Об утверждении видов и объемов медицинской помощи
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2011 года № 1481.
В соответствии со статьями 40, 42, 45 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые виды и объемы:
1) квалифицированной медицинской помощи;
2) первичной медико-санитарной помощи;
3) высокоспециализированной медицинской помощи.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2011 года № 1481
Виды и объем квалифицированной медицинской помощи
1. Квалифицированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая медицинскими работниками с высшим медицинским образованием, при заболеваниях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации.
2. Виды квалифицированной медицинской помощи:
1) общая врачебная практика;
2) терапия;
3) педиатрия;
4) хирургия;
5) акушерство и гинекология.
3. Общая врачебная практика/семейная медицина - медицинская помощь, оказываемая врачами общей практики, ориентированная на оказание первичной медицинской помощи.
4. Объем квалифицированной медицинской помощи пациентам определяется по медицинским показаниям на основе профилактических, диагностических и лечебных мероприятий, обладающих наибольшей доказанной эффективностью.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2011 года № 1481
Виды и объем первичной медико-санитарной помощи
1. Первичная медико-санитарная помощь - доврачебная или квалифицированная медицинская помощь, оказываемая участковыми терапевтами, педиатрами, врачами общей практики, фельдшерами, акушерами и медицинскими сестрами, без круглосуточного медицинского наблюдения, включающая комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых на уровне человека, семьи и общества.
2. Виды первичной медико-санитарной помощи:
1) диагностика с целью раннего выявления заболеваний;
2) лечение на амбулаторном уровне;
3) стационарозамещающая помощь (дневной стационар, стационар на дому);
4) экспертиза временной нетрудоспособности (выдача листа, справки о временной нетрудоспособности);
5) профилактические осмотры;
6) иммунизация;
7) консультации по формированию и пропаганде здорового образа жизни;
8) рекомендации по рациональному и здоровому питанию;
9) консультации и рекомендации по планированию семьи;

Медициналық көмектің түрлері мен көлемдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 желтоқсандағы № 1481 Қаулысы.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 40, 42, 45-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған медициналық көмектің мынадай түрлері мен көлемдері бекітілсін:
1) білікті медициналық көмек;
2) бастапқы медициналық-санитариялық көмек;
3) жоғары мамандандырылған медициналық көмек.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1481 қаулысымен
бекітілген
Білікті медициналық көмектің түрлері мен көлемі
1. Білікті медициналық көмек – диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың мамандандырылған әдістерін талап етпейтін аурулар кезінде жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкерлері көрсететін медициналық көмек.
2. Білікті медициналық көмектің түрлері:
1) жалпы дәрігерлік практика;
2) терапия;
3) педиатрия;
4) хирургия;
5) акушерия және гинекология.
3. Жалпы дәрігерлерлік практика/отбасы медицинасы – бастапқы медициналық көмек көрсетуге бағдарланған жалпы практика дәрігерлері көрсететін медициналық көмек.
4. Пациенттерге білікті медициналық көмектің көлемі тиімділігі мейлінше дәлелденген профилактикалық, диагностикалық және емдік іс-шаралардың негізінде медициналық айғақтар бойынша айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1481 қаулысымен
бекітілген
Бастапқы медициналық-санитариялық көмектің түрлері мен көлемі
1. Бастапқы медициналық-санитариялық көмек – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін қолжетімді медициналық қызметтер көрсету кешенін қамтитын, тәуліктік медициналық бақылаусыз учаскелік терапевтер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер және мейірбикелер көрсететін дәрігерге дейінгі немесе білікті медициналық көмек.
2. Бастапқы медициналық-санитариялық көмектің түрлері:
1) ауруды ерте анықтау мақсатында диагностикалау;
2) амбулаториялық деңгейде емдеу;
3) стационарды алмастыратын көмек (күндізгі стационар, үйдегі стационар);
4) еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы (еңбекке уақытша жарамсыздық парағын, анықтама беру);
5) профилактикалық тексерулер;
6) иммундау;
7) салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау жөнінде консультациялар;
8) дұрыс және тиімді тамақтану туралы ұсыныстар;
9) отбасын жоспарлау жөнінде консультациялар мен ұсынымдар;

10) патронаж беременных, детей, в том числе новорожденных;
11) диспансеризация и динамическое наблюдение.
3. Объем первичной медико-санитарной помощи пациентам определяется по медицинским показаниям на основе профилактических, диагностических и лечебных мероприятий, обладающих наибольшей доказанной эффективностью.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 декабря 2011 года № 1481
Виды и объем
высокоспециализированной медицинской помощи
1. Высокоспециализированная медицинская помощь - медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования новейших технологий диагностики, лечения и медицинской реабилитации в медицинских организациях, определяемых уполномоченным органом.
2. Виды высокоспециализированной медицинской помощи подразделяются на терапевтический, хирургический, педиатрический и акушерско-гинекологический профили и утверждаются уполномоченным органом в области здравоохранения.
3. Объем высокоспециализированной медицинской помощи пациентам определяется по медицинским показаниям на основе профилактических, диагностических и лечебных мероприятий, обладающих наибольшей доказанной эффективностью.

10) жүкті әйелдерді, балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді патронаждау;
11) диспансерлеу және динамикалық байқау.
3. Пациенттерге бастапқы медициналық-санитариялық көмектің көлемі тиімділігі мейлінше дәлелденген профилактикалық, диагностикалық және емдік іс-шаралардың негізінде медициналық айғақтар бойынша айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 7 желтоқсандағы
№ 1481 қаулысымен
бекітілген
Жоғары мамандандырылған медициналық көмектің түрлері мен көлемі
1. Жоғары мамандандырылған медициналық көмек – диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың ең жаңа технологияларын пайдалануды талап ететін аурулар кезінде уәкілетті орган айқындайтын медициналық ұйымдарда бейінді мамандар көрсететін медициналық көмек.
2. Жоғары мамандандырылған медициналық көмектің түрлері терапиялық, хирургиялық, педиатриялық және акушериялық-гинекологиялық бейіндерге бөлінеді және денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
3. Пациенттерге жоғары мамандандырылған медициналық көмектің көлемі тиімділігі мейлінше дәлелденген профилактикалық, диагностикалық және емдік іс-шаралардың негізінде медициналық айғақтар бойынша айқындалады.