Об утверждении Правил предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2011 года № 581. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 июня 2015 года № 435
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 16.06.2015 № 435 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 47) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2011 года № 581
Правила
предоставления права недропользования на строительство и (или)
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или
добычей, а также осуществления строительства и (или)
эксплуатации подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
1.Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 47) статьи 16 и пунктом 1 статьи 44 Закона Республики Казахстан от 24 июня 2010 года "О недрах и недропользовании" (далее - Закон) и устанавливают порядок предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей полезных ископаемых на основе прямых переговоров, а также осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.
2. Право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, предоставляется путем заключения контракта с местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 мамырдағы № 581 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 16 маусымдағы № 435 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 16.06.2015 № 435 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының 16-бабының 47) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 25 мамырдағы
№ 581 қаулысымен
бекітілген
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер
қойнауын пайдалану құқығын беру, сондай-ақ барлаумен
немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын
салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 24 маусымдағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 16-бабының 47) тармақшасына және 44-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және тікелей келіссөздер негізінде пайдалы қазбаларды барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын берудің, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асырудың тәртібін белгілейді.
2. Барлаумен немесе өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органымен келiсiмшарт жасасу жолымен берiледi.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

2. Порядок предоставления права недропользования
на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений,
не связанных с разведкой или добычей
3. На основе прямых переговоров заключаются контракты на предоставление права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей:
1) подземных или заглубленных ниже почвенного слоя сооружении для хранения нефти и газа, за исключением автозаправочных станций;
2) тоннелей, метрополитенов, подземных путепроводов и инженерных сооружений с глубиной залегания свыше трех метров;
3) сооружений, предназначенных для закачки подземных вод в недра для искусственного восполнения запасов;
4) заглубленных ниже почвенного слоя хвостохранилищ, шламохранилищ для захоронения и складирования твердых, жидких и радиоактивных отходов, вредных ядовитых веществ и сброса сточных и промышленных вод в недра.
4. Прямые переговоры по предоставлению права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводятся рабочей группой местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
5. Участие в прямых переговорах по заключению контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, вправе принимать юридические и физические лица.
6. Для участия в прямых переговорах лицо, претендующее на заключение контракта, направляет в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
7. Заявка на участие в прямых переговорах должна содержать:
1) для юридических лиц - наименование заявителя, его местонахождение, государственную принадлежность, сведения о государственной регистрации в качестве юридического лица и регистрации в налоговых органах, сведения о руководителях и участниках или акционерах заявителя с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера уставного капитала), сведения об обращении ценных бумаг юридического лица на организованном рынке ценных бумаг с указанием общего количества таких бумаг, сведения о дочерних организациях заявителя;

2. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын
пайдалану құқығын беру тәртібі
3. Тікелей келіссөздер негізінде барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын:
1) автомобильге жанармай құю стансаларын қоспағанда, мұнай мен газды сақтауға арналған жерасты немесе топырақ қабатынан төмен  тереңдіктегі құрылыстарды;
2) жер астындағы тереңдігі үш метрден астам тоннельдерді, метрополитендерді, жерасты жолдары мен инженерлік құрылыстарды;
3) қорларды жасанды толтыру үшін жер қойнауына жерасты суларын айдауға арналған құрылыстарды;
4) қатты, сұйық және радиоактивті қалдықтарды, зиянды улы заттарды көму мен жиып қою және сарқынды және өнеркәсіптік суларды жер қойнауына ағызу үшін топырақ қабатынан төмен тереңдіктегі қалдық қоймаларын, қойыртпақ қоймаларын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған келісімшарттар жасалады.
4. Барлаумен немесе өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру жөнiндегi тiкелей келiссөздердi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жұмыс тобы жүргiзедi.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
5. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға келісімшарттар жасасу жөніндегі тікелей келіссөздерге заңды және жеке тұлғалар қатысуға құқылы.
6. Келiсiмшарт жасасуға үмiткер тұлға тiкелей келiссөздерге қатысу үшiн осы қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiмдi облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына жiбередi.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
7. Тікелей келіссөздерге қатысуға өтінім:
1) заңды тұлғалар үшін — өтініш берушінің атауын, оның орналасқан жерін, мемлекеттік тиесілігін, заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелуі және салық органдарында тіркелуі туралы мәліметтерді, жарғылық капиталдағы олардың үлестерінің мөлшері (жарғылық капиталдың жалпы мөлшерінен) көрсетіле отырып, өтініш берушінің басшылары мен қатысушылары немесе акционерлері туралы мәліметтерді, бағалы қағаздардың жалпы саны көрсетіле отырып, ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында заңды тұлғаның құнды қағаздарының айналуы туралы мәліметтерді, өтінім берушінің еншілес ұйымдары туралы мәліметтерді;

