О Стратегическом плане Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 февраля 2011 года № 101. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2012 года № 414
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2012 № 414.
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 февраля 2011 года № 101
Сноска. Стратегический план в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2011 № 1732.
Стратегический план
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан на 2011 – 2015 годы
Раздел 1. Миссия и видение
Миссия Министерства туризма и спорта Республики Казахстан (далее – Министерство) – обеспечение эффективного государственного управления и межотраслевой, межрегиональной координации в целях реализации государственной политики в сфере туризма, физической культуры и спорта.
Видение – интеграция Казахстана в международное туристское сообщество в качестве лидера туризма Центрально-азиатского региона и формирование конкурентоспособной спортивной нации.
Раздел 2. Анализ текущей ситуации
1. Становление Казахстана центром туризма Центрально-азиатского региона
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
В 2010 году деятельность Министерства была направлена на выполнение Стратегического плана развития Казахстана "Казахстан - 2030", Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2020 года, Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, отраслевой Программы развития перспективных направлений туристской индустрии Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы, а также Стратегического плана Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы.
По итогам первого года реализации Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы наблюдается увеличение туристских потоков по всем направлениям.
В 2010 году количество обслуженных посетителей составило 16 598,9 тыс. человек (в 2009 году – 14 799,4 тыс.человек).
Общее число посетителей по итогам 2010 года по сравнению с 2009 годом увеличилось на 12,2 %. Общий объем оказанных услуг в туристской отрасли увеличился на 11 % и составил 73 094,5 млн. тенге. Так, количество просителей въездного туризма увеличилось на 8,8 % (в 2009 году – 4 329,8 тыс. человек, в 2010 году – 4 712,6), объем выездного туризма вырос на 15,6 % (в 2009 году – 6 413,9 тыс. человек, в 2010 году – 4 474,0 тыс. человек), объем внутреннего туризма наблюдается увеличение количества посетителей на 10,3 % (в 2009 году – 4 055,7 тыс. человек, в 2010 году – 4 474,0 тыс. человек).

Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 8 ақпандағы N 101 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 31 наурыздағы № 414 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.03.31 № 414 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 8 ақпандағы
№ 101 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің
2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
Ескерту. Стратегиялық жоспар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1732 Қаулысымен.
1-бөлім. Миссия мен пайымдау
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің (бұдан әрі – министрлік) миссиясы – туризм, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында тиімді мемлекеттік басқаруды және салааралық, өңіраралық үйлестіруді қамтамасыз ету.
Пайымдау – Қазақстанның халықаралық туристік қоғамдастыққа Орталық Азия өңіріндегі туризмнің көшбасшысы ретінде бірігуі және бәсекеге қабілетті спорттық ұлтты қалыптастыру.
2-бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
1. Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына
айналдыру
Реттелетін саланың немесе қызмет аясы дамуының негізгі параметрлері
2010 жылы министрліктің қызметі «Қазақстан 2030» Қазақстанның стратегиялық даму жоспарын, Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарын, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаны, Қазақстан Республикасының туристік индустриясының перспективалық бағыттарын дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламаны, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2010 – 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын орындауға бағытталды.
Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның бірінші жылын іске асырудың қорытындылары бойынша барлық бағыттар бойынша туристік ағымның артқаны байқалып отыр.
2010 жылы қызмет көрсетілген келушілердің саны 16 598,9 мың адамды құрады (2009 жылы – 14 771,9 мың адам).
2010 жылдың қорытындылары бойынша 2009 жылмен салыстырғанда келушілердің саны 12,2%-ға артты. Туристік салада жалпы көрсетілген қызметтер көлемі 11%-ға артты және 73 094,5 млн. теңгені құрады. Осылайша, келу туризмі бойынша келушілердің саны 8,8%-ға артты (2009 жылы – 4 329,3 мың адам, 2010 жылы – 4 712,6), сыртқа шығу туризмінің көлемі 15,6%-ға артты (2009 жылы – 6413,9 мың адам, 2010 жылы – 4 474,0 мың адам), ішкі туризмнің көлемі бойынша келушілердің саны 10,3%-ға артқанын байқалып отыр (2009 жылы – 4 055,7 мың адам, 2010 жылы – 4474,0 мың адам).

В отчетном периоде 1 252 туристские фирмы и 98 индивидуальных предпринимателей, занимающихся туристской деятельностью, обслужили 486,5 тыс. посетителей, что больше на 31,8 % чем в 2009 году.
В целом совокупный доход от туристской деятельности в 2010 году составил 110,1 млрд. тенге, по сравнению с 2009 годом увеличился на 32,8 % (82,9 млрд. тенге) и по сравнению с 2008 годом прирост составляет 62,6 % (67,7 млрд. тенге).
Действующие в республике 1 273 предприятий и индивидуальных предпринимателей, занимающихся размещением посетителей, обслужили 2 548,9 тысяч человек и оказали услуг на 58 261,9 млн. тенге. По итогам отчетного периода на объектах размещения насчитывается 34 353 номеров, их единовременная вместимость составила 76 053 койко-мест. Объем услуг мест размещений (без учета услуг ресторанов) в сопоставимых ценах увеличился в отчетном периоде по сравнению с 2009 годом на 11,6 %.
Создаются условия для функционирования в стране современного высокоэффективного и конкурентоспособного туристского комплекса, обеспечивающего широкие возможности для удовлетворения потребностей казахстанских и иностранных граждан в разнообразных туристских услугах. Определены условия для привлечения инвестиций в развитие материально-технической базы туризма в Республике Казахстан.
Следует отметить, что в рамках отраслей туризма и спорта успешно реализуются равные права и равные возможности мужчин и женщин с учетом их специфики: в индустрии туризма больше занято женщин в руководстве туристских организаций и обслуживающей сфере (порядка 98 % от всего числа занятых). В спорте все больше женщин активно осваивают виды спорта, в которых потенциально лидировали мужчины.
Анализ основных проблем
Кроме того, сегодня существует ряд проблемных вопросов, решение которых позволит достичь намеченной цели – становления Казахстана центром туризма Центрально-азиатского региона:
1. Недостаточное развитие туристской и транспортной инфраструктуры. Материальная база объектов размещения, включая гостиницы, пансионаты, дома и базы отдыха, а также санаторно-курортные учреждения, характеризуется высокой степенью морального и физического износа. На сегодняшний день масштабы туризма, виды, качество и предложения мест проживания для туристов не соответствуют международным требованиям.
2. Невысокий уровень сервиса и труднодоступность знаковых исторических мест на казахстанском отрезке Великого Шелкового пути не привлекает как казахстанских, так и иностранных туристов. Качественного пересмотра требует и международная пропаганда и продвижение туристских маршрутов нашего исторического наследия.
Учитывая, что развитие туризма напрямую связано с состоянием транспортной инфраструктуры, существенной проблемой становится ограниченность географии пассажирских авиа - и железнодорожных перевозок, отсутствие гибкой системы льгот и скидок на проездные билеты всех видов транспорта для групповых поездок туристов как для внутренних, так и для въезжающих туристов.

Есепті кезеңде 1 252 туристік фирма және туристік қызметпен айналысатын 98 жеке кәсіпкер 486,5 мың келушіге қызмет көрсетті, бұл 2009 жылмен салыстырғанда 31,8 %-ға артық.
Жалпы алғанда 2010 жылы туристік қызметтен түскен жиынтық табыс 110,1 млрд. теңгені құрады, 2009 жылмен салыстырғанда 32,8%-ға (82,9 млрд. теңге) артты және 2008 жылмен салыстырғанда өсу 62,6%-ды (67,7 млрд. теңге) құрады.
Республикада келушілерді орналастырумен айналысатын 1 273 кәсіпорын және жеке кәсіпкер 58 261,9 млн. теңгеге 2 548,9 мың адамға қызмет көрсетті. Есепті кезеңнің қортындылары бойынша орналастыру объектерінде 34 353 нөмір бар, олардың біржолғы сыйымдылығы 76 053 кереует-орынды құрады. Салыстырмалы бағалардағы (мейрамханалардың қызметтерін ескермей) орналастыру объектілері қызметтерінің көлемі есепті кезеңде 2009 жылмен салыстырғанда 11,6%-ға артты.
Елде қазақстандық және шетелдік азаматтардың әртүрлі туристік қызметтерге деген сұраныстарын қанағаттандыру үшін кең мүмкіндіктерді қамтамасыз ететін қазіргі заманғы жоғары тиімді және бәсекеге қабілетті туристік кешеннің жұмыс істеуі үшін жағдай жасалып жатыр. Қазақстан Республикасында туризмнің материалдық-техникалық базасын дамытуға инвестицияларды тарту үшін шарттар айқындалды.
Туризм және спорт салалары аясында ерлер мен әйелдердің тең құқығы және тең мүмкіндіктері олардың өзіндік ерекшеліктері ескеріле отырып, табысты іске асып жатқанын атап өту қажет: туризм индустриясында туристік ұйымдардың басшылығында және қызмет көрсету аясында әйелдер көбірек еңбекпен қамтылған (барлық еңбекпен қамтылғандар санының 98 %-ға жуығы). Спортта, әдетте, ерлер көш бастап жүрген спорт түрлерін әйел азаматтар белсенді игеріп жатыр.
Негізгі проблемаларды талдау
Одан басқа, бүгінде оларды шешу белгіленген мақсат – Қазақстанды Орталық Азия өңіріндегі туризм орталығына айналдыруға қол жеткізуге мүмкіндік беретін бірқатар проблемалық мәселелер бар:
1. Туристік және көлік инфрақұрылымының жеткіліксіз дамуы. Қонақ үйлерді, пансионаттарды, демалыс үйлері мен базаларын, сондай-ақ санаториялық-курорттық мекемелерді қоса алғанда, орналасу объектілерінің, материалдық базасы жоғары дәрежеде моральдық және физикалық тұрғыдан ескерген болып сипатталады. Бүгінгі күні туризмнің ауқымы, туристер үшін ұсынылатын тұратын жерлердің түрлері, сапасы халықаралық талаптарға сәйкес келмейді.
2. Сервистің төмен деңгейі және Ұлы Жібек жолының қазақстандық бөлігінде танымал тарихи орындарға жетудің қиындығы қазақстандық сияқты, шетелдік туристерді қызықтырмайды. Біздің тарихи мұрамыздың туристік бағдарларын халықаралық насихаттау мен жылжыту да сапалы түрде қайта қарауды талап етеді.
Туризмді дамыту көлік инфрақұрылымының жай-күйімен тікелей байланысты екенін ескере отырып, әуе және теміржол жолаушылар тасымалы географиясының шектеулігі, ішкі сияқты сыртқы туристердің топтық сапарлары үшін көліктің барлық түріне жол жүру билеттеріне жеңілдіктер жүйесінің болмауы елеулі проблемаға айналып отыр.

3. Слабый уровень подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров и отсутствие научной базы туризма, отсутствие специализированных туристских кадров в обслуживающей сфере. Это относится не только к проблеме отсутствия квалифицированного персонала на объектах индустрии туризма, но и к качеству подготовки кадров для туристской отрасли.
4. Низкое качество предоставляемых услуг в туристской индустрии. Проблема взаимосвязана с предыдущей, так как низкое качество в обслуживающей сфере ведет к низкому качеству предоставляемых услуг на объектах индустрии туризма. Кроме того, это относится к срокам оформления туристских виз в Казахстан, процедурам регистрации, таможенному и паспортному контролю иностранных туристов.
5. Недостаточная привлекательность Казахстана в качестве страны туризма.
Мероприятия по продвижению позитивного туристского имиджа страны носят несистемный характер, участие на выставках по туризму не обеспечивает в полной мере эффективность рекламной деятельности государства. До настоящего времени не решается вопрос открытия и функционирования туристских представительств (отделов по туризму при загранучреждениях) в странах, которые в плане привлечения туристов являются для Казахстана рынками 1-го приоритета – Германии, Великобритании, Южной Кореи. Между тем, опыт развитых в сфере туризма стран, принимающих огромное количество туристов ежегодно (Франция, Испания, Германия), свидетельствует о необходимости решения данного вопроса.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
При сохранении сложившегося уровня конкурентоспособности туризма Казахстана на мировом туристском рынке возможности развития отечественного туристского рынка будут недостаточными для повышения уровня жизни и увеличения занятости населения, удовлетворения растущего спроса на качественные туристские услуги и формирования условий для устойчивого развития туризма в стране.
На развитие туристской отрасли основное влияние оказывают внешние факторы, в том числе состояние мировой экономики, правовое регулирование, экономическая и политическая ситуация как внутри страны, так и зарубежом и др.
На сегодняшний день основой для развития туристской отрасли является Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы (Указ Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958 "О Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан") (далее – ГПФИИР).

3. Кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың төмен деңгейі және туризмнің ғылыми базасының болмауы, қызмет көрсету саласында мамандандырылған туристік кадрлардың болмауы болып табылады. Бұл тек туризм индустриясы объектілеріндегі білікті мамандардың болмауы проблемасына, сонымен қатар туристік сала үшін кадрлар даярлау сапасына да қатысты.
4. Туристік индустрияда ұсынылатын қызметтердің төмен сапасы.
Проблема жоғарыда аталған мәселемен өзара байланысты, өйткені қызмет көрсету саласындағы төмен сапа туризм индустриясы объектілерінде көрсетілетін қызметтер сапасының төмендеуіне әкеліп соқтырады. Одан басқа, бұл Қазақстанда туристік визаларды ресімдеу мерзімдеріне, шетелдік туристерді тіркеу рәсімдеріне, кедендік және паспорттық бақылауға жатады.
5. Туризм елі ретінде Қазақстанның жеткіліксіз деңгейдегі тартымдылығы.
Елдің оң туристік имиджін ілгерілету жөніндегі іс-шаралар жүйесіз сипатта, туризм жөніндегі көрмелерге қатысу мемлекеттің жарнамалық қызметінің тиімділігін толық көлемде қамтамасыз етпейді. Осы уақытқа дейін туристерді тарту жоспарында Қазақстан үшін бірінші басымдықты нарықтар болып табылатын елдер – Германияда, Ұлыбританияда, Оңтүстік Кореяда туристік өкілдіктер (шетел мекемелері жанынан туризм бөлімдерін) ашу. Сонымен қатар, жыл сайын орасан көп туристерді қабылдайтын, туризм саласында дамыған елдердің (Франция, Испания, Германия) тәжірибесі аталған мәселені шешу қажеттігі туралы куәландырады.
Ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Қазақстан туризмінің әлемдік туристік нарықтағы бәсекеге қабілеттілігінің қалыптасқан деңгейі сақталған кезде, отандық туристік нарықты дамыту мүмкіндігі халықтың тұрмыс деңгейін жақсарту және еңбекпен қамтылуын арттыру, сапалы туристік қызметтерге деген артып келе жатқан сұранысты қанағаттандыру және елде туризмді тұрақты дамытуға жағдай жасау үшін жеткіліксіз болады.
Туристік саланың дамуына негізінен сыртқы факторлар, оның ішінде әлемдік экономиканың жағдайы, құқықтық реттеу, ел ішіндегі және шетелдегі экономикалық және саяси жағдайлар және т.б. ықпал етеді.
Бүгінгі күні туристік саланы дамыту үшін Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010-2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – ҮИИДМБ) («Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығы) негіз болып табылады.

В рамках ГПФИИР разработана отраслевая Программа развития перспективных туристских направлений Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы.
Также на развитие отрасли влияют и внутренние факторы, к которым можно отнести кадровую политику (подготовка и переподготовка кадров, повышение квалификации, организация труда), профессиональный маркетинг отечественного туристского продукта.
На сегодняшний день подготовка кадров для туристской отрасли осуществляется в организациях высшего и послевузовского, технического и профессионального образования. По данным Министерства образования и науки Республики Казахстан, существует 77 учебных заведений ТиПО (технического и профессионального образования) по 11 специальностям и по 33 квалификациям.
Постоянная работа Министерства по информационной пропаганде туризма Казахстана посредством трансляции рекламных видеороликов на ведущих телеканалах мира, проведения информационных туров не может обеспечить высокий спрос на казахстанский туристский продукт. В этом направлении необходима усиленная работа туроператоров по привлечению туристов из зарубежных стран, что обеспечит стабильность не только въездного туристского потока, но и повысит доходность туристской отрасли.
2. Формирование здорового образа жизни казахстанцев посредством занятий физической культурой и спортом
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
Министерством в 2010 году по реализации Стратегического плана на 2010 – 2014 годы осуществлен ряд организационных мер, направленных на дальнейшее развитие инфраструктуры спорта и улучшение материально-технической базы спорта республики в целях приближения к требованиям международных стандартов и развития массового спорта в стране.
В этот период проводилась работа по совершенствованию нормативной правовой базы отрасли. Были внесены поправки в некоторые законодательные акты по вопросам физической культуры и спорта. Разработаны и утверждены подзаконные нормативные правовые акты.
За этот период наблюдается устойчивая тенденция роста числа занимающихся физической культурой и спортом. Если к началу реализации Государственной программы в 2007 году число занимающихся спортом составляло 2,3 млн. человек (15 %) от населения страны, в 2008 году возросло до 2,35 млн. человек, в 2009 году – 2,4 млн. человек, в 2010 году – 2,8 млн. человек или 17,7 %.
За рубежом массовый спорт в первую очередь является механизмом оздоровления населения, достижения самореализации, самовыражения и развития, а также средством борьбы против асоциальных явлений. Поэтому государства придают вопросам развития массового спорта особую значимость, ставя основной целью вовлечение населения в занятия массовым спортом. Основными характеристиками процессов развития массового спорта являются: повышение роли государства в поддержке массового спорта, а также всех форм организации деятельности в данной сфере, использование массового спорта в профилактических и лечебных мероприятиях, профилактика негативных социальных явлений, использование спорта в нравственном, эстетическом и интеллектуальном развитии молодежи.
Влияние данных процессов привело к росту доходов от:

ҮИИДМБ шеңберінде Қазақстан Республикасының туристік индустриясының перспективалық бағыттарын дамытудың 2010 – 2014 жылдарға арналған салалық бағдарламасы әзірленді.
Сонымен қатар, саланы дамуытуға ішкі факторлар да ықпал етеді, олар кадрлық саясатты (кадрларды даярлау және қайта даярлау, олардың біліктілігін арттыру, еңбекті ұйымдастыру), отандық туристік өнімнің кәсіби маркетингін жатқызуға болады.
Бүгінгі күні туристік сала үшін кадрларды даярлау жоғары және жоғары білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінде жүзеге асырылуда. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің деректеріне сәйкес 11 мамандық және 33 біліктілік бойынша 77 ТжКБ (техникалық және кәсіптік білім беру) оқу орындары бар.
Министрліктің әлемнің жетекші телеарналарында жарнамалық бейнероликтерді жүргізу, ақпараттық турларды өткізу арқылы Қазақстан туризмін ақпараттық насихаттау жөніндегі тұрақты жұмысы қазақстандық туристік өнімге жоғары сұранысты қамтамасыз ете алмайды. Осы бағытта туроператорлардың шетелдерден туристерді тарту жөнінде күшейтілген жұмыстары қажет, бұл тек келу туризмі бойынша туристердің ағынының тұрақтылығын қамтамасыз етіп қоймай, сонымен қатар туристік саланың кірістілігін арттырады.
2. Дене шынықтыру және спортпен айналысу арқылы
қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру
Реттелетін саланың немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Министрлік 2010 жылы 2010 – 2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарды іске асыру бойынша халықаралық стандарттар талаптарына жақындау және елде бұқаралық спортты дамыту мақсатында спорт инфрақұрылымын одан әрі дамытуға және республика спортының материалдық-техникалық базасын жақсартуға бағытталған бірқатар ұйымдастыру шараларын жүзеге асырды.
Осы кезеңде саланың нормативтік-құқықтық базасын жетілдіру жөнінде жұмыс жүргізілді. Дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша кейбір заңнамалық актілерге түзетулер енгізілді. Заңға тәуелді нормативтік-құқықтық актілер әзірленді және бекітілді.
Осы кезеңде дене шынықтырумен және спортпен шұғылданушылар санының тұрақты өсу үрдісі байқады. Егер Мемлекеттік бағдарламаны іске асырудың басында 2007 жылы спортпен шұғылданушылар саны ел тұрғындарының (15%-ы) 2,3 млн. адамын құраса, 2008 жылы 2,35 млн. адамға артқан, 2009 жылы 2,4 млн. адам, 2010 жылы 2,8 млн. адам немесе 17,7%-ын құраған.
Шетелде бұқаралық спорт бірінші кезекте халықты сауықтырудың, өзін-өзі жетілдіруге қол жеткізудің, өзін көрсетудің және дамытудың тетігі, сондай-ақ зиянды әрекеттерге қарсы күрестің құралы болып табылады. Сондықтан мемлекеттер халықты бұқаралық спортпен айналысуға тартуды негізгі мақсат етіп қоя отырып, бұқаралық спортты дамыту мәселесіне ерекше мән береді. Бұқаралық спортты дамыту үдерісінде: бұқаралық спортты қолдауда мемлекеттің рөлін, сондай-ақ осы саладағы қызметті ұйымдастырудың барлық нысандарының рөлін арттыру, бұқаралық спортты алдын алу және емдік іс-шараларда пайдалану, әлеуметтік жағымсыз құбылыстардың алдын алу, жастарды адамгершілік, эстетикалық және интеллектуалдық тұрғыда дамытуда спортты пайдалану негізгі ерекшеліктер болып табылады.
Осы үдерістердің ықпалы мыналардан:

1) спортивных зрелищ и сектора спортивных услуг;
2) увеличения объемов спортивного телерадиовещания;
3) развития физкультурно-оздоровительной инфраструктуры с учетом потребностей населения;
4) многообразия форм обслуживания, методов и средств предложения услуг массового спорта.
На сегодняшний день количество проводимых по всей стране спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятий возрастает, только в 2010 году проведено свыше 17 тысяч спортивно-массовых мероприятий, в которых приняли участие свыше 3,5 млн. человек.
За прошедший четырехлетний период традиционными стали спартакиады, турниры по видам спорта, соревнования среди спортивных семей "Стартуем вместе", массовые забеги, а также месячник по сдаче Президентских тестов, в каждом из которых принимает участие более 2 млн. человек.
Впервые в 2010 году по всей территории Казахстана одновременно стартовал традиционный международный "Олимпийский день бега", состоялись первые "Юношеские сельские спортивные игры".
Активное развитие получили национальные виды спорта, которыми на сегодняшний день занимаются свыше 166 тысяч человек (в 2009 году – 123 тысячи человек). Этому способствовало проведение ежегодных чемпионатов, республиканских и международных турниров, в том числе первый Чемпионат мира по тогызкумалак, первые Юношеские сельские спортивные игры, чемпионаты мира и Азии по "қазақ күресі", Игры народного спорта на призы Президента Республики Казахстан, открытие в спортивных школах и клубах отделений по национальным видам спорта.
Важным начинанием в развитии сельского спорта стало республиканского сельского физкультурно-спортивного общества "Ел Қайраты".
Введены 3-х часовые занятия по физической культуре в 6769 общеобразовательных школах, что составляет 98 % от их общей численности. В 48 высших учебных заведениях республики открыты спортивные клубы.
В стране действует свыше 24 тысяч спортивных секций, в которых занимаются свыше 538 тысяч детей или 22 % от общего числа учащихся общеобразовательных школ (2,5 млн. школьников). В республике действует 1725 спортивных клубов, в том числе 106 детско-юношеских клубов физической подготовки, 530 детских подростковых клубов, 1020 физкультурно-оздоровительных клубов и 113 профессиональных клубов по видам спорта, где занимается 289 тысяч человек.
Необходимо отметить, что за прошедшие три года наметилась динамика роста количества лиц с ограниченными возможностями, привлеченных к занятиям физической культурой и спортом.
В стране более 486 тысяч инвалидов, составляющих 3 % населения, из них 45 % человек не имеют противопоказаний к занятиям спортом. Среди данной категории лиц 13 тысяч человек занимаются физической культурой и спортом, что составляет 6,5 %. (2009 г. – 6,0 %)

1) спорттық думандардан және спорттық қызмет көрсету секторынан;
2) спорттық телерадио хабарларды тарату көлемінің артуынан;
3) халықтың қажеттілігін ескере отырып, дене шынықтыру-сауықтыру инфрақұрылымын дамытудан;
4) қызмет көрсету нысандарының, бұқаралық спорт қызметін көрсету ұсыныстарының әдістері мен құралдарының алуандығынан түсетін табыстың өсуіне әкелді.
Бүгінгі күні бүкіл еліміз бойынша өткізілетін спорттық-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларының саны артып келеді, тек 2010 жылдың өзінде 17 мыңнан астам бұқаралық-спорттық іс-шара өткізілді, оларға 3,5 млн. астам адам қатысты.
Өткен төрт жыл кезеңінде спартакиадалар, спорт түрлерінен турнирлер, спорттық отбасылар арасында «Бірге жарысамыз» атты жарыстар, бұқаралық жүгірістер, сонымен қатар әрқайсысында 2 млн. астам адам қатысатын Президенттік сынақ тапсыру айлықтарын өткізу дәстүрге айналды.
2010 жылы алғаш рет Қазақстанның бүкіл аумағында дәстүрлі халықаралық «Олимпиадалық жүгіру күні», бірінші «Жасөспірімдердің ауылдық спорт ойындары» бір уақытта басталды.
Ұлттық спорт түрлері белсенді түрде дамып келеді, олар бүгінгі күні 166 мыңнан астам адам шұғылданады (2009 жылы – 123 мың адам). Бұған жыл сайынғы чемпионаттар, республикалық және халықаралық турнирлер, соның ішінде тоғызқұмалақтан әлем чемпионаты, бірінші Жасөспірімдердің ауылдық спорт ойындары, «қазақ күресінен» әлем және Азия чемпионаттары, Қазақстан Республикасы Президентінің жүлдесі үшін Халық спорты ойындарын өткізу, спорт мектептері мен клубтарда ұлттық спорт түрлерінен бөлімшелердің ашылуы ықпал етті.
Ауыл спортын дамытуда маңызды бастама «Ел Қайраты» республикалық ауылдық дене шынықтыру-спорт қоғамын құру болып табылады.
6769 жалпы білім беру мектептерінде 3 сағаттық дене шынықтыру сабақтары енгізілген, бұл мектептердің жалпы санының 98%-ын құрайды. Республиканың 48 жоғарғы оқу орнында спорт клубтары ашылған.
Елде 538 мыңнан астам бала немесе жалпы білім беру мектептері оқушыларының жалпы санының 22,0%-ы (2,5 млн. мектеп оқушысы) спортпен шұғылданатын 24 мыңнан астам спорт секциялары жұмыс істейді. Республикада 1725 спорт клубы, соның ішінде 106 балалар мен жасөспірімдер дене тәрбиесі клубы, 530 балалар мен жеткіншектер клубы, 1020 дене шынықтыру-сауықтыру клубы және 113 спорт түрлерінен кәсіби клуб жұмыс істейді, онда 289 мың адам шұғылданады.
Өткен үш жылда дене шынықтырумен және спортпен айналысуға тартылған мүмкіндігі шектеулі адамдар санының өсу серпіні байқалғанын атап өту қажет.
Елімізде халықтың 3%-ын құрайтын 486 мыңнан астам мүгедек тұрады, олардың ішінде 45% адамға спортпен шұғылдануға тыйым салынбаған. Осы санаттағы адамдар арасында 13 мың адам дене шынықтырумен және спортпен шұғылданады, бұл 6,5%-ды құрайды (2009 жылы – 6%).

