Об утверждении Правил (методики) ценообразования на концентрат природного урана
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 февраля 2011 года № 74.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 11.07.2014 № 791 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 10 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила (методику) ценообразования на концентрат природного урана.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 11.07.2014 № 791 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 февраля 2011 года № 74
Правила (методика) ценообразования на концентрат природного урана
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 11.07.2014 № 791 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила (методика) ценообразования на концентрат природного урана (далее - Правила) устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации концентрата природного урана по сделкам, совершаемым в соответствии с контрактами на куплю-продажу концентрата природного урана, за исключением сделок с Управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии, указанным в разделе 7 настоящих Правил, а также французским оператором атомных электростанций Electricite de France, указанным в разделе 8 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2015 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Термины, определения и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидаларын (әдістемесін) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 ақпандағы № 74 Қаулысы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 791 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Трансферттік баға белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 5 шілдедегі Заңының 10-бабы 10-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 791 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап он
күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 ақпандағы
№ 74 қаулысымен
бекітілген
Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі)
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.07.2014 № 791 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Табиғи уран концентратына баға белгілеу қағидалары (әдістемесі) (бұдан әрі – Қағидалар) осы Қағидалардың 7-бөлімінде көрсетілген Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің Сатып алу және материалдық қорлар басқармасымен, сондай-ақ осы Қағидалардың 8-бөлімінде көрсетілген EIectricite de France француз атом электр станциялары операторымен жасалған мәмілелерді қоспағанда, табиғи уран концентратын сатып алу-сату келісімшарттарына сәйкес жасалатын мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер, анықтамалар және аббревиатуралар
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. Термины, определения и аббревиатуры, используемые в настоящих Правилах:
1) обогащенный урановый продукт (ОУП) – необлученный уран в форме гексафторида урана, имеющий концентрацию изотопа U-235 в уране до 5 % (определяется путем деления общего веса изотопа U-235, содержащегося в ядерном материале, на общий вес всех изотопов урана, содержащихся в ядерном материале, и умножения на 100 для определения весового процента (% вес.);
2) дисконт – скидка с цены, предоставляемая продавцом покупателю, устанавливаемая в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, равная значению от 0 (нуля) до 8 (восьми) процентов при сделках, совершаемых на территории Республики Казахстан, от 0 (нуля) до 5 (пяти) процентов при экспортных сделках и сделках, совершаемых вне территории Республики Казахстан, выражается в процентах (%);
3) дифференциал – размер корректировки, применяемый для приведения в сопоставимые экономические условия цены сделки и цены из источника информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан о трансфертном ценообразовании, выраженный в долларах США за фунт концентрата природного урана или в тенге за килограмм урана. Составляющие дифференциала должны подтверждаться документально или официально признанными источниками информации.
При этом дифференциал, касающийся расходов, связанных с доставкой концентратов природного урана до конверсионных предприятий по сделкам, осуществленным акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" с резидентами Республики Казахстан, подтверждается в соответствии с внутренними правилами акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром". Транспортный дифференциал для поставок урана на территорию КНР подтверждается официальным документом Китайской корпорации ядерной энергетической промышленности (CNEIC) и/или покупателя концентрата природного урана.
4) краткосрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана не более 6 (шести) месяцев с даты заключения контракта, в том числе заключенного в рамках действия рамочного соглашения. Краткосрочный контракт должен быть заключен не позднее 2 (двух) месяцев с даты принятия (акцепта) оферты.
5) цена сделки – цена реализации фунта концентрата природного урана, рассчитанная по формуле, установленной в контракте в соответствии с настоящими Правилами. В случае, если валютой платежа по контракту является не доллар США, то к цене сделки применяется указанный в контракте коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по курсу, действующему на дату перехода права собственности;

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер, анықтамалар және аббревиатуралар:
1) байытылған уран өнімі (БУӨ) – урандағы U-235 изотопының концентрациясы 5 %-ға дейін уран гексафториді нысанындағы сәулелендірілмеген уран (ядролық материалдағы U-235 изотопының жалпы салмағын ядролық материалдағы барлық уран изотоптарының жалпы салмағына бөлу және салмақ пайызын (салмақ %-ы) анықтау үшін 100-ге көбейту арқылы анықталады);
2) дисконт – сатушы сатып алушыға ұсынатын, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленетін, Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын мәмілелер кезінде 0 (нөлден) 8 (сегіз) пайызға дейінгі, экспорттық мәмілелер және Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде жасалатын мәмілелер кезінде 0 (нөлден) 5 (бес) пайызға дейінгі мәнге тең бағадан жеңілдік, пайызбен (%) көрсетіледі;
3) дифференциал – табиғи уран концентратының бір фунтына АҚШ долларымен немесе уранның бір килограмы үшін теңгемен көрсетілген, Қазақстан Республикасының трансферттік баға белгілеу туралы заңнамасына сәйкес мәміле бағасын немесе ақпарат көздерінен алынған бағаны салыстырмалы экономикалық жағдайға келтіру үшін қолданылатын түзету мөлшері. Дифференциалдың құрамдас бөлшектері құжаттамамен немесе ресми қабылданған ақпарат көздерімен расталуға тиіс.
Бұл ретте "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы Қазақстан Республикасының резиденттерімен жүзеге асырған мәмілелер бойынша табиғи уран концентраттарын конверсиялық кәсіпорындарға дейін жеткізумен байланысты шығыстарға қатысты дифференциал "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы ішкі қағидаларына сәйкес расталады. Уранды ҚХР аумағына жеткізуге арналған көлік дифференциалы Қытай ядролық энергетикалық өнеркәсіп корпорациясының (CNEIC) және/немесе табиғи уран концентратын сатып алушының ресми құжатымен расталады;
4) қысқа мерзімді келісімшарт – келісімшартты, соның ішінде негіздемелік келісімнің қолданылуы шеңберінде жасасқан келісімшартты жасасқан күннен бастап 6 (алты) айдан аспайтын табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт. Қысқа мерзімді келісімшарт оферта қабылданған (акцепт) күннен бастап 2 (екі) айдан кешіктірілмей жасалуға тиіс;
5) мәміле бағасы – осы Қағидаларға сәйкес келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген табиғи уран концентратының фунтын өткізу бағасы. Егер келісімшарт бойынша төлем валютасы АҚШ доллары болып табылмаса, онда мәміле бағасына келісімшартта көрсетілген АҚШ долларын меншік құқығы ауысқан күнгі қолданыстағы бағам бойынша төлем валютасына ауыстырудың коэффициенті қолданылады;