2) для физических лиц - фамилия и имя заявителя, юридический адрес, гражданство, сведения о документах, удостоверяющих личность заявителя, о регистрации заявителя в налоговых органах, о регистрации заявителя в качестве субъекта предпринимательской деятельности;
3) данные о руководителях или представителях, которые будут представлять заявителя, включая сведения о полномочиях таких лиц;
4) данные о технических, управленческих, организационных и финансовых возможностях заявителя, указываемые в заявке всеми заявителями, за исключением национальных компаний.
К заявке на участие в прямых переговорах по заключению контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, должны дополнительно прилагаться документы, содержащие следующие сведения:
1) общую характеристику объектов захоронения вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, места сброса сточных и промышленных вод, в том числе местоположение объекта, период эксплуатации, затраты на содержание, наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга подземных вод, окружающей среды и недр;
2) физическую характеристику объектов - характеристику изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, качественные и количественные показатели, горнотехнические, специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические условия захоронения, складирования и сброса;
3) об организациях, деятельность которых влечет образование вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных и промышленных вод;
4) характеристику вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных промышленных вод с указанием наименования продукта, технического производства или процесса, в котором он образуется, его физической характеристики, полного химического состава, содержания токсичных компонентов, пожароопасности, взрывоопасности, растворимости, совместимости и с другими веществами при хранении, основных загрязняющих радионуклидов, их активности, а также характеристики системы транспортировки;
5) заключение уполномоченного органа об отсутствии или о малозначительности полезных ископаемых в недрах под участком предстоящей застройки;
6) заключение государственной экологической экспертизы.

2) жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің аты мен тегін, заңды мекен-жайын, азаматтығын, өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттары туралы, өтініш берушінің салық органдарында тіркелуі туралы, өтініш берушінің кәсіпкерлік қызмет субъектісі ретінде тіркелуі туралы мәліметтерді;
3) өтініш берушінің мүддесін білдіретін басшылардың немесе өкілдердің өкілеттіктері туралы мәліметтерді қоса алғанда, мұндай тұлғалар туралы деректерді;
4) ұлттық компанияларды қоспағанда, барлық өтініш берушілердің өтінімінде көрсетілетін өтініш берушінің техникалық, басқарушылық, ұйымдастырушылық және қаржылық мүмкіндіктері туралы деректерді қамтуға тиіс.
Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға келісімшарт жасасу жөніндегі тікелей келіссөздерге қатысуға арналған өтінімге мынадай мәліметтерді:
1) зиянды, улы заттарды, қатты және сұйық қалдықтарды кему объектілерінің, сарқынды және өнеркәсіптік суларды ағызатын жердің, оның ішінде объектінің орналасқан жерін, пайдалану кезеңін, ұстауға арналған шығындарды, жерасты сулары, қоршаған орта мен жер қойнауы мониторингінің қадағалау желісінің болуы мен орналасуының жалпы сипаттамасын;
2) объектілердің физикалық сипаттамасын - оқшаулау сипаттамасын, тау-кен жыныстарының типін, коллектор қаттарының жерасты тереңдігін және тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасын, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, көмудің, жиып қою мен ағызудың сапалық және сандық көрсеткіштерін, тау-кен техникалық, көмудің, сақтаудың және тастаудың арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттарын;
3) қызметі зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың түзілуіне әкеп соғатын ұйымдар туралы мәліметтерді;
4) өнімнің атауы, ол түзілетін техникалық өндіріс немесе процесс, оның физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің болуы, өрт қаупі, жарылыс қаупі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі, сондай-ақ тасымалдау жүйесінің сипаттамасы көрсетіле отырып, зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың сипаттамасын;
5) уәкілетті органның алдағы құрылыс учаскесі астындағы жер қойнауында пайдалы қазбалардың жоқтығы туралы немесе оның маңыздылығының аздығы туралы қорытындысын;
6) мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындысын қамтитын құжаттар қосымша берілуге тиіс.

8. К заявке прилагаются надлежащим образом засвидетельствованные документы (либо их нотариально засвидетельствованные копии), подтверждающие указанные в заявке сведения.
9. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы принимает заявку, регистрирует в специальном журнале и уведомляет заявителя в течение десяти рабочих дней о принятии решения о проведении прямых переговоров или об отказе о проведении прямых переговоров.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
10. Прямые переговоры проводятся в течение двух месяцев с даты поступления заявки, оформленной в соответствии с требованиями статьи 58 Закона.
Срок проведения прямых переговоров может быть продлен по решению местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
11. Датой принятия решения по итогам прямых переговоров считается дата подписания протокола прямых переговоров.
Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы обязан уведомить заявителя о решении, принятом по итогам прямых переговоров, в срок, составляющий не более десяти рабочих дней с даты подписания протокола прямых переговоров.
Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
12. Решение о предоставлении либо об отказе в предоставлении права недропользования на основе прямых переговоров принимается на основе данных, свидетельствующих о возможности исполнения заявителем обязательств по контракту.
Решение местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы об отказе в предоставлении права недропользования на основе прямых переговоров может быть обжаловано в судебном порядке.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
13. Решение по итогам прямых переговоров оформляется протоколом рабочей группы по проведению прямых переговоров местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
Протокол составляется и подписывается в срок не более пяти рабочих дней с даты проведения прямых переговоров.

8. Өтінімде көрсетілген мәліметтерді растайтын, тиісті түрде куәландырылған құжаттар (не олардың нотариат куәландырған көшірмелері) өтінімге қоса беріледі.
9. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтiнiмдi қабылдайды, арнайы журналда тiркейдi және өтiнiш берушiнi тiкелей келiссөздер жүргiзу туралы немесе тiкелей келiссөздер жүргiзуден бас тарту туралы шешiмнiң қабылданғаны туралы он жұмыс күні iшiнде хабардар етеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
10. Тікелей келіссөздер Заңның 58-бабының талаптарына сәйкес ресімделген өтінім келіп түскен күнінен бастап екі ай ішінде жүргізіледі.
Тікелей келіссөздер жүргізу мерзімі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының шешімімен ұзартылуы мүмкін.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
11. Тiкелей келiссөздер хаттамасына қол қойылған күн тiкелей келiссөздердiң қорытындысы бойынша шешiм қабылданған күн болып есептеледi.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтiнiш берушiнi тiкелей келiссөздердiң қорытындылары бойынша қабылданған шешiм туралы тiкелей келiссөздердің хаттамасына қол қойған күнiнен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде хабардар етуге мiндеттi.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
12. Тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы не беруден бас тарту туралы шешім өтініш берушінің келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау мүмкіндігі туралы куәландыратын деректердің негізінде қабылданады.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тікелей келіссөздер негізінде жер қойнауын пайдалану құқығын беруден бас тарту туралы шешіміне сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
13. Тiкелей келiссөздердiң қорытындылары бойынша шешiм облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тiкелей келiссөздер жүргiзу жөнiндегi жұмыс тобының хаттамасымен ресiмделедi.
Хаттама тікелей келіссөздер жүргiзілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жасалады және оған қол қойылады.

Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
14. Проектные документы на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, указанных в пункте 3 настоящих Правил разрабатываются с обязательным привлечением на основе договора проектной организации, имеющей необходимые лицензии на проектирование.
15. Недропользователь, в течение 30 (тридцати) рабочих дней после утверждения проектной документации направляет в уполномоченный орган, проект горного отвода и рабочую программу. Горный отвод является неотъемлемой частью контракта графически и описательно определяющий участок недр, на котором недропользователь проводит строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей.
16. Уполномоченный орган выдает горный отвод не позднее 20 (двадцати) календарный дней со дня предоставления проекта горного отвода.
17. Рабочая программа является обязательной частью (приложением) контракта, составляется на основе разработанных и утвержденных в установленном порядке проектных документов и должна быть согласована с уполномоченным органом. Согласование рабочей программы с уполномоченным органом осуществляется одновременно с проведением экспертизы проекта контракта. Срок согласования рабочей программы не более одного месяца с даты поступления рабочей программы в уполномоченный орган.
18. При изменении показателей проектных документов, в результате которого изменяются показатели рабочей программы, в рабочую программу должны быть внесены соответствующие изменения.
19. Условия проведения операций по недропользованию, предложенные заявителем в ходе прямых переговоров и принятые местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в обязательном порядке включаются в протокол прямых переговоров, а впоследствии - в контракт.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
20. Основанием для заключения контракта является протокол прямых переговоров о предоставлении права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы. Контракт заключается в течение трех месяцев с даты подписания протокола прямых переговоров.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).

Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
14. Осы Қағиданың 3-тармағында көрсетілген жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған жобалау құжаттары жобалауға қажетті лицензиялары бар жобалау ұйымының шарты негізінде міндетті тарту арқылы әзірленеді.
15. Жобалау құжаттамалары бекітілгеннен кейін жер қойнауын пайдаланушы 30 (отыз) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тау-кендік бөлу жобасын және жұмыс бағдарламасын жібереді. Тау-кендік бөлу жер қойнауын пайдаланушының, барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізетін жер қойнауы учаскесін графикалық және сипаттамалық жағынан айқындайтын келісімшарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
16. Уәкілетті орган тау-кендік бөлудің жобасы берілген күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей тау-кендік бөлуді береді.
17. Жұмыс бағдарламасы келісімшарттың міндетті бөлігі (қосымшасы) болып табылады, белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалау құжаттарының негізінде жасалады және уәкілетті органмен келісілуге тиіс. Жұмыс бағдарламасын уәкілетті органмен келісу келісімшарт жобасына сараптама жүргізумен бір мезгілде жүзеге асырылады. Жұмыс бағдарламасын келісу мерзімі уәкілетті органға жұмыс бағдарламасы келіп түскен күннен бастап бір айдан аспайды.
18. Жобалау құжаттарының көрсеткіштері өзгерген кезде, соның нәтижесінде жұмыс бағдарламасының көрсеткіштері өзгерсе, жұмыс бағдарламасына тиісті өзгерістер енгізілуге тиіс.
19. Өтiнiш берушi тiкелей келiссөздер барысында ұсынған және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қабылдаған жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу шарттары мiндеттi түрде тiкелей келiссөздер хаттамасына, ал кейiннен келiсiмшартқа қамтылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
20. Келісімшартты жасасу үшін барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру туралы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының тікелей келіссөздер хаттамасы негіз болып табылады. Тікелей келіссөздер хаттамасына қол қойылған күнінен бастап үш ай ішінде келісімшарт жасалады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

21. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы выдает акт государственной регистрации контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в течение пяти рабочих дней с момента заключения контракта.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
3. Порядок осуществления строительства и (или) эксплуатацию
подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей
22. Предоставление участков недр пригодных для строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, в недропользование разрешается только после проведения государственной экспертизы геологической информации.
23. Застройка площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений допускается с разрешения уполномоченного органа и уполномоченного органа в области промышленной безопасности при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки.
24. Недропользователь должен проводить оценку воздействия проектируемых и проводимых работ на окружающую среду, представлять результаты этой оценки в уполномоченные органы по изучению и использованию недр и охраны окружающей среды, а также местные исполнительные органы.
25.Условия и порядок проведения строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, определяются контрактом.
26. Использование подземного сооружения в иных целях, кроме указанных в контракте не допускается.
27. Строительство и (или) эксплуатация подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей полезных ископаемых, проводится в соответствии с условиями контракта, проекта и технологической схемы на строительство и эксплуатацию подземных сооружений, с соблюдением требований законодательства в области строительства.
28. Недропользователь, получивший право недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, проводит соответствующие операции по недропользованию только в пределах участка недр, определенного горным отводом.
Приложение 1
к Правилам предоставления права
недропользования на строительство
и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных с разведкой
или добычей, а также осуществления
строительства и (или) эксплуатации
подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
Местный исполнительный
орган области, города
республиканского значения, столицы
ЗАЯВКА
на получение права недропользования путем проведения прямых
переговоров для «Строительства и (или) эксплуатации подземных
сооружений, не связанных с разведкой недр и (или) добычей
полезных ископаемых»

21. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы осы қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келiсiмшарт жасалған сәттен бастап бес жұмыс күні iшiнде барлаумен немесе өндiрумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға арналған келiсiмшартты мемлекеттiк тiркеу актiсiн бередi.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге
асырудың тәртібі
22. Жер қойнауын пайдаланудағы барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жарамды жер қойнауы учаскелерін беру геологиялық ақпаратқа мемлекеттік сараптама жүргізілгеннен кейін ғана рұқсат етіледі.
23. Пайдалы қазбалар жатқан алаңдарда құрылыстар салу, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты құрылыстарын салу, уәкілетті органның және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның рұқсатымен пайдалы қазбаларды өндіру мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыстар салудың экономикалық тиімділігі дәлелденген жағдайда жүргізіледі.
24. Жер қойнауын пайдаланушы жобаланатын және жүргізілген жұмыстардың қоршаған ортаға тигізетін әсеріне бағалау жүргізуі, осы бағалаудың нәтижелерін жер қойнауын зерттеу мен пайдалану және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі уәкілетті органдарға, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдарға ұсынуы тиіс.
25. Барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізудің шарттары мен тәртібі келісімшартта айқындалады.
26. Жерасты құрылыстарын келісімшартта көрсетілген өзге мақсаттарда пайдалануға тыйым салынады.
27. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану құрылыс саласындағы заңнаманың талаптарын сақтай отырып, келісімшарттың, жобаның шарттарына және жерасты құрылыстарын салу және пайдалануға арналған технологиялық схемаға сәйкес жүргізіледі.
28. Барлаумен және өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүргізу құқығын алған жер қойнауын пайдаланушы тау-кендік бөлуде белгіленген жер қойнауы учаскесінің шегінде ғана жер қойнауын пайдалану жөнінде тиісті операциялар жүргізеді.
Барлаумен немесе
өндірумен байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуға және (немесе)
пайдалануға жер қойнауын пайдалану
құқығын беру, сондай-ақ барлаумен
немесе өндірумен байланысты емес
жерасты құрылыстарын салуды
және (немесе) пайдалануды жүзеге
асыру қағидасына
1-қосымша
Облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органы
_______________________ облысында орналасқан ______________________
«Жер қойнауын барлаумен және (немесе) пайдалы қазбаларды өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салу және (немесе) пайдалану» үшін тікелей келіссөздерді жүргізу жолымен жер қойнауын пайдалану құқығын алуға
ӨТІНІМ

Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
________________ расположенного в ____________________ области
1. Данные о заявителе:
Наименование юридического лица:_______________________________
Местонахождение ______________________________________________
Форма собственности __________________________________________
Государственная принадлежность _______________________________
Номер регистрационного документа: Свидетельство* или справка о государственной регистрации / перерегистрации юридического лица ______________________________________________________________
Примечание:* Свидетельство о государственной (учетной) регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства), выданное до введения в действие Закона Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств», является действительным до прекращения деятельности юридического лица».
Бизнес-идентификационный номер (БИН) __________________________
Сведения о руководителях и участниках (или акционерах с указанием размера их доли в уставном капитале (от общего размера уставного капитала)
____________________________________________________________________
Сведения об обращении ценных бумаг юридического лица на организованном рынке ценных бумаг с указанием общего количества таких бумаг
_______________________________________________________________
Сведения о дочерних организациях заявителя ____________________
Реквизиты: г. __________ р/счет ______________ БИН ____________
Адрес, телефон, факс, email ___________________________________
Учредители: ___________________________________________________
Дата учреждения: ______________________________________________
Фамилия и имя заявителя (для физических лиц) __________________
Юридический адрес _____________________________________________
Гражданство ___________________________________________________
Удостоверение личности № _______________ от ___________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)_________________
Регистрация заявителя в качестве субъекта предпринимательской деятельности
_____________________________________________________
1) Данные о руководителях или представителях, которые будут представлять заявителя, включая сведения о полномочиях таких лиц:
____________________________________________________________________

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
1. Өтініш беруші туралы деректер:
Заңды тұлғаның атауы: ______________________________________
Орналасқан жері_____________________________________________
Меншік нысаны ______________________________________________
Мемлекеттік тиесілігі_______________________________________
Тіркеу құжатының нөмірі: заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу / қайта тіркеу туралы куәлік* немесе анықтама________________________
Ескертпе:* «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілгенге дейін берілген заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік (есептік) тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік заңды тұлғаның қызметі тоқтатылғанға дейін жарамды болып табылады.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСК)_____________________________
Басшылар мен қатысушылар (немесе олардың жарғылық капиталдағы үлесінің көлемін көрсете отырып (жарғылық капиталдың жалпы көлемінен) акционерлер) туралы мәліметтер ______________________________________
Бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында осындай қағаздардың жалпы санын көрсете отырып, заңды тұлғаның бағалы қағаздарының айналымы туралы мәліметтер___________________________________________
Өтініш берушінің еншілес ұйымдары туралы мәліметтер____________
Деректемелер: _______ қ. ____________ е/шоты БСК ______________
Мекенжайы, телефоны, факс, e-mail______________________________
Құрылтайшылар: ________________________________________________
Құрылған күні:_________________________________________________
Өтініш берушінің тегі мен аты (жеке тұлғалар үшін):____________
Заңды мекенжайы _______________________________________________
Азаматтығы ____________________________________________________
Жеке куәлік № _________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)________________________________
Өтініш берушіні кәсіпкерлік қызмет субъектісі ретінде тіркеу _____________________________________________________________________
1) Өтініш берушінің мүддесін білдіретін басшылардың немесе өкілдердің өкілеттіктері туралы мәліметтерді қоса алғанда, мұндай тұлғалар туралы деректер_____________________________________________

2) Основной вид деятельности: _________________________________
3) Опыт работы: _______________________________________________
4) Финансовое состояние предприятия, источник финансирования:
_________________________________________________________________
2. Целевое назначение работ, связанных с использованием недр Казахстана:
1) Наименование объекта: ______________________________________
Краткое геологическое описание: ____________________ расположен
_________________________________________________________________
2) Общая характеристика объектов: ____________________________
____________________________________________________________________
(местоположение, период эксплуатации, затраты на содержание,
наличие и расположение наблюдательной сети мониторинга
окружающей среды).
3) Горно-геологическая и гидрогеологическая характеристика
объектов: ________________________________________________________
_________________________________________________________________
(характеристика изоляции, тип горных пород, глубина залегания и
эффективная мощность пласто-коллектора, его площадь,
коэффициент пористости, характеристика подстилающего и
перекрывающего водоупора, скорость естественного потока
подземных вод, хранение сброса и другие, качественные и
количественные показатели, горнотехнические, специальные
инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические
условия захоронения (складирования) и сброса).
4) Сведения об организациях, где образуются вредные вещества, радиоактивные отходы и сточные воды:
_____________________________
__________________________________________________________________
(местонахождение и ведомственная принадлежность, характеристика
вредных веществ, сточных вод: наименование продукта,
техническое производство или процесс, в результате которого
образуется продукт, физическая характеристика, полный
химический состав, содержание токсичных компонентов,
пожаро-взрывоопасность, растворимость, совместимость с другими
веществами при хранении, основные загрязняющие радионуклиды, их
активность и другие характеристики, характеристика системы
транспортировки).
3. Пространственные границы испрашиваемой территории, ее площадь:
(административно-территориальная привязка объекта недропользования, площадь в гектарах)
4. Срок, на который испрашивается право недропользования:
Продолжительность ____ лет с начала работ в ____ г. (____ г.г.).
Заявитель обязуется оказывать местному исполнительному органу области, города республиканского значения,
столицы всяческое содействие и предоставлять любую информацию, необходимую при организации и проведении экспертизы заявки.
Заявитель гарантирует, что вся информация, содержащаяся в заявке и приложениях, точна и действительна.
Подпись заявителя ___________________
(юр. лицо, физ. лицо)
Место печати
Приложение 2
к Правилам предоставления права
недропользования на строительство
и (или) эксплуатацию подземных
сооружений, не связанных с разведкой
или добычей, а также осуществления
строительства и (или) эксплуатации
подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей
_____________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
АКТ государственной регистрации контракта на предоставление права
недропользования в Республике Казахстан на строительство и/или
эксплуатацию подземных сооружений, не связанных
с разведкой или добычей

