О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года № 51 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2011 года № 902. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 941
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.11.2015 № 941 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 января 2005 года № 51 "Об утверждении Правил организации и осуществления перевозок неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 3, ст. 24) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и осуществления перевозок неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 3:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) автомобиль сопровождения - патрульный автомобиль подразделения дорожной полиции органов внутренних дел Республики Казахстан (далее - дорожная полиция) с соответствующими опознавательными знаками, сопровождающий крупногабаритное и (или) тяжеловесное автотранспортное средство по автомобильным дорогам с целью обеспечения безопасности дорожного движения, предоставляемый на безвозмездной основе;
3) контролирующие органы - территориальные органы уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций, дорожная полиция и территориальные подразделения уполномоченного органа в сфере таможенного дела на пунктах пропуска автотранспортных средств через Государственную границу Республики Казахстан;";
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
"11) пост транспортного контроля - стационарный или передвижной контрольно-пропускной пункт, оснащенный техническими средствами контроля, оборудованный капитальным зданием или спецавтотранспортом;
12) сбор за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства - денежное возмещение ущерба, наносимого автомобильным дорогам и дорожным сооружениям вследствие проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, взимаемый в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Казахстан;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) согласовывающие организации - государственные органы, осуществляющие управление автомобильными дорогами или юридические лица, осуществляющие деятельность по владению и управлению автомобильными дорогами на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, содержащие на балансе автомобильные дороги, дорожные сооружения и коммуникационные объекты (мосты, путепроводы, железнодорожные переезды, трубопроводы, линии электропередачи, кабели связи и т.п.) на маршруте следования крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

«Бөлiнбейтiн iрi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы № 51 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 3 тамыздағы № 902 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 қарашадағы № 941 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.11.2015 № 941 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 24 қаңтардағы № 51 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 3, 24-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесінде:
3-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«2) iлесiп жүру автомобилi – жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралына автомобиль жолдарымен iлесiп жүретiн, тиiстi тану белгiлерi бар Қазақстан Республикасы Iшкi iстер органдарының жол полициясы бөлімшілерінің (бұдан әрi - жол полициясы) ақысыз негiзде ұсынатын патрульдiк автомобилi;
3) бақылаушы органдар – көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдары, жол полициясы және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы автокөлік құралдарын өткізу пункттеріндегі кеден iсi саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық бөлімшелері;»;
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«11) көліктік бақылау посты – арнайы лайықталған ғимаратпен немесе арнайы автокөлікпен жабдықталған, техникалық бақылау құралдарымен жарақтандырылған стационарлық немесе жылжымалы бақылау-өткiзу пунктi;
12) iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі үшін алынатын алым – Қазақстан Республикасы Салық Кодексінде белгіленген тәртіппен алынатын iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуі салдарынан автомобиль жолдарына және жол құрылыстарына келтiрiлген залалды ақшалай өтеу;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) келiсушi ұйымдар – автомобиль жолдарын басқаруды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар немесе iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүру бағытында автомобиль жолдары, жол құрылыстары және коммуникациялық объектiлерi (көпiрлерi, жолөткелдерi, темiр жол өтпелерi, электр желiлерi, байланыс кабелдерi және т.б.) теңгерiмiнде бар, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығында автомобиль жолдарына иелiк ету немесе басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автотранспортными средствами по автомобильным дорогам разрешается только в случае невозможности и нецелесообразности их транспортировки другими видами транспорта.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Перевозка крупногабаритных и (или) тяжеловесных грузов автотранспортным средством по автомобильным дорогам разрешается только при наличии Специального разрешения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и контрольного талона к нему по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, выданного уполномоченным органом.";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Для получения Специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства перевозчик обращается в уполномоченный орган с заявлением установленной формы согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Перечень согласовывающих организаций, с которыми производится согласование маршрута межрегиональной и международной перевозки, утверждается решением руководителя территориального подразделения уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам.
Перечень согласовывающих организаций, с которыми производится согласование маршрута местной перевозки, указывается местными исполнительными органами.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Согласование маршрута перевозки с территориальными подразделениями уполномоченного государственного органа по автомобильным дорогам и местными исполнительными органами проводится в случаях, если:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 3,5 м;
2) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 м;
3) длина крупногабаритного автотранспортного средства, в том числе автопоезда, превышает 25 м;
4) осуществляется проезд тяжеловесного транспортного средства, общая масса которого превышает грузоподъемность искусственных инженерных сооружений;
5) скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства составляет менее 8 км/ч.
