Об утверждении Правил первичного учета вод
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2011 года № 1216. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 19/1-274.
В соответствии с подпунктом 20) статьи 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила первичного учета вод.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2011 года № 1216
Правила первичного учета вод
1. Общие положения
1. Настоящие Правила первичного учета вод (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 36 Водного кодекса Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и определяют порядок первичного учета вод.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
первичный учет вод (далее - ПУВ) - измерение, обработка и регистрация объемов забора поверхностных и подземных вод и (или) сбросов вод в водные объекты (расходной и приходной части водохозяйственного баланса), которые осуществляются водопользователями;
первичный водопользователь - физическое или юридическое лицо, осуществляющие забор воды непосредственно из водных объектов для удовлетворения собственных нужд или поставки ее для вторичных водопользователей;
водозаборное сооружение - комплекс сооружений и устройств для забора воды из водных объектов;
реестр государственной системы обеспечения единства измерений - документ учета регистрации объектов, участников работ и документов в области обеспечения единства измерений.
2. Порядок первичного учета вод
3. ПУВ осуществляют первичные водопользователи.
4. Для ведения ПУВ первичные водопользователи:
составляют схему расположения водохозяйственных сооружений и технических устройств с указанием нумераций мест измерения, забора и сброса воды, при помощи которых осуществляется забор или сброс вод, а также узлов учета передачи таких вод вторичным водопользователям;
ведут журналы ПУВ.

Судың бастапқы есебінің қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 28 қазандағы № 1216 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 36-бабының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының ҮкіметіҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Судың бастапқы есебінің қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 28 қазандағы
№ 1216 қаулысымен
бекітілген
Судың бастапқы есебінің қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Судың бастапқы есебінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шілдедегі Су кодексінің 36-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және судың бастапқы есебінің тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
судың бастапқы есебі (бұдан әрі - СБЕ) - су пайдаланушылар жүргізетін жер үсті мен жер асты суларын алу және (немесе) су объектілеріне су ағызу (су шаруашылығы теңгерімінің шығыс және кіріс бөлігінде) көлемдерін өлшеу, өңдеу және тіркеу;
бастапқы су пайдаланушы - өз мұқтаждарын қанағаттандыру немесе оны қайталама су пайдаланушыларға жеткізу үшін тікелей су объектілерінен су алуды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;
су тарту құрылысы - су объектілерінен су алуға арналған құрылыстар мен құрылғылар кешені;
өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімі — объектілердің, жұмысқа қатысушылардың және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы құжаттардың тіркелуін есепке алу құжаты.
2. Суды бастапқы есепке алу тәртібі
3. СБЕ-ні бастапқы су пайдаланушылар жүзеге асырады.
4. Бастапқы су пайдаланушылар СБЕ жүргізу үшін:
көмегімен су алу немесе ағызу жүзеге асырылатын суды өлшеу, жинау және ағызу орындарының нөмірін көрсете отырып, су шаруашылығы құрылыстары мен техникалық құрылғылардың, сондай-ақ осындай суларды қосалқы су пайдаланушыларға беруді есепке алу тораптарының орналасу схемасы жасалады;
СБЕ журналдарын жүргізеді.