2) Қызметтің негізгі түрі:_____________________________________
3) Жұмыс тәжірибесі:___________________________________________
4) Кәсіпорынның қаржылық жай-күйі, қаржыландыру көзі:__________
2. Қазақстанның жер қойнауын пайдаланумен байланысты жұмыстардың мақсаттық белгіленімі:
1) Объектінің атауы:___________________________________________
Қысқаша геологиялық сипаттамасы:_______________ орналасқан ____
2) Объектілердің жалпы сипаттамасы:____________________________
____________________________________________________________________
(орналасқан жері, пайдалану кезеңі, ұстауға арналған шығындар, қоршаған орта мониторингінің қадағалау желісінің болуы мен орналасуы).
3) Объектілердің тау-кен-геологиялық және гидрогеологиялық сипаттамасы:____________________________________________________________________________________________________________
(оқшаулау сипаттамасы, тау-кен жыныстарының типі, коллектор қаттарының жерасты тереңдігі және тиімді қуаты, оның алаңы, кеуектілік коэффициенті, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасы, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығы, су ағызуды сақтау және басқа, көму (жиып қою) мен ағызудың сапалық және сандық көрсеткіштері, тау-кен техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттары).
4) Зиянды заттар, радиоактивті қалдықтар және ағынды сулар түзілетін ұйымдар туралы мәліметтер:_________________________________
_____________________________________________________________________
(орналасқан жері және ведомстволық тиесілігі, зиянды заттардың, сарқынды сулардың сипаттамасы: өнімнің атауы, өнім түзілетін техникалық өндіріс немесе процесс, физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің болуы, өрт-жарылыс қауіптілігі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі және басқа сипаттамалары, тасымалдау жүйесінің сипаттамасы).
3. Сұратылатын аумақтың кеңістік шекарасы, оның алаңы:
(жер қойнауын пайдалану объектісінің әкімшілік-аумақтық байланыстылығы, алаң гектармен)
4. Жер қойнауын пайдалану құқығы сұралатын мерзім:
____ ж. басталған жұмыстардың ұзақтығы _____ жыл ( ________ жж).
Өтініш беруші облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына барынша жәрдемдесуге және өтінімге сараптаманы ұйымдастыру мен жүргізу кезінде қажетті кез келген ақпаратты ұсынуға міндетті.
Өтініш беруші өтінімдегі және қосымшадағы барлық ақпарат нақты және шынайы екендігіне кепілдік береді.
Өтініш берушінің қолы
(заңды тұлға, жеке тұлға) __________________
Мөр орны
2011 ж.________ № _________
Барлаумен немесе
өндірумен байланысты емес жерасты
құрылыстарын салуға және (немесе)
пайдалануға жер қойнауын пайдалану
құқығын беру, сондай-ақ барлаумен
немесе өндірумен байланысты емес
жерасты құрылыстарын салуды
және (немесе) пайдалануды жүзеге
асыру қағидасына
2-қосымша
__________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының атауы)
Қазақстан Республикасында барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және/немесе пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беруге арналған келісімшартты мемлекеттік тіркеу
АКТІСІ

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 17.09.2013 № 981 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
г. __________
«___» ________ 20 г.
Настоящим регистрируется заключенный на основании протокола прямых переговоров
местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы от «___» ______ 20 г., контракт
_____________________________________________________________________
(наименование объекта прямых переговоров)
между
_________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
республиканского значения, столицы)
и
____________________________________________________________
(Подрядчик)
Регистрационный № ______
Аким области, города
республиканского значения, столицы

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.09.2013 № 981 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
___________ қ.                                20___ ж. «_____» _____
Осымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының 20___ жылғы « ____ » _____ тікелей келіссөздер хаттамасының негізінде
____________________________________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының атауы) және
__________________________________________________ арасында жасалған
(Мердігер)
_______________________________________________ келісімшарт тіркеледі
(тікелей келіссөздер объектісінің атауы)
Тіркеу № __________
Облыстың, республикалық маңызы
бар қаланың, астананың әкімі