В случае пересечения маршрута перевозки с железнодорожными переездами, путепроводами, мостами, трубопроводами, воздушными линиями электропередачи и связи согласование маршрута перевозки проводится с соответствующими согласовывающими организациями, если:
1) ширина крупногабаритного автотранспортного средства превышает 5 м;
2) высота крупногабаритного автотранспортного средства от поверхности дороги превышает 4,5 м;
3) длина крупногабаритного автотранспортного средства, в том числе автопоезда, превышает 25 м;
5) скорость движения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства составляет менее 8 км/ч.

«4. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi автокөлiк құралдарымен автомобиль жолдары арқылы тасымалдауға оларды көлiктiң басқа түрлерiмен тасымалдау мүмкiн болмаған және орынсыз жағдайда ғана рұқсат етiледi.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi автокөлiк құралымен автомобиль жолдары арқылы тасымалдауға уәкiлеттi орган берген осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Арнайы рұқсат пен осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның бақылау талоны болған жағдайда ғана рұқсат етiледi.»;
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуіне Арнайы рұқсат алу үшін тасымалдаушы уәкiлеттi органға осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы өтінішпен жүгінеді.
9. Өңіраралық және халықаралық тасымалдау бағытын келісу жүргiзілетiн келiсушi ұйымдардың тiзбесi автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлімшелер басшыларының шешімімен бекітіледі.
Жергілікті тасымалдау бағытын келісу жүргiзілетiн келiсушi ұйымдардың тiзбесiн жергiлiктi атқарушы органдар көрсетеді.»;
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Автомобиль жолдары жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның аумақтық бөлімшелерімен және жергілікті атқарушы органдармен тасымалдау бағытын келісу, егер:
1) iрi көлемді автокөлік құралының ені 3,5 метрден асқан;
2) iрi көлемді автокөлік құралының биiктiгi жол бетінен 4,5 метрден асқан;
3) iрi көлемді автокөлік құралының, оның iшiнде автопоездың ұзындығы 25 метрден асқан;
4) жалпы салмағы жасанды инженерлік құрылыстардың жүккөтергіштігінен асатын ауыр салмақты көлік құралының жол жүруі жүзеге асырылған;
5) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының қозғалу жылдамдығы 8 км/сағатты кем болған жағдайларда жүргізіледі.
Тасымалдаудың бағыты темiр жол өтпелерiмен, жолөткелдерiмен, көпiрлермен, құбырлармен, электр және байланыстың әуе желiлерiмен қиылысқан жағдайларда егер:
1) iрi көлемдi автокөлiк құралының енi 5 метрден асатын болса;
2) iрi көлемдi автокөлiк құралының биiктiгi жол бетiнен 4,5 метрден асатын болса;
3) iрi көлемдi автокөлiк құралының, оның iшiнде автопоездың ұзындығы 25 метрден асатын болса;
4) iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының қозғалу жылдамдығы 8 км/сағаттан кем болса, тиiстi келісуші ұйымдармен тасымалдауды келiсу жүргiзiледi.

13. Согласовывающая организация проводит согласование заявленного маршрута или предоставляет обоснованный отказ в установленные сроки:
1) на местную перевозку в течение одного рабочего дня;
2) на межрегиональную и международную перевозку в течение трех рабочих дней.";
в пункте 17:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) соответствия технических характеристик автотранспортного средства, в том числе автомобиля-тягача и прицепа (полуприцепа), предъявляемого к перевозке груза;";
подпункт 4) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Заявление для получения Специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства уполномоченным органом рассматривается в течение пяти рабочих дней со дня его поступления.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. В ходе рассмотрения заявления уполномоченный орган, в случаях, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил, производит согласование заявления перевозчика с согласовывающими организациями.
Согласовывающая организация в срок, указанный в пункте 13 настоящих Правил, согласовывает направленное уполномоченным органом заявление перевозчика или предоставляет мотивированный отказ в письменном виде.
