О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2345
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2010 года № 929
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2345 «О Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2010 - 2014 годы» следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий на 2010 - 2014 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 2. «Анализ текущей ситуации»:
абзац двадцать девятый исключить;
в абзаце сорок четвертом слова «2010 - 2012 годах» заменить словами «2012 году»;
абзац сорок пятый и пятьдесят первый исключить;
в разделе 3. «Стратегические направления, цели и задачи деятельности Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий»:
в Стратегическом направлении 1. «Обеспечение условий эффективного функционирования и развития субъектов естественных монополий»:
в цели 1. «Повышение эффективности деятельности субъектов естественных монополий»:
в задаче 1.1. «Создание условий для увеличения количества СЕМ, имеющих План мероприятий по ликвидации сверхнормативных потерь, снижению нормативных потерь и затрат» строку:
«
Разработка методики определения
механизмов и направлений снижения и
оптимизации затрат при предоставлении
регулируемых услуг
шт.
1
»
исключить;
в задаче 1.2. «Совершенствование нормативно-правовой базы в целях повышения эффективности деятельности субъектов, с соблюдением баланса интересов потребителей и субъектов» строку:
«
Разработка стандартов оказания услуг
субъектами естественных монополий
шт.
1
»
исключить;
таблицу «Соответствие стратегических целей государственного органа стратегическим целям государства» изложить в следующей редакции:
«Соответствие стратегических целей государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические
направления и цели
государственного
органа
Стратегические цели государства, на
реализацию которых направлены цели
государственного органа
Наименование
стратегического
документа,
нормативного
правового акта
Стратегическое направление 1. Обеспечение условий эффективного
функционирования и развития субъектов естественных монополий
Цель 1. Повышение
эффективности
деятельности
субъектов
естественных
монополий
В предстоящий период
предусматривается:
повышение эффективности деятельности
субъектов естественных монополий путем
внедрения в практику нового метода
стимулирующего регулирования -
сравнительного анализа для
установления тарифов, учитывающих
степень эффективности деятельности
региональных электросетевых компаний
(далее - РЭК), что создаст у субъектов
естественных монополий стимулы к
оптимизации деятельности и технологий
оказания услуг;
введение дифференциации тарифов на
услуги водоснабжения, по группам
потребителей и в зависимости от
объемов потребления при установлении
величины потребления воды, что
позволит обеспечить социальную
справедливость, предусматривающую
дифференциацию оплаты услуг в
соответствии с повышенными условиями
комфортности, а также использованием
воды в коммерческих целях;
введение предельных уровней цен на
услуги субъектов регулируемого рынка,
предоставляющих субъектам
регулируемого рынка возможность
гибкого реагирования на изменения,
происходящие на регулируемых рынках,
не превышая установленного уровня цен.
При этом регулирующий орган вправе
снижать цены при проведении
экспертизы.
Изменение тарифов, влияющих на
развитие отраслей экономики,
предусматривается с учетом
запланированного коридора инфляции, а
также вклада регулируемых услуг в
уровень инфляции, определяемого
Правительством.
Будет усовершенствована методология
расчета тарифов для стимулирования
субъектов естественных монополий к
повышению производительности и
снижению затрат на основе ликвидации
сверхнормативных и сокращения
нормативных потерь.
Указ Президента
Республики Казахстан
от 19 марта 2010 года №
958 «О Государственной
программе по форсиро-
ванному индустриально-
инновационному развитию
Республики Казахстан на
2010-2014 годы и
признании утратившими
силу некоторых указов
Президента Республики
Казахстан»
Модернизация инфраструктуры ЖКХ будет
сопровождаться снижением удельных
эксплуатационных затрат, внедрением
ресурсосберегающих технологий,
повышением эффективности тарифного
регулирования, позволяющего
ликвидировать сверхнормативные и
сократить нормативные потери субъектов
естественных монополий
Указ Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года
№ 922 «О Стратегическом
плане развития
Республики Казахстан до
2020 года»
Цель 2. Обеспечение
стабильного уровня
регулируемых тарифов
(цен)
К 2012 году будут разработана и
внедрена долгосрочная тарифная
политика формирования тарифов на
передачу и распределение
электроэнергии
К 2013 году будут утверждены
предельные тарифы на услуги
магистральной железнодорожной сети
на долгосрочный период
Указ Президента
Республики Казахстан
от 1 февраля 2010 года
922 «О Стратегическом
плане развития
Республики Казахстан
до 2020 года»
";