Сегодня в республике 127 инвалидов являются действующими мастерами спорта Республики Казахстан по различным видам спорта. В 2010 году 41 человек выполнили нормативы мастера спорта, 24 мастера спорта международного класса.
Ежегодно организуются и проводятся более 70-ти спортивно-массовых мероприятий, республиканского и международного уровней среди спортсменов-инвалидов, в которых принимают участие более 1,5 тыс. человек.
Следствием развития массового физкультурно-спортивного движения в стране являются высокие достижения отечественных спортсменов на Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах мира и Азии.
Количество спортивных сооружений в 2010 году по всей республике составляет 31 266 единиц, из них 20 166 единиц приходится на сельскую местность. Это на 936 единицы больше по сравнению с 2009 годом, в том числе:
1) число плавательных бассейнов увеличилось на 9 единиц, (в 2009 году – 222, в 2010 году – 231);
2) количество спортивных залов увеличилось на 134 единиц, что составляет в 2010 году – 7 133, в 2008 году – 6 999 единицы;
3) увеличены теннисные корты на 13 единиц, если в 2009 году – 263, то в 2010 году – 276;
4) хоккейные корты в 2010 году увеличены на 51 единицу, если в 2009 году их число составляло 372, то в 2010 году – 423.
В рамках подготовки и проведения 7-х зимних Азиатских игр в г.г. Астане и Алматы были построены современные спортивные объекты. Полностью реконструированы "Медеу", "Шымбулак" и Дворец спорта имени Б. Шолака в Алматы с пристройкой раскаточного катка. В республике построены крытый футбольный стадион "Астана-Арена", рассчитанный на 30 тысяч посадочных мест, республиканский велотрек "Сарыарка", раскаточный каток возле Дворца спорта "Казахстан", конькобежный стадион "Алау", Комплекс лыжного и биатлонного стадионов "Алатау", Международный комплекс лыжных трамплинов в Алматы.
Анализ основных проблем
Вместе с тем, наряду с положительными тенденциями развития, существуют проблемы, тормозящие развитие отечественного спорта:
1. Низкий уровень материально-технической базы и спортивной инфраструктуры:
1) особо остро стоит проблема развития спорта на селе, и прежде всего из-за отсутствия материально-технической базы. Из имеющихся в сельской местности 4387 спортивных залов, 3650 находятся в общеобразовательных школах и используются для проведения учебных занятий. Только 12 % спортивных сооружений доступны для занятий всего населения;
2) ощущается недостаток не только спортивных сооружений, но и спортивного инвентаря и оборудования в организациях, учебных заведениях, по месту жительства населения и в местах массового отдыха.

Бүгінгі күні республикада 127 мүгедек спорттың әр түрінен Қазақстан Республикасының спорт шеберлері болып табылады. 2010 жылы 41 адам спорт шебері, 24 адам халықаралық дәрежедегі спорт шебері нормативтерін орындады.
Жыл сайын спортшы-мүгедектер арасында республикалық және халықаралық деңгейде 70-тен астам спорттық-бұқаралық іс-шара ұйымдастырылады және өткізіледі, оған 1,5 мыңнан астам адам қатысады.
Елімізде бұқаралық дене шынықтыру-спорттық қозғалысты дамытудың нәтижесі отандық спортшылардың Олимпиада және Азия ойындарындағы, әлем және Азия чемпионаттарындағы жоғары жетістіктері болып табылады.
2010 жылы спорт ғимараттарының саны бүкіл республика бойынша 31 266 бірлікті құрады, олардың ішінде 20 166 бірлік ауылдық жерде орналасқан. Бұл 2009 жылмен салыстырғанда 936 бірлікке (1,6%) артық, оның ішінде:
1) жүзу бассейндерінің саны 9 бірлікке артты (2009 жылы - 222, 2010 жылы - 321);
2) спорт залдардың саны 134 бірлікке артты, 2008 жылы 6 999 бірлік болса, 2010 жылы 7 133 бірлікті құрады;
3) теннис корты 13 бірлікке артты, егер 2009 жылы олардың саны – 263 болса, 2010 жылы – 276-ны құрады.
4) 2010 жылы хоккей корты 51 бірлікке артты, егер 2009 жылы олардың саны – 372 болса, 2010 жылы – 423-ті құрады.
Астана және Алматы қалаларында 7-ші қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу шеңберінде қазіргі заманғы спорт объектілері салынды. Алматыда «Медеу», «Шымбұлақ» және сырғанау мұз айдынын жапсарлас салу арқылы Б.Шолақ атындағы Спорт сарайы толық қайта жаңартылды. Республикада 30 мың орны бар «Астана – Арена» жабық футбол стадионы салынды, «Сарыарқа» республикалық велотрегі «Қазақстан» спорт сарайы жанында тегістелген мұз айдыны, «Алау» коньки тебу стадионы, «Алатау» шаңғы және биатлон кешендерінің стадионы, Алматыда халықаралық шаңғы трамплиндерінің кешені салынды.
Негізгі проблемаларды талдау
Сонымен қатар, дамудың оң үрдістерімен қатар, республикадағы бұқаралық спортты дамытуды тежеп отырған проблемалар да бар:
1. Материалдық-техникалық базаның және спорт инфрақұрылымының төмен деңгейі:
1) ауылда спортты дамыту проблемасы, ең алдымен материалдық-техникалық базаның жоқтығынан ерекше өзекті болып тұр. Ауылдық жерлердегі 4387 спорт залының 3650-і жалпы білім беру мектептерінде орналасқан және оқу сабақтарын өткізу үшін пайдаланылады. Спорт ғимараттарының тек 12,0 %-ында барлық халықтың дене шынықтырумен айналысуына мүмкіндік бар;
2) спорттық ғимараттардың ғана емес, сонымен бірге ұйымдарда, оқу орындарында, халықтың тұрғылықты жері мен бұқаралық демалыс орындарында спорттық мүкәммал мен жабдықтың жетіспеуі де сезіледі.

2. Слабое развитие массового спорта. Слабо поставлена работа по месту жительства населения, недостаточно развита сеть подростковых клубов, практически нет простейших спортивных площадок и сооружений по месту жительства и местах массового отдыха. Особо остро стоит проблема развития спорта на селе. В связи с неразвитостью инфраструктуры количество занимающихся детей и подростков на селе в два раза ниже общереспубликанского показателя. Имеющиеся спортивные объекты остаются недоступными для большинства населения республики. Остается также и актуальной проблема неактивного участия самих граждан к систематическим занятиям физической культурой и спортом.
3. Отсутствие научной базы спорта, отвечающей современным требованиям, дефицит квалифицированных специалистов:
отсутствуют методисты по спорту в сельской местности. Как показывает, анализ в 6998 поселках работает всего 597 методистов, что составляет 8,5 %.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Оценка имеющихся факторных условий свидетельствует о принятых мерах по совершенствованию физического воспитания детей дошкольного и школьного возраста, физическому воспитанию учащихся и студентов учебных заведений, физкультурно-массового движения среди населения, физической подготовки и спорта среди инвалидов, подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса, пропаганде физической культуры и спорта.
На ситуацию развития физической культуры и спорта воздействует ряд внутренних факторов, в основном социально-экономических и связанных с глобализацией. В рассмотрении внутренних факторов выделяют следующие основные аспекты: недостаточное урегулирование физической активности населения, что обусловлено высокими ценами на обеспечение досуга в спортивных центрах и ограниченностью спортивных сооружений. Недостаточно ведется пропаганда физической культуры и спорта среди детей, подростков и взрослого населения.
3. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на мировой
спортивной арене
Основные параметры развития регулируемой отрасли или сферы деятельности
На XXIX летних Олимпийских играх 2008 года в Пекине было завоевано 13 олимпийских наград, из них 2 золотых, 4 серебряных и 7 бронзовых, что обеспечило Казахстану 29 общекомандное место в неофициальном зачете.
По общему количеству завоеванных медалей это лучшее достижение за все время выступлений сборной Казахстана, начиная с 1996 года (Атланта, США, 1996 год – 11 медалей; Сидней, Австралия, 2000 г. – 7 медалей; Афины, Греция, 2004 г. – 8 медалей).

2. Бұқаралық спорттың нашар дамуы. Халықтың тұрғылықты жері бойынша жұмыс дұрыс жолға қойылмаған, жеткіншіктер клубтарының желісі жеткіліксіз дамыған, қарапайым спорт алаңдары мен тұрғылықты жерлерде және бұқаралық демалыс орындарында спорт ғимараттары жоқ дерлік. Ауылда спортты дамыту проблемасы ерекше өзекті болып отыр. Инфрақұрылымның дамымағандығына байланысты ауылда спортпен айналысатын балалар мен жеткіншектердің саны жалпы республикалық көрсеткіштен екі есе төмен. Қазіргі спорт объектілері республика халқының көпшілігі үшін қолжетімсіз болып отыр. Сонымен бірге азаматтардың өздерінің дене шынықтырумен және спортпен жүйелі айналысуға белсене қатыспау мәселесі де өзекті болып отыр.
3. Қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін спорттың ғылыми базасының болмауы, білікті мамандар тапшылығы:
ауылдық жерде спорт бойынша әдіскерлер жоқ. Талдау көрсеткендей, 6998 кентте барлығы 597 әдіскер жұмыс істейді, ол 8,5%-ды құрайды.
Негізгі ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Қазіргі факторлық жағдайларды бағалау мектепке дейінгі және мектеп жасындағы балалардың дене тәрбиесін, оқушылар мен оқу орындары студенттерінің дене тәрбиесін, халық арасында дене шынықтыру-бұқаралық қозғалысты, мүгедектер арасында дене дайындығы мен спортты, спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды дайындау, дене шынықтыру мен спортты насихаттау жөніндегі шаралардың қабылданғанын растап отыр.
Дене шынықтыру мен спортты дамыту жағдайына бірқатар ішкі факторлар, негізінен әлеуметтік-экономикалық және жаһанданумен байланысты факторлар ықпал етеді. Ішкі факторларды қарастыруда мынадай негізгі аспектілерді көрсетуге болады: халықтың дене шынықтыру белсенділігін жеткіліксіз реттеу, бұл спорт орталықтарында бос уақытты өткізуде төленетін жоғары бағалар және спорт ғимараттары санының шектеулігімен түсіндіріледі. Балалар, жеткіншектер және ересек адамдар арасында дене шынықтыру және спорт жеткіліксіз насихатталады.
3. Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасында
бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Реттелетін саланы немесе қызмет аясын дамытудың негізгі параметрлері
Пекинде өткен 2008 жылғы ХХIХ жазғы Олимпиада ойындарында 13 олимпиадалық медалға ие болдық, соның ішінде 2 алтын, 4 күміс және 7 қола медаль, бұл бейресми есепте Қазақстанға жалпы командалық 29 орынды қамтамасыз етті.
Иеленген медальдардың жалпы саны бойынша бұл Қазақстан құрамасының 1996 жылдан бастап қатысқан барлық кездердегі (Атланта, АҚШ, 1996 жыл – 11 медаль; Сидней, Австралия, 2000 жыл – 7 медаль; Афины, Грекия, 2004 жыл – 8 медаль) үздік жетістігі болып табылады.

В 2010 году казахстанские спортсмены приняли участие на ХХI зимних Олимпийских играх в Ванкувере (Канада). После двенадцатилетнего перерыва на зимней Олимпиаде завоевана серебряная медаль. По итогам выступлений на Олимпиаде в десятку сильнейших спортсменов мира вошли 7 казахстанских атлетов.
Спортсмены страны на чемпионатах мира 2010 года по летним Олимпийским видам спорта завоевали 11 медалей, на чемпионатах Азии 50 медалей, кубках Азии 6 медалей, Евразийских играх 131 медаль.
Впервые в 2010 году молодежная сборная Казахстана приняла участие в 1-х летних Юношеских Олимпийских играх в Сингапуре, по итогам которых завоевано 2 золотых, 2 серебряных, 2 бронзовых медали, обеспечив 24-ое место из 204 стран участниц с количеством 3 500 спортсменов.
По итогам выступлений на 7-х зимних Азиатских играх 2011 года сборная Казахстана завоевала 32 золотых, 21 серебряных и 17 бронзовых наград, заняв первое место и установив рекорд Азиатских игр.
Благодаря предпринятым мерам, обеспечена последовательная и системная работа по подготовке спортсменов во всех областных центрах и городах Астане и Алматы.
На сегодняшний день функционируют 17 центров подготовки олимпийского резерва, в которых повышают спортивное мастерство 1265 спортсменов, 8 республиканских специализированных центров олимпийской подготовки, в которых повышают спортивное мастерство 984 спортсмена и 95 % спортсменов центра входят в основной, молодежный или юношеский составы национальных сборных команд Казахстана.
За период 2007-2010 годы были приняты меры по совершенствованию физического воспитания детей школьного возраста.
В период реализации государственной программы на 2007 – 2011 годы в республике создано 16 детско-юношеских спортивных школ (ДЮСШ).
На сегодняшний день в 423 ДЮСШ занимаются свыше 240 тысяч детей или 10,0 % от общего количества учащихся.
Кроме того, создано 11 региональных школ-интернатов для одаренных в спорте детей, где обучаются 3003 перспективных учащихся и 4 республиканских – с общим охватом 1191 человек.
Анализ основных проблем
Наряду с положительными тенденциями казахстанского спорта на мировой спортивной арене сопровождаются рядом проблем.
1. Низкий уровень материально-технической базы и спортивной инфраструктуры:
1) в спорте высших достижений у действующих центров олимпийской подготовки и центров подготовки олимпийского резерва нет собственной материально-технической базы;
2) не имеют собственной спортивной базы республиканские центры олимпийской подготовки и региональные центры подготовки олимпийского резерва. Не соответствуют требованиям и спортивные базы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и школ высшего спортивного мастерства.
В этой же плоскости проблемы школ высшего спортивного мастерства - недостаточно финансируется организация учебно-тренировочного процесса, из-за чего не хватает средств на проведение запланированных соревнований и сборов, аренду помещений.
Большинство действующих спортивных сооружений не соответствуют усовершенствованным нормативам и требованиям по технической эксплуатации, международных регламентов и правил проведения соревнований и учебно-тренировочного процесса.

