Об утверждении требований по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) – контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядка по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 января 2012 года № 30. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2015 года № 573
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.07.2015 № 573 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) - контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 января 2011 года № 30
Требования по оснащению технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, производства
алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) –
контрольными приборами учета, обеспечивающими
автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах выработки, а также порядок
по контролю за их функционированием и осуществлением учета
этилового спирта и алкогольной продукции
1. Общие положения
1. Настоящие требования по оснащению технологических линий производства этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами (далее – аппараты), производства алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) – контрольными приборами учета, обеспечивающими автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» с целью обеспечения контроля за производством этилового спирта и алкогольной продукции.

Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді - уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 12 қаңтардағы № 30 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2015 жылғы 23 шілдедегі № 573 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Yкiметiнiң 23.07.2015 № 573 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңының 3-1-бабының 1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді – уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 12 қаңтардағы
№ 30 қаулысымен
бекітілген
Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін
аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан
басқа) өндіруді – уәкілетті органға нақты уақыт режимінде
өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді
қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау
жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил
спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды
бақылау тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін спирт өлшейтін аппараттармен, алкоголь өнімін (шарап материалынан және сырадан басқа) өндіруді – уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі (бұдан әрi – Қағидалар) этил спирті мен алкоголь өнімін өндіруге бақылауды жүзеге асыру мақсатында "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңының 3-1-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзiрлендi.

2. Для осуществления в организациях-производителях этилового спирта или алкогольной продукции работ, указанных в настоящих Правилах, сотрудники государственного органа, уполномоченного в сфере государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции (далее – уполномоченный орган), направляются соответствующим приказом руководителя уполномоченного органа (далее – приказ). Приказ принимается на основании заявления организации, осуществляющей производство этилового спирта или алкогольной продукции, в срок не позднее 30 календарных дней с даты поступления заявления. В приказе указывается наименование организации, осуществляющей производство этилового спирта или алкогольной продукции, и период командирования. По требованию организации осуществляющей производство спирта или алкогольной продукции предоставляется копия приказа.
2. Требования по оснащению технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими аппаратами, обеспечивающими
автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах выработки, а также порядок
по контролю за их функционированием и осуществлением учета
этилового спирта
3. Производство спирта и головной фракции этилового спирта (далее – спирта) оснащается аппаратами, которые производят непрерывное измерение и выдачу на счетчики аппаратов следующих данных:
1) об объеме вырабатываемого спирта и количестве безводного спирта, полученного путем преобразования объемного показателя через спиртометрический механизм в безводный или вывода на индикацию полученной информации их значений;
2) об объеме головной фракции спирта без применения спиртометрического механизма.
Единицей измерения спирта является декалитр (далее – дал) безводного спирта при температуре + 20о С.
4. Аппараты для учета спирта и головной фракции спирта располагаются с учетом возможности их обслуживания и проведения контроля, в том числе в целях исключения хищения спирта.
5. Аппарат устанавливается в помещении, в котором находится брагоректификационная (брагоперегонная) установка, или в смежном с ним помещении, на спиртопроводе после смотрового фонаря с обеспечением свободного подхода к аппарату со всех сторон, с целью отчетливого визуального просмотра показаний счетчиков объемного и безводного спирта.
Аппарат служит для контроля за ходом брагоректификации и перегонки спирта за час, смену, сутки и более. Для обеспечения правильной работы спиртоизмеряющих аппаратов на спиртовых производствах монтируется система стабилизации температуры спирта на выходе из холодильника. Не допускается относительная погрешность в учете количества безводного спирта по мернику и аппарату свыше +/- 0,5 %.

2. Этил спиртін немесе алкоголь өнімін өндіруші ұйымдарда осы Қағидаларда көрсетілген жұмыстарды жүзеге асыру үшін этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – уәкілетті органдар) қызметкерлері уәкілетті мемлекеттік орган басшысының тиісті бұйрығымен (бұдан әрі – бұйрық) жіберіледі. Бұйрық этил спиртін немесе алкоголь өнімін өндіруді жүзеге асыратын ұйымның өтініші негізінде өтініш келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 күннен кешіктірмейтін мерзімде қабылданады. Бұйрықта этил спиртін немесе алкоголь өнімін өндіруді жүзеге асыратын ұйымның атауы және іссапарға жіберу кезеңі көрсетіледі. Этил спиртін немесе алкоголь өнімін өндіруді жүзеге асыратын ұйымның талап етуі бойынша бұйрықтың көшірмесі ұсынылады.
2. Этил спиртін өндірудің технологиялық желілерін уәкілетті
органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді
автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін спирт өлшейтін
аппараттармен жарақтандыру талаптары, сондай-ақ олардың жұмыс
істеуін және этил спиртінің есепке алынуын жүзеге асыруды
бақылау тәртібі
3. Спирт және этил спиртінiң (бұдан әрі – спирт) бас фракциясының өндiрісі үздіксіз өлшеуді және аппараттардың есептеуіштеріне мынадай деректерді беруді жүргізетін аппараттармен жарақтандырылады:
1) өндiрiлетiн спирттiң көлемi және спиртометрикалық механизм арқылы көлемдiк көрсеткiшті сусызға түрлендіру немесе олардың мәндерiн алған ақпаратты индикаттауға шығару жолымен алынған сусыз спирттiң мөлшері туралы;
2) спиртометрикалық механизмді қолданбай спирттiң бас фракциясының көлемi туралы.
Спирттiң өлшем бiрлiгi + 20Со температура кезiндегi сусыз спирт декалитрі (бұдан әрі – дал) болып табылады.
4. Спирт пен спирттiң бас фракциясын есепке алуға арналған аппараттар спирттің ұрлануын болдырмау мақсатында олардың қызмет көрсету және бақылау жүргiзу мүмкiндігі ескеріле отырып, орналастырылады.
5. Аппарат боза айыратын (боза айдайтын) қондырғы тұрған үй-жайда немесе онымен аралас үй-жайда, аппаратқа барлық жақтан еркiн бару қамтамасыз етiле отырып және көлемдiк және сусыз есептеуiштердiң көрсеткiштерi анық көрiнетiндей қарау шамынан кейін спирт желiсiнде орнатылады.
Аппарат спирттi бiр сағат, ауысым, тәулiк және одан жоғары мерзімде боза айыру және боза айдау барысына бақылау жасау үшiн қызмет көрсетедi. Спирт өлшейтін аппараттардың дұрыс жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн спирт өндiрiстерiнде спирттiң температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылады. Сусыз спирт мөлшерiн есепке алуда өлшегiш және өлшеу аппараты бойынша салыстырмалы +/– 0,5% жоғары қателікке жол берілмейді.

6. Аппараты отвечают следующим требованиям:
1) устойчивость работы в спиртовых, водноспиртовых растворах и вязких средах с содержанием сахара;
2) температурный режим работы от 0 до +40о С;
3) межповерочный интервал не менее 6 месяцев с момента запуска в работу аппарата;
4) части аппарата, непосредственно соприкасающиеся со спиртосодержащей жидкостью выполняются из материалов, разрешенных к применению в пищевой промышленности;
5) емкостью памяти для ведения учета с нарастающим итогом;
6) сохранение показаний в случае сбоев в работе, блокировкой счетчика с регистрацией времени и возобновлением показаний с момента остановки;
7) недоступность для несанкционированного вмешательства (код, ключ, пломба, голографическая наклейка и прочие способы);
8) защитой от сбоев и внешних воздействий;
9) продолжительность автономной работы в случае аварийных сбоев в электроснабжении не менее 3 (трех) суток с момента наступления аварийного сбоя;
10) взрыво- и пожаробезопасности;
11) обеспечивать автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме реального времени данных об объемах выработки спирта.
7. К аппарату прилагается технический паспорт, инструкция на государственном и русском языках, документ о происхождении аппарата и схема работы.
8. Аппарат для контрольного учета этилового спирта и головной фракции спирта вводится в эксплуатацию в присутствии сотрудника уполномоченного органа, о чем составляется акт ввода в эксплуатацию.
9. Фланцевые соединения отбора спирта от ректификационной колонны до спиртоизмеряющих аппаратов, все места возможного доступа к узлам и элементам настройки, блокировки, регистрации и сброса информации и другим устройствам, влияющим на показания приборов контроля, а также аппараты пломбируются сотрудником уполномоченного органа путем наложения пломб, о чем составляется акт опломбирования с указанием мест наложения и номеров или оттисков пломб.
10. Целью контрольного учета спирта является контроль за ходом брагоректификации и перегонки спирта, непрерывное измерение и контрольный учет вырабатываемого объема водноспиртового раствора и содержащегося в нем спирта в пересчете на безводный спирт.
11. Контрольный учет спирта при его производстве реализуется путем оснащения и использования в организациях, осуществляющих производство спирта, (далее – организации-производители спирта) аппаратов и телекоммуникационных средств передачи данных (далее - средства передачи).
12. Измерение и учет количества вырабатываемого спирта производится по результатам измерения спирта мерниками, при передаче спирта из сливного отделения в спиртохранилище.

6. Аппарат мынадай талаптарға сай келедi:
1) спирттiк, сулы спирттiк ерiтiндi және құрамында қанты бар қоймалжың ортада жұмыстың тұрақтылығы;
2) жұмыстың температуралық режимi 0-ден +40 С дейiн;
3) тексеру аралығы аппаратты жұмысқа қосу кезінен бастап кемінде 6 ай;
4) аппараттың құрамында спиртi бар сұйыққа тiкелей тиіп тұратын бөлігi тамақ өнеркәсiбiнде қолдануға рұқсат етiлген материалдардан орындалады;
5) есеп жүргiзуге арналған жады сыйымдылығы үдемелi қорытындымен;
6) жұмыста кідірiстер болған жағдайда тоқтаған сәттен бастап уақытты тiркеп және көрсеткіштерді жаңартып, есептеуiштi оқшаулай отырып, көрсеткiштердi сақтау;
7) рұқсатсыз араласуға жол берілмеуі (код, кiлт, пломба, голографиялық жапсырма және басқа да тәсілдер);
8) iркілiстерден және сыртқы әсерлерден қорғану;
9) электрмен жабдықтауда авариялық іркілістер болған жағдайда автономды жұмыс істеу ұзақтығы авариялық іркілістер басталған сәттен бастап 3 (үш) күннен кем емес;
10) жарылыс және өрт қауіпсiздігі;
11) уәкілетті органға спиртті өндіру көлемі туралы деректерді нақты уақыт режимінде автоматты түрде беруді қамтамасыз ету.
7. Аппаратқа техникалық паспорт, мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегі нұсқаулық, аппараттың шығарылуы туралы құжат және жұмыс істеу схемасы қоса беріледі.
8. Этил спиртi мен спирттің бас фракциясын бақылау есебiне арналған аппарат уәкілетті органның қызметкерінің қатысуымен пайдалануға енгізiледi, ол туралы пайдалануға енгiзу актiсі жасалады.
9. Айыру колоннасынан спирт өлшейтін аппаратына дейiн ернемектік жалғамаларды, тораптарға және күйге келтіру, оқшаулау, ақпаратты тіркеу және тастау элементтеріне және бақылау аспаптарының көрсеткіштеріне ықпал ететін басқа да құрылғыларға қол жеткізу мүмкін болатын барлық орындарды, сондай-ақ аппаратты уәкілетті орган қызметкері пломбалау жолымен пломбалайды, ол туралы пломба салынған орны және нөмірлері немесе пломбалар бедерлері көрсетіле отырып пломбалау актiсі жасалады.
10. Спиртті бақылау есебiнiң мақсаты боза айыру және спирттi айдау барысына бақылау жасау, сулы спирт ерiтiндiсiнің өндірілетін көлемін және сусыз спиртке қайта есептеумен ондағы спиртті үздiксiз өлшеу және бақылау есебi болып табылады.
11. Спирттi өндiру кезiнде оның бақылау есебi спиртті өндiрудi жүзеге асыратын ұйымдарда (бұдан әрi – спирттi өндiрушi ұйымдар) деректердi беру аппараттарымен және телекоммуникациялық құралдармен (бұдан әрi – беру құралдары) жарақтандыру және оларды пайдалану жолымен iске асырылады.
12. Өндiрiлетiн спирттiң мөлшерiн өлшеу және есепке алу спирттi құю бөлiмшесiнен спирт сақтау қоймасына беру кезінде өлшегiштермен спиртті өлшеу нәтижелерi бойынша жүргiзiледi.

