Об утверждении Единой методики расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 сентября 2010 года № 964. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 596
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.07.2015 № 596 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2012 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 55) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Единую методику расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2012 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 367 "Об утверждении Единой методики расчета организациями казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 16, ст. 135);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 3 сентября 2009 года № 1298 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 367" (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 37, ст. 360).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 сентября 2010 года № 964
Единая методика
расчета организациями местного содержания
при закупке товаров, работ и услуг
Сноска. Единая методика расчета в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2012 № 463 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
1. Настоящая Единая методика расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг (далее - Единая методика) разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании", от 21 июля 2007 года "О государственных закупках", от 7 июля 2006 года "О концессиях", Указом Президента Республики Казахстан от 27 января 2009 года № 733 "О некоторых вопросах казахстанского содержания при закупке товаров, работ и услуг, приобретаемых организациями и государственными органами".

Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 964 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 шілдедегі № 596 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.07.2015 № 596 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.14 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабы 55) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.14 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) «Ұйымдардың тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 наурыздағы № 367 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 16, 135-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 20 наурыздағы № 367 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 қыркүйектегі № 1298 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 37, 360-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 20 қыркүйектегі
№ 964 қаулысымен
бекітілген
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу
кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің
бірыңғай әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.14 № 463 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесі (бұдан әрі - Бірыңғай әдістеме) Қазақстан Республикасының «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы, «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі,  «Концессиялар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі заңдарына, «Ұйымдар мен мемлекеттік органдар сатып алатын тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу кезінде қазақстандық қамтудың кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 қаңтардағы № 733 Жарлығына сәйкес әзірленді.

2. Единая методика предназначена для расчета местного содержания при закупке товаров, работ и услуг:
1) государственными органами, государственными учреждениями, а также государственными предприятиями, юридическими лицами, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству и аффилиированными с ними юридическими лицами, осуществляющими приобретение товаров, работ и услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
2) национальными управляющими холдингами, национальными холдингами, национальными компаниями, их дочерними и аффилиированными компаниями, иными юридическими лицами с участием государства;
3) недропользователями и (или) лицами, уполномоченными недропользователями осуществлять закуп товаров, работ и услуг в соответствии с Законом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
4) организациями, закупки товаров, работ и услуг которых подлежат мониторингу местного содержания, в соответствии с перечнем, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
5) концессионерами.
3. Расчет местного содержания при закупках товаров, работ и услуг проводится с целью:
1) мониторинга и контроля соблюдения обязательств по закупкам в части местного содержания;
2) определения степени вовлеченности отечественных предприятий в поставки товаров, работ и услуг;
3) оценки уровня конкурентоспособности отечественной промышленности.
4. Расчет местного содержания (КСт) в договоре на поставку товаров производится по формуле:
где:
n – общее количество наименований товаров, поставляемых поставщиком в целях исполнения договора на поставку товаров;
i – порядковый номер товара, поставляемого поставщиком в целях исполнения договора на поставку товаров;
СТi – стоимость i-ого товара;
Ki – доля местного содержания в товаре, указанная в сертификате о происхождении товара формы "СТ-KZ";
Кi = 0, в случае отсутствия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"; если иное не установлено пунктами 78 настоящей Единой методики расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг;
S – общая стоимость договора.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.10.2012 № 1336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

2. Бірыңғай әдістеме:
1) «Мемлекеттік сатып алу туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың, мемлекеттік мекемелердің, сондай-ақ мемлекеттік кәсіпорындардың, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың және олармен аффилиирленген заңды тұлғалардың;
2) ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың, олардың еншілес және аффилиирленген компанияларының, мемлекет қатысатын өзге де заңды тұлғалардың;
3) жер қойнауын пайдаланушылардың және (немесе) «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жер қойнауын пайдаланушылар тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыруға уәкілеттік берген тұлғалардың;
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тізбеге сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуы жергілікті қамтудың мониторингіне жататын ұйымдардың;
5) концессионерлердің тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеуіне арналған.
3. Тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеу мынадай мақсаттарда жүргізіледі:
1) жергілікті қамту бөлігінде сатып алу бойынша міндеттемелердің сақталу мониторингі және оны бақылау;
2) тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді жеткізудегі отандық кәсіпорындардың тартылу дәрежесін айқындау;
3) отандық өнеркәсіптің бәсекеге қабілеттілік деңгейін бағалау.
4. Тауарларды жеткізуге арналған шарттағы жергілікті қамтуды (ҚҚт) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
n
ҚҚТ  = 100% (ТҚi х Қi) / S,
i=1
мұндағы:
n – тауарларды жеткізуге арналған шартты орындау мақсатында жеткізуші жеткізетін тауарлар атауының жалпы саны;
і - тауарды жеткізуге арналған шартты орындау мақсатында жеткізуші жеткізетін тауардың реттік нөмірі;
ТҚі - і-тауардың құны;
Қі - «СТ-КZ» нысанының тауардың шығу тегі туралы сертификатта көрсетілген тауардағы жергілікті қамтудың үлесі;
Егер осы Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесінің 7, 8-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, «CT-KZ» нысанының тауардың шығу тегі туралы сертификаты болмаған жағдайда Кі = 0;
S - шарттың жалпы құны.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1336 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