В случае отсутствия в установленный срок ответа от согласовывающей организации, заявление перевозчика считается согласованным.";
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Если заявление содержит неполную информацию и (или) недостаточное документальное обоснование неделимости груза уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня регистрации заявления в журнале, обращается к перевозчику с соответствующим запросом в письменном виде.
В случае непредставления перевозчиком в течение десяти календарных дней требуемой информации и документов, уполномоченный орган письменно извещает перевозчика об отклонении заявления.
Срок рассмотрения заявления, указанный в пункте 17 настоящих Правил, приостанавливается с момента направления перевозчику соответствующего запроса до истечения срока для предоставления требуемой информации и документов уполномоченным органом.
19. Уполномоченный орган в течение срока, указанного в пункте 17 настоящих Правил, уведомляет перевозчика о выдаче Специального разрешения и сумме сбора за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по ставкам и в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Казахстан, которую необходимо оплатить или предоставляет мотивированный отказ в выдаче Специального разрешения в письменном виде.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

13. Келiсушi ұйым мәлiмделген бағытқа келiсудi жүргiзедi немесе белгiленген мерзiмдерде:
1) жергiлiктi тасымалға бір жұмыс күні ішінде;
2) өңіраралық және халықаралық тасымалға үш жұмыс күні ішінде негізді бас тартуды ұсынады.»;
17-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) жүкті тасымалдауға қойылатын автокөлiк құралының, оның iшiнде автомобиль-тартқыштың және тiркеменiң (жартылай тiркеменiң) техникалық сипаттамаларының сәйкестiгi;»;
4) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүріп өтуіне Арнайы рұқсатты алу үшін өтінішті уәкілетті орган ол келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.»;
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
«17-1. Уәкiлеттi орган осы Ереженің 12-тармағында көзделген жағдайларда өтiнiшті қарау барысында тасымалдаушының өтiнiшiн келісуші ұйымдармен келісуді жүргізеді.
Осы Ереженің 13-тармағында көрcетiлген мерзiмде келісуші ұйым уәкiлеттi орган жолдаған тасымалдаушының өтінішін келіседі немесе жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.
Келісуші ұйымнан белгіленген мерзімде жауап болмаған жағдайда тасымалдаушының өтініші келісілген болып есептеледі.»;
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«18. Eгeр өтiнiште толық eмec ақпарат және (немесе) жүктiң бөлiнбейтiндiгi құжаттамалық тұрғыдан жеткiлiксiз негiзделсе, уәкiлеттi орган өтiнiш журналға тiркелген күнінен бастап екi жұмыс күні ішінде тасымалдаушыға жазбаша түрде тиiстi сұрау салумен өтініш жасайды.
Тасымалдаушы он күнтізбелік күн iшiнде талап етiлетiн ақпаратты және құжаттарды ұсынбаған жағдайда, уәкiлеттi орган тасымалдаушыға өтініштен бас тарту туралы жазбаша хабарлайды.
Осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген өтінішті қарау мерзімі тасымалдаушыға тиісті сұрау жолданған сәттен бастап уәкілетті орган талап еткен ақпарат пен құжаттарды ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
19. Уәкілетті орган осы Ереженің 17-тармағында көрсетілген мерзім ішінде тасымалдаушыны Арнайы рұқсатты беру және Қазақстан Республикасы Салық кодексінде белгіленген ставкалар бойынша және тәртiппен iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өткені үшiн төленуі қажет алым сомасы туралы тасымалдаушыға хабарлайды немесе Арнайы рұқсат беруден жазбаша түрде дәлелді бас тартуды береді.»;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

21. Заявление на получение Специального разрешения на проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства рассматривается в течение одного рабочего дня в случаях:
1) привлечения автотранспортного средства для ликвидации чрезвычайной ситуации природного или техногенного характера;
2) замены транспортного средства (в случаях поломки) и необходимости оформления нового Специального разрешения;
3) изменения грузоотправителем либо грузополучателем маршрута перевозки и необходимости оформления нового Специального разрешения.";
пункт 22 исключить;
в пункте 23:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) подписью и указанием данных документа, удостоверяющего личность, если перевозчик является физическим лицом;";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) подписью и указанием данных, содержащихся в свидетельстве о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, если перевозчик является индивидуальным предпринимателем.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В зависимости от вида перевозки заявление для получения Специального разрешения подается перевозчиком:
1) на международную и межрегиональную перевозку - в уполномоченный орган по месту нахождения перевозчика или в ближайший уполномоченный орган;
2) на местную перевозку - в уполномоченный орган по месту осуществления перевозки.";
в пункте 27:
подпункт 2) части первой изложить в следующей редакции:
"2) Специальное разрешение, действующее в течение указанного в нем срока, выдается на одно автотранспортное средство, перевозящее однотипные крупногабаритные и (или) тяжеловесные грузы по маршруту, утвержденному в установленном порядке.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Специальное разрешение выдается на срок до шести месяцев.";
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. Специальное разрешение заполняется и заверяется печатью уполномоченного органа и выдается в течение двух рабочих дней после всех согласований и уплаты перевозчиком суммы сбора за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства.
29. При необходимости наличия автомобиля сопровождения в случаях, предусмотренных пунктом 42 настоящих Правил, уполномоченный орган направляет в дорожную полицию соответствующее уведомление о необходимости сопровождения крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по маршруту, указанному в Специальном разрешении.
Комитет дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан организовывает сопровождение при осуществлении международной и межрегиональной перевозки - в течение пяти рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа, о чем извещает перевозчика.
Дорожная полиция области, города или района организовывает сопровождение при осуществлении местной перевозки - в течение трех рабочих дней со дня получения уведомления уполномоченного органа, о чем извещает перевозчика.";
пункт 30 исключить;

«21. Iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өтуiне Арнайы рұқсатты алуға өтiнiш:
1) автокөлiк құралы табиғи немесе техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды жою үшiн жұмысқа тартылған;
2) көлiк құралын ауыстырған (сынған жағдайларда) және жаңа Арнайы рұқсатты ресiмдеу қажет болған;
3) жүк жөнелтушi не жүк алушы тасымалдау бағытын өзгерткен және жаңа Арнайы рұқсатты ресiмдеу қажет болған жағдайларда бір жұмыс күні ішінде қаралады.»;
22-тармақ алынып тасталсын;
23-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) егер тасымалдаушы жеке тұлға болып табылса, қолымен және жеке басын куәландыратын құжат деректері;»;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
«3) егер тасымалдаушы дара кәсіпкер болып табылса, қолымен және дара кәсіпкер ретінде тіркелгені туралы куәлігінде қамтылған деректер көрсетіле отырып расталады.»;
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«24. Тасымалдаушы Арнайы рұқсат алуға арналған өтiнiштi тасымалдау түрiне қарай:
1) халықаралық және өңіраралық тасымалға – тасымалдаушының тұрған орны бойынша уәкiлеттi органға немесе жақын маңдағы уәкiлеттi органға;
2) жергiлiктi тасымалға – тасымал жүзеге асырылатын орын бойынша уәкiлеттi органға бередi.»;
27-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) көрсетілген мерзiм iшінде жарамды болатын Арнайы рұқсат белгiленген тәртiппен бекiтiлген бағыт бойынша бiр тұрпатты iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты жүктердi тасымалдайтын бiр автокөлiк құралына берiледi.»;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Арнайы рұқсат алты айға дейiнгi мерзiмге беріледі.»;
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«28. Арнайы рұқсатты уәкiлеттi орган толтырады және мөрмен куәландырады және барлығы келiсiлгеннен және iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өткені үшiн тасымалдаушы алым сомасын төлегеннен кейiн екi жұмыс күнi iшiнде берiледi.
29. Iлесіп жүру автомобилінің болуы қажет болған кезінде oсы Ереженің 42-тармағында көзделген жағдайларда уәкілетті орган жол полициясына Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыт бойынша iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралын ілесіп жүру қажеттілігін туралы тиісті хабарламаны жолдайды.
Уәкiлеттi органның хабарламасын алған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Жол полициясы комитетi халықаралық және өңіраралық тасымалдауларды жүзеге асыру кезінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы тасымалдаушыны хабардар етеді.