2010 жылы қазақстандық спортшылар Ванкувердегі (Канада) ХХI қысқы Олимпиада ойындарына қатысты. Он екі жылдық үзілістен кейін қысқы Олимпиадада күміс медальға қол жеткізілді. Олимпиадада өнер көрсету қорытындылары бойынша 7 қазақстандық атлет әлемнің мықты спортшыларының алғашқы ондығына кірді.
Ел спортшылары 2010 жылғы әлем чемпионатында жазғы Олимпиадалық спорт түрлерінен 11 медальды, Азия чемпионаттарында 50 медальды, Азия кубоктарында 6 медальды, Еуразиялық ойындарда 131 медальды иеленді.
2010 жылы Қазақстанның жастар құрамасы тұңғыш рет Сингапурдағы 1-ші жазғы Жасөспірімдер Олимпиада ойындарына қатысты, оның қорытындылары бойынша 2 алтын, 2 күміс, 2 қола медальды иеленді, 204 елдің ішінде 3500 спортшы қатысқан жарыста 24 орынды қамтамасыз етті
2011 жылғы 7-ші қысқы Азия ойындарына қатысудың қорытындылары бойынша Қазақстан құрамасы 32 алтын, 21 күміс және 17 қола награда ұтып алды, Азия ойындарының рекордын жасай отырып, бірінші орынды жеңіп алды.
Қабылданған шаралардың арқасында барлық облыс орталықтарында және Астана мен Алматы қалаларында спортшыларды даярлау бойынша үздіксіз және жүйелі жұмыс қамтамасыз етілді.
Бүгінгі күні 17 олимпиадалық резервті даярлау орталығы жұмыс істейді, онда 1265 спортшы спорттағы шеберлігін арттырады, 8 республикалық мамандандырылған олимпиадалық даярлау орталығында 984 спортшы өзінің спорттағы шеберлігін арттырады және орталық спортшыларының 95%-ы Қазақстан ұлттық құрама командаларының негізгі, жастар немесе жасөспірімдер құрамасына кіреді.
2007 – 2010 жылдар кезеңінде мектеп жасындағы балалардың дене тәрбиесін жетілдіру жөнінде шаралар қабылданды.
2007 – 2011 жылдар аралығында мемлекеттік бағдарламаны іске асыру кезеңінде республикада 16 балалар мен жасөспірімдер спорт мектептері (БЖСМ) құрылды.
Қазіргі күні 423 БЖСМ-да 240 мыңнан астам бала немесе оқушылардың жалпы санының 10,0%-ы айналысады.
Сонымен қатар, болашағынан үміт күттіретін 3003 оқушы оқитын спортта дарынды балаларға арналған 11 өңірлік мектеп-интернат және жалпы саны 1191 адамды қамтитын 4 республикалық мектеп-интернат ашылды.
Негізгі проблемаларды талдау
Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы оң үрдістерімен қатар, бірқатар проблемалар да бар.
1. Материалдық-техникалық базаның және спорт инфрақұрылымының төмен деңгейі:
1) қазіргі жұмыс істеп тұрған олимпиадалық даярлық орталықтары мен олимпиадалық резервті даярлау орталықтарындағы жоғары жетістіктер спортының өзіндік материалдық-техникалық базасы жоқ;
2) республикалық олимпиадалық даярлық орталықтары мен өңірлік олимпиадалық резервті даярлау орталықтарының өзіндік спорттық базалары жоқ. Спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттардың және жоғары спорт шеберлігі мектептерінің спорттық базалары да талаптарға сәйкес келмейді.
Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің проблемалары да осындай – оқу-жаттығу үрдісін ұйымдастыру жеткілікті қаржыландырылмайды, соның салдарынан жоспарланған жарыстар мен жиындарды өткізуге, үй-жайларды жалдауға қаражат жетіспейді.
Жұмыс істеп тұрған спорт ғимараттарының басым көпшілігі техникалық пайдалану жөніндегі жетілдірілген нормативтер мен талаптарға, халықаралық регламенттерге және жарыстар мен оқу-жаттығу үрдісін өткізу қағидаларына сәйкес келмейді.

2. Слабое развитие детско-юношеского спорта. До настоящего времени не решаются вопросы создания отраслевых спортивных клубов. Сеть детско-юношеских спортивных школ в настоящее время обеспечивает возможность занятий в них только 10,0 % детей школьного возраста республики. Слабая материально-техническая база, отсутствие качественного спортивного инвентаря и оборудования не позволяют организовать на высоком уровне подготовку спортивного резерва.
3. Отсутствие научной базы спорта, отвечающей современным требованиям и дефицит квалифицированных специалистов:
1) отрасль спорта ощущает острый недостаток в квалифицированных кадрах. В спорте высшего мастерства большинство ведущих тренеров республики имеют солидный возраст, а полноценной замены нет. Кроме того, около 3 % общеобразовательных школ сельской местности не имеют преподавателей физкультуры, у 30 % тренерско-преподавательского состава детско-юношеских спортивных школ нет специального образования;
2) отсутствуют специалисты технической эксплуатации спортивных сооружений, уровень подготовки выпускников высших учебных заведений не отвечает современным требованиям.
Отрасль спорта является высоко конкурентной и все новейшие разработки в методике организации учебно-тренировочного процесса, повышения функциональных и физических возможностей, реабилитации и восстановления спортсменов являются стратегическим материалом, что делает невозможным их приобретение в других странах.
Сегодня наши тренеры работают по программам и методикам, разработанным Всесоюзным научно-исследовательским институтом физической культуры еще в 1983 – 1985 годах. Без создания в стране собственной научной базы, дальнейшие методическая и практическая деятельность специалистов по спорту, а также развитие массового спорта и спорта высших достижений в целом, осложняется ввиду возрастающей конкуренции спортсменов на мировой арене. Из-за этого невозможно внедрение единых учебных программ по видам спорта в спортивных школах республики, что мешает обеспечению системного подхода к подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса.
Оценка основных внешних и внутренних факторов
Оценка ситуации внутри страны свидетельствует о совершенствовании в стране системы физического воспитания населения и развития спорта для повышения конкурентоспособности казахстанских спортсменов на международной арене, что позволило совершенствовать нормативную правовую базу, укрепить и развить материально-техническую базу отрасли.
Оценка имеющихся факторных условий свидетельствует о принятых мерах по подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса; пропаганде физической культуры и спорта.
Вместе с тем, воздействие внешних факторов на развитие отрасли выражается в возрастающей конкуренции спортсменов на мировой арене, что требует принятия своевременных мер для роста профессионального мастерства отечественных спортсменов.
Вместе с тем, международный опыт развития физической культуры и спорта свидетельствует следующее.
В соответствии с Международной хартией физического воспитания и спорта от 1978 г. с последующими внесенными дополнениями различные страны в зависимости от специфики социально-экономического и политического устройства определяют государственное регулирование развития отрасли, в частности, доступность занятий массовым спортом без дискриминации по каким-либо признакам и создание сети спортивных сооружений.
Так, опыт развития отрасли стран ближнего и дальнего зарубежья осуществляется по следующим основным направлениям: массовый спорт, спорт высших достижений, инвалидный спорт, развитие спортивной инфраструктуры, подготовка специалистов.

2. Балалар мен жасөспірімдер спортының нашар дамуы. Бүгінгі күнге дейін салалық спорт клубтарын құру мәселелері шешілген жоқ. Балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің желісі қазіргі уақытта республиканың мектеп жасындағы балаларының 10,0%-ы ғана айналысуға мүмкіндік тудыра алады. Төмен деңгейдегі материалдық-техникалық база, сапалы спорттық мүкәммал мен жабдықтың болмауы спорт резервін жоғары деңгейде дайындауды ұйымдастыруға мүмкіндік бермейді.
3. Қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін ғылыми базаның болмауы, білікті мамандар тапшылығы:
1) спорт саласында білікті мамандардың өзекті жетіспеуі байқалады. Жоғары шеберлік спортында республиканың жетекші жаттықтырушыларының көпшілігі орта жаста, ал олардың орнын толық ауыстыратын мамандар жоқ. Сонымен қатар, ауылдық жерлердегі жалпы білім беру мектептерінің 3%-ы дене шынықтыру пәні мұғалімдері жоқ, балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің жаттықтырушы-оқытушы құрамының 30%-ы арнаулы білімі жоқ;
2) спорттық ғимараттарды техникалық пайдалану мамандары жоқ, жоғарғы оқу орындары түлектерінің дайындық деңгейі қазіргі заманғы талаптарға жауап бермейді.
Спорт саласы жоғары бәсекелі болып табылады және оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру, спортшылардың функционалдық және физикалық мүмкіндіктерін арттыру, оларды оңалту және қалпына келтіру әдістемесіндегі қазіргі заманғы барлық жаңа әзірлемелер стратегиялық материалдар болып табылады, оларды басқа елдерден иелену мүмкін емес.
Бүгін біздің жаттықтырушылар Бүкілодақтық дене шынықтыру ғылыми-зерттеу институты 1983 – 1985 жылдары әзірлеген бағдарламалар мен әдістемелер бойынша жұмыс істейді. Әлемдік аренадағы спортшылар бәсекелестігінің артуына байланысты спорт бойынша мамандардың одан әрі әдістемелік және практикалық қызметі, сонымен қатар бұқаралық спортты және жоғары жетістіктер спортын жалпы дамыту елде өзінің ғылыми базасын құрмай қиынға түседі. Сол себепті республиканың спорт мектептерінде спорт түрлерінен бірыңғай оқу бағдарламаларын енгізу мүмкін болмай отыр, ал ол спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлаудың жүйелі жолын қамтамасыз етуге кедергі келтіреді.
Ішкі және сыртқы факторларды бағалау
Ел ішіндегі жағдайды бағалау халықаралық аренада қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін елдегі халықтың дене тәрбиесі жүйесі мен спорттың дамуын жетілдіруді куәландырады, бұл нормативтік-құқықтық базаны жетілдіруге, саланың материалдық-техникалық базасын нығайту мен дамытуға мүмкіндік береді.
Қазіргі факторлық жағдайларды бағалау спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды жетілдіру, дене шынықтыру мен спортты насихаттау жөніндегі шаралардың қабылданғанын растайды.
Сонымен қатар, саланы дамытуға сыртқы факторлардың ықпал етуі әлем аренасында артып келе жатқан спортшылардың бәсекесімен сипатталады, бұл отандық спортшылардың кәсіби шеберлігін арттыру үшін уақтылы шараларды қабылдауды талап етеді.
Сонымен қатар, дене шынықтыру мен спортты дамытудың халықаралық тәжірибесі төмендегіні растайды.
1978 жылғы Халықаралық дене тәрбиесі және спорт хартиясына сәйкес кейінгі енгізілген толықтырулармен бірге түрлі елдер әлеуметтік-экономикалық және саяси құрылысының ерекшеліктеріне байланысты саланы дамытуды мемлекеттік реттеуді айқындайды, атап айтқанда қандай да бір белгілер бойынша кемсітусіз бұқаралық спортпен айналасуға қол жеткізу және спорт ғимараттарының желісін құру.
Сонымен, жақын және алыс шет елдерде саланың даму тәжірибесі: бұқаралық спорт, жоғары жетістіктер спорты, мүгедектер спорты, спорттық инфрақұрылымды дамыту, мамандар даярлау негізгі бағыттары бойынша жүзеге асырылады.

К примеру, в США школьный, студенческий и массовый спорт целиком является прерогативой местной власти. Основную долю расходов на детско-юношеский и студенческий спорт несут местные бюджеты в Канаде, Франции, Италии, Финляндии и ряде других стран. В Финляндии и Норвегии 80 % отчислений на спорт направляется на строительство спортивных объектов для всеобщего пользования и на развитие детского и юношеского спорта. У нас же распределение обратное: 80 % идет на команды мастеров и лишь 20 % – на детский спорт. Между тем, спортивная система страны должна создаваться именно с упором на детский спорт.
Серьезные проблемы имеются в организации физкультурно-оздоровительной работы в учреждениях, организациях и по месту жительства населения. Под предлогом экономической нецелесообразности организации отказываются от содержания спортивных и оздоровительных объектов, сокращают специалистов физической культуры и спорта.
На сегодняшний день по всей стране работают только 530 детских подростковых клуба, утерян опыт деятельности ведомственных спортивных обществ, повышается стоимость физкультурно-оздоровительных услуг. Анализ показал, что широким слоям молодежи спортивно-оздоровительные услуги не доступны из-за высоких цен.
Например, в Финляндии функционирует спортивная организация, объединяющая 54 спортивных союза, 18 территориальных органов, 4335 спортивных клубов и 1,1 млн. членов.
В Швеции работа по линии программы "Спорт для всех" осуществляется в основном Шведским гимнастическим союзом, в котором насчитывается около 360 тыс. официально зарегистрированных членов, принадлежащих более чем к 2 тысячам клубам. В секциях общей гимнастики занимается более 225 тыс. человек.
Основополагающим в подготовке спортсменов высокого класса является использование современных научных технологий в спортивных тренировках, а также постоянное совершенствование методики подготовки, и в стране остается серьезной проблемой развитие отечественной спортивной науки. Тренерско-преподавательский состав республики в большинстве своем работает по методикам, разработанным в "советский" период, не все владеют современными методами тренировок и восстановления спортсменов.
В Финляндии организации, занимающиеся спортивной наукой, имеют законодательно признанное право на прямое государственное финансирование. При этом не менее 20 % учебного времени подготовки специалистов в сфере физической культуры и спорта отводится научным изысканиям. Кроме того, государство поддерживает организацию любой формы собственности, где ведутся научные исследования в области спорта и физических упражнений.

Мысалы, АҚШ-та мектептік, студенттік және бұқаралық спорт толығымен жергілікті биліктің құзыретінде болып табылады. Канада, Франция, Италия, Финляндия және басқа да бірқатар елдерде балалар мен жасөспірімдердің және студенттер спорты шығыстарының негізгі үлесін жергілікті бюджет қаржыландырады. Финляндия мен Норвегияда спортқа бөлінген ақша аударымының 80%-ы жалпыға ортақ пайдаланылатын спорт объектілерін салуға және балалар мен жасөспірімдер спортын дамытуға бағытталады. Бізде керісінше: 80%-ы шеберлер командасына және тек 20%-ы ғана балалар спортына бөлінеді. Елдің спорттық жүйесі балалар спортына басымдық пен құрылуға тиіс.
Мекемелерде, ұйымдарда және халықтың тұрғылықты жері бойынша дене шынықтыру-сауықтыру жұмыстарын ұйымдастыруда күрделі проблемалар бар. Ұйымдар экономикалық тұрғыдан орынсыз деген себеппен спорттық және сауықтыру объектілерін ұстаудан бас тартады, дене шынықтыру және спорт мамандарын қысқартады.
Бүгінгі күні бүкіл ел бойынша тек 530 балалар мен жеткіншектер клубы жұмыс істейді, ведомстволық спорт қоғамдарының жұмыс тәжірибесі жоғалған, дене шынықтыру-сауықтыру қызметінің құны қымбаттауда. Талдау көрсеткендей, бағасы жоғары болғандықтан, жастардың көпшілігі спорттық-сауықтыру қызметіне қол жеткізе алмайды.
Мысалы, Финляндияда 54 спорт одағын, 18 аумақтық органды, 4335 спорт клубы мен 1,1 млн. адамды біріктіретін спорт ұйымы жұмыс істейді.
Швецияда «Баршаға арналған спорт» бағдарламасы бойынша жұмысты негізінен 2 мыңнан астам клубқа тиесілі 360 мың ресми тіркелген мүшесі бар Швед гимнастикалық ұйымы жүзеге асырады. Жалпы гимнастика секцияларында 225 мыңнан астам адам шұғылданады.
Жоғары дәрежелі спортшыларды даярлаудың негізін қалаушы спорттық жаттығуларда қазіргі заманғы ғылыми технологияларды пайдалану, сондай-ақ даярлық әдістемесін үнемі жетілдіру болып табылады және елде отандық спорт ғылымының дамуы әлі күнге дейін күрделі проблема күйінде қалып отыр. Республиканың жаттықтырушы-оқытушылар құрамы көбінесе «кеңестік» кезеңде әзірленген әдістемемен жұмыс істейді, көпшілігі спортшыларды жаттықтыру мен қалпына келтірудің қазіргі заманғы әдістерін меңгермеген.
Финляндияда спорт ғылымымен айналысатын ұйымдардың тікелей мемлекеттік қаржыландыруға заңдық тұрғыдан танылған құқығы бар. Бұл ретте дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандарды даярлаудың кемінде 20%-ы оқу уақыты ғылыми ізденістерге арналады. Бұған қоса, мемлекет спорт пен дене шынықтыру жаттығулары саласында ғылыми зерттеулер жүргізілетін кез келген меншік нысанындағы ұйымды қолдайды.

Несмотря на то, что наблюдается устойчивая тенденция роста инфраструктуры спорта, в основном, остается недостаточным количество спортивных сооружений по республике, особенно в сельской местности. В 7000 селах и поселках 20166 сооружений, из них 13134, т.е. 65,1 % составляют плоскостные сооружения (открытые спортивные площадки), и лишь 3 % (307 единиц) крытые спортивные комплексы, в густонаселенных районах сельской местности Актюбинской, Восточно-Казахстанской и Жамбылской областей вообще отсутствуют спортивные комплексы.
Из имеющихся по всей стране свыше 7 тысяч спортивных залов – 90 % относятся к общеобразовательным школам, при этом, они недостаточно оснащены спортивным инвентарем и не соответствуют имеющимся техническим эксплуатационным требованиям. По данным органов управления физической культуры и спорта, до 40 % спортивных залов и площадок требуют текущего или капитального ремонта.
К примеру, в Российской Федерации на пятилетний периоды утверждается федеральная целевая программа развития отрасли, предусматривающая комплекс совместных мер государственных и общественных организаций по строительству спортивных объектов, развитию массового движения, подготовке спортсменов высшего класса и т.д. К примеру, развитие инфраструктуры включает в себя строительство свыше 3000 спортивных и многофункциональных спортивных залов, 1000 спортивных центров. Первоочередными государственными задачами, как в России, так и странах СНГ является увеличение доли граждан, занимающихся физической культурой и спортом, обеспеченность спортивной инфраструктурой, рост спортивного мастерства спортсменов.
Необходимо отметить положительный опыт развития массового спорта в Азербайджане, путем активного строительства спортивных объектов.
Показатель обеспеченности населения физкультурно-оздоровительными сооружениями в развитых странах составляет 80 – 100 %. Следует отметить, что в странах Европы, массовый спорт также является приоритетом государственной спортивной политики. В частности в Германии для привлечения населения к занятиям спортом большое значение придается строительству различного рода спортивных сооружений в Землях, 80 % которых находятся в ведении местных спортивных организаций. Во многих странах отмечается практика значительной доли поступлений в бюджет спортивных организаций от государственных лотерей.
Также характерно развитие предпринимательства как источника финансового ресурса спорта для всех. В этом направлении, учитывая высокую капиталоемкость спортивных услуг, организация коммерческой организации в данной отрасли требует высокого первоначального капитала. В этих целях, во избежание обеспечения потребностей в занятиях спортом только высокодоходных слоев населения, государство напрямую или косвенно принимает участие в деятельности спортивных коммерческих организаций.

Спорт инфрақұрылымының тұрақты өсу үрдісі байқалғанына қарамастан, негізінен республика бойынша, әсіресе ауылдық жерде спорт ғимараттарының саны жеткіліксіз болып отыр. 7000 ауыл мен кентте 20166 ғимарат бар, оның ішінде 13134-і, яғни 65,1%-ы жазық ғимараттарды (ашық спорт алаңдарын) құрайды және тек 3%-ы ғана (307 бірлік) жабық спорт кешендері, Ақтөбе, Шығыс Қазақстан және Жамбыл облыстарының халық тығыз орналасқан ауылдық жерлерінде спорт кешендері тіпті жоқ.
Бүкіл ел бойынша жұмыс істейтін 7 мыңнан астам спорт залының 90%-ы жалпы білім беру мектептерінде, бұл ретте олар спорттық мүкәммәлмен жеткіліксіз жабдықталған және қолданыстағы техникалық пайдалану талаптарына сәйкес емес. Дене шынықтыру және спортты басқару органдарының деректері бойынша спорт залдары мен алаңдарының 40%-ы ағымдағы немесе күрделі жөндеуді талап етеді.
Мысалы, Ресей Федерациясында бес жылдық кезеңге спорт объектілерінің құрылысы, бұқаралық қозғалысты дамыту, жоғары дәрежелі спортшыларды дайындау және т.б. жөнінде мемлекеттік және қоғамдық ұйымдардың бірлескен шараларының кешендерін көздейтін саланы дамытудың федералдық нысаналы бағдарламасы бекітіледі. Мысалы, инфрақұрылымды дамытуға 3 000-нан астам спорт және көп функционалды спорт залының, 1 000 спорт орталығының құрылысы кіреді. Ресейде және ТМД елдерінде де бірінші кезектегі мемлекеттік міндеттер болып дене шынықтырумен және спортпен айналысатын азаматтардың үлесін арттыру, спорт инфрақұрылымымен қамтамасыз ету, спортшылардың спорттағы шеберліктерін арттыру болып табылады.
Әзірбайжанның спорт объектілерінің қарқынды құрылысы арқылы бұқаралық спортты дамытудағы оң тәжірибесін атап өту қажет.
Дамыған елдерде халықтың дене шынықтыру-сауықтыру ғимараттарымен қамтамасыз ету көрсеткіші 80 – 100%-ды құрайды. Еуропа елдерінде бұқаралық спорт мемлекеттік спорт саясатының басымдығы болып табылатынын атап өту қажет. Атап айтқанда, Германияда халықты спортпен айналысуға тарту үшін жергілікті спорт ұйымдарының құзырындағы 80% жерлерге әртүрлі спорт ғимараттары құрылысына көңіл бөлінеді. Көптеген елдерде практикада мемлекеттік лотереядан спорттық ұйымдардың бюджетіне түсімнің біршама үлесі байқалады.
Сонымен қатар, баршаға арналған спорттың қаржылық ресурс көздері ретінде кәсіпкерлікті дамыту тән. Осы бағытта спорттық қызмет көрсетудің капиталды көп қажет ететінін ескере отырып, осы салада коммерциялық ұйымдарды ұйымдастыру жоғары бастапқы капиталды талап етеді. Осы мақсатта тек табысы жоғары халықтың спортпен айналысу қажеттілігін қамтамасыз етуді болдырмау үшін мемлекет тікелей немесе жанама түрде спорттық коммерциялық ұйымдардың қызметіне қатысады.

55,0
60,0
Мероприятия для достижения показателей
прямых результатов
срок реализации в
плановом периоде
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
2015 г.
1
2
3
4
5
6
1. Организация и проведение мероприятий по сдаче
президентских тестов (совместно с МИО)
х
х
х
х
х
2. Организация и проведение ежегодного тестирования
физической подготовленности населения в возрасте от 24 и
старше лет путем сдачи тестов "Президентская миля"
(совместно с МИО)
х
х
х
х
х
3. Внедрение и распорядок дня коллективов предприятий,
организаций и учреждений регулярное проведение
производственной гимнастики
х
х
х
4. Организация и проведение комплексных спортивных
мероприятий по массовым видам спорта (Ежегодные
отраслевые спартакиады по массовым видам спорта
(Фестивали, игры по национальным и инвалидным видам
спорта, республиканские спартакиады по различным
категориям спортсменов, открытая зимняя Специальная
Олимпиада Казахстана по лыжным гонкам, конькобежному
спорту и флорболу и сельские спортивные игры)
х
х
х
х
х
5. Организация форумов, круглых столов, конференций с
участием представителей гражданского общества
х
х
х
х
х
6. Создание сети детских подростковых дворовых клубов,
спортивных секций, спортивных клубов по месту
жительства, в организациях образования (совместно с МИО)
х
х
х
х
7. Открытие спортивных клубов для инвалидов
(совместно с МИО)
х
8. Создание центра по инвалидному спорту
х
9. Строительство физкультурно-оздоровительных комплексов
х
10. Разработка и выпуск информационно-пропагандистских
печатных изданий и проведение компаний и проектов на
телерадиовещательных каналах
х
х
х
х
х
Стратегическое направление 3. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта
на мировой спортивной арене

55,0
60,0
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
жоспарлы кезеңдегі іске асыру мерзімі
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
1
2
3
4
5
6
1. Президенттік тест тапсыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізу (ЖАО-мен бірге)
х
х
х
х
х
2. «Президенттік миль» атты тестілерді тапсыру жолымен 24-тен бастап және одан да жоғары жастағы халықты дене дайындығын тестілеуді ұйымдастыру және өткізу (ЖАО-мен бірге)
х
х
х
х
х
3. Бұқаралық спорт түрлері бойынша кешенді спорттық іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу (Бұқаралық спорт түрлері бойынша жыл сайынғы салалық спартакиадалар, (Ұлттық және мүгедектер спорт түрлерінің фестивалі, ойындары, әртүрлі санаттағы спортшылардың республикалық спартакиадасы, шаңғы жарысы, коньки тебу спорты және флорболдан Қазақстанның Арнайы қысқы ашық Олимпиадасы және ауыл спорттық ойындары)
х
х
х
х
х
4. Азаматтық қоғам өкілдерінің қатысуымен форумдар, дөңгелек үстелдер, конференциялар ұйымдастыру
х
х
х
х
5. Тұрғылықты жері бойынша балалардың, жеткіншектердің аула клубтары мен спорт клубтарының желісін құру (ЖАО-мен бірге)
х
х
х
х
6. Мүгедектерге арналған спорт клубтарын ашу (ЖАО-мен бірге)
х
7. Мүгедектер спорты бойынша орталық құру
х
8. Дене шынықтыру-сауықтыру кешендерін салу
х
9. Ақпараттық-насихаттау баспа басылымдарын әзірлеу мен шығару және телеарадио арналарында науқандарды және жобаларды өткізу
х
х
х
х
х
3-стратегиялық бағыт. Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасында бәсекеге қабілеттілігін арттыру

20,0
21,0
Мероприятия для достижения показателей
прямых результатов
срок реализации в плановом периоде
2011 г.
2012 г.
2013 г.
2014 г.
2015 г.
1
2
3
4
5
6
1. Проведение спартакиад и молодежных игр республики по
зимним и летним видам спорта
х
х
х
х
х
2. Проведение учебно-тренировочных сборов для повышения
качества подготовки квалифицированных и
высококвалифицированных спортсменов
х
х
х
х
х
3. Подготовка и участие в международных и
республиканских соревнованиях по видам спорта (в том
числе в чемпионатах Мира, Азии)
х
х
х
х
х
4. Подготовка и участие в XXX Олимпийских играх 2012
года в Лондоне (Соединенное Королевство Великобритании и
Северной Ирландии), 1-х зимних Юношеских Олимпийских
играх 2012 года Инсбурк (Австрия), 2-е летние Юношеские
Олимпийские игры г. Нанкин (КНР) 2014 года
х
х
х
х
5. Оснащение спортивным инвентарем и оборудованием
республиканских организаций, обеспечение сборных команд
Республики Казахстан по видам спорта спортивной
экипировкой
х
х
х
х
х
6. Подготовка и участие в комплексных международных
соревнованиях (Азиатские игры, Азиатские игры в закрытых
помещениях, Евразийские спортивные игры, Пляжные
Азиатские игры).
х
х
х
х
х
7. Строительство и реконструкция спортивных объектов
х
х
х
х
8. Создание республиканского государственного казенного
предприятия "Республиканский велотрек "Сарыарка" и
"Комплекс лыжного и биатлонного стадионов "Алатау"
х
9. Создание и функционирование "Национальная
антидопинговая организация" и "Центр олимпийской
подготовки по современному пятиборью и водным видам
спорта"
х
х
х

20,0
21,0
Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар
жоспарлы кезеңдегі іске асыру мерзімі
2011 ж.
2012 ж.
2013 ж.
2014 ж.
2015 ж.
1
2
3
4
5
6
1. Қысқы және жазғы спорт түрлері бойынша республиканың спартакиадасын және республикалық жастар ойындарын өткізу
х
х
х
х
х
2. Білікті және біліктілігі жоғары спортшыларды даярлау сапасын арттыру үшін оқу-жаттығу жиындарын өткізу
х
х
х
х
х
3. Спорт түрлері бойынша халықаралық және республикалық жарыстарға (соның ішінде Әлем, Азия чемпионаттары) дайындалу және қатысу
х
х
х
х
х
4. Лондондағы (Ұлыбритания және Солтүстік Ирландия Біріккен Корольдігі) 2012 жылғы ХХХ Олимпиада ойындарына, 2012 жылғы Инсбурктегі (Австрия) жасөспірімдердің 1-ші қысқы Олимпиада ойындарына, 2014 жылғы Нанкиндегі (Қытай) жасөспірімдердің 2-ші Олимпиада ойындарына дайындалу және қатысу
х
х
х
х
5. Республикалық ұйымдарды спорттық керек-жарақпен және жабдықпен жарақтандыру, Қазақстан Республикасының спорт түрлерінен құрама командаларды спорттық киім-кешекпен қамтамасыз ету
х
х
х
х
х
6. Кешенді халықаралық жарыстарға дайындалу және қатысу (Кешенді халықаралық жарыстарға дайындалу және қатысу (Азия ойындары, жабық жайлардағы Азия ойындары, Еуразия спорттық ойындары, Жағажайлы Азия ойындары)
х
х
х
х
х
7. Спорт объектілерін салу және қайта жаңғырту
х
х
х
х
8. «Сарыарқа» республикалық велотрек» және «Алатау» шаңғы кешенін және биатлон стадионы» республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындарды құру
х
9. «Ұлттық допингке қарсы ұйым» құру және «Қазіргі бессайыстан және су спорты түрлерінен олимпиадалық даярлау орталығын» құру және оның жұмыс істеуі
х
х
х

1. Отбор спортсменов в возрасте 13 – 14 лет и
направление для прохождения обучения в футбольной
академии "Оле Бразил ФК" г. Риберан Федеративной
Республики Бразилия
х
х
2. Проведение курсов повышения квалификации и
переподготовки
х
х
х
х
х
3. Организация семинаров с приглашением зарубежных
специалистов и тренеров по видам спорта
х
4. Подписание акта внедрения результатов
научно-исследовательских работ со спортивными
организациями
х
х
х
х
х
5. Реализация мер направленных для поступления
выпускников школ-интернатов в ВУЗы, колледж спорта и
включения в сборные команды РК по видам спорта
х
х
х
х
х
3.2. Соответствие стратегических направлений и целей
государственного органа стратегическим целям государства
Стратегические направления и цели
государственного органа
Наименование стратегического и (или)
программного документа
1
2
Стратегическое направление 1. Становление Казахстана центром туризма
Центрально-Азиатского региона
Цель 1. Создание высокоэффективной и
конкурентоспособной туристской индустрии
Указ Президента Республики Казахстан от 19
марта 2010 года № 958 "Государственная
программа по форсированному
индустриально-инновационному развитию
Республики Казахстан на 2010 – 2014 годы"
Стратегическое направление 2. Формирование здорового образа жизни казахстанцев
посредством занятий физической культурой и спортом.
Цель.2.1. Развитие массового спорта в
стране
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до 2020 года"
Указ Президента Республики Казахстан от 29
ноября 2010 года № 1113 "Государственная
программа развития здравоохранения в
Республике Казахстан "Саламатты Қазақстан" на 2011-2015 годы"
Стратегическое направление 3. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта
на мировой спортивной арене
Цель 3.1. Развитие спорта высших
достижений
Указ Президента Республики Казахстан от 1
февраля 2010 года № 922 "О Стратегическом
плане развития Республики Казахстан до
2020 года"
Раздел 4. Развитие функциональных возможностей
Наименование стратегического направления, цели и задачи государственного органа
Мероприятия по реализации стратегического направления и цели государственного органа
Период реализации
1
2
3
Стратегическое направление 1.
Становление Казахстана центром
туризма Центрально-Азиатского
региона
Цель 1.1. Создание высокоэффективной и
конкурентоспособной туристской
индустрии
Задача 1.1.1. Формирование
национального туристского продукта
Задача 1.1.2. Продвижение
национальных туристских продуктов
на международном и внутреннем
рынках
Задача 1.1.3. Регулирование
деятельности в сфере игорного
бизнеса
Стратегическое направление 2.
Формирование здорового образа жизни
казахстанцев посредством занятий
физической культурой и спортом
Цель 2.1 Развитие массового спорта
в стране
Задача 2.1.1.Вовлечение людей к
ежедневным физкультурно-
оздоровительным занятиям
Стратегическое направление 3.
Повышение конкурентоспособности
казахстанского спорта на мировой
спортивной арене
Цель 3.
Развитие спорта высших достижений
Цель 3.1 Развитие спорта высших
достижений
Задача 3.1.1. Усиление мер по
обеспечению конкурентоспособности
казахстанских спортсменов
Задача 3.1.2 Совершенствование
системы подготовки и повышения
квалификации специалистов по видам
спорта
1. Утверждение новой
организационной структуры с четким
разделением функции и
ответственности между структурными
подразделениями и ведомствами;
2. Организация повышения
квалификации государственных
служащих по обучению
государственному и английскому
языкам;
3. Обеспечение повышения
квалификации и переподготовки
государственных служащих на
обучающих курсах;
4. Ведомственное награждение в
области туристской деятельности,
физической культуры и спорта в
целях морального стимулирования
лиц, внесших существенный вклад в
их развитие;
5. Принятие мер по расширению и
углублению международного
сотрудничества в областях туризма и
спорта, дальнейшему развитию и
укреплению международных связей
Министерства с Национальными
туристскими администрациями и
международными организациями в
сфере спорта;
6. Обеспечение реализации равных
прав и равных возможностей мужчин и
женщин, согласно международным
актам, к которым присоединился
Казахстан, а так же их равное
участие в процессе принятия решений
в сфере деятельности Министерства и
других аспектах жизнедеятельности
гражданского общества;
7. Реализация мер направленных на
повышения эффективности
деятельности Министерства;
8. Расширение функционального
применения информационных программ
на всех этапах прохождения
документации;
9. Повышение качества подготовки
документов на государственном
языке;
10. Достижение 30 %
представительства женщин во власти
на уровне принятия решений;
11. Обеспечение информационной
безопасности: - доля казахстанского
содержания в IT – услугах (2011 год
– 38,0 %, 2012 год – 50,0 %, 2013
год – 65,0 %, 2014 год – 80,0 %); –
доля казахстанского содержания в
объеме коробочного
(лицензированного) ПО (2011 год –
5,0 %, 2012 год – 8,0 %, 2013 год –
11,0 %, 2014 год – 15,0 %); – доля
казахстанского содержания в
IT-оборудовании (2011 год – 5,0 %,
2012 год – 7,0 %, 2013 год – 8,0 %,
2014 год – 10,0 %);
12. Проведение оценки сотрудников и
структурных подразделений
Министерства;

1. 13-14 жастағы футболшы-спортшыларды іріктеу және Бразилия Федеративтік Республикасының Риберан қаласындағы «Оле Бразил ФК» футбол академиясына оқуға жіберу
х
х
2. Біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарын өткізу
х
х
х
х
х
3. Спорт түрлері бойынша шетел мамандары мен жаттықтырушыларын шақыру арқылы семинарлар ұйымдастыру
х
4. Спорт ұйымдарымен ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін енгізу актілеріне қол қою
х
х
5. Мектеп-интернаттар түлектерінің жоғарғы оқу орындарына, спорт колледждеріне түсуіне және ҚР спорт түрлерінен құрама командаларына енгізілуіне бағытталған шараларды іске асыру
х
х
х
х
х
4-бөлім. Функционалдық мүмкіндіктерді дамыту
Мемлекеттік органның стратегиялық бағытының, мақсатының және міндеттерінің атауы.
Іске асыру кезеңі
1
2
3
1-стратегиялық бағыт.
Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналдыру
1-мақсат. Тиімдігі жоғары және бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру
1.1.1-міндет. Ұлттық туристік өнімді қалыптастыру
1.1.2-міндет. Ұлттық туристік өнімдерді халықаралық және ішкі нарықтарда жылжыту
1.1.3-міндет. Ойын бизнесі саласындағы қызметі реттеу
2-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу жолымен қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру
2.1-мақсат. Елде бұқаралық спортты дамыту.
2.1.1-міндет. Адамдарды дене шынықтыру-сауықтыру мен айналысуға тарту
3-стратегиялық бағыт.
Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілетілігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды күшейту
3.1-мақсат.
Жоғары жетістіктер спортын дамыту
3.1.1-міндет.
Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды күшейту
1. Құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар арасында функциялар мен жауапкершілікті айқын бөле отырып, жаңа ұйымдастыру құрылымын бекіту;
2. Мемлекеттік және ағылшын тілдерін оқыту бойынша мемлекеттік қызметшілердің біліктілігін арттыруды ұйымдастыру;
3. Оқыту курстарында мемлекеттік қызметшілерлерді қайта даярлау және біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету;
4. Дамытуға маңызды үлес қосқан адамдарды моральдық ынталандыру мақсатында туристік қызмет, дене шынықтыру мен спорт салаларында ведомстволық марапаттау;
5. Туризм және спорт салаларында халықаралық ынтымақтастықты кеңейту мен тереңдету, министрліктің Ұлттық туристік әкімшіліктермен және спорт саласындағы халықаралық ұйымдармен халықаралық байланыстарын одан әрі дамыту мен нығайту жөнінде шаралар қабылдау;
6. Қазақстан қосылған халықаралық актілерге сәйкес ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерін, сонымен қатар министрліктің қызметі саласында және азаматтық қоғамның тіршілік әрекетінің барлық аспектілерінде шешімдер қабылдау үдерісіне тең қатысуын іске асыруды қамтамасыз ету;
7. Министрліктің қызметінің тиімділігін арттыруға бағытталған шараларды іске асыру;
8. Құжаттаманы өткізудің барлық кезеңдерінде ақпараттық бағдарламаларды функционалдық қолдануды кеңейту;
9. Мемлекеттік тілде құжаттарды дайындау сапасын арттыру;
10. Шешім қабылдау деңгейінде биліктегі әйелдер өкілдігін 30%-ға жеткізу;
11. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету:- ІТ қызмет көрсетудегі қазақстандық қамту үлесі (2011 жылы – 38,0%, 2012 жылы – 50,0%, 2013 жылы – 65,0%. 2014 жылы – 80,0%); - кор бкалы (лицензиялау) көлемінде қазақстандық қамту үлесі ПО (2011 жыл – 5,0%, 2012 жыл – 8,0%, 2013 жыл – 11,0%. 2014 жыл – 15,0%); - ІТ – жабдығымен қазақстандық қамту үлесі (2011 жыл – 5,0%, 2012 жыл – 7,0%, 2013 жыл – 8,0%, 2014 жыл – 10,0%);
12. Министрлік қызметкерлеріне және құрылымдық бөлімшелеріне бағалау жүргізу;