6) рамочное соглашение – соглашение сторон, определяющее общие условия обязательственных взаимоотношений сторон, которые будут конкретизированы и уточнены сторонами путем заключения отдельных договоров, подачи заявок одной из сторон или иным образом на основании либо во исполнение рамочного соглашения. Рамочным соглашением определяется часть условий поставок, устанавливаются принципы сотрудничества, но не определены отдельные существенные условия (конкретные объемы закупок, цены, сроки и т. д.), т.е. намерения сторон осуществить сделку, предусматривающие некоторые общие условия договора. Рамочное соглашение не рассматривается как самостоятельный контракт на куплю–продажу концентрата природного урана в связи с необходимостью определения отдельных детализированных последующих договоренностей сторон, которые стороны определяют после вступления в силу рамочного соглашения и в течение его срока действия. Такими необходимыми существенными условиями являются объемы поставок (одной или нескольких), цена за единицу товара, сроки, место поставки и иные условия, которые оговариваются в каждом конкретном случае путем подписания дополнительного документа – отдельного договора, контракта-подтверждения или уведомления о покупке (т.е. оферты) и уведомления о принятии (т.е. акцепта оферты). Каждая отдельная поставка по такому документу рассматривается в качестве отдельного самостоятельного контракта в соответствии с настоящими Правилами.
7) среднесрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от полутора до 3 (трех) лет с даты заключения контракта;
8) оферта – предложение о заключении контракта на куплю-продажу концентрата природного урана, сделанное одному или нескольким конкретным лицам, если оно достаточно определено и выражает намерение лица, сделавшего предложение, считать себя связанным в случае его принятия (акцепта). Предложение является достаточно определенным, если в нем указаны существенные условия договора или порядок их определения. При этом для целей настоящих Правил срок действия оферты не должен превышать 6 (шести) месяцев с даты ее подачи до ее принятия (акцепта), за исключением оферты, на основании которой заключается краткосрочный контракт.
Срок действия оферты по краткосрочному контракту не должен превышать 2 (двух) месяцев с даты ее подачи.
9) цена из официально признанных источников информации – индикатор долгосрочной, среднесрочной или спотовой (недельной или месячной) цены за фунт U3O8*, публикуемый в долларах Соединенных Штатов Америки компаниями "Ux Consulting LLC" (США) и "Trade Tech LLC" (США), выраженной в долларах США за фунт U3O8*;

6) негіздемелік келісім – тараптар жекелеген шарттарды жасасу, тараптардың бірінің өтінімдерді беруі арқылы немесе негіздемелік келісімнің негізінде немесе оны орындау үшін өзгеше нақтыланатын және анықталатын тараптардың міндеттемелік өзара қарым-қатынастарының жалпы талаптарын айқындайтын тараптардың келісімі. Негіздемелік келісімде жеткізу талаптарының бір бөлігі айқындалады, ынтымақтастық қағидаттары белгіленеді, бірақ жекелеген елеулі талаптар (сатып алудың нақты көлемдері, бағалары, мерзімдері және т.б.), яғни тараптардың шарттың кейбір жалпы талаптарын көздейтін мәмілені жүзеге асыру ниеттері анықталмаған. Тараптар негіздемелік келісім күшіне енгеннен кейін және оның қолданылу мерзімі ішінде анықтайтын, тараптардың жекелеген егжей-тегжейлі кейінгі уағдаластықтарын анықтау қажеттілігіне байланысты табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға негіздемелік келісім дербес келісімшарт ретінде қаралмайды. Мұндай қажетті елеулі талаптар жеткізудің (бір немесе бірнеше) көлемдері, тауар бірлігі үшін баға, жеткізу мерзімдері, орны және әрбір нақты жағдайда қосымша құжатқа – жеке шартқа, растаушы келісімшартқа немесе сатып алу туралы хабарламаға (яғни офертаға) және қабылдау туралы хабарламаға (яғни оферта акцептіне) қол қою арқылы келісілетін басқа да талаптар болып табылады. Мұндай құжат бойынша әрбір жекелеген жеткізілім осы Қағидаларға сәйкес дербес жеке келісімшарт ретінде қаралады;
7) орта мерзімді келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап бір жарым жылдан 3 (үш) жылға дейін табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
8) оферта – егер жеткілікті түрде айқындалған болса және ол қабылданған (акцепт) жағдайда ұсыныс жасаған тұлға өзін байланысты деп санайтын ниетін білдірген болса, бір немесе бірнеше нақты тұлғаға жасалған табиғи уран концентратын сатып алу-сату келісімшартын жасасу туралы ұсыныс. Егер онда шарттың маңызды талаптары немесе оларды айқындау тәртібі көрсетілген болса, ұсыныс жеткілікті түрде айқындалған болып табылады. Бұл ретте қысқа мерзімді келісімшарт жасауға негіз болатын офертаны қоспағанда, осы Қағидалардың мақсаттары үшін офертаның қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап қабылданған (акцепт) күніне дейін 6 (алты) айдан аспауға тиіс.
Қысқа мерзімді келісімшарт бойынша офертаның қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап 2 (екі) айдан аспауға тиіс;
9) ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған баға – АҚШ долларымен "Ux Соnsulting LLC" (АҚШ) және "Тradе Тесh LLC" (АҚШ) компаниялары жария ететін, U3O8 бір фунты* үшін АҚШ долларымен белгіленген U3O8 бір фунтына* ұзақ мерзімді, орта мерзімді немесе споттық (апталық немесе айлық) бағаның индикаторы;

10) спотовый контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от 6 (шести) месяцев до полутора лет с даты заключения контракта;
11) концентраты природного урана – урановые концентраты в форме закиси-окиси U3O8, диураната аммония (NH4)2U2O7, пероксида урана (UO4xH2O) и другие концентраты, состоящие из оксидов урана с природным содержанием изотопа U-235, соответствующие действующему национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 1909 "Концентрат урановой руды. Технические условия", утвержденному уполномоченным государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области технического регулирования.
12) коэффициент перевода фунтов концентрата природного урана в килограммы урана – величина, определяющая количество фунта концентрата природного урана в 1 (одном) килограмме урана, устанавливаемая заводом-конвертором;
13) долгосрочный контракт – контракт на куплю-продажу концентрата природного урана со сроком поставки концентрата природного урана от 3 (трех) и более лет с даты заключения контракта;
14) коэффициент эскалации – значение, отражающее уровень инфляции валюты платежа по данным, опубликованным уполномоченным органом страны эмитента валюты платежа (Департамент коммерции США, если валютой платежа является доллар США; Центральный Европейский Банк, если валютой платежа является евро; для других валют – уполномоченный орган страны эмитента валюты платежа, указанный в контракте), и применяемое к базовой цене.
Коэффициент эскалации определяется как соотношение величин индекса дефлятора цен внутреннего валового продукта (далее – ВВП), публикуемого за 1 (один) квартал, предшествующий кварталу перехода права собственности на товар покупателю, и индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого на квартал заключения контракта или квартал подачи оферты.
В случаях, когда переход права собственности по контрактам наступает более чем через 5 (пять) лет с даты вступления контракта в силу, то коэффициент эскалации должен определяться как соотношение величин индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого за 1 (один) квартал, предшествующий кварталу перехода права собственности на товар покупателю, и индекса дефлятора цен ВВП, публикуемого на 1 (первый) квартал 1 (первого) года поставок по контракту.
15) СР (ceilingprice) – верхний предел цены сделки, установленный в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, выраженный в долларах США за фунт U3O8**;
16) FP (floorprice) – нижний предел цены сделки, установленный в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана, выраженный в долларах США за фунт U3O8**.

10) споттық келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап 6 (алты) айдан бір жарым жылға дейін табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
11) табиғи уран концентраттары – техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен "Уран рудасының концентраты. Техникалық талаптар" ҚР СТ 1909 Қазақстан Республикасының қолданыстағы ұлттық стандартына сәйкес келетін, U3O8 тотығы-шала тотығы, аммоний диуранаты (NH 4)2U2O7, уран пероксиді (UO4xH2O) нысанындағы уран концентраттары және табиғи құрамында U-235 изотопы бар уран оксидтерінен тұратын басқа да концентраттар;
12) табиғи уран концентратының фунтын уран килограмына аудару коэффициенті – конвертор зауыт белгілейтін, уранның 1 (бір) килограмындағы табиғи уран концентраты фунтының мөлшерін айқындайтын шама;
13) ұзақ мерзімді келісімшарт – келісімшартты жасасқан күннен бастап 3 (үш) және одан да көп жылға табиғи уран концентратын жеткізу мерзімімен табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшарт;
14) эскалация коэффициенті – төлем валютасын шығарушы елдің (егер төлем валютасы АҚШ доллары болып табылса, онда АҚШ Коммерция департаменті; егер төлем валютасы еуро болса – Орталық Еуропалық Банк, басқа валюталар үшін – төлем валютасын шығарушы елдің келісімшартта көрсетілген уәкілетті органы) уәкілетті органы жариялаған деректер бойынша төлем валютасының инфляция деңгейін көрсететін және базалық бағаға қолданылатын мән.
Эскалация коэффициенті жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі –ЖІӨ) сатып алушыға тауардың меншік құқығы ауысатын тоқсанның алдындағы 1 (бір) тоқсанға жарияланатын баға дефляторы индексі және ЖІӨ-нің келісімшартты жасасқан тоқсанда немесе офертаны берген тоқсанда жарияланатын баға дефляторы индексі шамаларының арақатынасы ретінде айқындалады.
Келісімшарттар бойынша меншік құқығы келісімшарт күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жыл өткеннен кейін ауысқан жағдайларда, эскалация коэффициенті сатып алушыға тауардың меншік құқығы ауысатын тоқсанның алдындағы 1 (бір) тоқсанға жарияланатын ЖІӨ-нің баға дефляторы индексі және келісімшарт бойынша жеткізілімдердің1 (бірінші) жылының1 (бірінші) тоқсанына жарияланатын ЖІӨ-нің баға дефляторы индексі шамаларының арақатынасы ретінде айқындалуға тиіс;
15) СР (ceiling price) – U3O8 бір фунтына АҚШ долларымен көрсетілген, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген мәміле бағасының жоғарғы шегі**;
16) FР (floor price) –U3O8 бір фунтына АҚШ долларымен көрсетілген, табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген мәміле бағасының төменгі шегі**.

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок определения цены сделки для краткосрочного контракта
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Для краткосрочного контракта цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = SP х (100% - D): 100% - Т, где:
Р (price)- цена сделки (в долларах США за фунт U3O8*);
SP (spot price) - среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату подачи оферты или заключения контракта (в долларах США за фунт U3O8*);
D (discount)- дисконт, %;
Т (transport and price differential)- дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки концентрата природного урана в соответствии с законодательством о трансфертном ценообразовании (в долларах США за фунт U3O8*).
4. В случае, если контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана предусмотрен дисконт, то расчет цены сделки производится без учета маржи трейдера, торгового брокера или агента.
5. В случае, если Р рассчитывается в долларах США за килограмм урана, то к Р, рассчитанной в долларах США за фунт U3O8*, применяется коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, а цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х С, где:
С (conversion factor)- коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, выраженный в фунтах U3O8, поделенный на килограмм урана.
6. В случае, если валютой платежа является не доллар США, то цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х ER, где:
ER (exchange rate) – коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по рыночному курсу обмена валют, действующему на дату перехода права собственности и определяемому в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.05.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При применении одновременно случаев, указанных в пунктах 5 и 6 настоящих Правил, цена сделки рассчитывается по следующей формуле:

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Қысқа мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қысқа мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = SР х (100 % - D): 100 % - Т, мұнда:
Р – мәміле бағасы (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
SР (spot price) – оферта берілген немесе келісімшарт жасалған күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған споттық баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
D (discount) – дисконт, %;
Т (transport and price differential) – табиғи уран концентратын жеткізу шарттарына байланысты трансферттік баға белгілеу туралы заңнамаға сәйкес ескерілетін дифференциал (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*).
4. Егер табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға жасалған келісімшартта дисконт көзделген болса, онда мәміле бағасын есептеу трейдердің, сауда делдалының немесе агенттің маржасын есепке алмай жүргізіледі.
5. Егер Р уранның килограмы үшін АҚШ долларымен есептелсе, онда U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен* есептелген Р-ға U3O8 фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті қолданылады, ал мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = (SР х (100 % - D): 100 % - Т) х С, мұнда:
С (conversion factor) – U3O8 фунтымен белгіленген, уранның килограмына бөлінген, U3O(conversion factor) фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті.
6. Егер төлем валютасы АҚШ доллары болмаса, онда мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = (SР х (100% - D): 100% - Т) х ЕR, мұнда:
ЕR (ехсhаngе rаtе) – меншік құқығының ауысу күні қолданыста болған және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының11) тармақшасына сәйкес айқындалатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша АҚШ долларын төлем валютасына аудару коэффициенті.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 03.05.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Осы Қағидалардың 5 және 6-тармақтарында көрсетілген жағдайларды бір уақытта қолданған кезде мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:

Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х С х ER.
Глава 4. Порядок определения цены сделки для спотового контракта
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Для спотового контракта цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = SP х (100% - D): 100% - Т, где:
Р (price) - цена сделки (в долларах США за фунт U3O8*);
SP (pot price)- среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату перехода права собственности покупателю. При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов спотовых цен на дату перехода права собственности применяются индикаторы спотовых цен, опубликованные на дату, предшествующую дате перехода права собственности (в долларах США за фунт U3O8*);
D (discount) - дисконт, %;
Т (transport and price differential) - дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки концентрата природного урана в соответствии с законодательством о трансфертном ценообразовании (в долларах США за фунт U3O8*).
9. В случае, если контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана предусмотрен дисконт, то расчет цены сделки производится без учета маржи трейдера, торгового брокера или агента.
10. В случае, если Р рассчитывается в долларах США за килограмм урана, то к Р, рассчитанной в долларах США за фунт U3O8*, применяется коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, а цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х С, где:
С (conversation factor) - коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, выраженный в фунтах U3O8, поделенный на килограмм урана.
11. В случае, если валютой платежа является не доллар США, то цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х ER, где:
ER (exchange rate) – коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по рыночному курсу обмена валют, действующему на дату перехода права собственности и определяемому в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.05.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При применении одновременно случаев, указанных в пунктах 11 и 12 настоящих Правил, цена сделки рассчитывается по следующей формуле:

Р = (SР х (100 % - D): 100 % - Т) х С х ЕR.
4-тарау. Споттық келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Споттық келісімшарт үшін мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = SР х (100 % - D): 100 % - Т, мұнда:
Р (price) – мәміле бағасы, (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
SР (spot price)– меншік құқығы сатып алушыға ауысқан күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған споттық баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні. Меншік құқығы ауысатын күнге споттық баға индикаторлары ресми түрде танылған ақпарат көздерінде болмаған кезде меншік құқығы ауысатын күн алдындағы күнге жарияланған споттық баға индикаторлары қолданылады (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
D (discount) – дисконт, %;
Т (transport and price differential) – трансферттік баға белгілеу туралы заңнамаға сәйкес табиғи уран концентратын жеткізу шарттарына байланысты ескерілетін дифференциал (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*).
9. Егер табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта дисконт көзделген болса, онда мәміле бағасын есептеу трейдердің, сауда делдалының немесе агенттің маржасын есепке алмай жүргізіледі.
10. Егер Р уранның килограмы үшін АҚШ долларымен есептелген жағдайда, онда U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен* есептелген Р-ға U3O8фунттарын уран килограмдарына ауыстыру коэффициенті қолданылады, ал мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = (SР х (100 % - D): 100 % - Т) х С, мұнда:
С (conversation factor) - U3O8 фунтымен белгіленген, уранның килограмына бөлінген, U3O8 фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті.
11. Егер төлем валютасы АҚШ доллары болмаған жағдайда, онда мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = (SР х (100 % - D): 100 % - Т) х ЕR, мұнда:
ЕR (ехсhаngе rаtе) – меншік құқығының ауысу күні қолданыста болған және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының11) тармақшасына сәйкес айқындалатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша АҚШ долларын төлем валютасына аудару коэффициенті.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 03.05.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында көрсетілген жағдайларды бір уақытта қолданған кезде мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:

Р = (SP х (100% - D): 100% - Т) х С х ER.
Глава 5. Порядок определения цены сделки для среднесрочного контракта
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Для среднесрочного контракта цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = (1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т, при этом:
если Р< FP, то Р = FP;
если Р> СР, то Р = СР, но если СР < (SP - 10%), то Р = (SP - 10%)**, где:
Р(price) - цена сделки (в долларах США за фунт U3O8*);
ВР (base price) – базовая цена – постоянная на весь срок исполнения контракта составляющая цены сделки, среднеарифметическое значение индикаторов спотовых и среднесрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату подачи оферты или заключения контракта. BP определяется согласно следующему:
BP = (AMTP+ASP): 2, где:
AMTP = (AMTP 1 + AMTP 2): 2,
ASP = (ASP 1 + ASP 2): 2,
AMTP (average mid-term price) – среднеарифметическое значение публикуемых среднесрочных индикаторов цен из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации такового значения лишь одним из официально признанных источников информации в качестве AMTP применяется единственное публикуемое значение (без усреднения) и AMTP определяется согласно следующему:
AMTP = AMTP 1 или AMTP 2 в зависимости от того, какое значение является публикуемым.
ASP (average spot price) – среднеарифметическое значение публикуемых спотовых индикаторов цен из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации такового значения лишь одним из официально признанных источников информации в качестве ASP применяется единственное публикуемое значение (без усреднения) и ASP определяется согласно следующему:
ASP = ASP 1 или ASP 2, в зависимости от того, какое значение является публикуемым.
SP (spot price) - спотовая цена - переменная составляющая цены сделки - среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату перехода права собственности покупателю. При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов спотовых цен на дату перехода права собственности применяются индикаторы спотовых цен, опубликованные на дату, предшествующую дате перехода права собственности.
K (коэффициент) - посредством которого определяются доли базовой цены и спотовой цены в формуле цены сделки для минимизации рисков, связанных с динамикой и степенью изменения прогнозных среднесрочных цен из официально признанных источников информации.
K определяется по формуле:
K = 0,5 х k, где:
0,5 - постоянная часть коэффициента K, которая определяет равенство долей базовой цены и спотовой цены на начальном этапе расчета контрактной цены;
k - переменная часть коэффициента K, которая определяет степень изменения прогнозных цен из официально признанных источников информации. В случае, если k больше двух, то для расчетов принимается значение равное двум. В расчетах используется значение с двумя значащими цифрами после запятой.
k определяется по формуле:
k = РР: ВР, где:
ВР (base price) - базовая цена - постоянная на весь срок исполнения контракта составляющая цены сделки - среднеарифметическое значение индикаторов спотовых и среднесрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату подачи оферты или заключения контракта;
РР (price projection) - среднеарифметическое значение индикаторов прогнозных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации. Для расчета используется среднее значение базового сценария прогноза изменения индикаторов цен на концентрат природного урана (Mid Price Annual Midpoint), публикуемых ежеквартально Ux Consulting LLC в отчете "Uranium Market Outlook" и "Uranium Market Price Projections" (Term Ref), публикуемых ежемесячно и ежеквартально Trade Tech LLC в отчете "URANIUM Market Study". Для расчета используются последние значения, как из ежемесячного, так и ежеквартального отчета, действующие на дату подачи оферты и/или заключения контракта, в зависимости от того, какой из отчетов является последним. Началом расчетного периода для РР является квартал, в котором осуществлена очередная поставка. Окончанием расчетного периода для РР является последний квартал срока действия среднесрочного контракта (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации индикаторов прогнозных цен лишь одним из официально признанных источников информации для расчета PP применяются единственные публикуемые значения;
D (discount) - дисконт, %;
Т (transport and price differential) - дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки концентрата природного урана в порядке, установленном законодательством о трансфертном ценообразовании (в долларах США за фунт U3O8*).
В случае, если контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана предусмотрен дисконт, то расчет цены сделки производится без учета маржи трейдера, торгового брокера или агента.
Esc (escalation) - коэффициент эскалации.

Р = (SР х (100 % - D): 100 % - Т) х С х ЕR.
5-тарау. Орта мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Орта мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = (1-К) х ВР х (100 %-D1): 100 % х Еsс + К х SР х (100 %-D1): 100 % - Т, бұл ретте:
егер Р < FР, онда Р = FР
егер Р > СР, онда Р = СР, бірақ егер СР < (SР – 10 %), онда Р = (SР – 10 %)**, мұнда:
Р (price) – мәміле бағасы, (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
ВР (base price) – базалық баға – келісімшартты орындаудың бүкіл мерзімінде тұрақты болатын мәміле бағасының құрамдас бөлігі, табиғи уран концентратына оферта беру немесе келісімшарт жасасу күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) споттық және орта мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні. ВР мынаған сәйкес айқындалады:
BP = (AMTP+ASP): 2, мұнда:
AMTP = (AMTP 1 + AMTP 2): 2,
ASP = (ASP 1 + ASP 2): 2,
AMTP (average mid-term price) - ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған жарияланатын орта мерзімді индикаторлардың орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінің біреуі ғана осындай мәнді жариялаған кезде AMTP ретінде жалғыз жарияланатын мән (орташаландырылмай) қолданылады және AMTP мынаған сәйкес айқындалады:
AMTP = AMTP 1 немесе AMTP 2, қай мәннің жарияланатынына байланысты;
ASP (average spot price) – ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған жарияланатын споттық индикаторлардың орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінің біреуі ғана осындай мәнді жариялаған кезде ASP ретінде жалғыз жарияланатын мән (орташаландырылмай) қолданылады және ASP мынаған сәйкес айқындалады:
ASP = ASP 1 немесе ASP 2, қай мәнінің жарияланатынына байланысты;
SР (spot price) – споттық баға – мәміле бағасының ауыспалы құрамдас бөлігі – сатып алушыға меншік құқығының ауысу күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған споттық баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінде меншік құқығы ауысатын күнгі споттық баға индикаторлары болмаған кезде меншік құқығы ауысатын күннің алдындағы күні жарияланған споттық баға индикаторлары қолданылады;
К (коэффициент) - ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды орта мерзімді бағалардың серпіні мен өзгеру деңгейіне байланысты тәуекелдерді барынша азайту үшін мәміле бағасының формуласымен базалық бағаның және споттық бағаның үлестері айқындалатын коэффициент.
К мынадай формула бойынша айқындалады:
К = 0,5 х k, мұнда:
0,5 – келісімшарт бағасын есептеудің бастапқы кезеңінде базалық баға мен споттық баға үлестерінің теңдігін айқындайтын К коэффициентінің тұрақты бөлігі;
k – ресми танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды бағалар өзгерісінің деңгейін белгілейтін К коэффициентінің ауыспалы бөлігі. Егер k екіден көп болған жағдайда, онда есептеу үшін екіге тең мән алынады. Есептеулерде үтірден кейін екі мағыналы цифры бар мән пайдаланылады;
k мынадай формула бойынша айқындалады:
k = РР: ВР, мұнда:
ВР (base price) - базалық баға – келісімшартты орындаудың бүкіл мерзімінде тұрақты болатын мәміле бағасының құрамдас бөлігі, табиғи уран концентратына оферта беру немесе келісімшарт жасасу күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) споттық және орта мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні.
РР (price projection) - табиғи уран концентратына ресми танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды бағалар индикаторларының орташа арифметикалық мәні. Есептеу үшін табиғи уран концентратына (Міd Рrісе Аnnuаl Міdроіnt), Ux Соnsulting LLC "Urаnіum Маrкеt Оutlооk" және "Uranium Market Price Projections" (Term Ref) есебінде тоқсан сайын және Trade Tech LLC "URANIUM Market Study" есебінде ай сайын және тоқсан сайын жарияланатын баға индикаторларының өзгеру болжамының базалық сценарийінің орташа мәні пайдаланылады. Есептеу үшін оферта берілген және/немесе келісімшарт жасалған күні қолданыстағы, есеп берудің қайсысы соңғысы болғанына байланысты ай сайынғы, сол сияқты тоқсан сайынғы соңғы мәндер қолданылады. РР үшін кезекті жеткізу жүзеге асырылған тоқсан есеп айырысатын кезеңнің басталуы болып табылады. Орта мерзімді келісімшарттың қолданылу мерзімінің соңғы тоқсаны РР үшін есеп айырысу кезеңнің аяқталуы болып табылады (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінің біреуі ғана болжамды бағалар индикатоларын жариялаған кезде РР есептеу үшін жалғыз жарияланған мәндер қолданылады.
D (discount) – дисконт, %;
Т (transport and price differential) - табиғи уран концентратын жеткізу шарттарына байланысты трансферттік баға белгілеу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен ескерілетін дифференциал (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*).
Егер табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға жасалған келісімшартта дисконт көзделген жағдайда, онда мәміле бағасын есептеу трейдердің, сауда делдалының немесе агенттің маржасын есепке алмай жүргізіледі;
Esc (escalation) - эскалация коэффициенті.

14. В случае, если Р рассчитывается в долларах США за килограмм урана, то к Р, рассчитанной в долларах США за фунт U3O8*, применяется коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, а цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т) х С, где:
С (conversion factor) - коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, выраженный в фунтах U3O8, поделенный на килограмм урана.
15. В случае, если валютой платежа является не доллар США, то цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + К х SP х (100% - D2): 100% - Т) х ER, где:
ER (exchange rate) – коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по рыночному курсу обмена валют, действующему на дату перехода права собственности и определяемому в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.05.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. При применении одновременно случаев, указанных в пунктах 14 и 15 настоящих Правил, цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т) х С х ER.
Глава 6. Порядок определения цены сделки для долгосрочного контракта
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Для долгосрочного контракта цена сделки рассчитывается по одной из следующих формул:
1) Р = (1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т,
при этом:
если Р< FP, то Р = FP;
если Р> СР, то Р = СР, но если СР < (SP - 10%), то Р = (SP - 10%)**, где:
Р (price) - цена сделки (в долларах США за фунт U3O8*);
ВР (base price) - базовая цена - постоянная на весь срок исполнения контракта составляющая цены - среднеарифметическое значение индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату подачи оферты или заключения контракта, подлежащее пересмотру каждые пять лет с даты осуществления первой поставки по контракту. При каждом таком пересмотре ВР приводится в соответствие со среднеарифметическим значением индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) по состоянию на дату, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту.
BP определяется согласно следующему:
BP = (AMTP+ALTP): 2, где:
AMTP = (AMTP 1 + AMTP 2): 2,
ALTP = (ALTP 1 + ALTP 2): 2,
AMTP (average mid-term price) - среднеарифметическое значение публикуемых среднесрочных индикаторов цен из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации такового значения лишь одним из официально признанных источников информации, в качестве AMTP применяется единственное публикуемое значение (без усреднения) и AMTP определяется согласно следующему:
AMTP = AMTP 1 или AMTP 2, в зависимости от того, какое значение является публикуемым.
ALTP (average long-term price) - среднеарифметическое значение публикуемых долгосрочных индикаторов цен из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации такового значения лишь одним из официально признанных источников информации в качестве ALTP применяется единственное публикуемое значение (без усреднения) и ALTP определяется согласно следующему:
ALTP = ALTP 1 или ALTP 2 в зависимости от того, какое значение является публикуемым.
При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана на дату, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту, применяются индикаторы среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана, опубликованные на дату, предшествующую дате, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту (в долларах США за фунт U3O8*).
SP (spot price) - спотовая цена - переменная составляющая цены - среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату перехода права собственности покупателю. При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов спотовых цен на дату перехода права собственности применяются индикаторы спотовых цен, опубликованные на дату, предшествующую дате перехода права собственности.
K (коэффициент) - посредством которого определяются доли базовой цены и спотовой цены в формуле цены сделки для минимизации рисков, связанных с динамикой и степенью изменения прогнозных цен из официально признанных источников информации.
K определяется по формуле:
K=0,5 х k, где:
0.5 - постоянная часть коэффициента K, которая определяет равенство долей базовой цены и спотовой цены на начальном этапе определения (расчета) контрактной цены;
k - переменная часть коэффициента K, которая определяет степень изменения прогнозных цен из официально признанных источников информации. В случае, если k больше двух, то для расчетов принимается значение равное двум. В расчетах используется значение с двумя значащими цифрами после запятой.
k определяется по формуле:
k = РР: ВР, где:
ВР (base price) - базовая цена - постоянная на весь срок исполнения контракта составляющая цены сделки - среднеарифметическое значение индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) на дату подачи оферты или заключения контракта, подлежащее пересмотру каждые пять лет с даты осуществления первой поставки по контракту. При каждом таком пересмотре ВР приводится в соответствие со среднеарифметическим значением индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*) по состоянию на дату, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту.
При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана на дату, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту, применяются индикаторы среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана, опубликованные на дату, предшествующую дате, на которую приходится каждая пятая годовщина с даты осуществления первой поставки по контракту (в долларах США за фунт U3O8*).
РР (price projection) - среднеарифметическое значение индикаторов прогнозных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации. Для расчета используется среднее значение базового сценария прогноза изменения индикаторов цен на концентрат природного урана (Mid Price Annual Midpoint), публикуемых ежеквартально Ux Consulting LLC в отчете "Uranium Market Outlook" и "Uranium Market Price Projections" (Term Ref), публикуемых ежемесячно и ежеквартально Trade Tech LLC в отчете "URANIUM Market Study". Для расчета используются последние значения, как из ежемесячного, так и ежеквартального отчета, действующие на дату подачи оферты и/или заключения контракта, в зависимости от того, какой из отчетов является последним. Началом расчетного периода для РР является квартал, в котором осуществлена очередная поставка. Окончанием расчетного периода для РР является квартал, на который приходится пятая годовщина с даты очередной поставки (в долларах США за фунт U3O8*). При публикации индикаторов прогнозных цен лишь одним из официально признанных источников информации, для расчета PP применяются единственные публикуемые значения.
D (discount) - дисконт, %;
Т (transport and price differential) - дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки концентрата природного урана в порядке, установленном законодательством о трансфертном ценообразовании (в долларах США за фунт U3O8*).
В случае, если контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана предусмотрен дисконт, то расчет цены сделки производится без учета маржи трейдера, торгового брокера или агента.
Esc (escalation) - коэффициент эскалации;

14. Егер Р уранның килограмы үшін АҚШ долларымен есептелген жағдайда, онда U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен* есептелген Р-ға U3O8 фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті қолданылады, ал мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Еsc + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х С, мұнда:
С (conversion factor) – U3O8 фунтымен белгіленген, уранның килограмына бөлінген, U3O8 фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті.
15. Егер төлем валютасы АҚШ доллары болмаған жағдайда, онда мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Еsс + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х ЕR, мұнда:
ЕR (ехсhаngе rаtе) – меншік құқығының ауысу күні қолданыста болған және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының11) тармақшасына сәйкес айқындалатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша АҚШ долларын төлем валютасына аудару коэффициенті.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 03.05.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Осы Қағидалардың 14 және 15-тармақтарында көрсетілген жағдайлар бір уақытта қолданылған кезде мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Еsс + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х С х ЕR.
6-тарау. Ұзақ мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Ұзақ мерзімді келісімшарт үшін мәміле бағасы мынадай формулалардың біреуі бойынша есептеледі:
1) Р = (1 - K) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Esc + K х SP х (100 % - D2): 100 % - Т,
бұл ретте:
егер Р < FР, онда Р = FР
егер Р > СP онда Р = CP, бірақ егер CP < (SР – 10 %), онда Р = (SР – 10 %)**, мұнда:
Р (price) – мәміле бағасы, (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
ВР (base price) – базалық баға – келісімшарттың барлық орындалу мерзімінде тұрақты мәміле бағасының құрамдас бөлігі – оферта берілген немесе келісімшарт бойынша бірінші жеткізу жүзеге асырылған күнінен бастап әрбір бесінші жылы қайта қарауға жататын келісімшартты жасасу күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні. Осындай әрбір қайта қарау кезінде ВР, келісімшарт бойынша бірінші жеткізу жүзеге асырылған күннен бастап әрбір бесінші жылдың басына келетін күнгі жағдай бойынша ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәніне сәйкес келтіріледі.
BP мыналарға сәйкес айқындалады:
BP = (AMTP+ASP): 2, мұнда:
AMTP = (AMTP 1 + AMTP 2): 2,
ALTPP = (ALTP 1 + ALTP 2): 2,
AMTP (average mid-term price) – ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*), жарияланатын орта мерзімді индикаторлардың орташа арифметикалық мәні. Ресми түрде танылған ақпарат көздерінің біреуі ғана осындай мәнді жариялаған кезде AMTP ретінде жалғыз жарияланатын мән (орташаландырылмай) қолданылады және AMTP мынаған сәйкес айқындалады:
AMTP = AMTP 1 немесе AMTP 2, қай мәннің жарияланатынына байланысты;
ALTP (average long-term price) – ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған жарияланатын ұзақ мерзімді индикаторлардың орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінің біреуі ғана осындай мәнді жариялаған кезде ALTP ретінде жалғыз жарияланатын мәні (орташаландырылмай) қолданылады және ALTP мынаған сәйкес айқындалады:
ALTP = ALTP 1 немесе ALTP 2, қай мәннің жарияланатын болып табылатынына байланысты;
Ресми түрде танылған ақпарат көздерінде келісімшарт бойынша бірінші жеткізуді жүзеге асырудың әрбір бесінші жылының бірінші күні табиғи уран концентратына орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторлары болмаған кезде, келісімшарт бойынша бірінші жеткізуді жүзеге асырудың бесінші жылының бірінші күнінің алдындағы күні жарияланған табиғи уран концентратына орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторлары қолданылады (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
SР (spot price) – споттық баға – бағаның ауыспалы құрамдас бөлігі – сатып алушыға меншік құқығы ауысатын күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған споттық баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Ресми түрде танылған ақпарат көздерінде меншік құқығы ауысатын күнгі споттық баға индикаторлары болмаған кезде меншік құқығы ауысатын күннің алдындағы күні жарияланған споттық баға индикаторлары қолданылады.
К (коэффициент) – ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды орта мерзімді бағалардың серпіні мен өзгеру деңгейіне байланысты тәуекелдерді барынша азайту үшін мәміле бағасының формуласымен базалық бағаның және споттық бағаның үлестері айқындалатын коэффициент.
К мынадай формула бойынша айқындалады:
К = 0,5 х k, мұнда:
0,5 – келісімшарт бағасын есептеудің бастапқы кезеңінде базалық баға мен споттық баға үлестерінің теңдігін айқындайтын К коэффициентінің тұрақты бөлігі;
k – ресми танылған ақпарат көздерінен алынған болжамдық бағалар өзгерісінің деңгейін айқындайтын К коэффициентінің ауыспалы бөлігі. Егер k екіден көп болған жағдайда, онда есептеу үшін екіге тең мән алынады. Есептеулерде үтірден кейін екі мағыналы цифры бар мән қолданылады;
k мынадай формула бойынша айқындалады:
k = РР: ВР, мұнда:
ВР (base price) – базалық баға – келісімшарттың барлық орындалу мерзімінде тұрақты мәміле бағасының құрамдас бөлігі – оферта берілген немесе келісімшарт бойынша бірінші жеткізу жүзеге асырылған күннен бастап әрбір бесінші жылы қайта қарауға жататын келісімшартты жасасу күні табиғи уран концентратына ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні. Осындай әрбір қайта қарау кезінде ВР, келісімшарт бойынша бірінші жеткізу жүзеге асырылған күннен бастап әрбір бесінші жылдың басына келетін күнгі жағдай бойынша ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*) орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторларының орташа арифметикалық мәніне сәйкес келтіріледі.
Ресми түрде танылған ақпарат көздерінде келісімшарт бойынша бірінші жеткізуді жүзеге асырудың әрбір бесінші жылының бірінші күні табиғи уран концентратына орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторлары болмаған кезде, келісімшарт бойынша бірінші жеткізуді жүзеге асырудың бесінші жылының бірінші күнінің алдындағы күні жарияланған табиғи уран концентратына орта мерзімді және ұзақ мерзімді баға индикаторлары қолданылады (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
РР (price projection) – табиғи уран концентратына ресми танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды баға индикаторларының орташа арифметикалық мәні. Есептеу үшін табиғи уран концентратына (Міd Рrісе Аnnuаl Міdроіnt), Ux Соnsulting LLC "Urаnіum Маrкеt Оutlооk" және "Uranium Market Price Projections" (Term Ref) есебінде тоқсан сайын және Trade Tech LLC "URANIUM Market Study" есебінде ай сайын және тоқсан сайын жарияланатын баға индикаторларының өзгеру болжамының базалық сценарийінің орташа мәні пайдаланылады. Есептеу үшін оферта берілген және/немесе келісімшарт жасалған күні қолданыстағы, ол есеп берудің қайсысы соңғысы болғанына байланысты ай сайынғы, сол сияқты тоқсан сайынғы есеп берудің соңғы мәні қолданылады. РР үшін кезекті жеткізу жүзеге асырылған тоқсан есеп айырысатын кезеңінің басталуы болып табылады. Кезекті жеткізу күнінен бастап бесінші жылдығы келетін тоқсан РР үшін есеп айырысу кезеңнің аяқталуы болып табылады (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*). Тек бір ғана ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған болжамды баға индикатоларын жариялаған кезде РР есептеу үшін жалғыз жарияланатын мән қолданылады.
D (discount) – дисконт, %;
Т (transport and price differential) – табиғи уран концентратын жеткізу шарттарына байланысты трансферттік баға белгілеу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен ескерілетін дифференциал (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
Табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға жасалған келісімшартта дисконт көзделген болса, онда мәміле бағасын есептеу трейдердің, сауда делдалының немесе агенттің маржасын есепке алмай жүргізіледі;
Еsс (escalation) — эскалация коэффициенті;

2) P = MP x (100% - D): 100% - Т, при этом:
Р (price) - цена сделки (в долларах США за фунт U3O8*);
MP (market price) - цена с привязкой к рынку - переменная составляющая цены - среднеарифметические значения индикаторов спотовых цен (в отдельности), среднесрочных цен (в отдельности), долгосрочных цен (в отдельности) на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U3O8*), либо любая из их комбинаций, действующих на дату перехода права собственности покупателю. При отсутствии в официально признанных источниках информации индикаторов цен на дату перехода права собственности применяются индикаторы цен, опубликованные на дату, предшествующую дате перехода права собственности (в долларах США за фунт U3O8*).
D (discount) - дисконт, %;
Т (transport and price differential) - дифференциал, учитываемый в зависимости от условий поставки концентрата природного урана в порядке, установленном законодательством о трансфертном ценообразовании (в долларах США за фунт U3O8*).
В случае, если контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана предусмотрен дисконт, то расчет цены сделки производится без учета маржи трейдера, торгового брокера или агента.
18. В случае, если Р рассчитывается в долларах США за килограмм урана, то к Р, рассчитанной в долларах США за фунт U3O8*, применяется коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, а цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т) х С, где:
С (conversion factor) - коэффициент перевода фунтов U3O8 в килограммы урана, выраженный в фунтах U3O8, поделенный на килограмм урана.
19. В случае, если валютой платежа является не доллар США, то цена сделки рассчитывается по следующей формуле:
Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т) х ER, где:
ER (exchange rate) – коэффициент перевода доллара США в валюту платежа по рыночному курсу обмена валют, действующему на дату перехода права собственности и определяемому в соответствии с подпунктом 11) пункта 1 статьи 1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 03.05.2018 № 234 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При применении одновременно случаев, указанных в пунктах 18 и 19 настоящих Правил, цена сделки рассчитывается по следующей формуле:

2) P = MP x (100 % - D): 100 % - Т, бұл ретте:
Р – мәміле бағасы (U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен*);
MP (market price) – нарыққа байланған бағаның ауыспалы құрамдас бөлігіне байланысты баға – ресми танылған ақпарат көздерінен алынған табиғи уран концентратына споттық баға (жеке-жеке), орта мерзімді баға (жеке-жеке), ұзақ мерзімді баға (жеке-жеке) индикаторларының орташа арифметикалық мәні (U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен*) немесе меншік құқығы сатып алушыға ауысу күніне қолданылатын солардың ішіндегі кез келген комбинациясы. Меншік құқығының өту күніне баға индикаторлары ресми мойындалған ақпарат көздерінде болмаған кезде меншік құқығының өту күні алдындағы күніне жарияланған баға индикаторы қолданылады (U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен*);
D (discount) – дисконт, %;
Т (transport and price differential) – табиғи уран концентратын жеткізу шарттарына байланысты трансферттік баға белгілеу туралы заңнамада белгіленген тәртіппен ескерілетін дифференциал (U3O8 фунтына АҚШ долларымен*);
Табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға жасалған келісімшартта дисконт көзделген болса, онда мәміле бағасын есептеу трейдердің, сауда делдалының немесе агенттің маржасын есепке алмай жүргізіледі.
18. Егер Р уранның килограмы үшін АҚШ долларымен есептелсе, онда табиғи уран концентраты (U3O8 фунты үшін АҚШ долларымен*) есептелген Р-ға табиғи уран концентраты (U3O8) фунттарын уран килограмдарына ауыстыру коэффициенті қолданылады, ал мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Еsс + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х С, мұнда:
С (conversion factor) – U3O8 фунтымен белгіленген, уранның килограмына бөлінген, U3O8 фунттарын уран килограмдарына аудару коэффициенті.
19. Егер төлем валютасы АҚШ доллары болмаса, онда мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х Еsс + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х ЕR, мұнда:
ЕR (ехсhаngе rаtе) – меншік құқығының ауысу күні қолданыста болған және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 1-бабы 1-тармағының11) тармақшасына сәйкес айқындалатын валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша АҚШ долларын төлем валютасына аудару коэффициенті.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 03.05.2018 № 234 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Осы Қағидалардың 18 және 19-тармақтарында көрсетілген жағдайларды бір уақытта қолданған жағдайда, мәміле бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:

Р = ((1 - K) х ВР х (100% - D1): 100% х Esc + K х SP х (100% - D2): 100% - Т) х С х ER.
Глава 7. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана по сделкам с управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены разделом 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 15.07.2015 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Цена сделок рассчитывается по следующей формуле:
P = SP x (100 %-D):100 %, где:
P (price) - цена концентрата урана (долларов США/фунт U3O8);
SP (spot price) – среднеарифметическое значение спотовых цен Trade Tech LLC (Exchange Value) за шесть месяцев, предшествующих дате перехода права собственности покупателю;
D (discount) – дисконт, %.
Глава 8. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана по сделкам с французским оператором атомных электростанций Electricite de France
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила дополнены разделом 8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.12.2015 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Цена сделок рассчитывается по следующей формуле:
Р = 0.50 х ВР х Еsc 0.50 х SР х (100% - D): 100%, где:
Р (price) цена концентрата урана (в долларах США за фунт U308);
ВР (base price) - базовая цена - постоянная на весь срок исполнения контракта составляющая цены, равная величине, не ниже среднеарифметического значения индикаторов среднесрочных и долгосрочных цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации (в долларах США за фунт U308) на дату подачи оферты или заключения контракта.
SP (spot price) - среднеарифметическое значение спотовых цен Trade Tech LLC (Exchange Value) и Ux U308 Month End Spot price за шесть месяцев, предшествующих дате перехода права собственности покупателю;
D (discount) - дисконт, %.
Верхний предел SP не должен быть ниже значения прогнозных индикаторов цен на концентрат природного урана (High Price Midpoint), публикуемых ежеквартально Ux Consulting LLC в отчете "Uranium Market Outlook", действующих на дату подачи оферты и/или заключения контракта.
Коэффициент эскалации (Esc) не должен превышать 2% в год.

Р = ((1-К) х ВР х (100 % - D1): 100 % х ЕSс + К х SР х (100 % - D2): 100 % - Т) х С х ЕR.
7-тарау. Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасымен жасалған мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар 7-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 15.07.2015 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Мәмілелер бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = SP х (100%-D):100%, мұнда:
P (price) – уран концентратының бағасы (U3O8 фунтына/АҚШ долларымен);
SP (spot price) – меншік құқығының сатып алушыға ауысу күнінің алдындағы алты айдағы Trade Tech LLC (Exchange Value) споттық бағасының орташа арифметикалық мәні;
D (discount) – дисконт, %.
8-тарау. Electricite de France француз атом электр станциялары операторымен жасалған мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қағидалар 8-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1041 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Мәмілелер бағасы мынадай формула бойынша есептеледі:
P = 0.50 x BP x Esc + 0.50 x SP x (100% - D): 100%, мұнда:
P (price) – уран концентратының бағасы (U3O8 фунтына АҚШ долларымен);
BP – (base price) – оферта берілген немесе келісімшарт жасалған күнге ресми танылған ақпарат көздерінен (U3O8 фунтына АҚШ долларымен) алынған табиғи уран концентратының орта мерзімді және ұзақ мерзімді индикаторларының орташа арифметикалық мәнінен төмен болмайтын шамаға тең бағаны құрайтын, келісімшартты орындаудың бүкіл мерзімінде тұрақты болатын базалық баға;
SP (spot price) – меншік құқығының сатып алушыға ауысу күнінің алдындағы алты ай ішіндегі Trade Tech LLC (Exchange Value) және Ux U3O8 Month End Spot price споттық бағаларының орташа арифметикалық мәні;
D – (discount) – дисконт, %.
SP жоғарғы шегі Ux Consulting LLC "Uranium Market Outlook" есебінде тоқсан сайын жариялайтын, оферта берілген және/немесе келісімшарт жасалған күнге қолданыста болатын табиғи уран концентраты (High Price Midpoint) бағаларының болжамды индикаторларының мәнінен төмен болмауға тиіс.
Эскалация коэффициенті (Esc) жылына 2%-дан аспауға тиіс.