5. Измерение расходов воды производится на каждом водозаборном сооружении и выпуске сточных вод.
6. Для измерения расходов воды в открытых безнапорных водоводах применяются стандартные водосливы и лотки, а также измерительные приборы и установки, внесенные в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
Расходы воды, на которых установлены стандартные водосливы и лотки, определяются следующими способами в зависимости от типа водохозяйственного сооружения:
по показаниям уровнемерной рейки и расходных таблиц;
по графику тарированного водозаборного регулирующего и(или) сбросного сооружения.
7. Результаты ПУВ фиксируются в журналах, по форме согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
8. Журнал для ведения ПУВ водопользователями прошнуровывается, листы нумеруются и указывается дата начала ведения журнала. Водопользователи заверяют журнал подписью и печатью.
9. Сведения, полученные в результате ПУВ, представляются в бассейновые водохозяйственные управления на бумажном или электронном  (в формате Excel) носителе ежеквартально, в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Выбор средств измерений и измерительных приборов и установок определяется с учетом наличия помещения для размещения средств измерения, минимальными и максимальными эксплуатационными расходами воды и графиком их колебаний, избыточным давлением или вакуумом в трубопроводах, в которых устанавливаются расходомеры, типами насосных агрегатов (для насосных станций), составом сточной жидкости, степенью загрязненности и температурой воды.
11. В случае выхода из строя средств измерения водозаборного (сбросного) сооружения учет воды производится с момента записи последнего показания по день установки исправного средства измерения по среднесуточному расходу за последние десять календарных дней.
Приложение 1
к Правилам первичного
учета вод
Сведения, полученные в результате ведения первичного
учета вод за ________ квартал 20___г.
Наименование водопользователя _______________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
РНН*, БИН (ИИН) _____________________________________________________
Реквизиты документа, в соответствии с которым предоставлено право на
забор (изъятие) водных ресурсов _____________________________________
Марка прибора водоучета _____________________________________________
Дата последней поверки приборов водоучета ___________________________
Наименование
водного
объекта
Координаты водозабора
Номер
водозабора
Лимит
забора,
тыс. м3
Фактический объем
забора за
отчетный квартал,
тыс. м3
с. широты
в. долготы
всего за квартал
град
мин
сек
град
мин
сек
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы
Фактический объем
забора за отчетный
квартал, тыс. м3
Номер узла учета
подачи воды
вторичным
водопользователям
Передано вторичным
водопользователям
Потери
в т.ч.
всего за
квартал
в т.ч.
норма-
тивные
сверх-
норма-
тивные
1 месяц
2 месяц
3 месяц
1 месяц
2 месяц
3 месяц
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

5. Су шығыстарын өлшеу әр су тарту құрылыстарында және сарқынды суларды шығару орындарында жүргізіледі.
6. Ашық арынсыз суағарларда су шығыстарын өлшеу үшін стандартты суағызулар және науалар, сондай-ақ бірыңғай өлшемдерді қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген өлшеу құралдары мен құрылғылары қолданылады.
Стандартты су ағызулар мен науалар орнатылған су шығыстары су шаруашылығы құрылыстардың түріне байланысты мына тәсілдермен:
деңгей өлшеуіш мөлшер қаданың және шығыстар кестесінің көрсеткіштері бойынша;
дәлдік тексеру су тартуды реттегіш және (немесе) ағызу құрылыстарының кестесі бойынша анықталады.
7. СБЕ нәтижелері осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша журналдарда жазылады.
8. Су пайдаланушылар СБЕ жүргізу үшін журналды тігеді, парақтарын нөмірлейді және журналды жүргізу басталған күнін көрсетеді. Су пайдаланушылар журналды қолымен және мөрімен растайды.
9. СБЕ нәтижесінде алынған мәліметтер тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 күніне дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электронды (Excel форматында) тасымалдағыштарда бассейндік су шаруашылығы басқармасына ұсынылады.
10. Өлшеу құралдарын және өлшеу құрылғыларын таңдау өлшеу құралдарын орналастыратын үй-жайлардың болу есебімен, судың ең төменгі және ең жоғарғы пайдалану шығыстарымен және олардың ауытқу кестелерімен, шығыс өлшегіштер орнатылатын су құбырларындағы артық қысыммен немесе вакууммен, сорғы агрегаттарының түрлерімен (сорғы станцияларына арналған), сарқынды сұйықтықтың құрамымен, судың ластану деңгейімен және температурасымен анықталады.
11. Су тарту (ағызу) құрылысының өлшеу құралы істен шыққан жағдайда су есебі соңғы көрсеткіштен ақаусыз өлшеу құралы орнатылған күнге дейін соңғы күнтізбелік он күнге орташа тәуліктік шығыстар бойынша жүргізіледі.
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 1-қосымша
20___ жылғы_________тоқсандағы
судың бастапқы есебін жүргізу нәтижесінде алынған мәліметтер
Су пайдаланушының атауы__________________________________
Заңды тұлғаның мекенжайы ________________________________
СТН* БСН (ЖСН)___________________________________________
Су ресурстарын жинауға (алуға) құқық белгіленген құжаттың
деректемелері____________________________________________
Су есептеуіш аспабының маркасы___________________________
Су есебі аспаптарын соңғы тексеру күні___________________
су объектісінің атауы
Су жинағыштың координаттары
Су жинағыштың нөмірі
су жинағыштың лимиті, мың м3
Есепті тоқсандағы су жинағыштың нақты көлемі, мың м3
Қосалқы су пайдаланушыларға су беруді есептеу торабының нөмірі
Қосалқы су пайдаланушыларға берілді
Ысырап
енділігіне
ұзақтығына
тоқсанына барлығы
ағымдағы жылға
Тоқсан ішінде барлығы
оның ішінде
нормативтік
нормативтен тыс
град
мин
сек
град
мин
сек
1 ай
2 ай
3 ай
1 ай
2 ай
3 ай
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