13. Первичными данными для бухгалтерского учета являются результаты измерения мерником количества безводного спирта.
14. Сопоставлением результатов измерения количества безводного спирта по мернику (Vм) и аппарату (Va) определяется количественное расхождение между этими величинами в даллах и процентах (погрешность).
15. Расчет погрешности производится по формулам:
Vм-Va
Сабс.= Vм - Va и Сотн.= --------- х 100 %,
Vм
где Сабс. - абсолютная погрешность, дал;
Сотн. - относительная погрешность, %.
16. Абсолютная и относительная погрешности при измерении безводного спирта определяются при каждой передаче спирта из производства в спиртохранилище и фиксируются в разделе 3 акта о выработке спирта и спиртопродуктов и передаче их в спиртохранилище по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – акт о выработке спирта), и контролируются соответствующим подразделением организации-производителя спирта.
17. В зависимости от мощности брагоректификационных установок используют оборудование, один или несколько аппаратов, обеспечивающих приемку, учет и передачу спирта, головной фракции спирта согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. Учет количества головной фракции производится по объемному счетчику спирта.
19. Не допускается пропуск сивушных масел и нестандартного спирта (стяжки) через аппараты.
20. Спирт и головную фракцию спирта отводят в отделение приемки спирта и спиртопродуктов (далее – сливное отделение) через холодильник, ротаметр, смотровой фонарь и аппарат. При этом смотровой фонарь размещается в освещенном месте, на расстоянии не менее одного метра от аппарата.
21. Для обеспечения работы аппаратов монтируется система стабилизации температуры спирта.
22. Стабилизация температуры спирта достигается за счет подачи через холодильник спирта в напорный бак всей охлаждающей воды потребной для работы брагоректификационной (брагоперегонной) установки. При этом обеспечивается поступление охлаждающей воды в холодильник спирта непосредственно от насоса, не устанавливая на трубопроводе запорной арматуры. Обеспечивается свободный выход воды из холодильника в напорный бак, бассейн и иные емкости. Не допускается направление воды из холодильника в конденсатор, дефлегматор и коллектор.
23. При применении системы автоматического регулирования температуры спирта датчик устанавливается в глухую гильзу в спиртопроводе на выходе из холодильника.
24. Спирт, поступающий в аппарат, имеет максимально возможную низкую стабильную температуру для данного времени года независимо от системы регулирования температуры спирта.

13. Сусыз спирттi мөлшерін өлшегiшпен өлшеу нәтижелерi бухгалтерлiк есеп үшiн бастапқы деректер болып табылады.
14. Сусыз спирттiң мөлшерiн өлшегiш (Vm) және аппарат (Va) бойынша өлшеудiң нәтижелерiн салыстырумен осы шамалардың арасындағы далдарда және пайызда (кiнәраттық) сандық айырмашылық айқындалады.
15. Кiнәраттық есебi мына формулалар бойынша жүргізiледi:
Vм-Va
Сабс. = Vм - Va және Жүздік = --------- х 100%,
Vм
мұндағы Сабс. - абсолюттiк кiнәраттық, дал;
Жүздiк - салыстырмалы кінәраттық, %.
16. Сусыз спирттi есептеу кезiндегі абсолюттi және салыстырмалы кiнәраттық спиртті өндiрiстен спирт сақтау қоймасына әрбір беру кезiнде айқындалады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша спирт пен спирт өнiмдерiн өндiру және оларды спирт сақтау қоймасына беру туралы актiнiң (бұдан әрi – спирт өндiру туралы акті) 3-бөлiмiнде тіркеледі және спирт өндiрушi ұйымның тиiстi бөлiмшесi бақылайды.
17. Боза айыратын қондырғылардың қуатына қарай осы Қағидаларға
2-қосымшаға сәйкес спиртті, спирттің бас фракциясын қабылдауды, есепке алуды және беруді қамтамасыз ететін жабдық, бiр немесе бiрнеше аппараттар пайдаланылады.
18. Бас фракцияның мөлшерiн есепке алу спирттiң көлемдік есептеуіші бойынша жүргізiледi.
19. Сивушты майды және стандартты емес спирттi (қойыртпақтарды) аппараттан өткiзуге жол берiлмейдi.
20. Спирт және спирттiң бас фракциясы спирттi және спирт өнiмдерiн қабылдау бөлiмiнде (бұдан әрі – құю бөлiмi) тоңазытқыш, ротаметр, қарау шамы және аппарат арқылы бөлінеді. Бұл ретте қарау шамы жарық жақсы түсетiн орында, аппараттан бiр метрден аспайтын қашықта орналастырылады.
21. Аппараттардың жұмысын қамтамасыз ету үшiн спирттiң температурасын тұрақтандыратын жүйе орнатылады.
22. Спирттiң температурасын тұрақтандыруға спирттi тоңазытқыш арқылы боза айыру (боза айдау) қондырғысының жұмысы үшiн қажет болатын бүкiл салқындатқыш суды қысым багiне беру есебiнен қол жеткiзiледi. Бұл ретте салқындатқыш судың спирт тоңазытқышына құбыр жолына тиек арматура орнатпай тiкелей сорғыштан келiп түсуi қамтамасыз етіледі. Қысым багiне, бассейнге және басқа ыдыстарға тоңазытқыштан судың еркiн шығуы қамтамасыз етіледі. Суды тоңазытқыштан конденсаторға, дефлегматор мен коллекторға жiберуге жол берiлмейдi.
23. Спирттiң температурасын автоматты реттеу жүйесiн қолдану кезiнде көрсеткіш спирт құбырында тұйық гильзаға тоңазытқыштан шығатын ауызға орнатылады.
24. Аппаратқа түсетiн спирттiң температурасын реттеу жүйесiне қарамастан жылдың осы уақыты үшiн барынша мүмкiн болатын төмен тұрақты температурасы болуы тиiс.

25. Прокладка спиртопроводов от места отбора спирта в колонне к холодильнику, к ротаметру, к фонарю, к аппарату и от аппарата до сливного отделения осуществляется без фланцевых соединений и запорной арматуры.
26. Фланцевые соединения спиртопроводов, краны для отбора проб, регулирующая и запорная арматура, фланцевые соединения и арматура приборов на колонне и другие места доступа к спирту надежно защищаются металлическими чехлами и пломбируются сотрудниками уполномоченного органа после каждого вскрытия и проведения работ.
Не допускается срыв или повреждение пломб.
Опись мест наложения пломб составляется в трех экземплярах, один из которых вывешивается в аппаратном отделении, второй хранится в бухгалтерии организации-производителя спирта, третий в уполномоченном органе.
27. Пломбировочные клещи и пломбы хранятся в уполномоченном органе и выдаются сотрудникам уполномоченного органа на основании приказа. В уполномоченном органе ведется журнал, предусматривающий запись о получении и возврате клещей или пломб с указанием оттисков клещей, номеров, серий и цвета одноразовых пломб, даты получения и возврата клещей или одноразовых пломб, даты и номера приказа.
28. Для проведения работ по контрольному учету количества спирта уполномоченным органом определяются специалисты по обслуживанию аппаратов и учету количества спирта из числа сотрудников, прошедших специальный курс обучения по целевой программе «Автоматический учет вырабатываемого спирта» и получивших соответствующее удостоверение.
29. Для выполнения работ, связанных с учетом вырабатываемого спирта и наблюдением за правильной эксплуатацией аппаратов, приказом руководителя организации-производителя спирта создается постоянно действующая Комиссия по учету спирта под председательством главного инженера, в составе заведующего лабораторией, главного бухгалтера и других работников организации-производителя спирта.
Указанная Комиссия за 15 календарных дней до остановки производства или очередной плановой юстировки, а также перед пуском организации-производителя спирта извещает уполномоченный орган о направлении в организацию-производителя спирта сотрудника уполномоченного органа. Комиссия в срок не более одного рабочего дня сообщает в уполномоченный орган о каждом факте сверхпредельного расхождения учетных показателей, неисправностей аппарата, срыве или повреждении наложенных пломб.
30. В случае отсутствия обеспечения автоматизированной передачи в режиме реального времени данных об объемах выработки спирта (для электронных аппаратов) уполномоченный орган не более чем за три рабочих дня, письменно уведомляет организацию-производителя спирта о данном факте.
В случае наличия перебоев со средствами передачи, предприятие, осуществляющее производство спирта представляет соответствующую письменную информацию от организации, обеспечивающей средствами передачи.

25. Колоннада спирт ірiктеу орнынан тоңазытқышқа, ротаметрге, қарау шамына, аппаратқа және аппараттан құю бөлiмiне дейiн спирт түтікшелерін жүргізу ернемектік жалғамаларсыз және тірек арматурасыз жүзеге асырылады.
26. Ернемектiк жалғамалар, сынамаларды іріктеуге арналған крандар, реттеушi және тiрек арматура, колоннадағы ернемектік аспаптардың ернемектік жалғамалары мен арматура және спиртке қол жетімді басқа да жерлер металл қаптамалармен бекем қорғалады және әрбір ашылғаннан кейін және жұмыстар жүргізілгеннен кейін уәкілетті органның қызметкері пломбалайды.
Пломбалардың жұлынуына немесе зақым келінуіне жол берілмейді.
Пломба қою орындарының тізімдемесі үш данада жасалады, оның бiреуi аппарат бөлiмiнде iлiнедi, екiншiсi спирт өндiрушi ұйымның бухгалтериясында, үшiншiсi уәкілетті органда сақталады.
27. Пломбылағыш тiстеуiктер мен пломбалар уәкілетті органда сақталады және бұйрықтың негізінде уәкілетті органның қызметкерлеріне беріледі. Уәкілетті органда тiстеуiктердiң бедерлерi, бiржолғы пломбалардың нөмiрлерi, сериялары және түстерi, тiстеуiктерді және бiржолғы пломбаларды алған мен қайтарған күн, бұйрықтың күні мен нөмірі көрсетіле отырып, тiстеуiктердің немесе пломбалардың алынғаны және қайтарылғаны туралы жазбаны көздейтiн журнал жүргізіледі.
28. Спирт мөлшерiн бақылау есебi жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу үшiн уәкілетті орган "Өндiрiлетiн спирттi автоматты түрде есепке алу" нысаналы бағдарлама бойынша арнайы оқу курсынан өткен және тиісті куәлiк алған қызметкерлердiң ішінен аппараттарға қызмет көрсету және спирт мөлшерiн есепке алу бойынша мамандарды айқындайды.
29. Өндiрiлетiн спирттi есепке алуға және аппараттардың дұрыс пайдаланылуын бақылауға байланысты жұмыстарды орындау үшiн спирт өндiрушi ұйым басшысының бұйрығымен бас инженердiң төрағалығымен, құрамында зертхана меңгерушiсi, бас бухгалтер және спирт өндiрушi ұйымның басқа қызметкерлері болатын тұрақты Спирттi есепке алу жөнiндегi комиссия құрылады.
Аталған Комиссия өндiрiстi тоқтатқанға немесе кезекті жоспарлы юстировкалауға дейiн 15 күн бұрын, сондай-ақ спирт өндiрушi ұйымның іске қосылуы алдында уәкілетті органды спирт өндiрушi ұйымға уәкілетті орган қызметкерiнің жiберілуі туралы хабарлайды. Комиссия бір жұмыс күнінен аспайтын мерзімде уәкілетті органды есептік көрсеткiштердің шектiден жоғары алшақтықтарының, аппараттың бұзылуының, салынған пломбалардың жұлынуының немесе зақымдалуының әрбiр фактiсі туралы хабарлайды.
30. Спирт өндіру көлемдері туралы деректерді нақты уақыт режимінде автоматтандырылған беруді қамтамасыз ету болмаған жағдайда уәкілетті орган кемінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей аталған факті туралы өндiрушi ұйымды жазбаша хабарлайды.
Деректердi беру құралдарының жұмысында іркілістер болған жағдайда спирт өндіруді жүзеге асыратын кәсіпорын деректердi беру құралдарымен қамтамасыз ететін ұйымнан тиісті жазбаша ақпаратты береді.

31. Доставка, установка, ремонт (текущий и капитальный) аппаратов и средств передачи, приобретение запасных частей к ним производится организациями-производителями спирта.
32. Аппараты подвергаются текущему ремонту, чистке, доведению погрешностей аппарата до уровня допустимых (далее – юстировка) и метрологической проверке в следующие сроки:
1) аппараты, установленные в организациях-производителях спирта, вскрываются один раз в шесть месяцев с момента их запуска;
2) при отклонениях в учете количества безводного спирта более +/0,5 % аппараты вскрываются досрочно;
3) аппараты, установленные для измерения количества головной фракции спирта, вскрываются один раз в 6 месяцев с момента их запуска или досрочно при неисправности учетных частей снаряда.
33. При замене одного аппарата другим конечные показания счетчиков со снятого аппарата переносятся на вновь установленный.
34. Аппарат монтируется на специальном постаменте, который закрепляется на специальном металлическом каркасе с обеспечением устойчивого положения аппарата и исключением его вибрации.
35. Высота постамента над полом до верхней площадки обеспечивает обслуживание аппарата. На постамент устанавливается противень. При установке аппарата со всех сторон противня оставляется пространство не менее 50 миллиметров. В днище противня предусматриваются отверстия для крепежных болтов и установки воронки или короба с припаянной трубкой для отвода спирта, поступающего через сифонную и отводную трубку аппарата.
36. Под постаментом устанавливается металлический бачок или стеклянный бутыль (отводные чаны) вместимостью 1-3 дал для накопления спирта, поступающего из сифонной и отводной трубок аппарата.
37. Металлический бачок оборудуется щупом для определения наличия спирта в нем. Щуп на внутреннем конце имеет утолщение, препятствующее его выходу из бачка.
38. Бачок или бутыль имеет приспособление для наложения пломб (кроме электронных).
39. Бутыль подлежит надежной защите от повреждений (кроме электронных).
40. Установка аппарата на постамент (кроме электронных) производится так, чтобы крепежные болты прошли через отверстия в приливах платформы, а сифонная и отводная трубки находились над воронкой. После закрепления аппарата болтами проверяется горизонтальность его установки. Отклонение допускается до 2о.
41. Между холодильником спирта и аппаратом размещается смотровой фонарь. Смотровой фонарь служит для наблюдения за ходом отбора спирта. По установленному в смотровом фонаре термометру и спиртометру определяется концентрация и температура вырабатываемого спирта.

31. Беру құралдары мен аппараттарды жеткізуді, орнатуды, жөндеуді (ағымдағы және күрделi), оларға қосалқы бөлшектердi сатып алуды спирт өндiрушi ұйымдар жүргiзедi.
32. Аппараттарға ағымдағы жөндеу, тазалау, аппараттың кінәратын жол берілетін деңгейге дейін жеткізу (бұдан әрі – юстировкалау) және метрологиялық тексеру мынадай мерзiмдерде жасалады:
1) спирт өндiрушi ұйымдарда орнатылған аппараттар олар іске қосылған сәттен бастап алты айда бiр рет ашылады;
2) сусыз спирттiң мөлшерiн есептеуде +/-0,5% аса ауытқушылық болған кезде аппараттар мерзiмiнен бұрын ашылады;
3) спирттiң бас фракциясының мөлшерiн өлшеу үшiн орнатылған аппараттар іске қосылған сәтінен бастап 6 айда бiр рет немесе снарядтың есептеу бөлшектерi бұзылған кезде мерзiмiнен бұрын ашылады.
33. Бiр аппаратты екiншi аппаратпен ауыстырған кезде алынған аппараттан есептеуiштердің соңғы көрсеткіштері жаңадан орнатылған аппаратқа көшіріледі.
34. Аппарат орнықты қалыпты қамтамасыз ете отырып және оның тербелісін болдырмайтындай етіп арнайы металл қаңқаға бекітілетін арнайы постаменттерге орнатылады.
35. Постаменттің еденнен жоғарғы алаңшаға дейiнгi биiктiгi аппараттың қалыпты қызмет көрсетуiн қамтамасыз етедi. Постаментке таба орнатылады. Аппаратты орнату кезiнде табаның барлық жағынан кемiнде 50 миллиметр кеңiстiк қалдырылады. Табаның түбiнде бекiту болттарына және аппараттың сифон және бөлу түтікшелері арқылы түсетін спиртті бөлуге арналған дәнекерленген түтiкшесi бар шұңқыр немесе қорап үшiн тесiктер көзделедi.
36. Постаменттің астына аппараттың сифон және бөлу түтiкшелерiнен келіп түсетiн спиртті жинауға арналған сыйымдылығы 1-3 дал болатын металл бак немесе шыны шөлмек (бөлу күбілері) орнатылады.
37. Металл бак онда спирттiң бар-жоғын анықтауға арналған қуыс бұрғымен жабдықталады. Қуыс бұрғының iшкi түбiнде оның бактен шығуына кедергi жасайтын қалыңдамасы болуы тиiс.
38. Бак немесе шөлмек пломбы салу үшiн бейім болады (электрондықтан басқа).
39. Шөлмек бүлiнуден берiк қорғалуы (электрондықтан басқа) тиiс.
40. Аппаратты (электрондықтан басқа) постаментке орнату бекiту болттары платформаның иiрiмдерiндегi тесiк арқылы өтетiндей, ал сифон және бөлу түтiкшелерi шұңқырдың үстiнде болатындай етiп жүргізiледi. Аппаратты болттармен бекiткен соң оның орнатылуының көлбеулiгі тексерiледi. 2 о-қа дейiн ауытқуға жол берiледi.
41. Спирт тоңазытқышы мен аппараттың арасында қарау шамы орналасады. Қарау шамы спирттi iрiктеп алудың барысын байқау үшiн қызмет етедi. Қарау шамында орнатылған термометр мен спиртометр бойынша өндiрiлетiн спирттiң шоғырлануы мен температурасы айқындалады.

42. Для исключения влияния окружающей среды спиртопровод от холодильника спирта до смотрового фонаря надежно теплоизолируется.
43. Уклон спиртопроводов от смотрового фонаря до спиртоприемника в сливном отделении обеспечивает проход спирта при максимальном отборе и имеет уклон от 2 до 10О.
44. Установка аппарата производится в соответствии с техническим описанием, инструкцией по эксплуатации, методам и средствам проверки, паспортом аппарата.
45. После установки аппарата на постамент производится разборка, чистка и смазка деталей и узлов аппарата, при этом отбор спирта прекращается. В случае наличия в аппаратном отделении резервного аппарата, спирт пропускается через него.
После сборки аппарата спиртометрический механизм подлежит юстировке и проверке его метрологических характеристик.
46. После юстировки и сборки аппарата и подсоединения его к спиртопроводу в приемный цилиндр заливается спирт выше уровня верхнего барботера на 2-3 сантиметра. Спирт для этой цели в количестве 1,8 дал выписывается и оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
47. Юстировка весового квадранта производится при помощи трех пар гирек: «100», «80» и «50». Масса каждой пары гирек равна разности между массой поплавка и массой вытесненного количества безводного спирта, водноспиртового раствора 80 % и 50 % (по объему соответственно).
48. Юстировка проводится по следующей методике:
1) на крестовину подвесного прибора навешиваются гирьки «100». Вращением горизонтальной юстировочной гирьки весового квадранта риска наконечника указательной стрелки доводится до совпадения с отметкой 100 на спиртометрической шкале;
2) вместо гирек «100» навешиваются гирьки «50». Вращением измерительного барабана шкалу осторожно доводят до стрелки и наблюдают совпадет ли отметка 50 на шкале с риской на наконечнике стрелки. В случае несовпадения отметки 50 на шкале с риской на наконечнике стрелки устанавливают точное совпадение риски с отметкой посредством поворота вертикальной юстировочной гирьки;
3) вновь проверяется совпадение риски с отметкой 100. Попеременное навешивание гирьки «100» и «50» продолжается до тех пор, пока не будет достигнуто полное совпадение в обеих точках;
4) при навешанной гирьке «80» проверяется совпадение риски с отметкой 80 шкалы. При невозможности достигнуть совпадения на всех трех точках, весовой квадрант юстируется при гирьках «100» и «80» без отклонений, а в отметке «50» допускается отклонение +/- 2 зубца;

42. Қоршаған ортаның әсерiн болдырмау үшiн спирт құбыры спирт тоңазытқышынан қарау шамына дейiн жылу оқшаулағышпен мығым оқшауланады.
43. Спирт құбырының қарау шамынан спирт қабылдағышқа дейiнгі еңiстiгi құю бөлiмiнде спирт барынша көп iрiктелген кезде өтуiн қамтамасыз етеді және 2-ден 10 о-қа дейiн еңiс болады.
44. Аппаратты орнату техникалық сипаттамаға, пайдалану нұсқаулығына, тексеру әдiстерi мен құралдарына, аппарат паспорттына сәйкес жүргiзiледi.
45. Аппарат постаментке орнатылғаннан кейін аппараттың детальдары мен тораптарын бөлшектеп алу, тазалау және майлау жүргiзіледi, бұл ретте спиртті іріктеу тоқтатылады. Аппарат бөлiмiнде резервтiк аппарат болған жағдайда спирт сол арқылы босатылады.
Аппарат жиналған соң спиртометрикалық механизм юстировкалануы және оның метрологиялық сипаттамалары тексерілуі тиіс.
46. Аппарат юстировкаланғаннан кейін және жиналғаннан және ол спирт құбырына қосылғаннан соң қабылдау цилиндрiне жоғарғы барботердiң деңгейiнен 2-3 сантиметр жоғары болатындай деңгейде спирт құйылады. Осы мақсат үшiн 1,8 дал мөлшерiнде спирт осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда жазып беріледі және ресiмделедi.
47. Таразы квадрантын юстировкалау "100", "80" және "50" үш жұп гiрлердiң көмегiмен жүргiзiледi. Әрбiр жұп гірдiң массасы қалтқының массасы мен сусыз спирттiң ығыстырылып шығарылған массасының, 80% және 50% сулы спирт ерiтiндiсiнiң (тиiсiнше көлемi бойынша) массасының айырмашылығына тең.
48. Юстировкалау мынадай әдістеме бойынша жүргiзiледi:
1) ілмелі аспаптың айқаспасына "100" гiрлерi iлiнедi. Таразы квадрантының көлбеу юстировкалау гірінің айналуымен сiлтеме көрсеткiш ұшының тәуекелi спиртометрикалық шәкiлде 100 белгiсiмен сәйкес келгенге дейiн жүргiзiледi;
2) "100" гiрлерiнің орнына "50" гiрлерi iлiнедi. Өлшеу барабанын айналдыра отырып шәкiлдi бiртiндеп көрсеткiшке дейiн жеткiзедi және 50 белгiсi шәкiлде көрсеткiштiң ұшындағы тәуекелмен сай келетiн-келмейтiндiгiн бақылайды. Егер 50 белгісі көрсеткiштiң ұшындағы тәуекелмен сәйкес келмеген жағдайда тiк юстировкалау гірiнiң бұрылысы арқылы тәуекелдiң 50 белгiсiмен дәл келуi анықталады;
3) тәуекелдiң 100 белгiсiмен сәйкес келуi тағы да тексерiледi.
"100" және "50" гiрлерiн алма-кезек iлу екi нүктеде де толық сәйкес болуға қол жеткiзiлгенге дейiн жалғастырылады;
4) iлiнген "80" гірлерi кезiнде тәуекелдiң шәкiлдiң 80 белгiсiмен сәйкес келуi тексерiледi. Барлық үш нүктеде сәйкес келтiруге қол жеткiзу мүмкiн болмаған кезде таразы квадранты "100" және "80" гiрлерiнде ауытқусыз юстировкаланады, ал "50" белгiсiнде +/-2 тiске ауытқуға жол берiледi;

5) перед началом производственного сезона на счетчиках аппарата устанавливаются нулевые цифры.
49. Правильность действия спиртометрического механизма проверяется по ведущему колесу. Вращение порожнего барабана при проведении проверки осуществляется вручную.
50. Проверка правильности действия спиртометрического механизма по ведущему колесу проводится по следующей методике:
1) на крестовину подвесного прибора навешиваются юстировочные гирьки «100». Измерительный барабан устанавливается в исходное положение так, чтобы радиальный шов находился в вертикальном положении, ролик эксцентрика при этом должен занимать положение на верхней площадке одной из лопастей розетки. Одна из десяти рисок обода ведущего колеса устанавливается против нулевого деления нониуса, который предварительно закрепляется верхним винтом неподвижного тормозного механизма;
2) барабан плавно справа налево вращают рукой, избегая ударов шкалы об указательную стрелку и ролика о лопасти розетки. После 10 «выливаний», считая каждое «выливание» от одного исходного положения до другого, наблюдают точно ли совпала риска обода с нулевым делением нониуса. Отклонение допускается на +/- 2 мм.
Проверка, указанная в настоящем пункте производится при гирьках «80» с числом «выливаний» 25 раз. Соответственно и отклонение по нониусу допускается +/- 5 мм.
В случае превышения отклонений от допустимого ошибку исправляют поворотом оси эксцентрика. В случае наличия различных показаний при повторных проверках счета по ведущему колесу вращение барабана осуществляется пропуском через него воды.
51. Определение погрешности при измерении концентрации водноспиртового раствора при помощи поплавка производится в тех случаях, когда при правильной юстировке спиртометрического механизма аппарат дает неправильные показания при учете безводного спирта. Испытание поплавка производится в приемном цилиндре при температуре спирта 20о С (+/- 0,5о С).
52. Поплавок погружается в водноспиртовой раствор и подвешивается на проволоке к подвесному прибору. При периодическом перемешивании спирта поплавок выдерживается в течение 35-40 минут с момента его погружения.
53. Вращением измерительного барабана спиртометрическую шкалу подводят до соприкосновения с указательной стрелкой. Определяют точку соприкосновения шкалы с чертой наконечника стрелки. При определении концентрации спирта принимается во внимание не только деление, обозначенное на шкале цифрами, но и спиртометрическое значение каждого интервала между зубцами, считая от черты наконечника до значимой ближайшей черты на шкале вверх или вниз.
В приложении 4 к настоящим Правилам приведены спиртометрические значения интервалов между зубцами шкалы при различных диапазонах.

5) өндiрiстiк маусым басталар алдында аппараттың есептеуiштерiне нөлдiк цифрлар қойылады.
49. Спиртометрикалық механизм жұмыс iстеуiнiң дұрыстығы жетекшi дөңгелек бойынша тексерiледi. Тексеру жүргiзу кезiнде бос барабанның айналысы қолмен жүзеге асырылады.
50. Жетекшi дөңгелек бойынша спиртометрикалық механизм жұмыс iстеуiнiң дұрыстығын тексеру мынадай әдiстеме бойынша жүргiзiледi:
1) ілмелі аспаптың айқаспасына "100" юстировкалау гiрлерi iлiнедi. Өлшеуiш барабан бастапқы күйiне радиалды жапсар тiк күйде болатындай етiп орнатылады, бұл ретте эксцентриктiң ролигi розеткалар қалақтарының бiрiнде жоғарғы алаңшада орын алуы тиiс. Жетекшi дөңгелектің доғасының он тәуекелiнiң бiрi жылжымайтын тежегіш механизмінің жоғарғы винтімен алдын ала бекітілетін нониустың нөлдiк бөлiнiсiне қарсы орнатылады;
2) барабан шәкілдің сiлтеме көрсеткiшке және роликтің розетка қалағына соғылыуын болдырмай, қолмен оңнан солға қарай жайлап айналады. 10 "құйылудан" соң әрбiр "құйылуды" бастапқы күйiнен өзгесiне дейiн санай отырып, доғаның тәуекелi нониустың нөлдiк бөлiнiсiмен сәйкес келген-келмегендiгiн байқайды. +/-2 мм ауытқушылыққа жол берiледi.
Осы тармақта көрсетілген тексеру "80" гiрлерi кезiнде, 25 рет "құйылулар" санымен жүргізiледi. Тиісінше нониус бойынша +/-5 мм ауытқуға жол берiледi.
Жол берiлетiн шектен ауытқу асып кеткен жағдайда қателiктi эксцентриктiң бiлiгiн бұрумен түзейдi. Әртүрлі көрсеткіштер болған жағдайда қайта тексерулер кезінде жетекшi дөңгелек бойынша барабанның айналуы ол арқылы суды жiберіле отырып жүзеге асырылады.
51. Қалтқының көмегiмен сулы спирт ерiтiндiсінiң қойыртпағы өзгерген кезде кiнәратты айқындау спиртометрикалық механизмді дұрыс юстировкалау кезiнде аппарат сусыз спирттi есептеуде дұрыс емес көрсеткiштер берген жағдайларда жүргiзiледi. Қалтқыны сынақтан өткiзу спирттiң 20C (+/-0,5С) температурасы кезiнде қабылдау цилиндрiнде жүргiзiледi.
52. Қалтқы сулы спирт ерiтiндiсіне батырылады және ілмелі аспапқа сыммен iлiнедi. Спирттi мезгiл сайын араластыру кезiнде қалтқы батырылғаннан бастап 35-40 минут бойы ұсталады.
53. Өлшеуiш барабанды айналдыра отырып спиртометрикалық шәкiлдi сiлтеме көрсеткiшпен түйiскенге дейiн келтiредi. Шәкiлдiң сiлтеменiң ұштығы шегiмен түйiсу нүктесiн айқындайды. Спирттiң қойыртпағын айқындау кезiнде шәкiлде сандармен белгiленген бөлiнiстер ғана емес, шәкiлде жоғары немесе төмен ұштықтың шегінен ең жақын елеулi шегіне дейiн санай отырып, тiстердiң арасындағы әрбiр аралықтың спиртометрикалық мәнi де назарға алынады.
Осы Қағидаларға 4-қосымшада түрлi диапазондар кезіндегі шәкiл тiстерiнiң арасындағы аралықтардың спиртометрикалық мәндерi келтірілген.