Облыстың, қаланың немесе ауданның жол полициясы жергілікті тасымалдауды жүзеге асыру кезінде уәкiлеттi органның хабарламасын алған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ілесіп жүруді ұйымдастырады, ол туралы тасымалдаушыны хабардар етеді.»;
30-тармақ алынып тасталсын;

подпункт 5) пункта 42 исключить;
пункт 69 исключить;
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. В случаях, если уполномоченным органом устанавливается факт нарушения настоящих Правил, перевозчик и (или) грузоотправитель привлекается к административной ответственности, согласно Кодексу Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс), а дальнейшая эксплуатация автотранспортного средства запрещается до устранения выявленного нарушения.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. При нарушении настоящих Правил уполномоченным органом принимаются меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении, предусмотренные Кодексом, и перевозка возобновляется в следующих случаях:
1) после получения Специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами и оплаты суммы сбора за проезд крупногабаритного и тяжеловесного транспортного средства за весь маршрут следования - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без Специального разрешения;
2) когда перевозчик произведет разгрузку автотранспортного средства, чтобы привести его в соответствие с установленными на территории Республики Казахстан допустимыми параметрами автотранспортных средств, предназначенных для передвижения по автомобильным дорогам Республики Казахстан, и оплатит сумму сбора за проезд крупногабаритного и тяжеловесного транспортного средства за фактически пройденную часть маршрута - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с делимым грузом, без выдачи Специального разрешения;
3) после доплаты перевозчиком к уплаченному сбору за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства, сбора за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства за фактически пройденный маршрут с нарушением порядка установленного настоящими Правилами и получением Специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами, с указанием фактических весовых и габаритных параметров - при выявлении фактов превышения одного из параметров крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства над указанными в Специальном разрешении;
4) после оплаты перевозчиком суммы сбора за проезд крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства по фактическому пройденному маршруту и получения Специального разрешения в порядке, установленном настоящими Правилами - при обнаружении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонением от маршрута, указанного в Специальном разрешении;

42-тармақтың 5) тармақшасы алынып тасталсын;
69-тармақ алынып тасталсын;
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«70. Егер уәкілетті орган осы Ереженiң бұзылу фактiсін анықтаса, тасымалдаушы және (немесе) жүк жөнелтуші Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (бұдан әрi – Кодекс) сәйкес әкiмшiлiк жауапкершілікке тартылады, ал автокөлiк құралын одан әрi пайдалануға анықталған бұзушылық жойылғанға дейiн тыйым салынады.»;
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«71. Осы Ереже бұзылған жағдайда уәкiлеттi орган Кодексте көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша іс жүргiзудi қамтамасыз ету шараларын қабылдайды және тасымалдау мынадай жағдайларда жалғастырылады:
1) осы Ережеде белгіленген тәртіппен Арнайы рұқсатты алғаннан кейін және барлық жол жүру бағыты бойынша ірі көлемді және ауыр салмақты көлік құралының жүріп өткені үшін алым сомасы төленгеннен кейін – iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының Арнайы рұқсатсыз жүрiп өткені анықталған кезде;
2) тасымалдаушы Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарымен жүру үшін автокөлік құралдарының Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген рұқсат етілген өлшемдеріне сәйкес келтіру үшін автокөлік құралын артық жүктен босатуды жүргізгенде және iрi көлемді және ауыр салмақты көлік құралының жүріп өткеніне бағыттың іс жүзінде жүріп өткен бір бөлiгi үшін алым сомасын төлеген жағдайда – Арнайы рұқсат берілместен, бөлiнетін жүгi бар iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өткені анықталған кезде;
3) ірi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өткені үшiн төленген алымға қосымша осы Ережеде белгіленген тәртіпті бұза отырып және салмақтық және көлемдiк өлшемдердi іс жүзінде көрсете отырып, осы Ережеде белгілеген тәртіппен Арнайы рұқсатты ала отырып, іс жүзінде жүріп өткен бағыт үшін iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жүрiп өткені үшiн алынатын алымды тасымалдаушы төлегеннен кейін – iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралы өлшемдерінің бiрi Арнайы рұқсатта көрсетілгендерден асып кеткені анықталған кезде;
4) тасымалдаушы нақты жүріп өткен бағыт бойынша ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өткені үшін алым сомасын төлеген және осы Ережеде белгіленген тәртіппен Арнайы рұқсатты алғаннан кейін – iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының жолды Арнайы рұқсатта көрсетілген бағыттан ауытқи отырып жүргені анықталған кезде;

5) после продления уполномоченным органом срока в Специальном разрешении - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства с отклонениями от сроков, указанных в Специальном разрешении.