* - РНН указывается до 1 января 2012 года, с 1 января 2012 года указывается БИН (ИИН)
Проверил ответственное лицо за водопользование:
_______________ ___________ ___________________ "___"________ 20__ г.
(должность)      (подпись)        (Ф.И.О.)              М. П.
Приложение 2
к Правилам первичного
учета вод
ЖУРНАЛ
учета водопотребления (водоотведения)
водоизмерительными приборами и устройствами
Дата
измерения
расхода
Показания расходомера
(прибора)
Время
работы
расходо-
мера,
сутки
Коэффициент
поправки или
тарировки
прибора
Объем
забора
воды, м3
сут,
(гр.4 х
гр.6)
Ф.И.О.
лица,
осуществ-
ляющего
учет
П
о
д
п
и
с
ь
преды-
дущее
на момент
измерения
разница
показаний
(между
гр.2 и
гр.3)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого за
отчетный
месяц
Нарастаю-
щее итого
с начала
года
Проверил ответственное лицо за водопользование:
_______________ ___________ ___________________ "___"________ 20__ г.
(должность)      (подпись)        (Ф.И.О.)
Приложение 3
к Правилам первичного
учета вод
Журнал
учета качества сбрасываемых сточных (дренажных) вод
Дата
Наименование
ингредиента
Концентрация
ингредиента,
мг/дм3
Расход сточных
(дренажных)
вод, тыс.м3/сут
Количество
сбрасываемого
ингредиента, кг
Подпись лица,
осуществляющего
анализ
1
2
3
4
5
6
Проверил ответственное лицо:
_______________ ___________ ___________________ "___"________ 20__ г.
(должность)      (подпись)        (Ф.И.О.)

* - СТН 2012 жылы 1 қаңтарға дейін көрсетіледі, 2012 жылы 1 қаңтардан БСН (ЖСН) көрсетіледі.
Су пайдалануға жауапты тұлға тексерді:
_________   _________   ___________
(лауазымы)        (қолы)        (аты-жөні)
20___ж. «___»_________
М.О.
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 2-қосымша
Су тұтынуды (су бұруды) су өлшеу аспаптарымен және құрылғылармен есепке алу журналы
Шығысты өлшеу күні
Шығыс өлшегіштің (аспаптың) көрсеткіштері
Шығыс өлшегіштің жұмыс уақыты, тәулік
Аспапты түзетудің немесе дәлдік есептің коэффициенті
Су жинағыштың көлемі, м3/тәул., (4б. х 6б.)
Есепке алуды жүзеге асыратын тұлғаның аты-жөні
Қолы
алдыңғы
өлшеу кезіндегі
көрсеткіштер айырмасы (2-б. мен 3-б. арасында)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Есепті айдағы жиыны
Жыл басынан бері өспелі жиыны
Су пайдалануға жауапты тұлға тексерді:
__________   ___________   ____________
(лауазымы)      (қолы)      (аты-жөні)
20___ж. «___»_________
М.О.
Судың бастапқы есебінің
қағидаларына 3-қосымша
Ағызылатын сарқынды (сорғытылған) сулардың сапасын есепке алу журналы
Күні
Ингредиент атауы
Ингредиенттің шоғырлануы, мг/дм3
Сарқынды (сорғытылған) сулардың шығысы, тәулігіне м3/мың
Ағызылатын ингредиенттің мөлшері, кг
Талдауды жүзеге асыратын тұлғаның қолы
1
2
3
4
5
6
Су пайдалануға жауапты тұлға тексерді:
__________   ___________   ____________
(лауазымы)      (қолы)      (аты-жөні)
20___ж.«___»_________
М.О.