54. После отсчета результатов показаний стрелки на шкале из зоны нахождения поплавка трубкой отбирается спирт в стеклянный цилиндр и определяется его концентрация.
55. Не допускается относительная погрешность в показаниях концентрации спирта по поплавку свыше +/- 0,2 %.
Пример расчета относительной погрешности в измерении концентрации спирта:
точка соприкосновения черты наконечника стрелки со спиртометрической шкалой – 95,0 и выше 6 зубцов. По таблице согласно приложению 4 к настоящим Правилам находится спиртометрическое значение расстояния между зубцами в диапазоне между 97,5 и 95,0 % – 0,16 %. Концентрация спирта, определенная при помощи поплавка составит:
95,0 + 6 х 0,16 = 95,96 %.
Концентрация спирта в цилиндре при измерении составило 96,0 %. Соответственно относительная погрешность в измерении концентрации спирта при помощи поплавка составит:
(95,96 - 96,0) х 100
--------------------- = - 0,04 %.
95,96
56. При получении относительной погрешности более +/- 0,2 % поплавок признается неисправным и подлежит списанию.
57. Расчет спиртометрического механизма производится для измерения концентрации водноспиртового раствора при температуре 20 СО, температура поступающего в аппарат спирта в пределах от 4о С до 30о С.
58. Для правильного измерения количества безводного спирта необходимо в спиртометрический механизм ввести изменения настройки температуры посредством перестановки эксцентрика.
59. При условии охлаждения спирта артезианской водой изменения настройки температуры рассчитываются и вводятся в спиртометрический аппарат один раз в год.
60. При применении речной (прудовой) воды или с централизованной сети изменения настроек температуры рассчитываются и вводятся в аппарат каждый раз при изменении температуры спирта на 5о С-8о С.
61. Температура спирта определяется по записям аппаратчиков в журнале учета выработки спирта ректификованного по показаниям спиртоизмеряющих аппаратов по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – форма П-21). За 5–6 предыдущих суток до проведения юстировки производится выборка результатов почасовой записи температуры спирта и рассчитывается средняя величина.
Расчет изменения настроек температуры производится при помощи таблиц согласно приложениям 67 к настоящим Правилам.
62. Основанием для расчета коэффициента изменений настроек температуры на температуру протекающего через аппарат спирта при данной концентрации являются величины относительной расчетной погрешности спиртометрического механизма в учете количества безводного спирта указанные в таблице согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
В случае выражения концентрации спирта дробным числом величина относительной погрешности находится следующим образом:
концентрация водноспиртового раствора, поступающего в аппарат, равна 96,3 %, и среднее значение температуры 10о С. Для определения относительной расчетной погрешности аппарата по таблице находится значение погрешности при температуре 10о С и концентрации 96,0 - минус 1,02; 97,0 минус 1,03; 96,3 - Х.

54. Шәкiлдегi сiлтеме көрсеткiштері нәтижелерiн есептегеннен кейін қалтқы орналасқан аймақтан түтікшемен спирт шыны цилиндрге алынады және оның қойыртпағы айқындалады.
55. Қалтқы бойынша спирттiң қойыртпағының көрсеткіштерінде салыстырмалы кінәраттықтың +(-) 0,2 %-дан асуына жол берілмейді.
Спирт қойыртпағын өлшеудегі салыстырмалы кінәраттық есебінің үлгісі:
көрсеткiш ұшының шегiнiң спиртометрикалық шәкiлмен түйiсу нүктесi 95,0 және 6 тiстен жоғары. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес кесте бойынша 97,5 және 95,0% - 0,16% арасындағы диапазонда тiстердiң аралығындағы арақашықтықтың спиртометрикалық мәнiн табамыз. Қалтқының көмегiмен айқындалған спирт қойыртпағы мынаны құрайды:
95,0 + 6 x 0,16 = 95,96%.
Өлшеу кезiнде цилиндрдегi спирт қойыртпағы 96,0% құрайды. Тиісінше қалтқының көмегiмен спирт қойыртпағын өлшеуде салыстырмалы кiнәрат мынаны құрайды:
(95,96 - 96,0) х 100
--------------------- = - 0,04%.
95,96
56. +(-) 0,2% астам салыстырмалы кiнәрат алынған кезде қалтқы ақаулы деп танылады және есептен шығарылуға жатады.
57. Спиртометрикалық механизмнiң есебi 20Со температура, аппаратқа келiп түсетiн спирттiң температурасы 4Со-тан 30Со-қа дейінгі шекте болған кезде сулы спирт ерітіндісінің қойыртпағын өлшеу үшін жүргізіледі.
58. Сусыз спирттiң мөлшерiн дұрыс өлшеу үшiн спиртометрикалық механизмге эксцентриктi қайта қою арқылы температураның күйге келтірілуін өлшеуді енгiзу қажет.
59. Спирттi артезиан суымен салқындату шартында температураны күйге келтірілуінің өзгеруі спиртометрикалық аппаратқа жылына бiр рет есептелiнедi және енгiзiледi.
60. Өзен (тоған) немесе орталықтандырылған желi суын қолданған кезде температураның күйге келтірілуінің өзгеруі спирт температурасы
5Со - 8Со-қа өзгерген сайын есептеледi және аппаратқа енгiзiледi.
61. Спирттiң температурасы аппаратшылардың спирт өлшегіш аппараттардың көрсеткіштері бойынша тазаланған спирт шығаруды есепке алу осы Қағидаларға 5-қосымшаға (бұдан әрі – П-21-нысаны) сәйкес журналындағы жазбалары бойынша айқындалады. Юстировкалау жүргiзудің алдындағы 5-6 тәулiк бұрын спирт температурасының сағат сайынғы жазбасын юстировкалау нәтижелерi жүргiзiледi және орташа шама есептеп шығарылады.
Температураны күйге келтірілуінің өзгеруінің есебi осы Қағидаларға 6, 7-қосымшаларға сәйкес кестелердің көмегiмен жүргiзiледi.
62. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес кестеде көрсетілген сусыз спирттiң мөлшерiн есептеудегi спиртометрикалық тетiктiң салыстырмалы есептiк кiнаратының шамасы, осы шоғырлану кезiнде спирт аппараты арқылы өтетiн температураның түзету коэффициентiнiң есебi үшiн негiз болып табылады.
Егер спирт қойыртпағы бөлшек санмен берiлген жағдайда, салыстырмалы кiнараттық шамасы мынадай түрде табылады:
аппаратқа келiп түсетiн сулы спирт ерiтiндiсінiң шоғыры 96,3 %-ке тең және температураның орташа мәнi 10Cо. Кесте бойынша аппараттың салыстырмалы есептiк кiнәратын айқындау үшiн 10Cо температура және 96,0-алу 1,02 шоғыр кезiндегi кiнәраттың мәнiн табамыз; 97,0-минус
1,03; 96,3-X,

-1,03 - X   = -1,03 - (-1,02); X = -1,02 %.
-----------   ----------------
97,0 - 96,3     97,0 - 96,0
Следовательно, при прохождении через аппарат водноспиртового раствора с температурой 10 СО и концентрацией 96,3 % (по объему) погрешность измерения составит минус 1,02 %.
63. После определения относительной расчетной ошибки спиртометрического механизма по температуре измеряемого спирта определяется количество необходимых поворотов оси эксцентрика по делениям шкалы эксцентрика для исключения ошибки в измерении количества безводного спирта согласно приложению 7 к настоящим Правилам. При этом у аппаратов, установленных в организациях-производителях спирта, шкала эксцентрика обозначается цифрами.

-1,03 - X = -1,03 - (-1,02); X = -1,02%.
----------- ----------------
,0 - 96,3 97,0 - 96,0
Демек, 10Cо температурада және 96,3% (көлемi бойынша) қойыртпағымен сулы-спирттi ерiтiндi аппарат арқылы өткен кезде өлшеу кінәраттығы минус 1,02% құрайды.
63. Өлшенетiн спирттiң температурасы бойынша спиртометрикалық механизмнiң салыстырмалы есептiк қателiгi айқындалғаннан кейін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес сусыз спирттiң мөлшерiн өлшеуде қатеге жол бермеу үшiн эксцентрик шәкілін бөлу бойынша эксцентрик бiлiгiнің қажетті бұрылыстар саны айқындалады. Бұл ретте спирттi өндiрушi ұйымдарда орнатылған аппараттарда эксцентриктiң шәкiлi сандармен белгiленедi.

64. Цифровое значение черты отсчета риски эксцентрика аппаратов при температуре спирта 20о С рассчитывается организацией-изготовителем аппарата и фиксируется в паспорте аппарата.
Цифровое значение черты отсчета риски эксцентрика аппаратов при температуре спирта 20о С располагается на делении 15 циферблата эксцентрика.
65. Проверкой показаний по ведущему колесу аппарата определяется деление циферблата эксцентрика напротив риски обода, принимаемое за отметку отсчета.
66. При вводе изменений настроек в спиртометрический механизм (кроме температурной) учитывается величина отклонения при проверке по ведущему колесу и погрешности измерения концентрации спирта поплавком.
67. Для определения общей расчетной погрешности аппарата находятся погрешности:
при проверке по ведущему колесу;
по поплавку;
по температуре.
Пример определения общей расчетной погрешности аппарата:
Погрешность при проверке по ведущему колесу. При гирьках «100» получили + 1. По таблице согласно приложению 7 к настоящим Правилам определяется величина изменений настроек на делении шкалы 15. Она составляет 1 х 0,24 = 0,24 %.
Погрешность по поплавку. Принимаются результаты расчета примера по пункту 55. Погрешность измерения концентрации спирта при помощи поплавка составило минус 0,04 %.
Погрешность по температуре спирта. По журналу по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам за последние 5 суток работы определяется, что температура в смотровом фонаре колебалась в пределах 9ОС– 11ОС. Принимается средняя температура равная 10ОС. По сливным талонам определяется, что средняя концентрация водноспиртового раствора за последние 4 – 5 измерений при передаче спирта составила 96,4 %. По таблице согласно приложению 3 к настоящим Правилам определяется относительная погрешность аппарата в показаниях безводного спирта при температуре 10О С:
-1,03 - Х = -1,03 -(-1,02); Х = -1,02.
------------   --------------
97,0 - 96,4     97,0 - 96,0
Общая расчетная погрешность составляет:
0,24 + (-0,04) + (-1,02) = минус 0,82 %.
68. По таблице согласно приложению 7 к настоящим Правилам определяется количество делений поворотов оси эксцентрика для исключения расчетной погрешности в измерении количества безводного спирта. Для данного случая поворот оси эксцентрика производится в сторону возрастания цифр.
По таблице согласно приложению 7 к настоящим Правилам производится отсчет от деления 15.
Значение изменений настроек для спирта между делениями от 15 до 16,75 составляет 0,84 %.
Для исключения расчетной погрешности при измерении спирта-ректификата ось эксцентрика устанавливается в середине между делениями 16,5 и 17,0, то есть на 16,75.

