовании государственного образца и дают их обладателям права, аналогичные правам, предусмотренным для обладателей документов государственного образца о соответствующем уровне образования и (или) квалификации.";
в статье 40:
пункт 2 после слов "получения лицензии" дополнить словами ", если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан,";
пункт 3 дополнить словами ", если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

8. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):
14-баптың 9-тармағындағы «Білім» деген сөз «Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, білім» деген сөздермен ауыстырылсын;
26-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарына оқуға қабылдау бірыңғай ұлттық тестілеу рәсімдерін қолданбастан, аталған ұйымдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) мемлекеттік үлгідегі құжаттарға теңестірілген құжаттары бар адамдардың;»;
39-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасының арнайы заңымен реттелетін дербес коммерциялық емес білім беру ұйымдарының білім туралы құжаттары мемлекеттік үлгідегі білім туралы құжаттарға теңестіріледі және олардың иелеріне тиісті білім және (немесе) біліктілік деңгейі туралы мемлекеттік үлгідегі құжаттардың иелеріне көзделген құқықтарға ұқсас құқықтар береді.»;
40-бапта:
2-тармақтағы «Білім» деген сөз «Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, білім» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы «Білім» деген сөз «Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, білім» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті