Об утверждении Типового положения о производственно-диспетчерской службе организации гражданской авиации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2011 года № 608. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 2 ноября 2015 года № 1030.
В соответствии с подпунктом 41) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о производственно-диспетчерской службе организации гражданской авиации.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правиельства
Республики Казахстан
от 31 мая 2011 года № 608
Типовое положение
о производственно-диспетчерской службе
организации гражданской авиации
1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о производственно-диспетчерской службе организации гражданской авиации (далее - ПДС) определяет функции и задачи ПДС, которое является структурным подразделением организации гражданской авиации.
2. ПДС в своей деятельности руководствуется законодательством Республики Казахстан, стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (ИКАО), настоящим Положением, а также приказами и распоряжениями первого руководителя организации гражданской авиации.
3. Руководство ПДС осуществляет начальник ПДС, непосредственно подчиняющийся первому руководителю организации гражданской авиации.
4. Штат ПДС утверждается приказом первого руководителя организации гражданской авиации.
2. Задачи ПДС
5. Задачами ПДС являются:
1) осуществление оперативного управления процессом взаимодействия между службами аэропорта и авиакомпании, аэронавигации, метеообеспечения и другими организациями, в том числе представителями государственных организаций (пограничной, таможенной службами) при обслуживании воздушных судов (далее - ВС) в целях обеспечения выполнения суточного плана полетов;

Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 мамырдағы № 608 Қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а 2015 жылғы 2 қарашадағы № 1030 бұйрығы.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 41) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік қызметі туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 31 мамырдағы
№ 608 қаулысымен
бекітілген
Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік
қызметі туралы үлгі ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиация ұйымының өндірістік-диспетчерлік қызметі (бұдан әрі - ӨДҚ) туралы үлгі ереже азаматтық авиация ұйымының құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ӨДҚ функциялары мен міндеттерін айқындайды.
2. ӨДҚ өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамасын, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасын, осы Ережені, сондай-ақ азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрықтары мен өкімдерін басшылыққа алады.
3. ӨДҚ-ге басшылық етуді азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысына тікелей бағынатын ӨДҚ бастығы жүзеге асырады.
4. ӨДҚ штаты азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен бекітіледі.
2. ӨДҚ міндеттері
5. ӨДҚ міндеттері:
1) әуежай мен авиакомпания, аэронавигация, метео қамтамасыз ету қызметтері және басқа ұйымдар, соның ішінде ұшудың тәуліктік жоспарын орындауды қамтамасыз ету мақсатында әуе кемесіне (бұдан әрі - ӘК) қызмет көрсету кезіндегі мемлекеттік ұйымдар (шекаралық, кедендік қызметтер) арасындағы өзара іс-қимыл процесін жедел басқаруды жүзеге асыру;

2) организация взаимодействия и оперативное руководство производственной деятельностью служб и подразделений организации гражданской авиации по обеспечению суточного плана полетов;
3) принятие оперативных мер по недопущению сбойных ситуаций, задержек рейсов совместно с руководителями служб и подразделений организации гражданской авиации.
3. Функции ПДС
6. Функциями ПДС являются:
1) принятие оперативных решений по изменениям и дополнениям к суточному плану полетов, анализ и предотвращение нарушений регулярности полетов;
2) организация контроля за выполнением технологических графиков предполетной подготовки и послеполетного обслуживания ВС, выполняющих рейсы согласно суточного плана полетов, контроль за подготовкой и обслуживанием литерных и подконтрольных рейсов;
3) планирование и обеспечение полетов по линии управления воздушным движением, противовоздушной обороны;
4) обеспечение служб организации гражданской авиации и других организаций необходимой информацией по выполнению полетов;
5) составление отчетов по регулярности отправлений ВС;
6) контроль за ходом подготовки экипажей к вылету, обеспечение экипажей ВС необходимой информацией о техническом состоянии аэродромов назначения и запасных, ограничениях и запретах на аэродромах назначения и по маршруту полета, другой необходимой информацией для принятия решений на вылет;
7) своевременное информирование соответствующих служб об изменениях по заправке ВС топливом;
8) принятие мер по обеспечению отправки пассажиров и грузов при нарушении регулярности;
9) принятие мер по совмещению и отмене рейсов, по выполнению дополнительных рейсов и рейсов с дополнительными посадками, использованию резервных ВС, исходя из коммерческой целесообразности и конкретных сложившихся условий, по согласованию с руководством авиакомпании;
10) произведение корректировок суточного плана полетов, согласование его со службами организации гражданской авиации;
11) осуществление контроля за эффективным использованием грузоподъемности и пассажировместимости ВС при их отправлении совместно со службой обслуживания пассажиров, анализирует причины отправлений ВС с неполной коммерческой загрузкой;
12) организация и принятие решений о выполнении рейсов вне расписания и их прием в запланированном аэропорту назначения и при необходимости в промежуточных аэропортах посадки при получении плана о прибытии ВС в аэропорт;
13) принятие решения о целесообразности приема и выпуска ВС, об условиях приема и расчетов;