64. Спирттiң температурасы 20Cо кезiнде аппараттардың эксцентрик тәуекелiн есептеу шегiнiң сандық мәнiн аппаратты жасаушы ұйым есептейдi және аппарат паспортында тiркеледi.
Спирттiң температурасы 20Cо кезiнде аппараттардың эксцентрик тәуекелiн есептеу шегінің сандық мәнi эксцентриктiң 15 циферблатына бөлiнiп орналасады.
65. Аппараттың жетекшi дөңгелегі бойынша көрсеткiштердi тексеру арқылы есептеудiң белгiсi ретiнде қабылданатын доға тәуекелiне қарама-қарсы эксцентрик циферблатының бөлiнiсi айқындалады.
66. Спиртометрикалық механизмге өзгерістер енгiзу кезінде (температуралықтан басқа) жетекшi дөңгелек бойынша тексеру кезіндегi ауытқу шамасы мен спирт қойыртпағын қалтқымен өлшеудiң кiнәраттығы ескерiледi.
67. Аппараттың жалпы есептiк кiнәраттығын айқындау:
жетекшi дөңгелек бойынша тексеру кезiнде;
қалтқы бойынша;
температура бойынша кінараттықта болады.
Аппараттың жалпы есептiк кiнәраттығын айқындау үлгісі:
Жетекшi дөңгелек бойынша тексеру кезiндегi кiнәраттық. "100" гiрлерi кезiнде + 1 алдық. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кесте бойынша шәкiлдi 15-ке бөлуде күйге келтіру өзгерісінің шамасы айқындалады. Ол 1 x 0,24 = 0,24% құрайды.
Қалтқы бойынша кiнәраттық. 55-тармақ бойынша мысал есебінің нәтижелерi қабылданады. Қалтқының көмегiмен спирт қойыртпағы өлшемiнің кiнәраттығы минус 0,04% құрады.
Спирт температурасы бойынша кiнәраттық. Осы Қағидаларға
5-қосымшаға сәйкес нысандағы журнал бойынша жұмыстың соңғы
5 тәулiгiнде қарау шамындағы температура 9Cо-11Cо шектерiнде ауытқығаны айқындалады. 10Со-қа тең болатын орташа температура қабылданады. Құю талондары бойынша сулы спиртті ерiтiндiнiң орташа қойыртпағы соңғы 4-5 өзгерістерінде спирттi беру кезiнде 96,4% құрайтыны айқындалады. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес кесте бойынша 10Со температура кезіндегі сусыз спирттiң көрсеткiштерiнде аппараттың салыстырмалы кiнәраттығы айқындалады:
-1,03 - Х = -1,03 -(-1,02); Х = -1,02.
------------ --------------
,0 - 96,4 97,0 - 96,0
Жалпы есептiк кiнәраттық мынаны құрайды:
0,24+(-0,04)+(-1,02) = минус 0.82%.
68. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кесте бойынша сусыз спирттiң мөлшерiн өлшеуде есептiк кiнәраттықты болдырмау үшiн эксцентрик бiлiгiнің бұрылыстарын бөлу саны айқындалады. Бұл жағдайда эксцентрик бiлiгiн бұру сандардың өсуі жағына қарай жүргізiледi.
Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес кесте бойынша 15 бөлiнiстен есептеу жүргiзiледi.
Спирт үшiн 15-тен 16,75-ке дейiнгi бөлiнiстер аралығындағы күйге келтіру өзгерістерінiң мәнi 0,84% құрайды.
Спирт айырғышты өлшеу кезiнде есептiк кiнәраттықты болдырмау үшiн эксцентриктiң бiлiгі 16,5 және 17,0 бөлiнiстерi аралығының ортасына, яғни 16,75-кe қойылады.

69. После ввода в спиртометрический механизм изменений настройки, в приемный цилиндр заливается спирт и в него опускается поплавок, который подвешивается на кольцо подвесного прибора. Температура водноспиртового раствора в приемном цилиндре должна быть равна рабочей. Поплавок принимает температуру спирта.
70. На аппарат устанавливаются оба счетчика, записываются их показания с точностью 0,1 дал по счетчику безводного спирта и 0,5 дал по счетчику спирта.
71. Счетчик аппарата имеет пять оконцев. Через каждое из них видна одна или две цифры. В последнем случае читается меньшая цифра. Цифра «0», как завершающая десяток, больше «9». Счетчик безводного спирта учитывает спирт в даллах и в литрах.
72. В отобранной из цилиндра порции спирта определяется концентрация и температура спирта. По таблице согласно приложения 5 к настоящим Правилам находится множитель.
По найденным множителям определяется погрешность аппарата по следующей формуле:
С = (Mс - Мт) х 100,
где Mс – множитель, определенный по счетчикам,
Мт – множитель, определенный по таблице,
С – погрешность аппарата, %.
73. Для определения погрешности аппарата проводится не менее трех проверок работы спиртометрического механизма, при этом допустимое среднее арифметическое значение погрешности аппарата от найденных не должно составлять более +/- 0,2 %.
Пример расчета среднего арифметического значения погрешности аппарата:
температура в цилиндре – 10О С, концентрация водноспиртового раствора – 96,5 %. Множитель, найденный по таблице согласно приложению 5 к настоящим Правилам, составляет Мт = 0,9754. При вращении барабана результаты по счетчикам составили:
безводного спирта, дал 24,4     26,3     22,9
спирта, дал            25       27       23,5
множители по аппарату: 0,9760   0,9741   0,9745
Среднее арифметическое значение множителя для аппарата:
Мс = 2,9246:3 = 0,9749, погрешность составит:
С = (0,9749 - 0,9754) х 100 = - 0,0005 х 100 = - 0,05.
Полученный результат в пределах норм погрешности.
74. Весь вырабатываемый спирт и головная фракция спирта самотеком поступают в спиртоприемники сливного отделения через аппараты.
75. Для каждого аппарата в сливном отделении устанавливаются основной и дополнительный спиртоприемники.
76. Объем основных спиртоприемников обеспечивает накопление спирта, из расчета двухсуточной мощности, установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установки, а дополнительной - из расчета односменной выработки.
77. Налив спирта в спиртоприемники осуществляется через верхний трубопровод, их днища имеют наклон в сторону сливного трубопровода, обеспечивающий полный выход спирта. Крышка основного спиртоприемника оборудуется люками для отбора проб, замера уровня спирта, осмотра и чистки. На крышке также устанавливаются приборы автоматической сигнализации предельного уровня наполнения с выводом сигнала к рабочему месту аппаратчика.

69. Спиртометрикалық механизмге күйге келтіруді өзгерту енгiзілгеннен кейін қабылдау цилиндріне спирт құйылады және оған қалтқы түсiріледi, ол аспалы прибордың сақинасына iлiнедi. Сулы спирттi ерiтiндiнiң қабылдау цилиндрiндегі температурасы жұмыс күйiндегiсiне тең болуы тиіс. Қалтқы спирттiң температурасын қабылдайды.
70. Аппаратқа екi есептеуiш орнатылады, олардың көрсеткiштерi сусыз спирт есептеуiші бойынша 0,1 дал және спирт есептеуiш бойынша 0,5 дал дәлдiкпен жазылады.
71. Аппарат есептеуiшінің бес тесiкшесі болады. Әр тесiкшеден бiр немесе екi сан көрiнедi. Соңғы жағдайда ең кiшi сан оқылады. "0" саны ондықтың аяғы ретінде "9" санынан үлкен. Сусыз спирт есептеуiшi спирт далда және литрде ескеріледі.
72. Цилиндрден іріктелген спирт порциясында спирт қойыртпағы және температурасы айқындалады. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кесте бойынша көбейткiш болады.
Табылған көбейткiштер бойынша мынадай формула бойынша аппараттың кiнәраттығы айқындалады:
С = (Ке - |Кк) x 100,
мұндағы Ке – есептегiштер бойынша айқындалған көбейткiш,
Кк – кесте бойынша айқындалған көбейткiш,
С – аппараттың кiнәраттығы, %.
73. Аппараттың кiнәраттығын айқындау үшiн спиртометрикалық механизм жұмысына кемінде үш тексеру жүргізіледі, бұл ретте жол берілетін аппарат кiнәраттығының орташа арифметикалық мәнi табылған мәнiнен +(-) 0,2% аспауға тиіс.
Аппарат кiнәраттығының орташа арифметикалық мәнiн есептеу үлгісі:
цилиндрдегi температура - 10C, сулы спирттi ерiтiндiнiң қойыртпағы - 96,5%. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес кесте бойынша табылған көбейткiш Кк = 0,9754. Барабанның айналуы кезiнде есептеуiштер бойынша нәтижелер мынаны құрады:
сусыз спирттiкi, дал 24,4 26,3 22,9
спирттiкi, дал 25 27 23,5
аппарат бойынша көбейткiштер: 0,9760 9741,0 0,9745
Аппарат үшiн көбейткiштiң орташа арифметикалық мәнi:
Ке = 2,9246 : 3 = 0,9749, кiнәраттық мынаны құрайды:
С = (0,9749 - 0,9754) х 100 = -0,0005 х 100 = -0,05
Алынған нәтиже кiнәраттық нормалары шегінде.
74. Бүкiл өндiрiлетiн спирт және спирттiң бас фракциясы өз бетiмен ағып құю бөлiмiнiң спирт қабылдағыштарына аппараттар арқылы келiп түседi.
75. Құю бөлiмiндегі әрбiр аппарат үшiн негiзгi және қосымша спирт қабылдағыш орнатылады.
76. Негiзгi спирт қабылдағыштардың көлемi боза айыратын (боза айдайтын) қондырғымен белгіленген екi тәулiктiк қуат есебімен, ал қосымша спирт қабылдағыштардың көлемi - бiр ауысымдық өндiру есебімен спирттiң жиналуын қамтамасыз етедi.
77. Спирт қабылдағыштарға спирттің құйылуы жоғарғы құбыр желiсi арқылы жүзеге асырылады, олардың түбi спирттiң толық шығуын қамтамасыз ететiн құбыр желiсiнiң құйылу жағына қарай еңіс. Негiзгi спирт қабылдағыштың қақпағы сынамаларды іріктеу, спирт деңгейiн өлшеу, қарау және тазалау үшiн люктармен жарақтандырылады. Сондай-ақ қақпақта аппаратшының жұмыс орнына белгi шығарумен, толтырудың шектi деңгейiнің автоматты дабыл беру аспаптары орнатылады.

78. Ежегодно перед началом работ спиртоприемники очищаются от осадков грязи и ржавчины, заливаются водой и проверяются на герметичность с последующим составлением комиссией в организации - производителе спирта акта произвольной формы. Поверка спиртоприемников осуществляется организацией-производителем спирта один раз в 4 года.
79. При приемке и передаче спирт должен измеряться металлическими мерниками вместимостью от 0,5 до 1000 дал.
80. В сливном отделении мерники и спиртоприемники устанавливаются на прочном фундаменте. При изменении положения или деформация влечет повторную поверку. Количество и типы эксплуатируемых мерников принимаются из расчета суточной мощности, установленной брагоректификационной (брагоперегонной) установкой.
81. Для определения температуры спирта в мернике против одного из смотровых стекол устанавливаются два поверенных организациями в области технического регулирования термометра, с ценой деления 0,1ОС.
82. Учет количества спирта производится по номинальной вместимости мерников, установленной последней поверкой. Измерение водноспиртового раствора в горизонтальном бесшкальном мернике допускается в объеме полной вместимости, в цилиндрическом шкальном мернике – в долях градуировочной шкалы.
83. Действительный объем спирта определяется с учетом изменений настроек на объемное расширение металлических мерников, указанных в приложении 8 к настоящим Правилам.
84. Не допускается использование мерников в качестве спиртоприемников.
85. Не допускается использование сливного отделения в качестве спиртохранилища.
86. Ежедневно на начало производственных суток производится передача спирта из сливного отделения в спиртохранилище.
87. Учет спирта ведется до сотых долей, причем тысячные доли дал менее 0,005 отбрасываются, а 0,005 и более принимаются за одну сотую дал.
88. При учете спирта определению подлежат объем водноспиртового раствора, концентрация спирта в процентах (по объему) и объем содержащегося безводного спирта.
89. Фиксирование показаний счетчиков аппаратов проводится в начале производственных суток. Для этого перекрывается кран отбора спирта. После прекращения поступления спирта в аппарат записываются показания счетчиков в журнале формы П-21. После полного освобождения спиртопровода между аппаратом и основным спиртоприемником от спирта, перекрывается кран в заполняемый и открывается в свободный дополнительный спиртоприемник. Отбор спирта начинается после проведения работ указанных в настоящем пункте.
Не допускается производить фиксирование показаний счетчиков во время отбора спирта.