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2345 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қыркүйектегі № 929 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің» 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2345 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Ағымдағы жағдайды талдау» деген 2-бөлімде:
жиырма тоғызыншы абзац алып тасталсын;
қырық төртінші абзацта «2010 - 2012 жылдары» деген сөздер «2012 жылы» деген сөздермен ауыстырылсын;
қырық бесінші және елу бірінші абзацтар алып тасталсын;
«Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі» қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері» деген 3-бөлімде:
«Табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуінің және дамуының жағдайларын қамтамасыз ету» деген 1-стратегиялық бағытта:
«Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру» деген 1-мақсатта:
«Нормативтен тыс ысыраптарды жою, нормативтік ысыраптар мен шығындарды төмендету жөніндегі іс-шаралар жоспары бар ТМС санын арттыру үшін жағдайлар жасау» деген 1.1-міндетте:
«
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде шығындарды төмендету мен оңтайландырудың тетіктерін және бағыттарын айқындау әдістемесін әзірлеу
дана
1
»
деген жол алып тасталсын;
«Субъектілер қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында нормативтік-құқықтық базаны тұтынушылар мен субъектілер мүдделерінің теңгерімін сақтай отырып жетілдіру» деген 1.2-міндетте:
«
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтер көрсету стандарттарын әзірлеу
дана
1
»
деген жол алып тасталсын;
«Мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі» деген кесте мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік органның стратегиялық мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі
Мемлекеттік органның стратегиялық бағыттары мен мақсаттары
Мемлекеттік органның мақсаттары іске асыруға бағытталған мемлекеттің стратегиялық мақсаттары
Стратегиялық құжаттың, нормативтік құқықтық актінің атауы
1-стратегиялық бағыт.
Табиғи монополиялар субъектілерінің тиімді жұмыс істеуінің және дамуының жағдайларын қамтамасыз ету
1-мақсат.
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру
Алдағы кезеңде мыналар көзделеді:
өңірлік электр желілері компаниялары (бұдан әрі - ӨЭК) қызметінің тиімділігі дәрежесін ескеретін тарифтер белгілеу үшін реттеуді ынталандыру салыстырмалы талдаудың жаңа әдісін тәжірибеге енгізу жолымен табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігін арттыру, бұл табиғи монополиялар субъектілеріндегі қызметті және қызмет көрсету технологияларын оңтайландыруға ынталандыру жасайды;
тұтынушылар топтары бойынша және суды тұтыну шамасын белгілеген кездегі тұтыну көлемдеріне байланысты сумен жабдықтау қызметтеріне сараланған тарифтер енгізу, бұл жоғары қолайлылық жағдайларына, сондай-ақ судың коммерциялық мақсаттарға жұмсалуына сәйкес қызметтерге сараланған ақы төлеуді көздейтін әлеуметтік әділеттілікті қамтамасыз етуге мүмкіндік береді;
реттелетін нарық субъектілеріне белгіленген баға деңгейлерін көтермей реттелетін нарықтарда болып жатқан өзгерістерге икемді ден қоюға мүмкіндік беретін реттелетін нарық субъектілері қызметтеріне бағаның шектелген деңгейлерін енгізу. Бұл ретте реттеуші орган сараптама жүргізген кезде бағаны төмендетуге құқылы.
Экономика сапаларының дамуына әсер ететін тарифтердің өзгеруі инфляцияның жоспарланған дәлізі, сондай-ақ Үкімет айқындайтын инфляция деңгейіне реттелетін қызметтердің үлесі ескеріле отырып көзделеді.
Табиғи монополиялар субъектілерін нормадан тыс шығынды жою және нормативтік шығынды ысырапты қысқарту негізінде өнімділікті арттыруға және шығындарды азайтуға ынталандыру үшін тарифтерді есептеу әдіснамасы жетілдірілетін болады.
«Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық - инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы
ТКШ инфрақұрылымын жаңғырту пайдаланудың үлестік шығындарын азайту, ресурстар үнемдейтін технологияларды енгізу, табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен жоғары ысыраптарын жоюға және нормативтік шығындарды азайтуға мүмкіндік беретін тарифтік реттеудің тиімділігін арттырумен қатар жүреді
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
2-мақсат.
Реттелетін тарифтердің (бағалардың) тұрақты деңгейін қамтамасыз ету
2012 жылға қарай электр энергиясын беру мен бөлуге арналған тарифтерді қалыптастырудың ұзақ мерзімді тарифтік саясаты әзірленеді және енгізіледі
2013 жылға қарай магистральдық темір жол желісі қызметтерінің ұзақ мерзімді кезеңге арналған шекті тарифтері бекітіледі
«Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 1 ақпандағы № 922 Жарлығы
»;

в разделе 5. «Нормативные правовые акты» пункт 5 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов

«Нормативтік кұқықтық актілер» деген 5-бөлімде 5-тармақ алып тасталсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов