О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2011 года № 761. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 901.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 901 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2011 года № 761
Изменения и дополнения,
которые вносятся в некоторые решения Правительства
Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 1998 года № 845 "О совершенствовании правового обеспечения дорожного хозяйства" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., № 31, ст. 269):
1) преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, законами Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", от 15 июля 1996 года "О безопасности дорожного движения", от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
2) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила пользования автомобильными дорогами на территории Республики Казахстан;
2) Правила размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования.";
3) в Правилах пользования автомобильными дорогами на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
второе предложение пункта 2 исключить;
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Участники дорожного движения имеют право на:
1) свободное, беспрепятственное передвижение по автомобильным дорогам общего пользования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами;
2) получение разъяснения от должностных лиц дорожных органов и подразделений дорожной полиции о причинах прекращения или ограничения движения по дорогам;
3) полную и достоверную информацию об условиях движения, оказываемых услугах, о правах и обязанностях и ответственности дорожных органов за обеспечение безопасности дорожного движения;

Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 2 шілдедегі № 761 Қаулысы. Күші жойылды – Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 901 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 29.12.2016 № 901 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 2 шілдедегі
№ 761 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Жол шаруашылығын құқықтық қамтамасыз етуді жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 5 қыркүйектегі № 845 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1998 ж., № 31, 269-құжат):
1) кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының " Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі, " Жол қозғалысының қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 15 шілдедегі, " Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
2) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын пайдаланудың тәртібі;
2) Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібі бекітілсін.";
3) көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль жолдарын пайдаланудың тәртібінде:
2-тармақтың екінші сөйлемі алынып тасталсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жол қозғалысына қатысушылардың:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және осы Тәртіпке сәйкес жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары бойынша еркін, кедергісіз жүруге;
2) жол органдары мен жол полициясы бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан жолдар бойынша қозғалыстың тоқтатылуының немесе шектелуінің себептері туралы түсіндірме алуға;
3) жүру шарттары, көрсетілетін қызметтер туралы, жол органдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі құқықтары мен міндеттері және жауапкершілігі туралы толық және дұрыс ақпарат алуға;

4) получение бесплатного гарантированного объема медицинской помощи в случае дорожно-транспортного происшествия как на месте, так и по пути следования в медицинские учреждения, а также другой необходимой доврачебной помощи при дорожно-транспортном происшествии от дорожных органов, подразделений дорожной полиции и других должностных лиц, деятельность которых связана с обеспечением безопасности дорожного движения;
5) возмещение ущерба в случаях повреждения транспортного средства и (или) груза в результате дорожно-транспортного происшествия в установленном законодательством порядке;
6) обжалование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, действий должностных лиц дорожных органов.";
пункты 89 изложить в следующей редакции:
"8. Водители транспортных средств и граждане, обнаружившие на автомобильных дорогах и дорожных сооружениях неисправности, угрожающие безопасности движения, принимают зависящие от них меры по устранению неисправностей собственными силами или немедленно сообщают об этом в дорожный орган или подразделение дорожной полиции.
9. В местах выезда транспортных средств на дороги с усовершенствованным покрытием ответственные за их пользование должностные или другие лица, организации, независимо от форм собственности, производящие земляные или строительные работы, обеспечивают очистку транспортных средств от грязи и не допускают попадания ее на проезжую часть.";
пункт 10 исключить;
дополнить пунктами 10-1, 10-2, следующего содержания:
"10-1. Земли для нужд автомобильных дорог общего пользования, включая автомобильные дороги или их участки, переданные в концессию, отводятся органом, принявшим решение о предоставлении земель, на основании технического проекта в постоянное землепользование дорожному органу, во временное землепользование - поставщикам услуг при строительстве, реконструкции и ремонте дорог.
В постоянное землепользование предоставляются земли под автомобильные дороги, объекты автомобильного транспорта и объекты дорожного хозяйства, ремонта, развития наземных и подземных зданий, строений, сооружений, устройств, а также для установления полос отвода автомобильных дорог.
Во временное землепользование краткосрочное (до 5 лет) и долгосрочное (от 5 до 49 лет) земля предоставляется под разработку карьеров строительных материалов, резервов, баз строительных отрядов, объездные дороги, места складирования дорожно-строительных материалов.
Срок временного землепользования определяется с учетом срока, предусмотренного в техническом проекте, утвержденном уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам.

4) жол-көлік оқиғасы болған жағдайда оқиға болған жерде де, медициналық мекемеге бара жатқан жолда да тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін, сондай-ақ жол-көлік оқиғасы кезінде жол органдарынан, жол полициясы бөлімшелерінен және қызметі жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты лауазымды адамдардан басқа да қажетті дәрігерге дейінгі көмек алуға;
5) жол-көлік оқиғасының нәтижесінде көлік құралы және (немесе) жүк зақымданған жағдайларда заңнамада белгіленген тәртіппен залалдың өтелуіне;
6) жол органдары лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқығы бар.";
89-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Автомобиль жолдарындағы және жол құрылыстарындағы қозғалыс қауіпсіздігіне қауіп төндіретін ақауларды байқаған көлік құралдарын жүргізушілер мен азаматтар ақауларды өз күштерімен жою жөнінде қолдарынан келетін шаралар қабылдайды немесе ол туралы жол органына немесе жол полициясы бөлімшесіне дереу хабарлайды.
9. Көлік құралдарының төсемі жетілдірілген жолға шығар жерде оны пайдалануға жауапты лауазымды немесе басқа тұлғалар, меншік нысандарына қарамастан жер және құрылыс жұмыстарын жүргізіп жатқан ұйымдар, көлік құралдарының балшықтан тазартылуын қамтамасыз етеді және оның жолдың жүру бөлігіне түсуіне жол бермейді.";
10-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1, 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Концессияға берілген автомобиль жолдарын немесе олардың учаскелерін қоса алғанда, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының мұқтажы үшін жерді техникалық жоба негізінде жерді жол органына тұрақты пайдалануға беру, жолды салу, қайта жаңарту және жөндеу кезінде қызметтерді жеткізушілерге уақытша пайдалануға беру туралы шешім қабылдаған орган бөледі.
Тұрақты жер пайдалануға жерлер автомобиль жолдарына, автомобиль көлігінің объектілеріне және жол шаруашылығы, жер үсті және жер асты ғимараттарды, құрылыстарды, құрылғыларды жөндеу, дамыту объектілеріне, сондай-ақ автомобиль жолдарының жолақ бөліктерін белгілеу үшін беріледі.
Қысқа мерзімді (5 жылға дейін) және ұзақ мерзімді (5 жылдан 49 жылға дейін) уақытша жер пайдалануға жер құрылыс материалдары карьерлерін, резервтерді, құрылыс жасақтарының базаларын игеруге, айналма жолдарға, жол-құрылыс материалдарын жинауға арналған орындарға беріледі.
Уақытша жер пайдалану мерзімі автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен техникалық жобада көзделген мерзімді ескере отырып анықталады.

10-2. При размещении декоративных и снегозащитных лесонасаждений (заборов) вдоль автомобильных дорог расстояние от бровки земляного полотна для всех категорий дорог принимается в зависимости от объема снегоприноса.";
в пункте 12:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) с дорожными органами и подразделениями дорожной полиции на:
проезд крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств;
перевозку взрывчатых, радиоактивных и сильнодействующих ядовитых веществ;
пересечение автомобильных дорог каналами, линиями связи и электропередачи, нефтепроводами, газопроводами, водопроводами и железными дорогами и другими инженерными сетями и коммуникациями;
подъем и понижение железнодорожных путей или укладку дополнительного пути при пересечении с автомобильными дорогами в одном уровне;
устройство, реконструкцию, ремонт и ликвидацию железнодорожных переездов;
размещение гостиниц, мотелей, кемпингов, автозаправочных станций, станции технического обслуживания, пунктов питания и торговли в придорожной полосе автомобильных дорог;
установку в полосе отвода автомобильных дорог наружной (визуальной) рекламы;
устройство опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе автомобильных дорог;
проведение массовых и спортивных мероприятий на дорогах;
открытие маршрутов движения пассажирских транспортных средств общего пользования и расположение остановочных пунктов;
устройство съездов с дорог и площадок для погрузки и разгрузки грузов;
производство любых работ на автомобильных дорогах, создающих помехи движению транспортных средств и пешеходов;";
абзац четвертый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"возведение памятников, устройство заборов, декоративных насаждений, разработку карьеров в пределах придорожной полосы дорог;";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Дорожные органы и подразделения дорожной полиции производят согласования не позднее семи рабочих дней.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Земли полосы отвода автомобильных дорог общего пользования находятся во владении и пользовании дорожных органов или концессионеров и предназначены только для развития, благоустройства автомобильных дорог.
Участки земель полосы отвода автомобильных дорог общего пользования, не используемые дорожными органами или концессионером, могут предоставляться во временное краткосрочное землепользование по договору физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды:

10-2. Автомобиль жолдарының бойында сәндік және қардан қорғайтын екпе ағаштарды (шарбақтар) орналастырған кезде жер төсемі жиегінен жолдың барлық санаттары үшін қашықтық қар түсу көлеміне байланысты қабылданады.";
12-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жол органдарымен және жол полициясы бөлімшелерімен:
ірі габаритті және (немесе) ауыр салмақты көлік құралдарының жүруіне;
жарылғыш, радиоактивті және күшті әсер ететін улы заттарды тасымалдауға;
автомобиль жолдарын арналардың, байланыс және электр беру желілерінің, мұнай құбырларының, газ құбырларының, су құбырларының, темір жолдардың және басқа да инженерлік желілер мен коммуникациялардың кесіп өтуіне;
автомобиль жолдарымен бір деңгейде қиылысатын кезде темір жолдардың көтерілуіне және төмендетілуіне немесе қосымша жол төсеуге;
темір жолдарды қиып өтетін жерлерді жайластыруға, қайта жаңартуға, жөндеуге және жоюға;
автомобиль жолдарының жол бойындағы бөлігінде қонақ үйлерді, мотельдерді, кемпингтерді, автомобильдерге жанармай құю станцияларын, техникалық қызмет көрсету станцияларын, тамақтану және сауда пункттерін орналастыруға;
автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орнатуға;
автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде және жол бойындағы бөлігінде сыртқы жарық түсіру тіреулерін орнатуға;
жолдарда бұқаралық және спорттық іс-шаралар жүргізуге;
жалпы пайдаланымдағы жолаушы көлік құралдары қозғалысының маршруттарын ашуға және аялдама пункттерін орналастыруға;
жүктерді тиеу және түсіру үшін жолдан түсу орындары мен алаңдар жасауға;
автомобиль жолдарында көлік құралдары мен жүргіншілердің жүруіне кедергі жасайтын кез келген жұмыстарды жүргізуге.";
2) тармақшаның төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жолдардың жол бойындағы жолағы шегінде ескерткіштер қоюға, шарбақтарды, сәндік ағаштарды отырғызуға, карьерлер қазуға;";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1) Жол органдары және жол полициясының бөлімшелері келісуді жеті жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінің жерлері жол органдарының немесе концессионердің иелігінде және пайдалануында болады әрі автомобиль жолдарын дамытуға, абаттандыруға ғана арналған.
Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары жолақ бөлігінің жол органдары немесе концессионер пайдаланбайтын жер учаскелерін:

1) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения - уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам;
2) в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного или районного значения - местным исполнительным органом области или района.";
пункты 1718 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Гостиницы, мотели, кемпинги, станции технического обслуживания, пункты питания и торговли проектируются и размещаются на расстоянии не ближе 50 м от бровки земляного полотна для всех категорий дорог, после согласования с дорожными органами.
Ближайшие автозаправочные станции проектируются и размещаются на расстоянии не ближе 25 м от бровки земляного полотна для всех категорий, после согласования с дорожными органами.
Въезд на территорию автозаправочной станции и выезд с нее, а также подъезды к пунктам питания и торговли, и другие должны отвечать требованиям безопасности движения транспорта и пешеходов.";
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Для получения от дорожных органов разрешения на прокладку инженерных коммуникаций организация, производящая эти работы, представляет:
1) проектную документацию, разработанную и утвержденную в установленном порядке;
2) гарантийное письмо заказчика об обеспечении финансирования работ, а также проект восстановления дороги и дорожных сооружений;
3) схему расстановки дорожных знаков и ограждений и мест производства работ, согласованную с подразделениями дорожной полиции;
4) календарный график производства работ;
5) обязательство о восстановлении поврежденных элементов дороги или гарантийное письмо о финансировании работ, которые предстоит осуществить при восстановлении поврежденного участка дороги, если восстановительные работы будут выполняться дорожным органом. Для этого представителем дорожного органа и организации заказчика оформляется двусторонний акт о фактическом состоянии дорожного покрытия, земляного полотна, объездов и дорожных сооружений, о характере и объеме предстоящих работ, с указанием сроков восстановления поврежденных участков.
В тех случаях, когда работы предполагаются в границах населенных пунктов, необходимо также разрешение местных исполнительных органов.

1) жалпы пайдаланымдағы халықаралық және республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде - автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган;
2) жалпы пайдаланымдағы облыстық немесе аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде - облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органы жолдың көліктік-пайдаланылу сапасының төмендеуіне жол бермеу, көлік құралдары жүрісінің қауіпсіздігі мен қоршаған органы қорғау талаптарын сақтауы шартымен сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға қысқа мерзімді уақытша жер пайдалануға берілуі мүмкін.";
1718-тармақтар алынып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Жол органдарымен келісілгеннен кейін жолдардың барлық санаттары үшін қонақ үйлер, мотельдер, кемпингтер, техникалық қызмет көрсету станциялары, тамақтану және сауда пункттері жер төсемінің жиегінен 50 м-ден жақын емес қашықтықта жобаланады және орналастырылады.
Жол органдарымен келісілгеннен кейін таяу жердегі автомобильге жанармай құю станциялары барлық санаттар үшін жер төсемінің жиегінен 25 м-ден жақын емес қашықтықта жобаланады және орналастырылады.
Автомобильге жанармай құю станцияларының аумағына кіру және одан шығу, сондай-ақ тамақтану және сауда пункттеріне және басқаларына кіреберіс жолдары көлік пен жүргіншілер қозғалысы қауіпсіздігінің талаптарына жауап беруі тиіс.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Жол органдарынан инженерлік коммуникацияларды төсеуге рұқсат алу үшін осы жұмыстарды жүргізетін ұйым:
1) белгіленген тәртіппен әзірленген және бекітілген жобалау құжаттамасын;
2) тапсырыс берушінің жұмыстарды қаржыландыруды қамтамасыз ететіндігі туралы кепілдемелік хатын, сондай-ақ жол мен жол құрылыстарын қалпына келтіру жобасын;
3) жол полициясы бөлімшелерімен келісілген жол белгілері мен қоршауларды орналастырудың және жұмыс жүргізілетін орындардың схемасын;
4) жұмыстар жүргізудің күнтізбелік кестесін;
5) жолдың зақымдалған элементтерін қалпына келтіретіндігі туралы міндеттемені немесе егер қалпына келтіру жұмыстарын жол органы орындайтын болса, жолдың зақымдалған учаскесін қалпына келтіру кезінде жүзеге асырылатын жұмыстарды қаржыландыратыны туралы кепілдемелік хатты ұсынады. Ол үшін жол органы мен тапсырыс беруші ұйымның өкілі зақымдалған учаскелерді қалпына келтіру мерзімін көрсете отырып, жол жабынының, топырақ төсемінің, айналма жол мен жол құрылыстарының іс жүзіндегі жай-күйі туралы, алда тұрған жұмыстардың сипаты мен көлемі туралы екіжақты акт ресімдейді.
Жұмыстарды елді мекендердің шекарасында жүргізу болжанған жағдайларда жергілікті атқарушы органдарының рұқсаты да қажет.

24. Производство дорожных и других работ на дорогах общего пользования согласовывается с подразделениями дорожной полиции.";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"Срочные аварийно-восстановительные работы выполняются с участием представителя дорожного органа и представителя управляющего автомобильными дорогами, с последующим оформлением разрешений в порядке, установленном пунктом 13 настоящих Правил.";
пункты 2930 изложить в следующей редакции:
"29. Во избежание загрязнения проезжей части основных дорог с усовершенствованием типов покрытий, все съезды и выезды необходимо устраивать с твердым покрытием, протяженностью не менее 50 м при супесчаных и песчаных грунтах, и не менее 100 м при других видах грунтов, а на дорогах с гравийными покрытиями - не менее 25 м. Устройство твердого покрытия на выездах и съездах, пересекающихся и примыкающих к дорогам общего пользования, осуществляется предприятиями, организациями, хозяйствами, в ведении которых они находятся, и за счет их средств под техническим контролем дорожных органов.
30. Дорожные органы, производящие строительство или реконструкцию дорог, восстанавливают участки земель, занимаемых дорогами, в состояние, пригодное для дальнейшего их использования в соответствии с целевым назначением.";
абзац девятый пункта 32 изложить в следующей редакции:
"выполнение работ, связанных с вероятностью проливания горюче-смазочных материалов, ремонт и смазка транспортных средств, чистка и мойка транспорта (эти операции в случае необходимости производятся в специально оборудованных местах, а в исключительных случаях - на обочине; оставшийся мусор, материалы и другие предметы должны быть немедленно убраны водителями или владельцами транспортных средств);";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Дорожные органы совместно с дорожной полицией и уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера ограничивают или закрывают движение транспортных средств в экстремальных условиях (неблагоприятные погодно-климатические условия, стихийные бедствия, пожар, потеря несущей способности автомобильных дорог), а также при проведении ремонтно-строительных работ с уведомлением об этом местных исполнительных органов и пользователей автомобильными дорогами установлением соответствующих дорожных знаков.
34. Неблагоприятные погодно-климатические условия, создающие аварийную обстановку для участников движения и требующие ограничения или кратковременного закрытия проезда по дорогам при их проявлении, характеризуются следующими показателями:

24. Жалпы пайдаланымдағы жолдарда жол жұмыстарын және басқа да жұмыстарды жүргізу жол полициясы бөлімшелерімен келісіледі.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Шұғыл авариялық-қалпына келтіру жұмыстары жол органы өкілінің және автомобиль жолдарын басқарушы өкілінің қатысуымен, кейіннен осы Тәртіптің 13-тармағында белгіленген тәртіппен рұқсаттар ресімделе отырып орындалады.";
2930-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Жабын түрлері жетілдірілген негізгі жолдардың жүру бөлігінің ластануын болдырмау үшін олардан түсу және шығу жолдарының барлығы құмайт және құм топырақты жерлерде ұзақтығы кемінде 50 м және басқа топырақты жерлерде кемінде 100 м, ал қиыршықтас төселген жолдарда кемінде 25 м қатты жабын төсеу қажет. Жалпы пайдаланымдағы жолдарды кесіп өтетін және олармен түйісетін, түсу және шығу жолдарында қатты жабын төсеуді олар қарамағына берілген кәсіпорындар, ұйымдар, шаруашылықтар өз қаражаты есебінен, жол органдарының техникалық бақылауымен жүзеге асырады.
30. Жолдарды салуды немесе қайта жаңартуды жүргізетін жол органдары жолда орналасқан жер учаскелерін мақсатты арналуына сәйкес одан әрі пайдалануға жарамды күйге келтіреді.";
32-тармақтың тоғызыншы абзацының мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгеріссіз қалдырылсын;
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Жол органдары жол полициясымен және табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, экстремальды жағдайларда (қолайсыз ауа райы-климаттық жағдай, дүлей апаттар, өрт, автомобиль жолдарының көтергіш қабілетінің жоғалуы), сондай-ақ жөндеу-құрылыс жұмыстары жүргізілген кезде ол туралы жергілікті атқарушы органдарды және тиісті жол белгілерін орната отырып, автомобиль жолдарын пайдаланушыларды хабардар ете отырып, көлік құралдарының қозғалысын шектейді немесе тоқтатады.
34. Жол қозғалысына қатысушылар үшін авариялық жағдай тудыратын және олар туындаған кезде жолдар бойынша жүруді шектеу немесе қысқа мерзімге жабу талап етілетін қолайсыз ауа райы-климаттық жағдайлар мынадай көрсеткіштермен сипатталады:

1) гололед в виде тонкой пленки стекловидного льда;
2) туманы при снижении видимости до 50 м;
3) сильные боковые и шквальные ветры при средней скорости 20 м/сек и порывах 25 м/сек и более;
4) метели (вьюга, буран, пурга), сопровождающиеся сильным ветром не менее 15 м/сек, переносящим большие массы снега, снижающие видимость до 50 метров;
5) сильные снегопады с интенсивностью выпадения осадков свыше 1,5 мм/час;
6) сходы снежных лавин, оползней, селевых и водных потоков.";
пункты 3640 и 41 исключить;
пункт 39 дополнить словами "по согласованию с дорожными органами";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. По завершении работ организация, производящая ремонтные работы, убирает все механизмы, материалы, временные знаки, конусы, барьеры, восстанавливает дорожную одежду и инженерное обустройство дороги.";
4) в Правилах размещения в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования объектов сервиса и наружной (визуальной) рекламы, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорогах общего пользования разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и устанавливает условия размещения, порядок согласования и размещения в полосе отвода автомобильных дорог наружной визуальной рекламы в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и других объектов стационарного размещения рекламы.";
пункт 2 исключить;
в пунктах 34 слова "сервиса и" исключить;
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Для получения разрешения на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования владельцы объектов подают в дорожные органы, в ведении которых находятся автомобильные дороги общего пользования, заявления об оформлении размещения объекта, с указанием места размещения, своих реквизитов. К заявлению прикладывается эскиз объекта с цветовым решением и размерами.";

1) шыны тәрізді жұқа қабыршақты мұз түріндегі көктайғақ;
2) көрінудің 50 метрге дейін төмендеуі кезіндегі тұмандар;
3) орташа жылдамдығы секундына 20 метр және екпіні секундына 25 метр және одан астам күшті жанама және дауылды желдер;
4) жылдамдығы секундына кемінде 15 метр қатты жел соғатын, үлкен қар массасын үйетін, көру қашықтығын 50 метрге дейін төмендететін боран (құйындар, борандар, қарлы борандар);
5) жауын-шашынның түсу қарқындылығы сағатына 1,5 мм астам күшті қар жаууы;
6) қар көшкінінің, көшкіннің, сел және су ағындарының көшуі.";
3640 және 41-тармақтар алынып тасталсын;
39-тармақ "нұсқаулықтарға сәйкес" деген сөздерден кейін "жол органдарымен келісім бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жөндеу жұмыстарын жүргізген ұйым жұмыс аяқталғаннан кейін барлық механизмдерді, материалдарды, уақытша белгілерді, конустарды, кедергілерді жинап алады, жолдардың жол жамылғысын және инженерлік жайластырылуын қалпына келтіреді.";
4) көрсетілген қаулымен бекітілген Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сервис объектілері мен сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібі.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібі "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Заңына сәйкес әзірленген және автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде плакаттар, стенділер, жарық тақталар, билбордтар, транспаранттар, афишалар және басқа де жарнамаларды тұрақты орнату объектілері түріндегі сыртқы көрнекі жарнамаларды орналастыру шарттарын, келісу және орналастыру тәртібін белгілейді.";
2-тармақ алынып тасталсын:
34-тармақтардағы "сервис объектілерін және сыртқы (көрнекі) жарнаманы", "сервис объектілері мен сыртқы (көрнекі) жарнаманы", "сервис объектілері мен жарнаманы" деген сөздер "сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының жолақ бөлігінде сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін орналастыруға рұқсат алу үшін объектілердің иелері жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары қарауындағы жол органдарын орналастыру орнын және өз деректерін көрсете отырып, объектіні орналастыруды ресімдеу туралы өтініш береді. Өтінішке объектінің түрлі түсті орындалуымен және өлшемдерімен бірге нобайы қоса беріледі.";

пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. В случае положительного решения осуществляется привязка объекта к дороге и оформляется паспорт, в котором приводятся: срок действия паспорта, схема размещения объекта на автомобильной дороге общего пользования с организацией движения по объекту и на подходах к нему и эскиз объекта наружной (визуальной) рекламы.
7. Паспорт выдается дорожным органом и согласовывается с подразделениями дорожной полиции в течение пяти рабочих дней.
Срок действия паспорта определяется, исходя из программ развития автомобильных дорог, но, не более чем на один год, и продлевается по письменному обращению владельца объекта наружной (визуальной) рекламы.
Паспорт подлежит переоформлению в случае изменения размеров установленных объектов.
Действие паспорта прекращается при обнаружении несоответствия фактических размеров объекта размерам, внесенным в паспорт.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Взимаемая с владельцев объектов наружной (визуальной) рекламы плата подлежит внесению в соответствующий бюджет.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Запрещается самовольное размещение объектов наружной (визуальной) рекламы без соответствующего оформления документации и согласования ее в дорожных органах, подразделениях дорожной полиции.
При отсутствии соответствующего разрешительного документа основанием для взыскания и внесения в бюджет суммы платы является фактическое размещение объектов наружной (визуальной) рекламы.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Самовольно разместившие объекты наружной (визуальной) рекламы владельцы возмещают материальный ущерб, причиненный дорожному хозяйству, в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке.".
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 655 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 марта 2008 года № 294 "Об утверждении Технического регламента "Требования безопасности при эксплуатации автомобильных дорог" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 16, ст. 155):
в Техническом регламенте "Требования безопасности при эксплуатации автомобильных дорог", утвержденном указанным постановлением:
часть шестую подпункта 1) пункта 17 исключить.

6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мәселе оң шешілген жағдайда объектіні жолға байланыстыру жүзеге асырылады және паспорт ресімделеді, онда: паспорттың қолданылу мерзімі, объект бойынша және оған таяу жерде қозғалысты ұйымдастырумен бірге объектіні жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолына орналастырудың схемасы мен сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің эскизі көрсетіледі.
7. Паспортты жол органы береді және бес жұмыс күні ішінде Жол полициясы бөлімшелерімен келісіледі.
Паспорттың қолданылу мерзімі автомобиль жолдарын дамыту бағдарламаларына сүйене отырып анықталады, бірақ бір жылдан аспайды және сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі иесінің жазбаша өтініші бойынша ұзартылады.
Орнатылған объектілердің мөлшерлері өзгерген жағдайда паспорт қайта ресімдеуге жатады.
Паспорттың қолданылуы объектінің іс жүзіндегі мөлшерлері паспортта енгізілген мөлшерлерге сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде тоқтатылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің иелерінен алынатын төлем тиісті бюджетке енгізілуі тиіс.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін тиісті құжаттамаларды ресімдеместен және оны жол органдарымен, жол полициясы бөлімшелерімен келіспестен өз бетінше орналастыруға тыйым салынады. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін нақты орналастыру тиісті рұқсат беру құжаты болмаған кезде төлем сомасын өндіріп алу және бюджетке енгізу үшін негіз болып табылады.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Сыртқы (көрнекі) жарнаманы өз бетінше орналастырған иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жол шаруашылығына келтірілген материалдық залалды өтейді.".
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 655 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
3. "Автомобиль жолдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікке қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 27 наурыздағы № 294 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 16, 155-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген "Автомобиль жолдарын пайдалану кезінде қауіпсіздікке қойылатын талаптар" техникалық регламентінде:
17-тармақтың 1) тармақшасының бесінші абзацы алынып тасталсын.