Срок продления в Специальном разрешении не должен превышать пятнадцати календарных дней;
6) после выделения дорожной полицией автомобиля сопровождения в сроки, предусмотренные пунктом 29 настоящих Правил - при выявлении проезда крупногабаритного и (или) тяжеловесного автотранспортного средства без автомобиля сопровождения, в случаях предусмотренных пунктом 42 настоящих Правил.";
приложения 1 и 3 к Правилам организации и осуществления перевозок неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов на территории Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2011 года № 902
Приложение 1
к Правилам организации и осуществления
перевозок неделимых крупногабаритных и
тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
СПЕЦИАЛЬНОЕ РАЗРЕШЕНИЕ        на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных
№_____                                  транспортных средств по автомобильным дорогам
Республики Казахстан общего пользования
_____________________________________________________________________
Нa движение транспортного средства (марка, модель, номерной знак)
по маршруту _________________________________________________________
(название населенных пунктов, по которым проходит маршрут, протяженность
_____________________________________________________________________
пути в км)

5) уәкілетті орган Арнайы рұқсаттағы мерзімді ұзартқаннан кейін – ірі көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының Арнайы рұқсатта көрсетілген мерзімдерден ауытқи отырып жүргені анықталған кезде.
Арнайы рұқсаттағы ұзарту мерзiмі күнтiзбелiк он бес күннен аспауы тиіс;
6) oсы Ереженің 29-тармағында көзделген мерзімде жол полициясы ілесіп жүру автомобилін бөлгеннен кейін – oсы Ереженің 42-тармағында көзделген жағдайларда iрi көлемдi және (немесе) ауыр салмақты автокөлiк құралының ілесіп жүру автомобилінсіз жүргені анықталғанда.»;
Бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесінің 1 және 3-қосымшасы осы қаулыға 1 және 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                              К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 тамыздағы
№ 902 қаулысына
1-қосымша
Бөлiнбейтiн iрi көлемдi және ауыр салмақты
жүктердi Қазақстан Республикасының аумағында
тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру
ережесiне 1-қосымша
Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы        АРНАЙЫ РҰҚСАТавтомобиль жолдары бойынша iрi көлемдi және (немесе)     №_________
ауыр салмақты көлiк құралдарының жүрiп өтуiне
____________________________________________автокөлiк құралының
(маркасы, моделi, нөмiрлiк белгiсi)
_______________________________________________________________
(бағыт бойынша өтетiн елдi мекендердiң атауы, жолдың ұзақтығы км-мен) ________________________________________бағыты бойынша жүруiне

1. Параметры транспортного средства:
общий вес транспортного средства, т
вес груза, т
длина, м
ширина, м
высота, м
схема расположения осей колес и
расстояние между ними, м
минимальный радиус поворота с
грузом, м
нагрузка по осям, т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Транспортные средства, выделенные для сопровождения ______________
(марка, модель, номерной знак)
3. Наименование, адрес и телефон организации, транспортирующей груз
_____________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
Движение разрешается                       (число, месяц, год)
с____час до____час, со скоростью не более____км/час по дорогам
---------------------------------------------------------------------
линия отреза
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ
№_____
_____________________________________________________________________
(марка, модель, номерной знак, параметры транспортного средства,
_____________________________________________________________________
номер маршрута, начальный и конечный пункты, протяженность пути в км)
_____________________________________________________________________
5. Особые условия движения __________________________________________
(указать порядок движения автомобилей сопровождения,
_____________________________________________________________________
способ информирования других участников движения о перевозке, вид
_____________________________________________________________________
нагрузки и порядок ее пропуска по мостам и др.)
_____________________________________________________________________
6. Разрешение выдано ________________________________________________
(наименование уполномоченного органа, Ф.И.О.,
_____________________________________________________________________
подпись, заверенная печатью, дата)
7. Расчет сбора за проезд ___________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма оплаты ________________________________________________________
(прописью)
8. С основными требованиями Правил организации и осуществления
перевозок неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов по
территории Республики Казахстан ознакомились:
водитель основного тягача ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
лицо, сопровождающее груз ___________________________________________
(Ф.И.О., подпись)
9. Автотранспортное средство осмотрено представителями организации,
ответственной за перевозку и соответствует требованиям Правил
дорожного движения и Правил организации и осуществления перевозок
неделимых крупногабаритных и тяжеловесных грузов по территории
Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(организация, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: все графы специального разрешения должны быть заполнены
(незаполненные графы прочеркиваются) одинаковым цветом.
---------------------------------------------------------------------
линия отреза
КОРЕШОК СПЕЦИАЛЬНОГО РАЗРЕШЕНИЯ         за проезд крупногабаритных и
№____                                      тяжеловесных транспортных средств
Расчет сбора за проезд ______________________________________________
Сумма оплаты ________________________________________________________
(прописью)
Водитель ____________________________________________________________
(Ф.И.О., подпись, дата)
Уполномоченное лицо, выдавшее разрешение ____________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, заверенная печатью, дата)
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 августа 2011 года № 902
Приложение 3
к Правилам организации и осуществления
перевозок неделимых крупногабаритных
и тяжеловесных грузов на территории
Республики Казахстан
Начальнику
Межрегиональной инспекции
транспортного контроля по
__________________области (городу)
ЗАЯВЛЕНИЕ
для получения Специального разрешения на проезд
крупногабаритного и (или) тяжеловесного
автотранспортного средства
Наименование перевозчика_____________________________________________
РНН__________________________________________________________________
Адрес, телефон_______________________________________________________
Марка автомобиля _______________________ гос. номер__________________
Марка прицепа (полуприцепа) __________________ гос. номер ___________
Маршрут движения ____________________________________________________
Общая протяженность маршрута, км ____________________________________
в том числе по территории городов, км _______________________________
Ф.И.О. водителя _____________________________________________________
Ф.И.О. сопровождающего ______________________________________________
Вид сопровождения ___________________________________________________
Наименование и вес груза, т _________________________________________
Грузоподъемность АТС ________________________________________________
Дата и время проезда ________________________________________________
Фактические весовые и габаритные параметры
автотранспортного средства с учетом груза
Параметры
Фактические
Допустимые
Превышение
Высота от поверхности
дороги, м
-
-
-
Ширина, м
-
-
-
Длина
автотранспортного
средства, м
-
-
-
Полная масса, т
-
-
-
Полная масса прицепа,
т
-
-
-
Колесная формула АТС
1 ось
2 ось
3 ось
4 ось
5 ось
6 ось
7 ось
8 ось
9 ось
Расстояние между
осями, м
Фактическая нагрузка
на ось, т.с.
Допустимая нагрузка
на ось, т.с.
Превышение, %
Минимальный радиус поворота автотранспортного средства ______________
Дополнительные данные _______________________________________________
________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. перевозчика)       (М.П. подпись)
Дата подачи заявления _______________________
Решение согласовывающей организации _________________________________
________________________________ ______________
(должность, Ф.И.О.)         (М.П. подпись)
Решение согласовывающей организации _________________________________
________________________________ ______________
(должность, Ф.И.О.)         (М.П. подпись)

1. Көлiк құралының өлшемдерi:
автокөлiк құралының жалпы салмағы, т
жүктiң салмағы, т
ұзындығы, м
енi, м
биiктiгi
дөңгелек осьтерiнiң орналасу схемасы және олардың ара қашықтығы, м
жүкпен бұрылудың ең аз мөлшердегi радиусы, м
осьтер бойынша жүктеме, т
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
2. Iлесiп жүру үшiн бөлiнген көлiк құралдары______________________
(маркасы, моделi, нөмiрлiк белгiсi)
3. Жүктi тасымалдаушы ұйымның атауы, мекенжайы мен телефоны
_________________________________________________________________
4.____________сағ. бастап__сағ. дейiн (жылы, айы, күнi)___км/сағ. аспайтын жылдамдықпен_____________жолдарымен жүруге рұқсат етiледi
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(кесу сызығы)
АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІ
№__________ _____________________________________________________
(маркасы, моделi, нөмiрлiк белгiсi, көлiк құралының өлшемі,
_________________________________________________________________
бағыт нөмiрi, бастапқы және соңғы пункті, жолдың ұзақтығы км-мен)
_________________________________________________________________
5. Қозғалыстың ерекше жағдайлары_________________________________
(iлесiп жүретiн автомобильдердiң қозғалыс тәртiбiн,
_________________________________________________________________
қозғалысқа басқа қатысушыларды тасымал туралы хабар ету тәсiлiн,
_________________________________________________________________
жүктеме түрiн, оның көпiрлерден өткiзу тәртiбiн және т.б. көрсету)
6. Рұқсат берілді________________________________________________
(уәкілетті органның атауы, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
_________________________________________________________________
7. Жүріп өткені үшін алымдар есебі_______________________________
_________________________________________________________________
Төлем сомасы_____________________________________________________
(жазбаша)
8. Бөлінбейтін ірі көлемді және ауыр салмақты жүктерді Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесінің негізгі талаптарымен танысқандар:
Негізгі тартқыш жүргізушісі______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
Жүкті шығарып салушы тұлға_______________________________________
(Т.А.Ә., қолы)
9. Автокөлік құралын жүкті тасымалдауға жауапты ұйымның өкілдері тексерді және Жол қозғалысы ережесі мен Бөлiнбейтiн iрi көлемдi және ауыр салмақты жүктердi Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды ұйымдастыру және жүзеге асыру ережесiн талаптарына сәйкес келеді
_________________________________________________________________
(ұйым, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________Ескертпе: арнайы рұқсаттың барлық бағандары біркелкі сиямен толтырылуы тиіс (толтырылмаған бағандар сызылып тасталады).
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
(кесу сызығы)
Ірі көлемді және ауыр салмақты көлік   АРНАЙЫ РҰҚСАТ ТҮБІРТЕГІқұралдарының жүруіне
№______________
Жүріп өткен үшін алымдар есебі___________________________________
Төлем сомасы_____________________________________________________
(жазбаша)
Жүргізуші________________________________________________________
(Т.А.Ә., қолы, күні)
Рұқсат берген уәкілетті өкіл_____________________________________
(ұйым, Т.А.Ә., мөрмен куәландырылған қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 3 тамыздағы
№ 902 қаулысына
2-қосымша
Бөлiнбейтiн iрi көлемдi және ауыр салмақты
жүктердi Қазақстан Республикасының
аумағында тасымалдауды ұйымдастыру
және жүзеге асыру ережесiне
3-қосымша
________ облысы (қаласы) бойынша
аумақтық көлiктiк бақылау органының
басшысына
Iрi көлемді және (немесе) ауыр салмақты автокөлік құралының жүріп өтуіне арнайы рұқсатты алу үшін
ӨТIНIШ
Тасымалдаушының атауы____________________________________________
СТН______________________________________________________________
Мекенжайы, телефоны______________________________________________
Автомобильдің маркасы ________мем.нөмiрi_________________________
Тiркеменiң (жартылай тiркеменiң) маркасы_______мем.нөмiрi________
Жүру бағыты______________________________________________________
Бағыттың жалпы ұзындығы, км______________________________________
Соның iшiнде қалалардың аумағы бойынша, км_______________________
Жүргiзушiнiң Т.А.Ә.______________________________________________
Iлесушi адамның Т.А.Ә.___________________________________________
Iлесiп жүру түрi_________________________________________________
Жүктiң атауы мен салмағы т.______________________________________
Жүрудiң болжанған күнi мен уақыты________________________________
Автокөлiк құралының жүгiн қоса есептегендегi нақты салмақтық және көлемдiк өлшемдерi:
Өлшемдерi
Нақты
Рұқсат етiлген
Асқаны
Жол бетiнен биiктiгi, м
Енi, м
Автокөлiк құралының ұзындығы, м
Толық салмағы, т
Тiркеменiң толық салмағы, т
АКҚ-ның дөңгелектiк өрнегi
1-бiлiк
2-бiлiк
3-бiлiк
4-бiлiк
5-бiлiк
6-бiлiк
7-бiлiк
8-бiлiк
9-бiлiк
Бiлiктердiң ара қашықтығы, м
Бiлiкке нақты жүктеме, т.с.
Бiлiкке рұқсат етiлген жүктеме, т.с.
Асқаны, %
Автокөлiк құралының ең кiшi бұрылу радиусы_______________________
Қосымша деректер_________________________________________________
____________________________________    ________________
(тасымалдаушының лауазымы, Т.А.Ә.)         (М.О. қолы)
Өтiнiштiң берiлген күнi_____________
Келiсушi органның шешiмi_________________________________________
________________________                _________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)                       (М.О. қолы)
Келiсушi органның шешiмi_________________________________________
_______________________                 _________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)                       (М.О. қолы)