5. Расчет местного содержания (КСр/у) в договоре на выполнение работы (оказание услуги), производится по формуле:
где:
m – общее количество j-ых договоров, заключенных в целях выполнения работы (оказания услуги), включая договор между заказчиком и подрядчиком, договоры между подрядчиком и субподрядчиками и т.д.;
j – порядковый номер договора, заключенного в целях выполнения работы (оказания услуги);
СДj – стоимость j-ого договора;
СTj – суммарная стоимость товаров, закупленных поставщиком или субподрядчиком в целях исполнения j-ого договора;
ССДj – суммарная стоимость договоров субподряда, заключенных в целях исполнения j-ого договора;
Rj – доля фонда оплаты труда казахстанских кадров в общем фонде оплаты труда работников поставщика или субподрядчика, выполняющего j-ый договор;
n – общее количество наименований товаров, закупленных поставщиком или субподрядчиком в целях исполнения j-ого договора;
i – порядковый номер товара, закупленного поставщиком или субподрядчиком в целях исполнения j-ого договора;
СТi – стоимость i-ого товара;
Ki – доля местного содержания в товаре, указанная в сертификате о происхождении товара формы "СТ-KZ";
Кi = 0, в случае отсутствия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ"; если иное не установлено пунктами 78 настоящей Единой методики расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг;
S – общая стоимость договора.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.10.2012 № 1336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5-1. Rj - доля фонда оплаты труда казахстанских кадров в общем фонде оплаты труда работников поставщика или субподрядчика, выполняющего j-ый договор, рассчитывается по следующей формуле:
Rj = ФОТРК/ФОТ,
где:
ФОТРК – фонд оплаты труда казахстанских кадров поставщика или субподрядчика, выполняющего j-ый договор, за период действия j-го договора;
ФОТ – общий фонд оплаты труда работников поставщика или субподрядчика, выполняющего j-ый договор, за период действия j-го договора.
6. Расчет местного содержания (КС) в закупках заказчика за отчетный период производится по формуле:
,
где:
n – общее количество договоров о закупках;
i – порядковый номер договора о закупках;
КСi – местное содержание в i-ом договоре о закупках;
СДi – стоимость i-ого договора о закупках;
S – общая стоимость договоров.