13. Продолжение сотрудничества с
НПО (в рамках Экспертных советов)
по вопросам разработки НПА;
14. Реализация мер по развитию
информационных технологий
Министерства:
1) обеспечение использования
информационного интранет-портала
государственных органов
сотрудниками министерства в 2011
году до 100 %;
2) автоматизация отдельных функций
Министерства;
15. Обеспечение информационно-
телекоммуникационных сетей
министерства современными
средствами криптографической защиты
информации в 2011 году на 100 %;
16. Охват государственных услуг
оказываемых в туризме и спорта
стандартами на 100 %;
17. Программное обеспечение
информационной безопасности в части
предотвращения утечки
конфиденциальной информации через
периферийное устройство в 2012 году
на 100 %;
18. Переход на новую модель
информатизации IT– аутсорсинг:
передача веб-сервера в Серверный
Центр Государственных органов в
2012 году.
2013 год
постоянно
Ежемесячно
Раздел 5. Межведомственное взаимодействие
Достижение поставленных целей по выбранным стратегическим направлениям Министерства во многом зависит от степени эффективности взаимодействия с другими заинтересованными сторонами.
Показатели задач, для
достижения которых требуется
межведомственное
взаимодействие
Государственный орган, с
которым осуществляется
межведомственное
взаимодействие
Меры, предполагаемые для
установления межведомственных
взаимосвязей
1
2
3
Стратегическое направление 1. Становление Казахстана центром туризма Центрально-Азиатского региона
Цель 1.1. Создание высокоэффективной и конкурентоспособной туристской индустрии
Целевой индикатор 2. Место Казахстана в списке "Индекс конкурентоспособности
путешествий и туризма" к 2015 году – 90 с 92 в 2009 году
Задача 1.1.1. Формирование национального туристского продукта
Акиматы Актюбинской,
Алматинской, Жамбылской,
Кызылординской,
Южно-Казахстанской, МТК
Содействие в строительстве
объектов придорожной
инфраструктуры
Задача 1.1.2 Продвижение казахстанского туристского продукта на международном и
внутреннем рынках
МИД
Содействие в участии в
мероприятиях, проводимых
Всемирной туристской организацией
(ЮНВТО).
МВД, МСХ, МЗ, МООС, МТК,
МК, МСИ, МОН, акиматы
областей, городов Астана и
Алматы
Обеспечение роста следующих
показателей индекса
конкурентоспособности
секторов путешествий и
туризма (TTCI) формируемого
Всемирным экономическим
форумом (ВЭФ):
1) качество нормативной
базы, регулирующей развитие
туризма;
2) качество окружающей
среды;
3) безопасность;
4) качество системы
здравоохранения и уровень
гигиены;
5) приоритетность туризма и
путешествий;
6) инфраструктура для
воздушного транспорта;
7) инфраструктура для
наземного транспорта;

13. НҚА-ны әзірлеу мәселелері жөнінде ҮЕҰмен бірігіп ынтымақтасты жалғастыру (сарапшылар кеңесі шеңберінде;
14. Министрліктің ақпараттық технологияларын дамыту жөніндегі шараларды іске асыру:
1) министрлік қызметкерлерінің мемлекеттік органдардың ақпараттық интранет-порталын пайдалануын 2011 жылы 100%-ға дейін қамтамасыз ету;
2) министрлік жеке функцияларын автоматтандыру;
15. 2011 жылы министрліктің ақпараттық-телекоммуникациялық желілерін 100%-ға ақпаратты криптографиялық қорғаудың қазіргі заманғы құралдарымен қамтамасыз ету;
16. Туризм және спортта мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарымен 100%-ға қамтамасыз ету;
17. 2012 жылы периферия құралдары арқылы құпия ақпараттардың жариялануын алдын алу бөлігінде бағдарламалық ақпараттық қауіпсіздікті 100%-ға қамтамасыз ету.
18. 2012 жылы Мемлекеттік органдардың Сервер орталығындағы веб-сервер беру.
2013 жыл
ұдайы
жыл сайын
5-бөлім. Ведомствоаралық өзара іс-қимыл
Таңдалған министрліктің стратегиялық бағыттар бойынша
қойылған мақсаттарға қол жеткізу көбіне басқа мүдделі
тараптармен тиімді өзара іс-қимыл дәрежесіне байланысты
Қол жеткізу үшін ведомствоаралық өзара іс-қимылды талап ететін міндеттер көрсеткіштері
Ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүзеге асыратын мемлекеттік орган
Ведомствоаралық өзара байланыстарды орнату үшін болжамды шаралар
1
2
3
1-стратегиялық бағыт. Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналдыру
1.1-мақсат. Тиімділігі жоғары және бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру
1.1.1- міндет. Ұлттық туристік өнімді қалыптастыру
Ақтөбе, Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Оңтүстік Қазақстан облыстарының әкімдіктері, ККМ
1. Жол бойы инфрақұрылым объектілерін салуға жәрдемдесу
1.1.2-міндет. Ұлттық туристік өнімдерді халықаралық және ішкі нарықта жылжыту
СІМ
Дүниежүзілік туристік ұйым (ЮНДТҰ) өткізетін іс-шараларға қатысуға жәрдемдесу
ІІМ, АШМ, ДМ, ҚОҚМ, ККМ, ММ, БАМ, БҒМ, облыс, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Дүниежүзілік экономикалық форумы (ДЭФ) қалыптастыратын саяхат пен туризм секторларының (TTCI) бәсекеге қабілеттілік индексінің мынадай көсеткіштерінің өсуін қамтамасыз ету:
1) туризмді дамытуды реттейтін нормативтік- базаның сапасын
2) қоршаған орта сапасын;
3) қауіпсіздікті;
4) денсаулықты сақтау жүйесінің сапасын және тазалық деңгейін;
5) туризм және саяхат басымдылығын;
6) әуе көліктері үшін инфрақұрылымды;
7) жер үсті көлігі үшін инфрақұрылымды;

8) туристическая
инфраструктура;
9) информационная и
телекоммуникационная
инфраструктура;
10) ценовая
конкурентоспособность
в сфере путешествий и
туризма;
11) человеческие ресурсы;
12) близость для путешествий
и туризма;
13) природные ресурсы;
14) культурные ресурсы
Стратегическое направление 2. Формирование здорового образа жизни казахстанцев
посредством занятий физической культурой и спортом.
Цель 2.1 Развитие массового спорта в стране
Задача 2.1.1. Вовлечение людей к ежедневным физкультурно-оздоровительным занятиям
1. Охват граждан,
занимающихся физической
культурой и спортом,
увеличен до 25 % к 2015 году
Акиматы областей и г.г.
Алматы и Астана
1. Создание сети детских
подростковых дворовых клубов
и спортивных клубов по месту
жительства.
2. Реализация мер
направленных по созданию
ведомственных (отраслевых)
спортивных обществ (клубы).
3. Оснащение государственных
спортивных организаций на
местном уровне спортивным
инвентарем и оборудованием.
4. Строительство простейших
спортивных сооружений.
1. Доля школьников
занимающихся в спортивных
секциях, в общей численности
школьников
2. Доля студентов
занимающихся физической
культурой и спортом, в общей
численности студентов
МОН
1. Реализация мер по
открытию спортивных секций и
спортивных клубов в
организациях образования
2. Реализация мер по
выполнению обучающимися и
студентами организаций
образования норм по сдаче
президентского многоборья
Стратегическое направление 3. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на
мировой спортивной арене
Цель 3.1. Развитие спорта высших достижений
Задача 3.2.1. Усиление мер по обеспечению конкурентоспособности казахстанских
спортсменов
1. Количество завоеванных
медалей в республиканских
комплексных спортивных
мероприятиях, чемпионата,
первенство и кубках
республики
2. Доля числа мастеров
спорта международного класса
от общего количества
квалифицированных
спортсменов (мастер спорта)
Акиматы областей и г.г. Алматы и Астана
1. Строительство спортивных
объектов и реконструкция
спортивных объектов
2. Проведение учебно-
тренировочных сборов для
повышения качества подготовки
квалифицированных и
высококвалифицированных
спортсменов
3. Подготовка и проведение
7-х зимних Азиатских игр в
городах Астане и Алматы
Задача 3.2.2 Совершенствование системы подготовки и повышения квалификации
специалистов по видам спорта
1. Количество обучающихся
молодых спортсменов за
рубежом
МОН
Содействие в получении
общего среднего образования
одаренным в спорте детям,
обучающимся за рубежом
Раздел 6. Управление рисками
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с возникновением целого ряда рисков. В зависимости от типа и источника риска для их управления Министерством будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры. Ниже следует перечень основных рисков.
Наименование возможного
риска
Возможные последствия в случае
непринятия мер по управлению
рисками
Мероприятия по управлению
рисками
1
2
3
Внешние риски
Изменение мировых цен на
углеводороды или
нестабильность мирового
финансового рынка

8) туристік инфрақұрылымды;
9) ақпараттық және телекоммуникациялық инфрақұрылымды;
10) саяхат және туризм саласындағы бағалық бәсекеге қабілеттілікті;
11) адам ресурстарын;
12) табиғи ресурстарды;
13) мәдени ресурстарды.
2-стратегиялық бағыт. Дене шынықтырумен және спортпен айналысу жолымен қазақстандықтардың саламатты өмір салтын қалыптастыру
2-мақсат. Елде бұқаралық спортты дамыту
2.1.1-міндет. Адамдарды дене шынықтыру-сауықтырумен айналысуға тарту
1. Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын азаматтарды қамту, 2015 жылда 25% -ға дейін арттыру
Облыстардың және Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері
1. Тұрғылықты жері бойынша жеткіншектердің аула клубтары мен спорт клубтары желісін құру;
2. Ведомстволық (салалық) спорт қоғамдарын (клубтарды) құру бойынша бағытталған шараларды іске асыру;
3. Жергілікті деңгейде мемлекеттік спорт ұйымдарын спорттық мүкәммалмен және жабдықпен жарақтандыру;
4. Қарапайым спорт құрылыстарын салу
1. Дене шынықтырумен және спортпен жүйелі шұғылданатын оқушылардың үлесі, оқушылардың жалпы санында
2. Дене шынықтырумен және спортпен жүйелі шұғылданатын студенттердің үлесі, студенттердің жалпы санында
БҒМ
Білім беру ұйымдарында спорттық секциялар мен спорт клубтарын құру жөніндегі шараларды іске асыру
Президенттік көпсайысты тапсыру жөніндегі нормаларды білім беру мекемелерінің оқытушылары мен студенттерінің орындауы жөніндегі шараларды іске асыру
3-стратегиялық бағыт. Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасында бәсекеге қабілеттілігін арттыру
3.1.1-міндет. Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілетілігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды күшейту
1. Кешенді спорт іс-шараларында, республикалық чемпионат біріншілігінде және кубоктарында иеленген медальдар саны
2. Білікті спортшылардың жалпы санында халықаралық дәрежедегі (спорт шеберлері) спорт шеберлері санының үлесі
Облыстардың және Алматы және Астана қалаларының әкімдіктері
1. Спорт объектілерін салу және спорт объектілерін қайта жаңғырту
2. Біліктілігін және біліктілігі жоғары спортшыларды дайындау сапасын арттыру үшін оқу-жаттығу жиындарын өткізу;
3. Астана және Алматы қалаларындағы 7-ші қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу.
3.2.2-міндет. Спорт түрлерінен мамандар даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін жетілдіру
1. Шетелде оқып жүрген жас спортшылардың саны
БҒМ
Шетелде оқып жүрген спортта дарынды балаларға жалпы орта білім алуға көмек көрсету
6-бөлім. Тәуекелдерді басқару
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар тәуекелдердің
туындауына кездесуі мүмкін. Тәуекелдердің типтері мен
көздеріне байланысты министрлік оларды басқару үшін
қалыпты және арнайы ситуативті шараларды іске асыратын болады.
Төменде негізгі тәуекелдердің тізбесі көрсетілген.
Ықтимал тәуекел атауы
Тәуекелдерді басқару жөнінде шаралар қабылданбаған жағдайда ықтимал салдар
Тәуекелдерді басқару жөніндегі іс- шаралар
1
2
3
Сыртқы тәуекелдер
Көмірсутектің әлемдік бағасының өзгеруі немесе дүниежүзілік қаржы нарығының тұрақсыздығы

1. Повышение стоимости
турпродукта и туристских услуг во
всех видах туризма
2. Снижение уровня занятости
населения в обслуживающей сфере
3. Удорожание инвестиций в
развитие инфраструктуры туризма и
спорта
1. Принятие мер по оказанию
государственной поддержки в
части снижения налогового
бремени для субъектов
туристской деятельности
2. Создание условий для
благоприятного
инвестиционного климата и
предоставления льгот и
преференций инвесторам в
т.ч. создание СЭЗ,
продление срока реализации
инвестпроектов и т.д.
Повышение цен в связи с
ростом инфляции
1. Спад объемов внутреннего и
въездного туризма из-за
удорожания туристских услуг
2. Снижение темпов строительства
туристских и спортивных объектов
1. Принятие мер по оказанию
государственной поддержки в
части снижения налогового
бремени для субъектов
туристской деятельности
2. Создание условий для
благоприятного
инвестиционного климата и
предоставления льгот и
преференций инвесторам в
т.ч. создание СЭЗ,
продление срока реализации
инвестпроектов и т.д.
Вспышка эпидемий (птичий
грипп и т.д.)
Спад объема въездного туризма и
уменьшение доходов РК
Выработка совместного с МЗ
Плана действий по
предупреждению и мерам
экстренного реагирования
Природные и техногенные
катастрофы
Спад объема въездного туризма и
уменьшение доходной части статьи
"Поездки" платежного баланса
страны
Разработка совместного с
МЧС и другими и
заинтересованными
госорганами Плана действий
по организации спасательных
работ и ликвидации
аварийных ситуаций
Внутренние риски
Некачественная реализация
стратегических
(программных) документов
страны
Недостижение заданных параметров
отраслевого и регионального
развития
Повышение персональной ответственности
руководителей
соответствующих
государственных органов за
реализацию задач
стратегического плана и
своевременное принятие ими
адекватных мер
Некачественная
реализация прорывных
проектов в рамках
внедрения новой системы
планирования
Получение отрицательных
результатов из-за отсутствия
координации деятельности
Министерства, заинтересованных
государственных органов
Создание системы
мониторинга и оценки
деятельности всех
заинтересованных
государственных органов и
регулярное проведение
совещаний по их итогам в
целях координации совместных действий.
Отток квалифицированного
состава из Министерства
Резкое снижение профессиональных
возможностей Министерства и
неспособность выполнения им
ключевых задач развития туризма и
спорта
Обеспечение мер по:
(1) нормализации продолжительности
рабочего дня;
(2) повышению уровня оплаты
труда сотрудников в
зависимости от уровня
профессионализма;
(3) транспортному
обеспечению в служебных
целях;
(4) повышению квалификации;
(5) моральному стимулированию.
Примечание: расшифровка аббревиатур
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МТК – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйство Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МООС – Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан
МК – Министерство культуры Республики Казахстан
МСИ – Министерство связи и информации Республики Казахстан
ГНПП – Государственный национальный природный парк
ЮНВТО – Всемирная туристская организация - специализированное учреждение Организации Объединенных Наций
СМИ – средства массовой информации
СЭЗ – специальная экономическая зона
МОК – Международный олимпийский комитет
МИО – Местный исполнительный орган
МЧС – Министерство по чрезвычайным ситуациям

1. Туризмнің барлық түрлерінде туристік өнім және туристік қызметтер құнының артуы
2. Қызмет көрсету саласында халықтың жұмыспен қамтылу деңгейінің төмендеуі
3. Туризм және спорт инфрақұрылымын дамытуға тартылатын инвестициялардың қымбаттауы
1. Туристік қызмет субъектілері үшін салық ауыртпалықтарын төмендету бөлігінде мемлекеттік қолдау көрсету жөнінде шаралар қабылдау
2. Қолайлы инвестициялық климат үшін және инвесторларға жеңілдіктер мен артықшылықтар беру, соның ішінде АЭА құру, инвестжобаларды іске асыру мерзімдерін ұзарту және т.б. үшін жағдайлар жасау
Инфляцияның өсуіне байланысты бағаның өсуі
1. Туристік қызметтердің қымбаттауы салдарынан ішкі және келу туризмі көлемінің төмендеуі
2. Туристік және спорт объектілерін салу қарқынының төмендеуі
1. Туристік қызмет субъектілері үшін салық ауыртпалықтарын төмендету бөлігінде мемлекеттік қолдау көрсету жөнінде шаралар қабылдау;
2. Қолайлы инвестициялық климат үшін және инвесторларға жеңілдіктер мен артықшылықтар беру, соның ішінде АЭА құру, инвестжобаларды іске асыру мерзімдерін ұзарту және т.б. үшін жағдайлар жасау
Эпидемияның пайда болуы (құс тұмауы және т.б.)
Келу туризмі көлемінің төмендеуі және ҚР кірісінің азаюы
ДСМ бірлесіп алдын алу және жедел ден қою шаралары жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Табиғи және техногендік апаттар
Келу туризмі көлемінің төмендеуі және елдің төлем балансының «Сапарлар» бабының кіріс бөлігінің азаюы
ТЖМ және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, Құтқару жұмыстарын және авариялық жағдайларды жоюды ұйымдастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Ішкі тәуекелдер
Елдің стратегиялық (бағдарламалық) құжаттарын сапасыз іске асыру
Салалық және өңірлік дамудың тапсырылған параметрлеріне қол жеткізбеу
Тиісті мемлекеттік органдар басшыларының стратегиялық жоспар міндеттерін іске асыруға және олар бойынша барабар шараларды уақтылы қабылдауға дербес жауапкершілігін арттыру
Жоспарлаудың жаңа жүйесін енгізу шеңберінде серпінді жобаларды сапасыз іске асыру
Министрліктің, мүдделі мемлекеттік органдардың қызметін үйлестірудің болмауы себепті теріс нәтижелер алу
Барлық мүдделі мемлекеттік органдардың қызметіне мониторинг жасау және бағалау жүйесін құру және бірлескен іс-қимылдарды үйлестіру мақсатында олардың қорытындылары бойынша тұрақты түрде кеңестер өткізу
Министрліктен білікті мамандардың кетуі
Министрліктің кәсіби мүмкіндіктерінің күрт төмендеуі және оның туризм мен спортты дамытудың негізгі міндеттерін орындауға қабілетсіздігі
Мыналар жөніндегі шараларды қамтамасыз ету:
(1) жұмыс күнінің ұзақтығын қалыпына келтіру
(2) қызметкерлердің еңбекақысы деңгейін кәсіптік шеберлігіне қарай арттыру
(3) қызметтік мақсаттарда көлікпен қамтамасыз ету
(4) біліктілігін арттыру
(5) моральдық тұрғыдан ынталандыру
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
СІМ      - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ІІМ      - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ККМ      - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
БҒМ      - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
АШМ      - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ДСМ      - Қазақстан Республикасы Денсаулықты сақтау министрлігі
ҚОҚМ     - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрлігі
ММ       - Қазақстан Республикасы Мәдениет министрлігі
БАМ      - Қазақстан Республикасы Байланыс және ақпарат министрлігі
МҰТП     - Мемлекеттік ұлттық табиғи парк
ЮНДТҰ    - Дүниежүзілік туристік ұйым – Біріккен Ұлттар Ұйымының
арнайы мекемесі
БАҚ      - бұқаралық ақпарат құралдары
АЭА      - арнайы экономикалық аймақ
ХОК      - Халықаралық олимпиада комитеті
ЖАО      - Жергілікті атқарушы орган
ТЖМ      - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі

7. Бюджетные программы
Для достижения сформулированных стратегических направлений, целей и задач на 2011 - 2015 годы определены 18 бюджетных программ с указанием показателей прямого и конечного результатов, качества, эффективности и бюджета. Конечные показатели выполнения бюджетных программ сформулированы исходя из принципов четкости, сравнимости, экономической целесообразности, контролируемости и проверяемости.
Раздел 7. Бюджетные программы
Таблица 7.1.1
Бюджетная
программа
001 – Формирование государственной политики в сфере туризма, физической
культуры и спорта
Описание
Содержание аппарата Министерства, его Комитетов и территориального органа;
разработка государственной политики в областях туризма, физической культуры
и спорта, игорного бизнеса; обновление и углубление профессиональных знаний
и навыков государственных служащих в соответствии с предъявляемыми
квалификационными требованиями; совершенствование системы управления;
рассмотрение обращений граждан.
вид бюджетной программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание
вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная
текущая/
развитие
Текущая
наименование
показателей бюджетной
программы
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата

7. Бюджеттік бағдарламалар
Қалыптасқан 2011 – 2015 жылдарға арналған стратегиялық бағыттарға, мақсаттарға және міндеттерге қол жеткізу үшін тікелей және түпкілікті нәтиже, сапа, тиімділік және бюджеттік көрсеткіштерді көрсете отырып, 18 бюджеттік бағдарлама айқындалды. Бюджеттік бағдарламалардың орындалудың түпкілікті көрсеткіштері нақтылық, салыстырмалылық, экономикалық мақсаттылық, бақылау және тексеру қағидаларынан қалыптасты.
7-бөлім. Бюджеттік бағдарлама
Бюджеттік бағдарлама
001 – Туризм, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру
Сипаттамасы
Министрліктің аппаратын, оның Комитеттерін және аумақтық органын ұстау; туризм, дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі салаларында мемлекеттік саясатты әзірлеу; мемлекеттік қызметшілердің біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби білімдері мен дағдыларын жаңарту және тереңдету; басқару жүйесін жетілдіру; азаматтардың өтініштерін қарау.
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобалау жылы
2009 жылғы (есеп)
2010 жылғы (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері

1 466
1 418
объем бюджетных
расходов
тыс. тенге.
1 578 012
1 641 022
1 736 146
2 052 738
2 286 813
2 401 113
Примечание: в 2012 году расходы РГКП "Республиканская детско-юношеская спортивная школа по конному спорту" перенесены из бюджетной программы 012 "Развитие спорта высших достижений" на бюджетную программу 003 "Обучение и воспитание одаренных в спорте детей". Кроме того с 1 сентября 2012 года при школах-интернатах созданы четыре колледжа.

1466
1418
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге.
1 578 012
1 641 022
1 736 146
2 052 738
2 286 813
2 401 113
Ескерту: 2012 жылы «Ат спорты бойынша республикалық балалар мен жасөспірімдер спорттық мектебі» РМКК шығыстары 012 «Жоғары жетістіктер спортын дамыту» бюджеттік бағдарламасын 003 «Спортта дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу» бюджеттік бағдарламасын ауыстырылды. Бұдан басқа 2012 жылғы 1 қыркүйектен бастап мектеп-интернаттар жанынан төрт колледж құрылды.

375 553
14 503
14 503
Таблица 7.1.11
Бюджетная
программа
023 – Организация и проведение 7-х Зимних Азиатских игр 2011 года
Описание
Подготовка и проведение зимних Азиатских Игр в 2011 году
вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание
вытекающих из них государственных услуг
в
зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная
текущая/
развитие
Текущая
наименование
показателей бюджетной
программы
ед. изм.
Отчетный
период
Плановый период
Проектируемый год
2009
год
(отчет)
2010
год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 год
2015 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата
Подготовка и проведение
7-х зимних Азиатских
игр
кол-во
1
1
показатели конечного
результата
Завоевание золотых
медалей национальной
сборной командой
Казахстана по Зимним
видам спорта.
кол-во
Х
Х
26
Х
Х
показатели качества
Проведение на высоком
уровне 7-х зимних
Азиатских игр в городах
Астане и Алматы
Х
Х
Х
показатели
эффективности
Х
Х
Х
Х
Х
объем бюджетных
расходов
тыс. тенге.
33 108 669
1 548 528
Таблица 7.1.12
Бюджетная
программа
027 – Повышение квалификации и переподготовка кадров в области спорта
Описание
Проведение повышения квалификации и переподготовки
тренерско-преподавательских кадров и обучение футболистов и футбольной
академии "Оле Бразил"
вид
бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание
вытекающих из них государственных услуг
в зависимости
от способа
реализации
Индивидуальная
текущая/
развитие
Текущая
наименование мероприятий
и показателей бюджетной
программы
ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
Проектируемый год
2009 год
(отчет)
2010
год
(план)
2011 год
2012 год
2013 год
2014 г
2015 г
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата
1. Предполагаемое
среднее количество
тренерско-
преподавательского
состава, проходящих
курсы повышения
квалификации и
переподготовки кадров
чел
161
161
161
2. Количество
обучающихся за рубежом
юниоров/(сопровождающие
тренеры) по футболу
чел
26/2
26/2
26/2
показатели конечного
результата
Доля тренерско-
преподавательского
состава,прошедших
повышение квалификации
по профильному
направлению
%
7,0

375 553
14 503
14 503
7.1.11-кесте
Бюджеттік бағдарлама
023 – 2011 жылы 7-ші қысқы Азия ойындарын ұйымдастыру және өткізу
Сипаттамасы
2011 жылғы 7-ші қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдығы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобалау жылы
2009 жылғы (есеп)
2010 жылғы (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
2011 жылғы 7-ші қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу
саны
1
1
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
Қазақстанның ұлттық құрама командасының қысқы спорт түрлерінен алтын медальдарды жеңіп алуы
саны
Х
Х
26
Х
Х
сапа көрсеткіштер
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Астана және Алматы қалаларында 7-ші қысқы Азия ойындарын жоғары деңгейде өткізу
Х
Х
Х
тиімділік көрсеткіштері
Х
Х
Х
Х
Х
бюджеттік шығыстар көлемі
мың теңге
33 108 669
1 548 528
7.1.12-кесте
Бюджеттік бағдарлама
027 – Спорт саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау
Сипаттамасы
Жаттықтырушы-оқытушылық кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау мен «Оле Бразил» футбол академиясында футболшыларды оқыту
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына байланысты
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және одан туындайтын мемлекеттік қызметтерді көрсету
іске асыру тәсіліне байланысты
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
Жобалау жылы
2009 жылғы (есеп)
2010 жылғы (жоспар)
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
1. Кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау курстарынан өтетін жаттықтырушы-оқытушылық құрамның болжанатын орташа саны
адам
161
161
161
2. Футболдан шет елдерде оқитын жасөспірімдер/(бірге жүретін жаттықтырушылар) саны
адам
26/2
26/2
26/2
түпкілікті нәтиже көрсеткіштері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарынан өткен мамандар үлесі
%
7,0