78. Жыл сайын жұмысты бастар алдында лас шөгiндiден және тоттан тазартылады, сумен толтырылады және герметикалығы тексерiледi, кейiннен спирт өндiрушi ұйымда комиссия еркiн нысанда актi жасайды. Спирт қабылдағыштарды тексеруді 4 жылда бiр рет спирт өндiрушi ұйым жүзеге асырады.
79. Қабылдау және өткiзу кезiнде спирт 0.5-тен 1000 далға дейiн сыйымдылығы бар металл өлшегiштермен өлшенедi.
80. Құю бөлiмiндегi өлшегiштер мен спирт қабылдағыштар мықты iргетасқа орнатылады. Қалып өзгерген немесе майысу кезiнде қайта тексеруге әкеп соғады. Пайдаланылатын өлшегiштердiң саны мен түрлерi орнатылған боза айыру (боза айдау) қондырғысымен белгіленген бiр тәулiктiк қуат есебімен қабылданады.
81. Өлшегiштегi спирт температурасын айқындау үшiн бақылау айнасының бiреуiне қарсы техникалық реттеу саласындағы ұйымдар тексерген, 0,1С бағада бөлiнген, термометр орнатылады.
82. Спирттiң мөлшерiн есепке алу соңғы тексерумен белгiленген өлшегiштердiң номиналды сыйымдылығы бойынша жүргiзiледi. Сулы спирттi ерiтiндiнi көлбеу шәкiлсiз өлшегiште өлшеуге толық сыйымдылығы көлемiнде, ал цилиндрлiк шәкiлдi өлшегiште градуирленген шәкiлдiң үлестерiнде жол берiледi.
83. Спирттiң шынайы көлемi осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген металл өлшегiштердiң көлемдiк кеңеюiне күйге келтіруді өзгертулер ескерiле отырып айқындалады.
84. Өлшегiштердi спирт қабылдағыштар ретiнде пайдалануға жол берiлмейдi.
85. Құю бөлiмiн спирт сақтайтын қойма ретiнде пайдалануға жол берiлмейдi.
86. Күн сайын өндірістік тәулік басында спирттi құю бөлiмiнен спирт сақтайтын қоймаға беру жүргiзiледi.
87. Спирттi eceпкe алу жүздiк үлестерге дейiн жүргiзiледi, бұл ретте 0,005-тен аз далдың мыңдық үлесі есепке алынбайды, ал 0,005 және одан көбі бір жүздік далл болып есептеледі.
88. Спирттi есепке алу кезiнде сулы спирт ерітіндісінiң көлемі, пайызда (көлемі бойынша) спирт қойыртпағы және құрамындағы сусыз спирт көлемi айқындалуы тиіс.
89. Аппараттар есептеуiштерiнiң көрсеткiштерiн тіркеу өндiрiстiк тәулiктiң басында жүргiзiледi. Ол үшiн спирттi алу краны жабылады. Аппаратқа спирттiң келуi тоқтаған соң есептеуiштердiң көрсеткiштерi П-21 нысанының журналында жазылады. Аппарат пен негiзгi спирт қабылдағыштың арасындағы спирт құбыры спирттен толық босаған соң толтырылған кран жабылады және бос қосымша спирт қабылдағышқа ашылады. Спиртті іріктеу осы тармақта көрсетілген жұмыстар жүргізілгеннен кейін басталады Осыдан кейiн барып қана спирттi алу басталады.
Спирттi алу уақытында есептеуiштердiң көрсеткiштерiн алуды жүргiзуге жол берiлмейдi.

90. Весь спирт, выработанный за предыдущие сутки на момент фиксирования показаний счетчиков, измеряется и передается в спиртохранилище.
91. Для определения погрешности аппаратов после их юстировки сотрудником уполномоченного органа производится контрольная передача спирта с занесением результатов измерения в акт по выработке спирта. Производится не менее трех измерений, одно измерение в сутки. Допускается проведение контрольных измерений 2-3 раза в сутки. Количество спирта при этом за каждую передачу составляет не менее 250 дал.
3. Требования по оснащению технологических линий производства
алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) –
контрольными приборами учета, обеспечивающими
автоматизированную передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах выработки, а также порядок
по контролю за их функционированием и осуществлением учета
алкогольной продукции
92. Технологические линии по производству алкогольной продукции оснащаются контрольными приборами учета (далее – КПУ), обеспечивающими автоматизированную передачу информации об объемах выработки алкогольной продукции и производящими непрерывное измерение их объема, поступающего в автомат розлива, штучный учет продукции, разлитой в бутылки с целью обеспечения контроля над процессом производства алкогольной продукции посредством автоматизированной системы.
В случае отсутствия обеспечения автоматизированной передачи в режиме реального времени данных об объемах выработки алкогольной продукции уполномоченный орган не более чем за три рабочих дня, письменно уведомляют организацию-производителя алкогольной продукции о данном факте.
В случае наличия перебоев со средствами передачи организация-производитель алкогольной продукции представляет соответствующую письменную информацию от организации, обеспечивающей средствами передачи.
93. Учет алкогольной продукции проводится КПУ, состоящими из:
1) объемного расходомера потока жидкости;
2) приборов штучного учета готовой алкогольной продукции устанавливаемых после автомата розлива (далее – прибор 1) и перед складом готовой продукции (далее – прибор 2);
3) блока обработки информации (далее – БОИ);
4) средств передачи;
5) источника бесперебойного питания;
6) программного обеспечения.
94. КПУ осуществляют сбор, хранение, выдачу (индикацию), дистанционную передачу и обработку принятой информации и отвечают следующим требованиям:
1) первичный преобразователь объемного расходомера устанавливается на максимально приближенном к автомату розлива горизонтальном участке трубопровода, который во время измерения всегда заполнен по всему сечению. Не допускаются промежуточные фланцевые разъемы трубопровода и другие соединения между фланцем первичного преобразователя объемного расходомера и присоединительным фланцем автомата розлива;

90. Есептеуіштердің көрсеткіштерін тіркеу кезінде алдыңғы тәуліктер ішінде өндірілген барлық спирт өлшенедi және спирт сақтау қоймасына берiледi.
91. Аппараттардың кiнәраттығын айқындау үшiн оларды юстировкалаудан соң уәкілетті органның қызметкерi өлшеу нәтижелерiн спирт өндіру актiсiне енгiзе отырып, спирттi бақылау беруді жүргiзедi. Кемiнде үш өлшеу, тәулiгiне бiр өлшеу жүргiзiледi. Бақылау өлшеулерiн тәулiгiне 2-3 рет жүргiзуге жол берiледi. Бұл ретте спирттiң мөлшерi әрбiр беру үшiн кемінде 250 далды құрайды.
2. Алкоголь өнімін (шарап материалдарынан және сырадан басқа)
өндірудің технологиялық желілерін уәкілетті органға нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін есептеуші бақылау аспаптарымен жарақтандыру талаптары, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау тәртібі
92. Алкоголь өнімін өндірудің технологиялық желілері автоматтандырылған жүйе арқылы алкоголь өнімінің өндірісіне бақылауды қамтамасыз ету мақсатында алкоголь өнімінің өндірілу көлемі туралы ақпаратты автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін және олардың құю автоматына келіп түсетін көлемін үздіксіз өлшеуді, шөлмекке құйылған өнімдерді даналап есепке алуды жүргізетін есептеуші бақылау аспаптарымен (бұдан әрі - ЕБА) жарақтандырылады.
Нақты уақыт режимінде алкоголь өнімінің өндірілу көлемі туралы деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз ету болмаған жағдайда уәкілетті орган үш жұмыс күнінен кешіктірмей алкоголь өнімін өндiрушi ұйымды аталған факті туралы жазбаша түрде хабарландырады.
Беру құралдарының жұмысында іркілістер болған жағдайда алкоголь өнімін өндiрушi ұйым беру құралдарымен қамтамасыз ететін ұйымнан тиісті жазбаша ақпарат береді.
93. Алкоголь өнімін есепке алу:
1) сұйықтық ағысын көлемдік шығыс өлшегіштен;
2) құю автоматынан кейін (бұдан әрі – 1-аспап) және дайын өнім қоймасының алдында (бұдан әрі – 2-аспап) орнатылатын дайын алкоголь өнімін даналап есепке алу аспаптарынан;
3) ақпаратты өңдеу блогынан (бұдан әрі – АӨБ);
4) беру құралдарынан;
5) үздіксіз қоректендіру көзінен;
6) бағдарламалық қамтамасыз етуден тұратын ЕБА-мен жүргізіледі.
94. ЕБА ақпаратты жинауды, сақтауды, беруді (индикаттау), қашықтықтан беруді және қабылданған ақпаратты өңдеуді жүзеге асырады және мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) көлемдік шығыс өлшегіштің бастапқы өзгертушісі құбыр жолының көлденең учаскесінде құю автоматына барынша жақын орнатылады, ол өлшеу кезінде бүкіл қиылыстар бойынша үнемі толы болады. Құбыр жолының аралық ернемектік ажыратқыштарына және көлемдік шығыс өлшегіштің бастапқы өзгертушісінің ернемегі мен құю автоматының жалғастырушы ернемегі арасындағы басқа да қосылуларға жол берілмейді;