5. Жұмыстарды (қызметтерді көрсетуге) орындауға арналған шарттағы жергілікті қамтуды (ҚҚж/қ) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
m                            n
((ШҚjТҚjШЖҚj) х Rj + (ҚҚi х Қi))
j=1                          i=1
ҚҚж/қ  = 100% х –––––––––––––––––––––––––––––––––––––––,
S
мұндағы:
m - тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы шартты, мердігерлер мен қосалқы мердігерлер және т.б. арасындағы шарттарды қоса алғанда, жұмысты орындау (қызмет көрсету) мақсатында жасалған шарттардың жалпы саны;
j - жұмысты орындау (қызмет көрсету) мақсатында жасалған шарттың реттік нөмірі;
ШҚj -j-шартының құны;
ТҚj -j-шартын орындау мақсатында жеткізуші немесе қосалқы мердігер сатып алған тауарлардың жиынтық құны;
ШЖҚj - j-шартын орындау мақсатында жасалған қосалқы мердігерлік шарттардың жиынтық құны;
Rj - j-шартын орындайтын жеткізушінің немесе қосалқы мердігердің қызметкерлерге еңбекақы төлеудің жалпы қорындағы қазақстандық кадрларға еңбекақы төлеу қорының үлесі;
n - j-шартын орындау мақсатында жеткізуші және қосалқы мердігерлер сатып алатын тауарлар атауының жалпы саны;
і - j-шартын орындау мақсатында жеткізуші немесе қосалқы мердігер сатып алған тауардың реттік нөмірі;
ТҚі - i-тауардың құны;
Қі - «СТ-КZ» нысанының тауардың шығу тегі туралы сертификаты көрсетілген тауардағы жергілікті қамтудың үлесі;
Егер осы Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде ұйымдардың жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесінің 7, 8-тармақтарында өзгеше белгіленбесе, «CT-KZ» нысанының тауардың шығу тегі туралы сертификаты болмаған жағдайда Кі = 0;
S - шарттың жалпы құны.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1336 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
5-1. Rj - j-шартын орындайтын жеткізушінің немесе қосалқы мердігердің қызметкерлерге еңбекақы төлеудің жалпы қорындағы қазақстандық кадрларға еңбекақы төлеу қорының үлесін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Rj = ҚРЕТҚ/ЕЖҚ
мұндағы:
ҚРЕТҚ – j-шартының қолдану мерзімінде j-шартын орындайтын жеткізушінің немесе қосалқы мердігердің қазақстандық кадрларының еңбекақысын төлеу қоры;
ЕЖҚ – j-шартының қолдану мерзімінде j-шартын орындайтын жеткізушінің немесе қосалқы мердігердің жұмысшыларының еңбекақысын төлеудің жалпы қоры.
6. Есепті кезеңде тапсырыс берушінің сатып алуындағы жергілікті қамтуды (ҚҚ) есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
n
ҚҚ  = (ҚҚi х ШҚi) / S,
i=1
мұндағы:
n – сатып алу туралы шарттардың жалпы саны;
і – сатып алу туралы шарттың реттік нөмірі;
ҚҚі – сатып алу туралы і-шарты бойынша жергілікті қамту;
ШҚі – сатып алу туралы жасалған і-шарттың құны;
S – шарттың жалпы құны.

7. При расчете местного содержания в договоре на поставку товаров или работ, где использовались сырьевые товары, приобретенные у резидентов Республики Казахстан, не требующие подтверждения сертификатом о происхождении товара для внутреннего обращения формы "CT-KZ", предусмотренные приложением к настоящей Единой методике, Ki приравнивается к единице без подтверждения сертификатом о происхождении товара для внутреннего обращения формы "CT-KZ".

7. Осы Бірыңғай әдістеменің қосымшасында көзделген «CT-KZ» нысанының ішкі айналымы үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатпен расталуын талап етпейтін Қазақстан Республикасының резиденттерінен сатып алынған, шикізат тауарлары пайдаланылған тауарларды немесе жұмыстарды жеткізуге арналған шартта жергілікті қамтуды есептеу кезінде Кі «CT-KZ» нысанының ішкі айналымы үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатпен расталмай бірлікке теңестіріледі.

Сноска. Единая методика дополнена пунктом 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.10.2012 № 1336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
8. При расчете местного содержания по договорам с субъектами естественных монополий, включенных в Государственный регистр субъектов естественных монополий, коэффициент Кi и Rj приравнивается к единице.
Сноска. Единая методика дополнена пунктом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.10.2012 № 1336 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Приложение
к Единой методике расчета
организациями местного содержания
при закупке товаров, работ и услуг
Перечень сырьевых товаров, приобретенных у резидентов
Республики Казахстан, не требующих подтверждения сертификатом о
происхождении товара для внутреннего обращения формы "CT-KZ"

Ескерту. Бірыңғай әдістеме 7-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1336 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8. Табиғи монополия субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген табиғи монополиялар субъектілерімен шарттар бойынша жергілікті қамтуды есептеу кезінде Kі және Rj коэффициенті бірлікке теңестіріледі.
Ескерту. Бірыңғай әдістеме 8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1336 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Тауарларды, жұмыстар мен
көрсетілетін қызметтерді сатып алу
кезінде ұйымдардың жергілікті
қамтуды есептеуінің бірыңғай
әдістемесіне қосымша
Қазақстан Республикасының резиденттерінен сатып алынған, «CT-KZ» нысанының ішкі айналымы үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатпен растауды талап етпейтін шикізат тауарларының тізбесі