Глава 9. Порядок определения цен реализации концентрата природного урана в особых условиях
Сноска. Правила дополнены главой 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Для целей налогообложения цена признается рыночной в следующих случаях:
если сделка была заключена по результатам тендера (конкурса), проведенного конечным потребителем концентрата природного урана, по цене не ниже уровня рыночных цен на дату подачи оферты;
если сделка заключена с независимой международной организацией в системе ООН – Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ).
24. При реализации концентратов природного урана в адрес завода-переработчика урановой продукции и последующем его выкупе в виде материала (продукта) более высокой переработки (ОУП) цена обратного приобретения концентратов природного урана в стоимости ОУП признается рыночной для целей налогообложения, в случае, если она будет равна цене реализации концентратов природного урана заводу-переработчику.
При реализации концентратов природного урана в стоимости урановой продукции более высокого передела цена признается рыночной для целей налогообложения, если она остается неизменной при последовательной реализации ОУП, топливных таблеток и тепловыделяющих сборок.
Примечание ИЗПИ!
Для служебного пользования
Правила предусмотрено дополнить главой 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.10.2024 № 816.
Примечание:
* Официально признанные в Республике Казахстан источники информации – Trade Tech LLC и UX Consulting LLC в отношении концентратов природного урана публикуют индикаторы спотовых цен исключительно на закись-окись U3O8. В этой связи в отношении прочих концентратов природного урана, отличных от закиси-окиси U3O8, применяются аналогичные индикаторы цен в долларах США за фунт U3O8.
** В случае, если цена сделки, рассчитанная по формуле, установленной в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана в соответствии с настоящими Правилами, ниже FP, то в качестве цены сделки применяется значение FP.
В случае, если цена сделки, рассчитанная по формуле, установленной в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана в соответствии с настоящими Правилами, выше СР, то в качестве цены сделки применяется значение СР. Но, если СР ниже среднеарифметического значения индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату перехода права собственности, уменьшенного на десять процентов, то в качестве цены сделки применяется среднеарифметическое значение индикаторов спотовых цен на концентрат природного урана из официально признанных источников информации на дату перехода права собственности, уменьшенное на десять процентов.
Нижний и (или) верхний пределы применяются в качестве цены сделки только в случае, если такие пределы установлены в контракте на куплю-продажу концентрата природного урана.
Правила округления коэффициентов при использовании формул для определения цены сделки устанавливаются в контрактах (договорах) купли-продажи концентрата природного урана.

9-тарау. Табиғи уран концентратын ерекше жағдайларда өткізу бағасын айқындау тәртібі
Ескерту. Қағидалар 9-тараумен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Салық салу мақсаттары үшін баға мынадай жағдайларда:
егер мәміле табиғи уран концентратын түпкілікті тұтынушы өткізген тендер (конкурс) нәтижелері бойынша оферта берілген күнгі нарықтық бағалар деңгейінен төмен емес баға бойынша жасалса;
егер мәміле БҰҰ жүйесіндегі тәуелсіз халықаралық ұйым – Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттікпен (АЭХА) жасалса, баға нарықтық болып танылады.
24. Табиғи уран концентратын уран өнімін өңдеуші зауытқа өткізген және кейін оны неғұрлым жоғары өңделген (БУӨ) материал (өнім) түрінде сатып алған кезде, егер ол табиғи уран концентраттарын өңдеуші зауытқа өткізу бағасына тең болса, БУӨ құнындағы табиғи уран концентраттарын кері сатып алу бағасы салық салу мақсаттары үшін нарықтық болып танылады.
Табиғи уран концентраттарын неғұрлым жоғары өңделген уран өнімінің құнымен өткізген кезде, егер ол БУӨ-ні, отын таблеткаларын және жылу бөлгіш құрастырмаларды біртіндеп өткізген кезде өзгеріссіз қалса, баға салық салу мақсаттары үшін нарықтық болып танылады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қызмет бабында пайдалану үшін
Қағидаларды 10-тараумен толықтыру көзделген – ҚР Үкіметінің 04.10.2024 № 816 қаулысымен.
Ескертпе:
* Қазақстан Республикасында ресми түрде танылған ақпарат көздері – Trade Tech LLC және UX Consulting LLC табиғи уран концентратына қатысты тек U3O8 тотығы-шала тотығына ғана арналған споттық баға индикаторларын жариялайды. Осыған байланысты U3O8 тотығы-шала тотығынан өзгеше табиғи уранның басқа концентраттарына қатысты U3O8 бір фунты үшін АҚШ долларымен ұқсас баға индикаторлары қолданылады.
** Егер осы Қағидаларға сәйкес табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген мәміле бағасы FР-дан төмен болған жағдайда мәміле бағасы ретінде FР мәні қолданылады.
Егер осы Қағидаларға сәйкес табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта белгіленген формула бойынша есептелген мәміле бағасы СР-дан жоғары болған жағдайда мәміле бағасы ретінде СР мәні қолданылады. Бірақ егер СР меншік құқығы ауысқан күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған табиғи уран концентратының споттық бағалары индикаторларының он пайызға азайтылған орташа арифметикалық мәнінен төмен болған жағдайда меншік құқығы ауысқан күні ресми түрде танылған ақпарат көздерінен алынған табиғи уран концентратының споттық бағалары индикаторларының он пайызға азайтылған орташа арифметикалық мәні мәміле бағасы ретінде қолданылады.
Егер табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға арналған келісімшартта төменгі және (немесе) жоғарғы шектер белгіленсе ғана олар мәміле бағасы ретінде қолданылады.
Мәміле бағасын айқындау үшін формулаларды пайдаланған кезде коэффициенттерді дөңгелектеу қағидалары табиғи уран концентратын сатып алу-сату келісімшарттарында (шарттарда) белгіленеді.

*** Требования главы 7 устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации концентрата природного урана по сделкам между акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" и управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии, совершаемым в соответствии с контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана на период 2015-2019 годы, и другими контрактами с управлением закупок и материальных запасов Департамента атомной энергии Правительства Индии, заключенными по такой же формуле цены.
**** Требования главы 8 устанавливают порядок определения (расчета) цен реализации концентрата природного урана по сделкам между акционерным обществом "Национальная атомная компания "Казатомпром" и французским оператором атомных электростанций Electricite de France, совершаемым в соответствии с контрактом на куплю-продажу концентрата природного урана на период 2021-2025 годы, и другими контрактами Electricite de France, заключенными по такой же формуле цены.
Сноска. Примечание - в редакции постановления Правительства РК от 01.06.2021 № 361 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

*** 7-тараудың талаптары "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы мен Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасы арасындағы табиғи уран концентратын сатып алу-сатуға 2015 – 2019 жылдар кезеңіне арналған келісімшартына және осындай баға формуласы бойынша Үндістан Үкіметі Атом энергиясы департаментінің сатып алу және материалдық қорлар басқармасымен жасасқан басқа да келісімшарттарға сәйкес мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
**** 8-тараудың талаптары "Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамы мен Electricite de France француз атом электр станциялары операторының арасындағы табиғи уран концентратын сатып алу-сатудың 2021 – 2025 жылдар кезеңіне арналған келісімшартына және осындай баға формуласы бойынша Electricite de France жасасқан басқа да келісімшарттарға сәйкес мәмілелер бойынша табиғи уран концентратын өткізу бағаларын айқындау (есептеу) тәртібін белгілейді.
Ескерту. Ескертпе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.06.2021 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.