2) не допускается погрешность объемного расходомера свыше ± 0,5 %;
3) обеспечивают устойчивость работы объемного расходомера в спиртовых, водно-спиртовых растворах и вязких средах с высоким содержанием сахара;
4) диаметр сечения трубопровода, соединяющего напорный резервуар с аппаратом розлива, а также запорной арматуры, фильтров и устройств, расположенных на этом трубопроводе, имеют больший диаметр, чем объемный расходомер. Не допускается использование гибких шлангов и коммуникаций;
5) минимальный гидростатический напор питающей линии относительно объемного расходомера составляет 0,5 метра;
6) не допускается погрешность приборов 1 и 2 свыше ± 0,1 % (не более 10 бутылок на каждые 10 000 бутылок);
7) срок службы приборов КПУ не превышает срока службы, указанного в техническом паспорте;
8) температурный режим работы КПУ составляет от 0 до + 40ОС;
9) емкость памяти обеспечивает нарастающий итог;
10) обеспечивают сохранение всей накопившейся информации в случае сбоев в режиме работы КПУ, а также при его замене;
11) наличие системы безопасности от несанкционированного доступа (код, ключ, пломба, голографическая наклейка);
12) защищенность от сбоев и внешних воздействий (отсекатель напряжения, источник бесперебойного питания), а в случае аварийных сбоев – продолжительность автономной работы в электроснабжении не менее 3 суток;
13) КПУ имеет технический паспорт, инструкцию по эксплуатации и документ о происхождении.
95. Место установки объемного расходомера (фланцевые соединения), щит блока обработки информации, приборы штучного учета готовой продукции во избежание несанкционированного доступа пломбируются работниками соответствующих территориальных подразделений уполномоченного органа, о чем составляется соответствующий акт с указанием мест наложения, номеров или оттисков пломб.
96. Для измерения объема алкогольной продукции используются магнитно-индуктивные, массовые, кариолисовые и объемные расходомеры, внесенные в Реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан (далее – Реестр).
97. Для измерения количества единиц алкогольной продукции допускаются электронно-механические и электронно-лучевые приборы 1 и 2, внесенные в Реестр.
Приложение 1
к требованиям по оснащению
технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими
аппаратами, производства алкогольной
продукции (кроме виноматериала и пива) –
контрольными приборами учета,
обеспечивающими автоматизированную
передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах
выработки, а также к порядку по контролю за
их функционированием и осуществлением
учета этилового спирта и алкогольной
продукции
(Форма № П-18)
__________________________________________________________
наименование организации (РНН, ИИН/БИН при наличии)
АКТ № _______ от «____» __________________20__ года
о выработке спирта и спиртовых продуктов и передаче их в
спиртохранилище

2) көлемдік шығыс өлшегіштің ± 0,5% жоғары кінәраттығына жол берілмейді;
3) спиртті, сулы спиртті ерітінділерде құрамында қанты көп қоймалжың ортада көлемдік шығыс өлшегіш жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз етеді;
4) қысымды резервуарды құю аппаратымен, сондай-ақ тиек арматурамен, сүзгілермен және осы құбыр жолында орналасқан құрылғылармен байланыстыратын құбыр жолы қиылысының диаметрі көлемдік шығыс өлшегіштің диаметрінен үлкен болады. Жұмсақ шлангілер мен коммуникацияларды пайдалануға жол берілмейді;
5) желіні қоректендіретін ең төменгі гидростаттық қысым көлемдік шығыс өлшегішке қарағанда 0,5 метрді құрайды;
6) 1 және 2 аспаптың ± 0,1%-дан жоғары кінараттығына (әрбір 10 000 шөлмекке 10 шөлмектен көп емес) жол берілмейді;
7) ЕБА аспаптарының қызмет көрсету мерзімі техникалық паспортта көрсетілген қызмет көрсету мерзімінен аспайды;
8) ЕБА жұмысының температуралық режимі 0-ден +40Со-қа дейін құрайды;
9) жады сыйымдылығы үдемелі қорытындыны қамтамасыз етеді;
10) ЕБА жұмысының режимінде іркілістер болған жағдайда, сондай-ақ оны ауыстыру кезінде барлық жиналған ақпараттарды сақтауды қамтамасыз етеді;
11) рұқсатсыз қол жеткізуден қауіпсіздік жүйесінің (код, кілт, пломба, голографиялық жапсырма) болуы;
12) іркілістерден және сыртқы ықпалдардан қорғаныстылығы (қысымды қайтарғыш, үздіксіз қоректендіру көзі), авариялық іркілістер жағдайында электрмен жабдықтаудағы автономды жұмыс істеу ұзақтығы 3 күннен кем емес;
13) ЕБА техникалық паспорты, пайдалану жөніндегі нұсқаулығы және шығу тегі туралы құжаты болады.
95. Көлемдік шығыс өлшегіш (ернемектік жалғамалар) орнатылған орынды, ақпаратты өңдеу блогының қалқанын, дайын өнімді даналап есепке алу аспаптарын рұқсатсыз қол жеткізуді болдырмау үшін уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшелерінің қызметкері пломбаланады, ол туралы пломба салынған орындар, нөмірлері немесе пломбалар бедерлері көрсетіле отырып, тиісті акті жасалады.
96. Алкоголь өнімінің көлемін өлшеу үшін Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) енгізілген магнитті-индуктивтік, массалық, кариолистік және көлемдік шығыс өлшегіштер пайдаланылады.
97. Алкоголь өнімі бірліктерінің санын өлшеу үшін Тізілімге енгізілген 1 және 2 электронды-механикалық және электронды-сәулелік аспаптарды пайдалануға жол беріледі.
Этил спиртін өндірудің технологиялық
желілерін спирт өлшейтін аппараттармен,
алкоголь өнімін (шарап материалынан және
сырадан басқа) өндіруді – уәкілетті органға
нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы
деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз
ететін есептеуші бақылау аспаптарымен
жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ
олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен
алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге
асыруды бақылау тәртібіне
1-қосымша
(№ П-18 нысан)
_______________________________________________
ұйымның атауы (СТН, ЖСН/БСН болған жағдайда)
20__ жылғы "____" __________________ № _______
Спирт және спирт өнімдерін өндіру және оны
спирт сақтау қоймаларына беру туралы
Актісі

1. Учтено спиртоизмеряющими аппаратами
Сорт спирта и
спиртовых
продуктов
Номер
контроль-
ного
спирто-
измеряющего
аппарата
показания счетчиков
учтено за сутки
спирта, дал
до сгонки
спирта, дал
после сгонки
спирта, дал
по
объему
безвод-
ного
по
объему
безвод-
ного
по
объему
безвод-
ного
1. Спирт
ректификованный,
«Высший»
2. Спирт
ректификованный,
«Экстра»
3. Спирт
ректификованный,
«Люкс»
4. Головная
фракция
этилового спирта
Итого:
2. Получено по сливу
Спирт ректификованный
Головная
фракция
этилового
спирта
Масло
сивушное
Высший
очистки
Экстра
Люкс
1
2
3
4
5
6
1. Пропуском через мерники
оказалось спирта по объему,
дал
2. Средняя температура
спирта в мерниках, Сш
3. Поправка на объемное
расширение мерников, дал
4. Объем спирта с учетом
поправки, дал
5. Погружение спиртомера
(ареометра), делений
6. Температура спирта в
стакане, в Сш
7. Концентрация, %
(по объему)
8. Множитель
9. Количество безводного
спирта, дал
3. Отклонение данных слива от показаний контрольных
спиртоизмеряющих аппаратов
Спирт ректификованный
Головная фракция
этилового спирта
(+, -)
Высшей
очистки (+,-)
Экстра
(+, -)
Люкс
(+, -)
дал
%
дал
%
дал
%
дал
%
Сдали: Заведующий
производством
аппаратчик
Принял: Заведующий
спиртохранилищем
Присутствовали: химик
бухгалтер
Показания счетчиков в контрольных спиртоизмеряющих аппаратах на момент слива подтверждаю:
аппаратчик
Акт принял главный (старший) бухгалтер
«__» _______ 20 _ _ г.
Отмер спирта
№ п/п
Сорт спирта и
спиртовых продуктов
Номера
мерников
Количество
дал по объему
Температура
спирта в мернике
Итого:
Заведующий производством:
Аппаратчик:
Заведующий спиртохранилищем:
Приложение 2
к требованиям по оснащению
технологических линий производства
этилового спирта спиртоизмеряющими
аппаратами, производства алкогольной
продукции (кроме виноматериала и пива) –
контрольными приборами учета,
обеспечивающими автоматизированную
передачу уполномоченному органу в режиме
реального времени данных об объемах
выработки, а также к порядку по контролю за
их функционированием и осуществлением
учета этилового спирта и алкогольной
продукции
Оборудование и аппараты, обеспечивающие приемку, учет и
передачу спирта, головной фракции спирта
п/п
Наименование оборудования
Объем,
дал
Количество оборудования при
установленной мощности
брагоректификационной
установки, дал/сутки

1. Спирт өлшегіш аппаратпен есептелінген
Спирт және спирт өнімдерінің сорты
Бақылау спирт өлшегіш аппаратының нөмірі
Есептеуіштердің көрсеткіші
Тәулігіне спирт есептелді, дал
спирт айдалғанға дейін, дал
спирт айдалғаннан кейін, дал
көлемі бойынша
сусыз
көлемі бойынша
сусыз
көлемі бойынша
сусыз
1. Тазартылған спирт, "Жоғарғы"
2. Тазартылған спирт, "Экстра"
3. Тазартылған спирт, "Люкс"
4. Этил спиртінің бас фракциясы
Жиыны:
2. Құю бойынша алынды
Тазартылған спирт
Этил спиртінің бас фракциясы
Сивуш майы
Жоғары тазартылған
"Экстра"
"Люкс"
1
2
3
4
5
6
1. Өлшегіш арқылы өткізілген спирт көлемі, дал
2. Өлшегіштегі спирттің орташа температурасы, оС.
3. Өлшегіштердің көлемдік кеңеюіне түзету, дал.
4. Түзетуді есепке алумен спирттің көлемі, дал.
5. Спирт өлшегіштің батуы (ареометрдің), бөліктерде.
6. Стақандағы спирттің температурасы, оС.
7. Шоғырлануы, % (көлемі бойынша).
8. Көбейткіш.
9. Сусыз спирттің мөлшері, дал.
3. Бақылау спирт өлшегіш аппараттарының көрсеткіштерінен құю
деректерінің ауытқуы
Тазартылған спирт
Этил спиртінің бас фракциясы (+, -)
Жоғарғы тазартылған (+,-)
"Экстра"(+, -)
"Люкс"(+, -)
дал
%
дал
%
дал
%
дал
%
Өткізді: Өндіріс Қабылдады: Спирт сақтау қоймасының
меңгерушісі меңгерушісі
аппаратшы
Қатысқандар: химик
бухгалтер
Құю кезіндегі бақылау спирт өлшегіш аппараттарындағы есептегіштердің көрсеткіштерін растаймын:
аппаратшы
Актіні бас (аға) бухгалтер қабылдады
20__ ж. "____" ____________________
Спиртті өлшеу
р/с
Спирт және спирт өнімдерінің сорты
Өлшегіштердің нөмірі
Көлемі бойынша дал мөлшері
Өлшегіштегі спирт температурасы
Жиыны:
Өндіріс меңгерушісі:
Аппаратшы:
Спирт сақтау қоймасының меңгерушісі:
Этил спиртін өндірудің технологиялық
желілерін спирт өлшейтін аппараттармен,
алкоголь өнімін (шарап материалынан және
сырадан басқа) өндіруді – уәкілетті органға
нақты уақыт режимінде өндіру көлемі туралы
деректерді автоматты түрде беруді қамтамасыз
ететін есептеуші бақылау аспаптарымен
жарақтау жөніндегі талаптарды, сондай-ақ
олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен
алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге
асыруды бақылау тәртібіне
2-қосымша
Спирт,
спирттің бас фракциясын қабылдауды, есепке алуды және беруді
қамтамасыз ететін жабдық пен аппараттар
р/с
Жабдықтың атауы
Көлемі,дал
Боза айырғыш қондырғының белгіленген қуаттылығы кезіндегі жабдықтардың саны, дал/тәулігіне