2) азаматтық авиация ұйымы қызметтерінің және бөлімшелерінің өзара іс-қимылын және ұшудың тәуліктік жоспарын қамтамасыз ету бойынша өндірістік қызметіне жедел басшылық етуді ұйымдастыру;
3) азаматтық авиация ұйымының қызметтері мен бөлімшелерінің басшыларымен бірлесіп, істен шығу жағдайларын, рейстердің кідіруін болдырмау бойынша жедел шаралар қабылдау болып табылады.
3. ӨДҚ функциялары
6. ӨДҚ функциялары мыналар болып табылады:
1) ұшудың тәуліктік жоспарына өзгерістер мен толықтырулар бойынша жедел шешімдер қабылдау, ұшу тұрақтылығының бұзылуын талдау және болғызбау;
2) ұшудың тәуліктік жоспарына сәйкес рейстерді орындайтын ӘК ұшу алдындағы дайындық және ұшудан кейінгі қызмет көрсетудің технологиялық кестесінің орындалуын бақылауды, литерлік және бақылаудағы рейстерді дайындау және қызмет көрсетілуін бақылауды ұйымдастыру;
3) әуе қозғалысының басқару, әуе қорғанысы желісі бойынша ұшуды жоспарлау және қамтамасыз ету;
4) ұшуды орындау бойынша азаматтық авиация ұйымдары мен басқа да ұйымдардың қызметтерін қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;
5) ӘК жөнелтілу есебін және тұрақтылығын жасау;
6) экипаждарды ұшуға дайындау барысын бақылау, ӘК экипаждарын межелі және запастағы әуеайлақтардың техникалық жай-күйі, межелі әуеайлақтардағы және ұшу бағыты бойынша шектеулер мен тыйым салулар туралы қажетті ақпаратымен, ұшуға шешімдер қабылдау үшін басқа да қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;
7) тиісті қызметтерге ӘК отын құю бойынша өзгерістер туралы уақтылы хабарлау;
8) тұрақтылық бұзылған кезде жолаушылар мен жүктерді жөнелтуді қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау;
9) рейстерді біріге атқару және болдырмау бойынша, қосымша рейстерді және коммерциялық орындылықты және нақты қалыптасқан жағдайды негізге ала отырып, авиакомпания басшысымен келісім бойынша резервтік ӘК пайдаланып, қосымша қонатын рейстерді орындау бойынша шаралар қабылдау;
10) ұшудың тәуліктік жоспарын түзетуді жүргізеді, оны азаматтық авиация ұйымының қызметтерімен келіседі;
11) ӘК жөнелтілу кезінде жолаушыларға қызмет көрсету қызметімен бірлесіп, оның жүк көтергіштігі мен жолаушылар сыйымдылығының тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады, ӘК-ні толық емес коммерциялық тиеумен жөнелтілу себебін талдайды;
12) кестеден тыс рейстерді орындау туралы шешім қабылдайды және оларды жоспарланған межелі әуежайда және қажет ӘК әуежай кәсіпорнына келуі туралы жоспарды алған кезде аралық қону әуежайларында қабылдауды ұйымдастырады;
13) ӘК қабылдау және шығарудың орындылығы туралы, қабылдау және есептесу шарттары туралы шешім қабылдайды;

14) ведение оперативного контроля и учета хода поэтапной подготовки самолетов согласно технологического графика;
15) обеспечение сбора, обработки и передачи необходимой информации и движении воздушных судов, открытии и закрытии аэропортов по метеоусловиям и другим причинам. Контролирует выполнение службами табеля внутренней информации;
16) обеспечение контроля за подготовкой литерных, подконтрольных международных рейсов и самолетов иностранных авиакомпаний;
17) определение и анализирование причины задержек (отмен) отправления ВС и их несвоевременность обслуживания. Анализирует состояние регулярности отправлений ВС и информационно-справочной работы;
18) составление отчета о регулярности отправлений ВС из аэропорта.
Организует контроль за оформлением отчетной документации по всем полетам в аэропорту;
19) разработка вместе с другими службами мероприятия по предотвращению задержек (отмен) отправлений ВС, совершенствованию технологического процесса подготовки ВС к вылету;
20) подготовка предложений по дозаправке ВС, выполняющих полеты в соответствии с суточным планом, при ограниченных запасах авиационного топлива в аэропорту посадки;
21) контроль движения ВС в соответствии с суточным планом на всю глубину полета;
22) организация и контроль выполнения службами предприятия указаний руководства по обеспечению суточного плана авиационных работ, перевозок и регулярности полетов;
23) в целях производственной необходимости по решению первого руководителя организации гражданской авиации на ПДС возможное возложение других задач по обеспечению регулярности и безопасности полетов;
24) при возникновении аварийных ситуаций ПДС оповещение руководства организации гражданской авиации и других организаций согласно плану оповещения и связи при авиационных происшествиях, инцидентах и чрезвычайных ситуациях.

14) технологиялық кестеге сәйкес ұшақтарды кезеңдік дайындау барысын жедел бақылауды және есепке алуды жүргізеді;
15) қажетті ақпаратты жинауды, өңдеу мен беруді және әуе кемесінің қозғалысын, метеожағдайлар және басқа да себептер бойынша әуежайларды ашу мен жабуды қамтамасыз етеді. Қызметтердің ішкі ақпарат табельдерін орындауын бақылайды;
16) литерлік, бақылаудағы халықаралық рейстердің және шетелдік авиакомпаниялар ұшақтарының дайындығын бақылауды қамтамасыз етеді;
17) ӘК-ні жөнелтуді кідірту (болдырмау) себебін және оларға уақтылы қызмет көрсетілмеу себебін анықтайды және талдайды. ӘК жөнелтулері тұрақтылығының жай-күйін және ақпараттық-анықтамалық жұмысты талдайды;
18) әуежайыдан ӘК-ні жөнелту тұрақтылығына есеп жасайды. Әуежайдағы барлық ұшу бойынша есептік құжаттаманың ресімделуін бақылауды ұйымдастырады;
19) басқа қызметтермен бірге ӘК жөнелтулерін кідіртудің (болдырмаудың) алдын алу, ӘК-ні ұшуға дайындаудың технологиялық процесін жетілдіру бойынша іс-шараларды әзірлейді;
20) Қонатын әуежайда авиациялық отынның шектеулі қоры болған кезде тәуліктік жоспарға сәйкес ұшуды орындайтын ӘК-ге қосымша отын құю жөнінде ұсыныстар дайындайды;
21) тәуліктік жоспарға сәйкес ұшудың барлық тереңдігінде ӘК қозғалысын бақылайды;
22) кәсіпорын қызметтерінің авиациялық жұмыстардың, тасымалдау және ұшу тұрақтылығының тәуліктік жоспарын қамтамасыз ету бойынша басшының нұсқауларын ұйымдастырады және бақылайды;
23) өндірістік қажеттілік мақсатында азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының шешімі бойынша ӨДҚ-ға ұшудың тұрақтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша басқа да міндеттер жүктелуі мүмкін;
24) авариялық жағдай туындаған кезде авиациялық оқиғалар, оқыс оқиғалар мен төтенше жағдайлар кезінде хабардар ету және байланыс жоспарына сәйкес азаматтық авиация ұйымының басшылығын және басқа ұйымдарды хабардар етеді.